• 2019 Askerlik Borçlanması Hesaplama

  2019 Askerlik borçlanması hesaplama, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan erkeklerin erken emekli olabilmeleri amacıyla belirli şartlara uygunluk sağlandığında yapılabilmektedir. Sigortalı erkeğin askerlik süresinin tamamı ya da emeklilik için ihtiyaç olunacak kısmı borçlandırılabilmektedir.


  SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) kapsamında sigortalı olan erkekler, askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabilmektedir. Askerlik borçlanması hesaplama işlemleri ilgili yılın asgari ücretine bağlı olarak yapılmaktadır. Borçlanma süresi sigortalı erkeğin talep ettiği süre için yapılabilmektedir. Kişinin askerlik süresi 18 ay ise, dilerse 18 ay dilerse 1 gün borçlanılabilmektedir.

  Askerlik Borçlanması Tutarları Ne Kadar?

  2019 Askerlik borçlanma tutarları şöyledir ;

  • 540 Gün 18 Ay En düşük Borçlanma Tutarı : 14,736.38 – (Beyan edilen aylık gelir 2,558.40 TL ise)
  • 540 Gün 18 Ay En yüksek borçlanma Tutarı : 95,786.50 TL (Beyan edilen aylık gelir 16,629.60 TL ise)
  • 450 Gün 15 Ay En düşük borçlanma Tutarı : 12,280.32 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,558.40 TL ise)
  • 450 Gün 15 Ay En yüksek borçlanma Tutarı : 79,822.08 TL (Beyan edilen aylık gelir 16,629.60 TL ise)
  • 360 Gün 12 Ay En düşük borçlanma Tutarı : 9,824.26 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,558.40 TL ise)
  • 360 Gün 12 Ay En yüksek borçlanma Tutarı : 63,857.66 TL (Beyan edilen aylık gelir 16,629.60 TL ise)
  • 150 Gün 5 Ay En düşük borçlanma Tutarı : 4,093.44 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,558.40 TL ise)
  • 150 Gün 5 Ay En yüksek borçlanma Tutarı : 26,607.36 TL (Beyan edilen aylık gelir 16,629.60 TL ise)

  Askerlik borçlanması için başvuru yapıldığında en fazla bir ay içerisinde ilgili tutarın ödenmesi gerekmektedir. Askerlik borçlanması yapmak, emeklilik şartlarından hem prim günü hem de yaş kriteri için avantaj sağlamaktadır. Askerlik borçlanması yapıldığında sigorta başlangıç tarihinden önce askerlik yapılmış ise, askerliğin başladığı tarihe kadar yaş geri çekilebilmektedir. Bir kişinin askerlik borçlanması ile yaş kriterine avantaj sağlaması için askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olması gerekmektedir.

  Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

  2019 yılı askerlik borçanması hesaplaması, asgari günlük kazancın %32’sinin hesaplanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Askerlik borçlanması başvurusu yapıldığında, borçlanmak istenilen süreyle ilgili ödemelerin bir ay içerisinde yapılması gerekmektedir. Primi ödenmeyen günler, askerlik borçlanması kapsamına girmemektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Askerlik Borçlanmasına Dahil Olan Süreler Hangileridir?

  Askerlik borçlanması kapsamında sayılabilecek süreler bulunmaktadır. Bu süreler;

  • Er ya da erbaş olarak silah altında geçen günler askerlik borçlanması kapsamında değerlendirilmektedir.
  • Yedek subay okulunda geçen süreler askerlik borçlanmasına dahil edilebilmektedir.

  Bu sürelerin askerlik borçlanması kapsamına girebilmesi yasal mevzuatlar kapsamında mümkün hale gelmektedir. Askerlik borçlanması yapılarak, erken emekli olunabilmesi için ilgili kişinin askerlik görevini yerine getirmiş olması gerekmektedir. Askerlikten muaf olanlar ya da askerliğini yapmamış olan kişiler, askerlik borçlanması yapamamaktadır.

  Askerlik Borçlanması İçin Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Er ya da erbaş olarak silahaltında geçirilen veya yedek subay okulunda geçirilen süreler askerlik borçlanması kapsamında sayılırken, ilgili sigortalı erkeğin vefatı durumunda hak sahipleri tarafından da borçlanma yapılabilmektedir. Askerlik borçlanması başvurusu hem online olarak hem de kuruma gidilerek yapılabilmektedir.

  Başvuru için Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. Askerlik borçlanması gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Askerlik Borçlanması Belgesi (internet üzerinden ya da SGK merkezlerinden temin edilebilmektedir.)
  • Başvuru Dilekçesi (İlgili askerlik şubesinden alınması gerekmektedir.)
  • Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi

  Askerlik borçlanması başvurusu E-Devlet üzerinden online olarak da yapılabilmektedir. Bu başvuru için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • Eski ismiyle SSK, yeni sistemdeki ismiyle 4A kapsamında askerlik borçlanması yapılabilmesi için;
   • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
   • Adres tıklandığında açılan sayfada kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Bunun için ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanarak, kimlik doğrulama sayfasına gidilmelidir.
   • Açılan sayfada kimlik doğrulama yollarından biri seçilerek sisteme giriş yapılmalıdır.
   • Kimlik doğrulama işleminden sonra açılan sayfada gerekli bilgiler doldurularak başvuru tamamlanabilmektedir.
  • Eski ismiyle BAĞ-KUR, yeni ismiyle 4B kapsamında askerlik borçlanması yapılabilmesi için;

  Askerlik Borçlanması Yapılabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

  Askerlik borçlanması yapılabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Askerlik borçlanması olarak sigortalı erkeklere bu hak, erkeklerin askerlik sürecinde sigortasının yatırılmaması ve askerlik sürecinde çalışma ortamında uzak kalmalarıdır. Askerlikte geçirilen sürenin, sigortalı bir erkek için dezavantaj oluşturmaması adına askerlik borçlanması hakkı verilmektedir. Askerlik borçlanması şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • 5510 sayılı kanun kapsamında SSK (4A), BAĞ-KUR (4B), Emekli Sandığı (4C), isteğe bağlı sigortalılar ve kanun kapsamında yer alan tüm sigortalı erkekler askerlik borçlanması hakkına sahiptirler.
  • Askerlik borçlanmasında, borçlanılan tarihteki sigortalılık statüsü esas alınmaktadır. Yani kişi son olarak bağlı bulunduğu sigorta kolu üzerinden askerlik borçlanması başvurusu yapabilmektedir.
  • Zorunlu sigortalılık süresi son erdikten sonra isteğe bağlı olarak prim ödeyen kişiler, askerlik borçlanması için BAĞ-KUR kapsamında değerlendirilmektedir.
  • Askerlik borçlanması için başvuru yapıldıktan sonra gerekli incelemeler yapılarak tarafınıza bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme yapıldıktan sonra toplam askerlik borcunun bir ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmesi gerekmektedir. 1 ay içerisinde ödenmeyen askerlik borçlanması tutarları silinecek ve bu haktan faydalanılmayacaktır.
  • Askerlik borçlanması için yapılması gereken toplu ödeme, parçalı olarak da yapılabilmektedir. 540 gün borçlanma yapılmış ise bir ay geçmeden 360 günün ödenmesi de kabul edilebilmektedir. Fakat arada kalan eksik süre için tekrar başvuru yapılması gerekecektir.

  Askerlik Borçlanmasının Sigorta Başlangıç Tarihine Etkisi Nedir?

  Askerlik borçlanması avantajları arasında en önemlilerinden bir tanesi sigorta başlangıç tarihinin geriye çekilebilir olmasıdır. Askerlik borçlanması başvurusunda bulunacak olan kişi, askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmış olmaması gerekmektedir. Böyle bir durumda sigorta başlangıç tarihi askerlik borçlanmasının yapıldığı gün sayısı kadar geriye çekilmektedir. Bu durumu bir örnek ile açıklamak gerekirse;

  • SSK (4A) kapsamında çalışan bir kişinin 05.04.1998 tarihinde sigortalılığının başladığı ve 21.05.1993 ila 21.01.1995 tarihleri arasında askerliğini yapmış olduğu düşünüldüğünde;
   • Günlük asgari askerlik borçlanma primi 21,24 TL ile askerlik gün sayısının çarpılması sonucu toplam ödenmesi gereken askerlik borçlanması tutarı bulunmaktadır. Bu durumda 21,24 TL x 602 gün hesaplaması sonucu 12.786,48 TL askerlik borçlanması ödenmelidir.
   • Başvurudan sonra 1 ay içerisinde ilgili rakamın ödenmesi sonucunda emeklilik için kazanılan avantajlar şu şekilde olacaktır;
    • Borçlanılan gün sayısı yani emeklilik için kazanılan prim günü sayısı 1 yıl 8 ay 2 gün olacaktır.
    • Sigorta başlangıcı ise 1 yıl 8 ay 2 gün geriye alınabilecektir. Yani 05.10.1998 sigorta başlangıç tarihi, 03.02.1997 tarihine kadar geriye çekilebilecektir.

  Askerlik borçlanması için hesaplamalar yapıldığında, borçlanma yapmak isteyen kişiye ne kadar süre borçlanabileceğinin bilgisi verilmektedir. Bu bilgi ışığında kişi dilediği sürede borçlanma yaparak hem yaş hem de prim gününden fayda alarak, erken emekli olabilmek için şans elde edecektir.

  En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar ?

  SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

  SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  2019 Askerlik Borçlanması Hesaplama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. murat dedi ki:

   doğum tarihim:22.03.1967 memuriyete başlama tarihim:01.10.1993 askerliği :1994 yılında 8 ay kısa dönem yaptım. ssk da 1988 yılında 330 gün hizmetim var. halen memur olarak göreve devam ediyorum.hitap ta 54 yaşında emekli olacağım yazıyor. eğer 8 ay askerlik borçlanması yaparsam emeklilik yaşımı 53 e çeker mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması memuriyette yaşı geriye çekmez hizmet sürenize eklenir.

   2. murat dedi ki:

    ama 23.05.2002 den önceki hizmete sayılmaz mı.bildiğim kadarıyla sayılıyor.

  2. Ersin Şahin dedi ki:

   1974 doğumluyum. 1993 de vergi mükellefi olarak açılış yaptım yalnız hiç pirim ödenmediği için giriş gözükmüyor. 1994 de askere gittim ve vergi kapandı. ilk ssk başlangıcı 2005.askerlik borçlanması ile ssk girişim 1994 olur mu? Ya da vergi mükellefi olduğum 1993-1994 yıllarını borçlanıp sigorta başlangıç tarihim geri gelir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 öncesi vergi mükellefiyetinden dolayı borçlanma hakkınız yok. Askerlik borçlanması ile ne kadar borçlanırsanız ilk başlangıcı o kadar geriye çeker yani 12 ay borçlanırsanız 2004 yılına çekilir. 1994 çekmez.

  3. mustafa dedi ki:

   merhabalar doğum 01.07.1970 işe başlama 02.11.1992 pirimim doldu 4 ayda fazlam var emeklilik yaşım 53 askerlik borçlanmamı 18 diyor ssk 18 ay yatırdığım zaman emeklilik 18 ay erken emeklimi olacam yoksa 1 yılmı pirimim 5700 ödendi saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    02/11/1992 tarihli sigorta başlangıcına göre emeklilik şartınız;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    18 ay borçlanma yaparsanız 1 sene önce emekli olabilirsiniz.

  4. MUSTAFA ÖZER dedi ki:

   İşe girişim 19/09/2000 ara ara çalışmalarımla 5487 gün primim var 1990 askerlik yaptım 1970 dogumluyum 1ay askerlik borçlanması yapsam nezaman emekli olurum prim günüm nekadar olur.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliğinizin emeklilik yaşına etki etmesi için eğer süre var ise en az 13 ay borçlanma yapmalısınız. Ancak 08/09/1999 un gerisine gelir ise yaş şartını 2 yaş geriye çeker ve 58 yaşında emekli olursunuz.

  5. Seval ozer dedi ki:

   01 10 1995 ssk girisliyim.nekadar askerlik borçlanması yaparsam .girişimi 1994 yılına cekerim

   1. Yahya Genç dedi ki:

    08/04/1970 doğumluyum. İşe giriş tarihim 15/07/1992. Askerliğimi 18 ay yaptım.borclansam ne zaman emekli olurum.

  6. abdullah gürdal dedi ki:

   01.01.1973 doğumluyum
   ssk ilk işe giriş 01.10.1999
   01.02.2000 ssk ayrılış
   02.02.2000 bağkur başlangıç
   21.03.2001 – 21.11.2001 8 ay 0 gün askerlik yaptım. kısa dönem
   15.02.2002 bağkur ayrılış

   04.03.2002 devlet memurluğu başlangıç ve halen devam ediyorum

   ne zaman emekli olurum askerliği borçlanmam yaşı geri çeker mi
   ilginize şimdiden teşekkürler

  7. şükrü murat töngüt dedi ki:

   iyi günler ben 04/09/1974 doğumluyum.işe başlama tarihim (sigorta başlama tarihi) 19/01/1997 askerliğimi 28/02/1994 ile 28/02/1995 tarihleri arasında yapmış bulunmaktayım. askerlik süremin ne kadarını borçlanırsam emeklilik yaşım ne kadar aşağı düşer. askerliğimin tamamını borçlanmam mı gerekiyor ve ne zaman emekli olurum bilgi verirseniz çok sevinirim

   doğum tarihim :04.09.1974
   işe başlama : 19.01.1997
   gün sayım : 7772
   askerlik başlangıç tarihim: 28.02.1994
   terhis : 28.02.1995

  8. Naci yıldırım dedi ki:

   merhaba 16\9\1975 doğumluyum 1995-1997 arası 18 ay askerlik yaptım askerden sonra kendi adıma 5 sene iş yerim vardı. ama bağkur kaydı yaptırmadığımız için sonradan çıkan bir kanunla o günler silindi.10\1\2010 tarihinden sonra sigortalı çalışıyorum yaklaşık 3000 gün primim var bu şartlar altında ne zaman emekli olabilirim

  9. Bora dedi ki:

   Merhaba Sn Yönetici ,
   01.02.2001 Sigorta girişim ,1997-99 yılları arasında 18 ay 550 gün askerlik yaptım. emeklilik yaşımı geri çekmek için kaç gün yatırmalıyım .Tarihi geri çekersem Eyt kanunu çıktığı takdir de yararlanabilir miyim ?

  10. yılmaz çınar dedi ki:

   merhaba yüde70 vergi indirimim var 1993 11ci ay sigorta başlangıcım 3000 günüm var askerlik borçlam
   nması yapmak istiyorum nasıl hesaplanıyor içinden vergi vesaire indirimi alınıyormu yok sa alınmıyormu saygılar engelliyim

  11. şenol dedi ki:

   01 06 1991 ssk girişim askerligimi yatırsam emekli olurmuyum

  12. Yilmaz dedi ki:

   10.12.1974 dogum tarihi.07.09.1995 meb ogretmenlige baslangic.21.03.1997 ile 21.11.1997 arasi kisa donem er askerlik yaptim.1.sorum:emeklilik tarihim ne zamandir..2.sorum:8 ay askerlik borclanmasi yaparsam emeklilige bir etkisi olur mu.simdiden tesekkurler.

  13. Mehmet dedi ki:

   İyi günler Benim babam 23.10.1960 doğumlu ilk sigorta tarihi 01.05.1985 toplam pirim günü şuan 3000 . 1983 yıllarından 600 gün de askerlik borçlanması yapmak istiyor. aBabam kaç gün ile ne zaman emekli olabilir . Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız 3600 günü tamamlayarak 60 yaşında emekli olabilir.

   2. Mehmet dedi ki:

    Peki bu 3600 ün 600 gününü askerlik borçlanması ile tamamlasa olur değil mi

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet olur. Emekliliği engellemez.

  14. İRFAN dedi ki:

   Sigorta başlangıç 06/02/2000 askere gidiş 27/02/1997 teskere 27/08/1998 … Ne kadar süre borçlanma yaparak emeklilik süremi kısalta bilirim ….

   1. İRFAN dedi ki:

    çok aydınlattınız teşekkürler

   2. Ömer aydın dedi ki:

    Merhaba 10/10/1998 sigorta girişim var 4250 günüm var 18/031975 doğumluyum askere gidişim 1995 eyt çıkarsa kaç gün askerlik borçlanmam gerekir ve ne Zaman emekli olurum teşekkür ler

  15. ahmet hay dedi ki:

   Hocam merhaba..
   1974 doğumluyum..
   Sigorta başlangıç 03/04/2000 senesi şu an toplam 6859 günüm var normalde 7000 gün -60 yaşında emekli olacam…askerliğimi 1992-1994 Bulgaristanda yaptım…Borçlanma yaparsam yaşım nekadar düşecekk…
   ilginize teşekürller, iyi günler dilerim…

  Sorunuzu Yazın