• 2019 Muhtaç Aylığı (Maaşı) Başvuru ve Şartları Nelerdir?

  2019 muhtaç aylığı almak, 27010 sayılı resmî gazetede yayımlanan ‘Vakıflar Yönetmeliği’ kapsamında mümkün olmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan bir yardım olan muhtaç aylığı, bazı şartlara uygunluk sağlandığında alınabilmektedir. Bu yardım ve verilen burslar ile ilgili duyurular www.vgm.gov.tr adresi üzerinden duyurulmaktadır.


  Vakıflar Genel Müdürlüğü ülkemizde vakıfların amaçlarına uygun olarak faaliyet göstermesini sağlayan ve vakıf medeniyetini çağdaşlaştırmaya çalışan bir kurum olarak hizmet vermektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü resmî web sitesi üzerinden burs veren vakıfların listesi de yayınlanmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımları da yapmaktadır. Yükseköğretim ve ortaöğretim öğrencileri için karşılıksız olarak verilen burslarla öğrencilerin eğitim hayatları da kolaylaştırılmaktadır.

  Muhtaç Aylığı Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

  Bir kişinin muhtaç aylığı yardımını alabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlaması gerekmektedir. Kimler muhtaç aylığı alabilir sorusunun cevabı;

  • Anne ya da babası olmayan ve muhtaç olan çocuklar
  • %40 ve üzeri engeli bulunan olan ve muhtaç olan vatandaşlar şeklinde verilebilmektedir.

  Bu kişilerin yardımdan faydalanabilmesi için uygun olması gereken muhtaç aylığı şartları ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Herhangi bir sosyal güvencenin olmaması gerekmektedir.
  • Herhangi bir yerden gelir ya da aylık alınmaması gerekmektedir.
  • Mahkeme kararı ya da kanun kapsamında bakım altına alınmamış olunmalıdır.
  • Başvuru sahibinin ona gelir sağlayacak taşınır ya da taşınmaz malının bulunmaması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin sahip olduğu malları var ise bu mallardan elde edeceği gelirin aylık ortalamasının yönetmelik kapsamında belirlenmiş olan muhtaç aylığı sınırını geçmemesi gerekmektedir.
  • Muhtaç aylığı yaş sınırı çocukların için 18’dir. Muhtaç engellileri için ise yaş sınırı bulunmamaktadır.

  Muhtaç Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Muhtaç aylığı başvurusu ikametgahın bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne şahsen yapılmalıdır. Başvurular posta yolu ile ya da Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait resmî web sitesi üzerinden de yapılabilmektedir. Başvuru için gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Muhtaç aylığı başvuru formu
  • Başvuru sahibi engelli ise engel durumunu belirten sağlık kurulu raporu
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

  Muhtaç Aylığı Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

  Muhtaç aylığı başvuru formu Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen yardımdan faydalanmak istediğiniz ile ilgili bir beyan bulunmaktadır. Bu beyanın altına cep telefonu ve ev telefonu numarası yazılmalı ve imza atılmalıdır. Bu beyanın altında başvuru sahibine ait bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Yazılması gereken bilgiler şu şekildedir;

  • Muhtaç olan kişinin adı ve soyadı
  • Muhtaç olan kişinin cinsiyeti
  • Muhtaç olan kişinin T.C kimlik numarası
  • Muhtaç olan kişinin babasının adı
  • Muhtaç olan kişinin nüfusa kayıtlı olduğu il, ilçe, mahalle / köy
  • Muhtaç olan kişiye ulaşılabilecek yazışma adresi

  Başvuru sahibi muhtaç kişi yetim ise formda cevaplanması gereken sorular şu şekildedir;

  • Muhtaç yetim çocuğun durumu (annesi ölü / babası ölü / babası şehit)
  • Aile mahkeme kararı ile ayrı ise (nafaka alınıyor / nafaka alınmıyor)
  • Sosyal güvenlik kapsamında olup olmadığı (kapsamında / kapsamında değil)
  • Kamu kurum ve kuruluşlarınca bakım altına alınıp alınmadığı (bakım altında / bakım altında değil)
  • Muhtaç yetim çocuğun ailesinin bir aylık geliri (Geliri yoktur / Geliri 0-100 TL arası / Geliri 100-200 TL arası / Geliri 200 TL’nin üstü)

  Başvuru sahibi muhtaç engelli ise formda cevaplanması gereken sorular şu şekildedir;

  • Muhtaç engelli kişinin özür oranı (%40 ile %59 arası / %60 ile %70 arası / %80’in üstü)
  • Muhtaç engelli kişinin evli ya da bekar olduğu (evli /bekar)
  • Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında olup olmadığı (kapsamında / kapsamında değil)
  • SHÇEK ’de evde bakım ücreti alıp almadığı (bakım ücreti alıyor / bakım ücreti almıyor)
  • Kamu kurum ve kuruluşları tarafından bakım altına alınıp alınmadığı (bakım altına alındı / bakım altına alınmadı)
  • Muhtaç engelli kişinin bir aylık geliri (geliri yoktur / geliri 0 ila 100 TL aralığında / geliri 100 ila 200 TL arasında / geliri 200 TL’nin üstünde)

  2019 Yılında Muhtaç Aylığı Ne Kadar Ödenecektir?

  Muhtaç aylığı ne kadar 2019 yılı sorusunun cevabı hem muhtaç engelliler hem de muhtaç çocuklar için aynıdır. Muhtaç aylığı 2019 yılında her ay ödenmek üzere 817,67 TL olarak belirlenmiştir. Aylık olarak ödenen bu yardımlarda muhtaç olan kişilerin maddi olarak rahatlaması, çocukların eğitim masraflarının karşılanabilmesi ve daha rahat bir şekilde eğitimlerine devam edebilmeleri amaçlanmaktadır.

  Muhtaç Aylığı Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Muhtaç aylığı başvuru sorgulama için 0312 415 50 00 Vakıflar Genel Müdürlüğü iletişim hattı aranabilmektedir. Gerekli olan bilgilere ve yönlendirmelere bu hat üzerinden ulaşabilirsiniz. Başvurunuzun takibini yapabilmek için bu numaraya ulaşmanız yeterlidir.

  Muhtaç Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Muhtaç aylığının yatırılıp yatırılmadığı ve yardım bilgisini sorgulamak için E-Devlet sistemi kullanılabilmektedir. Muhtaç aylığı sorgulama 2019 için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • Sorgulama için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir.
  • Tıklama gerçekleştikten sonra E-Devlet kimlik doğrulama sayfasına yönlendirilme yapılması için ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
  • Açılan kimlik doğrulama sayfasında;
   • Dilerseniz T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile,
   • Dilerseniz mobil imzanız ile,
   • Dilerseniz elektronik imzanız ile,
   • Dilerseniz T.C kimlik kartı sistem ile,
   • Dilerseniz internet bankacılığı aracılığı ile kimlik doğrulama işlemini tamamlayabilirsiniz.
  • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra açılan sayfada sorgu kim için yapılacak sorusunu göreceksiniz. Sorunun altında yer alan kendisi ya da çocuğu seçeneklerinden birini seçerek sayfanın altındaki ‘Sorgula’ butonuna tıklamanız gerekmektedir.
  • Bu işlemin ardından muhtaç aylığı yardımı detaylarına ulaşabilirsiniz.

  2022 Aylığı İle Muhtaç Aylığı Arasındaki Fark Nedir?

  Muhtaç aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bir yardımdır. 2022 aylığı ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmektedir. 2022 aylığı engelli vatandaşlar için ve 65 yaşını doldurmuş muhtaç olan vatandaşlar için verilmektedir. 2022 aylığı ile muhtaç aylığının şartları benzese de farklılıklar bulunmaktadır.

  2022 aylığı eskiden 3 ayda bir ödenirken 2018 senesinin Eylül ayında muhtaç aylığı gibi her ay ödenmeye başlanmıştır. Ülkemizde sosyal bir devlet olmanın gereği olarak muhtaç olan vatandaşlara ve engelli vatandaşlar birçok sosyal ve maddi imkân sağlanmaktadır. Verilen her destek ve yardım için farklı şartlar bulunmakta olup şartlara uygunluk sağlayan her vatandaş devletin verdiği imkanlardan faydalanabilmektedir.

  Devlet tarafından muhtaç olanlar için verilen desteklerden faydanılabilmesi için şartların başında muhtaçlık sınırının altında gelir elde ediliyor olması gerekmektedir. Bir hanede kişi başına düşen gelir için muhtaçlık sınırı asgari ücretin 3’te birinden az olması şartını taşımaktadır. Öncelikle bu şarta uygunluk sağlanması gerekmektedir. Bu şarttan sonraki şartlar verilen yardımlara göre değişiklik göstermektedir.

  Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Neler?

  Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

  Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımlar  tıkla sorunu sor

  2019 Muhtaç Aylığı (Maaşı) Başvuru ve Şartları Nelerdir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hayriye Bağcı dedi ki:

   Ben 1969 doğumlu hayriye bağcı annem babam yok elide değilim iş bulamıyorum ablamın yanında kalıyorum hiçbir gelirim yok yoksulluk maaşından faydalanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yoksulluk maaşı için 65 yaş üstü veya en az % 40 engelli olmanız gerekmektedir.

  2. Zennur dedi ki:

   Mrb esinden ayri iki cocuk annesiyim rahmetli babamdan aldigim 500 lira var kirami anca veriyorum baskada gelirim yok nafaka davam olmadi sosyal hizmetler nafaka kagidim olmadigi icin yardim etmedi nereye basvurmaliyim zor durumdayim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Belediyelerin sosyal hizmet müdürlüklerine de başvuru yapabilirsiniz.

  3. Cumali dedi ki:

   Benim eşimin 15 yıldır ayaklarında damar tıkanıklığı var. Son iki içinde bu tıkanıklıktan dolayı kalp krizi geçirdi ve bu sırada yüksek tansiyondan dolayı böbrekleri zarar gördü. Şu anda 3 okuyan çocuğumuz var ve eşim çalışamıyor. Benim bu aylığı alabilmem için ne yapmam gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve soeyal hizmetler müdürlüğüne başvuru yaparak gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

  4. Serkan dedi ki:

   Merhaba öncelik le 2011yılından buyana yeşil kartliyim busayede ameliyat oldum ama çok az bir düzelme gerçekleşti bacaklarım sürekli uyustugu için çalışamıyorum sadece elimde ameliyat raporum var çalışamaz raporu alamıyorum dr bana dediği tek şey duzelmen için yeniden dogman lazım bu arada 2 3 ayda bir sosyal yardım.alıyorum toplasaniz 600 700civarında 2. Farklı yerden( ev kiram )800 2 çocuğum okuyor 1. Lise 2ci ilkokul4 yaşım 42 kimse işedi almıyor ne yapacağımı şaşırdım muhtaç ayligi alabilirmiyim her halükarda 2 vakiftada dosyam var yardımcı olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Muhtaçlık sınırı asgari ücretin 1/3 üne tekabül ediyor dolayısıyla 609 tl den fazla geliriniz olduğu için ayrıca bir ödenek alamazsınız.

  5. Çağla çalışkan dedi ki:

   Merhaba muhtaclik ayligi her ayin kacinda yatıyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum tarihinin son rakamına göre değişiklik göstermektedir. Doğum tarihinin son rakamı 0 ile 5 olanlar ayın 5 inde 1 ile 6 olanlar ayın altısında 2 ile 7 olanlar ayın 7 sinde, 3 ve 8 olanlar 8 inde 4 ile 9 unda olanlar 9 unda ödenmektedir.

  6. Melek dedi ki:

   Eşimden 3 yıldır çekişmeli boşanma gerçekleşmedi.cocuklarim babalariyla yasiyor.yanliz yasiyorum.esim nafaka ödemiyor mahkemeye verdigim halde sonuc alamadim.bu yuzden maddi olarak sıkıntıdayım yaşımdan dolayı iş bulamıyorum.kredi cekip is kurmak istedim basarili olamadim.banka borcunu kapatamadım bankalar hergun arayarak beni taciz ediyorlar. babam bosanmami kabul edemedi evde sorunlar yaratti aileden ayrilip başka bir ilde yaşamayı tercih ettim.sizden esimden tam olarak ayrilip duzenli bir is bulup kendi kazancimi elde edene kadar kira ve gida yardımı istiyorum.bir kaç kişiden borç alıp 1 ay lik ev tuttum ama 15 gun icinde evimi bosaltmak zorundayim ikinci kirayı verecek param yok sigortam olmadigi icin saglik ihtiyaclarimi karsilayamiyorum.esimden nafaka alamiyorum iş bulamıyorum. ev arkadaşımdan ailesi geleceği için ayrilmak zorunda kaldim.sonuc olarak 15 güne kadar kirayı veremeyeceğim için evsizde kalacam.bu durumda bana nasil yardimci olabilirsiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu platformdan yapabileceğimiz kaymakamlıklara ve Belediyelere yönlendirmek oluyor. Eşiniz ile ayrı yaşadığınızı kanıtlayıcı bir belge ile başvuru yapabilirsiniz.

  7. Oğuz dedi ki:

   Merhaba annem yüzde 86 engelli ve 2022 maaşı alıyor. Başka 259 TL nafaka geliri var. Vakıf maaşına başvuru yapsak, maaş daha mı yüksek olur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    Muhtaçlık maaşı alabilmek için 609 tl nin altında değil ise alamazsınız.

  8. Tülay dedi ki:

   Meraba esim ceza evinde 2 ay oldu ne zaman cıkacagını bilmiyorum evim kira ve 3 cocugum var 2. 5 ve. 6 yaslarında hiç bir gelirimiz yok ibb sosyal alısveris kartı dısınfa aylık 200 tl ne yapmam gerekiyo avcılar sosyal yardım calısanları hiç ilgili deiller nolur yardım edin coxukşarım cok zor durumdayız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Avcılar Kaymakamlığı Aile ve sosyal Hizmetler müdürlüğü ne başvuru yapın. ayrıca avcılar Belediyesine de başvurun. sonuç alamazsanız BİMER ve CİMER e şikayetini bildirin.

  9. Cihan dedi ki:

   Merhaba benim iki kızım var eşim hamile üçüncü geliyor bi kızım kronik kalp hastası devamlı kontrolleri var eşim sohgren hastası bende devamlı hastanelerdeyim calisamiyorum çalıştığım yerde hastaneye devamlı gitmemi kabul etmiyor evim kira 750 tl aileden yana yardım eden yok bana bi yol göster

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan aile ve Sosyal yardımlaşma müdürlüklerine Hastalar ile ilgilenmekten çalışmaya fırsat bulamadığınızı belirterek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Durumunuz değerlendirilerek bir gelir bağlanır.

  10. Can dedi ki:

   Mrb esim ve ben işsizim yesilkart kullaniyoruz 3 cocuk var ama ayni ikametgahta anne ve babamda var ve annem sigortali bu durumda ben yardim alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aynı ikametgahta kalan kişi başı geliri 610 tl den az ise alınabilir. Ancak çalışabilme ile ilgili bir engelinizin olması gerekiyor.

  11. Elif dedi ki:

   İyi günler amcamında %48 engelli raporu var muhtaç aylığını alabilir mi aldığı durumda emekli maaşı kesilir mi?
   İyi çalışmalar .

  12. veysi dedi ki:

   mrb engelli çalışanımmuhtaç maaşı alabilirmym

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışan olarak muhtaçlık maaşı alamazsınız.

  13. Bilal Yılmaz dedi ki:

   Merhaba ben yüzde 59 engelliyim.genel sağlık sigortasına tabiyim.her ay babamdan 76 lira alarak gss primi ödüyorum.ama benim hiç gelirim yok.bende muhtaçlık aylığı alabilirmiyim.

  14. Serap dedi ki:

   İyi akşamlar ben 4 çocuk annesiyim ben muhtaç aylıgı alabilirmiyim eşimden boşandım çocuklarım bende 560 tl nafaka alıyorum veya hangi yardımlardan yararlanabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim ailemle kalıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    560 TL den başkaca bir geliriniz yok ise evet alabilirsiniz. Aile ve sosyal Hizmetler müdürlüklerine başvuru yapmalaısınız. Ayrıca Eğitim yardımı için de başvurun.

  15. Tahsin keskin dedi ki:

   Ben kalp ve hipertansiyon hastası yüzde 43 engelli bir vatandaşım 2022 maaşı alıyorum bundan sonra vakıflar genel müdürlüğünden maaş almak istiyorum ne yapmalıyım saygılarımla

  16. Burcu özdemir dedi ki:

   Ben aradım vgmyi ama %90-80 engelli olanlara anca sıra geldi siz %55 iseniz kaymakamlığa başvurun maaş için dendi.

  Sorunuzu Yazın