emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

T.C No ile Engelli Maaşı Sorgulama E-Devlet

T.C No ile Engelli Maaşı Sorgulama E-Devlet
22.04.2022

2022 Engelli maaşı sorgulama işlemini online olarak T.C. no ile sorgulayabilirsiniz. Bu yıldan itibaren verilecek olan engelli maaşları önceki yıllardan farklı olacağı gibi farklı kanallar aracılığıyla da engelli maaşı sorgulama işlemi yapılabilecektir. Engelli maaşı sorgulama işlemleri telefonla veya e-devlet platformu üzerinden sorgulanabilmektedir.

Engelli Maaşı Nedir?

Engelli maaşı, devlet bütçesinden her ay engeli bulunan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bireylere bağlanmış olan maaşın adıdır. Engelli maaş tutarları bireyin engel seviye ve yüzdesine göre değişmekte olup tüm engelli vatandaşlar için standart bir maaş biçimi bulunmaz.

Engelli maaşları ve bu maaşlara yapılan zamlar da yine engel seviyesine göre farklılık göstermektedir. Bu bağlamda engelli maaşları bireylerin bulunduğu il veya ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yatırılmakta ve başvurular da yine bu vakıflar aracılığıyla alınmaktadır.

Buna ek olarak engelli maaşlarını yatıran ve düzenleyen bakanlık T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Engelli maaşlarında yapılacak değişiklikler bu bakanlık tarafından belirlenmektedir.

Engelli Maaşları Ne Zaman Yatacak?

Engelli maaşları yatırılma tarihleri bireylerin doğum tarihlerine göre belirlenmektedir. Engelli maaşları yine geçen yıllarda olduğu gibi 3 aylık periyotlar halinde ödenecek olup bireylerin maaş alımları için PTT şubelerini kullanmaları gerekecektir.

Engelli maaş ödeme tarihleri bireylerin doğum günlerine göre şu şekilde belirlenmektedir:

 • Engelli bireylerin doğum tarihlerinin son rakamları 0-5 olanlar, her üç aylık dönemin 5. günüde,
 • Doğum tarihi son rakamları 1-6 olan bireyler, üç aylık dönemin 6. gününde,
 • Doğum tarihi son rakamları 2-7 olan bireyler, üç aylık dönemin 7. gününde,
 • Doğum tarihi son rakamları, 3-8 olan bireyler, her üç aylık dönemin 8. gününde,
 • Doğum tarihi son rakamı 4-9 olan bireyler ise her üç aylık dönemin 9. gününde maaşlarını almaktadırlar.

Engelli Maaşları Nereye Yatırılır?

Engelli maaşı hesabı engelli maaş başvurusu kabul edildikten sonra açılan hesaplar aracılığıyla PTT bünyesinde yatırılmakta ve buradan vatandaşa dağıtılmaktadır. Bu yüzden bireyler her üç aylık süreden kendi doğum günlerine göre belirtilmiş olan sıra ve düzende PTT şubelerine giderek engelli maaşlarını alabilirler.

Engelli Maaşı Başvuruları Nereye Yapılır?

Engelli maaş başvurusu kişilerin adreslerine bağlı olan ve ikametlerinin bulunduğu il ve ilçelerdeki vakfa yapılmaktadır. Başvurular buradaki vakıflar tarafından alınarak değerlendirilmek üzere ilgili bakanlık ve çalışma alanlarına gönderilmektedir. Başvurular direkt olarak bireyler tarafından ve yazılı olarak yapılmak zorundadır.

Kendi başvurusunu gerçekleştiremeyecek olan bireylerin başvuruları kanunî temsilciler veya vekiller tarafından yapılmaktadır. Başvuruyu yapacak olan kişi kanunî temsilci ise mahkemeden alınmış ilgili kararın örneği başvuru sırasında götürülmelidir.

Başvurunun vekil tarafından yapılması halinde ise vekalet belgesi başvuru formuna eklenmelidir. Aksi takdirde başvurular geçersiz sayılacaktır.

Engelli Maaşı Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Engelli maaş başvuru belgeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

Belirlenen koşullar kapsamında başvuru yapacak bireyin teslim etmesi gereken belgeler şu şekildedir:

Başvuru sırasında bu belgelerin teslim edilmesi zorunluluktur. Dolayısıyla başvuruda bulunacak bireylerin bu belgelerden ilgili olanları yanında bulundurması, başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi açısından son derece önemlidir.

Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaşı sorgulama işlemi e-devlet platformu üzerinden yapılabilmektedir. Yapılacak sorgulama için bireyler öncelikle bulundukları il veya ilçelerdeki PTT şubeleri aracılığıyla e-devlet şifresi almalıdır. Bireyler şifrelerini aldıktan sonra e-devlet platformu internet adresi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresi ziyaret edilmelidir.

İnternet sitesi üzerinden sunulan hizmetlerden engelli evde bakım ödemesi sorgulama hizmeti seçilerek açılan sayfaya gerekli bilgiler girilmelidir. Bu işlemler sonucunda bireyin bu ödemeden faydalanıp faydalanamayacağı, alabileceği maaş tutarı gibi bilgiler sorgulanabilmektedir.

Bu anlamda en güvenilir ve resmî engelli maaşı sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapılacak olan sorgulama işlemidir.

Telefonla Engelli Maaşı Sorgulama

Telefonla engelli maaşı sorgulama birkaç adımda tamamlanabilecek çok basit bir sorgulama işlemidir. Bireyler bu işlem için kurulan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 144 yardım hattını arayarak engelli maaşı veya evde engelli bakımı ödemelerini öğrenebilir.

Bu bağlamda bireylerin yapması gereken tek şey telefonlarından 144 numarasını tuşlayarak arama gerçekleştirmektir. Yapılacak olan arama tamamen ücretsizdir. Bireyler 144 numarasını haftanın herhangi bir günü herhangi bir saatte arayarak sorgulama işlemi yapabilir ve gerekli hizmetleri alabilirler.

E-Devlet Engelli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Kimlik numarası ile engelli maaşı sorgulama işlemi için kullanılabilecek en hızlı ve güvenilir hizmet kanalı e-devlettir. Bireyler yalnızca T.C. kimlik numaraları ve e-devlet platformu için kullandıkları şifre ile sisteme giriş yapabilmektedir.

Sisteme giriş yapıldıktan sonra arama çubuğuna hizmet alınacak kurum adı veya almak istenen hizmet yazılarak ulaşılabileceği gibi ekranın yan tarafında bulunan bakanlık ve hizmet adları arasından ilgili olanı seçerek işlemlerini gerçekleştirebilirler.

İşitme Engelli Bireyler Nasıl Maaş Sorgular?

İşitme engelli maaş sorgulama işlemi bilindiği üzere e-devlet platformu üzerinden yapılabilmektedir. Ancak sunulan yan hizmet sayesinde bireyler 0549 441 21 44 numaralı telefon üzerinden yapacakları arama sayesinde de görüntülü konuşma hizmeti alarak engelli maaş sorgulama işlemi yapabilmektedirler.

Bu numara üzerinden alınacak hizmet hafta içi her gün saat 08:00 ile 21:00 arasında sağlanabilmektedir.

Engelli Maaşları Hangi Şartlarda Kesilir?

Engelli maaşı kesilmesi belirlenen bazı durumların gerçekleşmesi sonucu oluşan bir adımdır. Bu anlamda şu durumların gerçekleşmesi halinde engelli maaşı kesilmektedir

 • Bilgi vermeden adres değiştirmek
 • Vefat
 • Feragat
 • Özür oranının %40 altına düşmesi
 • Muhtaçlığın son bulması
 • SGK kaydının girilmesi ve tespiti
 • 18 yaş altı özürlü yakını için bireyin 18 yaşını doldurmuş olması
 • Bakıcı ile bakılanın aynı evde kalmadığının tespiti
 • Aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması
 • Türk vatandaşlığından çıkarılması
 • Fiili bakımın gerçekleşmediğinin tespit edilmesi
 • Alınan maaşın bireyin ihtiyaçları için kullanılmadığının tespit edilmesi

E-Devlet Üzerinden Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Yeni Engelli Hakları Nelerdir?

Engelli Maaşı Ne Kadar, Başvuru Nasıl Yapılır ?

Yorumlar

 1. Arzu Bilal dedi ki:

  %80 engelliyim sgk yardim etmiyor yetim ayligi 1117 tl siz alin bi parayla gecinon sosyal devlet nerde %40 olmayana maas bagliyorsunuz %80 engelliyim maas yok helal etmiyorum

  1. Emin dedi ki:

   Merhaba engelli emekli aylık hesap?

 2. Bedriye dedi ki:

  Merhaba 26 yasin da %98 zihinsel engelli abim var 2021 ocak ayında başvuruda bulunduk engelli maaşı çıktı Mayıs ayında ilk ödeme ptt tarafından yapıldı Geçen ay yani Eylül ayında ise toplu ödeme yapıldı. Normalde ayın 6sinda yatması gerekiyormus henüz yatmadı neden acaba ? Her ay mı yatıyor ve ayın kaçında rica etsem yardımcı olur musunuz lütfen?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engelli maaşı her ay yatmaktadır. Her ayın 10 u na kadar genellikle yatar.

 3. Seher Ceylan dedi ki:

  merhaba ben seher oğlum cezaevinde kendisi %78 engelli biz evde 4 kişiyiz asgari ücret 3000 tl gelirimiz oğlum maaşını alabilirmi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Oğlunuzun zaten mevcutta ikametgahı sizden ayrı. Cezaevinde olması bu hakkı engellemez. dilekçe ile avukatı veya vasisi olarak başvurulabilir.

 4. Maruf dedi ki:

  Eşim kronik lenfoma lösemi (kll) %60 engelli raporu var.ben asgari ücretli çalışıyorum 2 çocuğum var biri üniversiteye başladı diğeri liseye geçti .ben bı asgari ücretli (2824tlmaasli)çalışanı olarak her hangi haktan veya varsa hangi haklardan yararlanabilirim .Yararlanabiliyorsam bu haklar nelerdir

 5. Halil Aslan dedi ki:

  Merhaba benim oğlum engel oranı %94 zihinsel engelli evde 3 kişi yasıyoruz babası olarak vasisiyim emekli maaşım 4300 tl bu cocuk engelli sıfatıı tasıyo bu birey basına düşen gelir oranı kaldırılmalı aslında yada yüksek tutulmalı aynısını cimere yazdım ve aile bakanlığına sevk etmiş gönderimi henüz ordan bi cevap alamadım ne yapmamız gereki saygılarımla

 6. Reyhan dedi ki:

  Merhaba %51 raporum war ms hastasym 2 yasnda kzm war ihtiyac sebebiyle maasa baglanmak istiyrm ama olmuyo ne yapabilirm

 7. Muhammed dedi ki:

  Özür dileyerek; engelli veya malulen emeklilik maaşı vefat edince normal emeklilikten farklı olarak aileye kalmaz kesilir mi? Teşekkür ederim, sağlıkla…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   6- Vefat halinde her iki durumda da maaşınız varislere ödenir.

 8. onur özdemir dedi ki:

  merhaba, kardeşim %90 zihinsel engelli ve engelli maaşının bağlanması için 18 yaşını doldurması gerekir denilmiş. bu çocuk zihinsel engelli olduğu için raporu ömürlük yani reşit olması mümkün değil. engelli maaşının 18inde almasının mantığı yada kanunu hk. bilginiz var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şartlar arasında 18 yaş şartı var. Kişi 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olmalıdır. 65 yaşından büyük olması halinde en az %70 oranında engelinin bulunması gerekmektedir. denilmektedir.

 9. Ahmet dedi ki:

  Slm abimin /82 engelli raporu var sureside devamlı engelli maaşı alıyordu ama kesildi annem ilgileniyodu annem bakım parası aliyor abimin aylığı tekrar bağlanması için ne yapmak gerekli yardımcı olursaniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal yardımlaşma müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekecek. Sebebini buradan bulabilmemiz mümkün değil.

 10. Tuğba dedi ki:

  Ben kanser hastasiyim 4kisilik bi aileyiz 2 küçük cocugum var esim calisiyo 3320 tl maas aliyor ama giderlerimiz ve borcumuz cok heyet raporu %60 verdiler ve kemoterapi gördüğüm için çalışamaz yaziyo engelli maasi alabilirmiyim acaba.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Net Asgari ücret yani agisiz tutarı 2.103,97 tl buna göre de kişi başına düşen gelirin 701 tl den daha düşü olması gerekiyor. 4 kişilik aile hesaplaması 2805 tl.
   Mevcut durumda muhtaçlık sınırını aştığınızdan engelli maaşı bağlanmaz.

 11. Fatma dedi ki:

  İyi akşamlar benim yüzde 40 engelli raporum var engelli maaşı alıyordum mecburiyetten dolayı 1yıl sikortalı işte temizlikci olarak çalıştım bu yüzden 3 aydan 3aya aldıgım maaşım kesildi işten ciktim bazı rahatsızlıklarımdan dolayı tekrar maaşım için başvuru yaptım fakat red cevabı geliyor başvuru yaptıgım yerde çalışan bir bayan bekar kızınız var çalışşsın diye geri gönderiyorlar kızım 81 dogumlu oda rahatsız eşim sakat engelli 90 raporu var ve emekli 1.700 küsür maaş aliyor kiradayız yetmiyor
  başka nere başvuru yapabilirim yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hane halkı geliri muhtaçlık durumunun altında gözüküyor. Sosyal hizmet il müdürlüğüne ve cimere şikayette bulunabilirsiniz.

 12. Burak dedi ki:

  2010 da işe başladım kamu çalışanının 4c kıyım.işe girdikten sonra%68 engelli raporu aldım vergi indirimi gelirse ne zaman emekli olurum maaşım ne olur

 13. Salih dedi ki:

  Engelli maaşımin çıkıp çıkmadığını öğrenmek istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E devletten sosyal yardım ödemeleri yazarak ulaşabilirsiniz.

 14. umut serhan karaşin dedi ki:

  100/53 engelım var maas 509 tl bazıları 700 tl alıyor

 15. muammer dedi ki:

  100 de100 engelliyim 2241 pirim var malülen emekli olamıyorum neden [kalpte kalp pili var kalbim yüzde 25 yüzde 30 çalışıyormuş]

 16. Cuneyt dedi ki:

  Eylul engelli maaşı hesaplara yattı mı

  1. Maruf dedi ki:

   Eşim kronik lenfoma lösemi (kll) %60 engelli raporu var.ben asgari ücretli çalışıyorum 2 çocuğum var biri üniversiteye başladı diğeri liseye geçti .ben bı asgari ücretli (2824tlmaasli)çalışanı olarak her hangi haktan veya varsa hangi haklardan yararlanabilirim .Yararlanabiliyorsam bu haklar nelerdir

 17. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Ben iş kazası geçirdim kafam bir bölümünde yapay kemik olduğundan 49 raporla emekliyim müaşımın ne kadar ol düğünü örenmek istiyom saygılar

 18. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Benin iş kazası geçirdim kafam bir bölümünde yapa kemik olduğundan 49 raporla emekliyim müslimin nekadar ol düğünü örenmek istiyom ben çalışmadığım halde saygılar

 19. Kudret Güleç dedi ki:

  Benim kızımın raporu yüzde 81 engelli maaşı ve evde bakım maaşı niye az yatıyor

 20. Esra atmaca dedi ki:

  İyi günler. Benim %59 oranında raporum var.ben çalışmıyorum. eşim sigortalı işde çalışıyor aldığı maaş 2.500 tl
  4 kişilik bi aileyiz benim merak ettiğim ben engelli maaşı alabiliyormuyum. Eşim çalıştığı için benim maaş almama bi engel olma durumum varmı
  Cevap verirseniz sevinirim

 21. Murat dedi ki:

  4kisilik bir aileyiz 9 yaşında %90otizm raporu oğlum var asgari ücretli olarak çalışıyorum eşim calismiyo engelli maaşı alabilirmiyiz

 22. Neslihan dedi ki:

  Atipik otizmli 6 yaşında oğlum var eşim ssk li bende maaş alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kişi başına düşen gelir en az 610 tl nin üzerinde olacağı için alamazsınız

 23. mehmet ali çelik dedi ki:

  ben kamu kurumunda çalışıyorum %59raporum var sigorta girişim19.11.2003 .2082günüm var emekli olma sansım var mı ve kaç günde emekli olabilirim

 24. imrançelik dedi ki:

  özürlü maaşim kesildi 2013 de özürlü maaşlarin bağlantisi varmidir arkadaşlar bilgi varmıdır haber veriniz arkadaşlar annem babam bize baktığı için evde bakım maaşi aliyorlardı mesala arkadaşlarım annem babam öldüktensonra ben özürlü maaşi alabillirmiyim arkadaşlar ben yaşim 35 bekarim abim yaşi 40 yürümme engenllim yardımcı ederseniz sevinirim.

 25. Bahriye çeşmeci dedi ki:

  Merhaba benim kaynanamın yüzde altmış raporu var kendisi seksen beş yaşın ben bakıyorum ben bakım parası alabilirmiyim sosyal güvencem yok benim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tuvalet ve banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına giderebilme durumu yok ve sizin yardımınızla yapıyor ise rapora bakıma muhtaç ağır engelli ibaresi ekleterek bakım parası alabilirsiniz.

 26. Muhammed dedi ki:

  Engelli aylığı başvurusunda bulundum e devlet üzerinden baktığımda başvuru kaydım gözüküyor ama ödeme tutar bilgileri girilmemiş hak sahibi olarak adım ve t.c kimlik numaram yazıyor sizce maaşa bağlanmış mıyımdır bağlandım ise aylığım ne zaman yatar?

 27. Mustafa dedi ki:

  Benim %70 raporum var uc aylik maas basvurdum nekadar alirim acaba

 28. mehmet dedi ki:

  babam öldü ölmeden önce sakatlık maaşına başvurmuştuve onaylandı öldükten iki gün sonra 3500 tl birikmiş maaşı var diye kaat geldi ama bu parayı babam öldü diye bize vermediler bu parayı alma şansımız varmı

  1. İpek dedi ki:

   Mrb esim %59 rapor aldık esımın 2020 tl emeklı maası var gözü gormuyor koah var 75 yasında ben esı olarak bakıyorum acaba evde bakım parası bu sartlarda baglanırmı bana bızım emeklı maasından baska gelırımız yok tsk edıyom cvp beklıyorum

 29. HANDE MUSLU dedi ki:

  1975 dogumlu bayanım 7808 prim günüm var yaş bekliyorum fakat engelli erken maaş bağlatmak istiyorum.%45 raporum var.
  yaşımı beklemem mi mantıklı maaşım için yoksa erkene çekebilir yaşı engelli emeklilik için mi başvursam maas te düşme olur mu
  teşekkür ederiyi çalışmalar dilerim

  1. Kadir dedi ki:

   Yok baglan maaşla daha iyi

 30. BERKAY dedi ki:

  Engelli maasımı aldım ama hala paranız hazır dyo nasıl sorgularım bi de yedi ay geriden besınde aldım ama hala paranız hazır dyo nasıl sorgularım bi de subatın sonunda aldım ama hala paranız hazır dyo nasıl olcak1803 subatın sonunda aldım 960mart5 aldım ama hala paranız hazır dyo

 31. Sebiha dedi ki:

  Engelli maaşı çıktı mı öğrenebilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engelli maaşı başvurunuz var ise E devletten takip edebilirsiniz.

 32. Orhan küçükkurutlu dedi ki:

  Ben onceden ozurlu maasi oliyordum calismaya basladim kesildi dort sene sonra gida yardimina bas vurdum bana ozurlu aylik bilgisi geldi baglandimmi bes ay bosta kaldim bas vurmustum simdi bes aydir bostayim

 33. gzd dedi ki:

  merhaba

  ağır özürlü raporum var. emekli maaşı alıyorum. bununla birlikte engelli maaşı da alabiliyor muyum?

 34. Kasım OGUZKAN dedi ki:

  Benim %52 sürekli ibareli engelli raporum var adres değişikliğinden dolayi engelli maaşım kesildi 11aydır maaş almıyorum yeniden başvurdum maaşım tekrar bağlanacak bu geçmişe donuk 11 aydir almadığım maaslari alabilirmiyim ..
  cevap verirseniz sevinirim..

 35. Emine kurt dedi ki:

  Merhabalar benim %40 engelli raporun var ve oğlumun da %55 engelli raporu var eşimin ve benim üzerime sigortamiz veya bagkurumuz yok. (ama daha önce ikisi de vardı) ikimize de 2022 maaşı alabilir miyiz? Şimdiden Teşekkür ederim emeğinize sağlık

 36. Cem dedi ki:

  Engeliyim üstelik şeke hastasıyım tansiyonuda var SGK emkilyim engeli magşı balanırmı

 37. Şenol dedi ki:

  İyi geceler, babam 1959 doğumlu 1235 iş günü var %97 özürlü rapor ama malulen emekli olamıyor!! Askerlik borçlanması yaparsa 1800 günü dolduruyor. Engelli maaşı alabilir mi ya da nasıl emekli olabilir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerlik borçlanması ile 1800 günü doldurur veya borçlanma sonrası gün kalır ve bunu da isteğe bağlı sigorta ödeyerek 1800 günü tamamlayarak malulen emekli olabilir.

 38. Emre dedi ki:

  Ben 1 ay önce temsil heyetinden geçtim. Psikiyatrist doktor %40 engel verdi. Daha engel raporu elime geçmedi. Çalışmıyorum fakat annemin maaşı var. Bana maaş bağlanır mı yoksa evde hane başına düşen gelir mi devreye girer? Diğer şartları sağlıyorum aklıma takılan sadece bu. Çünkü gelir testi yaptırmıştım önce asgari ücretin 1/3 ünden fazla idi. Bu bana bir engel teşkil eder mi? Teşekkür ederim iyi günler..

 39. Mehmet ay dedi ki:

  Para yattimi

 40. selma yıldız dedi ki:

  benselmayıldızengelli48raporumvar engellimaşıalmak istiyorumalabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engelli olarak erken emeklilik için gerekli primleri sağlarsanız engelli maaşı alabilirsiniz. Bunun haricinde engelli olduğunuz için bir maaş ödenmez.

 41. nevzat elgün dedi ki:

  engelli maşım nekadarolacak

 42. rıdvan dedi ki:

  engelli maaş için başvuru yaptık eve ne zaman gelirkler ve odaları geziyorlarmı acaba gelen kişiler.

 43. UFUK ÖZENİR dedi ki:

  Merhaba,
  İki tane öğrencim var kardeşler ikiside görme engelli. Büyük olan %60 küçük olan ise %75 görme engelli. Sağlık raporları mevcut. Babaları vefat etmiş babadan 200 tl aylık alıyorlar. Anne çalışmıyor. Acaba engelli maaşı alabilirler mi?

 44. Hüseyin yıldız dedi ki:

  Kardeşim engelli nasıl maaş alınacak

  1. Leyla dedi ki:

   Mrb ben Aralik 19 basvuruda bulundum.kurulda kabul edilmek üzere sosyal götürdüm bu 3 ayın yani ocak subat mart 3 maaş birden mi yatacak yoksa tek maaş mi..ilm defa alacam yüzde 47 dir .

 45. ahmet dedi ki:

  selamlar;
  vergi indirmi emeklilik maaşı ne kadar bilen var m ı?maaş postaneye mi yatıyor.

 46. Mehmet ali dedi ki:

  Bugün maaş almaya gittim hesabimda sadece 510tl vardı normalde 1200almam gerekti

 47. hüseyin aktaş dedi ki:

  bazıları biz alamıyoz diye kıskanıyor arkadaş onların yanındamı kalıyon aynı evdemi duruyon onların yediğinden içtiğindenmi içiyon onların yanında yaşıyon bilemessin devlette çalışan insanın bir bildiği varki veriyor onlara faruk sen kimsin nerde yaşıyon de hele kıskanma onlar o parayı hak ediyor sende varoşsun demi ama çalışıyon asgari ücret alıyon belki eviniz anne babadan kalmadır milleti öyle şeylerle tehdit edip şanjat yapmayın ayıpdır günahdır allah çıkartır sizden başınıza felaket gelir

 48. Şehmus Ozan dedi ki:

  Eylül ayında ne kadar alacaz

 49. şükrü dedi ki:

  500 tl gozukuyo normalde 1197 tl alıyorum geri kalanını nerden alacagım

 50. Fatih dedi ki:

  Hayır derğil

 51. Gülsüm dedi ki:

  E devlet girişinde ptt gitmeden engelli maaşımin veya cocuk parasının yattığını göstermiyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kübra dedi ki:

   Bilginiz olduğu için sormak istedim ben dedeme bakıyorum evde 5 yasında ki oglum la beraber 5 kişiyiz bu evdeki geliri bölüyorlar ya kişi sayısına oğlumda sayılıyor mu acaba

 52. faruk dedi ki:

  engelli maası ve bakım parası alan ama bunu kesinlikle hak etmeyen tanıdıgımız var .yaptıgı devleti dolandırmak kime nasıl şikayet ederim

 53. cihan dedi ki:

  Methaba iyi gunler engelli maaslari 2018 yilinda 3 ayda bir degilde her ay verilecekmis bu dogrumudur acaba ve nezaman olacak boyle bir durum

 54. Fatma Betül onay dedi ki:

  Engelli maaşım onaylandımı

 55. emrullah dedi ki:

  engelli maaşı aylık mı olacak

 56. idris dedi ki:

  engelli maaşı aydan aya mı verilecek

 57. Feyyaz dedi ki:

  merhaba benim bir sorum olucak ben engelli maaşı alıyorum fakat sgk’dan sorguladığımda ödemeniz hazırdır diyor bu ne demek para yattımı demek

 58. Hasan Tahsin dedi ki:

  yüzde 80 zihinsel engelli halamın maaşı kesildi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alo 170 danışma hattından bilgi alabilirsiniz.

 59. Sabrina dedi ki:

  Merhaba… Ben %81 engelli raporum var.. 09/05/2018 tarihinde raporumu sosyal kuruma verdim.. bana maaş bağlanır mı. Yani bu haziran ayında maaş alabilecekmiyim

 60. Metin dedi ki:

  Merhabalar %48 raporum var evli iki çocuğum var evim kira engelli maaşı alırsam be kadar verirler aylik rapor sebebi kronik

 61. Semiha Dişçi dedi ki:

  Heyete girdim ne sosyal yardımlaşma kurumlarindan nede idari telefonlardan sonucu yada evragin hangi aşamada olduğunu ögrenemiyorum. sonucunu nasıl ogreneblirim yardımcı olurmusunuz rica ederim

 62. Gökhan Demirel dedi ki:

  merhabalar
  bir önceki maaş zamanında 1700 tl üzerinde maaş almama rağmen.Bu ayki maaşımın 64.42 TL olduğu görünüyor hesabımda 2022 emekli aylığı yatırma şeklinde para gelmiş hesabıma.Bunu nasıl sorgulayabilirim ya da ulaşabileceğim bir numara biliyormusunuz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alo 170 Sgk danışma hattından kayıt oluşturabilirsiniz.

 63. çimen dedi ki:

  annemin yuzde altmış sekiz raporu var babam emekli memur olduğu için ozurlu maasi alamıyor.bu rapordan sonra şeker teşhisi konuldu ve şeker ilacı kullanıyor. raporun yüzde yetmiş olursa ozurlu maaşına bağlayabilirsiniz denmiş anneme ne yapabiliriz raporu yükseltmek için

 64. Ahmet dedi ki:

  iyi günler annemin üç aylık özürlü maaşı alıyordu ancak özürlü sağlık raporunu değiştirmesini istediler ama sürekli yazan raporun muhaneye ve heyete girmesine gerek yokmuş bu raporun yenilemesi gerekiyormus ama annemi muhaneye ve heyete kattılar üç aylık özürlü maaşını kestiler bu raporu değiştirme ile ilgili bilgi verebilirmisiniz heyete girmeden nasıl degistirebiliriz teşekkür ederim

 65. murat avşar dedi ki:

  ben %74 engelli raporu sigorta başlangicim 2000. 06.25. 17 sene 7 ay iş gunü 4950 pirim ile vergi indiriminden emeklilige baş vurdum bagkurum yok ne kadar maşa baglanirim

 66. murat avşar dedi ki:

  ben yüzde 74 engeli raporu 4950 pirim 17 sene 7 ay iş günü ile vergi indiriminden emeklilige baş vurdum ne kadar maaş alabilirim

 67. Nevriye noktaoglu dedi ki:

  Merhaba 2008 yılın da 4. Derece yanık sonucu makatimi ve kaba etimi kaybettim on yıldır ileostomi torbası taşıyorum maksat iyileşmesini için ileskomiden koloskomi torbasına geçiren 4800 iş gücüm var malulen emekli olabilirmiyim

 68. burhan dedi ki:

  Simdi ben işsiz kaldı iş vermiyor bize güvenmiyor
  İşitme kaybı ve psikolojisi var. Diyelim ki işitme kaybı yüzünde ondan istemedi ben işe gidip tek başına ayrımcılık yapiyor hiç olmuyor yapamaz çok zordur. Ben 8 defa fabrika çalıştı kimse bize yardimci olmuyor hiç bakmiyor. Özürlü erken emekli maaşı veriyor mu? Simdi boşta hiç birşey kalmadi. Bunu ne yapacak ne yapmaliyim?
  Yaş:31
  Sigorta girişi:01/10/2003
  işe giriş;01/10/2003
  işten çıkış:18/12/2017
  Prim:4118
  Rapor orani:%73

 69. dilek atmaca dedi ki:

  merabalar benım oğlum %98 ağır özürlü raporu var 20 yaşında 1 sene önce 3 aylığnı alıyodum şimdi evlendığım için oğlumun 3 aylığını kestıler eşim askeri ücret alıyo ama oğlumun isteklerını karşılıyamıyorum kendım astım hastasıyım 2 defa baş vurdum onaylanmadı bana söylenen şeyde eşimin sigortasının olması sigorta oğlumun sosyal hayatını kapsamıyo mahlesef başka napabilirim tekrar baş vursam sonuç alırmıyım acaba

 70. emine dedi ki:

  iyiaksamlar ben bir kez heyete girdim ve sırf belden yüzde 28 verildi diger rahatsızlıklarımıda muayne olup yazılır diye söylemedim bende rapora itraz ettim bu kez seker kolesterol trigisit gibi bazı rahatsızlıklar eklendi fakat daha sonucu almadım acaba yüzde 40 olurmu raporumuda bulamadım nereden alıcam soncu bilmiyorum

 71. erdal özgün dedi ki:

  06.02.2018 de %50 engelli raporumla emeklilik için basvurdum. maasım nezaman ve ne kafar bağlanır teşekkürler

 72. Caner dedi ki:

  Bir iş sahibi değil iken engelli maaşı bağlanıyor. Sonraki süreçte iş sahibi olunduğunda engelli maaşı ödemesi devam ediyor mu? etmiyor kesiliyor ise bunun için bir işlem yapmak gerekiyor mu?

 73. ŞULE ŞENGÜL dedi ki:

  Merhabaş 43 yaşında yüzde 40 engeli olan(yürüme problemi), yardımla yürüyen, evinde anne babası be ablasıyla yaşayan, evine iki yaşlılık aylığı ve ablasının aldığı bakım parası giren kuzenim(4-5 sene önce çalıştığı otelden çıkarıldı) engelli aylığı yada işşsizlik maaşı alabilir mi? Yada ne yardımları alabilir. Sağlık güvencesi de yok. Teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bakıma muhtaç olmadığı için sosyal güvencelerden bir ödenek alamaz. Umarız kısa sürede iş bulur.

 74. Gulay dedi ki:

  İyi akşamlar benim yüzde 60 raporum var üç aydan üç aya alınan özürlü maaşı icin başvurdum iki hafta içerisinde evinize bakmaya gelecekler dedi sorum şu eşim asgari ücret alıyor sigortası var bu maaşa baglanmama engelmidir şimdiden teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eşinizin çalışıyor olması engelli maaşı için sorun teşkil etmeyecektir. Gelir durumuna göre bir maaş bağlanacaktır.

  2. Gulay dedi ki:

   Yani sigortalı olması sorun degil

 75. yılmaz özkan dedi ki:

  sağlık problem lerinden: 2010 dan beri % 62 ömür boyu engelli 52 yaşında ve özel tertibatlı araç ve teçhizat der raporda :eşim in işyeri var.var ancak işler kötü.bazen kızımız ve eşim den yardımla günlük yaşamımız devam etmekte başka bir gelir ve menkül vb.malımzda yok.. eşm yada kızımız a sosyal yardımdan ek üçret yardım alına bilir mi…?l

  1. Yılmaz akturk dedi ki:

   Benim babam %99 sağlık raporu var rapor sürekli babamın sosyal güvencesi ve bir maaşı da yok fakat 19000 m2 tarım arazisi üzerine kayıtlı babam yatacak hasta babama kardeşim bakıyor bakim ücreti alıymaaş
   Anneme 84 yaşında bir gözü görmüyor kulakları az isitiyor 20 yıldır tansiyon hastası kisacasi kendi ihtiyaç larını karsilayamiyor annemin hiç geliri yok anneme bakim içinde ücret alınabilirmi yada maaş alabilirmi

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evde bakım aylığının baglanması için şu 3 şart aranır:

   1. % 50 ve üstü ağır özürlü rapor. yani özür oranı en az % 50 olacak. agır özürlü yazan yerin karşısında “evet” yazacak. eger agır özürlü kısımda “hayır yazıyorsa o rapor olmaz.

   2. Hanede kişi başına düşen aylık gelir Brüt asgari ücretin 1/3 ünden az olacak.

   3. GÜNLÜK HAYATIN ALIŞILMIŞ TEKRAR EDEN GEREKLERİNE İLİŞKİN işlemleri yapamayacak durumda olması gerekmektedir.

   Yukarıdaki şartları sağladığınızda anneniz içinde bakım maaşı alabilirsiniz.