• İsteğe Bağlı Emeklilik 2018


  Dışarıdan prim ödeyerek emekli olabilmek isteye bağlı sigorta iş kolları bünyesinde artık oldukça kolay. İsteyen herkes kendisine uygun düşen sigorta kollarının herhangi birisinden emekli olabilmek için isteğe bağlı prim miktarını ödemesi gerekmektedir. İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 ile ilgili gerekli bilgileri bu yazıdan öğrenebilirsiniz.


  Asgari ücretlerin kesinleştirilmesinden sonra sigorta primleri ile alakalı durumlarda kesinleşmiştir. Sigorta primleri, ödeyen kişiler için hem bir emeklilik şartı hem de bir sağlık sigortası hükmündedir. İsteğe bağlı emeklilik şartından yararlanabilmek için bu primlerin düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. İşçilerin ve devlet memurlarının primleri işverenleri tarafından ödenmektedir. Çiftçi ve esnaf gibi mesleklerin mensupları ise sigorta primlerini kazançlarına göre ödemektedirler.

  Esnaf, çiftçi ve benzeri meslekleri yapan kişilerin gelir miktarları arttıkça ödedikleri prim ücreti artmakla beraber, gelir miktarları azaldıkça da prim ücretleri azalmaktadır. Bir çiftçi veya esnafın elde kazandığı miktarın en düşük miktarı asgari ücret olarak kabul edilmiştir. En düşük ücretin asgari ücret olarak hesaplanması ile birlikte en az sigorta primi ise asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

  İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 Prim Ödenebilen Sigorta Kolları

  Yürürlükteki mevzuata ve var olan kanunlara göre isteğe bağlı emeklilik içerisinde değerlendirilen sigorta kolları şunlardır:

  • İsteğe Bağlı Ek 5 Tarım SSK
  • İsteğe Bağlı Bağkur (4B)
  • Emekli Sandığı İsteğe Bağlı Ödeme Sigortası
  • Ev Hanımları İçin İsteğe Bağlı Bağkur

  İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 Ödenmesi Gereken En Düşük Prim Tutarları

  İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 mevzuatı 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle isteğe bağlı sigorta prim ödemeleri aşağıdaki gibidir:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Ev Hanımları İsteğe Bağlı Bağkur Primleri: 541,20 TL
  • İsteğe Bağlı Bağkur Primleri: 649,44 TL
  • Ek 5 Tarım Sigortası: 583,48 TL

  İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 Sigorta Ödeme Koşulları

  1. İsteğe Bağlı Ek 5 Tarım Ödeme Koşulları

  Ek 5 Tarım İsteğe Bağlı primleri ödeyebilmek için:

  • Herhangi bir kapsam içerisinde sigortalı olarak çalışmıyor olmanız,
  • Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir şekilde emekli maaşı almıyor olmanız,
  • Orman veya tarım işleri ile alakalı olarak mevsimlik işçi, gündelikçi ya da geçici işçi olarak yani süreksiz bir şekilde çalışmıyor olmanız gerekmektedir.

  Eğer bu şartları sağlıyor iseniz Ek 5 İsteğe Bağlı Tarım İş kolundan prim ödemelerini yapmaya başlayabilirsiniz. İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 bünyesinde Ek 5 Tarım Sigorta primi ödemiş olan kişiler, 4A SSK sınıflandırması kapsamında hizmet görmüş sayılır ve SSK’dan böyle emekli olabilir.

  1. İsteğe Bağlı 4B Bağkur Prim Sigorta Şartları

  Bu iş kolu sınıfına göre:

  • Herhangi bir sınıf kolu içerisinde sigortalı olarak sayılmayan,
  • Vergi kaydı, esnaf kaydı ya da Ziraat kaydı olmayan,
  • Emekli olmayan,

  Dileyen herkes talep ettiği takdirde prim ödemelerine başlayabilir. Bu sınıf kapsamı içerisinde ödemelerini yapan kişilerin sigorta ödemeleri 4B bağkur hizmeti olarak değerlendirilir ve emekli olabilme şartları ise bağkur bakımından        değerlendirilir.

  İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 Ev Hanımları İçin Şartlar Nelerdir Nasıl Yapılır

  Ev hanımlarına yönelik olan isteğe bağlı emeklilik kollarından olan bu sınıfa göre, bu isteğe bağlı sigortalılıktan yararlanmak isteyenlerde aranan şartlar şunlardır:

  • Aktif bir şekilde işleyen vergi kaydının olmaması,
  • Ziraat odası içerisinde çiftçilikle alakalı kaydınızın tutulmamış olması,
  • Herhangi bir iş kolu içerisinde sigortalı bir şekilde çalışmıyor olması,
  • Emekli olmamış olması,
  • Evinde kendi imkânlarıyla dantel, havlu, el işi yapmak suretiyle ve bu yapılanları kendi imkânları dâhilinde satmak şartıyla ev hanımları için sigorta sınıflandırılması kapsamında prim ödenmesi halinde emeklilik hakkı elde edilebilmektedir.

  İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 sigorta kolları arasından ev hanımlarına özel isteğe bağlı emeklilik kapsamı içerisinde ödenmiş olan primler 4B bağkur hizmeti vermiş olarak değerlendirilir. Bu sigorta kolunun emeklilik şartları ise bağkur tarafından belirlenir.

  İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 Prim Ödemeleri Kaç Yıl Ödenir

  Eğer İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 kollarından olan Ek 5 Tarım Sigortası kapsamında prim ödemelerinizi gerçekleştiriyorsanız SSK kapsamında emekli olmaktasınız. Eğer isteğe bağlı emeklilik prim ödemelerine yeni başlayacaksanız, normal emeklilik almak için 7200 gün, yaş haddi üzerinden emekli olabilmek için ise 5400 günü tamamlamanız gerekmektedir. İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 iş kollarından emekli olabilmek için yaş şartı da bulunmaktadır ve bu yaş şartı işe girdiğiniz tarihe göre değişkenlik gösterecektir.

  İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 Ev Hanımlarına Özel İsteğe Bağlı Emeklilikte Toplu Ödeme Yapılabilir Mi

  Kanun ve mevzuatlar dâhilinde ev hanımlarının ne kadar borçlanma yapabilecekleri, bunun sınırları bellidir. Kadınlar için, sigortasının başlamış olduğu tarihten daha sonra doğmuş olması şartı ile doğum vaktinden 24 aylık sonraki süreyi borçlanmak suretiyle hizmetten faydalanabilir, saydırılabilir. Şayet herhangi bir çalışmanın olmadığı, boşta geçmiş olan süreler için ise herhangi bir borçlanma gösterilmesi mümkün değildir.

  İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 Sigorta Başvuruları Nereden Yapılır

  İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 sigorta kollarından herhangi birisi için yapılacak olan başvurular, ikametiniz nereye bağlı ise, oradaki en yakın ilçenize bağlı olarak hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurunuzu yapabilirsiniz.

  İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 Ek 9 Ev Hizmetleri Sigorta Primleri Ne Kadar

  Ev hizmetleri içerisinde 10 günden az olarak sınıflandırılan kapsam dâhilinde, sadece meslek hastalığı ve iş kazası sigorta primleri ödendiğinden İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 tarihinde 1 günlük SGK prim ücreti 1,35 TL olacaktır.

  Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama

  Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer

  Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve Yaşadıkları Sorunlar
  tıkla sorunu sor

  İsteğe Bağlı Emeklilik 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. saim dedi ki:

   merhabalar,

   Emekli sandığına bağlı 19 yıldır çalışanım D-K / 2-2 şuan işi bıraksam isteğe bağlı prim ödemem ne kadar olur Bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler.

  2. vehbi tutmaz dedi ki:

   EŞİM 05.08.1963 DOĞUMLU. 17.05.2004 TARİHİNDEN BU YANA İSTEĞE BAĞLI BAĞ-KUR PRİMLERİNİ DÜZENLİ OLARAK ÖDEDİK.
   EŞİME HANGİ ŞARTLARDA NE ZAMAN, YAKLAŞIK NE KADAR EMEKLİ AYLIĞI BAĞLANIR. DAHA NE KADAR SÜRE PRİM ÖEDEMELİYİZ.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkurdan emeklilik için 9000 gün primi doldurmanız gerekmektedir. Normal emeklilik için 58 yaş kısmi emeklilik için ise 60 yaş tabisiniz;

    Normal emeklilik için;

    Yaş 2 yıl 10 ay 15 gün, Kalan sigortalılık süreniz 10 yıl 7 ay 26 gün,Kalan hizmet süreniz 3836 gün.

    Kısmi emeklilik için ise;

    Kalan yaşınız 4 yıl 10 ay 15 gün, Kalan sigortalılık süreniz 0 yıl 7 ay 26 gün, Kalan hizmet süreniz 236 gün

  Sorunuzu Yazın