E-Devlet

e-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Para Yardımı Sorgulama

E-devlet üzerinden sosyal yardım parasının sorgulanabilmesi için T.C. kimlik numarasının ve e-devlet şifresinin olması yeterlidir. Alınan yardım tutarı ile ilgili bütün detaylara e-devlet sistemi aracılığı ile ulaşılabilmektedir. Ayrıca bazı nakdi yardımlar için başvuru da e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı; tarafından sosyal yardım parası başvurusu yapanların başvuruları incelenmekte ve değerlendirilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Parası Sorgulaması Yapabilecek Olanlar Kimlerdir?

Sosyal yardım parası alanlar; e-devlet üzerinden sorgulama yapabilmektedirler. Sosyal yardım parası alınabilmesi için ise; yardıma muhtaç olunduğunun kanıtlanması gerekmektedir. Başka bir sosyal güvencenin olmadığının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belgelenmesi gerekmektedir.

Sorgulanabilecek sosyal yardımlar ise şöyledir:

 • Yaşlılık aylığı
 • Engelli aylığı
 • Engelli yakını aylığı
 • Silikozis maaşı
 • Eşi vefat etmiş olan kadınlara yapılan nakit yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine nakit yardımı
 • Öksüz ve yetim yardımı
 • Muhtaç asker çocuklarına yardım
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Çoklu doğum yardımı
 • Psikolojik, sosyal ve mali kayıp yaşayan tüberküloz ve SSPE hastalarına düzenli nakdi yardım

1.000 TL Sosyal Yardım Parası Nedir?

1.000 TL yardım parası; gelir düzeyi düşük olan kişilere verilen bir yardımdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu yardım kapsamında şimdiye kadar 2 faz yardım dağıtılmıştır. Birinci faz kapsamında nisan ayının başında 2.1 milyon aile 1.000 TL yardım ödemesini almıştır. İkinci faz ödemelerinde ise; 2.3 milyon haneye 1.000 TL ödenmiştir. İlk iki fazda gelir düzeyi düşük olan ailelerin herhangi bir yere başvuru yapmasına gerek olmamıştır. Aileler tespit edilmiştir ve sonrasında yardım ödemeleri gerçekleştirilmiştir.

E-Devlet Üzerinden 1.000 TL Sosyal Yardım Parası Başvurusu Yapılır Mı?

1.000 TL sosyal yardım parası başvuruları ilk iki fazla kabul edilmemiştir. Yardıma ihtiyacı olan kişiler tespit edilmiştir. Ancak üçüncü fazda, geliri belirli bir seviyenin altında olan kişilerin e-devlet üzerinden başvuru yapması istenecektir. Başvuru tarihleri ile ilgili ise; herhangi bir tarih belirtilmemektedir. Corona virüs tedbirlerinden negatif etkilenmiş ve ihtiyaç sahibi olan kişilerin bu sosyal yardım için başvuru yapması gerekmektedir.

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden 1.000 TL sosyal yardım parası başvurusu yapmak isteyenlerin uygulamaları gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • E-devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
 • E-hizmetler listesinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bulunmalıdır.
 • Yapılabilecek işlemler içerisinden Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfadan kimlik doğrulaması yapılmalıdır.
 • Daha önce yapılmış bir başvuru var ise, sayfada görülebilmektedir. Ancak daha önceden yapılmış bir başvuru yok ise; bu durumda yeni başvuru butonuna tıklayarak başvuru oluşturulması gerekmektedir.
 • Ekrana bir bilgilendirme yazısı gelmektedir. Bu yazı içerisinde sosyal ve ekonomik destek hizmetinin ne olduğu, bu hizmetin hangi şartlarda verildiği, kimlerin başvurması halinde hakkında cezai işlem başlatılacağı belirtilmektedir. Bilgilendirme yazısını okuyup kabul ettiğine dair kutucuğu işaretlemesi ve sonrasında devam et butonuna tıklaması gerekmektedir.
 • Başvuru değerlendirmesi yapılırken kişisel veri sorgulama ve araştırmasına izin verildiğine dair bir kabul beyanının iletilmesi gerekmektedir. Tekrar devam et butonuna tıklayarak gerekli yönlendirmeler ile başvuru tamamlanabilmektedir.

Sosyal Yardım Parası Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

1.000 TL’lik sosyal yardım parasının ödemesi için seçilenler PTT şubesinden paralarını alıyorlardı. Ancak bu süreçte yardım alacak olan kişilerin PTT şubelerine akın etmesi ile beraber Corona virüs tedbirlerini olumsuz etkileyen bir durum oluştu. Bu yüzden yardım paralarının PTT alınması durduruldu. Yardım parası almaya hak kazanan kişilerin paralarının adreslerine kadar götürülmesi kararlaştırıldı.

Geliri Olmayanlara Devlet Tarafından Verilen Öğrenci Yardımı Parası Ne Kadardır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi öğrencilere Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından burs verilmektedir. 6 aylık periyotlarda öğrencinin ailesinin durumu denetlenerek burs vermeye devam edilip edilmeyeceği kararlaştırılmaktadır. Öğrencilere verilen en düşük sosyal yardım parası ise; 450 TL’dir.

Fakirlik Maaşı Sosyal Yardım Parasının Detayı Nedir?

Herhangi bir geliri olmayan vatandaşlara fakirlik maaşı verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmaları gerekmektedir. Gelirinin muhtaçlık maaşından az olması şartı aranmaktadır. PTT’den ve Ziraat Bankası’ndan fakirlik aylığı alınabilmektedir. 500 TL civarında ödeme yapılmaktadır.

Doğum ve Süt Yardımı Parası Nedir?

Canlı doğum yapan annelerin sosyal yardım parası adı altında hem doğum hem de süt parası alabilmesi mümkündür. Doğum parası birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL olarak verilmektedir. Doğum parası tek seferlik verilen bir yardımdır. Süt parası ise; tıpkı doğum parası gibi tek seferlik ödenmektedir ve 180 TL olarak verilmektedir.

Aşı Yardımı İçin Sosyal Yardım Parası Nasıl Alınır?

Yeni doğum yapmış olan anneler; çocuklarının aşı parası için sosyal yardım parası alabilmektedirler. Yeni doğum yapıldığında hastanede yapılan ilk aşılar için 75 TL ve sonrasında her ay 35 TL yardım yapılmaktadır. Doğum belgesi ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılabilmektedir.

Asker Yakınlarına Verilen Sosyal Yardım Parası Ne Kadardır?

Askere giden kişinin ailesinin geçimini sağlayabilmesi ve maddi zorluk yaşamaması adına; kişinin askerde olduğu süre içerisinde ailesine yardım parası ödenmektedir. Bu para 400 TL’dir ve aylık periyotlarda verilmektedir. Ödeme PTT üzerinden yapılmaktadır.

Sosyal Yardım Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Sosyal para yardımı ödemeleri; kişilerin doğum yıllarının son rakamına göre yapılmaktadır. Bu ödeme tarihlerinin detayları ise şu şekildedir:

 • Doğum senesinin son rakamı 0 ve 5 olanlara ayın birinde ödeme yapılmaktadır.
 • Doğum yılının son hanesi 1 ve 6 olanların ödeme günü ayın ikisidir.
 • Doğum senesinin son hanesi 2 ve 7 olanların sosyal yardım ödemeleri ayın üçünde yapılmaktadır.
 • Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olanların ödemeleri ayın dördünde gerçekleşmektedir.
 • Doğduğu yılın son hanesi 4 ve 9 olanların ödemeleri ayın 5’inde yapılmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden aldığı sosyal yardımları sorgulamak isteyenlerin izlemeleri gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfanın sağ üst köşesindeki giriş yap butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı olmak üzere 5 farklı kimlik doğrulama seçeneği sunulmaktadır. Bu seçenekler içerisinden e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmanın seçilmesi durumunda; öncelikle daha önce PTT’den şifre almış olması gerekmektedir. Kimlik belgesi ile PTT şubesine giderek ve 2 TL ücretini ödeyerek şifre alınabilmektedir.
 • E-hizmetler içerisinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçilmelidir.
 • İlgili kurum ile yapılabilecek işlemler içerisinden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada alınan sosyal yardım parasının ne kadar olduğu, hangi tarih aralığında alındığı, hangi konuda yardım alındığı gibi bilgiler ayrıntılı bir şekilde görülebilmektedir.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Ne Kadar ?

Hiç Geliri Olmayanlar Kaymakamlıktan Para Yardımı Nasıl Alabilir?

İBB’den Nakdi Yardım, Para Yardımı ve Ayni Yardım Nasıl Alınır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. zor durumdayım babam evden çıkarıyor ve ne yapacağımı bilmiyorum param yok eşim hamile çok zor durumdayım ben nasıl yapacağımı bilmiyorum lütfen siz yetkililerimiz den en kısa zamanda yardımlarınızı bekliyorum benden 10 bin lira 10 bin lira para istiyor yoksa beni evden çıkarıp atıyor lütfen sizden ricam bana yardım elini uzatır mısınız ne olursunuz eşim hamile kendi durumum zor durumdayım en kısa zamanda sizden yardımlarınızı talep ediyorum ne yapacağımı bilmediğim için evsiz barksız kalabilirim sizden ricam nasıl edeceğim de bilmiyorum

  1. Merhaba,

   Vakıf ziraat ve halk banka 6 ay ötelemeli 10.000 tl kredi için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca sosyal hizmetlere başvuru yapmalısınız.

 2. Eşimden ayrıldım zor durumdayım hebatit b hastasıyım çalışamıyorum hiç bir gelirim yok yardım istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu