Engelli

Heyet Raporu Nasıl Alınır, Tam Teşekküllü Sağlık Raporu

Heyet raporu almak isteyen vatandaşların öncelikle tam teşekküllü ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış bir hastanede muayene olmaları gerekmektedir. Heyet raporu alabilmek için birçok bölüme gidilmesi ve bu bölümlerde muayene olunması gerekmektedir.


Heyet raporu almak için belli miktarda bir paranın hastaneye yatırılması gerekmektedir. Ödeme işleminden sonra muayeneler başlatılır. Her hastanede bulunan ve bulunması zorunlu olan heyet tarafından rapor hazırlanarak, kişiye teslim edilir. Heyet rapor ücretleri her yıl artış göstermektedir. 2020 yılında da artış gösteren heyet raporlarının ücretleri her yıl değişmektedir. Ayrıca tedavi olunan hastaneye bağlı olarak da heyet rapor ücretleri artabilir ya da azalabilir.

Heyet Raporu Nedir?

Heyet raporu bir hastanede yer alan ve temel sağlık problemleri ile ilgilenen bölümlere giderek tedavi olunmasıdır. Tek bir bölümden alınan raporu değil muayene olunan tüm bölümlere ait raporun genel adı heyet raporudur.

Heyet raporu kurum ve kuruluşlar tarafından işe başlama sırasında talep edilebilen bir sağlık raporudur. Heyet raporu alan bir kişinin hemen hemen 7 – 8 adet bölüme giderek tedavisi olması gerekmektedir. Tedavi olunan tüm bölümlerin raporlarının tek bir rapor haline getirilmesi ve kurul tarafından onaylanmasına heyet raporu denilmektedir.

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Heyet raporu nasıl alınır sorusu uzun yıllardır sorulan bir sorudur ve heyet raporu tam teşekküllü hastanelerden alınan bir rapordur. Rapor alınacak olan hastanenin tam teşekküllü olmasının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

Heyet raporu alacak kişiden, bir matbu dilekçe doldurulması istenir.

Bu dilekçede sizden istenilen bilgiler ;

 • İsim ve Soyisim
 • Heyet raporu alacak kişinin iletişim bilgileri
 • Raporun talep edilme nedeni (Detaylı bir şekilde yazmanız gerekecek)
 • Heyet raporu alacak kişinin varsa eğer sağlıkla ilgili özel durumu yazılmalı

Hastanelerde yer alan heyet tarafından rapor onaylandıktan ve rapor ücreti yatırıldıktan sonra heyet raporunu kişi teslim alabilir. Heyet raporu alabilmek için belli bir ücretin ödenmesi gerekmektedir. Bu ödeme işleminin ardından kişi heyet raporu almak için tedavi olabilir ve son aşamada ise rapora ulaşabilir.

Heyet Raporu İçin Tedavi Olunan Bölümler

Heyet raporu almak için hastanelerde yer alan birçok bölüme gidilmesi gerekmektedir. Bu bölümlere tedavi olduktan sonra tüm raporlar tek bir rapora dönüştürülür. Bu rapora ise sağlık raporu ya da heyet raporu denilmektedir.

Heyet raporu için tedavi olunması gereken bölümler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • İç hastalıklar bölümü
 • Genel cerrahi bölümü
 • Göz bölümü
 • Kulak, burun, boğaz bölümü (KBB)
 • Nöroloji bölümü
 • Ruh sağlığı bölümü başta olmak üzere temelde 6 bölüme tedavi olunmaktadır. Bazı hastanelerde bu bölüm sayısı artmakta ya da azalmaktadır. Ancak isimler değişse bile raporda yer alan bölümler genellikle aynı kalır.

Heyet Raporuna Neden Heyet Raporu Denilir?

Sağlık raporuna heyet raporu denilmesinin sebebi bir heyet ekibi tarafından verildiği için rapora heyet raporu ismi verilmiştir. Her hastanede bulunması zorunlu olan bir heyet takımı yer almaktadır. Sağlık raporları ve diğer işlemler için bu heyetin onayı olması gerekmektedir. Ancak verilecek olan sağlık raporu için sadece heyetin imzası ve onayı yeterli değildir.

Hastanede bulunan baş hekim tarafından onaylanması gerekmektedir. Eğer baş hekim rapor sırasında orada değilse yetki baş hekim yardımcısına geçmektedir. Heyeti oluşturan ekipte her bölümden bir adet uzman doktor yer almaktadır. Raporların ve diğer işlemlerin daha objektif ilerleyebilmesi için her bölümden 1 kişi ile sınırlama yapılmıştır. Bazı hastanelerde heyet üye sayısı 7 ya da 8 kişi iken bazı yerlerde bu sayı 3 ya da 4 uzman doktor ile sınırlandırılmıştır.

Heyet Raporu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Heyet raporu için hangi hastaneye gideceğine karar veren vatandaşın, hastaneye gittikten sonra yazılı başvuruda bulunması gerekmektedir. Çok kısa bir şekilde heyet raporu istediğini ve hangi sebep ile istediğini belirleten bir dilekçe yazmalıdır. Heyet raporu için dilekçe yazdıktan sonra hastanenin muhasebe bölümüne ya da dilekçenin teslim edildiği bölüme heyet raporu için ödeme yapılması gerekmektedir.

Bazı hastaneler dilekçe yerine form vermektedir ve kişiden bu formu doldurmasını istemektedir. Dilekçe yerine geçen bu formlar aracılığı ile de başvuru yapılabilmektedir. Okul için heyet raporu almak isteyen öğrencilerin de başvuru aşamasında aynı adımları takip etmesi gerekmektedir.

2020 Heyet Raporu Ücreti Ne Kadar?

Heyet raporu ücreti yılında da artış göstermiştir ve her yıl artış göstererek devam etmektedir. Heyet raporu Türkiye Cumhuriyeti Devlet Hastaneleri için ayrı ücretlendirilmektedir. Özel hastanelerin heyet raporu ücretlendirmesi ise kendi şartlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Özel Hastanelerin Heyet Raporu Ücretleri ;

 • Özel hastenelerde heyet raporu 100 Türk Lirası ile 300 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Devlet Hastanelerinin Heyet Raporu Ücretleri ;

 • Devlet hastanelerinde heyet raporu ücreti 100 Türk Lirası İle 150 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Heyet Raporu Ücretini Etkileyen Diğer Faktörler ;

 • Giriş ücreti,
 • Tedavi ücreti,
 • Evrak ücreti

gibi ek ücretleri de hastanelerin talep etme hakları mevcuttur. Özel hastaneler ise tüm ücretleri de dahil ederek heyet raporu ücretini belirlemektedir. Heyet raporu ücretleri her sene değişmekte olup güncel faiz, döviz ve vergi oranları göz önünde bulundurularak düzenli bir artış göstermektedir.

Heyet Raporu Kaç Gün İçinde Alınır?

Heyet raporu kaç günde alınır sorusu çok merak edilen sorulardan biridir. Heyet raporu heyetin durumuna bağlı olmak üzere en fazla 7 iş günü içinde teslim edilmektedir. Eğer devlet hastaneleri aracılığı ile heyet raporu alınacak ise bu süre 3 ila 4 iş günü arasında değişiklik göstermekte ve bekleme süresi düşmektedir.

Heyet raporları hastanelerden öğleden sonra teslim alınabilen bir rapor türü olup, raporun oluşumunda çok fazla beklenmemektedir. Resmi süre 7 iş günü olarak belirlenmiş olsa dahi en az 3 gün içinde raporunuz hazır hale gelmektedir.

Heyet Raporu Ne İçin İstenir?

Heyet raporu genellikle yeni bir işe başlarken istenmektedir. Heyet raporunu isteyen birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır.

Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Askerlikten muaf olma işlemi için heyet raporu istenmektedir.
 • Yeni bir işe başlarken sağlık raporu istenmektedir.
 • Yurt dışına çıkış için istenmektedir.
 • İş yerinden zorunlu izin alınması gereken durumlar için iş yeri tarafından heyet raporu talebinde bulunulabilir.
 • Engellilik durumları için heyet raporu istenmektedir.
 • Sürekli ilaç kullanmak zorunda olan kişiler için heyet raporu zorunlu tutulabilir.
 • İşitme engelliler için heyet raporu istenebilir.
 • Uzun süreli dinlenme gerektiren hastalıklar için ve bu dinlenme süresi sebebi ile kurum tarafından heyet raporu istenebilmektedir.
 • Protez durumları için heyet tarafından onaylanan sağlık raporu istenebilmektedir.

Heyet Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Heyet raporu almak için başvuru yapıldığında bazı belgeler istenmektedir. Hastaneler tarafından istenen bu belgeler her yerde geçerli olan ve değişmeyen evraklardır. Heyet raporu için istenen belgeler ve başvuru formu ya da dilekçesi ile heyet raporu için hastaneye başvuru yapılabilmektedir. Başvurunun kabul edilmesi için ücretin de başvuru esnasında yatırılması ve makbuzunun alınması gerekmektedir.

Heyet raporu almak için istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimliği ve kimlik fotokopisi
 • 4 adet vesikalık fotoğraf istenmektedir ancak bazı hastaneler 2 adet vesikalığı yeterli bulmaktadır.

Heyet raporu almak için yazılan başvuru dilekçesi ya da hastane tarafından verilen heyet raporu başvuru formunun aslı ile birlikte başvuru yapılması gerekmektedir.

Heyet Raporu Süresi Ne Kadar ?

Heyet raporunun süresi, hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Verilen heyet raporunun üzerinde geçici süreyle ibaresi yer almaktadır. Eğer bu ibare ile bir rapor verildiyse, bir sonra ki kontrol süreniz de rapor da belirtilmiştir.

Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Nikah Memuru Nasıl Olunur

İlgili Makaleler

261 Yorum

 1. Merhaba eşimde distoni hastalığının bir türü olan ”yazıcı krampı” hastalığı var. Yazı yazmak hatta imza atmak bile onun için büyük bir işkence. Memur olarak görev yapıyor ama bu durum işini yapmasını çok zorlaştırıyor. Sizce heyete girse % kaç oran verilir. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  1. Merhaba,

   Distoni hastalığının sizin belirttiğiniz seviyelerinde % 40 rapor çıkıyor. Bizim de tahminimiz % 40 çıkabileceği yönünde.

 2. Merhaba;
  Bende distoni hastalığının bir türü olan yazıcı krampı hastalığı var. Yazı yazmak hatta imza bile benim için büyük bir işkence. Memur olarak görev yapıyorum ama bu durumum işimi yapmamı çok zorlaştırıyor. Sizce heyete girsem % kaç oran verilir.

  1. Merhaba,

   Distoni hastalığının sizin belirttiğiniz seviyelerinde % 40 rapor çıkıyor. Bizim de tahminimiz % 40 çıkabileceği yönünde. Sağlıklı günler.

 3. Iyi gûnler ben suan issizim işe girmek için evrak yaptırdım ama solunum testinde kaldım astım var devlet hastanesine gönderdiler orda yaptım kötû dediler doktor heyete çıkman lazım dedi elimde belge raporda yok daha öneden tedavi gördum akciger filmi cektirdim doktor akcigerin biri sönmüş dedi ben ne yapmaliyim bana heyete çik dediler ben tekstilde calişiyorum 4000 gûn sigorta gûnüm var yardîmcı olursanız sevinirim iyi günler

  1. Merhaba,

   % 40 ı bulan engelli raporu için heyete girebilirsiniz. Çalışmanıza engel bir nefes güçlüğü mevcut ise % 40 ı bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı