emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

T.C. ile Sosyal Yardımlaşma Sorgulama Ekranı

T.C. ile Sosyal Yardımlaşma Sorgulama Ekranı

T.C. ile sosyal yardımlaşma sorgulama ekranı ile başvuru durumunu öğrenebilirsiniz. Sosyal yardımlara belirli şartları taşıyan kişiler başvurabilir. Bu sayede insanların geçimlerini sağlaması ve yaşamlarını sürdürmesi daha kolay hale gelir.

T.C. ile sosyal yardımlaşma sorgulama ekranı sayesinde başvuruların online olması, psikolojik ve maddi açıdan avantajdır. Bazı insanlar yardım talebinde bulunurken kendilerini kötü hissedebilir. Aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakıflarına gitmek için yol parası ihtiyacını karşılamak da bazıları için güçtür. Bu nedenle online ortamda başvuruların alınması herkes için avantajlıdır.

Sosyal yardımlara başvurular, tek bir başvuru formu üzerinden yapılır. İhtiyaç sahipleri taleplerini başvuru formunda iletir.

Gerekli şartların oluşması halinde ilgili kişinin talebine uygun yardımlar sağlanır.

Gıda, bez, yakacak gibi yardımlar ayni olarak yapılırken diğer yardımların maddi karşılığı ödenir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan yardımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Maddi yardım
 • İlaç ve cihaz masrafları için yapılan sağlık yardımları
 • Erzak yardımları
 • Yakacak yardımları
 • Farklı eğitim kademelerinde okuyan çocuklar için eğitim yardımları
 • Diğer yardımlar

T.C. ile Sosyal Yardımlaşma Sorgulaması

T.C. ile sosyal yardımlaşma sorgulaması e-Devlet üzerinden yapılır. E-Devlet’e girmek için ilk önce tarayıcınıza turkiye.gov.tr yazmalısınız Ardından gelen ekranda “Giriş Yap” seçeneğini tıklamalısınız.

e-Devlet’e girdiğinizde karşınıza birçok giriş seçeneği çıkar. En yaygın kullanılan giriş seçeneği şifredir. E-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız PTT şubeleri aracılığıyla temin edebilirsiniz. Şifrenizi girdikten sonra “Giriş Yap” kısmına tıklamalısınız.

Arama alanına “Sosyal Yardım” yazdığınızda karşınıza çıkan seçenekler arasından uygun olanı tercih etmelisiniz. Böylece sorgulama yapabilirsiniz.

Daha önce yapılmış bir başvurunuz yoksa karşınıza yukarıdaki ekran çıkar. Bu ekranda “Yeni Başvuru” yazan kısımdan başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Başvuru formunda sizden ilk önce cep telefonu ve adres bilgilerinizi onaylamanız istenir. Devamında ise hane halkına ilişkin bilgiler talep edilir.

T.C. ile sosyal yardımlaşma sorgulama ekranından yararlanmak için kullanacağınız başvuru formu oldukça kapsamlıdır. Yardım alabilmek için formda sorulan tüm soruları eksiksiz şekilde cevaplamalısınız.

Sosyal yardım başvurusu sırasında sorulan sorulardan bazıları yukarıdadır. Bu sorular evinizde; yaşlı, çocuk, asker olup olmadığını sorgular. Böylece size çocuk ve yaşlı bakım yardımlarından yararlanma şansı verilir.

Bazı sorular ise hastalıkları ve buna bağlı olarak kullanılan cihazları tespit etmeye yöneliktir. Yukarıda görüldüğü gibi başvuru sahibine tanısı konulmuş hastalıkları sorulur.

Sosyal Yardımlaşma Başvuru Sonucunu Öğren

Sosyal yardımlaşma başvuru sonucunu öğrenmek için ilk önce başvuru aşamasını tamamlamak gerekir. Başvuru aşaması tamamlandıktan sonra en geç iki hafta içerisinde bir netice elde etmeniz mümkündür.

Arama ekranına “Sosyal Yardım” yazdıktan sonra “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” kısmına tıklamalısınız.

Herhangi bir sosyal yardım almıyorsanız yukarıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkar. Sosyal yardım almanız halinde ödemelerinize ilişkin bilgiler bu kısımda yer alır.

E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulaması

E-Devlet sosyal yardım sorgulama işlemi belediyeler için de yapılabilir. Bunun için yine aynı adımları izlemeniz gerekir. Arama alanına sosyal yardım yazdıktan sonra karşınıza bazı belediyelere ilişkin başvuru ve sorgulama ekranları gelir.

Bağcılar ve Hatay belediyelerinin sosyal yardım ön başvuruları e-Devlet’ten alınır. Bunun yanı sıra İLKSAN işlemleri de e-Devlet üzerinden gerçekleştirilir. E-Devlet’ten sosyal yardım ödemelerinin yapılıp yapılmadığını da öğrenebilirsiniz.

PTT Gen. Müdürl./Kurum Ödemeleri, Sorgulama ve Hesaba Aktarma” kısmından ödemelerinizin akıbetini öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımı Sorgulama

Sosyal yardımlaşma gıda yardımı sorgulama, e-Devlet üzerinden yapılabilir. Gıda yardımı almak isteyenler, sosyal yardım başvurularını yaparken bunu belirtir. Özellikle hangi gıdalara ihtiyacınız olduğunu belirtmeniz bu noktada önemlidir.

Örneğin, çölyak hastalığınız varsa glütensiz gıda talebinde bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra bebeğiniz varsa onun için mama talebinde bulunmalısınız. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yapacakları incelemeler neticesinde yardım alıp almayacağınıza karar verir.

Gıda yardımlarının dağıtılma sıklığı genellikle 3-4 ayda bir olacak şekildedir. Bunun yanı sıra dini bayramların öncesinde de halka gıda yardımı yapılır. Böylece sağlıklı beslenme için gerekli destek sağlanır.

Sosyal Yardımlaşma Asker Maaşı Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma asker maaşı sorgulama işlemi, sosyal yardım sorgulama ekranından yapılır. Asker maaşı, vatani görevini yerine getiren kişilerin ailelerine verilir. Burada aranan diğer sosyal yardım türlerinde olduğu gibi muhtaçlıktır.

Asker maaşı, kişinin eşine verilir. Evli olmaması halinde ise annesine ödeme yapılır. Annesinin vefat etmesi halindeyse baba, askere giden oğlu üzerinden maaş alır.

Askerlik maaşı almak için kişinin sosyal yardım almaya hak kazanmış olması gerekir. Örneğin; kurumdan engelli aylığı alan kişi, oğlunun askere gittiğini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bildirmelidir. Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından yardımın yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

Sosyal Yardımlaşma Vakıf Yardımı Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma Vakıf yardımı sorgulama e-Devlet üzerinden yapılır. Sosyal yardım sorgulama kısmından gerekli bilgilere erişmeniz mümkündür. Sosyal yardımların hepsi aynı kurum tarafından verildiği için sorgulamalar bir arada yapılır.

BazI sosyal yardım türleri ise sonradan yürürlüğe giren yasalarla uygulanmaya başlanmıştır. Aile destek yardımları buna örnek olarak gösterilebilir. Yardımların şartları da birbirinden farklı olabilir. Bazı yardımlarda, hanede yaşayan kişi başına düşen gelir dikkate alınır.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak görev yapar. Yardımların dağıtılmasından, ödenmesinden vakıflar sorumludur. Belediyeler ise kendi bütçelerine uygun biçimde yardımlarını gerçekleştirir.

T.C. ile sosyal yardımlaşma sorgulama ekranından size ilişkin bilgiler incelenir. Eğer maddi durumunuz uygunsa yardım alamazsınız. Bazı kişilerin resmi kayıtlarda yer almasa da maddi durumu iyi olabilir. İhtiyaç sahiplerinin hakkını çalmamak için maddi durumunuzun iyi olması halinde sosyal yardım talebinde bulunmamalısınız.

Sosyal Yardımlaşma Nedir?

Sosyal yardımlaşma, sosyal devlet ilkesini benimseyen her devletin yapması gereken bir uygulamadır. Hastalık, sakatlık ve farklı bir nedenle çalışamayan ve maddi gelir elde edemeyen kişiler vardır. Bunun yanı sıra aldıkları maaşla evini geçindiremeyenlerin sayısı da bir hayli çoktur.

Sosyal yardımlaşma ile amaç, maddi durumu yetersiz olan kişilere ulaşmak ve onlara destek olmaktır. Sosyal yardımlaşma ile amaçlanan kişilerin yeniden iş hayatına dönebilmek için gerekli desteğe ulaşmasıdır. Yetişkinler için böyle bir imkân yoksa en azından çocukların eğitimine katkı sağlanır. 

Sosyal yardımlaşma gereği sunulan desteklerden yararlanmak isteyenlerin Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık almaması gerekir. Yani çalışanlar, emekliler yardımlardan yararlanamaz. Ancak özürlü aylığı alanlar, SGK tarafından karşılanmayan ortopedik araç ve gereçleri için yardım talebinde bulunabilir.

İnternet üzerinden yardım talebinde bulunanlardan sonrasında belge talep edilebilir. Örneğin kişi, bir doğal afet sonucu muhtaç duruma düştüyse afete ilişkin belgelere de ihtiyaç olabilir. Yardım başvurularınızı doğrudan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yapabilirsiniz.

Hasta, yatalak ve evinden çıkamayacak kişilerin başvuruları için vakıf tarafından bir yetkili görevlendirilir. Böylece kişilerin talepleri daha kolay bir şekilde alınır.

Devlet Kira Yardımı Ne Kadar, Başvuru Şartları

Elektrik Fatura Desteği Başvurusu ve Şartları

PTT Yardım Parası Başvurusu ve T.C ile Sorgulama

Yorumlar

 1. Zühdiye ilan dedi ki:

  Yardıma ihtiyacım var iki çocuk annesi yım gelirim yok eşim evden kaçtı gelirim yok ekmek almaya param yok Allah rızası için bana yardımcı olursanız sevinirim çok madurum gelirim yok

 2. Suzan dedi ki:

  Kronık rahatsızım evim kira kız okutuyorum lutfen yardım

 3. Uğur Biroğlu dedi ki:

  4 çocuğum var ikisi okula gidiyor yetişemiyor

 4. Biginkaraman dedi ki:

  Saygıdeğer büyük lerim 3cocuk var ev kira zordurum dayız gecinemiyoz

 5. serap bakacak dedi ki:

  Yardim

 6. Naci kısır dedi ki:

  Lütfen yardım edin

 7. Orhan dedi ki:

  zor durumdayım babam evden çıkarıyor ve ne yapacağımı bilmiyorum param yok eşim hamile çok zor durumdayım ben nasıl yapacağımı bilmiyorum lütfen siz yetkililerimiz den en kısa zamanda yardımlarınızı bekliyorum benden 10 bin lira 10 bin lira para istiyor yoksa beni evden çıkarıp atıyor lütfen sizden ricam bana yardım elini uzatır mısınız ne olursunuz eşim hamile kendi durumum zor durumdayım en kısa zamanda sizden yardımlarınızı talep ediyorum ne yapacağımı bilmediğim için evsiz barksız kalabilirim sizden ricam nasıl edeceğim de bilmiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vakıf ziraat ve halk banka 6 ay ötelemeli 10.000 tl kredi için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca sosyal hizmetlere başvuru yapmalısınız.

  2. Zühdiye ilan dedi ki:

   Yardıma ihtiyacım var iki çocuk annesi yım gelirim yok eşim evden kaçtı gelirim yok ekmek almaya param yok Allah rızası için çok madurum gelirim yok

 8. Çiğdem dedi ki:

  Eşimden ayrıldım zor durumdayım hebatit b hastasıyım çalışamıyorum hiç bir gelirim yok yardım istiyorum

 9. Beyza demirel dedi ki:

  İşsizim