Genel

2020 Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Nasıl Verilir?

Öğrencilere karşılıksız kaymakamlık bursu, ilçelerde bulunan kaymakamlık birimleri tarafından verilmektedir. Bu bursun yıl içerisinde toplam iki defa verildiği ve kırtasiye malzemelerinden doğan ihtiyaca yönelik oluşturulduğu bilinmektedir.

Kaymakamlık çatısı altında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden alınan başvuruların burs hakkını sağlaması gerekmektedir. Bu sebeple başvuru esnasında talep edilen evrakların teslim edilmesi gerekmektedir.

Burs almak isteyen öğrencinin doğrudan başvuru yapması ya da resmi olarak velisi olarak belirtilebilen kişilerin başvuru yapmaları yeterli olmaktadır. Başvuru öncelikleri, ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir.

Kaymakamlık Bursuna Başvurmak İçin Hangi Adımlar İzlenmelidir?

Kaymakamlık tarafından verilen bursların alınması için izlenecek adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle ilçede bulunan SYDV birimine giderek ilgili başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Başvuru formunun doldurulması esnasında, memurlar tarafından istenen belgelerin tamamlanması gerekmektedir.
 • Belgeleri tamamlanan öğrenciler değerlendirmeye alınmakta ve yapılan değerlendirmeler Kaymakamlık sitelerinde yayınlanmaktadır.

Birimler üzerinden yapılan başvuru sürecine ilişkin değerlendirmeler, kaymakamlık birimlerinin ilan sayfalarında yayınlanmakla birlikte, vakıf bünyesinden de öğrenilebilmektedir. Eğitim öğretim süreci başlamadan önce değerlendirme sonuçları paylaşılabilmektedir.

Başvurusunu internet üzerinden yapmak isteyenler için www.turkiye.gov.tr olarak bilinen E-devlet sistemi üzerinden kayıt oluşturulması gerekmektedir. Sistem üzerinde arama butonuna Kaymakamlık Bursu yazılarak ilgili sayfaya erişim sağlanmaktadır. Bu sistem üzerinden başvuru sonuçlarını görüntülemek de mümkün olmaktadır.

Kaymakamlık Burs Başvurularında İstenen Belgeler Nelerdir?

Karşılıksız olarak verilen kaymakamlık bursları için verilen onaylar, resmi evraklar üzerinden yapılan detaylı incelemeler sonucunda belirlenmektedir. Gerekli incelemelerin yapılabilmesi için şu belgelerin tamamlanması gerekmektedir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Öğrencilik durumuna ilişkin belge
 • İkametgah belgesi
 • Gelir durumunu beyan eden belge
 • Burs başvuru formu

2020 İtibariyle Güncel Kaymakamlık Burs Tutarları Nasıldır?

Kaymakamlık bursları, her yıl belirlenmekte olan güncel kırtasiye fiyatlarına göre değişkenlik göstermektedir. 2020 yılı itibariyle 400 TL ve 500 TL olacak şekilde yapılmaktadır. Bu ödemeler yılda iki defa olacak şekilde yapıldığı için ilk dönem ödemesi 400 TL, ikinci dönem ödemesi 500 TL olmaktadır.

Kaymakamlık Bursunun Başlama Zamanı Nedir?

Kaymakamlık bursları, öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamaları için verilen burslar olması nedeniyle eğitim öğretim başlangıç tarihine göre belirlenmektedir. Okulların açılış dönemi birinci yarıyılda Eylül, ikinci yarıyıla Ocak ayına tekabül etmesi nedeniyle ödemeler de bu aylar içerisinde yapılmaktadır.

Okulların açıldığı haftalar yıllara göre değişkenlik gösterdiği için herhangi bir gün belirlemesi bulunmamaktadır. Fakat ortalama olarak ödeme yapılan zamanlar Eylül ve Ocak aylarının ikinci ya da üçüncü haftası olarak belirtilmektedir.

Karşılıksız Verilen Kaymakamlık Bursunun Başvuru Öncelikleri Nelerdir?

Kaymakamlık bursu verilen öğrenciler için şu öncelikler bulunmaktadır:

 • Öğrencinin ailesinin üzerine kayıtlı mal varlıklarının bulunmaması
 • Öğrencinin herhangi bir disiplin suçunda bulunmaması
 • Hane içi geçim düzeyinin asgari tutarda olması
 • Aile içerisinde birden fazla okuyan çocuk bulunması

Bu durumlar dahilinde Kaymakamlık birimleri tarafından gerekli değerlendirmeler yapılmakta olup ihtiyaç durumu en fazla olan öğrenciden başlayarak belirlenen kontenjan sayısına göre burs sağlanabilmektedir.

Kaymakamlık Bursu Hangi Durumlarda Verilmez?

Kaymakamlık burs başvurularının yapılmasının ardından vakıf yetkilileri tarafından uygunluk durumu tespit edilmektedir. Bu tespit durumlarında, öğrencilerin sundukları evrakların geçerliliği incelenmektedir. Geçerli olmayan belgelerin sunulması halinde burs ödemesi yapılmamaktadır.

Öğrencilere karşılıksız kaymakamlık bursu verilmesi, ihtiyaç sahibi olan öğrencilere yönelik olduğu için başvuru yapan kişilerin ihtiyaç sahibi olarak nitelendirilmemesi halinde de burs başvuruları onaylanmamaktadır.

Kimler Parasız Yatılı Okul Başvurusunda Bulunabilir?

Karşılıksız olarak sunulan öğrenci eğitim desteklerinden birisi de Parasız Yatılı Okul desteğidir. Bu desteklerden yararlanabilecek öğrenci nitelikleri şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak sistemde kayıtlı bulunması
 • Gelir durumuna göre ihtiyaç sahibi bir öğrenci olması
 • Sınıf tekrarına düşmemiş bir öğrenci olması
 • Sınıf ya da 11. Sınıf öğrencisi olması
 • Herhangi bir disiplin cezası bulunmaması
 • Açık öğretim ya da İmam Hatip öğrencisi olmaması

Parasız Yatılı Okul Başvuruları Nasıl Yapılır?

Parasız Yatılı Okul desteğinden yararlanmak isteyen öğrenciler, bir sınava tabii tutulmaktadır. Sınav başvuruları www.meb.gov.tr adresi üzerinden yapılabilmektedir. Sınav başvuru için E-okul sistemi üzerinden ilgili başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

2020 yılında gerçekleşecek olan Parasız Yatılı Okul sınavının, 25 Nisan tarihinde yapılması planlanmaktadır. Sınavların tamamlanmasının ardından başvuru sonuçları Haziran-Temmuz aylarında belli olmaktadır.

2020 Karşılıksız Burs Veren Kurumlar Nerelerdir?

Devlet kurumlarının yanı sıra ihtiyaç sahiplerine burs veren özel kurumlar da bulunmaktadır. Bu özel kurumlar kendi başvuru şartları belirlemekte ve değerlendirmeleri de kendi birimleri tarafından yapılmaktadır. Burs veren bazı kurumların listesi şu şekilde yapılmaktadır:

 • Yücel Kültür Vakfı: Bu vakıf tarafından sağlanan burs, lise ve sonrasında eğitim gören öğrenciler için dil bursu olarak verilmektedir.
 • TEMA: Bu kurum tarafından belirlenen burslar hem ihtiyaç sahibi öğrencilere hem de ihtisas yapmakta olan öğrencilere yönelik farklı başlıklarda sunulmaktadır.
 • KYK: Devlet kurumu olarak bilinen bu kurumun bursları ihtiyaç sahibi olarak belirlenen öğrencilere yönelik olmakla beraber, barınma olanağı da sunmaktadır.
 • Türk Eğitim Vakfı: Kurumlar içerisinde en yüksek tutarlarla burs veren bu kurum, çok fazla kriter üzerinden değerlendirme yapabilmektedir.

Türk Eğitim Vakfı Hangi Şartlarda Burs Vermektedir?

Türk Eğitim Vakfı çatısı altında sağlanan burs olanakları, şu şartların sağlanması ile mümkün olmaktadır:

 • Başvuru sahiplerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.
 • Öğrencinin resmi bir gelirinin olmaması gerekmektedir.
 • Öğrencinin farklı bir kurum üzerinden burs almadığının belirlenmesi gerekmektedir.
 • Öğrencinin gelir durumunun burs için ihtiyaç sahibi olduğunu belirtmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin 25 yaşını tamamlamamış olması gerekmektedir.
 • Yalnızca örgün eğitim ile devlet üniversitesinde eğitim görmekte olan öğrencilere lisans burs ödeneği sağlanmaktadır.

Türk Eğitim Vakfı Burs Ödenekleri Nasıl Sağlanmaktadır?

Türkiye Eğitim Vakfı tarafından burs alacak öğrencilerin ilgili şartları sağlamaları halinde www.tev.org.tr adresi üzerinden başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunan öğrencilerin, sistemdeki başvuru formu ve istenen belgeleri vakıf birimlerine teslim etmeleri gerekmektedir.

Burs almaya hak kazanan öğrencilerin, okul başarı durumları yıl içerisinde takip edilmekte ve bir sonraki yıl devam etmesi için başarı kriterlerinin sağlanmış olması gerekmektedir. Başarısız olan öğrenciler için başvuru durumu düşmekte ve bir sonraki yıl için yeniden başvuru yapmaları gerekmektedir.

Türkiye Eğitim Vakfı bursları; yurt içi, yurt dışı ve kız öğrenci yurt bursu olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Burs başvuruları yapılırken, hangi başlık altında burs alınmak istendiğine karar verilerek o başlık üzerindeki formun doldurulması gerekmektedir.

Türk Eğitim Vakfı Burs Tutarları Nasıldır?

Türk Eğitim Vakfı tarafından verilen burslar, öğrencinin eğitim kademesine ya da eğitim durumuna göre değişiklik göstermektedir. Türkiye Eğitim Vakfı bursları şu şekilde belirlenmektedir:

 • Mesleki orta öğretim bursu olarak belirlenen tutar, aylık 300 TL
 • Lisans bursu olarak belirlenen tutar, 700 TL
 • Yüksek lisans bursu olarak belirlenen tutar, 1.200 TL
 • Doktora bursu olarak belirlenen tutar, 1.400 TL

Bu tutarlara ilişkin ödemeler yılın 9 ayı boyunca yapılmaktadır. Eylül ayında başlayan ödemeler, haziran ayına kadar sürmektedir. Bu bursların yanı sıra başarı durumu kriterlerinin sağlanması halinde başarı bursları da verilebilmektedir.

Öğrencilere karşılıksız kaymakamlık bursu alternatifi olarak alınabilen Türkiye Eğitim Vakfı bursları, sosyal faaliyetleri desteklemeye yönelik de burslar içermektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Şartlı Sağlık Yardımı Başvuru ve Şartları

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Benim iki çocuğum var biri lise kızım oğlum 8. Sınıf onların okuması için yardım ve eşim cezaevinde gelen bir gelir yok

 2. Bu haberi yalanlıyor kamakamlığa gittim yalan dediler yok öyle birşey ne yapmalıyım

 3. Ben lise ogrencisiyim ve okumam gerek bunun icin aile durumum yok bana yardimci olursaniz sevinirim burs konusunda

 4. Kolay gelsin. Benim kızım 1. Sınıfa gidiyor. Bizde bu bursu alabilirmiyiz. Başvuru zamanları ne zaman.

  1. Merhaba,

   Eğer evinize asgari ücretten az gelir giriyor ise başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu