Engelli

2020 Engelli Kimlik Kartı Nereden Nasıl Alınır?

Engelli kimlik kartının 2020 yılında nereden ve nasıl alınacağı 2008 yılından bu yana doğuştan bedensel, zihinsel, ruhsal yönden %40 veya daha yüksek oranda engelli ya da daha sonradan herhangi bir nedenden ötürü aynı oranda engelli hale gelmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmekte olan kimlik kartı sahipleri için oldukça önemli bir konu başlığı olarak ön plana çıkmaktadır.


Engelli Kimlik Kartı Nedir?

19 Temmuz 2008 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Engelliler Veri Tabanı Oluşturulması ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik çerçevesinde engellilere verilmeye başlayan ve engelli kimlik kartı olarak nitelendirilen kimlik kartları engel oranı %40 ve daha üzeri olan kişilere verilirken engelli kimlik kartı bir kereye mahsus olarak verildiği ve yenilenmediği de belirtilmelidir.

Engelli kişinin engel oranı %40’ın altına düştüğünde kartın iade edilmesi gerekirken, engelli kişinin vefatı halinde de kartın aile bireylerinden biri tarafından aynı şekilde iade edilmesi gerekmektedir. Kalıcı hasara sahip engelli bireyler sadece bir defa alacakları %40 ve üzeri engele sahip olduklarını gösteren sağlık raporlarıyla bir defaya mahsus alacakları engelli kimlik kartını süresiz olarak kullanabilmektedirler İade mercii aynı başvurularda olduğu gibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleridir.

Engelli Kimlik Kartı İçin Nereye Başvuru Yapılmaktadır?

Engelli kimlik kartı başvuruları 2020 için kişinin ikamet ettiği il ve ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri vasıtasıyla yapılabilirken, konuyla alakalı ihtiyaç duyulan tüm detaylar da aynı şekilde bu kurum vasıtasıyla alınabilir. Başvuru yapıldıktan sonra kurum bünyesinde yapılacak olan kontrol çerçevesinde kısa sürede hazırlanan engelli kimlik kartları sahiplerine ulaştırılacaktır.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İçin İstenen Belgeler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine yapılacak olan engelli kimlik kartı başvurularında istenen belgelerin eksiksiz olarak ibraz edilmesi oldukça önemlidir.

2020 engelli kimlik kartı başvurusu için istenen belgeler;

 • Nüfus cüzdan fotokopisi (başvuru esnasında nüfus cüzdanı aslı da istenecektir)
 • Engelli kimlik kartı başvuru dilekçesi
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • Engel oranının %40 ve daha yüksek olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu aslı ya da onaylı örneği
 • İlk başvuru dilekçe örneği
 • Kayıp kart dilekçe örneği
 • Engel oranı değişikliği dilekçe örneği
 • Refakatçi kartı dilekçe örneği

Engelli Kimlik Kartı Başvurularında Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Engelli kimlik kartı alabilmek için ilk kez başvuruda bulunacak bireyler ya da onların refakatçileri engelli bireyin %40 ve daha fazla oranda engelli olduğunu gösteren sağlık raporlarıyla beraber bulundukları il ya da ilçenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine başvuruda bulunduklarında ilgili engelli raporu incelendikten sonra kendilerinden başvuru formu doldurulmaları istenecek; formun doldurulması ve iki adet vesikalık fotoğrafın teslim edilmesinden sonra da kartın basılma süreci başlamış olacaktır. Bu süre maksimum 7 iş günüdür.

Engelli Kimlik Kartı Kullanım Alanları

Engelli kimlik kartları %40 ve üzeri zihinsel, bedensel ve ruhsal engeli bulunan kişilere devlet tarafından verilen bir kart olmak üzere; bu kart sayesinde engelli bireylere birçok kolaylık sağlandığı da görülmektedir. 19 Temmuz 2007 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 26941 sayılı kanuna göre verilen engelli kartları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere bazı avantaj ve kolaylıklar sağlarken, engelli kimlik kartı faydaları 2020 kapsamında bu kolaylıkların daha da genişletileceği düşünülmektedir. Kolaylıklar yanında engellilere sayısız ayrıcalıklar da sunan engelli kimlik kartları kullanım alanları da oldukça çeşitlidir.

 • Engelli kimlik kartları sinema ve tiyatro gibi sanatsal faaliyetlerde engelli bireylere oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu yönde devlet tiyatroları engelli bireylerden herhangi bir bilet ücreti talep etmezken, engelli bireyler sinema faaliyetlerinde de öğrenci indirimi oranında indirim hakkı kazanmaktadır.
 • Engelli kimlik kartları engelli bireylere toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat imkânı sağlamaktadır. Bu yönde belediye otobüsleri, metro ve tramvay kullanımları, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve deniz yollarının şehir içi
 • seferlerinin ücretsiz olduğu göze çarpmaktadır. Bu vasıtalarda engelli bireyin “ağır engellilik durumunun” olması durumunda bir refekatçisinin de ücretsiz seyahat hakkına sahip olduğu da belirtilmelidir.
 • Engelli bireylere şehir içi otobüs seferlerinin tamamında %30 indirim imkânı sunulmaktadır. Ancak şehirlerarası otobüslerde refakatçilerin böyle bir indirim şansı bulunmamakta, refakatçilerden tam bilet parası alınmaktadır. Bu bilgilere ek olarak biletlerin internet ortamında alındığı durumlarda indirim hakkı geçerli olmamaktadır.
 • Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) şehirlerarası yolculuklarında ise engelli bireylere %50 indirim fırsatı sunulmaktadır.
 • Havayolu şirketlerinde de Türk Hava Yolları’nın başı çektiği üzere iç hat uçuşlarında %20, dış hat uçuşlarında da %40 indirim fırsatına sahip olan engelli bireyler; havayolu şirketlerinin zaman zaman uyguladığı periyodik fırsatları da değerlendirebilmektedir. Doktor tarafından engelli bireylere verilen “refekatçi ile seyahat etmelidir” raporu doğrultusunda refakatçilere de ek olarak %20 indirim olanağı sağlanmaktadır.
 • Engellilerin açık öğretim kayıtlarında herhangi bir ücret alınmamaktadır.
 • Engellilerin H sınıfı sürücü belgeleri olması durumunda diğer uygun şartları da sağlamaları halinde satın aldıkları ve yurt dışından gelen otomobillerde gümrük vergisinden muaf oldukları görülmektedir. Gümrük vergisi haricinde Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi ve taşıt alım vergisi muafiyeti de bu noktada belirtilmesi gereken diğer özelliklerdir.
 • Engelli bireylerin araçlarını engelli park yerlerine bırakabilmeleri mümkündür. (Araç ÖTV indirimiyle alınmış olmalıdır)
 • Otobanlarda yapılan seyahatlerde engellilerin 15 dakikaya kadar yol kenarlarına park etmesi yönünde bir engel bulunmamaktadır.
 • Araçlarını ÖTV indirimiyle almış olan engelli bireyler belediyeye başvurduklarında evlerinin önüne engelli park yeri yaptırabilmektedirler.

Yeni Kimlik Kartı Başvurularında Engellilerin Durumu

2017 yılında dağıtımına başlanan ve nüfus cüzdanlarının yerine kullanılan yeni kimlik kartları vatandaşların nüfus müdürlüklerinden randevu alarak başvuru yapabildikleri bir prosedüre sahip olmakla beraber engelli bireyler için bu prosedür uygulanmamaktadır.

İlgili mevzuat hükümlerince engelli bireylerin nüfus müdürlüklerine gitmelerine gerek kalmadan ALO 199 çağrı merkezini arayarak nüfus cüzdanı başvurusunda bulunmaları mümkünken, engelli bireyler ya da herhangi bir yakını bu yönde taleplerini ilettikten sonra nüfus müdürlüğünden bir görevlinin eve gelip ilgili işlemleri tamamlaması mümkündür.

 • Kimlik başvuruları sırasında her vatandaştan istenen biometrik fotoğraf engelli bireylerden de istenmekte, buna imkânı olmayan kişilere kurum yetkilileri tarafından gerekli yardım sağlanacaktır.
 • Memur gerekli işlemleri tamamlandıktan sonra eski nüfus cüzdanını alarak evden ayrılacaktır. Yeni nüfus cüzdanları 7 gün içerisinde PTT kargoyla belirtilen adrese gönderilecektir.
 • Engelli kimlik kartı sorgulama işlemi PTT tarafından alınacak kargo takip numarası kullanılarak yapılabilir.

Engelli Kimlik Kartına Mutlaka Sahip Olmak Gerekiyor Mu?

Engelli kimlik kartı herhangi bir yönde engel oranı%40’ın üzerinde olan her engelli vatandaşa devlet tarafından sağlanmış bir imkân olarak değerlendirilmelidir. Bu imkânlardan faydalanıyor olmak kesinlikle ayıp vs. gibi tanımlamalarla ifade edilmemesi gerekmekte ve engelli kimlik kartının getirdiği avantajlardan mahrum kalınmamalıdır. Engelli kimlik kartına sahip olan vatandaşlara ayrıca her yıl değişik kurumlar vasıtasıyla yeni haklar sağlanırken bu detayların tamamı engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için uygulanmaktadır.

Engelli Kimlik Kartı Nereden, Nasıl Alınır ?

Engelli kimlik kartı almak isteyen vatandaşların, Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe müdürlüklerine başvuru yaparak alabilirler. Online olarak başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız ise, E-devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilirler.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İçin TIKLAYIN

Engelli kimlik kartı için gerekli belgeleri hazırlayan vatandaşların, Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürülüklerine giderek başvuru yapabilirler. Aklınıza takılam tüm soruları, yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Malullük Durumu Tespiti Nasıl Yapılır?

Engelli (Özürlü) Raporu İle Araç Nasıl Alınır?

Engelli Erken Emeklilik Şartları

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. KRONER ARTER.DİYABET 2.HUZURSUZ AYAK SENDROMU.BOYUN FITIĞI KRONİK BRONŞİT. HİPER TANSİYON KOLESTROL OLAN HASTALIKLARA ENGELLİ ORANI KAÇ OLUR

  1. Merhaba,

   Teşhisleri ve test sonuçları sonrası belirlenecek oranlar var. Bu nedenle tahmini birşey yazmak zor. Durumuna göre % 30 55 arası bir oran çıkabilir.

 2. %70 engelli raporu aldım fakat kartımda son kullanma 26 Kasım 2020 yazıyor,1 yıl sonra raporu yenileyecek miyim?

 3. Merhaba ..Benim boynum yamuk yani kemiklerimin birinde kırıklık var.Ameliyat olmam riskli Birde Akciğerinden ameliyat oldum kis vardı onu aldırdım Daha öncede ayagımdan ameliyat oldum ayağımın altındanda aldırmıştım ama şimdi yine kis oluştu ve yine ameliyat olcam Birde omirilik lerimin yanın da iki tane kis var bunlarında alınması çok tehlikeli olduğunu söyledi doktorlarım Ben rapor alabilirmiyim 0/0 40 üzeri olurmu .Birde enğelli aylığı alabilirmiyim .Teşekkür

  1. Engelli kartı alabilmeniz için yetkili bir hastaneden heyet raporu almanız lazım. %40 ve üzeri bir rapor alırsanız kart için başvurabilirsiniz.

  2. Selam ben 1 ay once bel fiti belde kayma daralma ve duzlesme sonucu amaliyet oldum 5 vida 2 pilatin taktılar engelli kartı çıkarta bilirmiyim en az 1 sene calisamackmisim

  3. Merhaba,

   Tedavi süreci bittikten sonra süreli engelli kartı çıkartabilmeniz mümkün.

 4. Seneler önceden,65 yaşüstü yaşlılık maaşı alıyorum, 2019 Şubat ayında omurgailiğimden ameliyat oldum,Mart ayından Cerrahpaşa Hastanesi’nde kemoterapi tedavisi görüyorum ve bu hastanenin SK kurulundan %87 tam engelli raporum var,engelli maaşı aldığımda,aynı 2022 yasaya uygun yaşlılık maaşım kesilir mi? Cevaplandırırsanız memnun kalırım,Saygılarımla,teşekkür edrm

  1. Merhaba,

   Yaşlılık aylığından faydalanan kişi yetkili sağlık kuruluşundan %70 ve üzeri bir engel oranına haiz rapor aldığı takdirde engelli aylığından da faydalanabilir. %70 oranının altında ise sadece yaşlı aylığı bağlanabilir. 65 yaşından önce %40-69 arası engelli aylığı bağlananların aylığının ödenmesine devam edilir.

 5. benim 2008 yılında alınmış “sürekli” ibareli %53 oranlı engelli raporum var ve 11 yıldır da kamuda engelli kadrosunda sözleşmeli olarak görev yapıyorum. engelli raporum e devlet sisteminde çıkmıyor ve e devlet üzerinden kimlik kartı başvurum reddedildi… neden olabilir acaba? raporumu hastaneye götürüp taratarak e devlete işletmem gerektiği söylendi, sizin fikirlerinizi de almak isterim.

 6. 2017 yılında Meme kanseri teşhisi aldım. 6ay 16 kür kemoterapi aldım.İki göğsüm alındı ve ameliyat oldum. 25 kür radyoterapi aldım. SIKI KONTROLÜM HALEN DEVAM ETMEKTE. TAMOXİFEN İSİMLİ ÖZEL İLAÇ KULLANMAKTAYIM

 7. 10 seneye yakındır ki,2022 yaşlı aylığı alıyorum,fakat,Şubat 2019 tarihde,omurgailiğimde tümör alındı,MM hastalığı teşhisi konuldu,Mart 2019 tarihden kemoterapi tedavisi alıyorum,yüzde 70 üzeri engelli raporum var,bu durumda,hem yaşlı aylığı,hem de engelli maaşı aynı zsmanda alabilecemmi,yoksa,2-den birinimi,tercih etdirilecem?Bu konuyu aydınlatırsanız,çok sevinirim,
  Saygılarımla,tşkr edrm

 8. Meme ca ameliyatı geçirdim özürlü raporu alabilirmiyim meme alındı lütfen cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler

 9. eğer böbrek hastası iseniz ve diyaliz oluyorsanız kesinlikle yüzde 94 engelli raporu alıyorsunuz ben aldım biliyorum bu yüzden sizleri bilgilendirmek için yazıyorum

 10. Ben 2011 yılında karaciger nakli oldum.Engelli raporu alabilirmiyim.halen her ay periyodik olarak kan tahlili yaptırıyorum.

 11. 1999.yılında devlet memurluğundan emekli oldum.2018.yılında rahatsızlığımdan dolayı.%93.engelli.doktor raporum mevcut.engeli raparumdan dolayı vergi indiriminden faydalanabilirmiyim engelli.raporumu hangi kuruma gödereceğim tarafıma bilgi verilmesi arz ederim.

 12. 2004 yılında araba almam için rapor aldım ortopedi kalıcı sol taraftan ferç geçirmiştim raporum yüüzde kırktı fakat ben araba aldım kimlik çıkarmadım ankarada ikamet ediyorum ve arabam çalındı rapor lar kayıp oldu izmir karşıyaka devlet hastanesinden almıştım oraya gittigimde çigli ye taşınmış hastane ve on yılı geçtigi içinde evraklara ulaşamadım şimdi izmirden ldıgım belediye otobusü için kartım var onla ankarada oturdugum için engelli kartı alabilirmiyim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu