ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Doğalgaz Yardımı Ne Kadar, Başvuru Şartları

2023 Doğalgaz Yardımı Ne Kadar, Başvuru Şartları

2023 E-Devlet doğalgaz yardım başvurusu yapmak için E-Devlet sistemine erişmeniz gerekir. Bu sayede kış aylarında bütçenizi zorlayan ısınma giderleri ile daha kolay baş edebilirsiniz. E-Devlet doğalgaz yardım başvurusu ile size yapılan ödemeler sadece faturanızı ödemeniz içindir. Özellikle kış aylarında faturanın yüksek gelmesi kaygısıyla açılamayan kombileri rahatlıkla kullanmak için başvurunuzu geciktirmeden yapmalısınız.

Doğalgaz her ne kadar temiz bir ısınma sistemi anlamına gelse de maliyetlerinin yüksek olması, alternatif ısınma yollarını daha cazip kılar. Doğalgazın önemli bir avatajı da kullanımının kolay olması ve sağlıklı olmasıdır. Uygun koşulları sağlamanız halinde siz de faturalarınız için devletten yardım alabilirsiniz.

E-Devlet Doğalgaz Başvurusunu Kimler Yapabilir?

E-Devlet doğalgaz başvurusunu yapabilecek olanlar, sosyal yardım hakkına sahip olanlar ile sınırlıdır. Burada hane içerisinde kişi başına düşen gelir esas alınır. Yardımdan sadece 18 yaşından büyük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilir. Bunun yanı sıra ikamet adresi yurt dışında olanlar, son 15 gün içinde başka bir sosyal yardım talebinde bulunanlar yeni bir sosyal yardım başvurusu yapamaz.

E-DEVLET DOĞALGAZ BAŞVURUSU YAPMA YÖNTEMLERİ

E-Devlet doğalgaz başvurusu yapma yöntemleri internet sitesini kullanarak talep oluşturmak ya da mobil uygulamayı kullanmak şeklinde sınırlandırılabilir. Bu yöntemler arasından size uygun olanı tercih ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet sitesi üzerinden başvuru yapacak olanlar, ilk önce turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalıdır.

doğalgaz yardımı için edevlet giriş ekranı

Yukarıdaki ekrandan gösterildiği gibi giriş işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız PTT şubelerine giderek şifre alabilirsiniz. Şifreniz size kapalı bir zarf içerisinde teslim edilir. Size verilen şifreyi değiştirerek daha güvenli bir kod belirleyebilirsiniz.

E-Devlet İnternet Sitesi Üzerinden Doğalgaz Başvurusu Yapma

E-Devlet internet sitesi üzerinden doğalgaz başvurusu yapmak için “Sosyal Yardım” alanını kullanmalısınız.

edevlet sosyal yardım araması

Arama kısmına “Sosyal Yardım” yazarak başvurunuza ilişkin ekrana kolayca ulaşabilirsiniz. Doğalgaz yardım talebinde bulunmak için “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” kısmından işlemlerinizi yapabilirsiniz.

edevlet yeni doğalgaz yardım başvuru ekranı

“Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” kısmına tıkladığınızda karşınıza yukarıdaki ekran çıkar. Bu ekrandan başvuru şartlarını öğrenebilir ve aile destek programları başvuru ekranlarına ulaşabilirsiniz. “Yeni Başvuru” sekmesine tıkladığınızda sosyal yardım talebi oluşturabileceğiniz ekrana girersiniz.

edevlet yardım başvuru kabul ekranı

Başvuru sırasında size verilen formda yer alan bilgileri okumalı ve onay vermelisiniz. “Kabul ve beyan ediyorum” kısmını işaretleyip “Başvur” kısmına tıkladığınızda tüm şartları kabul etmiş sayılırsınız. Bu işlemin yasal sorumlulukları vardır. Bunu göz önünde bulundurarak tüm koşulları okumadan başvuru yapmamalısınız.

edevlet sosyal yardım başvuru kişisel bilgiler ekranı

Başvuru ekranında sizden kimlik numaranız, adınız soyadınız, cep telefonunuz ve adresiniz istenir. Bu bilgileri eksiksiz şekilde doldurarak ilk aşamayı tamamlayabilirsiniz. Devamında gelen ekranda sizden oldukça fazla bilgi talep edilir.

edevlet doğalgaz yardım başvurusu seçim ekranı

Yukarıdaki ekranda sizden şu konularda bilgi istenir:

 • Aile destek programına başvuru talebiniz
 • Bir geliriniz olup olmadığı
 • IBAN numaranız

Burada vereceğiniz IBAN numarası size ait olmalıdır. IBAN numaranızı hesabınızın bulunduğu bankadan öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra internet ya da mobil şube üzerinden de IBAN’ı öğrenme şansınız vardır.

edevlet sosyal yardım kriterleri

Başvuru ekranının devamında gelen sorular arasında yer alanlar:

 • Sosyal yardım alma
 • Oturulan konutun türü
 • İkamette bulunan kişi sayısı gibi detayları içerir.
edevlet doğalgaz yardım başvurusu banka bilgileri

Sizden istenen bilgiler arasında aynı hanede yaşayan kişilerin kimlik numaraları ve cep telefonları da vardır. Bu kişilerin herhangi bir geliri olup olmadığını da beyan etmeniz gerekir.

edevler doğalgaz yardımı alacak aile bilgileri

Yaşadığınız adreste bulunan kişilerin toplam geliri, E-Devlet doğalgaz yardım başvurusu sırasında bildirmeniz gerekenler arasındadır. Bunun yanı sıra hanenizde engelli birey olup olmadığını da bildirmelisiniz. “İkametgâhınızda askerlik hizmetini yerine getiren var mı?” sorusu da bu aşama da size yöneltilir.

edevlet doğalgaz yardımı başvurusu son adım

Başvuru işleminin devamında sizden istenilen bilgiler şu şekildedir:

 • Evinizde yaşayan 65 yaş üstü birey varlığı
 • İlkokul ve ortaokul çağında çocuk olup olmadığı
 • 3 yaşından küçük çocuğa ilişkin bilgi
 • Öksüz/yetim çocuk bilgisi

Çocuk ve yaşlıların varlığı, sosyal yardımların şekillendirilmesinde önemli rol oynar. Buna göre beyanlarınızı hatasız şekilde yapmanızda fayda vardır.

edevlet doğalgaz yardımı alacak kişinin hastalık seçim ekranı

Yukarıdaki ekranda sizden çoklu doğum sonucu dünyaya gelen çocuklara ilişkin bilgi istenir. Ardından gelen sorularda kronik hastalıklar sorgulanır.

edevlet doğalgaz yardımı cihaz seçimi

Yaşam destek cihazına bağlı olarak hayatını sürdürenler ve sağlık güvencesi olmayan bireylere ilişkin bilgileri de başvuru sırasında vermelisiniz.

edevlet sosyal yardım ikametgah bilgisi

Son olarak yukarıdaki ekranda, ihtiyaç ve taleplerinizi belirten ifadeleri yazmalısınız. Aynı zamanda hanenizde gebe ve eşi vefat eden kadın olup olmadığını da belirtmeniz gerekir. Doğalgaz desteğine ihtiyacınız olduğunu da bu kısımda belirtebilirsiniz. Tüm bu bilgileri doldurduktan sonra “Devam et” kısmına tıklayarak işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

E-Devlet Mobil Uygulama Üzerinden Doğalgaz Başvurusu Yapma

E-Devlet mobil uygulama üzerinden doğalgaz başvurusu yapma şansınız vardır. Başvuru için ilk önce mobil uygulamayı cep telefonunuza indirmeniz gerekir. İndirme işleminden sonra kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Arama kısmına “Sosyal Yardım” yazarak başvuru sekmesine ulaşabilirsiniz. Bu kısımdan başvurunuzu, yukarıda verilen kapsamlı formu doldurarak yapabilirsiniz. Ardından yapmanız gereken başvuruyu onaylamaktır. Talebiniz alındığında ve gerekli incelemeler yapıldığında yardım talebiniz kabul edilir ya da reddedilir.

E-Devlet Doğalgaz Yardım Sonucu Sorgulama

E-Devlet doğalgaz başvuru sonucu öğrenmek için “Sosyal Yardım Başvuru” kısmına girmeniz gerekir. Bu kısımdan yeni başvuru yapabileceğiniz gibi geçmiş başvurularınızı da buradan sorgulayabilirsiniz.

Doğalgaz Yardım Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Doğalgaz yardım ödemelerinin yapılma şekli ön ödemeli sayaç kullananlar ve faturalı aboneler için farklıdır. Başvurunuz onaylandıktan sonra faturanızla beraber PTT’ye giderek yardımı alabilirsiniz. Ön ödemeli sayaç kullananlar içinse yardımlar kartlara yatırılarak yapılır. Bu sayede yardımın amacı dışında kullanılması engellenir.

Doğalgaz Yardım Parası Nasıl Ödenir?

Doğalgaz yardım parası ödemesi yılda iki kere yapılır. Tıbbi cihaz kullanarak yaşamını sürdüren kişiler için ek ödemeler söz konusudur. Ödemeler belirli tutarlar ile sınırlıdır. Bu tutarlar başvuru sırasında vereceğiniz bilgilere göre hesaplanır.

Doğalgaz Yardımları Kaç Ay Ödenir?

Doğalgaz yardımları ödemeleri aylık değildir. Tamamen belirli döneme özel olan bu ödemeler genellikle kış döneminde gerçekleştirilir. Her ödeme dönemi için ayrı başvuru alınması söz konusudur. Bu nedenle başvuru duyurularını takip etmekte fayda vardır.

E-DEVLET’TEN BAŞKA HANGİ YARDIMLAR İÇİN BAŞVURU YAPABİLİRİM?

E-Devlet’ten alabileceğiniz yardımlar genellikle “Sosyal Yardımlar” çatısı altından yapılır. Bu kısımdan ihtiyacınıza uygun olan seçeneklere başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda sadece belirli dönemlere özel yardım talepleri alınması da söz konusu olabilir. Aile destek yardımları buna örnek olarak gösterilebilir.

Sosyal Yardımlar

Sosyal yardımlar tamamen ihtiyaç eksenli olarak ortaya çıkar. Aynı zamanda şehit ailesi, dul-yetimler, engelliler gibi farklı gruplara özel seçenekler de söz konusudur. Yardımları alabilmek için sahte beyanda bulunan ya da sahte evrak sunan kişiler hakkında yasal işlem yapılabilir. Gelir durumunuzdaki iyileşmelere bağlı olarak sosyal yardımlarınız kesilebilir.

Ayni Yardımlar

Ayni yardımlar yani kömür ve gıda yardımı gibi desteklere ilişkin başvurular genellikle belediyeler, vakıflar ve dernekler aracılığıyla yapılır. E-Devlet üzerinden sadece nakdi yardımlar için başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra başvuru formundaki “İhtiyaç ve talepleriniz” kısmını doldurarak ayni yardıma ihtiyacınız olduğunu belirtebilirsiniz. E-Devlet doğalgaz yardımı başvurusu sırasında vereceğiniz bilgilere göre sizin farklı konularda desteklenmeniz de uygun görülebilir.

2023 Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

2023 yılında doğalgaz yardım tutarı Bakan Yanık tarafından yapılan açıklamaya göre illerin sıcaklık haritasından belirlenecek ihtiyaca göre hesaplanacak.

2023 Yılı doğalgaz yardım tutarları eylül ayında tekrar güncellendi. Güncellenen tutarlar şöyle;

2023 Doğalgaz yardım tutarı900 TL – 2,500 TL

Isıl haritanın Bakanlık personellerince incelendiği belirtilirken, hangi il için ne kadar ödeme yapılacağına ilişkin net bilgi paylaşılmadı. Bakan açıklamasında, yardımın 4 milyon haneye ulaştırılmasını hedeflediklerini açıklarken, belirlenen tutarlarda yardımların toplamda 3 milyar TL’ye ulaşacağı bilgisini paylaştı.

Elektrik Fatura Desteği Başvurusu ve Şartları

Devlet Kira Yardımı Ne Kadar, Başvuru Şartları

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar, Başvuru Şartları

Yorumlar

 1. Beşir kıvrak dedi ki:

  Benim hiç bir gelirim Yok emeklim Yok evim kirabronşitim var koha var devletimizin yapmış olduğu doğal gaz yardımından faydalanmak istiyorum