Yardımlar

Yeşil Kartlılara Para Yardımı 2024

Yeşil kartlılara para yardımı, devlet tarafından sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaları için verilen bir belge olan yeşil kart sahiplerine yapılan maddi destektir. Yeşil kartlılara para yardımı, 2024 yılında da devam etmektedir. Bu yazımızda yeşil kart nedir, yeşil kartlılara yardım şartları nelerdir, yeşil kartlılara yapılan yardımlar nelerdir, yeşil kartlılar para yardımı başvurusu nasıl yapabilir ve yeşil kart yardım parası sorgulama nasıl yapılır sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

YEŞİL KART NEDİR?

Yeşil kart, 3816 sayılı kanun kapsamında gelir testi sonucunda hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan vatandaşlara verilen bir belgedir. Yeşil kart sahipleri, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirler. Yeşil kart, 2012 yılında Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile birleştirilmiş ve G0 grubu olarak tanımlanmıştır. Yeşil kart sahibi olmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYDV) başvurmak ve gelir testi yaptırmak gerekmektedir.

YEŞİL KARTLILARA YARDIM ŞARTLARI NELERDİR?

Yeşil kartlılara para yardımı alabilmek için yeşil kart sahibi olmanın yanı sıra bazı şartları da sağlamak gerekmektedir. Yeşil kartlılara yardım şartları şöyledir:

 1. 65 yaşını doldurmuş olmak ve emekli olmamak.
 2. Eşi vefat etmiş olmak ve dul kalmak.
 3. Öksüz veya yetim olmak.
 4. Engelli olmak.
 5. Bakıma muhtaç olmak.
 6. Asker ailesi olmak.
 7. Doğum yapmış olmak.
 8. İşsiz olmak.

Bu şartlardan herhangi birini taşıyan ve yeşil kart sahibi olan vatandaşlar devlet tarafından yapılan yardımlardan faydalanabilirler.

YEŞİL KARTLILARA YAPILAN YARDIMLAR NELERDİR?

Yeşil kartlılara yapılan yardımlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, PTT ve diğer kurumlar tarafından verilmektedir. Bu yardımların bazıları şunlardır:

 1. Yaşlılık aylığı

65 yaşını doldurmuş, emekli olmayan ve yeşil kartlı olan vatandaşlara PTT aracılığı ile aylık 3.504,84 TL yaşlılık aylığı ödenmektedir.

Yaşlılık Maaşı : https://www.ssk.biz.tr/65-yas-yaslilik-ayligi/

 • Dul aylığı

Eşi vefat etmiş ve yeşil kartlı olan kadınlara PTT aracılığı ile aylık 2.500 TL dul aylığı ödenmektedir.

Dul Aylığı Şartları : https://www.ssk.biz.tr/dul-yetim-ve-olum-maasi/

 • Öksüz ve yetim aylığı

Annesi veya babası vefat etmiş veya her ikisi de vefat etmiş ve yeşil kartlı olan çocuklara PTT aracılığı ile aylık 2.500 TL öksüz ve yetim aylığı ödenmektedir.

 • Engelli aylığı

Engelli raporu olan ve yeşil kartlı olan vatandaşlara engellilik derecelerine göre PTT aracılığı ile aylık 2.797 TL ile 4.196 TL arasında değişen engelli aylığı ödenmektedir.

Engelli Maaşı : https://www.ssk.biz.tr/2022-engelli-maasi-miktari-ve-basvuru-sartlari/

 • Bakıma muhtaçlık aylığı

Bakıma muhtaç olan ve yeşil kartlı olan vatandaşlara, PTT aracılığı ile aylık 7608 TL bakıma muhtaçlık aylığı ödenmektedir.

 • Asker ailesi yardımı

Askerlik görevini yapan ve yeşil kartlı olan er veya erbaşların ailelerine, PTT aracılığı ile aylık 800 TL asker ailesi yardımı ödenmektedir.

 • Doğum ve süt parası

Doğum yapan ve yeşil kartlı olan kadınlara, doğum sayısına göre 300 TL ile 900 TL arasında değişen doğum parası ve aylık 150 TL süt parası ödenmektedir.

 • İşsizlik maaşı

İşsiz kalan ve yeşil kartlı olan vatandaşlara, işsizlik sigortası kapsamında aylık 8001 TL işsizlik maaşı ödenmektedir.

 • Gıda yardımı

Yeşil kartlı olan ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara, her dini bayram öncesinde ve ihtiyaç duyulması durumunda SYDV tarafından gıda yardımı yapılmaktadır.

 1. Kömür yardımı

Yeşil kartlı olan ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara, her yıl SYDV tarafından kömür yardımı yapılmaktadır.

 1. Konut ve kira yardımı

Yeşil kartlı olan ve oturulamayacak derecede bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan vatandaşlara, SYDV tarafından ev yapım yardımı veya prefabrik ev yapım yardımı yapılmaktadır. Ayrıca, yeşil kartlı olan ve kira ödeyemeyen vatandaşlara, SYDV tarafından kira yardımı yapılmaktadır.

 1. Eğitim yardımı

Yeşil kartlı olan ve eğitim gören öğrencilere, SYDV tarafından eğitim yardımı yapılmaktadır. Bu yardım, okul masrafları, kırtasiye malzemeleri, servis ücreti, yemek ücreti, burs, öğrenim kredisi gibi kalemleri kapsamaktadır.

YEŞİL KARTLILAR PARA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPABİLİR?

Yeşil kartlılar para yardımı başvurusu ilgili kurumlara yapılmalıdır.

Örneğin; yaşlılık aylığı, dul aylığı, öksüz ve yetim aylığı, engelli aylığı, bakıma muhtaçlık aylığı, asker ailesi yardımı, doğum ve süt parası, işsizlik maaşı gibi yardımlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurmak gerekmektedir. Bu başvurular SGK şubeleri, e-devlet sistemi veya Alo 170 hattı üzerinden yapılabilir.

Yeşil Kart Başvurusu : https://www.ssk.biz.tr/yesil-kart-nedir-yesil-kart-nasil-cikarilir/

Gıda yardımı, kömür yardımı, konut ve kira yardımı, eğitim yardımı gibi yardımlar için ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYDV) başvurmak gerekmektedir. Bu başvurular SYDV şubeleri, e-devlet sistemi veya Alo 183 hattı üzerinden yapılabilir.

YEŞİL KART YARDIM PARASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Yeşil kartlılara para yardımı, farklı kurumlar tarafından farklı şartlar ve tutarlarla verilmektedir. Bu kurumlar;

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • PTT,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’dır.

Yeşil kartlılara para yardımı sorgulama işlemi ilgili kurumların internet siteleri, e-devlet sistemi veya telefon hatları üzerinden yapılabilir. Bu işlem için yeşil kart sahibi olan kişinin T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir. Ayrıca bazı kurumlar için SMS ile sorgulama yapmak da mümkündür.

Yeşil kartlılara para yardımı sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımları sorgulamak için e-Devlet Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama (turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama) sayfasına giriş yapın. Burada yeşil kartlılara verilen yaşlılık aylığı, dul aylığı, öksüz ve yetim aylığı, engelli aylığı, bakıma muhtaçlık aylığı, asker ailesi yardımı, doğum ve süt parası gibi yardımların ödeme tarihleri, tutarları ve durumları görüntülenebilir. Ayrıca bu sayfada yeşil kartlılara verilen gıda yardımı, kömür yardımı, konut ve kira yardımı, eğitim yardımı gibi yardımların da bilgileri yer almaktadır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan yardımları sorgulamak için ‘’e-Devlet SGK Hizmet Dökümü Sorgulama’’ sayfasına giriş yapın. Burada yeşil kartlılara verilen işsizlik maaşı gibi yardımların ödeme tarihleri, tutarları ve durumları görüntülenebilir. Ayrıca bu sayfada yeşil kartlılara verilen sağlık hizmetleri, ilaç yardımı, tıbbi malzeme yardımı gibi yardımların da bilgileri yer almaktadır.
 • PTT tarafından yapılan yardımları sorgulamak için ‘’PTT Sosyal Yardım Sorgulama’’ sayfasına giriş yapın. Burada, yeşil kartlılara verilen yaşlılık aylığı, dul aylığı, öksüz ve yetim aylığı, engelli aylığı, bakıma muhtaçlık aylığı, asker ailesi yardımı, doğum ve süt parası gibi yardımların ödeme tarihleri, tutarları ve durumları görüntülenebilir. Ayrıca bu sayfada yeşil kartlılara verilen gıda yardımı, kömür yardımı, konut ve kira yardımı, eğitim yardımı gibi yardımların da bilgileri yer almaktadır.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan yardımları sorgulamak için ‘’e-Devlet SYDV Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’ sayfasına giriş yapın. Burada yeşil kartlılara verilen gıda yardımı, kömür yardımı, konut ve kira yardımı, eğitim yardımı gibi yardımların ödeme tarihleri, tutarları ve durumları görüntülenebilir. Ayrıca bu sayfada yeşil kartlılara verilen yaşlılık aylığı, dul aylığı, öksüz ve yetim aylığı, engelli aylığı, bakıma muhtaçlık aylığı, asker ailesi yardımı, doğum ve süt parası gibi yardımların da bilgileri yer almaktadır.

Yeşil kartlılara para yardımı sorgulama, yukarıda belirttiğimiz yöntemlerle kolayca yapılabilir. Bu sayede yeşil kartlılara verilen tüm yardımların ödeme tarihleri, tutarları ve durumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Shares:

8 Yorumlar

 • Esra tas
  01.07.2022

  Esim akdeniz hastasi evim kira eb sahibi evi satti evde bulamadim ev kiralarida cok pahali bi tane kizim yardim olmanizi istiyoeum yoksa esimle kizimla disarda sokakta kalicaz

  Cevapla
 • Şemsi polat
  26.05.2022

  Matı durumum yok kiracıyım çocukları ufaktır çalışmıyorum bana yardımcı istiyorum

  Cevapla
 • Yusuf Ağırtaş
  12.04.2022

  öğrenciyim İşsizim okul ihtiyaçlarını karşılayacak param yok sizden yardım istiyorum

  Cevapla
 • Zeliş
  01.01.2022

  Eskiden bu yardımları almak değil güvencen yoksa hastaneye giremiyordun nankör olmamak lazım bunada şükür

  Cevapla
 • Tülay
  15.12.2021

  Çok haklısın nagihan haklısın sesimizi bir türlü duyuramıyoruz yaşadığımız hayatı hak etmedik

  Cevapla
 • Elif
  30.11.2021

  Fakirler almıyor maalesef benim bir akrabam iki evi var çocuk yardımı elektirk yardımı alıyor ne diyelim Allah var

  Cevapla
 • Nagihan
  23.11.2021

  Ne kadar komik rakamlar aylik 45 tl nedir ya zaten fakirler cok bile der gibi yazik gercekten cok yazik bu ulkede kadina cocuga hic ozel bir muamele yok ne yazikki ev kadinlarina evde yapabilecekleri is sektorleri acin en azindan ortalikta paketleme isi diye bir cok solandirici son pazsr paralarimiza goz dikmis, bu isi devlet bir sektorle acip ev kadinalrina bir gelir kapisi bir ssk baslangici yapmali o avrupa.devletlerinden tek eksigimiz kadinimiza cocugumiza sahip cikamamak ne yazikki

  Cevapla
 • Cesim elci
  18.11.2021

  Madurum

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir