emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Askerlik Borçlanması Hesaplama, Başvuru ve Sorgulama 2022

Askerlik Borçlanması Hesaplama, Başvuru ve Sorgulama 2022

2022 yılı askerlikte borçlanma her yıl değişiklik gösteren asgari ücret üzerinden yapılır. Bu nedenle askerlik borçlanması sürekli olarak yıldan yıla artış gösterir. Başvuru işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapılır. Bu nedenle ikamet adresine en yakın SGK binasının ziyaret edilmesi gerekir.

Başvuru sırasında kişinin yanında kimlik belgesi ve askerliğe ilişkin belgeler bulunmalıdır. Bu sayede askerlik borçlanması için gerekli formun da doldurulması sağlanır. Gerekli form, e-devlet üzerinden ya da SGK tarafından verilebilir. Belgede boş alan bırakılmaması ve doğru bilgilerle doldurulması zorunludur.

2022 Yılı Askerlik Borçlanması Ücretleri Ne Kadar?

Askerlik borçlanmasında ödenmesi gereken tutar aylık, bir yıllık ve 18 aylık olmak üzere üç aşamada belirlenir. Askerde geçecek sürenin SGK prim ödemesinin yapılması şartıyla sigortalı olarak sayılması şeklinde sonuçlanır. Böylece emeklilik süresinin askerlikten dolayı aksaması söz konusu değildir.

Askerlik borçlanması ödeme miktarları şu şekildedir:

 • 1 aylık: 1.601,28 TL
 • 1 yıllık: 19.215,36 TL
 • 18 aylık: 28.823,04 TL

Bu miktarların ödenmesi durumunda askerlik süresi de sigortalı olarak sayılır. Bu tutarlar taban tutarlardır. Kişinin SGK üzerinde görülen durumuna göre verilecek prim miktarı değişiklik gösterebilir. Başvuru ve prim ödemeleri, askerlik sonrasında gerçekleşebilir. Bu sayede toplu para ödemesi yapmak, emeklilikte alınacak emekli maaşının artmasına neden olur.

Askerlik Borçlanması Prim Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Askerlik borçlanmasında primlerin ödenmesi borçlanma tebliğinden itibaren 1 ay içinde gerçekleşir. Bu süre uzatılmaz. Aynı zamanda belirlenen süre içinde ödeme yapılmaması durumunda kişinin askerlik borçlanma başvurusu iptal edilir. Miktarın taksitlendirme şeklinde ödenmesi mümkün değildir.

Başvuru sonrasında 1 ay içinde, toplu olarak ödeme yapılması gerekir. Başvuru sonrasında 1 ay içinde ödeme yapılmaması durumunda başvuru iptali gerçekleşir ve askerde geçirilen günler prim günü olarak sayılmaz. Ancak başvurusu iptal olan kişilerin tekrar başvuru yapması ve ikinci bir talepte bulunması mümkündür.

Askerlik Borçlanması Prim Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanmasında prim hesaplama işlemi taban fiyatlar üzerinden hesaplanır. Taban fiyat asgari ücretin aylık %32’sidir. Kişiler isterse daha yüksek fiyat vererek kendi sigorta devamlılıklarını sağlayabilir. Aynı zamanda kişinin askerlik öncesi ve sonrasında aylık geliri üzerinden de fiyat alınabilir. Ödenecek prim ne kadar artarsa, emeklilikte alınacak maaş tutarı da o derecede artar.

2022 Ocak – Temmuz Ayları Askerlik Borçlanması Tablosu

Borçlanma SüresiAlt Limit BorçlanmaÜst Limit Borçlanma
30 Gün1.601,28 TL10.408,32 TL
60 Gün3.202,56 TL20.816,64 TL
90 Gün4.803,84 TL31.224,96 TL
120 Gün6.405,12 TL41.633,28 TL
150 Gün8.006,40 TL52.041,60 TL
180 Gün9.607,68 TL62.449,92 TL
210 Gün11.208,96 TL72.858,24 TL
240 Gün12.810,24 TL83.266,56 TL
270 Gün14.411,52 TL93.674,88 TL
300 Gün16.012,80 TL104.083,20 TL
330 Gün17.614,08 TL114.491,52 TL
360 Gün19.215,36 TL124.899,84 TL
390 Gün20.816,64 TL135.308,16 TL
420 Gün22.417,92 TL145.716,48 TL
450 Gün24.019.20 TL156.124,80 TL
480 Gün25.620,48 TL166.533,12 TL
510 Gün27.221,76 TL176.941,44 TL
540 Gün28.823,04 TL187.349,76 TL

Belirtilen fiyatlar sadece tabandan hesaplanan ücretlerdir. Askerlik borçlanması miktarlarında her ay 30 gün olarak hesaplanır. Hesaplama sırasında askerlik yapılan döneme ait olan değil, başvuru yapılan döneme ait asgari ücret hesaplanır. 30 Haziran 2022 tarihine kadar yapılan başvurularda bu miktarlar geçerli olacaktır.

Tavan fiyatlar, asgari ücretin 7 katıdır. Bu miktarların ödenmesi durumunda emeklilikte daha fazla maaş almak ve erken emekli olmak mümkün hale gelir. Aynı zamanda başvuru dışında ücret ödemesi mümkün değildir. Kişi, kaç aylık askerlik borçlanmasına başvuru yaptıysa, o kadar ayın ödemesini yapmak zorundadır. 18 ay borçlanma talebinde bulunan kişi, 12 aylık ödeme yaptıysa 12 aylık borçlanma talebinde bulunmuş olur ve 18 aylık talebi iptal edilir.

Kısmi Askerlik Borçlanması Mümkün Müdür?

Askerlik borçlanmasının kısmi olarak yapılması mümkündür. Emeklilik primleri ödenen kişinin 6 aylık eksiği kalmışsa, sadece 6 aylık ödeme yapmak ve başvuru sürecini bu doğrultuda planlamak mümkündür. Bunun yanında kişinin emeklilik için 1 ayı kalmış olsa bile 1 aylık askerlik borçlanması yapmasına izin verilir. Böylece erken emekli olmak ya da emeklilik sürecinde daha fazla emekli maaşı almak mümkün hale gelir.

Sigorta Başlangıcından Önce Askerlik Yapanlar İçin Askerlik Borçlanması

Sigorta girişinden önce askere gidenler için borçlanma mümkündür. Kişinin sigorta başlangıcı 2022 iken, askere 2020’de gitmesi gibi bir durumda, askerlik borçlanması kadar süre, sigortada geri gider. Bu nedenle sigorta girişi bulunmayan kişiler de istedikleri kadar askerlik borçlanması yapabilir.

Bu sayede erken sigorta girişinden kaynaklanan erken emeklilik fırsatından yararlanmak mümkün hale gelir. Aynı zamanda askerlik süresi haricinde borçlanma mümkün değildir. Askerliğini kısa dönem yapmış bir kişi, 18 aylık borçlanma talebinde bulunamaz. Bu durumda sadece kişisel/özel sigorta türlerinden bir seçim yapması ve primlerini açıktan ödemesi gerekir.

Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanmasında başvuru süreci şu şekilde gerçekleşir:

 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden başvurur yapmak mümkündür.
 • Başvuru öncesinde e- devlet üzerinden başvuru formu çıktısını alınması ve doldurulması gerekir.
 • Gerekli belgelerin kişinin yanında olması gerekir.
 • Borçlanma talebinden sonra SGK tarafından bilgilerin teyit edilmesi işlemi başlatılır.
 • SGK tarafından yapılacak değerlendirme sonucu kişinin borçlanmaya uygun görülmesi durumunda borçlanma yapılmasına izin verilir.
 • Borçlanma bildirgesi kişinin e-devlet üzerinde kayıtlı ikamet adresine gönderilecektir.
 • Bildirge üzerinde bulunan IBAN numarasına gerekli ödemenin yapılması gerekir.
 • IBAN numarası gönderilmeyen belgelerde SGK veznelerine direkt ödeme yapılması gerekir.

Askerlik Borçlanması Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Askerlik borçlanmasına başvuru yapmak için istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

Belirtilen belgelerle Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden başvuru yapılmalıdır.

Askerlik Borçlanması Sorgulanma İşlemi Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanmasında sorgulama yapmak için kişilerin e- devlet sistemini kullanması gerekmektedir. Bu sistem üzerinden askerlik borçlanması tutarı, ödeme zamanı, toplam ve aylık borçlanma miktarı gibi bilgilere erişim sağlanır.

Bu konuda izlenecek adımlar şu şekildedir:

 • E-devlet sistemine giriş yapmak için öncelikle PTT üzerinden şifre alınması gerekir. İlk şifre 3 TL olarak ücretlendirilir.
 • TC kimlik numarasını kullanarak şifre değişimi yapılır. e-devlet.gov adresini kullanarak ilk giriş için şifre değişimi yapılır. Kullanıcı, bundan sonra yeni şifresi ile giriş yapacaktır.
 • İsteğe bağlı olarak cep telefonu ve e-posta eşleştirme işlemi yapılır.
 • Giriş yapılmasının ardından e-hizmetler kısmına gidilir. En alt kısımdaki kurumlar bölümü de bu konuda kullanılabilir.
 • Kurumlar sekmesinden Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne gidilir.
 • Ekranın sol kısmında yapılabilecek işlemler yer almaktadır. Burada 4A Askerlik Borçlanması kısmına girilir.
 • Ekranda, e-devlet sistemine girişte kullanılan TC kimlik numarası ve şifre baz alınarak kişinin askerlik borçlanması dökümü çıkarılacaktır.
 • Askerlik borçlanma zamanı, son ödeme tarihi, aylık ve yıllık borçlanma tutarı ile ödeme yapabileceğiniz merciler tek sayfada görülecektir.
 • Askerlik borçlanması için kredi kullanmak gibi durumlarda bu sayfanın çıktısı alınarak işlem yapılabilir.

Askerlik Borçlanması Talep Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Askerlik borçlanması için talep dilekçesi doldurma işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu içerisinde ya da e-devlet üzerinden gerçekleşir. Bu form sayesinde resmi askerlik borçlanması talebi oluşturulur. Bu nedenle formun doldurulması sırasında yanlış bilgi vermemek önem taşır.

Formun doldurma aşamaları şu şekildedir:

 • İlk bölümde ad soyad ve kimlik bilgilerinin girilmesi gerekir. Bu bölümde sosyal güvenlik numarasının girilmesi gerekir. Sosyal güvenlik numarasını bilmeyen kişilerin TC kimlik numarasını yazması gerekir.
 • Kişinin sosyal güvenlik kurumunda hangi kuruma bağlı olduğunun işaretlenmesi gerekir. Seçeneklerde SSK, bağkur ve emekli sandığı seçeneklerinden birinin işaretlenmesi gerekir.
 • Borçlanma miktarı, kişinin aldığı ücrete göre belirlenecektir. Bu nedenle form üzerinde “borçlanma miktarının hesabında seçilen günlük prime esas kazanç” bölümü bulunmaktadır.
 • İkinci bölümde borçlanmak istenen hizmetin ve borçlanma süresinin niteliği konmalıdır. Bu bölümde borçlanma istenen neden belirtilmelidir. Seçenekler arasında doğum izni gibi diğer borçlanma nedenleri de bulunmaktadır. Buradan “er ve erbaş olarak geçirilen süre” seçeneği işaretlenmelidir.
 • Üçüncü bölümde borçlanmak istenen süre seçilmelidir. “hizmetlerin/surelerin tamamı” seçeneğinin altında bulunan gün, ay ve yıllık süre yazılmalıdır.
 • Beyan ve taahhüt kısmında ise hazır olarak gösterilen dilekçenin imza ve kimlik bilgileri ile doldurulması gerekir. Aynı zamanda askerlikle ilgili ek belgelerin varlığı, sayfanın altında bulunan ekler kısmında belirtilmelidir.

İnternetten Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden askerlik borçlanması başvurusu yapmak için, e-devlet sitesinin kullanımı gerekir. Siteyi aktif olarak kullanarak, askerlik borçlanması başvuru sayfasına ulaşmak mümkündür. Bu sayfaya erişim basamakları şu şekilde sıralanabilir:

 • e-devlet.gov adresine giriş yapılmalıdır.
 • Giriş işleminde e-devlet şifresi kullanılır. Kullanılacak şifre PTT üzerinden temin edilebilir. Bunun haricinde şifre belirleme işlemi yapılamaz. İlk defa giriş yapacak kullanıcıların öncelikle PTT ile şifre alması gerekir.
 • PTT ile şifre alma yapıldıktan sonra TC kimlik numarası ile şifre değiştirme işlemi yapılır. PTT ile alınan şifre kullanılarak direkt olarak işlem yapılamaz.
 • Kullanım sırasında şifre değiştirme yapıldıktan sonra, yeni şifre ve TC kimlik numarası ile sisteme tekrar giriş yapılır.
 • Ekranın alt kısmında e-hizmetler bölümü yer almaktadır. Bu bölüm kullanılarak Adalet Bakanlığı’ndan icra dosyalarına, geniş bir yelpazede tüm kurumlara erişim sağlanır.
 • Hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne giriş yapılır.
 • Buradan 4A Askerlik Borçlanması bölümüne gidilir.
 • Eğer o zamana kadar bir borçlanma talebi bulunmuyorsa ekranda talep bulunmamaktadır yazısı çıkar. Askerlik borçlanma talebi gerçekleştiyse talep sonucu ekranda görülür.
 • Talebiniz yoksa, ekranda bulunan “talep oluştur” kısmına girmeniz gerekir.
 • Talep oluştur kısmı ile askerlik borçlanma talep formunu doldurarak gönderebilirsiniz.
 • Askerlik borçlanması sırasında işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesi için talep formunun çıktısını alarak en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine gitmeniz gerekir.

Askerlik Borçlanması Yapmak Erken Emeklilik Sağlar Mı?

Askerlik borçlanması ile erken emeklilik imkanı mümkündür. Ancak ödeme yapılan prim günü, emeklilikten tam olarak düşmez. Emeklilik süresinden yapılacak düşüş, yapılan ödemeye ve ödeme zamanına göre değişiklik gösterir. Örneğin 340 gün borçlanma yapan bunu ödeyen bir kişi, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık koşuluna tabi olur.

Bu durumda 5875 gün toplam prim ödemesi yapması gerekir. Koşullar bu şekilde değiştiği için 60 olan erkek emeklilik yaşı, sigorta ödemelerinde aksama olmaması durumunda 58 yaşa iner. Dolayısıyla askerlik borçlanması yapan bir kişi, emeklilik yaşının geriye çekilmesini sağlayabilir.

 1. 2022 Günlük Askerlik Borçlanması Tutarı Ne Kadar?

  2022 yılında askerlik borçlanması yapmak isteyenler günlük en düşük 53,38 TL en yüksek ise 400,32 TL ödeyebilirler.

En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar ?

SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Yorumlar

 1. Hakan dedi ki:

  Sigorta girişim 01.02 1991 askerliğimi 1993 1995 tarihleri arasında 19 ay askerlik yaptım. Şu anki prim gün sayım 5231 369 güne ihtiyacım var.5 yıl yıpranma payı yatti .fakat bunun 1.5 yılı ni bana verdiler. Gemilerde çalışıyorum.primlerim tavandan yatti.askerlik borclanmasini 369 günü tavandanmi yatirsam tabandan mi. Maaşımı nasil etkiler.1973 dogumluyum

 2. recep dedi ki:

  Selamlar Hocam 01-10-1970 doğumluyum ,01-11-1991 ilk sigorta başlangıcım. 04-12-1990 askerlik başlangıç,26-08-1991 ,18 ay askerlik yaptım.Kaç ay borçlanarak asekerliği 52 yaşına çekebilirim.Saygılar.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   6 ay askerlik borçlanması yaparak yaşınızı 52 ye çekebilirsiniz.

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir

 3. metin dedi ki:

  İyi günler

  AĞUSTOS 1990-ŞUBAT 1992 arasında 18 askerlik yaptım.
  Sigorta başlangıcım 01.04.1992.-6000 prim günüm
  10.10.1970 doğumluyum.
  1 yıl erken emekli olabilmek için kaç ay askerlik borlanması yapmam gerekiyor ?
  tşk

 4. Erkan dedi ki:

  Agustos1999 askere gittim 2001 geldim sigorta baslangicim2002 askerlik borclanmasi yapsam girisim ne olur

 5. Rıfat dedi ki:

  10 06 1970 doğumluyum 04 03 1991- 04 09 1992 tarihleri arasında 18 ay askerlik yaptım sigorta başlangıç tarihim 09 11 1992 8765 gün primim var kaç gün askerlik borçlanması yapmam gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sigorta başlangıcınıza göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

   Sigorta başlangıcınız yukarıda ki son sınıra yakın olduğu için. ancak 18 ayın tamamını borçlanırsanız. 52 yaşında emekli olabileceksiniz. Yatıracağınız 18 aylık prime karşılık alacağınız 12 aylık maaş avantajlı ise borçlanabilirsiniz.

 6. levent dedi ki:

  31.08.1970 doğumluyum.
  16.02.1987 tarihinde staj sigota numaram var.
  01.12.1991 de askere gittim. 16.02.1993 te 15 ay askerlik yaptım.
  16.06.1993 te ilk pirim yattı. İşe başladım. 31.08.2024 yılında emekli oluyorum.
  Şu an 10368 prim günüm var. 29 yıldır çalışmaktayım.
  Askerlik borçlanması yapmak istesem kaç ay yatırmam gerekli en yakın ne zaman emekli olurum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

   Buna göre yaklaşık 7 ay prim yatırırsanız 53 yaşında emekli labilirsiniz.

 7. Necati comert dedi ki:

  Merhaba 1985 ise girisliyim 2010 yilina kadar 3450 gun var askerlik borçlanması yapip 3600 gunmen 58 yasinda emekli olabilirmiyim

 8. mimar dedi ki:

  merhaba
  prim gün gün sayım 4545 gün
  kalan günüm 605 gün bunu askerlik borçlanması yapabilir miyim
  veya en fazla kaç gün askerlik borçlanması yapabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tüm askerlik süresini borçlanabilirsiniz.

  2. Uğur dedi ki:

   Merhaba,
   01.05.1999 SGK başlangıç tarihim
   01.03.1964 doğum tarihim
   7600 gün prim gün sayım var 18 ay askerlik yaptım en yakın tarihli emekli olabilmem için ne yapmam gerekir. Kolay gelsin.

 9. Serkan dedi ki:

  Merhaba, askerlik borçlanmasi ödeme primim su an çalışmış oldugum şirket kazancından mi hesaplanacak ? Bu ödemeyi yaptıkdan sonra sistemde prim gününe eklenmesi ne kadar süre alıyor? Eksik günlerimi tamamladıktan sonra 7000 iş gunu yazısı ile kıdem tazminatımı alabilir miyim ? Çok tesekkurler

 10. ERDOĞAN dedi ki:

  MERHABA
  15/01/1972 DOĞUMLUYUM
  1992 YILINDA ASKERLİK YAPTIM
  01/03/1997 DE İLK SİGORTALI OLDUM
  PRİM ÖDEME GÜNÜM 8900
  ASKERLİK BORÇLANMASIYLA EMEKLİLİK YAŞIM GERİYE ÇEKİLİRMİ
  VE NE KADAR ASKERLİK BORÇLANMASI YAPMAMGEREK

 11. Nuri dedi ki:

  06.05.1997 sigorta girişim bulunmaktadır. 1975 doğumluyum 7143 prim gün sayım vardır. 1998/1999 yılları 18 aylık askerlik borçlanması yaptığım takdirde emekli maaşına yansıması ne kadar olur. Engelli olarak emeklilik dilekçesini vereceğim. Maaş olarak bu yıllarda yapılan ödeme tutarına değermi yüksekten veya tabandan yapılan ödemeler için

 12. Volkan dedi ki:

  Merhaba
  2001/4/4 Sgk başlangıç tarihim.
  2022 Şubat ayı dahil PRİM ÖDEME GÜN SAYISI:6827 olup KALAN:173 gün’dür

  Askerlik Borçlanması ile tamamlayabilirmiyim?(173 gün prim için)

  Tamamlamadan sonra SGK dan 7000 prim günü doldurdu yazısı alabilirmiyim?

  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet aynen anlattığınız gibi borçlanma yapıp ödedikten sonra sisteme işlenmesi takibinde yazı alarak kıdem tazminatınızı alama hakkına sahip olursunuz

 13. Oktay dedi ki:

  Merhaba 2021 bitmeden askerlik borçlanma başvurusu yaptım iki ayı geçti evde ben olmasamda ailem var hiçbir şekilde tarafıma borç bilgisi ödeme kağıdı gelmedi.bugün baktım edevlette başvurum silinmiş ben niye ucuz ödeyecekken zamlı ödemek zorunda kalıyorum.ne yapabilirim bu konuda teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Borçlanma yaptığınız kurum ile irtibata geçebilirsiniz.

 14. Kıvanç dedi ki:

  Merhaba, 20.05.1970 doğumluyum sigorta başlangıcım 26.05.1995 askerliğimi 94-95 yıllarında kısa dönem olarak 8 ay yaptım. Askerlik borçlanmasının emeklilik süreme bir katkısı olur mu ? İlginiz içi şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 15. savaş dedi ki:

  22.01.1973 doğumluyum
  Askerlik başlangıcı: 26 Kasım 1996
  Terhis tarihi: 23.04.1998
  İlk sigorta tarihi: 05.05.2000
  8 ay kadar borçlanma düşünüyorum amacım 08.09.1999 tarihi öncesinden sigorta başlatmak. EYT çıkarsa faydalanabilirim diye düşünüyorum. Peki Alt limit ödersem emekli olduğumda maaşım düşer mi? şimdiki günlük yevmiyem üzerinden ödeme yapma hakkım var mı?

 16. yildirim dedi ki:

  05.02.2001 ssk girişim ,97-99 aralığı 18 ay askerlik borçlansam tarihi nekadar geriye çeker . EYT çıkarsa faydalanabilirmiyim

 17. yılmaz dedi ki:

  Merhaba,1979 doğumluyum askerliğimi 99 -2000 arası yaptım ilk işe girişim 2001-12 ci ay askerliği yatırırsam ne zamana çeker yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tümünü de yatırsanız 2000 yılının 6. ayına kadar çeker. 1999 öncesine çekemediği için yaş ve hizmet süresini etkilemez.

 18. can dedi ki:

  iyi çalışmalar,1629 gün sigortam var malulen emekli olmak için,1800 gün şartı varmış.Sigorta başlangıcım 22.07.2008 askerliğimi 1989 yılında yaptım,170 gün askerlik borçlanması yaparak 1800 günü tamlayarak malulen emekli olabilir miyim?Bu arada bağırsak ameliyatı oldum çalışamıyorum

 19. Adnan dedi ki:

  Merhaba, 06.04.1969 doğumluyum, sigorta başlangıcım 01.06.1995, 4964 gün pirimim var, askerliğimi 1990-91 yıllarında yaptım. Bu bilgilere göre ne ne kadar askerlik borçlanması yaparsam, emeklilik tarihimi ne kadar geri çekebilirim? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 20. mehmet dedi ki:

  1970 dogumluyum askerligimi 1990 1992 tarihide yaptım işe giriş tarihi 01 08 1993 askerlik borçlanması ne kadar gerekiyor prim 8500 gün ne kadar askerlik borçlanmam gerek 1 yıl erken emekli olmam için

 21. Murat ok dedi ki:

  Merhabalar

  Sayın uzmanımıza sorum olacaktı cevaplarsanız çok sevineceğim :

  Doğum Tarihim : 01/05/1977

  Bağkur Başlangıcı:08.07.2000

  SGK Başlangıcı: 24/11/2005

  Askere Gidiş Tarihi: 23/02/1997

  Terhis Tarihi : 21/08/1999

  18 ay Askerlik borçlanmas yaparak başlangıç tarihimi öne çekebilirmiyim,çekersen normal şartlarda ne zaman emekli olurum,çıkabilmesi tartışılan EYT yasasından faydalanabilimiyom

  Not : Askerlik öncesi sigorta girişim yoktur..

  18 ay geri çekersem sgk giriş tarihimi öğrenebilirmiyim

  Selamlar Saygılar

1 3 4 5