E-Devlet

PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır ?

PTT’e gitmeden e-devlet şifresini internetten alıp edevlet kapısına giriş yapılabilir. E-devlet kapısı üzerinden Türk vatandaşları bilgilendirme hizmetleri, entergre elektronik hizmetler, ödeme işlemleri, kurum ve kuruluşlara ait hizmetlerden yararlanabilirler. Türk vatandaşların, devlet tarafından verilen hizmetleri online olarak almalarını sağlayan E-devlet kolay, hızlı, etkili, kesintisiz ve güvenli hizmet anlayışı ile oluşturulmuştur. Her vatandaş kendine ait bilgilere ulaşabilmesi ve işlemlerini yapabilmesi için oluşturulan sisteme erişim için giriş yapılması gerekir. E-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra hizmetlerden yararlanabilirsiniz. E-devlet şifresi PTT kanalı ile verilmektedir. Ancak PTT’e gitmeden edevlet şifresi online olarak da alınabilir.


PTT’e Gitmeden Edevlet Giriş Yöntemleri Nelerdir?

PTT edevlet şifresi almadan kullanılabilecek giriş yöntemleri ile de E-devlet kullanılabilir. E-devlet şifresi hariç diğer giriş yöntemleri;

 • Mobil imza,
 • Elektronik imza,
 • C kimlik kartı,
 • İnternet bankacılığı’dır.

PTT’e gitmeden yukarıdaki yöntemlerle E-devlet kapısına giriş yapılabilir. Bu yöntemleri kullanılarak giriş yaptıktan sonra E-devlet şifrenizi de belirleyebilirsiniz. Ayrıca şifrenizi unutmanız durumunda da bu yöntemlerle sisteme giriş yapıp yeni şifre alabilirsiniz.

PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Alınabilecek Bankalar

PTT’e gitmeden edevlet internet bankacılığı girişi için 19 farklı banka kullanılabilir. Akbank, Albaraka Türk, Anadolubank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti BBVA, Halkbank, HSBC, ING Bank, Kuveyt Türk, Odeabank, Şekerbank, TEB, Türkiye Finans, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası’dır. Bu bankaların müşterisi olanlar ücretsiz olarak internet bakacılığı şifresi alabilirler. Aldıkları internet bankacılığı bilgileri ile E-devlet kapısına giriş yapabilirler.

PTT’e Gitmeden E-devlet Şifresi İnternet Bankacılığı İle Nasıl Alınır?

E-devlet şifresini intrnet bankacılığı ile almak için ilk olarak https://turkiye.gov.tr adresinde giriş yapılmalıdır. Sonrasında aşağıdaki adımları sırasıyla izleyerek E-devlet şifresi alınabilir:

 • Site açıldıktan sonraki sağ üst köşede bulunan “Sisteme Giriş” butonuna tıklanır.
 • Giriş sayfasında bulunan giriş yöntemlerinden “İnternet Bankacılığı” seçilir.
 • Açılan sayfada bankaların logoları göükecektir. Bankaların logolarından sisteme giriş yapacağınız banka seçilir.
 • Bu adımda bankanın internet bankacılığı giriş sayfasına yönlendirileceksiniz. İnternet bankacılığı giriş bilgilerinizle girdikten sonra SMS doğrulaması yapmanız gerekir. SMS doğrulama sonrası E-devlet sistemine yönlendirileceksiniz.
 • E-devlet yönlendirmesi sonrası sağ üst kısımda “Benim Sayfam” butonuna tıklayarak “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” seçilir.
 • Açılan sayfadan sağ üst köşede bulunan “Şifre Değişir” butonu tıklanır.
 • Yeni E-devlet şifresi ve şifre tekrarı girildikten sonra “Değiştir” butonu tıklar.

Bu işlem sonrası PTT’e gitmeden edevlet şifresi almış olursunuz. E-devlet şifresi almadan sürekli olarak internet bankacılığı ile sisteme giriş yaparım diye düşünebilirsiniz. Ancak internet bankacılığı girişi ile E-devlet sisteminin tüm hizmetleri kullanılamaz. Sisteme E-devlet şifresi ile giriş yapılarak tüm hizmetler kullanılabildiği için internet bankacılığı ile giriş yapıp E-devlet şifresi alıp kullanabilirsiniz.

PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Yenileme Nasıl Yapılır?

Edevlet şifresini ücretsiz yenilemek için daha önceden sistemde cep telefonunuzu doğrulamış olmanız gerekir. Şifre yenilemek için dilerseniz mobil imza, e-imza ya da internet bankacılığı ile de sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer şifremi unuttum ile şifre yenilemek istiyorsanız “Şifremi Hatırlamıyorum” seçeneğini seçtikten sonra “Devam Et” butonu tıklanmalıdır. Sonrasında;

 • Kimlik bilgileri,
 • Kimlik detay,
 • İletişim bilgileri,
 • Güvenlik kodu,
 • Şifre oluşturma adımlarında istenilen bilgiler doğru ve eksiksiz olarak doldurulur.

Güvenlik kodu aşamasında cep telefonunuza gelen SMS ile doğrulama yapılacaktır. Bu nedenle telefonunuzun sistemde doğrulanmış olması gerekir. Bu şekilde ücretsiz, internetten şifre alabilirsiniz.

PTT Edevlet Şifresi Ne Kadar?

PTT edevlet şifresi ücreti 2 TL’dir. İlk kez alınacak E-devlet şifresi için PTT’e gidilebilir. PTT üzerinden şifre almak isteyenler gişeden sıra alarak E-devlet şifrelerini temin edebilirler. İlk alımdan sonra E-devlet şifresini alacak olanlar 4 TL ücret karşılığında yeni şifre alabilirler. E-devlet şifresini PTT’den alırken yanınızda kimliğinizde bulunmalıdır. Kimliğiniz olmadığı takdirde şifre alamazsınız.

PTT’e Gitmeden Edevlet’e T.C. Kimlik Kartı ile Giriş Nasıl Yapılır?

T.C Kimlik Kartı ile E-devlete giriş yapmak için öncelikle bu karta sahip olmalısınız. T.C. Kimlik kartı, nüfus cüzdanlarının yenilenmesi ile alınabilmektedir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüklerinden randevu alıp gerekli belgeler ile giderek nüfus cüzdanını yenileyip T.C. Kimlik Kartı sahibi olabilirsiniz. Yenileme işlemi esnasında sizden kullandığınız nüfus cüzdanı, bir adet biyometrik fotoğraf ve 22,5 TL değişim ücreti talep edilmektedir. Ayrıca her iki el için parmak izi taraması da yenileme işlemi esnasında gerçekleştirilmektedir. T.C. Kimlik Kartı alırken size teslim edilen PIN numarasını saklamalısınız. Kimlik teslim edilince aktif olan PIN kodu E-devlet sistemine girişte kullanılmaktadır.

E-devlet sistemine T.C. Kimlik kartıyla girmek isteyen kişiler giriş ekranında yer alan sekmelerden “T.C. Kimlik Kartı” seçeneğini seçmeli. Eğer daha önceden indirilmediyse bu sayfada size sunulan uygulamayı bilgisayarınıza indirerek kurmalısınız. Bu uygulamanın çalışabilmesi için bilgisayarına Java uygulaması yüklemelisiniz. Ayrıca T.C. Kimlik kartınızın okunabilmesi için bir adet kart okuyucuya sahip olmalısınız. Gerekli yeterliliğe sahipseniz T.C. Kimlik Kartı giriş sekmesinde yer alan T.C. numaranızı girerek devam tuşuna tıklayın. Devam işleminin ardından size verilen işlem kodunu, bilgisayarınızda yer alan uygulamaya giriniz. Ardından standart kart okuyucu ile giriş seçeneğini seçerek kimlik kartıyla birlikte size verilmiş olan PIN kodunu açılan pencereye girmelisiniz. Ardından “Tamam” butonuna tıklayarak E-devlete giriş işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT’e Gitmeden Edevlet’e Mobil İmza ile Giriş Nasıl Yapılır?

Mobil imza kullanarak E-devlete giriş yapmak Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone GSM operatörlerini kullanan kişiler mümkündür. Bu sistemi kullanarak E-devlete giriş yapmak için öncelikle GSM operatörünüzden mobil imza hizmeti almalısınız. Mobil imza hizmeti GSM operatörleri tarafından verilen ücretli bir servistir. Aylık olarak ücretlendirilen bu hizmet kapsamında farklı fiyatlandırmalar mevcuttur. Mobil imzaya sahip olabilmek için GSM operatörlerinin talep ettiği belgelerle birlikte GSM mağazalarına giderek bu hizmete dahil olabilirsiniz. Bu sisteme dahil olduktan sonra E-devlet giriş işlemlerinden “Mobil İmza” seçeneğini seçip bu sayfada yer alan T.C Kimlik No, GSM numarası, GSM operatörü alanlarını doldurup “Devam Et” butonuna tıklamalısınız. Ardından “İmzala” seçeneğine tıkladığınızda işlemin parmak izi kısmıyla karşı karşıya geleceksiniz. Bu durumda telefonunuza bildirim gelecektir. Bu bildirimi kabul et diyerek onaylayıp ardından mobil imza şifrenizi girdiğinizde E-devlet sistemine giriş yapabileceksiniz.

PTT’e Gitmeden Edevlet’e e-İmza ile Giriş Nasıl Yapılır?

Elektronik imza ile E-devlet kapısına giriş işlemi için öncelikle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı elektronik sertifika hizmeti veren firmalara kayıt olmalısınız. Bu firmaların listesine www.btk.gov.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Kayıt işlemi esnasında size 6 haneli bir PIN kodu verilecektir. Bu PIN kodunu giriş işleminde kullanacağınız için saklamalısınız. Ardından E-devlet giriş sekmelerinden “e-İmza” seçeneğine gelerek bu sayfada yer alan e-imza uygulamasını bilgisayarınıza indirerek kurmalısınız.

Bu sistemin bilgisayarınızda çalışabilmesi için Java programının bilgisayarınızda bulunması gerekmektedir. Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra e-imza giriş sekmesinde yer alan T.C. Kimlik No yazan kısmın doldurup “Devam Et” butonuna tıklamalısınız. Açılan panelde size bir işlem kodu verilecektir. Bu işlem kodunu kopyalayarak bilgisayarınıza indirdiğiniz uygulamada istenen yere yapıştırarak devam ediniz. Ardından 6 haneli PIN kodunuzu girip “İmzala” butonuna tıklayarak saniyeler içerisinde E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. PTT gitmeden edevlet şifresi sahibi olmadan bu yöntemi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet İcra Dosyası Sorgulaması, İcra Takibi

İmar Barış Affı Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır ?

E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. 85 yaşında babam için almak istiyorum. Ama yürüyemediği için PTT ye gidemiyor. Bana vermiş olduğu vekaleti var. Onun yerine alma hakkım olabilir mi ?

  1. Merhaba,

   Vekalette aşağıdaki şartlar mevcut ise şifre alınabilir;

   Vekil olarak e-Devlet şifresi alabilmek için;

   – Vekilin almış olduğu vekaletnamede “e-Devlet şifresi alınmasına yetkilidir.” ibaresi içeren noterden düzenlenmiş özel vekaletnamenin ibraz edilmesi,
   – Vekilin kimliğini ibraz etmesi,
   – e-Devlet Kapısı taahhütnamesinin vekil tarafından vekaleten imzalandığının şerh düşülerek imzalanması durumunda e-devlet şifresi vekil olarak alınabilmektedir.

 2. Oğlum 24/07/2013 doğumlu kendisinin sağlık sağlık problemleri olduğundan şehir dışlarında testlere ve tahlillere gidiyoruz. Gittiğim yerlerdeki görevliler sonuçların genelde 15 gün ile 30 gün arasında çıkacağını belirtiyor ve sonuçlar için ben karşı ödemeli kargoya vermelerini istiyorum, ama görevliler e-nabız dan diye uyardı, 5,5 yaşındaki çocuğa e-nabız’ı nasıl açabilirim? Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler… Mail adresimden bilgilendirirseniz çok iyi olur. saracogluu@hotmail.com.tr

  1. Merhaba,

   Sizin e nabız ana sayfanızın yine üst segmelerde çocuklarım var. Buradan ulaşabilirsiniz

 3. Annem 80 yaşında ve yürüyemiyor yukarıda yazılanların hiç birini yapmak durumu yok. Nasıl e devlet şifresi alabilecek

  1. Merhaba,

   E devlet şifresi imza ile teslim edilmekte bu nedenle internetten başvurma hakkı bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı