emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet Emeklilik Başvurusu ve Sorgulama

E-Devlet Emeklilik Başvurusu ve Sorgulama
25.11.2022

E-Devlet emeklilik başvurusu ve sorgulama işlemleri neticesinde daha hızlı bir şekilde iş hayatından ayrılabilirsiniz. Emekliliğe dair işlemlerin e-Devlet üzerinden yapılması ciddi avantajlar sağlar. Bu sayede evrak trafiği olmadan hızlı bir şekilde süreç yürütülür. E-Devlet emeklilik başvurusu ve sorgulama işlemleri için ilk önce emekliliğe hak kazanmalısınız.

Emekliliğe hak kazandıktan sonra gerekli işlemler için e-Devlet’i ziyaret etmelisiniz. Emeklilik kararınızı iyice düşündükten sonra vermenizde fayda vardır. Bunun yanı sıra alacağınız maaş ile geçinip geçinemeyeceğinizi de göz önünde bulundurmalısınız.

E-DEVLET EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-Devlet emeklilik başvurusu yapmak için şifrenizle sisteme giriş yapmalısınız. Giriş için sizden istenen T.C. kimlik numarası ve şifrenizdir. Şifrenizi PTT şubelerine giderek alabilirsiniz. Bunun yanı sıra e-imza, mobil imza gibi yöntemleri kullanma şansınız da vardır.

E-Devlet Emeklilik Başvurusu Nereden Yapılır?

E-Devlet emeklilik başvurusunu yapacağınız kısmı bulmak için arama alanını kullanmalısınız. Arama alanına “Emeklilik Başvuru” yazarak ilgili bölüme erişme şansınız vardır.

Seçiminizi yaptıktan sonra mevcut bir başvurunuz varsa bu kısımda görünür. Henüz başvurunuzu yapmadıysanız “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklamalısınız.

Yukarıdaki ekrandan “Tahsis talep türü” kısmından yaşlılık aylığını seçmelisiniz. Ardından sigortalı türünü seçmelisiniz. Eğer varsa BAĞ-KUR numaranızı da seçerek başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

E-Devlet Emeklilik Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

E-Devlet emeklilik başvurusu, emeklilik için gerekli şartları sağladığınız zaman yapılır. Ne zaman emeklilik şartlarını sağlayacağınızı da e-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz. Bunun için “e-Devlet Kapısı/Çalışma Hayatım” kısmına girmelisiniz. Bu kısımda prim ödeme gün sayınız ve yaşa ilişkin bilgileriniz gösterilir.

e-Devlet üzerinde emeklilik bilgileriniz; 4A, 4B ve 4C olacak şekilde ayrı ayrı gösterilir. Bu kısımda gösterilen bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sorgulama tarihine kadar olan prim ödeme gün sayınız
 • Mevcut yaş bilgileriniz
 • Sigortalılık süresine ilişkin bilgiler
 • Emekli olabileceğiniz yaş alternatifleri
 • Emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayılarına ilişkin alternatifler
 • Tamamlanması gereken yaş için kalan zaman
 • Tamamlanması gereken prim ödeme gün sayısı

Yukarıda verilen ekran görüntüsünde şartların yüzde kaç oranında tamamlandığı da gösterilir. E-Devlet emeklilik başvurusu ve sorgulama işlemini yapabilmeniz için şartlar %100 oranında tamamlanmalıdır.

Size verilen bilgiler doğrultusunda e-Devlet emeklilik başvurusu ve sorgulama yapabilirsiniz. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için şartlar farklılaşır. Bunun yanı sıra eğer engel durumu söz konusu ise erken emeklilik mümkün olabilir. Öte yandan borçlanma hakkınızı kullanarak da daha erken bir tarihte emekli olabilirsiniz.

E-Devlet Emeklilik Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

E-Devlet emeklilik başvuru sonucu ileaylık alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Başvuru ekranında daha önce yaptığınız başvurunun sonucu da yer alır. Başvurunuz onaylandıktan sonra aylık miktarınız hesaplanır. Aylığınızı başvurunuz onaylandıktan sonra en geç iki ay içerisinde almaya başlayabilirsiniz.

Emeklilik başvuru sonucunda bağlanan aylığa itiraz etme şansınız da vardır. Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı dilekçe ile itiraz talebinde bulunabilirsiniz. Böylece maaşınız tekrar hesaplanır. Herhangi bir hata varsa fazladan hesaplanan tutarlara göre maaşınız yeniden yatırılır.

Başvuru sonrasında ilk emeklilik maaşınız PTT’ye yatırılır. Ancak kurumdan maaşınızın yatırılmasını istediğiniz yere ilişkin talepte bulunabilirsiniz. Maaş almak istediğiniz bankayı e-Devlet üzerinden yapacağınız başvuru ile de belirleyebilirsiniz.

SGK’dan Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK’dan emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için emekli olmayı talep ettiğinize dair bir dilekçe yazarak bağlı olduğunuz SGK müdürlüğüne vermeniz gerekir. Dilekçeniz işleme konularak uygun şartları sağlayıp sağlamadığınız araştırılır.

Kurum tarafından yapılan incelemeler neticesinde olumlu ya da olumsuz bir karar verilir. Sonuç olumlu olursa kısa sürede aylık almaya başlayabilirsiniz.

Emekli Olamayanlar Ödeme Alabilir mi?

Emekli olamayanların ödeme alması mümkündür. Yaşını tamamlasa bile prim ödeme gün sayısını tamamlayamayanlar olabilir. Aynı zamanda prim ödeme gün sayısını tamamlama şansı olmayanlar da vardır. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalan kişilere toptan ödeme yapılır.

Toptan ödeme, prim ödeme gün sayısını tamamlayamayanlara talep tarihine kadar olan primlerin iade edilmesidir. Emeklilik hakkını elde edemediğiniz takdirde toptan ödeme için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapabilirsiniz.

Prim ödemesi alanlar sonradan tekrar emeklilik talebinde bulunabilir. Bunun için alınan prim ödeme tutarının güncel değerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmesi gerekir. Aynı zamanda kalan primlerin tamamlanması da şarttır.

E-Devlet’ten Emekliliğe Dair Başka Hangi Bilgilere Erişilebilir?

E-Devlet’ten emekliliğe dair farklı bilgiler de edinebilirsiniz. Emekli aylığınız bağlandıktan sonra aylık yatırılacak tutarı öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra aylık hesaplama işlemi yapmanız da mümkündür. 4C üzerinden emekli olmayı planlıyorsanız evrak takibini e-Devlet üzerinden yürütebilirsiniz.

Yurt dışı emekli ödemeleri için e-Devlet’e başvurulabilir. Almanya ve Bulgaristan’dan emekliliğiniz varsa takibini yapabilirsiniz. Aynı zamanda bireysel emeklilik takibi yapma şansınız da vardır.

Emekli Olmak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Emekli olmak için gerekli koşullar işe giriş tarihine göre değişiklik gösterir. Türkiye’de 1999 öncesi; 1999-2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere üç farklı dönem söz konusudur. Aynı zamanda belirli bir engeli olanlar ve engelli çocuğu bulunan anneler için daha erken emeklilik hakkı sağlanır.

Emekli olmak isteyenler, borçlanma yasalarından da yararlanabilir. Doğum, askerlik, staj süreleri için borçlanma hakkınız vardır. Reform niteliğinde olan 2008 yılındaki kanun değişikliği emeklilik yaşının artırılmasını amaçlar. Yapılan düzenleme neticesinde emeklilik yaşı, kademeli bir geçişle 65 yaşına yükseltilmiştir.

Gerekli koşulları sağlayanlar gerekli başvuruları yaparak talebini kuruma iletebilir. Emekli olduktan sonra da çalışma şansınız vardır. Bunun için adınıza işveren tarafından sosyal güvenlik destek primi ödenir. E-Devlet emeklilik başvurusu ve sorgulama işlemi ile kolayca emekliye ayrılabilir ve sonrasında tekrar çalışabilirsiniz.

Emekli İkramiyesi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

T.C. İle Emekli Maaşı Sorgulama E-Devlet

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Yorumlar

 1. deniz dedi ki:

  Selamlar haziran 2020 itibariyla emeklilige hak kazandim yurt dişindayim online başvuruyu yapamadim.postayla başvurusunu posta ile yapmak istiyorum hangi(istanbulda))il müdürlüğüne yapabilirim.cevaplarsaniz sevinirim

 2. Abdullah KÖSE dedi ki:

  Merhaba,işim gereği emekli olacağım tarih olan 30/11/2019 tarihinde yurt dşında olacağım.Birinci sorum..Eşim benim yerime emeklilik dilekçemi SGK ya verebilir mi?İkinci sorum ise..30/11/2019 cumartesi ye geliyor.29/11/2019 cuma günü bu dilekçe verilir mi.Kolay gelsin..

 3. Turcan tekin dedi ki:

  20 08 1969 dogumluyum gun ay ve yilimi tamamladim 21 07 1987 ise baslama tarihim eyt liyim 20 08 2019 günü emeklilik dilekcemi verebilirmiyim.

 4. sema dedi ki:

  Müracaat edecek arkadaşlara tavsiye ikamet ettiğiniz ilçe sgk müdürlüğünden -dilekçenizi elden teslim ederek- müracaatınızı gerçekleştirin. E-devlet üzerinden yaptığım müracaat 40 gündür sonuçlanmadı.

 5. fg dedi ki:

  Merhaba,
  1.02.1998 SGK girişli olup, 6800 prim gün ve 20 yılı aşkın bir çalışma sürecim bulunmaktadır. Şu an 44 yaşındayım ve 54 yaşımı beklemem gerekiyor. ÇAlıştığınız firmadan ayrılıp tazminat alabilmek için SGK dan prim gün sayısını doldurmuştur, yaşını beklemektedir gibi biz yazı alınıp şirkete veriliyormuş. Bu tazminat hakkını kaybetmemek için… Bu konu hakkında bilgilendirme yapar mısınız? Şu an ki firmamda 14 yılım Kasım sonunda dolmak üzeredir.

 6. Ayten dedi ki:

  Ayten
  1972 doğumluyum,1990 sigorta girişim var 31
  12 1993 yada 3ocak1994 tarihi çıktım sigorta sonrası iki çocuğum var ,3600 günden ne zaman, nasıl emekli olabilirim?

 7. Zeki dedi ki:

  İyi günler 01/07/1967 dogumluyum 01/08 1991 de sigorta başlangıcım bu güne kadar 5919 gün primim cıkıyor şu an işsizim emekli olmam için ne yapmam lazım saygılar!!

 8. Akif KIRIŞ dedi ki:

  02/01/1968 doğumluyum. ilk işe giriş : 05/06/1983 ve 8383 gün SSK primim mevcut. Ayrıca 4c olarak da 450 gün prim mevcut.
  Ne zaman emekliliğe başvurabilirim?

 9. Birsen dedi ki:

  1973 dogumlu bayanım. 1988 de staj yaptım. 1990/ 7.ay ilk işe giriş tarihim. 2 yıl çalışıp ayrıldım. 1995 yılında dogum yaptım. 2006 da tekrar çalıştım. şu anda 4589 gün primim var işten ayrıldım. staj günlerimi borçlanabilir miyim? staj yapan anneye borçlanma hakkı var mı? bu sigorta başlangıcını geriye çeker mi? NASIL VE NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?
  TEŞEKKÜRLER….

 10. ipek can dedi ki:

  merhaba,
  Eşim 03/05/1968 doğumlu. emeklilik için bütün şartları sağlamış durumda. 3 mayıs itibariyle başvuru yapmak istiyoruz. fakat e-devlet üzerinden işlem başlattığımız zaman ”işvereniniz tarafından işten ayrılış bildirgesi kurumumuza verilmeden tahsis talebinde bulunamazsınız” diye bir uyarı çıkıyor. kendisi 209 yılında işten ayrıldı ve bir daha sgk girişi olmadı. ne yapmalıyız acaba?

 11. YASin dedi ki:

  Merhaba.
  Annem 29 mart günü yaşını doldurarak emekliliğine hak kazanacak. Geçen hafta sgk gittiğinde tamam 29 unda gel demişler. Ancak annem şuanda şehir dışında 1 nisanda gidebilecek. 29 mart günü bulunduğu ilden sadece talep formunu doldurarak göndermemiz yeterli olurmu? Yeterli den kasıt başvurusu kabul olurmu ve maaşında eksiklik olurmu? 29 unda e devletten yapılmasıda yetermidir?

  1. Rahmi Çaylı dedi ki:

   Yurt dışında, avusturyadan 1,ocaktan itibaren emekli oluyorum, Türkiyeden ise eski çalışma günlerimin üzerine 3201sayili yasaya göre para ödedim ve 5000gün üzerinden emekli olmayı hak etmiş bulunuyorum. Emekliliğe yurt dışından müracat edebilir iyim?

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekliliğe yurt dışından posta ile başvurmanız mümkün.

 12. Sezai dedi ki:

  Merhaba,
  20.02.2019 da sistemde emekli olacagim gorunuyor.2006 da sonra resmi bir iste calismadim ve yurdisinda serbest olarak calismaya devam etmekteyim.E devletten emeklilik icin basvuddugumda isyerinden ayrilis belgesi istiyor.Bu durumda nasil basvuru yapmam gerekiyor?Tesekkur ederim

 13. Naser dedi ki:

  Merhaba,
  Aslen İran uyruklu 1972 doğumluyum.bir kaç ay içinde TC vatandaşlığına geçeceğim. Türkiyede 2012 yılından beri (7 sene) SGK lı olarak çalışmaktayım. ayrıca 2003-2010 yılları arası Azerbaycan’da sigortalı olarak çaılşmışım. yani toplam 14 sene sigortalı olarak çalışmışım;

  1-bunları birleştirmek için hangi kuruma hangi şubede başvuru yapmam gerekiyor?
  2- birleştirmekten sonra, toplam 14 sene düşünsek, emeklilik için kaç yaşı bekemem gerekiyor?

 14. Ahmet dedi ki:

  Ssk dan emeklilik muracaatini yaptım fakat çalıştığım şirketin muhasebeciside edevletten benim adıma muracat yapmış (birbirimizden iki gün sonra haberimiz oldu)bi sakınca olmaz biri iptal olur dedi ama ben yinede sizden bilgi almak isterim ne yapmam gerekli

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mükerrer başvurunun biri iptal olur. Sorun olmaz. Muhasebecinizin verdiği bilgi doğru.

 15. Muhittin bengi dedi ki:

  E devletten emekli başvurusu yapamıyorum onay kısmında işlem devam etmiyor ne yapmalıyım

 16. T'as cengiz dedi ki:

  Ben yurtdisinda çalişan bir mavi kartli vatandaşim 1965 dogumluyum ve1980 den bu gune kadar hala çalismaktayim .sorum 3600gunden borclanarak emekli olma şansim varmi varsa nasil bir yol ve basvuru yontemini bana siralarsaniz çok memnun olurum ayrica SGK dan sigorta numaramda mevcut.bana cevap verirseniz çok memnun olurum EYT kanunuda TBMM de cikarsa fayda olurmu

 17. yakup dedi ki:

  20/11/1968 DOĞUMLUYUM. 01/10/1987 SGK GİRİŞ KAYDIM VAR 9875 GÜN PRİM ÖDEME GÜN SAYIM MEVCUT. NE ZAMAN EMEKLİ DİLEKCESİ VERE BİLİRİM.
  DİLEKCE VERİRKEN DİKKAT ETMEM GEREKEN BİR HUSUS VARMIDIR.
  SAGILARIMLA

 18. Ahmet dedi ki:

  Selamlar,
  16/11/1967 dogumluyum . 18/12/1989 tarıhınde sıgorta baslangıcım var. butun prımlerımı odedım. yası beklıyorum.
  sıgortadan eger askerlık borclanması yaparsam emeklılık tarihini bir yıl öne çekersiniz demişlerdi. Bende Ödedim.
  1987 eylul ıle 1989 marta kadar 540 gunude odedım.
  sormak ıstedıgım, emeklilik dilekçemi hangi tarihte vermem lazım.
  yurt dışında olduğum için kuruma gidemiyorum. e-devletten basvurdugumda, tahsis talep türünü ne olarak seçmeliyim (yaşlılık aylığı) olarakmı secmeliyim.
  Burada bir arkadaşım, doğum tarihinin olduğu ayda başvurman gerekir dedi. doğrumudur ?

  teşekkürler
  İyi calışmalar

 19. Aysun Yilmaz dedi ki:

  Iyi Gunler sayfanizda bildirmis oldugunuz gibi E devletten emeklilik basvurusu yapmak istiyorum.
  e devletten emeklilik icin basvuru yapilamiyor .

  Sosyal Güvenlik Kurumu
  Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi
  yukardaki sayfaya gelindiginde yan opsiyonlarda malulluk, olumvs, opsiyonlari var emeklilik yok. baska bir link mi var acaba ben bulamiyorum.
  Lutfen yardimci olurmusunuz.

 20. DİDEM dedi ki:

  30/11/1960 DOĞUMLUYUM. 01/06/2013 SGK GİRİŞ KAYDIM VAR 1110 GÜN PRİM ÖDEME GÜN SAYIM MEVCUT. 1984 VE 1985 DOĞUMLU 2 TANE ÇOCUĞUM VAR. ÇOCUKLARIMI DA SAYDIRABİLİYOR MUYUM NE ZAMAN VE HANGİ ŞARTLARDA EMEKLİ OLURUM ? NEREYE BAŞVURABİLİRİM.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çocuklarınızın doğumu 01/06/2013 yani sigorta başlangıcından önce olduğu için doğum borçlanması yapamazsınız.

 21. EYUP BAYAR dedi ki:

  01/01/1970 DOĞUMLUYUM 01/01/1995 SGK GİRİŞ KAYDIM VE 12/03/1998 TARİHİYLE 30/06/2000 TARİHLERİ ARASINDA 828 GÜN ÖDEMEM VAR.05/04/2016 TARİHİ İTİBARİYLE %76 ENGELLİ RAPORUM VAR.NE ZAMAN VE HANGİ ŞARTLARDA EMEKLİ OLURUM

 22. gonca dedi ki:

  merhaba
  yası bekleyenlerdenim. 1 temmuzda yas da doldu. 20 haziran tarihinde edevlet üzerinden formu doldurdum. bu durumda emeklilik basvurusu yapılmıs oluyormu ? e devlet girdiğnizde sadece barkot numarası görünüyor.

 23. ebru dedi ki:

  internet üzerinden emeklilik başvurusu yapılıyormu yapılıyorsa nasıl yapılır yardım lutfen

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   E-Devlet’e giriş yaparak başvurunuzu yapabilirsiniz.

  2. ebru dedi ki:

   e-devlet giriş yaptım diyelim sonraki adımları yazarmısınız nerden yapacam

 24. Aslan Bozkurt dedi ki:

  emeklilik başvurusunda bulunacağım emekliliğime 1 yıl var,
  başvuru için çalışmıyor olmammı lazım?
  doğru başvuru zamanımı?

 25. serdar koç dedi ki:

  Merhaba.
  08/05/1969 doğumluyum.27/05/1985 sigorta başlangıç tarihim.9614 gün prim ödeme gün sayım mevcut.Ne zaman emekli olabilirim .Emaklilik başvurumu ne zaman yapmalıyım.
  iyi günler dilerim

  1. Murat Dönmez dedi ki:

   Sen çoktan emeklilik hakki kazanmışsın. Derhal SGKya başvur ve emelilil başvurusunu hemen yap.

 26. Bekir hayta dedi ki:

  18.11.1986 ilk giriş 4/b 07.06.1988.4/a ve şuan sgk yüksek primle devam etmekte çalışan olarak benim emeklilik surem ve emekli olma durumum nedir yardimci olursaniz memnun olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18/11/1986 ilk sigorta başlangıcına göre ssk dan emekli olmak için;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

 27. BURAK SERGEN DEVECİ dedi ki:

  28.06.1978 SSK girişliyim 3532 pirim günüyle yaştan emekli olabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Primlerinizi 3600 güne tamamlayarak 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 28. Dillevin Beyköylu karatop dedi ki:

  Merhaba 04.11.1991 sigorta başlangıcım 20 yılımı ve prim gün sayımı doldurdum yaşım 28.02.1970 yani bu durumda yaşımın dolmasını bekliyorum buna göre 4 ay gibi bir zamanım var 4 ayı doldurduktan sonra ne zaman hangi tarihte ve nereye başvurmam gerekiyor bu arada ikametgah adresim kurtköy Pendik istanbul bilgi verirseniz çok sevinirim tesekurler

 29. Hasan dedi ki:

  30/12/2017 pirim in doluyor nezaman emeklilik dilekçesini veririm saygilarimla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Başvurunuzu 30/12/2017 tarihinde emekliliği doldurduğunuzda yapmalısınız.

 30. adem kara dedi ki:

  İşe giriş tarihim 01.09.1995 ancak bu yılda giriş yapılmış gözüküyor ancak prim yatmamış gözüküyor. Elimde yattığına dair belge fotokopileri var . Nasıl bir yol izlemeliyim..iyi çalışmalar. ..

 31. Bekir dedi ki:

  Teşekkürler

 32. Selahattin Sahan dedi ki:

  Ben yurtdışında yaşıyorum yurtdışı boclanmmamı tamamını ödedim şimdi ise baş vuru yapmak istiyorum ne zaman yapmam gerekiyor vereceğiniz bilgiden teşekkür ederim Selahattin Şahan Konya

 33. MURAT ALTUN dedi ki:

  30 Aralık 2016 tarihinde emekliliğe hak kazanıyorum. SSK ne zaman tahsis talep dilekçesi vermek gerekir? E devletten yapamıyorum. Sürenin dolmasını mı beklemeliyim? Teşekkür ederim.

  1. Fethat dedi ki:

   24 nisan 2018 yılında emekliliği doluyor. Şimdi müracaat edebilir miyim yoksa 24 nisanı beklemem gerekiyor mu

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekliliğinizin dolduğu tarihten itibaren başvuru yapmalısınız.