emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Askerlik Borçlanması Hesaplama, Başvuru ve Sorgulama 2022

Askerlik Borçlanması Hesaplama, Başvuru ve Sorgulama 2022

2022 yılı askerlikte borçlanma her yıl değişiklik gösteren asgari ücret üzerinden yapılır. Bu nedenle askerlik borçlanması sürekli olarak yıldan yıla artış gösterir. Başvuru işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapılır. Bu nedenle ikamet adresine en yakın SGK binasının ziyaret edilmesi gerekir.

Başvuru sırasında kişinin yanında kimlik belgesi ve askerliğe ilişkin belgeler bulunmalıdır. Bu sayede askerlik borçlanması için gerekli formun da doldurulması sağlanır. Gerekli form, e-devlet üzerinden ya da SGK tarafından verilebilir. Belgede boş alan bırakılmaması ve doğru bilgilerle doldurulması zorunludur.

2022 Yılı Askerlik Borçlanması Ücretleri Ne Kadar?

Askerlik borçlanmasında ödenmesi gereken tutar aylık, bir yıllık ve 18 aylık olmak üzere üç aşamada belirlenir. Askerde geçecek sürenin SGK prim ödemesinin yapılması şartıyla sigortalı olarak sayılması şeklinde sonuçlanır. Böylece emeklilik süresinin askerlikten dolayı aksaması söz konusu değildir.

Askerlik borçlanması ödeme miktarları şu şekildedir:

 • 1 aylık: 1.601,28 TL
 • 1 yıllık: 19.215,36 TL
 • 18 aylık: 28.823,04 TL

Bu miktarların ödenmesi durumunda askerlik süresi de sigortalı olarak sayılır. Bu tutarlar taban tutarlardır. Kişinin SGK üzerinde görülen durumuna göre verilecek prim miktarı değişiklik gösterebilir. Başvuru ve prim ödemeleri, askerlik sonrasında gerçekleşebilir. Bu sayede toplu para ödemesi yapmak, emeklilikte alınacak emekli maaşının artmasına neden olur.

Askerlik Borçlanması Prim Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Askerlik borçlanmasında primlerin ödenmesi borçlanma tebliğinden itibaren 1 ay içinde gerçekleşir. Bu süre uzatılmaz. Aynı zamanda belirlenen süre içinde ödeme yapılmaması durumunda kişinin askerlik borçlanma başvurusu iptal edilir. Miktarın taksitlendirme şeklinde ödenmesi mümkün değildir.

Başvuru sonrasında 1 ay içinde, toplu olarak ödeme yapılması gerekir. Başvuru sonrasında 1 ay içinde ödeme yapılmaması durumunda başvuru iptali gerçekleşir ve askerde geçirilen günler prim günü olarak sayılmaz. Ancak başvurusu iptal olan kişilerin tekrar başvuru yapması ve ikinci bir talepte bulunması mümkündür.

Askerlik Borçlanması Prim Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanmasında prim hesaplama işlemi taban fiyatlar üzerinden hesaplanır. Taban fiyat asgari ücretin aylık %32’sidir. Kişiler isterse daha yüksek fiyat vererek kendi sigorta devamlılıklarını sağlayabilir. Aynı zamanda kişinin askerlik öncesi ve sonrasında aylık geliri üzerinden de fiyat alınabilir. Ödenecek prim ne kadar artarsa, emeklilikte alınacak maaş tutarı da o derecede artar.

2022 Ocak – Temmuz Ayları Askerlik Borçlanması Tablosu

Borçlanma SüresiAlt Limit BorçlanmaÜst Limit Borçlanma
30 Gün1.601,28 TL10.408,32 TL
60 Gün3.202,56 TL20.816,64 TL
90 Gün4.803,84 TL31.224,96 TL
120 Gün6.405,12 TL41.633,28 TL
150 Gün8.006,40 TL52.041,60 TL
180 Gün9.607,68 TL62.449,92 TL
210 Gün11.208,96 TL72.858,24 TL
240 Gün12.810,24 TL83.266,56 TL
270 Gün14.411,52 TL93.674,88 TL
300 Gün16.012,80 TL104.083,20 TL
330 Gün17.614,08 TL114.491,52 TL
360 Gün19.215,36 TL124.899,84 TL
390 Gün20.816,64 TL135.308,16 TL
420 Gün22.417,92 TL145.716,48 TL
450 Gün24.019.20 TL156.124,80 TL
480 Gün25.620,48 TL166.533,12 TL
510 Gün27.221,76 TL176.941,44 TL
540 Gün28.823,04 TL187.349,76 TL

Belirtilen fiyatlar sadece tabandan hesaplanan ücretlerdir. Askerlik borçlanması miktarlarında her ay 30 gün olarak hesaplanır. Hesaplama sırasında askerlik yapılan döneme ait olan değil, başvuru yapılan döneme ait asgari ücret hesaplanır. 30 Haziran 2022 tarihine kadar yapılan başvurularda bu miktarlar geçerli olacaktır.

Tavan fiyatlar, asgari ücretin 7 katıdır. Bu miktarların ödenmesi durumunda emeklilikte daha fazla maaş almak ve erken emekli olmak mümkün hale gelir. Aynı zamanda başvuru dışında ücret ödemesi mümkün değildir. Kişi, kaç aylık askerlik borçlanmasına başvuru yaptıysa, o kadar ayın ödemesini yapmak zorundadır. 18 ay borçlanma talebinde bulunan kişi, 12 aylık ödeme yaptıysa 12 aylık borçlanma talebinde bulunmuş olur ve 18 aylık talebi iptal edilir.

Kısmi Askerlik Borçlanması Mümkün Müdür?

Askerlik borçlanmasının kısmi olarak yapılması mümkündür. Emeklilik primleri ödenen kişinin 6 aylık eksiği kalmışsa, sadece 6 aylık ödeme yapmak ve başvuru sürecini bu doğrultuda planlamak mümkündür. Bunun yanında kişinin emeklilik için 1 ayı kalmış olsa bile 1 aylık askerlik borçlanması yapmasına izin verilir. Böylece erken emekli olmak ya da emeklilik sürecinde daha fazla emekli maaşı almak mümkün hale gelir.

Sigorta Başlangıcından Önce Askerlik Yapanlar İçin Askerlik Borçlanması

Sigorta girişinden önce askere gidenler için borçlanma mümkündür. Kişinin sigorta başlangıcı 2022 iken, askere 2020’de gitmesi gibi bir durumda, askerlik borçlanması kadar süre, sigortada geri gider. Bu nedenle sigorta girişi bulunmayan kişiler de istedikleri kadar askerlik borçlanması yapabilir.

Bu sayede erken sigorta girişinden kaynaklanan erken emeklilik fırsatından yararlanmak mümkün hale gelir. Aynı zamanda askerlik süresi haricinde borçlanma mümkün değildir. Askerliğini kısa dönem yapmış bir kişi, 18 aylık borçlanma talebinde bulunamaz. Bu durumda sadece kişisel/özel sigorta türlerinden bir seçim yapması ve primlerini açıktan ödemesi gerekir.

Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanmasında başvuru süreci şu şekilde gerçekleşir:

 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden başvurur yapmak mümkündür.
 • Başvuru öncesinde e- devlet üzerinden başvuru formu çıktısını alınması ve doldurulması gerekir.
 • Gerekli belgelerin kişinin yanında olması gerekir.
 • Borçlanma talebinden sonra SGK tarafından bilgilerin teyit edilmesi işlemi başlatılır.
 • SGK tarafından yapılacak değerlendirme sonucu kişinin borçlanmaya uygun görülmesi durumunda borçlanma yapılmasına izin verilir.
 • Borçlanma bildirgesi kişinin e-devlet üzerinde kayıtlı ikamet adresine gönderilecektir.
 • Bildirge üzerinde bulunan IBAN numarasına gerekli ödemenin yapılması gerekir.
 • IBAN numarası gönderilmeyen belgelerde SGK veznelerine direkt ödeme yapılması gerekir.

Askerlik Borçlanması Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Askerlik borçlanmasına başvuru yapmak için istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

Belirtilen belgelerle Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden başvuru yapılmalıdır.

Askerlik Borçlanması Sorgulanma İşlemi Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanmasında sorgulama yapmak için kişilerin e- devlet sistemini kullanması gerekmektedir. Bu sistem üzerinden askerlik borçlanması tutarı, ödeme zamanı, toplam ve aylık borçlanma miktarı gibi bilgilere erişim sağlanır.

Bu konuda izlenecek adımlar şu şekildedir:

 • E-devlet sistemine giriş yapmak için öncelikle PTT üzerinden şifre alınması gerekir. İlk şifre 3 TL olarak ücretlendirilir.
 • TC kimlik numarasını kullanarak şifre değişimi yapılır. e-devlet.gov adresini kullanarak ilk giriş için şifre değişimi yapılır. Kullanıcı, bundan sonra yeni şifresi ile giriş yapacaktır.
 • İsteğe bağlı olarak cep telefonu ve e-posta eşleştirme işlemi yapılır.
 • Giriş yapılmasının ardından e-hizmetler kısmına gidilir. En alt kısımdaki kurumlar bölümü de bu konuda kullanılabilir.
 • Kurumlar sekmesinden Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne gidilir.
 • Ekranın sol kısmında yapılabilecek işlemler yer almaktadır. Burada 4A Askerlik Borçlanması kısmına girilir.
 • Ekranda, e-devlet sistemine girişte kullanılan TC kimlik numarası ve şifre baz alınarak kişinin askerlik borçlanması dökümü çıkarılacaktır.
 • Askerlik borçlanma zamanı, son ödeme tarihi, aylık ve yıllık borçlanma tutarı ile ödeme yapabileceğiniz merciler tek sayfada görülecektir.
 • Askerlik borçlanması için kredi kullanmak gibi durumlarda bu sayfanın çıktısı alınarak işlem yapılabilir.

Askerlik Borçlanması Talep Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Askerlik borçlanması için talep dilekçesi doldurma işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu içerisinde ya da e-devlet üzerinden gerçekleşir. Bu form sayesinde resmi askerlik borçlanması talebi oluşturulur. Bu nedenle formun doldurulması sırasında yanlış bilgi vermemek önem taşır.

Formun doldurma aşamaları şu şekildedir:

 • İlk bölümde ad soyad ve kimlik bilgilerinin girilmesi gerekir. Bu bölümde sosyal güvenlik numarasının girilmesi gerekir. Sosyal güvenlik numarasını bilmeyen kişilerin TC kimlik numarasını yazması gerekir.
 • Kişinin sosyal güvenlik kurumunda hangi kuruma bağlı olduğunun işaretlenmesi gerekir. Seçeneklerde SSK, bağkur ve emekli sandığı seçeneklerinden birinin işaretlenmesi gerekir.
 • Borçlanma miktarı, kişinin aldığı ücrete göre belirlenecektir. Bu nedenle form üzerinde “borçlanma miktarının hesabında seçilen günlük prime esas kazanç” bölümü bulunmaktadır.
 • İkinci bölümde borçlanmak istenen hizmetin ve borçlanma süresinin niteliği konmalıdır. Bu bölümde borçlanma istenen neden belirtilmelidir. Seçenekler arasında doğum izni gibi diğer borçlanma nedenleri de bulunmaktadır. Buradan “er ve erbaş olarak geçirilen süre” seçeneği işaretlenmelidir.
 • Üçüncü bölümde borçlanmak istenen süre seçilmelidir. “hizmetlerin/surelerin tamamı” seçeneğinin altında bulunan gün, ay ve yıllık süre yazılmalıdır.
 • Beyan ve taahhüt kısmında ise hazır olarak gösterilen dilekçenin imza ve kimlik bilgileri ile doldurulması gerekir. Aynı zamanda askerlikle ilgili ek belgelerin varlığı, sayfanın altında bulunan ekler kısmında belirtilmelidir.

İnternetten Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden askerlik borçlanması başvurusu yapmak için, e-devlet sitesinin kullanımı gerekir. Siteyi aktif olarak kullanarak, askerlik borçlanması başvuru sayfasına ulaşmak mümkündür. Bu sayfaya erişim basamakları şu şekilde sıralanabilir:

 • e-devlet.gov adresine giriş yapılmalıdır.
 • Giriş işleminde e-devlet şifresi kullanılır. Kullanılacak şifre PTT üzerinden temin edilebilir. Bunun haricinde şifre belirleme işlemi yapılamaz. İlk defa giriş yapacak kullanıcıların öncelikle PTT ile şifre alması gerekir.
 • PTT ile şifre alma yapıldıktan sonra TC kimlik numarası ile şifre değiştirme işlemi yapılır. PTT ile alınan şifre kullanılarak direkt olarak işlem yapılamaz.
 • Kullanım sırasında şifre değiştirme yapıldıktan sonra, yeni şifre ve TC kimlik numarası ile sisteme tekrar giriş yapılır.
 • Ekranın alt kısmında e-hizmetler bölümü yer almaktadır. Bu bölüm kullanılarak Adalet Bakanlığı’ndan icra dosyalarına, geniş bir yelpazede tüm kurumlara erişim sağlanır.
 • Hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne giriş yapılır.
 • Buradan 4A Askerlik Borçlanması bölümüne gidilir.
 • Eğer o zamana kadar bir borçlanma talebi bulunmuyorsa ekranda talep bulunmamaktadır yazısı çıkar. Askerlik borçlanma talebi gerçekleştiyse talep sonucu ekranda görülür.
 • Talebiniz yoksa, ekranda bulunan “talep oluştur” kısmına girmeniz gerekir.
 • Talep oluştur kısmı ile askerlik borçlanma talep formunu doldurarak gönderebilirsiniz.
 • Askerlik borçlanması sırasında işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesi için talep formunun çıktısını alarak en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine gitmeniz gerekir.

Askerlik Borçlanması Yapmak Erken Emeklilik Sağlar Mı?

Askerlik borçlanması ile erken emeklilik imkanı mümkündür. Ancak ödeme yapılan prim günü, emeklilikten tam olarak düşmez. Emeklilik süresinden yapılacak düşüş, yapılan ödemeye ve ödeme zamanına göre değişiklik gösterir. Örneğin 340 gün borçlanma yapan bunu ödeyen bir kişi, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık koşuluna tabi olur.

Bu durumda 5875 gün toplam prim ödemesi yapması gerekir. Koşullar bu şekilde değiştiği için 60 olan erkek emeklilik yaşı, sigorta ödemelerinde aksama olmaması durumunda 58 yaşa iner. Dolayısıyla askerlik borçlanması yapan bir kişi, emeklilik yaşının geriye çekilmesini sağlayabilir.

 1. 2022 Günlük Askerlik Borçlanması Tutarı Ne Kadar?

  2022 yılında askerlik borçlanması yapmak isteyenler günlük en düşük 53,38 TL en yüksek ise 400,32 TL ödeyebilirler.

En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar ?

SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Yorumlar

 1. tahir uğurlu dedi ki:

  04.02.1971 doğumluyum sigorta başlangıcım 15.09.1990 bugun itibariyle 4972 prim günüm var.askerliği 1989 yılında yaptım.kaç gün askerlik borçlanma yapamam gerekir.ve ne zaman emekli olurum ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   15/09/1990 tarihli sigorta başlangıcınıza göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

   Eğer 11 ay borçlanırsanız 5450 gün ve 51 yaşa tabi olursunuz.

 2. Rıfat dedi ki:

  10 06 1970 doğumluyum sigorta başlangıç tarihim 09 11 1992 8600 prim günüm var askerliğimi 04 03 1991 04 09 1992 tarihleri arasında yaptım kaç gün askerlik borçlanması yapmam gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   09/11/1992 sigorta başlangıcınıza göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

   1 sene erken emekli olabilmek için 18 ayın tamamını borçlanmanız gerekir.

 3. ali ercan dedi ki:

  merhabalar 26,06,1977 doğumluyum 22,02,1999 terhis oldum. siğorta başlangıcım 31,01,2001 askelik borçlanmasını 18 yapsam ne zaman emekli olurum ve borçlanmayı hangitarihten başlatmam gerekir. 4666 gün sayım var şu an. hangi yıl maaş balar bu şekıldeyken.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerliğin 17 ayını borçlanmanız gerekir. Eğer borçlanmayı yaparsanız 2 sene daha erken 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 4. Recayi dedi ki:

  Merhaba .10.25 1973 doğumluyum.sigorta Başlangıç .17..01 1997.. askere 1993 te gittim.acaba askerlik sigorta borcu ödememe gerek varmi sigorta prim toplam şu an 2 bin 600 gün.eyt için askerlik iperimi ödeme yapsam faydası olurmu.yardimci olursaniy sevinirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   17/01/1997 sigorta başlangıcına göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir. 13 ay daha borçlanırsanız 55 yaşa tabi olursunuz.

 5. Serhat sskbiztr dedi ki:

  Merhaba
  01-09-1996 sigorta girişim var (asgari ücret üzerinden ödeme yapıldı bu dönemde) Kasım 1998 – Mayıs 2000 arası askerliğimi yaptım askerlik borçlanması yaparsam ve ne kadar yaparsam emekliliğime ne kadarlık bir katkı sağlar
  Örnek askerlik borçlanmasının tamamını asgari ücret üzerinden yaparsam ne kadarlık bir atış sağlar en yüksek tavandan yaparsam ne kadarlık bir artış sağlar onu öğrenmek istiyorum
  Şu anda 45 yaşındayım 8443 sigorta günüm mevcut ( gün eksiğim varmı yada emekliliğimi geriye çekermi diye değil sadece askerlik borçlanmasının emekli maaşına ne kadarlık bir katkı sağlayacağını öğrenmek istiyorum )

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bahsettiğiniz gibi emeklilik yaş ve süresine etki etmez. Tabandan veya tavandan borçlanmanın tam etkisini hesaplayabilmemiz mükün değil ancak tavandan yatırırsanız 300-400 TL civarında bir katkısı olacağını düşünüyorum. Asgariden yatırdığınızda 100 120 tl arası bir katkı olabilir.

 6. Nihat boz dedi ki:

  merhabalar,askerlik borçlanması yaparak yaşımı nekadar öne çekerim,askerliği kaç ay borçlanmalıyım,
  doğum :20/05/1974
  staj sigorta başlanıcı :16/09/1991
  askerlik :24/11/1994 ile 25/05/1996 arası 18 ay
  fiili çalışam başlangıcı : 01/06/1998
  sgk gün sayım: 8130 aktif çalışma devam ediyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

   7 ay kadar borçlanarak emeklilik yaşınız erkene çekerek 56 yaşında emekli olabilirsiniz.

 7. erhan geçgel dedi ki:

  merhaba
  dogum tarihim :18/04/1975
  sataj 1993
  askerli:1996
  sigorta başlangıcı 24/04/1998
  pirim:7200
  askerligi borçlammam halinde bunun emekliligime maaş ve gün olarak etkisi ne kadar olur yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   24/04/1998 sigorta başlangıcına göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

   Eğer askerlikten 11 ay borçlanırsanız 1 sene daha geriye çekerek 56 yaşında emekli olabilirsiniz.

 8. RAMAZAN YILDIZ dedi ki:

  Doğum Tarihim : 20/06/1969

  SGK Başlangıcı: 19/09/1994

  Askere Gidiş Tarihi: 03/03/1992

  Terhis Tarihi : 03/06/1993

  Askerlik borçlanması yapabiliyormuyum yapabiliyor isem erken emeklilikten faydalanabiliyormuyum..? EYT

  Not : Askerlik öncesi sigorta girişim yoktur..

  15 ay geri çekersem sgk giriş tarihimi öğrenebilirmiyim

  Selamlar Saygılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerlik sigorta başlangıcından önce olduğu için tamamını borçlanırsanız 19/09/1994 tarihinden 15 ay daha geriye çekilir. 19/06/1993 tarihine çekilir. buna göre de mevcut durumda;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir. iken

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür

   olarak hesaplanarak 1 sene daha erken emekli olabilirsiniz

   Bir sene daha erken emekli olmanız içinde başlangıcınızı 23/05/1994 e çekmeniz yeterli olacağından 4 ay borçlanmanız yeterli olacaktır. Yani tamamını borçlanmanıza gerek yok.

 9. Alpay dedi ki:

  Merhabalar

  Sayın uzmanımıza sorum olacaktı cevaplarsanız çok sevineceğim : 

  Doğum Tarihim : 10/03/1977

  SGK Başlangıcı: 03/03/2001

  Askere Gidiş Tarihi: 23/08/1997

  Terhis Tarihi : 21/02/1999

  Askerlik borçlanması yapabiliyormuyum yapabiliyor isem erken emeklilikten faydalanabiliyormuyum..? EYT

  Not : Askerlik öncesi sigorta girişim yoktur..

  18 ay geri çekersem sgk giriş tarihimi öğrenebilirmiyim

  Selamlar Saygılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerlik borçlanması yapabilirsiniz. 18 ay borçlanma hakkınız var. Tümünü borçlanırsanız sigorta başlangıcınız 03/07/1999 olur ki bu da sizin eyt ile ilgili çıkacak her türlü haktan yararlanabilmenizi sağlar. Zaten bu borçlanma ile düzenleme olmasa bile 2 sene daha erken emekli olabilirsiniz.

 10. Turgay Kaya dedi ki:

  merhaba
  30 mayıs 1990-11 kasım 1991 tarihleri arasında 18 ay askerlik yapım. 10/12/1970 doğumluyum.ilk işe giriş tarihim 02.12.1991 10101 gün primim var emekli olmak için yaş bekliyorum emekliliğimi geriye almak için ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerekir ödeme yaparsam ne zaman emekli olurum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   02/12/1991 tarihli sigorta başlangıcınıza göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

   Buna göre 7 ay kadar borçlanma yaparak 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

 11. Gürbüz dedi ki:

  Doğum tarihim 06.07. 1969 askerlik başlangıç 21.05.1991 bitiş 09.10.1992 SSK başlangıç 01.04.1993 SSK primim 8600 gün. Emekliliğimi 1 yıl geriye Çekmek için kaç ay askerlik borçlanması yapmam gerekir.
  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   01/04/1993 sigorta başlangıcına göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

   Yaklaşık 5 ay kadar askerlik borçlanması yaparak emeklilik yaşını 1 yıl geriye çekebilirsiniz.

 12. Erhan dedi ki:

  Merhaba 1975 doğumluyum 1995 te askere gittim 1.10.2000 sgk girişim var 18 ay askerlik yaptım borçlanma yaparsam başlangıç kaç yılına çeker. Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18 ay borçlanırsanız sigorta başlangıcınız 1999 4. aya çekilir ki bu da hem prim hem de yaş olarak avantaj sağlar. Kısmi emeklilik içinde 3600 gün yeterli olur.

 13. erol boyunsuz dedi ki:

  ıyı gunler sgk baslangıc 01-01-1995 DOGUM TARIHIM 23-09-1967 emeklılıgı 1 yıl gerı cekmek ıcın askerlıkten ne kadar borclanıp yatırmam lazım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   Buna göre 7 ay kadar borçlanma yaptığınızda 54 yaşında emekli olabileceksiniz.

 14. Kadir b. dedi ki:

  İyi günler. Askerliğimi 96-97 yıllarında yaptım. Sgk primlerim yüksekten yatıyor. Askerlik günlerini ödemek istiyorum. Yatıracağım askerlik ücreti Emekli maaşımı düşürmemesi için minimum ne kadar olmalı.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerlik borçlanması maaşınızı düşürme yolunda çok etki yapmaz. Mevcut yatan prim oranında yatırırsanız yükselmesine de yardımcı olur.

 15. Ali ADAKOĞLU dedi ki:

  Merhaba,
  22/02/1975 doğumluyum askerlik görevini 1995/1996 yılları arasında 18 ay yaptım. Meslek lisesinden 28/09/1992 yılından sicil numarası aldım. 06/06/1997-31/08/1999 tarihleri arasında Bağkurlu olarak çalıştım. 01/09/1999 yılında işçi olarak işe başladım halen çalışmaktayım. Ne zaman emekli olurum. 15 ay askerlik ödemesi yaparsam hangi tarihte emekli olurum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

   1 ay kadar borçlanma yaptığınızda 5825 prim günü ve 56 yaşa tabi olursunuz.

 16. Cengiz Akça dedi ki:

  05.02.1970 doğumluyum.
  Sigorta başlangıcım 17.1.1995
  Prim 8420 gün
  1993 mart’ta askere gittim.1994 Eylülde geldim.(19 ay askerlik yaptım.)
  Emekliliği öne çekmem için ne yapmalıyım.
  Teşkkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   11 ay kadar borçlanma yaparak emeklilik yaşınızı 54 e çekebilirsiniz.

 17. Cengiz Akça dedi ki:

  Prim 8420 gün

 18. Cengiz Akça dedi ki:

  05.02.1970 doğumluyum.
  Sigorta başlangıcım 17.01.1995
  1993 mart’ta askere gittim.1994 Eylülde geldim.(19 ay askerlik yaptım.)
  Emekliliği öne çekmem için ne yapmalıyım.
  Teşkkürler.

 19. Savaş Erden dedi ki:

  31 Mayıs 1991-16 Eylül 1992 Tarihleri arasında askerlik yaptım, 4 Ocak 1995 Girişli toplam 5115 iş günüm bulunmakta askerlik borçlanması yaparak kaç yaşında emekli olabilirim acaba, teşekkür ederim…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   6 ay civarında borçlanma yaparsanız 54 YAŞINDA emekli olabilirsiniz.

 20. Selim Güneş dedi ki:

  Merhaba,
  22/04/1970 doğumluyum askerlik görevini 1990/1992 yılları arasında 18 ay yaptım İlk sigorta başlangıç tarihim 01/02/1996 dır ve halen daha çalışmaktayım 25 yıl hizmet ve 9 bin prim günüm var. 550 gün askerlik borçlanmasını yaparsam emekli olma tarihim ne olur.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   01/02/1996 sigorta başlangıcına göre – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir. şartına sahipsiniz.

   Yaklaşık 5 ay kadar borçlanma yaparsanız 55 yaşında yani 1 sene daha erken emekli olabilirsiniz.

 21. Mahmut Arslan dedi ki:

  Merhaba 08/04/1970 doğumluyum askerliğimi agustos 1990da yaptım ilk sigorta başlangıç tarihi 10/08/1992 sigortalılık süresi 10000gune çok az kaldı ne kadar askerlik borçlanırsam emekliligimi öne cekebilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   mevcut sigorta başlangıcınıza göre durumunuz;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir

   Buna göre yaklaşık 15 ay borçlanma yaparsanız emekli yaşınız 52 ye düşer

 22. Yusuf Yılmaz dedi ki:

  Doğum tarihim 05.03.1971
  26.05.1991-20.09.1992 arası askerlik görevimi yaptım.01.09.1996 tarihinde sigorta başlangıcım ve 8622 prim gün sayısı var.Ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerekir ?

 23. Sıla dedi ki:

  merhaba
  Eşimin doğum tarihi 22.02.1989
  Sgk 4A giriş tarihi 30.04.2008 toplam 23 gün sayısı var. 15 ay Askerlik borçlanması dahilinde ödemesi ne kadar tutar. Ve bu zamana kadar olan borçlanma ödeme dahilinde nasıl emekli yapabiliriz ? Kaç yaşında emekli olabilir ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   4/a sigortalıların erkeklerde askerlik haricinde borçlanması mümkün değil. emeklilik için ise 60 yaş ve 7000 gün prime tabidir.

 24. Erol dedi ki:

  10.11.1971 doğumluyum Kasım 1992 de askere gittim 19 ay askerlik yaptım 1995 Mayıs s.arabistana gittim Kasım 1999da döndüm 15şubat 2000de SSK’ya girdim 3486 günüm var

  1. Serdar dedi ki:

   14.08.1986 doğumluyum 04.08 2011 ilk sigorta girişim 4 a lıyım 2006 da 15 ay askerlik yaptım ne kadar öne çeker yıl olarak 3274 gün piririmim var şuan

 25. Alaattin Atıcı dedi ki:

  Merhabalar, 25/12/1968 doğumluyum 18/10/1995 sigorta başlangıcım var askerliğimi 1990-1992 yıllarında 18 ay olarak yaptım kaç ay askerlik borçlanması yapıp erken emekli olabilirim.

 26. özcan sert dedi ki:

  temmuz 1993 yılında sigorta başlangıcım var . doğum tarihim 15/10/1977 , toplam prim günüm 8075 gün . 2001-2003 yıllarında 550 gün askerlik yaptım. askerlik borçlanması yapsam maaşıma ne kadar etkisi olur emeklilik yaşımı öne çekermi ? şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerliğiniz sigorta başlangıcından sonra olduğu için emeklilik yaşınızı geriye çekmez. 8075 gün prim içinde yapacağınız askerlik borçlanmasına ödeyeceğiniz prim tutarının katma değeri yüksek olmaz. Bu nedenle borçlanma yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

 27. Yakup Usta dedi ki:

  11 1970 doğumluyum 1.11 1991’de işe girdim 1992 yılında 300 gün isteğe bağlı bağ-kur oğlum var 1990 Şubat ayında 18 ay askerlik yaptım askerlik borçlanmam emekliliğimi öne almama faydası olur mu kaç ay borçlanmam gerekir.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   01/11/1991 tarihli sigorta başlangıcınıza göre emeklilik şartınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

   6 aylık bir borçlanma ile emeklilik yaşınızı 1 yıl geriye alarak 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

 28. AHMET dedi ki:

  Hocam iyi günler,
  Babamın emekliliğiyle ilgili merak ettiklerimiz var, bizi aydınlatırsanız çok memnun oluruz.
  1970 doğumlu babam. 1988 yılında okuldan dolayı sigortalanmış ama primi hiç yatmamış. 1995 şubat yılında ilk primi yatmaya başlamış. 1991 yılında 19 ay askerlik yapmış. Şuan 8300 prim günü var. Askerliği yatırırsak 1 yıl daha önce emekli olacağını söylüyorlar. Bu doğru mu ve yatırırsa emekli maaşında düşüş ya da yükseliş olur mu?
  SAYGILARIMI İLETİYORUM…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şubat/1995 sigorta başlangıcına göre emeklilik şartları,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   Eğer 9 ay kadar bir borçlanma yapılır ise 54 yaşında emekli olabilir.

 29. yüksel dedi ki:

  2-3-1991 ile 2-9-1992 arası askerlik görevimi yaptım 15-3-1993 memurluğa başlama, askerliğin bir kısmını ödeyerek emeklilik yaşını erkene alabilir miyim 1veya 2 ay gibi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Memuriyette borçlanarak yaşı geriye alamazsınız. Hizmet sürenize eklenir.

 30. ÜNAL KAPLANER dedi ki:

  12/04/1973 DOĞUMLUYUM
  26/02/1993—26/11/1994 TARİHLERİ ARASINDA ASKERLİK YAPTIM
  04/10/2000 TARİHİNDE BAĞKURLU OLDUM
  ASKERLİĞİMİN TAMAMINI BORÇLANIRSAM EMEKLİLİK TARİHİNİ NE KADAR GERİ ÇEKEBİLİRİM

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   11 ay borçlanma yaparsanız 2 sene erken emekli olabilirsiniz.

 31. halit aslan dedi ki:

  Askerlik borçlanması ile ilgili bilgi için mail atmıştım, dönüşünüzü rica ederim…

  1. halit aslan dedi ki:

   TEŞEKKÜRLER, ASKERLİK YAPTIĞIM TARİHLERİ YAZARSAM BENİM ANLAYABİLECEĞİM ŞEKİLDE DAHA AYRINTILI BİR CEVAP YAZARMISINIZ?

 32. halit aslan dedi ki:

  15.03.1971 doğumluyum, yedek subay olarak (16 ay) askerliğimi yaptım. işe giriş tarihim 20.09.2000 dir. askerlik borçlanması yaparsam kaç yaşında emekli olabilirim. Saygılar,Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yedek subaylık yaparken emekli sandığı priminiz ödenmiş olmalı eğer ssk başlangıcından önce ise o tarih baz alınız. Sadece 3 aylık okul süresi borçlanılabilir.

 33. sergen taş dedi ki:

  05.06.1995 sigorta girişim var aralıksız çalıştım.04,05,1968 doğumluyum
  1989 da askere gittim 18 ay. askerlik borçlanması ile en erken kaç yaşında emekl maaşım bağlanır

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   05/06/1995 sigorta başlangıcına göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   10 ay askerlik borçlanması yaparsanız 54 yaşında emekli olabilirsiniz.

 34. Bülent dedi ki:

  05 01 1970 doğumluyum 10 10 1987 sigorta girişim var 04 12 1990 20 06 1992 tarihlerinde askerlik yaptım bu gün tarihi itibariyle 4710 gün pirimim var askerlik ödemesi yapmak için en alt ve en üst ödemelerinin ortası oluyormu yapacağımız ne tür ödemeler emekli maaşına nasıl yansıma yapar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   En alt ve en üstü geçmemek kaydı ile diğer her tutarda ödeyebilirsiniz. diğer primlerin yattığı prim tutarını bilmediğimiz için net etkisini söyleyebilmek zor. ancak askerlik dönemi 1999 öncesi olduğu için ödeyeceğiniz yük sek tutara göre maaşa etkisi de yüksek olur. Ödediğiniz tutarın fazlasını maaş alırkan alma durumu oluşur.

 35. Canan dedi ki:

  Merhaba 210 gün sigorta primi kalan biri yüzde 46 engelli kendi sigorta primini sgk ya her ay yatirarak emekli olbilir mı . Birde örnek veriyorum her ay düzenli yatarsa 5 aydan sonra da emekli olabilir dediler ne kadar doğru? Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   210 gün kendi yatırarak emekli olabilir. 7 ay sonra priminiz dolduğunda hizmet süresi şartını da sağlıyorsanız emekli olabilirsiniz.

 36. Ebru dedi ki:

  Merhaba babam in emekli olmasına 210 gün var yani 7 ay sigortası yatarsa emekli olacak kendisi yuzd3 46 engelli raporu da var 1993 yılında sigortası yapıldı şimdi kendisi askerlik yapamadi acaba askerlik yapamaması üzerine o gunlerim sigorta primi tek seferde yatirabilirmugiz erken emeklilik için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerlik borçlanması yapması için fiilen askerlik hizmetinin olması gerekir. Bu nedenle maalesef askerlik borçlanması yapamaz.

 37. serdal dedi ki:

  12.03.2001 de askere gittim 01.01.2008 sigorta girişim askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emeklı olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerlik borçlanması 08/09/1999 – 30/05/2008 arası sigorta başlangıcı olanlar için sadece prim artırmaya yarar. Emeklilik için gerekli olan 7000 gün ve 60 yaş şartınızı değiştirmez.

 38. Erdal dedi ki:

  ben 08/02/ 1977 doğumlu ilk SGK gir 10/01/ 2001 olup şu an 5180​ günüm var askerlik girişim 24/11/1997 olup acaba emekli şartlar ım ve kaç ay borçlanması yapsam​ erdal nacar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emeklilik şartlarınızın değişebilmesi için başlangıcınızın 08/09/1999 tarihine çekilmesi gerekir. bunun için ise 16 ay 3 gün gerekir bu da 483 eder. Eğer 180 ay askerlik yaptıysanız bu şartı sağlayabilirseniz 15 ay ise tamamını da borçlansanız yeterli olmaz. Bu borçlanma sonucunda 58 yaşında emekli olma hakkınız olacaktır.

 39. ercan dedi ki:

  Merhaba;
  Doğum tarihim; 01.01.1976
  Askerliğimi;
  Yedek subay okulunda 15.08.1999-15.12.1999 tarihleri arasında,, Kıtada (maaşlı olarak) 15.12.1999 – 15.12.2000 tarihleri arasında yaptım.
  E-devlette sigorta başlangıç tarihim 15.12.1999 olarak gözükmekte.
  15.03.2002 yılından itibaren 4C’li olarak çalışmaya başladım,
  Yedek subay okulunda geçen süreyi (120 gün) askerlik borçlanması yapsam, emeklilikte bana nasıl bir katkı sağlar.
  Teşekkür ederim.

 40. Enes dedi ki:

  Merhaba, doğum tarihim 01.04.1967 sigorta başlangıcım 20.03.1995 şuan 7622 günüm var. 04.09.1987 ile 04.03.1989 tarihleri arasında askerliğimi yaptım. Askerliğimi borçlanırsam nasıl bir avantajım olur ve ne kadar borçlanmam gerek yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mevcut durumda emeklilik şartınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   Eğer 10 ay borçlanma yaparsanız 1 sene daha erken yani 54 yaşında emekli olabilirsiniz. Primi doldurmuşsunuz ve sigorta ve hizmet süresini 2020/03 de dolduruyorsunuz.

 41. Çetin akın dedi ki:

  Merhaba 06-02-1969 doğumluyum işe giriş 14-02-1992 askerliği 03-03-1989/ 27-09-1990 tarihlerinde yaptım prim 6370 gün yani yeterli askerlik borçlanmasının tamamını yapmalımıyım yada nekadar yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   14/02/1992 tarihli sigorta başlangıcınıza göre ;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir

   Askerlikten 9 ay kadar borçlandığınızda;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

   olacak ve 1 yıl erken emekli olabileceksiniz

  2. kenan .gündüzbey dedi ki:

   iyi günler 21/08/1966 doğumluyum ssk başlangıcım 01/11/1997 1994 ile 1996 arası askerlik yaptım 6350 pirim günüm var hala çalışıyorum askerlik borçlansam en erken ne zama emekli olurum yardımcı olursanız sevinirim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   01/11/1997 tarihli sigorta başlangıcınıza göre emeklilik şartınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

   Eğer 6 ay borçlanma yaparsanız emeklilik yaşınız 1 sene geriye çekilerek 56 yaşında emekli olabilirsiniz.

 42. Mustafa dedi ki:

  Merhaba,
  01.04.1968 doğum
  01.09.1997 işe başlama
  7000 günüm var
  işe başlama askerden sora.
  18 ay askerlik yaptım.
  Askerliği ödersem ne zaman emekli olabilirim.
  İyi günler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   01/09/1997 sigorta başlangıcına göre – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir

   5 ay kadar borçlanma yaparsanız 1 yaş erken 56 yaşında emekli olabilirsiniz.

 43. daldal dedi ki:

  merhaba 17-041967 doğumluyum 02-06-1987 tarihide askere gittim 08-12-1989 tarihinde geldim 01-05-199 tarihinde sigortalı oldum ve 25 yılı doldurdum ancak askerlik bprlanması yapaarak54 0lan emeklilikhakı için ı kaç gün prim yatırmamgerekir

  1. daldal dedi ki:

   sigorta başlangış tarihim 01-05-1993

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   01/05/1993 sigorta başlangıcınıza göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

   180 gün yani 6 ay borçlanma yaparsanız 1 sene daha erken emekli olabilirsiniz.

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

 44. ŞEVKİ AYDINLI dedi ki:

  ŞEVKİ
  72,60 -68,00 -54,76 YILLAR ARASI MAAŞ BAĞLANMA ORANLARI YILLAR TOPLAM KAZANÇ 602,798,00 TL PRİM GÜN SAYISI 9885 GÜN HALEN ÇALIŞMAKTAYIM
  10/04/2022 EMEKLİ YAŞIM 16/12/1990 İLK İŞE GİRİŞ TARİHİM 150 GÜN ASKERLİK BORÇLANMASINI TAVANDAN YAPARSAM EMEKLİ MAAŞIM NE KADAR ARTAR
  Gösterge 13875 Ortalama Yıllık Kazanç 12,261.60 Ortalama Aylık Kazanç 5,985.30
  Aylık Bağlama Oranı 72.60 Aylık Bağlama Oranı 2 68.00 Aylık Bağlama Oranı 3 54.76

  Toplam
  2000 Öncesi 2738
  2000-2008/10 Arası 3127
  2008/10 Sonrası 3990
  Toplam 9855

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   150 gün askerlik borçlanması ile maaşınızın ne kadar artacağını hesaplamamız mümkümn değil.

  2. Yusuf dedi ki:

   Sgk giriş 15. 05.1998 26.03.1966 prım 7718 Askerlik süresi 1984/1985 Bulgaristan ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerekiyor erken emekli olman için.