Banka Kredileri

2020 Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve PTT Şubeleri

2020 yılında emeklilere faizsiz kredi veren bankalar hangileridir ? Özellikle son zamanlarda artan hayat pahalılığı emeklilere kredi veren bankalar ve faiz oranlarının araştırılmasına neden oluyor. Emekli maaşlarının düşük oluşu ile çoğu emekli ikinci bir işte çalışırken, aynı zamanda ihtiyaçlarını karşılamak için uygun faizler ile kredi alma imkânını araştırıyorlar.


Hangi Bankalar Emeklilere Faizsiz Kredi Vermektedir?

Emeklilere faizsiz kredi imkanı sunan bankalar şu şekildedir:
 • Fibabank
 • Denizbank
 • PTT

Emeklilere faizsiz olarak kredi veren bankalar bunlardır. Ancak bu konuda bazı şartlar belirlenmiştir. Emeklilerin alacakları kredilerin, emekli maaşlarının %70’ini geçmemesi gerekmektedir. Bunun yanında maaş miktarına ek olarak kredi geçmişi ve kredi notu konusunda da emekliler değerlendirmeye alınmaktadır. Bankalar, kredi verirken, emeklinin kredi notuna göre derecelendirme yapar. Bu nedenle emekli teminat olarak maaşını gösterse dahi, kredi alamayabilir.

PTT İle Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Emeklilere faizsiz kredi işlemleri kapsamında emeklilere verilecek krediler, en uygun kredi çeşitleri arasında yer almaktadır. ancak PTT, direkt olarak kredilerini emeklilere kendi üzerinden  vermez. Bu konuda PTT’nin anlaşmasının bulunduğu bankalar mevcuttur.

Emeklilere Düşük Faiz ile Kredi Veren Bankalar

Emeklilere düşük faiz ile kredi veren bankalar daha kolay ödeme imkânı sağlıyorlar. Ancak emeklilerin kredi kullanmaları için emekli aylıklarının büyük önemi bulunuyor. En düşük emekli aylığı 1500 TL olduğu için kredi çekmek isteyen emeklilerin de bankalardan alacakları kredi tutarı buna göre belirleniyor. Bu yüzden emekli aylığının kredi çekmek için büyük önemi bulunuyor. Diğer bir önemli etmen ise kredi çekecek emeklilerin banka kredi puanları. Eğer daha önceden borç bulunuyorsa ya da banka kredi puanı düşükse bu durumda da emeklilere kredi sağlanması zor oluyor. Ancak bu durumların dışında şartları yerine getiren emekliler için bankalar düşük faizli kredi imkânı sağlıyorlar.

PTT İle Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

Bazı bankalardan PTT üzerinden emekliler kredi kullanmaktadır. Bu bankalar şu şekilde sıralanabilir:
 • Etken Bank
 • Burgan Bank
 • ING Bank

Bu bankalardan alınacak kredilerde, kişilerin PTT’den emekli maaşlarını alıyor olmaları gerekmektedir. PTT’nin vereceği desteklerle maaşlarının üzerinden kredi imkanı sağlayan bu bankalarda, düşük kredi notuna dahi kredi imkanı sunulmaktadır. Bu kapsamda PTT kredi almak için sağlanması gereken şartlar arasında yüksek kredi notu bulunmaz.

PTT İle Anlaşmalı Bankalardan Kredi Kullanma Şartları Nelerdir?

Emeklilere faizsiz kredi veren PTT ile anlaşmalı bankalardan kredi kullanma şartları şu şekilde sıralanabilir:
 • Kişiler, emekli maaşlarını PTT üzerinden almalıdır.
 • Emeklinin 84 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir.
 • Aylık gelirin en fazla %50’sine kadar kredi kullandırılabilir.
 • Müracaatların PTT şubelerine yapılması gerekir.

Emekli Kredilerinde Yaş Şartı Nasıl İşler?

Emekli kredilerinde yaş sınırı konmuştur. Bu yaş sınırı, kişilerin vefat yaşı hesaplanarak konur. Emeklinin kredi borcunu ödememesi durumunda borcun devri mümkün olmadığından, emeklilere verilecek kredilerde bankalar ortalama yaşam sınırını dikkate alır. bu sınır bazı bankalar tarafından 70 civarında belirlenirken, bazı bankalar 80’e kadar çıkabilmektedir. Kredi vadeleri yaş sınırı çerçevesinde belirlenmektedir. Örneğin yaş sınırının 80 olarak belirlendiği bir bankadan kredi kullanmak isteyen bir emeklinin yaşı 78 ise, alacağı kredi için en fazla 2 yıl vade yaptırabilir. Bu nedenle alınacak kredinin miktarında azalma söz konusu olur.

Fibabanka Emeklilere Kredi Faiz Oranları ve Şartarı

Fibabanka tarafından 3 bin TL limitli olmak üzere 18 aya varan emekli kredisi sıfır faiz ile sunuluyor. Kredi kampanyası için hâlâ çalışmalar devam ederken, yakın zamanda hayata geçirilmesi bekleniyor. Banka tarafından yapılan açıklamada 3 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanımı mümkün olacak. Bunun için emekli aylık gelirinin ödemeleri rahatlıkla karşılayacak olması ve aynı zamanda da banka puanın yüksek olmasına bakılacak. 12 ay ve 18 ay vade süreleri ile sunulacak kredi kapsamında ayrıca ilk 6 ay ödeme de emekliler talep ederlerse yapmayacaklar.

Denizbank Emeklilere Kredi Faiz Oranları ve Şartları

Denizbank halihazırda emeklilere kredi için sıfır faiz uyguluyor. Ancak sıfır faizden yararlanmak için emeklilerin mevduat hesaplarına iki adet otomatik ödeme talimatı vermeleri ve aynı zamanda da bir yıl boyunca ödemelerin banka aracılığı ile yapılması gerekiyor. Bankanın talebi faizsiz kredi kampanyasından yararlanan emeklilerin, kredi ödemeleri bitinceye kadar otomatik ödeme talimatlarını bozmamaları gerekiyor. Her emeklinin bir kez yararlanacağı kampanya ile 1000 TL faizsiz kredi çekiliyor. 12 aylık vade süreleri ile sağlanan faizsiz kredinin aylık ödemeleri de 83 TL yapıyor.

Halkbank Emeklilere Kredi Faiz Oranları ve Şartları

Halkbank Mutlu Emekli Kredisi kapsamında emeklilere 50 bin TL’ye kadar düşük faiz oranları ile kredi imkânı sağlıyor. Vade süresinin 60 aya kadar çıktığı emeklilik kredisi için uygulanan faiz oranı ise yüzde 0,98 olarak belirlendi. Krediye başvuru yapmak için ise emekli aylığı büyük önem taşıyor. Emekli aylığı yüksek olanlar 50 bin TL’ye kadar kredi kullanabiliyorken emekli aylığı düşük olanların en fazla kullanabilecekleri tutar ise banka tarafından belirleniyor. Başvurular şubelerden yapıldığı gibi aynı zamanda kısa mesaj göndererek de başvuru yapılabiliyor. Buna göre SMS üzerinden başvuru yapmak isteyenler kimlik numaralarını, istenilen kredi tutarını ve gelir miktarını yazarak 3452’ye gönderebiliyor. Yanıtın olumlu olması halinde başvuru sahiplerinin şubeye giderek gerekli işlemleri tamamlamaları gerekiyor.

Türkiye İş Bankası Emekli Kredisi Nasıl Alınır ?

İş Bankası emekli kredisi de düşük faiz oranları ile ihtiyaç sahiplerine yardımcı oluyor. Kredi faiz oranının 0,99’dan sunulduğu kampanyada emekliler 50 Bin TL’ye kadar kredi kullanabiliyorlar. 60 aya kadar sunulan vade süreleri ile birlikte ödeme olanağı tanınan emeklilerin çekecekleri kredi miktarına ise almış oldukları aylık tayin edici oluyor. Aynı zamanda banka kredi miktarına göre değişen dosya masrafı ve sigorta masraflarını da kredi tutarından tahsil etmektedir. Kredi başvuruları ise İş Bankası şubelerine şahsen yapılacak başvurular ile değerlendiriliyor.

Faizsiz Emekli Kredilerinde İstenecek Belgeler Hangilerdir?

Emeklilere faizsiz kredi kullanırken aşağıdaki belgelerin hazır olması gerekir:
 • T.C. kimlik belgesi
 • Emeklilik belgesi ve emekli maaşı hesap cüzdanı
 • Adres detaylarını gösteren ikamet belgesi
 • Maaş bordrosu
 • Emekli kredisi müracaat formu ( Banka tarafından o an doldurulur)

Gerekmektedir. eksik belgenin var olması durumunda belgeler tamamlanmadan işleme başlanamaz. İşlemin yürümesi için kişilerin öncelikle kredi kullanmak istedikleri bankalardan vezne sıra numarası alması gerekir. Veznelerden alınacak müracaat dilekçesinin doldurulması ile kişiler, bireysel görüşme hizmetlerine tabi tutulur. Burada faizsiz kredi hizmetlerinden faydalanırken kullanılacak ödeme planları belirlenir.

Emeklilere Faizsiz Ne Kadar Kredi  Verilebilir?

Emeklilere faizsiz kredi imkanı, kredi notuna göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda kişilerin kullanacakları krediler en fazla maaşın 10 katına kadar çıkmaktadır. Kişilerin ek gelirlerinin olması durumunda, bu gelirleri belgeleyerek, alınacak kredinin ödeme planını düzenlemesi gerekir. Bu kapsamda alınacak emekli maaşının 3 katına kadar aylık ödeme yapma ve  borcu bu şekilde hızla bitirme hakkı bulunmaktadır. Kamu bankalarının tercih edilmesi durumunda kredi tahsis ücretleri alınmamakta, kişilerin faizsiz kredi tutarlarının daha yüksek olması sağlanmaktadır.

PTT İhtiyaç Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Gelir Belgesiz, Bordrosuz Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Kredi kapatma yapmak istiyorum fakat birçok bankadan ret cevabını alıyorum.maaşinizi bize taşıyın sonra verelimdiyorlar.gerçekten Kredi kapaması yapan bankalar hangileri

  1. Merhaba,

   Yıl başında halk,ziraat ve Vakıfbank kredi kapatıp uygun faizden kredi verdiler. Mevcutta böyle bir kampanyaları yok.

 2. Merhaba.
  15.08.1972 doğumluyum ilk işe 4A 15.06.1999 girişliyim 1099 gün primim var.20.05.2002 tarihinden beri 4B tarım sigortalıyım 3522 gün primim var.Sizden ricam ssk’ danmı yoksa tarım sigortasından emekli olmam daha iyi olur.Birde %40 engelli raporum var.Nasıl emekli olabilirim.Ne kadar maaş alırım.İki sigortamı birleştirmem mi gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu