• EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


  Emeklilik başvurusu nasıl yapılır konusunu konuşmadan önce kişinin emeklilik şartlarını yerine getirip getirmediğini bilmek gerekir. Sigorta başlangıç tarihi ne kadar eskiye gidiyor ise yaş, prim ve gün sayısı o kadar azalmaktadır. Bayan ve erkeklerin emekliliği hak kazanabilmeleri için bazı şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir.  Erkeklerde sigortalılık durumu 08.09.1976 yılından önce başlayanlar 55 yaşını doldurmuş olma ve en az 5000 gün doldurmuş olmaları gerekmektedir. Veya 55 yaşını doldurmamış olmakla beraber, 25 yıldan beri sigortalı bulunma ve en az 5000 gün, Malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olma şartlarını yerine getirenler, tam emekli aylığına hak kazanmaktadırlar.


  08.09.1999 tarihinde veya sonrasında sigortalı olan erkeklerin emekli olabilmeleri için 60 yaşını tamamlamış ve en az 7000 gün sayısı ile emekli olabilmeleri mümkündür. 60 yaş sınır olmayıp işe başladıkları tarihe göre 65’e kadar çıkmaktadır. Kadınların emeklilik başvurusu nasıl yapılır adımına ulaşabilmeleri için önce hangi şartlarda emekli olabileceklerini bilmeleri gerekir. Bayanların emeklilik yaşı ve şartları işe ilk giriş tarihine göre değişir. İlk sigortaları 01.05.2008 tarihinden sonra sigortalı olmanız halinde 58 yaş ve 7200 gün şartı ile emeklilik hakkını elde ederken, 58 yaşında emeklilik hakkı elde edebilmesi için 7200 iş gününü 31.12.2035 tarihine kadar tamamlaması gerekiyor. İlk işe giriş tarihiniz 08.09.1999 tarihi ile 30.04.2008 arasında olanlar 4500 gün 25 yıllık sigortalılık süresi ve 58 yaşı tamamlaması halinde yaş haddinden emekli olabilirler.

  SSK Müdürlüklerine Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Emeklilik şartları gerçekleştikten sonra Emeklilik başvurusu nasıl yapılır hususunda iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlar:

  1. Sosyal Sigortalar Kurumu Müdürlükleri’ne gidilerek kurum tarafından belirlenen evrakları doldurmak şartı ile başvuru yapmaktır.
  2. Diğer yol ise PTT şubelerinden e-devlet şifresi alınarak internetten e-devlet linki kullanılarak başvuru yapmaktır.

  SSK Müdürlüklerine gidilerek yapılan başvuruda SSK’lı olanlar ile Bağ-Kur’lu olanların başvuruları farklıdır. Şimdi her ikisini de ayrı ayrı ele alarak nasıl başvuru yapmaları gerektiğini anlatacağız:

  1. SSK’lı çalışanlar Emeklilik başvurusu nasıl yapılır mevzusunda öncelikle:
  • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi formunun eksiksiz ve açıklamalar dikkate alınarak doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
  • 1 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf
  • Vergi indiriminden yararlanmakta olan SSK’lı kişiler için Gelir Vergisinden Muafiyet Belgesi
  • İşten ayılmış olan SSK’lıların işlerinden ayrıldıktan sonra 10 gün içerisinde emeklilik başvurusu yaparken yanlarında Sigortalı İşten Ayrılı Belgesini muhakkak yanlarında yetkililere vermesi gerekmektedir.
  • SSK’lı çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının emeklilik başvurusu için yukarıda sıralanan belgeleri temin etmeleri gerekmektedir.
  1. Bağ-Kur’lu olanların Emeklilik Başvurusu nasıl yapılır konusunda getirmeleri gereken evraklar şunlardır:
  • İlk olarak internetten indirilerek veya müdürlüklerden alınabilecek Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi isimli formunun açıklamalar doğrultusunda doğru bilgileri içerecek şekilde eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
  • Vergi, dernek ve oda kaydı bulunan Bağ-Kur sigortalıları için sigortalılık belgesi formu doldurulmalıdır.
  • 1 adet vesikalık fotoğraf
  • Bağ-Kur’lu çalışmış olan kişilerin emeklilik başvurusu yapabilmeleri için yukarıda sıralanan evrakları eksiksiz olarak tedarik etmiş olmaları şarttır. Emeklilik başvurusu nasıl yapılır evrakların eksiksiz olması durumunda gerçekleştirilir eksikler olduğunda başvuru yapılamaz.

  E-Devlet Sistemi İle Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Eski dönemlerde emeklilik başvurusu yapmak için dilekçe yazılıp postalanması gerekmekte idi. Fakat günümüzde emeklilik başvuruları oldukça kolay bir şekilde yapılır duruma gelmiştir. SSK Müdürlüklerine gidilerek nasıl yapıldığını yukarıda anlatmıştık. Müdürlüklere gidebilecek durumda olmayanlar veya internetin hayatı kolaylaştırıcı yönünden yararlanarak emeklilik başvurusu nasıl yapılır diye soranlar e-devlet sayfasını kullanabilirler. E-Devlet kapısından yararlanabilmek için öncelikle en yakın PTT şubesine giderek şifre alınması gerekmektedir. Şifre alındıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek online emeklilik başvurusu yapılabilir. E-Devlet emeklilik başvurusu için:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • E- Devlet sayfasına tıklandıktan sonra Kimlik Bilgilerimi Doğrula seçeneğini tıklayınız
  • Kimlik bilgilerimi doğrula seçeneğinden sonra açılacak kısımda e-devlet şifresini ve T.C. kimlik numarasının girilmesi gerekmektedir.
  • Şifre ve kimlik numarası doğru olarak yazıldıktan sonra Sisteme Giriş Butonuna basılmalıdır.
  • Giriş yapıldıktan sonra sistem doğru olarak zaten talep ve istek beyannamesine yönlendirmektedir.
  • Yönlendirilen alanlardaki ilgili formlar eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır.
  • Eksiksiz olarak doldurulmuş olan ilgili formlar direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne ait Merkezi Evrak Servisi’ne gönderilecektir.
  • Merkezi Evrak Servisi’ne gönderilen evraklar sayesinde e-devlet sisteminde emeklilik başvurusu nasıl yapılır sorusunda önemli bir adım atılmış olacaktır. Bundan sonrasında başvuruların değerlendirilip neticelendirilmesini beklemek kalıyor.

  Emeklilik başvurusu dışında ölüm geliri, yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı, sürekli iş göremezlik geliri, yaşlılık ve ölüm toptan ödemesi ile evlenme ve cenaze ödeneği gibi işlemler de e-devlet kapısında yapılabilir. Eskiden bütün bu işlemlerin yapılabilmesi için bizzat SGK kurumuna giderek veya vekil ile yazılı dilekçeli işlemlerle başvuru yapılabiliyordu.  Artık SSK’lı veya Bağ-Kur’lu olması fark etmeden emeklilik aylığı bağlama veya diğer ödenek tahsis etme işlemleri, yasal olarak talep şartına bağlanmıştır. Sistem değişikliği sayesinde, SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalı ve hak sahiplerinin Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ni internet ortamında verebilmelerine olanak sağladı ki bu değişiklik birçok kişiyi mutlu etti.

  Emeklilik Başvurusu Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  Emeklilik Başvurusu Sorgulama

  “Emeklilik başvurumu yaptım ama ne durumdayım?” diye kendinize sormanıza artık gerek kalmadı. Bu yazımızın sonundaki linke tıklayarak kafanızdaki bu soruları cevaplandırabilirsiniz.

  Emeklilik Başvurusu Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama

  Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve Yaşadıkları Sorunlar

  3600 Gün İle Emeklilik Hesaplama Tablosu
  tıkla sorunu sor

  EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Naser dedi ki:

   Merhaba,
   Aslen İran uyruklu 1972 doğumluyum.bir kaç ay içinde TC vatandaşlığına geçeceğim. Türkiyede 2012 yılından beri (7 sene) SGK lı olarak çalışmaktayım. ayrıca 2003-2010 yılları arası Azerbaycan’da sigortalı olarak çaılşmışım. yani toplam 14 sene sigortalı olarak çalışmışım;

   1-bunları birleştirmek için hangi kuruma hangi şubede başvuru yapmam gerekiyor?
   2- birleştirmekten sonra, toplam 14 sene düşünsek, emeklilik için kaç yaşı bekemem gerekiyor?

  2. Ahmet dedi ki:

   Ssk dan emeklilik muracaatini yaptım fakat çalıştığım şirketin muhasebeciside edevletten benim adıma muracat yapmış (birbirimizden iki gün sonra haberimiz oldu)bi sakınca olmaz biri iptal olur dedi ama ben yinede sizden bilgi almak isterim ne yapmam gerekli

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mükerrer başvurunun biri iptal olur. Sorun olmaz. Muhasebecinizin verdiği bilgi doğru.

  3. Muhittin bengi dedi ki:

   E devletten emekli başvurusu yapamıyorum onay kısmında işlem devam etmiyor ne yapmalıyım

  4. T'as cengiz dedi ki:

   Ben yurtdisinda çalişan bir mavi kartli vatandaşim 1965 dogumluyum ve1980 den bu gune kadar hala çalismaktayim .sorum 3600gunden borclanarak emekli olma şansim varmi varsa nasil bir yol ve basvuru yontemini bana siralarsaniz çok memnun olurum ayrica SGK dan sigorta numaramda mevcut.bana cevap verirseniz çok memnun olurum EYT kanunuda TBMM de cikarsa fayda olurmu

  5. yakup dedi ki:

   20/11/1968 DOĞUMLUYUM. 01/10/1987 SGK GİRİŞ KAYDIM VAR 9875 GÜN PRİM ÖDEME GÜN SAYIM MEVCUT. NE ZAMAN EMEKLİ DİLEKCESİ VERE BİLİRİM.
   DİLEKCE VERİRKEN DİKKAT ETMEM GEREKEN BİR HUSUS VARMIDIR.
   SAGILARIMLA

  6. Ahmet dedi ki:

   Selamlar,
   16/11/1967 dogumluyum . 18/12/1989 tarıhınde sıgorta baslangıcım var. butun prımlerımı odedım. yası beklıyorum.
   sıgortadan eger askerlık borclanması yaparsam emeklılık tarihini bir yıl öne çekersiniz demişlerdi. Bende Ödedim.
   1987 eylul ıle 1989 marta kadar 540 gunude odedım.
   sormak ıstedıgım, emeklilik dilekçemi hangi tarihte vermem lazım.
   yurt dışında olduğum için kuruma gidemiyorum. e-devletten basvurdugumda, tahsis talep türünü ne olarak seçmeliyim (yaşlılık aylığı) olarakmı secmeliyim.
   Burada bir arkadaşım, doğum tarihinin olduğu ayda başvurman gerekir dedi. doğrumudur ?

   teşekkürler
   İyi calışmalar

  7. Aysun Yilmaz dedi ki:

   Iyi Gunler sayfanizda bildirmis oldugunuz gibi E devletten emeklilik basvurusu yapmak istiyorum.
   e devletten emeklilik icin basvuru yapilamiyor .

   Sosyal Güvenlik Kurumu
   Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi
   yukardaki sayfaya gelindiginde yan opsiyonlarda malulluk, olumvs, opsiyonlari var emeklilik yok. baska bir link mi var acaba ben bulamiyorum.
   Lutfen yardimci olurmusunuz.

  8. DİDEM dedi ki:

   30/11/1960 DOĞUMLUYUM. 01/06/2013 SGK GİRİŞ KAYDIM VAR 1110 GÜN PRİM ÖDEME GÜN SAYIM MEVCUT. 1984 VE 1985 DOĞUMLU 2 TANE ÇOCUĞUM VAR. ÇOCUKLARIMI DA SAYDIRABİLİYOR MUYUM NE ZAMAN VE HANGİ ŞARTLARDA EMEKLİ OLURUM ? NEREYE BAŞVURABİLİRİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocuklarınızın doğumu 01/06/2013 yani sigorta başlangıcından önce olduğu için doğum borçlanması yapamazsınız.

  9. EYUP BAYAR dedi ki:

   01/01/1970 DOĞUMLUYUM 01/01/1995 SGK GİRİŞ KAYDIM VE 12/03/1998 TARİHİYLE 30/06/2000 TARİHLERİ ARASINDA 828 GÜN ÖDEMEM VAR.05/04/2016 TARİHİ İTİBARİYLE %76 ENGELLİ RAPORUM VAR.NE ZAMAN VE HANGİ ŞARTLARDA EMEKLİ OLURUM

  10. gonca dedi ki:

   merhaba
   yası bekleyenlerdenim. 1 temmuzda yas da doldu. 20 haziran tarihinde edevlet üzerinden formu doldurdum. bu durumda emeklilik basvurusu yapılmıs oluyormu ? e devlet girdiğnizde sadece barkot numarası görünüyor.

  11. ebru dedi ki:

   internet üzerinden emeklilik başvurusu yapılıyormu yapılıyorsa nasıl yapılır yardım lutfen

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    E-Devlet’e giriş yaparak başvurunuzu yapabilirsiniz.

    1. ebru dedi ki:

     e-devlet giriş yaptım diyelim sonraki adımları yazarmısınız nerden yapacam

  12. Aslan Bozkurt dedi ki:

   emeklilik başvurusunda bulunacağım emekliliğime 1 yıl var,
   başvuru için çalışmıyor olmammı lazım?
   doğru başvuru zamanımı?

  13. serdar koç dedi ki:

   Merhaba.
   08/05/1969 doğumluyum.27/05/1985 sigorta başlangıç tarihim.9614 gün prim ödeme gün sayım mevcut.Ne zaman emekli olabilirim .Emaklilik başvurumu ne zaman yapmalıyım.
   iyi günler dilerim

   1. Murat Dönmez dedi ki:

    Sen çoktan emeklilik hakki kazanmışsın. Derhal SGKya başvur ve emelilil başvurusunu hemen yap.

  14. Bekir hayta dedi ki:

   18.11.1986 ilk giriş 4/b 07.06.1988.4/a ve şuan sgk yüksek primle devam etmekte çalışan olarak benim emeklilik surem ve emekli olma durumum nedir yardimci olursaniz memnun olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    18/11/1986 ilk sigorta başlangıcına göre ssk dan emekli olmak için;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

  15. BURAK SERGEN DEVECİ dedi ki:

   28.06.1978 SSK girişliyim 3532 pirim günüyle yaştan emekli olabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Primlerinizi 3600 güne tamamlayarak 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

  16. Dillevin Beyköylu karatop dedi ki:

   Merhaba 04.11.1991 sigorta başlangıcım 20 yılımı ve prim gün sayımı doldurdum yaşım 28.02.1970 yani bu durumda yaşımın dolmasını bekliyorum buna göre 4 ay gibi bir zamanım var 4 ayı doldurduktan sonra ne zaman hangi tarihte ve nereye başvurmam gerekiyor bu arada ikametgah adresim kurtköy Pendik istanbul bilgi verirseniz çok sevinirim tesekurler

  17. Hasan dedi ki:

   30/12/2017 pirim in doluyor nezaman emeklilik dilekçesini veririm saygilarimla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvurunuzu 30/12/2017 tarihinde emekliliği doldurduğunuzda yapmalısınız.

  18. adem kara dedi ki:

   İşe giriş tarihim 01.09.1995 ancak bu yılda giriş yapılmış gözüküyor ancak prim yatmamış gözüküyor. Elimde yattığına dair belge fotokopileri var . Nasıl bir yol izlemeliyim..iyi çalışmalar. ..

  19. Selahattin Sahan dedi ki:

   Ben yurtdışında yaşıyorum yurtdışı boclanmmamı tamamını ödedim şimdi ise baş vuru yapmak istiyorum ne zaman yapmam gerekiyor vereceğiniz bilgiden teşekkür ederim Selahattin Şahan Konya

  20. MURAT ALTUN dedi ki:

   30 Aralık 2016 tarihinde emekliliğe hak kazanıyorum. SSK ne zaman tahsis talep dilekçesi vermek gerekir? E devletten yapamıyorum. Sürenin dolmasını mı beklemeliyim? Teşekkür ederim.

   1. Fethat dedi ki:

    24 nisan 2018 yılında emekliliği doluyor. Şimdi müracaat edebilir miyim yoksa 24 nisanı beklemem gerekiyor mu

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Emekliliğinizin dolduğu tarihten itibaren başvuru yapmalısınız.

  Sorunuzu Yazın