emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2022 Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu

2022 Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu

2022 Yılında malulen emekli maaşı alma süreci zorunlu emekli olma durumunda başlamaktadır. İş yerinde meydana gelen kaza durumunda ve engellilik halinde maluliyet oluşmakta olup malulen emekli aylığı (maaşı) da yalnızca bu şartlarda sunulmaktadır.

Emekli aylığında olduğu gibi maluliyet durumunda da prim ödemeleri baz alınarak ödeme yapılmaktadır. Bu nedenle herkes için farklı oranlarda ödeme yapılması söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda maaş zamları da aynı şekilde uygulanmaktadır.

Malulen emeklilik maaşı alanların 4A ve 4B sigorta durumlarında farklı ödemelerle uygulanmaktadır. Bu nedenle emeklilik aylığına yönelik zam uygulamalarının da bağlı bulunan sigorta koluna göre alınması gerekmektedir.

Malulen emekli maaşının alınabilmesi aynı zamanda meslek hastalığının kalıcı sonuçlar doğurması gerekmektedir. Geçici hastalık durumlarında malulen emeklilik söz konusu olmamakta ve kalıcılık durumuna ilişkin de rapor beyanında bulunulması gerekmektedir.

Malulen emeklilik maaşları yıllık enflasyon oranlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Uygulama oranları ise maaş tutarı üzerinden hesaplanmakta her maaşın farklı tutarlarda neticelendirilmesi söz konusu olmaktadır.

Malulen emekli maaşının internet ortamı üzerinden sorgulanması yapılabilmektedir. Bu sorgulamaların kişisel bilgiler üzerinden belirlenmesi gerekmekte olup aynı zamanda sorgulamaların da bireysel olarak yapılması gerekli olmaktadır.

Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik şartları devlet tarafından belirlenmekte olup herkes için aynı şekillerde uygulanmaktadır.

Güncel malulen emeklilik maaşı şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Engel durumunun öncesinde en az 15 yıl boyunca sigortalı olarak çalışılmış olma şartı ilk sırada yer almaktadır.
 • Malulen emekli olma durumu aynı zamanda 1800 gün bakıma muhtaç ya da çalışmama durumunda olmayı gerektirir. Bu şartı sağlayanlar için prim günü hesaplamaları yapılmadan da emeklilik olabilmektedir.
 • Yaşlılık ya da engel durumuna ilişkin maluliyetin rapor halinde ilgili birimlere beyan edilmesi gerekmektedir.

Malulen emeklilik durumlarında bu şartların sağlanması durumunda sistem üzerinden işleme yapılmakta olup otomatik olarak maluliyet durumu beyan edilmektedir. Bu şartların sağlanması sürecinde aynı zamanda rapor alınırken mutlaka heyet raporu olarak bilinen şekilde geçerli raporların alınması gerekmektedir.

Malulen emeklilik durumu meslek hastalığı olarak bilinmesine rağmen bazı durumlarda mesleki olarak oluşmasa da çalışma durumu olmayan kişiler için devlet tarafından sunulmakta olan bir emeklilik hakkı olarak bilinmektedir.

2022 Yılı Malulen Emekli Maaşları Ne Kadar Oldu

2022 yılında emekli olan engelli vatandaşlar için verilen emekli maaşları, prim ödeme gün sayısına, ödenen prime esas kazanca ve malullük oranına göre belirlenmektedir. Bu sebeple malulen emekli olunduğunda herkesin eşit veya aynı maaşı alması mümkün olamamaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en düşük emekli maaşı 2.500 TL olacak demesinden sonra en düşük malulen emekli maaşıda 2.500 TL olarak güncellenmiştir.

2022 Yılı zamlı malulen emekli maaş tablosu;

2021 Maaşı2022 Maaşı
1.735 TL2.500 TL
1.844 TL2.500 TL
1.952 TL2.500 TL
2.061 TL2.585 TL
2.169 TL2.721 TL
2.277 TL2.858 TL
2.386 TL2.994 TL
2.494 TL3.130 TL
2.603 TL3.266 TL
2.711 TL3.402 TL
2.820 TL 3.538 TL
2.928 TL 3.674 TL
3.037 TL 3.810 TL
3.145 TL 3.946 TL
3.254 TL 4.082 TL
3.362 TL 4.218 TL
3.470 TL 4.354 TL
3.579 TL 4.490 TL
3.687 TL 4.626 TL
3.796 TL 4.763 TL
3.904 TL 4.899 TL
4.013 TL 5.035 TL
4.121 TL 5.171 TL
4.230 TL 5.307 TL
4.338 TL 5.443 TL
4.446 TL 5.579 TL
4.555 TL 5.715 TL
4.663 TL 5.851 TL
4.772 TL 5.987 TL
4.880 TL 6.123 TL
5.423 TL 6.804 TL
5.965 TL 7.484 TL

Hangi Hastalıklar Malulen Emeklilik Sürecinde Geçerli Sayılır?

Malulen emeklilik süreci için geçerli sayılan hastalıklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Epilepsi
 • Bunama
 • Beyin tümörü
 • Parkinson
 • Her türlü kanser hastalığı
 • Serebral Palsi
 • MS
 • Şizofreni
 • Bipolar Bozukluk
 • Görme bozuklukları (belirli kriterler dahilinde)
 • Anemi
 • Behçet Hastalığı
 • Organ kaybı (bacak, kol vb.)
 • Böbrek ya da akciğer nakli
 • Zeka geriliği
 • Siroz
 • Kalp yetmezliği
 • AIDS
 • Verem
 • Solunum yolu hastalıkları
 • Belirli metabolizma hastalıkları

Bu hastalıklar için de belirlenmiş olan farklı oranlar bulunmaktadır. Bu oranlar hastalığın iş göremezlik durumuna neden olması ile ilgili olarak belirlenmekte olup heyet raporu ile beyan edilmektedir

Organ yetmezliği ya da organ nakli gibi kriterler genel olarak kabul edilse de parmağın kaybı eğer işin devamına engel olmuyorsa malulen emeklilik kriterler içerisinde değerlendirilmemektedir. Bunun yanı sıra kanser hastalığında da tedavinin başarılı bir biçimde sonuçlanması durumunda malulen emeklilik durumu düşmektedir.

Malulen Emeklilik Yüzde Oranları

Malulen emeklilik yüzde oranları hastalığın hangi seviyede maluliyet oluşturduğunu beyan eden oranlar olarak bilinmektedir. Genel heyetler tarafından belirlenmekte olup herkes için aynı şekilde uygulanmaktadır.

Bilinen güncel yüzde oranları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • %40 üzerinde özrü olanlar için %50 ve %59 aralığında 16 yıllık sigorta şartı bulunmaktadır.
 • %40 ile %49 aralığında olanlar ise daha az özürlü kabul edildiği için 18 yıllık sigorta şartının bulunması gerekmektedir.

Emeklilik durumunun bu oranlar üzerinden hesaplanması gerekli olmakta, eksik kaldığı durumlarda ise özür türüne bağlı olarak kriterlerin sağlanmış olması mümkün olabilmektedir. Bunun için öncelikle hastaneler ile görüşme yapılarak ilgili raporların alınması gerekmektedir.

Bu kriterlerin yanı sıra herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Özür oranlarının yeterli olması durumunda başvuru sahiplerinin yaşları kaç olursa olsun malulen emekli olma hakkını elde edebilmektedirler.

Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik başvurusunun yapılması öncelikle özür durumlarının beyan edilmesini gerektirmektedir. İlgili şartların sağlanması durumunda gerekli evraklar ile Sosyal Güvenlik Kurumlarının il ve ilçe merkezlerine başvuru yapılabilmektedir.

Başvurunun yapılmasından sonra evraklar detaylı bir biçimde incelenmektedir. İncelemelerin olumlu ya da olumsuz sonuçlanması ise internet üzerinden görüntülenebildiği gibi aynı zamanda internet kanallarından da sorgulama yapılmaktadır.

Onaylanmayan başvurular için sürecin takip edilmesi açısından hangi gerekçelerle onaylanma yapılmadığının da bilgisi yine başvuru yapılan birimler üzerinden alınabilmektedir. Onaylanan başvurularda ise ilgili hesaplara maaş ödemeleri yapılmaktadır.

Malulen Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Malulen emeklilik başvurusu için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Maluliyet durumlarının taleplerine ilişkin dilekçe
 • İşe ilk giriş tarihinin gösterildiği belge
 • Erkekler için askerlik durumunu beyan eden belge (eğer askerlik yapılmadıysa neden yapılmadığı ile ilgili beyan)
 • Sağlık kurumlarından alınan özür ya da engel durumunu onaylayan belge
 • Önceden verilmiş olan maluliyet kararlarına ilişkin örnek beyan

Malulen emekli aylığı (maaşı) alabilmek için başvuru yapılırken bu evrakların verilmesi gerekmektedir. Evrakların eksiksiz bir biçimde başvuru esnasında teslim edilmesi durumunda başvuru süreçleri kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Evrak eksiklerinin olması durumunda ise başvuru süreci uzayabilmektedir.

Başvurunun yapılması esnasında teslim edilen evrakların mutlaka resmi onaylı belgeler olması gerekmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak evrakların resmi olduğundan emin olunması gerekmekte ve bununa birlikte teslim sürecinde de gerekli onaylar alınabilmektedir.

Malulen Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Malulen emekli maaşı hesaplama işlemleri sigorta prim günleri üzerinden yapılmaktadır. Kişiye göre değişmekte olan gün hesaplamalarının online sistemler üzerinden yapılması mümkün olduğu gibi başvuru birimlerinden de yapılabilmektedir.

Hesaplama yapılırken prim gününün 90 binden az olması önemli bir kriterdir. 90 binden az olan sigortalılar için ortalama alınması açısından 90 bin olarak hesaplanırken daha yukarıda olanlar için mevcut günler değerlendirilerek hesaplama yapılmaktadır.

Emekli maaşı hesaplama işlemleri için öncelikle E-devlet üzerinden prim günlerine ilişkin net gün sayısının alınması gerekli olurken aynı zamanda hangi sigorta kolu üzerinden emeklilik alınacağının da belirlenmesi maaşın net bir biçimde hesaplanabilmesi için gerekli olan kriterler arasında yer almaktadır.

Emekli maaşı hesaplamanın yapılması için aynı zamanda maluliyet oranları da etkili olmaktadır. Bazı hastalıkların özrü oranları daha düşük olurken bazı özürlerin daha yüksek oranlı olmasından kaynaklı düşük prim günlerinden hesaplanması sağlanabilmektedir.

Malulen Emekli Başvurusunun Reddedilmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Malulen emekli başvurusunun reddedilmesi durumunda yapılması gereken öncelikle hangi gerekçe ile reddedilmenin yapıldığı olarak bilinmektedir. Reddedilme durumu da sonraki süreçlerde yapılacak işlemleri belirleyecektir.

Olumsuz başvurular için Sosyal Güvenlik Kurumu başvuru birimleri ile görüşülerek hangi kriterin sağlanmadığının beyan edilmesi istenebilmektedir. Bunun akabinde eğer eksik bir evrak varsa evrak tamamlanmalı ya da rapor durumuna ilişkin kriterin farklı raporlandırmalar ile desteklenmesi gerekmektedir.

Bazı özür veya hastalık durumları malulen emeklilik onayı vermemektedir. Bunun için başvuru öncesinde bu oranlar neler olduğunun incelenerek başvuruda bulunulması sürecin daha sağlıklı bir biçimde ilerlemesini sağlayacaktır.

Malulen Emeklilik Sürecinde Hangi Kurumlardan Rapor Alınabilir?

Malulen emeklilik sürecinde rapor alınabilecek kurumlar öncelikli olarak resmi onay verilen kurumlar olarak bilinmektedir.

Bu kurumlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İkamet ilinde bulunan eğitim ve araştırma hastaneleri
 • Üniversitelerin tıp fakültesi olarak geçen birimleri
 • İkamet ilindeki devlet hastaneleri

Bazı özel hastanelerde de rapor onayı bulunmakla beraber, raporun kabul edilmeme riski de söz konusu olmaktadır. Bu nedenle öncelikle devlet kurumlarının tercih edilmesi ve raporları devlet birimlerinden alınması gerekmektedir.

Başvuru öncesinde Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine başvuru öncesinde gidilerek hangi kurumlarda başvuru alınabildiğinin öğrenilmesi etkili olabilmektedir. Bu sayede evrak ya da bilgi eksiği olmadan başvurular sonuçlanmaktadır.

Malulen Emekli Maaşları Hangi Durumlarda Kesilir?

Malulen emekli maaşlarının kesilme durumları resmi kurumlar tarafından belirlenmiş olan kriterler olarak bilinmekte olup şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Malulen emeklilik durumunun gerekçisi olan özrün ya da engelin ortadan kalkması durumunda aylık otomatik olarak kesilmektedir. Bu durum mevcut belgeler ile sisteme yansıtılmakta olup, belgelerin verilmemesi durumunda ise yasal işlem başlatılmaktadır.
 • Malulen emeklilik durumu aynı zamanda iş göremezlik olarak bilindiği için ilgili kişinin herhangi bir yerde sigortalı işe başlama durumunda da emekli maaşının kesilmesi söz konusu olmaktadır.
 • Maluliyet durumu, iş görememe haline %60 oranda etki etmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Fakat bu oranın düşmesi durumunda maluliyet durumlarının da ortadan kalkması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Malulen emeklilik durumunun ortadan kalkması Sosyal Güvenlik Kurumu ilgili kurulları tarafından denetlenerek onaylanmaktadır. Bu nedenle haksız yere bir kesinti yapıldığının belirlendiği durumlarda da başvuru yapılması söz konusu olmaktadır.

Maluliyet durumunun geçerliliğini sağlayan şartların ortadan kalkması da emekli maaşının kesilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle şartların iyi bir biçimde incelenmesi ve buna uygun olarak gerekli işlemlerin yapılması önemli olmaktadır.

Malulen Emekli Aylığının Süresi Var Mıdır?

Malulen emekli aylığının süresi mevcut engel ya da özür durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Kalıcı olmayan tanılı hastalıklarda minimum 12 ay, maksimum 24 ay aylık bağlanması söz konusu olmaktadır. Fakat mevcut tanının resmi kurumlar tarafından belirlenmesi gerekmektedir.

Malulen emekli aylığı almak isteyen hastaların 18 aylık bir maaş alma süreleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kemik iliği hastalığı olarak bilinen lösemi hastalığının da 18 aylık bir maluliyet maaş hakkı bulunmaktadır.

Verem hastalarının ya da kanser hastalığın tedavi süreçlerinin maluliyet süreleri ise 24 ay olarak bilinmektedir. Bu hastalıklarda da oran beyanında bulunulması gerekli olmakta, heyet tarafından beyanda bulunulması önemlidir.

Malulen Emekli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Malulen emekli maaşı sorgulaması E-devlet sistemleri üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet kullanımı için öncelikli olarak T.C kimlik numarasının alınması ve PTT üzerinden ilk kullanım şifresi ile girilmesi gerekmektedir.

E-devlet sistemi üzerinden SGK olarak bilinen başlığın altından emeklilik işlemleri yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra maaş hesaplamasının yapılabilmesi için de prim günlerinin aynı sistem üzerinden sorgulanması mümkün olmaktadır.

Malulen emekli aylığı (maaşı) alma hakkı bulunanların sistem üzerinden sorgulama yapmalarının yanı sıra SGK birimlerine başvuru yaparak da sorgulama yapmaları mümkün olmaktadır. Aynı zamanda başvuru süreci esnasında da maaş oranları ile ilgili detaylı bilgilendirme alınabilmektedir. Maaş tutarları, yıllara bağlı olarak da değişkenlik gösterdiği için güncel olan maaşlar üzerinden sorgulamaların yapılması gerekli olmaktadır.

Malulen Emekli Maaşı Başvuru Kurumları Nelerdir?

Malulen emekli olmak isteyen kişilerin aylık başvurularını iletebilecekleri kurumlardan aşağıda bahsedilmiştir:

 • İkamet edilen bölgede bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine malulen emeklilik aylığı başvurusu yapılabilmektedir.
 • Malul bireyin maluliyet nedeni ile ayrıldığı iş yerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il veya ilçe müdürlükleri başvuru kabul etmektedir.
 • Kamu çalışanlarının başvurularını bağlı oldukları kuruma yapmaları istenmektedir.

Malulen Emekli Maaşının Süresi Var Mıdır?

Malul bireylerin aldıkları aylığın belirli bir süresi olabilmektedir. Aldıkları sağlık kurulu raporunda malullük nedeni olarak belirtilen hastalık; kanser ise 18 ay, kemik iliği nakli ise 1 sene, kan kanseri tedavisi için 2 yıl, verem hastaları için 24 ay olmaktadır.

Malulen Emekli Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Malul bireyin sigortalılık süresi ve ödenmiş olan sigorta prim günü ile malul aylığının hesaplaması yapılmaktadır. 90 binden daha az prim günü için 90 bin, 90 binden daha fazla olan prim günü için ise var olan prim gün sayısı üzerinden maaş hesaplaması yapılmaktadır.

Malulen Emekli Maaş Bağlama Oranı Hesaplaması

Malul bireyin çalışma gücündeki kayıp oranı, ödenmiş olan toplam prim günü sayısı ile çarpılmalıdır. Çıkan sonuç 100 ile çarpılıp 60’a bölünmelidir. Bu şekilde malul aylığının bağlama oranı hesaplanabilmektedir.

Prim Borcu Olanlar Malulen Emekli Aylığı (Maaşı) Alabilir Mi?

Malulen emekliliğin ilk şartı istisnai durumlar hariç olmak üzere en az 10 yıl sigortalı çalışmak ve en az 1800 sigorta prim gününe sahip olmaktır. Buna istinaden Bağ Kur (4/B) kapsamında veya diğer sigorta kollarına bağlı kişilerin prim borcu olması durumunda, söz konusu şartları taşıyor olsalar bile malulen emeklilik aylığı almaları mümkün değildir.

Malulen emeklilik maaşı için vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında yer alan herhangi bir sigorta kolu için ödenmemiş veya gecikmiş sigorta prim borcunun olmama şartı aranacaktır. Bu şartları sağlayan kişilerin yasalar ve ilgili yönetmelikler kapsamında malulen emekli aylığı alması mümkündür.

Malulen Emeklilik ve Maaşı Sorgulama

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli Emeklilik Tablosu ve Hesaplaması Nasıl Yapılır

Engelli Raporu Hesaplama

Yorumlar

 1. Erhan dedi ki:

  İyi günler herkese benim %88 kronik böbrek yetmezliği ne bağlı nakilden dolayı raporum vardı SGK maluliyete sevk için üniversiteye yolladı heyet sonucu %88 olan rapor
  Yüze 70 çıktı 2006 sigorta girişim var 1817 gün sigortam var emekli olmam mümkün mü acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Oran % 60 üzeri çıktığı ve en az 1800 gün prim olduğu için malulen emekli olabilirsiniz.

 2. Lale dedi ki:

  1999 nisanda başlangıç 4200 prim var vergi indirimi emekliliğe başvurmak istiyorum kalbimde 2 cihaz var ama ilave olarak babam öldü polis emekli sandığı dul yetim maaşı alıyorum kesilirmi bilmiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kalplarda bulunan cihazlardan dolayı % 40 ı geçen bir oran çıkabilir. SSK emeklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alabilirsiniz.

 3. Zülfikar dedi ki:

  Ben 1995 sigorta başlıyor 2020deyiz pirim dolu 100/45 rapor var emekli olabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   % 45 engelli oranı ve 1995 sigorta başlangıcınıza göre 17 yıl hizmet ve 3920 gün prime ihtiyacınız var. verdiğiniz bilgilere göre emeklilik şartlarını doldurmuş gözüküyorsunuz. Eğer vergi indirimi belgeniz de var ise emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

 4. Murat dedi ki:

  Merhaba ben 13,11,1995, sigorta girişim var 1183, pirimin gün var ben şu an çalışmıyorum 3yıl önce anjio oldum bende kalp yetmezligi kalp büyümesi çıktı ayrıca astım tansiyon hipertansiyon var çalışamadıgım için sosyal yardımlaşmadan 500 tl aylık baglandı onunla gecinmeye çalışıyorum acaba bensize soruyorum askerlik borçlanırsam 1800 gün olmasi icin 3ayım eksik ne yapmalıyım

 5. Binnaz dedi ki:

  Ben seker hipertansiyon aslim hastasıyım konusmabozuklugumda var süresiz yüzde otuz iki çalışamaz engelli raporum var manulen emekli olabilirmiyim bende.

 6. Ferhat dedi ki:

  1995 sigorta girisliyim 6500 günün var %60 engelli oranından malulen emekli olmak istesem ne kadar maaş alirim şu an brüt aylık 6500 tl

  1. B.ali dedi ki:

   Slm abi senin kadar birimin var ve bırak%60’ı raporun %40 ‘ı gectimi sen zaten direk normal emekli oluyorsun hemde yaş beklemeksizin başvuru yap anında hemen emekli olursun ayrıca malulen emekli olanlardan daha fazla yüksek maaş alırsın eğer gerçekten %40 üzerinde süresiz ibaresi olan olan raporun ve 6500 gün pirimin varsa bugün başvur yarın emeklisin

 7. ERDOĞAN ÖNLER dedi ki:

  Akşamlar iyi çalışan engelli emeklilik ile engelli mallülük emekliliği arasındaki maaşları ne kadar eder

  1. Fatih dedi ki:

   Hayırlı akşamlar 2016 yılında maden ocağından emekli oldum.araştırma hastanesinde pnömokonyoz hastalığı çıktı. Malulen emekli olabilir miyim. Saygılar