emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sosyal Yardım Sorgulama (Para ve Erzak Yardımı)

Sosyal Yardım Sorgulama (Para ve Erzak Yardımı)

Sosyal yardım sorgulama; devlet tarafından yoksulluk, işsizlik, engellilik, yaşlılık, hastalık gibi nedenlerle geçim sıkıntısı çeken vatandaşlara sağlanan maddi veya ayni destektir.

Sosyal yardım alan kişiler, başvuru yaptıkları kuruma göre sosyal yardım bilgilerini sorgulayabilir; aldıkları yardımın miktarını, türünü, ödeme tarihini ve durumunu öğrenebilirler.

Sosyal yardım sorgulama işleminin nasıl yapıldığı, hangi kurumlara başvurulabileceği ve hangi şartların arandığı ile alakalı detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Sosyal Yardım Sorgulama

Sosyal yardım sorgulama e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi, vatandaşların devlet kurumlarıyla ilgili işlemlerini internet üzerinden kolayca yapabilmelerini sağlayan bir platformdur. Güvenli ve hızlı bir şekilde hizmet vermektedir.

E-Devlet Sosyal Para Yardımı Sorgulama

E-Devlet sistemi üzerinden sosyal yardım sorgulama yapmak için şu adımları izlemek gerekmektedir:

 1. E-Devlet resmi internet sitesi olan turkiye.gov.tr sayfasını açmak.
 2. T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak. (NOT: Eğer bir e-Devlet şifresine sahip değilse en yakın PTT şubesine giderek bir e-Devlet şifresi almak.)
 3. Arama çubuğuna “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazmak ve ilgili sayfaya gitmek.
 4. Açılan sayfada sosyal yardım başvurusu yapılan kurumu seçmek. (Örneğin; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Belediyeler, Kızılay, Türk Hava Kurumu, Türkiye Diyanet Vakfı gibi kurum ve kuruluşların sosyal yardımlarını sorgulayabilirsiniz.)
sosyal yardım sorgulama
sosyal yardım sorgulama (para ve erzak yardımı) 1

Sosyal Yardım Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

Sosyal yardım bilgileri sorgulama da yukarıda anlattığımız adımlarla yapılabilir. E-Devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra yukarıda bahsettiğimiz adımları takip ederek sosyal yardım bilgilerini sorgulayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Durumum Ne Aşamada?

Sosyal yardım başvuru durumunun ne aşamada olduğunu öğrenmek için şu adımları takip edin:

 1. E-Devlet adresine giriş yapınız.
 2. T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapınız.
 3. Ana sayfada yer alan arama kısmına “Sosyal Yardım Sorgulama” yazınız.
 4. Sonrasında karşınıza birçok kurum ve kuruluşun sosyal yardım sayfaları listelenecek.
 5. Hangi kuruma sosyal yardım başvurusu yaptıysanız tıklayınız.
 6. Sistem size başvuru durumunuzu gösterecek.

İBB Sosyal Yardım Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB); yoksulluk, işsizlik, engellilik, yaşlılık, hastalık gibi nedenlerle geçim sıkıntısı çeken vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlar sağlamaktadır. İBB sosyal yardımları, ayni ve nakdi olarak verilmektedir:

1-) Ayni Yardımlar

Gıda, giyim, yakacak, eşya, barınma, sağlık, eğitim, ulaşım gibi ihtiyaçları karşılamayı amaçlamaktadır.

2-) Nakdi Yardımlar

Sosyal para yardımı, doğalgaz yardımı, su yardımı, elektrik yardımı, kira yardımı, cenaze yardımı, engelli yardımı, yaşlı yardımı, şehit ve gazi yakını yardımı, öğrenci yardımı, işsizlik yardımı, kadın yardımı, çocuk yardımı, hayvan yardımı gibi farklı kategorilerde verilmektedir.

İBB sosyal yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar, öncelikle Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) kapsamında online başvuru yapmalıdır.

Online başvuru için sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama adresine girmek ve gerekli bilgileri doldurmak yeterlidir.

Online başvuru yapamayan vatandaşlar, İBB Sosyal Hizmet Merkezleri, İBB Sosyal Yardım Müdürlükleri, İBB Sosyal Yardım Şubeleri, İBB Sosyal Yardım Danışma Noktaları, İBB Sosyal Yardım Mobil Ekipleri, İBB Sosyal Yardım Çağrı Merkezi (ALO 153) veya İBB Sosyal Yardım SMS Hattı (0530 153 00 00) aracılığıyla da başvuru yapabilirler.

Başvurusu yapanlar başvurularının sonucunu, ne zaman yardım alabileceklerini ve hangi türden yardım alabileceklerini sorgulayabilirler. İBB sosyal yardım sorgulama işlemi şu yollarla yapılabilir:

1-) İBB Sosyal Yardım Mobil Uygulaması

İBB sosyal yardım mobil uygulaması, vatandaşların akıllı telefonları üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmalarını, başvuru durumlarını takip etmelerini, sosyal yardım kartlarını yönetmelerini, sosyal yardım bakiyelerini sorgulamalarını, sosyal yardım harcamalarını görüntülemelerini, sosyal yardım kurumlarıyla iletişim kurmalarını sağlayan bir uygulamadır.

İBB sosyal yardım mobil uygulamasını indirmek için Google Play Store veya App Store sayfalarını ziyaret etmek yeterlidir.

2-) İBB Sosyal Yardım Web Sitesi

İBB sosyal yardım web sitesine girmek için sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama adresini kullanmak yeterlidir.

3-) İBB Sosyal Yardım Çağrı Merkezi

İBB sosyal yardım çağrı merkezini aramak için ALO 153 hattını kullanmak yeterlidir.

İBB Sosyal Yardım Sorgulama Ekranı : https://www.ssk.biz.tr/ibb-sosyal-yardim-karti-basvurusu-nasil-yapilir/

Başkent Kart Sosyal Yardım Kartı Sorgulama

Başkent Kart, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinden tüm Ankaralıların kolayca yararlanmasını sağlayacak Türkiye’nin en gelişmiş şehir kartıdır. Başkent Kart, oluşturduğu ekosistemiyle birlikte sunduğu avantajlarla, tüm dünyada geçerli, her türlü alışveriş imkânını sunan, nitelikli sosyal yardım yapılmasını sağlayan ön ödemeli para kartıdır.

Başkent Kart, aynı zamanda sosyal yardım kartı olarak da kullanılabilmektedir. Başkent Kart geçim sıkıntısı çeken vatandaşlara maddi destek sunar. Başkent Kart sosyal yardım kartı alan kişiler kartlarına yüklenen bakiyeyi, istedikleri yerde ve zamanda harcayabilirler. Başkent Kart sosyal yardım kartı, ihtiyaç sahiplerinin ayrıştırılmadığı, tek tip tasarımıyla herkesin dilediğince kullanmasına olanak sağlar.

Başkent Kart sosyal yardım kartı almak isteyen vatandaşlar, öncelikle Başkent Kart web sitesinden veya Başkent Kart Mobil Uygulaması üzerinden kayıt olmalıdır. Kayıt olmak için T.C. Kimlik Numarası, cep telefonu numarası, e-posta adresi ve şifre gibi bilgiler gerekmektedir. Kayıt olduktan sonra sosyal yardım başvurusu yapmak için sosyalhizmetler.ankara.bel.tr adresine girmek ve gerekli bilgileri doldurmak yeterlidir.

Başkent Kart sosyal yardım kartı sorgulama işlemini cuzdan.baskentkart.com.tr adresinden yapabilirsiniz. Sistemde hesap oluşturduktan sonra bilgilerinizle adres üzerinden giriş yaptıktan sonra başvuru durumunuzu görebilirsiniz.

Başkent Kart Sorgulama Ekranı : https://www.ssk.biz.tr/baskent-kart/

PTT Sosyal Para Yardımı Sorgulama

PTT sosyal para yardımı sorgulama yapmak için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz:

 1. İnternet tarayıcınızdan turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama adresine gidiniz.
 2. TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapınız.
 3. Karşınıza sosyal yardım ödemeleri hakkında bilgileriniz gelecek.
 4. Buradan gelen sosyal yardımı kendi hesabınıza aktarabilirsiniz.

PTT Para Yardımı Başvurusu : https://www.ssk.biz.tr/ptt-para-yardimi/

Kimler Sosyal Yardım Alabilir?

Sosyal yardım almak için gereken şartlar sosyal yardımın türüne, kaynağına ve kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak sosyal yardım alabilecek kişiler için aşağıdaki şartlar aranmaktadır:

 1. Türk vatandaşı olmak veya mavi kart sahibi olmak.
 2. Türkiye’de ikamet etmek.
 3. Herhangi bir sosyal güvencesi olmamak veya sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan kişiler olmak.
 4. Çalışabilecek durumda olmamak veya çalıştığı halde yeterli gelir elde edememek.
 5. Sosyal yardım almak için başvuruda bulunmak.
 6. Sosyal yardım almak için gerekli belgeleri ibraz etmek.
 7. Sosyal yardım almak için gerekli inceleme ve değerlendirmelerden geçmek.

Aile Destek Programı Kapsamında Sosyal Yardımları Neler?

Aile Destek Programı, 2022 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başlatılan sosyal yardımdır. Aile Destek Programı kapsamında ailelere nakdi yardım yapılmaktadır.

Aile Destek programı kapsamında;

 1. En fazla 12 aylık ödeme dönemi ile sınırlıdır.
 2. Hanelerin kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için destek sunulmaktadır.
 3. 850-1250 TL arasında aylık nakdi destek verilmektedir.

Sosyal yardım sorgulama ile alakalı detayları sizlerle paylaştık. Soru, görüş ve önerileriniz için bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Gizem dedi ki:

  Para yardım istiyorum çok ihtiyacım var kıradayım 3 tane çocuğum var

 2. Raziye dedi ki:

  Maddi destek istiyorum yardimci olursaniz sevinirim ev kira borç cok gelir cok az isiin icinden çıkamıyorum

 3. Zühdiye ilan dedi ki:

  Yardıma ihtiyacım var iki çocuk annesi yım gelirim yok eşim evden kaçtı gelirim yok ekmek almaya param yok Allah rızası için bana yardımcı olursanız sevinirim çok madurum gelirim yok

  1. Esra duman dedi ki:

   Maddi durumum elverişli olmadığı için kirami faturamı odeyemiyorum maddi durumum Yok kira 9bin veriyom çalışan biri değilim eşim çalışıyor ama yetisemiyor devletimizden yardım bekliyoruz

 4. Suzan dedi ki:

  Kronık rahatsızım evim kira kız okutuyorum lutfen yardım

 5. Uğur Biroğlu dedi ki:

  4 çocuğum var ikisi okula gidiyor yetişemiyor

 6. Biginkaraman dedi ki:

  Saygıdeğer büyük lerim 3cocuk var ev kira zordurum dayız gecinemiyoz

 7. serap bakacak dedi ki:

  Yardim

 8. Naci kısır dedi ki:

  Lütfen yardım edin

 9. Orhan dedi ki:

  zor durumdayım babam evden çıkarıyor ve ne yapacağımı bilmiyorum param yok eşim hamile çok zor durumdayım ben nasıl yapacağımı bilmiyorum lütfen siz yetkililerimiz den en kısa zamanda yardımlarınızı bekliyorum benden 10 bin lira 10 bin lira para istiyor yoksa beni evden çıkarıp atıyor lütfen sizden ricam bana yardım elini uzatır mısınız ne olursunuz eşim hamile kendi durumum zor durumdayım en kısa zamanda sizden yardımlarınızı talep ediyorum ne yapacağımı bilmediğim için evsiz barksız kalabilirim sizden ricam nasıl edeceğim de bilmiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vakıf ziraat ve halk banka 6 ay ötelemeli 10.000 tl kredi için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca sosyal hizmetlere başvuru yapmalısınız.

  2. Zühdiye ilan dedi ki:

   Yardıma ihtiyacım var iki çocuk annesi yım gelirim yok eşim evden kaçtı gelirim yok ekmek almaya param yok Allah rızası için çok madurum gelirim yok

 10. Çiğdem dedi ki:

  Eşimden ayrıldım zor durumdayım hebatit b hastasıyım çalışamıyorum hiç bir gelirim yok yardım istiyorum

 11. Beyza demirel dedi ki:

  İşsizim