emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet Üzerinden Öğrenci Belgesi (Diploma) Sorgulama

E-Devlet Üzerinden Öğrenci Belgesi (Diploma) Sorgulama

E-Devlet sistemi öğrenci belgesi sorgulama işlemleri, öğrenim kurumunuza gitmenize gerek kalmaksızın öğrenim belgenize ve mezun durumda diplomanıza ulaşmanıza imkan tanımaktadır. Sistem öğrenci belgesi sorgulama işlemlerini tüm eğitim dönemleri için görüntüleme imkanı sunmaktadır.

E-Devlet sistemi üzerinden öğrenci belgesi edinebilmek için ilk olarak öğrenci belgesi görüntülenmek istenen kişi adına e-Devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. PTT şubelerinden T.C. kimlik numaranız ile edineceğiniz

e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılabilmektedir. Sistem ayrıca internet bankacılığı, elektronik imza ve mobil imza kanalları ile de giriş yapmanıza imkan tanımaktadır. Sisteme giriş yaptıktan sonra ise öğrenci belgesi sorgulaması için kullanmanız gereken hizmet, öğrencinin eğitim durumuna göre değişiklik göstermektedir.

E-Devlet Lise Diploma Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devletten lise mezuniyet sorgulama işlemi, gerek üniversite tercih dönemine hazırlanacak gerekse iş hayatına atılacak gençler tarafından sık kullanılan devlet hizmetlerinden birisidir. Eğitim kurumlarında diplomaların geç hazırlanmasının ortaya çıkardığı sıkıntının e-Devlet sistemi üzerinden çözülebilmesi mümkündür.

E-Devlet sistemi üzerinden lise diploması sorgulamak için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • E-Devlet sistemine öğrenciye ait T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Ardından ana sayfada yer alan “Kurumlar” sekmesine tıklamalı ve görüntülenen devlet kurumları arasından “Milli Eğitim Bakanlığı” kurumunu seçmelisiniz.
 • Karşınıza çıkan Milli Eğitim Bakanlığı online hizmetleri arasından “Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama” hizmetine tıklayarak mezuniyet durumunuzu sorgulayabilir ve barkodlu örneğini çıktı olarak edinebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-lise-mezuniyet-belgesi-sorgulama linkine tıklayarak ilgili hizmete doğrudan ulaşabilirsiniz. Bu durumda öncelikle “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayarak sisteme giriş yapmanız gerekecektir.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-lise-mezuniyet-belgesi-sorgulama” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]E-Devlet Lise Diploması Sorgula[/button]

E-Devlet lise mezuniyet belgesi, lise mezuniyet durumunuzu görüntüleyebileceğiniz resmi bir belgedir. Ancak önemle hatırlatmak gerekir ki, pek çok üniversite kayıt sırasında diplomanızın aslının verilmesini istemektedir. Bu durumda eğitim kurumunuzdan diplomanızın aslını bizzat talep etmeniz gerekecektir.

E-Devlet Lise Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet öğrencilik belgesi sorgulama işlemi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin öğrenci belgesine interaktif olarak ulaşabilmeleri için hazırlanmış bir e-Devlet hizmetidir. Hizmete erişim sağlamak için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Öncelikle e-Devlet sistemine belge almak isteyen öğrencinin T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapmak gerekmektedir. Velilerin öğrenci belgesi alabilmeleri için öğrencinin kontrolünde girmesi veya Veli Bilgilendirme Sistemi’ni kullanmaları mecburidir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan “Kurumlar” sekmesine tıklamalı ve görüntülenecek devlet kurumları arasından “Milli Eğitim Bakanlığı” kurumunu seçmelisiniz.
 • Ardından görüntülenen hizmetler arasından “Öğrencilik Belgesi Sorgulama” hizmetine tıklanması gerekmektedir.
 • Öğrencinin ismi ve soyismi ile birlikte öğrencilik belgesi görüntülenebilmekte ve yazdırılabilmektedir.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ogrencilik-belgesi-sorgulama” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]Öğrencilik Belgesi Sorgula[/button]

https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ogrencilik-belgesi-sorgulama linkine tıklayarak hizmete doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu durumda da öncelikle “Kimliğimi Şimdi Doğrula” sekmesine tıklamanız ve sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

Veli E-Devlet Üzerinden Öğrenci Belgesi Nasıl Alır?

Velilerin e-Devletten öğrenci belgesi alma işlemini gerçekleştirebilmesi için tercih edebilecekleri iki yol bulunmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunmuş olduğu “Öğrencilik Belgesi Sorgulama” hizmetinden faydalanmak için öğrencinin bilgileri ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Bu nedenle ilgili hizmeti kullanabilmek için öğrencinizin e-Devlet şifresi bulunmalıdır. Öğrenciniz için şifreyi edindikten sonra yine öğrencinizin T.C. kimlik numarasını ve edinmiş olduğunuz şifreyi kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu durumda “Öğrencilik Belgesi Sorgulama” hizmetine https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ogrencilik-belgesi-sorgulama linki üzerinden ulaşarak öğrenci belgesi edinebilirsiniz.

Velilerin öğrenci belgesi almak için kullanabileceği bir diğer hizmet ise e-Devlet sistemi üzerinden ulaşım sağlanabilen “Veli Bilgilendirme Sistemi” hizmetidir. Bu hizmete ulaşım sağlamak ve öğrenci belgesi almak için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde  sıralanabilmektedir:

 • E-Devlet sistemine kendi T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. PTT’den e-Devlet şifresi edinmeyenlerin internet bankacılığı gibi alternatif kanallar üzerinden sisteme giriş yapmaları mümkündür.
 • Ardından “Kurumlar” sekmesinden “Milli Eğitim Bakanlığı” kurumunu seçmeli ve “EBA Veli Bilgilendirme Sistemi” hizmetine tıklamalısınız.
 • Görüntülenen sayfadan hizmete ulaşım sağlamanız ve “Veli Bilgilendirme Sistemi Girişi” hizmetine tıklamanız gerekmektedir.
 • Tarafınızdan öğrenci T.C. kimlik numarası ve öğrenci okul numarası bilgileri talep edilecektir. Bu bilgileri girdikten sonra görüntülenen sayfadan öğrenci belgesi sorgulama ve yazdırma işlemlerini gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-eba-veli-bilgilendirme-sistemi” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]EBA Sistemine Giriş[/button]

Hizmete https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-eba-veli-bilgilendirme-sistemi linkine tıklayarak ve kimliğinizi doğrulayarak da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Açık öğretim lisesi öğrenci durum belgesi sorgulama işlemi için e-Devlet sistemi kullanılabilmektedir. Sistem üzerinden öğrenci belgesi edinmek için kullanacağınız hizmet ise belgeyi kullanım amacınıza göre değişiklik göstermektedir. E-Devlet sistemi kullanılarak genel öğrenim belgesi edinilebileceği gibi hizmete özel öğrenci belgesi de görüntülenebilmektedir.

Açık Öğretim Lisesi öğrenci belgesi sorgulamak ve yazdırmak için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İlk olarak e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve sistem şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı kanalına sahip olan veya elektronik / mobil imzası bulunan kişilerin şifre edinmelerine gerek bulunmamaktadır.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı hizmetlerinden “Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama” hizmetine tıklamanız gerekmektedir. Bu hizmete https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-liseleri-ogrenci-durum-belgesi-sorgulama linki üzerinden ulaşım sağlamanız mümkündür.
 • Ardından öğrencilik durumunuz isminiz ve soyisminiz ile görüntülenecektir. Görüntülenen sayfadan barkodlu resmi belgeyi edinebilme imkanınız bulunmaktadır.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-liseleri-ogrenci-durum-belgesi-sorgulama” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]AÖL Belge Sorgula[/button]

E-Devletten Ek-C2 Belgesi Nasıl Alınır?

Ek-C2 belgesi e-Devlet sistemi üzerinden edinilebilecek Açık Öğretim Lisesi öğrenci belgesi seçeneklerinden bir diğeridir. Bu belge “hizmete özel” belge olarak geçmektedir ve öğrenciliği devam eden kişilerin askerlik tecili için ibraz etmesi gereken özel nitelikli bir belgedir. Ek C-2 belgesini Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden edinebileceğiniz gibi e-Devlet sistemi üzerinden de edinmeniz mümkündür.

E-Devlet üzerinden hizmete özel öğrenci belgesi sorgulama işlemi için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • Öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet Kapısı sistemini açtıktan sonra giriş seçeneklerinden herhangi birini tercih ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Ardından “Kurumlar” sekmesine tıklayarak “Milli Eğitim Bakanlığı” kurumunu seçmeli ve kurumun hizmetlerine ulaşım sağlamalısınız.
 • Kurumun görüntülenen hizmetleri arasından “Açık Öğretim Liseleri Hizmete Özel Öğrenci Durum Belgesi (Ek-C2) Sorgulama” hizmetine tıklayarak ilgili belgeyi görüntüleyebilir ve yazdırabilirsiniz.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-liseleri-ogrenci-durum-belgesi-sorgulama” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]AÖL Durum Belgesi Sorgula[/button]

https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-liseleri-ogrenci-durum-belgesi-sorgulama linkine tıklayarak hizmete doğrudan ulaşım sağlamanız mümkündür. Bu durumda da belgeye ulaşım sağlayabilmeniz için öncelikle “Kimliğimi Şimdi Doğrula” hizmetine tıklayarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

E-Devlet Öğrenci Belgesi Gözükmüyor

E-Devlet öğrenci belgesi görüntülenmiyor problemi, pek çok öğrenci tarafından şikayet edilen problemlerden birisidir. Bu durum genellikle sistemsel bir hatadan değil, ilgili kurumun kaydınızı kabul etmesine rağmen henüz sisteme girişini tamamlamamış olmasından kaynaklanmaktadır. Pek çok eğitim kurumunda öğrenci belgesinin e-Devlet Kapısı sisteminde görüntülenememe problemi, 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde öğrencinin herhangi bir talebine gerek kalmaksızın çözümlenmektedir. Bunun yanında eğitim kurumunuzun öğrenci işleri ile görüşerek probleminizi iletmeniz de mümkündür.

Bu noktada bir diğer seçenek ise e-Devlet sistemine hata bildiriminde bulunmaktır. Bu işlem için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Öğrenci belgenizi görüntülemek istediğiniz hizmete tekrar ulaşım sağlamanız gerekmektedir.
 • Ardından hizmeti görüntülediğiniz sayfanın en altında bulunan “Eksik veya Hata Bildir” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

Bu durumda da sistem tarafından sorun bildiriminiz alınacak ve incelenecektir.

Geçmiş Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Geçmiş öğrenci belgesi alma hizmeti, öğrenimlerine devam etmek veya herhangi bir kuruma öğrenim durumunu belgelemek isteyenler için hazırlanmış bir online devlet hizmetidir. Bu hizmete e-Devlet sistemi mezuniyet durumu sorgulama hizmetlerini kullanarak ulaşım sağlanabileceği gibi e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden de ulaşılabilmesi mümkündür. E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden geçmiş dönem öğrenim belgelerine ulaşım sağlamak için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • https://eokulyd.meb.gov.tr/ linki üzerinden sisteme ulaşım sağlamanız ve giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Ardından “Öğrenci İşlemleri” menüsüne tıklamanız ve “Raporlama Sekmesi” hizmetine ulaşmanız gerekmektedir.
 • Görüntülenecek sayfada yer alan “Öğrenim Belgesi (Ek1) Geçmiş Dönemler” hizmetinde yer alan dosya şeklindeki simgeye tıklamanız gerekmektedir.
 • Tarafınızdan öğrencinin T.C. kimlik numarası talep edilecektir. Kimlik numarası bilgisini girip “Tamam” sekmesine tıklayarak geçmiş dönem öğrenim belgesi edinebilirsiniz.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://eokulyd.meb.gov.tr/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]Geçmiş Öğrenci Belgesi Sorgula[/button]

Lise Mezunu Öğrenci Belgesi Alabilir Mi?

Lise mezunu öğrenci belgesi alma işlemi, mezun durumunda olan fakat henüz diplomasını almayan öğrenciler tarafından gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Bununla birlikte mezuniyet işlemleriniz tamamlandıktan ve diplomanız hazırlandıktan sonra öğrenci belgesi edinmeniz mümkün değildir. Çünkü öğrenci belgesi, öğrencilik durumunuzu belgelemek için kullanacağınız resmi bir belgedir. Bu belge öğrencilik durumunuzu özel ve resmi kurumlara belgeleyebilmeniz için tarafınıza sunulmaktadır. Bu nedenle öğrenciliğiniz sona erdikten sonra öğrenci belgesi edinmeniz mümkün değildir.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-lise-mezuniyet-belgesi-sorgulama” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]Lise Mezuniyet Belgesi Sorgula[/button]

Lise mezunu öğrenci belgesi, tarafınıza mezuniyet hakkınızı belgeleme imkanı tanımaktadır. Bu belgeye ulaşım sağlamak içinse e-Devlet Kapısı sisteminden “Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama” hizmetine ulaşmanız gerekmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-lise-mezuniyet-belgesi-sorgulama linkine tıkladıktan sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” sekmesinden kimliğinizi doğrulayarak lise mezuniyet belgenize ulaşabilmeniz mümkündür.

Üniversite Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Üniversite öğrenci belgesi alma işlemi için tercih edebileceğiniz iki yol bulunmaktadır. Öğrenim gördüğünüz fakültenin öğrenci işlerine bizzat giderek öğrenci belgesi talep etme hakkınız vardır. Bunun yanında bazı üniversitelerin öğrenci bilgi sistemleri üzerinden de öğrenci belgesi talep etme imkanı tanıdığı bilinmektedir. Üniversite öğrenci belgesi sorgulama işlemleri için tercih edebileceğiniz bir diğer yol ise e-Devlet Kapısı sistemini kullanmaktır.

Sistem üzerinden belgenizi sorgulamak ve edinmek için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından öncelikle “Kurumlar” sekmesine tıklamalı ve listelenen kurumlar arasından “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” kurumunu seçmelisiniz.
 • Kurumun görüntülenen hizmetleri arasından “Öğrenci Belgesi Sorgulama” hizmetine tıkladığınızda isim ve soyisim ile öğrenci belgesi görüntülenecektir. “Yazdır” sekmesine tıklayarak belgeyi edinebilmeniz mümkündür.

Ehliyet için Öğrenim Belgesi

Ehliyet için öğrencilik belgesi, ehliyet almak isteyen kişilerden talep edilen resmi belgelerden birisidir. Ülkemizde ehliyet sahibi olmak isteyen kişilerde aranan şartlardan birisi en az ilkokul mezunu olmalarıdır. Bu nedenle ehliyet alabilmek için öncelikle şartı sağladığınızı belgelemeniz gerekmektedir. Bu noktada talep edilen belge hususunda bir sınırlama bulunmamaktadır. Öğrenim durumunuzu ortaya koyan herhangi bir belgeye sahip olmanız yeterli görülmektedir. Tasdikname, diploma ve öğrenci belgesinin yanı sıra e-Devlet Kapısı sisteminden verilen geçici mezuniyet belgeleri de kabul edilmektedir.

E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden öğrenim belgesi edinmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İlk olarak sisteme kişisel bilgileriniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından arama butonuna öğrenci belgesi yazmalısınız.

Lise ve ortaokul için Milli Eğitim Bakanlığı – Öğrencilik Belgesi Sorgulama; üniversite için ise Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı – Öğrenci Belgesi Sorgulama hizmetlerini kullanarak öğrenci belgesi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Gelir Testi Nasıl Yapılır ? Başvuru ve Sorgulama
E-Devlet Askerlik Durum Belgesi Alma ve Sorgulama İşlemi
E-Devlet Üzerinden Banka ve Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?
Yorumlar
 1. can dedi ki:

  ben dershaneye gidiyorum büyükşehir belediye otobüsüne binmem için öğrenci belgesi istiyorlar derhaneden alamıyorum başka nasıl alabilirim

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Mezun iseniz alamazsınız.