SGK

Devlet Hastanesi ve SGK Özel Hastane Muayene Ücretleri

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olan kişiler, özel hastane ve devlet hastanesi muayenesi için belirli tutarda ücret ödemektedir. Sigortası olmayan bir kişinin muayene olabilmesi için 30 TL ila 50 TL aralığında ücret ödemesi gerekirken, sigortalı kişilerin 6 TL ila 10 TL aralığında değişiklik gösterir. Muayene başına alınan ücretler, tahlil ve kontroller için de uygulanmaktadır. Kişilerin reçeteli ilaçları aldıkları esnada, biriken muayene ücretleri de kesilmektedir. Eczaneler üzerinden ödenmesi gereken muayene ücretlerinin birikmesi durumunda, ilaçların SGK kapsamında alınması mümkün olmayacaktır. Özel hastane ve devlet hastanesi muayeneleri için belirlenen muayene ücretleri, yazı içerisinde tüm özellikleriyle ele alınmıştır.


Hastane Muayene Ücretinin Özellikler Nelerdir?

4A – 4B – 4C kapsamında sigortalı olarak çalışan kişiler ve bu kişilerin birinci derece yakınları, devlet hastanesi ve özel hastanelerde muayene olma hakkı elde etmektedir. Muayene ücretleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılandığından, kişilerin ödemesi gereken muayene ücreti oldukça düşmektedir. Ödenen muayene ücretleri, sadece muayene masraflarını karşılamakta, geriye kalan tutar SGK tarafından karşılanmaktadır. Alınan muayene ücretlerinin tutarı, devlet ve özel hastanelere bağlı olarak değişiklik gösterirken, yapılan tahlil ve uygulamalar da muayene ücreti kapsamında değerlendirilmektedir.

Sağlık Ocağı Muayene Ücreti Ne Kadardır?

Sağlık ocağı ve aile hekimlerine gidilerek gerçekleştirilen muayeneler, ücretsiz şekilde gerçekleştirilmektedir. Sağlık ocağında muayene olan kişiler, SGK katılım payı ödemek zorunda değildir ve bu muayeneler, ücretsiz olarak sisteme işleyecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu ya da Genel Sağlık Sigortası kapsamında herhangi bir sigortası bulunmayan kişiler de aile hekimlerine muayene olabilirler. Sağlık ocakları ve aile hekimlerinde muayene edilen sigortasız kişiler de ücret ödemek zorunda değildir.

Devlet Hastanesi Muayene Ücreti Ne Kadardır?

Devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve şehir hastanelerinde muayene olacak SGK’lılar, her muayene için 6 TL ödeme yapmak zorundadır. Her muayeneden alınan 6 TL’lik tutar, SGK kayıtlarında toplanmakta ve eczaneler tarafından tahsil edilmektedir. Emekliler ve emeklilerin bakmakla yükümlü olduğu yakınlarının muayene ücretleri, emekli maaşlarından tahsil edilmektedir. SGK’lı diğer kişilerin ve onların sorumluluğu altındaki birinci derece yakınlarının muayene ücretleri, eczaneler tarafından kesilecektir.

Özel Hastanelerde SGK Muayene Ücreti Ne Kadardır?

Özel hastanelerde muayene olan SGK’lı kişiler, her muayene için 15 TL ücret ödemek durumundadır. SGK tarafından karşılanan muayene ücretinin kalan tutarı, kişiler tarafından karşılanmak durumundadır. SGK muayene katılım bedeli olarak kesilen ücret, devlet hastanesi muayene ücretlerinde olduğu gibi eczaneler tarafından tahsil edilmektedir. Özel hastanelerdeki eczaneleri tercih eden kişiler, ilaçları almadan önce katılım payını ödemek zorundadır. SGK tarafından belirlenen 15 TL’lik muayene katılım ücretinin haricinde, özel hastaneler tarafından ek ücretler talep edilebilir. Tercih edilen doktor, muayene türü ve hastanelerin politikaları, muayene ücretlerinin tutarını belirleyecektir.

Özel Hastane SGK Tahlil Ücretleri Ne Kadar?

Özel hastanelerde muayene yaptıran SGK’lılar, tahlil ücretlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmadığını bilmelidir. Muayene ücretlerinin büyük bölümünü karşılayan Sosyal Güvenlik Kurumu, özel hastanelerde yapılacak tahlilleri isteğe bağlı olarak değerlendirmekte ve karşılamamaktadır. Özel hastanelerdeki tahlil ücretleri, hastanelerin politikaları ve kapsamına göre değişiklik gösterir. Özel hastanelerde yaptırılacak tahlillerin fiyatlarını öğrenmek için randevu esnasında hastane çağrı merkezine danışmak ya da internet sitesini incelemek gerekir. Hastaneye giderek randevu oluşturan kişiler, tahlil ücretleri için danışmadan bilgi alabilir.

SGK Muayene Ücreti Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK muayene ücretlerinin sorgulanmasında, e-devlet sistemi kullanılmaktadır. E-devlet üzerinden muayene ücreti sorgulaması yapmak için izlenmesi gereken adımlar, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

SGK Muayene Ücreti Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

 • https://www.turkiye.gov.tr/muayene-katilim-payi-sorgulama bağlantı adresi kullanılarak, 4A – 4B – 4C kapsamındaki muayene katkı payı sorgulaması yapılabilir.
 • Muayene ücreti sorgulama işlemleri için ana sayfada yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır.
 • Giriş sayfası üzerinde, e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası talep edilmektedir.
 • Kimlik bilgileri doğrulandıktan sonra “Giriş” bölümüne tıklanmalı ve e-devlet işlemlerinin yer aldığı ekran açılmalıdır.
 • E-devlet muayene katkı payı sorgulaması için işlem başlatıldıktan sonra, toplam muayene katkı payı tutarı hesaplanacak ve rapor şeklinde sunulacaktır.
 • Muayene ücretlerinin yer aldığı sayfada, hangi muayenenin hangi tarihte gerçekleştirildiği ve muayene için ne kadar katkı payı alındığı, detaylı şekilde açıklanacaktır.

Özel Hastanelerdeki SGK Ameliyat Fiyatı Ne Kadar?

Özel hastanelerde yapılan ameliyatlar, tıpkı tahliller gibi isteğe bağlı şekilde gerçekleştirilmelidir. Ameliyatların gerçekleştirileceği alanlar, ameliyatı yapacak uzmanlar, uzmanların branşları ve geçmişteki kariyerlerine bağlı olarak, hastanelerin talep edeceği ameliyat ücretleri değişiklik gösterir. Devlet hastanesindeki ameliyat masraflarının büyük kısmı SGK tarafından karşılanırken, özel hastanelerdeki ameliyatlar için SGK desteği sağlanmamaktadır. Özel hastane ameliyat fiyatları, hastanelerin politikalarına bağlı olarak değişeceğinden, hastanelerin finans ofisleriyle iletişime geçilmesi gerekecektir.

Devlet Hastanesinde SGK Doğum Ücreti Var Mı?

Devlet hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde ya da şehir hastanelerinde doğum yapılması durumunda, herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Sigortası olan ya da olmayan tüm vatandaşlar, devlet hastanesinde ücretsiz şekilde doğum yapabilir. Doğum sonrasındaki 1 aylık süre içerisinde, bebek ve anne için uygulanan tüm işlemler de ücretsiz olacaktır. Anne ve bebek için uygulanan tedavilerin süresi 1 ayı geçtikten sonra, 1 ayın üzerinde kalan işlemler için katılım payı uygulaması gerçekleştirilir. Anne ve bebek için ücretsiz muayene ve tedavi işlemleri uygulanırken, her bebek için çeşitli sosyal yardımlar da sağlanacaktır.

Sigortasız Şekilde Devlet Hastanesinde Muayene Olunur Mu, Ücretleri Ne Kadardır?

Sigortası muayene olmak isteyen kişiler, devlet hastanesi ve özel hastanelerde muayene ücreti ödemek durumundadır. Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Güvenlik kurumu sigortası bulunmayan kişiler, her muayene için ortalama 50 TL ücret ödemek zorundadır. Muayene ücretlerinin haricinde, her tahlil ve kontrol için de katılım ödemesi yapılması gerekir. Tahlil ve tanı yöntemleri için belirlenen ücretler, yapılan uygulamalara göre değişiklik göstermektedir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası, herhangi bir sosyal güvencesi olamayan kişilerin, sağlık hizmetlerinden faydalanmaları amacıyla uygulanmaktadır. Genel sağlık sigortası için belirtilen ücretler, maddi durumu yerinde olmayan kişiler adına, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü tarafından karşılanmaktadır. Muhtaçlık belgesi bulunmayan ancak herhangi bir sosyal güvencesi de bulunmayan kişiler, Genel Sağlık Sigortası primlerini ödemek zorundadır.

Genel Sağlık Sigortası prim tutarları, her yıl güncellenen asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından uygulanan gelir testi sonucunda, hane içinde kişi başına düşen aylık gelirin, brüt asgari ücretin 3’te birinden fazla olmaması şart koşulmuştur. Genel Sağlık Sigortası kapsamında ödenen sigorta primi, aylık 53,33 TL’dir. Sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanması içi kişilerin muhtaçlık belgesine sahip olması şart koşulmuştur. Primlerin düzenli şekilde ödenmesi durumunda, SGK tarafından karşılanan sağlık hizmetlerinin tamamından aynı fiyatlarla faydalanılmakta, belli hizmetler de ücretsiz olarak alınmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olmamaları durumunda, Genel Sağlık Sigortası yaptırmaları zorunlu kılınmıştır. Bireysel olarak Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda olan kişiler, her 60 TL prim ödemesi yapmalıdır. 4A – 4B – 4C kapsamında sigortalı olan kişiler, GSS zorunluluğundan muaf tutulmaktadır.

Sigorta Durum Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Rapor Parası Ne Zaman Yatar

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. BEN EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİYİM, YAKINDA EŞİM DOĞUM YAPACAK, ÖZEL HASTAHANELERDE SEZERYAN ÜCRETİ EMEKLİ MEMURLARA NE KADAR UYGULANIYOR.. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

  1. Merhaba,

   Hastanelerin özelliğine göre değişikli gösteriyor. Bir ksıım devlet tarafından karşılanıyor. Tek tek arayıp görüşmeniz gerekiyor.

 2. Benim 2019 Ağustos ve Eylül ayı maaşlarımdan yapılan kesintilerde hata vardır. Lütfen bu kesintilerin kimler için (Hastane vs.) yapıldığını tarafıma bildirmenizi önemle rica ederim.Zira ben belirttiğim aylarda Devlet yada Özel hastanelere gitmedim,muayene olmadım.LÜTFEN yardımcı olurmusunuz????

 3. Merhaba, Kızım yüz felci geçirdi devlet üniversitesi tedavi sürecinde , özel hastanede bir profesöre kontrole gitmemiz tavsiye edildi. Muayene ücreti 800 tl imiş. SGK’lı için 700 tl aldılar. Bir ay sonra kontrole çağırdılar. Kontrol içinde tekrar aynı ücreti talep ettiler, gerekçe doktor ilaç yazmamışmış. Bu fiyatlar ve uygulama doğru mudur? Ücret ödeme durumumuz olmadığı için tedaviyi kesmek zorunda kaldık!

  1. Merhaba,

   Muayene ücretleri hastanenin sınıfına göre değişiyor. Yasal bir kısıtlama yok.

 4. Merhaba
  Ben 4a emeklisiyim. Mart ayında Şişli Etfal Hamidiye hastahanesinde immünoloji servisinde muayene oldum.
  Mayıs ayı maaşımdan 37 tl kesinti yapıldı.
  Bu doğru mudur

 5. Erzurum özel buhara hastanesinde hemoroid lazer ameliyatı için 3000-3500 tl ücret talep ettiler,bu yasal bir ücretlendirme’mi?Ben Bağ-kur emeklisiyim,bilgilendirirseniz memnun olurum,saygılarımla Yavuz ZİREK

  1. Merhaba,

   Özel hastaneler ameliyat ücretlerini belirlemekte serbesttir. Sadece muayene da tavan rakam mevcuttur.

 6. Iyi günler. Eşimi özel hastanede kadın doğum polikliniğinde muayene ettirsin. 60 tl muayene ücreti ödeme yaptım. Sigortalı olmama rağmen bu ücret normal mi!

 7. İyi günler bende özel bir göz hastahanesinde göz muayenesi oldum benden 70+15 katilim payi toplamda 85 tl muayene ücreti birde tomografi içinde 100 lira aldılar benim normalde ödemem gereken miktar nedir fazla para alındığını düşünüyorum ve nasıl geri alabilirim

 8. Babam acil olarak 112 vasıtası ile özel hastahaneye getirildi. Kontrollerde kalça kırık nedeniyle ameliyat olaması gerekiyor. Özel hastahane ücret talep edebilirmi. Özel hastahane kararını 112 belirledi.

  1. Merhaba,

   Acil hal; ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile, ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde, hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar olarak nitelendiriliyor. Bu nedenle ilk müdaheleye ücret alınmaması gerekiyor. ancak kırık nedeni ile yapılacak ameliyata ücret talep edebilirler.

 9. Selam hayırlı günler benim sgk yok gss borcuda 2600 civarında 4 gündür grip ve öksürmekten ciğerlerim söküldü acile gitmekte ücretlimi şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   1 nisana kadar yapılandırma hakkınız vardı. Bundan yararlanabildiniz mi ? GSS sağlık hizmetinden yaralanabilmek için;

   Sağlık hizmet için başvurdukları tarihten önceki son 1 yıl içerisinde 30 gün primlerinin ödenmesi,
   Ve 1 Nisan 2017 sonrasındaki durumlardan kaynaklanan sürelerde 60 günden fazla GSS prim borcunuzun olmaması,

   şartlarını sağlamanız gerekmektedir.

 10. hastaneye gitmediğimiz halde eczaneye gittiğimizde çıkan muayene ücretleriyle ilgili ne yapmamız gerekir yardımcı olursanız sevinirim 170 iaradım 182 yi aradım mrhs de böyle bir kayıt çıkmıyo ne yaplıyım …….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı