• 2019 Askerlik Borçlanması Hesaplama

  2019 Askerlik borçlanması hesaplama, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan erkeklerin erken emekli olabilmeleri amacıyla belirli şartlara uygunluk sağlandığında yapılabilmektedir. Sigortalı erkeğin askerlik süresinin tamamı ya da emeklilik için ihtiyaç olunacak kısmı borçlandırılabilmektedir.


  SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) kapsamında sigortalı olan erkekler, askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabilmektedir. Askerlik borçlanması hesaplama işlemleri ilgili yılın asgari ücretine bağlı olarak yapılmaktadır. Borçlanma süresi sigortalı erkeğin talep ettiği süre için yapılabilmektedir. Kişinin askerlik süresi 18 ay ise, dilerse 18 ay dilerse 1 gün borçlanılabilmektedir.

  Askerlik Borçlanması Tutarları Ne Kadar?

  2019 yılı için askerlik borçlanması tutarları henüz belirlenmemiştir. 2019 yılında ise sürelere göre hesaplandığında askerlik borçlanması tutarları şu şekildedir;

  • Askerlik borçlanması 20 ay üzerinden hesaplandığında, en düşük toplam tutar 16.373,76 TL’dir.
  • Askerlik borçlanması 18 ay üzerinden hesaplandığında, en düşük toplam tutar yaklaşık 14.736,38 TL’dir.
  • Askerlik borçlanması 12 ay üzerinden hesaplandığında, en düşük toplam tutar yaklaşık 9.824,27 TL’dir.
  • Askerlik borçlanması 6 ay üzerinden hesaplandığında, en düşük toplam tutar yaklaşık 4.912,13 TL’dir.
  • Askerlik borçlanması 1 ay üzerinden hesaplandığında, en düşük toplam tutar yaklaşık 818,69 TL’dir.

  Askerlik borçlanması için başvuru yapıldığında en fazla bir ay içerisinde ilgili tutarın ödenmesi gerekmektedir. Askerlik borçlanması yapmak, emeklilik şartlarından hem prim günü hem de yaş kriteri için avantaj sağlamaktadır. Askerlik borçlanması yapıldığında sigorta başlangıç tarihinden önce askerlik yapılmış ise, askerliğin başladığı tarihe kadar yaş geri çekilebilmektedir. Bir kişinin askerlik borçlanması ile yaş kriterine avantaj sağlaması için askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olması gerekmektedir.

  Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

  2019 yılı için günlük askerlik borçlanması en düşük 27,28 TL olarak, en yüksek günlük askerlik borçlanması ise 204,65 TL olarak hesaplanabilmektedir. Bu tutarlar 2019 yılı prime esas yani asgari günlük kazancın %32’sinin hesaplanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Askerlik borçlanması başvurusu yapıldığında, borçlanmak istenilen süreyle ilgili ödemelerin bir ay içerisinde yapılması gerekmektedir. Primi ödenmeyen günler, askerlik borçlanması kapsamına girmemektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Askerlik Borçlanmasına Dahil Olan Süreler Hangileridir?

  Askerlik borçlanması kapsamında sayılabilecek süreler bulunmaktadır. Bu süreler;

  • Er ya da erbaş olarak silah altında geçen günler askerlik borçlanması kapsamında değerlendirilmektedir.
  • Yedek subay okulunda geçen süreler askerlik borçlanmasına dahil edilebilmektedir.

  Bu sürelerin askerlik borçlanması kapsamına girebilmesi yasal mevzuatlar kapsamında mümkün hale gelmektedir. Askerlik borçlanması yapılarak, erken emekli olunabilmesi için ilgili kişinin askerlik görevini yerine getirmiş olması gerekmektedir. Askerlikten muaf olanlar ya da askerliğini yapmamış olan kişiler, askerlik borçlanması yapamamaktadır.

  Askerlik Borçlanması İçin Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Er ya da erbaş olarak silahaltında geçirilen veya yedek subay okulunda geçirilen süreler askerlik borçlanması kapsamında sayılırken, ilgili sigortalı erkeğin vefatı durumunda hak sahipleri tarafından da borçlanma yapılabilmektedir. Askerlik borçlanması başvurusu hem online olarak hem de kuruma gidilerek yapılabilmektedir.

  Başvuru için Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. Askerlik borçlanması gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Askerlik Borçlanması Belgesi (internet üzerinden ya da SGK merkezlerinden temin edilebilmektedir.)
  • Başvuru Dilekçesi (İlgili askerlik şubesinden alınması gerekmektedir.)
  • Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi

  Askerlik borçlanması başvurusu E-Devlet üzerinden online olarak da yapılabilmektedir. Bu başvuru için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • Eski ismiyle SSK, yeni sistemdeki ismiyle 4A kapsamında askerlik borçlanması yapılabilmesi için;
   • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
   • Adres tıklandığında açılan sayfada kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Bunun için ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanarak, kimlik doğrulama sayfasına gidilmelidir.
   • Açılan sayfada kimlik doğrulama yollarından biri seçilerek sisteme giriş yapılmalıdır.
   • Kimlik doğrulama işleminden sonra açılan sayfada gerekli bilgiler doldurularak başvuru tamamlanabilmektedir.
  • Eski ismiyle BAĞ-KUR, yeni ismiyle 4B kapsamında askerlik borçlanması yapılabilmesi için;

  Askerlik Borçlanması Yapılabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

  Askerlik borçlanması yapılabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Askerlik borçlanması olarak sigortalı erkeklere bu hak, erkeklerin askerlik sürecinde sigortasının yatırılmaması ve askerlik sürecinde çalışma ortamında uzak kalmalarıdır. Askerlikte geçirilen sürenin, sigortalı bir erkek için dezavantaj oluşturmaması adına askerlik borçlanması hakkı verilmektedir. Askerlik borçlanması şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • 5510 sayılı kanun kapsamında SSK (4A), BAĞ-KUR (4B), Emekli Sandığı (4C), isteğe bağlı sigortalılar ve kanun kapsamında yer alan tüm sigortalı erkekler askerlik borçlanması hakkına sahiptirler.
  • Askerlik borçlanmasında, borçlanılan tarihteki sigortalılık statüsü esas alınmaktadır. Yani kişi son olarak bağlı bulunduğu sigorta kolu üzerinden askerlik borçlanması başvurusu yapabilmektedir.
  • Zorunlu sigortalılık süresi son erdikten sonra isteğe bağlı olarak prim ödeyen kişiler, askerlik borçlanması için BAĞ-KUR kapsamında değerlendirilmektedir.
  • Askerlik borçlanması için başvuru yapıldıktan sonra gerekli incelemeler yapılarak tarafınıza bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme yapıldıktan sonra toplam askerlik borcunun bir ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmesi gerekmektedir. 1 ay içerisinde ödenmeyen askerlik borçlanması tutarları silinecek ve bu haktan faydalanılmayacaktır.
  • Askerlik borçlanması için yapılması gereken toplu ödeme, parçalı olarak da yapılabilmektedir. 540 gün borçlanma yapılmış ise bir ay geçmeden 360 günün ödenmesi de kabul edilebilmektedir. Fakat arada kalan eksik süre için tekrar başvuru yapılması gerekecektir.

  Askerlik Borçlanmasının Sigorta Başlangıç Tarihine Etkisi Nedir?

  Askerlik borçlanması avantajları arasında en önemlilerinden bir tanesi sigorta başlangıç tarihinin geriye çekilebilir olmasıdır. Askerlik borçlanması başvurusunda bulunacak olan kişi, askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmış olmaması gerekmektedir. Böyle bir durumda sigorta başlangıç tarihi askerlik borçlanmasının yapıldığı gün sayısı kadar geriye çekilmektedir. Bu durumu bir örnek ile açıklamak gerekirse;

  • SSK (4A) kapsamında çalışan bir kişinin 05.04.1998 tarihinde sigortalılığının başladığı ve 21.05.1993 ila 21.01.1995 tarihleri arasında askerliğini yapmış olduğu düşünüldüğünde;
   • Günlük asgari askerlik borçlanma primi 21,24 TL ile askerlik gün sayısının çarpılması sonucu toplam ödenmesi gereken askerlik borçlanması tutarı bulunmaktadır. Bu durumda 21,24 TL x 602 gün hesaplaması sonucu 12.786,48 TL askerlik borçlanması ödenmelidir.
   • Başvurudan sonra 1 ay içerisinde ilgili rakamın ödenmesi sonucunda emeklilik için kazanılan avantajlar şu şekilde olacaktır;
    • Borçlanılan gün sayısı yani emeklilik için kazanılan prim günü sayısı 1 yıl 8 ay 2 gün olacaktır.
    • Sigorta başlangıcı ise 1 yıl 8 ay 2 gün geriye alınabilecektir. Yani 05.10.1998 sigorta başlangıç tarihi, 03.02.1997 tarihine kadar geriye çekilebilecektir.

  Askerlik borçlanması için hesaplamalar yapıldığında, borçlanma yapmak isteyen kişiye ne kadar süre borçlanabileceğinin bilgisi verilmektedir. Bu bilgi ışığında kişi dilediği sürede borçlanma yaparak hem yaş hem de prim gününden fayda alarak, erken emekli olabilmek için şans elde edecektir.

  En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar ?

  SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

  SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  2019 Askerlik Borçlanması Hesaplama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. İSMAİL CÖMERT dedi ki:

   Merhaba,

   24.12.1997 sigorta başlangıcım,
   27.02.1996 askerlik başlangıcım 15 ay süre ile yaptım.
   Ne kadar askerlik süresi borçlanırsam yaş olarak geri çeker.
   Ne zaman emekli olabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    24/12/1997 sigorta başlangıcına göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

    Buna göre 7 ay borçlanma yaparak başlangıç tarihini 23/05/1997 tarihine çekerek 1 sene erken emekli olabilirsiniz.

  2. Hasan dedi ki:

   1.11.1999 sigorta başlangıcım 25.5.1996 da askere gittim 18 ay askerlik yapdım.ne zaman emekli olurum.e devlette sigorta başlangıç tarihi 1.10.1989 gözüküyor bu tarih staj tarihimdi. Ne zaman emekli olurum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2 aylık askerlik borçlanması ile sigorta başlangıcını 08/09/1999 tarihinden öncesine çekerek;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

    Askerliğin tamamını borçlanarak;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir

    şartlarında emekli olabilirsiniz.

  3. Oktay dedi ki:

   Merhaba sigorta başlangıç tarihim 1986 yüzde 62 engelli raporum var vergi indiriminden yararlanyorum 15 ay askerlik yaptım 3120 pirimi var ne zaman emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet süreniz dolmuş. priminiz için 480 gün kalmış askerliği borçlanıp 30 gün de isteğe bağlı prim ödeyerek emekli olabilirsiniz.

  4. ali dedi ki:

   merhaba,benim sorum,sigorta başlangıcım 1994 (staj),
   1998-2000 yıllarında ,18 ay askerlik yaptım,
   staj harici ilk sigortalı olarak 16.05.2000 yılında çalışmaya başladım,
   hiç boşluk olmadan hala çalışıyorum,1977 doğumluyum,
   asakerliğimi borçlanırsam ne gibi avantajlarım olur.
   teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması yaparsanız sigorta başlangıcınız 08/09/1999 öncesine çekilir ve 3600 2 yıl yaşınız geriye çekileceği gibi 3600 günle kısmi emeklilik hakkını elde edebilirsiniz.

  5. Murat dedi ki:

   Merhaba ben 03 04 1994 askerden sonra işe başladım şu anda 8115 pirim günüm var 15 ay askerlik yaptım 1 ay veya 1gun borçlanırsam yaşımı ne kadar öne ceker.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    03/04/1994 tarihli sigorta başlangıcınıza göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

    Yaşınızı 1 sene geriye çekebilmek için askerliğinizin tamamını borçlanmanız gerekiyor böylece 15 ay geriye çekerek;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir

  6. Mustafa akgün dedi ki:

   Merhaba ben 21.05.2001 tarihinde askere gittim sigorta başlangıcım ise 30.05.2003 18 ay borçlanma yaparsam sigorta başlangıcım hangi tarihe çekilecek.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta başlangıcınız 30/05/2003 tarihinden 18 ay geriye çekilir. yani 2001 yılının 11. ayı sonuna çekilir. Bu size yaş olarak erken emeklilik için bir avantaj sağlamaz. Sadece prim gününüz artar.

  7. emin dedi ki:

   MERHABA
   01/07/1995 sigorta başlangıcım.
   30/08/1991 de askerliğimi 15 ay yaptım. kaç ay askerlik borçlanması yapmam lazım. bunun bana avantajı ne olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/07/1995 tarihli sigorta başlangıcına göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

    buna göre Askerliğin 14 ayını borçlanarak emeklilik yaşını 54 e çekebilirsiniz.

  8. Mahmut dedi ki:

   1967 doğum tarihim 02/15/1994 ilk siğorta girişim var şu anda 25 yıl vev6300 günüm doldu ne kadar askerlik borclanırsam ne zaman emekli olurum 1987 de 18 ay askerlik yaptım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15/02/1994 tarihli sigorta başlangıcına göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

    Askerlik borçlanması yaparsanız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

  9. Mehmet Çelik dedi ki:

   01/12/1996 sgk girişim 01/01/1974 doğum tarihim 94/95yılları 18 ay askerliğimi yaptım askerliğimi borclanırsam avantajı ne olur sgk başlangıcım nekadar geri gelir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/12/1996 tarihli sigorta başlangıcına göre ;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

    Askerliğinizin 13 ayını borçlanırsanız emeklilik yaşınız 1 yıl geriye çekilir ve 55 yaşında emekli olabilirsiniz.

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir

  10. Halit turan dedi ki:

   2004 8inci ayda askere gittim öncesinde sigortam yok borçlanma yaptığım zaman normal şartlarda 2027 de emekli olacağım askerligi ödediğim zaman bu süre 2004 de cekiyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması başlangıcı askerlik yapılan tarihe çekmez. Borçlanmanız kadar ilk işe başladığınız tarihi o kadar geri çeker. Örneğin 2008 de sigortanız başladı ise 2006 yılına çeker.

  Sorunuzu Yazın