emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet Doğalgaz Fatura Desteği Yardım Başvurusu

E-Devlet Doğalgaz Fatura Desteği Yardım Başvurusu

E-Devlet’ten doğalgaz fatura desteği başvuruları için geri sayım başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından kabine toplantısının hemen ardından yapılan doğalgaz fatura desteği açıklaması ile birlikte ihtiyaç sahipleri için e-Devlet’te başvuru ekranları açıldı.

E-Devlet doğalgaz fatura desteği yardım başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler sayfası alt hizmetlerinde yer alan “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” sekmesi altından online olarak ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden şahsi başvuru yoluyla iletilebilmektedir.

Yapılan ön başvuru ardından sonuç bilgilerine ulaşmak için yine Bakanlık alt hizmetlerinde yer alan “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” ekranı kullanılacak.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Ne Zaman Yapılacak?

Doğalgaz yardım başvuru tarihleri Bakan Derya Yanık tarafından yapılan açıklamada Şubat ayının ortası olarak ifade edilmiştir. E-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı alt hizmetlerinde açılan başvuru ekranı ile birlikte ihtiyaç sahipleri, başvurularını online ortamdan Bakanlığa iletebilecekler.

İsteyen vatandaşlarımız başvuru için bağlı oldukları İlçe Kaymakamlıklarında hizmet veren sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yardım başvurularını iletebilecekler. Bakanlık ise yaptığı inceleme ile başvuru bilgilerini kontrol ederek hak sahipliğini belirleyecek. Hak sahibi olan vatandaşlarımız, belirlenen periyotlarda yapılan doğalgaz yardım ödemelerini alabilecekler.

2022 Doğalgaz Yardımı Ne Kadar, Kaç Para Verilecek?

Yeni yılda doğalgaz yardım tutarı Bakan Yanık tarafından yapılan açıklamaya göre illerin sıcaklık haritasından belirlenecek ihtiyaca göre hesaplanacak. 2022 yılında ilk kez verilecek olan doğalgaz yardımının ısı haritasından belirlenen ihtiyaca göre 450 lira ile 1.150 lira arasında değişen tutarlarca ödeneceği aktarıldı.

Isıl haritanın Bakanlık personellerince incelendiği belirtilirken, hangi il için ne kadar ödeme yapılacağına ilişkin net bilgi paylaşılmadı. Bakan açıklamasında, yardımın 4 milyon haneye ulaştırılmasını hedeflediklerini açıklarken, belirlenen tutarlarda yardımların toplamda 3 milyar TL’ye ulaşacağı bilgisini paylaştı.

Doğalgaz Fatura Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Doğalgaz yardım ödemeleri Mart ayı itibari ile başlayacak. PTT şubelerinden yapılacak olan destek ödemelerinin üçer aylık dönemlerde halinde Mart ve Ekim ayları olmak üzere yılda iki kez yapılacağı belirtildi. Yardımdan yararlanma hakkı kazanan ihtiyaç sahipleri, PTT şubelerine doğalgaz faturaları ile yapacakları başvuru ile birlikte ödemelerinden yararlanabilecekler.

E-Devlet’ten Doğalgaz Fatura Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten doğalgaz yardımına başvurmak için yukarıda değindiğimiz gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmet sayfasına ulaşılması gerekmektedir. Sayfada yer alan alt hizmetler içerisinde Şubat ayı ile birlikte başvuruya açılan, “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” sekmesi kullanılmalıdır. Hizmet sekmesine yapılan giriş ardından kimlik doğrulama yapılmalı ve yönlendirmesi yapılan sayfada gerekli işlemlerin tamamlanarak başvurunun Bakanlığa iletilmesi gereklidir.

Başvurular için ihtiyaç sahipleri, https://turkiye.gov.tr/ adresini giriş yaparak, Bakanlık hizmet sayfası altından başvuru sekmesine ulaşabilirler. Okurlarımız doğrudan başvuru sayfasına ulaşmak için “Ön Başvuru” adresini kullanabilirler. Tercih edilen iki farklı yöntem kullanılarak ulaşılan sayfada doğalgaz yardım başvurusunu tamamlamak için sırası ile aşağıda paylaşılan işlemlerin tamamlanması yeterlidir:

  •  “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti” adresine giriş yapın.
  • Ulaştığınız sayfada aşağıda gösterilen ekran açıldığında, “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.

İşleme devam edebilmek için kimlik doğrulama yapılması gereklidir. Aşağıda gösterildiği şekilde istenen alanlara “T.C. Kimlik Numarası” ve “e-Devlet Şifresi” girişi yapılarak “Giriş Yap” butonuna tıklamanın ardından kimlik doğrulama adımı tamamlanabilir. E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine müracaat ederek 2 TL işlem ücreti karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.

Kimlik doğrulama ardından yönlendirilen ve aşağıda gösterilen sayfada, kırmızı çerçeve içine alınan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.

Açılan sayfada bilgilendirmeyi okuyun ve sayfanın altında yer alana ve aşağıda gösterilen onay kutucuğuna tik koyarak “Devam Et” butonuna tıklayın.

Başvuru sürecine devam edilebilmesi için hakkınızda araştırılma yapılmasına ilişkin onay vermeniz gereklidir. Kişisel veri sorgulama ve araştırma izin belgesi onayı için aşağıda gösterilen onay kutusunu işaretleyin ve “Devam Et” butonuna tıklayın.

Verilen onay sonrası kimlik ve iletişim bilgilerinizin yer aldığı işlem sayfasına yönlendirmeniz tamamlanır. E-Devlet’te kayıtlı olan iletişim bilgilerinizde değişiklik var ise ilgili alanları düzenleyin ve “Devam Et” butonuna tıklayarak e-Devlet doğalgaz fatura desteği yardım başvurusu sıradaki işleme geçin.

Sıradaki aşamada başvuruya esas istenen bilgilerin girilmesi gereklidir. Aşağıda paylaşılan ekran görüntüsünde gösterildiği şekilde ilgili alanlara başvuru yapan kişiye yakınlık, hane geliri, gelirlerin ne olduğu, hanedeki 18 yaş altı çocuk sayısı ve başvuru nedeni istenen alanlara girilerek “Devam Et” butonuna tıklanır.

Hanede bulunan çocuklara ilişkin kimlik ve öğrenim durumu bilgilerinin girilmesi gereklidir. Aşağıda paylaşılan görselde anlatıldığı şekilde çocuğun adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, cinsiyeti ve öğrenim durumu istenen alanlara girilerek “Ekle” butonuna tıklanması yeterlidir. Birden fazla çocuk için “Ekle” butonuna tıklamanın adından benzer bilgi girişleri ile diğer çocukların da girişinin yapılması gereklidir.

Çocukları eklemenin ardından başvurunuzun ön izlemesi ekrana getirilir. Ön izlemeyi onaylamanın ardından başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Doğalgaz Fatura Destek Ödemeleri Nereye Yatırılacak?

Doğalgaz fatura yardım ödemeleri PTT kart aracılığı ile ihtiyaç sahipleriyle buluşturulacak. İhtiyaç sahipleri, doğalgaz faturaları ile birlikte PTT’ye yaptıkları müracaat ardından ödemeden yararlanabilecekler. Ödemeler için Mart ve Ekim aylarında başvuru gerçekleştiren vatandaşlarımızın PTT hesaplarını kontrol etmeleri gereklidir.

Doğalgaz Fatura Desteği Yardım Başvurusu Şartları Nelerdir?

Doğalgaz yardım başvurusunda istenen şartlar yapılan açıklamaya göre muhtaçlık sınırına göre belirlenecek. Başvuru sahipleri, hane geliri ve hane içindeki çocuk sayısı gibi bilgileri kullanarak yapacakları başvuru sonrası Bakanlık tarafından inceleme yapılacak.

Bakanlık incelemesinde paylaşılan bilgilerin doğru olduğu tespit edilmesi halinde hak sahipliği verilecek. Yanlış ya da eksik bilgi ile başvuruda bulunan adayların doğalgaz yardım başvuruları reddedilecek.

Doğalgaz Fatura Desteği Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Doğalgaz fatura destek başvuru sonuçları ile ilgili bir açıklama yapılmazken, ilk yardım ödemelerinin Mart ayında olacak olması bu konuda fikir vermektedir. Yapılan başvuruların birkaç günlük araştırma sonucu onayı ya da reddi verileceği tahmin edilmektedir. Başvuru sürecinin tamamlanması ile birlikte Mart ayında 2022 yılının ilk doğalgaz fatura desteği ödemeleri hak sahiplerine yapılacaktır.

E-Devlet Doğalgaz Fatura Desteği Yardım Başvurusu Sorgulama

E-Devlet’ten doğalgaz fatura desteği başvuru sonucu öğrenilebilecek. Yine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı alt hizmetlerinde yer alan “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” hizmeti üzerinden vatandaşlarımız, Bakanlığa ulaştırdıkları yardım sonucu bilgisine ulaşabilecekler. Sorgulama yapmak için aşağıdaki sıralamayı takip ederek açıklanan başvuru sonuçlarına ulaşabilirsiniz:

  1. ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama/ adresine giriş yaparak sorgulama sayfasına ulaşın.
  2. Sorgulama yapabilmek için açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonunu tıklayın.
  3. E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı giriş yaparak kimliğinizi doğrulayın.
  4. Yapılan giriş ardından aşağıda gösterilen ekrana ulaşabilirsiniz. Henüz yardım başvuruları sonuçlanmadığı için sorgulama sayfasında “Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır.” ibaresi görülecektir. E-Devlet doğalgaz fatura desteği yardım başvurusu sonuçlandığı tarihte yukarıda anlatıldığı şekilde işlemleri takip ederek başvuru sonucunuza verilen yanıt bilgisine ulaşabilirsiniz.

Ankara Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu

Ankarada yaşayan vatandaşlara sağlanan bu yardım için başvurunuzu internet ortamından yapabilirsiniz. Ankara Büyükşehir Belediyesinin vatandaşlarına sağladığı doğalgaz yardımı “Kara Kış Destek Paketi” desteği için formu dolurmanız yeterli olacaktır. Ankara belediyesi yardımlarından yararlanmak bilgileri eksiksiz doldurmanızı öneriyoruz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Sorgulama

Maddi Yardım Başvurusu ve Şartları

Açık Kapı Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.