• PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır?

  Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde birçok alanda ciddi gelişimler ve değişimler yaşanmaktadır. Bunları en fazla etkileyen teknolojik gelişme olarak interneti göstermek mümkündür. İnsanlar artık internet üzerinden alışveriş yapabildiği gibi vergi borçlarını dahi rahatlıkla ödeyebilmektedir. Özellikle son dönemde çok daha hızlı gelişen internete devlet daireleri de kayıtsız kalmamıştır. Geçmişte her kurum kendi resmi sitesinden bir takım basit hizmetleri vermekteydi. Zamanla verilen hizmetler artış gösterdi ve bir takım olumsuzluklara da neden olmaya başladı. Tüm bu nedenlerden dolayı devlet bir anlamda kendi internet sitesini kurmaya karar vermiştir. E-devlet sitesi bu şekilde ortaya çıkmıştır. PTT’e gitmeden edevlet şifresi nasıl alınır konusu da bundan dolayı son derece önemlidir.


  E-Devlet sitesi ilk hizmet vermeye başladığında nispeten çok az hizmet var iken şimdilerde ise oldukça fazla hizmet verilmektedir. Bundan dolayı da milyonlarca insan buradan hizmet almaktadır. Buradan adli sicil kaydından sigorta hizmet dökümüne kadar birçok hizmet verilmektedir. Söz konusu siteden hizmet alabilmek için ise e-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. E-Devlet şifresini almak isteyen kişiler en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanları ile giderek şifreyi alabilmektedir. Şifreyi aldıktan sonra ise T.C. kimlik numarası ve alınan şifre birlikte kullanılarak siteye girilmekte ve orada bulunan hizmetler kullanılabilmektedir. PTT‘e gitmeden edevlet şifresi nasıl alınır konusu burada devreye girmektedir. E-Devlet ilk hizmet vermeye başladığında sadece bu şekilde şifre alınırken zamanla farklı yöntemlerde eklenmiş ve bunlarla da siteye giriş yapmak mümkün olmaktadır.

  PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır ve Kullanılabilecek Yöntemler

  PTT’e gitmeden edevlet şifresi nasıl alınır sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi mobil imzadır. Mobil imza kullanılarak e-devlet sitesine giriş yapılabilmekte ve daha sonra da buradan e-devlet şifresi alınabilmektedir. Bundan dolayı söz konusu yöntem oldukça avantajlıdır. Mobil imza kısaca elektronik imza işlemi yapılmasına imkan sağlayan bir uygulamadır. Söz konusu uygulama ile sisteme giriş tamamen ücretsiz olmasına rağmen GSM şirketleri ücret talep etmektedir. Turkcell, Vodafone ve Avea farklı ücretler talep etmekte olup daha detaylı bilgi almak için operatör şirketleri ile görüşülebilmektedir. Mobil imza almak isteyen kişilerin başvuruları toplamda üç aşamada değerlendirilmekte ve buna göre verilmektedir. Ön başvuru, başvuru ve aktivasyon aşamalarından sonra mobil imza kullanılabilmekte ve bununla e-devlete giriş yapılabilmektedir.

  PTT’e gitmeden edevlet şifresi nasıl alınır sorusunun bir başka cevabı ise elektronik imzadır. Son derece kullanışlı ve birçok kolaylık sağlayan elektronik imza kısaca e-imza olarak da bilinmektedir. Mobil imzada olduğu gibi e-imza kullanılarak da e-devlete giriş yapılabilmekte ve daha sonra e-devlet şifresi alınabilmektedir. E-imza yakın zamanda hayatımıza giren teknolojik yeniliklerden bir tanesi olup ıslak imza ile herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Bundan dolayı da bununla birçok işlem yapılabildiği gibi e-devlete de girilebilmektedir. E-imza almak isteyen kişilerin BTK tarafından yetki verilmiş kurumlara başvuru yapması gerekmektedir. Yetki verilen kurumların listesine BTK’nın resmi internet sitesinden ulaşılabilmektedir. E-imza alındıktan sonra kullanmak için imza ile birlikte verilen programın kurulması ve bu program üstünden kullanılması gerekmektedir. Bundan dolayı da programı kurduktan sonra test ederek çalıştığından emin olunmalıdır. E-imza kullanılarak e-devlete nasıl girileceği ayrıntılı olarak e-devlet sitesinin giriş kısmında anlatılmaktadır. İsteyen kişiler buradan bilgi alarak daha rahat bir şekilde siteye girebilir.

  PTT’e gitmeden edevlet şifresi nasıl alınır sorusunun bir başka cevabı da T.C. kimlik kartıdır. Nüfus cüzdanlarının yerine kullanılmaya başlayan T.C. kimlik kartları birçok alanda ciddi kolaylıklar sağladığı gibi e-devlet sitesine giriş için de kullanılmaktadır. Söz konusu kart ile siteye giriş yapıldıktan sonra e-devlet şifresi alınabilmektedir. T.C. kimlik kartı ile e-devlete giriş yapabilmek için farklı iki yöntem bulunmakta olup bunlar:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Standart kart okuyucu ile giriş: Kimlik kartı ve karta ait PIN ile giriş yapılabilmekte olup bunun için bilgisayarlarda standart kart okuyucunun sürücüsünün yüklü olması gerekmektedir.
  • Tuşlu kart okuyucu ile giriş: Yine kimlik kartı ve PIN ile giriş yapılabilmektedir. Bunda da sürücünün yüklü olması ve PIN kodunun tuşlu kart okuyucu kullanılarak girilmelidir.

  PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır ve İnternet Bankacılığı

  PTT’e gitmeden edevlet şifresi nasıl alınır sorusunun son cevabı ise internet bankacılığıdır. Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı şifresi kullanılarak sisteme giriş yapılabilmektedir. Giriş yapıldıktan sonra e-devlet şifresi alınabileceği gibi istenilmesi halinde bu şekilde kullanılmaya devam da edilebilmektedir. Bu şekilde siteye giriş yapabilmek için öncelikle e-devlet sitesine girilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise giriş yöntemlerinden internet bankacılığı seçilmelidir. Anlaşmalı bankaların listesi burada yer almakta olup bunlar arasından kullanılanın tıklanması yeterli olmaktadır. Tıklamadan sonra ise internet bankacılığı şifresi yazılarak siteye giriş yapılabilmektedir. Oldukça kolay ve güvenilir bir yöntem olan internet bankacılığı ile giriş kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

  PTT’e gitmeden edevlet şifresi nasıl alınır konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. E-Devlet şifresi alabilmek için PTT’ye gitmek gibi bir zorunluluk bulunmamakta olup yukarıda bahsedilen yöntemlerin tamamıyla giriş yapılabilmektedir. İnsanlar bunlardan uygun olanları tercih ederek giriş yapabilmekte ve buradan da e-devlet şifresi alabilmektedir. PTT’e gitmeden edevlet şifresi nasıl alınır sorusunun cevabı böylece verilmiş olmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde yakın zamanda farklı giriş yöntemleri de eklenebilir.  tıkla sorunu sor

  PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Gökhan BOZKURT dedi ki:

   85 yaşında babam için almak istiyorum. Ama yürüyemediği için PTT ye gidemiyor. Bana vermiş olduğu vekaleti var. Onun yerine alma hakkım olabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vekalette aşağıdaki şartlar mevcut ise şifre alınabilir;

    Vekil olarak e-Devlet şifresi alabilmek için;

    – Vekilin almış olduğu vekaletnamede “e-Devlet şifresi alınmasına yetkilidir.” ibaresi içeren noterden düzenlenmiş özel vekaletnamenin ibraz edilmesi,
    – Vekilin kimliğini ibraz etmesi,
    – e-Devlet Kapısı taahhütnamesinin vekil tarafından vekaleten imzalandığının şerh düşülerek imzalanması durumunda e-devlet şifresi vekil olarak alınabilmektedir.

  2. murat SARAÇOĞLU dedi ki:

   Oğlum 24/07/2013 doğumlu kendisinin sağlık sağlık problemleri olduğundan şehir dışlarında testlere ve tahlillere gidiyoruz. Gittiğim yerlerdeki görevliler sonuçların genelde 15 gün ile 30 gün arasında çıkacağını belirtiyor ve sonuçlar için ben karşı ödemeli kargoya vermelerini istiyorum, ama görevliler e-nabız dan diye uyardı, 5,5 yaşındaki çocuğa e-nabız’ı nasıl açabilirim? Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler… Mail adresimden bilgilendirirseniz çok iyi olur. saracogluu@hotmail.com.tr

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizin e nabız ana sayfanızın yine üst segmelerde çocuklarım var. Buradan ulaşabilirsiniz

  3. Gülseren Gümüş dedi ki:

   Annem 80 yaşında ve yürüyemiyor yukarıda yazılanların hiç birini yapmak durumu yok. Nasıl e devlet şifresi alabilecek

  4. MEFKÜRE BULAK dedi ki:

   Annem 95 yasında e.devlet şifresi almak için ptt ye gidecek gücü yok internetten nasıl alabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    E devlet şifresi imza ile teslim edilmekte bu nedenle internetten başvurma hakkı bulunmuyor.

  Sorunuzu Yazın