Engelli

2021 Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Engelli raporu almak birçok kamu ve özel sektör hizmetinden ayrıcalıklı olarak faydalanmamızı sağlamaktadır. Tam teşekküllü bir hastane tarafından verilen engelli raporu almak için belli şartları taşıyor olmak gerekir. Bu yazımızda sizlere ‘’Engelli raporu nasıl alınır?’’ ve ‘’Engelli raporu hesaplama oranları nasıldır?’’ sorularının cevaplarını detaylarıyla vermeye çalışacağız. 2021 güncel mevzuatına göre engelli raporu şartları ve diğer detaylarını okuyabilirsiniz.


ENGELLİ RAPORU NASIL ALINIR?

Engelli raporu almak için belirlenen işlem adımlarını eksiksiz yerine getirmek gereklidir. Engelli raporu almak isteyenlerin şu işlemleri yapması gerekir:

1- Tam Teşekküllü Bir Hastaneye Başvuru Yapılmalıdır.

Engelli raporu almak isteyenler, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü bir hastaneye başvuruda bulunmalıdır.

2- Engellilik Oranının Belirlenmesi İçin Testlere Girilmelidir.

Engelli raporu başvurusu sonrasında tam teşekküllü hastanede sizler bazı testlere tabi tutulursunuz. Engel oranınızın belirlenmesi öncesinde bu testlerin sonuçları oldukça önemlidir. Hangi testlere girmeniz gerektiğine hastanenin ilgili birimi karar verecektir. 8 ana branşta testler yapılmaktadır.

3- Sonuçların Çıkar ve Heyete Gönderilir.

Yapılan engellilik oranı belirleme testleri sonrasında çıkan sonuçlar heyete gönderilir. Tam teşekküllü hastane tarafından oluşturulan heyet raporu için heyetteki doktorlar nihai kararı vermektedir.

4- Engelli Sağlık Heyeti Engellilik Oranına Karar Verir.

Yapılan testler sonrası gelen sonuçlara göre sağlık kurulu sizin engellilik oranınıza karar vermek için toplanır. Yapılan görüşmeler neticesinde engellilik oranınıza karar verilir.

5- Engelli Raporu Düzenlenir.

Engelli sağlık kurulu tarafından belirlenen engellilik oranı rapora dökülür. Rapor, doktorlar ve hastane başhekimi tarafından imzalanır. Hastane tarafından size verilen rapor teslim tarihinde kuruma giderek raporunuzu alabilirsiniz.

ENGELLİ RAPORU İÇİN İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?

Engelli raporu başvurusunda sizden bazı evraklar istenmektedir. Engelli raporu için istenen belgeler şöyledir:

1- 2 Adet Vesikalık Fotoğraf

Genel olarak tüm hastaneler 2 adet fotoğraf istemekle birlikte bazı hastaneler daha fazla sayıda talepte bulunabilir. Buna göre hazırlıklı olmakta fayda vardır.

2- Engelli Raporu Başvuru Dilekçesi

Engelli raporu için başvuru dilekçesi matbu olarak hastanelerde bulunmaktadır. İlgili birime başvuruda bulunarak bu evrakı temin etmeli ve doldurmalısınız.

3- Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi

Nüfus cüzdanınızın aslı ve aslının 1 adet fotokopisi başvuru sırasında yanınızda bulunmalıdır.

ENGELLİ SAĞLIK KURULU RAPORU ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Engelli Sağlık Kurulu raporu şartları, başvuru yapan kişi tarafından taşınıyor olmalıdır. Engelli Sağlık Kurulu raporu almak için istenen koşullar şöyledir:

1- Belgelerin Eksiksiz Olarak Tamamlanması

Engelli Sağlık Kurulu raporu alabilmek için istenen belgeleri yukarıda açıklamıştık. Sağlık raporunu almak için istenen bu belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi gereklidir.

2- En Az %40 Engelli Oranı Olmalı

Engelli raporu alabilmek için istenen oran en az %40 olarak belirlenmiştir. %40’ın altında orana sahip olanların engelli raporu alması mümkün değildir.

3- Test ve Muayenelerin Eksiksiz Yapılması

Engelli raporu almak için sizden talep edilen test ve muayenelerin tamamından geçmeniz gereklidir. Kurul, bu test ve muayene sonuçlarına göre engellilik oranınıza karar verir. 8 ana branşta istenen sonuçların eksiksiz olması önemlidir.

ÖNEMLİ UYARI!

Engelli Sağlık Kurulu raporunuzu hastaneden alırken mutlaka ‘’Aslı Gibidir’’ ibaresinin yer aldığı birkaç kopyasını da alınız. Engelli raporu birçok iş ve işleminizde size gerekli olacaktır.

ENGELLİ RAPORU HESAPLAMA ORANLARI NASILDIR?

Engelli raporu oranı hesaplama için Balthazard cetveli kullanılmaktadır. Aşağıda yer alan tabloya göre çıkan sonuçlar değerlendirilir ve engellilik oranı belirlenir. Aşağıdaki tabloda işitme engeli için örnek hesaplama cetveli yer almaktadır.

ENGELLİ RAPORU ORANLARI NASIL HESAPLANIR?

Engelli raporu oranları hesaplama işleminde asıl unsur olan engelin hangisi olduğu üzerinden yüzdelik dilim çıkartılır. Kişinin engelliğinde asıl özürlülüğü hangi uzvuna bağlı ise yapılacak testler sonrasında oranlar belirlenir.

Yukarıdaki tabloda ana engel grupları yer almaktadır. Ana engel grubundan gidilerek tüm testler yapılarak genel engellilik oranı ortaya çıkartılır.

ENGELLİK ORANI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Engellilik oranı hesaplama en büyük engellilik oranı A ve ondan sonra gelen engellik oranı B’nin kombin edilmesiyle ortaya çıkar. En büyük engellik oranı (%A – %100) hesaplanır. Sonrasında en büyük ikinci engel oranı en yüksek engel oranıyla çarpılır. (%A – %100) x (B) hesaplaması sonrasında çıkan sonuç 100’e bölünerek genel engellik oranı hesaplanır.

ENGELLİ RAPORU ALMAK İÇİN HANGİ HASTALIKLARA BAKILIR?

Engelli raporu almak için belli hastalıkların ya da uzuv özürlerinin bulunması gerekir. Engelli raporu almak için bakılan hastalıklar ve uzuv özürleri şöyledir:

 • Sindirim Sistemi
 • Onkoloji
 • Sinir Sistemi
 • Kulak, Burun, Boğaz
 • Kas ve İskelet Sistemi
 • Zihinsel ve Ruhsal Hastalıklar
 • Görme Özrü
 • İşitme Özrü
 • Deri/Yanıklar
 • Solunum Sistemi
 • İdrar Yolu Sistemi
 • Hormonel Bozukluklar
 • Kadın Hatalıkları

NOT: Bu sistem ve uzuvlar için testler yapılarak engel oranınız belirlenir.

ENGELLİ RAPORU GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

Engelli raporu geçerlilik süresi tedavilere cevap vermek ya da vermemek ile doğrudan ilişkilidir. %40 ve üzeri engelli vatandaşların engellilik raporu tedavileri tamamlanana ve engel durumları ortadan kalkana kadardır. %90 ve üzeri engelli olanlar içinse süresiz rapor verilmektedir.

SÜRESİZ ENGELLİ RAPORU NEDİR?

Hastalıklarının hiçbir tedavisi bulunmayan engellilere verilen rapora ‘’Süresiz Engelli Raporu’’ denilir. Bu rapor, engelli bireyin ömrü boyunca geçerlidir.

SÜRESİZ ENGELLİ RAPORU HANGİ HASTALIKLARDA VERİLİR?

Hastalıklarının hiçbir tıbbi çözümü olmayanlara verilen süresiz engelli raporu için hatalıklar şöyledir:

1- Vücut Uzvu Eksikliği ya da İşlevsizliği (h3)

Vücudunda eksik ya da işlevsiz olanlara süresiz engelli raporu verilir. Örneğin; Kolu olmayan ya da tedavisi olmayan işitme engeli olanlar bu raporu alabilirler.

2- Zihinsel Engellilik

Zihinsel engeli bulunanlar ve bu engelinin hiçbir tedavisi olmayanlar süresiz engelli raporu alabilirler.

3- Doğuştan Görme Engellilik

Doğumundan itibaren görme engelli olan bireyler için süresiz engelli raporu verilmektedir.

ENGELLİ RAPORU HANGİ HASTANEDEN ALINIR?

Engelli raporu almak için Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş hastanelere başvuruda bulunmak gereklidir. Engelli raporu alınabilecek hastaneler şöyledir:

1- Devlet Hastanesi

Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilen tam teşekküllü devlet hastanelerine başvuruda bulunarak engelli raporu alınabilir.

2- Üniversite Hastaneleri

Engelli Sağlık Kurulu raporu verebilecek yetkinliğe sahip üniversitelere bağlı hastanelerden engelli raporu alabilirsiniz.

3- Özel Hastaneler

Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilen ve gerekli niteliklere sahip olan özel hastanelerden de engelli raporu alınabilir.

ENGELLİ SAĞLIK KURULU RAPORU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Engelli Sağlık Kurulu raporu sorgulaması yapmak için şu adımları takip ediniz:

1- E-Devlet’e Giriş Yapınız.

E-Devlet’e TC kimlik numaranız ve şifrenizle birlikte giriş yapmalısınız. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden temin edebilirsiniz.

2- Arama Butonuna ‘’Engelli Sağlık Kurulu Raporu’’ Yazınız.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan arama bölümüne ‘’Engelli Sağlık Kurulu Raporu’’ yazarak aratınız.

3- Karşınıza Çıkacak İmzalı Raporu İndirebilirsiniz.

Arama yaptıktan sonra karşınıza ‘’ e-İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporu’’ çıkacaktır. Bu online belgeyi indirebilirsiniz.

Engelli Raporunun Sağladığı Ayrıcalıklar Nelerdir?

Engelli raporuna sahip olan vatandaşlar, normal vatandaşlara ek olarak belli başlı ayrıcalıklardan faydalanmaktadır.

Engelli raporu bulunan kişilere verilen ayrıcalıklar şunlardır:
 • Ülke içerisindeki toplu taşıma araçlarının tamamı, ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Engellilere refakat eden bir kişi için de ücretsiz toplu taşıma kullanma hakkı tanınmaktadır.
 • Uçak, otobüs ve gemi biletleri indirimli olarak alınmaktadır.
 • Yurtiçi tren hatlarında, ücretsiz olarak seyahat etme hakkı bulunmaktadır.
 • Rapor sahibi kişilere, ÖTV olmadan araç alma hakkı tanınmaktadır.
 • 200 m2 genişliğe kadar olan konutlarda, emlak vergisi talep edilmemektedir.
 • Devlet dairelerine bağlı olan tüm kurum ve kuruluşlarda öncelik hakkı elde edilmektedir.
 • ÖSYM tarafından düzenlenen tüm sınavlarda, kişilere uygun ayrıcalıklı oturum düzenlenmektedir.
 • Gelir vergisi indiriminden faydalanılır.
 • GSM operatörleri tarafından özel indirimler kullanılmaktadır.

Yukarıdaki ayrıcalıklardan faydalanmak için en az %40 oranında engele sahip olunması gerekir.

Engelli Raporu Hesaplama Örneği

Engelli raporu hesaplaması işlemini bir örnek ile açıklamak gerekirse;
 • Kişinin 2 engel durumu olduğunu düşünelim.
 • Kişinin gözlerinde %50 oranında engel, işitme durumunda ise %12’luk engel oranı olduğunu varsayalım.
 • Kişinin yüksek orana sahip olan engeli gözlerinde bulunduğu için öncelikle %50’lik engel oranının %100’den çıkarılması gerekmektedir. Bu durumda elde edilecek sonuç %50 olacaktır.
 • İkinci işlem olarak elde edilen %50 sonucunun ikinci engel durumu olan işitme oranı ile çarpılması gerekmektedir. Bu durumda elde edilecek olan sonuç ise 600 (50 x 12) olacaktır.
 • Elde edilen sonucun 100’e bölünmesi gerekmektedir. 600/100 işleminde elde edilen oran 6 olacaktır. Bu durumda %6’lık oranın en yüksek olan gözlerde bulunan engel oranına eklenmesi gerekmektedir.
 • %50+%6 işlemi sonucunda kişinin engel oranı %57 olarak hesaplanacaktır.
 • İlgili kişi 60 yaşın üzerinde ise engel oranına %10 ekleme yapılacak ve sonuç %67 olacaktır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

2.186 Yorum

 1. Merhaba,

  Annem 71 yaşında. 7 yıl once Baypass ameliyatı oldu 3 damarı değişti, yüksek tansiyona bağlı felç geçirdi ve sağ tarafında hareket kaybı var. Boyun ana damarlarında %70e kayın darlık mevcut. Safra kesi alindi, surekli olarak kalp, tansiyon ve troid ilacları kullanmakta.

  Rapor için başvurmamız durumunda yaklaşık % kac oran çıkar. Yardımcı olabilseniz sevinirim.

  1. Merhaba,

   Banyo tuvalet yemek yeme gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ise % 84 civarı oran çıkabilir. Diğer şartlarda % 90 ı bulabilir.

 2. Merhabalar;

  Annem böbrek hastası ve tek böbreği yok.Yaklaşık 2 ay önce yüksek tansiyona bağlı olarak kısmı felç geçirdi(sol taraf),bastonla yürüyor ve fizik tedavi görüyor.15-20 senedir panik bozukluk sebebi ile antidepresan kullanıyor.Ayrıca İki dizinde de kireçlenme var. Oran kaç çıkar sizce?

  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 78 82 arası bir oran çıkabilir.

 3. merhaba. benim babam kronik kalp hastası kalp kapakçıkları değişti ve sağ kol ve bacağı felçli, ayrıca kalbinde pil takılı, konuşmasında güçlük çekiyor. gençliğinde bağdemcik ve apandisit ameliyatları da olmuş. bu durumlar göz önüne alındığında engelli raporu alacak olsak tahmini yüzde kaç verilir? teşekkürler

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 91 civarı oran çıkması beklenir.

 4. Merhaba.Annemin diz kapakları işlevsiz ve yürümekte zorluk çekiyor.Bunun için Randevu alırken normal sağlık kurulu randevusu mu alınacak yoksa engelli sağlık kurulu mu?

  1. Merhaba,

   Önce ortopediden randevu sonrasında engelli raporu için sevk alabilirsiniz.

 5. Merhabalar babam 4 sene önce yüksek tansiyona bağlı olarak beyin kanaması geçirdi ameliyatla beyin damarinin 2 sine stant takıldı.cigerlerinin söndüğü söylenerek boyun kısmına delik açıldı ve uzun bir süre burundan mama ile beslendi.yaklasik 2 ay yoğun bakım tedavisinin ardından servise ardından da evde tedaviye devam edildi fizik tedavilerinin ardından şu anda bastonla kısa mesafeli yürüyüşler yapıyor boynundaki delik kapandı.Sol kısmında güçsüzlük var ve konuşurken kelimeleri telaffuz etmekte bazen zorlanıyor ayrıca ek olarak psikologun vermiş olduğu ilaci kullanıyor(olayları kafaya takma problemi var ).Rapor için hastaneye başvursak yuzde kac çıkar yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 88 civarında oran çıkması beklenir.

 6. Merhaba
  Merhaba arkadaşlar bilgi verebilir misiniz. Annemin 2 dizinde protez takılı, guatrı var ellerinde titreme mevcut guatırdan demişti doktor ve raporlu olarak şeker tansiyon ilaçları kullanıyor. Bacaklarda variste var. 67 yaşında rapor çıkar mı.Toplu taşımaya inip binemiyor. Yürümesi çok yavaş ve sıkıntılı.Çok eğik değil ama kambur şekilde yürüyor. Yüzde 90 Rapor çıkarmı ne yapmamız gerekli. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 82 civarında oran çıkabilir.

 7. İyi günler
  Dedem 84 yaşında bizimle yaşıyor, gozunun biri tamamen görmüyor, işitme kaybı var, diyabeti ve cilt altında kan toplama gibi problemleri var, kalp yetmezliği var engelli raporu kaç çıkar.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 76 civarı oran çıkması muhtemel.

 8. Merhaba.Annemin diz kapakları işlevsiz ayrıca bacak kemikleri çarpık ve yürümekte çok zorlanıyor.Bunun için sağlık kurulu raporu verirler mi verseler yüzde kaç olur.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre oran % 90 ı geçebilir. Şartları sağlarsanız evde bakım ödeneği de çıkabilir

 9. Engelli olması için heyete basvurdum
  11 doktora muayene olduk kalp %40.göğüs %30 ortPedi%8 kbb %4 sonuçlar aldik dosyayi heyete teslim ettik
  Heyetten % kaç rapor sonuçlanır tskkürler

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre raporunuz % 63 olarak hesaplanmaktadır.

 10. Merhabalar kendimde orta derecede Uyku apnesi var PAP Cihazı kullanıyorum. Bel ve boyun Fıtığı var. Midemde ülser var. Siğortalı bir işte çalışıyorum vergi indiriminden yararlanmak için ne kadar rapor alabilirim.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 22 civarı rapor çıkabilir. % 40 a ulaşabileceğinizi düşünmüyorum.

 11. İyi Günler 69 yaşındayım
  Sol gözüm sadece yoğun ışık olursa görebiliyor
  Demans tanısı ile ilaçlarını kullanıyorum
  diyabet tanısı ile ilaçlarını kullanıyorum
  Beyine giden atar damarların bir tanesi % 100 tıkalı
  Kulaklarımda da işitme kaybı var
  engelli raporunda % kaç oran çıkar bilgi verebilir misiniz
  teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre yaş faktörüne de bağlı olarak % 61 civarında oran çıkabilmesi muhtemel.

 12. İyi günler benim MS rahatsızlığım mevcut MS e bağlı ataktan sonra iki elimin 6 parmağında his kaybı ve uyuşma sabit kaldı. Gözlerimde de astigmat kaybı mevcut. Son olarak ta kalbimde kapakçıklarda sıkıntı mevcut bu şartlarda engelli raporu alabilir miyim ve bu oran kaç olur teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   Parmaklarınızın hiz kaybı bir şeyleri tutamayacak durumlara kadar oluştu ise % 48 54 arası bir oran çıkabilir.

 13. Merhaba,
  Anneme plazmasitom teşhisi konulmuştu.Akciğerin kaburgaya temas eden kısmından tümör alındı.ve ayrıca 3 kaburgası da alınıp yerine protez takıldı.
  halen hematoloji takibi devam ediyor.3 ayda bir kontrollere gidiyoruz.bu durumda oran %kaç olur?
  ayrıca kendisi işitme ve konuşma engelli.bu durumdan dolayı %52 raporu mevcut.
  3 yıl öncede safra kesesi de alınmıştı.
  toplamda oran %kaç olur?
  bu arada az önce yaşı yazmamışım.yaş:63

  teşekkürler

  1. Merhaba,

   Son rahatsızlıkları da eklenerek % 65 civarı bir rapora ulaşabileceğini düşünüyorum.

 14. Mrb ben 2004 te idiyopatik tronbositopenik purpura tanısı konuldu şimdide sjögren sendromu 3 ve 4 var ben engelli haklarında faydalanabilirmiyim. Sigorta girişi 2007 günüm 3772 var

  1. Merhaba,

   İTP rahatsızlığınızda çürüme durumları artmış ise sjögren sendromu ile birlikte % 48 civarında bir orana ulaşabilir. Heyete girmenizde fayda var.

 15. Merhaba,

  Öncelikle böyle faydalı platformda bizlere yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

  Ben 2018 yilinda skolyoz ameliyatı oldum 24 vida var 2 düz cubuk var omuriligimde şuan 15 derece civari eğriliğim var. Ayni zamanda burun ameliyatı da olmustum suan gene esitsizlik var gibi.

  Tüm bunlar sonucunda %40 i gecebilir miyim. Mühendislik okudum nereye işe basvursam kurumsal firmalar omurilikten dolayi işe almaya yanaşmıyorlar bazilarida engelli kismindan alalim raporunuz varsa diyorlar. Kariyer yapmayi istiyorum fakat sirtim hep engel oluyor.

  1. Merhaba Resul Bey,

   Öncelikle iyi dilekleriniz için Teşekkür ederiz.

   Skolyoz eğiklerine hareket durumlarına göre oranlar belirlenmektedir. % 50 60 derece arası eğriliklerde ancak % 40 ı geçen oranlarda engel raporu çıkmaktadır % 15 derece eğriliğe % 10 dan fazla rapor çıkmayacağını düşünüyorum.

 16. Merhaba eşim 40 yaşında 3 ay önce beyin felci geçirdi sağ kol tamamen işlevsiz sağ bacak destekle yürüyor şuan fizik tedavi görüyor malulen emekli olabilir mi ne kadar özür raporu çıkar raporlar kaç senede bir yenileniyor

  1. Merhaba,

   Evet malulen emekli olabilir. Tedavinin durumuna göre süreli verilebilir. İşlevsizlik devam ederse sonrasında süresiz rapora dönüşebilir.

 17. İyi geceler ben 2004 yılında rapor aldım Şubat ayında engelli maşina bağlandım raporun aslını bizden aldılar o tarihte.bu zamana kadar lazım olmadı bir hafta önce sosyal yardımlaşmadan aradilar rapor getirmem için hastaneden eski raporumu getirdim yeni tarihli rapor istiyorlar şimdi ne yapmalıyım sol bacağımda geçen sene ameliyat oldum protez takıldı sağ bacagimda kısa ve platin var protez takılan bacağım çok cansız rapor alsak kaç puan verirler

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 58 63 civarında oran çıkması muhtemel. Yeni raporda da engelli durumunuz devam edecektir. Maaşınız kesilmez.

 18. Merhaba benim sağ göz protez ve hipertansiyon var kolesterolün var şeker açlık 219 acaba yüzde kırk rapor alırmıyım teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 41 gibi bir oran çıkabileceğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu