Malulen Emeklilik Sorgulama | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • Malulen Emeklilik Sorgulama  Malulen emeklilik durumu, insanların sigorta iş sözleşmesinde bulunan ilgili maddeler kapsamında, SSK sosyal güvencesine sahip olarak çalıştığı iş yerinde herhangi bir iş kazası yaşanmasının sonucunda ya da kendi iş yerinde BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olarak görev yapan bir kişinin iş gücünün, herhangi bir iş kazası nedeniyle yüzde altmışını kaybetmesi durumunda emekli olma şekline verilen isimdir. Sigortalı olarak çalışan bireyler çalışırken geçirdikleri iş kazası nedeniyle iş gücünün % 60’ını kaybetmesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından malulen emekli sayılırlar. Malulen emeklilik sorgulama işleminizi internet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesinden hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  Kamu kuruluşlarında sigortalı olarak görev yapan memurlar, Emekli Sandığı sosyal güvencelerinin kapsamında, çalışma sırasında geçirdikleri herhangi bir kaza sonucunda iş gücünün % 60’ını kaybetmeleri durumunu sağlık kuruluşları tarafından bu iş gücü kaybı tespit edilir ve gerekli raporlarla kanıtlandıktan sonra, Sosyal Güvenlik Kurumu malulen emekli olma hakkı tanımaktadır. Malulen emekli olup olmadığınızı, işleminizin tamamlanıp tamamlanmadığını malulen emeklilik sorgulama hizmeti ile kolayca öğrenebilirsiniz. İş gücünün % 60’ını kaybetmiş olan bireyler malullük durumlarını sağlık kurumları tarafından verilen raporla desteklemeleri ve kanıtlamaları gerekmektedir.

  Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

  Sigortalı olarak çalışan bireyler yaşadıkları herhangi bir iş kazasında yüzde altmış gibi bir oranda iş kaybının olması neticesinde malulen emeklilik şartlarının tümünü sağlıyorlarsa malulen emekli olma hakkına sahiptirler. Buna göre, malulen emekli olup olmadığını bireyler malulen emeklilik sorgulama sistemi ile kolayca öğrenebilirler. Bu kişiler hem malulen emeklilik maaşı alabilirler hem de sürekli iş göremezlik maaşı da alabilirler. İş kazası sonucunda malul sayılan bireyler iki maaşı aynı anda alabilmektedirler fakat iki maaşın tamamını alamıyorlar. Daha fazla olan maaşın tamamını, az olan maaşın ise yarısını alabilmektedirler.

  Sigortalı olarak çalışan bireylerin malulen emeklilik sorgulama kapsamında emekli sayılabilmeleri için ilk olarak yüzde altmış oranında iş gücü kaybı yaşadığına dair sağlık kurumlarından bir belge almaları gerekmektedir. İş kaybının yüzde altmış kısmını yitirmiş olan bireylerin malulen emekli olabilmeleri için gereken şartlar 10 yıl sigortalılık süresine sahip olmaları ve 1800 yaşlılık, malullük ve ölüm sigorta prim ödeme gün sayısına sahip olmaları gerekmektedir. Malulen emekli olup olmadığınızı malulen emeklilik sorgulama sistemi ile kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

  BAĞ-KUR güvencesine sahip olan, malulen emekli olmak isteyen bireyler için de aynı şartlar geçerlidir. Buna göre malulen emekli olup olmadığınızı malulen emeklilik sorgulama sistemi ile kolayca öğrenebilirsiniz. 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 yaşlılık, malullük ve ölüm sigorta prim ödeme gününe sahip olmaları gerekmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri kuruluşunda sigortalı olarak çalışan bireylerin herhangi bir iş kazası sonucunda yüzde altmışlık bir oranda iş gücünü kaybetmeleri durumunda malulen emeklilik sorgulama sistemi kapsamında malulen emekli sayılabilmeleri için birtakım şartlara sahip olmaları gerekmektedir. Bunlar 10 sigortalılık süresi, 1800 yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası primlerine sahip olmaları gerekmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapamaz raporu da malulen emeklilik şartları arasında yer almaktadır.

  Malulen Emeklilik İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

  Malulen emeklilik sorgulama kapsamında malulen emekli olabilme şartlarından olan 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 yaşlılık, malullük ve ölüm sigorta primleri gününe sahip olmak ve iş gücünün yüzde altmış oranında kaybetmiş olmak gibi şartlarının tümünü sağlamaları durumunda gerekli belgelerle birlikte, malulen emekli olmaya hak kazanabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekmektedir. Maluliyet raporu almak isteyen bireyler Sağlık Bakanlığı’na bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinden, devlet üniversitesi hastanelerinden, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olarak hizmet veren eğitim ve araştırma hastanelerinden iş gücünün yüzde altmışını kaybettiklerine dair malullük raporu alabilmektedirler. Malulen emekli olup olmadığınızı Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek öğrenmek yerine internet üzerinden malulen emeklilik sorgulama sistemi ile kolayca öğrenebilirsiniz.

  Malul Emekli Maaşı Ne Kadar?

  Malulen emekli olabilmek için malullük emeklilik şartlarının hepsine sahip olduktan sonra belgelerinizle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu İl Merkezi’ne ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne teslim etmeniz gerekmektedir. Yapılan işlemler neticesinde malulen emekli olmanızda herhangi bir sorun yoksa, başvurunuz 3 ya da 4 ay içerisinde sonuçlanarak, malulen emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Malulen emeklilik sorgulama sistemi kapsamında emeklilik aylığı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen yasalara göre 971 TL olarak belirlenmiştir.

  Malulen Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Malulen emeklilik sorgulamanızı yapabilmeniz için direkt malulen emeklilik interaktif sayfası bulunmamaktadır bu sebeple size en yakın olan Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerinden malulen emeklilik durumunuzla ilgili istediğiniz her türlü bilgiyi elde edebilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  Malulen Emeklilik Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. kemal bektik dedi ki:

   ilk işe giriş tarihim 01.10.1994 ilk prim yatırma 08.12.2000 27.02.1977 dogumluyum. 23.11.1998 yılında askerligimi 18 ay olarak yaptım. askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim. 2868 gün ssk 5 yıl bagkur primim var. yada malulen emekli olabilirmiyim. göz ve kulaktan özürüm var.

  2. Nahide dedi ki:

   Nahide Colakoglu { kizlik soyismim Uymaz } dogum tarihi 27.10.1970
   Dogum yeri Almanya-Gaildorf
   ise Baslangic 11.8.1988 —simdiye kadar calisiyorum
   üc Cocugum var
   Alman vatan dasligina gecis 08.01.2001 { Mavi kart sahibiyim }
   15.08.2016— 20.08.2016 calistim
   1 Kac yasinda emekli olabilirim
   2 Kacpara yatirmam gerekiyor
   3 Almanyadan emeklikicin bas vura bilirmiyim gerken belgeleri
   nerden ala bilirim selam ve saygilar nahide colakoglu

  3. fatma dedi ki:

   ben serebella atrofi hastasıyım 8 yıllık sigortam var malulen emekli olabilirmiyim

  4. ilhan çimen dedi ki:

   benim adım ilhan sorum şu ben yüzde seksen işitme kaybım var 15 yldır sigortam var ve 5000 küsür günüm var malülen emekli olablirmiyim

  5. Mustafa tekkll dedi ki:

   Merhaba
   5 yıllık tsk personeliyim tsk da gorev yapamaz raporu alma gibi bir durumum var. Sivilden de 890 gün sigortam cikiyor artı askerliğim var artı yipranmam var malulen emek li olmam böyle mi hesaplanıyor yoksa tsk da hizmet süresi 10 yıl yapmak zorundamiyim 27.09.1990 doğumluyum sigorta girişim 01.02.2008 tarihidir yani 18 yas alti sigortam bulunuyor 18 yas alti sigorta malulen emeklilikte hesaplanıyor mu yardımcı olursanız çok sevirim şimdiden teşekkür ederim

  6. ramazan bayır dedi ki:

   aktif çalışıyorum yüzde atmış raporum var vergi indirimi aldım 2050 günüm var nasıl emekli olabilirim yaşm 51 sigorta girişim 1993

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.