• 2019 SGK Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama

  2019 SGK Yurtdışı borçlanması hesaplaması yapmak, Türk vatandaşlarının yurtdışında geçen sürelerini ve bu sürelere tekabül eden miktarda borçlanarak erken emeklilik fırsatı yakalamasını sağlamaktadır. Türkiye’ye kesin dönüş yaparak, hayatını ülkemizde geçirmeye karar veren Türk vatandaşları için yurtdışında geçirdikleri süreyi borçlanmaları mümkündür.


  SGK Yurtdışı Borçlanma Ne Kadar Ödenmektedir?

  SGK yurtdışı borçlanma için hesaplamalar ilgili yıla değişiklik göstermektedir. 2019 yılı için yurtdışı borçlanma günlük ne kadar sorusunun yanıtı en düşük 27,28 TL olacaktır. Borçlanılabilecek en yüksek rakam ise günlük olarak 204,65 TL’dir. Bu rakamların altında ya da üstünde borçlanma yapılması mümkün değildir. Günlük olarak borçlanılacak miktar, emekli maaşının durumunu doğrudan etkilemektedir.

  SGK yurtdışı borçlanması için başvuru yapıldıktan sonra 3 aylık bir ödeme süresi verilmektedir. Üç ay içerisinde yapılmayan borçlanma ödemeleri iptal edilmektedir. 3 aylık dönemde borcun bir kısmı da ödenebilmektedir. Ödenen tutarlar hesaplanarak toplam borçtan düşürülmekte olup ödenen günler prim günü olarak sayılmaktadır. 08.05.2008 tarihinden önce yurtdışı borçlanması başvurusunda bulunan kişiler, borçları ile ilgili işlemleri hala devam edenler ve ödemesi gereken toplam borcun hepsini ödeyen kişiler 3,5 Amerikan Doları üzerinden günlük olarak borçlanabilmektedir.

  Yurtdışı Borçlanması İçin Şartlar Nelerdir?

  Yurtdışı borçlanması 2019 yılında kimler tarafından yapılabilir sorusunun cevabı ise şu şekildedir;

  • Türkiye ile Sosyal Güvenlik Antlaşması imzalamış ülkelerden olup olmaması fark etmeden, yurtdışında çalışan Türk vatandaşları,
  • Doğumu Türkiye’de gerçekleşen ve çıkma izni alarak Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler yurtdışı borçlanması yapabilmektedir.

  Bunun yanı sıra yurtdışında geçen ev hanımlığı süreler, ülkemiz sosyal güvenlik kanunları kapsamında; ölüm, yaşlılık, emeklilik ya da malullük hallerinde bu sürenin Türkiye’de geçtiği şeklinde değerlendirmeye alınarak hizmet olarak sayılmaktadır. Yurtdışı borçlanmasına dahil edilebilecek süreler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Yurtdışında geçen ve sigortalı olunan süreler
  • Sigortalı olunan süreler arasında sigortasız süreler (Çalışılan süreler arasında ya da sonunda her birinde bir yıla kadar sayılabilen işsizlik süreleri)
  • Ev hanımı olarak geçirilen süreler

  Yurtdışı borçlanması şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Yurtdışı borçlanması yapılabilmesi için; borçlanma yapılan sürelerde ve borçlanma için başvuru yapılan tarihte Türk vatandaşı olunması gerekmektedir. Buradaki tek istisna doğum ile Türk vatandaşı olup çıkma izni sebebiyle vatandaşlığını kaybedenler için yapılmaktadır.
  • Ev kadını olarak geçen süreler ya da yurtdışı hizmetlerinin belgelendirilmesi zorunludur.
  • Yurtdışı borçlanması için gerekli belgelerle birlikte yazılı istekte bulunulması gerekmektedir.

  Yurtdışı Borçlanması Başvurusu Nereye Yapılır?  

  Yurtdışı borçlanma talep dilekçesi ve gerekli belgeler temin edildikten sonra yurtdışı borçlanması başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır. Yurtdışı borçlanması başvurusu için kuruma şahsen gidilmesi gerekmektedir. Online olarak yapılabilecek bir başvuru sistemi henüz oluşturulmamıştır. Başvuru için yapılması gerekenler şu şekildedir;

  • Yurtdışında 8 Mayıs 2008 tarihinden önce ya da sonra geçen hizmet süreleri için, yine bu tarihten sonra borçlanma talebinde bulunma isteği varsa ilgili kişinin Türkiye’de son defa olarak yapması gerekenler;
   • Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışması olan kişilerin yurtdışı borçlanma işlemleri için en son Türkiye’de bulunduğu zamanda ikametgahının bulunduğu bölgedeki SGK il müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuru yapılması gerekmektedir. Eğer başvuru sahibinin Türkiye’de ikamet kaydı bulunmuyorsa başvurunun nüfusa kayıtlı olan ilde bulunan SGK il müdürlüklerine yapılması gerekmektedir.
   • 506 sayılı kanunun 20. maddesi kapsamında çalışması olan başvuru sahiplerinin bağlı olduğu sandık tarafından sonuçlandırılmaktadır.
  • Türkiye’de herhangi bir sosyal güvence kapsamında çalışması bulunmayan kişiler, yurtdışı borçlanmasını ev kadını olarak geçen süreleri için yaptırabilmektedir. Bu kişiler Türkiye’de ikametinin bulunduğu yere bağlı olan Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine başvuru yapabilirler.
  • Almanya hariç kendisi ya da hak sahiplerine sosyal güvenlik sözleşmesi kapsamında aylık bağlanmış ola kişiler, yurtdışı borçlanma işlemlerini Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yurtdışı Sözleşmeler ya da Emeklilik Daire Başkanlığı’na yapabilmektedir.

  Yurtdışı Borçlanması Başvurusu İçin Gereken Belgeler

  Yurtdışı borçlanması için gerekli evrakların başında Yurtdışı Hizmeti Borçlanma talep dilekçesidir. Bu belgenin olmadığı durumlarda yurtdışı hizmet borçlanması isteğine dair bir dilekçeyle de başvuru yapılabilmektedir. Teslim edilen dilekçenin yeterli bilgiyi içermemesi durumda tekrar Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesi doldurulması istenebilmektedir. Yurtdışı Hizmet Borçlanması ile ilgili bu talep dilekçesi Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerinden temin edilebilmekte olup dilerseniz online olarak SGK’nın resmî web sitesi üzerinden de temin edebilirsiniz. Gereken diğer evraklar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Başvuru sahibinin yurtdışında çalıştığı yerin bağlı olduğu vergi dairesi, birlikler ya da meslek kuruluşları tarafından verilen hizmet belgesi
  • Yurtdışında çalışılan ülkede bağlı bulunan sigorta kurumundan alınacak olan sigorta kartı ya da hizmet cetveli
  • Yurtdışında çalışılan ülkede bulunan Türk temsilciliklerinden alınacak olan ve yurtdışı borçlanması için kullanacağının belirtilmesi gereken hizmet belgesi
  • Yurtdışında çalışılan işyerinden alınacak olan hizmeti sürelerini gösterir belge (Bonservisleri ile birlikte pasaportta bulunan çalışma izinlerinin Türkçe tercümesi)

  Ev Kadınlarının Yurtdışı Borçlanması İçin Gerekli Belgeler

  Ev kadını olarak geçen sürelerin yurtdışı borçlanmasına dahil olması için gereken belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Yurtdışı borçlanması yapmak isteyen ev hanımının yurtdışında oturduğuna dair ikamet belgesi
  • Bu ikamet belgesi Türkiye’de yeminli tercümanlık büroları ya da Türk temsilciliklerinde ikamet belgesine göre düzenlenecek belgenin alınması gerekmektedir.
  • Yurtdışına çıkış ve giriş tarihlerini gösteren, fotoğraf ve bilgilerin bulunduğu pasaport sayfalarının fotokopisi

  Yurtdışı borçlanması için istenen belgeler biraz karmaşık olduğu için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yardım ve destek verilmektedir. Belgelerin eksik olması durumunda ya da yetersiz olması durumunda ek belgeler talep edilmektedir.

  SGK Yurtdışı Borçlanması İçin Sorgulamalar Nasıl Yapılır?

  SGK yurtdışı borçlanma sorgulama işlemi telefon aracılığıyla ya da Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine gidilerek yapılabilmektedir. Telefon aracılığıyla sorgulama yapılabilmesi için Alo 170’in aranması gerekmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Alo 170, SGK ile ilgili tüm sorgulama işlemlerinde ve sorularınızda yardımcı olacaktır.

  Telefon aracılığıyla verilen hizmetin yanı sıra resmî web sitesi üzerinden online olarak danışmanlarla yazışmak mümkündür. www.alo170.gov.tr adresine giriş yaparak canlı destek bölümüne bağlanabilir, 7/24 sorularınız cevaplarına ulaşabilirsiniz.

  Yurtdışı Borçlanması Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

  Başvuru için teslim ettiğiniz evraklarda dosya işlemlerinizin nasıl ilerlediğini ve evraklarınızı online olarak takip edebilirsiniz. Bunun için SGK’nın online olarak sunduğu evrak takip hizmetinden faydalanmanız mümkündür. Evrak takip işlemi için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

   

  • Öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Tıklama yaptığınızda açılan sayfada T.C kimlik numaranızı yazarak ve evrakları teslim ettiğiniz kayıt yılını seçmeniz gerekmektedir.
  • Gereken bilgilerin girişi yapıldıktan sonra ‘Evrak Ara’ butonuna tıklanması yeterlidir.

  İlgili evrakların takibi ile tüm detaylı bilgiyi görüntüleyebilir ve inceleyebilirsiniz.

  SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Başvurusu Şartları Nelerdir?

  SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

  Sigorta Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır  tıkla sorunu sor

  2019 SGK Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. mine dedi ki:

   Merhaba,eşime bakiyorum yurtdişinda yani bakim süresi varken sgk dan emekliligimi talep edebilirmiyim ?

   Borçlanmami yaptim ve ödedim.

   Saygilar.

  2. Alper dedi ki:

   Merhabalar,
   1994-2011 arası Türkiyede çalıştıktan sonra 14 yıl ABD’de çalıştım. 2014’den beri de Türkiyede çalışıyorum.
   Özetle Türkiyede 12.5 yıl ABD’de ise 14 yıl çalıştım.
   Önümde emeklilik için 2 seçenek var:
   1) Prim gün sayımı doldurana dek çalışmak hiç yurtdışı borçlanma yapmamak (bu durumda 14 yıl boş kalan zaman beni olumsuz etkiler mi?)

   2) 52 yaşına dek çalışmak ve kalan prim gün süresini borçlanmak (minimumdan mı yapmak lazım maksimumdan mı yoksa arada bir miktardan mı? bunun hesabını nasıl yapabilirim? Borçlanma süresi bağkur olunca beni olumsuz nasıl etkiler? )

  3. Eser Taban dedi ki:

   Merhaba,
   01.06.1998 Almanyada sigorta girişim var
   16.07.2010 dan beri SSK lı olarak türkiyede çalışıyorum

   Almanayadaki ilk sigorta giriş tarihini türkiyeye nasıl transfer edebilirim?

   Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  4. Mehmet dedi ki:

   Yurtdışı ev hanımı borçlanması yapacak bir hanımın
   Hiç sigortası yok, şu anki yaşı 49, bu bayan kaç gün yatırması gerekiyor ve kaç yaşında emekli olabilir.

  5. ahmet dedi ki:

   iyi günler, ben isviçreden 9 yil boyunca calistim. Suan türkiyede üniveristed calismaktayim. Ağustos ayında sigortamın aktarimi icin Isviçre konsolosluğundan başvuru yaptım. Bundan sonra izlemem gereken prosedürler nelerdir acaba? beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  6. Onder dedi ki:

   Merhaba
   Askerligimi yedek subay olarak yaptim : 20/11/1999 ile 20/02/2001 tarihleri arasi.
   Turkiede bunun disinda sigorta kaydim bulunmamaktadir.

   E- Devlet sitesinde 4C tescilimi goremiyorum. Nedeni ve nasil cozulmesi gerektigini ogrenebilirmiyim.

   2002 yilindan itibaren yurtdisinda calismaktayim. Yurtdisi borclanmam yedek subayligimin baslangic tarihinden itibaren yapilabilir mi.

  7. Saim dedi ki:

   Turkiyede 5-6 sene calistim sonra ingiltereye gittim
   Orada halen calismaktayim 52 yasindayim
   1995 ten beri ingilteredeyim

   Burada calismaya devam edip ve ayni zamanda turkiyede emekli olabilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Türkiye de sigorta başlangıç şartlarına göre borçlanma yaparak emekli olabilirsiniz. ancak Yurt dışında çalıştığını süre boyunca Türkiye den emekli maaşı alamasınız. Ancak Orada da emekli olduğunuzda türkiye den maaş almaya başlarsınız.

  8. H. Senol dedi ki:

   Merhaba,

   01.08.2019 tarihinden sonraki yasa degisikliginin önemli maddelerini buraya yazar misiniz?

   Türkiye’den emekli olmanin sartlari nelerdir?
   Ne Kadar pirim ödenmesi gerekmektedir?
   Emeklilik yasi kactir?
   Ne Kadar emekli maasi baglanir? (Bagkur mu, yoksa SSK mi)

   Tesekkür ediyorum.

   H. Senol

   Not: Medyada o Kadar cok haber cikti ki, kafamiz bulandi. En Dogru haberleri sizden alabilecegimizi düsünüyorum.

  9. Emre dedi ki:

   Yurtdisi borclanma
   2008de emeklilik icin sgk dan dolar üzerinden borclandim.borclandigim gün yeterli
   degil. Eksik kalan günlerimi Dolardan borclanmak istiyorum
   Eksik günlerimi basvuruda
   Ilavemi edebirmiyim ?

  10. Veli dedi ki:

   73 dogumluyum.2008de yurtdisindan emeklilik icin basvuruda bulundum. 5071 gün dolardan borclandim . Esim 77 dogumlu ve 3957 günden borclandi.
   Birdaha borclanmam gerekiyormu ?
   Yeni kanunlar bizim icin gecerlimi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekklilik için yeterli borçlanmayı yaptıysanız tekrar borçlanmanıza gerek yok.

  11. Cemal Korkmaz dedi ki:

   Emeklilik borclanmasina müracat edildikten sonra borclanilan miktarin hepsi üc ay icerisinde ödenmek zorundamidir. Yada üc bes yil sonra ödenebilinirmi, yada taksitle ödeme yapilabilinirmi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödemenin tamamının 3 ya içinde ödenmesi şart. İsterseniz kredi çekerek zamana yayabilirsiniz.

  12. S kumru dedi ki:

   iyi gunler,

   2004 yilinin temmuz ayinda Turkiye den ssk sigorta girişim var, 2009 mart ayından beri ingilterede yaşıyorum ve Limited şirket sahibiyim. Turkiyeden yurtdisi borçlanmadan faydalanmak istiyorum. 2009 dan beri isteğe bağlı oduyorum, bu haktan yani borçlanmadan faydalanabilirmiyim?

   Tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2009 yılı ve sonrsı için borçlanma yapma hakkınız var. 31 temmuza kadar yapmanız sizin lehinize olacaktır. Keza 1 Ağustostan sonra prim artacak.

  13. Semra dedi ki:

   1987 den 2019 yılına kadar yurt disinda çalışmış kisi.hangi yillari borçlanırsa daha az para yatırıp yüksek maaş alabilir.lutfen bilgi verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1987 ve 1999 arası borçlanma maaşı yükseltecektir.

  14. ahmet alper yilmaz dedi ki:

   avusturya vatandasiyim.203 te gectim.2000 den 2010 yilina kadar calistim gerisi bos issizlik falan.türkiyede 1988 sigorta girisim 240 gun calismisligim var.ne zaman borclanma yapabiliorim nasil emkli olurum22021971 dogumluyum tesekkur ederim.

  15. Mucahit sen dedi ki:

   Ben yurticinde 2300 isgunum var. Ayrica Romanyada beelgelendirdigim ve sgk basvurdugum 2500 isgunum mevcut. Emekli maasinin yuksek olmasi icin nasil bir prosedur izlemeliyim..

  16. Bektaş ÇELEBİ dedi ki:

   İyi günler ben 20 Kasım 1959 doğumlu ilk sigorta başlangıcı Fransa yurtdışı 29 Haziran 1977 Ve o 1 Aralık 2019’da Fransa’da emekliye ayrılacağımBu durumda o Türkiye’de emekli olabilmem içinKaç TL ödemem gerekiyor bu konuda bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  17. Nuran dedi ki:

   Merhaba

   Dört sene önce dış borçlanma ödemeyi yaptım. Şimdi emekli olmayı istiyorum. Neler yapmam lazım?
   Yurt dışında olduğum için vekaletname ile başvurabilirmiyim?

  18. Ülfet çam dedi ki:

   Merhaba İsviçre’de 5 sene boyunca çalıştım ve orada oturumum vardı. 30:08:2018 de Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. Yurtdışında çalıştığım 5 sene boyunca frank olarak yani döviz olarak sıgortam hep yattı. Bu beş senelik çalışma sonrası Türkiye’de 25 senelik sigortan oldu dıyen arkadaslar oldu. Çünkü dovız olarak yurtdışında yatıyordu. Acaba bu doğrumu? Yada erken emeklilik şansım varmı? Turkıyede 2002 yılında sıgorta başlangıcım olmustu. Birde ankara SGK ya yurtdışından dönüş yaptıktan bır sene sonra bütün primlerim geliyormuş eğer fazla para var ise bunu geri alabılıyormuşum. Bu dogrumudur acaba?

  19. Alaaddin Tosunlar dedi ki:

   Merhabalar ingiltere calisiyorum. 1986 ssk 100 gunluk baslangicim var. eger 5200 is gunu odecegim ve aylik emekli Maasini ne kadar olur? Tesekurler Alaaddin

  20. Kürşat Dünki dedi ki:

   Merhaba,
   1 Nisan 1980 yılından beri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Sigortalı olarak çalışmaktayım. Türkiye Cumhuriyeti’nde Lise’doe okuduğum döneme ait 07.03.1979 tarihinde sigorta kaydım mevcut fakat ödeme yapılmamıştır
   Bu durumda T.C.’de ne zaman ve hangi şartlarda ve ne kadarlık bir yatırımla emekli olabilirim.
   Not: KKTC’de halen sigortalı olarak çalışmaktayım.
   Saygılar sunarım.

  21. Seyhan dedi ki:

   yabancı dil öğrenmek için gittiğimizde bu süreleri borçtan sayabiliyor muyuz?

  22. Şeref Aksu dedi ki:

   Merhaba 1983 doğumluyum. 01/04/1999 yılında işçi statüsünde İngiltere’de yaşamaya başladım Türkiye’de herhangi bi giriş sigortam Yok. 2001 yılında sigortalı olarak çalışmaya başladım. Şu anda 19 yıllık primim var Yurt dışı borçlanma ile Türkiye’de kaç yaşında emekli olabilirim.
   Saygılar

  23. Şeref Aksu dedi ki:

   Merhaba 1999 yılında yurt dışına İngiltere’ye çıktım 2001 yılımda çalışmaya başladım sigortalı olarak şu anda 19 yıllık çalışmışlığım var.
   Bu tarihlerde işe başlamış birisi Türkiye’de kaç yaşında emekli olur.
   Teşekkürler.

  24. Ayşe kece dedi ki:

   1998de sigorta oldum kac gun ödendigini bilmiyorum

  25. Kenan dedi ki:

   Yurt dışında genelde ırakta çalışıyorum bazen 3 ay bazrn 6 ay oturum pahalı olduğu için alamıyorum bu durumda primden nasıl yararlanırım

  26. Ahmet öztürk dedi ki:

   Merhaba,Almanya’da 2011 yılında kurmuş olduğum gmbh şirket bugüne kadar faliyetini sürdürmektedir.
   Ben Türkiyede yaşayan ve Türkiye ‘de bir sosyal güvencesi olmayan, geçimini Almanyadaki kazancından sağlayan biriyim.
   Şirketin faliyette olduğu süreyi ispatlayan belgeleri konsolosluk onaylı olarak ibraz ettiğimde orada oturumum olmadığı halde yurtdışı borçlanma hakkından yararlanabilirmiyim?
   Sgk bu soruya tam bir yanıt veremedi,kimi olabilir kimi olamaz dedi.Ben ne yapmalıyım,
   saygılarımla.

  27. selami polat dedi ki:

   sayin bayan ve beyefendi
   2015 de 3600 isgünü borclanmasi yaptim .
   burada televizyonda uzman erhan acar bey 31 marta kadar maas bahlatin ve dondurun diyor, 01.09.1960 dogumluyum.
   bu konuda bilginize ihtiyacim var
   saglikli günler selami polat 41969051948

  28. mine tokaç dedi ki:

   1982senesinde libyada çalışan eşimin yanına ev hanımı olarak gittim 7sene kaldım. şu an elimde pasaportum yok. emniyetin arşivinden çıkartırsam emekli işlemi için yeterlimi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    O dönemde kaldığınız süreleri ispatlayıcı resmi belge yaterli olur. Pasaport giriş çıkış bilgiler vb;

  29. Yasir parçalı dedi ki:

   Merhaba ben 1 haziran 1990 tarihinde Arabistan’a geldim bu güne kadar arabistanda işçiyim doğum tarihi 15 haziran 1971 Türkiye’de hıç giriş yapmamışım sigortaya emekli olmak için ne yapabilirim nekadar para ödemem gerekiyor teşekkürler

  30. Süleyman Güngör dedi ki:

   Merhaba, ben berlinde yaşıyorum sigorta başlangıcım 11.1992
   09/1974 doğumluyum.
   Nezaman emekli olabilirim ?
   Ve ne kadar ödemem lazım.
   Saygılarımla

  31. Yıldırım Moral dedi ki:

   Merhaba ben 28 11 1966 doğumluyum.Almanya da 03 07 1985 tarihinden 1998 mart ayına kadar çalışıp Türkiye ye kesin dönüş yaptım.Türkiye de 01 08 2005 yılından beri halen çalışmaktayım.2005 yılından 1998 yılına kadar borçlanma yapabilirmiyim?

  32. gulay aslan dedi ki:

   merhaba ,

   1990-1997 arasi Turkiye de calistim ve primlerim 7 yil boyunca odendi , 1997 sonrasi Ingiltere de yasamaya basladim ve 2004 den itibaren burada sigortaliyim . her iki tarafan emekli olamayacagimi biliyorum.. orda biriken sigortami buraya almam mumkunmudur ?

   bilgi verirseniz cok sevinirim.
   Tesekkurler

   1. chan dedi ki:

    Ingiltereyi tam bilmiyorum ama Almanyada olunabiliyo bence aldirmadan iyice arastirin aldirirsanizda ingiltereye o primlerin farkini ödemeniz gerekebilir

   2. İSMAİL dedi ki:

    İngiltere’den de Türkiye’den de emekli olabilirsiniz İngilterede çalıştığınız günlerin primlerini yatırarak yani yaşınız geldiğinde iki ülkedende emekli olabilir iki ülkedende emekli maaşı alabilirsiniz…

  33. mehmet uc dedi ki:

   merhaba ben 1995 ile 2011 almanyada calistim simdi ise 2011 den b u güne kendi isimle calisiyorum yani emeklilik sigartasi ödenmiyor 2009 da 3 hafta askeliklik yaptim benim türkiyede emekli ola bilmem icin ne kadar gün prim ödenmem gerekiyor veya ne kadar borslanmam gerek
   saygilarimla mehmet uc

  34. Mustafa dedi ki:

   Merhaba ben 1985 sigorta girisliyim 9 yildir yurtdisinda calismaktayim.eksik olan prim gunlerini yurtdisi borclanmasi ile tamamladim. Halen aktif olarak yurtdisinda Sosyal guvencem olmadan calismaktayim. SGK ‘da bulunan memur arkadas yurtdisi borclanmasi icin aldigim evragin guncel tarihlisini istiyor. Elcilik oyle bir belgenin emeklilige engel olmadigini belirtiyor ve o evragi bana veremiyor. 1 Mart 2018 tarihinde emeklilige hak kazandim fakat hala emekli olamadim. Emeklilik dilekcemi verdim gereken borclanmayi fazlasi ile odedim, Emeklilik dilekcemi yukarda bahsi gecen evraktan dolayi isleme almiyorlar,Beni izlemem gereken yol konusunda bilgilendirirseniz cok mutesekkir olurum. Saygilarimla,

  35. Murat Ceran dedi ki:

   Merhaba,
   2006-2012 tarihleri arasında Rusya ve Kazakistan da çalıştım.şu anki duruma göre prim gününü tamamlamak için 5 sene daha çalışmam gerekiyor.
   Borçlanma için ne gibi evraklar lazım?
   Bu süreleri asgari primden ödersem emekli maaşımı etkiler mi?Bildiğim kadarı ile emekli maaş hesaplanmasında son 2.5 sene ödenen prim baz alınıyor,yanlış ise düzeltin lütfen.

   Teşekkürler

  36. Niyazi KIRCA dedi ki:

   Merhaba,
   yurt disi borclanma islemi tamalandiktan sonra (borclanma dilekcesi üzerine belirlenen miktar sgk ya havale edildikten sonra) havale edilen miktari sgk nin e-devlet üzerinden ulasilan sayfalarindan görmek veya sorgulamak mümkünmü? Calisma zamanlari, kimlik bilgileri, 4 A Hizmet dökümü her seyi görebiliyorum, fakat sgk ya havale ettigim miktar hakkinda hic bir bilgi göremiyorum. SGK tarafindan da yazili bir mektup bile gelmedi su miktar hesabiniza / hesabimiza islenmistir diye.

  37. NIyazi KIRCA dedi ki:

   Merhaba,
   yurt disi borclanma islemi tamalandiktan sonra (borclanma dilekcesi üzerine belirnen miktar sgk ya havale edildikten sonra) havale edilen miktari sgk nin e-devlet üzerinden ulasilan sayfalarindan görmek veya sorgulamak mümkünmü? Calisma zamanlari, kimlik bilgileri, 4 A Hizmet dökümü her seyi görebiliyorum, fakat sgk ya havale ettigim miktar hakkinda hic bir bilgi göremiyorum. SGK tarafindan da yazili bir mektup bile gelmedi su miktar hesabiniza / hesabimiza islenmistir diye.

  38. halil dedi ki:

   Yabancı bayraklı gemilerde çalışan T.C. vatandaşları içinde bu durumdan faydalınabilmesi mümkün müdür? Uluslararası sahada çalışıldığından, tek bir ülkede çalışılmadığından, zaman zaman farklı bayraklar farklı gemiler ve firmalarda kontrat üzerinden çalışıldığından, yabancı bayraklı gemilerde çalışan T.C. vatandaşları içinde bir kolaylık olması gerekmez mi? Örneğin T.C. Liman başkanlıklarınca hizmetten sayılan günlerin toplamını ödeyebilmek gibi bir sistem oluşturulamaz mı? Örneğin 6+1 kontrat, (yani 6 ay çalış 1 ay izin) durumunda 7 aylık hizmetten sayıldığına göre pasaportumda 6 aylık çıkış olsa bile, her bir kontrat için, 7 ay üzerinden ödeyebilmem gerekmez mi? 6+1 olarak bahsettiğimiz kontrat süreçleri için geçen 1 ay izin, siz karada çalışanların yıllık izinlerinden farklı bir durum değildir. Haliyle denizciler için her 6 aylık çıkışlar için, 7.ci ayıda yurt dışı borçlanmasından ödeyebilmem gerekir. Siz karada çalışanların yıllık izin süreçlerinde sigortasınn tam olarak ödenmesi durumu aslında bahsi geçe konu…

  39. Huseyin dedi ki:

   Merhaba yurt dışı borçlanması bakmak istiyorum ama nerede ne zaman çalıştığını hatırlamıyorum nereden bakicam

  40. Ismail altintas dedi ki:

   Mrrhaba.doğum tarihim 30 mart.1965.1989.yıli.ağustos ayından bu güne avusturyada yaşiyorum.1990.eylül ayından 2003 eylül.ayına kadar türk vatandaşı.olarak.sonrasindada.avusturya vatandaşı olarak.çalıstım.türkiyede.1988.yılında.öğretmen olarak bir aylık sigortam var.bir an önce emekli olup.dönüş yapmak istiyorum.ne yapmam gerekir.ne zaman emekli olabilirim.teşekkür dderim.

  41. Gülnare dedi ki:

   Selamun aleykum. Ben Azerbaycan vatandaşıyım. Evlenme yoluyla bu ayda TC kimliğe sahip oldum. Türkiyeye gelmezden önce 2004-2014 senelerinde Az-da devlet kurumunda 11 sene çalıştım. Bilmek istediğim şu ki,orda çalıstığım iş günlerini Türkiyeye taşıyabilirmiyim? Yani sgk emeklisi olmam için o seneleri bu TC de kullanabilirmiyim?

  42. Sevinç Özgül dedi ki:

   Merhaba ben Moldova ve Türkiye vatandaşıyız.Moldova’da 15 yıl çalışildım var Yaşım 55. 2003’den beri de Türkiye’de SGK girişi var ve halen çalışmaktaiym. Türkiye’de şuana kadar toplam 3850 prim günü var.
   Benim merak ettiğimim sorum?
   Acaba Moldova’daki günleri buraya taşıyabilir miyim?
   Veya bu durumda bizim ne yapmamız gerekiyor?
   yardımlarınızı rica ederiz

  43. Svetlana dedi ki:

   Merhaba Sayın Yetkili,

   Annem adına yazmaktayım, Moldova ve Türkiye vatandaşıyız, annem Moldova’da 16 yıl öğretmenlik yaptı ve daha yeni Moldova’da emekli oldu. Yaşı 61. 2006’dan beri de Türkiye’de SGK girişi var ve halen çalışmaktadır. Türkiye’de şuana kadar toplam 2000 prim günü var.
   Bizim merak ettiğimiz konu şudur:
   Acaba Moldova’daki günleri buraya taşıyabilir miyiz?
   Veya bu durumda bizim ne yapmamız gerekiyor?
   yardımlarınızı rica ederiz

  44. Emmy dedi ki:

   Merhaba..29 eylül 1997 Türkiye sigorta girişliyim. Akibetinde ingiltereye gittim. 8 yıl bir fiil 2 yıl isteğe bağlı ordan sigortalılığım var. 1999’da başlayan. Türkiyede ise 1417 gün prim ödemişliğim var. engelliyim. %40. Maaşım 2500’den aşağı hiç düşmedi. sizce emekli olursam maaşım ne kadar olur ve ne kadar prim günü yatırmalıyım. Teşekkürler

  45. ERL KIRAN dedi ki:

   Selamlar,Avusturyadaki Eniştem geçen sene 3600 gün asgari ücret üzerinden odeme yaptı.. Teyzem 5000 yevmiye üzerinden yine asgari ücretten ödeme yaptılar..Fakat parayı Türkiye SSK yatirdilar dondurdular emekli olmadılar..İstiyorlarki asgari ücretten değilde daha yüksek emekli maaşı almak için parayı yatirmiş olmalarına rağmen ne yapmalıyız.. Teşekkür

  46. sunay AKGÜL dedi ki:

   merhaba ben 20 sene almanyada çalıştım srum şu ben kaç gün üzerinden pirim yatırmam lazım

  47. Adem Bayraktar dedi ki:

   İyi Günler

   Romanya’da sigortalı çalışmaktayım. Türk vatandaşıyım. Yabancı çalışan olduğumdan ödediğim prim normal primlerin neredeyse 3 katı. Okuduğuma göre Türkiye-Romanya arası sigorta anlaşması varmış. Ben temelli dönüş yapacak olsam ve çalıştığım ödediğim 10 senelik süreyi Türkiye’de göstersem borçlanma mı yapmam lazım yoksa devletimiz o ödediğim primleri otomatik kendisi talep edermi Romanya’dan acaba. Yani sorunun özeti bu 10 seneyi birdaha ödemek zorundamıyım. Teşekkürler

  48. Mehmet dedi ki:

   Merhabalar. Yurtdışı günlerimi en kısa zamanda nasıl getirebilirim ve yurtdışında kaç günüm var nasıl öğrenebilirim. Teşekkür ederim.

  49. vedat kıran dedi ki:

   almanyada çalışmalarımın pirimleri yatırılmamış ve sigorta numaram çıkmıyor bu çalışmalarımı türkiyede borçlanmak için neyapmalıyım

  50. vedat kıran dedi ki:

   merhabalar ben 1996 ile 2000 yılları arasında almanyada işci olarak bulundum yaklaşık 20 ay kadar çalışmışlığım var ancak sigorta numaram çıkmıyor pirimlerimi yatırmamışlar ve yaşım dolduğu halde pirim eksiğim var almanyadaki günlerimi türkiyede ssk ya saydırmak için ne yapabilirm teşekkürler

  51. Havva dedi ki:

   Merhaba, 1975 doğumluyum.1994 yılının 9.ayında Almanya ya geldim.2006 yılında borçlanma yaptım 1994 ile 1995 arası 1 yıl prim ödedim 3,5 dolardan.Sorum 1995 ile 2006 arası prim ödememe rağmen 3,5 dolardan borçlanma hakkım (saklımıdır)varmıdır? Saygılarımla.

  52. Murathan Sönmez dedi ki:

   Merhabalar
   1968 doğumluyum.
   1987 ssk girişim mevcut
   1992 yılında Nassau ve Panama bandralı yolcu gemilerinde restaurant bölümünde yaklaşık 20 yıl çalıştım.
   şu an Türkiyede çalışmaktayım ve haziran ayı itibari ile emeklilik hakkı yaştan dolayı doğacak
   yurt dışı borçlanması yaparken nasıl ve nereden başlamalıyım.
   2000 yılı önce si için borçlanma yapmak yarar sağlarmı.
   ayrıca gemide restaurant bölümünde çalışanlara gemici kimliği verilmiyor.
   nasıl bir yol önerirsiniz.
   yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  53. Hasan dedi ki:

   Suudi arabistanda 1993 senesinde 1 sene boyunca çalıştım bunun sigorta dökümanını nasıl alabirim

  54. cemil dedi ki:

   merheba

   cevaplarsaniz cok sevinirim.

   1983 dogumluyum, 01.01 1999 da sigorta girisim var araliklarla sigortali calistim. Türkiye de toplamda 750 gün hizmetim var ssk ve bagkurlu olarak.2009 dan beri yurdisinda yasiyorum ve hala calismaktayim, kesin dönüs düsünüyorum. burdaki calismami türkiye ye transfer ederken benim icin hangi yol avantajli olur, nelere dikkat etmem gerekir ? bana bi yol gösterirseniz cok seviniri ve emeklilik yasim ne olur?

   saygilar
   simdiden cok tesekkür ederim
   cemil ün

  55. Rabiye Bicer dedi ki:

   Ben Rabiye Bicer 07/01/1959 dogumlu yum. 30/03/200 de yurt disina ciktim o tarihden once Sgk da calismisligim yok ancak 2013-2014 yillarinda Turkiyede 15 ay calistim.benim sorum su sgk munda dogum borclanmasi yaparsam sigorta baslangic tarihi dogom yaptigim tarihemi cekiliyor yoksa 30/03/2000 tarihinden geriye dogrumu sayiliyor benim son cocugumun dogum tarihi,07/14/1989 bu tarihemi cekiliyor.Elul 1999 da yapilan degisiklikle 10 senelik bir zaman kaybim oluyor bu dogum borclanmasi hangi yonde kullaniliyor benim durumumu hangi yonde etkile?Selamlar.

  56. Nurdagül hançerlioğlu dedi ki:

   Merhaba

   Ben1969 yılında almanya da üç ay çalıştım şimdi oğlum türkiye de sigortam olursa arasaki boşluğu borçlanıp emekli olabileceğimi söyledi bir ay kadar sigortam yapıldı fakat almanya da sigorta numaramın içi boş görünüyor diye yazı geldi.elimde pasaportum davar ama alman makamları sigortamın boş olduğunu söylüyor.oysa ki işçi bulma kurumuyla gitmiştim ve üç ay tam çalıştım.işçi bulma kurumuna yazı yazdım tarih çok eski olduğu için kayıt bulamıyoruz diyor.almanya da çalıştığımı nasıl ispat ederim ve aradaki zamanı borçlanıp buradan emekli olabilirim.

   Teşekkürler

  57. Muhammet Bayram dedi ki:

   Merhaba 16.04.1968 dogumluyum 1973 den beri almanyada yasiyorum 01.08.1984 den itibaren (ilk üc sene meslek egitimi) halen calisiyorum türkiyeden hangi sartlarda ve ne zaman emekli olabilirim.

   Saygilarla

   Muhammet Bayram

  58. Selma dedi ki:

   Merhaba,

   Ben 1960 dogumlu bir bayanim… ilk ise girisim Amerika’da 1974 de oldu. 26 yil gibi bir calismisligim var yurt disinda .Turkiye’den sigortali degilim..borclanarak nasil emekli olabilirim . ne kadar prim ve kac gunun primini odemem gerekli? yardimlariniz icin cok tesekkurler..

  59. AHMED dedi ki:

   BABAM 1969- 1979 YILLARINDA ALMANYA TREN YOLLARINDA ÇALIŞTI KENDİSİ 1995 TE VEFAT ETTİ. ANNEMİ ALMANYADAN YURTDIŞINDAN EMEKLİ OLMASINI İSTİYORUM. FAKAT BABAMIN ALMNAYADAKİ SİGORTA NUMARASINI BULAMIYORUM. O YÜZDEN YURTDIŞI HİZMET DÖKÜMÜNÜ ALAMIYORUM. BABAMA AİT ELİMDE SADECE PASAPORTU VAR. BABAMIN YURTDIŞINDAKİ SİGORTA NUMARASINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  60. Yildiray yilmaz dedi ki:

   09/09/1968 dogumluyum.
   02/12/1985 yilinda sigortaya girisim var.toplam
   520 gun sigortaya prim odedim.
   11 yil 5 ay 29 bagkur primi odedim.
   24/05/2012 tarihinde kibris ta sigortali ise basladi morning
   26/01/2018 tarihine kadar calistim.
   Turkiyeye donmeye karar verdim.. bu calistigim
   Gunleri Turkiye ye tasimak istiyorum.. ne kadar
   Para oderim ve ne zaman emekli olurum
   Turkiyeye gelirken kibrista ne gibi islemler yapmam
   Gerek..bana yardimci olursaniz cok sevinirim..
   simdiden cok tesekurler.

  61. Demet dedi ki:

   Merhaba
   9.4.1972 dogumlu bayanim.05.03.1990 da ozel bir bankada ise basladim ve 2982 gun calistim.1998-2000 arasinda 873 gun ssk li olarak calistim. 2009 dan beri yurtdisinda yasiyorum.Hizmet birlestirmesi ve yurtdisi borclanma icin nasil bir yol izlemeliyim.
   Tesekkurler

  62. seza uzun dedi ki:

   iyi gunler 22 02 1978 dogumlu bir beyim. sigorta giris tarihim 21 06 1994. toplam 256 gun sigortam var.2003 yilinda isvec e tasindim burda 15 yildir devamli calisiyorum.Turkiye den emekli olmak istiyorum,primlerimin hepsini borclanip ödeyebilirmiyim ne kadar ödemem gerekiyor ve ne zaman emekli olabilirim,

  63. Kenan Çınar dedi ki:

   2002 yılından itibaren Almanyada işçiyim.2002 yılı öncesi Türkiye’de sigortalı işte çalışmadım.1990 da askerlik görevimi yaptım.1991 de SSK Ankara rüzgarlıda sözleşmeli işçi olarak Suudi Arabistana gittim.7ay çalıştım.1991 deki yurtdışı giriş çıkış belgesi şu anda elimde.yanlız işçi pasaportum o dönemde turist pasaportu çıkardığım için geri alındı.Elimde şu anda Ankara Emniyet müdürlüğünden 1991 de yurda işçi olarak giriş çıkış belgesi var.Bu belge yurtdışı borçlanması yaparak erken emekli olmama fayda sağlarmı! Bu arada doğum tarihim 25-10-1969 selamlar Kenan.

  64. Mustafa dedi ki:

   1972 dogumluyum 1990 haziran avusturtada sigorta baslangicim var 2000 yilinda turkiyeye geldim turkiyede 3300 gun sigorta primim var ne kadar borclanip ne zaman emekli olurum

  65. Önder Özdemir dedi ki:

   merhaba
   22.12.1967 dgumluyum
   1986 yilinda 2ay sigortali calistim
   1995 den bu yana Almanya da calisiyorum
   emekli olabilmem icin ne Kadar ödeme yapmam gerekiyor
   tesekkür ederim

  66. nezihimete dedi ki:

   2003 şubat ayında ingiltereye 6ay turist vizesi alarak gittim.vize sürem dolduktan sonra ankara antlaşması kapsamında serbest meslel sahibi vizesi ile 2007 yılına kadar ingilterede yaşadım.dava insan hakları mahkemesinde olduğundan sonuçlanmadan türkiyeye geri döndüm.bu dava daha sonra insan hakları mahkemesiyle türk vatandaşlarının lehine sonuçlandı.bu süre zarfında ingilterede yaşadığım günleri sgk ya borçlanabilirmiyim.teşekkürler

  67. nezihimete dedi ki:

   avustralyaya ögrenci vizesi ile çalışma izinli olarak vize aldım bu günleri sgk borçlanması yapabilirmiyim

  68. NAZMI DEMIR dedi ki:

   maalesef türkiyede 1993 de isyerim vardi ve bagkur um ama hic prim yatmadigi icin nr falan dahi yok..sadece askerligim var..1981 yilinda meslek lisesin de okudugum icin isdemirde 1 aylik ögrenci stajim var,fakat oda sadece kaza icin yapilmis ..emeklilik primi yok..durum karmasik biraz sizce sgk baslangicim hangi tarihtir..simdiden tesekkürler

  69. NAZMI DEMIR dedi ki:

   Merhabalar..01.01.1964 dogumluyum,15.02.1995den beri Almanya da yasiyorum..ilk llk ise girisim 01.02.1999ne zaman nasil emekli olabilirim…Ben tüm günlerimi borclanmak istiyorum ,sigorta girisim hangisi dir..1995 mi 1999 mu…

   yukarida bir soruya verdiginiz cevapta tam olarak ne kastettiginizi anlayamadim..benim durumum asagidaki cevapla benzerlik gösteriyormu..

   “””Yurt dışında çalıştığınız süreleri Türkiye’de borçlanabilirsiniz. Tamamını borçlandığınız takdirde sigorta bşlangıcınız 1996/9. aya çekilecek ve buna göre emeklilik şartınız aşağıdaki gibi oluşacaktır.

   24 Kasım 1995 – 23 Mayıs 1997 yılları arasında sigorta başlangıcı olan erkek vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 56, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5825 gündür.

   Borçlanma yapmazsanız;

   24 Mayıs 1997 – 23 Kasım 1998 yılları arasında sigorta başlangıcı olan erkek vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 57, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5900 gündür.

   Sonuç olarak borçlanma emeklilik yaşınızı 1 yıl geriye çeker. Karar sizin.””””

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nazmi Bey merhaba,

    Evet benzerlik gösteriyor. Yurt dışına çıkmadan önce sgk başlangıcı olanların borçlanma için ilk giriş tarihleri bu tarih oluyor. Yurt dışna çıkıp çalışmaya başladıktan sonra türkiyeden sgk başlangıcı olursa, yut dışındaki başlangıç daha avantajlı olacağından bu tarihten borçlanılması gerekir. Dolayısıyla siz isterseniz yurt dışında çalışmaya başladığınız süreyi başlangıç saydırarak, isterseniz de Türkiye de ki başlangıcı baz alarak borçlanma yapabilirsiniz

  70. Ayla Turkoglu dedi ki:

   Iyi gunler,

   Ben 29-10-1980 dogumluyum. Haziran 1999 yilinda sigortali calismaya basladim. Aralik 2002 yilina kadar calismisligim var.
   2003 yilinda evlenip yurdisina geldim ve o tarihten beri yurtdisinda yasiyorum. Su anda 4 cocugum var. Yurdisinda yasadigim sureleri borclanip emekli olmak istesem kac yasinda emekli olurum?

   Iyi calismalar

  71. Ibrahim alagoz dedi ki:

   Iyi günler 25.07.1975 dogumluyum turkiyede hiç bir şekilde sigorta veya bagkur girişim yok ve tam olarak 14.12.1997 tarihinden beri yurtdışında suudi arabistanda calisiyorum emekli olabilmek icin neler yapmalıyım

  72. Ibrahim alagoz dedi ki:

   Iyi günler benim turkiyede hiç bir şekilde sigorta girişim yok ve tam olarak 14.121997 tarihinden beri yurtdışında suudi arabistanda calisiyorum emekli olabilmek icin neler yapabilirim

  73. Hazım İsmet Benice dedi ki:

   Merhabalar
   Ben 01.07.1985 yılında sigortalı çalışmaya başladım.Maalesef sadece 2124 pirim ödeme günüm var.13.02.1963 doğumluyum.Sanıyorum 47 yaşında emekliliğe hak kazandım ancak eksik pirim ödeme günlerinden ötürü halen emekli olamadım.Sigortalılık durumum aktif görünüyor.2010 yılından beri yurtdışında yaşıyorum.Emekli olabilmem için asgari ücret üzerinden ne kadar borçlanmalıyım.Yurtdışında çalıştığım günleri tastik ettirirsem(sanırım 2000 gün civarı) daha az bir borçlanma miktarı mı çıkar?
   Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

   H.İsmet Benice

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Primlerinizi 3600 güne tamamlayacak şekilde borçlanarak 60 yaşında kısmi emekli olmanız mümkün.

  74. sadık b dedi ki:

   inanın cvp dan dolayı cok tesekkur ederim prim iade talebi için italya konsolosluguna mı yoksa oranın sgk sına mı(inps ) basvurmam lazım bu konuda cevap imkanınız varsa simdiden mnnetarım
   iyi calısmalar

  75. sadık b dedi ki:

   saygıdeger bey efendi merhaba
   1988 şubat türkiye de 565 gun sgk primim var
   1990 italya da oturum aldım isçi pasapaortu aldım
   aralıklı sigortalı calıstım calısmadıgım zamanlar da oldu
   1998 de turkiye döndum
   tekrar 2013 ekşmde italya gittim 2 ay daha sigortam oldu
   1: ne zaman emeklı olurum
   1991 -1998 tum sureleri borclanablirmiyim
   2013-2014 surelerini de borclanabilirmiyim
   itlaya da sosyal guvenlik anlasması varmı buna gore italya dan sigorta prim gunlerini transfer edebilirmiyim turkıye ye ve sadece kalan gunleri odeyerek borclanabilirmiyim
   saygılarımla
   sadık
   1969 dogumluyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sadık Bey merhaba,

    1988 yılındaki başlangıç avantajınıza olur. Sigorta başlangıç tarihinize göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1986 ile 23.05.1988 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5375’dür.

    Yurt dışında çalıştığınız tüm süreleri borçlanabilirsiniz. Primleri Türkiye ye aktarma hakkınız yok. ancak borçlanma hakkınız var. Kesin dönüş yaptığınız takdirde yurt dışı için prim iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

  76. Meryem dedi ki:

   Merhaba,
   ben 1974 doğumluıyum. bundan 11 yıl önce Türkiyeye çalışamya geldim. Almanyada da sigortalı çalıştım. Alman vatandaşıyım ve Mavi kartım var. TR de 11 yıldır sigortalı çalışıyorum. Almanyadaki ilk sigortalı çalıştığım tarihi SGK da kayıt ettirip arada kalan günleri ödeyerek erken emekli olma ihtimali var denildi. Almanyadan hangi evrak ile SGK nın hangi biriminde bu tarihi kayıt ettirebilirim? prosedür nedir?
   Yardımını için Teşekkürler

  77. yüksel dedi ki:

   mrh ben 24.09.1993 de türkiyede ise giriş tarihim türkiye prim sayısı 2074 , 24.08 .74 doğumluyum almanyaya gelişim 2010da acaba size sorum ne kadar ödemem lazım borclanmada türkiyede doğmuş 1cocuk var fatkedermi bilmiyorum bide kaç yaşında emekli olabilirim turkiyeden şimdiden teşekkürler

  78. ahmet refik ozdogan dedi ki:

   Merhabalar
   Unıversıte sonrası Cruıse gemılerınde 3 kontrat calıstım toplam 2 yıllık bır calısma suresı. Sırket kontratları ve gereklı belgeler bende mevcuttur. Yıl olarak 2008-2010 yılları arasında calıstım. Bu sureyı sgk prım borclandırma yapabılıyormuyum
   Gunluk tutar ne kadar odemem gerekır.
   Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey merhaba,

    -Gemi adamları, çalıştıkları geminin bayrağını taşıdıkları ülkelerde bulunan Türk konsoloslukları, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler gibi temsilciliklerinden alacakları ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgelerini veya iş yerlerinden alacakları sigortalılık sürelerini gösterir bonservisleri ile gemilerde çalıştıklarını gösterir belgelerde kayıtlı bulunan çalışma izinlerinin tercümeleri ya da pasaportlarında çalışma süreleri ile örtüşen giriş-çıkış tarihlerini gösterir sayfaların örnekleri, gibi hizmetin niteliğine uygun bir belge ile belgelendirerek borçlanabilirler.

    2017 Yılı En düşük SGK Günlük Borçlanma Tutarları
    01 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 arası en düşük SGK günlük borçlanma tutarı;18,96 T.L.

    2017 Yılı En Yüksek Günlük Borçlanma Tutarları

    01 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 arası en yüksek SGK günlük borçlanma tutarı;142,20 T.L. dir

  79. Burçin dedi ki:

   Merhaba benim babam 1957 doğumlu.Tarihini net bilmiyorum ama sigorta girişi eski.Yurtdışında da uzun yıllar çalıştı.Türkiye ye döndüğünde annem tekrar gitmemesi için pasaportlarını yaktı.Şimdi emekliliği için uğraşıyoruz ama pasaportta tıkandık.Yurtdışında çalıştığı yerin konsolosluğuna defalarca yazı gönderilerek bildirim talep edildi ancak tek bir gelişme olmadı.Bu durumu nasıl çözebiliriz kanunen sonuç alabileceğimiz bir yolu yok mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef Konsolosluk belgesi haricinde ispatlayabileceğiniz başka bir döküman bulunmamaktadır.

  80. Ahmet dedi ki:

   İyi akşamlar,

   eşim ve ben yurtdışı borçlanmasından faydalanmak istiyoruz.

   Eşim 18.09.74 doğumlu ve 18.09.91 işe başladı. 2003 yılında ilk çocuğumuzdan sonra işi bıraktı ve 2006 da ikinçi çocuk oldu.

   Ben 05.07.1976 doğumluyum ve 05.07.93 işe başladım. 2012 yılında alman vatandaşlığına geçtim.

   Bu yıl ikimzde türkiyede 4 gün çalıştık.
   Eşim kaç gün, ben kaç gün borçlanarak kaç yaşında emekli olabiliriz?

   Saygılar

  81. Sinan turunc dedi ki:

   Merhaba ben sinan turunc 1973 doğumluyum sikorta başlangıcım 01.08.1998 dir. 2006 da işten ayrıldım yurdışına finlandiyaya kendi isteğimle işçiolarak geldim ve halende finlandiyadayım. Ve kendi işyerim var. 2171 gün sikorta pirimim var türkiyede
   Soru 1.yur dışı borçlanması yapabilirmiyim?
   Soru 2. Finlandiyanın Türkiye ile sikorta anlaşması yok buna ramen yurdışı borçlanması yapabilirmiyim?
   Soru 3. Yurdışı borçlanması yaparsam kaç yaşında emekli olurum?
   Soru 4. Yurdışı borçlanmasını yapabilmem için finlandiyadan ne tür evrak hazırlamam gerek?
   Soru 5. Yurtdışı borçlanma kaçbin işgününden dolar ve ben kaç para öderim şuan? Teşekürler.

  82. Sinan turunc dedi ki:

   Merhaba ben sinan turunc 1998 in 8 ci ayında sikortam başladı 2006 ya kadar çalıştım işte toplamda 2171 gün sikorta pirimim olmuş. Daha sonra yurdışına finlandiyaya işçi olarak geldim ve halen burda çalışmaktayım. Şuanda yurdışı borçlanması yapabilirmiyim ? Eğer borçlanma yaparsam nekadar para ödemem gerek ve kaç iş günu borçlanmam gerk? 1973 dogumluyum yurtdışı borçlanmasını ödersem kaç yaşında emekli olurum.

  83. Ayşe1980 dedi ki:

   Merhaba 1980 doğumluyum 2 cocuk annesiyim Almanya’da sigorta başlangıcım nisan 1999 şuan 1 aydır Türkiye de sigorta girişim var kaç yıl çalışmam gerek kaç yaşında emekli olabilirim eğer çalışmazsam yurtdışı borçlanması yapa bilirmiyim kaç gün sigorta borçlanırım ne kadar öderim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe hanım merhaba,

    Nisan 1999 yılına girişinizi çekebilmek için Almanya da ki süreleri borçlanmanız gerekiyor. Bu durumda;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1998 ile 23.05.1999 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dir.

  84. ismet dedi ki:

   Merhaba

   ben dün size yazmistim,cevap alamadim, bekliyorum

   Saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz cevaplanmıştır.

  85. Engin dedi ki:

   Merhaba,
   1980 doğumluyum.
   Sigorta girişim 1998, 2007-2012 arasında İngiltere’de bulundum 2008-2010 yılları arasında çalıştım. 2013’ten beri Türkiye’de çalışmaktayım. İngiltere’de çalıştığım ya da çalışmadığım zamanlar için borçlanma yapabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Engin Bey merhaba,

    Çalıştığınız dönemleri yani 2008-2010 yıllarını borçlanabilirsiniz.

  86. deniz dedi ki:

   merhaba
   oğlum 1977 doğumlu. Türkiyede sigorta girişi 1.7.1998.
   çalışırken 1185 gün, ayrlıdıktan sonra da isteğe bağlı sig.lı olarak 1080 gün prim ödedi.
   Şu anda İngilterede yasal olarak yaşıyor zaten çifte vatandaş oldu .orada da bir firmada yasal çalıştı bir süre.
   halen çalışmıyor ama evde çocuğuna baktığı için s.g primini devlet ödüyormuş.
   Türkiyeden kaç yaşında ve nasıl emekli olabilir ?
   yanıtınız için tşkler saygılar.

  87. ismet dedi ki:

   Merhaba ben 10.08.1987 den 20.12.1996 Türkiyede calistim ödenmis prim gün sayisi 2104 . Ocak 1997 tarihinde Almanya ya geldim (aile birlesimi).2001 yilinda Alman vatandasligina gectim(mavi kartim var).
   Askerligimi 1990 de 18 ay yaptim. Dogum tarihim 08/09/1970
   Türkiye den ne zaman ve nasil emekli olabilirim.

   Yardimlariniz icin simdiden Tesekkürler. Saygilarimla

  88. ERKAN dedi ki:

   merhaba ben 2002 ilk aylarinda arabistana yurtdisina ciktim ve halen yurtdisindayim 1980 dogumluyum benim turkiyede hic sgk kaydim yok simdi ben turkiyeye donus yaparsam sgk giris tarihimin 2002 girisli mi sayilacak simdiden tsk edrm

  89. Nadejda Toğum dedi ki:

   Merhaba! Ben Moldovadanım ama Türk vatandaşı oldum ve sigorta girişi 2004 .Benim Moldovada 1993 yılı giriş var. Sorum size ben Moldova’dan -Türkiye aktarma gün sayısını yapa bilirmiyim anlaşma var mı yeni kanunlara göre. Ve neyapım beni önlendirimsiniz lütfen. Teşekkürler

  90. Mahmut saygı dedi ki:

   24/2/1998 de sigorta başlangıcı var 2001 de fransada c alışmaya başladım yurt dışından borclanma yaparak primlerimi ödersem kac gün borclanırım emekli olacağım yıl hangi yıl olur 1979 7 . Ay doğumluyum borclanma nın tamamını ödeyebilirmiyim

  91. Mehmet AKIN dedi ki:

   Merhaba,
   Oncelikle boyle bir hizmet verdiginiz icin cok tesekkur ederim.
   Kasim 1976 Dogumluyum. SGK hizmet dokumumde ise giris tarihi 01.10.1995 gorunuyor. Ancak bu benim meslek lisesindeyken stajyer olarak basladigim tarih. Bu tarihten 2000 yilina kadar herhangi bir prim odemesi malesef yok. Yine hizmet dokumunde gordugum uzere ilk prim odemelerim 2000 yilinda yapilmis.
   18.09.2009 tarihi ile toplam2585 odenmis gunum var.
   Ekim 2009 dan beri Birlesik Arab Emirliklerinde calisiyorum.
   Sizin degerli bilgilerinize danismak istedigim bazi konular var vakit ayirip cevap verebilirseniz cok sevinirim.

   1-Ulkeme donmek zorunda kalirsam buradaki elcilige pasaport vs belgelerimle gidip burada calistigimi kanitlayacak belgeleri temin ettigimi varsayarsak, Turkiyeye dondugumde bunu hemen isleme koymam mantiklimi sizce ? Cunku sanirim isleme koyduktan sonra yaklasik 3 ay icinde odemek zorundaymisiz diye bir yazi okudum. Benim bunu odeyecek bir durumum yok suan malesef.

   2-Eger derseniz ki kesin donus yaptiginizda elcilikten aldiginiz evraklari belli bir sureye kadar isleme koymak zorundasin o zaman su sekilde yapmam daha mi mantikli. Turkiyeye dondukten sonra calismaya baslasam ve ssk odemelerini sirket devam etse ve kalan sureme gore son 3 yili icin veya calistigim toplam yurtdisi icin belgeyi gidip elcilikten alsam ve disaridan ben odesem bu daha mi mantikli benim icin?

   3-Toplam gun sayimi + 8 sene yurtdisi calsimami(suan icin) + 6 aylik kisa donem askerlik borclanmami da sayarsak ben kac gun daha prim odemek zorundayim ve sizce en erken ne zaman emekli olabilirim.

   Sorularim karisik gibi gorunsede isi bilen siz uzmanlar icin kolay olacagini dusunuyorum.

   Cevaplar icin simdiden cok tesekkur eder, basarilarinizin devamini dilerim.

   Saygilarimla,
   Mehmet AKIN

  92. Fevzi Toygar dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 1978 dogumluyum ve mayis 1997 yilindan beri Hollanda’da yasiyorum.
   Temmuz 1997 yilindan beri kesintisiz calismaktayim. Turkiye’de calismisligim yok. Su anda Hollanda vatandasiyim ama Mavi kart sahibiyim. 1 yil icerisinde kesin donus yapmak istiyorum.
   Su andaki kanunlara gore Turkiye’de borclanarak emekli olma ihtimalim varmi? Varsa kac yasimda?

   Simdiden tesekkur eder kolayliklar dilerim,
   Saygilarimla

  93. Hasan Efe dedi ki:

   Merhaba ben 1979 dogumluyum.
   Yurtdisinda (almanyada) bir Türk vatandasi olarak yasiyoum.
   Türkiyede hic calismisligim yok. Fakat Almanyada 2003 de beri calisiyorum.
   1) Türkiyede calismam sartmi?
   Sizin yukardaki bilginiz:
   “Başvuru için bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeler; Türkiye pasaportu, nüfus cüzdanı, Türkiye’den en son alınmış olunan maaşın bordrosu ve sigorta kaydıdır. Bu belgeler eksiksiz bir şekilde olursa eğer SGK Yurt Dışı Borçlanmasından yararlanmak mümkündür.”
   Yani Türkiye’den maas bordrosu ve sigorta kayidim yok. Bunlar icin nereye basvurusunda bulunmam gerek?
   2) Borclanmam bu yil sonunda olursa (Bagkur?) , Prim ve Emeklilik yasim nasil hesaplanir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Türkiye de sigorta başlangıcı olanlar için sigorta başlangıç belgesi istenir. Olmayanlar için ise yurt dışı çalışılan sürelerin ispatlayıcı belgeler istenir.

    Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesi örnekleri Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri /Sosyal Güvenlik Merkezlerinden temin edilebileceği gibi, başvuru sahiplerince Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfasından temin edilebilir.

    Yurt dışı borçlanması için istenen belgeler ise;

    – Çalışılan ülkede bağlı bulunulan sigorta merciinden alınacak hizmet cetveli veya sigorta kartları,

    – Sigortalıların çalıştıkları iş yerlerinin resmi kuruluşlara ait olması veya resmi kuruluşlarca ya da kamu kurumu olarak kabul edilen kuruluşlarca düzenlenmesi halinde, belgelerin ayrıca tasdikine gerek kalmaksızın; çalışılan ülkede iş yerinin ait olduğu belediyelerce düzenlenmiş hizmet belgeleri, vergi dairelerince çalışılan sürelere ilişkin düzenlenmiş belgeler, iş bulma kurumlarınca işsizlikte geçen sürelere ilişkin verilen belgeler, ilgili meslek kuruluşları veya birliklerince veya diğer resmi kuruluşlarca verilen hizmet belgesi,

    – Yurtdışında kendi nam ve hesabına çalışanların bağlı oldukları vergi dairesi, ilgili meslek kuruluşu veya birliklerince verilen hizmet belgesi,

    – Bulunulan ülkelerdeki Türk temsilciliklerinden (konsolosluk, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler v.b.) alınacak ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgeleri gibi hizmetin niteliğine uygun bir belge ile belgelendirilmelidir.

  94. Selda dedi ki:

   Merhaba 1979 doğumluyum . 1999 yilinin kasim ayindan itibaren isviçrede bulunmaktayim. Isviçrede başlangici 2002 de olan değişik yillarda 1 yila yakin çalişmişliğim var. Türkiyede 2007 de işçilik sigortam var
   Daha sonra ayni yil içinde 2 ay olmak suretiyle memur olarak çaliştim . Yani 2 ay maas aldim ama emekli sandiğina bağli sigorta girişimi sgk bulamadi. Ve 3 çocuğum var. Benim için en doğru emeklilik başvurusu nasil olur?2000 yili öncesini 18 yaş üstü yurt dişinda bulunma şartindan borçlanabilirmiyim. Yada ssk veya emekli sandiği üzerinden mi borçlanmaliyim?

   Üniversitede yaptiğim yaz stajlari sigorta girişi olarak sayiliyor mu? Teşekkürler.

  95. Burçin dedi ki:

   Merhabalar,
   2 yıldır yurtdışında yaşıyorum ve çalışmıyorum. Türkiye’ den emekli olabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekir?
   Şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kadınlar yurtdışına çıktıktan sonraki süreleri borçlanabilirler. Erkekler ise çalıştığı süreleri borçlanabiliyor. Ancak Türkiyede sigorta başlangıcınız yok ise Artık bağkur şartlarında borçlanma yapılabiliyor. Bu durumda İlk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrasında işe girmiş, yani sigortalı olmuş veya olacak kadınlardan 4/B bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için prim gün sayısı şartı 9000 gün, emeklilik yaşı da 58’dir.

  96. Fatma Kocataş dedi ki:

   Merhaba
   Ben 01.01.1956 doğumluyum, çalışmaya 01.10.1986 yılında Kıbrıs’ta sigorta olarak çalışmaya başladım. Kıbrıs’ta toplam 2078 günlük hizmetim bulunmakta. Şu anda Türkiye’de yaşamaktayım. 06.05.2016 tarihinde SSK olarak 19 gün bir çalışmışlığım var. çocuklarım var doğum borçlanması yapabilirmiyim? Acaba nasıl emekli olabilirim? yardımlarınız için çok teşekkür ederim

  97. Ogeday dedi ki:

   İlk sigorta girişim Türkiye ve 1994. Halen Türkiye’de çalışıyorum.

  98. Ogeday Olcayto dedi ki:

   Merhaba,

   2004-2006 yılları arasında İngiltere’de legal sigortalı olarak çalıştım. Tam zamanlı çalışma iznim vardı. SGK primlerimi de ödedim.

   Acaba orada ki çalışma süremi burada saydırabilir miyim? Bunun için bir ücret ödemem gerekir mi?

   Teşekkür ederim,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ogeday Bey merhaba,

    Oradaki sigorta günlerini ancak yurt dışı borçlanması ile Türkiye de saydırabilirsiniz.

  99. Aysun dedi ki:

   merhaba, ben 01.10.1991 den 31.08.2003 tarihine kadar turkiyede calisitigim icin 1262 gunluk odenmis sigortam var , 2003 tarihinde evlenerek italyada 2013 yilina kadar ev hanimi oldum, 2013 yilinda itibaren kendi sirketimi actim ve burdada italyanin inps diye sigortasini odedim, emekli olabilme sansim varmi? nereye basvurabilirim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1990 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 47 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

    borçlanma yaparak emekli olabilirsiniz. Ancak Türkiye de emekli olduktan sonra İtalyada çalışmamanız gereklidir.

  100. EROL dedi ki:

   merhaba,
   16.10.1985 -90 yılları arasında almanyada çalıştım, 04.04.1993 senesinde Türkiyeye dönüş yaptım.ve o tarihten itibaren halen aktif olarak sigortalı çalışıyorum.18.10.1968 doğumluyum.Almanya ilk işe giriş tarihini siğorta başlanğıcı saydırmak istiyorum,bunun için 1.gün borçlansam olurmu,yani 16.10.1985 siğorta başlanğıcı olursa 18.10.2017 de emekliligi hak ediyorum diye düşünüyorum .7600 iş günü pirimim var.
   Teşekür ederim.
   Selamlar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Erol Bey merhaba,

    Bahsettiğiniz bu konu sürekli dava konusu olmuş, mahkemeler uluslararası sözleşmeleri bulunan yabancı ülkelerdeki ilk sigorta girişinin Türkiye’de de ilk giriş sayılmasına kararlar vermiştir. Ancak SGK halen bu kararlara direnerek ” Eğer borçlanma yapılan tarihte Türkiye’de hiç sigortalı olunmamış ise bu sefer sigortalılık başlangıç tarihi, yurtdışı hizmet borçlanmasının ödendiği tarihten borçlanılan gün sayısı kadar geriye gidilerek bulunur.” uygulamasında ısrar etmektedir. Dolayısıyla sigorta başlangıcınız borçlanacağınız gün kadar geriye gitmektedir. Örneğin 1 yıl borçlanırsanız ilk sigortalılık tarihiniz 04/04/1992 olacaktır.

  101. Sezgin dedi ki:

   Sezgin

   Iyi günler
   ben 15.01.1969 dogdum. Almanya ya 1982 de geldim ve 01.09.1986 da sigortali oldum.
   30.04.2003 tarihi itibari ile izinli olarak alman vatandsligina gectim.
   Türkiyede calismisiligim yok ama bu sene 2 hafta calisip sigorta girisi yapmak istiyorum.
   Sorum türk vatandasliginda kaldigim süre yeterlimi, egerli yeterli ise kac gün üzerinden borclanmam lazim, mesela 3600 gün borclanirsam kac yasinda emekli olurum, ayrica 3600 gün veya misal 5500 gün borclanmada ki fark ne

  102. Abdulkadir TAYFUR dedi ki:

   merhaba babamın ilk sigorta girişi
   01.06.1978
   doğum tarihi 15/08/1958

   TOPLAN GÜNÜ:
   2490

   Libyada da 4 sene çalıştı bununla birlikte 3000 günü geçiyor.

   emeklilik için ne yapmamız lazım…
   veya emekli olabilir mi

  103. Nuray mert dedi ki:

   1961 doğumluyum, 1981-1994 arası Almanya’da ev hanımı olarak yaşadım ve kesin dönüş yaptım. Türkiye’de hiç sigortam yok. Sgk girişimi ev hanımı olarak 1981 olarak gösterip mümkün olan en az borçlanmayı yapmak istersem yurtdışı borçlanma olarak kaç gün prim borcu ödemem gerekir?

  104. Nevin kurt dedi ki:

   Mrhb,1996 ekim de sigortam baslariz, 1999 da ABD ye gittim ,calistim,2008 de dondum, sigorusmek odendi,1970 dogumluyum ( bayan),borclanabilirmiyim ve bu bana ne kazandiris? Emeklilik suremi kisaltir mi?
   Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nevin Hanım merhaba,

    Sigorta başlangıc tarihine göre emekli olmak için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekir.

    24 Mayıs 1995 – 23 Mayıs 1996 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan kadın vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 52, sigortalılık süresi 20 yıl, prim ödeme süresi ise 5825 gündür.

    emeklilik yaşına geldiğinizde eğer yukarıdaki şartlarda bulunan 5825 günü sağlayamazsanız yurtdışında bulunduğunuz sürelerden borçlanıp prim gün sayısını sağlayabilirsiniz.

   2. Nevin kurt dedi ki:

    Cok tesekkurler ederim

   3. Nevin kurt dedi ki:

    Cok tesekkurler ederim
    Borclanma yaparsam sIgorta prim ödeme baslangicini geriye cekme şansim var mi zacaba? Bazi yorumlarda oyle okudum, cevaplarsaniz cok sevinirim, tesekkurler

   4. Danışma Birimi dedi ki:

    Nevin Hanım,

    Sigorta başlangıcını geriye çekmesi için, yurt dışına ilk gittiğiniz tarihin sigorta başlangıcından önce olması gerekiyor. Siz öncesinde sigortalı olduğunuzdan borçlanma geriye çekmez.

  105. Serdar Dereli dedi ki:

   Merhabalar,
   1996 nin 9.Ayinda Almanya ya geldim 1998 in 8.ayindan itibaren 12 sene sigortali calistim su an calismiyorum.
   Dogum Tarihim.16.07.1976

   Yurt disi Borclanma yaparak emekli olabilirmiyim.Ne kadar ödemem lazim vede kac yasinda emekli olabilirim.Sayet mümkünse tabi.

   Tesekkür ederim .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Serdar Bey,

    Yurt dışında çalıştığınız süreleri Türkiye’de borçlanabilirsiniz. Tamamını borçlandığınız takdirde sigorta bşlangıcınız 1996/9. aya çekilecek ve buna göre emeklilik şartınız aşağıdaki gibi oluşacaktır.

    24 Kasım 1995 – 23 Mayıs 1997 yılları arasında sigorta başlangıcı olan erkek vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 56, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5825 gündür.

    Borçlanma yapmazsanız;

    24 Mayıs 1997 – 23 Kasım 1998 yılları arasında sigorta başlangıcı olan erkek vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 57, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5900 gündür.

    Sonuç olarak borçlanma emeklilik yaşınızı 1 yıl geriye çeker. Karar sizin.

   2. Serdar Dereli dedi ki:

    Cok Tesekkürler cevap icin.
    Peki benim borclanma islemlerini yapip parayi yatirdigimda 56 yasina kadar emekliligi beklemem mi lazim yani ben 56 yasina gelince mi emekli olacam.Orasini anlamadim.

    Bir diger benimle ayni yastaki arkadaslarim ayni sekilde para yatirip 48- 49 yasinda emekli oldular.Ben niye 56 yasi bekliyecem.
    Tesekürler.

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Serdar Bey,

    Arkadaşlarınızın yurt dışına çıkış tarihleri daha erken olabilir. Yaş şartı sigorta başlangıcına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

    Borçlanma yapıp yaş şartını beklemeniz gerekiyor.

  106. hüseyin dedi ki:

   merhaba ben 1- 1995 Hayıl
   2-2002- 2003 Riyad
   3- 2000 Cidde de farklı zamanlarda çalıştım ve şimdi türkyede ssk lı olarak çalışıyorum.Yurtdısında calıstıgım gunlerı gosterır belgeyı nasıl ve nereden alabılırım ya da nasıl bır yol ızlemem gerekıyor? burada turkıye de calsıtıgım gun ıle bırlestırınce emeklı olabılıyorum.yardımcı olur musunuz?

  107. Selin dedi ki:

   Merhaba, ben 2008-2014 yıllar arasında TR’da çalıştım, ardından Hollanda ve şu anda İngiltere’de çalışmaktayım ve yurtdışında çalışmaya devam edeceğim gibi görünüyor. Emekli olabilmek için neler yapmam gerekiyor (TR’da yaklaşık 3000 gün doldurdum).
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Türkiye de ki başlangıç tarihiniz emeklilik yaş ve gün şartınız için önemli Tam sigorta başlangıcını belirtirseniz nekadar prim borçlanarak ne zaman emekli olabileceğinizi söyleyebiliriz.

  108. Cevat dedi ki:

   Yurt dışı borçlanması için çalıştığım ülkenin pasaportu ile başvurmam yeterli mi yoksa çalıştığım şirketten herhangi bir belge gerekli mi?

  109. Tamer dedi ki:

   Merhaba esim 1988 yilindan 2007 yilina full sigortali ingilterede calistim
   2007 sonunda Turkiye ye gelip 2011 den beri full sogortali
   Calisiyorum 13-02-1968 tarihinde dogdum Simdi ne gibi islemler yapib emekli olabilirim lutfen aciklarsaniz cok sevinirim selamlar saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1988 den itibaren tüm yurt dışı borçlanmasını yaptığınızı varsayalım emeklilik şartlarınız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1986 ile 23.05.1988 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5375’dür.

    Bu durumda prim gün sayısını doldurmuş olup, 50 yaşında emekli olabilirsiniz.

    Ne kadar süre borçlanırsanız giriş yılınız o kadar geriye çekilir ona göre de emeklilik yaşınız değişiklik gösterir.

  110. Nermiye balta 24.7.2017 dedi ki:

   Merhaba,1971 doğumluyum,1991 Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç ettim 11.7.1991 SSK başlangıcım var 1996 yılından beri Amerika’da yaşıyorum,yedi yıldan beri çalışmıyorum.2007den 2011yılana kadar Türkiye’ye de isteye balı prim ödedim.Emekli olabilir miyim urtdışı borçlanma hakkım varmı ? Teşekkür ederim….

  111. Çağrı dedi ki:

   Dedem Hollanda’dan emekli 9 sene önce vefat etti bana Hollanda SSK sicil numarası lazım nasıl alabilirim

  112. Eren dedi ki:

   Esim ve ben hollandada yasiyoruz, esim 2001 den buyana kadar yani 2017 e kadar hollanda calismakta bulunmakta. Borclanma yoluyla emekli olmasi icin nekadar prim yatirmamiz gerikiyor ve kac yasinda emekli olabilir? Esim 1980 dogumlu. Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    08.09.1999 tarihinden sonra işe giren kadınların SSK emeklilik şartlarını yerine getirmeleri için 58 yaşı tamamlayıp 59 yaşından gün almaları ve 7000 günü doldurmaları gerekmektedir.

  113. Hüseyin dedi ki:

   Yurt dışında çalıştım belgemi konsolukstan nasıl onaylatabilirim

  114. mehmet ali bayındır dedi ki:

   MErhaba babamın suudi arabistanda çalıştıgı 1 yılı sgk ya aktarmak için nasıl bi işlem yapmalıyız bilgilendirirseniz size zahmet

  115. Ali dedi ki:

   Babam yurtdisinda kacak olarak 3 yil calisti o sureyi sigortasina aktarabiliyormuyuz

  116. Teoman Kavadarlı dedi ki:

   Merhabalar,

   Doğum tarihi: 27.01.1975
   İşe sigortalı olarak başlama tarihi Eylül 2001
   2009a kadar sigortalı olarak çalıştm.
   2009da devlet okulunda sözleşmeli başladım.
   2011dekadroya geçtim.
   sonra hizmet birleştirmesi yaptım.

   Yukarıdaki bilgilerime göre bir kaç sorum olacak;

   -Zorunlu hizmet süresini doldurmadan istifa durumunda isteğe bağlı ödeme hangi kuruma yapılır? Yapılır mı?
   -Zorunlu hizmet süresini doldurmadan istifa ettiğimde yurt dışında çalışma ve ev hanımlığı sürelerini saydırabilir miyim..Hangi kurum? Bağ kur mu?,Emekli sandığı mı? Kaç gün? Yaş?
   -yurt dışı sürelerini Emekli sandığına saydırmak için 10 sene fiili çalışma şartı mı var mı?

   cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..

  117. Emre Gönen dedi ki:

   Merhaba,

   Bir süredir Dubai’de çalışıyorum ve ortadoğudaki farklı ülkelere proje bazlı gidiyorum.
   Ancak 2 hafta yurt dışında çalışmak 1 hafta TR’de kalacak şekilde bir anlaşma yaptım. Yani ayda 3 hafta yurt dışında kalıyorum ve bir oturma iznim yok orada.
   4-A hizmet dökümüme göre ise 3 aydır işsizim.
   Bu durumda çalışmalarımı saydırabilir miyim?
   Ayrıca saymadıkları takdirde borçlanmamı tek seferde benden talep mi edecek SGK bu prosedür nasıl ilerliyor?

   İyi Çalışmalar Teşekkürler.

  118. Murat Çelikbilek dedi ki:

   Almanyada doğdum ve büyüdüm,dolayısıyla orada çalıştım.İlk işe girişim 1991 yılındaydı,bu ilk işimde sadece 1 hafta çalıştım (Tabiiki Sigortalı)başka işlerdede çalışmışlığım oldu,toplam 30-36 aylık bi çalışma sürem oldu toplamda.Türkiyedeki sigorta girişim 26.02.1997
   yılında gerçekleşti ve şu an 4800 prim günüm var.Türkiyedeki sigorta girişine göre emeklilik 56 yaş .Benim bilmek istediğim şu :
   1.Almanyadaki sigortamı buradaki sigortamla birleştirebilirmiyim?
   2.Eğer birleştirebiliyorsam sadece 1 gününü borçlanmam yeterlimi?
   3.Bunları yaptıktan sonra daha erken yaşta emekli olabilirmiyim?
   Cevabınız için şimdiden Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1- Almanyadaki sigortanızı birleştiremezsiniz.
    2- İşe girişinizi 1991 yılına çekmek için 1991-1997 yılları arasını borçlanmanız gerekiyor. Yani ne kadar borçlanma yaparsanız o kadar geri çekilir.
    3- 1991 yılına kadar borçlanma yaparsanız 52 yaşında emekli olursunuz.
    1 yıl geriye çekmek isterseniz (55 yaşına) en az 15 ay borçlanmanız gerekir.

  119. Sati Türkoglu dedi ki:

   Merhaba.
   Ben 1977 evlenip Danimarka’ya gittim ve Türkiye’de hiç çalışmışlığım yok, DK vatandaşıyım ve çalışıyorum. Sorum, ben Türkiye’de nasıl emekli olabilirim?
   Saygılarımla

  120. Sinan Nalbantoglu dedi ki:

   Merhabalar. Kazakistanda çalışan biri emekli olurken konsolosluktan gerekli belgeleri aldıktan ve SGK ya ibraz ettikten sonra. Aldığım bir duyuma göre iki ülke andlaşması gereği herhangi bir ödeme yapması gerekmiyormuş. bu konu doğru mu? Ödeme yapmak gerekiyorsa da bu rakam 2017 yılı için günlük kaç TL dir.
   Teşekkürler.

  121. MUJDAT dedi ki:

   SUAN KAC PARA TUTAR GERI KALAN 4500 GUNUM

  122. MUJDAT dedi ki:

   3000 gun turkiyede odenmis primlerim var ssk baslangicim 1995 .7500,ze tabiyim tamamini odeyip emekli nezaman olurum yurt disinda calisiyorum

  123. sengul atamer dedi ki:

   MERHABA. BEN 1957 DOGUMLU BIR BAYANIM. ALMANYADA 1977- 84 YILLARI ARASINDA . CALISTIM YURDA DONDUM. EV HANIMIYIM PIRIMLERIMI ALMISTIM.. SIMDI EMEKLI OLABILIRMIYIM.. OLABILIRSEM NE NAPMALIYIM..TESEKKURLER..

  124. bekir dedi ki:

   Turk vatandasi olarak, yurt disi emeklilik icin, SGK borclandim ve odedim.

   Turk vatandasligindan ciksam, sadece Danimarka vatandasi olarak,mavi kart ile maas basvurusunda bulunup, emekli maasimi baglatabilir miyim ?

   Mavi kart ile maas emekli maasiimi baglatabilir miyim ?

  125. Muhsin Saltürk dedi ki:

   slm,
   ben Hanimim icin Yurtdisi borclanma yaptim ve gereken Parayi ödedim,simdi merak ettigim aylik baglanmasi nasil olacak,aylik baglanmasi icin tekrar müracat gereklimi,eger gerekli ise hangi formlari doldurup yollamam gerekir(sgk sitesindeki formlar)bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

  126. Tarık KÜÇÜK dedi ki:

   Merhaba annem 1949 doğumlu, 1973-1976 yılları arasında Almanya’da çalışmış ve 790 gün sigortası görünmekte 1976 yılında türkiye’ye kesin dönüş yapmışlar Türkiye’de 290 gün sigortası görünmekte bunları birleştirip emekli olma ihtimali var mı..Annemin emekli olabilmesi için hangi yolu izlemem gerekiyor…..

   1. Tarık KÜÇÜK dedi ki:

    Kesin dönüş yaparken birikmiş primlerin ücretini de almışlar….teşekkürler

  127. mmerve dedi ki:

   Babam 18.07.1959 doğumlu. 1978’den beri Almanya’da çalışıyor. 20 aylık bir askerlik dönemi var. Hala Almanya’da çalışmaya devam etmekte. Türkiye’de 15 günlük çalışmışlığı(sigortası) bulunmakta. Borçlanma yöntemiyle emekli olabilir mi? Ne kadar ödemesi gerekiyor?

  128. ebrui dedi ki:

   Turkiyede 3632 gun sigortam var. 2010 senesinden beri de yurt disinda calisiyorum. Emekli olabilmek icin toplan 5525 gun gerekiyormus. 1 cocugum var. Bu durumda yurt disi borclanma icin 1173 gun mu odemem gerekiyor? Bunu forma 2010- 2013 yillari ararindaki sureyi basvurmak istiyorum seklinde yazarsam daha yuksek maas baglanabilir mi? Bir de borclanmayi asgari yerine “azami” yi secerek yaparsam daha yuksek maas alabilir miyim? Azamiyi secersem ne kadar yatirmam lazim 1173 gun icin? Cok cok tesekkurler. Halen yurt disindayim blogunuz cok yardimci oldu konuyu anlamam icin. Sevgiler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Maaş miktarınız hakkında bilgi verememekteyiz.Ancak yurt dışı borçlanması ile kalan günlerinizi tamamlayip emekli olabilirsiniz. Kuruma başvuruda bulunabilir veya 90 216 170 11 22 hattını arayabilirsiniz

  129. füsun dedi ki:

   merhabalar,

   Eşim Türk ve Amerikan vatandaşıydı , 2014 te vefat ettiğinde henüz 5 aylık hamileydim. Amerika’ da 6 yıl sigortası var bundan çocuğum veya benim için maaş sağlanır mı? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet. 2008 den sonra vefat ettiği için eşinizin borçlanmalar ile birlikte 1800 gün prim olur ise emeklilik hakkı doğar.Bunun için lütfen kuruma başvurunuz

   2. füsun dedi ki:

    merhabalar,
    bilgi için çok teşekkür ederim yalnız benim bir kaç sorum daha olacak.

    * Eşimin amerikadaki detaylı sigorta dökümü SGK kurumunun kayıtlarında var mı yoksa benden mi istenecek?

    * Eşimin vefatından sonra burada çiftçi sigortası başlangıcı vardı borcunu ödeyip maaşa bağlandım 500tl nin altında bir maaş gelirim var ordan, o iptal olur mu?

    * SGK merkezine mi başvuru yapmalıyım yoksa ikamet ettiğimiz şubesine mi?

   3. füsun dedi ki:

    eşimin türkiyede ssk primi hiç yok yalnız.

  130. Hüseyin dedi ki:

   Iyi Günler

   Ben 1974 dogumluyum ve 1991 den itibaren hala Almanýada calismaktayim 2015 yilinda bir haftalik SSK kaydim bulunmaktadir kac yasinda Emekli olurum

   Saygilarla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Almanya’daki sigorta giriş bilginizi bilmediğimizden dolayı lutfen 90 216 170 11 22 hattını arayınız

  131. Ersen dedi ki:

   Ben türkiyede hiç çalışmadım hiç sigorta girişimde yok 11 yıldır yurtdışında çalışıyorum bu 11 yılımın günlerini toplu ödeyebilirmiyim yoksa bu 11 yıl boşamı gitti türkiyede girişim olmadığı için bilgilendirirseniz sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Türkiye’de girişiniz bulunmazsa dahi yurtdışındaki hizmetlerinizi SGK ya müracaat ederek borçlanabilirsiniz

  132. Derya tarim dedi ki:

   Merhaba 07.07.1987 doğumluyum ve 13 yildir almanyada yasiyorum 2010ve2014 arisi sigortali calistim şuan 450€luk calisiyorum turkiyeden sigorda girisi yapmak istiyorum bunun icin neler lazim nereye basvurmam lazim ve kac gunluk giris yapmam lazim bilgi verirseniz memnun olurum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Öncelikle 2010 yılında çalışmanıza istinaden çalışılan süre borçlanılır ve Türkiye’deki girişiniz olarak değerlendirilir.Akabinde ev hanımlılığı olarak geçirdiğiniz süre kadar borçlanma yaparsınız ve bu borçlanmayı ödeyeceğiniz tarihten geriye dönük gün sayısı çekilir.Türkiye ye geldiğinizde SGK ya müracaat edersiniz.

  133. Durak dedi ki:

   1989.07.05 .tarihinde sgk is baslangicim var günsayisi 1.gün var 30.08.1990 askeregitdim 29.02.1992.degeldim 04.03.1995 de almanyayagitdim 17.07.1995 de is basi yapdim halen calisiyorum. askerlimi borclndin ödedim .ben nekadar daha borclanip kac yassinda emekli olurum .kaclira ödemem gerekir kac gün ödeme yapacam .02.03.1970 dogumluyum tesekkürler.m

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yurt dışında bulunmadan dolayı ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ‘nı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM? Emeklilik hesaplama sayfasına giderek hesaplama yapabilirsiniz.

  134. MERYEM TAMER dedi ki:

   Türkiyede sigorta girişim olmadan önce 17 yaşında Almanyada stajer olarak ve uzun vadeli sigortalı olarak 1987 yılında çalıştım ve evlenerek Türkiyeye kesin dönüş yaptım. Şuan Türkiyede 2008 yılından beri sigortalı olarak çalışmaktayım. Sigorta borçlanması değil de sigortalı ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilir mi. yargı yoluna mı başvurmak gerekir. doğum borçlanması yapabilirmiyim.

  135. Ugur Kabak dedi ki:

   Merhaba
   1982 Tr dogumluyum
   2003 yilinda evllik yaparak yurtdisi Avusturya da ikamet etmeye basladim
   2003 2016 yillari arasinda yaklasik 11 yillik calismisligim var diger 2 yilin bir kisminda Avusturya Sgk dan rahatsizligimdan dolayi maas aldim son 6 ay civarinda issizlik maasi aliyorum.
   Tr ye dönüs yapmak istiyorum duydugum kadariyla pasaportumu öldürmeden Tr ye giris yaptigim günden 2 yil sonra eger Tr de sigortali bir iste calismazsam ödedigim sigorta paralarimi hak talep edebiliyormuyum ve bu parayi bana ödüyorlarmi?
   Ayrica böyle bir hakkim varsa eger 180 ay yurtdisinda calismis olmam zorunlulugum var mi?

   Tesekkürler.

  136. ahmet şahin dedi ki:

   1237 gün Türkiye de çalışmışlığım var 9000 gün Almanyada Çalışmışlığım var Türkiye den emekli olabilmek için 5000 gün pirim istediler Pirilmler mi Türkiyeye aktarırsam 5000 günün üstünde toplam pirimim yani 1237+ 9000 : 1037 gün pirimim mi oluyor aklım karıştı iyice böyle olursa bu maaşımı ne kadar artırabilir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  137. Ali korkmaz dedi ki:

   İspanyada yurt dışında 24.07.2002-10.03.2010 tarihleri arasında 5 yıl 20 gün yani 1846 gün sigortalılık sürem var.Ayrıca 2010-2014 yılları arasında da gönüllü ama sigortam olmadan çalışmam var. Bu süreler ilgili Konsolosluk tan belgelendirilmiştir. Soru 1.2002 ile 2010 yılları işsiz geçen sürenin arasında veya sonunda bir yıl eklenir hükmü geçerli mi? Soru 2. 2010- 2014 sonuna kadar sigortam olmadan gönüllü çalıştığım süreyi borçlanabilirmiyim?

  138. Mustafa kaya dedi ki:

   Merhabalar ben 97 99 yıllarında kıbrısta sigortasız calıstım. Türkiyede 2002 yılında sigortam başladı bu kıbrıs ta çalıştığım yılları borclanabilirmiyim saygılar

  139. Ali Korkmaz dedi ki:

   iyi günler ben 2002 2015 yılları arasında İspanyada bulundum. Bu süre içerisinde 2002-2010 yılları arasında toplam 1845 gün sigortalı çalıştım. 2010 dan 2014 sonuna kadar da orada bir dernekte zorunlu gönüllü sigortasız çalıştım. Bu çalışmalara ait belgelerim mevcuttur. Benim sorum şu: Yurt dışında legal olan bu dernekte sigortasız çalıştığım bu günleri borçlanabilrmiyim. Cevabınızı heyacanla bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

  140. Nurşen taflan dedi ki:

   Hayirli gūnler,ben yurt dişinda yaşiyorum.1999 dan beri çalişiyorum.Yurt dişindan borçlanarak emekli olabilirmiyim.1978 doğumluyum,hollandaya girişim 1998 ve iki çocuk sahibiyim.Doğum borclanmasindan faydalana bilirmiyim.ödemem gereken tutar ne olur ve kaç yaşinda emekli olabilirim?

  141. şakir dedi ki:

   merhaba ben 82 doğumluyum
   2004 te 6 ay kadar sigortam var
   2010 da Almanya ya evlenerek geldim
   burda 5 yıllık bir çalışmam var
   kesin dönüş yapmak istiyorum
   burada çalıştığım 5 yılı SSK ya nasıl aktarıcam
   ne gibi bir işlem yapmam gerekiyor
   alman sigorta kurumu paramı benim hesabıma mı yatıracak
   şimdiden teşekkür

   1. Ethem dedi ki:

    Merhaba ben 1973 dogumluyum 1996 sigortali olarak türkiyede çalıştım 1999 da almanyaya geldim 01.08 den sonra benim emeklilik borçlanmam nasil olur

  142. Huseyin Karagül dedi ki:

   Merhaba,

   Bir konuda bir bilgiye ihtiyacım var. Bu konuda bana yardımcı olabileceğinizi düşünerek size email atmak istedim.

   Ben geçmişte profesyonel iş yaşamında yer alıp SSK’dan hep sigortalı oldum.

   03 Şubat 2016 tarihinde kendi isteğimle isitifa edip görevimden ayrıldım ancak sonraki dönemde İsteğe Bağlı Primimi yatırarak sigortalılığımı devam ettirdim.

   Şimdi ise yurtdışından bir firmadan teklif aldım.

   Bundan sonraki süreçte yurtdışına gitmeden isteğe bağlıdan çıkmalıyım değil mi?

   Bir de ilgili ülkede beni kendi sistemlerine göre ssklarına dahil edeceklerinden ben ileride yurda döndüğümde oradaki hizmetlerimin karşılığını da SGK kanalıyla talep edip Türkiye’de konsolide edebilir miyim?

   Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

   Hüseyin KARAGÜL

  143. Nurgül cam dedi ki:

   Merhaba ben 02.05.1988 den 01.03.1993 tarigine kadar türkiyede calistim 1993 austos ayindan beri austuryada ikamet ediyorum, 2006 yilinda austurya vatandasligina gectim.dogum tarihi 09.04.1972 bayanim.Hemen emekli olabilmek icin ne kadar borclanma ödemem gerekir,ayrica ben su an calismaya devam ediyorum 1990 yilindan beri.Saygilarimla

  Sorunuzu Yazın