SGK

2020 Askerlik Borçlanması Hesaplama, Borçlanma Nasıl Yapılır

2020 Askerlik borçlanması hesaplama, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan erkeklerin erken emekli olabilmeleri amacıyla belirli şartlara uygunluk sağlandığında yapılabilmektedir. Sigortalı erkeğin askerlik süresinin tamamı ya da emeklilik için ihtiyaç olunacak kısmı borçlandırılabilmektedir.


SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) kapsamında sigortalı olan erkekler, askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabilmektedir. Askerlik borçlanması hesaplama işlemleri ilgili yılın asgari ücretine bağlı olarak yapılmaktadır. Borçlanma süresi sigortalı erkeğin talep ettiği süre için yapılabilmektedir. Kişinin askerlik süresi 18 ay ise, dilerse 18 ay dilerse 1 gün borçlanılabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Tutarları Ne Kadar?

2020 Askerlik borçlanma tutarları şöyledir ;

 • 540 Gün 18 Ay En Düşük Borçlanma Tutarı : 16,951.68 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 TL)
 • 540 Gün 18 Ay En Yüksek Borçlanma Tutarı : 110,185.92 TL (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 TL)
 • 450 Gün 15 Ay En Düşük Borçlanma Tutarı : 14,126.40 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 TL)
 • 450 Gün 15 Ay En Yüksek Borçlanma Tutarı : 91,821.60 TL (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 TL)
 • 360 Gün 12 Ay En Düşük Borçlanma Tutarı : 11,301.12 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 TL)
 • 360 Gün 12 Ay En Yüksek Borçlanma Tutarı : 73,457.28 TL (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 TL)
 • 150 Gün 5 Ay En Düşük Borçlanma Tutarı : 4,708.80 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 TL)
 • 150 Gün 5 Ay En Yüksek Borçlanma Tutarı : 30,607.20 TL (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 TL)

Askerlik borçlanması için başvuru yapıldığında en fazla bir ay içerisinde ilgili tutarın ödenmesi gerekmektedir. Askerlik borçlanması yapmak, emeklilik şartlarından hem prim günü hem de yaş kriteri için avantaj sağlamaktadır. Askerlik borçlanması yapıldığında sigorta başlangıç tarihinden önce askerlik yapılmış ise, askerliğin başladığı tarihe kadar yaş geri çekilebilmektedir. Bir kişinin askerlik borçlanması ile yaş kriterine avantaj sağlaması için askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olması gerekmektedir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

2020 yılı askerlik borçanması hesaplaması, asgari günlük kazancın %32’sinin hesaplanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Askerlik borçlanması başvurusu yapıldığında, borçlanmak istenilen süreyle ilgili ödemelerin bir ay içerisinde yapılması gerekmektedir. Primi ödenmeyen günler, askerlik borçlanması kapsamına girmemektedir.

Askerlik Borçlanmasına Dahil Olan Süreler Hangileridir?

Askerlik borçlanması kapsamında sayılabilecek süreler bulunmaktadır.

Bu süreler;

 • Er ya da erbaş olarak silah altında geçen günler askerlik borçlanması kapsamında değerlendirilmektedir.
 • Yedek subay okulunda geçen süreler askerlik borçlanmasına dahil edilebilmektedir.

Bu sürelerin askerlik borçlanması kapsamına girebilmesi yasal mevzuatlar kapsamında mümkün hale gelmektedir. Askerlik borçlanması yapılarak, erken emekli olunabilmesi için ilgili kişinin askerlik görevini yerine getirmiş olması gerekmektedir. Askerlikten muaf olanlar ya da askerliğini yapmamış olan kişiler, askerlik borçlanması yapamamaktadır.

Askerlik Borçlanması İçin Başvurusu Nasıl Yapılır?

Er ya da erbaş olarak silahaltında geçirilen veya yedek subay okulunda geçirilen süreler askerlik borçlanması kapsamında sayılırken, ilgili sigortalı erkeğin vefatı durumunda hak sahipleri tarafından da borçlanma yapılabilmektedir. Askerlik borçlanması başvurusu hem online olarak hem de kuruma gidilerek yapılabilmektedir. Başvuru için Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.

Askerlik borçlanması gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Askerlik Borçlanması Belgesi (internet üzerinden ya da SGK merkezlerinden temin edilebilmektedir.)
 • Başvuru Dilekçesi (İlgili askerlik şubesinden alınması gerekmektedir.)
 • Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi

Askerlik borçlanması başvurusu E-Devlet üzerinden online olarak da yapılabilmektedir. Bu başvuru için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

4/A Askerlik Borçlanması İçin TIKLAYINIZ

 • Eski ismiyle SSK, yeni sistemdeki ismiyle 4A kapsamında askerlik borçlanması yapılabilmesi için;
  • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
  • Adres tıklandığında açılan sayfada kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Bunun için ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanarak, kimlik doğrulama sayfasına gidilmelidir.
  • Açılan sayfada kimlik doğrulama yollarından biri seçilerek sisteme giriş yapılmalıdır.
  • Kimlik doğrulama işleminden sonra açılan sayfada gerekli bilgiler doldurularak başvuru tamamlanabilmektedir.
 • Eski ismiyle BAĞ-KUR, yeni ismiyle 4B kapsamında askerlik borçlanması yapılabilmesi için;
  • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4b-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
  • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklayarak, açılan ilgili sayfada kimlik doğrulama işlemi tamamlanmalıdır.
  • Sisteme giriş yapıldıktan sonra gerekli bilgiler doldurularak, başvuru işlemi tamamlanabilmektedir.

4/B Askerlik Borçlanması İçin TIKLAYINIZ

Askerlik Borçlanması Yapılabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

Askerlik borçlanması yapılabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Askerlik borçlanması olarak sigortalı erkeklere bu hak, erkeklerin askerlik sürecinde sigortasının yatırılmaması ve askerlik sürecinde çalışma ortamında uzak kalmalarıdır. Askerlikte geçirilen sürenin, sigortalı bir erkek için dezavantaj oluşturmaması adına askerlik borçlanması hakkı verilmektedir.

Askerlik borçlanması şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • 5510 sayılı kanun kapsamında SSK (4A), BAĞ-KUR (4B), Emekli Sandığı (4C), isteğe bağlı sigortalılar ve kanun kapsamında yer alan tüm sigortalı erkekler askerlik borçlanması hakkına sahiptirler.
 • Askerlik borçlanmasında, borçlanılan tarihteki sigortalılık statüsü esas alınmaktadır. Yani kişi son olarak bağlı bulunduğu sigorta kolu üzerinden askerlik borçlanması başvurusu yapabilmektedir.
 • Zorunlu sigortalılık süresi son erdikten sonra isteğe bağlı olarak prim ödeyen kişiler, askerlik borçlanması için BAĞ-KUR kapsamında değerlendirilmektedir.
 • Askerlik borçlanması için başvuru yapıldıktan sonra gerekli incelemeler yapılarak tarafınıza bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme yapıldıktan sonra toplam askerlik borcunun bir ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmesi gerekmektedir. 1 ay içerisinde ödenmeyen askerlik borçlanması tutarları silinecek ve bu haktan faydalanılmayacaktır.
 • Askerlik borçlanması için yapılması gereken toplu ödeme, parçalı olarak da yapılabilmektedir. 540 gün borçlanma yapılmış ise bir ay geçmeden 360 günün ödenmesi de kabul edilebilmektedir. Fakat arada kalan eksik süre için tekrar başvuru yapılması gerekecektir.

Askerlik Borçlanmasının Sigorta Başlangıç Tarihine Etkisi Nedir?

Askerlik borçlanması avantajları arasında en önemlilerinden bir tanesi sigorta başlangıç tarihinin geriye çekilebilir olmasıdır. Askerlik borçlanması başvurusunda bulunacak olan kişi, askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmış olmaması gerekmektedir. Böyle bir durumda sigorta başlangıç tarihi askerlik borçlanmasının yapıldığı gün sayısı kadar geriye çekilmektedir.

Bu durumu bir örnek ile açıklamak gerekirse;

 • SSK (4A) kapsamında çalışan bir kişinin 05.04.1998 tarihinde sigortalılığının başladığı ve 21.05.1993 ila 21.01.1995 tarihleri arasında askerliğini yapmış olduğu düşünüldüğünde;
  • Günlük asgari askerlik borçlanma primi 31,39 TL ile askerlik gün sayısının çarpılması sonucu toplam ödenmesi gereken askerlik borçlanması tutarı bulunmaktadır. Bu durumda 31,39 TL x 602 gün hesaplaması sonucu 18.896,78 TL askerlik borçlanması ödenmelidir.
  • Başvurudan sonra 1 ay içerisinde ilgili rakamın ödenmesi sonucunda emeklilik için kazanılan avantajlar şu şekilde olacaktır;
   • Borçlanılan gün sayısı yani emeklilik için kazanılan prim günü sayısı 1 yıl 8 ay 2 gün olacaktır.
   • Sigorta başlangıcı ise 1 yıl 8 ay 2 gün geriye alınabilecektir. Yani 05.10.1998 sigorta başlangıç tarihi, 03.02.1997 tarihine kadar geriye çekilebilecektir.

Askerlik borçlanması için hesaplamalar yapıldığında, borçlanma yapmak isteyen kişiye ne kadar süre borçlanabileceğinin bilgisi verilmektedir. Bu bilgi ışığında kişi dilediği sürede borçlanma yaparak hem yaş hem de prim gününden fayda alarak, erken emekli olabilmek için şans elde edecektir.

En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar ?

SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

306 Yorum

 1. merhaba
  Eşimin doğum tarihi 22.02.1989
  Sgk 4A giriş tarihi 30.04.2008 toplam 23 gün sayısı var. 15 ay Askerlik borçlanması dahilinde ödemesi ne kadar tutar. Ve bu zamana kadar olan borçlanma ödeme dahilinde nasıl emekli yapabiliriz ? Kaç yaşında emekli olabilir ?

  1. Merhaba,

   4/a sigortalıların erkeklerde askerlik haricinde borçlanması mümkün değil. emeklilik için ise 60 yaş ve 7000 gün prime tabidir.

 2. temmuz 1993 yılında sigorta başlangıcım var . doğum tarihim 15/10/1977 , toplam prim günüm 8075 gün . 2001-2003 yıllarında 550 gün askerlik yaptım. askerlik borçlanması yapsam maaşıma ne kadar etkisi olur emeklilik yaşımı öne çekermi ? şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Askerliğiniz sigorta başlangıcından sonra olduğu için emeklilik yaşınızı geriye çekmez. 8075 gün prim içinde yapacağınız askerlik borçlanmasına ödeyeceğiniz prim tutarının katma değeri yüksek olmaz. Bu nedenle borçlanma yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

 3. 11 1970 doğumluyum 1.11 1991’de işe girdim 1992 yılında 300 gün isteğe bağlı bağ-kur oğlum var 1990 Şubat ayında 18 ay askerlik yaptım askerlik borçlanmam emekliliğimi öne almama faydası olur mu kaç ay borçlanmam gerekir.

  1. Merhaba,

   01/11/1991 tarihli sigorta başlangıcınıza göre emeklilik şartınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

   6 aylık bir borçlanma ile emeklilik yaşınızı 1 yıl geriye alarak 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

 4. Hocam iyi günler,
  Babamın emekliliğiyle ilgili merak ettiklerimiz var, bizi aydınlatırsanız çok memnun oluruz.
  1970 doğumlu babam. 1988 yılında okuldan dolayı sigortalanmış ama primi hiç yatmamış. 1995 şubat yılında ilk primi yatmaya başlamış. 1991 yılında 19 ay askerlik yapmış. Şuan 8300 prim günü var. Askerliği yatırırsak 1 yıl daha önce emekli olacağını söylüyorlar. Bu doğru mu ve yatırırsa emekli maaşında düşüş ya da yükseliş olur mu?
  SAYGILARIMI İLETİYORUM…

  1. Merhaba,

   Şubat/1995 sigorta başlangıcına göre emeklilik şartları,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   Eğer 9 ay kadar bir borçlanma yapılır ise 54 yaşında emekli olabilir.

 5. 2-3-1991 ile 2-9-1992 arası askerlik görevimi yaptım 15-3-1993 memurluğa başlama, askerliğin bir kısmını ödeyerek emeklilik yaşını erkene alabilir miyim 1veya 2 ay gibi

  1. Merhaba,

   Memuriyette borçlanarak yaşı geriye alamazsınız. Hizmet sürenize eklenir.

 6. 12/04/1973 DOĞUMLUYUM
  26/02/1993—26/11/1994 TARİHLERİ ARASINDA ASKERLİK YAPTIM
  04/10/2000 TARİHİNDE BAĞKURLU OLDUM
  ASKERLİĞİMİN TAMAMINI BORÇLANIRSAM EMEKLİLİK TARİHİNİ NE KADAR GERİ ÇEKEBİLİRİM

  1. TEŞEKKÜRLER, ASKERLİK YAPTIĞIM TARİHLERİ YAZARSAM BENİM ANLAYABİLECEĞİM ŞEKİLDE DAHA AYRINTILI BİR CEVAP YAZARMISINIZ?

 7. 15.03.1971 doğumluyum, yedek subay olarak (16 ay) askerliğimi yaptım. işe giriş tarihim 20.09.2000 dir. askerlik borçlanması yaparsam kaç yaşında emekli olabilirim. Saygılar,Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Yedek subaylık yaparken emekli sandığı priminiz ödenmiş olmalı eğer ssk başlangıcından önce ise o tarih baz alınız. Sadece 3 aylık okul süresi borçlanılabilir.

 8. 05.06.1995 sigorta girişim var aralıksız çalıştım.04,05,1968 doğumluyum
  1989 da askere gittim 18 ay. askerlik borçlanması ile en erken kaç yaşında emekl maaşım bağlanır

  1. Merhaba,

   05/06/1995 sigorta başlangıcına göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   10 ay askerlik borçlanması yaparsanız 54 yaşında emekli olabilirsiniz.

 9. 05 01 1970 doğumluyum 10 10 1987 sigorta girişim var 04 12 1990 20 06 1992 tarihlerinde askerlik yaptım bu gün tarihi itibariyle 4710 gün pirimim var askerlik ödemesi yapmak için en alt ve en üst ödemelerinin ortası oluyormu yapacağımız ne tür ödemeler emekli maaşına nasıl yansıma yapar

  1. Merhaba,

   En alt ve en üstü geçmemek kaydı ile diğer her tutarda ödeyebilirsiniz. diğer primlerin yattığı prim tutarını bilmediğimiz için net etkisini söyleyebilmek zor. ancak askerlik dönemi 1999 öncesi olduğu için ödeyeceğiniz yük sek tutara göre maaşa etkisi de yüksek olur. Ödediğiniz tutarın fazlasını maaş alırkan alma durumu oluşur.

 10. Merhaba 210 gün sigorta primi kalan biri yüzde 46 engelli kendi sigorta primini sgk ya her ay yatirarak emekli olbilir mı . Birde örnek veriyorum her ay düzenli yatarsa 5 aydan sonra da emekli olabilir dediler ne kadar doğru? Teşekkürler

  1. Merhaba,

   210 gün kendi yatırarak emekli olabilir. 7 ay sonra priminiz dolduğunda hizmet süresi şartını da sağlıyorsanız emekli olabilirsiniz.

 11. Merhaba babam in emekli olmasına 210 gün var yani 7 ay sigortası yatarsa emekli olacak kendisi yuzd3 46 engelli raporu da var 1993 yılında sigortası yapıldı şimdi kendisi askerlik yapamadi acaba askerlik yapamaması üzerine o gunlerim sigorta primi tek seferde yatirabilirmugiz erken emeklilik için

  1. Merhaba,

   Askerlik borçlanması yapması için fiilen askerlik hizmetinin olması gerekir. Bu nedenle maalesef askerlik borçlanması yapamaz.

  1. Merhaba,

   Askerlik borçlanması 08/09/1999 – 30/05/2008 arası sigorta başlangıcı olanlar için sadece prim artırmaya yarar. Emeklilik için gerekli olan 7000 gün ve 60 yaş şartınızı değiştirmez.

 12. ben 08/02/ 1977 doğumlu ilk SGK gir 10/01/ 2001 olup şu an 5180​ günüm var askerlik girişim 24/11/1997 olup acaba emekli şartlar ım ve kaç ay borçlanması yapsam​ erdal nacar

  1. Merhaba,

   Emeklilik şartlarınızın değişebilmesi için başlangıcınızın 08/09/1999 tarihine çekilmesi gerekir. bunun için ise 16 ay 3 gün gerekir bu da 483 eder. Eğer 180 ay askerlik yaptıysanız bu şartı sağlayabilirseniz 15 ay ise tamamını da borçlansanız yeterli olmaz. Bu borçlanma sonucunda 58 yaşında emekli olma hakkınız olacaktır.

 13. Merhaba;
  Doğum tarihim; 01.01.1976
  Askerliğimi;
  Yedek subay okulunda 15.08.1999-15.12.1999 tarihleri arasında,, Kıtada (maaşlı olarak) 15.12.1999 – 15.12.2000 tarihleri arasında yaptım.
  E-devlette sigorta başlangıç tarihim 15.12.1999 olarak gözükmekte.
  15.03.2002 yılından itibaren 4C’li olarak çalışmaya başladım,
  Yedek subay okulunda geçen süreyi (120 gün) askerlik borçlanması yapsam, emeklilikte bana nasıl bir katkı sağlar.
  Teşekkür ederim.

 14. Merhaba, doğum tarihim 01.04.1967 sigorta başlangıcım 20.03.1995 şuan 7622 günüm var. 04.09.1987 ile 04.03.1989 tarihleri arasında askerliğimi yaptım. Askerliğimi borçlanırsam nasıl bir avantajım olur ve ne kadar borçlanmam gerek yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba,

   Mevcut durumda emeklilik şartınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   Eğer 10 ay borçlanma yaparsanız 1 sene daha erken yani 54 yaşında emekli olabilirsiniz. Primi doldurmuşsunuz ve sigorta ve hizmet süresini 2020/03 de dolduruyorsunuz.

 15. Merhaba 06-02-1969 doğumluyum işe giriş 14-02-1992 askerliği 03-03-1989/ 27-09-1990 tarihlerinde yaptım prim 6370 gün yani yeterli askerlik borçlanmasının tamamını yapmalımıyım yada nekadar yapmalıyım

  1. Merhaba,

   14/02/1992 tarihli sigorta başlangıcınıza göre ;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir

   Askerlikten 9 ay kadar borçlandığınızda;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

   olacak ve 1 yıl erken emekli olabileceksiniz

  2. iyi günler 21/08/1966 doğumluyum ssk başlangıcım 01/11/1997 1994 ile 1996 arası askerlik yaptım 6350 pirim günüm var hala çalışıyorum askerlik borçlansam en erken ne zama emekli olurum yardımcı olursanız sevinirim

  3. Merhaba,

   01/11/1997 tarihli sigorta başlangıcınıza göre emeklilik şartınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

   Eğer 6 ay borçlanma yaparsanız emeklilik yaşınız 1 sene geriye çekilerek 56 yaşında emekli olabilirsiniz.

 16. Merhaba,
  01.04.1968 doğum
  01.09.1997 işe başlama
  7000 günüm var
  işe başlama askerden sora.
  18 ay askerlik yaptım.
  Askerliği ödersem ne zaman emekli olabilirim.
  İyi günler.

  1. Merhaba,

   01/09/1997 sigorta başlangıcına göre – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir

   5 ay kadar borçlanma yaparsanız 1 yaş erken 56 yaşında emekli olabilirsiniz.

 17. merhaba 17-041967 doğumluyum 02-06-1987 tarihide askere gittim 08-12-1989 tarihinde geldim 01-05-199 tarihinde sigortalı oldum ve 25 yılı doldurdum ancak askerlik bprlanması yapaarak54 0lan emeklilikhakı için ı kaç gün prim yatırmamgerekir

  1. Merhaba,

   01/05/1993 sigorta başlangıcınıza göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

   180 gün yani 6 ay borçlanma yaparsanız 1 sene daha erken emekli olabilirsiniz.

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

 18. ŞEVKİ
  72,60 -68,00 -54,76 YILLAR ARASI MAAŞ BAĞLANMA ORANLARI YILLAR TOPLAM KAZANÇ 602,798,00 TL PRİM GÜN SAYISI 9885 GÜN HALEN ÇALIŞMAKTAYIM
  10/04/2022 EMEKLİ YAŞIM 16/12/1990 İLK İŞE GİRİŞ TARİHİM 150 GÜN ASKERLİK BORÇLANMASINI TAVANDAN YAPARSAM EMEKLİ MAAŞIM NE KADAR ARTAR
  Gösterge 13875 Ortalama Yıllık Kazanç 12,261.60 Ortalama Aylık Kazanç 5,985.30
  Aylık Bağlama Oranı 72.60 Aylık Bağlama Oranı 2 68.00 Aylık Bağlama Oranı 3 54.76

  Toplam
  2000 Öncesi 2738
  2000-2008/10 Arası 3127
  2008/10 Sonrası 3990
  Toplam 9855

  1. Merhaba,

   150 gün askerlik borçlanması ile maaşınızın ne kadar artacağını hesaplamamız mümkümn değil.

  2. Sgk giriş 15. 05.1998 26.03.1966 prım 7718 Askerlik süresi 1984/1985 Bulgaristan ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerekiyor erken emekli olman için.

 19. doğum tarihim:22.03.1967 memuriyete başlama tarihim:01.10.1993 askerliği :1994 yılında 8 ay kısa dönem yaptım. ssk da 1988 yılında 330 gün hizmetim var. halen memur olarak göreve devam ediyorum.hitap ta 54 yaşında emekli olacağım yazıyor. eğer 8 ay askerlik borçlanması yaparsam emeklilik yaşımı 53 e çeker mi?

  1. Merhaba,

   Askerlik borçlanması memuriyette yaşı geriye çekmez hizmet sürenize eklenir.

 20. 1974 doğumluyum. 1993 de vergi mükellefi olarak açılış yaptım yalnız hiç pirim ödenmediği için giriş gözükmüyor. 1994 de askere gittim ve vergi kapandı. ilk ssk başlangıcı 2005.askerlik borçlanması ile ssk girişim 1994 olur mu? Ya da vergi mükellefi olduğum 1993-1994 yıllarını borçlanıp sigorta başlangıç tarihim geri gelir mi?

  1. Merhaba,

   2008 öncesi vergi mükellefiyetinden dolayı borçlanma hakkınız yok. Askerlik borçlanması ile ne kadar borçlanırsanız ilk başlangıcı o kadar geriye çeker yani 12 ay borçlanırsanız 2004 yılına çekilir. 1994 çekmez.

 21. merhabalar doğum 01.07.1970 işe başlama 02.11.1992 pirimim doldu 4 ayda fazlam var emeklilik yaşım 53 askerlik borçlanmamı 18 diyor ssk 18 ay yatırdığım zaman emeklilik 18 ay erken emeklimi olacam yoksa 1 yılmı pirimim 5700 ödendi saygılar

  1. Merhaba,

   02/11/1992 tarihli sigorta başlangıcına göre emeklilik şartınız;

   İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

   18 ay borçlanma yaparsanız 1 sene önce emekli olabilirsiniz.

 22. İşe girişim 19/09/2000 ara ara çalışmalarımla 5487 gün primim var 1990 askerlik yaptım 1970 dogumluyum 1ay askerlik borçlanması yapsam nezaman emekli olurum prim günüm nekadar olur.

  1. Merhaba,

   Askerliğinizin emeklilik yaşına etki etmesi için eğer süre var ise en az 13 ay borçlanma yapmalısınız. Ancak 08/09/1999 un gerisine gelir ise yaş şartını 2 yaş geriye çeker ve 58 yaşında emekli olursunuz.

  1. 08/04/1970 doğumluyum. İşe giriş tarihim 15/07/1992. Askerliğimi 18 ay yaptım.borclansam ne zaman emekli olurum.

 23. 01.01.1973 doğumluyum
  ssk ilk işe giriş 01.10.1999
  01.02.2000 ssk ayrılış
  02.02.2000 bağkur başlangıç
  21.03.2001 – 21.11.2001 8 ay 0 gün askerlik yaptım. kısa dönem
  15.02.2002 bağkur ayrılış

  04.03.2002 devlet memurluğu başlangıç ve halen devam ediyorum

  ne zaman emekli olurum askerliği borçlanmam yaşı geri çeker mi
  ilginize şimdiden teşekkürler

 24. iyi günler ben 04/09/1974 doğumluyum.işe başlama tarihim (sigorta başlama tarihi) 19/01/1997 askerliğimi 28/02/1994 ile 28/02/1995 tarihleri arasında yapmış bulunmaktayım. askerlik süremin ne kadarını borçlanırsam emeklilik yaşım ne kadar aşağı düşer. askerliğimin tamamını borçlanmam mı gerekiyor ve ne zaman emekli olurum bilgi verirseniz çok sevinirim

  doğum tarihim :04.09.1974
  işe başlama : 19.01.1997
  gün sayım : 7772
  askerlik başlangıç tarihim: 28.02.1994
  terhis : 28.02.1995

 25. merhaba 16\9\1975 doğumluyum 1995-1997 arası 18 ay askerlik yaptım askerden sonra kendi adıma 5 sene iş yerim vardı. ama bağkur kaydı yaptırmadığımız için sonradan çıkan bir kanunla o günler silindi.10\1\2010 tarihinden sonra sigortalı çalışıyorum yaklaşık 3000 gün primim var bu şartlar altında ne zaman emekli olabilirim

 26. Merhaba Sn Yönetici ,
  01.02.2001 Sigorta girişim ,1997-99 yılları arasında 18 ay 550 gün askerlik yaptım. emeklilik yaşımı geri çekmek için kaç gün yatırmalıyım .Tarihi geri çekersem Eyt kanunu çıktığı takdir de yararlanabilir miyim ?

 27. merhaba yüde70 vergi indirimim var 1993 11ci ay sigorta başlangıcım 3000 günüm var askerlik borçlam
  nması yapmak istiyorum nasıl hesaplanıyor içinden vergi vesaire indirimi alınıyormu yok sa alınmıyormu saygılar engelliyim

 28. 10.12.1974 dogum tarihi.07.09.1995 meb ogretmenlige baslangic.21.03.1997 ile 21.11.1997 arasi kisa donem er askerlik yaptim.1.sorum:emeklilik tarihim ne zamandir..2.sorum:8 ay askerlik borclanmasi yaparsam emeklilige bir etkisi olur mu.simdiden tesekkurler.

 29. İyi günler Benim babam 23.10.1960 doğumlu ilk sigorta tarihi 01.05.1985 toplam pirim günü şuan 3000 . 1983 yıllarından 600 gün de askerlik borçlanması yapmak istiyor. aBabam kaç gün ile ne zaman emekli olabilir . Teşekkürler.

 30. Sigorta başlangıç 06/02/2000 askere gidiş 27/02/1997 teskere 27/08/1998 … Ne kadar süre borçlanma yaparak emeklilik süremi kısalta bilirim ….

  1. Merhaba 10/10/1998 sigorta girişim var 4250 günüm var 18/031975 doğumluyum askere gidişim 1995 eyt çıkarsa kaç gün askerlik borçlanmam gerekir ve ne Zaman emekli olurum teşekkür ler

 31. Hocam merhaba..
  1974 doğumluyum..
  Sigorta başlangıç 03/04/2000 senesi şu an toplam 6859 günüm var normalde 7000 gün -60 yaşında emekli olacam…askerliğimi 1992-1994 Bulgaristanda yaptım…Borçlanma yaparsam yaşım nekadar düşecekk…
  ilginize teşekürller, iyi günler dilerim…

 32. Merhaba

  25.04.1970 Doğumluyum,26.08.1990 – 13.02.1992 tarihlerinde askerlik hizmetimi 18 ay olarak yaptım.01.01.1992 tarihinde sigorta başlangıcım yapıldı,yaklaşık 8900 gün prim ödemem mevcut emeklilik tarihini öne çekebilmek için ne kadar askerlik borçlanması yapmam gereklidir.

 33. merhaba, 21/08/1997 tairihinde askere gittim, sigorta girişim 05/04/1999, şuana kadar yatan prim 6852, emeklilik yaşımı geri çekmek için en düşük asgari olarak askerlik borçlanmasını kaç ay yapabilirim ?
  emeklilik yaşımın iki yıl geriye çekebilirmiyim

 34. Dogum tarihi 10.12.1974.meb ogretmenlige baslangic 07.09.1995.askerlik 21.03.1997 ile 21.11.1997 tarihleri arasi 8 ay kisa donem er olarak yaptim.sorum su:ne zaman emekli olabilirim.askerlik borclanmasi yapsam tahminen ne kadar tutar ve emeklilik tarihime bir etkisi olur mu?tesekkurler

 35. merhaba ilk önce çok teşekkür ederim 09.05.1974 doğumluyum sigorta girişim 05.11.1999 askerliğimi 1994 1995 yılları arası tamamladım şu an 14 yıla yakın aynı işyerinde çalışıyorum en erken emekli olabilmem için yaşı düşürme imkanım varmı cevabınız için çok teşekkür ederim saygılarımla

 36. 28.02.1991 tarihinde öğretmenliğe başladım, kesintisiz çalışmaktayım. Bu tarih içinde 6 ay er olarak kısa dönem askerlik yaptım. öğretmen tarihleri her yılın 31 temmuz itibarıyla yapılmaktadır. Ne kadar askerilik borçlanması yapmalıyım. ne kadar ödemeliyim. Ne zaman emekli olabilirim.

 37. Merhaba Sn Yönetici ,
  01.02.2001 Sigorta girişim ,1997-99 yılları arasında 18 ay 550 gün askerlik yaptım. emeklilik yaşımı geri çekmek için kaç gün yatırmalıyım .Tarihi geri çekersem Eyt kanunu çıktığı takdir de yararlanabilir miyim ?

  Cevabınızı bekliyorum.

 38. Merhaba 14,01,1969 doğumluyum sigorta başlangıç tarihi 01,08,1988
  1989-1990 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım sigortalı çalıştığım sürece tamamı askeri ücretli olarak gözüküyor emekli maaşım artması için askerlik borçlanmamı tavandan yatırsam ne kadar fark eder sigorta gün sayım 10440

 39. 4a hizmet dökümünü tam olarak gondersem., 1993-94 arası 19 aylık askerlik borçlanmasını tabandan ve tavandan ödersem maaşımı ne kadar etkiler. Net olarak hesaplayabilir misiniz. İyi günler.

 40. Merhabalar hayırlı günler

  – Bağkur(esnaf) başlangıç tarihim: 04.09.1992
  – Bağkur bitiş tarihim: 2017 ‘nin 9.ayı
  – 9000 küsür pirim ödedim. Yaşa takıldım.
  – Doğum tarihim: 25.03.1969
  – Askerlik başlangıç tarihim: 02.03.1989
  – Askerlik bitiş tarihim: 02.09.1990 (18 ay)

  Emekliliği 1 yıl öne çekmek için kaç gün askerlik borçlanmam gerekiyor? Ne zaman emekli olabilirim?
  Kolay gelsin şimdiden teşekkürler..

 41. Merhaba 06.02.2000 sigorta başlangıç 27.02.1997 asker gidiş 27.08.1998 teskere ..3600 PRİM gününden faydalanmam için askerlik borçlanması yapabilir miyim ne süre gerekli tşkler….

 42. Merhaba ;

  Doğum Tarihim : 06.11.1971
  İşe Başlama : 01.05.1992
  Gün Sayım 4968

  Askerlik Başlangıcı : 23 Mayıs 1997
  Terhis : 21 Kasım 1998

 43. selam ben askerlik borclanmasi yapacam ama aklima takilan soru su.Gunluk 27.28 tl yerine 30 veya 35 tl den satin alsam emekli maasinda etkisi oluyormu yada ne kadar etkisi olur.

 44. Merhaba

  Doğum tarihi: Ocak 1969
  İşe girişi tarihi: 10.10.1989
  Toplam gün sayısı: 9400
  Askerlik Süresi: Ağustos 1999 – Şubat 2001 (18 Ayl)

  Hesaplamalarıma göre Ocak 2020 tarihinde emekli olacağım.
  Askerlik borçlanması yapmam emekli maaşıma etkisi nasıl olur? 2000 yılından önceki 4 ayı borçlanmam mı yoksa tamamını borçlanmam mı daha doğru olur sizce?

  Birde min tutardan ödemek yeterli olurmu?

  Cevabınız için teşekkürler

 45. Doğum 05 01 1968 sigorta 02 02 1992 askerlik 1989 1990 ne zaman emekli olabilirim askerlik borçlanirsam ne kadar borclanirim 8410 iş günüm var ne zaman emekli olabilirim

 46. Merhaba, 1.5.1970 doğumluyum. 1.2.1989 sigorta başlangıcım.1992_1993 yıllarında 15 askerlik yaptım. Şuan 5987 gün primim var. Bunun üzerine 620 gün bankada çalıştığım hizmet sürem eklenecek. Ben şu an emekli olmak için yaşı bekliyorum. Sorum şu. Bu durumda yaşım dolmadan askerlik borçlanması yapabiliyormuyum. Yapabiliyorsam bunun maaş artışına etkisi nedir. Teşekkürler.

 47. merhaba,
  doğum tarihi : 26.07.1969
  işe başlama: 01.05.1989
  ödenen prim sayısı: 4369
  buna göre 51 yaş 25 yıl 5450 prim gün de emekli oluyorum. Ancak gün sayım eksik olduğu için askerliği saydırmayı düşünüyorum.
  540 gün askerliği saydırdığımızda hesaplanan (ödenmesi gereken prim tutarı) asgari yada üst limit neye göre belirlenmekte. Yani bavurduğumuz tarihte ki en son ödenen prim tutarınıza göre mi belirleniyor? yoksa askerliği yaptığınız yıllarda ki son ödenen prim tutarınıza göre mi?
  Alt limitten mi üst limitten mi borçlanmış olurum.?

 48. 21.05.1969 DOĞUMLUYUM.14.02.1991 SİĞORTA BAŞLANGICIM.1989-1990 DA 550 GÜN ASKERLİK YAPTIM ŞU ANDA 9671 GÜN SSK PRİMİM VAR ASKERLİĞİ KAÇ AY BORÇLANIRSAM KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLURUM. ASKERLİK BORÇLANMASINDAN SONRA MAAŞ KAÇ TL FARK EDER

 49. Merhaba. Öncelikle hizmetleriniz için size minnettarız.
  Doğum: 17.11.1963
  1981 ve 83 arasında Bulgaristan’da 24 ay askerlik yaptım.
  Sigorta girişi: 03.05.2000
  Uzun vade gün sayısı: 6017
  Askerlik borçlanması yaparsam ne kadar yapmalıyım ve ne zaman emekli olabilirim?
  Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 50. Merhaba
  yurtdışında yaşıyorum/ çalışıyorum, aşağıdaki bilgilere göre askerliği ve yurtdışı borçlanarakTürkiye’de ne zaman emekli olabilirim?
  Selamlar .
  Doğum tarih:. 20.07.1979
  Askerlik : 23.11.1999 – 20.03.2001
  Ise başlama tarihi: 23.05.2001 (340 gün prim ödendi)
  Almanya’ya geliş tarihini: 09.01.2003

 51. Selamun aleyküm.
  08.06.1974 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 08.06.1992. 18 ay askerlik yaptım. 1148 sigorta günüm varken, 30.11.1998 yılında devlet memuru oldum. Sigorta günlerimi emekli sandığına birleştirdim. 15.07.2019 tarihi itibarıyla 23 yıl 10 yıl hizmet sürem oldu. An itibariyle maaşsız emekli olmak için ne kadar askerlik süresi borçlanmalıyım. Maaş almaya kaç yaşında başlayacağım.
  Şimdiden Teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar

 52. MERHABA,
  09.04.1968 yılında doğdum
  1988 yılında 1 ay sigortalı işçi olarak kamuda çalıştım
  22.06.1992 tarihinde kamuda memur oldum ve halen çalışıyorum
  1994 yılında 9 ay askerlik yaptım (ücretsiz izinli olarak)
  e-devlet hitap ta 22.04.2022 ta emekli olabileceğim yazılı
  askerlik borçlanması yaparsam 1 yıl önce emekli olabilir miyim…
  SAYGILARIMLA…

 53. KOLAY GELSIN IYI GUNLER
  28,06,1976 DOGUMLUYUM..ASKERLIGIMI 18 AY OLARAK YAPTIM..20,02,2001 TARIHINDE TERHIS OLDUM SSK SIGORTA GIRISIM 01,06,2001 ASKERLIKTEN SONRA..24 TEMMUZ 2019 ITIBARI ILE 6478 GUN PRIM YATIRMIŞLIGIM VAR ASKERLIK BORÇLANMASINI YAPSAM İŞYERINDEN TAZMINATIMI ALIP AYRILABILIRMIYIM…BAŞKA BIR İŞ YERINDE ÇALIŞABILIRMIYIM…

  VERECEGINIZ BILGILER İÇİN TEŞEKKUR EDERİM

 54. İYİ GÜNLER İŞE GİRİŞ TARİHİM 18/07/2000 ASKERE GİDİŞİM 1997 TERHİS TARİHİM 1999 VE ESKİ YASAYA TABİ OLMAM İÇİN KAÇ AY BORLANMA YAPMAM GEREKİYOR.EMEKLİLİK YAŞI KAÇA DÜŞÜYOR PİRİM GÜNÜM ŞUAN 6823 GÜN

 55. İyi günler,ben 1970 doğumluyum.kasım 1994-nisan 1996 tarihleri arasında askerliğimi yaptım.emeklilik için son 1261 gün ssk dan olsun diye bağkurdan ssk ya geçtim.askerliğimi şimdi borçlanırsam bu 1261 günden mi sayılır,yoksa eski tarihe mi eklenir?

 56. 04.07 1993 sgk girişim var.Sgk giişimden önce 15 ay askerlik yaptım.Emekliliğimi 1 yıl geriye çekmek için kaç gün borçlanmam gerekli

 57. Merhabalar, ne zaman emekli olurum ve askerlik borçlanması yapıcam ama ne kadar süre borçlanmam gerek.
  doğum tarihim : 15.05.1971
  işe başlama: 01.01.1987
  ssk gün sayım: 9300
  askerlik başlangıç: 21.02.1991
  askerlik teskere : 28.08.1992—550 gün askrlik süresi
  kaç yaşında emekli olabilirim.
  askerlik borçlanmasını ödersem emeklilik tarihini geri çekebilirmiyim

 58. Iyı günler 17.10.1977 doğumluyum 21/02/1997 yılında 18 ay askerlik yaptım 01/06/2000 tarihinde 535 gün bağkurlu oldum 10/02/2002 yılından bu yana ssk lıyım 3800günüm var askerliği ödersem ne zaman emekli olabilirim eyt çıkar ise faydalanabilirmiyim teşekkür ederim

 59. Merhaba

  D.tarihi 24/08/1977
  Askerlik başlangıç 27/02/1997(18 ay)
  İşe ilk giriş 24/07/2000

  Askerlik kaç ay odemeliyim?
  Birde askerliği yüksekten ödemem emekli maaşımı etkilermi?
  Teşekkürler

 60. merhaba 30.03.1970 doğumluyum sigorta girişim 1.12.1994 28.11.1990 yılında askere gittim terhisim 28.05.1992 8252 primim var askerliğimin ne kadarını borçlanmam gerekli teşekkürler

 61. Hocam iyi çalışmalar.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.Ben 30.05.1968 doğumluyum işe giriş tarihim 01.03.1990 5735 prim günüm var.Sorum ise askerliğimi ne kadar borçlanırsam 1 yaş geri çekerim ve tam olarak hangi tarihten itibaren emekliliği haketmiş olurum.

  1. Merhaba,

   19 yıl 4240 gün prim şartınız var ve bunu sağlamış gözüküyorsunuz. Vergi indiriminiz var ise emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

  2. Hocam bildiğim kadarıyla 25 yıl hizmetlilik süresi ve 5525 prim gününe tabiyim.Sorumun tam cevabını alamadım.Sanırım bir hesaplama hatası yapıldı.

 62. 1968 doğumluyum.14.5.1989 da sigorta girişim var.1991 de askere gittim. 1993 te bağkur kaydım ile bu güne kadar devam etmekteyim. askerlik borçlanması yapmamın faydası olurmu. ne zaman emekli olabilirim.

 63. 01.04.1987 ile 31.03.1988 tarihleri arasında yedeksubay olarak askerlik yaptım.normal sigorta başlangıç tarihim 01.04.1989. 12.09.1994 tarihinden beri öğretmen olarak çalışıyorum.askerlik görevimin sigorta başlangıç tarihini öne çekmesi için ne yapmalıyım.kurumunuza 13 . 05.2015 tarhinde 4544208 nolu yazı gördüm .bu yazının içeriğinide öğrenmek istiyorum.

 64. Merhaba,
  Doğum 25.04.1968
  Askere gidiş tarihim 25.11.1994
  Bağkur başlangıcı 01.06.1997
  Sigorta başlangıcı 31.08.2000
  Toplam gün 8000
  Askerkik ödemek içime yarar mı?

  Teşekkürler.

  1. Dogum tarihi 11.10.1969
   Sigorta baslangic tarihi : 01.02.1991
   Askerlik : 27/02/1989 askere gittim
   Terhis tarihi : 27.08.1990
   Suan 9670 gun sayisi primim var ben suan emeklilik icin kac gun askerlik borclanmasi yaparsam benim yasimi geri cekicek

 65. Ben 1995 yılında göreve başladım .8 ay kısa dönem askerlik yaptım.1971 yılında doğdum .Askerlik borçlanmamı ödersem ne zaman emekli olabilirim.emekli sandığı mensubuyum.teşekkürler.

  1. Merhaba,

   01/07/1999 sigorta başlangıcı ile ;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

   8 ay kadar borçlanma yaparsanız 57 yaşında emekli olabilirsiniz

  2. Dogum tarihi 10.12.1974.meb ogretmenlige baslangic 07.09.1995.askerlik 21.03.1997 ile 21.11.1997 tarihleri arasi 8 ay kisa donem er olarak yaptim.sorum su:ne zaman emekli olabilirim.askerlik borclanmasi yapsam tahminen ne kadar tutar ve emeklilik tarihime bir etkisi olur mu?tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu