emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Askerlik Borçlanması Hesaplama, Başvuru ve Sorgulama 2021

Askerlik Borçlanması Hesaplama, Başvuru ve Sorgulama 2021

2021 yılı askerlikte borçlanma her yıl değişiklik gösteren asgari ücret üzerinden yapılır. Bu nedenle askerlik borçlanması sürekli olarak yıldan yıla artış gösterir. Başvuru işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapılır. Bu nedenle ikamet adresine en yakın SGK binasının ziyaret edilmesi gerekir.

Başvuru sırasında kişinin yanında kimlik belgesi ve askerliğe ilişkin belgeler bulunmalıdır. Bu sayede askerlik borçlanması için gerekli formun da doldurulması sağlanır. Gerekli form, e-devlet üzerinden ya da SGK tarafından verilebilir. Belgede boş alan bırakılmaması ve doğru bilgilerle doldurulması zorunludur.

2021 Yılı Askerlik Borçlanması Ücretleri Ne Kadar?

Askerlik borçlanmasında ödenmesi gereken tutar aylık, bir yıllık ve 18 aylık olmak üzere üç aşamada belirlenir. Askerde geçecek sürenin SGK prim ödemesinin yapılması şartıyla sigortalı olarak sayılması şeklinde sonuçlanır. Böylece emeklilik süresinin askerlikten dolayı aksaması söz konusu değildir.

Askerlik borçlanması ödeme miktarları şu şekildedir:

 • 1 aylık: 1.114 TL
 • 1 yıllık: 13.737 TL
 • 18 aylık: 20.606 TL

Bu miktarların ödenmesi durumunda askerlik süresi de sigortalı olarak sayılır. Bu tutarlar taban tutarlardır. Kişinin SGK üzerinde görülen durumuna göre verilecek prim miktarı değişiklik gösterebilir. Başvuru ve prim ödemeleri, askerlik sonrasında gerçekleşebilir. Bu sayede toplu para ödemesi yapmak, emeklilikte alınacak emekli maaşının artmasına neden olur.

Askerlik Borçlanması Prim Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Askerlik borçlanmasında primlerin ödenmesi borçlanma tebliğinden itibaren 1 ay içinde gerçekleşir. Bu süre uzatılmaz. Aynı zamanda belirlenen süre içinde ödeme yapılmaması durumunda kişinin askerlik borçlanma başvurusu iptal edilir. Miktarın taksitlendirme şeklinde ödenmesi mümkün değildir.

Başvuru sonrasında 1 ay içinde, toplu olarak ödeme yapılması gerekir. Başvuru sonrasında 1 ay içinde ödeme yapılmaması durumunda başvuru iptali gerçekleşir ve askerde geçirilen günler prim günü olarak sayılmaz. Ancak başvurusu iptal olan kişilerin tekrar başvuru yapması ve ikinci bir talepte bulunması mümkündür.

Askerlik Borçlanması Prim Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanmasında prim hesaplama işlemi taban fiyatlar üzerinden hesaplanır. Taban fiyat asgari ücretin aylık %32’sidir. Kişiler isterse daha yüksek fiyat vererek kendi sigorta devamlılıklarını sağlayabilir. Aynı zamanda kişinin askerlik öncesi ve sonrasında aylık geliri üzerinden de fiyat alınabilir. Ödenecek prim ne kadar artarsa, emeklilikte alınacak maaş tutarı da o derecede artar.

Aylık hesaplama bazında askerlik borçlanma ücretleri şu şekildedir:

Borçlanma SüresiTutar
30 Gün1.144,80 TL
60 Gün2.289,60 TL
90 Gün3.434,40 TL
120 Gün4.579,20 TL
150 Gün5.724,00 TL
180 Gün6.868,80 TL
210 Gün8.013,60 TL
240 Gün9.158,40 TL
270 Gün10.303,20 TL
300 Gün11.448,00 TL
330 Gün12.592,80 TL
360 Gün13.737,60 TL
390 Gün14.882,40 TL
420 Gün16.027,20 TL
450 Gün17.172,00 TL
480 Gün18.316,80 TL
510 Gün19.461,60 TL
540 Gün20.606,40 TL

Belirtilen fiyatlar sadece tabandan hesaplanan ücretlerdir. Askerlik borçlanması miktarlarında her ay 30 gün olarak hesaplanır. Hesaplama sırasında askerlik yapılan döneme ait olan değil, başvuru yapılan döneme ait asgari ücret hesaplanır. 31 Aralık 2021 tarihine kadar yapılan başvurularda bu miktarlar geçerli olacaktır.

Tavan fiyatlar, asgari ücretin 7 katıdır. Bu miktarların ödenmesi durumunda emeklilikte daha fazla maaş almak ve erken emekli olmak mümkün hale gelir. Aynı zamanda başvuru dışında ücret ödemesi mümkün değildir. Kişi, kaç aylık askerlik borçlanmasına başvuru yaptıysa, o kadar ayın ödemesini yapmak zorundadır. 18 ay borçlanma talebinde bulunan kişi, 12 aylık ödeme yaptıysa 12 aylık borçlanma talebinde bulunmuş olur ve 18 aylık talebi iptal edilir.

Kısmi Askerlik Borçlanması Mümkün Müdür?

Askerlik borçlanmasının kısmi olarak yapılması mümkündür. Emeklilik primleri ödenen kişinin 6 aylık eksiği kalmışsa, sadece 6 aylık ödeme yapmak ve başvuru sürecini bu doğrultuda planlamak mümkündür. Bunun yanında kişinin emeklilik için 1 ayı kalmış olsa bile 1 aylık askerlik borçlanması yapmasına izin verilir. Böylece erken emekli olmak ya da emeklilik sürecinde daha fazla emekli maaşı almak mümkün hale gelir.

Sigorta Başlangıcından Önce Askerlik Yapanlar İçin Askerlik Borçlanması

Sigorta girişinden önce askere gidenler için borçlanma mümkündür. Kişinin sigorta başlangıcı 2021 iken, askere 2020’de gitmesi gibi bir durumda, askerlik borçlanması kadar süre, sigortada geri gider. Bu nedenle sigorta girişi bulunmayan kişiler de istedikleri kadar askerlik borçlanması yapabilir.

Bu sayede erken sigorta girişinden kaynaklanan erken emeklilik fırsatından yararlanmak mümkün hale gelir. Aynı zamanda askerlik süresi haricinde borçlanma mümkün değildir. Askerliğini kısa dönem yapmış bir kişi, 18 aylık borçlanma talebinde bulunamaz. Bu durumda sadece kişisel/özel sigorta türlerinden bir seçim yapması ve primlerini açıktan ödemesi gerekir.

Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanmasında başvuru süreci şu şekilde gerçekleşir:

 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden başvurur yapmak mümkündür.
 • Başvuru öncesinde e- devlet üzerinden başvuru formu çıktısını alınması ve doldurulması gerekir.
 • Gerekli belgelerin kişinin yanında olması gerekir.
 • Borçlanma talebinden sonra SGK tarafından bilgilerin teyit edilmesi işlemi başlatılır.
 • SGK tarafından yapılacak değerlendirme sonucu kişinin borçlanmaya uygun görülmesi durumunda borçlanma yapılmasına izin verilir.
 • Borçlanma bildirgesi kişinin e-devlet üzerinde kayıtlı ikamet adresine gönderilecektir.
 • Bildirge üzerinde bulunan IBAN numarasına gerekli ödemenin yapılması gerekir.
 • IBAN numarası gönderilmeyen belgelerde SGK veznelerine direkt ödeme yapılması gerekir.

Askerlik Borçlanması Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Askerlik borçlanmasına başvuru yapmak için istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

Belirtilen belgelerle Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden başvuru yapılmalıdır.

Askerlik Borçlanması Sorgulanma İşlemi Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanmasında sorgulama yapmak için kişilerin e- devlet sistemini kullanması gerekmektedir. Bu sistem üzerinden askerlik borçlanması tutarı, ödeme zamanı, toplam ve aylık borçlanma miktarı gibi bilgilere erişim sağlanır.

Bu konuda izlenecek adımlar şu şekildedir:

 • E-devlet sistemine giriş yapmak için öncelikle PTT üzerinden şifre alınması gerekir. İlk şifre 3 TL olarak ücretlendirilir.
 • TC kimlik numarasını kullanarak şifre değişimi yapılır. e-devlet.gov adresini kullanarak ilk giriş için şifre değişimi yapılır. Kullanıcı, bundan sonra yeni şifresi ile giriş yapacaktır.
 • İsteğe bağlı olarak cep telefonu ve e-posta eşleştirme işlemi yapılır.
 • Giriş yapılmasının ardından e-hizmetler kısmına gidilir. En alt kısımdaki kurumlar bölümü de bu konuda kullanılabilir.
 • Kurumlar sekmesinden Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne gidilir.
 • Ekranın sol kısmında yapılabilecek işlemler yer almaktadır. Burada 4A Askerlik Borçlanması kısmına girilir.
 • Ekranda, e-devlet sistemine girişte kullanılan TC kimlik numarası ve şifre baz alınarak kişinin askerlik borçlanması dökümü çıkarılacaktır.
 • Askerlik borçlanma zamanı, son ödeme tarihi, aylık ve yıllık borçlanma tutarı ile ödeme yapabileceğiniz merciler tek sayfada görülecektir.
 • Askerlik borçlanması için kredi kullanmak gibi durumlarda bu sayfanın çıktısı alınarak işlem yapılabilir.

Askerlik Borçlanması Talep Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Askerlik borçlanması için talep dilekçesi doldurma işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu içerisinde ya da e-devlet üzerinden gerçekleşir. Bu form sayesinde resmi askerlik borçlanması talebi oluşturulur. Bu nedenle formun doldurulması sırasında yanlış bilgi vermemek önem taşır.

Formun doldurma aşamaları şu şekildedir:

 • İlk bölümde ad soyad ve kimlik bilgilerinin girilmesi gerekir. Bu bölümde sosyal güvenlik numarasının girilmesi gerekir. Sosyal güvenlik numarasını bilmeyen kişilerin TC kimlik numarasını yazması gerekir.
 • Kişinin sosyal güvenlik kurumunda hangi kuruma bağlı olduğunun işaretlenmesi gerekir. Seçeneklerde SSK, bağkur ve emekli sandığı seçeneklerinden birinin işaretlenmesi gerekir.
 • Borçlanma miktarı, kişinin aldığı ücrete göre belirlenecektir. Bu nedenle form üzerinde “borçlanma miktarının hesabında seçilen günlük prime esas kazanç” bölümü bulunmaktadır.
 • İkinci bölümde borçlanmak istenen hizmetin ve borçlanma süresinin niteliği konmalıdır. Bu bölümde borçlanma istenen neden belirtilmelidir. Seçenekler arasında doğum izni gibi diğer borçlanma nedenleri de bulunmaktadır. Buradan “er ve erbaş olarak geçirilen süre” seçeneği işaretlenmelidir.
 • Üçüncü bölümde borçlanmak istenen süre seçilmelidir. “hizmetlerin/surelerin tamamı” seçeneğinin altında bulunan gün, ay ve yıllık süre yazılmalıdır.
 • Beyan ve taahhüt kısmında ise hazır olarak gösterilen dilekçenin imza ve kimlik bilgileri ile doldurulması gerekir. Aynı zamanda askerlikle ilgili ek belgelerin varlığı, sayfanın altında bulunan ekler kısmında belirtilmelidir.

İnternetten Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden askerlik borçlanması başvurusu yapmak için, e-devlet sitesinin kullanımı gerekir. Siteyi aktif olarak kullanarak, askerlik borçlanması başvuru sayfasına ulaşmak mümkündür. Bu sayfaya erişim basamakları şu şekilde sıralanabilir:

 • e-devlet.gov adresine giriş yapılmalıdır.
 • Giriş işleminde e-devlet şifresi kullanılır. Kullanılacak şifre PTT üzerinden temin edilebilir. Bunun haricinde şifre belirleme işlemi yapılamaz. İlk defa giriş yapacak kullanıcıların öncelikle PTT ile şifre alması gerekir.
 • PTT ile şifre alma yapıldıktan sonra TC kimlik numarası ile şifre değiştirme işlemi yapılır. PTT ile alınan şifre kullanılarak direkt olarak işlem yapılamaz.
 • Kullanım sırasında şifre değiştirme yapıldıktan sonra, yeni şifre ve TC kimlik numarası ile sisteme tekrar giriş yapılır.
 • Ekranın alt kısmında e-hizmetler bölümü yer almaktadır. Bu bölüm kullanılarak Adalet Bakanlığı’ndan icra dosyalarına, geniş bir yelpazede tüm kurumlara erişim sağlanır.
 • Hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne giriş yapılır.
 • Buradan 4A Askerlik Borçlanması bölümüne gidilir.
 • Eğer o zamana kadar bir borçlanma talebi bulunmuyorsa ekranda talep bulunmamaktadır yazısı çıkar. Askerlik borçlanma talebi gerçekleştiyse talep sonucu ekranda görülür.
 • Talebiniz yoksa, ekranda bulunan “talep oluştur” kısmına girmeniz gerekir.
 • Talep oluştur kısmı ile askerlik borçlanma talep formunu doldurarak gönderebilirsiniz.
 • Askerlik borçlanması sırasında işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesi için talep formunun çıktısını alarak en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine gitmeniz gerekir.

Askerlik Borçlanması Yapmak Erken Emeklilik Sağlar Mı?

Askerlik borçlanması ile erken emeklilik imkanı mümkündür. Ancak ödeme yapılan prim günü, emeklilikten tam olarak düşmez. Emeklilik süresinden yapılacak düşüş, yapılan ödemeye ve ödeme zamanına göre değişiklik gösterir. Örneğin 340 gün borçlanma yapan bunu ödeyen bir kişi, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık koşuluna tabi olur.

Bu durumda 5875 gün toplam prim ödemesi yapması gerekir. Koşullar bu şekilde değiştiği için 60 olan erkek emeklilik yaşı, sigorta ödemelerinde aksama olmaması durumunda 58 yaşa iner. Dolayısıyla askerlik borçlanması yapan bir kişi, emeklilik yaşının geriye çekilmesini sağlayabilir.

En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar ?

SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Yorumlar
 1. Ali ADAKOĞLU dedi ki:

  Merhaba,
  22/02/1975 doğumluyum askerlik görevini 1995/1996 yılları arasında 18 ay yaptım. Meslek lisesinden 28/09/1992 yılından sicil numarası aldım. 06/06/1997-31/08/1999 tarihleri arasında Bağkurlu olarak çalıştım. 01/09/1999 yılında işçi olarak işe başladım halen çalışmaktayım. Ne zaman emekli olurum. 15 ay askerlik ödemesi yaparsam hangi tarihte emekli olurum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

   1 ay kadar borçlanma yaptığınızda 5825 prim günü ve 56 yaşa tabi olursunuz.

 2. Cengiz Akça dedi ki:

  05.02.1970 doğumluyum.
  Sigorta başlangıcım 17.1.1995
  Prim 8420 gün
  1993 mart’ta askere gittim.1994 Eylülde geldim.(19 ay askerlik yaptım.)
  Emekliliği öne çekmem için ne yapmalıyım.
  Teşkkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   11 ay kadar borçlanma yaparak emeklilik yaşınızı 54 e çekebilirsiniz.

 3. Cengiz Akça dedi ki:

  Prim 8420 gün

 4. Cengiz Akça dedi ki:

  05.02.1970 doğumluyum.
  Sigorta başlangıcım 17.01.1995
  1993 mart’ta askere gittim.1994 Eylülde geldim.(19 ay askerlik yaptım.)
  Emekliliği öne çekmem için ne yapmalıyım.
  Teşkkürler.

 5. Savaş Erden dedi ki:

  31 Mayıs 1991-16 Eylül 1992 Tarihleri arasında askerlik yaptım, 4 Ocak 1995 Girişli toplam 5115 iş günüm bulunmakta askerlik borçlanması yaparak kaç yaşında emekli olabilirim acaba, teşekkür ederim…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   6 ay civarında borçlanma yaparsanız 54 YAŞINDA emekli olabilirsiniz.

 6. Selim Güneş dedi ki:

  Merhaba,
  22/04/1970 doğumluyum askerlik görevini 1990/1992 yılları arasında 18 ay yaptım İlk sigorta başlangıç tarihim 01/02/1996 dır ve halen daha çalışmaktayım 25 yıl hizmet ve 9 bin prim günüm var. 550 gün askerlik borçlanmasını yaparsam emekli olma tarihim ne olur.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   01/02/1996 sigorta başlangıcına göre – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir. şartına sahipsiniz.

   Yaklaşık 5 ay kadar borçlanma yaparsanız 55 yaşında yani 1 sene daha erken emekli olabilirsiniz.

 7. Mahmut Arslan dedi ki:

  Merhaba 08/04/1970 doğumluyum askerliğimi agustos 1990da yaptım ilk sigorta başlangıç tarihi 10/08/1992 sigortalılık süresi 10000gune çok az kaldı ne kadar askerlik borçlanırsam emekliligimi öne cekebilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   mevcut sigorta başlangıcınıza göre durumunuz;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir

   Buna göre yaklaşık 15 ay borçlanma yaparsanız emekli yaşınız 52 ye düşer

 8. Yusuf Yılmaz dedi ki:

  Doğum tarihim 05.03.1971
  26.05.1991-20.09.1992 arası askerlik görevimi yaptım.01.09.1996 tarihinde sigorta başlangıcım ve 8622 prim gün sayısı var.Ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerekir ?

 9. Sıla dedi ki:

  merhaba
  Eşimin doğum tarihi 22.02.1989
  Sgk 4A giriş tarihi 30.04.2008 toplam 23 gün sayısı var. 15 ay Askerlik borçlanması dahilinde ödemesi ne kadar tutar. Ve bu zamana kadar olan borçlanma ödeme dahilinde nasıl emekli yapabiliriz ? Kaç yaşında emekli olabilir ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   4/a sigortalıların erkeklerde askerlik haricinde borçlanması mümkün değil. emeklilik için ise 60 yaş ve 7000 gün prime tabidir.

 10. Erol dedi ki:

  10.11.1971 doğumluyum Kasım 1992 de askere gittim 19 ay askerlik yaptım 1995 Mayıs s.arabistana gittim Kasım 1999da döndüm 15şubat 2000de SSK’ya girdim 3486 günüm var

  1. Serdar dedi ki:

   14.08.1986 doğumluyum 04.08 2011 ilk sigorta girişim 4 a lıyım 2006 da 15 ay askerlik yaptım ne kadar öne çeker yıl olarak 3274 gün piririmim var şuan

 11. Alaattin Atıcı dedi ki:

  Merhabalar, 25/12/1968 doğumluyum 18/10/1995 sigorta başlangıcım var askerliğimi 1990-1992 yıllarında 18 ay olarak yaptım kaç ay askerlik borçlanması yapıp erken emekli olabilirim.

 12. özcan sert dedi ki:

  temmuz 1993 yılında sigorta başlangıcım var . doğum tarihim 15/10/1977 , toplam prim günüm 8075 gün . 2001-2003 yıllarında 550 gün askerlik yaptım. askerlik borçlanması yapsam maaşıma ne kadar etkisi olur emeklilik yaşımı öne çekermi ? şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerliğiniz sigorta başlangıcından sonra olduğu için emeklilik yaşınızı geriye çekmez. 8075 gün prim içinde yapacağınız askerlik borçlanmasına ödeyeceğiniz prim tutarının katma değeri yüksek olmaz. Bu nedenle borçlanma yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

 13. Yakup Usta dedi ki:

  11 1970 doğumluyum 1.11 1991’de işe girdim 1992 yılında 300 gün isteğe bağlı bağ-kur oğlum var 1990 Şubat ayında 18 ay askerlik yaptım askerlik borçlanmam emekliliğimi öne almama faydası olur mu kaç ay borçlanmam gerekir.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   01/11/1991 tarihli sigorta başlangıcınıza göre emeklilik şartınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

   6 aylık bir borçlanma ile emeklilik yaşınızı 1 yıl geriye alarak 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

 14. AHMET dedi ki:

  Hocam iyi günler,
  Babamın emekliliğiyle ilgili merak ettiklerimiz var, bizi aydınlatırsanız çok memnun oluruz.
  1970 doğumlu babam. 1988 yılında okuldan dolayı sigortalanmış ama primi hiç yatmamış. 1995 şubat yılında ilk primi yatmaya başlamış. 1991 yılında 19 ay askerlik yapmış. Şuan 8300 prim günü var. Askerliği yatırırsak 1 yıl daha önce emekli olacağını söylüyorlar. Bu doğru mu ve yatırırsa emekli maaşında düşüş ya da yükseliş olur mu?
  SAYGILARIMI İLETİYORUM…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şubat/1995 sigorta başlangıcına göre emeklilik şartları,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   Eğer 9 ay kadar bir borçlanma yapılır ise 54 yaşında emekli olabilir.