Genel

İBB Yardım Kartı Başvuru Nasıl Yapılır, Ne Zaman Açılacak ?

2021’da belediye sosyal yardım kart başvurusu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapılmaktadır. Sosyal yardım kartı, maddi anlamda yetersizlik yaşayan ailelere verilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaçlık durumu olan ailelere verilen bu yardım kartı, Eylül ayında kullanıma açılmaktadır. Kart başvurusu yapan kişiler, belediye yetkilileri tarafından denetlenir. Kart sahibi olan kişiler eğer uygun şartları sağlıyorsa, belediyeler tarafından kart desteği yapılmaktadır. Özellikle Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği kapsamında vatandaşların ailenin mutfak, kişisel bakım gibi market ihtiyaçlarını karşılaması için sosyal yardım kartı yardımı yapılmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Aşamaları Nelerdir?

İBB sosyal yardım kartı için başvuru iki yöntemle yapılmaktadır.

Bu yöntemler ise:

 • Belediye tarafından verilen sosyal yardım kartını alabilmek için vatandaşların telefonla başvuru yapması gerekmektedir. Telefonla başvuru yapabilmek için 0212 444 00 93 hattını arayabilirsiniz. Bu hat, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait bir hat olup alanında uzman kişiler destek vermektedir. Bu hattın meşgul olabileceği durumlarda ise Alo Beyaz Masa hattını 153 numarasından arayabilir ve başvurularınızı yapabilirsiniz.
 • Başvuru yapmak için bir diğer yöntem ise bizzat başvurmak olacaktır. Bunun için ihtiyaç sahiplerinin Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Bu yöntemlerin yanı sıra ihtiyaç sahibi vatandaşların muhtarlıklar, STK ve İnceleme Merkezi’ne de bizzat başvuru yapması mümkündür.

Kimlere İBB Sosyal Yardım Kart Yardımı Yapılır?

İBB sosyal yardım kart yardımı maddi yetersizlikler yaşayan kişilere verilmektedir.

İBB sosyal yardım kartı almaya uygun olan kişiler ise:

 • Eşi hayatını kaybetmiş olan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlar,
 • İşsiz olan T.C vatandaşları,
 • Sigortalı olarak çalışmasına ve geliri olmasına karşın kalabalık aile nüfusu sebebiyle maddi yetersizlikler yaşayan kişiler,
 • Sağlık sorunları sebebiyle yardıma muhtaç olan vatandaşlara İBB sosyal yardım kart yardımı yapılmaktadır.

Başvuru yapan kişilerin aracı ya da evi olmaması gerekmektedir. Üzerine taşınır ya da taşınmaz herhangi bir mal varlığı olan kişiler bu yardımı alamayacaktır. Sosyal yardım kart başvuru yapan kişiler, belediye yetkilileri tarafından denetlenmektedir. Başvuruların sonuçlanması ise 6 ay sürmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nereden Alınır?

İBB sosyal yardım kartı teslimi başvuru yapan kişinin ikamet ettiği yere elden teslim edilmektedir. Şayet başvuru yapan kişi evde değilse, evde yaşayan diğer aile üyelerine kart teslimi yapılmaktadır. Başvurusu onaylanmış olan kişilerin sosyal yardım kartı 3 gün çerisinde teslim edilmektedir. Ancak kart başvurusunun onaylanması denetlenmelerin tamamlanması için 6 ay kadar sürebilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartının Geçtiği Marketler Hangileridir?

İBB sosyal yardım kartının geçtiği yerler İBB tarafından belirlenmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyes ile anlaşmalı olan marketlerden dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Kart bakiye kapsamında temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünleri, ya da gıda ürünleri satın alabilirsiniz.

Belediye sosyal yardım kartı geçen marketler ise:

 • Şok Market
 • KİM
 • Çağrı Market
 • UCZ
 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Rammer
 • Happy Center

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar =

İBB sosyal yardım kartının limiti başvuru yapan kişinin maddi durumuna göre belirlenmektedir. Kartların farklı limitleri bulunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kart limitinin ne kadar olacağı başvuru yapan kişinin uzmanlar tarafından denetlenmesinden sonra belirlenmektedir.

Belediye tarafından yapılan araştırmalar sonucunda başvuruda bulunan kişilerin mağduriyet durumlarına göre aşağıdaki limitler kişilere verilmektedir:

 • 50 TL
 • 100 TL
 • 150 TL

Kart limiti başvuru sırasında belirlenmemektedir. Kart alacağı onaylanmış olan kişilere, uzmanların denetiminden sonra kart limiti belirlenmektedir. Kartın ilk yüklemesinde ise her limitte 200 TL olmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kart sorgulama işlemleri internet üzerinden yapılamamaktadır. Kart içerisinde ne kadar bakiye olduğunu sorgulamak için yardım kartının geçtiği anlaşmalı marketlere gidebilir ve kartın sorgulanması için kasiyerden destek isteyebilirsiniz. Limit sorgusunu yalnızca bu yöntemle yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden ya da E-SGK üzerinden kart sorgusu yapmanız mümkün değildir.

E-Devlet Üzerinden Yardım Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

İBB Sosyal Yardım Kartı Telefondan Başvuru İşlemleri

İBB Sosyal yardım kart ALO 153 hattı üzerinden de kolayca yapılmaktadır. Bunun için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı arayarak Beyaz Masa üzerinden başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Şayet Beyaz Masa 153 hattı meşgul ise arayabileceğiniz diğer hat 0212 444 00 93 numarası olmaktadır. Telefon üzerinden başvuru dışında bireysel olarak Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olarak çalışan Kadın Koordinasyon Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Buna göre başvurularda dikkat edilmesi gereken unsurlar:

 • Başvuru yapan kişinin SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kurumlarından birine bağlı olarak ödeme almaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin üzerinde kayıtlı herhangi bir malı olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması aranan şartlar arasındadır.

Bu koşullara uygun olan vatandaşlar hem telefonla hem de bireysel olarak İBB sosyal yardım kartı için başvuru yapabilmektedir. Başvuru yaparken fakirlik belgesi de talep edilmektedir. Başvuru belgelerini tamamlayan vatandaşlar denetim sırasına alınır ve uygun olan vatandaşlara kart teslim edilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartları Kullanıma Ne Zaman Açılır?

İBB sosyal yardım kartının açılması için belediyeler her sene başvuru yapar ve başvuru sonuçlarına göre kart Eylül ayında kullanıma açılmaktadır. Başvuruların yapılmasından sonra sonuçlar 6 ay sonra belli olmaktadır. Bu işlemlerin neticesinde doğru bilgi verdiği tespit edilmiş ailelere kartlar evlerine direkt olarak teslim edilmektedir. Kart onaylanma süresi dahilinde kullanıma kapalıdır. Ancak kullanıma kapalı olduğu süre boyunca kart içindeki bakiye, kullanıma açılınca toplu halde yüklenmektedir.

Belediye Sosyal Yardım Kart Başvurusu için Belgeler Nelerdir?

Belediye sosyal yardım kart başvurusu evrakları elden teslim edilmelidir. Buna göre belgeler kapsamında beyan edilmiş olan bilgilerin doğru olması gerekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bu yardım kartları için talep edilen belgeler:

 • Kişinin İstanbul’da ikamet ettiğine dair ikametgah belgesi gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin herhangi bir sosyal güvencesi olmadığına dair fakirlik belgesi talep edilmektedir.
 • Kişinin maaş ödemesinin olmaması ve herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 • Fakirlik belgesi muhtarlıklardan talep edilebilir.
 • Eşi vefat etmiş kadınların eşin ölüm belgesini beyan etmesi gerekmektedir.
 • Sağlık sorunları nedeniyle iş gücü kaybı olan ve çalışamayan vatandaşların durumu beyan ettikleri bir sağlık raporu göstermesi gerekmektedir.
 • Kişi eğer çalışıyorsa ve maaş alıyorsa, aldıkları ödemelerin yetmediğine dair aile fert sayısını da ibraz etmesi gerekmektedir.

Bu belgelerin tamamlanmasından sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ya da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne giderek bireysel olarak başvuru yapılmaktadır.

Fakirlik Kağıdı Nasıl Alınır?

Fakirlik kağıdı almak isteyen vatandaşların bağlı olduğu mahalle muhtarlarına başvurması gerekmektedir. Fakirlik belgesi alabilmek için vatandaşın üzerine taşınır ya da taşınmaz malların bulunmaması gerekmektedir. Belediyeler ve kaymakamlıklar bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen yardımlardan faydalanmak için fakirlik belgesi mutlaka alınmalıdır. Bu belge için herhangi bir ücret talep edilmez.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvuru ve Şartları
Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?
Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

44 Yorum

 1. İyi günler Alışveriş kartı ilk geldiği ay yükleme yapılmıştı ondan sonra yükleme yapılmıyor nereden bilgi alabilirim Bana yardımcı olabilir misiniz

 2. maddi durumumuz yok kiracıyim 7 çocuğum var eşim çalışmıyor zor durumdayım bende sosyal yardım kartı ihtiyacım var

  1. Merhaba,

   Lütfen beyaz masaya müracaat ediniz. ayrıca ilçe belediyelere de müracaat edebilirsiniz.

 3. maddi durumumuz yok kiracıyim 7 çocuğum var eşim çalışmıyor zor durumdayım bende sosyal yardım kartı ihtiyacım var

 4. bu pandemi döneminde çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz sesimizi duyurmak için yazdım pek kimsenin umurunda değil mualesef

 5. merhaba ben 3 4 senedır ıbb yardım kartı alıyorum bana msj geldı 153 u arayın dıye aradım bılgılerım guncellendı eve zıyarete gelcekler evden ayrılmayın dedıler 10 gun oldu gelen olmadı evden cıkamıyorum kac gunde gelıller yardımcı olurmusunuz tesekkurler

  1. Merhaba,

   153 beyaz masaya danışmanızda fayda var. Birim yetkilileri sırayla gelmektedir.

 6. Merhaba benim kart kapatıldı iki çocuk annesiyim Birtane çocuk okula gidiyor ben kartla okul işin kartla meyva suyu alıyorum artık almıyorum çünkü kapatıldı evimi geçiyor dum artık kart yok kartla yağ yumurta alıyorum makarna alıyorum sayın bakanım 7 senedir hiç kapatıldı ben sizden yetmiyordiye zaman istemiştim çünkü 100 TL yetmiyordiye keşke istemeseydim kartımı geri istiyorum evim kira 900 TL kartımı geri istiyorum lutfen başka hiçbir gerim yok ben çalışamıyorum çünkü ayağım engeliyim eşimin getirdiği para kira gidiyor
  Çünkü yetmiyor

 7. benim kartimi neden iptal etiniz 4 yılık kartımı kulaniyodum bebegime bez mama aliyodum ihtiyacı olan iptal ediyosunuz olmayana veriyosunuz ne dim helal etmiyorum hakimi ne güzel oldu herşey

 8. merba ben biskivi icin bas vuru yaptim dediler iki hafta kadar bilgi verecekler haber gelmedi nals.bilgi alirim acaba

 9. bu AKP VE MHP NASIL BIR PARTI ARKADAS YAZIKLAR OLSUN.KENDILERI ACABA ÖNCEDEN YERINDE TESPITMIS YAPTIRMIS.KOLI KOLI EVLERE GIDEN ERZAKLARI BILIYORUZ..1000 TL ICIN MURACAT ETTIM.3 COCUK BABASIYIM VE COK ZOR GECINIYORUM.EVIM KİRA.NE YARDIM NE BISEY ALDIM AMA HEP RED CVP VERILDI.ARABASI OLAN EVI OLANLARA GOZUMLE GORDUM PARALAR DAGITILDI.KIZILAY FAKIR VEYA ZOR DURUMDA OLANLARIN DEGIL SITEDE.OTURANLARIN AYAKLARINA GITTI.BUNLARI GÖRDUK.NEREYE MURACAT ETSEM HEP KAPI YUZUME KAPANDI.BIZLERE YAZIK DEGILMI.ALLAH BU YARDIM YAPANLARI ENGELLIYENLERI GORUYOR.allah yardimcimiz olsun ne diyim simdi

 10. Merhaba benim 3 cocugum var esim calismiyor market karti icin mesaj attim belediyeyi aradim birkikte basaracagiz turkiye ordan kaydi yapin dedi ama yapamadim neyapmam gerekiyor

  1. Merhaba belediyeye yardım başvurusu yaprım nakti yardım ve sosyal kart için eve denetlemeye geldiler küçük bebeğim ilkokula giden küçük çocuğum ve 21 yaşında kızım var sadece kızım çalışıyor dedim eve baktılar çocukların ihtiyacı olup olmadığını sordular ve yatakları yok diye yazdılar birde tadilat diye not ettiler denerlemeden sonra ne kadar sürede sonuçlanır ve makti yardım yapılırmı bana yazdıkları içi acaba teşekkürler

 11. eşim işsiz kira ‘dayız fatura lar birikmiş oduyemiyoruz iki tane cocuk var market gida karti istiyoruz sizden yardim istiyoruz bize de yardim ediniz lütfen

  1. Merhaba,

   Faturaları askıya koymak için beyaz masa ile iletişime geçebilirsiniz.

 12. Eşim in malum durumdan dolayı işi yok kiradayım iki çocuğum var erzak kartı istiyorum çok ihtiyacım var zor durumdayım lütfen yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekiyor pandamiden önce muhtarlık fakirlik kâğıdı vermişdiler nere mütacat etmeliyim acil yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   E devletten 1000 tl içinde başvuru yapın Pandemi ile ilgili. 153 Beyaz masayı alarak başvuru yapabilirsiniz.

 13. Ben de kiradayım iki tane çocuğum var kiramı ödeyemiyorum faturalarımı ödeyemiyorum kira 850 lira eşim çalışmıyor çok zordayım çok zor durumdayım bir ihtiyaç kanki de bana da verebilir misiniz

 14. Eşim ben ve oğlum kovid.19 hastaligina yakalandik gunlerdir evdeyiz herhangi bir grlirimiz yok basvuruda bulundum bana gelen cevapsa 184 le iletisime geçin dediler zaten sağlik olarak ilgileniyorlar ama benim bu durumda gidaya temizlik malzemrsine ihtiyacim var nr yapicaz bilmiyorum zor durumdayiz

  1. Merhaba,

   İlçe belediyeye ulaşırsanız yardım alablirsiniz.

 15. Merhabalar ben vürüs olayı çıkmadan evel kart başvurusunda bulunmuştum fakat daha sonra vürüs çıkınca sonuç alamadım şimdide eşim işten çıkardılar işsizlik maşıda alamıyoruz 3 tane çocuğum var birlikte başarçazdan form doldurdum oda olumsuz olarak geri dönüş yaptılar nasıl bir sistem anlamıyorum bir insan ihtiyacı olmasa nediye yardım istesinki karşılığı olumsuz oluyor .

  1. Merhaba,

   Eşiniz Sosyal hizmetlerden 1177 tl alma hakkına sahip, Ayrıca 153 beyaz masayı arayabilirsiniz. Durumunuzun değiştiğini eşinizin işten ayrıldığını belirtiniz

  1. 2cocugum var kiramı 3aydir ödeyemiyorum ve devamlı ev sahibi kapımı çalıyor gıda yardımı istemiyorum para veya kart yardımı istiyorum ne olur bizide duyun eşim taksici ama iş yok kaldık ortada cocuklarima bi meyve bile alamiyorum bizede duyun ses verin

 16. Zor günlerden geçiyoruz eşim ücretsiz izne ayırdılar durgun tekstil utucuydu askeri ücretle gecimizi iyi kötü sagliyorduk şimdi oda yok hiç bir gelirimiz yok üç çocuğum var mama ve bez bile alamıyorum iki yaşındaki oğluma karttan yaralansaydik iyi olurdu ama ortada hiç bir şey yok evde kayinpederin olduğu için uygun görmüyorlar böyle bir adaletsizlik var tek çalışan bir kuru maaş vardı şimdi oda yok bu zor zamanda yardım etmeseler peki ne zaman ediceksiniz 2017basvurdum çok gördüler vay halimize

  1. Merhaba,

   işten çıkartılanlara 1177 tl ödeme yapılacak. İş kura başvuru yapabilirsiniz.

 17. Maddi durumumuz yok kiradayım yedi çocuğum var kiram 900 3 öğrencim var eşim tekstil işinde ütücü olarak çalışıyo asker ücreti alıyor market kartına ihtiyacım var

  1. Merhaba,

   Belediyen 153 beyaz masayı arayarak talebinizi iletebilirsiniz.

 18. Erzak kardı için yardım isdiyorum 3 çoçugum var evde hiç birşey yok çocuklar anne evde niye birşey yok diyorlar çok soruma gidiyor kahvaltılık yok domates salçası kahvaltıya koyuyorum lütfen erzak kardı için kayıt yabın beni lütfen Allah rızası için evlatlarım için cumhur başkanım lütfen kayıt edin beni birde bizim borçumuz var ontan sıkındı çekiyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu