emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Sorgula

E-Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Sorgula

E-devlet üzerinden emeklilik başvuru yapmak için önce emeklilik için gereken koşullar yerine getirilmelidir. Eğer 2022 yılı için belirlenen emeklilik şartları yerine getirilmeden emekli olma başvurusu yapılırsa bu başvuru direkt reddedilir.

Eğer emeklilik için gereken şartları karşılıyorsanız emeklilik başvurusu için yapmanız gerekenler aşağıda adım adım anlatılmıştır. 2022 Yılı emeklilik başvurusu 2 yöntemle yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerinden emeklilik başvurusu yapmak için aşağıdaki anlatılanları uygulayınız.

 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine emeklilik başvurusu için gereken evrakları da yanınıza alarak gidiniz.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine gittiğinizde emeklilik başvurusu yapmak istediğinizi belirtince size tahsis talep ve beyan taahhüt formu vereceklerdir. Bu formdaki alanları eksiksiz ve doğru şekilde doldurup, emeklilik başvurusu için gereken belgelerin arasına koyup görevli kişiye veriniz.
 • Böylece emeklilik başvurunuz bitmiş olacaktır. Emeklilik sonucunuz Sosyal Güvenlik Kurumunun iş yüküne ve sizin emekli olmak istediğiniz sigorta koluna/kollarına göre değişiklik gösterebileceği gibi yaklaşık 2 hafta içinde sonucu tarafınıza bildirilecektir.

e-Devlet Kapısı üzerinden SSK 4A emeklilik başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları izleyiniz.

 • E-Devlet Kapısı sistemi ile emeklilik başvurusunda bulunmak için e-Devlet Kapısı şifresine ihtiyacınız vardır. Eğer edevlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden T.C. kimlik numaranızın bulunduğu bir belge (T.C. kimlik kartı, ehliyet, pasaport vb.) ile edevlet şifresi alabilirsiniz. E-Devlet şifreniz varsa aşağıda bulunan bağlantıdan e-Devlet Kapısı içinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu uygulaması olan “4A Emeklilik Kaydı” adlı hizmete gidiniz
 • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekrandan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” isimli butona tıklayıp kimliğinizi doğrulamak üzere giriş ekranına gidiniz.
 • Karşınıza gelen kimlik doğrulama sisteminden dilerseniz T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilir, dilerseniz de mobil imza, e-İmza ya da herhangi bir bankanın internet şubesi desteğiyle de e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapabilirsiniz. Hangi yöntemle kimliğinizi doğruladığınız önemli değildir. Herhangi bir yöntem ile kimliğinizi doğruladıktan sonra 4/A (SSK) emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz.

E-Devlet Emeklilik Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Emeklilik için gereken şartları yerine getirip, emeklilik için istenen belgeler ile birlikte emeklilik başvurusunu yaptıktan sonra yapmanız gereken Doküman Yönetim Sistemi ile başvuru sonucunuzu takip etmektir. Sosyal Güvenlik Kurumunun yeni uygulamalarından DYS ile emeklilik başvuru sorgulaması yaklaşık 3-4 dakika içinde yapılabilmektedir.

Emeklilik başvuru sorgulaması yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Aşağıda bağlantı adresi bulunan linke tıklayarak e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapıp, “Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip” isimli uygulamayı açınız.
 • Uygulamayı açtıktan sonra e-Devlet Kapısı’na giriş yapmanız yani kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir. Kimliğinizi doğrulamak için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” isimli butona tıklayınız.
 • Karşınıza gelen kimlik doğrulama ekranından herhangi bir kimlik doğrulama yöntemi aracılığı ile e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapınız. Eğer e-Devlet Kapısı şifresini unuttuysanız herhangi bir bankanın internet şubesini kullanarak da e-Devlet’e girebilirsiniz.
 • Başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra uygulama sizi Sosyal Güvenlik Kurumunun resmî sitesine yönlendirecektir. Bunun için karşınızda bulunan “Uygulamaya Git” isimli butona basınız.
 • Butona tıklayıp siteye gittikten sonra emeklilik başvurunuzu yaptığınız yılı seçip “Sorgula” butonuna basmalısınız.
 • Butona tıkladıktan sonra emeklilik başvuru durumunuz ekrana gelecektir.

Emeklilik Başvurusu İçin İstenen Belgeler

Emeklilik başvurusu yaparken Sosyal Güvenlik Kurumundan aldığınız tahsis talep beyan taahhüt belgesi ile birlikte yanına gerekli evraklar da koyulmalıdır.

Bahsi geçen emeklilik başvurusu evrakları aşağıda belirtilmiştir.

 • Vergi muafiyet belgesi
 • Sigortalı işten ayrılış bildirgesi
 • Tahsis talep beyan taahhüt belgesi emekli başvuru yapılırken istenen belgelerdir.

Emeklilik Başvuru Dilekçesi Nereye Verilir?

Emekliliğe başvuru dilekçesi, sigortalının bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezine verilmelidir.

E-Devletsiz Emeklilik Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Emeklilik başvuru durumunuzu öğrenmeniz için e-Devlet Kapısı’na girmeniz mecburi değildir. e-Devlet Kapısı olmadan da emeklilik durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

E-Devlet’e girmeden emeklilik sorgulama için aşağıda belirtilenleri uygulayınız.

 • Aşağıdaki linke tıklayarak “Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip Sistemi Arama Sayfası” isimli hizmete gidiniz. Bu hizmet ile emeklilik sorgulaması yapacaksınız.
 • Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numaranızı ve emeklilik başvurusu yaptığınız yılı seçip “Evrak Ara” butonuna tıkladıktan sonra emeklilik durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Emeklilik İkramiyesi Ne Zaman Yatar?

Emeklilik başvurusu yapıldıktan sonra emeklilik başvurunuz değerlendirme sürecine alınır. Bu değerlendirme süreci, SGK’nin iş yüküne ve başvurunuza göre değişse de ortalama 1 aydır. 1 Aylık değerlendirme sürecinden sonra başvuru durumu tarafınıza bildirilir.

Emeklilik ikramiyesinin verildiği zaman ise başvuru sonucu onayladıktan sonraki aydır. Ortalama 1 aylık süre içinde de emekli ikramiyeniz hesabınıza yatar ve düzenli olarak da maaş almaya başlarsınız.

https://www.youtube.com/watch?v=mIbEAE-U718

Emekli Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Şu anda emekli değilseniz ve toplam hizmet gününüz 3600 günden fazla ise emekli olacağınız zamanki alacağınız aylığı hesaplayabilirsiniz. Bunun için “Sosyal Güvenlik Kurumu Emekli Aylığı Hesaplama” uygulamasını kullanmalısınız.

Emekli maaşı hesaplaması için yapmanız gerekenler aşağıdadır.

 • Aşağıdaki adrese tıklayıp yukarıda bahsettiğimiz emekli aylığı hesaplaması uygulamasına gidiniz.
 • Karşınıza gelen ekrandaki alanları doldurup “Sorgula” isimli butona tıkladıktan sonra emekli aylığınızı hesaplayabilirsiniz.

Eğer şu anda halihazırda 4/A emeklisi iseniz emekli aylığınızı öğrenmek için yapmanız gerekenler aşağıdadır.

 • Halihazırda emekliliğiniz bulunuyorsa emekli aylığınızı öğrenmek çok basittir. Bunun için aşağıda linki verilen e-Devlet Kapısı bünyesinde kullanılabilen Sosyal Güvenlik Kurumunun sağladığı uygulamalardan “4A Emekli Aylık Bilgisi” isimli uygulamayı kullanmanız gerekmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi
 • Linke tıkladıktan sonra emekli aylığınızı öğrenmeniz için kimliğinizi doğrulamalısınız. Kimliğinizi doğrulamak için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” isimli butona tıklayınız.
 • Kimliğinizi doğruladıktan sonra 4A SSK emekli maaşınızı öğrenebilirsiniz.
 • İstediğiniz bir metot ile kimliğinizi doğruladıktan sonra 4A SSK emekli aylığınız hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.
Emeklilik Başvuru Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ
Emeklilik Başvurusu Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!
Yorumlar

 1. deniz dedi ki:

  Selamlar haziran 2020 itibariyla emeklilige hak kazandim yurt dişindayim online başvuruyu yapamadim.postayla başvurusunu posta ile yapmak istiyorum hangi(istanbulda))il müdürlüğüne yapabilirim.cevaplarsaniz sevinirim

 2. Abdullah KÖSE dedi ki:

  Merhaba,işim gereği emekli olacağım tarih olan 30/11/2019 tarihinde yurt dşında olacağım.Birinci sorum..Eşim benim yerime emeklilik dilekçemi SGK ya verebilir mi?İkinci sorum ise..30/11/2019 cumartesi ye geliyor.29/11/2019 cuma günü bu dilekçe verilir mi.Kolay gelsin..

 3. Turcan tekin dedi ki:

  20 08 1969 dogumluyum gun ay ve yilimi tamamladim 21 07 1987 ise baslama tarihim eyt liyim 20 08 2019 günü emeklilik dilekcemi verebilirmiyim.

 4. sema dedi ki:

  Müracaat edecek arkadaşlara tavsiye ikamet ettiğiniz ilçe sgk müdürlüğünden -dilekçenizi elden teslim ederek- müracaatınızı gerçekleştirin. E-devlet üzerinden yaptığım müracaat 40 gündür sonuçlanmadı.

 5. fg dedi ki:

  Merhaba,
  1.02.1998 SGK girişli olup, 6800 prim gün ve 20 yılı aşkın bir çalışma sürecim bulunmaktadır. Şu an 44 yaşındayım ve 54 yaşımı beklemem gerekiyor. ÇAlıştığınız firmadan ayrılıp tazminat alabilmek için SGK dan prim gün sayısını doldurmuştur, yaşını beklemektedir gibi biz yazı alınıp şirkete veriliyormuş. Bu tazminat hakkını kaybetmemek için… Bu konu hakkında bilgilendirme yapar mısınız? Şu an ki firmamda 14 yılım Kasım sonunda dolmak üzeredir.

 6. Ayten dedi ki:

  Ayten
  1972 doğumluyum,1990 sigorta girişim var 31
  12 1993 yada 3ocak1994 tarihi çıktım sigorta sonrası iki çocuğum var ,3600 günden ne zaman, nasıl emekli olabilirim?

 7. Zeki dedi ki:

  İyi günler 01/07/1967 dogumluyum 01/08 1991 de sigorta başlangıcım bu güne kadar 5919 gün primim cıkıyor şu an işsizim emekli olmam için ne yapmam lazım saygılar!!

 8. Akif KIRIŞ dedi ki:

  02/01/1968 doğumluyum. ilk işe giriş : 05/06/1983 ve 8383 gün SSK primim mevcut. Ayrıca 4c olarak da 450 gün prim mevcut.
  Ne zaman emekliliğe başvurabilirim?

 9. Birsen dedi ki:

  1973 dogumlu bayanım. 1988 de staj yaptım. 1990/ 7.ay ilk işe giriş tarihim. 2 yıl çalışıp ayrıldım. 1995 yılında dogum yaptım. 2006 da tekrar çalıştım. şu anda 4589 gün primim var işten ayrıldım. staj günlerimi borçlanabilir miyim? staj yapan anneye borçlanma hakkı var mı? bu sigorta başlangıcını geriye çeker mi? NASIL VE NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?
  TEŞEKKÜRLER….

 10. ipek can dedi ki:

  merhaba,
  Eşim 03/05/1968 doğumlu. emeklilik için bütün şartları sağlamış durumda. 3 mayıs itibariyle başvuru yapmak istiyoruz. fakat e-devlet üzerinden işlem başlattığımız zaman ”işvereniniz tarafından işten ayrılış bildirgesi kurumumuza verilmeden tahsis talebinde bulunamazsınız” diye bir uyarı çıkıyor. kendisi 209 yılında işten ayrıldı ve bir daha sgk girişi olmadı. ne yapmalıyız acaba?

 11. YASin dedi ki:

  Merhaba.
  Annem 29 mart günü yaşını doldurarak emekliliğine hak kazanacak. Geçen hafta sgk gittiğinde tamam 29 unda gel demişler. Ancak annem şuanda şehir dışında 1 nisanda gidebilecek. 29 mart günü bulunduğu ilden sadece talep formunu doldurarak göndermemiz yeterli olurmu? Yeterli den kasıt başvurusu kabul olurmu ve maaşında eksiklik olurmu? 29 unda e devletten yapılmasıda yetermidir?

  1. Rahmi Çaylı dedi ki:

   Yurt dışında, avusturyadan 1,ocaktan itibaren emekli oluyorum, Türkiyeden ise eski çalışma günlerimin üzerine 3201sayili yasaya göre para ödedim ve 5000gün üzerinden emekli olmayı hak etmiş bulunuyorum. Emekliliğe yurt dışından müracat edebilir iyim?

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekliliğe yurt dışından posta ile başvurmanız mümkün.

 12. Sezai dedi ki:

  Merhaba,
  20.02.2019 da sistemde emekli olacagim gorunuyor.2006 da sonra resmi bir iste calismadim ve yurdisinda serbest olarak calismaya devam etmekteyim.E devletten emeklilik icin basvuddugumda isyerinden ayrilis belgesi istiyor.Bu durumda nasil basvuru yapmam gerekiyor?Tesekkur ederim

 13. Naser dedi ki:

  Merhaba,
  Aslen İran uyruklu 1972 doğumluyum.bir kaç ay içinde TC vatandaşlığına geçeceğim. Türkiyede 2012 yılından beri (7 sene) SGK lı olarak çalışmaktayım. ayrıca 2003-2010 yılları arası Azerbaycan’da sigortalı olarak çaılşmışım. yani toplam 14 sene sigortalı olarak çalışmışım;

  1-bunları birleştirmek için hangi kuruma hangi şubede başvuru yapmam gerekiyor?
  2- birleştirmekten sonra, toplam 14 sene düşünsek, emeklilik için kaç yaşı bekemem gerekiyor?

 14. Ahmet dedi ki:

  Ssk dan emeklilik muracaatini yaptım fakat çalıştığım şirketin muhasebeciside edevletten benim adıma muracat yapmış (birbirimizden iki gün sonra haberimiz oldu)bi sakınca olmaz biri iptal olur dedi ama ben yinede sizden bilgi almak isterim ne yapmam gerekli

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mükerrer başvurunun biri iptal olur. Sorun olmaz. Muhasebecinizin verdiği bilgi doğru.

 15. Muhittin bengi dedi ki:

  E devletten emekli başvurusu yapamıyorum onay kısmında işlem devam etmiyor ne yapmalıyım

 16. T'as cengiz dedi ki:

  Ben yurtdisinda çalişan bir mavi kartli vatandaşim 1965 dogumluyum ve1980 den bu gune kadar hala çalismaktayim .sorum 3600gunden borclanarak emekli olma şansim varmi varsa nasil bir yol ve basvuru yontemini bana siralarsaniz çok memnun olurum ayrica SGK dan sigorta numaramda mevcut.bana cevap verirseniz çok memnun olurum EYT kanunuda TBMM de cikarsa fayda olurmu

 17. yakup dedi ki:

  20/11/1968 DOĞUMLUYUM. 01/10/1987 SGK GİRİŞ KAYDIM VAR 9875 GÜN PRİM ÖDEME GÜN SAYIM MEVCUT. NE ZAMAN EMEKLİ DİLEKCESİ VERE BİLİRİM.
  DİLEKCE VERİRKEN DİKKAT ETMEM GEREKEN BİR HUSUS VARMIDIR.
  SAGILARIMLA

 18. Ahmet dedi ki:

  Selamlar,
  16/11/1967 dogumluyum . 18/12/1989 tarıhınde sıgorta baslangıcım var. butun prımlerımı odedım. yası beklıyorum.
  sıgortadan eger askerlık borclanması yaparsam emeklılık tarihini bir yıl öne çekersiniz demişlerdi. Bende Ödedim.
  1987 eylul ıle 1989 marta kadar 540 gunude odedım.
  sormak ıstedıgım, emeklilik dilekçemi hangi tarihte vermem lazım.
  yurt dışında olduğum için kuruma gidemiyorum. e-devletten basvurdugumda, tahsis talep türünü ne olarak seçmeliyim (yaşlılık aylığı) olarakmı secmeliyim.
  Burada bir arkadaşım, doğum tarihinin olduğu ayda başvurman gerekir dedi. doğrumudur ?

  teşekkürler
  İyi calışmalar

 19. Aysun Yilmaz dedi ki:

  Iyi Gunler sayfanizda bildirmis oldugunuz gibi E devletten emeklilik basvurusu yapmak istiyorum.
  e devletten emeklilik icin basvuru yapilamiyor .

  Sosyal Güvenlik Kurumu
  Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi
  yukardaki sayfaya gelindiginde yan opsiyonlarda malulluk, olumvs, opsiyonlari var emeklilik yok. baska bir link mi var acaba ben bulamiyorum.
  Lutfen yardimci olurmusunuz.

 20. DİDEM dedi ki:

  30/11/1960 DOĞUMLUYUM. 01/06/2013 SGK GİRİŞ KAYDIM VAR 1110 GÜN PRİM ÖDEME GÜN SAYIM MEVCUT. 1984 VE 1985 DOĞUMLU 2 TANE ÇOCUĞUM VAR. ÇOCUKLARIMI DA SAYDIRABİLİYOR MUYUM NE ZAMAN VE HANGİ ŞARTLARDA EMEKLİ OLURUM ? NEREYE BAŞVURABİLİRİM.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çocuklarınızın doğumu 01/06/2013 yani sigorta başlangıcından önce olduğu için doğum borçlanması yapamazsınız.

 21. EYUP BAYAR dedi ki:

  01/01/1970 DOĞUMLUYUM 01/01/1995 SGK GİRİŞ KAYDIM VE 12/03/1998 TARİHİYLE 30/06/2000 TARİHLERİ ARASINDA 828 GÜN ÖDEMEM VAR.05/04/2016 TARİHİ İTİBARİYLE %76 ENGELLİ RAPORUM VAR.NE ZAMAN VE HANGİ ŞARTLARDA EMEKLİ OLURUM

 22. gonca dedi ki:

  merhaba
  yası bekleyenlerdenim. 1 temmuzda yas da doldu. 20 haziran tarihinde edevlet üzerinden formu doldurdum. bu durumda emeklilik basvurusu yapılmıs oluyormu ? e devlet girdiğnizde sadece barkot numarası görünüyor.

 23. ebru dedi ki:

  internet üzerinden emeklilik başvurusu yapılıyormu yapılıyorsa nasıl yapılır yardım lutfen

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   E-Devlet’e giriş yaparak başvurunuzu yapabilirsiniz.

  2. ebru dedi ki:

   e-devlet giriş yaptım diyelim sonraki adımları yazarmısınız nerden yapacam

 24. Aslan Bozkurt dedi ki:

  emeklilik başvurusunda bulunacağım emekliliğime 1 yıl var,
  başvuru için çalışmıyor olmammı lazım?
  doğru başvuru zamanımı?

 25. serdar koç dedi ki:

  Merhaba.
  08/05/1969 doğumluyum.27/05/1985 sigorta başlangıç tarihim.9614 gün prim ödeme gün sayım mevcut.Ne zaman emekli olabilirim .Emaklilik başvurumu ne zaman yapmalıyım.
  iyi günler dilerim

  1. Murat Dönmez dedi ki:

   Sen çoktan emeklilik hakki kazanmışsın. Derhal SGKya başvur ve emelilil başvurusunu hemen yap.

 26. Bekir hayta dedi ki:

  18.11.1986 ilk giriş 4/b 07.06.1988.4/a ve şuan sgk yüksek primle devam etmekte çalışan olarak benim emeklilik surem ve emekli olma durumum nedir yardimci olursaniz memnun olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18/11/1986 ilk sigorta başlangıcına göre ssk dan emekli olmak için;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

 27. BURAK SERGEN DEVECİ dedi ki:

  28.06.1978 SSK girişliyim 3532 pirim günüyle yaştan emekli olabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Primlerinizi 3600 güne tamamlayarak 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 28. Dillevin Beyköylu karatop dedi ki:

  Merhaba 04.11.1991 sigorta başlangıcım 20 yılımı ve prim gün sayımı doldurdum yaşım 28.02.1970 yani bu durumda yaşımın dolmasını bekliyorum buna göre 4 ay gibi bir zamanım var 4 ayı doldurduktan sonra ne zaman hangi tarihte ve nereye başvurmam gerekiyor bu arada ikametgah adresim kurtköy Pendik istanbul bilgi verirseniz çok sevinirim tesekurler

 29. Hasan dedi ki:

  30/12/2017 pirim in doluyor nezaman emeklilik dilekçesini veririm saygilarimla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Başvurunuzu 30/12/2017 tarihinde emekliliği doldurduğunuzda yapmalısınız.

 30. adem kara dedi ki:

  İşe giriş tarihim 01.09.1995 ancak bu yılda giriş yapılmış gözüküyor ancak prim yatmamış gözüküyor. Elimde yattığına dair belge fotokopileri var . Nasıl bir yol izlemeliyim..iyi çalışmalar. ..

 31. Bekir dedi ki:

  Teşekkürler

 32. Selahattin Sahan dedi ki:

  Ben yurtdışında yaşıyorum yurtdışı boclanmmamı tamamını ödedim şimdi ise baş vuru yapmak istiyorum ne zaman yapmam gerekiyor vereceğiniz bilgiden teşekkür ederim Selahattin Şahan Konya

 33. MURAT ALTUN dedi ki:

  30 Aralık 2016 tarihinde emekliliğe hak kazanıyorum. SSK ne zaman tahsis talep dilekçesi vermek gerekir? E devletten yapamıyorum. Sürenin dolmasını mı beklemeliyim? Teşekkür ederim.

  1. Fethat dedi ki:

   24 nisan 2018 yılında emekliliği doluyor. Şimdi müracaat edebilir miyim yoksa 24 nisanı beklemem gerekiyor mu

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekliliğinizin dolduğu tarihten itibaren başvuru yapmalısınız.