• 2018 Muhtaç Aylığı (Maaşı) Başvuru ve Şartları Nelerdir?


  Fakirlik maaşı ne kadar sorusu, bu maaştan faydalanmak isteyenler gündeminde yer alır. Türkiye Cumhuriyeti, sosyal bir devlettir. Sosyal bir devlet olmanın gereği olarak, herkesin eşit gelir koşullarına sahip olması gerekir. Ancak bu günümüz şartlarında mümkün değildir. Yine de sosyal devlet ilkesinin gereği olarak, muhtaç kişilere çeşitli para destekleri yapılmaktadır. Bu desteklerden biri de muhtaç aylığıdır. Muhtaç aylığı halk arasında fakir aylığı olarak da bilinmektedir. Bu aylığı herkes almaz. Ülkede birçok kişi açlık sınırının altında yaşasa da, bu sınırın altında yaşamak muhtaç aylığı alabilmek için yeterli değildir.


  Bu aylıktan faydalanabilmek için, bazı özellikler taşıyor olmanız gerekir. Bunun yanı sıra bazı şartları da yerine getirmeniz istenir. Tüm bu koşullar sağlandığında, artık fakir aylığı alabilirsiniz. Fakirlik maaşı 2018 yılında da verilmeye devam edilecektir. Bu maaştan faydalanmak için, ilgili yerlere başvurmanız gerekir. Başvuru şekli ve başvuru şartları değişiklik gösterebilmektedir. Devlet tarafından verilen yardımlar erzak yardımı şeklinde verilebildiği gibi, para şeklinde de veriliyor. Muhtaç aylığı parayla verilen yardımlardan biri.

  Muhtaç Aylığı Nedir?

  Muhtaç aylığı, yardıma muhtaç olan ve herhangi bir geliri bulunmayan insanlara verilen para yardımıdır şeklinde özetlenebilir. Ancak bu özette yer aldığı kadar kolay şartlarla fakirlik maaşı alınmaz. Daha başka özelliklerin ve şartların da yerine getirilmesi beklenir. Bu şartlar farklılık gösterse de, genelde anne babası vefat etmiş çocuklar ve engelliler şekilde ayrılır. Muhtaç aylığı her ay PTT ve Ziraat Bankası kanalıyla alınabilir. Muhtaç aylığına başvurunuzu ilgili mercilere yapabilirsiniz.

  Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir?

  Belirtildiği üzere fakirlik maaşı herkese kolayca verilmemektedir. Birtakım şartların yerine getirilmesi beklenir. Fakirlik maaşı başvurusu yapabilecek kişilerin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler
  2. Devletin sunduğu maaş imkanlarından faydalanmayan kişiler
  3. Herhangi bir geliri olmayan veya aylık geliri muhtaçlık sınırının altında olan kişiler
  4. Mahkeme kararıyla, kanunla ve benzeri yollarla koruma ve bakım altına alınmamış kişiler
  5. Anne ve babası ölmüş çocuklar (18 yaşından küçük olmak zorunludur)
  6. Yüzde kırk ve üzerinde iş gücü kaybı olan engelliler

  Bu özellikteki kişilerin muhtaç aylığı alabilmeleri mümkündür. Ancak bunun için de başvuru yapmaları gerekir. Muhtaç aylığı, hak sahibi kimse ona ödenecektir. Muhtaç aylığı başvurusu onaylanan kişiler, maaşlarını PTT veya Ziraat Bankasından çekebilirler.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Muhtaç Aylığı Başvurusu

  Muhtaç aylığına başvurmak isteyen kişilerin, sayılan özelliklere sahip olması gerekir. Bu özellikleri taşıyan kişiler, başvuruda bulunabilirler. Muhtaç aylığı başvuru formu nasıl doldurulur gibi sorular, başvuru esnasında neler yapılması gerektiğinde dair konulara girer. Muhtaç aylığı başvurusu sırasında gerekli evraklar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Muhtaç aylığı başvuru formu
  2. Başvuran kişinin engelli olması durumunda, engelli raporu.

  Muhtaç aylığı başvuru formu nasıl doldurulur sorusunun cevabı için, başvuru formunda yer alan bilgileri incelemek gerekir. Muhtaç aylığı başvuru formunda sizden istenen belgeler şu şekildedir:

  1. Cep telefonu
  2. Ev telefonu
  3. Muhtacın veya velisinin adı ve soyadı
  4. Muhtacın adı ve soy adı
  5. Cinsiyeti
  6. TC kimlik no
  7. Baba adı
  8. İli
  9. İlçesi
  10. Mahalle/köy
  11. Yazışma adresi
  12. Muhtaç engelliler ve muhtaç yetimler için puanlama tablosu
  13. Başvuru formuna eklenecek, muhtaç engelli sağlık raporu

  Bu bilgilerin girilmesiyle, başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmuş olursunuz.

  Muhtaç Aylığı İçin Nereye Başvurulur?

  Muhtaç aylığı için nereye başvurulur sorusunun birden fazla cevabı vardır. Fakir aylığı başvurusu için, öncelikle ikamet ettiğiniz yerdeki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne başvuru yapmanız gerekir. Bu aylığa başvuru yapmak için tek bir yöntem bulunmaz. 3 farklı şekilde fakir aylığına başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemler:

  1. Şahsen yapacağınız Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne başvuru
  2. Posta yoluyla başvuru
  3. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesi üzerinden yapacağınız başvuru

  Muhtaç aylığı internet başvurusu seçeneğini tercih ederseniz, sitede yer alan başvuru formunu doldurarak bu 3 yöntemle ulaştırmanız yeterli olacaktır.

  Muhtaç Aylığı Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Muhtaç aylığına başvuruda bulunmak isteyen kişiler, gerekli şartları yerine getirmelidir ve belirlenen özellikleri de taşımaktadır. Aksi takdirde ya başvuru yapamazlar ya da başvuruları onaylanmaz. Tüm bu koşulları sağlayan kişiler fakirlik maaşı için başvuru yaptığında, başvurusunu takip etmek isterse de bazı yollar vardır. Başvuru yapan kişilerin başvurusunu sorgulaması için, 0312 415 50 00 (10 hat) numaralı telefonu arayabilirler. Buradaki görevlilerle konuşarak, başvurunuzun hangi süreçte olduğunu ya da sonucunu öğrenebilirsiniz. Bu sayede başvuru sonucunuzu beklemeye gerek kalmadan öğrenebilirsiniz ya da gecikmelerin sebebinden haberdar olursunuz.

  Fakirlik Maaşı Ne Kadardır?

  Fakirlik maaşının ne kadar olduğu da merak konusudur. Her sene fakirlik maaşının ne kadar olduğu belirlenmektedir. 2018 yılı için fakirlik maaşı bilinse de, 2019 yılında ne kadar olacağı henüz duyurulmamıştır. Yardıma muhtaç olan engellilerin ve yetim çocuklarının, 2018 yılında aldığı fakirlik maaşı aylık 679,24 TL olarak belirlenmiştir. Bu aylıkları çekmek için Ziraat Bankası veya PTT’ye gitmeleri gerekir. İstediğiniz kurumdan fakirlik maaşınızı alabilmeniz de mümkündür.

  Başvuruda Dikkat Edilen Kriterler Nelerdir?

  Fakirlik maaşı için başvuru yaptığınızda, bu başvuruyu onaylayacak olan kişilerin dikkat ettikleri bazı hususlar vardır. Bu kriterlerin neler olduğunu önceden bilmeniz, başvurunuz açısından size kolaylık sağlayacaktır. Muhtaç aylığına başvuruda dikkat edilen şeyler şu şekilde listelenir:

  1. Muhtaç durumda olan çocuğun anne ve babasının sağ olup olmadığı
  2. Çocuğun annesinin veya babasının şehit olup olmadığı
  3. Ailenin birlikte yaşayıp yaşamadığı
  4. Evde bakım parası alıp almadığı
  5. Engel özür oranın ne kadar olduğu
  6. Aylık gelirinin ne kadar olduğu
  7. Herhangi bir kamu kurum veya kuruluşundan yardım alıp almadığı
  8. Muhtaç kişinin sosyal güvencesinin olup olmadığı
  9. Ayrı olan ailelerde nafaka ödenip ödenemediği

  Başvurulara Alternatif Çözümler

  Fakirlik maaşı nasıl alınır sorusunu soranlar, çözümü devletten ve kuruluşlardan bulamazsa, başvurabilecekleri alternatif yöntemler vardır. Bazı iş adamları ve vakıflar, yardıma muhtaç kişilere çeşitli yardımlar yapmaktadır. Üstelik böyle yerler yardım yaparken, devletin istediği şartlardan daha hafif şartlar arıyorlar. Böyle yardımlara başvurmak için de, engel raporlarınız ve gelir belgeniz gibi evraklara ihtiyacınız olabilir. Bu tip maaş yardımı yapan kişi ve kuruluşların sayısı bir hayli çoktur. Ancak hepsi aynı dönemlerde bu yardımlara başvurusunu açmaz. Bu sebeple, başvuru tarihlerinin sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Maddi yardım yapan iş adamı ve zenginlere ulaşmak için, internette bu başlık altında arama yapmanız yeterli olacaktır.

  Muhtaç Aylığı Her Ay Mı Alınır?

  Muhtaç aylığı alan kişiler, bu aylıkları her ay almaktadır. Ancak devletin yaptığı bazı maddi destekler 3 ay ya da 2 ayda bir de gerçekleşebildiği için, fakirlik maaşının ne sıklıkla yatırıldığı merak edilmektedir. Fakirlik maaş her ay 679,24 TL olarak yatırılmaktadır. 3 ayda ve 2 ayda yatan maaşların arasında yer almaz.

  Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Neler?

  Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

  Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımlar
  tıkla sorunu sor

  2018 Muhtaç Aylığı (Maaşı) Başvuru ve Şartları Nelerdir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın