emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2022 Belediye Erzak Yardımı Başvurusu

2022 Belediye Erzak Yardımı Başvurusu

2022 Yılında Belediyelerden erzak yardımı başvurusu, yardıma muhtaç olan kişilere vermektedirler. Erzak yardımı almak isteyenlerin belediyelere giderek ya da belediyeleri arayarak başvuru yapabilmeleri mümkündür. Belediyeler muhtarlıklar ile iletişim halinde oldukları için ihtiyaç sahibi aileleri belirleyerek yardımları ulaştırmaktadırlar.

Başvuru sahibinin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığını belediyeden bir ekip kişinin evine giderek öğrenmektedir. Erzak yardım paketlerinin içerisinde her türlü gıda maddesi, temel temizlik maddeleri ve çocuklu aileler için bebek ve çocuk ürünleri bulunmaktadır.

Belediye Erzak Yardımı Başvurusu

Erzak yardımına başvuru süreçleri, belediyelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı belediyeler şahsen başvuru almakta, bazıları internet üzerinden başvuru kabul etmektedir.

Birden fazla sosyoekonomik ve kültürel düzeye sahip vilayetler için her iki başvuru talebi de alınır. İstanbul, bu tür başvuru kabul eden alanlar arasında sayılabilir. Her durumda belediyenin ilgili birimine ulaşmanız gerekmektedir.  ulaşma şekliniz, bulunduğunuz ile göre değişiklik göstermelidir.

Bazı illerde telefonla başvurular da değerlendirmeye alınırken, bazı illerde sadece kişisel başvurunuza göre hareket edilir. Başvurunuzu nasıl yapmanız gerektiğini, il belediyenizden öğrenebilirsiniz.başvuru şartlarını yerine getirmeniz ve gerekli belgeleri hazırlamanız halinde erzak desteğinden yararlanabilirsiniz. Destek, verilme şekline göre belediye yetkililerinin ikamet adresinize uğraması ile verilmektedir.

Belediyenin Verdiği Erzak Yardımına Başvuru Şartları

Erzak yardımının verilme şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Muhtarlıktan alınacak belge ile ailenin kaç kişi olduğunun belgelenmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin sigortasının olmaması gerekir.
 • Başvuru sahibi, destek ihtiyacını belgeleyebilir durumda olmalıdır.
 • Başvuru sahibi, içinde bulunduğu ev dışında herhangi bir mülke sahip olmamalıdır.
 • Başvuru sahibinin kira alma durumu bulunmamalıdır.
 • Başvuru sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.

Erzak yardımına başvurulması durumunda sadece bu destek verilmemektedir. Erzak desteğine ihtiyacı olan bir vatandaşın kira yardımı, kırtasiye destekleri ve diğer belediye imkanlarına da ihtiyacı bulunacaktır.

Bu nedenle destek talebinde bulunan kişinin maddi durumu iyice araştırılarak onun adına destek taleplerinde bulunulabilmektedir.

Belediyenin Verdiği Erzak Yardımına Kimler Başvurabilir?

Belediyenin erzak yardımına başvurabilecek kişiler maddi açıdan zor durumda olan ailelerdir. Ancak bu destekten yararlanmak için kişilerin aile olmasına gerek yoktur. Kişiler, yalnız yaşama durumunda da destekten yararlanabilmektedir. Bunun yanında kişinin maddi durumunun kötü olduğunu belgelemesi gerekmektedir.

Özellikle büyük şehirlerde bu destek, ön koşul olarak alınmakta, diğer desteklerin verilmesi için ön araştırma vesilesi olarak görülmektedir. Bu nedenle erzak desteği gibi bir yardıma başvuran kişi iyice araştırılır. Kişinin ikamet adresinin yakınında, komşularının bu durumdan haberdar olması, kişinin maddi durumu hakkında şahitlik yapabilmesi gerekmektedir.

Belediyeler Erzak Yardımı Başvuru İçin Gerekli Belgeleri Nelerdir?

Erzak yardımı için başvuru yapmak isteyenlerden istenen evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi ve fotokopisi istenmektedir.
 • Erzak yardımı başvurusu için kurumdan alınmış olan dilekçe örneği gerekmektedir.
 • Erzak yardımı başvuru talep formunun doldurulmuş bir şekilde teslim edilmesi istenmektedir.
 • İşsizlik sigortası, mal beyanı ve gelir durumunun tespit edilebilmesi için gerekli evraklar sunulmalıdır.
 • Muhtarlıkların verdiği fakirlik belgesi alınmalıdır.

Belediyenin Verdiği Erzak Yardımının İçeriğinde Neler Bulunur?

Erzak yardımında verilen gıdalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Pirinç
 • Çay
 • Makarna
 • Şeker
 • Salça
 • Bulgur
 • Yağ
 • Reçel
 • Un
 • Bakliyat çeşitleri

Belediyenin Verdiği Erzak Yardımı Ne Şekilde Kullanılır?

Belediyenin verdiği erzak yardımını kullanım şekli farklılık gösterebilir. Belediyeler, erzak desteklerini birbirinden farklı kullanımlarla vatandaşlarına sunmuştur.

Bu kullanımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Erzak kolileri: Kolilerde depolanmış erzak, muhtaç vatandaşlara belediye yetkilileri tarafından ulaştırılır. Hazırlanmış kolilerde asgari yiyecek maddeleri bulunur. Evlere yetkililer tarafından getirilebilecek koliler, aynı zamanda belirlenene merkezlere gidilerek de alınabilir.
 • Kart şeklinde sosyal yardım: Erzakın belirlenen marketlerden, dağıtılan kart ile alınmasını sağlamaktadır. Kartta yüklü olan tutar göz önüne alınarak kişi alışverişini yapar. Bu sayede kullanım miktarı, kartta belirlenen tutar olarak görülür.
 • Nakdi erzak desteği: nakit olarak verilebilecek erzak yardımı, belediyeden direkt olarak para alınmasını kapsamaktadır. Bu sayede alınacak para, ev için kullanılmış olunur.

Belediye Haricinde Erzak Yardımı Yapan Kurumlar Nelerdir?

Erzak yardımı yapabilecek kurum ve kuruluşlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Muhtarlık ve kaymakamlıklar
 • Şehit veya gazi yakını olunması durumunda askeri sivil toplum kuruluşları
 • Maddi olarak zor durumda bulunan kişilere yardımda bulunan sivil toplum kuruluşları

Belediyel Erzak Yardımı Sorgulaması E-Devlet

E-devlet sistemi üzerinden erzak yardımı sorgulaması yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.

Anasayfadaki e-hizmetler menüsüne giriş yapılmalıdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kurumu bulunmalıdır.

Bu kurum ile yapılabilecek işlemler içerisinden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama seçilmelidir. Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayarak kimlik doğrulaması yapılmalıdır. E-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı aracılığı ile kimlik doğrulaması yapılabilmektedir.

E-devlet şifresi PTT şubelerinden alınabilmektedir. Kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra alınan sosyal yardımlar ile ilgili detaylara açılan sayfadan ulaşılabilmektedir.

Belediyeler Erzak Yardımlarını Ne Zaman Verirler?

Belediyelerin bazıları erzak yardımları için belirli tarihlerde duyuru yapmaktadırlar. Ancak bazı belediyeler tarih aralıkları belirlemeden erzak yardımı yapmaktadırlar. Devamlı olarak yapılacak olan erzaklar depolanmakta ve ihtiyaç sahibi kişilere zaman kısıtlaması olmadan bu yardımlar ulaştırılmaktadır.

Türkiye’de genellikle dini bayramlarda belediyeler erzak yardımı yapmaktadırlar. Belediyelerin erzak yardımı konusundaki şartlarını öğrenebilmek için bulunulan yerdeki belediye ile iletişime geçilmelidir.

Erzak Yardımı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Erzak yardımları, 4 kişilik bir aile düşünülerek yapılmaktadır. Ancak aile içerisinde 4’ten fazla kişinin yer alması durumunda; yapılacak olan erzak yardımı değişiklik göstermektedir.

Nakdi olarak değil de kutu ile erzak yardımı yapılacak ise; ailede bulunan kişi sayısına göre aylık ihtiyaç hesaplanmaktadır. Kutu ya da poşet içerisinde erzak teslim edilmektedir. Paket içerisinde kuru besinler vardır. Gelir testi yapılmış olan ailelere bu paketler verilmektedir.

Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Sosyal yardım kartının tanımı, erzak yardımı verebilecek kurumların, erzak kolisi tutarını bir karta yüklemesi ile ihtiyaç sahiplerinin limitli kartlarla alışveriş yapmasını sağlamaktır. Sosyal yardım kartı, 5 yıl süre ile her ay verilebilir. Kullanıcıların anlaşmalı marketlerden dilediği şekilde alışveriş yapabilmesini sağlar.

Hızlı bir şekilde belediyelerin bu karta geçmesinin nedeni, ev içerisinde ihtiyaç duyulan ürünlerin kesin bir şekilde bilinememesi ve erzak kolisinin içeriğinin her evde aynı olmasıdır.

Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Geçerlidir?

Sosyal yardım kartı kullanılabilecek marketler, kartın arka yüzünde yer almaktadır. her belediye, kartının kullanılacağı marketleri kendisi belirler. Sosyal yardımın aşırı şekilde kullanıldığı merkezlerde bu kartın kullanımı için özel açılan marketler bulunsa da, çoğu bölgede kart büyük marketlerde kullanılabilmektedir.

Migros, Onur Market, Carrefour, Bim, A101 gibi marketlerde kartın kullanılabilmesi durumu her yıl değişiklik gösterir. Eğer kartınızın arka yüzünde en alt kısımda kullanılabilecek marketler kısmında bu marketlerin ismini görüyorsanız, kartınızı buralarda kullanabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı İle Hangi Ürünler Alınabilir?

Sosyal yardım kartı ile alınabilecek ürünler, zorunlu yaşam ürünleridir. Kartın marka sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak kart ile kesinlikle alınamayacak ürünler alkol, sigara gibi zararlı ürünlerdir.

Bunun yanında dondurulmuş gıdalar ve çikolata çeşitleri, atıştırmalıklar ve temizlik malzemeleri de kart ile alınmamaktadır. Ayrıca sebze ve meyve çeşitleri de karttan alınmaz.

Sosyal yardım kartından çay, şeker gibi sürekli tüketim malzemeleri, kahvaltılık çeşitleri, kuru baklagiller, makarna ve pirinç gibi kullanımlar alınabilmektedir.

Erzak Yardımı Alınması Konusunda İstisnai Durumlar Var Mıdır?

Erzak yardımının istisnaları gerekli evraklarda ve başvuru şartlarında kendini göstermektedir. Bu şartlar, kayıtlı olunan belediyeye yapılacak başvuru ile başlar. Normalde kişiler sadece ikamet adreslerine göre kayıtlı oldukları belediyelerden yardım alabilir.

Ancak son düzenlemelerle öğrencilerin de okudukları belediyelerden yardım alabilmeleri sağlanmaktadır. Eski düzenlemede aile olmak bu yardımın alınması için ön koşulu oluşturmakta idi. Ancak son düzenlemelerle birlikte yalnız yaşayan kişiler de aile olmasa dahi bu desteklerden yararlanabilir. Belgeler konusunda da bazı istisnalar tanınmaktadır.

Eğer kişinin muhtaçlığı biliniyorsa, kişinin şahsi başvurusu olmaksızın başka bir mahalle sakini tarafından da erzak yardımı yapılabilmektedir. Bunun için kişiden dilekçe ya da muhtaçlık belgeleri alınmaz. Muhtarlığın görevi olan mahalledeki ihtiyaç sahiplerini belirleme kapsamında, bu kişiye de destek verilmesi sağlanır. Bu şekilde destek alınması durumunda sadece erzak yardımı değil, kira ve giyim gibi yardımlardan da yararlanılması sağlanır.

 1. Belediye Erzak Yardımı Nasıl Yapılır?

  İhtiyaç sahipleri yardım kolisi, kupon ya da maddi yardımlar ile belediyelerden erzak yardımı alabilmektedirler.

 2. Maddi Yardım Başvurusu Hangi Kurumlara Yapılabilir?

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na, kaymakamlıklara, muhtarlıklara yardım başvurusu yapılabilmektedir.

 3. Erzak Yardımı Başvurusu E-Devlet Üzerinden Yapılabilir Mi?

  E-devlet sisteminden belediyelerin erzak yardımlarına başvuru yapabilmek ve bu yardımları sorgulayabilmek mümkündür.

 4. Muhtarlıklardan Yardım Nasıl Alınır ve Şartları Nelerdir?

  Sosyal güvencesi olmayan, muhtaçlık sınırının altında geliri bulunanlar muhtarlıklara başvuru yaparak yardım alabilmektedirler.

 5. İnternetten Yardım Başvurusu Yapılabilir Mi?

  Belediyeler erzak yardımı ve diğer birçok yardım başvurusu internet üzerinden yapılabilmektedir.

Yorumlar

 1. Dilek dedi ki:

  Benim eşim asgari ücretle çalıyor 2 tane çocuğum var ihtiyacılarını karşılamaktan zorluk çekiyorum Yardımınızı ARZEDERİM

 2. Ayten dedi ki:

  Eşim çalışmiyo 3500 tele emekli maaşı aliyo evim kira oğlum okula gidiyo liseyi okiyo yardımınıza ihtiyacım var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Belediyelerde bulunan sosyal yardım müdürlüklerine başvurunuz.

 3. Fatma tosun dedi ki:

  Yardım ihtiyacım var iki oğlum var alış veriş yapamıyorum ihtiyacım olmasa istermiyiz bel fıtığı var lütfen biraz yardım ci olun yerimden zor kalkıyorum

 4. Çiğdem inci dedi ki:

  Eşim beni çocuğunu bırakıp gitti boşandık nolur yardım edin elektrik faturası geliyor su faturası geliyor ödeyemiyorum yardım edin lütfen

 5. Seda dedi ki:

  Erzak yada para yardımı yapabilirsiniz hem öksüz hem yetimin eşimden ayrıldım oğlumla yaşıyorum

 6. Melek Daş dedi ki:

  İyi günler ben Melek daş yardım başvurusunda bulundum kabul edilmedi maddi durumum iyi değil erzak yardımı almak istiyorum iki çocuğum var eşimin maaşı yetmiyor kiradayim

 7. Sevda dedi ki:

  Kendim için yardım almak istiyom şeker hastasiyim

 8. Makbule arslan dedi ki:

  BEN KİRACİYİM MADI DURUMUM YOK BIR COCUGUM VAR MAMA BEZ ALAMIYOM GIDA YARDIMI İSTIYORUM

 9. Azime dedi ki:

  Çocukların küçük yardım istiyorum Kirada oturuyorum

 10. Ömer demir dedi ki:

  Kiracyim maddi durum yok şeker hastalığı var bnde rahatszm calmyorum 4 çocuğum var bna yardım edin lütfen Allah razı için

 11. Dilek dedi ki:

  Kiraciyim durumum yok iki çocuğum var yardıma ihtiyacım var

 12. Neslihan Kurt dedi ki:

  3 tane çocuğum var okul ihtiyaçlarını karşilayamiyorum

 13. Feyyaz dedi ki:

  Günlük iş çıkarsa gidiyorum 5 aylık bebeğim var bez alamıyorum kiram birikti veremedim evimde yiyecek bişey kalmadı yardımlarınızı bekliyorum allah rızası için

 14. Aykut bakır dedi ki:

  Erzak yardimi

 15. Aykut bakır dedi ki:

  Merhaba kirada oturuyorum 4 cocugum var hepside biri birinden kucuk maşşim yetersiz geliyor lutfen yardimlarinizi bekliyorum

 16. Mehtap kurt dedi ki:

  Esim ceza evinde evim kira küçük çocuklarım var Allah için yardım istyorum madi manevi

 17. Senem dedi ki:

  Merhaba ben senem öncü antalyada yaşıyorum iki kızım ile ev temizlik işlerine gidiyorum evim kira ciddi anlamda yetişemiyorum iki kızımı okutuyorum.yardımınıza ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim 🙏

 18. Besna kepkan dedi ki:

  Erzak yardımı için başvuru yaptım

 19. Dilek Turan dedi ki:

  Bursa yenişehir de oturuyorum sizden erzak yardımı istiyorum

 20. Oktay gokce dedi ki:

  Ben Esenyurt küme evlerinde oturuyorum durumum iyi değil lütfen yardım edermisiniz

 21. Güler Kızıl dedi ki:

  Yeşil kartlıyım 2cocuğum var biri engelli
  çalışanımız yok eşim cezaevinden çıktı evim kira 700 TL kira borcum var su borcum var temel gıda cocuklarıma bayramlık ihtiyaçlarımız var bilginiz olsun hayırlı ramazanlar ALLAH kabul etsin

 22. Makbule dedi ki:

  İki tane çocuğum var ve isteklerini gerçekleştiremiyorum gaziantep şahinbeyde oturuyorum gıda yardımı için başvuruda bulunucagım lütfen bana bir yardım eli

 23. galiye tumen dedi ki:

  benim işim vefat etti 2 tane küçük çocuğum var ölüm aylığı alıyorum ama 2500 TL eve kira ödüyorum yetişemiyorum

 24. Dilek dedi ki:

  Sayın yetkili kardeşim yapılan yardımlardan faydalanmak istiyorum Ramazan yardımlarından yararlanmak istiyorum ev hanımıyım çalışmıyorum 4cocuk annesiyim yetişemiyorum maddi durumum yetmiyor

 25. Nur demir dedi ki:

  Pandemiden dolayı eşim çalışamıyor 3 tane çocuğum var evimiz kira evimize yetemiyoruz yardımcı olmanızı arz ederim

 26. Ümmü dedi ki:

  Merhaba ben evliyiz 3 tane çocuğum var eşim çalışıyor evim kira 2tane çocuğum okuyor 1tanesi ise bez ve süt kullanıyor onları bile komsularimin yardimi ile karşılamaya çalışıyorum ama olmuyor çocuklarımın isteklerini alamıyorum Bi anne için en zor şey çocuklarının ihtiyacını karsilayamamakmis nolur banada yardım edin

 27. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben evliyim 3tane çocuğum var çalışmıyorum askerde muaf oldum için kimse is vermiyor kulağım duymuyor yüz felcim var evim kira gecinmekte çok zorlanıyorum çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılaşamıyoruz Bi baba olarak size yalvarim bana yardım edin Allah rızası için sesimi duyun

 28. Nadire Yılmaz dedi ki:

  Evde çalışan yok yardıma ihtiyacım var lütfen yardım edin silahtarağa da oturuyorum

 29. Işık Erdem dedi ki:

  Ben 65 yaşında engelliyim eşimden ayrıldım beyin kanaması geçirdim 850 tl gelirim var bana erzak veya nakdi yardım yapabilirmisiniz

 30. Medine dedi ki:

  Iyi günler ben kiraciyim 4 tane cocugum var sizden gida ve erzak yardimi istiyorum yardimci olsamiz cok sevinirim

 31. nevzat dedi ki:

  Gıda yardima ihtiyacim var calismiyorum

 32. Ali Alan dedi ki:

  Asgari ücretin altında 3600 tl emekli maaşım var. Başka gelirim yok. 3 nüfusum var. ÇOCUK Üniversitede okuyor. 15.000 tl ödemem lazım. Erzak / nakdi Yardımlarınızı beiyorum.

 33. Layla dedi ki:

  5çocuğum evim kira eşim çalışmıyor 2 öğrencim var zor geçiyoruz yardım istiyorum

 34. Emine yılmaz dedi ki:

  Erzak yardımı

 35. Yazgül gecten dedi ki:

  Merhaba durum yok yardıma ihtiyacım var mağdurum kiraciyim eşim belinden fıdik bir çocugum var

 36. Ebru dedi ki:

  Allah rızası için yardım edin kiradayim çocuğum var bana yardım edin sadece bez süt istiyorum

 37. Erkan dedi ki:

  Merhaba ben erkan ekinci İstanbul esenyurt ta oturuyorum kirada lütfen maaşim yetersiz kalıyor yardım desteklerinizi bekliyoruz

 38. Esme ozkaplan dedi ki:

  2000 lira nakdi yardım alamadım mağdur kaldım bana koli yardım eder misiniz arz ederim

  1. Aynur çelebi dedi ki:

   Dulum iki kızımla yanlız yaşıyorum çalışmıyorum nafaka bile almıyorum çok mağdurum çok ihtiyacım var

 39. Büşra dedi ki:

  Şuan tek isteğim çocuğumu doyurmak gelip evimi görün erzak dışında inanın hiç bişey istemem allah rızası için yazdım kimsenin hakkında gözüm yok dolabım bomboş lütfen yardım edin

 40. Halil dedi ki:

  Ramazan kolisine ihtiyacım var

 41. Nur AKHAN dedi ki:

  Merhabalar , ben İstanbul Fatih Karagümrük mah. Sağ el sokak nazmin apt. Oturan Nesrin Güçlü adında yatalak kimsesiz akli dengesini kaybetmek üzere olan mahalle yardımıyla geçinen teyzemiz için yardım istiyoruz yakından ilgilenirseniz Allah razı olsun…

 42. Semiha Polat dedi ki:

  Eşimden ayrıldım iki çocukla birlikte yaşıyoruz çok zordayiz gelirimiz az

 43. Hatice dedi ki:

  Merhaba ben Hatice kiramızı ödeyemiyoruz eşim İstanbulda çalıyordu işten ayrıldı şu an tekrar İstanbulda iş arıyor ama daha bulamadı 3 tane kiramız birikti ben çalışmıyorum 7 yaşında bir çocuğum var çocuğuma bakıyorum bizim kimsemiz burda yok benim ailem bizden çok uzaklarda kalıyor onlarında durumları pek yok bir sürü borçları var madi yardım edemiyorlar bize eşimin aileside bize yardımcın olamıyor zaten bizi arayıpta sormuyorlar kira yardımına ihtiyacımız var bir de çocuğum kırtasiye malzemeleri lazım alamıyoruz sizede iyi günler diyorum sizlere

 44. Ece dedi ki:

  Kuru gıda paketi istiyorum babam vefaat etti engelli yim ev kira maaş ım 800 tl yardım edin hastayım hastane de tedavi olmam lazım
  Tl:0…….
  Not .acil yardım edin lütfen🙏😥
  Cumanız mübarek olsun tüm mümin kardeşlerime es-selam aleyke ve bereket ve rahmetilulah

 45. Çiğdem Yeşilyurt dedi ki:

  Durum yok 3 çocuğum var eşim çalışmıyor sor durumdayım

 46. Rabia dedi ki:

  Esimden ayriyim ve calisamiyorum va ramazan kolisi vermeniz mumkunmu

 47. Gulustan demirayak dedi ki:

  Hayirli gunler cocugum hasta bez bagliyorum bez alamiyorum lutfen yardim edin bana param yok alamiyorum