Engelli

2021 Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Engelli raporu almak birçok kamu ve özel sektör hizmetinden ayrıcalıklı olarak faydalanmamızı sağlamaktadır. Tam teşekküllü bir hastane tarafından verilen engelli raporu almak için belli şartları taşıyor olmak gerekir. Bu yazımızda sizlere ‘’Engelli raporu nasıl alınır?’’ ve ‘’Engelli raporu hesaplama oranları nasıldır?’’ sorularının cevaplarını detaylarıyla vermeye çalışacağız. 2021 güncel mevzuatına göre engelli raporu şartları ve diğer detaylarını okuyabilirsiniz.

ENGELLİ RAPORU NASIL ALINIR?

Engelli raporu almak için belirlenen işlem adımlarını eksiksiz yerine getirmek gereklidir. Engelli raporu almak isteyenlerin şu işlemleri yapması gerekir:

1- Tam Teşekküllü Bir Hastaneye Başvuru Yapılmalıdır.

Engelli raporu almak isteyenler, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü bir hastaneye başvuruda bulunmalıdır.

2- Engellilik Oranının Belirlenmesi İçin Testlere Girilmelidir.

Engelli raporu başvurusu sonrasında tam teşekküllü hastanede sizler bazı testlere tabi tutulursunuz. Engel oranınızın belirlenmesi öncesinde bu testlerin sonuçları oldukça önemlidir. Hangi testlere girmeniz gerektiğine hastanenin ilgili birimi karar verecektir. 8 ana branşta testler yapılmaktadır.

3- Sonuçların Çıkar ve Heyete Gönderilir.

Yapılan engellilik oranı belirleme testleri sonrasında çıkan sonuçlar heyete gönderilir. Tam teşekküllü hastane tarafından oluşturulan heyet raporu için heyetteki doktorlar nihai kararı vermektedir.

4- Engelli Sağlık Heyeti Engellilik Oranına Karar Verir.

Yapılan testler sonrası gelen sonuçlara göre sağlık kurulu sizin engellilik oranınıza karar vermek için toplanır. Yapılan görüşmeler neticesinde engellilik oranınıza karar verilir.

5- Engelli Raporu Düzenlenir.

Engelli sağlık kurulu tarafından belirlenen engellilik oranı rapora dökülür. Rapor, doktorlar ve hastane başhekimi tarafından imzalanır. Hastane tarafından size verilen rapor teslim tarihinde kuruma giderek raporunuzu alabilirsiniz.

ENGELLİ RAPORU İÇİN İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?

Engelli raporu başvurusunda sizden bazı evraklar istenmektedir. Engelli raporu için istenen belgeler şöyledir:

1- 2 Adet Vesikalık Fotoğraf

Genel olarak tüm hastaneler 2 adet fotoğraf istemekle birlikte bazı hastaneler daha fazla sayıda talepte bulunabilir. Buna göre hazırlıklı olmakta fayda vardır.

2- Engelli Raporu Başvuru Dilekçesi

Engelli raporu için başvuru dilekçesi matbu olarak hastanelerde bulunmaktadır. İlgili birime başvuruda bulunarak bu evrakı temin etmeli ve doldurmalısınız.

3- Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi

Nüfus cüzdanınızın aslı ve aslının 1 adet fotokopisi başvuru sırasında yanınızda bulunmalıdır.

ENGELLİ SAĞLIK KURULU RAPORU ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Engelli Sağlık Kurulu raporu şartları, başvuru yapan kişi tarafından taşınıyor olmalıdır. Engelli Sağlık Kurulu raporu almak için istenen koşullar şöyledir:

1- Belgelerin Eksiksiz Olarak Tamamlanması

Engelli Sağlık Kurulu raporu alabilmek için istenen belgeleri yukarıda açıklamıştık. Sağlık raporunu almak için istenen bu belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi gereklidir.

2- En Az %40 Engelli Oranı Olmalı

Engelli raporu alabilmek için istenen oran en az %40 olarak belirlenmiştir. %40’ın altında orana sahip olanların engelli raporu alması mümkün değildir.

3- Test ve Muayenelerin Eksiksiz Yapılması

Engelli raporu almak için sizden talep edilen test ve muayenelerin tamamından geçmeniz gereklidir. Kurul, bu test ve muayene sonuçlarına göre engellilik oranınıza karar verir. 8 ana branşta istenen sonuçların eksiksiz olması önemlidir.

ÖNEMLİ UYARI!

Engelli Sağlık Kurulu raporunuzu hastaneden alırken mutlaka ‘’Aslı Gibidir’’ ibaresinin yer aldığı birkaç kopyasını da alınız. Engelli raporu birçok iş ve işleminizde size gerekli olacaktır.

ENGELLİ RAPORU HESAPLAMA ORANLARI NASILDIR?

Engelli raporu oranı hesaplama için Balthazard cetveli kullanılmaktadır. Aşağıda yer alan tabloya göre çıkan sonuçlar değerlendirilir ve engellilik oranı belirlenir. Aşağıdaki tabloda işitme engeli için örnek hesaplama cetveli yer almaktadır.

ENGELLİ RAPORU ORANLARI NASIL HESAPLANIR?

Engelli raporu oranları hesaplama işleminde asıl unsur olan engelin hangisi olduğu üzerinden yüzdelik dilim çıkartılır. Kişinin engelliğinde asıl özürlülüğü hangi uzvuna bağlı ise yapılacak testler sonrasında oranlar belirlenir.

Yukarıdaki tabloda ana engel grupları yer almaktadır. Ana engel grubundan gidilerek tüm testler yapılarak genel engellilik oranı ortaya çıkartılır.

ENGELLİK ORANI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Engellilik oranı hesaplama en büyük engellilik oranı A ve ondan sonra gelen engellik oranı B’nin kombin edilmesiyle ortaya çıkar. En büyük engellik oranı (%A – %100) hesaplanır. Sonrasında en büyük ikinci engel oranı en yüksek engel oranıyla çarpılır. (%A – %100) x (B) hesaplaması sonrasında çıkan sonuç 100’e bölünerek genel engellik oranı hesaplanır.

ENGELLİ RAPORU ALMAK İÇİN HANGİ HASTALIKLARA BAKILIR?

Engelli raporu almak için belli hastalıkların ya da uzuv özürlerinin bulunması gerekir. Engelli raporu almak için bakılan hastalıklar ve uzuv özürleri şöyledir:

 • Sindirim Sistemi
 • Onkoloji
 • Sinir Sistemi
 • Kulak, Burun, Boğaz
 • Kas ve İskelet Sistemi
 • Zihinsel ve Ruhsal Hastalıklar
 • Görme Özrü
 • İşitme Özrü
 • Deri/Yanıklar
 • Solunum Sistemi
 • İdrar Yolu Sistemi
 • Hormonel Bozukluklar
 • Kadın Hatalıkları

NOT: Bu sistem ve uzuvlar için testler yapılarak engel oranınız belirlenir.

ENGELLİ RAPORU GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

Engelli raporu geçerlilik süresi tedavilere cevap vermek ya da vermemek ile doğrudan ilişkilidir. %40 ve üzeri engelli vatandaşların engellilik raporu tedavileri tamamlanana ve engel durumları ortadan kalkana kadardır. %90 ve üzeri engelli olanlar içinse süresiz rapor verilmektedir.

SÜRESİZ ENGELLİ RAPORU NEDİR?

Hastalıklarının hiçbir tedavisi bulunmayan engellilere verilen rapora ‘’Süresiz Engelli Raporu’’ denilir. Bu rapor, engelli bireyin ömrü boyunca geçerlidir.

SÜRESİZ ENGELLİ RAPORU HANGİ HASTALIKLARDA VERİLİR?

Hastalıklarının hiçbir tıbbi çözümü olmayanlara verilen süresiz engelli raporu için hatalıklar şöyledir:

1- Vücut Uzvu Eksikliği ya da İşlevsizliği (h3)

Vücudunda eksik ya da işlevsiz olanlara süresiz engelli raporu verilir. Örneğin; Kolu olmayan ya da tedavisi olmayan işitme engeli olanlar bu raporu alabilirler.

2- Zihinsel Engellilik

Zihinsel engeli bulunanlar ve bu engelinin hiçbir tedavisi olmayanlar süresiz engelli raporu alabilirler.

3- Doğuştan Görme Engellilik

Doğumundan itibaren görme engelli olan bireyler için süresiz engelli raporu verilmektedir.

ENGELLİ RAPORU HANGİ HASTANEDEN ALINIR?

Engelli raporu almak için Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş hastanelere başvuruda bulunmak gereklidir. Engelli raporu alınabilecek hastaneler şöyledir:

1- Devlet Hastanesi

Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilen tam teşekküllü devlet hastanelerine başvuruda bulunarak engelli raporu alınabilir.

2- Üniversite Hastaneleri

Engelli Sağlık Kurulu raporu verebilecek yetkinliğe sahip üniversitelere bağlı hastanelerden engelli raporu alabilirsiniz.

3- Özel Hastaneler

Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilen ve gerekli niteliklere sahip olan özel hastanelerden de engelli raporu alınabilir.

ENGELLİ SAĞLIK KURULU RAPORU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Engelli Sağlık Kurulu raporu sorgulaması yapmak için şu adımları takip ediniz:

1- E-Devlet’e Giriş Yapınız.

E-Devlet’e TC kimlik numaranız ve şifrenizle birlikte giriş yapmalısınız. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden temin edebilirsiniz.

2- Arama Butonuna ‘’Engelli Sağlık Kurulu Raporu’’ Yazınız.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan arama bölümüne ‘’Engelli Sağlık Kurulu Raporu’’ yazarak aratınız.

3- Karşınıza Çıkacak İmzalı Raporu İndirebilirsiniz.

Arama yaptıktan sonra karşınıza ‘’ e-İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporu’’ çıkacaktır. Bu online belgeyi indirebilirsiniz.

Engelli Raporunun Sağladığı Ayrıcalıklar Nelerdir?

Engelli raporuna sahip olan vatandaşlar, normal vatandaşlara ek olarak belli başlı ayrıcalıklardan faydalanmaktadır.

Engelli raporu bulunan kişilere verilen ayrıcalıklar şunlardır:
 • Ülke içerisindeki toplu taşıma araçlarının tamamı, ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Engellilere refakat eden bir kişi için de ücretsiz toplu taşıma kullanma hakkı tanınmaktadır.
 • Uçak, otobüs ve gemi biletleri indirimli olarak alınmaktadır.
 • Yurtiçi tren hatlarında, ücretsiz olarak seyahat etme hakkı bulunmaktadır.
 • Rapor sahibi kişilere, ÖTV olmadan araç alma hakkı tanınmaktadır.
 • 200 m2 genişliğe kadar olan konutlarda, emlak vergisi talep edilmemektedir.
 • Devlet dairelerine bağlı olan tüm kurum ve kuruluşlarda öncelik hakkı elde edilmektedir.
 • ÖSYM tarafından düzenlenen tüm sınavlarda, kişilere uygun ayrıcalıklı oturum düzenlenmektedir.
 • Gelir vergisi indiriminden faydalanılır.
 • GSM operatörleri tarafından özel indirimler kullanılmaktadır.

Yukarıdaki ayrıcalıklardan faydalanmak için en az %40 oranında engele sahip olunması gerekir.

Engelli Raporu Hesaplama Örneği

Engelli raporu hesaplaması işlemini bir örnek ile açıklamak gerekirse;
 • Kişinin 2 engel durumu olduğunu düşünelim.
 • Kişinin gözlerinde %50 oranında engel, işitme durumunda ise %12’luk engel oranı olduğunu varsayalım.
 • Kişinin yüksek orana sahip olan engeli gözlerinde bulunduğu için öncelikle %50’lik engel oranının %100’den çıkarılması gerekmektedir. Bu durumda elde edilecek sonuç %50 olacaktır.
 • İkinci işlem olarak elde edilen %50 sonucunun ikinci engel durumu olan işitme oranı ile çarpılması gerekmektedir. Bu durumda elde edilecek olan sonuç ise 600 (50 x 12) olacaktır.
 • Elde edilen sonucun 100’e bölünmesi gerekmektedir. 600/100 işleminde elde edilen oran 6 olacaktır. Bu durumda %6’lık oranın en yüksek olan gözlerde bulunan engel oranına eklenmesi gerekmektedir.
 • %50+%6 işlemi sonucunda kişinin engel oranı %57 olarak hesaplanacaktır.
 • İlgili kişi 60 yaşın üzerinde ise engel oranına %10 ekleme yapılacak ve sonuç %67 olacaktır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

2.593 Yorum

 1. Merhaba kaza sonucu boyun ve omuz bölgeme ciddi darbe aldim. Yapılan mr çekimlerinde omuz sıkışması(impingement), iki adet boyunda minimal bulging (boyun fıtığı başlangıcı) ve servikal aks düzleşmesi tespit edildi. İmpingement geçti gözüküyor fakat ağrılar hareket kisitliligi devam ediyor. Dava acmak için hazırlanıyorum da sizinde öngörünuzu alabilir miyim bu saydiklarimdan tahmini ne kadar oran verilir

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 40 ı bulan bir oran çıkması beklenir. İş kazası tazminatı için dava açabilirsiniz.

 2. Merhaba , supraventriküler taşikardi rahatsızlığım var bundan dolayı 2 defa ablasyon operasyonu geçirdim fakat tekrar nüksetti , düzenli olarak beta blokör ilaç kullanıyorum , engel durumu yüzde kaçtır ? Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim …

  1. Merhaba,

   Engel oran kıstasında;

   2-Kişinin aritmisini düzeltmek amacıyla ablasyon veya cerrahi işlem veya İCD implantasyonu uygulanmıştır, fakat semptomları devam etmektedir (fonksiyonel kapasite 3): %50
   denmektedir. Buna göre oranın % 50 civarında çıkması beklenir.

 3. Merhaba , Aritmi hastasıyım , (SVT) rahatsızlığım sebebiyle 2 defa ablasyon ameliyatı geçirdim , tam başarı sağlanamaması nedeniyle halen beta blokör (beloc) kullanıyorum engel durumu yüzde kaçtır ?

 4. merhaba,yaklaşık 10 yıldır vertıgo hastasıyım.devamlı ilaç kullanıyorum.buna bağlı olarak devamlı taşikardi ataklarım var.
  ve haşimoto hastalığım var.15 senedir tiroid ilacı kullanıyorum.44 yaşındayım.
  oran durumum ne olur acaba?
  teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 20 civarında oran çıkabilmektedir.

  1. Merhaba,

   Cihaz ihtiyacı doğmayan astım hastalığına oran çıkmaz.

 5. Merhaba 3 nisanda beyinde 3. Evre tümör teşhisi kondu 7 nisanda acil ameliyat oldum patolojik sonuçlara göre kötü huylu bir tümör cıktı doktor kemoterapi gireceğimi fakat yinede kötü huylu beyin kanseri olduğum için tekrarlayabilecegini söylüyor. Buna istinaden malulen emekli olabilirmiyim ssk gun sartlarim tutuyor yüzde kaç rapor çıkar acaba derece ne olur saygılar teşekkür ederim iyi gunler

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 70 civarında çıkabileceğini düşünüyorum. Bu da malulen emeklilik için yeterli olacaktır. Doktorunuzdan rapor talebinde bulunabilirsiniz.

 6. şimdiden tşkler bende kronik akciğer hastalığı var koa raporlu ilaç kullanıyorum guatur ameliyatı oldum ömürboyu ilaç kullanıyorum kolumda sinir sıkışmasıdan dolayı ameliyat oldum boyun ve bel fıtığı var uzak yakın gözlüğü kullanıyorum prostat hastalığım var 61 yaşındayım ben rapor için müracaat etsem rapor oranım kaç çıkar

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 58 – 61 arasında bir oran çıkabileceğini düşünüyorum.

 7. Bobregimin biri yok hipertansiyon hapi kullaniyorum kalp de bulunan 2 damarima stent takildi biri 100/100 digeri 100/80 tikaliydi engel oranim ne olur eceba

  1. Merhaba,

   Diğer böbrek tam kapasite çalışıyor ise % 40 ı bulabilecek bir engel oranı çıkmayacaktır.

 8. Hocam merhaba.dedem beyin kanaması sebebiyle felç geçirdi sağ taraf tutmuyor kol ve bacakları.ayrica konuşamıyor 82yasinda rapor oranı ne olur bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 88 – 92 arasında bir oran çıkabileceğini düşünüyorum.

 9. İyi günler babam 67 yaşında sol tarafından kısmi felçli desteksiz ayağa kalkamiyor.seker tansiyon hastası şeker den dolayı gözleri çok az görüyor.Kalca kırığı dan ameliyat oldu protez var.defalarca anju oldu.diyabetik ayak tanısı kondu sol ayak parmağı koptu.Sizce oran ne çıkar

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 85 – 90 arası bir oran çıkabileceğini düşünüyorum.

  1. Merhaba,

   Sorunuz yanıtlanmıştır. Bazı sorular araştırma gerektiğinde geç cevaplanabilmektedir.

 10. Vermiş olduğunuz bütün bilgilerden dolayı öncelikle tşk ederim benim bir gözüm tamamen görmüyor yüzde kaç alırım tşk

  1. Merhaba,

   Tek göz görmeme durumunda % 30 civarında oran çıkabilmektedir.

 11. Merhaba,
  benim annem 61 yaşında parkinson hastası. Desteksiz yürüyemiyor. Tek başına yaşayamayacak durumda. Ayrıca doğuştan kalça çıkığı var, yürürken topallıyor. Ayrıca şeker ve tansiyon hastalığı var raporlu ilaç kullanıyor. Sizce yüzde kaç rapor alabiliriz acaba

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 90 ve üzeri oran çıkabileceğini düşünüyorum.

 12. Merhabalar kolay gelsin, bana skolyoz tanısı konuldu 10 ve 12 yaşlarındayken ameliyat oldum şuan 24 yaşındayım belimde platinler hala duruyor. Yaklaşık 30cm uzunluğunda platinler var boyun düzleşmesi problemi yaşıyorum 1 yıldır allerjik rinit için düzenli ilaç kullanıyorum. Engelli raporu almak istesem oranı kaç çıkar, çıkan oranla nelerden faydalanabilirim? birde hemşireyim atandığım kuruma raporu versem daha hafif bi yerde çalışabilir miyim

  1. Merhaba,

   Platinler ile skolyoz tedavisi olumlu sonuçlar verilmekte bu nedenle % 10 civarı ora çıkmaktadır. Diğer hastalıklar ile birlikte % 20 civarı çıkabileceğini düşünüyorum.

 13. Merhabalar , Pankreas kanseri 4.evre hasta için rapor oranı kaç olur acaba? Şimdiden cevabınız çok teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   4. evre kanserlerde % 85 93 arası oranlar çıkabilmektedir.

 14. Merhaba iyi günler inşallah cevaplanır gözlük kullanıyorum ve iki gözümde 10 derece hipermetrop ayrıca da testis kanseri tanısı kondu ve sol testisim alındı ve iki kür kemoterapi aldım sizce tahmini yüzde kaç rapor alabilirim

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 15 civarı oran çıkabilir. Engel oranı için yeterli bir durum gözükmüyor.

 15. Merhaba, 48 yaşındayım ve 23 yıllık sigortalıyım. Hastalıklarım; nörolojik rahatsızlık, iki kulakta orta derece işitme kaybı, düşük seviye görme bozukluğu, boyun düzleşmesi,bel fıtığı, sağ dizde sıvı artışı ve dizi bükememe, gizli şeker, düşük seviye tansiyon yüksekliği ve iki ayakta yüksek seviye varis. Sizce engel oranım kaç çıkar, emeklilik için başvurabilirmiyim.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 28 civarı çıkabilir. % 40 engel oranı çıkabileceğini düşünmüyorum.

 16. Annem 73 yaşında iki dizide protezli tansiyon rahatsızlığıda var engelli indiriminden yararlanabilirmi yüzde kaç engel oranı alabilir.

  1. MErhaba,

   % 58 civarı engel çıkabilir. Buna göre de engelli haklarından yararlanabilir ancak ötv muafiyetli araç alamazsınız.

 17. Merhaba
  45 yaşındayım troidlerim alındı. Papillar kanser teşhisi kondu. Atom tedavisi aldım. Ayrıca Ocak ayından beri psikiyatrik tedavi görmekteyim. engelli rapor oranım ne kadar cikar? Çok teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre oran % 32 civarında çıkabilir.

 18. Merhaba,
  44 yaşındayım. Troid bezlerim alındı. Patolojide Papillar kanser olarak girildi. Atom Tedavisi aldım. Yaşadığım durum sebebiyle Ocak ayından beri psikiyatriye de devam etmekteyim. Engel oranım ne kadar çıkar? Çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre oran % 31 civarında çıkabilmektedir.

 19. Size 11 Nisan 2021 günü bir soru göndermiştim. Nedense tenezzül edip cevaplamadınız, yayınlamadınız. Bu ayrımcılığı anlamış değilim.

  1. Merhaba,

   Aydın Bey, Sorunuzu göremedik. Tekrar gönderirseniz yorumlayalım.

  2. Geçtiğimiz yıl bacaklarımın her ikisinde (Kasıklarda) ve göbek altında bulunan ana damarlarımda tıkanıklık tespit edilerek stend takıldı. Her üç damarımda tıkalı olduğu için alt tarafa akış sağlamadığı için 50 metre yürüyünce dayanılmaz ağrı çekiyordum. Stend takılmasına rağmen bu ağrılar sonlanmadı ancak, ağrı mesafesi 50 metreden 100 metreye uzadı. Hiper tansiyon sorunum olduğu belirlendi vebu konuda da ilaç tedavisi görüyorum. En son olarak da; Aşırı nefes darlığı, öksürük, uyukusuzluk sorunuyla gittiğim sağlık kuruluşunda yapılan incelemeler sonucu, Kalp yetmezliği teşhisi konularak, gerçekleştirilen anjiyoda kalp damarlarımın yüzde 99 tıkalı olduğu belirlendi ve 2 adet stend takıldı. Kalbin oluşturduğu 3 bölümün ikisinin tamamen devre dışı olduğu, kalbin işleyişini tek bölümle sürdürdüğü tespit edilerek yapılan müdahalede kalbe 3 kablolu pil takıldı. Doktorlar kesinlikle merdiven çıkmamamı, kendimi yormamam gerektiğini bildirdi. Bu bulgularla malülen emekli olabilmek için başvuru yaptığım takdirde yüzde kaç rapor alabilirim?
   İlginize şimdiden teşekkür eder, iyi günler, iyi çalışmalar dilerim.

  3. Merhaba,

   Malulen emeklilik için gereken iş gücü kaybına ve % 60 rapora yeterli bir durum gibi gözüküyor. Heyetten % 63 civarında bir oran çıkabilir.

 20. Tıbıa altuc acık yaralı kırık fıbıla kırıgı kaynama olmuyor tendonlarım kopuk bas parmağım dusuk parmak oldu 200adım dan fazla yurume yasak ve ayagım dondurulacak ne kadar heyette alabilirim

  1. Merhaba,

   Ayağınız dondurulduktan sonra % 52 civarı bir oran alabileceğinizi düşünüyorum.

 21. Merhabalar çok uzun zamandır cevap bekliyorum 1957 dogumlu lenfoma hastasıyım doktorum 80 oron verebileceğini söyledi gözlerimden katrak ameliyatı oldum sağ el yüzük parmağımda son boğumda hasar var yüzümde trafik kazası sonucu his kayıplarım mevcut pisikolojık olaraktan yoruyor bu hastalık. Lütfen bana bir cevap yazarmısınız oran olarak 90 alabilirmimiyim

  1. Merhaba,

   Belirttiğiniz hastalıklardan dolayı ek bir oran çıkabileceğini düşünmüyorum. % 82 civarı kalabilir.

 22. Genetik hastalığı olanlara %90 rapor verıldıgı doğrumudur. Genetik CMT hastalığım var herhangi bir ortopedık sorunum görüntüde yok

  1. Merhaba,

   Tüm genetik hastalığa % 90 oran verilmez. Sizin günlük aktivitelerinizi ne kadar etkilediğine bakılır. bu nedenle engel oranı çıkacağını düşünmüyorum.

  1. Merhaba,

   sorunuz cevaplanmıştır.

   Tip 2 diyabet hastalarının % 22 civarı oran çıkabilmektedir.

 23. Öncelikle merhaba . Perthez hastalığı dolayısı ile hem sol hem sağ bacağımdan total kalça protez ameliyatı geçirdim ve iki bacağıma da titanyum protez takıldı . Ameliyat öncesi ve sonrasında da hareket kısıtlılığı yaşıyorum . Örnek vermek gerekirse bağdaş kuramıyorum çömelerek oturamıyorum . Ameliyat öncesinde iki bacak arasında 1 cm’ye yakın bir boy farkı vardı fakat bu boy farkı protez ile kapandı . Yürürken hafif koşarken ise belirgin bir şekilde aksama yaşıyorum . Bu durumlar toplamında bana verilebilecek ortalama engel yüzdesi nedir ? Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre hastalık durumunuz % 40 a ulaşabilmenizi sağlamayabilir. % 30 civarında kalabileceği düşüncesindeyim

 24. Merhaba Ms hastasıyım, idrar tutamama sorunum var. Ayrıca psikiyatrik tedavi görüyorum unipolarım. Tiroid tedaviside alıyorum aynı zamanda gözlerimde miyop var. Ayrıca böbreklerimden de rahatsızın. Engelli raporuna başvursam sizce % kaç oran alırım. Şimdiden teşekkür ediyorum .

  1. Merhaba,

   Psikolojik rahatsızlıkla birlikte % 40 ı bulabileceğinizi düşünüyorum. Heyete girmenizde fayda var.

 25. Merhaba babam 79 yaşında Açık kalp ameliyatı geçirdi kalp krizinden dolayı felç geçirdi sol tarafından şuan ise kolon kanseri hastalığı var kalın bağırsağı ameliyat ile kesilip dışarı alındı şuan için kendi işini kendi göremiyor yüzde kaç engelli raporu alabiliriz.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 90 üzeri oran çıkması kuvvetle muhtemel.

 26. Merhaba diyabet hastasıyım tip 2 günlük iki çeşit insülin kullanıyorum 5kez vuruyorum 25*3ve 40*2 ve 1adet ilaç kullanıyorum hipertansiyon raporum var 2adet ilaç kullanıyorum ve nöropati hastalıkligim var 2 adet ilaç kullanıyorum rapor oranım kaç çıkar teşekkürler

  1. Merhaba,

   Tip 2 diyabet hastalarının % 22 civarı oran çıkabilmektedir.

 27. Merhaba babam 58 yaşında doğuştan sol ayağı topal yani desteksiz yürüyebiliyor ama sol ayak sağ ayaktan daha kısa daha ince ötv indirime ile araç almak istiyoruz engel raporu yüzde kaç çıkar acaba

  1. Merhaba,

   Engel oranı % 40 ın üzerinde çıkacağını düşünüyorum. Ayrıca ortopedik engelli olacağı için raporda tertibatlı araç kullanabilir yazması yeterli. bu raporla otomatik vites araçları ötv muafiyetli alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu