• Belediye’den Erzak Yardımı Nasıl Alırım?

  Çalışma hayatında bazen elde edinmek istenilen başarılara ulaşılamaz ve bu insanların sosyal ve ekonomik hayatlarını olumsuz etkiler. Ya da sağlık, göç, afet, savaş, töre cinayetleri gibi sebeplere bağlı etkenlerle yerlerinden yurtlarından edilmek zorunda kalanlar yeni hayatlarına adapte olana kadar geçen süre zarfında temel ihtiyaçlardan olan barınma ve beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu durumda olanların başvuru yapacağı en yakın adres bulundukları yerleşim yerindeki belediyelerden yardım talep etmek.


  Belediyecilikte uzun zaman başkanlık yapmayı hayal edenler bulunduğu yerleşim yerinin her türlü sorunu ile ilgilenmeli ve çözüm politikaları üretmelidir. Özellikle muhtarlar aracılığıyla mahalle sakinlerinin gelir durumları hakkında sağlıklı çalışmalar yapmalı ve ihtiyacı olan ailelere maddi ya da ayni destek sağlamalıdırlar.

  Belediyelerin Görevleri

  Yerel yönetim olan belediyecilik halkın sorunlarına birinci adım olarak çözüm bulma kurumlarıdır. Seçimle başa gelen başkanların görevleri arasında şehrin alt yapısını düzenleme, itfaiye ve zabıta ekipleri kurma, eğitim, sağlık, dini ritüeller, nikah kıyma, yeşil alan parkları ve çocuk parkları yapmak, şehir içi ulaşım gibi görevleri yanı sıra, sosyal ve ekonomik yaşam içerisinde dengeyi sağlamaktır. Bunu da yapmış olduğu sosyal ve uzun vadeli politikalar ile gerçekleştirmektir. Sosyal devlet gereği yaşlıların, çocukların ve gelir durumu düşük olan insanların bu ve bunun gibi sorunlarına çözüm üretmektir.

  Belediyelerden Erzak yardımı Almak İçin Neler Gereklidir.

  Öncelikle hiçbir gelirinin olmaması gerekir yardım talebinde bulunacak olan şahsın Dul, yetim, hasta, sakat gibi olumsuz sayılabilecek şartları taşımak gerekir.

  İhtiyaç duyulacak erzak yada diğer yardımlar için belediye birimlerinden şahsen yada telefon ile iletişim kurarak bilgi sahibi olmak mümkündür.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bunun için bağlı bulunan belediyenin ilgili birimine erzak yardımı talep eden dilekçe ile başvuru yapmak gerekmektedir. Başvuru dilekçesinde adres bilgileri ve iletişim numarası olması zorunludur. Her belediyenin yapmış olduğu ayni yardımlar farklılık gösterir. Belediyeye bırakılan dilekçeye istinaden belediye çalışanlarınca yapılacak araştırmalar sonucu ihtiyacın gerçek olup olmadığı araştırılıp ve Belediye Başkanının, komisyon başkanı olarak görev aldığı komisyon kurulunca onaylandıktan sonra erzak yardımı almayı hak kazanmış olur dilekçe sahibi ve belediye yetkililerince dilekçe sahibine bu konuda bilgi verilir. Bu dilekçe bir yıllık cari yıl için verilmektedir. Yardım talebinde bulunan kişinin her yıl dilekçeyi yenilemesi zorunludur. Uygulama farklılığı belediyelerden belediyelere bu konuda da değişkenlik arz etmektedir. Kimi belediyeler senede bir kimi belediyeler 3 aylık ya da 6 aylık periyodlar halinde erzak dağıtımı yapmaktadırlar.

  Erzak Dağıtım Şekli Nasıldır?

  • Her belediyenin kendi çalışma uygulamasına göre,
  • Kimi temel gıdaları içeren koliler halinde
  • Kimi anlaşmalı marketlerden kupon karşılığında
  • Kimi Belediyece yapılan ihale sonucu Belediyenin sosyal yardım müdürlüğünden şahsen
  • Kimi de aylık cüzi bir miktar nakdi yardım ile bu dağıtımları ihtiyaç sahiplerine vermekteler.

  Yardım Talebinde Bulunan Kişiden İstenen Belgeler Nelerdir?

  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Dilekçe
  • Muhtaçlık durumunu gösterir belge(sigortalılık, mal beyanı, gelir durumu vs)

  Yardım Talep Dilekçe Örneği

  …………………. BELEDİYESİ

  Sosyal Destek Müdürlüğüne

  ……………İlçesi, ……………………. Mahallesi …………………… Sokak No:…./…/’da İkamet etmekteyim. 3’ü kız 2’si erkek 18 yaş altı 5 çocuğum vardır gıda ve eğitimlerini sağlayamamaktayım. Eşim vefat ettiğinden dolayı hiç bir gelirim ve sosyal güvencem olmayıp ısınma, gıda ve erzak ihtiyacım vardır. İlgili yardımın tarafıma yapılması konusunda gereğini arz ederim.

  • Tarih
  • Adı/Soyadı
  • İmzası
  • TC. Kimlik No:
  • Adres ve İletişim Bilgileri

  Erzak Kolilerinde Bulunan Malzemeler Nelerdir?

  Uzman gıda denetleyicilerinin gözetiminde hazırlanan gıda kolilerinde

  Genel olarak, makarna, salça, fasulye bulgur, nohut, çay, kahvaltılık malzemelerinden peynir, zeytin, reçel, helva, yumurta, şeker, hazır çorba, pirinç, tuz, un, patates, temizlik malzemeleri ve yağ gibi gıda malzemeleri bulunmaktadır.

  Belediyeler Başka Ne Tür Yardımlar Yapmaktadır?

  • Şehit ve gazi ailelere talepleri halinde ayni ve nakdi yardım.
  • Çocukları askerde olan muhtaç aileler
  • Muhtaçlık durumunda olan kişi yada ailelere gıda yardımı dışında
  • İşsizlik maaşı (asgari gelirin altı 250-300 TL arası)
  • Eğitim desteği (okuyan çocuklara burs, kırtasiye malzemeleri gibi
  • Engelli vatandaşlara ihtiyacına binaen gerekli malzemeler
  • Sağlık Hizmetlerinden faydalanma desteği
  • Ev eşyası, battaniye, yatak, halı, çamaşır makinesi, buzdolabı
  • Yaşlıların barınması, temizlik ve beslenme ihtiyaçları belediyelerce yapılan diğer ihtiyaç destekleridir.
  • Belediyelerin aş evlerinde kimsesizler için sabah ve akşam olmak üzere iki öğün sıcak yemek çıkmaktadır.
  • Ekmek dağıtımı, çorba dağıtımı, kahvaltı dağıtımı gibi belediyelerin kimsesiz, yaşlı ve öğrencilere yönelik projeleri de vardır.

  Belediyeler Dışında Yardım Alınabilecek Kuruluşlar Hangileridir?

  • Valilikler bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
  • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri.
  • Parti teşkilatları
  • Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları.
  • Hayırsever iş adamları, sanatçılar ve bürokratlar.

  Belediyeciliğin olduğu her yerleşkede maddi ihtiyaç sahipleri ihtiyaçlarını belirttikleri dilekçe ile başvuru yapma hakkına sahiptir, devletin ihtiyaç sahibini kucaklayıcı şefkatli eli ihtiyacı olan her kapıya ulaşacaktır. Belediyelerin çalışma esas ve usulleri ile ekonomik yönden zorluk yaşayan ailelere her türlü maddi desteği sağlamaktadır.  tıkla sorunu sor

  Belediye’den Erzak Yardımı Nasıl Alırım? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Aylin dedi ki:

   İki kızım var büyük liseyi bu yıl bitiriyor kardeşi 11. Sınıf babalar 4 yıl önce vefat etti. Ben babalarından 2008 yılında boşandım. Kendim kanserden ameliyat oldum 1 buçuk yıl önce, ama yinede bu arada 7 ay çalıştım yani çalışmaya çalıştım. Kızım çok başarılı olduğu halde üniversite ye gönderemiyeceğim. Çok zor durumdayım, kızlar haftada 4 gün yarım gün olarak çalışıyor şuan evimiz kira aylardır kira veremiyorum. Bunu söylemek benim için çok zor, ana yapacak hiç bir şeyim yok çok çaresizim bir anne olarak. Hiç bir yerden yardım almıyorum, ne yapmam gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardım birimleri mevcut. Bu durumda size oradan yardım çıkar. Üniversite sınavına da girmesini tavsiye ederiz. Bir çok burs imkanı var. Kaymakamlıklarda ve diğer vakıflarda özellikle kız çocuklarına daha fazla destek olunmakta. Kaymakamlıklara sınavı kazanırsa burs için başvurun Türgev de bu konuda bursları mevcut

  2. Zehra Aslan dedi ki:

   Ben Ankara’da yardım alıyordum ama şimdi de almak istiyorum dört çocuğum var.eşim asgari ücret alıyor çocuklarım okuyor ve özel eğitim öğrencim de var hem çocuklarım için kırtasiye yardımı okula gitmek için yol yardımı onları iyi okutman için para yardımı istiyorum ve çocuklarımın ikisinde kronik yani biri kalp hastası diğeri gözünden rahatsız ben ise astım bronşit hastasıyım ve kaza geçirdim omuzumdan dirsegime doğru pilatin var.lutfen ilgilenirseniz çok sevinirim ne yapacağımı bilmiyorum.yetiştiremiyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Seçilen Başkanların ihtiyaç sahipleri için vaadleri vardı. Mazbataları aldıktan sonra hem belediyelere hem de kaymakamlık sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  3. Zehra Aslan dedi ki:

   Zehra Aslan.Ankarada oturuyordum oradayken belediye yardımı alıyordum İstanbul Ataşehir e taşındım evim kira ve çocuklarım okuyor iki oğlum kalp hastası ritim bozukluğu var birinde diğeri kalbinde üfürüm yani doğuştan kalp delik kalp e bağlı romatizması var kızımda gözlerinde doğuştan şaşılık var buna bağlı görme bozukluğu var yüzde elli görüyor ve tedavileri devam ediyor yakın zamanda trafik kazası geçirdik kızımla benim tedavinin sürüyor benim omuzun kırıldı pilatin takıldı bana kaburgaların çatladi ve tedavilerim devam ediyor tansiyon hastasıyım ve daha önce sigortasız olarak çalışıyordum en son sigortalı işe başlamıştm rahatsızlıktan dolayı çıkmak zorunda kaldım.yinede evime yakın bir yerde de çalışmak istiyorum rahatsızlıklarını göze alarak yardımcı olursanız çok sevinirim eşim asgari ücret alıyor ve çok borçluyuz kızım da Özel Eğitim öğrencisi başarılı bir öğrenci olmak istiyor lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

  4. Zehra Aslan dedi ki:

   Ankara’da oturuyordum oradayken belediye yardımı alıyordum İstanbul Ataşehir e taşındım şimdi de almak istiyorum dört çocuğum var 18 17 yaşında oğllarim var 16 13 yaşında kızlarım var yardımcı olursanız sevinirim eşim asgari ücret alıyor okul için alabilirmiyim erzakla beraber çocuklarım için kırtasiye yardımı da istiyorum yardımcı olursanız.

  5. Yasemın dedi ki:

   Merhabalar eşinden ayrıldım iki cocuk var sizden maasım yok hıc bır gelırım yok annrm babam olduler sızden erzak yardımı talep ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda ve Belediyelerde bulunan sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvuru yapmalısınız.

  6. gulhan mucuk dedi ki:

   Merhaba gebze de ikametgah etmekteyim esim bu sene mayista vefat etti 2 tane cocugum var kizim gecen sene aralikta ameliyat oldu kalp delikliginden suan yine kalbi s sagriyo okulada gidemiyor 1 haftadir lise ogrencisi ben calismak istiyorum ama cocugumun kalbi rahatsiz calisamiyorum onu birakpta esimden 1270 tl emekli parasi aliyorum yetmiyor faturalarimda oluyor sosyal yardimdan erzak karti verdiler 4 aylik bu aralikta bitecek ben yenilenmesini istiyorum erzak kartinin cunku karsilayamiyorum cocuklarimin ihtiyaclarini lutfen yardimci olun ************

  7. Emine dedi ki:

   Ben erzak yakıt para yardımı alabilirmiyim

  8. Sertaç Tokmak dedi ki:

   Size sorunumu izah ediyorum lüffen yardımcı olun üç tane çocuğum var iki çocuk okutuyorum ev kira yardımcı olursanız minnatar olucam

  9. Uğur dedi ki:

   Mrb ben Erzurum da yaşıyorum çalışıyorum ama annem babam ve eşim çocuğumuz olacak evim kira çok zor durumdayım çok sıkıntılardayım çalıştığım halde evime bir ekmek getirmekte çok zorluk çekiyorum sizlerden ricam banada elinizi uzatın ve bana matti veya manevi yardımında buluna bilirmisiniz teşekkürler hayırlı ramazanlar

  10. Nesrin dedi ki:

   Evim kira hiç bir ğelirim yo

  11. Nesrin dedi ki:

   Eşim çalışmıyor 2 tane çocuğum var erzak yardımı istiyorum

  12. Aysel dedi ki:

   Merhaba eşim çalışmıyor erzak yardımı nasıl alabilirim

  13. DURMUŞ ORHAN dedi ki:

   Mrh ismim durmuş istanbul kağıthanede oturuyorum. Evliyim bir kızım var 2 YAŞINDA. Tek basima çalışıyorum aldığım maaş yetmiyor zor geçiniyorum kiradayım kıredi kart borcum var . Aldığım ayliktan. kira. faturalar. mutfak. Çocuk masrafı yetmiyorum sizden ricam yardim edebilirmisiniz maddi yada koli yardımı gibi.

  14. Zekiye dedi ki:

   Iyi gunler esim askeri ucretle calisiyor kiraciyim iki cicugum buyugu ucuncu sinifa gidiyor belediyeden gida yardimi alabiliriyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Belediyeler değerlendirme yaparak karar veriyor. Eşiniz asgari ücret ile çalışıyor ise parasal yardım yapılmaz ama diğer (gıda,giyim vb) yardımlardan yaralanabilirsiniz.

  15. Gülderen dedi ki:

   2 kızım var 2 ve 3 yasında 3.ye hamileyim nisanda doğumum var üstümüze hiçbirseyimiz yok eşim 1700 maas alıyor beledıyeden yardım alabilir miyiz

  16. Sümeyye dedi ki:

   Esimin herhangi bi geliri yok ve ssk mız da yok 3 tane çocuğum var evimiz kira büyük oğlum otizm li herhangi bi yardım talebinde bulunabiliyormuyum böyle bi hakkım vae mi acaba

  17. Mikail dedi ki:

   Annem ve babam köyde yaşıyorlar evde bakim masi alıyorlar annemin 92 raporu var annemin üzerine ben aracaldim onlar belediyeden gıda ve yakacak yardımı alabilirlermi

   Bu Yoruma Cevap Ver
   Sorunuzu Yazın

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mikail Bey merhaba,

    Belediyeler değerlendirme kapsamında mal beyanı da istiyorlar. Ancak Kesin olarak kesilir veya kesilemez diyemiyoruz. Çünkü Her belediye meclisinin kararları aynı olmuyor. Mevzuat ile ilgili kesin bir çizgileri yok.

   2. Mikail dedi ki:

    Ilgilendiniz için teşekkür ederim

  18. Mikail dedi ki:

   Annem ve babam köyde yaşıyorlar evde bakim masi alıyorlar annemin 92 raporu var annemin üzerine ben aracaldim onlar belediyeden gıda ve yakacak yardımı alabilirlermi

  Sorunuzu Yazın