emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar?

2023 İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar?
SGK
23.12.2022

İsteğe bağlı sigorta prim tutarları 2023 Ocak ayı asgari ücret rakamları ile birlikte değişti. En düşük isteğe bağlı sigorta primleri 2023 yılında 3.202,56 TL oldu.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı sigorta herhangi bir işyerinde çalışmayan ya da 4A kapsamında sigortalı olup ayda 30 günden az çalışan vatandaşlarımızın, kendi primlerini ödeyerek ödenmiş prim günü kazanmak için tanımlanan sigortadır. İsteğe bağlı sigorta, herhangi bir şekilde sigortalı olması mecburi olmayan kişilerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) imkanlarından yararlanma ve ilerleyen günlerde emeklilik hakkı elde etmesi için sunulan ve kişilerin 4B’li olduğu sigorta alternatifidir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigorta yaptırmak için yasa kapsamında belirlenen şartların taşınması gereklidir. Şartları sağlayan kişiler, e-Devlet’ten ya da ikamet ettikleri SGK Müdürlükleri’ne “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile birlikte müracaat edebilirler.

Sigorta başlangıç tarihi olarak SGK tarafından baz alınacak zaman dilimleri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Posta ya da elden kuruma yapılan başvurularda sigorta başlangıç tarihi olarak başvuru veya bildirimin kurum evrak kaydına intikal ettiği tarih baz alınır.
 • Taahhütlü ya da iadeli taahhütlü ya da PTT aracılı ile yapılan başvurularda sigorta başlangıç tarihi, bildirimin postaya veya kargoya verilme tarihi olarak kabul edilir.

E-Devlet’ten İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten isteğe bağlı sigorta başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmetleri arasında yer alan “4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı” sayfası üzerinden yapılır. İlk kez “İsteğe Bağlı Giriş Bildirgesi” alacak vatandaşlarımız e-Devlet’ten isteğe bağlı sigorta başvurusu gerçekleştirebilmektedir. İşlemler için “İsteğe Bağlı Sigorta Başvuru” linki kullanılarak doğrudan hizmete erişim sağlanabilir. Açılan sayfa üzerinden sırası ile şu işlem sıralamasını takip ederek başvurunuzu oluşturabilirsiniz:

 1. Aşağıda ki linke tıklayın ve açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıkayın.
 2. “TC kimlik numarası” ve “e-Devlet şifresi” bilgilerini kullanarak kimlik doğrulamayı tamamlayın.
 3. Açılan sayfada istenen bilgileri doldurarak tescil kaydınızı oluşturun.

2023 İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta primi 2023 Ocak zammı ile güncellendi. Bilindiği üzere isteğe bağlı sigorta yaptıran vatandaşlarımızın yatıracağı prim tutarının alt limiti brüt asgari ücretin %32’si, üst limiti ise brüt asgari ücretin 7,5 katı olarak sınırlandırılmıştı.

 • 01 Ocak 2023 itibariyle en düşük isteğe bağlı sigorta primi 3.202,56 TL oldu.
 • 2023 En yüksek isteğe bağlı sigorta primleri 24.019,20 TL oldu.

İsteğe Bağlı Sigorta Prim Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigorta prim hesaplaması yapmak için 2 yöntem bulunmaktadır. En düşük isteğe bağlı sigorta primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. En yüksek isteğe bağlı sigorta prim hesaplaması ise tutarın 7,5 ile çarpılmasıyla hesaplanır.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Nasıl Ödenir?

İsteğe bağlı sigorta primi ödemeleri prim borcunun ait olduğu ayı takip eden gelecek ayın son gününe kadar yapılabilmektedir. Verilen tanımlamadan anlaşıldığı gibi isteğe bağlı sigorta yaptıran kişiler, Ocak 2023 dönemi prim borçlarını 28 Şubat 2023 tarihine kadar ödeyebilirler. Primlerin ödemeleri SGK anlaşmalı bankalar ve kredi kuruluşları, PTT ve e-SGK uygulaması üzerinden yapılabilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortada şartlar yasa kapsamında belirlenmiştir ve kimlerin bu kapsamda sigorta olabileceği ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Yasaya göre isteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyen kişilerin şu şartları sağlamaları gereklidir:

 • 18 yaşı doldurmuş olmak,
 • Türkiye’de ikamet etmek (Türkiye ile uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış ülkelerde iş üstlenen Türk firmalarının Türkiye’den götürdükleri işçiler bu kuraldan muaftır.)
 • 5510 sayılı Kanuna tabi sigortalı olma zorunluluğu bulunan meslek kollarında çalışmıyor olmak,
 • 4A sigorta kolunda çalışılıyorsa tam gün çalışmamak ya da 30 günden az çalışmak,
 • Sigortalılığı nedeniyle bağlanmış bir aylığa sahip olmamak,
 • İsteğe bağlı sigorta başvurusunu Kuruma gerçekleştirmek.

İsteğe Bağlı Sigorta Kaç Yıl Ödenir?

İsteğe bağlı sigorta süresi hesaplanırken, bireylerin emeklilik hakkını ne zaman elde edecekleri belirleyici olmaktadır. Yaş haddinden emekli olunabilmesi için yeni sigortalı olacak kişilerin en az 5400 gün, en fazla 9000 gün prim ödemeleri halinde isteğe bağlı sigortalılıktan emekli olabilmektedirler. Verilen prim gün sayılarından hesaplama yapıldığında, 15 ile 25 yıl arasında isteğe bağlı sigorta primi ödenerek emekli olunabileceği hesaplanmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Kaç Ay Ödenmezse İptal Olur?

İsteğe bağlı sigorta primleri ödenmediğinde yasal faiz yolu ile borcun ödenmesinin yolu açıktır. Ödenmeyen prim süresi için SGK tarafından süre sınırlaması getirilmiştir. Yasaya göre sigortalı, ait olduğu ayın primini en geç 12 ay içinde SGK’ya ödemelidir. 12 ay içinde prim borcunun ödenmemesi halinde, o aya ait primleri ödeme imkanı olmamaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl İptal Edilir?

İsteğe bağlı sigorta iptali içim üç şart aranmaktadır. Belirlenen isteğe bağlı sigorta primleri için ödenmeme anlamına gelen sigorta iptali için belirlenmiş üç şart şu şekildedir:

 • İsteğe bağlı sigortalının mevcut sigortalılığı sona erdirmesine yönelik talebini SGK’ya iletmesi,
 • Sigortalının vefat etmesi,
 • İsteğe bağlı emeklilik hakkı kullanılarak aylık bağlanması.

İşe Girdikten Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanabilir?

SGK Toptan Ödeme Nedir, Kimler Alabilir?

SGK’dan Çift Maaş Alma Şartları, Kimler Alabilir ?

Yorumlar

 1. Ali kul dedi ki:

  İsteqe baqlı siqorta ödeyen 600 qün öderse ışsizlik parası alabilirmi

 2. Nurten dedi ki:

  Merhaba 3 mayıs 1966 doğumluyum
  İlk sigorta girişi 7 ekim 1988 isteğe bağlı 4b bağkur
  Bağkurdan 3413 iş günü var şu an çalışıyorum 4a dan 105 iş günüm var 2003 doğumlu bir çocuğum var doğum borçlanmasınıda saydırırsam hangi sigortadan kaç yaşında ve kaç iş günü ile hangi yollardan emekli olurum

 3. fatma demir dedi ki:

  merhabalar 01-10-1998 tarihinde 4a sigorta girişim ve ödenmiş 201 günüm bulunmaktadır nasıl emekli olabilirim . prim gün sayımı dışarıdan ödeyerek yani 3600 güne tamamlayarak emekli olabilir miyim. konu ile bilgi vermenizi rica ederim.
  Fatma demir 17-11-1977 doğumluyum

 4. Nurettin Demir dedi ki:

  Selam sigorta girişim 26.05.1993 d.t 1971 primim eksik emeklilik şartlarını öğrenmek istiyorum

 5. Mustafa coşkun dedi ki:

  1978 doğumluyum SSK girişim 1995 e devletemde öyle görünüyor fakat daha önce aradığım da bana 2006 olarak geçerlidir kaç güne kaç yaş ta emekli olurum 3253 gün pirim var askerliğimi de yatirabilirmiyyim saygılar

 6. Hasan dedi ki:

  Merhaba
  3350 gün 4a primim var, işten ayrıldım. 1960 doğumluyum. 10 yıl üzerinden emekli olabiliyorum.
  4b (bağkur) üzerinden isteğe bağlı ödüyorum, sorun çıkarır mı?
  Prim günleri 4b isteğe bağlı ile dolduğu ay emekli olunabilir mi?

  Hizmet birleştirmesi denen bir durum varmış ve 6 ay sürüyormuş.
  4a dan primleri olan kişiye, 4b (bağkur) üzerinden isteğe bağlı ödeme yaptırılıyor.
  Prim günü tamamlandığında, 6 ay hizmet birleştime için beklememiz mi gerekiyor?

 7. ismail dedi ki:

  Selam.
  Engelli kadrosundan hizmetliyim.Ayrıca 1997 sigorta girişliyim.1997 yılında emeklilik 10 yıldı.
  Bu gün engelli kadrosundan emekmi olmak içinde 10 yıl gerekiyor.Son 2 yılımı dışarıdan toplu ödeme yaparsam.hemen emekli olurmuyum,
  Ayrıca,4c sigorta prim ödemesi ne kadardır.

 8. ilhan dedi ki:

  benim sigota girişim 1998 şuanda 1529 günüm var.askerlik borlanmasını daha yatırmadım.3600 den emekli olurmuyum.bu arada isteğe bağlı yatırabilirmiyim 3600 ü tamamlamak için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2008 den önce sigorta olanlarda emeklilikte son 7 yıla bakılıyor hangisi fazla ise o sigortadan emekli olunur. Askelrik borçlanmasından hariç iteğe bağlı primi 1260 günü geçmemesi gerekir yani 3 sene kadar isteğe bağlı yatırabilirsiniz. sonra ssk lı olmanız geekir

 9. Remzie dedi ki:

  Merhabalar,
  1979 Bulgaristan doğumluyum.
  2010’da Eğitim için Türkiyeye geldim ve
  2011’de Türk vatandaşı ile evlendim.
  2012’de ilk doğumumu yaptım ve ilk çocuğum 18 aylık iken
  2014’de ikinci doğumumu yaptım ve ikinci çocuğum 20 aylık iken de
  2015’te Türk vatandaşlığı alıp isteğe bağlı sigortalı (4b) oldum.

  Bu durumda:
  1. Türk vatandaşı olmadan önce doğum yaptığım için iki doğum için toplam 38 ay borçlanabilirmiyim (ilk çocuk için 18 ay + 20 ay ikinci çocuk için?

  2. BAĞ-KUR’lu (kısmi) emekli olmam için 5400 gün (15 yıl) prim ve 63 yaşa mı ihtiyacım var? Yani en erken 2042 yılında kısmi emekli olabileceğim?

  3. SSK’lı (normal) emekli olmam için 7200 gün (20yıl) prim ve 60 yaşa mı ihtiyacım var? Yanı en erken 2039 yılında normal emekli olabileceğim? Yani burada şart bu 20 yıl primden en az 3,5 yılı 4a sıgortalı olarak çalışmış olmam mı? Geri kalan 16,5 yıl 4b isteğe bağlı sigprtalı olmam yeterli mi? Ve bu 3,5 yıl en son yıllarda mı olması gerekiyor, yoksa bu 20 yılın ortalarında da olabilir mi?

  4. 2015’te Türk vatandaşı olmadan önce Bulgaristan’da 1996-2010 yılları arasında 10 yıldan fazla sigortalı çalışmam var. Bu yıllar için borçlanabilirmiyim? Ve 1996’da Bulgaristanda sigorta girişli olmamdan dolayı sadece 3600 gün prim benim için yeterli olur mu?

  Cevabınız için önceden çok teşekkür ederim!