emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

2021 Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Engelli raporu almak birçok kamu ve özel sektör hizmetinden ayrıcalıklı olarak faydalanmamızı sağlamaktadır. Tam teşekküllü bir hastane tarafından verilen engelli raporu almak için belli şartları taşıyor olmak gerekir.

Bu yazımızda sizlere ‘’Engelli raporu nasıl alınır?’’ ve ‘’Engelli raporu hesaplama oranları nasıldır?’’ sorularının cevaplarını detaylarıyla vermeye çalışacağız. 2021 güncel mevzuatına göre engelli raporu şartları ve diğer detaylarını okuyabilirsiniz.

ENGELLİ RAPORU NASIL ALINIR?

Engelli raporu almak için belirlenen işlem adımlarını eksiksiz yerine getirmek gereklidir. Engelli raporu almak isteyenlerin şu işlemleri yapması gerekir:

Tam Teşekküllü Bir Hastaneye Başvuru Yapılmalıdır.

Engelli raporu almak isteyenler, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü bir hastaneye başvuruda bulunmalıdır.

Engellilik Oranının Belirlenmesi İçin Testlere Girilmelidir.

Engelli raporu başvurusu sonrasında tam teşekküllü hastanede sizler bazı testlere tabi tutulursunuz. Engel oranınızın belirlenmesi öncesinde bu testlerin sonuçları oldukça önemlidir. Hangi testlere girmeniz gerektiğine hastanenin ilgili birimi karar verecektir. 8 ana branşta testler yapılmaktadır.

Sonuçların Çıkar ve Heyete Gönderilir.

Yapılan engellilik oranı belirleme testleri sonrasında çıkan sonuçlar heyete gönderilir. Tam teşekküllü hastane tarafından oluşturulan heyet raporu için heyetteki doktorlar nihai kararı vermektedir.

Engelli Sağlık Heyeti Engellilik Oranına Karar Verir.

Yapılan testler sonrası gelen sonuçlara göre sağlık kurulu sizin engellilik oranınıza karar vermek için toplanır. Yapılan görüşmeler neticesinde engellilik oranınıza karar verilir.

Engelli Raporu Düzenlenir.

Engelli sağlık kurulu tarafından belirlenen engellilik oranı rapora dökülür. Rapor, doktorlar ve hastane başhekimi tarafından imzalanır. Hastane tarafından size verilen rapor teslim tarihinde kuruma giderek raporunuzu alabilirsiniz.

ENGELLİ RAPORU İÇİN İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?

Engelli raporu başvurusunda sizden bazı evraklar istenmektedir. Engelli raporu için istenen belgeler şöyledir:

2 Adet Vesikalık Fotoğraf

Genel olarak tüm hastaneler 2 adet fotoğraf istemekle birlikte bazı hastaneler daha fazla sayıda talepte bulunabilir. Buna göre hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Engelli Raporu Başvuru Dilekçesi

Engelli raporu için başvuru dilekçesi matbu olarak hastanelerde bulunmaktadır. İlgili birime başvuruda bulunarak bu evrakı temin etmeli ve doldurmalısınız.

Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi

Nüfus cüzdanınızın aslı ve aslının 1 adet fotokopisi başvuru sırasında yanınızda bulunmalıdır.

ENGELLİ SAĞLIK KURULU RAPORU ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Engelli Sağlık Kurulu raporu şartları, başvuru yapan kişi tarafından taşınıyor olmalıdır. Engelli Sağlık Kurulu raporu almak için istenen koşullar şöyledir:

Belgelerin Eksiksiz Olarak Tamamlanması

Engelli Sağlık Kurulu raporu alabilmek için istenen belgeleri yukarıda açıklamıştık. Sağlık raporunu almak için istenen bu belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi gereklidir.

En Az %40 Engelli Oranı Olmalı

Engelli raporu alabilmek için istenen oran en az %40 olarak belirlenmiştir. %40’ın altında orana sahip olanların engelli raporu alması mümkün değildir.

Test ve Muayenelerin Eksiksiz Yapılması

Engelli raporu almak için sizden talep edilen test ve muayenelerin tamamından geçmeniz gereklidir. Kurul, bu test ve muayene sonuçlarına göre engellilik oranınıza karar verir. 8 ana branşta istenen sonuçların eksiksiz olması önemlidir.

ÖNEMLİ UYARI!

Engelli Sağlık Kurulu raporunuzu hastaneden alırken mutlaka ‘’Aslı Gibidir’’ ibaresinin yer aldığı birkaç kopyasını da alınız. Engelli raporu birçok iş ve işleminizde size gerekli olacaktır.

ENGELLİ RAPORU HESAPLAMA ORANLARI NASILDIR?

Engelli raporu oranı hesaplama için Balthazard cetveli kullanılmaktadır. Aşağıda yer alan tabloya göre çıkan sonuçlar değerlendirilir ve engellilik oranı belirlenir. Aşağıdaki tabloda işitme engeli için örnek hesaplama cetveli yer almaktadır.

ENGELLİ RAPORU ORANLARI NASIL HESAPLANIR?

Engelli raporu oranları hesaplama işleminde asıl unsur olan engelin hangisi olduğu üzerinden yüzdelik dilim çıkartılır. Kişinin engelliğinde asıl özürlülüğü hangi uzvuna bağlı ise yapılacak testler sonrasında oranlar belirlenir.

Yukarıdaki tabloda ana engel grupları yer almaktadır. Ana engel grubundan gidilerek tüm testler yapılarak genel engellilik oranı ortaya çıkartılır.

ENGELLİK ORANI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Engellilik oranı hesaplama en büyük engellilik oranı A ve ondan sonra gelen engellik oranı B’nin kombin edilmesiyle ortaya çıkar. En büyük engellik oranı (%A – %100) hesaplanır. Sonrasında en büyük ikinci engel oranı en yüksek engel oranıyla çarpılır. (%A – %100) x (B) hesaplaması sonrasında çıkan sonuç 100’e bölünerek genel engellik oranı hesaplanır.

ENGELLİ RAPORU ALMAK İÇİN HANGİ HASTALIKLARA BAKILIR?

Engelli raporu almak için belli hastalıkların ya da uzuv özürlerinin bulunması gerekir.

Engelli raporu almak için bakılan hastalıklar ve uzuv özürleri şöyledir:

 • Sindirim Sistemi
 • Onkoloji
 • Sinir Sistemi
 • Kulak, Burun, Boğaz
 • Kas ve İskelet Sistemi
 • Zihinsel ve Ruhsal Hastalıklar
 • Görme Özrü
 • İşitme Özrü
 • Deri/Yanıklar
 • Solunum Sistemi
 • İdrar Yolu Sistemi
 • Hormonel Bozukluklar
 • Kadın Hatalıkları

NOT: Bu sistem ve uzuvlar için testler yapılarak engel oranınız belirlenir.

ENGELLİ RAPORU GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

Engelli raporu geçerlilik süresi tedavilere cevap vermek ya da vermemek ile doğrudan ilişkilidir. %40 ve üzeri engelli vatandaşların engellilik raporu tedavileri tamamlanana ve engel durumları ortadan kalkana kadardır. %90 ve üzeri engelli olanlar içinse süresiz rapor verilmektedir.

SÜRESİZ ENGELLİ RAPORU NEDİR?

Hastalıklarının hiçbir tedavisi bulunmayan engellilere verilen rapora ‘’Süresiz Engelli Raporu’’ denilir. Bu rapor, engelli bireyin ömrü boyunca geçerlidir.

SÜRESİZ ENGELLİ RAPORU HANGİ HASTALIKLARDA VERİLİR?

Hastalıklarının hiçbir tıbbi çözümü olmayanlara verilen süresiz engelli raporu için hatalıklar şöyledir:

Vücut Uzvu Eksikliği ya da İşlevsizliği

Vücudunda eksik ya da işlevsiz olanlara süresiz engelli raporu verilir. Örneğin; Kolu olmayan ya da tedavisi olmayan işitme engeli olanlar bu raporu alabilirler.

Zihinsel Engellilik

Zihinsel engeli bulunanlar ve bu engelinin hiçbir tedavisi olmayanlar süresiz engelli raporu alabilirler.

Doğuştan Görme Engellilik

Doğumundan itibaren görme engelli olan bireyler için süresiz engelli raporu verilmektedir.

ENGELLİ RAPORU HANGİ HASTANEDEN ALINIR?

Engelli raporu almak için Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş hastanelere başvuruda bulunmak gereklidir. Engelli raporu alınabilecek hastaneler şöyledir:

Devlet Hastanesi

Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilen tam teşekküllü devlet hastanelerine başvuruda bulunarak engelli raporu alınabilir.

Üniversite Hastaneleri

Engelli Sağlık Kurulu raporu verebilecek yetkinliğe sahip üniversitelere bağlı hastanelerden engelli raporu alabilirsiniz.

Özel Hastaneler

Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilen ve gerekli niteliklere sahip olan özel hastanelerden de engelli raporu alınabilir.

ENGELLİ SAĞLIK KURULU RAPORU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Engelli Sağlık Kurulu raporu sorgulaması yapmak için şu adımları takip ediniz:

E-Devlet’e Giriş Yapınız.

E-Devlet’e TC kimlik numaranız ve şifrenizle birlikte giriş yapmalısınız. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden temin edebilirsiniz.

Arama Butonuna ‘’Engelli Sağlık Kurulu Raporu’’ Yazınız.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan arama bölümüne ‘’Engelli Sağlık Kurulu Raporu’’ yazarak aratınız.

Karşınıza Çıkacak İmzalı Raporu İndirebilirsiniz.

Arama yaptıktan sonra karşınıza ‘’ e-İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporu’’ çıkacaktır. Bu online belgeyi indirebilirsiniz.

Engelli Raporunun Sağladığı Ayrıcalıklar Nelerdir?

Engelli raporuna sahip olan vatandaşlar, normal vatandaşlara ek olarak belli başlı ayrıcalıklardan faydalanmaktadır.

Engelli raporu bulunan kişilere verilen ayrıcalıklar şunlardır:

 • Ülke içerisindeki toplu taşıma araçlarının tamamı, ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Engellilere refakat eden bir kişi için de ücretsiz toplu taşıma kullanma hakkı tanınmaktadır.
 • Uçak, otobüs ve gemi biletleri indirimli olarak alınmaktadır.
 • Yurtiçi tren hatlarında, ücretsiz olarak seyahat etme hakkı bulunmaktadır.
 • Rapor sahibi kişilere, ÖTV olmadan araç alma hakkı tanınmaktadır.
 • 200 m2 genişliğe kadar olan konutlarda, emlak vergisi talep edilmemektedir.
 • Devlet dairelerine bağlı olan tüm kurum ve kuruluşlarda öncelik hakkı elde edilmektedir.
 • ÖSYM tarafından düzenlenen tüm sınavlarda, kişilere uygun ayrıcalıklı oturum düzenlenmektedir.
 • Gelir vergisi indiriminden faydalanılır.
 • GSM operatörleri tarafından özel indirimler kullanılmaktadır.

Yukarıdaki ayrıcalıklardan faydalanmak için en az %40 oranında engele sahip olunması gerekir.

Engelli Raporu Hesaplama Örneği

Engelli raporu hesaplaması işlemini bir örnek ile açıklamak gerekirse;

 • Kişinin 2 engel durumu olduğunu düşünelim.
 • Kişinin gözlerinde %50 oranında engel, işitme durumunda ise %12’luk engel oranı olduğunu varsayalım.
 • Kişinin yüksek orana sahip olan engeli gözlerinde bulunduğu için öncelikle %50’lik engel oranının %100’den çıkarılması gerekmektedir. Bu durumda elde edilecek sonuç %50 olacaktır.
 • İkinci işlem olarak elde edilen %50 sonucunun ikinci engel durumu olan işitme oranı ile çarpılması gerekmektedir. Bu durumda elde edilecek olan sonuç ise 600 (50 x 12) olacaktır.
 • Elde edilen sonucun 100’e bölünmesi gerekmektedir. 600/100 işleminde elde edilen oran 6 olacaktır. Bu durumda %6’lık oranın en yüksek olan gözlerde bulunan engel oranına eklenmesi gerekmektedir.
 • %50+%6 işlemi sonucunda kişinin engel oranı %57 olarak hesaplanacaktır.
 • İlgili kişi 65 yaşın üzerinde ise engel oranına %10 ekleme yapılacak ve sonuç %67 olacaktır.
Yorumlar

 1. EMİN dedi ki:

  Merhaba hocam böbrek ameliyatı olacam ve tek böbrek kalacam bu konuda % kaç rapor verirler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Diğer böbreğin işlevinde bir azalma yok ise % 20 civarı bir oran çıkabilir.

 2. Ümmúhan dedi ki:

  Lútfen yardım cí olurmusunuz doğuştan tavuk karası var akşam oldumu göremiyorum gizli şaşılık var gözümde ve uzağı okuyamıyorum hiç bir yeri bilmiyorum nasıl nereye gidecem yanımda kimse yok yardım edecek bu zamana kadar vermezler diye bekledim ama yorumları okuyunca niyetlendim lütfen yardım cı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şehrinizde ki Tam teşekküllü devlet hastanesi göz polikinliklerine randevu alarak engelli raporu almak istediğinizi belirtirseniz rapor için sevkedebilirler.

 3. Cem dedi ki:

  Merhaba, dedemiz 99 yaşında 27 yıldır felçli, hareket kabiliyeti çok düşük ve hastaneye götürebilme olasılığımız olası değil. Bu durumda engelli raporu alabilmemiz mümkün müdür? Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hastaneden bakıma muhtaç süresiz % 90 ı geçen bir oran çıkma olasılığı yüksek.

 4. burhan dedi ki:

  merhaba, annem 73 yaşında sol kol ve bacak kısmi felçli.kulağın biri tamamen işitme engelli,diğeri cihazla duyuyor.kalp kapak darlığı ve ritim bozukluğu var. dalak, rahim ameliyatları oldu. rapor oranı % kaç olur acaba? teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Destek ile de olsa zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ise 5 86 civarı oran çıkabilir.

 5. Alperen dedi ki:

  Hocam sağ gözümde %70 görme kaybı var.Ne kadar rapor alabilirim..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Verdiğiniz bilgilere göre % 24 civarı bir oran çıkabilir.

 6. Ramazan dedi ki:

  Merhaba iki kulakta %50 işitme kaybı kafamın içinde ses var iki kere bel fıtığı ameliyatı oldum sağ baçağımda güç kaybı var yüzde kaç engelli raporu alabilirim teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kulak işitme kaybından % 30 a varan bir oran çıkabilir. Bacağınızda ki durum ile birlikte % 40 a ulaşabileceğiniz düşüncesindeyim.

 7. canan dedi ki:

  merhaba hocam. anneme kalp kapakçığı yenilenmesi, göğüs hastalıkları ve işitme kaybı nedeni ile %76 engelli raporu verildi. fakat göz tansiyonu var ve numaralı gözlük kullanıyor. kalp aort damar değişikliği de olduğu halede sadece kapakçık baz alınmış.2 senedir vertigo tedavisi görüyor.bir de boyundan beyne giden damarda ileri derecede incelme olduğu USG RAporlarında göründüğü halde dikkate alınmamış. BT Anjio da yapılacak. bunların hiçbiri raporda belirtilmemiş. acaba itiraz etmemiz gerekli mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapora yansımayan birçok etmen var gibi gözüküyor. 1 ay içinde itiraz ederek bu rahatsızlıkları ile ilgili oran talebinde bulunabilirsiniz. Faydası olabilir. ancak yine de % 90 a ulaşabileceğinizi düşünmüyorum.

 8. ÖZDEMİR dedi ki:

  Merhaba
  Bel ve boyun düzleşmesine sağlık heyeti % kaç engelli oranı verir acaba?
  Teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre %15 civarında oran çıkabilir.

 9. melek dedi ki:

  Merhaba
  40 derecelik skolyoz hastasıyım.Çalıştığım firma benden ayakta duramaz şeklinde bir rapor istedi bunu nerden talep edebilirim ve engelli raporu alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tam teşekküllü devlet hastanesinde bölüm doktorundan talep edebilirsiniz. Doktor hayat kurulu kararı da isteyebilir.

 10. Onur Safa dedi ki:

  Merhaba babam baypass ameliyatı oldu ve eklem romatizması var. %40 engelli raporu alınabilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet alabilme olasılığı yüksek.

 11. İlyas dedi ki:

  Merhaba hocam babamın bi gözü tamamen görmüyor ikinci gözü ise yüzde 50 görüyor ve daha önceden de fıtık ameliyatı oldu astım bronşit hastalığına var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 60 civarı bir oran çıkabilir.

 12. Pınar dedi ki:

  Merhaba, 2017 de sağ bacağımdan varis ameliyatı oldum. Varis sorunum devam etmekte.Bu yıl da bel fitiğindan ameliyat olmak zorunda kaldım.Ayrıca Akdeniz anemisi ( Talasemi ) taşıyıcısıyım, Hemoglabin değerim hep 11 in altında.Diz eklem kıkırdaklarında oluşan sorun nedeni ile de ağrılarım oluyor. Bu sorunlarla çalışma hayatı zor geçiyor. %40 rapor alabilir miyim? Görüşünüz nedir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre ağır iş yapamaz raporu çıkabilir Ancak % 40 ı bulabilecek bir engelli raporu çıkmaz.

 13. Semre dedi ki:

  Hocam iyi günler, engelli raporu almak için başvuruda
  bulundum. Verilen oranlar şöyle:
  Nöroloji:%5
  Beyin ve sinir cerrahisi:%20
  Dahiliye: Hipertansiyon%10,hipotroid%10
  Beyin kanaması geçirdim ve anevrizma ameliyatı oldum.solumda uyuşukluk ve denge bozukluğu var.%40 rapor alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 38 engelli oranı çıkmaktadır.

 14. Abidin dedi ki:

  Merhaba hocam.
  Babam yaş 84
  Nöroloji 43
  Göz. 38
  Kardiyoloji 35
  Üroloji 25
  Kbb. 24
  Fizik. 8
  89 engel oranı verdiler.
  65 yaş üstü %10 eklendimi acaba. Sonuç doğrumudur. İtiraz edelimmi. Teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet hesaplamaya %10 eklenmiş % 89,15 oranı hesaplanmış.

 15. Gozde dedi ki:

  Hocam annem sağ kol ve bacaktan felçli ayağa yardım ile kalkiyor ve ayrıca açık kalp ameliyatı oldu sürekli olarak ömür boyu ilaç kullanması gerekiyor ve asla konuşamıyor derdini el hareketiyle anlatıyor zorlaniyor annemin 88 oranında engelli raporu var değiştirmek istiyoruz verilen olan yine aynımi olur bu gibi hastaya ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   % 88 rapordan sonra bir kötüleşme yok ise aynı oran seviyesinde çıkma olasılığı yüksek.

 16. Melek dedi ki:

  Skalyoz hastasıydım 3 yıl önce omuriligime platin takıldı hareketlerimde aşırı bir kisitlama olduğunu düşünmüyorum ancak normal insanlara göre eğilip kalkma yürüme koşma gibi normal aktivitelerde zorlanıyorum ailem engelli olduğumu söylüyor sizce basvurursam rapor durumum ne olur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sadece platin ile düzeltilen omurga için engelli oranı çıkmaz. % 20 civarında ağır işte çalışamama oranı çıkabilir.

 17. Merve dedi ki:

  Merabalar, 9 senedir ilaç tedavisi görüyorum. En son gittiğim hastanenin teşhisi böyle; ICD10 Tanı:G40.8-Epilepsiler, diğer Teşhisi: 136-10.04-Epilepsi.Narkolepsi ve Febrilkonvulziyonlar (G40) (G4 engelli raporu alabilir miyim. Yüzde kaç olur ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   epilepsilerin derecelerine göre oranlar çıkıyor. Hipersomniler (Narkolepsi sendromları, rekürren hipersomniler, idiyopatik hipersomniler). Bu grup hastalıkların tanısı için polisomnografi tetkiki yapılmalıdır % 35 oran veriliyor.

   Başkaca bir rahatsızlık da var ise % 40 ı bulabilme şansınız var.

 18. ozay dedi ki:

  Hocam merhaba, babannem 88 yaşında engelli sağlık raporu için başvuruda bulunduk, 1-MMT:16 Hafif orta demans BBT:Atrofi+kreskemi tedavisi yok tanısı konuldu..Görme 10=22 B Katarakt ..Göğüs hastalıkları VOL=98..odyometri teşhisi konuldu..KOH Göğüs hast ve KKY Kardiyoloji,Hipertansiyon %10..İleri Ostreotrit Tablo 3.4 %48 yazmakta ve orta derecede demans teşhisi konuldu..hocam bunlar doktorların raporda yazdıkları heyet için 1 kaç hafta bulur dediler çağırmları.babannem 88 yaşında tek başına tuvalet vs ihitiyacını gidermemekte ve 5-10 adımda nefesi daraldığı için oksijen veriyoruz.sizce %90 ve üzeri alabilir miyiz teşekkrler şimdiden.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 80 nin üzerinde çıkma olasılığı yüksek % 88 lerde de kalabilir % 90 a da ulaşabilir. bu aralıkta çıkabileceği kanısındayım.

 19. Murat can dedi ki:

  Meraba ben ıtp hastasıydım trombositlerim düşüştü dalağım alındı ve akdeniz ateşi hastalığım var ayağımda 10 cm platin var akdeniz ateşi (fmf) e bağlı olarak arada ataklar geçiriyorum rapor durumum ne olur yüzde kaç alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 27 civarında bir oran çıkabilir.

  2. Rayime dedi ki:

   Merhaba benim lupus nefriti class-5 böbrek tutulumum var,astım,belim de 2 tane fıtık,kalp çarpıntısı ve kalp kapakçığımın tekinde kaçak var ve el baş parmaklarımda tendon sorunu var acaba engelli raporu çıkarmı çıkarsa yüzde kaçlık bir oran verirler acaba şimdiden teşekkürler 🤗

  3. İsmail Topaloğlu dedi ki:

   Hocam merhaba..1 ay önce üzerime 1 tondan fazla cam düştü vücudumda bir çok kırık ve hasar mevcut…bel kirigi oldu 8 platin takıldı alt üst çene burun elmacık kemiği sağ göz çukuru ve kas çevresi kırığı mevcut…sağ gözümde yari yarıya renk ve mesafe görme kaybı var Sol bacağımda his kaybı ve akcigerimde yırtık mevcut şu an tedavi görüyorum bu şartlar ile ileride rapor alabilirmiyim

  4. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tedavi sonrasında duruma göre % 40 ı geçebilecek bir oran alma şansınız var. tedavi sonrası heyete girmenizde fayda var.

 20. zeynel dedi ki:

  merhaba 4 evre kolon kanseriyim boyun fıtıgı ve sırtımda düzleşme var yüzde kaç rapor alırım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 72 civarı oran çıkabilir.

  2. Abdurrahman dedi ki:

   Hipertansiyon ve tam düz tabanım acaba yüzde kaç alabilirim.

 21. Gmze dedi ki:

  Merhaba işitme kaybı orta ve ileri derecede ve bel fıtığı başlangıcı var rapor yüzdesi kaç olur acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşitme kaybınızın oranı nedir ? İleri derece bel fıtığından dolayı ameliyat oldunuz mu?

 22. Ali dedi ki:

  Merhabalar eşimin ayak parmağı normal orana göre daha kısa yani en küçük parmağı yanındaki diğer parmaktan uzun bu durum için engelli raporu alınabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sadece bu durum için engelli raporu çıkmaz.

 23. AHMET KURTULUŞ dedi ki:

  Merhaba;
  Bende uyku apnesi ve yüksek tansiyon var.
  uyku apnesi: bpap makinası kullanıyorum.
  yüksek tansiyon: günde iki adet ilaç kullanıyorum rapor var.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre uyku apnesinden5 41 civarı bir oran çıkabilir.

 24. Süleyman dedi ki:

  Hocam %40 altında olan oranlar e-devlet üzerindeki e-İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporu kısmında görünür mü?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E nabızda % 40 ın altında olan raporları da görebilmeniz mümkün.

 25. ALİ ERÇETİN dedi ki:

  Merhaba,
  Ağustos 2016 itibariyle 26 yaşında tip 1 DM tanısı aldım. Bunun yanında troidlerde genel tetkiklerde sağ alt lob da belirli belirsiz nodüller tespit edildi. TSH değerlerim çok düşük çıkıyor. Bu sebepten 2017 yılında rapor için başvurduğumda %30 tip1+%10 hipertroid = %37 oran aldım. Şehir değişikliğiyle İstanbula yerleştim. ve buradaki takipli olduğum üniversite hastanesinde 08.03.2019 itibariyle Delix, Ator, Zentius D ilaçları listeme eklenmiş oldu. Delix’in ilaç raporu reçetenin yazıldığı gün işleme alınmış ama Ator ikinci reçetelenmeyle birlikte 25.12.2019 tarihinde raporu çıkarılmış. Ben bu ayrıntıyı bilmeden 20.05.2019 tarihinde tekrar rapor başvurusu yapmıştım. Bu başvurumda da %30 tip1+%10 hipertansiyon = %37 oran aldım.
  Şuan teşhislerim;
  04.05 Arteriyel Hipertansiyon (I10-I13)(I15)—-08.03.2019
  04.08 Hiperkolesterolemi, Hiperlipidemi(E78)—25.12.2019
  07.02.1 Dıabetes Mellitus(E10-E14)—25.12.2019
  07.05.1 Rezistan Rickets ve Osteomalazi(E55.0)(M83)—–25.12.2019
  Merak ettiğim soru bu kadar teşhis ve kullandığım ilaç var iken %40 oran almam gerekmez mi ? Tekrar itiraz edip başvuru yapsam oranım yükselir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tüm hastalıklarınız değerlendirilip bu oranlar çıktı ise itiraz etseniz de aynı oran çıkma olasılığı yüksek. ancak rapora etki edecek farklı bir hastalığınız var ise itiraz etmenizde fayda var.

 26. eyüp dedi ki:

  merhaba hocam daha önce de yazmıştım ama cevap alamadım.ben 3 yıldır romatoid artrid hastasıyım kalça kemiklerimde avn çürüme oldu yürüyüş bozukluğu topallama çorap giymede merdiven inip çıkmada sıkıntı çekmekteyim.sol bacakda derin venlerde tıkanma neticesinde akciğere emboli atması oldu ayriyeten kalp triküspit kapakta 1 derece yetmezlik var sizce özür oranı çıkarma…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 53 civarı bir oran çıkabileceğini düşünüyorum

 27. Ayşe Keşir dedi ki:

  “Merhaba,

  Son durumlara göre % 72 civarı bir oranın çıkabileceği kanaatindeyim”

  Hocam böyle demişsiniz ama süresi dolan en son raporum %64 tü onun üzerinde rapor verirler mi?
  Bir de birkaç bölüm “iyileşti” ifadesi kullandı.
  Pskiyatri mesela ama hala ilaç tedavim devam ediyor.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Psikiyatri durumunuzun sonradan çıktığını düşünerek cevapladım. İyileşme durumu mevcut ise elbette düşme olur. ama yine de % 50 nin altına düşeceğini sanmıyorum

1 25 26 27