Genel

2020 İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

2020’da belediye sosyal yardım kart başvurusu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapılmaktadır. Sosyal yardım kartı, maddi anlamda yetersizlik yaşayan ailelere verilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaçlık durumu olan ailelere verilen bu yardım kartı, Eylül ayında kullanıma açılmaktadır. Kart başvurusu yapan kişiler, belediye yetkilileri tarafından denetlenir. Kart sahibi olan kişiler eğer uygun şartları sağlıyorsa, belediyeler tarafından kart desteği yapılmaktadır. Özellikle Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği kapsamında vatandaşların ailenin mutfak, kişisel bakım gibi market ihtiyaçlarını karşılaması için sosyal yardım kartı yardımı yapılmaktadır.


İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Aşamaları Nelerdir?

İBB sosyal yardım kartı için başvuru iki yöntemle yapılmaktadır.

Bu yöntemler ise:

 • Belediye tarafından verilen sosyal yardım kartını alabilmek için vatandaşların telefonla başvuru yapması gerekmektedir. Telefonla başvuru yapabilmek için 0212 444 00 93 hattını arayabilirsiniz. Bu hat, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait bir hat olup alanında uzman kişiler destek vermektedir. Bu hattın meşgul olabileceği durumlarda ise Alo Beyaz Masa hattını 153 numarasından arayabilir ve başvurularınızı yapabilirsiniz.
 • Başvuru yapmak için bir diğer yöntem ise bizzat başvurmak olacaktır. Bunun için ihtiyaç sahiplerinin Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Bu yöntemlerin yanı sıra ihtiyaç sahibi vatandaşların muhtarlıklar, STK ve İnceleme Merkezi’ne de bizzat başvuru yapması mümkündür.

Kimlere İBB Sosyal Yardım Kart Yardımı Yapılır?

İBB sosyal yardım kart yardımı maddi yetersizlikler yaşayan kişilere verilmektedir. İBB sosyal yardım kartı almaya uygun olan kişiler ise:

 • Eşi hayatını kaybetmiş olan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlar,
 • İşsiz olan TC vatandaşları,
 • Sigortalı olarak çalışmasına ve geliri olmasına karşın kalabalık aile nüfusu sebebiyle maddi yetersizlikler yaşayan kişiler,
 • Sağlık sorunları sebebiyle yardıma muhtaç olan vatandaşlara İBB sosyal yardım kart yardımı yapılmaktadır.

Başvuru yapan kişilerin aracı ya da evi olmaması gerekmektedir. Üzerine taşınır ya da taşınmaz herhangi bir mal varlığı olan kişiler bu yardımı alamayacaktır. Sosyal yardım kart başvuru yapan kişiler, belediye yetkilileri tarafından denetlenmektedir. Başvuruların sonuçlanması ise 6 ay sürmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nereden Alınır?

İBB sosyal yardım kartı teslimi başvuru yapan kişinin ikamet ettiği yere elden teslim edilmektedir. Şayet başvuru yapan kişi evde değilse, evde yaşayan diğer aile üyelerine kart teslimi yapılmaktadır. Başvurusu onaylanmış olan kişilerin sosyal yardım kartı 3 gün çerisinde teslim edilmektedir. Ancak kart başvurusunun onaylanması denetlenmelerin tamamlanması için 6 ay kadar sürebilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartının Geçtiği Marketler Hangileridir?

İBB sosyal yardım kartının geçtiği yerler İBB tarafından belirlenmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyes ile anlaşmalı olan marketlerden dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Kart bakiye kapsamında temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünleri, ya da gıda ürünleri satın alabilirsiniz.

Belediye sosyal yardım kartı geçen marketler ise:

 • Şok Market
 • KİM
 • Çağrı Market
 • UCZ
 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Rammer
 • Happy Center

2020 İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti

İBB sosyal yardım kartının limiti başvuru yapan kişinin maddi durumuna göre belirlenmektedir. Kartların farklı limitleri bulunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kart limitinin ne kadar olacağı başvuru yapan kişinin uzmanlar tarafından denetlenmesinden sonra belirlenmektedir. Belediye tarafından yapılan araştırmalar sonucunda başvuruda bulunan kişilerin mağduriyet durumlarına göre aşağıdaki limitler kişilere verilmektedir:

 • 50 TL
 • 100 TL
 • 150 TL

Kart limiti başvuru sırasında belirlenmemektedir. Kart alacağı onaylanmış olan kişilere, uzmanların denetiminden sonra kart limiti belirlenmektedir. Kartın ilk yüklemesinde ise her limitte 200 TL olmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kart sorgulama işlemleri internet üzerinden yapılamamaktadır. Kart içerisinde ne kadar bakiye olduğunu sorgulamak için yardım kartının geçtiği anlaşmalı marketlere gidebilir ve kartın sorgulanması için kasiyerden destek isteyebilirsiniz. Limit sorgusunu yalnızca bu yöntemle yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden ya da E-SGK üzerinden kart sorgusu yapmanız mümkün değildir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Telefondan Başvuru İşlemleri

İBB Sosyal yardım kart ALO 153 hattı üzerinden de kolayca yapılmaktadır. Bunun için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı arayarak Beyaz Masa üzerinden başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Şayet Beyaz Masa 153 hattı meşgul ise arayabileceğiniz diğer hat 0212 444 00 93 numarası olmaktadır. Telefon üzerinden başvuru dışında bireysel olarak Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olarak çalışan Kadın Koordinasyon Merkezi’ni arayabilirsiniz. Buna göre başvurularda dikkat edilmesi gereken unsurlar:

 • Başvuru yapan kişinin SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kurumlarından birine bağlı olarak ödeme almaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin üzerinde kayıtlı herhangi bir malı olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması aranan şartlar arasındadır.

Bu koşullara uygun olan vatandaşlar hem telefonla hem de bireysel olarak İBB sosyal yardım kartı için başvuru yapabilmektedir. Başvuru yaparken fakirlik belgesi de talep edilmektedir. Başvuru belgelerini tamamlayan vatandaşlar denetim sırasına alınır ve uygun olan vatandaşlara kart teslim edilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartları Kullanıma Ne Zaman Açılır?

İBB sosyal yardım kartının açılması için belediyeler her sene başvuru yapar ve başvuru sonuçlarına göre kart Eylül ayında kullanıma açılmaktadır. Başvuruların yapılmasından sonra sonuçlar 6 ay sonra belli olmaktadır. Bu işlemlerin neticesinde doğru bilgi verdiği tespit edilmiş ailelere kartlar evlerine direkt olarak teslim edilmektedir. Kart onaylanma süresi dahilinde kullanıma kapalıdır. Ancak kullanıma kapalı olduğu süre boyunca kart içindeki bakiye, kullanıma açılınca toplu halde yüklenmektedir.

Belediye Sosyal Yardım Kart Başvurusu için Belgeler Nelerdir?

Belediye sosyal yardım kart başvurusu evrakları elden teslim edilmelidir. Buna göre belgeler kapsamında beyan edilmiş olan bilgilerin doğru olması gerekmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bu yardım kartları için talep edilen belgeler:

 • Kişinin İstanbul’da ikamet ettiğine dair ikametgah belgesi gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin herhangi bir sosyal güvencesi olmadığına dair fakirlik belgesi talep edilmektedir.
 • Kişinin maaş ödemesinin olmaması ve herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 • Fakirlik belgesi muhtarlıklardan talep edilebilir.
 • Eşi vefat etmiş kadınların eşin ölüm belgesini beyan etmesi gerekmektedir.
 • Sağlık sorunları nedeniyle iş gücü kaybı olan ve çalışamayan vatandaşların durumu beyan ettikleri bir sağlık raporu göstermesi gerekmektedir.
 • Kişi eğer çalışıyorsa ve maaş alıyorsa, aldıkları ödemelerin yetmediğine dair aile fert sayısını da ibraz etmesi gerekmektedir.

Bu belgelerin tamamlanmasından sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ya da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne giderek bireysel olarak başvuru yapılmaktadır.

Fakirlik Kağıdı Nasıl Alınır?

Fakirlik kağıdı almak isteyen vatandaşların bağlı olduğu mahalle muhtarlarına başvurması gerekmektedir. Fakirlik belgesi alabilmek için vatandaşın üzerine taşınır ya da taşınmaz malların bulunmaması gerekmektedir. Belediyeler ve kaymakamlıklar bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen yardımlardan faydalanmak için fakirlik belgesi mutlaka alınmalıdır. Bu belge için herhangi bir ücret talep edilmez.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvuru ve Şartları

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?

Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu