emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 PTT 65 Yaş (Yaşlılık) Aylığı Ne Kadar, Nasıl Alınır

2021 PTT 65 Yaş (Yaşlılık) Aylığı Ne Kadar, Nasıl Alınır

PTT 65 yaş maaşı alımı, müracaatları ve koşulları sosyal güvencesi olmayan ve yaşlılık maaşı isteyen 65 yaş üzeri vatandaşlar için geçerlidir. Yaşlılık maaşı almak için başvurular, kişilerin ikamet ettiği şehirlerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ya da Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapılır. 65 yaş aylığı almak isteyen kişiler, istenen şartları sağlamaları ardından ise ilgili kurumlardan gerekli belgeleriyle müracaat etmeleri halinde başvuruları kabul edilir.

Kişiye başvurusu sonucunda başvurusunun alındığına dair bir belge verilir. Kişilerin müracaatları en geç 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Kişiler sahte bilgiler ile başvuru yapmamalıdır. Aksi takdirde başvuru esnasında veya sonrasında belgelerinin sahte olduğu anlaşılan kişilere cezai yaptırımlar uygulanır.

PTT 65 yaş aylığı alımları şu yöntemlerle gerçekleştirilebilir:

 • PTT şubelerine, PTT veya herhangi bankaların ATM’lerine gidilerek maaş sahibinin PTT’den aldığı PTT Sosyal Kartı ile yaşlılık maaşı çekimi gerçekleştirilir.
 • Eğer vatandaş evden çıkamayacak durumda ise e-Devlet sistemine ettiği, PTT Konuta Teslim talebi üzerine maaşı görevliler tarafından adresine teslim edilir.

PTT 65 Yaş Maaşı için Gerekli Şartlar Nelerdir?

PTT 65 yaş aylığı koşullarının kişiler tarafından karşılanması halinde yaşlılık maaşına müracaat edilebilir. Bu koşulları sağlamak için kişinin konuyla ilgili kendi bilgilerinden ve konuyla ilgili bilgilendirmelerden haberdar olması gerekir.

Bu koşullar:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 65 yaşını doldurmuş veya 65 yaşının üzerinde olmak,
 • Asgari ücretin 1/3’i şeklinde hesaplanmış olan muhtaçlık sınırından daha az gelire sahip ve bunu bir belge ile kanıtlayabilir olmak,
 • Sosyal Güvelik Kurumundan gelir bakımından faydalanamıyor olmaktır.

Bu koşullara uygun vatandaşlar 65 yaş yaşlılık maaşına başvuru yapabilirler. Şartları sağlamayan vatandaşların başvuruları kabul edilmeyecektir. Bu yüzden başvuru şartları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. İlgili internet sitelerinden daha detaylıca bilgiler alınabilir ya da direkt başvuru yapılacak vakfa gidip konuya dair bilgi sahibi olunabilir.

PTT 65 Yaş Aylığı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

PTT 65 yaş aylığına müracaat için gerekli evrakların ilgili kurumlardan alınıp başvuru yapılması gerekmektedir.

Bu belgeler:

 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi,
 • Fakirlik belgesi,
 • Müracaat dilekçesi,
 • 2 adet vesikalık fotoğrafı,
 • Sosyal güvencesi bulunmadığına dair evrakı şeklinde olmalıdır.

Tüm gerekli belgeler toparlandıktan sonra kişinin ikametgâh kaydının bulunduğu şehrin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına veya Vakıflar Genel Müdürlüğüne müracaatı ile gerçekleştirilir.

Kişinin başvuru esnasında evrak sahteciliği yapması ve bunun tespit edilmesi halinde başvurusunun iptali gerçekleştirilir ve kişinin hakkında cezai işlem başlatılabilir. Kişinin maaşı almaya başladığında ortaya çıkan sahtecilik yöntemlerinde ise kişi aldığı miktarı faizi ile birlikte geri ödemelidir.

E-Devlet 65 Yaş (Yaşlılık) Aylığı Başvurusu

E-Devlet sisteminden yaşlılık maaşına müracaat etmek evden ayrılamayan 65 yaş üzeri için yarar sağlamıştır. Özellikle pandemi sürecinde sağlığına dikkat etmesi gereken yaş grubu olan 65 yaş üzeri yaşlılar için evden ayrılmadan başvuru yapma imkânı sunulmuştur. Ayrıca evden çıkamayacak kadar hasta olan, yatağa bağlı, engelli yaşlılar için de büyük bir kolaylık sağlamıştır.

Kişilerin yapması gerekenler sırasıyla şu şekildedir:

 • E-Devlet sistemi bilgileri ve kimlik bilgileriyle birlikte sisteme giriş yapmak,
 • Arama butonuna Sosyal Güvenlik Kurumu yazmak,
 • Çıkan sayfada Emeklilik Uygulamaları başlığı altındaki 5510 Sayılı Kanun 4/1(c) Kapsamında Yaşlılık Aylığı Bağlanması alt başlığına tıklamak sonucunda çıkan sayfada başvuru işlemleri yapılır.

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı Ne Kadardır?

PTT 65 yaş aylığı miktarı yıl geçtikçe değişen bir unsurdur. Asgari ücretlerin artması ile birlikte PTT 65 yaş aylıkları da artmaktadır. Yaşlılık maaşları 2021 yılında 711.5 TL’den 864.89 TL’ye yükselmiştir.

PTT 65 Yaş Aylıkları Ne Zaman Ödenir?

PTT 65 yaş yaşlılık maaşlarının hesaplara yatması üçer aylık periyotlar halinde düzenli bir şekilde gerçekleştirilir. Mart, Haziran, Eylül ve Aralık ayları olmak üzere yılda dört kez her üç ayda bir olacak şekilde ödenir.

Dünya çapında etkisini gösteren pandemi şartları sebebiyle çıkan sosyal mesafe kurallarına ve minimum kişi sayısında hizmet verme kurallarına uymak için PTT, maaşların alımları konusunda bazı düzenlemeler yapmıştır. Bu düzenlemeler vatandaşların doğum yılları ile belirlenmiş, maaşlarını ayın hangi günlerinde almaları gerektiğini bildiren düzenlemelerdir. Örneğin:

 • Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olan vatandaşlar için ayın 5’inci günü,
 • Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olan vatandaşlar için ayın 6’ıncı günü,
 • Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olan vatandaşlar için ayın 7’inci günü,
 • Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olan vatandaşlar için ayın 8’inci günü,
 • Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olan vatandaşlar için ayın 9’uncu günü,

maaşlar çekilmelidir.

PTT 65 Yaş Yaşlılık Aylığı Alanlar Bayram İkramiyesi Verilir Mi?

PTT 65 yaş yaşlılık maaşı alanlar emekli bayram ikramiyesi de alabiliyorlar. Bayram ikramiyeleri, ülkedeki dini bayramlardan önce vatandaşların bayram masraflarını karşılaması amacıyla emeklilere, belirli gelir veya aylık alan hak sahiplerine, maaşlarının üzerine ek olarak yatırılan gelirdir.

Bayram ikramiyelerinin Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde belirlenen tarihlerde vatandaşların hesaplarına yatırılmaktadır. 2021 yılı için açıklanan bayram ikramiyesi miktarı 1100 TL’dir. 65 yaş aylığı alan vatandaşlar da bayram ikramiyesi alma hakkına sahiptirler.

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı Nasıl Sorgulanır?

PTT 65 yaş aylığını sorgulatmak için 3 yöntem bulunmaktadır. Bunlar:

 • E-Devlet sistemi üzerinden yapılacak olan sorgu işleminde sisteme şifre ve kimlik bilgileriyle giriş yapıldıktan sonra e-Hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik ve Sigorta başlığına tıklayıp çıkan sayfada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına da tıkladıktan sonra Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama seçeneği seçilir. Sayfada kişinin ne kadar aylık aldığı ve ne kadar zamandır aylık aldığı gibi bilgiler vardır.
 • Cep telefonu ile yapılacak sorgu işleminde ise Sosyal Yardım Hattı olan Alo 144 numarası aranır. Kişi karşıya 65 yaş yaşlılık maaşı sorgusu yapmak istediğini belirttikten ve kimlik bilgilerini girdikten sonra maaş bilgilerine ulaşmış olur.
 • Son yöntem olarak kişiler, PTT web sitelerini ziyaret ederek veya PTT şubelerine kimlikleriyle birlikte giderek maaş sorgularını yapabilirler.

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşlarını Konuta Teslimi Nasıldır?

PTT yaşlılık maaşlarını evlere gönderme özelliğiyle PTT, yaşlılara kolaylık sağlamayı amaçlamıştır. Covid-19 sebebiyle büyük risk grubu olan 65 ve üzeri yaşlılar maaşlarını almak için evden çıkmalarına gerek kalmaksızın maaşlarını alabiliyorlar. Yalnızca 65 yaş ve üzeri vatandaşlar değil aynı zamanda engelli, bakıma muhtaç ve yatağa bağlı vatandaşlara da bu hizmet verilmektedir.

Kişi e-Devlet sistemine kimlik ve şifre bilgileri ile girdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ve Emeklilik Uygulamaları başlıklarına tıklamalıdır. 4A Banka ve Adres Değişikliği seçeneğine de tıkladıktan sonra maaşı adrese teslim talebinde bulunmuş olur.

PTT Sosyal Kart ile Yaşlılık Maaşı Nasıl Çekilir?

PTT Sosyal Kart ile 65 yaş aylığı çekmek için öncelikle bir PTT Sosyal Karta sahip olmak gerekmektedir. Kişiler PTT şubelerine kimlikleriyle birlikte giderek Sosyal Kart talebinde bulunduktan sonra kartlarını alabilirler. Kişilerin kartlarını kaybetmeleri durumda kayıp bildiriminde bulunmaları yeterlidir.

Kayıp bildirimi sonrasında kişilere PTT tarafından anında kart tahsis edilecektir. Kişi PTT Sosyal Kart ile çekilecek PTT 65 yaş aylığı için ister PTT şubelerini ister PTT ATM’lerini isterse de diğer tüm banka ATM’lerini kullanabilir.

2021 Yaşlılık Aylığından Kimler Yararlanamaz?

2021 yaşlılık aylığından yararlanamayanlar şu şekilde sıralanır:

 • 65 yaşının altında olan kişiler,
 • Sağlık kuruşu raporu ardından sağlıklı bulunan ve iş gücü kayıplarının olmadığı belirtilenler,
 • Sigortası olanlar,
 • Üstlerine kayıtlı mal varlıkları olanlar,
 • Asgari maaş düzeyinden veya üzerinde bir gelire sahip olanlar,
 • Dul aylığı alanlar,
 • Nafaka ödemesi alanlar,
 • Özel bakım evlerinden ücretli bakım alan yaşlılar,
 • Bakmak ile yükümlü oldukları kişiler bulunan yaşlılar,
 • Başvuruda asılsız gelir beyanı yapanlar,
 • Başvurusu red edilenler,
 • TC vatandaşı olmayan yaşlılar,

Bunlar 2021 yaşlılık aylığından yararlanamazlar.

Yaşlılık Aylığı İçin Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Yaşlılık aylığı için sağlık kurulu raporu almak amacıyla izlenen adımlar:

 • Kişi ilke olarak https://khgmcalisanhaklaridb.saglik.gov.tr/TR,42705/engelli-saglik-kurulu-raporu-vermeye-yetkili-hakem-hastane-listesi.html adresine giriş yapar.
 • Bu adrese giriş ile liste üzerinden her ilde sağlık kurulu raporu vermek ile yetkili olan hastanelerin hangileri olduğu görüntülenir.
 • Bu listedeki kişiye en yakın konumda olan yetkili hastane birimine TC kimlik kartı ile birlikte gidilip, hastane danışma bölümünden randevu alınır.
 • Verilen randevu gününde hastaneye tekrar gidilir. Önceden randevu almadan sağlık kurulu raporu edinilemez. Çünkü çok aşamalı test işlemleri belirli günlerde yapılır.
 • Randevuya katılım kapsamında kişi, bir dizi tetkikten sağlık kurulu doktorları tarafından geçilir.
 • Muayene ve testler ardından kendisine sağlık kurlu raporu verilir.

Bu raporun alımı ardından hastaneye ödenecek olan ücret 200 TL olarak belirlenmiştir. Alınan raporun üzerinden 65 yaşa gelinmiş olması sebebi ile bakıma muhtaç olunduğu veya %40 engelliliğin gelişmiş olduğu ifadesi yer almalıdır. Bu rapor ile sağlıklı bulunanlar yaşlılık aylığı için başvuru yapamazlar.

Yaşlılık Aylığı İçin Mal Bildirim Belgesi Nasıl Alınır?

Yaşlılık aylığı için mal bildirim belgesi edinmek amacıyla izlemem aşamalar:

 • İnternet üzerinden https://yhgm.saglik.gov.tr/TR,10873/mal-bildirim-formu.html adresine giriş yapılır.
 • Ana sayfada görüntülenen ‘’ mal bildirim formu-belgesi’’ başlığı karşısındaki ‘’indir’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Bu adım ile bilgisayara inen form dosyası üzerinde sağ tık yapılıp, ‘’yazdır’’ seçeneği ile formun çıktısı edinilir.

Bu form üzerinde yer alan ilgili anlara kimlik bilgileri, tarih, varsa taşınmaz mal, banka hesabı, maaş, borç, alacak bilgilerinin tümü doldurulur ve form imzalanır. Bu form yaşlılık aylığı başvurusunda kuruma iletilmelidir.

Yaşlılık Aylığı İçin Fakirlik, Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Yaşlılık aylığı için muhtaçlık belgesi almak amacıyla izlenen aşamalar şunlardır:

 • Bu belgeyi alabilmek için ilk olarak gelir hakkında bilgi sunan mal bildirim belgesi edinilir.
 • Bu belge ile ikamet edilen ilçenin kaymakamlığına gidilir.
 • Kaymakamlığa mal bildirim belgesi sunulur.
 • Çalışanların ileteceği, muhtaçlık belgesi başvuru formu ise kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurulup, teslim edilir.
 • Bu adım ardından başvuru tamamlanır.

Başvuru ardından formda belirtilen ve iletişim bilgileri arasında yer alan ev adresine kaymakamlıkça görevli kişiler ziyaret gerçekleştirir. Diğer yandan kişinin geliri hakkında bilgiler SGK’dan alınan bilgi ile teyit edilir. Kişinin hanesinde birey başına düşen gelir asgari maaşın 1/3’ünden az ise kendisine muhtaçlık belgesi verilir. Bu belge ye sahip olanlar yaşlılık maaşına başvuru yaparlar.

2021 Yaşlılık Aylığı Nereden Çekilir?

2021 yaşlılık aylığı çekilen yer, PTT şubeleridir. Yaşlılık aylığı almaya hak kazanan kişiler için PTT şubelerinden otomatik hesap açılır. Kişi ilk maaş ödemesini almak için PTT şubesine giderek vezne bölümünden TC kimlik kartını gösterir. Bu kapsamda maaş ödemesi çekilir. Maaşın ne zaman çekileceği ise E-devletten sorgulama ile öğrenilir.

65 Yaş Altına Yaşlılık Maaşı Verilir mi?

65 yaş altına yaşlılık maaşı verilmesi mümkün değildir. Kişi 65 yaşını doldurmuş ise bu 2021 yaşlılık aylığı ödemelerinden yararlanabilir. Diğer yandan 65 yaş üzeri yaşlılar da bu ödeme için başvuru sağlarlar. 65 yaşını dolduran bireyler ise maaş alımı için geçmişte en az 5400 günlük prim ödemesine sahip olmalıdırlar. 65 yaş altında olan ancak %40 üzeri engeli olan kişiler ise engelli maaşı alımından yararlanabilirler. Bu kapsamda kendilerine yine maddi destek sağlanır.

Yaşlılık Aylığı Ödemesi Ne Kadar Süre Çekilmez İse Ödeme İptal Edilir?

Yaşlılık maaşı alanların ödemelerini 10 ay üst üste çekmemeleri durumunda; aylıkları iptal edilmektedir.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Ne Kadar?

Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Başvuru Şartları Neler

Dul Maaşı (Aylığı) Ne Kadar, Kimlere Verilir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.