emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2024 Fakirlik Aylığı Başvuru Şartları

2024 Fakirlik Aylığı Başvuru Şartları

Fakirlik aylığı, devlet tarafından yoksulluk sınırının altında yaşayan ve çalışamayacak durumda olan vatandaşlara verilen bir sosyal yardımdır. Muhtaçlık maaşı, aylık olarak ödenen ve muhtaçlık maaşı olarak da bilinen bir gelir desteğidir.

Fakirlik aylığı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen bir programdır. Muhtaçlık maaşı 2024 yılında da devam edecek ve başvuru şartları, tutarı ve ödeme şekli değişecektir. 2024 fakirlik aylığı başvuru ve şartları hakkında bilgi vereceğiz.

FAKİRLİK AYLIĞI (MUHTAÇLIK MAAŞI) NEDİR?

Fakirlik aylığı; vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak, yaşam kalitelerini artırmak ve sosyal adaleti sağlamak amacıyla verilmektedir. Muhtaçlık maaşı; vatandaşların gelir durumları, sağlık durumları, yaşları, eğitim durumları, aile yapısı ve sosyal güvence durumları gibi kriterlere göre belirlenmektedir. Fakirlik aylığı, her yıl enflasyon oranına göre güncellenmektedir.

FAKİRLİK AYLIĞI KİMLERE VERİLİR?

Fakirlik aylığı, yoksulluk sınırının altında yaşayan ve çalışamayacak durumda olan vatandaşlara verilmektedir. Fakirlik aylığı alabilecek vatandaşlar şunlardır:

 1. 65 yaş ve üzeri olanlar
 2. Engelli olanlar
 3. Şehit yakınları ve gaziler
 4. Dul ve yetim kalanlar
 5. Bakıma muhtaç olanlar
 6. Öksüz ve yetim kalanlar
 7. Terör mağduru olanlar
 8. Sosyal güvencesi olmayanlar
 9. Geliri olmayan veya asgari ücretin üçte birinden az geliri olanlar

NOT: Muhtaçlık maşı almak isteyen vatandaşların bu kriterlerin yanı sıra Türk vatandaşı olması, Türkiye’de ikamet etmesi, başka bir sosyal yardım almaması, hane halkı gelirinin belirlenen sınırın altında olması ve sosyal inceleme sonucunda muhtaçlık durumunun tespit edilmesi gerekmektedir.

FAKİRLİK AYLIĞI ŞARTLARI NELERDİR?

Fakirlik aylığı şartları, fakirlik aylığı almak isteyen vatandaşların sağlaması gereken koşullardır. Fakirlik aylığı şartları, 2024 yılında da geçerli olacak ve bazı değişiklikler olabilecektir.

Yeşilkart Para Yardımı : https://www.ssk.biz.tr/yesil-kartlilara-verilen-para-ve-devlet-yardimlari-nelerdir/

Muhtaçlık maaşı alma koşulları şunlardır:

 1. Türk vatandaşı olmak.
 2. Türkiye’de ikamet etmek.
 3. Başka bir sosyal yardım almamak.
 4. Hane halkı gelirinin belirlenen sınırın altında olması.
 5. Sosyal inceleme sonucunda muhtaçlık durumunun tespit edilmesi.

Fakirlik Aylığı Yaş Sınırı Var Mı?

Fakirlik aylığı yaş sınırı, fakirlik aylığı almak için belirlenen yaş kriteridir. Muhtaçlık maaşı yaş sınırı 2024 yılında da 65 yaş olarak devam edecektir. Yani, 65 yaş ve üzeri olan vatandaşlar, fakirlik aylığı alabilirler. Ancak engelli olan, şehit yakını veya gazi olan, dul veya yetim kalan, bakıma muhtaç olan, öksüz veya yetim kalan, terör mağduru olan vatandaşlar yaş sınırı olmaksızın fakirlik aylığı alabilirler.

FAKİRLİK AYLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Fakirlik aylığı başvurusu, fakirlik aylığı almak isteyen vatandaşların yapması gereken işlemdir. Muhtaçlık aylığı başvurusu 2024 yılında da aynı şekilde yapılacaktır.

Fakirlik maaşı başvurusu şu şekilde yapılır:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na (SYDV) yapılır.
 • Fakirlik aylığı başvurusu, vatandaşların ikamet ettikleri ilçedeki SYDV’ye şahsen veya posta yoluyla yapılır.
 • Vatandaşların başvuru formu ve gerekli evrakları eksiksiz olarak sunması gerekir.
 • SYDV tarafından değerlendirilir ve sosyal inceleme yapılır.
 • Fakirlik aylığı başvurusu, sosyal inceleme sonucunda muhtaçlık durumu tespit edilen vatandaşlara olumlu olarak sonuçlanır ve fakirlik aylığı ödemesi yapılır.

FAKİRLİK AYLIĞI BAŞVURU EVRAKLARI NELERDİR?

Fakirlik aylığı başvuru evrakları, fakirlik aylığı başvurusu yaparken vatandaşların sunması gereken belgelerdir.

Gıda ve Erzak Yardımı : https://www.ssk.biz.tr/ibb-gida-egitim-yardimi/

Muhtaçlık maaşı başvuru evrakları şunlardır:

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Gelir belgesi
 • Sağlık raporu (engelli olanlar için)
 • Şehitlik veya gazilik belgesi (şehit yakını veya gazi olanlar için)
 • Ölüm belgesi ve vasiyetname (dul veya yetim kalanlar için)
 • Bakıma muhtaçlık belgesi (bakıma muhtaç olanlar için)
 • Öksüz veya yetim belgesi (öksüz veya yetim kalanlar için)
 • Terör mağduru belgesi (terör mağduru olanlar için)

FAKİRLİK AYLIĞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Fakirlik aylığı sorgulama şu şekilde yapılır:

 1. E-devlet’e giriş yapınız.
 2. Sağ üst kısımda yer alan arama kısmına ‘’Sosyal yardım’’ yazıp aratınız.
 3. ‘’ Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’’ sayfasına tıklayınız.
 4. Burada adınıza fakirlik aylığı yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

2024 FAKİRLİK AYLIĞI AYLIĞI NE KADAR?

2024 yılı için fakir aylığı 4.763,63 TL olarak ödenmektedir.

FAKİRLİK AYLIĞI NEREYE YATAR?

Fakirlik aylığı, vatandaşların PTT hesaplarına yatar. Vatandaşlar, fakirlik aylığı başvurusu yaparken PTT hesap numaralarını belirtmek zorundadırlar. Vatandaşlar, fakirlik aylığı ödemelerini PTT şubelerinden veya PTT ATM’lerinden çekebilirler.

Fakirlik aylığı, vatandaşların banka hesaplarına da yatabilir. Vatandaşlar, fakirlik aylığı başvurusu yaparken banka hesap numaralarını da belirtebilirler. Fakirlik aylığı ödemelerini, banka şubelerinden ya da bankamatiklerinden çekebilirler.

UYARI: Banka hesaplarına yatan fakirlik aylığı ödemeleri, banka komisyonu ve masrafları kesildikten sonra yatırılmaktadır.

FAKİRLİK AYLIĞI NE ZAMAN YATAR?

Fakirlik aylığı, her ayın ilk haftası içinde yatar. Her ayın 1’inden 5’ine kadar olan tarihler arasında yatırılmaktadır. Fakirlik aylığı, yatırıldığı tarihten itibaren 3 ay içinde çekilmelidir. Aksi takdirde fakirlik aylığı geri alınmaktadır.

Fakirlik Aylığı Kaç Ayda Bir Verilir?

Fakirlik aylığı, her ay verilir.

FAKİRLİK AYLIĞI NE ZAMAN KESİLİR?

Fakirlik aylığı hangi durumlarda kesilir sorusunun cevabı şu şekilde olacaktır:

 1. Fakirlik aylığı, vatandaşın vefat etmesi durumunda kesilir.

Fakirlik aylığı, vatandaşın ölüm belgesinin SYDV’ye ibraz edilmesiyle sonlandırılır. Fakirlik aylığı, vatandaşın vefat ettiği ayın sonuna kadar ödenir. Muhtaçlık aylığı, vefat eden vatandaşın mirasçılarına devredilmez.

 • Fakirlik aylığı, vatandaşın gelir durumunun değişmesi durumunda kesilir.

Muhtaçlık aylığı; vatandaşın gelirinin artması, sosyal güvenceye sahip olması, başka bir sosyal yardım almaya başlaması gibi durumlarda sonlandırılır. Muhtaçlık maaşı, vatandaşın gelir durumunun değiştiğinin SYDV tarafından tespit edilmesiyle sonlandırılır. Fakirlik aylığı, vatandaşın gelir durumunun değiştiği ayın sonuna kadar ödenir.

 • Fakirlik aylığı, vatandaşın muhtaçlık durumunun değişmesi durumunda kesilir.

Fakirlik aylığı; vatandaşın sağlık durumunun iyileşmesi, yaş sınırını aşması, evlenmesi, çalışmaya başlaması gibi durumlarda sonlandırılır. Vatandaşın muhtaçlık durumunun değiştiğinin SYDV tarafından tespit edilmesiyle sonlandırılır.

 • Fakirlik aylığı, vatandaşın yurt dışına çıkması durumunda kesilir.

Muhtaçlık maaşı, vatandaşın Türkiye’de ikamet etmesi şartına bağlıdır. Fakirlik aylığı, vatandaşın yurt dışına çıktığının SYDV tarafından tespit edilmesiyle sonlandırılır. Muhtaçlık aylığı, vatandaşın yurt dışına çıktığı ayın sonuna kadar ödenir.

Fakirlik aylığı başvurusu nasıl yapılır, muhtaçlık maaşı şartları 2024 yılında nelerdir, güncel maaş miktarı ne kadar oldu, istenen evraklar hangileridir gibi detayları yazımızda aktarmaya çalıştık. Soru, görüş ve önerilerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Sevil Yavuz dedi ki:

  Merhaba benim evim kira eşim gırtlak kanseri ayrıca baypas ameliyati oldu çalsamiyor okula giden cocugum var cok zor durumdaym lutfen yardmci olun bana

 2. Hatice Ünsal dedi ki:

  merhaba ben kiradayim 10bin dir kiram çocuk larim var yardım edermisinz bana lütfen yardım edin bana eşim kronik hastasidir çalışa miyor ne zaman

 3. Hasan şahin dedi ki:

  İyi günler %89 engelliyim çalışmıyorum eşim çalışıyor asgari ücret 3 tane çocuğum var okuyorlar evim kira ben alabilirmiyim

  1. Meftun dedi ki:

   3 tane çocuğum var yardım almak istiyorum

 4. Bahar dedi ki:

  1 kızım.var kiracının destekle kirami ödemeye çalışıyorum günlük işlere gidiyorum. SSK yok eşim bizi terketti 12 yaşında kızım var yardım parası istiyorum

 5. Birgül dedi ki:

  Iyigunler diliyorum ben eskişehir de ikamet ediyorum 14 yaşında bir oğlum var allahtan başka kimsem yok ablamın yaninda oğlum la birlikte kaliyorum hiçbir yerden gelirim yok annem babam öldüler şu anda bir işim yok çok mağdur durumda yım herşey cok pahalı maddî gücüm olmadığı için alamiyorum aile destek alamıyorum elim kolum bağlı durumdayım bana yardım edin en olur şimdiden çok teşekkür ediyorum saygılar efendim 😔

 6. serap bakacak dedi ki:

  Yardm

  1. Hacer kabataş dedi ki:

   Yardıma ihtiyacım var lutfen

 7. Zümrüt dedi ki:

  Aile destek paketi 1800 TL alıyorum aynı zamanda sed yardımı da alıyorum Ekim ayında sed yardimim sona erecek 4 çocuğum var gelen para hicbirseye yetmiyor başvuru yapsam vgmye kabul olurmu

 8. Miraç dedi ki:

  Eşim çalışamıyor rahatsız psikolojik lütfen destek bekliyorum evim kira lütfen

 9. Zühdiye ilan dedi ki:

  Çok madurum gelirim yok eşim evden kaçtı gelirim yok ekmek almaya param yok iki çocuk annesi yım gelirim yardıma ihtiyacım var iki çocuk okutuyorum onları okula onderemiyorum gelirim yok eşim evden kaçtı gelirim yok

 10. Emel dedi ki:

  Çok fakirim eşim yok oğlumun biri 27 diyeti 23 yaşi dalar kızım unuvertede okuyor evim kira cocuklarimı everemiyorum iki ayda dul aylığı alıyorum onuda kaç oldu kesiyorlar

 11. Aysun baykan dedi ki:

  Merhaba benim dört tane küçük çocuğum var eşim rahatsızlığından dolayı düzenli calisamiyor hiç bir gelirimiz yok sadece Arda hammmallik yapabiliyor eşim ben çocuklarımın karnını zor doyuruyorum lütfen bize yardım edin

 12. Menekşe dağlı dedi ki:

  3çoçuğum var ve 3de öğrenci eşimden ayrı yaşıyorum destek istiyorum

 13. Hatice yılmaz dedi ki:

  Merhaba ben kırk yaşında bipolar hastası bi kadınım eşimden ayrıyım iki kızım var kirada oturuyorum hasta olduğum için düzenli bi işte câlısamiyorum sürekli işten ya çıkarılıyorum ya çıkıyorum hastalık hayatımı çekilmez kılıyor ne düzenli bi işim ne hayatım var hiç bir yerden yardım almadım şimdiye kadar akrabalar desen kopuk kimsenin maddi manevi desteği yok ne yapacağımı bilmiyorum çok zor durumdayım yaşayabilmem için para şart artık yardım araştırıyorum muhtaçlık aylığı alabilirmiyim acaba ayrıca yorumumu gören hayırsever vatandaşlardanda destek bekliyorum

 14. Saniye dedi ki:

  Merhaba boşanmakta olan kız kardeşim var şu an devlet tarafından koruma altında bir çocuğu var biri engelli orta derece engelli raporu var set yardımı alıyor kirada oturuyor şu an eşinden dolayı gizleniyor engelli maaşı da alıyordu 4-5 aydır ama şu an hem çocukların okulu var hem kirası doğalgazı elektriğine yetişemiyor muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilir mi başvuru yapsa set yardımı engelli maaşı iptal olur mu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sed yardımı aldığı için ayrıca muhtaçlık aylığı bağlanmaz.

 15. Turgay dedi ki:

  Merhaba
  Yüzde 98 engelli raporu olan annemin hiç bir geliri yok 65 yaş üstü sosyal güvencesi yok herhangi bir ad altımda düzenli aldığı bir maaş veya nafaka da yok muhtaçlık veya engelli maaşı alabilirmi? Biz üç çocuğunun bakma yükümlülüğü kanuna göre olması bu maaşları almasına engel teşkil edermi. Teşekkürler

 16. Taner dedi ki:

  Benim dorumum yok tek aileye bakıyorum işim yok kiradayim bir gelirim yok

 17. Kerem kolak dedi ki:

  Ben ağrı dogubeyazit bardaklı koyunde oturuyorum 30bın TL borcum var zor durumdayım Allah rızası için yardımcı olun engelli bir kızım var ve babam yaşlı eşim ve ıkıtane cocuğum var zor durumdayım

 18. Sevda dedi ki:

  Dort cocugum var gelırım yok kendı ımkanımla cevız yaparak gecımımı saglıyrum sızden yardim ısıtıyorum ıhtıyacım var 3 tanesi okula gidiyor banada yardımcı olursanız sevinirim sadece sosyal yardımla gecınıyom bebegım varherzaman cevız yapamıyor ne olursunuz yardımcı olun lütfen esımden ayrıyım

 19. Nihal dedi ki:

  Merhaba ben ailemden ayrı bir yerde şehirde yaşıyorum üniversite için gelmiştim okulum bitti ama ben burda yaşamımı devam ettiriyorum herhangi bir yerden maddi destek almiyorum ve is bulamiyorum. Fakirlik maaşı bağlanır mı baglanirsa ne kadar

 20. Şenol maraz dedi ki:

  Merhabalar benim 100/55 engelli raporum var yalnız 2 yıllık ben muhtaclik aylığı alabilir miyim bana vakıflar genel müdürlüğündeb sürekli raporunuz olması gerekir dediler

 21. Volkan Beldag dedi ki:

  Merhabalar efendim benim üzerime hiç birşey yok annemi babamı kaybettim ve 100/8 engel raporum var kazadan dolayı gelir testi sonucunda 1/3 altında yeşil kart bağlı ev kira calismiyorum bana muhtaclik aylığı bağlanır mı

 22. Hüseyin Kılınç dedi ki:

  Merhaba ben %60 yürüme engelliyim hiçbir gelirim yok annemle birlikte yaşıyorum annem rahmetli babamın emekli maaşını alıyor aylık 2200 TL engelli maaşı da almıyorum muhtaçlık aylığı alabilirmiyim

 23. Volkan dedi ki:

  Merhaba. Bir yakınım Vakıf muhtaç aylığı alıyor. Kendisinin aynı zamanda Ötv muafiyetli sıfır araç alım hakkı da var. Bu hakkını kullanarak araç satın aldığında maaşı kesilir mi? Aylık bağlanma şartlarında taşınır taşınmaz gelir getirici malının bulunmaması şeklinde bir madde mevcut. Araç alımı bu kapsamda değerlendirilir mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 24. Ayhan kuzu dedi ki:

  Ben engelli maaşı alıyorum bunu iptal ettirsek muhtaç aylığı alabilir raporum 100 /59

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle başvurunuzu yapın. Engelli maaşı gibi herkese çıkmıyor. Belli limitleri var. eğer çıkarsa engelli maaşınızı kestirebilirsiniz.

 25. Erkan dedi ki:

  Mrb benim 4 yaşında lösemi hasta çocuğum var sadece gelirimiz sosyal yardımlaşmadan evde bakım ücreti alıyoruz başkada bir gelir yok muhtaçlık maaşına yazıla bilirmiyim 9 aydır çalışmıyorum evim kira okula giden 10 yaşında kızın var bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vakıflar müdürlüğünün de engelli maaşı verme durumu var. Oraya da müracaat edebilirsiniz.

 26. Esen dedi ki:

  Eşim ceza evinde benimde 3 tane kızım var küçük kızım ameliyat geçirdi eşimin de % 59 engelli raporu da var bende muhtaclik maasindan yararlanabilirmiyim

 27. Mustafa dedi ki:

  Merhaba. Benim 55 yaşında bekar teyzem var. Herhangi bir maaş ve geliri yok. Muhtaçlık maaşı alabilir mi acaba.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Herhangi bir engeli ve 65 yaş üzeri olmadığı için alamaz.

 28. Anıl bicer dedi ki:

  Benim vergi indirimim var 18 yıl 4680 gün sonra emekli olucam yasa takilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engelli emekliliklerinde yaş şartı aranmamaktadır.

 29. Bir garip diyelim dedi ki:

  Merhabalar efendim ben eşimle yeni ayrıldım iki sene önce göğsüm alındı kemoterapi ve ışın aldım şuan ilaç kullanıyorum ve 3 ayda kontrollerim oluyor iki çocuğum var ikisi de bende çalışamıyorum engelli maaşı alabilir miyim? Bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   göğsünüz alındı ve metastaz durumu yani yayılma durumu olmayıp kontrollü gidiyor ise maalesef engelli oranı çıkmaz.

 30. Eyüp dedi ki:

  Merhaba 20 yaşında yakınım var. Babası vefat etti annesi ve kız kardeşi ile kalıyor. %65 engelli raporu var. Şuan aile bakanlığından 530₺ yardım alıyor kendi adına bu yardımdan yararlanma durumu var mı? Yada onu iptal edip buradan mı almalı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Aldığı maaş ile yazımızda belirtilen maaş aynıdır.

  2. Eyüp dedi ki:

   Peki yukarıda belirtilen maaş ile arada 400-500 TL fark var o neyden kaynaklıdır ?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağlı bulunduğunuz sosyal hizmetler müdürlüğünden yardım alabilirsiniz.

 31. Mehmet oytun dedi ki:

  Iyi gunler efendim ben yuzde 45 psikiyatri hastasiyim herhangi bir muhtaclik ayligindan faydanalabilirmiyim acaba.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Herhangi bir geliriniz yok ve ikametgahınızda bulunan kişilerin kişibaşı maaş ortalaması asgari ücretin 1/3 ünün altında ise engelli maaşı alabilirsiniz.

 32. Rıza dedi ki:

  Hocam vgm muhtaç aylığına başvuru yapabilir miyim 22 yaşındayım babam vefat etmiş kimler başvuru yapabilir bı bilginiz varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engel durumu olanlar veya 65 yaş üzeri vatandaşlar başvuru yapabilmektedir.

 33. Ruken dedi ki:

  İyi günler halam bekar hiç evlenmedi okuma yazması da yok annesi babası da vefat etmiş hiç bir gelir kaynağı yok acaba herhangi bir yardım alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   65 yaş üzeri ise verdiğiniz bilgilere göre muhtaçlık maaşı alabilir.

 34. Canan dedi ki:

  %46 engellı raporum var 1 çocuğum var Eşim sigortalı asgarı ücret alıyor bu yardımdan faydalanabılır mıyım

 35. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben 12 yaşında iken annem vefat etti şu anda 19 yaşındayım vakıflar genel müdürlüğünün vermiş olduğu yetim aylığından yararlanabilirmiyim?

 36. Nurcan doğan dedi ki:

  Merhaba benim eşim beyin ameliyatı oldu çalışmıyor dört tane öğrencim var devletimizden maddi manevi yardım bekliyorum lütfen kirada oturuyorum çalışanım yok rica ediyorum yardım istiyorum

 37. Aykut dedi ki:

  Merhaba Sosyal Yardım Sorgulamada Çıkan (Diğer Aile Yardımı /Ödeme Tutarı 500 TL/Ödeme Durumu :Teslim Edilebilir/ Yardımın Durumu:Devam Ediyor) Görünüyor. Bu Ne Tür Yardım Olabilir Acaba Bilginiz Varsa Şimdiden Teşekkür Ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1000 TL lik yardıma başvuru yaptıysanız onun değerlendirilmesinin sonucu olabilir. Ya da bayram ikramiyesidir.

 38. Sertem dedi ki:

  Ben başvuru yaptım ama yanıt yok engeli çocuğum var

  1. Mustafa keleş dedi ki:

   Muhtac engelli ayliğima vergi dairesi e haciz uyguluyor nereye başvurmalıyım kanunsuz uygulama deilmi

 39. Gülcin dedi ki:

  Benimde ihtiyacım var eşim boşandım ikitane oğlum var yardımla geçiniyorum belediye başkanı adem murat yücel yardımımı kesti sizden yardım istiyorum çocuklar için kıyafet lütfen

 40. Ergin dedi ki:

  Ben 37 yaşındayım bir kaza geçirdim ve beyin travması yaşadım 4 gün yoğun bakımda yattım şuan çalışamıyorum sigortam dahi yok herhangi bir gelirim ve üstüme kayıtlı hiçbirlerim yok ev kira faturalar masraf fena gelir yok evliyim bir çoçuğum var yardımcı olursanız sevinirim muhtaç aylığı alabilirmiyin yada ne gibi olanaklardan faydalana bilirim.

  1. Şüheda arslan dedi ki:

   Kiradayım gecinemiyorum 2 coxugum var hayat pahalılıgı coxuklarımın ihtiyaclarını karsılıyamıyorum gecimimi saglıyamıyorum yardım talebjnde bulunmak istiyorum

 41. mehmet ali karakuş dedi ki:

  merhaba 58 yaşindayim hiçbir gelirim yok muhtaclik maaşi için başvuru yaptim 2 ay geçti sonuç yok

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Muhtaçlık maaşı 65 yaş üstü ve engellilere ödenmektedir. Sizin için farklı yardımlar değerlendirilebilir. Belediyelerin sosyal hizmet brimlerine de başvuru yapabilirsiniz.

 42. Oktay murat dedi ki:

  Ben %44 engeliyim.aldigim maaş 537 tl.kirada oturuyorum.kira 650 veriyorum.hicbir gelirim.yok.kronik rahatsızlıgim var.tek yaşıyorum.hicbir şekilde gecinemiyorum.kirami bile karsiliyamiyorum.kirami ödeyecek kadar yardım alabilirmiyim .ne yapmalıyım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Muhtaç aylıkları ile ilgili de bir çalışma yapıldığı bilgisini aldık. ancak henüz netleşen bir durum yok. Netleştiğinde sitemiden bilgilendirme yapacağız.

 43. Ali Göknar dedi ki:

  Ben engelli ayligi alıyorum 530 tl 2 çocuğum var birisi 3 yaşında o diyeri orta okula gidiyor evim kira bende babam rahmetli başka bi yerden gelirim yok bende başvuru yapsam muhtaç veya eğitim yardımı alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çocuklar için eğitim yardımı da alabilirsiniz. Başvurunuzu yapın.