SGK

Yurt Dışı Emeklilik Borçlanma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yurt dışında çalışmış kişilerin hizmet borçlanması ile emekli olması, kişilere sağlanan haklar çerçevesinde mümkün olmaktadır. 3201 sayılı kanun ile kişilere sağlanan bu hak, yurt dışı hizmet borçlanması ile kişilerin emeklilik sürelerinin uzamamasını hedefler. Bu hak sayesinde yurt dışında çalışma durumunda, sanki kişi Türkiye’de çalışmış gibi sigorta süresi dolmaya devam eder.


Bu sayede kişilerin emeklilik konusunda zaman kaybetmemesi sağlanır. Bunun yanında hizmet borçlanması için kişinin kesinlikle çalışıyor olması gerekmemektedir.

Yurt Dışı Hizmet Borçlanması Neye Göre Hesaplanır?

Yurt dışı hizmet borçlanması tutarı, günlük asgari ücret tutarına göre hesaplanmaktadır. Bu kapsamda kişilerin hesaplayacakları tutar, günlük prime konu kazancın %45’i çarpılarak bulunmaktadır. Bu kapsamda kişilerin, borçlanacakları gün sayısı ile, günlük kazançlarının %45’ini çarparak bir değer elde etmeleri gerekecektir. Elde dilecek değeri için asgari ücretin bilinmesine gerek yoktur.

Asgari ücret, en düşük ve en yüksek günlük prim miktarı konusunda etkilidir. Asgari ücretin ışığında alınacak en düşük günlük prim 38.38 TL, en yüksek günlük prim 287.82 TL olacaktır. 2019 öncesindeki düzenlemelerde günlük primin %32’si yapılacak hesaplamaya dahil edilmekte iken, 2019 yılındaki son düzenleme ile kişilerin yurtdışı borçlanma tutarı hesaplamasında günlük primin %45’ini kullanması sağlanmıştır. Bu çerçevede, kişilerin günlük prim tutarına %40 zam gelmiştir.

Yurt Dışı Hizmet Borçlanması Her Ülkede Yapılır Mı?

Yurt dışı borçlanması yapılabilecek ülkeler, ülkemizden vize veya pasaportla gidilebilecek tüm ülkelerdir. Ancak hizmet borçlanması konusunda özel bir anlaşma yapılarak kişilerin hiçbir kaybının olmayacağı şekilde emeklilik imkanı veren ülkeler de bulunmaktadır. 2019 tarihli güncellemelerle 5 olan anlaşmalı ülke sayısı 17’ye yükselmiştir. Bu anlaşmalı ülkeler arasında Fransa, Danimarka, İsviçre, Hollanda gibi ülkelerin yanında Arnavutluk da yer almaktadır.

Yurt Dışı Hizmet Borçlanması Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Yurt dışı hizmet borçlanmasını yapma yolları, kişilerin konsolosluk ve elçiliklerden alacakları uygun belgelerle Türkiye’ye geldikten sonra SGK binalarına başvurmalarıdır. Yapılacak bu başvuru ile kişilerin yurt dışı hizmet borçlanması talep dilekçesi yazmaları sağlanmaktadır. Belgeler ve bu dilekçe sayesinde başvuru değerlendirmeye alınır ve en geç 3 ay içinde karara bağlanır.

Yurt Dışı Hizmet Borçlanması Hangi Sigorta Türüne Girer?

Yurt dışından yapılan hizmet borçlanma türü, herkes için standart olarak Bağ-Kur’dur. Önceki yasalarda kişilerin Türkiye’den sigorta başlangıcı yaptıktan sonra yurt dışına çıkmaları durumunda, Türkiye’deki sigorta türünü devam ettirmeleri sağlanmakta idi. Ancak 2019 tarihli düzenleme ile tüm yurt dışı borçlanmalar Bağ-Kur olarak belirlenmiştir.

Yurt Dışı Hizmet Borçlanması Farklı Sigorta Türlerinde Yapılmışsa, Tüm Sigortalar Toplanabilir Mi?

Yurt dışı hizmet borçlanmasının diğer sigorta türleri ile birleştirilmesi, hizmet toplama işlemi ile mümkün olmaktadır. ancak bunun için de ikinci bir işlem yapılmaktadır. Yapılacak işlem öncesinde kişinin Türkiye’deki sigorta türü ne olursa olsun, yurt dışı borçlanma türü hep Bağ-Kur’dur.

Bu şekilde toplanan hizmet günlerinin diğer sigorta türüne eklenmesi ya da diğer sigorta türünün Bağ-Kur sigortasına çevrilmesi durumu için SGK binalarına başvuru yapılmalıdır. Yapılacak başvuruda kişilerin, prim ödemeleri arasında çıkacak farkı ödemeleri talep edilir. Farkın ödenmesinden sonra kişilerin, istedikleri sigorta türüne geçiş yapabilmektedir.

Yurt Dışı Hizmet Borçlanmasının Özellikleri Nelerdir?

Yurt dışı hizmet borçlanmasında özellikler, kişinin yurt dışında geçirdikleri zamanları da hizmet süresinden saymasıdır. Son değişikliklerle prim oranı arttırılan borçlanma, sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı sigorta sürelerini kullanabilmektedir. Kişilerin gerekli belgeleri hazırlamaları ve şartları taşımalarının sonucu olarak, yurt dışında geçirilen sürelerin Türkiye’de sigorta süresine dahil edilmesi sağlanmaktadır. Ancak yapılacak işlemlerde kadınlara ve erkeklere sağlanan imkanlar değişiklik göstermektedir.

Kısmi Yurt Dışı Hizmet Borçlanması Mümkün Müdür?

Kısmi olarak çalışma süresi borçlandırılması mümkündür. Yurt dışı hizmet borçlanmasında en az süreyi karşılayan kişiler, kısmi emeklilik imkanlarından yararlanabilmektedir. Bu kapsamda kişilerin 3600 gün prim ödemiş olmaları yeterlidir. Kısmi emeklilik için 3600 gün süreyle prim ödemesi yapmak, emekli maaşı almaya hak kazanmak için yeterli bir süredir. Bunun yanında 4200 ve 5400 günlük kısmi emeklilik sürelerinin yurt dışı borçlanma ile kapatılması söz konusu olabilir.

Yurt Dışında Geçirilmiş Sürelerden Hangileri Borçlanmaya Tabidir?

Yurt dışında borçlanmaya dahil edilebilecek süreler, kişilerin sigortaya bağlı bir işte çalıştığı sürelerdir. Çalışma süreleri belgelerle sunularak hizmet süresine eklenebilir. Bunun yanında kişinin işten ayrılmasından itibaren 1 yıl içinde yurt dışına çıkması durumunda, çalışmasa dahi hizmet borçlanması yapabilmesi sağlanmaktadır.

Yurt Dışında Çalışılmaması Durumunda Da Borçlanma Yapılabilir Mi?

Çalışmadan yurt dışı hizmet borçlanması yapmak için kadın olmak yeterlidir. Yurt dışında ev hanımı olan kadınların, ev hanımı olduklarını ispatlamaları durumunda yurt dışı hizmet borçlanması yapmaları sağlanmaktadır. Bu sayede kişilerin daha hızlı emekli olmaları sağlanmaktadır.

Yurt Dışı Hizmet Borçlanmasının Koşulları Nelerdir?

Yurt dışı hizmet borçlanmasının şartları şöyledir:

 • Kişinin yapılan borçlanma süresince Türkiye vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Yurt dışı çalışma süreleri veya ev kadını olarak kalma sürelerinin belgelenmesi gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak borçlanma talebinde dilekçe ile başvurulmalı ve başvurular, bireysel olarak yapılmalıdır.

Yurt Dışında Geçirilen Çalışma Süresi Anlaşmalı Ülkelerde Nasıl Belgelenir?

Türkiye ile anlaşması bulunan ülkelerden hizmet belgelerinin talep edilmesi için kişilerin yapmaları gereken, sadece çalışmakta oldukları işyerlerinin yönlendirmelerine uymak olmalıdır. 17 ülke, Türkiye ile Sosyal Güvenlik Anlaşması imzalamıştır. Bu anlaşma ile bu ülkelerde çalışan işçilerin Türkiye’den emekliliklerinde sorun yaşanmayacağı belgelenmiştir.  Anlaşmalı ülkelerden çalışma süresinin belgelenmesi, aşağıdaki şekillerde yapılabilmektedir:

 • Yurt dışı borçlanma çalışma süresi, kişilerin sigorta biriminden alacakları hizmet cetveli ile kesinleştirilir.
 • Ğer yurt dışında çalışılan yerler resmi ve devlete bağlı ise, kişilerin direkt olarak çalıştıkları yerin bağlı olduğu belediyeye başvurmaları gerekmektedir.
 • Kişinin yurt dışında yaptığı iş ile ilgilenen meslek odası ve örgütlenmelerden yardım alınır.
 • İlgili vergi dairesinden alınmış, hizmet belgesi yetkisi taşıyan belgeler talep edilmektedir.

Yurt Dışında Geçirilen Çalışma Süresi Anlaşmalı  Olmayan Ülkelerde NasılBelgelenir?

Anlaşması olmayan ülkelerden çalışma belgesi alma yolları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Gidilen ülkenin Türkiye konsolosluğuna başvurulması gerekmektedir. buradan çalışma belgesi alınmalıdır.
 • Çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri aracılığıyla hizmet belgesi alınmalıdır.
 • Yurt dışındaki işyerinden alınmış bonservis belgesi gereklidir.
 • Pasaport üzerinde bulunan çalışma sürelerinin yeminli noter tarafından tercüme edilmesi gerekmektedir.

Yurt Dışı Hizmet Borçlanması Ödemeleri Ne Zaman Yapılmalıdır?

Yurt dışı hizmet borçlanması tutarının ödemeleri, başvuru onayından hemen sonra başlayan süreçte, ilk 3 ay içerisinde ödenmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu, yurt dışı hizmet borçlanması talebinin iletilmesinden sonra kişilere ödenmesi gereken meblağı hesaplar. Hesaplamanın sonucunu kişilere tebliğ eder. kişilerin bu tutarı, tebliğ tarihinden sonraki en geç 3 ayda ödemesi gerekmektedir.

Ödemenin yapılmaması durumunda, başvuru sahibi başvuru hakkını kaybeder. Başvuru yapılmış, ancak ödeme yapılmamışsa, kişiler bir daha bu imkanlardan yararlanamaz. Başvuru sonucunda tebliğ edilen ödeme tutarında herhangi bir taksitlendirme yapılmaz. Kişilerin tutarı tek seferde, nakit olarak ilgili mercilere ulaştırması gerekmektedir.

 

SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Başvurusu Şartları Nelerdir?

SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

Sigorta Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır

İlgili Makaleler

469 Yorum

 1. Emeklilik müracaat im kabul edildi.Alman vatandaşiyim ve mavi kartim var. Fakat 108 günüm eksik kaliyor.
  Bu eksik günlerimi ileride tamamlayabilirmiyim?
  Yoksa Alman vatandaşligindan çikip Türk vatandaşliģina mi geçmem gerekli???
  Teşekkürler

 2. 2007.2009 yıllarında ronanyanin kostencede çalıştım günlerimi turkiyeye nasıl getirtirim veya yurt dışı borç lanması nasıl yaparım bilgilendirin. Saygılarımızla arz ederim.

 3. 1967 doğumluyum, 1991-2004 arası AbD’de okudum ve çalıştım. Türkiye’de ilk sigortalı girişim 2004 Eylül. 2018 Temmuz itibarı ile Fransa’da, Fransız kontratı ile çalışıyorum. 5 yıl burda çalıştıktan sonra Ülkeme dönüp emekli olmak istiyorum. Yurt dışı borçlanma ile ilgili bilgim var. Benim sorum şu: Fransa devleti de benden emeklilik için vergi kesiyor. Ben ülkeme döndüğümde benden kesilen emeklilik parasını Fransa devletinden alabilecek miyim? Ya da hangi koşullarda alabilirim? Türkiye ile Fransa arasında bu konuda belli bir anlaşma var mıdır? Örneğin ben ABD’den döndüğümde iki yıl çalışmıştım ve iki yılda benden kesilen emeklilik parasını bana ödediler döndüğümde.
  Bilgilendirmenizi rica ederim.
  Saygılarımla
  Meral Akçay

 4. Iyi günler
  2015 yilinda türkiyede sigorta girism var.
  Dogma büyüme.almanya ve calisiyorum.
  Temmuz 2019 borclanma dilekcesim verdim ama miktarin hepsini ödeyemecegim.Kalan miktari tekrar borclanma dilecekcesi verip yeni kanuna göremi yokksa eskisine göremi borclanacagim
  Arz ederim

 5. Merhaba benim 1996 girişim var ama hiç prim yatmamış, 2000 tarihinde suudiarabistana gittim 2007 ye kadar çalıştım ve on sekiz ay askerliyimde var doğum tarihim 1977. yurtdışı borçlanması yaparsam sigorta giriş tarihim kaç yılından hesaplanır. Teşekkürler.

 6. Merhaba,eşime bakiyorum yurtdişinda yani bakim süresi varken sgk dan emekliligimi talep edebilirmiyim ?

  Borçlanmami yaptim ve ödedim.

  Saygilar.

 7. Merhabalar,
  1994-2011 arası Türkiyede çalıştıktan sonra 14 yıl ABD’de çalıştım. 2014’den beri de Türkiyede çalışıyorum.
  Özetle Türkiyede 12.5 yıl ABD’de ise 14 yıl çalıştım.
  Önümde emeklilik için 2 seçenek var:
  1) Prim gün sayımı doldurana dek çalışmak hiç yurtdışı borçlanma yapmamak (bu durumda 14 yıl boş kalan zaman beni olumsuz etkiler mi?)

  2) 52 yaşına dek çalışmak ve kalan prim gün süresini borçlanmak (minimumdan mı yapmak lazım maksimumdan mı yoksa arada bir miktardan mı? bunun hesabını nasıl yapabilirim? Borçlanma süresi bağkur olunca beni olumsuz nasıl etkiler? )

 8. Merhaba,
  01.06.1998 Almanyada sigorta girişim var
  16.07.2010 dan beri SSK lı olarak türkiyede çalışıyorum

  Almanayadaki ilk sigorta giriş tarihini türkiyeye nasıl transfer edebilirim?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu