Emeklilik

2020 Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve PTT Şubeleri

Faizsiz kredi veren bankalar, emeklilere verdikleri hizmetlerde emekli maaşını bir tür garanti olarak görmektedir. Emekliler için ayrı kampanyalar başlatan bankalar, kamu bankaları ve PTT’ye bağlı olarak çalışan bankalardır. Kişiler, faizsiz kredilerde emekli maaşlarını teminat olarak göstererek ön ödemeli kredi imkanlarından yararlanabilmektedir. Bunların yanında hususi bankalardan düşük faizli kredi almak da mümkündür. Emeklilerin nakit sıkıntısı çekmeleri durumunda bankalara, ne için krediye ihtiyaçları olduğunu beyan etmeleri halinde kredi imkanı doğmaktadır.


Hangi Bankalar Emeklilere Faizsiz Kredi Vermektedir?

Emeklilere faizsiz kredi imkanı sunan bankalar şu şekildedir:
 • PTT Bank
 • Ziraat Bankası
 • Aktifbank
 • Halkbank
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Emeklilere faizsiz olarak kredi veren bankalar bunlardır. Ancak bu konuda bazı şartlar belirlenmiştir. Emeklilerin alacakları kredilerin, emekli maaşlarının %70’ini geçmemesi gerekmektedir. Bunun yanında maaş miktarına ek olarak kredi geçmişi ve kredi notu konusunda da emekliler değerlendirmeye alınmaktadır. Bankalar, kredi verirken, emeklinin kredi notuna göre derecelendirme yapar. Bu nedenle emekli teminat olarak maaşını gösterse dahi, kredi alamayabilir.

PTT İle Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Emeklilere faizsiz kredi işlemleri kapsamında emeklilere verilecek krediler, en uygun kredi çeşitleri arasında yer almaktadır. ancak PTT, direkt olarak kredilerini emeklilere kendi üzerinden  vermez. Bu konuda PTT’nin anlaşmasının bulunduğu bankalar mevcuttur.

PTT İle Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

Bazı bankalardan PTT üzerinden emekliler kredi kullanmaktadır. Bu bankalar şu şekilde sıralanabilir:
 • Etken Bank
 • Burgan Bank
 • ING Bank

Bu bankalardan alınacak kredilerde, kişilerin PTT’den emekli maaşlarını alıyor olmaları gerekmektedir. PTT’nin vereceği desteklerle maaşlarının üzerinden kredi imkanı sağlayan bu bankalarda, düşük kredi notuna dahi kredi imkanı sunulmaktadır. Bu kapsamda PTT üzerinden kredi almak için sağlanması gereken şartlar arasında yüksek kredi notu bulunmaz.

PTT İle Anlaşmalı Bankalardan Kredi Kullanma Şartları Nelerdir?

Emeklilere faizsiz kredi veren PTT ile anlaşmalı bankalardan kredi kullanma şartları şu şekilde sıralanabilir:
 • Kişiler, emekli maaşlarını PTT üzerinden almalıdır.
 • Emeklinin 84 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir.
 • Aylık gelirin en fazla %50’sine kadar kredi kullandırılabilir.
 • Müracaatların PTT şubelerine yapılması gerekir.

Emekli Kredilerinde Yaş Şartı Nasıl İşler?

Emekli kredilerinde yaş sınırı konmuştur. Bu yaş sınırı, kişilerin vefat yaşı hesaplanarak konur. Emeklinin kredi borcunu ödememesi durumunda borcun devri mümkün olmadığından, emeklilere verilecek kredilerde bankalar ortalama yaşam sınırını dikkate alır. bu sınır bazı bankalar tarafından 70 civarında belirlenirken, bazı bankalar 80’e kadar çıkabilmektedir. Kredi vadeleri yaş sınırı çerçevesinde belirlenmektedir. Örneğin yaş sınırının 80 olarak belirlendiği bir bankadan kredi kullanmak isteyen bir emeklinin yaşı 78 ise, alacağı kredi için en fazla 2 yıl vade yaptırabilir. Bu nedenle alınacak kredinin miktarında azalma söz konusu olur.

Etken Bank’tan PTT Anlaşmalı Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Emeklilere faizsiz kredi imkanı, direkt olarak bankaya müracaat edilmesi ya da PTT aracılığıyla banka ile iletişim kurulması şeklinde işler. Bu kapsamda bankaya direkt olarak başvuru yapılacağı gibi PTT şubelerinden de başvuru alınabilir.Emeklilere  verilecek kredilerde, emekli maaşı dışında kefil talep etmez. Banka, emeklilere 60.000 TL kredi verebilmektedir. Bankanın bu krediler için en  fazla 60 ay vade yapma imkanı bulunmaktadır. Banka, emeklilere vereceği bu kredilerde  50 TL tutarında kredi tahsis ücreti almaktadır.  Ayrıca kullanılacak kredinin tutarına göre kredi içinden de kesinti yapar.

Halkbank Mutlu Emeklilik Kredisi Nedir?

Emeklilere faizsiz kredi imkanı veren Halkbank, emeklilere özel gereksinim kredisi sunmaktadır. Banka, bu kredide en az 25.000 TL, en fazla 50.000 TL kredi imkanı sunmaktadır. Emeklilere verilen diğer kredi kampanyalarında %1,25’ten başlayan faiz imkanı sunan banka, Mutlu Emeklilik Kredisi için faiz talebinde bulunmaz. Bu kredi kullanımında kişilerin ödeme planı kişiye özel yapılmaktadır. bu kapsamda özgür ödeme planı kampanyası başlatılmıştır. Bu kampanyada kişilere 3 ayda bir istedikleri miktarlarda ödeme yapabilme hakkı tanınmaktadır. Halkbank Mutlu Emeklilik Kampanyası dahilinde kredi kullanan emeklilerden kredi tahsil ücreti talep etmez.

Halkbank’tan Mutlu Emeklilik Kredisi Nasıl Alınır?

Emeklilere faizsiz kredi almak isteyen kişilerin en fazla 75 yaşında olması gerekmektedir. Bu kredi türünde 75 yaş sınır kabul edilir. 74 yaşındaki bir kişi en fazla 1 yıl vade ile kredi alabilir. Yaş sınırına yaklaşmayan emeklilere en fazla 60 ay kredi imkanı sunulmuştur. Ayrıca bir diğer şart, emekli maaşının Halkbank’a taşınmasıdır. Bu kampanyadan sadece emekli maaşını Halkbank’tan alan kişiler yararlanabilmektedir. Özgür ödeme seçeneklerinden yararlanma sırasında da kişilerin ayarladıkları ödeme planı, maaşının yarısını geçmemelidir. Kişiler, temnat  olarak emekli maaşlarına ek gelirlerini de gösterebilmektedir.

Halkbank Emekli Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Halkbank’tan alınacak emeklilik kredisine başvuru için kişilerin gerçekleştirmesi gereken adımlar şu şekildedir:
 • Telefondan SMS gönderme yöntemi ile başvuru alınabilir.
 • SMS bölümüne aralarında1 boşluk bırakarak EMEKLİ T.C. kimlik numarası yazılmalıdır.
 • Emeklilik kredilerinden yararlanma şartı, EMEKLİ yazarak 3452’ye göndermektir.
 • SMS içine T.C. kimlik numarasından sonra 1 boşluk bırakıp gelir bilgisi yazılmalıdır. Ardından tekrar 1 boşluk ile talep edilecek kredi miktarı yazılmalıdır.
 • Hazırlanan mesaj 3452’ye gönderilir.

Kuveyttürk’ten Emekliye Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Emeklilere faizsiz kredi imkanından yararlanmak için kişilerin en fazla 20.000 TL tutarında nakit ihtiyaçlarının bulunması gerekmektedir. banka, faiz yerine kar oranı kavramını kullanır. Kar oranı, bankadan kullanılan tüm kredinin içinden alınacak miktardır. Emeklilere bu banka tarafından en fazla 12 ay vade imkanı sunulmaktadır. Bunun için kişilerin emekli maaşlarını Kuveyt Türk Bankası’na taşımaları gerekmektedir. banka, emeklilere kredi verirken kredi notunu da dikkate almaktadır. bu nedenle kullanılacak kredi öncesinde geriye dönük kredi notu sorgulama ve eski kredilerin ödeme düzeni araştırılır.

Faizsiz Emekli Kredilerinde İstenecek Belgeler Hangilerdir?

Emeklilere faizsiz kredi kullanırken aşağıdaki belgelerin hazır olması gerekir:
 • T.C. kimlik belgesi
 • Emeklilik belgesi ve emekli maaşı hesap cüzdanı
 • Adres detaylarını gösteren ikamet belgesi
 • Maaş bordrosu
 • Emekli kredisi müracaat formu ( Banka tarafından o an doldurulur)

Gerekmektedir. eksik belgenin var olması durumunda belgeler tamamlanmadan işleme başlanamaz. İşlemin yürümesi için kişilerin öncelikle kredi kullanmak istedikleri bankalardan vezne sıra numarası alması gerekir. Veznelerden alınacak müracaat dilekçesinin doldurulması ile kişiler, bireysel görüşme hizmetlerine tabi tutulur.Burada faizsiz kredi hizmetlerinden faydalanırken kullanılacak ödeme planları belirlenir.

Emeklilere Faizsiz Ne Kadar Kredi  Verilebilir?

Emeklilere faizsiz kredi imkanı, kredi notuna göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda kişilerin kullanacakları krediler en fazla maaşın 10 katına kadar çıkmaktadır. Kişilerin ek gelirlerinin olması durumunda, bu gelirleri belgeleyerek, alınacak kredinin ödeme planını düzenlemesi gerekir. Bu kapsamda alınacak emekli maaşının 3 katına kadar aylık ödeme yapma ve  borcu bu şekilde hızla bitirme hakkı bulunmaktadır. Kamu bankalarının tercih edilmesi durumunda kredi tahsis ücretleri alınmamakta, kişilerin faizsiz kredi tutarlarının daha yüksek olması sağlanmaktadır.

PTT İhtiyaç Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Gelir Belgesiz, Bordrosuz Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Kredi kapatma yapmak istiyorum fakat birçok bankadan ret cevabını alıyorum.maaşinizi bize taşıyın sonra verelimdiyorlar.gerçekten Kredi kapaması yapan bankalar hangileri

  1. Merhaba,

   Yıl başında halk,ziraat ve Vakıfbank kredi kapatıp uygun faizden kredi verdiler. Mevcutta böyle bir kampanyaları yok.

 2. Merhaba.
  15.08.1972 doğumluyum ilk işe 4A 15.06.1999 girişliyim 1099 gün primim var.20.05.2002 tarihinden beri 4B tarım sigortalıyım 3522 gün primim var.Sizden ricam ssk’ danmı yoksa tarım sigortasından emekli olmam daha iyi olur.Birde %40 engelli raporum var.Nasıl emekli olabilirim.Ne kadar maaş alırım.İki sigortamı birleştirmem mi gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı