Engelli

Heyet Raporu Nasıl Alınır, Tam Teşekküllü Sağlık Raporu

Heyet raporu almak isteyen vatandaşların öncelikle tam teşekküllü ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış bir hastanede muayene olmaları gerekmektedir. Heyet raporu alabilmek için birçok bölüme gidilmesi ve bu bölümlerde muayene olunması gerekmektedir.


Heyet raporu almak için belli miktarda bir paranın hastaneye yatırılması gerekmektedir. Ödeme işleminden sonra muayeneler başlatılır. Her hastanede bulunan ve bulunması zorunlu olan heyet tarafından rapor hazırlanarak, kişiye teslim edilir. Heyet rapor ücretleri her yıl artış göstermektedir. 2020 yılında da artış gösteren heyet raporlarının ücretleri her yıl değişmektedir. Ayrıca tedavi olunan hastaneye bağlı olarak da heyet rapor ücretleri artabilir ya da azalabilir.

Heyet Raporu Nedir?

Heyet raporu bir hastanede yer alan ve temel sağlık problemleri ile ilgilenen bölümlere giderek tedavi olunmasıdır. Tek bir bölümden alınan raporu değil muayene olunan tüm bölümlere ait raporun genel adı heyet raporudur.

Heyet raporu kurum ve kuruluşlar tarafından işe başlama sırasında talep edilebilen bir sağlık raporudur. Heyet raporu alan bir kişinin hemen hemen 7 – 8 adet bölüme giderek tedavisi olması gerekmektedir. Tedavi olunan tüm bölümlerin raporlarının tek bir rapor haline getirilmesi ve kurul tarafından onaylanmasına heyet raporu denilmektedir.

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Heyet raporu nasıl alınır sorusu uzun yıllardır sorulan bir sorudur ve heyet raporu tam teşekküllü hastanelerden alınan bir rapordur. Rapor alınacak olan hastanenin tam teşekküllü olmasının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

Heyet raporu alacak kişiden, bir matbu dilekçe doldurulması istenir.

Bu dilekçede sizden istenilen bilgiler ;

 • İsim ve Soyisim
 • Heyet raporu alacak kişinin iletişim bilgileri
 • Raporun talep edilme nedeni (Detaylı bir şekilde yazmanız gerekecek)
 • Heyet raporu alacak kişinin varsa eğer sağlıkla ilgili özel durumu yazılmalı

Hastanelerde yer alan heyet tarafından rapor onaylandıktan ve rapor ücreti yatırıldıktan sonra heyet raporunu kişi teslim alabilir. Heyet raporu alabilmek için belli bir ücretin ödenmesi gerekmektedir. Bu ödeme işleminin ardından kişi heyet raporu almak için tedavi olabilir ve son aşamada ise rapora ulaşabilir.

Heyet Raporu İçin Tedavi Olunan Bölümler

Heyet raporu almak için hastanelerde yer alan birçok bölüme gidilmesi gerekmektedir. Bu bölümlere tedavi olduktan sonra tüm raporlar tek bir rapora dönüştürülür. Bu rapora ise sağlık raporu ya da heyet raporu denilmektedir.

Heyet raporu için tedavi olunması gereken bölümler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • İç hastalıklar bölümü
 • Genel cerrahi bölümü
 • Göz bölümü
 • Kulak, burun, boğaz bölümü (KBB)
 • Nöroloji bölümü
 • Ruh sağlığı bölümü başta olmak üzere temelde 6 bölüme tedavi olunmaktadır. Bazı hastanelerde bu bölüm sayısı artmakta ya da azalmaktadır. Ancak isimler değişse bile raporda yer alan bölümler genellikle aynı kalır.

Heyet Raporuna Neden Heyet Raporu Denilir?

Sağlık raporuna heyet raporu denilmesinin sebebi bir heyet ekibi tarafından verildiği için rapora heyet raporu ismi verilmiştir. Her hastanede bulunması zorunlu olan bir heyet takımı yer almaktadır. Sağlık raporları ve diğer işlemler için bu heyetin onayı olması gerekmektedir. Ancak verilecek olan sağlık raporu için sadece heyetin imzası ve onayı yeterli değildir.

Hastanede bulunan baş hekim tarafından onaylanması gerekmektedir. Eğer baş hekim rapor sırasında orada değilse yetki baş hekim yardımcısına geçmektedir. Heyeti oluşturan ekipte her bölümden bir adet uzman doktor yer almaktadır. Raporların ve diğer işlemlerin daha objektif ilerleyebilmesi için her bölümden 1 kişi ile sınırlama yapılmıştır. Bazı hastanelerde heyet üye sayısı 7 ya da 8 kişi iken bazı yerlerde bu sayı 3 ya da 4 uzman doktor ile sınırlandırılmıştır.

Heyet Raporu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Heyet raporu için hangi hastaneye gideceğine karar veren vatandaşın, hastaneye gittikten sonra yazılı başvuruda bulunması gerekmektedir. Çok kısa bir şekilde heyet raporu istediğini ve hangi sebep ile istediğini belirleten bir dilekçe yazmalıdır. Heyet raporu için dilekçe yazdıktan sonra hastanenin muhasebe bölümüne ya da dilekçenin teslim edildiği bölüme heyet raporu için ödeme yapılması gerekmektedir.

Bazı hastaneler dilekçe yerine form vermektedir ve kişiden bu formu doldurmasını istemektedir. Dilekçe yerine geçen bu formlar aracılığı ile de başvuru yapılabilmektedir. Okul için heyet raporu almak isteyen öğrencilerin de başvuru aşamasında aynı adımları takip etmesi gerekmektedir.

2020 Heyet Raporu Ücreti Ne Kadar?

Heyet raporu ücreti yılında da artış göstermiştir ve her yıl artış göstererek devam etmektedir. Heyet raporu Türkiye Cumhuriyeti Devlet Hastaneleri için ayrı ücretlendirilmektedir. Özel hastanelerin heyet raporu ücretlendirmesi ise kendi şartlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Özel Hastanelerin Heyet Raporu Ücretleri ;

 • Özel hastenelerde heyet raporu 100 Türk Lirası ile 300 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Devlet Hastanelerinin Heyet Raporu Ücretleri ;

 • Devlet hastanelerinde heyet raporu ücreti 100 Türk Lirası İle 150 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Heyet Raporu Ücretini Etkileyen Diğer Faktörler ;

 • Giriş ücreti,
 • Tedavi ücreti,
 • Evrak ücreti

gibi ek ücretleri de hastanelerin talep etme hakları mevcuttur. Özel hastaneler ise tüm ücretleri de dahil ederek heyet raporu ücretini belirlemektedir. Heyet raporu ücretleri her sene değişmekte olup güncel faiz, döviz ve vergi oranları göz önünde bulundurularak düzenli bir artış göstermektedir.

Heyet Raporu Kaç Gün İçinde Alınır?

Heyet raporu kaç günde alınır sorusu çok merak edilen sorulardan biridir. Heyet raporu heyetin durumuna bağlı olmak üzere en fazla 7 iş günü içinde teslim edilmektedir. Eğer devlet hastaneleri aracılığı ile heyet raporu alınacak ise bu süre 3 ila 4 iş günü arasında değişiklik göstermekte ve bekleme süresi düşmektedir.

Heyet raporları hastanelerden öğleden sonra teslim alınabilen bir rapor türü olup, raporun oluşumunda çok fazla beklenmemektedir. Resmi süre 7 iş günü olarak belirlenmiş olsa dahi en az 3 gün içinde raporunuz hazır hale gelmektedir.

Heyet Raporu Ne İçin İstenir?

Heyet raporu genellikle yeni bir işe başlarken istenmektedir. Heyet raporunu isteyen birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır.

Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Askerlikten muaf olma işlemi için heyet raporu istenmektedir.
 • Yeni bir işe başlarken sağlık raporu istenmektedir.
 • Yurt dışına çıkış için istenmektedir.
 • İş yerinden zorunlu izin alınması gereken durumlar için iş yeri tarafından heyet raporu talebinde bulunulabilir.
 • Engellilik durumları için heyet raporu istenmektedir.
 • Sürekli ilaç kullanmak zorunda olan kişiler için heyet raporu zorunlu tutulabilir.
 • İşitme engelliler için heyet raporu istenebilir.
 • Uzun süreli dinlenme gerektiren hastalıklar için ve bu dinlenme süresi sebebi ile kurum tarafından heyet raporu istenebilmektedir.
 • Protez durumları için heyet tarafından onaylanan sağlık raporu istenebilmektedir.

Heyet Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Heyet raporu almak için başvuru yapıldığında bazı belgeler istenmektedir. Hastaneler tarafından istenen bu belgeler her yerde geçerli olan ve değişmeyen evraklardır. Heyet raporu için istenen belgeler ve başvuru formu ya da dilekçesi ile heyet raporu için hastaneye başvuru yapılabilmektedir. Başvurunun kabul edilmesi için ücretin de başvuru esnasında yatırılması ve makbuzunun alınması gerekmektedir.

Heyet raporu almak için istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimliği ve kimlik fotokopisi
 • 4 adet vesikalık fotoğraf istenmektedir ancak bazı hastaneler 2 adet vesikalığı yeterli bulmaktadır.

Heyet raporu almak için yazılan başvuru dilekçesi ya da hastane tarafından verilen heyet raporu başvuru formunun aslı ile birlikte başvuru yapılması gerekmektedir.

Heyet Raporu Süresi Ne Kadar ?

Heyet raporunun süresi, hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Verilen heyet raporunun üzerinde geçici süreyle ibaresi yer almaktadır. Eğer bu ibare ile bir rapor verildiyse, bir sonra ki kontrol süreniz de rapor da belirtilmiştir.

Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Nikah Memuru Nasıl Olunur

İlgili Makaleler

321 Yorum

 1. İyi günler. Annemin sağ gözü tamamen görmüyor(doğuştan olamyıp sonradan kaza sonucu) , fakat babam bağkurdan emekli, raporun yada herhangi bir sosyal yardım (maaş vs.) alma olasılığı varmıdr acaba? Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Tek göz görmeme % 30 civarında oran çıkmaktadır. Kişi başına düşen gelir 711 tl nin üzerinde ise sosyal yardım alamaz.

 2. Iyi akşamlar hocam eşim eylül ayında iş kazasi geçirdi sol eli enjeksiyon makinasına sıkıştı elinin ici ve üstü paramparça oldu işaret parmağı kırılmıştı özel hastanede ameliyat oldu daha sonra fizik tedavi gördü ve şuan işaret parmağını kullanamıyor bükemiyor yumruk yaparken zorlanıyor sol elini heyet raporu almak istiyor devlet hastanesinden % kaç veririler bilgi verebilirmisiniz şuanda çalışıyor eşim ama zorlandığı zamanlarda oluyor

  1. Merhaba,

   Öncelikle raporlara ve radyoloji sonuçlarına bakmak gerek. Bu durum o eldeki tutma ve kavramayı engelliyor ise % 40 ın üzerinde rapor çıkma olasılığı yüksek.

  2. İyi çalışmalar. Babam yaklaşık 4 ay önce kalp ameliyatı oldu. Kalp kapakçığı değişti, baypas oldu. Aort damarında genişleme vardı onunda ameliyatını oldu. Doktoru ağır kaldirmaman gerekiyor şuan ki işin de calisamazsin dedi ama heyet raporu alabilir miyiz acaba efendim?

  3. Merhaba,

   Ağır işte çalışamaz raporu çıkabilir. Ayrıca % 40 rapor içinde müracaat edebilirsiniz.

 3. Merhabalar öncelikle şimdiden teşekkür ederim zaman ayırdığınız için ben ekpss için %40 engel durumum olabilir mi diye sormak istiyorum. Bende 2.75 miyop ve astigmat, insülin direnci, insülin direncine bağlı tip 2 obez sayılıyorum, düz tabanlık bir dizde menisküs yırtığı ve diğer dizde kireçlenme var. Sizce yüzde kaç oranında engel sayılır bunlar?

  1. Merhaba,

   Miyop ve Astigmattan oran çıkmaz. Obezitenizin vücut endeks oranlarına göre oran belirlnebilir. Heyete girmenizde fayda var. Çıkama olasalığı mevcut.

 4. Merhaba babam 15 yıl önce kısmı felç geçirdi daha sonra kalbine de stent takıldı. Tek başına yürüyemiyor. Yaşı 72. Engel için heyet raporu alabilir miyiz, neler yapmak gerekir. Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 88 91 arası bir raporun çıkma olasılığı yüksek.

 5. hocam merhabalar
  bir kamu kurumunda çalışyorum 2010 yılında kalp krizi geçirdim bir damarım yüzde 100 tıkalı açılamadı bir damarıma da stend takıldı bu durumda vergi indirimniden yararlanmak için engelli raporu alabirmiyim

  1. Merhaba,

   Kalp ameliyatları sonrası belli oranlar verilmektedir. Ancak Stend ve anjiyolarda oran verilmemektedir.

 6. MERHABALAR
  1 sene önce bıçaklanmıştım ve akciğerim patladı tüp takıldı dikişlerim var ve bazı dönemler ağrı oluyor birde sol kolda dikişim var. İş kazasında elektrik çarptı gözlerimde batma oluyor psikolojik tedavi alıyorum yeni başlandı 2 eliminde derisi soyuldu sol kolumdan kök hücre ameliyatı geçirdim ve sol baş parmak+ triceps bölgesine greft yapıldı sol elimde güç kaybı var ve yüzümde yandı göz kapaklarında batma oluyor istemsiz titremeler oluyor parmaklarımda bazen ayakta kalınca karıncalanmalar oluyor en az 1 sene güneş görmem yasak olay olalı 50 gün geçti .İş görememezlik için heyete girmem gerekli mi ve % kaç olur bu oran

  1. Merhaba,

   Evet heyete girmenizde fayda var. % 48 civarında bi oran çıkabileceğini düşünüyorum.

 7. Merhaba…eşim bipolar hastası,vücudunda ileri derece sedef hastalığı,hipotroid ve insulin direnci rahatsızLıkları,sedef hastalığından sebep eklemlerinde de ağrı veren bir rahatsıLığı var.. çalışıyor ama onun için çok zor..heyet raporu alabilir mi..alırsa yüzde kaç verirler

  1. Merhaba,

   Bipolar ve sedef hastalığı birlikte % 50 civarında bir oran çıkması mümkün. Sedefin derecesine göre malullük de oluşabilir. Heyete girmesinde fayda var.

 8. Merhabalar 18/03/2003 yılından SSK var 14/07/2020 tarihinde tam teşekküllü hastaneden yüzde 62 sağlık kurulu raporum var şuan hiçbir işte çalışmıyorum vergi indirimi almadan emekli olabilirim bide aldığım rapor geçerli olurmu

 9. Merhabalar 6 yıldır epilepsi hastasıyım ama herhangi bir atak,nöbet,baygınlık, dalgınlık yaşamıyorum heyet raporu ile askere gitmek için sağlam raporu veya sağlıklı raporu alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Askerlik zamanınız geldiğinde muayeneye gittiğinizde bu durum ile ilgili ilaçlı tedavi ile atak geçirmediğiniz belirtirseniz. Askerliğe elverişli raporu alma olasılığı yüksek. ancak tabi yine askeri tabibin vereceği rapor önemli.

 10. Merhaba tip 2 şeker hastasıyım görme bozukluğu idrar problemi bacaklarımda güçsüzlük ve ayak altımda karıncalanma baldırlarımda damar tıkanmaları var kalp ritim bozukluğu ve böbrek ağrım oluyor zaman zaman heyet raporu almak istiyorum malulen emekli olabilirmiyim son olarak cinsel performansım 0 tşk ederim

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 40 oran çıkabili gibi gözüküyor. Heyete girmenizde fayda var.

 11. Hocam iyi geceler eşim akciğer kanseri 3 ncü etap şuanda Atatürk göğüs hastanesi de yatıyor durumu iyi değil heyet raporu alabilirmiyim

 12. Merhaba,
  7,5 yıldır TIP1 DİYABET şeker hastasıyım daha önce heyet raporu aldım askerlik için lazımdı %30 çıktı 26 yaşındayım iş bulup çalışmam gerekiyor fakat bedenim her işi kaldırmıyor aynı zamanda üniversite öğrencisiyim mezun olmak üzereyim. elimde ki bu raporla EKPSS ‘ ye giremiyorum bildiğim kadarıyla heyete tekrar girecek olsam %40 ve üzeri rapor almam mümkün mü ? teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   Başka bir rahatsızlık eklenmedi ise yine aynı civarda oran çıkar. Yükseleceğini düşünmüyorum.

 13. Mrb hocam ben gecen sene 13 temmuzda atesli silah yaranlanmasi sonucu femur sol alt uc kırığı ameliyatı oldim kalça kemigim kırılmıştı ve dizimde o düşmeye bağlı diz kapagim zedelendi ve ödem oluştu ve 13 temuzda 1 sene geçecek ve ben topalliyorum 5 10 dakkadan sonra topallma iyice belli oluyor ve merdiven çıkamıyorum sanki yeni sakatlanmisim gibi duruyor merdiven cikarken buna ek olarak sağ el bileyim yaklaşık 10 önce düşmeye bağlı zedelendi bazen kronik olarak hep ağrıyor bazende iyi gibi ama özellikle şınav cekemiyorum yazı yazarken ağrıyor ve fare kullanırken çok ağrıyor sağ kulak sol kulağa göre biraz az isitiyor bana yüzde kac verirler sizce hocam okuduğunuz için tsk ederim

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 48 civarı bir oran çıkabilme olasılığı yüksek.

 14. Merhaba,
  Özel bir finans kurumunda çalkşmaktayım. Behçet hastalığım var gözde tutulma oluyor engelli raporu aldım yüzde 42 oranında. Görev değişikliği oldu ve sürekli çağrı alıp ekrana bakmak sağlık durumumu olumsuz etkikedi ve 6 ay önce de sol gözde zona atağı gerçekleşti 6 gün hastanede yattım. durum bildirir rapor gönderdim heyet raporu istediler. Heyet raporunu özel hastaneden almak fark eder mi? Bana rapor verilir mi?

  1. Merhaba,

   Raporun geçerli olması için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması gerekiyor.

 15. Benim annem 2010 da
  İleri evre endometrium Ca ( misk tipi ) kanser hastası 6 kür kemoterapi aldı daha sonra ameliyat oldu
  5-6 sene sonra akciğerine sıçradı
  Endometrium malign neoplazmı
  Akciğer sekonder malign neolazmı
  Metastas
  Akciğer de 3 adet kitle vardı önce kemoterapi aldı daha sonra 2 Sefer akciğer ameliyatı oldu
  Şekeri var ilaç kullanıyor
  Tansiyonu var ilaç kullanıyor
  Böbrek ye de problem var keratin i 1.3
  Annemi araç almak için rapor almak istiyorum alabilirmiyim
  Tahmini dahi olsa bi oran

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 78 lerde bir oran çıkması muhtemel. Tabi genel durumu oranı yükseltebilir.

 16. Merhabalar babamda aort genişlemesi böbreklerinde kist ve aynı zamanda prostat sorunu var özelde doktor ağır iş asla yapmamasını aksi halde aort yırtılabilir dedi iş yeri bunu anlamak istemiyor heyete girmemiz söylendi nasıl yol izlemeliyiz teşekkürler

  1. Merhaba,

   Devlet hastanesine rahatsızlıkla ilgili bölüm doktorundan rapor için sevk istemeniz gerekecek.

  1. Merhaba,

   Alabilirsiniz. Randevu alarak heyete gireceksiniz. Belli bir şartı yok.

 17. Merhabalar ben askeri personel olmak icin heyet raporu almam gerekiyor mülakatı geçtim kolumda 4-5 çizik jilet izi var sıkıntı olur mu sizce, teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Askeri personel olmak için iz kriterleri mevcut. Görünen yerde olduğu için engel teşkil edebilir. Tabi bunun değerlendirmesini TSK görevlileri yapacaktır.

 18. İyi günler ben böbrek hastasıyım böbrek yardım parası almam için nasıl başvurmam lazım yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhaba,

   Öncelikle polikinliklerden randevu alıp muayene olduktan sonra rapor için sevkinizi istemelisiniz.

 19. Merhaba. lütfen. Ben son 10 yıl içinde kalpten 2 kez ablasyon oldum. en son 4 yıl önce. Ama kalpte ritim bozuklukları devam ediyor ve ilaç kullanıyorum. İşyeri hekimim her yıl muayenede kalp ritim bozukluğumu ekg de görüyor ve benden sürekli hastaneden işte çalışabilir kağıdı getirmemi istiyor. çok zorlanıyorum bu kağıdı almakta… bazılarına sordum ameliyatta başarılı tedavi olduysa oran vermezler diyorlar. ama başarılı bile olsa hastalığım sürekli devam ediyor ve tekrarlıyor. Bu rahatszılıktan dolayı engellilik yada malüllük oranı verirlermi bana .verirlerse ortalama kaç verirler. şansımı denemelimiyim. lütfen bir yorum yaparmısınız rica ediyorum.

  1. Merhaba,

   Tedavisi ilaçla normale yakın duruma döndürülen rahatsızlıklarda % 20 civarı oranlar çıkabilmektedir. Bazı işlerde çalışmanız sakıncalı olabilir ama engel oranı çıkabileceğini düşünmüyorum.

 20. merhaba sınav stresinden 1 buçuk yıl önce psikiyatriye gitmiştim doktor ilaç verdi ve anksiyette yazmış tanıyı ilacı kullanmadım bile şimdi resmi bir kuruma sunmak üzere herhangi bit tanı taşımadığıma dair heyet raporu alıcam bu sorun çıkartır mı bana heyet raporu alırken

  1. Merhaba,

   Devamlı bir rahatsızlık durumu olmadığı için raporu etkileyebileceğini düşünmüyorum.

 21. Merhaba
  6 yaşında sol kol dirsekten kolum kırıldı doktor kolumu yanlış alçı ile tutturdu.Kolum 6 yaşımdan beri eğri açılmıyor ve sağ kolumla hizaladığımda 8 cm kısa.Bu durumda yüzde kaç rapor alabilirim.

 22. Merhaba hocam yeni ehliyetimi aldım aparatlı araç kodları yazan.ötv için ayrı bir rapor istediler.onada girdim o raporda açıklama kısmında hiç birşey yazmadılar.vergi daireside aciklama kısmında aparatlı araç yazması gerekli diyor .sordum aldigim hastaneye onlarda %40 altında yazılamıyormuş.bu konuyu arastirdim herkes farklı bir şey söyluyor.yardimci olursanız sevinirim.tesekkurler

  1. Merhaba,

   Aparatlı kullanım ile ilgili açıklama % 30 un altında olsa da yazılabilir. Bununla ilgili bir değişiklik oluşmadı.

 23. İyi günler. Askeriyeden 3 ay hava değişim raporu aldım. Pskiyatriden uyum bozukluğundan. Deprasyon ilaçları kullanıyorum fakat etkisi yoktur. Şuan kendi memleketime geldim ben askeriyeye gitmek istemiyorum bidaha kafayı yiyeceğim. Kendi memleketimde sağlık kuruluna girebilirmiyim. Askeriyeden muaf olabilirmiyim?

  1. Merhaba,

   Askeriyenin sevki ile tekrar heyete girmaniz mümkün. birliğiniz ile görüşmeniz gerekmektedir.

 24. Merhaba ben şuan beyin lenfoma kanseri hastasıyım.şuanda kemoterapi alıyorum. Bağkurluyum 17 sene prim ödedim yaşım 55. Malulen emekli olabilmem için ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba,

   Bölüm doktoru ile görüşerek engelli raporu için heyete girme talebinizi iletmelisiniz.

 25. Merhaba eşimde distoni hastalığının bir türü olan ”yazıcı krampı” hastalığı var. Yazı yazmak hatta imza atmak bile onun için büyük bir işkence. Memur olarak görev yapıyor ama bu durum işini yapmasını çok zorlaştırıyor. Sizce heyete girse % kaç oran verilir. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  1. Merhaba,

   Distoni hastalığının sizin belirttiğiniz seviyelerinde % 40 rapor çıkıyor. Bizim de tahminimiz % 40 çıkabileceği yönünde.

 26. Merhaba;
  Bende distoni hastalığının bir türü olan yazıcı krampı hastalığı var. Yazı yazmak hatta imza bile benim için büyük bir işkence. Memur olarak görev yapıyorum ama bu durumum işimi yapmamı çok zorlaştırıyor. Sizce heyete girsem % kaç oran verilir.

  1. Merhaba,

   Distoni hastalığının sizin belirttiğiniz seviyelerinde % 40 rapor çıkıyor. Bizim de tahminimiz % 40 çıkabileceği yönünde. Sağlıklı günler.

 27. Iyi gûnler ben suan issizim işe girmek için evrak yaptırdım ama solunum testinde kaldım astım var devlet hastanesine gönderdiler orda yaptım kötû dediler doktor heyete çıkman lazım dedi elimde belge raporda yok daha öneden tedavi gördum akciger filmi cektirdim doktor akcigerin biri sönmüş dedi ben ne yapmaliyim bana heyete çik dediler ben tekstilde calişiyorum 4000 gûn sigorta gûnüm var yardîmcı olursanız sevinirim iyi günler

  1. Merhaba,

   % 40 ı bulan engelli raporu için heyete girebilirsiniz. Çalışmanıza engel bir nefes güçlüğü mevcut ise % 40 ı bulabilirsiniz.

 28. Merhaba bende ankilozan spondolit yani halk dilinde iltihaplı eklem romatizması var ve her iki gözümde %50 miyopi sizce % kaç engelli raporu alabilirim ayrıca ankilozandan dolayı askerden muaf tutuldum teşekürler.

  1. Merhaba,

   Sabahları uzun süreli tutulma kamburluk ve eklemlerde sıvı toplanması var ise oran çıkabilir. aksi halde ilaçla veya iğne ile devam edilebilen ativite var ise oran çıkmaz. gözünüzdeki durum rapor için yeterli olmaz.

  2. Benim yüzde 81 engelli raporum var fakat özel donanımlı araç gereğim yok kısacası bedensel engelim yok sorum 2.grup ehliyet (ticari ehliyet) alabilirmiyim.

 29. Merhaba ben 2004 senesinde ülseratif kolit rahatsızlığından ameliyat oldum ve kalın bağırsağım rektum ile birlikte tamamen alındı. Bu dönemde ameliyat enfeksiyonu kaptım ve sol göz bebeğime enfeksiyon sıçradı gözümden de ameliyat oldum. Şu an gözümde görme kaybı var tahmini %40 civarı. Engelli raporu almak istiyorum tahmini % kaç verilir. İyi çalışmalar ve sağlık diliyorum.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 42 civarı bir oran çıkabilir. Heyete girmenizde fayda var.

 30. Merhabalar, ben sırtımdan bıçak darbesi aldım, onun içinde diyafram zarından ameliyat oldum bide küçük serçe parmağımı kaybettim acaba bunun için heyet raporu alınır mı ? Kolay gelsin.

  1. Merhaba,

   Serçe parmağı kaybı % 10 civarında değerlendirilebilir. Diyfram ameliyatı sonrası başka bir semptom oluşmadı ise raporu etkilemez.

 31. 14 şubat 2020 doğum yaptım prematüre bir oğlum oldu 2 aylıkken pilor stenoz amaliyatı oldu ve ben haziranda iş başı yapmam lazım ama yapamam heyet raporu almak istiyorum nasıl ve nereden alırım

  1. Merhaba,

   Sizin devam eden bir rahatsızlığınız yok ise rapor alamazsınız. Ancak ücretsiz izin kullanabilirsiniz.

 32. Merhabalar,
  Merak ettiğim bir konu var. 2014 yılında testis kanseri teşhiyle 1 testisim alındı ve evre 1 olduğu için kemoterapiye gerek görülmedi.
  6 yıldır düzenli olarak onkolojiye kontrole gidiyorum. 1998 sgk girişliyim ve 6000 günüm var.
  Benim bu şartlarda %40 veya üzeri rapor alıp emekli olma sansım olurmu sizce
  Cok Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Testis kanserinde yapılan operasyondan sonra başka bölgeye sıçrama yok ve ise % 10 ila 15 arası bir oran çıkabilir. % 40 a ulaşabilmeniz zor görünüyor.

 33. İyi günler. Devlet memuruyum kasık fıtığı ameliyatı olduğum için devlet hastanesinden 20 gün rapor aldım uzatmak istiyorum hastanenin acil girişindeki doktorlardan veya özel hastaneden uzatmam mümkün mü

  1. Merhaba,

   Acil doktorları raporu uzatamaz. Özel hastaneden ayrıca 10 gün rapor alnabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı