• Heyet Raporu Nasıl Alınır?


  Sağlık alanında verilen raporlardan olan heyet raporunu hemen herkes duymuştur. Bu rapor farklı amaçlarla kullanılırken nasıl alınacağı konusu da merak edilmektedir. Heyet raporu nasıl alınır sorusunun cevabını yazımızın içerisinde bulabilirsiniz. Ayrıca heyet raporuna dair diğer ayrıntılar da yine yazımızın içerisinde olacaktır. Öncelikle bilinmesi gereken heyet raporu sadece hastalıkların belirlenmesi için kullanılmamaktadır. Bu rapor aynı zamanda kişilerin sağlıklı olduğunu belirlemek ya da göstermek için alınabilmektedir. Bundan dolayı da tek bir amaç için kullanıldığı yönündeki düşüncelerin değişmesi gerekmektedir. Heyet raporu yeni bir işe başlarken bazı işyerleri tarafından istenmektedir. Bu rapor sayesinde kişinin o işi yapmak için gereken sağlık durumuna sahip olup olmadığı belirlenmektedir. Bunun dışında hastalıkların tespiti ve belgelendirilmesi amacıyla da kullanılmaktadır.


  Heyet Raporu Nasıl Alınır ve İstenen Belgeler Nelerdir?

  Heyet raporu nasıl alınır sorusu ise insanların en fazla sorduğu sorular arasında bulunmaktadır. Bunun dışında nereden alınır sorusunun cevabı da merak edilmektedir. Bu raporu almak için sağlık kuruluşlarına başvurmanız gerekmektedir. Fakat başvuru yapılacak olan sağlık kuruluşunun mutlaka tam teşekküllü olması gerekmektedir. Dolayısıyla da herhangi bir sağlık kuruluşundan bu raporu almanız mümkün değildir. Normal raporları tek bir hekim yazarken heyet raporunu ise adından da anlaşılacağı gibi birden fazla hekim hazırlamakta ve onaylamaktadır. Bu da heyet raporunun daha uzun sürede alınacağı ve alınmasının normal rapordan daha zor olacağı anlamına gelmektedir.

  Heyet raporu nasıl alınır sorusunun cevabının aşamalarından bir tanesi ise istenen belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesidir. Hastanelerden heyet raporu almak için:

  • 3 adet vesikalık fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir.)
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi (Üzerinde T.C. Kimlik numarası olan ehliyet ve pasaport gibi belgeler de kabul edilmektedir.)
  • Heyet raporu almak istendiğine dair dilekçe (Hastanelerde hazır dilekçeler bulunmaktadır.)

  Yukarıda istenen belgeler bazı hastanelerde farklılık gösterse de genel olarak bunlar talep edilmektedir. Söz konusu belgelerin temini son derece basittir. Bu belgelerin dışında hastaneler ücrette talep etmektedir. Talep edilen ücret özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde farklı olsa da ortalama olarak söz konusu ücretin 200 TL’dir fakat bazen bunun üstü ya da altında olan rakamlar da talep edilmektedir.

  Heyet raporu nasıl alınır konusunda bir sonraki husus ise bu raporların ne kadar sürede teslim edileceği ile ilgilidir. Hastanelere yapılan başvuruların ardından bütün polikliniklere giderek muayene olunması gerekiyor. Eğer doktorların talebi olursa farklı tetkikler de yapılabilmektedir. Dolayısıyla bu işlemlerin ne kadar sürede biteceğini tam olarak kestirmek çok zordur. Fakat doktorların hastanede olması ve tetkik istememesi durumunda muayene olma işlemleri ortalama yarım gün içerisinde tamamlanmaktadır. Fakat bundan sonra da raporun imzalanmasını beklemek gerekmektedir. Doktorların tamamı tarafından imzalandıktan sonra ise başhekimin raporu onaylaması gerekmektedir. İmzaların tamamlanması ise duruma göre değişse de 3 ya da 4 günde tamamlanmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kısaca Heyet Raporu Nasıl Alınır?

  Heyet raporu nasıl alınır konusunu kısaca özetlemek gerekirse en az 3 adet vesikalık fotoğraf ile tam teşekküllü bir hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Tam teşekküllü hastane demek hastane içerisinde bütün polikliniklerin olduğu anlamına gelmektedir. Dolayısıyla da söz konusu duruma çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu konuda zaman kaybetmek istemeyen kişiler mutlaka rapor almaya gitmeden önce ya hastaneye gitmesi ya da telefon ile danışmaya ulaşması gerekmektedir. Heyet raporu hakkında bilgi alınması son derece önemlidir. Çünkü bazı hastaneler sadece haftanın belli günlerinde rapor vermektedir. Bu konu öğrenildikten sonra ise hazır olan dilekçeleri doldurarak danışmaya vermelisiniz. Buradan sonra ise polikliniklere gözükmek ve doktorların onayını almanız gerekecektir. Son aşamada ise imzaların atılmasını bekleyecek ve size iletilen günde hastaneye giderek raporunuzu alacaksınız. Kısaca heyet raporu bu şekilde alınmaktadır.

  Heyet Raporu Nasıl Alınır ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Heyet raporu nasıl alınır konusunda dikkat edilmesi gereke bazı hususlar bulunmaktadır. Bunların dikkate alınmaması kişilerin raporu boşa almalarına neden olabilmektedir. Öncelikle heyet raporunu sizden kim talep ediyorsa o kişi ya da kuruma raporu nereden almanız gerektiğini sormanız gerekmektedir. Çünkü bazı yerler özel hastanelerden alınan raporları kabul etmeyebiliyorlar. Bu da insanların zamanlarının ve paralarının boşa gitmesine neden olmaktadır. Bu bilgi öğrenildikten sonrada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu bulunmaktadır. Bu da raporun ne için alındığıdır. Bunu da raporu alacağınız hastaneye söylemeniz gerekmektedir ki rapor üzerinde bu ifade yer alsın.

  Heyet raporu nasıl alınır konusu genel hatlarıyla bu şekildedir ve insanlar bu konuyu oldukça merak etmektedir. Yazımızın içerisinde aklınızda bulunan bütün sorulara cevap bulabilirsiniz. Heyet raporları alınırken bazen can sıkıcı durumlarda meydana gelebilmektedir. Örneğin muayene olma aşamasında bir doktorun o gün gelmemiş olması durumunda kişilerin mutlaka o doktoru ertesi güne ya da geleceği güne kadar beklemesi gerekmektedir. Söz konusu durum o alandan tek bir doktor olması durumunda buradaki gibi olmaktadır. Farklı bir doktor olması durumunda ona yönlendirme yapılmaktadır. Bunun dışında başhekimin olmaması da aynı durumun yaşanmasına neden olabilmektedir. Heyet raporu nasıl alınır konusunda bu gibi durumlar insanların canını sıkmakta ve raporları normale göre biraz daha geç almalarına sebep olmaktadır.

  Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır

  Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

  Nikah Memuru Nasıl Olunur  tıkla sorunu sor

  Heyet Raporu Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. senem dedi ki:

   senem

   muğla sıtkı üniversite hastanesini nerden şikayet edbilirim. doktor heyeti denilen ve rapor almak için hüzlerce kilometre yol katleden hastalara. heyet tarafından muayene olmadan , elimdeki onca doktorların epikrizine göz atmayıp hatdaha özel hastanede yıllardır tedavi edilip tanı koyan doktorları hiçe sayan ve küçümseyen heyet doktorlarıni şikayet etmek istiyorum! 13 heyetdeki doktorların bir tanesi dahi vakit ayırıp muayene etmeden ..hatdaha beni görmeden bile tanı koyan insafsız heyet doktorlarından şikayetciyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Alo 184 ve Bimer e yazılı şikayette bulunabilirsiniz.

  2. Emrecan dedi ki:

   Hastaneden aldıgım heyet raporunun bir kısmı katladığım yerden yırtıldı ilgili makam kabul edermi yapıştırsa

  Sorunuzu Yazın