ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Desteği 2023

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Desteği 2023

Öğrencilere karşılıksız kaymakamlık bursu desteği 2023 yılında eğitim masraflarının kolayca karşılanmasını sağlar. Kaymakamlık bursu karşılıksız olarak verildiği için herhangi bir geri ödeme yapılmasına gerek kalmaz. Öğrencilere karşılıksız kaymakamlık bursu desteği 2023 ile maddi durumu yeterli olmayanlara katkı sunulur.

Kaymakamlık bursu, maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere verilir. Bu durumun tespit edilmesi için gelir testi yapılır. Ailenin birden fazla çocuğu olması halinde tek çocuğa burs verilir. Kaymakamlık bursundan bir öğrencinin iki kere yararlanması mümkündür. Her yıl yönetmeliğe eklenen ve çıkarılan maddelerle kaymakamlık bursundan yararlanma şartları değişebilir.

Kaymakamlık Bursu Kimlere Verilir?

Kaymakamlık bursunun verileceği kişiler, aktif eğitim hayatına devam eden öğrencilerdir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik yardımlar vardır. Aynı zamanda üniversite öğrencilere yönelik yardımlar da uygulanır.

Başvuru sahiplerinin şu kriterleri sağlaması gerekir:

 • Öğrencilere kırtasiye yardımı gibi ekstra yardımlar da yapılır.
 • Kaymakamlık bursu almak isteyenlerin ailelerinin maddi durumunun kötü olması gerekir.
 • Aile içerisinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması temel şarttır.
 • 18 yaşından büyük öğrenciler, fakirlik belgesi temin ederek bu yardıma başvurabilir.
 • Burs yardımı ailenin maddi durumunun düzelmesi durumunda kesilir.
 • 6 ayda bir gerekli inceleme yapılarak maddi durum belirlenir.

Kaymakamlık Bursu Başvuru Koşulları

Kaymakamlık bursu başvuru koşulları arasında öğrencilik hayatına devem etmek vardır. Sınıf tekrarı gibi durumlarda burs kesilir. Kaymakamlık bursu almak isteyenlerin maddi durumunun yetersiz olması gerekir.

Kişi başına düşen gelir seviyesi asgari ücretin üzerinde olanlara yardım yapılmaz. Yardımdan yararlanmak isteyenlerin e-Devlet üzerinden ön başvuru yapması gerekir. Bizzat kaymakamlık binasında hizmet veren SYDV’lere giderek de başvuru yapılabilir.

Başvuru sonrasında hane incelemesi, maddi durum incelemesi yapılır. Yapılan inceleme neticesinde başvuru sahibinin yardım alıp almayacağı belli olur. Başvuru sahiplerinin maddi durumu iyileşirse burs kesilir.

Kaymakamlık Öğrenci Bursu Ne Kadar?

Kaymakamlık öğrenci bursu miktarı, ilkokul ve ortaokul öğrencileri için 500 TL olarak ödenir. Lise ve üniversite öğrencileri ise 1000-5500 TL arasında ödeme alabilir. Yapılacak yardımlar karşılıksız olarak verilir.

Kaymakamlık öğrenci bursu, yıllara göre değişebilir. Buna göre müracaat ettiğiniz kaymakamlıktan burs miktarını öğrenebilirsiniz.

Kaymakamlık Burs Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kaymakamlık burs başvurusu için gerekli belgeler şu şekilde belirtilir:

 • Öğrenci kimlik belgesi ile kaymakamlığa başvuru yapmalıdır.
 • Kaymakamlık, iki adet vesikalık fotoğraf ister.
 • Muhtarlıktan ikametgâh belgesi de alınmalıdır.
 • Muhtarlıktan fakirlik belgesi de istenmelidir.
 • Burs için kaymakamlıktan verilen başvuru formu doldurulmalıdır.

Kaymakamlık Bursu İçin Nereden Başvuru Yapılır?

Kaymakamlık bursu başvurusu yapmak için kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma vakıflarına müracaat edilmelidir. Yapılacak müracaatlarda başvuru sahibinin maddi durumu değerlendirilir.

Öğrenci 18 yaşından büyük olması halinde tek başına başvurabilir. 18 yaşından küçüklerin başvuruları aileleri tarafından yapılır. Başvuru sonrası hem belge hem de sistem üzerinden inceleme yapılır.

Başvurucunun adresinde de inceleme yapılır. Bu incelemeler neticesinde öğrencinin yardım için uygun olup olmadığına bakılır. 

E-Devlet Kaymakamlık Bursu Başvurusu

Kaymakamlık bursu başvurusunun e-Devlet üzerinden yapılması mümkündür. Ancak e-Devlet üzerinden yapılan başvuru ön başvuru niteliği taşır. E-Devlet başvurusu yapıldıktan sonra bağlı olunan kaymakamlığa gidilerek bizzat müracaat yapılması da gerekir.

İlk olarak e-Devlet sitesine girilmesi gerekir. Girilmesi gereken adres turkiye.gov.tr şeklindedir. Bu adrese girdikten sonra kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme erişmek gerekir.

Öğrencilere karşılıksız kaymakamlık bursu desteği 2023 için ilk olarak yukarıdaki “Giriş Yap” yazan kısma tıklamak gerekir.

E-Devlet’e giriş yapıldıktan sonra “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” seçeneğine tıklamak gerekir. Bu kısma ulaşmak için arama alanına “Sosyal Yardım” yazmak yeterlidir.

Bu kısımdan aile destek başvuruları da yapılır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardımları ihtiyaca göre belirlediği için tek bir yerden alır. “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklayarak başvurunuz onaylandığı takdirde burs ihtiyacınız olduğunu kaymakamlığa belirtebilirsiniz.

Yeni Başvuru seçeneğine tıkladıktan sonra gelen ekranda gösterilen kutucuk tıklanır ve “Başvur” seçeneğine tıklanır.

Başvur seçeneğine tıklandıktan sonra istenilen bilgilerin doldurulması gerekir. Adres iletişim bilgileri şeklinde çok sayıda alanın yanı sıra cevabı evet ve hayır şeklinde olan sorular da vardır. Sorular arasında; hanede ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde öğrenci olup olmadığı vardır.

Soru sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle başvuru sırasında dikkatli olmakta fayda vardır. Sorular arasında adreste yaşayan öksüz-yetim çocuk olup olmadığı vardır.

Hastalıklara ilişkin bilgiler de istenir. Evde kronik rahatsızlığı olan biri olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır.

22. soruda ihtiyaç ve taleplerin belirtileceği bir alan vardır. Burada öğrencinin burs ihtiyacı olduğu belirtilmelidir. Buradan başvuru yaptıktan sonra kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmek gerekir. Buradan bizzat başvuru yapılmalıdır.

Kaymakamlık Bursu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık bursu sorgulama için e-Devlet üzerinden arama alanına “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazılmalıdır. Bu kısma tıklanarak sosyal yardım ile ilgili detaylara erişilebilir.

Sosyal Yardım Sorgula : https://www.ssk.biz.tr/e-devlet-uzerinden-sosyal-yardim-para-yardimi-sorgulama/

Kaymakamlık Bursu Son Başvuru Tarihi Nedir?

Kaymakamlık bursu son başvuru tarihi hakkında net bir bilgi yoktur. Burs, eğitim amaçlı olduğu için eğitim döneminin başından itibaren başvurular kabul edilir. Tatil döneminde başvursanız bile ödemeleriniz eğitim döneminde yapılır.

Kaymakamlık Bursu KYK’ya Engel Olur Mu?

Kaymakamlık bursunun KYK’ya engel olup olmayacağı konusunda net bir bilgi yoktur. Ancak burs veren kurumlar, başka yerden burs almamak gibi bir kriter getirebilir. Bu nedenle kaymakamlık bursu alanların KYK bursu alamama ihtimali olabilir.

KYK bursu alanların da kaymakamlıklardan ret cevabı alma ihtimali olabilir. Bu konuda sosyal yardımlaşma birimlerindeki yetkililerden bilgi alınabilir.

Kaymakamlık Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Kaymakamlık burs sonuçları ile ilgili size SMS ya da telefon üzerinden bilgi verilir. Bu nedenle kaymakamlıktan gelen aramaların takip edilmesi gerekir. Burs açıklaması için e-Devlet üzerinden sorgulama da yapılabilir.

Burs alma hakkı kazananların sınıfta kalmaması, başarı ortalamasının yüksek olması gerekir. Maddi durumunda değişiklik olanların kaymakamlığa bilgi vermesi de önemlidir. Bu sayede gelirde iyileşme olunca burs kesilir.

Öğrencilere Burs Veren Başka Kurumlar Var mıdır?

Burs almak isteyen öğrencilere burs veren kurumlar vardır. Üniversite öğrencilerine, Kredi ve Yurtlar Kurumu burs verir. Kredi ve Yurtlar Kurumu da maddi durumu olmayanlara burs verir. Maddi durumu iyi olanlar kurumdan kredi alabilir.

Belediyeler hem üniversite öğrencilerine hem de lise, ortaokul ve ilkokul öğrencilerine burs verebilir. Bunun için bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurmanız gerekir.

Dernek ve vakıflar, burs veren kuruluşlar arasındadır. Dernek ve vakıflara internetten ya da bizzat başvurarak müracaat edilebilir. Bakanlıkların da çeşitli burs programları bulunur.

Burs başvurularında genellikle maddi durum esas alınır. Maddi durumu kötü olan öğrencilere burs verilir. Bazı burslar ise başarı odaklı olarak verilir. Başarı devam ettiği sürece, öğrencilere karşılıksız kaymakamlık bursu desteği 2023 ödenir.

SED Yardımları Yattı mı? Sorgulama ve Başvuru Formu

Belediyelerden Para Yardımı Nasıl Alınır?

Aile Destek Programı Başvuru Şartları

Yorumlar

 1. Mehmet Akkaya dedi ki:

  Benim işim yok evim yok dorudürüs işimyok evkirami zorlanıyorum çok madulum ihtiyacımvar çocuk 3 var okulagidiyo tablet alacak kızım Kayseri Erciyes üniversitesinde okuyor ihtiyacını alamıyorum çok ihtiyaçımvar çocuga para gönderemiyorum

 2. Elif dedi ki:

  Başvuru Başlama tarihi ne zaman

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sosyal yardım brimlerine her zaman başvuru yapabilirsiniz.

 3. sudenaz kilinc dedi ki:

  ben cok basarili bir ogrenciyim ben dortduncu siniftan beri taktir aldim benokumak istiyorum bana yardimci olun da okuyum ne olur ben lise bire gidiyorum bana yardim edin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Belediye ve Kaymakamlık sosyal yardımlara başvuru yapmalısınız.

 4. Sevda ekinci dedi ki:

  Benim iki çocuğum var biri lise kızım oğlum 8. Sınıf onların okuması için yardım ve eşim cezaevinde gelen bir gelir yok

 5. Ayşenur dedi ki:

  Bu haberi yalanlıyor kamakamlığa gittim yalan dediler yok öyle birşey ne yapmalıyım

 6. Mehmet dedi ki:

  Ben lise ogrencisiyim ve okumam gerek bunun icin aile durumum yok bana yardimci olursaniz sevinirim burs konusunda

 7. Ali dedi ki:

  Kolay gelsin. Benim kızım 1. Sınıfa gidiyor. Bizde bu bursu alabilirmiyiz. Başvuru zamanları ne zaman.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer evinize asgari ücretten az gelir giriyor ise başvuru yapabilirsiniz.