emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2022 İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar (Güncellendi)

2022 İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar (Güncellendi)

İsteğe bağlı sigortada prim tutarları 2022 temmuz ayında yılında yapılan asgari ücret zammı ile birlikte değiştir. İsteğe bağlı sigorta primleri 2022 yılında 2.070,72 TL’den başlayacak. Üst limit ise 15.530,00 TL oldu.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı sigorta herhangi bir işyerinde çalışmayan ya da 4A kapsamında sigortalı olup ayda 30 günden az çalışan vatandaşlarımızın, kendi primlerini ödeyerek ödenmiş prim günü kazanmak için tanımlanan sigortadır. İsteğe bağlı sigorta, herhangi bir şekilde sigortalı olması mecburi olmayan kişilerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) imkanlarından yararlanma ve ilerleyen günlerde emeklilik hakkı elde etmesi için sunulan ve kişilerin 4B’li olduğu sigorta alternatifidir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigorta yaptırmak için yasa kapsamında belirlenen şartların taşınması gereklidir. Şartları sağlayan kişiler, e-Devlet’ten ya da ikamet ettikleri SGK Müdürlükleri’ne “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile birlikte müracaat edebilirler.

Sigorta başlangıç tarihi olarak SGK tarafından baz alınacak zaman dilimleri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Posta ya da elden kuruma yapılan başvurularda sigorta başlangıç tarihi olarak başvuru veya bildirimin kurum evrak kaydına intikal ettiği tarih baz alınır.
 • Taahhütlü ya da iadeli taahhütlü ya da PTT aracılı ile yapılan başvurularda sigorta başlangıç tarihi, bildirimin postaya veya kargoya verilme tarihi olarak kabul edilir.

E-Devlet’ten İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten isteğe bağlı sigorta başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmetleri arasında yer alan “4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı” sayfası üzerinden yapılır. İlk kez “İsteğe Bağlı Giriş Bildirgesi” alacak vatandaşlarımız e-Devlet’ten isteğe bağlı sigorta başvurusu gerçekleştirebilmektedir. İşlemler için “İsteğe Bağlı Sigorta Başvuru” linki kullanılarak doğrudan hizmete erişim sağlanabilir. Açılan sayfa üzerinden sırası ile şu işlem sıralamasını takip ederek başvurunuzu oluşturabilirsiniz:

 1. Aşağıda ki linke tıklayın ve açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıkayın.
 2. “TC kimlik numarası” ve “e-Devlet şifresi” bilgilerini kullanarak kimlik doğrulamayı tamamlayın.
 3. Açılan sayfada istenen bilgileri doldurarak tescil kaydınızı oluşturun.

2022 İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta primi yeni 2022 temmuz zammı ile güncellendi. Bilindiği üzere isteğe bağlı sigorta yaptıran vatandaşlarımızın yatıracağı prim tutarının alt limiti brüt asgari ücretin %32’si, üst limiti ise brüt asgari ücretin 7,5 katı olarak sınırlandırılmıştı. Yapılan yeni yıl zammı sonrası 2022 yılı isteğe bağlı sigorta primleri en düşük 2.070,72 TL ve en yüksek 15.530,00 TL olarak yatırılacak.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Nasıl Ödenir?

İsteğe bağlı sigorta primi ödemeleri prim borcunun ait olduğu ayı takip eden gelecek ayın son gününe kadar yapılabilmektedir. Verilen tanımlamadan anlaşıldığı gibi isteğe bağlı sigorta yaptıran kişiler, Ocak 2022 dönemi prim borçlarını 28 Şubat 2022 tarihine kadar ödeyebilirler. Primlerin ödemeleri SGK anlaşmalı bankalar ve kredi kuruluşları, PTT ve e-SGK uygulaması üzerinden yapılabilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortada şartlar yasa kapsamında belirlenmiştir ve kimlerin bu kapsamda sigorta olabileceği ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Yasaya göre isteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyen kişilerin şu şartları sağlamaları gereklidir:

 • 18 yaşı doldurmuş olmak,
 • Türkiye’de ikamet etmek (Türkiye ile uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış ülkelerde iş üstlenen Türk firmalarının Türkiye’den götürdükleri işçiler bu kuraldan muaftır.)
 • 5510 sayılı Kanuna tabi sigortalı olma zorunluluğu bulunan meslek kollarında çalışmıyor olmak,
 • 4A sigorta kolunda çalışılıyorsa tam gün çalışmamak ya da 30 günden az çalışmak,
 • Sigortalılığı nedeniyle bağlanmış bir aylığa sahip olmamak,
 • İsteğe bağlı sigorta başvurusunu Kuruma gerçekleştirmek.

İsteğe Bağlı Sigorta Emeklilik Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortadan emekli olabilmek için sigorta kapsamında belirlenen emeklilik şartlarının tamamının yerine getirilmesi gereklidir. Emekli olunabilmesi için en az 3600 gün ve en faza 9000 gün olarak belirlenen ödenmiş prim şartları yanında yaş ve sigortalılık süresi gibi koşulların da yerine getirilmesi gereklidir.

SGK tarafından belirlenen emeklilik şartları isteğe bağlı sigortalılarda şu şekildedir:

 • İlk sigorta girişinin 08.09.1999 tarihi ve öncesinde olunması durumunda sigortalılar, en az 10 yıl boyunca sigortalı kalarak ve en az 3600 gün ödenmiş prim gün sayısına ulaşarak emekli olabilirler.
 • İlk sigorta girişi 09.09.1999 tarihi ile 30.04.2008 tarihleri arasında bulunan sigortalılar, en az 4500 gün ödenmiş prime sahip olması ve en az 15 yıllık aktif sigortalı olması gereklidir. Ek olarak kadınlarda 60 ve erkeklerde 62 yaş kriterinin de yerine getirilmesi sonrası emeklilik hakkı elde edilebilir.
 • İlk sigorta giriş tarihinin 01.05.2008 ve sonrası olması durumunda sigortalılar, en az 5400 gün ödenmiş prim sayısına ve 63 yaş kriterine tabiidir. Kadınlarda ise yaş kriteri 61 olarak belirlenmiştir.
 • İsteğe bağlı sigorta yatırırken Ek-5 Tarım sigortası primi ödemeyi tercih eden kişiler, minimum 7200 günlük ödenmiş prim sayısına ulaşarak emeklilik hakkı kazanabilmektedir.
 • Ev hanımları için emeklilik hakkı, 9000 gün ödenmiş prime ulaşılması ardından kazanılmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Kaç Yıl Ödenir?

İsteğe bağlı sigorta süresi hesaplanırken, bireylerin emeklilik hakkını ne zaman elde edecekleri belirleyici olmaktadır. Yaş haddinden emekli olunabilmesi için yeni sigortalı olacak kişilerin en az 5400 gün, en fazla 9000 gün prim ödemeleri halinde isteğe bağlı sigortalılıktan emekli olabilmektedirler. Verilen prim gün sayılarından hesaplama yapıldığında, 15 ile 25 yıl arasında isteğe bağlı sigorta primi ödenerek emekli olunabileceği hesaplanmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Kaç Ay Ödenmezse İptal Olur?

İsteğe bağlı sigorta primleri ödenmediğinde yasal faiz yolu ile borcun ödenmesinin yolu açıktır. Ödenmeyen prim süresi için SGK tarafından süre sınırlaması getirilmiştir. Yasaya göre sigortalı, ait olduğu ayın primini en geç 12 ay içinde SGK’ya ödemelidir. 12 ay içinde prim borcunun ödenmemesi halinde, o aya ait primleri ödeme imkanı olmamaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl İptal Edilir?

İsteğe bağlı sigorta iptali içim üç şart aranmaktadır. Belirlenen isteğe bağlı sigorta primleri için ödenmeme anlamına gelen sigorta iptali için belirlenmiş üç şart şu şekildedir:

 • İsteğe bağlı sigortalının mevcut sigortalılığı sona erdirmesine yönelik talebini SGK’ya iletmesi,
 • Sigortalının vefat etmesi,
 • İsteğe bağlı emeklilik hakkı kullanılarak aylık bağlanması.

İşe Girdikten Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanabilir?

SGK Toptan Ödeme Nedir, Kimler Alabilir?

SGK’dan Çift Maaş Alma Şartları, Kimler Alabilir ?

Yorumlar

 1. Hasan dedi ki:

  Merhaba
  3350 gün 4a primim var, işten ayrıldım. 1960 doğumluyum. 10 yıl üzerinden emekli olabiliyorum.
  4b (bağkur) üzerinden isteğe bağlı ödüyorum, sorun çıkarır mı?
  Prim günleri 4b isteğe bağlı ile dolduğu ay emekli olunabilir mi?

  Hizmet birleştirmesi denen bir durum varmış ve 6 ay sürüyormuş.
  4a dan primleri olan kişiye, 4b (bağkur) üzerinden isteğe bağlı ödeme yaptırılıyor.
  Prim günü tamamlandığında, 6 ay hizmet birleştime için beklememiz mi gerekiyor?

 2. ismail dedi ki:

  Selam.
  Engelli kadrosundan hizmetliyim.Ayrıca 1997 sigorta girişliyim.1997 yılında emeklilik 10 yıldı.
  Bu gün engelli kadrosundan emekmi olmak içinde 10 yıl gerekiyor.Son 2 yılımı dışarıdan toplu ödeme yaparsam.hemen emekli olurmuyum,
  Ayrıca,4c sigorta prim ödemesi ne kadardır.

 3. ilhan dedi ki:

  benim sigota girişim 1998 şuanda 1529 günüm var.askerlik borlanmasını daha yatırmadım.3600 den emekli olurmuyum.bu arada isteğe bağlı yatırabilirmiyim 3600 ü tamamlamak için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2008 den önce sigorta olanlarda emeklilikte son 7 yıla bakılıyor hangisi fazla ise o sigortadan emekli olunur. Askelrik borçlanmasından hariç iteğe bağlı primi 1260 günü geçmemesi gerekir yani 3 sene kadar isteğe bağlı yatırabilirsiniz. sonra ssk lı olmanız geekir

 4. Remzie dedi ki:

  Merhabalar,
  1979 Bulgaristan doğumluyum.
  2010’da Eğitim için Türkiyeye geldim ve
  2011’de Türk vatandaşı ile evlendim.
  2012’de ilk doğumumu yaptım ve ilk çocuğum 18 aylık iken
  2014’de ikinci doğumumu yaptım ve ikinci çocuğum 20 aylık iken de
  2015’te Türk vatandaşlığı alıp isteğe bağlı sigortalı (4b) oldum.

  Bu durumda:
  1. Türk vatandaşı olmadan önce doğum yaptığım için iki doğum için toplam 38 ay borçlanabilirmiyim (ilk çocuk için 18 ay + 20 ay ikinci çocuk için?

  2. BAĞ-KUR’lu (kısmi) emekli olmam için 5400 gün (15 yıl) prim ve 63 yaşa mı ihtiyacım var? Yani en erken 2042 yılında kısmi emekli olabileceğim?

  3. SSK’lı (normal) emekli olmam için 7200 gün (20yıl) prim ve 60 yaşa mı ihtiyacım var? Yanı en erken 2039 yılında normal emekli olabileceğim? Yani burada şart bu 20 yıl primden en az 3,5 yılı 4a sıgortalı olarak çalışmış olmam mı? Geri kalan 16,5 yıl 4b isteğe bağlı sigprtalı olmam yeterli mi? Ve bu 3,5 yıl en son yıllarda mı olması gerekiyor, yoksa bu 20 yılın ortalarında da olabilir mi?

  4. 2015’te Türk vatandaşı olmadan önce Bulgaristan’da 1996-2010 yılları arasında 10 yıldan fazla sigortalı çalışmam var. Bu yıllar için borçlanabilirmiyim? Ve 1996’da Bulgaristanda sigorta girişli olmamdan dolayı sadece 3600 gün prim benim için yeterli olur mu?

  Cevabınız için önceden çok teşekkür ederim!