emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 İBB Yardım Kartı (Çeki) Başvurusu ve Sorgulama!

2021 İBB Yardım Kartı (Çeki) Başvurusu ve Sorgulama!

İnternet üzerinden İBB yardım kartı (çeki) başvurusu ve sorgulama işlemlerini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. İBB Yardım Kartı ve Çeki başvuruları yıl içinde yılın son ayına kadar yapılabilecek başvurulardır. Başvurular sonrasında Aralık ayında başvuruların denetim ve inceleme süreci başlar.

İBB Yardım Kartı ve Çeki başvurularını ihtiyaç sahibi kişiler yapmaktadır. İhtiyaç sahibi olmayan, ek gelir elde etmek isteyen kişiler başvuru yapmamalıdır. Yapılması durumunda ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yardımlarla ilgilenen görevliler tarafından başvuruların denetlemesi sonucunda başvuru onaylanmaz.

İBB Sosyal Yardımı, yalnızca İstanbul şehrinde yaşamakta olan vatandaşlar için geçerlidir. Bu sebeple başka bir ilde yaşayan kişilerin başvuru yapmaması gerekmektedir. İl dışından başvuru yapılma halinde başvuru, denetim ve inceleme sürecinden geçemeyip iptal edilir.

Başvuruların onaylanması sonucunda verilen İBB Sosyal Yardım Kartlarının açılış tarihi her yıl değişkenlik gösterir. Aralık ayındaki inceleme yeni yılın ilk aylarına sarkar. Yaklaşık olarak 3-4 ay sürer. Değerlendirme esnasında kullanıma kapatılmış olan kartlar, başvurusu kabul edilmiş kişilere kartları dağıtıldıktan sonra tekrar kullanıma açılır.

Denetleme sürecinden sonra kişilerin kartlarına bu süreç esasında yatırılamayan paralar da yatırılır. Böylece başvurusu kabul edilen kişiler başvuru sürecindeki geçen zamanda almaları gereken yardımlar konusunda mağdur edilmemiş olurlar.

İBB Yardım Kartı Nedir?

İBB Sosyal Yardımı Kartı muhtaç, temel gereksinimlerini karşılayamayacak durumdaki kişiler ve aileler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği yardım projesinden faydalanılması için verilen bir karttır.

Bu karta ailelere ve kişilere karşılayamadıkları ihtiyaçlarını karşılamada yardım etme amaçlı olarak kişinin ihtiyacı kadar para yatırılır. Bu yardımdan faydalanmak ve kart sahibi olmak için müracaat etmek gerekmektedir. Müracaat sonucunda başvurusu kabul edilen kişilere ve ailelere kartları verilir.

İBB yardım kartlarına paralar İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yatılır. Kişiler kartlarındaki bu paralar ile temel ihtiyaçlarını gidererek market alışverişlerini yapabilmektedirler. 2021 yılının başında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bilgiye göre 176.000 hane bu yardım projesinden yararlanmaktadır.

İBB Yardım Kartı ve Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Yardım Kartı ve Çeki müracaatları 3 farklı yöntemle yapılabilir. Başvuru için yapılması gereken zorunlu bir yöntem yoktur. Kişiler başvurularında hangi yolu seçmek isterlerse ya da başvurularını hangi şekilde yapabilecekler ise yapabilirler.

Bu yöntemler şu şekildedir:

 • Edirnekapı, Üsküdar ve Büyükçekmece semtlerinde bulunmakta olan Sosyal Yardım Birimlerine gidilip yapılabilir.
 • Alo 153 hattını arayarak veya 444 00 93 şeklindeki telefon numarasından başvuru için bilgi alınabilir ya da sözlü bir şekilde başvuru yapabilir.
 • Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan Kadın Koordinasyon Merkezine gidilip ilgili başvuru formunun doldurulmasıyla yapılabilir.

Başvuru için detaylı bilgi ya da yardım almak konusunda kişiler, ikamet ettikleri mahalle muhtarına gidip danışabilirler.

İBB Yardım Kartı ve Çeki Başvurusunu Kimler Yapabilir?

İBB Sosyal Yardım Kartı ve Çeki müracaatını yapabilecek kişiler yoksul ve diğer muhtaçlık durumlarda olmaları sonucunda İBB Sosyal Yardım’dan faydalanabilir.

Bu durumlar:

 • Ailede kişi çalıştığı halde ailesinin kalabalık olmasından ötürü aldığı gelirin aile bireylerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor olması durumunda müracaat edilebilir.
 • Sağlık sorunları nedeniyle çalışamıyor olan kişiler için de müracaat seçeneği vardır.
 • Kendi işi olmayıp eşi sayesinde geçinebilmiş olan, eşi vefat ettiğinde ise hiçbir gelir elde edemeyen kadınlar için de başvuru seçeneği vardır.

Bu sebeplerle kişiler ve aileler İBB Sosyal Yardım’dan faydalanabilirler. Bu yardım,  şartları sağlamış ve başvurusu onaylanmış ihtiyaç sahiplerine, başvuru kabulü sonucunda şahıslarına tahsis edilen kartları ile ihtiyaçlarını karşılama fırsatı sunar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Telefondan Başvuru

İBB Sosyal yardım kart ALO 153 hattı üzerinden de kolayca yapılmaktadır. Bunun için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı arayarak Beyaz Masa üzerinden başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Şayet Beyaz Masa 153 hattı meşgul ise arayabileceğiniz diğer hat 0212 444 00 93 numarası olmaktadır. Telefon üzerinden başvuru dışında bireysel olarak Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olarak çalışan Kadın Koordinasyon Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Buna göre başvurularda dikkat edilmesi gereken unsurlar:

 • Başvuru yapan kişinin SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kurumlarından birine bağlı olarak ödeme almaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin üzerinde kayıtlı herhangi bir malı olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması aranan şartlar arasındadır.

İBB Yardım Kartı ve Çeki Şartları Nelerdir?

İBB Sosyal Yardım Kartı ve Çeki için gerekli koşullar vardır ve bu koşullar kişiler tarafından karşılanması halinde İBB Yardımına başvuru yapılabilir. Kişiler müracaat etmeleri gereken ilgili yerlere gidip müracaatlarını gerçekleştirebilirler.

Bu şartlar ise şu şekildedir:

 • Başvuru sahibinin İstanbul ilinde ikamet ediyor olması,
 • Hiçbir sosyal güvencesinin olmaması,
 • Sağlık problemleri sebebiyle çalışamıyor olması,
 • Muhtaçlık sınırının altında olduğunun belgeyle kanıtlanması,
 • Düzenli bir işte çalışmıyor ya da çalışamıyor olması ve gelirinin olmaması,
 • Başvuru sahibi kadın ise eşinin vefat etmiş olması,
 • Başvuru sahibinin çalışıyor olması ancak geliri ailesinin ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor olması gerekmektedir.

Bu koşulları sağlayan kişiler veya aileler başvuru yapma hakkına sahip olmaktadır. Bunlar dışındaki kişiler ise başvuru yapmamalıdırlar. Aksi takdirde başvuruları geçersiz sayılır.

İBB Yardım Kartı ve Çeki İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İBB Yardım Kartı ve Çeki için gereken belgeler olmadan müracaatlar gerçekleştirilemez. Kişiler ilgili yerlerden başvuru için olması gereken belgeleri edinip müracaat edecekleri yerlere de bu belgelerle giderek başvurularını yapabilirler.

Başvuru için olması gereken evraklar:

 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi,
 • Kişinin gelirinin ya da sosyal güvencesinin olmadığına dair muhtaçlık belgesi,
 • Başvuru sahibinin İstanbul şehrinde ikamet ettiğinin kanıtı olması için ikametgâh belgesi,
 • Sağlık problemlerinden ötürü çalışamayan başvuru sahipleri için çalışamadıklarına dair bir belge olan sağlık raporu,
 • Eşi vefat etmiş kadın başvuru sahipleri için eşinin ölüm belgesi,
 • Çalıştığı halde ailesinin geçimini sağlayamayan başvuru sahipleri için maaş bilgileri belgesi, aile bireylerinin sayısı ve buna bağlı olarak ailede kişi başına düşen gelir miktarını belirten belge olmalıdır.

İBB Yardım Kartı ve Çeki müracaatları için gerekli olan belgelerde kişi yukarıdaki durumlardan kendisine uygun olan seçenekte yazan belgeleri elde etmesi halinde başvuru yapmak için ilgili yerlere gidip başvurusunu gerçekleştirebilir.

İBB Yardım Kartı ve Çeki Ne Zaman Açıklanacak?

En çok merak edilen konulardan bir taneside “İBB Yardım Kartının Ne Zaman Açılacağıdır“. İBB Sosyal Yardımlarının açıklanma tarihleri için net, belirli bir tarih bulunmamaktadır. Açıklanma tarihi başvuru sayısına göre ve denetleme sürelerine göre değişen bir unsurdur.

Yapılan başvurular Aralık ayında incelenmeye başlar ve bu inceleme, sonraki yılın ilk aylarına kadar devam eder. Başvuru denetlemeleri yaklaşık olarak 3 ay ile 4 ay arasında tamamlanır.

Başvuru denetimleri bitiminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerekli açıklamalar yapılır. Yardım başvurusu yapmış kişilerin başvuru onayları sonrasında başvurularında belirttikleri adreslerine teslim edilen kartlarıyla yardımdan yararlanmaya başlayabilirler.

İBB Yardım Kartı ve Çeki Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB Yardım Kartı ve Çeki sorgusu için yapılması gerekenler için bir yöntem bulunmamaktadır ancak başvuru sorgusu ya da bakiye sorgusu yapılabilmektedir. Bu iki sorgu için de birer tane yol vardır.

Bunlar şu şekillerde yapılabilir:

 • İBB Sosyal Yardım’a başvuru yapmış kişilerin başvurularını sorgulamaları için arama motoruna İBB başvuru sorgusu yazarak çıkan ilk sayfaya tıklayıp sayfaya gittikten sonra sayfada çıkan kimlik numarası bilgisi ve doğum tarihi bilgisi kutucuklarını kendi bilgileri ile doldurduktan sonra başvuru durumu sorgusunu yapmış olur.
 • İBB Sosyal Kartına sahip kişilerin bakiye sorgusu yapabilmesi için ise internet üzerinden yapılabilecek bir yöntem bulunmamaktadır ancak kişiler kart ile alışveriş öncesinde ya da alışveriş esnasında görevliden kalan bakiye için bilgi alabilirler.

İBB Yardım Kartı ve Çekinde Kaç TL Var?

İBB Yardım Kartı ve Çekine yatırılan miktarlar ailedeki kişi sayısına, muhtaçlık durumuna göre değişebilmektedir. Bu sebeple bu yardıma başvurmuş herkese eşit miktarda para yatırılmamaktadır.

İBB, İstanbul’daki yoksul insanlara uzun zamandır bu yardımı yapmaktadır. Bu yardım, belli bir süre hanelere koli dağıtımı şeklinde yapılırken İstanbul Büyükşehir Belediyesinin aldığı karar sonrasında kartlı sisteme geçiş yapılmıştır. Böylece yardım yöntemi, başvurusu kabul edilmiş kişilere kendilerine özel kartlar tahsis edilmesi ve o kartlara belirli miktarda para yatırılması şeklinde değişmiştir.

Kart yönteminde başvurular alınır, değerlendirilir ve belirtilen adreslere dağıtıldıktan sonra kartlar açılır ve para yüklemesi yapılır. Kişiler kartlar açıldıktan 24 saat sonra kartları kullanmaya başlayabilirler. İlk olarak kartların açılışında tüm kart sahiplerine 200 TL yüklenir.

Sonraki aylarda ise başvuru denetimi sonucunda belirlenen ailenin ihtiyaç miktarı, haneden haneye 50 TL, 100 TL ve 150 TL arasında değişir. Paraların kartlara yatması her ayın 1’inde gerçekleşir. Muhtaçlık durumu zamanla değişen, iş sahibi olan veya gelir durumu iyileşen hanelerde yardıma ihtiyaç olmadığı tespit edildikten sonra bu hanelerin kullandığı yardım kartları iptal edilebilir.

İBB Hangi Yardımları Yapıyor?

İBB tarafından yapılan yardımlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Çalışmaları adı altında toplanmış 7 adet yardım yöntemleridir.

Bu yardımlar şu şekildedir:

 • İhtiyaç Sahiplerine Nakdi Destek: Ekonomik ya da sosyal yönden zorlanan kişi ve ailelere verilen destektir.
 • Eşya Desteği: Eşya ihtiyacı tespiti halinde muhtaç kişilere veya ailelere verilen eşya desteğidir.
 • Tersine Göç Hizmeti: İstanbul’a farklı bir şehirden gelip belirli nedenlerden ötürü İstanbul’da yaşamakta zorlanan ve geldiği şehre geri dönmek isteyip dönme imkânı bulamayan kişiler için verilen bir destektir.
 • Sen Oku Diye Eğitim Desteği: İstanbul’daki lisans ve ön lisans eğitimleri harici tüm eğitim düzeylerindeki engelli, şehit çocuğu, yetim, öksüz öğrencilerin tamamına, yılda bir kez olmak kaydıyla verilen maddi destektir.
 • Sosyal Destek İstanbul Kart: Temel ihtiyaç desteği yapmak amacıyla başvuruları halinde yapılan kapsamlı denetlemeler sonucunda kişiler ya da ailelere verilen kendilerine özel kartlarla birlikte o kartlara yatırılan yardımlardır.
 • Genç Üniversiteli Desteği: İstanbul’da kendisinin ya da ailesinin bulunması halinde maddi açıdan zor durumda olan ön lisans veya lisans öğrencilerine verilen maddi destektir.
 • Halk Süt Desteği: İstanbul’da bulunan ve yardım alan ailelerin 3-6 yaş ve arasındaki çocuklarına her bir çocuğa haftada 2 litre olmak üzere ayda 8 litre süt verilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrinde ikamet etmekte olan fakat muhtaç ve zor durumlar yaşayan vatandaşlar için yardım çalışmalarına devam etmekte ve vatandaşlara 7 farklı şekillerde destekler sağlamaktadır. Böylece yoksul aileler ve kişiler için İstanbul’da yaşam biraz daha kolaylaşmıştır.

İBB Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım müracaatları 2 farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Müracaat etmeden önce kişilerin İBB Yardım Kartı ve Çeki başvuruları için gerekli belgelerden haberdar olmalılardır. Bu belgeler olmadan başvuru yapamazlar. Bu belgeleri şartlara uygun oldukları şekillerde aldıktan sonra müracaat edebilirler.

Bu başvuru yöntemleri şu şekildedir:

 • Telefon ile yapılan başvuruda 0212 444 00 93 numarasını tuşlayıp çağrı merkezine bağlanılır. Kişi İBB Sosyal Yardım başvurusu yapmak istediğini belirttikten sonra çağrıdaki görevliye istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde vermelidir. Görevlinin bilgilendirmesi halinde kişi belgelerini ilgili yere götürmelidir ve bu şekilde başvurusunu tamamlamalıdır.
 • İnternet sitesi üzerinden yapılan başvuruda ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yardımlarla ilgili internet sitesine girip başvuru formunu doldurduktan sonra yine belgelerini gerekli yerlere bırakması gerekmektedir. Bunun sonucunda başvurusu gerçekleşir.
 • Başvuru için ikamet edilen mahallenin muhtarına da gidilebilmektedir. Doldurulan form sonucunda kimlik belgesi fotokopisi, muhtaçlık belgesi gibi her başvuru yönteminde gerekli olan belgeler muhtarlığa iletildikten sonra başvuru yapılmış olur.
 • Son yöntem olarak kişinin bizzat kendisi, Kadın ve Aile Hizmetleri’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne gerekli belgeleriyle giderek başvuru yapmak istediğini görevli kişilere bildirdikten sonra formu da doldurarak başvurusunu gerçekleştirmiş olur.

Fakirlik Kağıdı Nasıl Alınır?

Fakirlik kağıdı almak isteyen vatandaşların bağlı olduğu mahalle muhtarlarına başvurması gerekmektedir. Fakirlik belgesi alabilmek için vatandaşın üzerine taşınır ya da taşınmaz malların bulunmaması gerekmektedir. Belediyeler ve kaymakamlıklar bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen yardımlardan faydalanmak için fakirlik belgesi mutlaka alınmalıdır. Bu belge için herhangi bir ücret talep edilmez.

İBB Gıda, Erzak, Yardım Kolisi, Eğitim Yardım Başvurusu

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Başvurusu ve Sorgulama

İBB Aile Destek Paketi Başvurusu (Aylık 250 TL) Yardım

İBB Anne – Bebek (Yenidoğan) Destek Paketi Başvurusu

Yorumlar

 1. şahin tangül dedi ki:

  imamoğlu ve ekibi geldiğinden beri ceşitli bahanelerle kartları iptal ediyor yazıklar olsun ben başka bir şey demiyorum

 2. duygu dedi ki:

  Kolay gelsin iki cocugum var biri bebek anne bebek yardimina yazildim tam 1 yil oldu henuz.eve gelinip bakilmadi ne zaman gelinir acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Müracaatınız ile ilgili sorgulamayı beyaz masayı arayarak yapabilirsiniz.

 3. Hatice dedi ki:

  Merhaba ben 150 TL yardım kartı kullanıyordum yetmiyor diye baş vurdum eve geldi bakdilar 100 TL yapmışlar neden ben anlamıyorum tekrar başvuru yapsa yukselirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Gelirde bir değişiklik yok ise yükselme diye düşünüyorum. Yine de beyaz masaya şikayetiniz ile ilgili bir kayıt açabilirsiniz.

 4. Yunus dedi ki:

  Merhabalar benim aylık kartım yeterli olmadığı için yükseltmek için başvurdum eve geldiler daha sonra mesaj geldi evrak istediler bu olumlu mu olumsuz mj

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Olumsuz bir durum olsaydı red cevabı ulaşırdı

 5. Hanife dedi ki:

  3.tane çocuğum var biri küçük mama yiyo eşim pandemiden dalayi calisamiyo kiradayim durumum yok yardım istiyorum k

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   153 beyaz masayı arayarak kayıt oluşturmanız gerekmektedir.

 6. Rabia Çiftçi dedi ki:

  İBB 8 10 ay önce market kartımı iptal etti başvuru tekrar yaptım gelip içeri girmeden benle konuşmadan red geldi. Eşim tüm pandemi evdeydi ücretsiz izündeydi kira banka kredi küçük çocuk var okula gider. Ben 100/91 işitme engelliyim ve 100/70 böbrek kronik hastalığım var raporlarım mevkut yenilettim zaten. Tekrar başvuru yapmak istedim 10 ay geçti almıyorlar başvurumu zaten verdikleri 100tl onu da çok görüp pandemi zamanında zor geçti kira ödemek için kredi çektik çocum uzaktan eğitime yarım yamalak katıldı tablet de gelmedi kartımı da iptal ettiler hani herşey güzel olacaktı . Çocuğuma ayakkabı alamadım japon yapıştırıcı sürüp okula gidiyoruz ben utandım ama onlar utanmadı hey Allahım hey

 7. REMZİYE AKYASAN dedi ki:

  4aylk bebegim var yardlm iktiyac almak ıstiyorum bez mama almak için yetisemiyorum yiyecek merdiven siliyorum beşik klyafet almak için başl vurmak istiyorum ikisi öğenci kikisi küçük

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hem ibb ye hem de ilçe belediye sosyal hizmetler müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

 8. lamiye dedi ki:

  slem alikm ben sizden kert yardimi iyistyürim tek çeram sizmsin alah sonre size güvenyürim bize sahim cekn lütfn biz koydiz 6 çoçklerm medi dürümm cok düşk lütfn sizse riçam ver

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   ALO153 Çağrı Merkezi ni arayarak başvuru yapabilirsiniz.

 9. Sevim Öztürk dedi ki:

  7 ay önce ibb yardım başvurusu yapmıştım 2 sene oldu eşim vefat etti kiracıyım iki çocuğumun ikiside öğrenci lise ve üniversite okuyorlar yardım etmenizi istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Beyaz masa ile tekrar iletişime geçebilirsiniz.

 10. Cemile dedi ki:

  Eşim 7 sene kanser tedavisi gördü keçen sene vefat etdi 4 ay sigortalı çalismisdi i 2.5 sene raporluydu 12 yaşında oğlum var ama ipotekli küçük bir evimiz olduğu için hiç bir destek almıyorum yetim aylığı da vermediler ama kolları bilezik dolu insanlar biliyorum her türlü yardım yapılıyor insan bunları gördükçe gerçekten üzülüyor daha önce kart başvuru yaptm eşim hasta olduğu halde vermediler ben çalışıyorum yetimime de kendime de bakıyorum ama seçim zamanı kapıma gelenleri öyle kovacam ki ….

 11. Sevgi ödemiş dedi ki:

  Merhaba ben de ibb sosyal yardım kartı başvuru yaptım olumlu sonuçlandı evrak istediler verdim kaç gün de belli olur sonuç

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   7 – 14 gün içinde sonuçlanabilir.

 12. Ekrem tayfur dedi ki:

  Sayin baskanim sizden cicam benbir engelli vatandasim yuzde ellibir raporum var calisamiyurum evim kira kirami odeyemiyurum lutfen bana yardimci olurmusunuz cok gecim sikintisi cekiyurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İBB Beyaz masa sitesinden başvuru yapabilir veya 153 nolu hattı arayabilirsiniz.

 13. Hasan kılıç dedi ki:

  Benim 3 çocuğum var bana hiç yardım edilmiyor Benim eşim boyacı bupandemide hiç yardım görmedim iste yok ne kart ne para nede erzak

 14. Hasan bacanlı dedi ki:

  İyi günler Alışveriş kartı ilk geldiği ay yükleme yapılmıştı ondan sonra yükleme yapılmıyor nereden bilgi alabilirim Bana yardımcı olabilir misiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İBB beyaz masa ile iletişime geçebilirsiniz.

 15. Hülya tarhan dedi ki:

  maddi durumumuz yok kiracıyim 7 çocuğum var eşim çalışmıyor zor durumdayım bende sosyal yardım kartı ihtiyacım var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Lütfen beyaz masaya müracaat ediniz. ayrıca ilçe belediyelere de müracaat edebilirsiniz.

 16. Hülya tarhan dedi ki:

  maddi durumumuz yok kiracıyim 7 çocuğum var eşim çalışmıyor zor durumdayım bende sosyal yardım kartı ihtiyacım var

 17. Erkan çoban dedi ki:

  bu pandemi döneminde çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz sesimizi duyurmak için yazdım pek kimsenin umurunda değil mualesef

 18. tugba dedi ki:

  merhaba ben 3 4 senedır ıbb yardım kartı alıyorum bana msj geldı 153 u arayın dıye aradım bılgılerım guncellendı eve zıyarete gelcekler evden ayrılmayın dedıler 10 gun oldu gelen olmadı evden cıkamıyorum kac gunde gelıller yardımcı olurmusunuz tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   153 beyaz masaya danışmanızda fayda var. Birim yetkilileri sırayla gelmektedir.

 19. Ayşegül dedi ki:

  Kasim ayı kartlari neden yüklenmedi

 20. Sevim õzcan dedi ki:

  Merhaba benim kart kapatıldı iki çocuk annesiyim Birtane çocuk okula gidiyor ben kartla okul işin kartla meyva suyu alıyorum artık almıyorum çünkü kapatıldı evimi geçiyor dum artık kart yok kartla yağ yumurta alıyorum makarna alıyorum sayın bakanım 7 senedir hiç kapatıldı ben sizden yetmiyordiye zaman istemiştim çünkü 100 TL yetmiyordiye keşke istemeseydim kartımı geri istiyorum evim kira 900 TL kartımı geri istiyorum lutfen başka hiçbir gerim yok ben çalışamıyorum çünkü ayağım engeliyim eşimin getirdiği para kira gidiyor
  Çünkü yetmiyor

 21. arzu dedi ki:

  benim kartimi neden iptal etiniz 4 yılık kartımı kulaniyodum bebegime bez mama aliyodum ihtiyacı olan iptal ediyosunuz olmayana veriyosunuz ne dim helal etmiyorum hakimi ne güzel oldu herşey

 22. arzu dedi ki:

  merba ben biskivi icin bas vuru yaptim dediler iki hafta kadar bilgi verecekler haber gelmedi nals.bilgi alirim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alo 153 beyaz masadan bilgi alabilirsiniz.

 23. Tansu dedi ki:

  Merhaba ben bu yardimmi istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alo 153 beyaz masa ile iletişime geçmelisiniz.

 24. CÜNEYT FATİH DELİORMAN dedi ki:

  bu AKP VE MHP NASIL BIR PARTI ARKADAS YAZIKLAR OLSUN.KENDILERI ACABA ÖNCEDEN YERINDE TESPITMIS YAPTIRMIS.KOLI KOLI EVLERE GIDEN ERZAKLARI BILIYORUZ..1000 TL ICIN MURACAT ETTIM.3 COCUK BABASIYIM VE COK ZOR GECINIYORUM.EVIM KİRA.NE YARDIM NE BISEY ALDIM AMA HEP RED CVP VERILDI.ARABASI OLAN EVI OLANLARA GOZUMLE GORDUM PARALAR DAGITILDI.KIZILAY FAKIR VEYA ZOR DURUMDA OLANLARIN DEGIL SITEDE.OTURANLARIN AYAKLARINA GITTI.BUNLARI GÖRDUK.NEREYE MURACAT ETSEM HEP KAPI YUZUME KAPANDI.BIZLERE YAZIK DEGILMI.ALLAH BU YARDIM YAPANLARI ENGELLIYENLERI GORUYOR.allah yardimcimiz olsun ne diyim simdi

 25. Fatime dedi ki:

  Merhaba benim 3 cocugum var esim calismiyor market karti icin mesaj attim belediyeyi aradim birkikte basaracagiz turkiye ordan kaydi yapin dedi ama yapamadim neyapmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alo 153 beyaz masaya arzyarak başvuru ile ilgili yardım alabilirsiniz. Ayrıca https://sosinc.ibb.gov.tr/ linkinden başvurabilrsiniz.

 26. davut kalkan dedi ki:

  beyaz masaya yardım kartı başvurusu yaptım daha gelcek 2 ay oldu

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba belediyeye yardım başvurusu yaprım nakti yardım ve sosyal kart için eve denetlemeye geldiler küçük bebeğim ilkokula giden küçük çocuğum ve 21 yaşında kızım var sadece kızım çalışıyor dedim eve baktılar çocukların ihtiyacı olup olmadığını sordular ve yatakları yok diye yazdılar birde tadilat diye not ettiler denerlemeden sonra ne kadar sürede sonuçlanır ve makti yardım yapılırmı bana yazdıkları içi acaba teşekkürler

 27. songül dedi ki:

  eşim işsiz kira ‘dayız fatura lar birikmiş oduyemiyoruz iki tane cocuk var market gida karti istiyoruz sizden yardim istiyoruz bize de yardim ediniz lütfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Faturaları askıya koymak için beyaz masa ile iletişime geçebilirsiniz.

 28. burhan dedi ki:

  Yeni istanbul taşındım kiradayim yardım istiyorum kart yardımı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Beyaz masa ile irtibata geçmelisiniz.

 29. Şükran dedi ki:

  Eşim in malum durumdan dolayı işi yok kiradayım iki çocuğum var erzak kartı istiyorum çok ihtiyacım var zor durumdayım lütfen yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekiyor pandamiden önce muhtarlık fakirlik kâğıdı vermişdiler nere mütacat etmeliyim acil yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E devletten 1000 tl içinde başvuru yapın Pandemi ile ilgili. 153 Beyaz masayı alarak başvuru yapabilirsiniz.

 30. Remziye dedi ki:

  Bu sadece istanbul icin mi gecerli

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet ikametgahı istanbul olmalı

 31. Zeynep Çakır dedi ki:

  Ben de kiradayım iki tane çocuğum var kiramı ödeyemiyorum faturalarımı ödeyemiyorum kira 850 lira eşim çalışmıyor çok zordayım çok zor durumdayım bir ihtiyaç kanki de bana da verebilir misiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Beyaz masa ile görüşmeniz gerekmektedir.

 32. Semra dedi ki:

  Eşim ben ve oğlum kovid.19 hastaligina yakalandik gunlerdir evdeyiz herhangi bir grlirimiz yok basvuruda bulundum bana gelen cevapsa 184 le iletisime geçin dediler zaten sağlik olarak ilgileniyorlar ama benim bu durumda gidaya temizlik malzemrsine ihtiyacim var nr yapicaz bilmiyorum zor durumdayiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İlçe belediyeye ulaşırsanız yardım alablirsiniz.

 33. Sevgi dedi ki:

  Merhabalar ben vürüs olayı çıkmadan evel kart başvurusunda bulunmuştum fakat daha sonra vürüs çıkınca sonuç alamadım şimdide eşim işten çıkardılar işsizlik maşıda alamıyoruz 3 tane çocuğum var birlikte başarçazdan form doldurdum oda olumsuz olarak geri dönüş yaptılar nasıl bir sistem anlamıyorum bir insan ihtiyacı olmasa nediye yardım istesinki karşılığı olumsuz oluyor .

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eşiniz Sosyal hizmetlerden 1177 tl alma hakkına sahip, Ayrıca 153 beyaz masayı arayabilirsiniz. Durumunuzun değiştiğini eşinizin işten ayrıldığını belirtiniz

 34. Aysegül keklici dedi ki:

  Maddi.manevvi yardima ihtitacim var nolur yardim edin kart istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   153 beyaz masayı arayabilirsiniz.

  2. Senem dedi ki:

   2cocugum var kiramı 3aydir ödeyemiyorum ve devamlı ev sahibi kapımı çalıyor gıda yardımı istemiyorum para veya kart yardımı istiyorum ne olur bizide duyun eşim taksici ama iş yok kaldık ortada cocuklarima bi meyve bile alamiyorum bizede duyun ses verin

 35. Ozlem dedi ki:

  Zor günlerden geçiyoruz eşim ücretsiz izne ayırdılar durgun tekstil utucuydu askeri ücretle gecimizi iyi kötü sagliyorduk şimdi oda yok hiç bir gelirimiz yok üç çocuğum var mama ve bez bile alamıyorum iki yaşındaki oğluma karttan yaralansaydik iyi olurdu ama ortada hiç bir şey yok evde kayinpederin olduğu için uygun görmüyorlar böyle bir adaletsizlik var tek çalışan bir kuru maaş vardı şimdi oda yok bu zor zamanda yardım etmeseler peki ne zaman ediceksiniz 2017basvurdum çok gördüler vay halimize

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   işten çıkartılanlara 1177 tl ödeme yapılacak. İş kura başvuru yapabilirsiniz.

 36. Can dedi ki:

  Büyük başkan İmamoğlu

 37. Hülya Tarhan dedi ki:

  Maddi durumumuz yok kiradayım yedi çocuğum var kiram 900 3 öğrencim var eşim tekstil işinde ütücü olarak çalışıyo asker ücreti alıyor market kartına ihtiyacım var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Belediyen 153 beyaz masayı arayarak talebinizi iletebilirsiniz.

 38. Fatma kulup dedi ki:

  Erzak kardı için yardım isdiyorum 3 çoçugum var evde hiç birşey yok çocuklar anne evde niye birşey yok diyorlar çok soruma gidiyor kahvaltılık yok domates salçası kahvaltıya koyuyorum lütfen erzak kardı için kayıt yabın beni lütfen Allah rızası için evlatlarım için cumhur başkanım lütfen kayıt edin beni birde bizim borçumuz var ontan sıkındı çekiyoruz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Belediyelerin sosyal hizmet brimlerine telefon ile müracaat edebilirsiniz. Ayrıca https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi linkinden de müracaat edebilirsiniz.