emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sosyal Yardım Sorgulama (Para ve Erzak)

Sosyal Yardım Sorgulama (Para ve Erzak)

Sosyal yardım sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılabilir. Belediyelere sosyal yardım için müracaat edildiyse belediyelerin e-Devlet’teki sayfasından sorgulama yapılabilir. Aynı zamanda belediyenin kendi sayfasından da sosyal yardım sorgulama yapılması mümkündür.

Sosyal yardımların amacı, ihtiyaç sahiplerinin maddi olarak desteklenmesidir. İhtiyaç sahipleri bu sayede yaşamlarını daha kolay idame ettirir. Sosyal yardım almak isteyenlerin belirli şartları sağlaması gerekir.

Sosyal Yardım Nedir?

Sosyal yardım, maddi durumu kötü olan ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak yapılan yardımlardır. Bu yardımlardan geliri belirli bir seviyenin altında olanlar yararlanır. Aynı zamanda bu kişilerin üzerinde ev, araba gibi mülkler olmamalıdır.

Kimlere Sosyal Yardımı Verilir?

Sosyal yardım alabilecek olanlar; ihtiyaç sahipleri, engelliler, öksüz, yetim çocuklar, kocası ölen kadınlar yer alır. Bu kişilere, ihtiyaçlarının neler olduğu tespit edildikten sonra yardım yapılır.

Sosyal yardım almak isteyenlerin ilgili kurumlara müracaat etmesi gerekir. Bu müracaatlar kurumlar tarafından incelenir. Bu şekilde kimlerin yardım alıp almayacağına karar verilir. Yardım almaya hak kazananlara ayni ve nakdi olacak şekilde ödeme yapılır.

Sosyal Yardım Türleri Nelerdir?

Sosyal yardım türleri; gıda, para, eşya yardımı gibi çeşitli biçimlerde olabilir. Tersine göç desteği, kırtasiye, kıyafet yardımı gibi destekler de vardır. Yardımlar bazen parayla bazen de ayni olarak yapılır

Son yıllarda sosyal yardım kartı uygulaması da bir hayli yaygındır. Sosyal yardım kartı kullananların yardımları, kartlarına yüklenir. Kartla alışveriş yapılarak ihtiyaçlar satın alınır.

E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama

E-Devlet sosyal yardım sorgulama işlemi için turkiye.gov.tr adresine girilmelidir. Bu adrese girdikten sonra ekranın sağ tarafındaki “Giriş Yap” yazan kısma tıklanmalıdır. Ardından şifre kısmında istenen bilgiler girilmelidir.

E-Devlet şifresi olmayanlar, PTT’ye giderek alabilir. E-Devlet şifresi ve kimlik numarası girildikten sonra “Giriş Yap” yazan kısma tıklanır. Mobil imza, e-imza da e-Devlet sistemine giriş için kullanılabilir.

Sisteme girdikten sonra gelen arama çubuğuna “Sosyal Yardım Sorgulama” yazılmalıdır. Bu sayede ilgili kurumlarım sosyal yardım sorgulama ekranlarına ulaşılabilir.

Sisteme girdikten sonra gelen arama çubuğuna “Sosyal Yardım Sorgulama” yazılmalıdır. Bu sayede ilgili kurumlarım sosyal yardım sorgulama ekranlarına ulaşılabilir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı için sorgulama ekranına yukarıda gösterilen link üzerinden ulaşılabilir.

T.C No ile Sosyal Yardım Sorgulama

T.C. no ile sosyal yardım sorgulama için e-Devlet şifresi de gerekir. E-Devlet şifresini bilenler, sisteme girdikten sonra arama alanına “Sosyal Yardım Sorgulama” yazmalıdır. Gelen ekranda pek çok kuruma ait sorgulama kısmı yer alır.

sosyal yardım sorgulama

PTT üzerinden yapılan sosyal yardımlar bu kısımdan sorgulanabilir. Daha önce başvuru yaptıysanız ödemenin yatırılıp yatırılmadığını, bu kısımdan öğrenebilirsiniz.

sosyal yardım ekranı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sunduğu sosyal yardımlardan biri doğum yardımıdır. Bu yardıma başvuranlar “Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama” seçeneğine tıklamalıdır.

İBB Sosyal Yardım Sorgulama

İBB sosyal yardım sorgulama için “sosyalyardim.ibb.gov.tr” adresine girmek gerekir. Bu adrese girdikten sonra “Başvuru Sorgulama” seçeneğine tıklanır.

ibb sosyal yardım ekranı

Gelen ekranda sizden birtakım bilgiler istenir. Kimlik numarası, doğum tarihi, isim, soyad; istenen bilgiler arasındadır. Tüm bilgileri girerek doğrulama kodunu da belirtilen alana yazdıktan sonra “Sorgula” seçeneğine tıklanır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yanı sıra ilçe belediyelerine yapılan başvurular da e-Devlet’ten sorgulanır.

Yukarıda verilen linkten Bağcılar Belediyesine yapılan sosyal yardım başvurusu sorgulanabilir.

e-Devlet’te Bağcılar Belediyesinin sorgulama ekranı da bulunur. Yukarıdaki linkten sosyal yardım sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

Başkent Kart Yardım Sorgulama

Başkent Kart yardım sorgulama işlemi için .baskentkart.com.tr adresine girmek gerekir. Bu adreste bulunan “Sosyal Yardım Kartı” kısmından ön başvuru yapılabilir.

Ön başvurunun onaylanıp onaylanmadığını öğrenmek için “Online İşlemler” kısmını ziyaret etmek gerekir. Bu kısımdan başvurunun ne durumda olduğu öğrenilebilir.

Yukarıdaki ekrandan cep telefonu ve şifre girilmelidir. Ardından “Devam Et” kısmına tıklanmalıdır. Bu sayede gerekli bilgilere erişmek mümkün olur. Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığından da konuyla ilgili bilgi alınabilir.

Sosyal Yardım Sorgulama Telefon Numarası

Sosyal yardım sorgulama telefon numarası üzerinden yapılabilir. Bunun için 144 sosyal yardım numarası aranmalıdır. Bu numarayı aramak tamamen ücretsizdir. Yardım için başvurduğunuz kurumu da kendi numarasından arayabilirsiniz.

Kurum, dernek ve vakıf numaralarına ulaşarak ilgili kurum yetkililerinden bilgi alma şansınız vardır. Ancak bazı kurumlar, kişisel verileri korumak adına telefonla bilgi vermeyebilir. Bu nedenle bizzat belediyeye giderek bilgi almanız gerekebilir.

Sosyal Yardım Esnasında Hangi Bilgiler Gerekli?

Sosyal yardım başvurusu esnasında gereken bilgiler; kimlik, iletişim, banka bilgileri ve ihtiyaç durumu bilgileridir. Sosyal yardım başvuru formuna e-Devlet üzerinden ulaştıktan sonra hangi bilgilerin istendiğini görebilirsiniz.

Sizden aylık toplam gelir bilgisi istenir. Ardından herhangi bir birikiminizin olup olmadığı sorulur. Adreste engelli bir birey olup olmadığı da sorulan sorular arasındadır.

Adreste yaşayan 65 yaş üstü bireylerin varlığı sorulur. Aynı zamanda öğrenim hayatına devam eden ya da bebeklik döneminde olan çocukların varlığı da sorulan sorular arasındadır.

Hastalık durumları da önemlidir. Ailenizdeki bireylerin taşıdığı hastalıkları yukarıdaki listeden seçebilirsiniz. Aynı zamanda kullanılan yaşam destek cihazı varsa o da seçilmelidir.

Sosyal Yardım Alma Şartları Neler?

Sosyal yardım almak isteyenlerin ilk olarak ilgili kurumlara müracaat etmesi gerekir. Aynı zamanda kurumların belirttiği şartların sağlanması gerekir. Sosyal yardım almak isteyenlerin hane içinde kişi başına, asgari ücretin üçte birinden az gelir elde etmesi gerekir.

Sosyal yardım için başvuran herkese yardım yapılmayabilir. Belediyelerin belirli bir kontenjan sınırlaması olabilir. Kontenjan dâhilinde en çok ihtiyacı olan kişilere yardım yapılır. Yardımlar, kişilerin ihtiyacı devam ettiği sürece devam eder. Durumu iyileşen kişilerin yardımları kesilir.

Aile Destek Kapsamında Sosyal Yardım Alamayacak Kişiler

Aile destek kapsamında sosyal yardım alamayacak kişiler, asgari ücretin üçte birinden fazla gelir elde edenlerdir. Burada, ailede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir. Geliri bu seviyeden yüksek olanlara yardım yapılmaz.

Sosyal Yardım Para Yardımı Ne Kadar?

Sosyal yardım para yardımı, destek türüne göre değişiklik gösterir. Buna göre %70 ve üzerinde engeli olanlara 2392 TL yardım yapılır. Evde bakım yardımı olarak 4336 TL verilir. Sosyal ekonomik destek paketi kapsamında 3038 TL verilir.

Aile desteği kapsamında da çocuk yardımı yapılır. Bir ya da iki çocuğu olan ailelere 350 TL verilir. 3 çocuklu ailelere 450 TL, 4 çocuğu olanlara 550 TL ödenir. 5 ya da daha çok çocuğu olanlara 650 TL verilir.

1100 TL Para Yardımı Devam Ediyor mu?

1100 TL para yardımı, şu an devam etmiyor. Bu yardım pandemi dönemine özel yapılmıştır. Pandemi döneminde daha önce sosyal yardım başvurusuna bulunan kişilere ödeme gerçekleştirilmiştir. Bu yardımlardan yararlanmak isteyenlerin ilk olarak sosyal yardım başvurusunun onaylanması gerekir.

Geçici dönemlerde verilen ve genel yardımlardan yararlanmak için sosyal yardım başvurusunu bir an önce yapmanızda fayda vardır. Bu sayede yeni bir yardım açıklandığında ödemeyi kolayca alabilirsiniz. Sosyal yardım sorgulama ekranı üzerinden başvuru durumunu takip edebilirsiniz.

Aile Destek Programı Başvuru Şartları

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Kimler Yapabilir?

Elektrik Fatura Desteği Başvurusu ve Şartları

Yorumlar

 1. Gizem dedi ki:

  Para yardım istiyorum çok ihtiyacım var kıradayım 3 tane çocuğum var

 2. Raziye dedi ki:

  Maddi destek istiyorum yardimci olursaniz sevinirim ev kira borç cok gelir cok az isiin icinden çıkamıyorum

 3. Zühdiye ilan dedi ki:

  Yardıma ihtiyacım var iki çocuk annesi yım gelirim yok eşim evden kaçtı gelirim yok ekmek almaya param yok Allah rızası için bana yardımcı olursanız sevinirim çok madurum gelirim yok

 4. Suzan dedi ki:

  Kronık rahatsızım evim kira kız okutuyorum lutfen yardım

 5. Uğur Biroğlu dedi ki:

  4 çocuğum var ikisi okula gidiyor yetişemiyor

 6. Biginkaraman dedi ki:

  Saygıdeğer büyük lerim 3cocuk var ev kira zordurum dayız gecinemiyoz

 7. serap bakacak dedi ki:

  Yardim

 8. Naci kısır dedi ki:

  Lütfen yardım edin

 9. Orhan dedi ki:

  zor durumdayım babam evden çıkarıyor ve ne yapacağımı bilmiyorum param yok eşim hamile çok zor durumdayım ben nasıl yapacağımı bilmiyorum lütfen siz yetkililerimiz den en kısa zamanda yardımlarınızı bekliyorum benden 10 bin lira 10 bin lira para istiyor yoksa beni evden çıkarıp atıyor lütfen sizden ricam bana yardım elini uzatır mısınız ne olursunuz eşim hamile kendi durumum zor durumdayım en kısa zamanda sizden yardımlarınızı talep ediyorum ne yapacağımı bilmediğim için evsiz barksız kalabilirim sizden ricam nasıl edeceğim de bilmiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vakıf ziraat ve halk banka 6 ay ötelemeli 10.000 tl kredi için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca sosyal hizmetlere başvuru yapmalısınız.

  2. Zühdiye ilan dedi ki:

   Yardıma ihtiyacım var iki çocuk annesi yım gelirim yok eşim evden kaçtı gelirim yok ekmek almaya param yok Allah rızası için çok madurum gelirim yok

 10. Çiğdem dedi ki:

  Eşimden ayrıldım zor durumdayım hebatit b hastasıyım çalışamıyorum hiç bir gelirim yok yardım istiyorum

 11. Beyza demirel dedi ki:

  İşsizim