SGK

Devlet Hastanesi ve SGK Özel Hastane Muayene Ücretleri

Devlet hastanesi ve özel hastane muayene ücreti arasında farklılık olmaktadır. 2019 yılında uygulanan muayene ücret uygulamalarında geçen yıllarda olduğu gibi özel ve devlet hastanelerinde farklılık göstermektedir. Sosyal güvenceye sahip olan kişiler devlet hastanelerinde ücret ödemeden muayene olma hakkına sahiptirler. Bunun yanı sıra özel bir hastanede muayene olan sosyal güvence sahibi kişiler;


 • Muayene fark ücreti
 • Muayene oldukları hocanın özel doktor muayene ücreti ve
 • Tahlil ücretlerini ödemektedirler.

Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan kişilerde devlet hastaneleri ve özel hastanelerde muayene oldukları zaman ücret ödemek zoruna olurlar.

2019 yılında Sosyal Güvencesi Olmayanlara Uygulanan Muayene Ücretleri

Sosyal güvence sahibi olmayan vatandaşlar gerek devlet gerekse özel hastanelerde belirli bir ücret ödeyerek muayene olmak zorundadırlar. Uygulanan muayene ücretleri hastaneler arasında ve hekimlere göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle uygulanan muayene ücretleri ortalama olarak şu şekildedir;

 • Araştırma Hastanelerinde uygulanan muayene ücret tutarları 45 TL ile 100 TL arasında olmaktadır.
 • Fakülte Hastanelerinde uygulanan muayene ücret tutarları 60 TL ile 100 TL arasında olmaktadır.
 • Devlet Hastanelerinde uygulanan muayene ücret tutarları 30 TL ile 100 TL arasında olmaktadır.
 • Özel hastanelerde uygulanan muayene ücret tutarları 85 TL ile 150 TL arasında olmaktadır.

Özel Hastanelerde Fiyat Uygulamalarının Belirlenmesi Ne Şekilde Olur?

Özel hastane muayene ücreti hastanenin dahil olduğu sınıf, sigortalılık durumu ve muayene olunacak doktorun sahip olduğu unvan ve branşa göre değişiklik göstermektedir. Kayıt işlemine başlarken öncelikle 15 TL tutarında ödeme kayıt işleminde tahsil edilmektedir. Özel hastanenin anlaşmalı olduğu sendikalarda ve iş yerlerinde çalışan sigortalıların muayenelerinde Sosyal Güvenlik Kurumu katılım payları alınmamaktadır.

Emeklilere verilen ilaçlardaki kesintiler emekli maaşlarından alınmaktadır. Yapılan ilaç kesinti ücretleri oranları emeklilerde %10 iken çalışanlarda %20 olarak uygulanmaktadır. Muayene katılım payı sorgulaması yapmak için e-devlet sisteminden yararlanılması mümkün olmaktadır. Sahip olunan şifre ile e-devlet sistemine giriş yapan 4A,4B ve 4C sahibi sigortalılar sistem üzerinden muayene katılım payı sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Özel hastanelerde yüksek fiyatlarla muayene olmak istemeyen kişiler özel sağlık sigortası yaptırarak ve tamamlayıcı sigortalardan faydalanarak daha uygun tutarlar ile muayene ve tedavi olma şansına sahip olurlar. Hastaneler arasında değişiklik gösteren muayene ücret uygulamaları olması sebebi ile muayeneye gitmeden önce tercih edilen hastanenin aranarak bilgi alınması doğru olmaktadır.

Özel hastanelerde bölümlere göre uygulanan muayene ücretleri değişmektedir. Plastik cerrahi, ortopedi, göz hastalıkları, kadın hastalıkları gibi bölümlere diğer bölümlere nazaran yapılan fiyat uygulamaları daha yüksek olmaktadır. Muayene ve daha sonrasında yapılması gereken tahlil ve uygulamalar için özel hastanelerin fiyat uygulamaları farklılık göstermektedir.  Kişilerin mağduriyet yaşamaması adına hastaneye gitmeden önce fiyatlar hakkında bilgi alması doğru olmaktadır.

Devlet Hastanelerinde Sigortası Olmayan Kişilere Uygulanan Muayene Ücretleri

Sigorta sahibi vatandaşlar devlet hastanelerinde muayene oldukları zaman tüm masrafları sigorta tarafından karşılanmaktadır. Sigorta sahibi vatandaşların yararlandığı bu hak sadece devlet hastanelerinde geçerlidir. Özel hastanelerde durum daha farklı olmakta ve sigortalı vatandaşlardan daha düşük orsada muayene ücreti alınmaktadır. Sigortasız olan vatandaşlar için durum daha farklıdır ve devlet hastanelerinde belirli bir ücret ödeyerek muayene olabilirler. 

Sigortasız muayene ücreti 2019 uygulamalarında devlet hastanelerinde alınan muayene ücreti en az 50 TL olmaktadır. Hastanın durumuna göre yapılan tahlil ve benzeri uygulamalar fiyat artışına sebebiyet vermektedir. Özel hastanelerde ise uygulanan muayene ücretleri 150 TL sına kadar çıkmaktadır. Belirtilen muayene ücretleri hastaneler arasında ve branşlar arasında farklılık göstermektedir. Sigorta sahibi olmayan kişilerin 18 yaşın altındaki çocuklarının devlet hastanelerine yapılan muayene giderleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

Sigortalı çalışan kişilerin ödedikleri katılım pay tutarları devlet hastaneleri arasında farklılık göstermektedir.  Buna göre;

 • Devlet hastanelerinde muayene olan sigortalılardan alınan katılım payı 6 TL olmaktadır.
 • Araştırma hastanelerinde muayene olan sigortalılardan alınan katılım payı 7 TL olmaktadır.
 • Üniversite hastanelerinde muayene olan sigortalılardan alınan katılım payı 8 TL olmaktadır.

Sigortası Olmayan Kişilerin Yapması Gerekenler

Sigorta sahibi olmayanların sigortalı kişilere uygulanan muayene ücretlerinden yararlanabilmesi için izlemeleri gereken yol şu şekildedir;

 • Herhangi bir iş yerinde çalışmayarak emekliliğini bekleyen kişiler işsizlik maaşı için başvuru yaparak işsizlik sigortasından yararlanabilir.
 • Maddi durumu daha iyi derecede olan sigortasız kişiler isteğe bağlı sigorta ödemesi yaparak hem kendilerinin hem de ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayabilir.
 • Maddi durumu iyi olmayan sigortasız kişiler il kaymakamlıklarına başvuruda bulunarak Genel Sağlık Sigortası kapsamında yardım talebinde bulunabilir.
 • Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına giderek durumunu anlatan kişiler yardım talebinde bulunarak sigorta başvurusu yapabilir.
 • Genel Sağlık Sigortası almak için hak kazanan kişilerin az miktarda ücret ödemesi yaparak işlemleri başlatmaları mümkün olmaktadır. Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin kendilerine en yakın olan kaymakamlık binalarına giderek bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Devlet Hastanelerinde Muayene Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Sigortalı ya da sigortasız olarak devlet hastanelerinde muayene olmaya gitmek için izlenmesi gereken yol şu şekildedir;

 • Hastaneye gitmeden öncelikle randevu alınması gerekir. Randevu almadan hastaneye giderek muayene olunması mümkün olmamaktadır.
 • Devlet hastanelerinden alınacak randevular için online sisteminden yararlanmak ya da 182 numaralı hattı aramak gerekir.
 • Tedavi olunmak istenen bölüm ve hekimi tercih ederek randevu alımları gerçekleştirilmektedir. Muayene olunacak tarih ve saatin tespiti ile randevu alma işlemi tamamlanmış olacaktır.
 • Randevu gün ve saatinde hastanenin ilgili bölümünde hazır bulunmak önemlidir. Randevu saatini kaçıran kişiler tekrar sıra almak zorunda kalacaklardır.
 • Devlet hastanelerine giden sigortalı kişiler ücret ödemeden muayene olurken sigorta sahibi olmayan kişilerin paralı hasta girişinden ücret ödeyerek giriş yaptırmaları gerekmektedir. 2019 yılında muayene ücreti olarak en az 50 TL alınmaktadır. Bu tutarı hastane veznesine yatıran kişiler muayene olabilmektedir.
 • Acil olan durumlarda sigorta şartı bulunmamaktadır. Acil rahatsızlık sebebi ile hastaneye gelen sigortasız kişilerden acil girişi yapılması durumunda ücret alınmamaktadır.
 • Sigortasız olan kişiler ödeme yapmadıkları durumlarda sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar.
 • Devlet hastanelerinde muayene olacak kişilerin muayene olacakları saatten en az yarım saat öncesinde hastaneye gelmeleri ve giriş yaptırmaları gerekir. Sigortalı kişiler randevu saatinden 15 dakika önce hastaneye gelerek ücretsiz giriş yaptırabilirler.

Sigorta Durum Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Rapor Parası Ne Zaman Yatar

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. BEN EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİYİM, YAKINDA EŞİM DOĞUM YAPACAK, ÖZEL HASTAHANELERDE SEZERYAN ÜCRETİ EMEKLİ MEMURLARA NE KADAR UYGULANIYOR.. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

  1. Merhaba,

   Hastanelerin özelliğine göre değişikli gösteriyor. Bir ksıım devlet tarafından karşılanıyor. Tek tek arayıp görüşmeniz gerekiyor.

 2. Benim 2019 Ağustos ve Eylül ayı maaşlarımdan yapılan kesintilerde hata vardır. Lütfen bu kesintilerin kimler için (Hastane vs.) yapıldığını tarafıma bildirmenizi önemle rica ederim.Zira ben belirttiğim aylarda Devlet yada Özel hastanelere gitmedim,muayene olmadım.LÜTFEN yardımcı olurmusunuz????

 3. Merhaba, Kızım yüz felci geçirdi devlet üniversitesi tedavi sürecinde , özel hastanede bir profesöre kontrole gitmemiz tavsiye edildi. Muayene ücreti 800 tl imiş. SGK’lı için 700 tl aldılar. Bir ay sonra kontrole çağırdılar. Kontrol içinde tekrar aynı ücreti talep ettiler, gerekçe doktor ilaç yazmamışmış. Bu fiyatlar ve uygulama doğru mudur? Ücret ödeme durumumuz olmadığı için tedaviyi kesmek zorunda kaldık!

  1. Merhaba,

   Muayene ücretleri hastanenin sınıfına göre değişiyor. Yasal bir kısıtlama yok.

 4. Merhaba
  Ben 4a emeklisiyim. Mart ayında Şişli Etfal Hamidiye hastahanesinde immünoloji servisinde muayene oldum.
  Mayıs ayı maaşımdan 37 tl kesinti yapıldı.
  Bu doğru mudur

 5. Erzurum özel buhara hastanesinde hemoroid lazer ameliyatı için 3000-3500 tl ücret talep ettiler,bu yasal bir ücretlendirme’mi?Ben Bağ-kur emeklisiyim,bilgilendirirseniz memnun olurum,saygılarımla Yavuz ZİREK

  1. Merhaba,

   Özel hastaneler ameliyat ücretlerini belirlemekte serbesttir. Sadece muayene da tavan rakam mevcuttur.

 6. Iyi günler. Eşimi özel hastanede kadın doğum polikliniğinde muayene ettirsin. 60 tl muayene ücreti ödeme yaptım. Sigortalı olmama rağmen bu ücret normal mi!

 7. İyi günler bende özel bir göz hastahanesinde göz muayenesi oldum benden 70+15 katilim payi toplamda 85 tl muayene ücreti birde tomografi içinde 100 lira aldılar benim normalde ödemem gereken miktar nedir fazla para alındığını düşünüyorum ve nasıl geri alabilirim

 8. Babam acil olarak 112 vasıtası ile özel hastahaneye getirildi. Kontrollerde kalça kırık nedeniyle ameliyat olaması gerekiyor. Özel hastahane ücret talep edebilirmi. Özel hastahane kararını 112 belirledi.

  1. Merhaba,

   Acil hal; ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile, ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde, hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar olarak nitelendiriliyor. Bu nedenle ilk müdaheleye ücret alınmaması gerekiyor. ancak kırık nedeni ile yapılacak ameliyata ücret talep edebilirler.

 9. Selam hayırlı günler benim sgk yok gss borcuda 2600 civarında 4 gündür grip ve öksürmekten ciğerlerim söküldü acile gitmekte ücretlimi şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   1 nisana kadar yapılandırma hakkınız vardı. Bundan yararlanabildiniz mi ? GSS sağlık hizmetinden yaralanabilmek için;

   Sağlık hizmet için başvurdukları tarihten önceki son 1 yıl içerisinde 30 gün primlerinin ödenmesi,
   Ve 1 Nisan 2017 sonrasındaki durumlardan kaynaklanan sürelerde 60 günden fazla GSS prim borcunuzun olmaması,

   şartlarını sağlamanız gerekmektedir.

 10. hastaneye gitmediğimiz halde eczaneye gittiğimizde çıkan muayene ücretleriyle ilgili ne yapmamız gerekir yardımcı olursanız sevinirim 170 iaradım 182 yi aradım mrhs de böyle bir kayıt çıkmıyo ne yaplıyım …….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu