• Heyet Raporu Nasıl Alınır, Rapor Ücreti Ne Kadardır?

  Heyet raporu almak isteyen vatandaşların öncelikle tam teşekküllü ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış bir hastanede muayene olmaları gerekmektedir. Heyet raporu alabilmek için birçok bölüme gidilmesi ve bu bölümlerde muayene olunması gerekmektedir. Heyet raporu almak için belli miktarda bir paranın hastaneye yatırılması gerekmektedir. Ödeme işleminden sonra muayeneler başlatılır. Her hastanede bulunan ve bulunması zorunlu olan heyet tarafından rapor hazırlanarak, kişiye teslim edilir. Heyet rapor ücretleri her yıl artış göstermektedir. 2018 yılında da artış gösteren heyet raporlarının ücretleri her yıl değişmektedir. Ayrıca tedavi olunan hastaneye bağlı olarak da heyet rapor ücretleri artabilir ya da azalabilir.


  Heyet Raporu Nedir?

  Heyet raporu bir hastanede yer alan ve temel sağlık problemleri ile ilgilenen bölümlere giderek tedavi olunmasıdır. Tek bir bölümden alınan raporu değil muayene olunan tüm bölümlere ait raporun genel adı heyet raporudur. Heyet raporu kurum ve kuruluşlar tarafından işe başlama sırasında talep edilebilen bir sağlık raporudur. Heyet raporu alan bir kişinin hemen hemen 7 – 8 adet bölüme giderek tedavisi olması gerekmektedir. Tedavi olunan tüm bölümlerin raporlarının tek bir rapor haline getirilmesi ve kurul tarafından onaylanmasına heyet raporu denilmektedir.

  Heyet Raporu Nasıl Alınır?

  Heyet raporu nasıl alınır sorusu uzun yıllardır sorulan bir sorudur ve heyet raporu tam teşekküllü hastanelerden alınan bir rapordur. Rapor alınacak olan hastanenin tam teşekküllü olmasının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Hastanelerde yer alan heyet tarafından rapor onaylandıktan ve rapor ücreti yatırıldıktan sonra heyet raporunu kişi teslim alabilir. Heyet raporu alabilmek için belli bir ücretin ödenmesi gerekmektedir. Bu ödeme işleminin ardından kişi heyet raporu almak için tedavi olabilir ve son aşamada ise rapora ulaşabilir.

  Heyet Raporu İçin Tedavi Olunan Bölümler

  Heyet raporu almak için hastanelerde yer alan birçok bölüme gidilmesi gerekmektedir. Bu bölümlere tedavi olduktan sonra tüm raporlar tek bir rapora dönüştürülür. Bu rapora ise sağlık raporu ya da heyet raporu denilmektedir. Heyet raporu için tedavi olunması gereken bölümler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • İç hastalıklar bölümü
  • Genel cerrahi bölümü
  • Göz bölümü
  • Kulak, burun, boğaz bölümü (KBB)
  • Nöroloji bölümü
  • Ruh sağlığı bölümü başta olmak üzere temelde 6 bölüme tedavi olunmaktadır. Bazı hastanelerde bu bölüm sayısı artmakta ya da azalmaktadır. Ancak isimler değişse bile raporda yer alan bölümler genellikle aynı kalır.

  Heyet Raporuna Neden Heyet Raporu Denilir?

  Sağlık raporuna heyet raporu denilmesinin sebebi bir heyet ekibi tarafından verildiği için rapora heyet raporu ismi verilmiştir. Her hastanede bulunması zorunlu olan bir heyet takımı yer almaktadır. Sağlık raporları ve diğer işlemler için bu heyetin onayı olması gerekmektedir. Ancak verilecek olan sağlık raporu için sadece heyetin imzası ve onayı yeterli değildir. Hastanede bulunan baş hekim tarafından onaylanması gerekmektedir. Eğer baş hekim rapor sırasında orada değilse yetki baş hekim yardımcısına geçmektedir. Heyeti oluşturan ekipte her bölümden bir adet uzman doktor yer almaktadır. Raporların ve diğer işlemlerin daha objektif ilerleyebilmesi için her bölümden 1 kişi ile sınırlama yapılmıştır. Bazı hastanelerde heyet üye sayısı 7 ya da 8 kişi iken bazı yerlerde bu sayı 3 ya da 4 uzman doktor ile sınırlandırılmıştır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Heyet Raporu Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Heyet raporu için hangi hastaneye gideceğine karar veren vatandaşın, hastaneye gittikten sonra yazılı başvuruda bulunması gerekmektedir. Çok kısa bir şekilde heyet raporu istediğini ve hangi sebep ile istediğini belirleten bir dilekçe yazmalıdır. Heyet raporu için dilekçe yazdıktan sonra hastanenin muhasebe bölümüne ya da dilekçenin teslim edildiği bölüme heyet raporu için ödeme yapılması gerekmektedir. Bazı hastaneler dilekçe yerine form vermektedir ve kişiden bu formu doldurmasını istemektedir. Dilekçe yerine geçen bu formlar aracılığı ile de başvuru yapılabilmektedir. Okul için heyet raporu almak isteyen öğrencilerin de başvuru aşamasında aynı adımları takip etmesi gerekmektedir.

  Heyet Raporu Ücreti Ne Kadar?

  Heyet raporu ücreti 2018 yılında da artış göstermiştir ve her yıl artış göstererek devam etmektedir. Heyet raporu Türkiye Cumhuriyeti Devlet Hastaneleri için ayrı ücretlendirilmektedir. Özel hastanelerin heyet raporu ücretlendirmesi ise kendi şartlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Heyet raporu ücreti 100 Türk Lirası ile 300 Türk Lirası arasında devlet hastanelerinde değişiklik göstermektedir. Ayrıca giriş ücreti, tedavi ücreti, evrak ücreti gibi ek ücretleri de hastanelerin talep etme hakları mevcuttur. Özel hastaneler ise tüm ücretleri de dahil ederek heyet raporu ücretini belirlemektedir. Heyet raporu ücretleri her sene değişmekte olup güncel faiz, döviz ve vergi oranları göz önünde bulundurularak düzenli bir artış göstermektedir.

  Heyet Raporu Kaç Gün İçinde Alınır?

  Heyet raporu kaç günde alınır sorusu çok merak edilen sorulardan biridir. Heyet raporu heyetin durumuna bağlı olmak üzere en fazla 7 iş günü içinde teslim edilmektedir. Eğer devlet hastaneleri aracılığı ile heyet raporu alınacak ise bu süre 3 ila 4 iş günü arasında değişiklik göstermekte ve bekleme süresi düşmektedir. Heyet raporları hastanelerden öğleden sonra teslim alınabilen bir rapor türü olup, raporun oluşumunda çok fazla beklenmemektedir. Resmi süre 7 iş günü olarak belirlenmiş olsa dahi en az 3 gün içinde raporunuz hazır hale gelmektedir.

  Heyet Raporu Ne İçin İstenir?

  Heyet raporu genellikle yeni bir işe başlarken istenmektedir. Heyet raporunu isteyen birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Askerlikten muaf olma işlemi için heyet raporu istenmektedir.
  • Yeni bir işe başlarken sağlık raporu istenmektedir.
  • Yurt dışına çıkış için istenmektedir.
  • İş yerinden zorunlu izin alınması gereken durumlar için iş yeri tarafından heyet raporu talebinde bulunulabilir.
  • Engellilik durumları için heyet raporu istenmektedir.
  • Sürekli ilaç kullanmak zorunda olan kişiler için heyet raporu zorunlu tutulabilir.
  • İşitme engelliler için heyet raporu istenebilir.
  • Uzun süreli dinlenme gerektiren hastalıklar için ve bu dinlenme süresi sebebi ile kurum tarafından heyet raporu istenebilmektedir.
  • Protez durumları için heyet tarafından onaylanan sağlık raporu istenebilmektedir.

  Heyet Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler Nedir?

  Heyet raporu almak için başvuru yapıldığında bazı belgeler istenmektedir. Hastaneler tarafından istenen bu belgeler her yerde geçerli olan ve değişmeyen evraklardır. Heyet raporu için istenen belgeler ve başvuru formu ya da dilekçesi ile heyet raporu için hastaneye başvuru yapılabilmektedir. Başvurunun kabul edilmesi için ücretin de başvuru esnasında yatırılması ve makbuzunun alınması gerekmektedir. Heyet raporu almak için istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir;

  • Türkiye Cumhuriyeti kimliği ve kimlik fotokopisi
  • 4 adet vesikalık fotoğraf istenmektedir ancak bazı hastaneler 2 adet vesikalığı yeterli bulmaktadır.

  Heyet raporu almak için yazılan başvuru dilekçesi ya da hastane tarafından verilen heyet raporu başvuru formunun aslı ile birlikte başvuru yapılması gerekmektedir.

  Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır

  Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

  Nikah Memuru Nasıl Olunur  tıkla sorunu sor

  Heyet Raporu Nasıl Alınır, Rapor Ücreti Ne Kadardır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Gökçe dedi ki:

   Okul için heyet raporu almak istiyorum ama bazı arkadaşlarım ileride sorun olabileceğini söylüyor.Ne gibi sorun olabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyet raporu almanızda hiçbir sakınca yok. İleride de sizi etkileyecak bir durum yok. Okullar, İşyerleri ve Askeri iş ile ilgili başvurularda istenir. Hiç bir sakıncası yok.

   2. Batuhan dedi ki:

    Aldiysan nasıl aldigini banada iletirmisin

  2. Serdar dedi ki:

   Maduren emeklilik ıcın ne yapmam gerekiyor 1760 gun sıgorta prımım var ilk 1990 yılından gırısım var yuzde 65 engellıyım ankilezon spongilit hastasıyım heyet raporunu nasıl alabılırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malulen emeklilik için en az 1800 günün dolması gerekiyor. Tam teşekküllü devlet hastanesine müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz.

  3. Bartu Boran dedi ki:

   Devamsizligim 33.5 gün oldu sinifta kalıyorum heyet raporu alsam devamsizligim silinir mi kac gün alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tam bilgimiz olmamakla birlikte heyet raporu ve başvurusunun devamsızlıklardan önce olması gerektiği düşüncesindeyiz.

  4. senem dedi ki:

   senem

   muğla sıtkı üniversite hastanesini nerden şikayet edbilirim. doktor heyeti denilen ve rapor almak için hüzlerce kilometre yol katleden hastalara. heyet tarafından muayene olmadan , elimdeki onca doktorların epikrizine göz atmayıp hatdaha özel hastanede yıllardır tedavi edilip tanı koyan doktorları hiçe sayan ve küçümseyen heyet doktorlarıni şikayet etmek istiyorum! 13 heyetdeki doktorların bir tanesi dahi vakit ayırıp muayene etmeden ..hatdaha beni görmeden bile tanı koyan insafsız heyet doktorlarından şikayetciyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Alo 184 ve Bimer e yazılı şikayette bulunabilirsiniz.

  5. Ercan dedi ki:

   Heyet raporum ankaradan gelmedi 5 ay oldu nezaman gelir bilgi verirmisiniz bu kadar gecikmesi normal mi

  6. Filiz YILMAZ dedi ki:

   Ben ms hastasiyim avonex iğne kullanıyorum.boyun fıtığım ve ayaklarımda yoğun sedef var normalda tekxtilciyim emekliligimin dolmasına 8 yıl var rahatsızlıklarımdan dolayı calisamiyorum eğer yüzde 40 oranında rapor alirsam vergi indiriminden yararlanabileceğim ve 3 sene ödedikten sonra emekli olabileceğim soylendi bunu nasıl alabilirim yani alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim.

  7. Emrecan dedi ki:

   Hastaneden aldıgım heyet raporunun bir kısmı katladığım yerden yırtıldı ilgili makam kabul edermi yapıştırsa

  Sorunuzu Yazın