Engelli

Engelli KPSS

KPSS

Ülkemizde her sene birçok sınav yapılmaktadır. Bu sınavlar sonucunda tercih dönemi başlar ve kamu kurumlarına memur alımı yapılır. Kamu kurumlarına memur alımı yapılırken dikkate alınan sınav Kamu Personeli Seçme Sınavı’dır. Her sene belirli dönemlerde KPSS yapılır. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın bir diğer çeşidi de E-KPSS’dir. Engelli KPSS adı altında kısaltılan bu sınav ile engelli bireylerin kamuya alımı yapılır.

Engelli KPSS, yani uzun ismi ile Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı, engelli bireylerin devlet memurlarına alınması için yapılır. Engelli KPSS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından hazırlanıp, 81 il merkezinde yapılmaktadır. Engelli KPSS, sınav başvurusu, sınavın yapılması ve sınav sonuçlarının sistem üzerinden ilan edilmesi adımlarından oluşmaktadır.

Engelli KPSS’ye Kimler Başvurabilir?

Engelli KPSS’ye başvurmak için bazı şartların kişide olması gerekmektedir. Engelli KPSS’ye başvuracak olan adayların sahip olması gereken şartlar şöyledir:

 • Engelli KPSS’ye başvuran kişi Türk vatandaşı olmalıdır.
 • Engelli KPSS’ye başvuran kişi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Meslek ya da sanat okulunu bitirmiş olanlar ise en az 15 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • Bireyler kamu haklarından mahrum olmamalıdır.
 • Süre geçmiş olsa bile işlediği bir suçtan dolayı bir yıl ya da daha uzun süre ile hapis cezasına ya da uğramış olsa da, Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen suçlardan dolayı mahkum olmamalıdır.
 • 657 sayılı Devlet Memurları Yasasında belirtilmiş olan askerlik şartını taşımalıdır.
 • Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğe göre engelli birey kapsamına girmeli ve en az % 40 ve üzerinde çalışabilir engelli olmalıdır.
 • Ayrıca bu maddelere ek olarak, tercih ettikleri kurumların aradığı özel şartları taşımalıdır.

Engelli KPSS’ye başvuracak olan adaylar yukarıda belirttiğimiz maddeleri taşımalıdır. Aksi takdirde sınava girmeye hak kazanamazlar. Engelli KPSS sonuçlarının açıklanmasından sonra adayların tercih yaptıkları dönemlerde dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

 • Engelli KPSS adaylarının tercih edecekleri kurumun istediği bütün şartları taşıyor olması gerekmektedir.
 • Engelli KPSS adaylarının, geçici mezuniyet belgeleri, diplomaları ve başvuracakları pozisyon için istenen sertifika gibi belgeleri tam olmalıdır.
 • Engelli KPSS adaylarının başvuracakları kurumun istediği bölüm birden fazla ise, adayların sadece bir bölümden mezun olması yeterli olacaktır.
 • Engelli KPSS’de bazı kurumların başvuru şartları arasında “MEB’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası Sahibi Olmak” maddesi yer alabilir. Bu kadrolara atananlarda, MEB’den Onaylı Bilgisayar Analist Programcı Sertifikası ve Bilgisayar Programcısı Sertifikası olması da kabul edilmektedir.
 • Bazı özel kadroları tercih edecek olan engelli KPSS adaylarının şartlarda belirlenmiş olan sertifikalara sahip olması gerekmektedir.
 • Engelli KPSS adaylarının gerçeğe aykırı beyanda bulunması tespit edilirse atamaları yapılmaz, atamaları yapılmışsa iptal edilir ve haklarında Türk Ceza Kanunu’nda belirtilmiş olan hükümler uygulanır.

Engelli KPSS ile yerleştirmelerde, ortaöğretim mezunları için kullanılacak olan puan türü EKPSSP1, ön lisans mezunları için EKPSSP2 ve lisans mezunları için kullanılacak olan puan türü ise EKPSSP3’tür.

Engelli KPSS’ye Başvuruda İstenen Belgeler

Engelli KPSS’ye başvururken adaylardan bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler tamamlandığı süre içerisinde engelli bireyler engelli KPSS’ye başvurabilirler. İlk olarak bireyin sistem üzerindeki fotoğrafı güncel ve kurallara uygun olmalıdır.

Engelli KPSS’ye başvuran adayların eğitim bilgileri sistemde güncel olmalıdır. Güncel olmayan adayları ÖSYM Merkezlerine giderek bu bilgilerini doğrulatabilirler.

Engelli KPSS’ye başvurmak isteyen adaylar, ÖSYM Başvuru Merkezine gitmeden önce, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü ya da ilçe müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini almak zorundadır. Bu belgeye sahip olmayan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir