ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2024 Maddi Yardım Başvurusu ve Şartları

2024 Maddi Yardım Başvurusu ve Şartları

2024 yılı yardım başvuru şartları bulunur. Bu şartlar gerçekten ihtiyacı bulunan bireylere ulaşabilmek adına konulmuş şartlardır. Maddi yardım denilen gerekli vatandaşlara yapılan para yardımıdır.

Maddi yardım için belediyelere ya da kaymakamlıklara başvurulması gerekir. Bunların yanı sıra devlet dışında maddi yardım yapan iş adamları ve vakıf yardımları da bulunur.

Maddi yardım başvurusuna sadece ihtiyaç sahipleri başvuru da bulunabilirler. Yardıma muhtaç kişiler devletten dışında maddi geliri yüksek, zengin ve ünlü kişilerden de destek alabilirler. 2024 yılında Aile ve Sosyal Bakanlık tarafından ihtiyaç sahiplerine 850 TL- 1,250 TL arası ihtiyacı onaylandığı taktirde maddi destek yardımı yapılır.

Maddi yardımı başvurusu için özel bir şart koşulmaz. Her vatandaş bu yardıma başvurabilir ve başvurdukları aracılık tarafından incelemeye tabii tutulurlar bu inceleme sonucunda maddi yardıma ihtiyacı belirlenen vatandaşlara yardım yapılmaya başlanır.

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi yardım başvuruları devletten talep edilebileceği gibi vakıflar ve özel kuruluşlardan da talep edilebilir. Maddi yardım almak isteyen tüm vatandaşlardan istenen tek koşul maddi yardım başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalarıdır. Bu koşulu yerine getiren her birey maddi destek başvurusu yapabilir.

Maddi yardım başvuru formunda bireylerin aylık gelirlerini beyan etmeleri, hali hazır da bir işte çalışıyor olup olmadıkları, oturdukları ev kendi mülkleri mi yoksa kira mı gibi bazı sorular bulunur. Bu bilgilerin eksiksiz ve tam şekilde doldurulması istenir.

Bu bilgiler ile maddi desteğe ihtiyaçları olup olmadıklarını anlatmış ve beyan etmiş olurlar. Böylelikle başvuru sahiplerinin gerçekten ihtiyaç sahibi oldukları belirlenirse ihtiyaçları olumlu sonuçlanır eğer ihtiyaç sahibi görülmezler ise başvuruları olumsuz sonuçlanacaktır.

Devlet Yardımları Nelerdir?

Devlet de ihtiyaç sahibi vatandaşlara birçok yardım sunmaktadır. Devletin sağladığı yardımlara aşağıdaki başlıklara tıklayarak gidebilirsiniz:

SGK haber sitesi olarak alabileceğiniz yardımlar hakkında tüm detayları işledik. Ayrıca engelliler için sunulan avantajlara ve yardımlara buradan ulaşabilirsiniz. İş arıyorsanız ve İŞKUR üzerinden destek almanız gerekiyorsa ayrıntıları bu bölümdeki yazılarımızdan okuyabilirsiniz.

İşsizlere Maddi Yardım Şartları

İşsiz vatandaşlara maddi gelir sağlanması için işsizlik beyanında bulunmaları gerekir. Bu beyanlar sayesinde işsizlik maddi yardımı alınabilir. Devlet tarafından işsizlere yapılan bir yardım mevcuttur.

Devlet işsiz vatandaşlara yardım edebilmek adına bazı koşullar sunar. İşsizlik için maddi destek başvurusunda bulunmak adına bireylerin hiçbir yere gitmelerine gerek yoktur ve bu bireyler sadece teknolojik ortamda başvuruda bulunabilirler.

İşsizlik yardımı için sadece bir e-devlet şifreniz olması yeterlidir. Bu şifreye sahip değil iseniz, herhangi bir PTT şubesinden şifreyi alabilir ve şifre ile sisteme girerek başvuru kolaylıkla yapılabilir. E Devlet sistemi içerisinde arama butonuna işsizlik maddi destek yazdığınızda çıkan formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra maddi yardımın gelmesini beklemek gerekir.

E-Devlet Üzerinden Maddi Yardım Başvurusu

E-Devlet üzerinden para yardım başvuruları için sisteme giriş yapılması yeterlidir. Bu siteye giriş sağladıktan sonraki adım ise sadece başvuru formunu doldurmak ve başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını takip etmektir. Bunun dışında yardım almak isteyen vatandaşlardan başka istenen bir koşul bulunmaz ve herhangi bir devlet kuruluşuna belge götürmeleri istenmez.

E-Devlet formunda istenen belli başlı bilgiler gelir beyanı, aile birey sayısı, öğrenci ve çalışan bilgisi gibi genel bilgiler istenir. Bu bilgiler ve başvuru kimseyle paylaşılamaz gizli tutulmak ve kayıt altına alınmak zorundadır.

2024 Aile Destek Programı Yardım Tutarları

İhtiyaç sahibi vatandaşlara aile destek programı kapsamında 2024 yılında maddi yardım yapılmaya devam etmektedir.

Kişi başına düşen aylık gelir aralığı (TL) Aylık Destek Tutarı (TL)
450 TL ve altı1.250
450 TL üzeri ─ 911,15 TL ve altı1.100
911,15 TL üzeri ─  1372,30 TL ve altı950
1372,30 TL üzeri ─  3.800,78 TL’den az850

Maddi Yardım Yapan Dernekler

Maddi yardım desteğinde bulunan dernekler mevcuttur. Bu dernekler ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuruları maddi destek sağlayarak yardım ederler ve belirli kişiler tarafından kurulan vakıflardır. Ülkemizde maddi yardım yapan başlıca dernekler vardır bu derneklerin genel sağladığı yardımlardan birkaçı şu şekildedir:

 • Aşevi kurumu yemek yardımları
 • Fakirlik aylığı (muhtaç, düşkün kişilere) fakirlik maaşı
 • Öğrencilere, eğitim burs yardımı

Bu yardımları sağlayan derneklere gerekli başvurular yapıldığı taktirde ihtiyaç sahibinin hangi yardıma ihtiyacı olduğu belirlenerek gerekli ihtiyaçları dernek tarafından sağlanır.

İhtiyaç sahiplerine yardım sağlayan başlıca dernekler şunlardır:

 • Yardımeli Derneği
 • Beşir Derneği
 • Kardeşeli Derneği
 • Valide insani yardım Derneği
 • Umut Derneği
 • Umuda koşanlar Derneği
 • İHH
 • İyilik Derneği
 • Hayrat yardım Derneği

Bu dernekler ihtiyaç sahiplerine yıllardır yardım sağlayıp başvuranlar dışında ihtiyaç sahiplerini araştırıp ulaşım sağlayıp her türlü yardımı yapmaya devam ederler. Bu derneklerin maddi geliri dernek kurucuları ve dernek üyeleri tarafından sağlanır.

Maddi Yardım Başvuru Form Örneği

Maddi yardım başvurularında örnek yayınlanan formlar mevcuttur. Bu formlar kapsamında vatandaşlar yardım başvurusunda bulunabilirler ve yardım alabilirler. Başvuru formu örneklerini birçok kez paylaşılmış olup teknolojik ortamda bulunması oldukça kolaydır.

Bunun yanı sıra başvuru formunu doldurmadan sadece görmek için de yine E-Devlet üzerinden giriş yapılabilir ve başvuru formu incelenebilir. Başvuru formları tüm vatandaşlara açıktır.

Maddi Yardım Sorgulama

Maddi destek sorgulamak için E-Devlet kapısına giriş yapılır ve buradan ‘Sosyal yardım bilgileri sorgulama’ ekranına geçilerek başvuru da bulunduğunuz tüm yardımları, aşamalarını ve sonuçlandığı taktirde sonuçları görüntülenebilir.

E Devlet dışında başka bir yerden yapılan başvurular için ise başvuru yapılan kuruluş aranabilir T.C. bilgileri ile sorgulama yapılabilir ya da başvuru yapılan kuruluşun internet sitesi mevcut ise internet aracılığı ile de sorgulama yapılabilir.

Sabancı Holding Maddi Yardımları

Sabancı Holding tarafından yapılan maddi destekler tüm vatandaşların başvurularına açıktır. Sabancı ailesinin birçok yardım ve bağış politikaları bulunur. Sabancı Holding maddi olarak zorluk yaşayanlara, ailelere, öğrencilere maddi yardım da bulunur.

Sabancı Holding ve yardım derneklerinin kurucusu Ömer Sabancı’dır. Bunların yanı Sabancı Holding yeni neslin işe atılmasına, iş kurmasına ve maddi manevi tüm yardımlarda bulunur. Sabancı’nın bu burs ve yardımlardan faydalanmak için öğrencilere sunduğu eğitim başarı sınırı vardır ve bu sınırlar okula göre değişir. Bunun yanı sıra bursiyerlere staj yardımı da yapılır.

Maddi Yardım Yapan Sanatçılar

Maddi yardım da bulunan ünlüler bir kuruluşa veya vakfa üye olmadan da başvuru yapmaya devam ederler. Bu ünlüler ihtiyaç sahiplerine erzak yardımı, barınma yardımı, gıda yardımı, maddi destek gibi birçok destekte bulunurlar.

Bu ünlülerden birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Haluk Levent
 • Acun Ilıcalı
 • Esra Erol
 • Müge Anlı
 • Ali Koç
 • Seda Sayan
 • Fatih Terim

Burada belirtilen ünlüler dahilinde farklı birçok ünlü ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım sağlar ve yıllardır yardım yapan derneklere de destek olmaya devam ederler.

Maddi Yardım Yapan İş Adamları

Maddi yardımda bulunan iş insanları arasında birçok isim bulunur. Bu isimlerden en çok ulaşılabilir olanlar ve başlıca yardım yapan iş adamları şu şekildedir:

 • Vehbi Koç
 • Hacı Ömer Sabancı
 • Ali Ağaoğlu
 • Şevket Sabancı
 • Tuncay Özilhan
 • Hacı Boydak
 • Sinan Tara
 • Mustafa Koç

Bu isimler gibi birçok farklı iş adamı da vatandaşlara destek yardımlarında bulunurlar.

Kızılay Maddi Yardım Şartları

Türk Kızılay yardımları tamamı ile kamuya çalışır. Herhangi bir kuruluşu bağlı değildir ve istediği şekilde yardım yapabildiği gibi yardım toplama hakkına da sahiptir. Kızılay’ın maddi yardım şartları ise şöyledir:

 • Temel ihtiyaçlarını sağlayamayan bireyler olması,
 • Yaşlılar,
 • Zor durumda bulunan ve bunu beyan eden kadınlar,
 • Engelliler,
 • Yoksullar,
 • İşsizler,
 • Zorluk yaşatan hastalıkla mücadele eden bireyler,
 • Öğrenciler,
 • Gaziler,
 • Şehit yakınları, olunması kızılay’ın şartlarıdır.

Kızılay bu şartlar dışında bir şart istemez ve vatandaşlara koşulsuz yardım sağlar.

Belediyelerin Maddi Yardım Şartları

Belediyelerin maddi destek şartları, destek almak isteyen her vatandaş için aynıdır ve belediyelerin bazı şartları bulunur. Bu şartlarda belediyelerin vatandaşlardan tek istediği gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmak adına koyduğu şartlardır. Bu şartlar içerisinde gelir bilgisi, gerçekten ihtiyaç sahibi olduğuna dair bilgiler gerekir.

Mal mülk durumu, çocuk sayısı, çalışan sayısı, öğrenci sayısı gibi bilgiler belediyelerin dikkat ettiği ve zor durumda olunacak koşullardandır. Bu koşullarda olan bireylere belediyelerden destek sağlanır ve bu destek yeme-içme, giyinme, barınma, maddi yardım, öğrenci desteği türünde desteklerdir.

Müge Anlı Maddi Yardım

Müge Anlı’ya 0 212 639 42 63 nolu telefondan ulaşarak maddi yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Esra Erol Maddi Yardım

Esra Erol’a 0212 975 25 25 numaralı telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Bu hat üzerinden maddi destek başvurusu yapabilirsiniz.

Ak Parti Maddi Yardımları

Ak Parti iletişim numarası 444 25 44 nolu telefon üzerinden ya da akim.akparti.org.tr adresindeki formu doldurarak maddi yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

CHP Maddi Yardımları

CHP iletişim merkezi numarası +90 (312) 207 40 00 üzerinden ya da chp.org.tr/iletişim adresindeki iletişim formunu doldurarak maddi yardım için iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Fatma dedi ki:

  Ben 4 çoçuk annesiyim eşim çalışmıyor iş bulamad hurda toplayarak geçiniyoruz evim kıra çoçuklarımın okul masraflarını karşılayamıyorum lütfen yardımcı olun Allah rızası için

 2. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba ben Malatya deprem zedeyim üç buçuk yaşında engelli raporlu oğlum var kiracıyım İstanbul da iki ameliyat geçirdi oğlum halen bez kullanıyorum elimişti bulamadığı için çalışmıyor bize yardımcı olabilir misiniz lütfen 🙏

 3. Atakan alby dedi ki:

  Merhabalar herkesin öncelikle rabbim yardımcısı olsun arkadaşlar gerçekten yardıma ihtiyacı olan varsa lütfen mail adresine iletişim yaşadığınız il ilçe ve durumunuzu anlatan mail atmanız yeterli size en kısa sürede dönüş sağlanacaktır yar ve yardımcınız olsun

 4. Nilüfer Kökcü dedi ki:

  Ev hanımıyım bi gelirim yok işim yok kiradayim çocuğum okula gidiyor okul masraflarını karşılayamıyorum durumumuz yok kalp hastasıyım tansiyon hastasıyım çalışamıyorum okulda okuyan çocuğumun ihtiyaç lari istekleri karşılanamiyor paraya ihtiyacım var

 5. Tuğba Tamer dedi ki:

  Eşim öldü 5 çocuğum var evim kira nakdi yardıma ihtiyacım var 3 çocuğum okula gidiyor yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 6. Cahide dedi ki:

  Ben ev hanımıyım gelirimi yok eşim kalp hastası ve mevsimlik işçi gelirimiz bize yetmiyor dört çocuğum var kirada oturuyoruz bize yardımcı olabilirmisniz

 7. Filiz dedi ki:

  Merhabalar maddi durumum yok kiradayim kızımın ihtiyaçlarını karşılayamıyorum eşim tarafından terk edildim destek bekliyorum

 8. Gülşen dedi ki:

  Bende yardım talep ediyorum eşim kalp krizi geçirdi calışmıyo

 9. Sevcan Ayten dedi ki:

  Merhabalar,evliyim iki tane küçük kızım var kiracıyım ne her türlü yardıma razıyim, lütfen yardım bekliyorum.

 10. Nurettin Sarışen dedi ki:

  65 yaşındayım sokakta yaşıyorum bana bir yardım mümkünmü

 11. Raziye dedi ki:

  4 yıllık evliyim eşim kolon kanseri bağırsağı dışarda çocuğum yok bı yardım elinin banada uzatılmasını istiyorum zor durumdayiz Allah icin

  1. Afife dagdelen dedi ki:

   Lütfen bize yardım edin üç tane çocugum var kaynanamım yanımda kalıyoruz lütfen bize yardım edin çok ihtiyacım var lütfen

 12. Sibel Irmak dedi ki:

  Eşim şeker hastası ıssız ev kira 4 cocuk var 8 aylık hamileyim 5 çocuk geliyor 3 u okula gidiyor yardımlarınızı bekliyoruz

 13. Remziye dedi ki:

  Benim eşim vefat etti 2 çocuğum var oğlum lise son kızım ortaokul 7 sınıfa gidiyor Adıyaman konteyner de oturuyorum sizden çocuklarımın temel ihtiyaç karını alamıyorum rica ediyorum bana yardım edebilir isiniz

 14. Arife dedi ki:

  61 yaşındayım eşimde bende issiziz evimiz kira aylık Bir yardım istiyoruz eşime yaşına göre işte olabilir

 15. Mizgin akgül dedi ki:

  Eşim 3 aydan beri çalışmıyor.kanser hastasıyım.2 çocuğum var.2 yaşında ve 11 yaşında.ihtiyaçlarinı karşilamiyorum.maddi desteğinizi bekliyorum

 16. Elif akkurt dedi ki:

  Maddi yardim talebinde bulunmak istiyorum bende boşandım depremi yaşadım maddi durumu kotu biriyle evlenmek zorunda kaldım yanımda bir kızım var meslek yok çalışıyorum

 17. İsmail çobanyıldızı dedi ki:

  İş arıyorum iş bulamıyorum zor durumdayim geçinemiyorum

 18. Ayse nazan altan dedi ki:

  Yetim maaşı alıyorum tek basimayim kirada oturuyorum 64 yasindayim maddi yardım almak istiyorum maaşım 6300 tl eşimden ayrildim

 19. Salih dedi ki:

  Slm ben eşim Hatay Antakya da yaşıyoruz ben ailemi depremde kaybettim maddi manevi her türlü desteğe ihtiyacımız var çok mağduruz saygılarımla arz ederim

 20. Nimet Güvenç dedi ki:

  Benim 4 tane çocuğum var 3 tanesi okula gidiyor eşim asgarî ücretle çalışan yetiştiremiyoruz bizede yardımcı olursanız sevinirim

 21. Ayser dedi ki:

  Selamun aleyküm eşim vefat etmiş 4 çocuğum var aldığım maaş yetmiyor bana küçük bir yardımda yapsanız çok sevinirim ünüversite öğrencim de var çok zorlanıyorum

 22. Figen dedi ki:

  97yasinda babamla yaşiyorum,emekli aylığı yetmiyor,ben çalışmıyorum bana her ay maddi yardımda bulunursanız sevinirim

  1. AYNUR DOĞAN dedi ki:

   Hayırlı akşamlar dilerim eşim emekli 71 yaşında benim yaşımda 53 kirada oturuyoruz durumumuz zayıf ben çalışamıyorum engelliyim 162 engelim var eşimde engelli eşimin engeli 182dir.Epilepsi vede hitrosefeli hastasıyım beynimde şant takılı maaşımızın 4milyarı kıradiye kesiliyor eşimin maaşı 11milyar oldu evimizin kirası 5700 dür.ben engelli maaşı alıyorum maaşım 2700tl dır.maaşımı kesecekler eşim emekli diye yardımcı olursanız sevinirim Allah razı olsun sizlerden çok utanıyorum bu yazıları yazar ken sizlerden Denilide oturuyorum iyi geceler sizlere Allah’a emanet olun hepiniz

 23. Tuğba tamer dedi ki:

  5 çocuğum var evim kira eşim öldü çocuklarım için bursluluk yardımı istiyorum çok ihtiyacım var 3 çocuğum okula gidiyor 2 tanesi küçük yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 24. Safiye dedi ki:

  Merhaba benim eşim vefat etmiş üç çocuğum var ikisi okula gidiyor çok mecbur durumdayım

 25. Özgenur akdemir dedi ki:

  Benim eşim çalışamıyor kolu sakat çocuklarıma bakamıyorum 3 tane çocuk var hepside küçük paraya ihtiyacım var benim

 26. Yıldız Uncu dedi ki:

  İssizim calisanim yok evim kira yardım istiyorum

 27. Mehmet Akkaya dedi ki:

  Benim işim yok evim yok borcumcok işyok çocuk 3 var okulagidiyo tablet alacak param yok evim yok borcumcok işyok çocuk 3 var okulagidiyo tablet alacak param yok evim yok borcumcok işyok çocuk 3 var okulagidiyo kızım Kayseri Erciyes üniversitesinde okuyor madidurmum yok borcumcok işyok çocuk 3 var okulagidiyo

 28. Mehmet akkaya dedi ki:

  Benim işim yok evim yardım edin lütfen benim işim yok evim yok borcumcok kiramıveremiyorum çok madulum ihtiyacımvar çocuk 3 tablet alacak param yok evim Yok

 29. Büşra dedi ki:

  Öğrenciyim bursa ihtiyacim var

 30. Gurbet dedi ki:

  İyi günler eşim vefat etti 2 çocuğum var evimiz kira çocuklarım okula gidiyor hiçbir gelirim yok.çalışamıyorum.lütfen yardım istiyorum.

 31. SAYIM dedi ki:

  Maddi para ihtiyacim var benim bobrek hastasiyim onun icin calisiyorum erzak kolisi istiyorum.

 32. Leyla dedi ki:

  Benim çocuklar hepsi okuyor masraf üniversites örecim var ama yetişemiyorum

  1. Yadigar dedi ki:

   Ben ev hanımıyım dört çocuğum var eşim askeri öcret çalışıyor 3çocuğum okuyor bursluluk yardımı istiyorum