• SGK YURT DIŞI BORÇLANMASI


  YURTDISI BORCLANMASI

  SGK YURT DIŞI BORÇLANMASI

  SGK YURT DIŞI BORÇLANMASI NE DEMEKTİR?

  Ülkemizden yabancı bir ülkeye kendi isteğiyle çalışmak için giden bir çalışan kişinin hizmet süresince sayılan bir borçlanma şeklidir. Kişiler gittikleri yabancı ülkede kalmak isteyebilirler ve çalışmalarını aynı şekilde devam ettirmek isterler. Bunun için bu borçlanma yoluna başvururlar. Vatandaşlar, SGK Yurt dışı borçlanması ve verdikleri hizmet süreleriyle birlikte normal şartlara ulaşırlarsa normal bir çalışan gibi emekli olabilirler.

  SGK Yurt Dışı Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

  Yurt dışına kendi istekleriyle giden ve orada yaşamak isteyen vatandaşların yurt dışı borçlanması yapabilmesi için bulundukları ülkenin başkonsolosluğuna gidip bir başvuru da bulunması gerekir. Başvuru için bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeler; Türkiye pasaportu, nüfus cüzdanı, Türkiye’den en son alınmış olunan maaşın bordrosu ve sigorta kaydıdır. Bu belgeler eksiksiz bir şekilde olursa eğer SGK Yurt Dışı Borçlanmasından yararlanmak mümkündür.

  SGK Yurt Dışı Borçlanmasının Hesaplanışı Nasıl Yapılır ve Ücret Tarifesi Nedir?

  SGK Yurt Dışı Borçlanmasının en önemli kısımlarından biri de hesaplama ve ödeme işlemleridir. Türkiye’de halen yürürlükte olan kanuna göre; Maksimum asgari ücret tutarında borç yazılıyor. SGK Yurt Dışı Borçlanmasının hesaplanışı ise SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’un prim ödemelerine ve hizmet günlerine göre farklılıklar gösteriyor. Örneğin; SSK’dan emekli olmak isteyen bir kişi 9000 prim gününü doldurmak zorunda ve 25 yıllık sigorta primini ödemek zorundadır. SSK’dan yurt dışı borçlanması yapan bir kişi Türkiye’de 1500 gün çalıştıysa eğer gittiği ülkede 7500 günlük SGK Yurt Dışı Borçlanması ödemeli ve 25 yıllık sigorta primini tamamlamak durumundadır. Böylelikle emekli olmaya hak kazanır.

  Reklam

  SGK Yurt Dışı Borçlanmasının ücret tarifesi günlük 7 TL ve 42 TL arasında farklılıklar göstermektedir. Vatandaşların yurt dışında çalışmamasıyla da yurt dışı borçlanmasına günlük ücretler ilave edilir. Ödemeler de belirli zaman aralıklarıyla SGK’ya yapılmalıdır. Belli bir süre SGK Yurt Dışı Borçlanması yapıp daha sonra vazgeçen vatandaşlara ise o ana kadar yaptıkları ödemeler faizsiz bir şekilde geri gönderilir.

  SGK Yurt Dışı Borçlanmasının Ücretleri Nelerdir?

  Dönemler

  Günlük

  Aylık

  1 Yıllık

  01.01.2013-30.06.2013

  10,44 TL313,20 TL3.758,40 TL

  01.07.2013-31.12.2013

  10,90 TL327,00 TL3.924,00 TL


  tıkla sorunu sor

  SGK YURT DIŞI BORÇLANMASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ahmet refik ozdogan dedi ki:

   Merhabalar
   Unıversıte sonrası Cruıse gemılerınde 3 kontrat calıstım toplam 2 yıllık bır calısma suresı. Sırket kontratları ve gereklı belgeler bende mevcuttur. Yıl olarak 2008-2010 yılları arasında calıstım. Bu sureyı sgk prım borclandırma yapabılıyormuyum
   Gunluk tutar ne kadar odemem gerekır.
   Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey merhaba,

    -Gemi adamları, çalıştıkları geminin bayrağını taşıdıkları ülkelerde bulunan Türk konsoloslukları, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler gibi temsilciliklerinden alacakları ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgelerini veya iş yerlerinden alacakları sigortalılık sürelerini gösterir bonservisleri ile gemilerde çalıştıklarını gösterir belgelerde kayıtlı bulunan çalışma izinlerinin tercümeleri ya da pasaportlarında çalışma süreleri ile örtüşen giriş-çıkış tarihlerini gösterir sayfaların örnekleri, gibi hizmetin niteliğine uygun bir belge ile belgelendirerek borçlanabilirler.

    2017 Yılı En düşük SGK Günlük Borçlanma Tutarları
    01 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 arası en düşük SGK günlük borçlanma tutarı;18,96 T.L.

    2017 Yılı En Yüksek Günlük Borçlanma Tutarları

    01 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 arası en yüksek SGK günlük borçlanma tutarı;142,20 T.L. dir

  2. Burçin dedi ki:

   Merhaba benim babam 1957 doğumlu.Tarihini net bilmiyorum ama sigorta girişi eski.Yurtdışında da uzun yıllar çalıştı.Türkiye ye döndüğünde annem tekrar gitmemesi için pasaportlarını yaktı.Şimdi emekliliği için uğraşıyoruz ama pasaportta tıkandık.Yurtdışında çalıştığı yerin konsolosluğuna defalarca yazı gönderilerek bildirim talep edildi ancak tek bir gelişme olmadı.Bu durumu nasıl çözebiliriz kanunen sonuç alabileceğimiz bir yolu yok mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef Konsolosluk belgesi haricinde ispatlayabileceğiniz başka bir döküman bulunmamaktadır.

  3. Ayşe1980 dedi ki:

   Merhaba 1980 doğumluyum 2 cocuk annesiyim Almanya’da sigorta başlangıcım nisan 1999 şuan 1 aydır Türkiye de sigorta girişim var kaç yıl çalışmam gerek kaç yaşında emekli olabilirim eğer çalışmazsam yurtdışı borçlanması yapa bilirmiyim kaç gün sigorta borçlanırım ne kadar öderim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe hanım merhaba,

    Nisan 1999 yılına girişinizi çekebilmek için Almanya da ki süreleri borçlanmanız gerekiyor. Bu durumda;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1998 ile 23.05.1999 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dir.

  4. ismet dedi ki:

   Merhaba

   ben dün size yazmistim,cevap alamadim, bekliyorum

   Saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz cevaplanmıştır.

  5. Engin dedi ki:

   Merhaba,
   1980 doğumluyum.
   Sigorta girişim 1998, 2007-2012 arasında İngiltere’de bulundum 2008-2010 yılları arasında çalıştım. 2013’ten beri Türkiye’de çalışmaktayım. İngiltere’de çalıştığım ya da çalışmadığım zamanlar için borçlanma yapabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Engin Bey merhaba,

    Çalıştığınız dönemleri yani 2008-2010 yıllarını borçlanabilirsiniz.

  6. Hasan Efe dedi ki:

   Merhaba ben 1979 dogumluyum.
   Yurtdisinda (almanyada) bir Türk vatandasi olarak yasiyoum.
   Türkiyede hic calismisligim yok. Fakat Almanyada 2003 de beri calisiyorum.
   1) Türkiyede calismam sartmi?
   Sizin yukardaki bilginiz:
   “Başvuru için bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeler; Türkiye pasaportu, nüfus cüzdanı, Türkiye’den en son alınmış olunan maaşın bordrosu ve sigorta kaydıdır. Bu belgeler eksiksiz bir şekilde olursa eğer SGK Yurt Dışı Borçlanmasından yararlanmak mümkündür.”
   Yani Türkiye’den maas bordrosu ve sigorta kayidim yok. Bunlar icin nereye basvurusunda bulunmam gerek?
   2) Borclanmam bu yil sonunda olursa (Bagkur?) , Prim ve Emeklilik yasim nasil hesaplanir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Türkiye de sigorta başlangıcı olanlar için sigorta başlangıç belgesi istenir. Olmayanlar için ise yurt dışı çalışılan sürelerin ispatlayıcı belgeler istenir.

    Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesi örnekleri Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri /Sosyal Güvenlik Merkezlerinden temin edilebileceği gibi, başvuru sahiplerince Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfasından temin edilebilir.

    Yurt dışı borçlanması için istenen belgeler ise;

    – Çalışılan ülkede bağlı bulunulan sigorta merciinden alınacak hizmet cetveli veya sigorta kartları,

    – Sigortalıların çalıştıkları iş yerlerinin resmi kuruluşlara ait olması veya resmi kuruluşlarca ya da kamu kurumu olarak kabul edilen kuruluşlarca düzenlenmesi halinde, belgelerin ayrıca tasdikine gerek kalmaksızın; çalışılan ülkede iş yerinin ait olduğu belediyelerce düzenlenmiş hizmet belgeleri, vergi dairelerince çalışılan sürelere ilişkin düzenlenmiş belgeler, iş bulma kurumlarınca işsizlikte geçen sürelere ilişkin verilen belgeler, ilgili meslek kuruluşları veya birliklerince veya diğer resmi kuruluşlarca verilen hizmet belgesi,

    – Yurtdışında kendi nam ve hesabına çalışanların bağlı oldukları vergi dairesi, ilgili meslek kuruluşu veya birliklerince verilen hizmet belgesi,

    – Bulunulan ülkelerdeki Türk temsilciliklerinden (konsolosluk, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler v.b.) alınacak ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgeleri gibi hizmetin niteliğine uygun bir belge ile belgelendirilmelidir.

  7. Burçin dedi ki:

   Merhabalar,
   2 yıldır yurtdışında yaşıyorum ve çalışmıyorum. Türkiye’ den emekli olabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekir?
   Şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kadınlar yurtdışına çıktıktan sonraki süreleri borçlanabilirler. Erkekler ise çalıştığı süreleri borçlanabiliyor. Ancak Türkiyede sigorta başlangıcınız yok ise Artık bağkur şartlarında borçlanma yapılabiliyor. Bu durumda İlk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrasında işe girmiş, yani sigortalı olmuş veya olacak kadınlardan 4/B bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için prim gün sayısı şartı 9000 gün, emeklilik yaşı da 58’dir.

  8. Ogeday dedi ki:

   İlk sigorta girişim Türkiye ve 1994. Halen Türkiye’de çalışıyorum.

  9. Ogeday Olcayto dedi ki:

   Merhaba,

   2004-2006 yılları arasında İngiltere’de legal sigortalı olarak çalıştım. Tam zamanlı çalışma iznim vardı. SGK primlerimi de ödedim.

   Acaba orada ki çalışma süremi burada saydırabilir miyim? Bunun için bir ücret ödemem gerekir mi?

   Teşekkür ederim,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ogeday Bey merhaba,

    Oradaki sigorta günlerini ancak yurt dışı borçlanması ile Türkiye de saydırabilirsiniz.

  10. Aysun dedi ki:

   merhaba, ben 01.10.1991 den 31.08.2003 tarihine kadar turkiyede calisitigim icin 1262 gunluk odenmis sigortam var , 2003 tarihinde evlenerek italyada 2013 yilina kadar ev hanimi oldum, 2013 yilinda itibaren kendi sirketimi actim ve burdada italyanin inps diye sigortasini odedim, emekli olabilme sansim varmi? nereye basvurabilirim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1990 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 47 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

    borçlanma yaparak emekli olabilirsiniz. Ancak Türkiye de emekli olduktan sonra İtalyada çalışmamanız gereklidir.

  11. EROL dedi ki:

   merhaba,
   16.10.1985 -90 yılları arasında almanyada çalıştım, 04.04.1993 senesinde Türkiyeye dönüş yaptım.ve o tarihten itibaren halen aktif olarak sigortalı çalışıyorum.18.10.1968 doğumluyum.Almanya ilk işe giriş tarihini siğorta başlanğıcı saydırmak istiyorum,bunun için 1.gün borçlansam olurmu,yani 16.10.1985 siğorta başlanğıcı olursa 18.10.2017 de emekliligi hak ediyorum diye düşünüyorum .7600 iş günü pirimim var.
   Teşekür ederim.
   Selamlar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Erol Bey merhaba,

    Bahsettiğiniz bu konu sürekli dava konusu olmuş, mahkemeler uluslararası sözleşmeleri bulunan yabancı ülkelerdeki ilk sigorta girişinin Türkiye’de de ilk giriş sayılmasına kararlar vermiştir. Ancak SGK halen bu kararlara direnerek ” Eğer borçlanma yapılan tarihte Türkiye’de hiç sigortalı olunmamış ise bu sefer sigortalılık başlangıç tarihi, yurtdışı hizmet borçlanmasının ödendiği tarihten borçlanılan gün sayısı kadar geriye gidilerek bulunur.” uygulamasında ısrar etmektedir. Dolayısıyla sigorta başlangıcınız borçlanacağınız gün kadar geriye gitmektedir. Örneğin 1 yıl borçlanırsanız ilk sigortalılık tarihiniz 04/04/1992 olacaktır.

  12. Nevin kurt dedi ki:

   Mrhb,1996 ekim de sigortam baslariz, 1999 da ABD ye gittim ,calistim,2008 de dondum, sigorusmek odendi,1970 dogumluyum ( bayan),borclanabilirmiyim ve bu bana ne kazandiris? Emeklilik suremi kisaltir mi?
   Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nevin Hanım merhaba,

    Sigorta başlangıc tarihine göre emekli olmak için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekir.

    24 Mayıs 1995 – 23 Mayıs 1996 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan kadın vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 52, sigortalılık süresi 20 yıl, prim ödeme süresi ise 5825 gündür.

    emeklilik yaşına geldiğinizde eğer yukarıdaki şartlarda bulunan 5825 günü sağlayamazsanız yurtdışında bulunduğunuz sürelerden borçlanıp prim gün sayısını sağlayabilirsiniz.

    1. Nevin kurt dedi ki:

     Cok tesekkurler ederim

    2. Nevin kurt dedi ki:

     Cok tesekkurler ederim
     Borclanma yaparsam sIgorta prim ödeme baslangicini geriye cekme şansim var mi zacaba? Bazi yorumlarda oyle okudum, cevaplarsaniz cok sevinirim, tesekkurler

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Nevin Hanım,

      Sigorta başlangıcını geriye çekmesi için, yurt dışına ilk gittiğiniz tarihin sigorta başlangıcından önce olması gerekiyor. Siz öncesinde sigortalı olduğunuzdan borçlanma geriye çekmez.

  13. Serdar Dereli dedi ki:

   Merhabalar,
   1996 nin 9.Ayinda Almanya ya geldim 1998 in 8.ayindan itibaren 12 sene sigortali calistim su an calismiyorum.
   Dogum Tarihim.16.07.1976

   Yurt disi Borclanma yaparak emekli olabilirmiyim.Ne kadar ödemem lazim vede kac yasinda emekli olabilirim.Sayet mümkünse tabi.

   Tesekkür ederim .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Serdar Bey,

    Yurt dışında çalıştığınız süreleri Türkiye’de borçlanabilirsiniz. Tamamını borçlandığınız takdirde sigorta bşlangıcınız 1996/9. aya çekilecek ve buna göre emeklilik şartınız aşağıdaki gibi oluşacaktır.

    24 Kasım 1995 – 23 Mayıs 1997 yılları arasında sigorta başlangıcı olan erkek vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 56, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5825 gündür.

    Borçlanma yapmazsanız;

    24 Mayıs 1997 – 23 Kasım 1998 yılları arasında sigorta başlangıcı olan erkek vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 57, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5900 gündür.

    Sonuç olarak borçlanma emeklilik yaşınızı 1 yıl geriye çeker. Karar sizin.

    1. Serdar Dereli dedi ki:

     Cok Tesekkürler cevap icin.
     Peki benim borclanma islemlerini yapip parayi yatirdigimda 56 yasina kadar emekliligi beklemem mi lazim yani ben 56 yasina gelince mi emekli olacam.Orasini anlamadim.

     Bir diger benimle ayni yastaki arkadaslarim ayni sekilde para yatirip 48- 49 yasinda emekli oldular.Ben niye 56 yasi bekliyecem.
     Tesekürler.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Serdar Bey,

      Arkadaşlarınızın yurt dışına çıkış tarihleri daha erken olabilir. Yaş şartı sigorta başlangıcına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

      Borçlanma yapıp yaş şartını beklemeniz gerekiyor.

  14. Selin dedi ki:

   Merhaba, ben 2008-2014 yıllar arasında TR’da çalıştım, ardından Hollanda ve şu anda İngiltere’de çalışmaktayım ve yurtdışında çalışmaya devam edeceğim gibi görünüyor. Emekli olabilmek için neler yapmam gerekiyor (TR’da yaklaşık 3000 gün doldurdum).
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Türkiye de ki başlangıç tarihiniz emeklilik yaş ve gün şartınız için önemli Tam sigorta başlangıcını belirtirseniz nekadar prim borçlanarak ne zaman emekli olabileceğinizi söyleyebiliriz.

  15. Cevat dedi ki:

   Yurt dışı borçlanması için çalıştığım ülkenin pasaportu ile başvurmam yeterli mi yoksa çalıştığım şirketten herhangi bir belge gerekli mi?

  16. Tamer dedi ki:

   Merhaba esim 1988 yilindan 2007 yilina full sigortali ingilterede calistim
   2007 sonunda Turkiye ye gelip 2011 den beri full sogortali
   Calisiyorum 13-02-1968 tarihinde dogdum Simdi ne gibi islemler yapib emekli olabilirim lutfen aciklarsaniz cok sevinirim selamlar saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1988 den itibaren tüm yurt dışı borçlanmasını yaptığınızı varsayalım emeklilik şartlarınız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1986 ile 23.05.1988 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5375’dür.

    Bu durumda prim gün sayısını doldurmuş olup, 50 yaşında emekli olabilirsiniz.

    Ne kadar süre borçlanırsanız giriş yılınız o kadar geriye çekilir ona göre de emeklilik yaşınız değişiklik gösterir.

  17. Eren dedi ki:

   Esim ve ben hollandada yasiyoruz, esim 2001 den buyana kadar yani 2017 e kadar hollanda calismakta bulunmakta. Borclanma yoluyla emekli olmasi icin nekadar prim yatirmamiz gerikiyor ve kac yasinda emekli olabilir? Esim 1980 dogumlu. Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    08.09.1999 tarihinden sonra işe giren kadınların SSK emeklilik şartlarını yerine getirmeleri için 58 yaşı tamamlayıp 59 yaşından gün almaları ve 7000 günü doldurmaları gerekmektedir.

  18. Murat Çelikbilek dedi ki:

   Almanyada doğdum ve büyüdüm,dolayısıyla orada çalıştım.İlk işe girişim 1991 yılındaydı,bu ilk işimde sadece 1 hafta çalıştım (Tabiiki Sigortalı)başka işlerdede çalışmışlığım oldu,toplam 30-36 aylık bi çalışma sürem oldu toplamda.Türkiyedeki sigorta girişim 26.02.1997
   yılında gerçekleşti ve şu an 4800 prim günüm var.Türkiyedeki sigorta girişine göre emeklilik 56 yaş .Benim bilmek istediğim şu :
   1.Almanyadaki sigortamı buradaki sigortamla birleştirebilirmiyim?
   2.Eğer birleştirebiliyorsam sadece 1 gününü borçlanmam yeterlimi?
   3.Bunları yaptıktan sonra daha erken yaşta emekli olabilirmiyim?
   Cevabınız için şimdiden Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1- Almanyadaki sigortanızı birleştiremezsiniz.
    2- İşe girişinizi 1991 yılına çekmek için 1991-1997 yılları arasını borçlanmanız gerekiyor. Yani ne kadar borçlanma yaparsanız o kadar geri çekilir.
    3- 1991 yılına kadar borçlanma yaparsanız 52 yaşında emekli olursunuz.
    1 yıl geriye çekmek isterseniz (55 yaşına) en az 15 ay borçlanmanız gerekir.

  19. Muhsin Saltürk dedi ki:

   slm,
   ben Hanimim icin Yurtdisi borclanma yaptim ve gereken Parayi ödedim,simdi merak ettigim aylik baglanmasi nasil olacak,aylik baglanmasi icin tekrar müracat gereklimi,eger gerekli ise hangi formlari doldurup yollamam gerekir(sgk sitesindeki formlar)bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

  20. Tarık KÜÇÜK dedi ki:

   Merhaba annem 1949 doğumlu, 1973-1976 yılları arasında Almanya’da çalışmış ve 790 gün sigortası görünmekte 1976 yılında türkiye’ye kesin dönüş yapmışlar Türkiye’de 290 gün sigortası görünmekte bunları birleştirip emekli olma ihtimali var mı..Annemin emekli olabilmesi için hangi yolu izlemem gerekiyor…..

   1. Tarık KÜÇÜK dedi ki:

    Kesin dönüş yaparken birikmiş primlerin ücretini de almışlar….teşekkürler

  21. mmerve dedi ki:

   Babam 18.07.1959 doğumlu. 1978’den beri Almanya’da çalışıyor. 20 aylık bir askerlik dönemi var. Hala Almanya’da çalışmaya devam etmekte. Türkiye’de 15 günlük çalışmışlığı(sigortası) bulunmakta. Borçlanma yöntemiyle emekli olabilir mi? Ne kadar ödemesi gerekiyor?

  22. ebrui dedi ki:

   Turkiyede 3632 gun sigortam var. 2010 senesinden beri de yurt disinda calisiyorum. Emekli olabilmek icin toplan 5525 gun gerekiyormus. 1 cocugum var. Bu durumda yurt disi borclanma icin 1173 gun mu odemem gerekiyor? Bunu forma 2010- 2013 yillari ararindaki sureyi basvurmak istiyorum seklinde yazarsam daha yuksek maas baglanabilir mi? Bir de borclanmayi asgari yerine “azami” yi secerek yaparsam daha yuksek maas alabilir miyim? Azamiyi secersem ne kadar yatirmam lazim 1173 gun icin? Cok cok tesekkurler. Halen yurt disindayim blogunuz cok yardimci oldu konuyu anlamam icin. Sevgiler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Maaş miktarınız hakkında bilgi verememekteyiz.Ancak yurt dışı borçlanması ile kalan günlerinizi tamamlayip emekli olabilirsiniz. Kuruma başvuruda bulunabilir veya 90 216 170 11 22 hattını arayabilirsiniz

  23. füsun dedi ki:

   merhabalar,

   Eşim Türk ve Amerikan vatandaşıydı , 2014 te vefat ettiğinde henüz 5 aylık hamileydim. Amerika’ da 6 yıl sigortası var bundan çocuğum veya benim için maaş sağlanır mı? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet. 2008 den sonra vefat ettiği için eşinizin borçlanmalar ile birlikte 1800 gün prim olur ise emeklilik hakkı doğar.Bunun için lütfen kuruma başvurunuz

    1. füsun dedi ki:

     merhabalar,
     bilgi için çok teşekkür ederim yalnız benim bir kaç sorum daha olacak.

     * Eşimin amerikadaki detaylı sigorta dökümü SGK kurumunun kayıtlarında var mı yoksa benden mi istenecek?

     * Eşimin vefatından sonra burada çiftçi sigortası başlangıcı vardı borcunu ödeyip maaşa bağlandım 500tl nin altında bir maaş gelirim var ordan, o iptal olur mu?

     * SGK merkezine mi başvuru yapmalıyım yoksa ikamet ettiğimiz şubesine mi?

    2. füsun dedi ki:

     eşimin türkiyede ssk primi hiç yok yalnız.

  24. Hüseyin dedi ki:

   Iyi Günler

   Ben 1974 dogumluyum ve 1991 den itibaren hala Almanýada calismaktayim 2015 yilinda bir haftalik SSK kaydim bulunmaktadir kac yasinda Emekli olurum

   Saygilarla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Almanya’daki sigorta giriş bilginizi bilmediğimizden dolayı lutfen 90 216 170 11 22 hattını arayınız

  25. Ersen dedi ki:

   Ben türkiyede hiç çalışmadım hiç sigorta girişimde yok 11 yıldır yurtdışında çalışıyorum bu 11 yılımın günlerini toplu ödeyebilirmiyim yoksa bu 11 yıl boşamı gitti türkiyede girişim olmadığı için bilgilendirirseniz sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Türkiye’de girişiniz bulunmazsa dahi yurtdışındaki hizmetlerinizi SGK ya müracaat ederek borçlanabilirsiniz

  26. Derya tarim dedi ki:

   Merhaba 07.07.1987 doğumluyum ve 13 yildir almanyada yasiyorum 2010ve2014 arisi sigortali calistim şuan 450€luk calisiyorum turkiyeden sigorda girisi yapmak istiyorum bunun icin neler lazim nereye basvurmam lazim ve kac gunluk giris yapmam lazim bilgi verirseniz memnun olurum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Öncelikle 2010 yılında çalışmanıza istinaden çalışılan süre borçlanılır ve Türkiye’deki girişiniz olarak değerlendirilir.Akabinde ev hanımlılığı olarak geçirdiğiniz süre kadar borçlanma yaparsınız ve bu borçlanmayı ödeyeceğiniz tarihten geriye dönük gün sayısı çekilir.Türkiye ye geldiğinizde SGK ya müracaat edersiniz.

  27. Durak dedi ki:

   1989.07.05 .tarihinde sgk is baslangicim var günsayisi 1.gün var 30.08.1990 askeregitdim 29.02.1992.degeldim 04.03.1995 de almanyayagitdim 17.07.1995 de is basi yapdim halen calisiyorum. askerlimi borclndin ödedim .ben nekadar daha borclanip kac yassinda emekli olurum .kaclira ödemem gerekir kac gün ödeme yapacam .02.03.1970 dogumluyum tesekkürler.m

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yurt dışında bulunmadan dolayı ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ‘nı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM? Emeklilik hesaplama sayfasına giderek hesaplama yapabilirsiniz.

  28. MERYEM TAMER dedi ki:

   Türkiyede sigorta girişim olmadan önce 17 yaşında Almanyada stajer olarak ve uzun vadeli sigortalı olarak 1987 yılında çalıştım ve evlenerek Türkiyeye kesin dönüş yaptım. Şuan Türkiyede 2008 yılından beri sigortalı olarak çalışmaktayım. Sigorta borçlanması değil de sigortalı ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilir mi. yargı yoluna mı başvurmak gerekir. doğum borçlanması yapabilirmiyim.

  29. Ugur Kabak dedi ki:

   Merhaba
   1982 Tr dogumluyum
   2003 yilinda evllik yaparak yurtdisi Avusturya da ikamet etmeye basladim
   2003 2016 yillari arasinda yaklasik 11 yillik calismisligim var diger 2 yilin bir kisminda Avusturya Sgk dan rahatsizligimdan dolayi maas aldim son 6 ay civarinda issizlik maasi aliyorum.
   Tr ye dönüs yapmak istiyorum duydugum kadariyla pasaportumu öldürmeden Tr ye giris yaptigim günden 2 yil sonra eger Tr de sigortali bir iste calismazsam ödedigim sigorta paralarimi hak talep edebiliyormuyum ve bu parayi bana ödüyorlarmi?
   Ayrica böyle bir hakkim varsa eger 180 ay yurtdisinda calismis olmam zorunlulugum var mi?

   Tesekkürler.

  30. ahmet şahin dedi ki:

   1237 gün Türkiye de çalışmışlığım var 9000 gün Almanyada Çalışmışlığım var Türkiye den emekli olabilmek için 5000 gün pirim istediler Pirilmler mi Türkiyeye aktarırsam 5000 günün üstünde toplam pirimim yani 1237+ 9000 : 1037 gün pirimim mi oluyor aklım karıştı iyice böyle olursa bu maaşımı ne kadar artırabilir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  31. Ali korkmaz dedi ki:

   İspanyada yurt dışında 24.07.2002-10.03.2010 tarihleri arasında 5 yıl 20 gün yani 1846 gün sigortalılık sürem var.Ayrıca 2010-2014 yılları arasında da gönüllü ama sigortam olmadan çalışmam var. Bu süreler ilgili Konsolosluk tan belgelendirilmiştir. Soru 1.2002 ile 2010 yılları işsiz geçen sürenin arasında veya sonunda bir yıl eklenir hükmü geçerli mi? Soru 2. 2010- 2014 sonuna kadar sigortam olmadan gönüllü çalıştığım süreyi borçlanabilirmiyim?

  32. Mustafa kaya dedi ki:

   Merhabalar ben 97 99 yıllarında kıbrısta sigortasız calıstım. Türkiyede 2002 yılında sigortam başladı bu kıbrıs ta çalıştığım yılları borclanabilirmiyim saygılar

  33. Ali Korkmaz dedi ki:

   iyi günler ben 2002 2015 yılları arasında İspanyada bulundum. Bu süre içerisinde 2002-2010 yılları arasında toplam 1845 gün sigortalı çalıştım. 2010 dan 2014 sonuna kadar da orada bir dernekte zorunlu gönüllü sigortasız çalıştım. Bu çalışmalara ait belgelerim mevcuttur. Benim sorum şu: Yurt dışında legal olan bu dernekte sigortasız çalıştığım bu günleri borçlanabilrmiyim. Cevabınızı heyacanla bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

  34. Nurşen taflan dedi ki:

   Hayirli gūnler,ben yurt dişinda yaşiyorum.1999 dan beri çalişiyorum.Yurt dişindan borçlanarak emekli olabilirmiyim.1978 doğumluyum,hollandaya girişim 1998 ve iki çocuk sahibiyim.Doğum borclanmasindan faydalana bilirmiyim.ödemem gereken tutar ne olur ve kaç yaşinda emekli olabilirim?

  35. şakir dedi ki:

   merhaba ben 82 doğumluyum
   2004 te 6 ay kadar sigortam var
   2010 da Almanya ya evlenerek geldim
   burda 5 yıllık bir çalışmam var
   kesin dönüş yapmak istiyorum
   burada çalıştığım 5 yılı SSK ya nasıl aktarıcam
   ne gibi bir işlem yapmam gerekiyor
   alman sigorta kurumu paramı benim hesabıma mı yatıracak
   şimdiden teşekkür

  36. Huseyin Karagül dedi ki:

   Merhaba,

   Bir konuda bir bilgiye ihtiyacım var. Bu konuda bana yardımcı olabileceğinizi düşünerek size email atmak istedim.

   Ben geçmişte profesyonel iş yaşamında yer alıp SSK’dan hep sigortalı oldum.

   03 Şubat 2016 tarihinde kendi isteğimle isitifa edip görevimden ayrıldım ancak sonraki dönemde İsteğe Bağlı Primimi yatırarak sigortalılığımı devam ettirdim.

   Şimdi ise yurtdışından bir firmadan teklif aldım.

   Bundan sonraki süreçte yurtdışına gitmeden isteğe bağlıdan çıkmalıyım değil mi?

   Bir de ilgili ülkede beni kendi sistemlerine göre ssklarına dahil edeceklerinden ben ileride yurda döndüğümde oradaki hizmetlerimin karşılığını da SGK kanalıyla talep edip Türkiye’de konsolide edebilir miyim?

   Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

   Hüseyin KARAGÜL

  37. Nurgül cam dedi ki:

   Merhaba ben 02.05.1988 den 01.03.1993 tarigine kadar türkiyede calistim 1993 austos ayindan beri austuryada ikamet ediyorum, 2006 yilinda austurya vatandasligina gectim.dogum tarihi 09.04.1972 bayanim.Hemen emekli olabilmek icin ne kadar borclanma ödemem gerekir,ayrica ben su an calismaya devam ediyorum 1990 yilindan beri.Saygilarimla

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.