Yardımlar

2024 İBB Gıda, Erzak ve Eğitim Yardım Başvurusu

2024 İBB gıda, erzak ve eğitim yardım başvurusu yaparak maddi güçlüklerle daha kolay şekilde baş edebilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da yaşayan ve maddi zorluklar yaşayan kişilere çeşitli yardımlar yapar. Nakdi ve ayni olarak yapılan yardımlar, maddi durumu uygun olmayan aileler açısından son derece avantajlıdır.

İBB Gıda ve Erzak Yardımına Nasıl Başvurulur?

İBB gıda ve erzak yardımına başvurmak için sosyalyardim.ibb.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Bu adresten yapacağınız başvuru genel bir nitelik taşır. Belediye yetkilileri yapacakları incelemeler neticesinde hangi yardımın kime yapılacağına karar verir.

Başvuru işlemi aynı haneden sadece bir kişi tarafından yapılır. Değerlendirme kişisel olarak yapılmadığı için ayrı başvuru yapılmasına gerek yoktur.

Başvuru için sosyalyardim.ibb.gov.tr adresine giriş yapıldıktan sonra “Online Başvuru” seçeneğine tıklamalısınız. Online Başvuru kısmına girdikten sonra sizden verilerinizin işlenmesi için izin istenir. Tüm kutucuklarda “Onaylıyorum” seçeneğini işaretlemelisiniz.

Sonraki aşamada ise karşınıza bir form çıkar. Formun ilk kısmında sizden kimlik numarası, ad-soyad gibi bilgiler istenir.

Bu bilgileri doldurduktan sonra “Kaydet ve Devam Et” seçeneğine tıklamalısınız. İBB gıda, erzak, eğitim yardım seçeneklerinden yararlanmak için formu hatasız doldurmalısınız. Başvurunuz tamamlandıktan sonra sizden belge istenebilir. Aynı zamanda evinize sosyal inceleme ekipleri de gelebilir.

Sosyal inceleme için ekipler evinize geldiğinde, evde bulunmamanız halinde ziyaret tekrarlanır. Hangi evrakları teslim etmeniz gerektiğine ilişkin size mesaj gönderilir. Bu mesajda size bir tarih de belirtilir. Verilen tarihte evraklarınızı belediyeye teslim etmeniz gerekir. Evrak teslimi için verilen tarihte belediyeye gitme şansınız yoksa sizin yerinize bir başkası da işlemleri yapabilir.

Tarihi kaçırmanız halinde yoğunluktan dolayı uzun süre beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle size verilen tarihte işlemlerinizi gerçekleştirmeniz önemlidir.

İBB Gıda, Erzak Yardımı Kimlere Yapılır?

İBB gıda, erzak yardımı yapılacak kişiler son derece hassasiyetle belirlenir. Burada amaç her haneye ihtiyacına göre yardım sunmaktır. Kişisel olarak planlanmayan yardımlar, hane halkına yapılır. Tıpkı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında olduğu gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesinde de genel bir başvuru süreci söz konusudur.

İhtiyaç sahiplerinden sosyal yardım başvurusu altında genel bir müracaat alınır. Ardından yetkililer, kimin hangi yardıma ihtiyacı olduğunu belirler. Yetkililer, başvurucuların durumunu evrak üzerinden inceler.

İBB, hane ziyaretleri de yapar. Sosyal inceleme adı altında yapılan ziyaretler neticesinde karar verilir. Bunun yanı sıra başvuruculardan çeşitli evraklar talep edilir. Son derece detaylı bir inceleme süreci yürütüldüğü için haksız yere birilerine yardım verilmesinin önüne geçilir.

İBB Gıda, Erzak, Eğitim Yardım Seçenekleri Nelerdir?

İBB gıda, erzak, eğitim yardımı seçenekleri arasında farklı alternatifler vardır. Bu alternatifler sayesinde herkes ihtiyacına uygun olan yardıma ulaşır. İBB’nin sunduğu yardımlardan yararlanan çok sayıda kişi vardır.

2022 yılında yayınlanan rapora göre hane sayısının %13,6’sı sosyal destek adı altında yapılan ödemelerden yararlanmaktadır. Yardımlardan yararlanan kişi sayısı da 2 milyonun üzerindedir. Bu veriler yardımın ne denli kapsamlı olduğunun önemli bir göstergesidir. Yardımlardan yararlananlar genellikle 25-44 yaş aralığındadır.

Yardımlar aşağıda sıralanan başlıklar altında yapılır:

 • Sosyal destek kartı
 • Eşya desteği
 • Tersine göç desteği
 • Süt desteği
 • Bebe bisküvisi desteği
 • Halk ekmek desteği
 • Askıda fatura
 • Aile destek paketi
 • Anne-bebek destek paketi
 • Eğitim destek paketi
 • Tablet desteği
 • Yeni doğan desteği

İstanbul Belediyesi yardım sürecinde hayırseverlerin de desteğini alır. Hayırseverler, ibb.gov.tr adresinden bağış yaparak sosyal yardımlara destek olabilir.

İBB Gıda, Erzak Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB gıda, erzak yardımı sorgulama ile yardımın ne zaman yatırılacağını öğrenebilirsiniz. Sorgulama için sosyalyardim.ibb.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Bu adresten “Başvuru Sorgulama” sekmesine tıklayarak gerekli bilgilere erişebilirsiniz.

Başvuru Sorgulama işlemi evraklar teslim edildikten sonra yapılmalıdır. Başvurularınızı tamamladıktan sonra cep telefonunuza mesaj ile bildirim de yapılır.

İBB Gıda, Erzak Yardımından Yararlanma Şartları Nelerdir?

İBB gıda, erzak yardımından yararlanma şartları kurum tarafından belirlenir. Hane halklarının durumuna göre yapılacak inceleme neticesinde yardım verilir. Yapılan inceleme neticesinde olumsuz bir sonuç da ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda altı ay sonra tekrar başvuru yapılabilir.

Gıda ve erzak yardımına hak kazanmanız halinde size sosyal destek kartı verilir. Bu kartlar adreslerinize postayla gönderilir. Sosyal destek kartlarına ne kadar para yatırılacağına belediye yetkilileri tarafından karar verilir.

Yükleme miktarına karar verildikten sonra ödemeleriniz ayın 1’i ve 5’i arasında yapılır. Sosyal destek kartları birçok markette geçerlidir. Bunun yanı sıra ulaşım araçlarında, halk ekmek büfelerinde de destek kartı kullanılır. Destek kartı ile temassız ödeme alınması mümkündür.

Sosyal destek kartınızın çalınması ve kaybolması halinde hemen belediyeye başvurmalısınız. Bu sayede kısa süre içerisinde yeni kartınız çıkarılır.

Her yıl İBB tarafından ihtiyaç sahiplerine “Ramazan Yardımı” yapılmaktadır. Konumuzu inceleyerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB eğitim yardımı başvurusu “İstanbul Senin” uygulaması üzerinden yapılır. Bu uygulamayı cep telefonunuza indirerek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İBB Eğitim Yardımı Başvurusunu Kimler Yapabilir?

İBB eğitim yardımı başvurusunu yapabilecek olanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yardıma sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurabilir.
 • Öğrencinin ikametgahı İstanbul’da olmalıdır.
 • Başvuruda bulunan şehit, yetim ve öksüz çocuklarının ilkokul, ortaokul ya da lise seviyesinde okuması
 • Çocuğun herhangi bir engeli varsa burstan yararlanabilmesi için özel eğitim kurumları ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alması gerekir.
 • Öğrencinin sınıfta kalmaması ve normal sürelerde okul hayatına devam etmesi
 • Devlet okullarında okuyan öğrenciler, bu burstan yararlanabilir. Aynı zamanda özel okullarda %100 burslu okuyanlar da eğitim yardımı başvurusu yapabilir.

İBB Eğitim Yardımından Yararlanma Şartları Nelerdir?

İBB eğitim yardımından yararlanmak isteyen öğrenciler kendi bilgileri ile başvuru işlemini gerçekleştirmelidir. IBAN numarası olarak velinin ve vasinin bilgileri verilmelidir. 18 yaşından büyük olan öğrenciler için herhangi bir vasi ve veli belgesi talep edilmez. Ancak zihinsel engeli olan öğrencilerin başvurusunda vasi belgesi talep edilir.

Eğitim yardımı için en küçük yaş beş olmalıdır. Yaş konusunda üst sınır bulunmaz. Eğitim yardımından yararlanmak isteyenlerin sosyal yardım için ayrı bir başvuru yapmasına gerek yoktur. Koşulları sağlayan tüm öğrenciler, eğitim yardımı için başvuru yapabilir.

Ödemelerin ne zaman yapılacağına ilişkin öğrencilere ya da ebeveynlerine bilgilendirme mesajı gönderilir. Yapılacak yardım tutarı 500 TL’dir. Bu tutar yıllara göre değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda yapılacak ödeme tek seferliktir.

İBB gıda, erzak, eğitim yardımlarına ilişkin detaylı bilgileri öğrenmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi internet adresini takip edebilirsiniz.

2024 İBB Eğitim Yardımı Tutarları Ne Kadar?

2024 yılında İBB eğitime destek vermeye devam ediyor. “İBB Sen Oku Diye” ve “İBB Genç Üniversiteli” olmak üzere 2 farklı desteği bulunmaktadır.

 • 5 yaşını doldurmuş tüm çocuklara yılda 1 defa olmak üzere 750 TL eğitim desteği yapılmaktadır.
 • Genç öğrenci desteğinde ise, Üniversite öğrencilerine toplamda 7.500 TL destek ödemesi yapılmaktadır. Destek ödemeleri 2500 + 2500 + 2500 olmak üzere 3 taksitle yapılıyor.

İstanbulkart Bakiye Sorgulama ve Başvuru Ekranı

Maddi Yardım Başvurusu ve Şartları

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Sorgulama

Shares:

147 Yorumlar

 • Zerrin şık
  04.04.2024

  Kirada oturuyorum market gıda yardımı istiyorum

  Cevapla
 • Afife
  05.03.2024

  Erzak yardımı almak için başvurdum lütfen bize yardım edin üç tane çocugum var biri okuyor lütfen bize yardım edin üç tane çocugum var lütfen bize yardım edin lütfen

  Cevapla
 • Makbule atar
  04.03.2024

  Erzak yardımına ihtiyacım var 2 tane çocuğum var ev kira

  Cevapla
 • Çağla Çam
  03.03.2024

  Eşya yardıma ihtiyacim var

  Cevapla
 • Filiz
  17.02.2024

  Benden erzak yardımı istiyorum üç tane çocuğum var iki tanesi okula gidiyor diyeride 1 yaşında yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 • Sevgi
  30.01.2024

  Bizde her vatandas gibi dar gelirli biriyiz 2 tane çocuğum var biri orta okula gidiyor digeri 3 yasinda ben çalışmıyorum lütfen bize de desteginizi esirgemeyin.

  Cevapla
 • Yeşim Alemdar
  23.12.2023

  Benim de ihtiyacim va benim iki cocularimin ikiside engelle erzak yardimi istiyorum zor durumdayim ben

  Cevapla
 • Hakan öngör
  18.12.2023

  Erzak yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin

  Cevapla
 • Bilgi turk
  04.12.2023

  Kardeşim kimse kendini boşuna yormasin ,bu İBB Bodrum’da pislik içinde yaşayan engelli insanların yardımını bile kesti, seçim öncesinde Edirne kapıdan dağıtılan yardimlarida ,kimse birşey alamaz

  Cevapla
 • Akli
  18.11.2023

  6 ay önce başvuru yaptım incelemeye gelinecek denildi ama hala kimse gelmedi küçük bebeğim var ve bu yardıma gerçekten ihtiyacım var

  Cevapla
 • Hakan öngör
  19.09.2023

  Erzak yardım parası bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım hallah rızası için yardım edin

  Cevapla
 • Semanur
  14.09.2023

  Kirada oturuyorum eşim asgari ücretle çalışıyor çok zor geçiniyoruz 8 aylık hamileyim bebeğime hiçbir eşya almadım bir bezi bile alamadım yardım istiyorum

  Cevapla
 • Hakan öngör
  20.07.2023

  iki tane oğlum okuyor çocuklarım için öğrenci para yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız

  Cevapla
 • Aynur
  31.05.2023

  Benim maddi durumum yok eşim asgeri ücret alıyor aldığı para yetmiyor bebeğim var mama bezini alamıyorum 4 tane çocuğum var okula gidiyorlar okul ihtiyaçlarını karşılayacak durumum yok

  Cevapla
 • Hüsna
  26.05.2023

  Merhaba iki öğrencim var onlar için sizden tablet ve eğitim yardimi istiyorum.

  Cevapla
 • Hakan öngör
  24.05.2023

  İki tane okuyan oğlum var çocukların ikisi de okula gidiyor çocuklar için öğrenci yardım parası bekliyoruz lütfen yardım edin Allah rızası için yardım edin

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   24.05.2023

   Merhaba,

   Hem İBB ye Hem de ilçe belediye ve kaymakamlık sosyal yardım brimlerine başvurabilirsiniz.

 • Azize Tekin
  04.05.2023

  Kiracıyım eşim çalışmıyor gelirimiz yok yardıma muhtacız bir evladımı kaybettim Bir evladım tek var

  Cevapla
 • Gönül
  22.03.2023

  3 çocuğum var Hiçbir şekilde giyim yardımı alamıyorum yardım kartı alamıyorum Niye her seferinde iptal oluyor Lütfen yardımcı olun bana

  Cevapla
  • Zühdiye ilan
   24.03.2023

   Zor durumdayim çok madurum gelirim yok eşim evden kaçtı gelirim yok ekmek almaya param yok iki çocuk annesi yım gelirim yok Allah rızası için bı yardımA ihtiyacım var gelirim yok

 • Gönül
  22.03.2023

  3 çocuğum var çocuklarından dolayı ben çalışamıyorum eşim tek çalışıyor Ne zaman başvursam niye reddediyorsunuz ya benim ihtiyacım olmasa zaten ben buraya başvurmam ne zaman başvursam niye iptal oluyor onu anlamıyorum erzak yardımı istiyorum

  Cevapla
 • Bahar çelik
  05.02.2023

  Merhaba bende erzak yardimi istyorum evim arabam yok yuksek bi gelirimde yok kiradayim yardjm istyorum surekli basvuruyorim ama hep ihtiyac gorulmedi dio neye dayanarak kabul etmiyosynuz anlamiyorum cevremde evi arabasi olan cok insan var gelirleride yuksek onlar butun yardimlari aliyolar biz neden madir birakiliyoruz bnde yardim isyorum

  Cevapla
 • Halime
  18.01.2023

  Bende erzak yardımı istiyorum

  Cevapla
  • Sengül aslan
   18.03.2023

   Benim kimsem yok çok zordurumdayim yardim talebinde bulunmak istiyorum

 • Murside Yoldaş
  05.01.2023

  Yardım edin hiç bir gelirim kiradayim iki tane çocuğum var

  Cevapla
 • Ozge
  29.12.2022

  4 aylık bebeğim var kiradayim eşim inşaatçı faturalarimizi odeyemiyoruz
  Bebeğimin ihtiyaçlarını alamıyorum yardım edin

  Cevapla
 • Tuba Bulut
  23.12.2022

  Yeni doğum yaptim Eşim tek çalışıyor kiradayiz dört bin lira kira verioz kredi borçlarımız elden borçlarımız var en azından bebeğimin masrafı karşılansin istiyorum ihtiyacım var

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   27.12.2022

   Merhaba,

   İlçe belediye sosyal yardımlaşma müdürlüklerine yeni doğan paketi başvurusu yapabilirsiniz.

 • Filiz Yüca
  15.12.2022

  Kiradayim ayrıldım oğlum var boşandim temizlik işlerine gidiyorum günlük olarak alıyorum yardımlarınız bekliyorum

  Cevapla
 • Emine Arslan
  30.11.2022

  4 tane çocuğum var iki tane öğrencim eşim düzensiz çalışıyor madi durumumuz yok gecinmete zorlanıyoruz erzak koli baş vurusunda bulunmak istiyorum lütfen yardım edin

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   30.11.2022

   Merhaba,

   İBB internet sitesinden veya Alo 153 ten başvuru yapmalısınız.

 • Mahmut
  29.11.2022

  İBB hiç ama hiç bir yardım yapıldığı guremedim

  Cevapla
 • Derya
  22.11.2022

  Mbr kolum ameliyat oldu icin çalışamıyorum ağır yük kaldıramıyorum buyuzden ise giremiyorum ailemede yük olmak istemiyorum sizden yardım istiyorum şimdi teşekkür ederim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   25.11.2022

   Merhaba,

   Beyaz masaya müracaat etmeniz gerekmektedir.

 • Şahize ay
  16.11.2022

  Eşim sigorta güvencesi yok serbest çalışan bende gebeyim çalışamıyorum kirada oturuyorum market kartı ve erzak yardımı bekliyoruz

  Cevapla
 • Oya
  14.11.2022

  2 kızım var 1 hasta böbrek nakil hastası eşim yok 21 yaşındaki kızım çalışıyor hiçbir şekilde geçinemiyoruz çalışamıyorum çünkü genelde hastahanelerdeyiz

  Cevapla
 • Hülya
  13.11.2022

  Lütfen yardımcı olun yardımlara çok ihtiyacım var

  Cevapla
 • Süreyya Aldırma
  09.11.2022

  Yardım çok ihtiyaçim var

  Cevapla
 • Gönül
  08.11.2022

  Kiracıyım çocuğum çölyak hastası bi çocuğum okuyor geçinmekte zorlanıyom market kartı başvurusu ve erzak koli desteği istiyorum

  Cevapla
 • H
  06.11.2022

  2 öğrencim var çok zor durumdayım yardımı ıstiyorum gıda yardımı ıstiyorum

  Cevapla
 • Kanaat
  03.11.2022

  Gıda yardımı istiyorum

  Cevapla
 • Dogukan
  01.11.2022

  Evde 5 kisi yasıyoruz ben epilepsi hastasıyım 7 senedir ilaç kullanıyorum babaannemin gözü kör dedem kanser hastası sadece babam çalısıyo annem çalısmıyo ev hanımı

  Cevapla
 • Hakan öngör
  24.10.2022

  Erzak yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım

  Cevapla
 • Afife Dağdelen
  20.10.2022

  Yardım almak için başvurdum lütfen bize yardımcı olun üç tane çocuk var ihtiyacım var lütfen bize yardımcı olun

  Cevapla
 • Vedat Şahin
  19.10.2022

  Ben engelliyim kızım astım hastası ve hipertansiyon var ben bir ayda 4 nöbet geçiriyorum işe engel olurum çalışamıyorum birikmiş olan kira borcum var iki kızım var olkula gidiyor ben çok zordurumdayim saygılar sunarım başkanım

  Cevapla
 • Hatice
  18.10.2022

  Kiracıyım geçinemiyorum 2 de çocuğum var market kartı başvurusu yapmak istiyorum

  Cevapla
 • Gülbahar
  18.10.2022

  Çocuklarım a yardım istiyorum lütfen yardım edin evim kira 3örencim var birinci sınıfa gidecek çocuğumu göndermedim çok zor 4 çocuğum var 3 örencim var

  Cevapla
 • Süreyya
  15.10.2022

  Merhaba ben Sarıyer’de oturuyorum 2 çocuğum var evim kira. Maddi durumum iyi değil.

  Cevapla
 • yıldız
  15.10.2022

  4 çocuğum var ikisi lise diyeri 2.sınıf öğrencisi 4 aylık bebeğim var bezi maması okul masrafları herşey çok pahalı yardımlarınızı bekliyorum Allah razı olsun

  Cevapla
 • Fatma
  14.10.2022

  Merhaba benim ikizlerim var evim kira bigelirim yok borcum var eşim inşaat işcisi çalışmıyor durumum iyi değil yardım istiyorum

  Cevapla
 • Esen yıldız
  04.10.2022

  5çocuk var yardıma ihtiyacım var yardimc olsanız sevinirim lütfen bana dönüş yapın

  Cevapla
  • Hicret
   10.10.2022

   5 çocuğum var 4 öğrenci 3 yaşındaki çocuk var bir üniversite 2 lise 1 orta okul sizden destek istiyorum çocuklarımı okutmak istiyorum

 • Alparslan Kılıç
  30.09.2022

  Yaklaşık 7 aydır işsizim evim kira 2 çocuk okutuyorum biri üniversite okuyor biri ortaokul öğrencisi çocukların ihtiyaçları için maddi yardım talebinde bulunuyorum

  Cevapla
  • Alparslan Kılıç
   12.10.2022

   Maile cevap verildi diyor ama bir cevap yok

  • Danışma Birimi
   13.10.2022

   Merhaba, Beyaz masaya veya ibb nin sayfasından başvuru yapabilirsiniz.

 • Nazlihan
  29.09.2022

  Yardıma ihtiyacım var çalışmıyor m Bir çocuğunm var hamileyim

  Cevapla
  • Kadriye kisaboy
   30.05.2023

   Slm hic bir gelirim yok sizden yardimlariniz bekliyorum esya yardım istiyorum tel 05312210780 burdan ulasabilirsiniz cekyat yardimi istiyorum cok ihtiyacim var ilgilenirseniz sevinirim

 • Zehra
  28.09.2022

  Merhaba sizden yatım istiyorum esım tek calısıyor askeri ucret alıyor 3000kıra 3 cocugum var buyuk kızım okula gıttıyor sizden beyaz esya yardımı isteyeceksin bulasik makinesi yandı neredeyse evim yanacakdı eskı evimde su basdıgı ıcın beyaz esyaları bozulup duruyor durumum da yok alamıyorum ne olursunuz bir el uzatın 🙏🙏🙏🙏🙏

  Cevapla
 • Cemile kurt
  26.09.2022

  Ben 7 aylık hamileyim kiracıyım çalışamıyorum
  Eşim reynaud sendromu hastası her işte çalışamıyor yardımınızı bekliyorum
  Saygılarımla

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir