• 2019 Askerlik Borçlanması Hesaplama

  2019 Askerlik borçlanması hesaplama, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan erkeklerin erken emekli olabilmeleri amacıyla belirli şartlara uygunluk sağlandığında yapılabilmektedir. Sigortalı erkeğin askerlik süresinin tamamı ya da emeklilik için ihtiyaç olunacak kısmı borçlandırılabilmektedir.


  SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) kapsamında sigortalı olan erkekler, askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabilmektedir. Askerlik borçlanması hesaplama işlemleri ilgili yılın asgari ücretine bağlı olarak yapılmaktadır. Borçlanma süresi sigortalı erkeğin talep ettiği süre için yapılabilmektedir. Kişinin askerlik süresi 18 ay ise, dilerse 18 ay dilerse 1 gün borçlanılabilmektedir.

  Askerlik Borçlanması Tutarları Ne Kadar?

  2019 yılı için askerlik borçlanması tutarları henüz belirlenmemiştir. 2019 yılında ise sürelere göre hesaplandığında askerlik borçlanması tutarları şu şekildedir;

  • Askerlik borçlanması 20 ay üzerinden hesaplandığında, en düşük toplam tutar 16.373,76 TL’dir.
  • Askerlik borçlanması 18 ay üzerinden hesaplandığında, en düşük toplam tutar yaklaşık 14.736,38 TL’dir.
  • Askerlik borçlanması 12 ay üzerinden hesaplandığında, en düşük toplam tutar yaklaşık 9.824,27 TL’dir.
  • Askerlik borçlanması 6 ay üzerinden hesaplandığında, en düşük toplam tutar yaklaşık 4.912,13 TL’dir.
  • Askerlik borçlanması 1 ay üzerinden hesaplandığında, en düşük toplam tutar yaklaşık 818,69 TL’dir.

  Askerlik borçlanması için başvuru yapıldığında en fazla bir ay içerisinde ilgili tutarın ödenmesi gerekmektedir. Askerlik borçlanması yapmak, emeklilik şartlarından hem prim günü hem de yaş kriteri için avantaj sağlamaktadır. Askerlik borçlanması yapıldığında sigorta başlangıç tarihinden önce askerlik yapılmış ise, askerliğin başladığı tarihe kadar yaş geri çekilebilmektedir. Bir kişinin askerlik borçlanması ile yaş kriterine avantaj sağlaması için askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olması gerekmektedir.

  Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

  2019 yılı için günlük askerlik borçlanması en düşük 27,28 TL olarak, en yüksek günlük askerlik borçlanması ise 204,65 TL olarak hesaplanabilmektedir. Bu tutarlar 2019 yılı prime esas yani asgari günlük kazancın %32’sinin hesaplanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Askerlik borçlanması başvurusu yapıldığında, borçlanmak istenilen süreyle ilgili ödemelerin bir ay içerisinde yapılması gerekmektedir. Primi ödenmeyen günler, askerlik borçlanması kapsamına girmemektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Askerlik Borçlanmasına Dahil Olan Süreler Hangileridir?

  Askerlik borçlanması kapsamında sayılabilecek süreler bulunmaktadır. Bu süreler;

  • Er ya da erbaş olarak silah altında geçen günler askerlik borçlanması kapsamında değerlendirilmektedir.
  • Yedek subay okulunda geçen süreler askerlik borçlanmasına dahil edilebilmektedir.

  Bu sürelerin askerlik borçlanması kapsamına girebilmesi yasal mevzuatlar kapsamında mümkün hale gelmektedir. Askerlik borçlanması yapılarak, erken emekli olunabilmesi için ilgili kişinin askerlik görevini yerine getirmiş olması gerekmektedir. Askerlikten muaf olanlar ya da askerliğini yapmamış olan kişiler, askerlik borçlanması yapamamaktadır.

  Askerlik Borçlanması İçin Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Er ya da erbaş olarak silahaltında geçirilen veya yedek subay okulunda geçirilen süreler askerlik borçlanması kapsamında sayılırken, ilgili sigortalı erkeğin vefatı durumunda hak sahipleri tarafından da borçlanma yapılabilmektedir. Askerlik borçlanması başvurusu hem online olarak hem de kuruma gidilerek yapılabilmektedir.

  Başvuru için Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. Askerlik borçlanması gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Askerlik Borçlanması Belgesi (internet üzerinden ya da SGK merkezlerinden temin edilebilmektedir.)
  • Başvuru Dilekçesi (İlgili askerlik şubesinden alınması gerekmektedir.)
  • Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi

  Askerlik borçlanması başvurusu E-Devlet üzerinden online olarak da yapılabilmektedir. Bu başvuru için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • Eski ismiyle SSK, yeni sistemdeki ismiyle 4A kapsamında askerlik borçlanması yapılabilmesi için;
   • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
   • Adres tıklandığında açılan sayfada kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Bunun için ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanarak, kimlik doğrulama sayfasına gidilmelidir.
   • Açılan sayfada kimlik doğrulama yollarından biri seçilerek sisteme giriş yapılmalıdır.
   • Kimlik doğrulama işleminden sonra açılan sayfada gerekli bilgiler doldurularak başvuru tamamlanabilmektedir.
  • Eski ismiyle BAĞ-KUR, yeni ismiyle 4B kapsamında askerlik borçlanması yapılabilmesi için;

  Askerlik Borçlanması Yapılabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

  Askerlik borçlanması yapılabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Askerlik borçlanması olarak sigortalı erkeklere bu hak, erkeklerin askerlik sürecinde sigortasının yatırılmaması ve askerlik sürecinde çalışma ortamında uzak kalmalarıdır. Askerlikte geçirilen sürenin, sigortalı bir erkek için dezavantaj oluşturmaması adına askerlik borçlanması hakkı verilmektedir. Askerlik borçlanması şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • 5510 sayılı kanun kapsamında SSK (4A), BAĞ-KUR (4B), Emekli Sandığı (4C), isteğe bağlı sigortalılar ve kanun kapsamında yer alan tüm sigortalı erkekler askerlik borçlanması hakkına sahiptirler.
  • Askerlik borçlanmasında, borçlanılan tarihteki sigortalılık statüsü esas alınmaktadır. Yani kişi son olarak bağlı bulunduğu sigorta kolu üzerinden askerlik borçlanması başvurusu yapabilmektedir.
  • Zorunlu sigortalılık süresi son erdikten sonra isteğe bağlı olarak prim ödeyen kişiler, askerlik borçlanması için BAĞ-KUR kapsamında değerlendirilmektedir.
  • Askerlik borçlanması için başvuru yapıldıktan sonra gerekli incelemeler yapılarak tarafınıza bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme yapıldıktan sonra toplam askerlik borcunun bir ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmesi gerekmektedir. 1 ay içerisinde ödenmeyen askerlik borçlanması tutarları silinecek ve bu haktan faydalanılmayacaktır.
  • Askerlik borçlanması için yapılması gereken toplu ödeme, parçalı olarak da yapılabilmektedir. 540 gün borçlanma yapılmış ise bir ay geçmeden 360 günün ödenmesi de kabul edilebilmektedir. Fakat arada kalan eksik süre için tekrar başvuru yapılması gerekecektir.

  Askerlik Borçlanmasının Sigorta Başlangıç Tarihine Etkisi Nedir?

  Askerlik borçlanması avantajları arasında en önemlilerinden bir tanesi sigorta başlangıç tarihinin geriye çekilebilir olmasıdır. Askerlik borçlanması başvurusunda bulunacak olan kişi, askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmış olmaması gerekmektedir. Böyle bir durumda sigorta başlangıç tarihi askerlik borçlanmasının yapıldığı gün sayısı kadar geriye çekilmektedir. Bu durumu bir örnek ile açıklamak gerekirse;

  • SSK (4A) kapsamında çalışan bir kişinin 05.04.1998 tarihinde sigortalılığının başladığı ve 21.05.1993 ila 21.01.1995 tarihleri arasında askerliğini yapmış olduğu düşünüldüğünde;
   • Günlük asgari askerlik borçlanma primi 21,24 TL ile askerlik gün sayısının çarpılması sonucu toplam ödenmesi gereken askerlik borçlanması tutarı bulunmaktadır. Bu durumda 21,24 TL x 602 gün hesaplaması sonucu 12.786,48 TL askerlik borçlanması ödenmelidir.
   • Başvurudan sonra 1 ay içerisinde ilgili rakamın ödenmesi sonucunda emeklilik için kazanılan avantajlar şu şekilde olacaktır;
    • Borçlanılan gün sayısı yani emeklilik için kazanılan prim günü sayısı 1 yıl 8 ay 2 gün olacaktır.
    • Sigorta başlangıcı ise 1 yıl 8 ay 2 gün geriye alınabilecektir. Yani 05.10.1998 sigorta başlangıç tarihi, 03.02.1997 tarihine kadar geriye çekilebilecektir.

  Askerlik borçlanması için hesaplamalar yapıldığında, borçlanma yapmak isteyen kişiye ne kadar süre borçlanabileceğinin bilgisi verilmektedir. Bu bilgi ışığında kişi dilediği sürede borçlanma yaparak hem yaş hem de prim gününden fayda alarak, erken emekli olabilmek için şans elde edecektir.

  En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar ?

  SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

  SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  2019 Askerlik Borçlanması Hesaplama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mehmet dedi ki:

   İyi günler Benim babam 23.10.1960 doğumlu ilk sigorta tarihi 01.05.1985 toplam pirim günü şuan 3000 . 1983 yıllarından 600 gün de askerlik borçlanması yapmak istiyor. aBabam kaç gün ile ne zaman emekli olabilir . Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız 3600 günü tamamlayarak 60 yaşında emekli olabilir.

   2. Mehmet dedi ki:

    Peki bu 3600 ün 600 gününü askerlik borçlanması ile tamamlasa olur değil mi

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet olur. Emekliliği engellemez.

  2. Sabri T dedi ki:

   Hocam iyi çalışmalar.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.Ben 30.05.1968 doğumluyum işe giriş tarihim 01.03.1990 5735 prim günüm var.Sorum ise askerliğimi ne kadar borçlanırsam 1 yaş geri çekerim ve tam olarak hangi tarihten itibaren emekliliği haketmiş olurum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    19 yıl 4240 gün prim şartınız var ve bunu sağlamış gözüküyorsunuz. Vergi indiriminiz var ise emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

   2. Sabri T dedi ki:

    Hocam bildiğim kadarıyla 25 yıl hizmetlilik süresi ve 5525 prim gününe tabiyim.Sorumun tam cevabını alamadım.Sanırım bir hesaplama hatası yapıldı.

  3. ali dedi ki:

   Merhaba
   SGK giriş 1/07/1999
   Doğum 1969
   askerliğimi borclanırsam avantajı ne olur
   Teşekürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/07/1999 sigorta başlangıcı ile ;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

    8 ay kadar borçlanma yaparsanız 57 yaşında emekli olabilirsiniz

  4. Erdinç dedi ki:

   Merhabalar, ne zaman emekli olurum ve askerlik borçlanması yapıcam ama ne kadara süre borçlanmam gerek.
   doğum tarihim : 01.01.1969
   işe başlama: 15.6.1993
   ssk gün sayım: 8155
   askerlik başlangıç: 03.05.1989
   askerlik teskere : 24.11.1990

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre mevcut emeklilik şartlarınız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

    7 ay borçlandığınız takdirde emeklili yaşınız 1 sene geriye çekilerek 53 olacaktır.

   2. Erdinç dedi ki:

    çok teşekürler sağolun

  5. beyazıt dedi ki:

   MERHABA
   DOĞUM TARİHİ 18-11-1973
   03/1993- 09/1994 TARİHLERİ ARASINDA 19 AY ASKERLİK YAPTIM
   SGK BAŞLANGIÇ 02/1995 PİRİM GÜNLER TAM 55 YAŞINDA EMEKLİ OLMAM GEREKİYOR AKERLİK ÖDEMESİ YAPARSAM KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLURUM ? TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    02/1995 sigorta başlangıcınıza göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

    Yaklaşık 9 ay askerlik borçlanması yaparak 54 yaşında emekli olabilirsiniz.

  6. Ahmet başaran dedi ki:

   Haziran 1991 yılında 3 ay er eğitimi yaptım daha sonra öğretmen olarak askere gitmeden önceki görev yaptığım okuluma devam ettim. Geri kalan askerliğimi okulumda öğretmen olarak tamamladım. Sgk dökümüne baktığımda haziran 1991 den 10.09.1992 tarihleri arası görünmüyor. Asker öğretmen olarak görev yaptığım süreler emekli sandığından sayılmıtor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet emekli sandığından sayılmaktadır. dilerseniz 3 ayı da borçlanabiliyorsunuz. 4/c hizmet dökümü olarak kontrol edin.

  7. Bayram ali beyaz dedi ki:

   Merhaba 26.07 1969 doğumlu yum sigorta başlangıcım 01.10.1991 toplam ödenmiş gün 5060 askerliğimi 1989 1991 arası 18 ay yaptım askere giderken sigortam yotu askerlik borçlanmasının 18 ay olarak yatırdığımda ne kadar öne çeker ve nezaman emekli olabilirim TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/10/1991 tarihli sigorta başlangıcına göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    5 ay kadar askerlik borçlanması ile 52 yaşında emekli olabilirsiniz. tamamını borçlanmanıza gerek yok. Tamamını borçlansanız bile yine 52 yaşında emekli olursunuz.

  8. Cem Abaydım dedi ki:

   Merhaba, öncelikle hizmetiniz için teşekkürler.
   11.05.1974 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 01.03.1998. 1997 de 18 ay askerliğimi tamamladım. 7207 prim günüm var. Zamanından önce emekli olmak için ne kadara borçlanırsam (gün ve TL tutarı olarak) ne zaman emekli olabilirim?
   Tekrar teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/03/1998 tarihli sigorta başlangıcınıza göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

    Yaklaşık 10 ay kadar borçlanma yaparak 56 yaşında emekli olabilirsiniz.

  9. caner türkmen dedi ki:

   merhaba 20/02/1969 doğumluyum sigorta başlangıcım 01/03/1987 ödenmiş primim 4700. 1992/1993 tarihleri arasında 15 ay askerlik yaptım nekadar askerlik borçlanması yapmam gerekli ve ne zaman emekli olurum teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması sigorta başlangıcı sonrası olduğu için yaşı etkilemez. 01/03/1987 tarihli sigorta başlangıcına göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1986 ile 23.05.1988 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5375’dür.

    Askerliğin tamamını borçlanıp, eğer çalışmıyorsanız kalanı isteğe bağlı sigorta ile ödemelisiniz.

   2. Bedirhan erdem dedi ki:

    Selam hocam
    Ben 1995 ve 1997 arasi hakkaride ohal bolgesinde askerlik yaptim
    ssk girisim 06.06.1998
    Askerlik borclammasi yaparken ohal bolgesinde askerlik yapanlar 2 ay prim oduyormuş diye duydum dogrumu acaba
    Birde askerlik borclanmasi yaparsam ssk girisim 1995 mi olacak artik
    Tesekkurl ederim şimdiden

  10. yücel dedi ki:

   kolay gelsin
   18/11/1982 sigorta başlangıcım var 03/06/1986 sevk 14/12/1987 terhis yazmakta sizce ben kaç gün borçlanabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 18 ay borçlanma hakkınız mevcut

   2. Ersoy dedi ki:

    Sigorta başlangıcım 01.05.1998 askerden sonra sigortalı oldum.askerliğimi 18 ay yaptım. 540 gün askerlik boçlanması yaptığımda sigorta başlangiç tarihim ne olur.askerlik borçlanması için yspmam gereken işlem sırası nedir

  11. Gürcan dedi ki:

   Merhaba ben 17.10.1977 doğumluyum 21.02.1997 yılında askere gittim 06.10 2000 yılında bağkurlu oldum 535 gün 04.02 2002de sigortalı oldum 3750 gün ne zaman emekli olabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre ssk dan emekli olacaksınız. 06/10/2000 tarihli sigorta başlangıcına göre 7000 gün 60 yaşında emekli olabileceksiniz. Ancak 12 ay borçlanma yaparak başlangıç tarihinizi 08/09/1999 öncesine çekerek 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  12. DİLEK TÜMER dedi ki:

   MERHABA
   Ben bayanım 3600 günde nezaman emeklilik baş vurusu yapabilirim
   Doğum Tarihim : 25/03/1965
   SSK Başlangıç Trh. :01/08/1993
   Şu anda (3610) günüm var.
   Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
   SAYGILAR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günü doldurduğunuz tarihe göre emeklilik yaşınız belirlenmektedir. Aşağıdaki tarih aralıklarına göre hesaplama yapabilirsiniz.

    52 yaşında emekli olabilmek için 24.05.2002 ila 23.05.2005 tarihleri arasında,
    54 yaşında emekli olabilmek için 24.05.2005 ila 23.05.2008 tarihleri arasında,
    56 yaşında emekli olabilmek için 24.05.2008 ila 23.05.2011 tarihleri arasında,
    58 yaşında emekli olabilmek için 24.04.2011 tarihinden sonra

  13. UĞUR TÜMER dedi ki:

   Merhaba.
   19/12/1963 doğumluyum Askerliğimi 1983 senesinde 20 ay(610)gün
   olarak yapdım. Sigorta başlangıç tarihim 01-08-1997 (5016)günüm
   var askerlik süremi yatırırsam nekadardaha çalışmam grekeçek ve ne
   zaman emekli olabilirim.
   TEŞEKKÜRLER
   SAYGILARIMLA

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/08/1997 tarihli sigorta başlangıcına göre emeklilik şartlarınız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

    3 ay kadar borçlanma ile 56 yaşını doldurduğunuzda 5825 günle emekli olabilirsiniz. Daha geriye gitme şansınız bulunmuyor. Ancak tüm askerliği borçlanıp kalan 200 günü isteğe bağlı sigorte ödeyerek prim gününüzü doldurabilirsiniz. Yani tümünü borçlanmanız yararınıza olacaktır.

   2. Hasan dedi ki:

    İyi günler sigorta girişim 20.07.1992
    Askerlik yapmış olduğum tarih 27.11.1990 – 08.05.1992 tarihleri arasıdır.
    Kaç gün askerlik borçlanması yapmam lazım.
    Doğum tarihim 25.03.1970

    Teşekkür ederim

  14. oğuzhan aksu dedi ki:

   1988–1989 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım işe başlama 1991 askerlik borçlnması yaparsam emekli aylığım ne kadar artar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre maaş hesaplaması yapmamız mümkün değil. Ancak borçlanma yaparak emeklilik yaşınızı 1 sene geriye çekebilirsiniz.

  15. Murat dedi ki:

   1.10.1994 sgk lıyım 18.06 1966 doğumluyum askerligimin nekadarını yatırırsam emekli olurum askerlik dönemim 1986.87

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda emeklilik hakkınız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir

    5 ay borçlanma yaparak 54 yaşında emekli olabilirsiniz.

  16. HAKAN dedi ki:

   Merhaba,
   25.04.1974 doğumluyum
   Sigorta giriş tarihim 15.12.1999
   Prim ödeme gün sayısı:6986
   Askerlik bilgilerim;
   Sevk tarihi:20/11/1998
   Terhis tarihi:20/07/1999
   En erken hangi yaşta ne kadar askerlik borçlanması yaparak emekli olabilirim?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tüm askerliği borçlanmanıza gerek yok 08/09/1999 öncesine gelecek şekilde 4,5 ay kadar borçlanırsanız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

    borçlanmanın büyük faydası var. Borçlanmazsanız 7000 prim günü ile 60 yaşında emekli olacaksınız. 2 sene faydası var. Ayrıca 15 yıl 3600 günü doldurduğunuz için istifa ettiğinizde kıdem alabilirsiniz.

  17. Yaşar yılmazoğlu dedi ki:

   Merhabalar sigorta başlangıç 20.6.1993 askere1989 da gittim 18ay askerlik yatırdım 15.31969dogumluyum 8000bin günüm var ne zaman emekli olabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    20/06/1993 sigorta başlangıcına göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

    7,5 ay askerlik borçlanması yaparsanız 53 yaşında 1 sene önce emekli olabilirsiniz.

  18. serkan dedi ki:

   05 01 1975 doğumluyum 1995 1997 yılları arası 18 ay askerlik yaptım 22 11 2000 sigorta baslangicim var ne zaman emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliği borçlanmazsanız 60 yaş 7000 Gün, Askerliği borçlanıp başlangıç tarihini 08/09/1999 tarihinden öncesine çekerseniz 58 yaşında

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

  19. Mehmet dedi ki:

   Merhaba sigorta başlangıç tarihi 03.12.1989 pirim gün sayım 7750 askerden sonra sigortasıyım 22.05.1968 doğumluyum askerlik borçlanması ile ne zaman emekli olabilirim teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    03/12/1989 tarihli sigorta başlangıcına göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

    Eğer 15 gün borçlanırsanız. 1 yaş geriye çekebilir 22/05/2020 de emekli olabilirsiniz.

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

   2. Arif dedi ki:

    1988 sigorta girişim var 1997-99 yollarında 18 ay askerlik yaptım ne zaman emekli olurum ne kadar borçlanmam gerekir 1974 doğumluyum

  20. Faik dedi ki:

   merhaba

   Ben 01.05.1961 doğumlu 20 ay askerlik yapmış bir vatandaşım.02.06.2005 Tarihinde bağ-kur lu olarak sigorta başlangıcı yaptım. 05.04.2019 tarihi itibariyle 13 yıl 10 ay 4 gün Bağ-kur primim var.
   Benim sorum şu :
   1- Askerlik borçlanması olarak 20 ay parası yatırmak istesem ne kadar yatırmam gerekir.?
   2- Askerlik borçlanmasını yatırdığım takdirde kısmi olarak ne zaman emekli olabilirim.
   Vereceğiniz cevap için şimdiden çok tşk ederim.

  21. Alattin dedi ki:

   23,10,1974 doğumluyum askerlik başlangıç sürem 21,11,1998 18 ay askerlik sürem oldu.sigorta başlangıç tarihim 15,11,2006 ne zaman emekli olabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15/11/2006 tarihli sigorta başlangıcınızı 18 ay yaptığnız askerliğ borçlanmanız geriye çeker ama 15/11/2006 tarihinden 18 ay geriye çeker. Buda emeklilik yaş prim ve süreleri etkilemez. Yani Borçlanma sigorta başlangıcını Askerlik tarihine çekmez.

  22. Hayati dedi ki:

   Doğum Tarihim= 15.03.1969
   İşe Giriş Tarihim=03.05.1999
   Prim Günüm=6650
   18 Ay Askerlik yaptım Askerliğimi borçlanırsam tam olarak ne zaman emekli olurum.
   İyi çalışmalar diliyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    03/05/1999 tarihli başlangıca göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür

    Yaklaşık 11 ay borçlanma yaparsanız;

    tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

    şartlarına tabi olursunuz.

  23. fatih dedi ki:

   Merhaba,

   Şu an 4350 günüm var, ve 4500 e tamamlamak istiyorum..
   4A’lıyım ve üst limit olarak aylık ne kadar yatırmalıyım.
   Çalışmıyorum ve dışarıdan prim ödeyeceğim.
   Askerlik dönemi de 180 gün..
   sigorta başlangıcım 22 Mart 2007

  24. yasin özdemir dedi ki:

   mrb 09.11.1995 yılında işe başladım yaşım 55 primim 8300 (1982) yılında 20 ay askerlik yaptım askerlikten önce sigortam yoktu ne kadar borçlansam ne zaman emekli olurum cvb için şimdiden tşk.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

    siz yaş ve gün şartını sağlamışsınız ancak 25 yıllık hizmet süresini 2020 yılında dolduruyorsunuz. Hemen emekli olabilmek için 18 ay borçlanmanız gerekiyor

   2. Serkan Aslan dedi ki:

    İy günler
    1977 doğumluyum
    1992/09/14 sigorta ( stajyer öğrenci) girişim var
    1998 — 2000 arası askerlimi yaptım sonraki sigorta girişim 2007/02/17 toplam sigortam 4430 gün emeklilik şartları nelerdir.

  25. Kudret dedi ki:

   Merhaba 15.09.1967 Doğum tarihi,20.08.1990 Sigorta girişim,04.03.1987—20.08.1988 askerlik dönemi,maaş alabilmem için ne kadar askerlik ödemesi yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut prim gününüzü belirtmeniz gerekmektedir.

  26. ferhat dedi ki:

   1.8.1991 yılında işe girdim,16.6.1989 tarihindede askelik hizmetimi 18 ay olarak yaptım,1969 doğum tarihim benim için askerlik borçlanması ne avantaj doğurur ve kaç gün borçlanmam gerekli bilgi verirsenin beni aydınlatırsanız sevinirim.

  27. Feridun Der dedi ki:

   Merhaba 06/0301969 Doğumluyum, 20/10/1987 tarihinde ssk başlangıcım var. 1991/1992 tarihleri arasında 15 ay askerlik yaptım. 375 gün prim eksiğim var.Askerlik borçlanması yapsam ortalama ne öderim. Teşekkür ederim.

  28. Deniz dedi ki:

   Merhaba .. babam emekli olacakti fakat bu asker borclanmasi cikti 15000 tl onu yatirirsa nisanda emekli olacak fakat durumumuz iyi olmadigi icin odeyemecek banka bunu karsiliyor mu acaba

  29. Sedat yilmaz dedi ki:

   14.09.1977 doğumluyum.21.02.1998 de askere gittim 550gun askerlik yaptım.24.04.2001 de bağkur girişim var.1,5 seneye yakın bağkur sonrası ssk.en avantajlı şekilde nasıl emekli olurum.askerlik borçlanmasının bana bir avantajı olurmu.olursa şimdi mi borclanim daha sonramı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliğinizin tamamını borçlansanız bile sigorta başlangıcınız 14/10/1999 tarihine çekilir. Ancak bu durum 08/09/1999 öncesine çekilemediğinden bir avantaj sağlamaz. Yine aynı şart süre ve primle emeklilik hakkınız olur.

  30. ibrahim dedi ki:

   Merhaba;
   Sigorta giriş tarihim 01.08.1994
   Askerliğimi Mayıs 1995-Eylül 1996 tarihlerinde gerçekleştirdim.
   2007-2008 tarihleri arasında 17 ay itibari hizmet süreli çalışmam var.
   2000 öncesi 1233 gün prim, ABO 67,10
   2000-2008/10 arası 3012 gün prim, ABO 59
   2008/10 sonrası 3750 gün prim (halen devam etmekte) ABO 44,42
   Gösterge: 12625, Ort. yıl kazanç:16,761.60 Ort Ay Kazanç: 5,868.00
   25.03.2019 itibariyle hesaplanan aylık:2826,27 Ek Ödeme 113,05
   Yukarıdaki verilere göre Sigorta giriş tarihim ne kadar öne çekilir.
   Askerliği borçlanmam halinde bağlanacak emekli maaşım ne kadar yükselir.

  31. Gökhan güney dedi ki:

   Merhaba benim ssk başlangıcın 2000.06.03 askerlik tarihim 2005 de askere gittim askerlik ödemesi yapsam ssk baslangicimi geriye cekebiliyormuyum saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik ssk başlangıcından sonra olduğunda başlangıç tarihini geriye çekmez.

  32. Muharrem güler dedi ki:

   11.04.1968 doğumluyum 1997.1998.yılları 18 ay askerlik yaptım sgk başlama 01.03.1990.erken emeklilik için nekadar askerlik ödemeliyim

  33. Ayhan gani dedi ki:

   Merhaba ben 12.01.1979 doğumluyum 25.11.2000 yılında ilk kez bağkur lu olarak dükkan çalıştırdım sonra işyerimi 2008 yılında kapatmak zorunda kaldım 5.yıl.5ay 5.gün toplam 1955 gün bağkurum var sonra 01.04.2011 de SSK lı olarak Bi iş yerinde işe başladım bu işyerinde hala çalışmaktayım ve 2791 gün prim var yani toplamda 2791+1955=4746 günüm var 1999 yılında askerlik görevimi 18 ay olarak yaptım askerliğimi borçlansam emeklilik yaşım geriye giderim birde kaç yaşında ve hangi yıl emekli olurum cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  34. Ahmet özer dedi ki:

   10.05.1991 bağkur girişliyim 15.12.1968 doğumluyum askerliğimi borçlanıp ne zaman emekli olabilirim

  35. Ahmet dedi ki:

   Merhaba 10.05.1991 bağkur girişliyim 15.12.1968 doğumluyum askerliğimi borçlanıp ne zaman emekli olabilirim

  36. Kadir dedi ki:

   Bağkur başlangıç :04/09/1992
   ödediğim prim :9026 gün civarı
   Doğum tarihim :25/03/1969
   Askerlik baslangic: 02/03/1989 bitiş: 02/09/1990 (18 ay)
   Askerlik borçlanırsam ne kadar geriye çeker emekliligimi?
   Kac yaşında emekli olabilirim?
   Kac ay borçlanmam gerekir?
   Şimdiden teşekkür ederim….

  37. Fatih dedi ki:

   merhaba
   21-08-1998 – 21-02-2000 yılları arasında askerlik yaptım
   sigorta başlangıcım 25-09-2000
   Askerlik borçlanması yapmak istiyorum bana avantaj sağlaması için kaç gün borçlanma yapmam gerekiyor

   örneğin
   ***sigorta başlangıcım 01-09-1999 olması için ***

   01-09-1999 ** 21-02-2000 arasınımı ödemem gerekiyor

  38. Bahattin dedi ki:

   22 06 1970 doğumluyum 01. 02 1987 tarihi sigorta baslangicim var 4733 gun prim ödemem bulunmakta 1990 1992 yılları arasında askerlik görevimi yaptım 550 gün askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim

  39. Selim dedi ki:

   Selam :15.11.1969 doğumluyum. SSK başlangııcım: 01.06.1991. askerlik başlangıcım: 26.05.1989.18 ay oiarak yaptım. Şuanda toplam 5300 gün pirimim var. Ne kadar askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum. Teşekkürler.

  40. İSMAİL CÖMERT dedi ki:

   Merhaba,

   24.12.1997 sigorta başlangıcım,
   27.02.1996 askerlik başlangıcım 15 ay süre ile yaptım.
   Ne kadar askerlik süresi borçlanırsam yaş olarak geri çeker.
   Ne zaman emekli olabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    24/12/1997 sigorta başlangıcına göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

    Buna göre 7 ay borçlanma yaparak başlangıç tarihini 23/05/1997 tarihine çekerek 1 sene erken emekli olabilirsiniz.

  41. HASAN SARI dedi ki:

   doğum tarihi :21/05/1962
   işe giriş tarihi : 01/08/1984
   sgk gün toplamı : 4297
   askerlik başlangıç 05/11/1982
   askerlik bitiş : 05/02/1984
   ne zaman emekli olabilirim acaba

  42. İbrahim Halil Yüksel dedi ki:

   01.05.1995 sigorta başlangıcım . 05.06.1993 tarihinde askere gittim 05.01.1996 terhis oldum kaç yıl kaç ay sigortamı geri çeker yardımcı olurmusunuz lütfen.

  43. Ömer dedi ki:

   merheba, 03.01.1975 doğumluyum, 20.11.1997-20.05.1999 tarihleri arasında askerlik görevimi yaptım (18 ay), sigorta başlangıcım 28.12.1999 şuan 6715 sigorta günüm var. Askerlik borçlanmasını kısmi yaparak sigorta başlangıç tarihimi 23.11.1997 yılına çektirirsem 57 yaşında emekli olabiliyorum. benim sormak istediğim soru şu şekilde, kısmi borçlanmada ilk sigorta girişimden itibaren 23.11.1997 yılına kadar geriye doğrumu sayılıyor, yoksa askerliğimin bittiği 20.05.1999 tarihinden itibaren mi geriye doğru sayılır. esas amacım borçlanma gün sayısını tespit ederek planlamasını yapmak.bunun için e-devlet üzerinden borçlanma yapmak istedimde “borçlanma sadece askerlik süresi içerisinde yapılabilir” diye uyarı veriyor. e-devletten askerliğimin bittiği tarih olan 20.05.1999’u seçerek 1 gün borçlanma yapsam sigorta başlangıcım 20.05.1999 mu olur yoksa 27.12.1999 mu olur. saygılarımla.

  44. Mustafa dedi ki:

   merhaba,askerlik borçlanması hesaplarken askerde kullandığımız dağıtım izni,usta birliğinde kullandığımız izin hesaplanan günlerin içinde mi dışında mı?Yani izinler sayılırmı sayılmazmı?Teşekkürederim iyi çalışmalar

  45. H. Gül dedi ki:

   1994 staj başlangıcı 24.08.1998 askerlik başlangıcı 200 yılından sonra sigorta primleri yatırılmaya başlandı. Şimdi ben askerlik borçlanması dan faydalanırsam ne gibi etkileri olur?

  46. METİN dedi ki:

   Merhaba ilk işe giriş tarihim 19/04/2001 askerlik sürem 23/08/1999 ile 24/02/2001 arası askerliği ödediğimde ilk giriş tarihim ne olur teşekkürler.

  47. Hasan dedi ki:

   1.11.1999 sigorta başlangıcım 25.5.1996 da askere gittim 18 ay askerlik yapdım.ne zaman emekli olurum.e devlette sigorta başlangıç tarihi 1.10.1989 gözüküyor bu tarih staj tarihimdi. Ne zaman emekli olurum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2 aylık askerlik borçlanması ile sigorta başlangıcını 08/09/1999 tarihinden öncesine çekerek;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

    Askerliğin tamamını borçlanarak;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir

    şartlarında emekli olabilirsiniz.

  48. levent dedi ki:

   Merhaba sigorta girişim 2002 askerlik sürem 450 gün 2006-2007 tarihleri arasında 450 gün için asgariden daha fazla yatırmak istersem ne kadar yatırıp sgk gün sayıma ekletebilirim birde borçlanma ödemesi yapılınca 450 gün mevcut gün sayıma otomatikmen ekleniyor mu
   şu an günce sigorta primim 5734 tl görünüyor o emsalde ne kadar borçlanma yapmam gerekiyor

  49. Davut dedi ki:

   Merhaba
   1969 dogumluyum 1987 yılının 7. ayında kamuda işe başladım. 1999 yılının 8. ayında kısa dönem askerlik yaptım 20.03.2000 yılında askerden geldim. Şu anda 7900 gün primim var A1 aylık hesaplamasında göstergem 12175 gözüküyor 1990-1999 arası AOK
   3889,99 KRŞ Askerliği tavandan yatırsam (veya asgari ücretin kaç katı) yatırırsam gösterge rakamım 15175 olur tavandan yatırmam gösterge rakamını etkiler mi?

  50. m.kocacık dedi ki:

   merhaba,
   13/02/68 doğumluyum.işe giriş tarihi.25.11.1993.toplam 5467 gün sigortam var.24.11.1993 yılında askere gittim.27.05.1991 yılında terhis oldum.benim emekliliğim için kaç gün askerlik pirimi yatırmalıyım.

   1. m.kocacık dedi ki:

    merhaba,
    13/02/68 doğumluyum.işe giriş tarihi.25.11.1993.toplam 5467 gün sigortam var.24.11.1993 yılında askere gittim.27.05.1991 yılında terhis oldum. emekliliğimİ erkene çekmek için kaç gün askerlik pirimi yatırmalıyım.550 gün askerlik yaptım.

  51. Oktay dedi ki:

   Merhaba sigorta başlangıç tarihim 1986 yüzde 62 engelli raporum var vergi indiriminden yararlanyorum 15 ay askerlik yaptım 3120 pirimi var ne zaman emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet süreniz dolmuş. priminiz için 480 gün kalmış askerliği borçlanıp 30 gün de isteğe bağlı prim ödeyerek emekli olabilirsiniz.

  52. Murat dedi ki:

   Merhabalar. Su an devlet memuru olarak calismaktayim.2010 sozlesmeli ogretmen olarak calistim ve 2011 temmuzdan itibaren 6 aylik askerlik yaptim. Simdi fark ettim askerlikte gecirdigim surede sigortam yatirilmamis. Peki bunu nasil telafi edebilirim. Calistigim kurum mu yapacak yoksa ben mi 6aylik sigorta primi vermem lazim? Ben vereceksen bana faydasi tam olarak ne olur? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  53. ali dedi ki:

   merhaba,benim sorum,sigorta başlangıcım 1994 (staj),
   1998-2000 yıllarında ,18 ay askerlik yaptım,
   staj harici ilk sigortalı olarak 16.05.2000 yılında çalışmaya başladım,
   hiç boşluk olmadan hala çalışıyorum,1977 doğumluyum,
   asakerliğimi borçlanırsam ne gibi avantajlarım olur.
   teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması yaparsanız sigorta başlangıcınız 08/09/1999 öncesine çekilir ve 3600 2 yıl yaşınız geriye çekileceği gibi 3600 günle kısmi emeklilik hakkını elde edebilirsiniz.

  54. mesut dedi ki:

   05.03.1975 doğum tarihim. 01.08.1999 sigorta girişim.askerliğide tamamını borçlanırsam yani 18 ay kaç yaşında emekli olurum.

  55. feyzullah dedi ki:

   D.T : 27.02.1968
   İlk İş : 01.03.1989
   POGS :7067 (+ 1631 gün 2. iş yerinden 4A prim ödeme)
   Toplam 8698
   Askelik Dönemi agustos.1994 – şubat.1996 (540Gün)

   2000 ÖNCESİ 2229
   2000 – 10/2008 1089
   10/2008 SONRASI 28.02.2019 a kadar 3749

   Yukarı da bulunan detaylar ile 1750 -1800 TL emekli maaşı hesaplanıyor.
   540 Gün Askerlik borçlanması yaparsam 1999 öncesi ABO dan yararlanıp maaşımı arttırabilir miyim ?

   Saygılarımla,

  56. Ahmet KOÇ dedi ki:

   1 yıl sonra emekli olacağım fakat emekli maaş hesaplamam da maaşım 1900 cıkıyor Askerlik borçlanması ne kadar yaparsam ve tavan dan ne kadar ödersem maaşım ne kadar olur

  57. ahmet polatlı dedi ki:

   ben 30,11,1992 yılında yedek subay ögrenci olarak başladım
   01,03,1993 yedek subay oldum
   01,01,1995 ssk başlangıcım
   27,01,1967 doğumluyum
   ogrencilik borçlansam
   fiili hizmet zammmı borçlandığım günden sonrasınımı kapsar
   yani giriş tarihi3 ay öğrencilik+fiili hizmet zammı 3 ay mı olur

  58. Murat dedi ki:

   Merhaba ben 03 04 1994 askerden sonra işe başladım şu anda 8115 pirim günüm var 15 ay askerlik yaptım 1 ay veya 1gun borçlanırsam yaşımı ne kadar öne ceker.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    03/04/1994 tarihli sigorta başlangıcınıza göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

    Yaşınızı 1 sene geriye çekebilmek için askerliğinizin tamamını borçlanmanız gerekiyor böylece 15 ay geriye çekerek;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir

  59. Musa can dedi ki:

   Merhaba 14,05,2002 sigorta girişliyim .

   21.02.2003 de askere gittim 15 ay yaptım .

   Şimdi o süreyi yapılandırıp taksitte bağlatıp ödemekistiyorum ,prim günüm dolsun diye . Bunu yapabilirmiyim

  60. hakan dedi ki:

   merhabalar engellimden dolayı askerliğe alınmadım askerlik borçlanması yapabilirmiyim

  61. ali dedi ki:

   1970 doğumluyum 03.09.1988 de memuriyete başladım 91-93 arası 15 ay ask.yaptım ve ödemesini yaptım. 96-97 arası 9 ay istifa ettim ve 97 de tekrar memuriyete döndüm bu durumda emeklilik tarihim ne olur?Ask.borçlanması yapmış olmam emekl.tarh.öne çekermi?tşk

  62. hakan dedi ki:

   merhabalar engelli olduğu için askere alınmayanlar askerlik borçlanması yapabilirmi % 49 raporum 2004 12. ay işe girişim var ne zaman emekli olabilirm

  63. suat alegöz dedi ki:

   Merhaba, 21/08/1977 doğumluyum 1995 de meslek lisesi staj için sigorta kartı çıkartıldı sigorta numarası verildi. ilk sig. giriş 15/02/2000 dir. Askerliğimi ağustos1998 ve 01/01/2000 tarihleri arasında yaptım. Bu durumda askerlik borçlanması yapınca sigorta başlangıç sürem 18 ay geri gelerek emeklilik şartlarını değiştirirmi. 2000 girişli olan 60 yaş sınırı 1998 girişli olarak değişip yaş geri çekilirmi. Emeklilik şartlarını değiştirirmi.
   şimdiden teşekkürler hayırlı günler.

  64. dilaver kelkitli dedi ki:

   24.02.1999 da askere gittim ve 01.03.2004 te ilk ssk işe basladım askerligimi yatırsam giriş tarihim degi,şirmi kolay gelsin

  65. Yalçın Demirci dedi ki:

   Mart 1989 da askere gittim ağustos 1990da askerden geldim 18 ay askerlik yaptım
   01/04/1991 de ssk başladım özel sektör olarak
   25/01/1969 doğumluyum 18ay askerlik yatırdığım takdirde ne zaman emekli olurum
   Yada 1 yıl geri çekmek için ne kadar askerlik borçlanması yapmalıyım
   18 ay borçlansam avantajım olurmu
   7000 gün pirimim dolmuş

  66. Bilal Balcı dedi ki:

   Merhaba. Ben 05.02.1977 dogumluyum. 15.08.1995 tarihinde 12 gün sigorta başlangıcım var. Birleştirmesini yaptım. 26.08.2002 de uzman çavuş olarak mesleğe başladım. Halen çalışıyorum. Askerlik borclanma yapmadım. Bildiğiniz gibi bize 4 yılda 1 yıl yıpranma vriyor. Ne zaman emeklı olurum. Süriyedeyim sgk ya gıdemiyorum. Yardımcı olursanız sevınırım. Saygılar.

  67. volkan36 dedi ki:

   merhaba; 01.03.1966 doğumluyum sigorta başlangıcım 01.03.1993 6999 prim günüm var 1986-1988 yılları arasında askerlik yaptım askerlik borçlanması yaparsam nezaman emekli olabilirim

  68. Ahmet dedi ki:

   Merhaba
   03.08.1994 ilk işe giriş.
   01.04.1969 doğumluyum.
   25.08.1989 askerli 18 ay.
   4151gün aktif pirim sayısı.
   Askerlik yatırılırsa ne zaman emekli olablirim? yaş pirim faydası olurmu.?

  69. murat dedi ki:

   merhaba 10/04/1987 sgk girişim var
   toplam prim 5000 15/02/1968 doğumluyum askerlik borçlanma talebinde bulundum asgari ücretten prim ödenmiş ne kadar maaş alırım yanıtlarsanız sevinirim tşk

  70. Ahmet dedi ki:

   01.04.1969 doğumluyum.
   03.08.1994 ilk işe giriş.
   Şimdi 4151 aktif gün sayısı.
   25.08.1989 askere gittim 18 ay.
   Merhaba bu bilgilerle askeriligi yatırırsam ne zaman emekli olabilirim.

  71. Bilal dedi ki:

   Selamınaleyküm benim sigorta girişim 01-04-1988 1992 yılında askerlik yaptım. Askerliğimi ödesem nezaman emekli olabilirim suan için 22 ağustos emekli oluyorum askerliğimi ödersem hemen emekli olabilirmiyim

  72. Mustafa akgün dedi ki:

   Merhaba ben 21.05.2001 tarihinde askere gittim sigorta başlangıcım ise 30.05.2003 18 ay borçlanma yaparsam sigorta başlangıcım hangi tarihe çekilecek.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta başlangıcınız 30/05/2003 tarihinden 18 ay geriye çekilir. yani 2001 yılının 11. ayı sonuna çekilir. Bu size yaş olarak erken emeklilik için bir avantaj sağlamaz. Sadece prim gününüz artar.

  73. Hasan dedi ki:

   Merhaba..Mart 1968 doğumluyum. Askerliğimi Aralık 1988 ile Haziran 1990 arası yaptım . 1990 Ocak-1994 Haziran arası BAĞKUR a kayıtlıydım. 1995 Mart itibari ile SSK lı olarak 2017 Haziran sonuna kadar çalıştım.İkisinin toplam günü 9200 gün. Ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerekir? Bilgileriniz için Teşekkürler İyi çalışmalar…

  74. mustafa fidan dedi ki:

   15/08/1991 tarihinde yedek subay olarak sigorta başlangıcım var.Yedek subay okuluna sevk tarihim 31/03/1991 dir. Sigorta başlangıcım fhz zammı ile 90 ün geriye otomatik olarak mı çekilmekte, yoksa bu süreyi borçlanmam mı gerekmektedir.?

   Saygılarımla

  75. yunus özçalımlı dedi ki:

   yunus özçalımlı merhabalar 01/03/1972 doğumluyum 01/03/1989 sigorta girişliyim 6000 iş günüm var ne zaman emekli olurum

  76. Mustafa dilmaç dedi ki:

   01.02.1998 sgk girişi 22.08.1995 ‘te 18 ay askerlik yaptım doğum tarihim 01.07.1971 primim 7300 askerlik borçlanması ödemem bana ne getirir

  77. Fatih dedi ki:

   Merhabalar,
   1.7.1995 tarihli sigorta başlangıç, 18 ay askerlik yaptım 540 gün askerlik borçlanmasını ödedim.Sormak istediğim geri gitmeden dolayı sigorta başlangıç yıl , ay ve gün olarak ne olduğu cevaplarsanız sevinirim.Teşekkürler

  78. emin dedi ki:

   MERHABA
   01/07/1995 sigorta başlangıcım.
   30/08/1991 de askerliğimi 15 ay yaptım. kaç ay askerlik borçlanması yapmam lazım. bunun bana avantajı ne olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/07/1995 tarihli sigorta başlangıcına göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

    buna göre Askerliğin 14 ayını borçlanarak emeklilik yaşını 54 e çekebilirsiniz.

  79. Cafer dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum tarihi: Mart 1968
   İşe girişi tarihi: 07.02.1991
   Toplam gün sayısı: 6202
   Askerlik Süresi: Şubat 1988 – Ağustos 1989 (1,5 yıl)

   Askerlik borçlanmasını yapsam veya yapmasam nasıl bir avantajı olur yapmalıyım ? Teşekkür ederim.

   Not: Detaylı hizmet dökümünde 1991 yılını göremiyorum, sadece 1992 yılının çıkışı yazıyor, burası sıkıntılı bir durum mu ?
   Resimli gösterimi buradadır: https://i.hizliresim.com/nQOqPN.png

  80. mustafa kardaş dedi ki:

   merhaba 10 06 1993 sigorta girisim var 7690 gunum var 2011 yilindan bu gune maas bordrom ortalama 3700 tl 10ay askerlik borclanmam var 1986 yilindan nekadar yatrirsam maasimi etkiler saygilar

  81. Mahmut dedi ki:

   1967 doğum tarihim 02/15/1994 ilk siğorta girişim var şu anda 25 yıl vev6300 günüm doldu ne kadar askerlik borclanırsam ne zaman emekli olurum 1987 de 18 ay askerlik yaptım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15/02/1994 tarihli sigorta başlangıcına göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

    Askerlik borçlanması yaparsanız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

  82. Adil Arı dedi ki:

   2 2/11/1993 sigorta girişim 01/10/1966 doğum tarihim 1986/1988 arası askerlik yaptım ne kadar askerlik borçlanması yapmam lazım Teşekkürler

   1. Murat dedi ki:

    18.06.1966 doğumluyum 1.10.1994 sigorta başlangıcı askerligimin nekadarını yatırıp emekliligimi öne cekerim primim 7779 tşkler

  83. Giyasettin sezgin dedi ki:

   Askerlik borclannmasini taksitle odeme imkani varmi

  84. Hüseyin dedi ki:

   01.05.1994 sigorta girişim. 18.03.1971 doğumluyum. 1991-1992 yıllarında askerliğimi 15 ay olarak yaptım. Ne kadar borçlanma yapmam gerekiyor. Teşekkürler saygılar

  85. Ali çaltepe dedi ki:

   Ben 11 15 1968 doğumlu işe giriş tarihi 04 09 1992 6900 iş günüm var kaç gün askerlik borçlanması yapabilirim bide güne günmü yatirilip düşüyor bilgi verebilirmisiniz 2018 2019 arasında ki askerlik borclanmasinin farkı ne kadar olur ve ben nekadar yatirmam gerekiyor Teşekkürler

  86. önder dedi ki:

   1995 yılında resmi kurumda işe başladım 1999-2000 yılında 18 ay askerlik yaptım askerden geldikten sonra işime devam ettim emeklilik tarihim 2020 10 ay gözüküyor, benim yaşımda ve aynı şartları taşıyan askerliğini yapan sonrada saydıran arkadaş benden 18 ay erken emekli olacak bende askerliğimi saydırsam erken emekli olabilirmiyim, şimdiden cevap için teşekkürler

  87. Yücel dedi ki:

   26/12/1968 doğum tarihi 01/12 1990 SGK giriş im askerliğimi SGK dan önce
   18 ay yaptım7800 günüm var askerlik borçlanması kaç ay ödemem gerekiyor ne zaman emekli olabilirim. Saygılar a

  88. volkan dedi ki:

   Merhaba;
   Askerlik öncesi Sigorta Başlangıcım Yok.92/94 Arası Askerliğimi Yaptım
   94 te Sgk lı Oldum BorçlanarakYaşı Ne kadar Öne Çekebilirim.

   teşekkür ederim.

  89. Berkant dedi ki:

   Merhaba,
   07.09.2009 yılında kamuya mühendis olarak atandım. 30.07.2008-31.07.2009 tarihlerinde ise asteğmenliğimi yaptım. E-Devlet üzerinden aldığım SGK-hitap dökümünde yedek subaylığa başlama tarihim 15.11.2018 olarak belirtilmiş. Yine aynı dökümde (intibaka ilişkin hususlar) kıdem aylığı hizmeti ve ve kazanılmış hak aylığı sürelerim toplam 10 yıl 4 ay olarak yazılmış.
   Kurumum tarafından 5510 sayılı yasaya tabi olduğum belirtildi.
   Bu çerçevede,
   Memuriyete başlama tarihim hangi tarih olarak kabul edilir?
   5434 sayılı yasaya mı yoksa 5510 sayılı yasaya mı tabiyim. (1 Ekim 2008 tarihinden önce mi sonra mı)
   Şayet 5510 sayılı yasaya tabi isem 3 aylık yedek subay öğrencilik süremi borçlandığım takdirde 5434 sayılı yasaya mı tabi olurum.
   Borçlanıp 5434 sayılı yasaya tabi olursam geriye dönük bütün maaş farklarını iade alırım veya öder miyim. (Kazançlı mı olurum zararlı mı çıkarım onu bilemiyorum)
   Çok teşekkür ederim.

  90. Mehmet Çelik dedi ki:

   01/12/1996 sgk girişim 01/01/1974 doğum tarihim 94/95yılları 18 ay askerliğimi yaptım askerliğimi borclanırsam avantajı ne olur sgk başlangıcım nekadar geri gelir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/12/1996 tarihli sigorta başlangıcına göre ;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

    Askerliğinizin 13 ayını borçlanırsanız emeklilik yaşınız 1 yıl geriye çekilir ve 55 yaşında emekli olabilirsiniz.

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir

  91. Halit turan dedi ki:

   2004 8inci ayda askere gittim öncesinde sigortam yok borçlanma yaptığım zaman normal şartlarda 2027 de emekli olacağım askerligi ödediğim zaman bu süre 2004 de cekiyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması başlangıcı askerlik yapılan tarihe çekmez. Borçlanmanız kadar ilk işe başladığınız tarihi o kadar geri çeker. Örneğin 2008 de sigortanız başladı ise 2006 yılına çeker.

  92. atila dedi ki:

   1988 12 ya da askerere gittim ilk sigorda girisim 01/03/1993 18 ay askerlik yatım askerliklik borclanması yaparsam ne zaman emekli olurum dogum tarihi 13/02/1968

   1. HASAN dedi ki:

    Merhabalar, ne zaman emekli olurum ve askerlik borçlanması yapıcam ama başınımı sonuna doğrumu ve ne kadara süre borçlanmam gerek. TEŞEKKÜRLER

    doğum tarihim 03.11.1969
    işe başlama 01.09.1991
    gün sayım 5474 2019/04 Dönemi

    askerlik başlangıç 08/11/1989
    terhis 08/05/1991

  Sorunuzu Yazın