emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2024 Engelli Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu

2024 Engelli Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu
17.01.2024

2024 Yılında engelli emekli maaşı alma süreci zorunlu emekli olma durumunda başlamaktadır. İş yerinde meydana gelen kaza durumunda ve engellilik halinde maluliyet oluşmakta olup malulen emekli aylığı (maaşı) da yalnızca bu şartlarda sunulmaktadır.

Emekli aylığında olduğu gibi maluliyet durumunda da prim ödemeleri baz alınarak ödeme yapılmaktadır. Bu nedenle herkes için farklı oranlarda ödeme yapılması söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda maaş zamları da aynı şekilde uygulanmaktadır.

Malulen emeklilik maaşı alanların 4A ve 4B sigorta durumlarında farklı ödemelerle uygulanmaktadır. Bu nedenle emeklilik aylığına yönelik zam uygulamalarının da bağlı bulunan sigorta koluna göre alınması gerekmektedir.

Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik şartları devlet tarafından belirlenmekte olup herkes için aynı şekillerde uygulanmaktadır.

Güncel malulen emeklilik maaşı şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Engel durumunun öncesinde en az 15 yıl boyunca sigortalı olarak çalışılmış olma şartı ilk sırada yer almaktadır.
 • Malulen emekli olma durumu aynı zamanda 1800 gün bakıma muhtaç ya da çalışmama durumunda olmayı gerektirir. Bu şartı sağlayanlar için prim günü hesaplamaları yapılmadan da emeklilik olabilmektedir.
 • Yaşlılık ya da engel durumuna ilişkin maluliyetin rapor halinde ilgili birimlere beyan edilmesi gerekmektedir.

Malulen emeklilik durumlarında bu şartların sağlanması durumunda sistem üzerinden işleme yapılmakta olup otomatik olarak maluliyet durumu beyan edilmektedir. Bu şartların sağlanması sürecinde aynı zamanda rapor alınırken mutlaka heyet raporu olarak bilinen şekilde geçerli raporların alınması gerekmektedir.

Malulen emeklilik durumu meslek hastalığı olarak bilinmesine rağmen bazı durumlarda mesleki olarak oluşmasa da çalışma durumu olmayan kişiler için devlet tarafından sunulmakta olan bir emeklilik hakkı olarak bilinmektedir.

2024 Engelli Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu

2024 yılında emekli olan engelli vatandaşlar için verilen emekli maaşları, prim ödeme gün sayısına, ödenen prime esas kazanca ve malullük oranına göre belirlenmektedir. Bu sebeple malulen emekli olunduğunda herkesin eşit veya aynı maaşı alması mümkün olamamaktadır.

2024 Yılı Ocak zamlı malulen emekli maaşı;

EN DÜŞÜK SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİ AYLIKLARI2023 Ocak (Alt Taban)2023 Mart (Alt Taban)2024 Ocak (Alt Taban)
SSK (2000 ÖNCESİ)5.859 TL7.500 TL10.000 TL
SSK (2000 SONRASI)5.500 TL7.500 TL10.000 TL
BAĞ-KUR (ESNAF)5.500 TL7.500 TL10.000 TL
BAĞ-KUR (TARIM)5.500 TL7.500 TL10.000 TL

Hangi Hastalıklar Malulen Emeklilik Sürecinde Geçerli Sayılır?

Malulen emeklilik süreci için geçerli sayılan hastalıklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Epilepsi
 • Bunama
 • Beyin tümörü
 • Parkinson
 • Her türlü kanser hastalığı
 • Serebral Palsi
 • MS
 • Şizofreni
 • Bipolar Bozukluk
 • Görme bozuklukları (belirli kriterler dahilinde)
 • Anemi
 • Behçet Hastalığı
 • Organ kaybı (bacak, kol vb.)
 • Böbrek ya da akciğer nakli
 • Zeka geriliği
 • Siroz
 • Kalp yetmezliği
 • AIDS
 • Verem
 • Solunum yolu hastalıkları
 • Belirli metabolizma hastalıkları

Bu hastalıklar için de belirlenmiş olan farklı oranlar bulunmaktadır. Bu oranlar hastalığın iş göremezlik durumuna neden olması ile ilgili olarak belirlenmekte olup heyet raporu ile beyan edilmektedir

Organ yetmezliği ya da organ nakli gibi kriterler genel olarak kabul edilse de parmağın kaybı eğer işin devamına engel olmuyorsa malulen emeklilik kriterler içerisinde değerlendirilmemektedir. Bunun yanı sıra kanser hastalığında da tedavinin başarılı bir biçimde sonuçlanması durumunda malulen emeklilik durumu düşmektedir.

Malulen Emeklilik Yüzde Oranları

Malulen emeklilik yüzde oranları hastalığın hangi seviyede maluliyet oluşturduğunu beyan eden oranlar olarak bilinmektedir. Genel heyetler tarafından belirlenmekte olup herkes için aynı şekilde uygulanmaktadır.

Bilinen güncel yüzde oranları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • %40 üzerinde özrü olanlar için %50 ve %59 aralığında 16 yıllık sigorta şartı bulunmaktadır.
 • %40 ile %49 aralığında olanlar ise daha az özürlü kabul edildiği için 18 yıllık sigorta şartının bulunması gerekmektedir.

Emeklilik durumunun bu oranlar üzerinden hesaplanması gerekli olmakta, eksik kaldığı durumlarda ise özür türüne bağlı olarak kriterlerin sağlanmış olması mümkün olabilmektedir. Bunun için öncelikle hastaneler ile görüşme yapılarak ilgili raporların alınması gerekmektedir.

Bu kriterlerin yanı sıra herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Özür oranlarının yeterli olması durumunda başvuru sahiplerinin yaşları kaç olursa olsun malulen emekli olma hakkını elde edebilmektedirler.

Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik başvurusunun yapılması öncelikle özür durumlarının beyan edilmesini gerektirmektedir. İlgili şartların sağlanması durumunda gerekli evraklar ile Sosyal Güvenlik Kurumlarının il ve ilçe merkezlerine başvuru yapılabilmektedir.

Başvurunun yapılmasından sonra evraklar detaylı bir biçimde incelenmektedir. İncelemelerin olumlu ya da olumsuz sonuçlanması ise internet üzerinden görüntülenebildiği gibi aynı zamanda internet kanallarından da sorgulama yapılmaktadır.

Onaylanmayan başvurular için sürecin takip edilmesi açısından hangi gerekçelerle onaylanma yapılmadığının da bilgisi yine başvuru yapılan birimler üzerinden alınabilmektedir. Onaylanan başvurularda ise ilgili hesaplara maaş ödemeleri yapılmaktadır.

Malulen Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Malulen emeklilik başvurusu için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Maluliyet durumlarının taleplerine ilişkin dilekçe
 • İşe ilk giriş tarihinin gösterildiği belge
 • Erkekler için askerlik durumunu beyan eden belge (eğer askerlik yapılmadıysa neden yapılmadığı ile ilgili beyan)
 • Sağlık kurumlarından alınan özür ya da engel durumunu onaylayan belge
 • Önceden verilmiş olan maluliyet kararlarına ilişkin örnek beyan

Malulen emekli aylığı (maaşı) alabilmek için başvuru yapılırken bu evrakların verilmesi gerekmektedir. Evrakların eksiksiz bir biçimde başvuru esnasında teslim edilmesi durumunda başvuru süreçleri kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Evrak eksiklerinin olması durumunda ise başvuru süreci uzayabilmektedir.

Başvurunun yapılması esnasında teslim edilen evrakların mutlaka resmi onaylı belgeler olması gerekmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak evrakların resmi olduğundan emin olunması gerekmekte ve bununa birlikte teslim sürecinde de gerekli onaylar alınabilmektedir.

Malulen Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Malulen emekli maaşı hesaplama işlemleri sigorta prim günleri üzerinden yapılmaktadır. Kişiye göre değişmekte olan gün hesaplamalarının online sistemler üzerinden yapılması mümkün olduğu gibi başvuru birimlerinden de yapılabilmektedir.

Hesaplama yapılırken prim gününün 90 binden az olması önemli bir kriterdir. 90 binden az olan sigortalılar için ortalama alınması açısından 90 bin olarak hesaplanırken daha yukarıda olanlar için mevcut günler değerlendirilerek hesaplama yapılmaktadır.

Emekli maaşı hesaplama işlemleri için öncelikle E-devlet üzerinden prim günlerine ilişkin net gün sayısının alınması gerekli olurken aynı zamanda hangi sigorta kolu üzerinden emeklilik alınacağının da belirlenmesi maaşın net bir biçimde hesaplanabilmesi için gerekli olan kriterler arasında yer almaktadır.

Emekli maaşı hesaplamanın yapılması için aynı zamanda maluliyet oranları da etkili olmaktadır. Bazı hastalıkların özrü oranları daha düşük olurken bazı özürlerin daha yüksek oranlı olmasından kaynaklı düşük prim günlerinden hesaplanması sağlanabilmektedir.

Malulen Emekli Başvurusunun Reddedilmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Malulen emekli başvurusunun reddedilmesi durumunda yapılması gereken öncelikle hangi gerekçe ile reddedilmenin yapıldığı olarak bilinmektedir. Reddedilme durumu da sonraki süreçlerde yapılacak işlemleri belirleyecektir.

Olumsuz başvurular için Sosyal Güvenlik Kurumu başvuru birimleri ile görüşülerek hangi kriterin sağlanmadığının beyan edilmesi istenebilmektedir. Bunun akabinde eğer eksik bir evrak varsa evrak tamamlanmalı ya da rapor durumuna ilişkin kriterin farklı raporlandırmalar ile desteklenmesi gerekmektedir.

Bazı özür veya hastalık durumları malulen emeklilik onayı vermemektedir. Bunun için başvuru öncesinde bu oranlar neler olduğunun incelenerek başvuruda bulunulması sürecin daha sağlıklı bir biçimde ilerlemesini sağlayacaktır.

Malulen Emeklilik Sürecinde Hangi Kurumlardan Rapor Alınabilir?

Malulen emeklilik sürecinde rapor alınabilecek kurumlar öncelikli olarak resmi onay verilen kurumlar olarak bilinmektedir.

Bu kurumlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İkamet ilinde bulunan eğitim ve araştırma hastaneleri
 • Üniversitelerin tıp fakültesi olarak geçen birimleri
 • İkamet ilindeki devlet hastaneleri

Bazı özel hastanelerde de rapor onayı bulunmakla beraber, raporun kabul edilmeme riski de söz konusu olmaktadır. Bu nedenle öncelikle devlet kurumlarının tercih edilmesi ve raporları devlet birimlerinden alınması gerekmektedir.

Başvuru öncesinde Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine başvuru öncesinde gidilerek hangi kurumlarda başvuru alınabildiğinin öğrenilmesi etkili olabilmektedir. Bu sayede evrak ya da bilgi eksiği olmadan başvurular sonuçlanmaktadır.

Malulen Emekli Maaşları Hangi Durumlarda Kesilir?

Malulen emekli maaşlarının kesilme durumları resmi kurumlar tarafından belirlenmiş olan kriterler olarak bilinmekte olup şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Malulen emeklilik durumunun gerekçisi olan özrün ya da engelin ortadan kalkması durumunda aylık otomatik olarak kesilmektedir. Bu durum mevcut belgeler ile sisteme yansıtılmakta olup, belgelerin verilmemesi durumunda ise yasal işlem başlatılmaktadır.
 • Malulen emeklilik durumu aynı zamanda iş göremezlik olarak bilindiği için ilgili kişinin herhangi bir yerde sigortalı işe başlama durumunda da emekli maaşının kesilmesi söz konusu olmaktadır.
 • Maluliyet durumu, iş görememe haline %60 oranda etki etmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Fakat bu oranın düşmesi durumunda maluliyet durumlarının da ortadan kalkması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Malulen emeklilik durumunun ortadan kalkması Sosyal Güvenlik Kurumu ilgili kurulları tarafından denetlenerek onaylanmaktadır. Bu nedenle haksız yere bir kesinti yapıldığının belirlendiği durumlarda da başvuru yapılması söz konusu olmaktadır.

Maluliyet durumunun geçerliliğini sağlayan şartların ortadan kalkması da emekli maaşının kesilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle şartların iyi bir biçimde incelenmesi ve buna uygun olarak gerekli işlemlerin yapılması önemli olmaktadır.

Malulen Emekli Aylığının Süresi Var Mıdır?

Malulen emekli aylığının süresi mevcut engel ya da özür durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Kalıcı olmayan tanılı hastalıklarda minimum 12 ay, maksimum 24 ay aylık bağlanması söz konusu olmaktadır. Fakat mevcut tanının resmi kurumlar tarafından belirlenmesi gerekmektedir.

Malulen emekli aylığı almak isteyen hastaların 18 aylık bir maaş alma süreleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kemik iliği hastalığı olarak bilinen lösemi hastalığının da 18 aylık bir maluliyet maaş hakkı bulunmaktadır.

Verem hastalarının ya da kanser hastalığın tedavi süreçlerinin maluliyet süreleri ise 24 ay olarak bilinmektedir. Bu hastalıklarda da oran beyanında bulunulması gerekli olmakta, heyet tarafından beyanda bulunulması önemlidir.

Malulen Emekli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Malulen emekli maaşı sorgulaması E-devlet sistemleri üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet kullanımı için öncelikli olarak T.C kimlik numarasının alınması ve PTT üzerinden ilk kullanım şifresi ile girilmesi gerekmektedir.

E-devlet sistemi üzerinden SGK olarak bilinen başlığın altından emeklilik işlemleri yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra maaş hesaplamasının yapılabilmesi için de prim günlerinin aynı sistem üzerinden sorgulanması mümkün olmaktadır.

Malulen emekli aylığı (maaşı) alma hakkı bulunanların sistem üzerinden sorgulama yapmalarının yanı sıra SGK birimlerine başvuru yaparak da sorgulama yapmaları mümkün olmaktadır. Aynı zamanda başvuru süreci esnasında da maaş oranları ile ilgili detaylı bilgilendirme alınabilmektedir. Maaş tutarları, yıllara bağlı olarak da değişkenlik gösterdiği için güncel olan maaşlar üzerinden sorgulamaların yapılması gerekli olmaktadır.

1800 Günden emekli olmak isteyen engelli vatandaşların, 1800 günle malulen emekli maaşı ne kadar konumuzu inceleyebilir.

Malulen Emekli Maaşı Başvuru Kurumları Nelerdir?

Malulen emekli olmak isteyen kişilerin aylık başvurularını iletebilecekleri kurumlardan aşağıda bahsedilmiştir:

 • İkamet edilen bölgede bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine malulen emeklilik aylığı başvurusu yapılabilmektedir.
 • Malul bireyin maluliyet nedeni ile ayrıldığı iş yerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il veya ilçe müdürlükleri başvuru kabul etmektedir.
 • Kamu çalışanlarının başvurularını bağlı oldukları kuruma yapmaları istenmektedir.

Malulen Emekli Maaşının Süresi Var Mıdır?

Malul bireylerin aldıkları aylığın belirli bir süresi olabilmektedir. Aldıkları sağlık kurulu raporunda malullük nedeni olarak belirtilen hastalık; kanser ise 18 ay, kemik iliği nakli ise 1 sene, kan kanseri tedavisi için 2 yıl, verem hastaları için 24 ay olmaktadır.

Malulen Emekli Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Malul bireyin sigortalılık süresi ve ödenmiş olan sigorta prim günü ile malul aylığının hesaplaması yapılmaktadır. 90 binden daha az prim günü için 90 bin, 90 binden daha fazla olan prim günü için ise var olan prim gün sayısı üzerinden maaş hesaplaması yapılmaktadır.

Malulen Emekli Maaş Bağlama Oranı Hesaplaması

Malul bireyin çalışma gücündeki kayıp oranı, ödenmiş olan toplam prim günü sayısı ile çarpılmalıdır. Çıkan sonuç 100 ile çarpılıp 60’a bölünmelidir. Bu şekilde malul aylığının bağlama oranı hesaplanabilmektedir.

Prim Borcu Olanlar Malulen Emekli Aylığı (Maaşı) Alabilir Mi?

Malulen emekliliğin ilk şartı istisnai durumlar hariç olmak üzere en az 10 yıl sigortalı çalışmak ve en az 1800 sigorta prim gününe sahip olmaktır. Buna istinaden Bağ Kur (4/B) kapsamında veya diğer sigorta kollarına bağlı kişilerin prim borcu olması durumunda, söz konusu şartları taşıyor olsalar bile malulen emeklilik aylığı almaları mümkün değildir.

Malulen emeklilik maaşı için vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında yer alan herhangi bir sigorta kolu için ödenmemiş veya gecikmiş sigorta prim borcunun olmama şartı aranacaktır. Bu şartları sağlayan kişilerin yasalar ve ilgili yönetmelikler kapsamında malulen emekli aylığı alması mümkündür.

Malulen Emeklilik ve Maaşı Sorgulama

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli Emeklilik Tablosu ve Hesaplaması Nasıl Yapılır

Engelli Raporu Hesaplama

Yorumlar

 1. Nazife dedi ki:

  Merhaba ben mallulen emekli maaşı baglatmak istiyorum

 2. OKTAY ALYAN dedi ki:

  2017 YILINDA BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATI OLDUM AYNI SENE 2 AYA YAKIN IŞIN TEDAVİSİ ALDIM 2018 YILIN 6 AYINDA KONTROLLÜ MALÜLİYETE AYIRDILAR AYNI SENE 3 DEFA KALÇA PROTEZİNİN AMELİYATI OLDUM MALÜLEN EMEKLİLİĞİM 2019 YILININ 01 10 2019 YILINA KADAR YAPTILAR TEKRARDAN HEYET ĞİRDİM HEYET DEN ÇIKAN KARAR ÇALIŞMA ĞÜCÜMÜ YÜZDE 60 KAYBETMEDİĞİME KARAR VERİLMİŞ HASTALIĞIM TEKRAR NÜKS ETDİ BİR HAFTA IŞIN TEDAVİSİ ALDIM TEKRAR HEYET BAŞVURDUM ŞİMDİ ACABA HEYET DEN NE KARAR ÇIKACAK MERAK EDİYORUM.

 3. Serdal Gümüş dedi ki:

  25 yıl çalışma süremin tamamlanmasına 5 ay 25 gün kalmış bu gün tamamlamak için borçlanma yapabiliyormuyum yapa bilirsem ne kadar ödemeliyim

 4. Mahmut dedi ki:

  Mrb küçükken elimi traktör un önündeki pervaneye koydum ve sağ elimin şehadet parmağım 1 cm kaldı yüzük parmağım kökten yok diğer parmaklarım sağlam şuan daha askere gitmedim 20 yaşındayım sigortalı yerlerde calisiyorum ama giriş yaparken iş ne olursa olsun parmağımı göstermeden giriş yapmaya çalışıyorum yani parmağımı görünce iş için uygun deil diyip ise almıyor doktor girişimi onaylamıyor bu durumda napabilirim nelerden faydalanabilirim yoksa çabalasamda bos boyle elimi hep saklayarakmi giriş yapmaya calisacam

 5. Naz dedi ki:

  Merhabalar efendim bende 38 yaşındayım tiroit kanseri tedavisi görüyorum tiroit lerim komple alındı 150 lik ilaç alıyorum ölene kadar 2000 günüm var çalışıyorum ama zorlanıyorum yüzde kaç verirler malulen emekli olabilir miyim lütfen cevap yazarmisiniz saygılarımla

 6. Yavuz dedi ki:

  İyi günler sol bacağımda 50 cm pilatin var platinin çıkma durumu imkansız ve ayağım hafif eğri platinin içerde eğrilmesi ve kemige kaynaması sonucunda 1995 sigorta girişim ve 5600 sigortalılık sürem var malülen emekli olabilirmiyim

 7. Mustafa toksal dedi ki:

  Mhb saygılar ayın Kasım yedisinde heyete gurecegim 10 gün önce iş iş yerinde kalp kirizi geçirdim ana damar 100 tikaliydi ve bir dama yüzde 70 aynı damara iki stent takıldı ciddi derecede sedef hastaligim var belde üç fıtık ve malum antideprasan ilaçlar kullanıyorum uzun zamandır sigortam olmadığı içinde rapaor ucretide alamadım rapaor gözüküyor ama kanun gereğince yok 10 günlük rapaor bitti bugün ise basladim ama ciddi zorlanıyorum bir ay olmadığından ilaçlarımı bile borç aldım şu an korkuyorum birazda rapaor almaya kötü birseymis gibi hissediyorum 2200 günden fazla sigortam var alabilirmiyim yada orda rezilmi olurum gerçekten çok bunaldım zor duruyorum olup gitsem mi inan daha mutlu olacağım öyle düşünüyorum bir arkadaş yardımcı olabilirmi korkmalimiyim

 8. İbrahim özkan dedi ki:

  Mrblar 42 yaşındayım bende iki üç tane fıtık var birisi patlak işimin ağır olması sebebiyle (demir doğrama )işi 2018 fıtık ameliyatı oldum doktor ağır iş yapamazsın dedi ama mesleğim bu istirahat raporum bitip işe başladığım gün aynı yerden tekrarladı ve tekrar ameliyat dediler bende olmamak için işten ayrıldım,,2 yıl işsiz kaldım ,,yine demir işine girdim mecburen,,şimdi yine belimden dolayı iş yapamıyorum,,sigorta girişim 2005,,4600 prim var malülen emekli olabilirmiyim teşekkürler

 9. Murat dedi ki:

  Yüzde seksen oranında engelliyim akcıger kanseri 3 evre üç yıldır tedavi görüyorum sol üst akcıgerin lobunu aldılar 1180 prim günüm var 540 günü askerlikle 1720 gün yapıyor 80 günü borçlanabilirmiyim yada peşin ödemesi mümkünmü

 10. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar 3200 pirimim var raporum yüzde 80 malulen emekli ola bilirmiyim

 11. Rasim ŞAHİN dedi ki:

  Merhaba Ben Rasim gözlerimde rahatsızlık var 2010 senesinde %50 engeli raporum ve vergi indirimi aldım buna göre maluen emekli olabilir mirim Gün Sayısı 4600 oldu bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

 12. Yusuf dedi ki:

  08 10 2008 sgk yım . 1758 günüm var 2016 böbrek nakli oldum . Yüzde 70 raporum var , şuan fırında çalışıyorum tansiyonlarım yükseliyor tansiyon ilacı kullanıyorum yine yükseliyor. 1800 günüm olursa başvursam emekli olur muyum. Teşekkür ederim

 13. Ali Şen dedi ki:

  Ben geç parkinson hastasıyım 2014buyana tedavi görmek teyim Epson apomorfin tedavisi görüyom sgk giriş 2005 pirim gün
  5185 var malülen emeklilik için başvuru da bulundum emekli olabilirmiyim parkinson hastalığının rapor oranı kaçtır

 14. ERCAN ÜLKER dedi ki:

  Geçen yıl ameliyat oldum sağ diz kapak altına platin koydular ve nefes darlığı var 4357 gün primim var malulen emekli olma imkanım varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Dizinizin hareketinin kısıtlığına göre oran belirlenir. oran vermek zor.

  2. İzzet Çiçek dedi ki:

   31 yaşındayım 2 gözden kretakonus hastalığım var. Sağ gözde %95 görme kaybı var. Toplam 3000 gün primim mevcut malülen emeklilik olma ihtimalim var mı?

 15. Bünyamin dedi ki:

  Yüzde 65 ruhsal ve duygusal olarak çökmüş durumdayım raporum vardır. 2100 primim vardır 11yil hizmet sürem vardır bu durumda size danışmak istiyorum inş

 16. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar %22 malulen emekliliğim var sigortalı çalışıyorum buna bağlı 378 TL aylık veriyorlar bu aylığı nasıl yukseltebilirin

 17. Kadir dedi ki:

  Merhaba 1 ay önce KLL losemi tanısı konuldu 10 gündür tedavi altındayım. 2001den bugüne bagkur kesintisiz bagkur girişim var yüzde 90 engelli raporu vercekmiş araştırma hastanesi nasil emekli olabilirim

 18. mustafa ilyas dedi ki:

  Merhaba hayırlı akşamlar benim %75 ağır engelli raporum var birde 3800 primim var buna göre malülen emekli olsam ne kadar maaş alırım bana yardımcı olabilirmisiniz.
  birde normal emekli olabilmem için ne kadar çalışmam lazım. işe başlama 08.09.2009 dur.

  1. Muhtar dedi ki:

   Şartlar oluşmuş hiç durma hemen müracaat et yüzde yüz garanti veriyorum sze

  2. Tuncay Kara dedi ki:

   Kardeşim geçmiş olsun

 19. Osman tutumlu dedi ki:

  Kolay gelsin. Polis Memuru yum. Görevde geçirdiğim kazadan dolayı sol femur boyun kırığı oldu ve kalcama protez takıldı. %70 raporum var ve çalışmam gereken süreli bir yıl geçti. Yıpranma ile 11800 günüm var emekli maaşı ne olur

 20. Turan dedi ki:

  Merhaba
  25 yildir 657 ye tabiyim, diyabet 2 hastasiyim insulin kullanmaktayim. Bu hastaliga bagli olarak ayak 2 parmagim alindi.
  Bu duruma gore malulen emekli olabilirmiyim, engelli raporu verilir mi.
  Saygilarimla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Malulen emeklilik olmasa bile % 40 üzeri rapor alarak erken emekli olabilirsiniz.

  2. Ykp04 dedi ki:

   Merhabalar yüzde 40 engelli raporum var siroz hastalığından dolayı onun dışında oğlumun vefatı dolaylısından ölüm aylığı alıyorum maglulen fakat maaş 1600 lira civarında maglulen emekli olmama rağmen neden maaşım emekli maaşının yarısı ve ne yapabilirim tam ayliga donmesi için

 21. Mülkü dedi ki:

  2000 yılında işe başladım 6500 günüm var işitme kaybı var yüzde 30 baş parmagım kopuk dizden minüsküs ameliyatı oldum hepsını toplasam emekli olabilirmiyim

 22. SADIK dedi ki:

  Saygılarımla hocam 3505 ssk günüm vardiyaliz ve tansiyon hastasıyım /92 raporum var malulen emekli olsam nekadarmuas alırım

 23. SerhatÇelik dedi ki:

  Merhaba. Annemin malulen emekli başvurusu kabul edildi. En son heyet raporun sonucunu söylemediler ama işgöremezlik rapor oranı %78di. edevlet sorgulamasında maaş miktarı 400tl olarak gözüküyor. Böyle bir maaş var mı yoksa yanlış hesaplanma ihtimali varmıdır. En düşük malulen emekli maaşı 2500tl denmişti.

 24. Aydın dedi ki:

  İyi çalışmalar ben malulen emeklilik aşamasında biriyim ama hastanede kim ne kadar oran veriyor söylemiyor uyku apnesi seker tansiyon astım var birde ileri derece obezim yüzde 60 oran alıp emekli olabilir miyim sizce ?

 25. Selçuk dedi ki:

  Merhaba 2014 de nazofarenks tanı konuldu 7 kür kt 30 gün rt aldım 2015 de hastalık nüks etti boyun kısmından bir amaliyat oldum 3 kür kt daha aldım sağ kol da amaliyattan kalan güç kaybı var mart 2022 de tekrar nüks etti 6 kür kt 30 gün rt tedavi planlandı Malülen kaç oran çıkar sigorta 5200 gün teşekkürler

 26. Mehmet SENGUL dedi ki:

  Selamin aleykumm iki gozumdende nakil oldum gormem yok denecek kadar az 1800 pirimim var calisamiyorum basvuruda bulunsam emeklilik icin kabul olurmu 1984 dogumluyum

 27. Levent dedi ki:

  Merhaba ben pankreas kanseriyim ayrıca metastaz olduğu için karaciğerin her iki lobunda mide duvarında dalağımda ve iskelet sistemime yayılmış kanser hastasıyım yüzde 80 rapor aldım sigorta başlangıcım 01.10.1995 1 Nisan 2022 itibariyle 5145 gün sigorta primim var asgari ücret üzerinden emekli olabilir miyim ayrıca şuan ne kadar maaş bağlanır.teşekkür ederim

 28. Uğur dedi ki:

  %40 epilepsi raporum var. Bir kalçamfa platinden dolayı %18 raporum vardı. Diğer kalçamda kırıldı platin takıldı. Malülrn emekli olabilir miyim

  1. Gokhan dedi ki:

   Askerden gözden dolayı çürük raporum var liseye giderken de 2002 den okuldan sigortam var okul sigortası giriş olarak kabul olurmu ve askerden çürük olduğum için emekli olabilirmiyim hala görmem az ama derecesi yüzde kaç a tekabül ediyor bilmiyorum

  2. Kerim dedi ki:

   1997 sigorta girisim 6300 gunum var yuzde 30 raporum var suan engelli olarakmi yoksa malulenmi emekli olurum raporumu yukseltebilirim

 29. Mehmet Şavkılı dedi ki:

  Merhaba. Kronik böbrek yetmezliği 5.evre hastasıyım 5 ay diyalize gidip daha sonra böbrek nakli oldum. Nasıl malulen emekli olabilirim. 1000 gün sigortam var.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Böbrek nakli olduğunuz için malulen emekli olamazsınız. Malulen emeklilik için ise zaten 1800 gün prim gerekiyor.

 30. Murat dedi ki:

  3700 günüm var işe başlangıç 02/01/2007 bipolar bozukluk hastasıyım emeklilik hakkım var mı. 7 yıldır tedavi görüyorum.teşekkurler.

 31. Sabriye dedi ki:

  1962-1963arasin 500 gun prim bulunmakta.2 cocuk sahibi,dogum borclanmalarini yapilandirarak hastahaneye sevk alabilirmiyiz.1800 gun ile emeklilik sarti tasiyor.74 yasinda,bir cok rahatsizligi mevcut

 32. EREN dedi ki:

  merhaba ben 38 yaşındayım ağır uyku apnesi teşisi kondu ve sürekli kullanın için rapor çıkarıldı cihaz kullanımı için, 5 yıldır hipertansiyon teşisi ile ilaç kullanıyorum raporlu tansiyondan dolayı gözde damarlarda daralma mevcut ve kalp kapakçıklarında kalınlaşma mevcut bu şartlarda rapor oranım ne olabilir bilgi verebilirmisiniz.
  ilginiz için teşekküler..

 33. Ayaz dedi ki:

  Özel sektör de çalışıyorum 2007 sigorta girişliyim %70 raporum var ne zaman emekli olabilirim

 34. ENGİN dedi ki:

  Merhaba 2001 sigorta girişliyim 5750 pirimim var %40 rapor aldığımda emekli olurmuyum olursam pirim gününe göremi maaş bağlanır

  1. Orhan dedi ki:

   Maaş bağlama oranları 2000 yılı öncesi %62. 2000 ila 2008 arası %60. 2008 sonrası %32 dir. Sahip olduğunuz engelli raporu, engelli hakkı ile emekli olmanıza yeterli. Lakin, öncelikle vergi indirimi için vergi dairesi aracılığıyla ankara maliye’ye vergi indirim talebinde bulunmanız gerekir. Ankara maliye’den vergi indirim talebiniz kabul edilip onaylanması sonrasında vergi indirim talebinize cevaben gelen onaylı yazı elinize geçtiği ( S.G.K. ya ) sosyal güvenlik kurumuna yazı ile birlikte gidip emeklilik başvurunuzu yaptıktan çok kısa bir süre içinde emekli aylığınızı almaya başlarsınız. Hayırlı olması dileklerimle

 35. Canan dedi ki:

  Merhabalar 54 yaşındayım SSK başlangıcım 1.1 2001 1700 gün primim var diyanette geçici öğreticilik yapıyorum ücret saat üzerinden ödeniyor SSK da ayda 11 gün ödeniyor eksik günleri geriye dönük ödeyebilirmiyim eğer ödenmiyorsa bununla ilgili çalışma varmı sorumun cevabını milyinlarca kişinin merak ettiğini biliyorum birde hiper tansiyon var sol gözüm %10 görüyor boyun ve bel fıtığı var sol kalçada çökme var bu rahatsızlıklarla mevcut primle malulen emekli olabilirmiyim yada benim için en kısa yöntem ne olabilir teşekkür ediyorum ve merakla yorumunuzu bekliyorum

  1. Zahide dedi ki:

   Merhabalar,kendi sorunumu yazmak istedim bir türlü giriş yapamadım buradan denemek istedim.İnsalkah yetkili biri görür cevap alabilirim.Benim ablam var 63 yaşinda.Eşi vefat etti onun emekli maaşını alıyordu ancak eşinin kızının eşi de vefat edince babasının maaşına ortak oldu ablamla ona paylaştırılıyor maaş.Simdi ablam yaşamış olduğu sorunlar nedeniyle ruh sağlığı Hastanesi’nde kaldı ve şizofreni teşhisi koyuldu ablama.Ve geliri yetersiz geliyor 3500 TL gibi birşey.Ve kadının oturacak evinde harabeye döndü Rahatsız olunca öyle virane oldu.Ablam malulen emekli olabilir mi?Olabilirse ne yapmamız lazım.3500 TL ile kiramı ödesin yesin mi içsin mi?Adına ev görünüyor diye hiçbir şekilde yardım alamıyor maalesef ancak ev yıkıldı yıkılacak.Zaten depremden sonra daha kotu vaziyette ancak hiç bir yetkili ilgilenmiyor.

 36. Celal dedi ki:

  Merhaba hocam kolay gelsin sormak istediğim bir sorum var benim yakın arkadaşım %65 engelli yaklaşık 11 senedir kamuda çalışıyor kendisi malulen emekli olmak istiyor 3600 gününü doldurmuş emekli olabilir mi

 37. Bora dedi ki:

  Kamuda calisoyorum kronik bobrek yetmezligi hastasiyim %70 maluyetim var diyalize girmiyorum.Emekli olmak istemiyorum.sgk beni isteyim disi emekli eder mi?
  Ben calismak istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporu ibraz edip emeklilik talebinde bulunmazsanız emekli yapmayacakları kanısındayım.

 38. Ekmel balcik dedi ki:

  Merhaba
  Yuzde 57 rapor aldim vergi indirimi aldim
  2004 girişim oldugu icin 20 yil 4400 gun sayisina gore 2024 de emekli olucam diye biliyorum sorum su bu zmana kadar sgk li olmam sart mi 2024 de yapmam gerekn nedir

  1. Mustafa Yeşilbayrak dedi ki:

   Vergi indiriminden faydalandıysanız sgk ya emeklilik için başvurmanız yeterli diye biliyorum

 39. hasan dedi ki:

  yüzde 45 engelli raporum var , 2006 sigorta girişi , 4a ,4b,4c toplam prim gün sayısı 4265 ne zaman emekli olabilirim ve askerlik borçlanmasını yatırmamın bir faydası olurmu ?

 40. Sema dedi ki:

  Malüllük maaşına hak kazandım fakat borcum çıktı. Borcumu ödedikten sonra malullük maaşı baglanirmi

 41. Muhammed.şimşek dedi ki:

  Merhaba 05.10.2001 sigorta başlangıcın..sigorta primim 6000 üzerinde.ve %41 raporum var emekli olabilirmiyim…
  38 yasindayım

  1. Orhan dedi ki:

   Vergi indirimi almanız halinde, vergi indirim talep başvurunuzun cevabi yazının elinize geçtiği andan itibaren ( S.G.K. ya ) sosyal güvenlik kurumuna, onaylı vergi indirim yazısıyla birlikte giderek, emeklilik başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede maaş’ınız bağlanır ve almaya başlarsınız. Hayırlı olması dileklerimle

 42. Ferhat kaplan dedi ki:

  2005 sigorta başlangıcı 2009 itibari ile kamu memuru 16.03.2022 itibari ile malülen emekliyim. 5544 prim günüm ve 1 yıllık fiili hizmet zammın var. Ortalama maaş ve ikramiye tutarım ne olur

 43. ayla çetin dedi ki:

  Merhaba

  2000 Tarihinde eski eşimin firmasında ortak görünüyordum ama sigorta girişimi yapmamış ama Ticari Sicilde görünüyorum
  %70 Sürekli Ortopedik engelliyim hatta şuan bakıma dahi ihtiyacım var aslında.1800 gün pirimi ödedim. Şuan Babamdan yetim aylığı alıyorum 2100 Tl ama kiramı dahi ödiyemiyorum , Bakıcı tutamıyorum. Malulen emekli olursam babamdan aldığım maaş kesilecekmiş ne kötü bir durum oysa biz engellilere ayrıcalık yapılmalı diye düşünüyorum.Normal Engelliden olma imkanım varmı ? Malulen emekli olmaklı Engelliden emekli olmak arasındaki fark nedir ? Teşekkürler

 44. İsmail kaya dedi ki:

  2003 yılında trafik kazası yaptım kazada başımdan darbe aldım, sol gözümün üst tarafından darbe aldım kafatası kemğim kırılmış, protez takmışlar, kazada beyin zarı parçalanmış, dikiş atılmış, epilepsi, aşırı sinir görme bozukluğu vucudumun sol omuzum sol ayağım kullanmada zorluk çekiyorum, çalışamıyorum, şimdide ayak bacağımda varis başladı yürüyemiyorum, 3100 gün ssg var emekli olabilirmiyim

 45. hasan dedi ki:

  merhaba sigorta girişim 2014 temmuz ayı yüzde 70 engelli raporum var 2016 yılında böbrek nakli oldum şuan 1300 gün sigortam var emeklli olabilir myim benim şartlarım nelerdir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   15 yıl hizmet 3600 günle emekli olabilirsiniz.

  2. Kadr dedi ki:

   Merhaba eşim 2015 te. Beyin kanaması geçirdi %60 engel raporu var 4 yıl sigortası var malülen emekli olabilir mi?

 46. Kubra dedi ki:

  1987 girişli babam 3600 gün primi var 56 yaşında günü eksik bazal hücreli karsinom teşhisi (cilt kanseri) konuldu malulen emekli olabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Malulen emeklilik için yeterli olmayabilir fakat % 40 oran alabilirse 3600 günle erken emeklilik alabilir.

  2. Neslihan işçi dedi ki:

   Merhaba 2008 girişli 4900 gün primim var 14 yıllık kamu personeliyim malulen emekli olmak zorunda kalabilirim maaşım ne kadar olur yardımcı olursaniz sevinirim

 47. oktay dedi ki:

  FİZİKİ MUAYENE BULGULARI:
  İÇ HASTALIKLARI
  DM- İmza Fiştedir
  GENEL CERRAHI
  01/02/22 PRT : OP.DR.MEHMET CAN YAKUT GENEL CERRAHİSAĞLAM
  NÖROLOJI
  NÖROLOJIK HASTALIK YOK
  KULAK BURUN BOĞAZHASTALIKLARI
  ODIO: SAĞ:50-45-40-45:180 DB SOL:50-40-35-40-40:165 DB BİLATERAL HAFİF SENSORİNÖRAL İŞİTME KAYBI
  RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
  ENGEL ORANIGEREKTİRECEK DÜZEYDE AKTİF PSİKOPATOLOJİSAPTANMAMIŞTIR
  GÖZHASTALIKLARI
  DİYABETİK RETİNOPATİ
  FIZIKSEL TIP VE REHABILITASYON
  SOL DİZ ÜSTÜ AMPUTASYON
  ORTOPEDI VE TRAVMATOLOJI
  DİYABETİK AYAK+NEKİSTİZAN FASİTİZ NEDENİ İLE DİZ ÜSTÜ SEVİYE AMPÜTASYON TABLO3,30 A GÖRE
  ORTA (48)
  LABORATUVAR TETKİK/GÖRÜNTÜLEME SONUÇLARI: acaba oran neckar acaba sonuç ne olur yardimci olurmusunuz

 48. Şemsettin Özdemir dedi ki:

  Merhaba 1996 girişliyim 8.300 gün primim var kulaklarımda işitme kaybı var malulen emekli olabilirmiyim.

 49. Kazım Koç dedi ki:

  Merhaba.
  1,5 sene önce böbrek nakli oldum..2 ay önce falan SGK’da tanıdık biri vardı ona TC’mi gönderdim,7 ay daha sigorta ödeyeceksin,bir de 6 ay askerliğin görünüyor onu ödeyip malulen emekli olabilirsin demişti.Ama ben hala şüpheliyim durumdan…Bir de emekli olursam 1800 gün ile 3600 günden emekli olma durumunda maaş konusunda fark oluyor mu merak ediyorum…
  Emeklilik başvurusundan ne kadar sonra bağlanıyor maaş…?
  Teşekkür ederim şimdiden.

 50. Tülay demir dedi ki:

  Merhabalar 2 eylül 2008 ilk ise baslama tarihim 3565 pirim günum var epilepsi hastasıyım 8 aralık 1968 dogumluyum acaba malulen emekli olabilirmiyim

 51. Özgür Savaş dedi ki:

  Selam. Omuzda platin var.belde kırıklarım var.birde kronik bronşit hastalığım var.1994 sigorta girişi var.6720 iş gunum oldu.malululen emekli olabilir miyim.

 52. Neses dedi ki:

  Merhaba 64 yasinda annem ilk sigorta girisimiz 1992. Toplamda 1360 is gunu var annemin %92 engelli emekli olma ihtimali varmi

 53. Eylem dedi ki:

  Merhaba, meme kanseri metastazı %80 maluliyet raporum var. Malulen emekli olabilir miyim? Olursam bu emeklilik 18 ay gibi sürelimi olur yoksa tamamen süresiz emekli olur muyum?

 54. mustafa dedi ki:

  merhaba ismim mustafa 1978 dogumluyum.maluliyet hastane rapor oranım % 70.işe giriş tarihim 1995 ssk prim 2077 bağkur prim gün sayım 3840 toplam 5917 gün.ne kadar melulen emeklilik maaşı alırım tahmınen.ilginiz için teşekkür ederim.iyi çalısmalar
  kalp % 30 diyabet % 20 hiperipidemi % 10 hipertansiyon % 10

 55. Şefika ilhan dedi ki:

  Merhaba benim giriş tarihi 2011 ankesilon spondilit ve kronik astım bronşit var görme kaybı başladı 3500 günüm var ilaçlara baglı olarak zor şekilde ayakta durabiliyorum malülen emekli olabilirmiyim

 56. Şefika ilhan dedi ki:

  Ben 28 yıldır ankesilonsipondilit hastasıyım 10 yıldır biyolojik ilaçlara mahkumum sancılarım yasamımı cok zorlaştırdı 10 yıldırda astım bronşitim var ilaçlarla zor ayakta duruyorüm 3500 iş günüm var 2011 girişim var emekli olabilirmiyim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2011 sigorta başlangıcı ile emekli olmanız zor Ancak A.S. ile ilgili ağır ataklar geçiriyorsanız astım ile birlikte % 40 ı geçen bir oran çıkabileceği kanısındayım. Rapor alırsanız 2031 tarihinde emekli olabilme ihtimali doğar.

 57. Nermin dedi ki:

  Sayın Danışman

  17.10 1977 doğumlu bayanım 1990 tarihinde işe başladım. 7171 günüm var. Zona hastalım var bryin sinir hasarımdan dolayı kas hareketlerim sunırlı çalışamıyorum. Raporum özel doktor rapor alabilrsin dedi. Ssk ya başvurucam. Genel asgari ücret ile çalıştım. Malülen emeklilik olma durumumda ne kadar maaş alırım. Saygılar. / İyi çalışmalar.

 58. Oktay dedi ki:

  Merhaba 2004 6.ay ilk işe girişim 6000 gün pirimim var 42 yaşimdayim bipolar hastasiyim emekli olabilirmiyim

 59. Murat dedi ki:

  Herkese merhaba Yaşım 29 ilk Sigorta başlangıç tarihim 4a 13/08/2011 toplam 1361 gün isteğe bağlı sigorta başlangıç tarihim 25/02/2020 gün sayım 253 gün toplam gün sayım 1614 gün 2017 tarihinde almış olduğum yüzde 45 sürekli engelli raporum var.Şu anda çalışamıyorum.İsteğe bağlı sigorta ödüyorum.Bu şartlar altında Bağ-Kur dan ne zaman emekli olabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18 yıl hizmet 4680 gün prime ihtiyacınız var. Prim gününü doldurursanız 2029 da emekli olabilirsiniz.

 60. Tolga dedi ki:

  %92 engelli raporum var.diyaliz hastasıyım 3016 gün sigortam var .malulen emekli olduğum zaman alıcagım maaaşı öğrenmek istiyorum.yardımcı olurmusunuz .

 61. Tuncay dedi ki:

  Slm ben 2004 ssk girişim var 3712 pirim var çalışırken böbrek kanserine yakalndim ve sağ böbreğimi aldılar bunun yanı sıra ankilozon sipondilit hastasıyım sağlık kurulu girdim %69 engelli raporu aldım. Ben malulen vergi muhaf emekli olabilirmiyim.

 62. Fatma dedi ki:

  Iyi günler eşim 15.09.1978 doğumlu %46 engelli raporu var 25 yıllık devlet memuru malülen emekli olabilir mi?

 63. Süleyman Cebeci dedi ki:

  Epilepsi hastasıyım malulen emekli olabilirmiyim 3000 gün primim var

 64. Ibrahim dedi ki:

  MERHABA
  2012 yılında mallulen emekli oldum ve 2014 yılın dahil maaşımı aldım . 2015 yılı dahil yur dışında yaşıyorum buradaki hayata adapte olmak için hep koşuşturdum o yüzden Türkiyedeki maasşımı ve değişen yasaları takip edemedim. Yani 2015 yılın dahil bu güne kadar maaşımı banka yada postahaneden almadım (maaşımı p.t.t den üç ayda bir 800 tl alıyordum).
  Şimdi maaşımı alabilirmiyim alırsam ne kadar alacağım alamaz isem neden alamam?
  Lütfen tarafıma bildirirsenin sevinirim. İyi günler. Saygılarımla ibrahim.

 65. Figen dedi ki:

  Merhaba Ankilozan spondilit ve sedef romatizmasi hastasiyim ayni zamanda gobek fitigi var nuks ameliyat olmam gerekiyor. Safra kesesi operasyonu oldum. Ve romatizmadan dolayi tnf grubu igne vuruyorum. Toplam Prim gun sayim 1615gun oldu. Malulen emeklilik icin basvursam olabilirmiyim?

 66. Erkan dedi ki:

  Merhaba 2400 gun pirimİm var gravers zehirli guatr ameliyatı oldum tiroidlerim alındı ve ameliyat tan sonra sabahları ellerim ve gozlerımın altı sis uyanıyorum bu bir malukuk hakkı yaratır ı?

 67. Eser dedi ki:

  Selam benim SGK girişim 14 11 2008 Prim günüm 3669 Vergi indirimi % 62 Eğer askerlik borçlanması yaparsa ne zaman emekli olabilirim yaş 40

 68. Erhan dedi ki:

  İyi günler herkese benim %88 kronik böbrek yetmezliği ne bağlı nakilden dolayı raporum vardı SGK maluliyete sevk için üniversiteye yolladı heyet sonucu %88 olan rapor
  Yüze 70 çıktı 2006 sigorta girişim var 1817 gün sigortam var emekli olmam mümkün mü acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Oran % 60 üzeri çıktığı ve en az 1800 gün prim olduğu için malulen emekli olabilirsiniz.

 69. O dedi ki:

  Merhaba malulen emekli için başvuru yaptım
  Kalp ef %100
  Pulmoner hipertansiyon %50
  Kan hastalıkları%70verdi
  4100skk pirim var malue emekli olursun dedi doktor bu şekilde yüzde kaç ile emekli olurum ve maluliyet maaşı ne ödenir SSK bürut ücreti 6100

 70. Lale dedi ki:

  1999 nisanda başlangıç 4200 prim var vergi indirimi emekliliğe başvurmak istiyorum kalbimde 2 cihaz var ama ilave olarak babam öldü polis emekli sandığı dul yetim maaşı alıyorum kesilirmi bilmiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kalplarda bulunan cihazlardan dolayı % 40 ı geçen bir oran çıkabilir. SSK emeklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alabilirsiniz.

  2. ayla çetin dedi ki:

   Malulen emekli maaşları nekadar oluyor nasıl hesaplanıyor acaba ? ve evlenince kesiliyormu

 71. Zülfikar dedi ki:

  Ben 1995 sigorta başlıyor 2020deyiz pirim dolu 100/45 rapor var emekli olabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   % 45 engelli oranı ve 1995 sigorta başlangıcınıza göre 17 yıl hizmet ve 3920 gün prime ihtiyacınız var. verdiğiniz bilgilere göre emeklilik şartlarını doldurmuş gözüküyorsunuz. Eğer vergi indirimi belgeniz de var ise emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

 72. Murat dedi ki:

  Merhaba ben 13,11,1995, sigorta girişim var 1183, pirimin gün var ben şu an çalışmıyorum 3yıl önce anjio oldum bende kalp yetmezligi kalp büyümesi çıktı ayrıca astım tansiyon hipertansiyon var çalışamadıgım için sosyal yardımlaşmadan 500 tl aylık baglandı onunla gecinmeye çalışıyorum acaba bensize soruyorum askerlik borçlanırsam 1800 gün olmasi icin 3ayım eksik ne yapmalıyım

  1. Fatih EKMEKÇİ dedi ki:

   %75 engelli raporum var 4000 sigorta günüm var malulen emekli olduğum da ne kadar maaş alabilirim

 73. Binnaz dedi ki:

  Ben seker hipertansiyon aslim hastasıyım konusmabozuklugumda var süresiz yüzde otuz iki çalışamaz engelli raporum var manulen emekli olabilirmiyim bende.

 74. Ferhat dedi ki:

  1995 sigorta girisliyim 6500 günün var %60 engelli oranından malulen emekli olmak istesem ne kadar maaş alirim şu an brüt aylık 6500 tl

  1. B.ali dedi ki:

   Slm abi senin kadar birimin var ve bırak%60’ı raporun %40 ‘ı gectimi sen zaten direk normal emekli oluyorsun hemde yaş beklemeksizin başvuru yap anında hemen emekli olursun ayrıca malulen emekli olanlardan daha fazla yüksek maaş alırsın eğer gerçekten %40 üzerinde süresiz ibaresi olan olan raporun ve 6500 gün pirimin varsa bugün başvur yarın emeklisin

 75. ERDOĞAN ÖNLER dedi ki:

  Akşamlar iyi çalışan engelli emeklilik ile engelli mallülük emekliliği arasındaki maaşları ne kadar eder

  1. Fatih dedi ki:

   Hayırlı akşamlar 2016 yılında maden ocağından emekli oldum.araştırma hastanesinde pnömokonyoz hastalığı çıktı. Malulen emekli olabilir miyim. Saygılar