• Heyet Raporu Nasıl Alınır, Rapor Ücreti Ne Kadardır?

  Heyet raporu almak isteyen vatandaşların öncelikle tam teşekküllü ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış bir hastanede muayene olmaları gerekmektedir. Heyet raporu alabilmek için birçok bölüme gidilmesi ve bu bölümlerde muayene olunması gerekmektedir. Heyet raporu almak için belli miktarda bir paranın hastaneye yatırılması gerekmektedir. Ödeme işleminden sonra muayeneler başlatılır. Her hastanede bulunan ve bulunması zorunlu olan heyet tarafından rapor hazırlanarak, kişiye teslim edilir. Heyet rapor ücretleri her yıl artış göstermektedir. 2018 yılında da artış gösteren heyet raporlarının ücretleri her yıl değişmektedir. Ayrıca tedavi olunan hastaneye bağlı olarak da heyet rapor ücretleri artabilir ya da azalabilir.


  Heyet Raporu Nedir?

  Heyet raporu bir hastanede yer alan ve temel sağlık problemleri ile ilgilenen bölümlere giderek tedavi olunmasıdır. Tek bir bölümden alınan raporu değil muayene olunan tüm bölümlere ait raporun genel adı heyet raporudur. Heyet raporu kurum ve kuruluşlar tarafından işe başlama sırasında talep edilebilen bir sağlık raporudur. Heyet raporu alan bir kişinin hemen hemen 7 – 8 adet bölüme giderek tedavisi olması gerekmektedir. Tedavi olunan tüm bölümlerin raporlarının tek bir rapor haline getirilmesi ve kurul tarafından onaylanmasına heyet raporu denilmektedir.

  Heyet Raporu Nasıl Alınır?

  Heyet raporu nasıl alınır sorusu uzun yıllardır sorulan bir sorudur ve heyet raporu tam teşekküllü hastanelerden alınan bir rapordur. Rapor alınacak olan hastanenin tam teşekküllü olmasının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Hastanelerde yer alan heyet tarafından rapor onaylandıktan ve rapor ücreti yatırıldıktan sonra heyet raporunu kişi teslim alabilir. Heyet raporu alabilmek için belli bir ücretin ödenmesi gerekmektedir. Bu ödeme işleminin ardından kişi heyet raporu almak için tedavi olabilir ve son aşamada ise rapora ulaşabilir.

  Heyet Raporu İçin Tedavi Olunan Bölümler

  Heyet raporu almak için hastanelerde yer alan birçok bölüme gidilmesi gerekmektedir. Bu bölümlere tedavi olduktan sonra tüm raporlar tek bir rapora dönüştürülür. Bu rapora ise sağlık raporu ya da heyet raporu denilmektedir. Heyet raporu için tedavi olunması gereken bölümler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • İç hastalıklar bölümü
  • Genel cerrahi bölümü
  • Göz bölümü
  • Kulak, burun, boğaz bölümü (KBB)
  • Nöroloji bölümü
  • Ruh sağlığı bölümü başta olmak üzere temelde 6 bölüme tedavi olunmaktadır. Bazı hastanelerde bu bölüm sayısı artmakta ya da azalmaktadır. Ancak isimler değişse bile raporda yer alan bölümler genellikle aynı kalır.

  Heyet Raporuna Neden Heyet Raporu Denilir?

  Sağlık raporuna heyet raporu denilmesinin sebebi bir heyet ekibi tarafından verildiği için rapora heyet raporu ismi verilmiştir. Her hastanede bulunması zorunlu olan bir heyet takımı yer almaktadır. Sağlık raporları ve diğer işlemler için bu heyetin onayı olması gerekmektedir. Ancak verilecek olan sağlık raporu için sadece heyetin imzası ve onayı yeterli değildir. Hastanede bulunan baş hekim tarafından onaylanması gerekmektedir. Eğer baş hekim rapor sırasında orada değilse yetki baş hekim yardımcısına geçmektedir. Heyeti oluşturan ekipte her bölümden bir adet uzman doktor yer almaktadır. Raporların ve diğer işlemlerin daha objektif ilerleyebilmesi için her bölümden 1 kişi ile sınırlama yapılmıştır. Bazı hastanelerde heyet üye sayısı 7 ya da 8 kişi iken bazı yerlerde bu sayı 3 ya da 4 uzman doktor ile sınırlandırılmıştır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Heyet Raporu Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Heyet raporu için hangi hastaneye gideceğine karar veren vatandaşın, hastaneye gittikten sonra yazılı başvuruda bulunması gerekmektedir. Çok kısa bir şekilde heyet raporu istediğini ve hangi sebep ile istediğini belirleten bir dilekçe yazmalıdır. Heyet raporu için dilekçe yazdıktan sonra hastanenin muhasebe bölümüne ya da dilekçenin teslim edildiği bölüme heyet raporu için ödeme yapılması gerekmektedir. Bazı hastaneler dilekçe yerine form vermektedir ve kişiden bu formu doldurmasını istemektedir. Dilekçe yerine geçen bu formlar aracılığı ile de başvuru yapılabilmektedir. Okul için heyet raporu almak isteyen öğrencilerin de başvuru aşamasında aynı adımları takip etmesi gerekmektedir.

  Heyet Raporu Ücreti Ne Kadar?

  Heyet raporu ücreti 2018 yılında da artış göstermiştir ve her yıl artış göstererek devam etmektedir. Heyet raporu Türkiye Cumhuriyeti Devlet Hastaneleri için ayrı ücretlendirilmektedir. Özel hastanelerin heyet raporu ücretlendirmesi ise kendi şartlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Heyet raporu ücreti 100 Türk Lirası ile 300 Türk Lirası arasında devlet hastanelerinde değişiklik göstermektedir. Ayrıca giriş ücreti, tedavi ücreti, evrak ücreti gibi ek ücretleri de hastanelerin talep etme hakları mevcuttur. Özel hastaneler ise tüm ücretleri de dahil ederek heyet raporu ücretini belirlemektedir. Heyet raporu ücretleri her sene değişmekte olup güncel faiz, döviz ve vergi oranları göz önünde bulundurularak düzenli bir artış göstermektedir.

  Heyet Raporu Kaç Gün İçinde Alınır?

  Heyet raporu kaç günde alınır sorusu çok merak edilen sorulardan biridir. Heyet raporu heyetin durumuna bağlı olmak üzere en fazla 7 iş günü içinde teslim edilmektedir. Eğer devlet hastaneleri aracılığı ile heyet raporu alınacak ise bu süre 3 ila 4 iş günü arasında değişiklik göstermekte ve bekleme süresi düşmektedir. Heyet raporları hastanelerden öğleden sonra teslim alınabilen bir rapor türü olup, raporun oluşumunda çok fazla beklenmemektedir. Resmi süre 7 iş günü olarak belirlenmiş olsa dahi en az 3 gün içinde raporunuz hazır hale gelmektedir.

  Heyet Raporu Ne İçin İstenir?

  Heyet raporu genellikle yeni bir işe başlarken istenmektedir. Heyet raporunu isteyen birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Askerlikten muaf olma işlemi için heyet raporu istenmektedir.
  • Yeni bir işe başlarken sağlık raporu istenmektedir.
  • Yurt dışına çıkış için istenmektedir.
  • İş yerinden zorunlu izin alınması gereken durumlar için iş yeri tarafından heyet raporu talebinde bulunulabilir.
  • Engellilik durumları için heyet raporu istenmektedir.
  • Sürekli ilaç kullanmak zorunda olan kişiler için heyet raporu zorunlu tutulabilir.
  • İşitme engelliler için heyet raporu istenebilir.
  • Uzun süreli dinlenme gerektiren hastalıklar için ve bu dinlenme süresi sebebi ile kurum tarafından heyet raporu istenebilmektedir.
  • Protez durumları için heyet tarafından onaylanan sağlık raporu istenebilmektedir.

  Heyet Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler Nedir?

  Heyet raporu almak için başvuru yapıldığında bazı belgeler istenmektedir. Hastaneler tarafından istenen bu belgeler her yerde geçerli olan ve değişmeyen evraklardır. Heyet raporu için istenen belgeler ve başvuru formu ya da dilekçesi ile heyet raporu için hastaneye başvuru yapılabilmektedir. Başvurunun kabul edilmesi için ücretin de başvuru esnasında yatırılması ve makbuzunun alınması gerekmektedir. Heyet raporu almak için istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir;

  • Türkiye Cumhuriyeti kimliği ve kimlik fotokopisi
  • 4 adet vesikalık fotoğraf istenmektedir ancak bazı hastaneler 2 adet vesikalığı yeterli bulmaktadır.

  Heyet raporu almak için yazılan başvuru dilekçesi ya da hastane tarafından verilen heyet raporu başvuru formunun aslı ile birlikte başvuru yapılması gerekmektedir.

  Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır

  Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

  Nikah Memuru Nasıl Olunur  tıkla sorunu sor

  Heyet Raporu Nasıl Alınır, Rapor Ücreti Ne Kadardır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. sevda dedi ki:

   merhaba ben çalıştığım sektörde bel fıtığı oldum ağır iş yapamıyorum işe girerken sağlık raporumda sorun yoktu 3 senedir çalışmaktayım uzun süre ayakta duramıyorum ağır iş yapamıyorum benden ağır iş göremez raporu istediler doktor verdi götürdüm şimdide heyet raporu istiyolar heyet raporuna başvurdum doktor yönlendirdi sizde heyet raporu alabilirmiyim belimdeki fıtık patlama aşamasındaymış patlarsa felç kalma durumun varmış heyet raporu verirlermi sizce teşekürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet heyet raporu çıkabileceğini düşünüyoruz.

  2. Nurettin dedi ki:

   Merhaba! Kolay gelsin babam 1992 sol kolundan terörle mücadelede yaralandı ama görevine devam ediyor şimdi silah tutarken eli oynuyor yapamıyor bakanlığa dilekçe gönderdik bizden heyete girmesini istedi acaba yüzde kaçlık oran verirler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşi ile ilgili durumu nedeni ile malulen emeklilik durumu ortaya çıkacağını tahmin ediyoruz.

  3. Snmalg dedi ki:

   Çifte vatandaşlık için heyet raporu istendi. Bu yıl beyin avrenizması geçirdim.Bu raporu nasıl etkiler?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Normal yaşam aktivitelerinizi etkilemiyor ise engel oranı çıkmaz.

  4. Elif dedi ki:

   Merhaba annem iki dizinden ameliyatlı ve de belinden ameliyatlı kalçası da çıkık sizce malulen emekli olabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 60 oran çıkma olasılığı yüksek

  5. Muhammed dedi ki:

   Sol elimi kullanamıyorum raporum yuzde 40 olurmu acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sol elinizi tamamen kullanamıyorsanız % 50 – 55 arası bir oran çıkabilir.

   2. eren dedi ki:

    khk ile kadroya geçtim annem babam yaşlı bakanları yok il dışından gelebilirmiyim heyet raporuyla yanına

  6. Ömer dedi ki:

   Ben askerlikten muaff edildim sol gözümde yüzde 80 üzeri görme kaybı var denildi ve tedavisiyokmuş aynı zaman da hepatit c bulgusu var tedavı görmedim bu şekilde başvuru yapmsam hiç bi iş yeri beni işe almıyor aynı zaman da eski hükümlüyüm engelli maaşı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek göz % 80 görme kaybı % 20 gibi bir oran verir diğer rahatsızlıklarla en fazla %30 orana ulaşabilirsiniz.

  7. Mehmet dedi ki:

   Merhabalar ben multiple miyelom hastasıyım( ilik kanseri)malulen emekli olabilirmiyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastalığın derecesine göre oranlar verilmektedir. %20 den % 70 e kadar heyete girerseniz malulen emeklilik çıkabileceğini düşünüyorum.

  8. Rukiye gün dedi ki:

   Merhaba 2 yıldır özel bir yerde temizlik personeli olarak çalışmaktayım işe girerken sağlıklı rapor sundum iş yerinde çalışırken bel fıtığı sağ bilekte sinir sıkışması ve solunum yoluyla oluşan zatüre hastalığına yakalandım.iş yeri beni bunlardan doğan hastalıklar yüzünden tazminatsız işten atmak istiyor.bunlardan doğan hastalıklarda heyet raporu alabilirmiyim.teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş yeri sebepli olduğunuzu kanıtlayabiliyor musunuz? Belirttiğiniz rahatsızlıklardan dolayı heyete girebilir iş hastalığı olup olmadığının tespitini yaptırabilirsiniz.

  9. Metin dedi ki:

   Merhaba ben şehir dışında üniversite öğrencisiyim babam vefat etmiş annem yalnız yaşıyor kendisi hipertansiyon hastası, ben bu yüzden hiç rahat değilim uyuyamıyorum şehrimde ki üniversiteye geçmek için heyet raporu alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Üniversitelerin prosüdür hakkında detaylı bilgimiz yok ama. Bunun mümkün olabileceğini sanmıyorum. Çünkü het ilin tercih puanı farklı

  10. Sıtkı sertkaya dedi ki:

   Merhabalar bende düşük epilepsi kalp kapağı yetmezliği gozlerimde derece var acaba heyet engeli raporu verir mi yıllardır bu 3 hastalığım var teşekürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastalıklarınızla ilgili heyet raporunda oranlar verilir. Ama hafif seyreden günlük aktivitelerinizi çok engelleyen bir durum yoksa % 40 engelli oranına çıkamazsınız. Verdiğiniz bilgilere göre engel oranı için yeterli bir durumun olmadığınız tahmin ediyorum.

   2. Yasin dedi ki:

    Okulda devamsızlık hakkım bitti bunun için heyet raporu alabilirmiyim

  11. ismail dedi ki:

   Askerim uyum bozuklulugu var bende geceleri uyuyqmiyorum intihare kalkisiyorum silah tutamazlik raporum var heyecan var hic bisey yiyemiyorum kulaklarim cinliyor ruyalar goruyorum korkutuyorlar canim cok yaniyor heyette curuk alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Psikiyatri doktorunun vereceği rapor ile Askere elverişsiz raporu çıkabilir.

  12. Alihan Örnek dedi ki:

   Devamsızlığın şuan 55 gün heyet raporu aldım fakat bugünden itibaren bidahaki ayın bugününe kadar 30 gün verdi yalnız 30 gün olunca kalıyorum bu okul için yani 25 gün açık var ne yapabilirim aldım ama bu rapor geçerli olurmu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konu ile ilgili bir uzmanlığımız yok. Okul ile görüşmelisiniz.

   2. kübra dedi ki:

    meraba yani sorunuzla alakası yok ama bende almayı düşünüyorum ilk yazılılarım bitti 6özürsüz 10,5 özürlü devamsızlığım var ama mayısta bizi okula getiricekler o yüzden heyet alıcam ama en fazla bi ay için veriyolar diye duydum o zaman e okul yine kapanmamış olucak ikinci yazılılara girmem gerekicek galiba oyüxden baya kararsızım beni biraz bilgilendirebilirmisiniz

   3. Meryem dedi ki:

    Bende alıcamda hangi hastaneden nasıl aldın bilgi verebilirmisin?

   4. Meryem dedi ki:

    Hangi hastaneden nasıl aldın banada söylermisin bende alıcamda

  13. Nur dedi ki:

   Heyet raporunu okul için almak istiyorum fakat muayene de bir şey çıkmazsa gene verirlermi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Muayene sonucu sağlık açısından herhangi bir sorununuzun çıkmaması ile birlikte rapor yine düzenlenir.

  14. kemal dedi ki:

   Emekli çalışanım bir eğitim ve araştırma devlet hastanesine gittim ancak hastane bana verilen raporun çalışamaz yada çalışır değil durum raporudur buda işverenin kabul edeceği bir rapor değil,engelli raporu almanız gerekiyor dediler ama benim engellilik bir durumum yok yalnızca sağlık problemlerim var engelli raporu mu alınmalı yanlış bir bilgi mi verildi ? yardımcı olur musunuz ?

  15. Gökçe dedi ki:

   Okul için heyet raporu almak istiyorum ama bazı arkadaşlarım ileride sorun olabileceğini söylüyor.Ne gibi sorun olabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyet raporu almanızda hiçbir sakınca yok. İleride de sizi etkileyecak bir durum yok. Okullar, İşyerleri ve Askeri iş ile ilgili başvurularda istenir. Hiç bir sakıncası yok.

   2. Batuhan dedi ki:

    Aldiysan nasıl aldigini banada iletirmisin

  16. veli dedi ki:

   slm hocam ben 2 yıl önce kalın bağırsak ameliyatı geçirdim bağırsak 30 cm kesildi 2 evre tümer vardı yani kanserli tümer salık raporunu kaçda kaç aliri

  17. Nazif dedi ki:

   İşitme kaybı için heyet raporu nasıl alırım?

  18. Serdar dedi ki:

   Maduren emeklilik ıcın ne yapmam gerekiyor 1760 gun sıgorta prımım var ilk 1990 yılından gırısım var yuzde 65 engellıyım ankilezon spongilit hastasıyım heyet raporunu nasıl alabılırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malulen emeklilik için en az 1800 günün dolması gerekiyor. Tam teşekküllü devlet hastanesine müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz.

  19. Barış Yiğit dedi ki:

   Merhaba. Özel güvenlik görevlisi için silahlı olarak heyet raporu almam gerekiyor ve 182den randevu aldım. Şimdi hangi adımları izlemem gerekiyor ve randevu alırken ağır, tehlikeli iş, gemi adamı, özel eğitim ve engelli raporu verilmemektedir denildi. Ben yinede randevuyu aldım ama, inşallah doğru almışımdır.

  20. Bartu Boran dedi ki:

   Devamsizligim 33.5 gün oldu sinifta kalıyorum heyet raporu alsam devamsizligim silinir mi kac gün alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tam bilgimiz olmamakla birlikte heyet raporu ve başvurusunun devamsızlıklardan önce olması gerektiği düşüncesindeyiz.

   2. Halil dedi ki:

    Merhaba heyet raporu alıcağım ama okul yatalak veya sürekli tedavi gerektiren hastalığın olmazsa 30 günlük devamsızlığa işler dedi. Ortopediden felan alamaz mıyım yani bide sürekli tedavi gerektiren hastalıklar neler?

   3. Cenk dedi ki:

    Ben devlet hastanesine heyet raporu için başvurdum (dikahlı özel güvenlik) .ama pskiyatri uygun görmedi kan değerlerinde bir sıkıntı çıkmış ve beni ileri merkeze sevk etti .ben şimdi tekrardan başka bir devlet hastanesinden alabilir miyim raporumu kanımı temizleyip gidicem tabi alkolle ilgili bir sıkıntı çıkmıştı

  21. Furkan dedi ki:

   Olumsuz alınan heyet raporu başka hastanede yeniden kan röntgen verildiğinde eski olumsuz rapor ele alinirmi

  22. firdevs dedi ki:

   heyet raporunda psikiyatrıden idrar testi isteniyo mu

  23. senem dedi ki:

   senem

   muğla sıtkı üniversite hastanesini nerden şikayet edbilirim. doktor heyeti denilen ve rapor almak için hüzlerce kilometre yol katleden hastalara. heyet tarafından muayene olmadan , elimdeki onca doktorların epikrizine göz atmayıp hatdaha özel hastanede yıllardır tedavi edilip tanı koyan doktorları hiçe sayan ve küçümseyen heyet doktorlarıni şikayet etmek istiyorum! 13 heyetdeki doktorların bir tanesi dahi vakit ayırıp muayene etmeden ..hatdaha beni görmeden bile tanı koyan insafsız heyet doktorlarından şikayetciyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Alo 184 ve Bimer e yazılı şikayette bulunabilirsiniz.

  24. Ercan dedi ki:

   Heyet raporum ankaradan gelmedi 5 ay oldu nezaman gelir bilgi verirmisiniz bu kadar gecikmesi normal mi

  25. Filiz YILMAZ dedi ki:

   Ben ms hastasiyim avonex iğne kullanıyorum.boyun fıtığım ve ayaklarımda yoğun sedef var normalda tekxtilciyim emekliligimin dolmasına 8 yıl var rahatsızlıklarımdan dolayı calisamiyorum eğer yüzde 40 oranında rapor alirsam vergi indiriminden yararlanabileceğim ve 3 sene ödedikten sonra emekli olabileceğim soylendi bunu nasıl alabilirim yani alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim.

   1. pehlül dedi ki:

    ben 10 yıldır diyebet hastasıyım sürekli ilac ve insiline bagımlıyım ve şalışamıyorum 1800 ssk var malülen emeli olabilirmiyim ve heyet raporu alabilibiyim yaş 57 bir defa girdim heyete 100 de 35 verdiler neymiş drlara ceza gelmiş onun icin düşük verdiler diye duydum şu anda 1yıldır calışamıyorum ve madurum ne yapmalıyım evraklarım ssk da bekliyor heyet raporu nasıl alabilirim teşekürler

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tekrar heyet raporu için başvuru yapabilirsiniz. Başvurular Tam teşekküllü devlet hastanesine yapıldığı için özel hastanelerden alma durumunuz yok. Rapor yorumları kesin bir görme kaybı işitme kaybı gibi net rahatsızlıklarda belirli oran var. Tekrar heyete girmenizde fayda var.

   3. bk dedi ki:

    Okul icin heyet raporu alabilirmiyim hastaligim olmadan

  26. Emrecan dedi ki:

   Hastaneden aldıgım heyet raporunun bir kısmı katladığım yerden yırtıldı ilgili makam kabul edermi yapıştırsa

   1. ismailhakkipehlivan dedi ki:

    heyyet rapor boşa çikar kullanimasa ucreti geri alinabilirmi nerden alinir

  Sorunuzu Yazın