ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK’dan Çift Maaş Alma Şartları, Kimler Alabilir?

SGK’dan Çift Maaş Alma Şartları, Kimler Alabilir?
SGK
23.05.2023

SGK’dan çift maaş alma şartları arasında ölüm tarihi ve sigortalılık statüsü vardır. Yapılan mevzuat değişiklikleri nedeniyle belirli bir tarihten önce gerçekleşen ölümler için çift maaş alınabilir. SGK’dan çift maaş alma şartları, sigortalılık statüsüne göre de şekillenir.

Ölen babanın memur olması eşin SSK’lı olması gibi durumlara dikkat edilir. Bunun yanı sıra konuyla ilgili verilmiş Yargıtay kararları da vardır. Mevzuat değişikliklerinin fazla olması nedeniyle hatalı aylık bağlama işlemleri yapılabilir. Bu nedenle Yargıtay kararlarına da bakmak gerekir.

Maaş başvurularının e-Devlet üzerinden yapılması mümkündür. E-Devlet üzerinden adımlar takip edilmeli ve gerekli işlemler yapılmalıdır. Çift maaş için e-Devlet sistemi onay vermezse bizzat bağlı olunan SGK müdürlüğüne gidilmelidir.

Çift maaş, farklı biçimlerde olabilir:

 • Bekâr kadın ya da erkek hem ölen annesinden hem de ölen babasından maaş alabilir. Ancak erkekler için yaş, kadınlar için evlilik sınırı vardır.
 • Evli kadın, ölen kocasından ve babasından belirli şartlarda maaş alabilir.
 • Kocası ölen emekli kadın hem kendi maaşını hem de kocasından dolayı ölüm aylığı alabilir.
 • Çalışan kadın hem maaş hem de kocasından, babasından dolayı ölüm aylığı alabilir.

SGK Çift Maaş Nedir?

SGK çift maaş, bir kişinin aynı anda iki aylık almasıdır. Bu durum bazı şartlar dâhilinde mümkün olur. Ancak bu şartları sağlayan kişilerin çift maaş alması söz konusudur. Çift maaş kadınlara, belirli bir yaşa kadar erkeklere ve çocuklara tanınan bir haktır.

Emekli Sandığı, SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için farklı şartlar uygulanır. Buna göre farklı sigortalılık statülerinden aynı anda çift maaş almak mümkün olur. Alınabilecek aylıklardan biri ölüm geliridir. Sigortalının iş kazası sonucunda ya da sürekli iş göremezlik geliri alırken ölmesi durumunda verilir.

Ölüm halinde alınabilecek bir diğer ödeme ölüm aylığıdır. Ölüm aylığı şu kişilerin vefatı halinde hak sahiplerine verilir:

 • Sigortalı olarak çalışırken ölenlerin
 • Yaşlılık aylığı almakta iken ölenlerin
 • Malullük aylığı almakta iken ölenlerin
 • Vazife malullüğü aylığı almakta iken ölenlerin
 • Yaşlılık, malullük, vazife malullüğüne hak kazanmış ancak henüz aylık bağlanmadan ölenlerin hak sahipleri ödeme alabilir.

Ölüm aylığı başvurusu için : https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-sartlari/

Hak sahipleri:

 • Ölen sigortalının eşi
 • Varsa çocukları
 • Varsa bakmakla yükümlü olduğu anne ve babasıdır.

SGK’dan Çift Maaş Almak Mümkün Mü?

SGK’dan çift maaş almak mümkündür. Ancak farklı maaşlar için farklı şartlar söz konusudur. Ölüm aylığının belirli şartları vardır. En az 1800 uzun vadeli sigorta kolları primi ödemesi yapılmış olmalı ya da 5 yıl sigorta 900 gün prim şartı sağlanmalıdır. Gerekli şartlar sağlanıyorsa ölüm aylığına başvuru yapılabilir.

Hem ölen eşten hem de ölen anne babadan, 1 Ekim 2008 tarihinden önce yaşanan ölümler için her hâlükârda mümkündür. 2008 tarihinden sonra yapılan değişiklikle tek maaş bağlanır.

Ancak bir ölüm 2008’den önce bir ölüm 2008’den sonra ise yine çift maaş alınabilir. Yüksek olan aylığın tamamı düşük olanın ise yarısı bağlanır.

1800 günle emeklilik maaşı : https://www.ssk.biz.tr/1800-gunle-malulen-emekli-maasi/

1 Ekim 2008 sonrasında Emekli Sandığı kapsamında çift maaş almak mümkündür. Bunun için kadının hem eşinin hem de babasının memur ya da memur emeklisi iken vefat etmesi gerekir.

SGK’dan Çift Maaş Alma Şartları

SGK’dan çift maaş alma şartları ölüm tarihine göre değişir. Buna göre eğer ölümlerden biri 1 Ekim 2008 öncesi ise:

 • Ölen babanın ve annenin ikisi de SSK’lı olması halinde yüksek olan aylık tam, düşük olan aylık yarım ödenir.
 • İkisinin de BAĞ-KUR’lu olması halinde yüksek olan aylık tam, düşük olan aylık yarım ödenir.
 • Ölen anne ya da baba, memur ise seçilen maaş bağlanır.
 • Anne ve babanın sigortalılık statüleri farklı ise iki aylık da alınabilir.

Vefatlardan her ikisi de 1 Ekim 2008 öncesi ise:

 • Anne ve babanın sigortalılık statüleri farklı ise iki aylık da alınabilir.
 • Her ikisinin de SSK’lı ya da BAĞ-KUR’lu olması durumunda yüksek olanın tamamı, düşük olanın ise yarısı bağlanır.
 • İkisinin de Emekli Sandığı kapsamında olması halinde yüksek olan maaş bağlanır.

SGK’dan Çift Maaş Nasıl Alınır?

SGK’den çift maaş almak isteyenlerin bunun için gerekli şartları sağlaması zorunludur. 01.10.2008 tarihine kadar 900 ya da 1800 gün prim şartlarını, ölen sigortalının hak sahipleri tamamlayabiliyordu. Ancak 2008 yılında yapılan düzenleme ile bu hak sona erdi. Bu konuda da yargı yoluna başvurulabilir.

Çift maaş almak isteyenlerin SGK’ya başvuru yapması gerekir. Başvuru sonucuna göre ölen anne ve babadan ya da ölen eş ve babadan-anneden maaş alınabilir.

SGK Çift Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK çift maaş başvurusu, turkiye.gov.tr adresinden yapılabilir. Bunun yerine e-Devlet mobil uygulaması da kullanılabilir.

Sisteme girildikten sonra arama alanına “Dul-yetim” yazarak sorgulama yapılabilir. Gelen seçenekler arasından “Gelir, aylık, ödenek talep belgesinin verilmesi” seçeneği tercih edilmelidir. 

Gelen ekranda “Yeni Başvuru” seçeneği tercih edilmelidir.

Ardından tahsis türü seçilmelidir. Bu kısımdan sadece SSK ve BAĞ-KUR kapsamındayken vefat edenler için işlem yapılır.

Gelen seçenekler arasından ölüm geliri ya da aylığı seçilmelidir. Sürekli iş göremezlik ödeneği alırken vefat edenlerin hak sahipleri, ölüm gelirini seçmelidir. İş kazası geçirerek vefat edenlerin hak sahipleri de ölüm geliri seçmelidir.

Diğer ölümler için ölüm aylığı seçilmelidir. Ancak ölüm aylığı için 5 yıl sigorta 900 gün prim şartı bulunur. Bunun yerine 1800 gün prim şartı da yeterlidir.

Devamında gelen ekranda SSK ya da BAĞ-KUR seçilmelidir.

Seçimler yapıldıktan sonra “Başvur” seçeneğine tıklanmalıdır.

4/C yani Emekli Sandığı için “Ölüm yardımı ve dul/yetim aylığı talebi” seçeneğine tıklanmalıdır.

Gelen ekranda “dul ve yetim alığı” talebi seçilmelidir.

Son olarak “Devam Et” yazan alana tıklanmalıdır.

Dul aylığı alma şartları : https://www.ssk.biz.tr/dul-ayligi-nasil-baglanir-sartlari-nelerdir/

SGK’dan Çift Maaş Kimler Alabilir?

SGK’dan çift maaş almak hem annesi hem de vefat edenlere tanınan bir haktır. Bunun yanı sıra belli şartlar dâhilinde anne ya da babadan ve vefat eden eşten aylık alınabilir.

SGK Çift Maaş Dilekçesi Nasıl Yazılır?

SGK çift maaş dilekçesi yazılırken ölen sigortalının kimlik numarası, sigorta sicil numarası gibi bilgiler yazılmalıdır. Ayrıca vasi ilamı, malul çocuklar için sağlık kurulu raporu dilekçeye eklenmelidir.

Her aylık için ayrı dilekçe oluşturulmalıdır.

Dul ve Yetim Kadınların SGK’dan Çift Maaş Alma Şartları

Dul ve yetim kadınların SGK’dan çift maaş alma şartları mevzuata göre değişir. 1 Ekim 2008’den önce vefatın gerçekleşmesi halinde kadınlar hem ölen kocasından hem de ölen babadan aylık alınabiliyor. Ancak Yargıtay, 2012 yılında bir kadının hem kocasından hem de babasından aylık almasına karar verdi.

Bunun için bir ölümün 06.08.2003 öncesi gerçekleşmesi şartı bulunuyor. Bu tarihten sonra yetim aylığı için başka bir aylık almama şartı getirildi. Ancak BAĞ-KUR kapsamında bu şart 02.08.2013 tarihinde getirildi.

Bu nedenle çift aylık bağlanmazsa mahkeme yoluna başvurarak çift aylığa hak kazanılabilir. SGK’dan çift maaş alma şartları yerine getirilirse başvuruyu takip eden ayda ödemeler başlar.

Yorumlar

 1. gülse dedi ki:

  62 yaşındayım 20 yıldır Bagkur emeklisiyim 10 yıl önce boşandım babam 2019 yılında sgk emekli si iken vefat etti ondan yetim maaşı alabilirmiyim

 2. Saime dedi ki:

  Ben SGK emekliyim babam bağkur emekli ikibin yedide vefat etti yetim aylığı alabilir miyim acaba

 3. elif dedi ki:

  Merhaba

  Ben kendimden dolayı sgk dan emekli müracatında bulundum babamdan ölüm aylığı alıyorum babam 2008 öncesi vefat etti sgk emeklisi yine babamdan ölüm aylığı alabilirmiyim

 4. Ayse çolak dedi ki:

  Merhaba kayınpederim şehit polis kayınvalidem vefat etti kızları ise polis babasının maaşını alabiliyor mu

 5. Zeliha Gürbüz dedi ki:

  Merhaba, babam ve annem ikisde bağkur emeklisi, babam geçen hafta vefat etti, annem babamın emekli maaşını alabilirmi. Teşekkürler.

 6. Emine dedi ki:

  Merhaba Eşim ( ölüm Nisan 2008 SSK emeklisi) Babam (ölüm 1990 SSK emeklisi)
  Şuan eşimin maaşını alıyorum babamdan kalan maaşı da alabilir miyim

 7. Oğuz kyd dedi ki:

  Merhaba bir kadın 2008’den önce vefat etmiş eşinin aylığından 1992 yılında vefat eden babasının aylığına geçiş yapıp şuan değişen kanunlara göre eşinin maaşınıda tekrar talep edip çift maaş almaya hakkı olabiliyormu ? ( İkiside SSK ) — teşekkürler şimdiden..

 8. Nermin Çelik dedi ki:

  Eşim 24.04.2023 de sgk emeklisi olup vefat etti ondan dolayı dul maaşım bağlandı. Ben ev hanımıyım ve kendimin üzerine emekliliğim yok. Ancak annem 2007 babam Ekim 2011 de vefat etti Bağkur emeklisiydiler. Anne babadan dolayı yetim maaşı bağlanabilir mi? Prosedür nedir?

  1. Ayşe nilgün dedi ki:

   Merhaba kendim emekli sandığı emeklisiyim eşimden ayrıldım. babam da emekli sandığından emeli eski hakim.babam 2008 den önce öldü babamın da maaşını alabilir miyim.

 9. Sezen Kömürcüoğlu dedi ki:

  Merhaba, 2023 yılında SGK emeklisi eşim vefat etti. Bende SGK emeklisiyim. Eşimden ölüm aylığı alıyorum. Babam 2006 ‘da vefat etmişti ve emekli sandığı emeklisiydi. Ayrıca babam üzerinden de aylık alabilir miyim? Yanıtlarsanız memnun olurum. Teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bababanız emekli sandığı emeklisi olduğundan babanızdan da maaş alabilirsiniz.

 10. Erdal Eyi dedi ki:

  Selam,yengem abimden kalma dul maaşı alıyor 4a SSK iki oğluyla paylaşıyor 18 yaşından küçük öğrenciler ,%50+%25+%25 oranlarıyla, yengem 3600 günden yaş haddinden kendiside 4a SSK kapsamında emekli olursa her iki maaşıda alabilirim? Alabiliyorsa kendi maaşı ve dul maaşı oranları nasıl olur yani maaşların yüzde kaçını alır.Dul maaşı 3 payın toplamı 9.400₺, kısmı emekliliktede 5.500₺ teşekkür ederim iyi çalışmalar kolay gelsin.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yengeniz eşinden de % 50 oranında maaş almaya devam eder. Maaşı kesilmez veya azalmaz. Çünkü emekli eşlerin maaş bağlanma oranı % 50 dir.

 11. Ali kiriş dedi ki:

  Babam hem güvenlik korucusu olarak SSK dan ( emekli sandığı sanırım ) hem de Bağkur dan emekli maaşı alıyordu. Kendisi vefat etti annem her iki aylığın da dul aylığını alabilir mi

 12. Sadet SOFUOĞLU dedi ki:

  Merhabalar, Babam 2005 yılında vefat etti. SSK Emeklisi, eşim 2020 yılında vefat etti. Bağkur emeklisi bana sadece babamdan daha yüksek olduğu için yetim maaşı bağlandı. Eşimden maaş bağlanamazmı? Kendi emekliliğim yok. Teşekkürler

  1. Semra dedi ki:

   Merhaba ben 2011 girisli 26.10.1964 doğumlu 2500 iş günüm var eşim 21 ağustos 2023 de vefat etti sgk emeklisini alıyorum bende sgk dan emekli olursam iki maas alabilirmiyim tskrler

 13. Nilgün Nallar dedi ki:

  Merhaba. Eşim 2016 yılında vefat etti.SSK.dan maaşı bağlandı.
  2002 yılında vefat eden BAGKUR EMEKLISI olan babamdan 2.maaş bağlanır mi ?
  Yanıtınız merakla bekliyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ssk Emeklisi eşinizden maaş aldığınızdan bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  2. murat dedi ki:

   Merhaba,
   annem 27.02.2012 tarihinde ölen babam üzerinden sskdan dul maaşı alıyor. Geçtiğimiz ay ölen anaannem üzerindende yetim maaşı almak istiyor (bağkur) alabilir mı?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkisini birlikte alamaz. Yüksek olan maaşı tercih edebilir.

 14. Şermin Ak dedi ki:

  Merhaba, Ben SSK emeklisiyim. 1997 de vefat eden annem bağkur emeklisiydi. 2011 de boşandığımda annemden kalan maaşı alamayacağım söylendi. Şimdi aradım yine aynı şeyi söylediler. Bu değişiklik kime anlamadım? Ve neden alamıyorum sormak istiyorum?

 15. Fatma dedi ki:

  Merhaba
  Kayınvalidem kayınpeder ile evlenmeden önce 1978 yılında vefat eden SSK emeklisi babasının yetim aylığını alıyordu.2009 yılında kayınpeder ile evlendi maaş kesildi. Kayınpeder 2021 yılında vefat etti.Sgk dan dul maaşı alıyor.Babasından dolayı da yetim aylığı alabilir mi? Yani her ikisini de alabilir mi?

 16. ismail yumurtacı dedi ki:

  iyi günler sorularımı lütfen Sıra nosuna göre cevaplarmısınız. 1- Kişi kendi emekli sandığı emeklisi bayan bekar-dul . a) vefat eder annesi- babası bağkurlu ise maaş alabilirmi. b) ssklı ise de alabilirmi c) Anne baba ayrı ayrı biri ssklı digeri bağkurlu ise emekli sandığıkendi maaşı anne babanın maaşlarını alabilirmi.
  2-Bayan eşinden dul maaşı emekli sandığın alıyor ise kendiside bağkurdan alıyor ise. a)Vefat eden anne- babanın ssklı maaşını alabilirmi b) bağkurdan alabilirmi c) yurt dışı maaşını alabilirmi.
  3-Eşinden emekli sandığı maaşı alan . anne babasından sskdan veya bağkurdan emekli maaşı alabilirmi.
  4-Eşinden ssk dan ve yurtdışı maaşı alan anne babasından a) Bağkurdan b ) ssk dan maaş alabilirmi
  saygılarımla
  5- a)ssklı çalışan bayan b) bağkurlu çalışan anne babasından sskdan maaş alabilirmi veya bağkurdan yurtdışından maaş alabilirmi.

 17. Yalçın Kır dedi ki:

  Merhabalar, ben ve eşim ssk emeklisiyiz ve halen çalışmaya devam ediyoruz. Eşlerden biri vefat ederse diğeri onun maaşını alabiliyor mu?
  Teşekkür eder, iyi günler dileriz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   evet maaşın yarısını alabiliyor.

 18. Nazife Dündaralp dedi ki:

  Merhaba. 2012 de ölen SSK emeklisi eşimden emekli maaşı alırken 1999 da ölen bağkur emeklisi babamdan yetim maaşı almak için kuruma başvuruda bulundum. Ancak ikisini birden alamayacağımi birini tercih etmem gerektiği şeklinde cevap aldım. Doğrusu nedir? Lütfen cevap verirmisiniz. Sağlık sorunlarımdan dolayı buna ihtiyacım var.

 19. Ender dedi ki:

  Merhaba 19.01 1997 vefat eden eşimden dul maaşı alıyorum (ssk) 13.02.2007 vefat babamdan maaş alabilirmiyim (ssk)

 20. Pınar dedi ki:

  Merhaba,
  08.02.2004 tarihinde ölen eşinden(ssk) dul maaşı alan kadın 16.12.1990 tarihinde ölen babasından(ssk) yetim maaşı alabilir mi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkisi de 2008 öncesi vefat olduğu için alabilir.

 21. Esra dedi ki:

  Merhaba , Ben 2016 yılında SGK dan emekli oldum, Babam 1985 yılında Bağ-Kur emeklisi olarak vefat etti. Şu anda almış olduğum emekli maaşım yetmiyor, Emekli maaşım ile birlikte Babamdan da yetim aylığı alabilirmiyim. Bilgilendirme için şimdiden çok teşekkür ederim.

 22. Kaya dedi ki:

  Ölümlerin ikiside 2008 öncesi ikiside SSK emeklisi annem hem ölen eşinin hemde ölen babasının maaşını alabilirmi eşinin maaşını şuan alıyor babasının maaşını da alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet belirttiğiniz şartlarda babasından maaş alabilir.

 23. Ahmett dedi ki:

  babam ssk emeklisi ve 1985 yilinda vefat etti esim 2020 1 ayinda vefat etti bagkurdan magdur ayligi aliyor cift maas alabirmiyim cevablarsaniz sevinirim simdiden tskler

 24. Metin dedi ki:

  Merhabalar 2017 de vefat eden ssk lı babamdan annem maaş almakta. Dedem ise bağkurlu ve 1991 de vefat etti. Annem çift maaş alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer babanızdan 2008 öncesi maaş alıyor olsaydı dedenizden de alabilirdi. ancak mevcut durumda dedenizden maaş alamaz.

 25. Ferhat dedi ki:

  Dedem 2008 den önce öldü kendisi bakur, emeklisiydi babamda 2019 da öldü SSK dan emekliydi annem iki maaşı alabilirim SSK ya gittik alamasınız dediler 2019 da sizce alabilirmi tşk

 26. Selma Turay dedi ki:

  Kardesim dul sskli babam sskli kardesim babamin emekli maasini alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SSK lı çalışan olarak ssk emeklisi babanızdan yetim maaşı alamaz.

 27. Selma Turay dedi ki:

  Ben bagkurdan emekliyim. Babam sskdan emekli. Kendi maaşım. Vefat eden esimin sosyal güvencesi yok. Vefat eden babanın maasini alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağkur emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

 28. Figen Cakmak dedi ki:

  Babam 1.9.1978 tarihinde Emekli Sandığı emeklisi olarak vefat etti.Ben SGK.Emekli sandığı emeklisi olarak 2.1.2008 emekli oldum.Babamdan ikinci maaşı alabilir miyim.Tesekkur ederim.Saygilarimla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   emekli sandığı emeklisi olan babanızdan maaş alamazsınız.

 29. selami dedi ki:

  mrbalar ssk emeklisi babam 2007 yılında vefat etti anneme dul maaşı bağlandı daha sonra ssk kurumundan Tarım/Çiftçi Bağkurlu babasındanda maaş alabileceği söylendi ve bir süre sonra anneme babasındanda maaş bağlandı bir süre bu maaşı aldı. 2015 yada 2016 tarihinde Tarım/Çiftçi Bağkur babasından aldığı maaş kesildi ve geriye dönük olarak 20000 tl borç çıkardılar ve bu borcuda şimdi eşinden aldığı ssk maaşında kesiyorlar. bu konuda bilgi verebilimisiniz .iyi çalışmalar.

 30. gülay dedi ki:

  2000 yılında emekli sandığından emekli olan bekar bayanım. emekli sandığından emekli babam 2015 yılında vefat etti. babamdan maaş alabilir miyim. alamadığım takdirde kendi maaşımdan vazgeçip babamın maaşını tercih ettiğim takdirde babamın maaşının ne kadarını alabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan maaş alamazsınız. Kendi maaşınızdan feragat ederek babanızın maaşının yarısını alabilirsiniz.

 31. nimet reisoğlu dedi ki:

  ekim 1996 vefat eden eşimden ssk dan asgari ücretin altında maaş alıyorum başka bir gelirim yok kasım 2004 de vefat eden ssk dan emekli babamın maaşından alabilirmiyim beni bilgilendirirmisiniz teşekkürler

 32. Semra baykan dedi ki:

  Iyi gunler ben esimden ssk emekli maasi aliyorum.esimin olum tarihi 23 .12.2016.babam 11.4.1992de vefat etti .kendi adima hic sigortam yok evim ve ek gelirim yok babamdan yetim ayligi alabilirmiyim.aldigim emekli maasim asgeri ucretin altinda beni bilgilendirirseniz sevinirim .tsk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Babanız emekli sandığı emeklisi ise maaşını alabilirsiniz.

 33. ali erkan dedi ki:

  SSK emeklisi kadın vefat eden SSK emeklisi kocasının maaşını da alabilirmi. Ayrıca Vefat etmiş BAğkur emeklisi baba sı da var.

 34. Berna Kaymakçalan dedi ki:

  merhaba,

  Babam SSK emeklisiydi,17.06.2017 de vefat etti.Dedem bağ-kur emeklisiydi ve 1985 te vefat etti.Fakat bizim başvurularımız olumsuz sonuçlandı.Annem dedemden maaş alamadı.Net bir açıklama yada resmi bir yazı da ulaşmadı.Hakkı olan birşey ve herkes alabiliyorken,prosedürlere göre de ters bir durum görünmüyorken neden alamıyor annem? Teşekkürler

 35. Özgül Özışık dedi ki:

  Merhaba,ben emekli sandığından emekliyim.Emekli sandığı emeklisi babamdan maaş alabilir miyim?Babam ağustos 2008 de vefat etti.Teşekkürler.

 36. Ebru dedi ki:

  MERHABALAR,
  Anne ve babam 96 yılında vefat ettiler.Emekli sandığı emeklisiydi ikisi de.97 SSK girişim var ve şu an çalışmıyorum.Eşimden ayrıldım ve çocuğum yok.Size iki sorum olacak; 1- annemin ve babamın maaşından nasıl faydalanabilirim? 2-emekli olursam ki ne zaman olurum bilmiyorum ,kendi emekliliğim bağlandığında faydalandığım anne baba maaşından kesinti olur mu?

 37. hanıfe dedi ki:

  merhaba
  babam 1985 yılında vefat ettı ve bagkurluydu esim ıse 2014 yılında vefat ettı sgk lıydı.
  esımden maas alıyorum ancak babamdan da dul yetım maaşı alabılırmıyım?
  saygılarımla

 38. Bekir dedi ki:

  Slm annem babadan dolayı ssk dan maaşa almaktadır babasininda maaşını almak istiyor bu mümkün mü dedemde ssk dan emekli babam 1999 dedem 2014 ölümü

 39. ztz dedi ki:

  mrb;
  bağkurdan emekl eşi vefat eden kadın , ssk dan emekli babasının maaşından alabılmek için nereye başvuru yapmak gerekiyor .
  Şekil şartları tutuyor.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SGK il müdürlüklerine başvuru yapması gerekmektedir.

 40. Serap Akgün dedi ki:

  Merhaba ben ssk emeklisi dul bayanim.babam 2008 den sonra vefat etti.bagkur emeklisiydi.maasini alabilirmiyim

 41. Mehmet dedi ki:

  Ben vefat eden eşimden kalma Bağkur maaş alıyorum annem de Bağkur maaşı alıyordu annem vefat edeli 3ay oldu çift maaş alabilir miyim ??

 42. Yasemin dedi ki:

  Merhaba

  Annem emekli sandigi emeklisi ve dul. Yeni yasaya göre hem kendi emeklisini hemde babasından yetim ayligi alabilir mi? Babasi ozel banka emeklisi yani ssk emeklisi.

  Teşekkürler

 43. Kaya dedi ki:

  Babam 2012 yılında vefat etti prim eksik diye annem emekli olamadı annem dul maşı alıyor 2002 yılında annesini kaybetti çift maaş alabilir mi

 44. Hüseyin dedi ki:

  2001 SSK girişliyim prim gün sayım kaç olmalıdır benden kaç gün istenmektedir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1999 – 2008 yılları arasında sigorta başlangıcı olanlar 7000 prim günü 25 yıllık hizmet süresi şartı mevcut.

 45. Hülya dedi ki:

  Babam SSK lı 2001 de vefat etti dedem SSK lı 1980 de vefat etti Annem her ikisinden kalan maaşı alabilir mi

 46. Ayten dedi ki:

  Babam SSK emeklisidi öldü. bende emekliyim 4 yıldan beri şu an ayrıldım eşimden babaminn maasini alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kendinize ait emekli maaşı alırken babanızdan maaş alamazsınız.

 47. Seval Ayvaz dedi ki:

  17 Ağustos 1994 de eşim öldü. Emekli sandığından dul maaşı almaya başladım. 2003 de annem öldü. Babamın çiftçi bağkurundan emekli olması nedeniyle yetim maaşı almaya başladım. 2015 e kadar her iki maaşı aldım ancak sonra kanun değişti deyip yetim maaşını kestiler ve geriye dönük borç çıkardılar. 19000 tl civarındaki borcu mahkemeye vererek durdurduk ancak yetim maaşı alamıyorum. Sebebi nedir? Ne yapmam gerekiyor. Eskişehir SGK ya sordum çiftçi Bağ-Kur’lu olduğu için babamdan yetim maaşı alamayacağım söylendi. İlginiz için teşekkür ederim.

 48. Ayten kasapoğlu dedi ki:

  Eşim emekli sandığı emeklisi 1997 de vefat etti. Babam bağkur emeklisi 1999 da vefat etti. 7 sene önce babamın maaşı bağladı fakat sgk maaş alamazsın diyerek eşimin maaşından faiziyle beraber 3 sene boyunca kesinti yaptı. Şimdi yazdığınızda göre çift maaş alma hakkım varmış sanırım peki faiziyle geri ödediğim parayı Alabilir miyim ??? Cevap verirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

 49. Tarkan dedi ki:

  Babam emekli sandığı emeklisiydi 2019 yılında vefat etti annem dul maaşı alıyor, annem ssk emeklisi 2014 yılında vefat etmiş babasından yetim maaşı da alabilirmi. Çift maaş mümkün mü

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kendisi emekli maaşı aldığı için babası eğer emekli sandığı emeklisi değilse maaş alamaz.

 50. Duygu Erdoğan dedi ki:

  Ben ÖZEL SANDIK emeklisiyim ve bekarım,babam 14/12/2017 tarihinde vefat etti,SSK emeklisiydi.Kardeşim evli olduğu için yetim ayliği dan faydalanamiyor,sadece annemi faydalandirdik.Bu sartlarda ben de babamdan yetim ayligi alabilir miyim?

 51. YELİZ dedi ki:

  iyi günler benim babam vefat etti 2001 sigortadan annem babamın emekli aylığını alıyor ananem de 2001 de vefat etti annem hem babamın hem hem dedemin maaşını alabilirmi?

 52. Lale Hatice Şahin dedi ki:

  Ben ssk emeklisiyim, babam ssk emeklisi 2003 te vefat etti annem hem babamın hemde bağkur dan kendi emekli maaşı almakta , ben bekarım annemin vefatından sonra anne yada babamın maaşını alabilirmiyim, ,,,,,=ayrıca annem hayattayken babamın maaşını alabilirmiyim… teşekkürler

 53. Savaş genç dedi ki:

  Slm ben savaş annem 1982 yılında iş kazasında vefat etti tazminatı alındı üç kardeşe maaş bağlandı ben erkek 18 de kesildi ablamın biride evlenince aylık sadece yanımızda kalan bekar ablam alıyor ablamin bir ayagi sakat sadece diz kapagi bukulmuyor ayagi duz duruyor yürumesine engel deyil okur yazarligi yok şimdi bu ablam devletten baska bir maas almagibi bi kanuni haklari varmidir saygilar

 54. Turgut Develi dedi ki:

  Merhabalar; 20.02.1971 doğumluyum.01.12 .1994 sigorta başlangıcı, 8210 prim günü mavcut.Ne zaman emekli olabilirim ?.. Ayrıca 92-92 yılları arası 15 ay askerlik hizmetim var.Borçlanma yapabilirmiyim ? Emeklilik için ne kadar etkisi olur ve ne kadar ne şekilde borçlanmalıyım?

  1. Özlem çetin dedi ki:

   Merhaba…ben ssk emeklisiyim..babam 1997de vefat etti..onun ssk emekli ayligini 2021ekim ayina kadar annem aliyordu..annem vefat ettikten sonra babamin ayligini basvuruda yapabilir miyim..ikimizde ssk emeklisiyiz ben dulum…

 55. Telmize Erenses dedi ki:

  Annemden Emekli Sandığı maaşı alıyorum, kendimde SGK emeklisiyim. Annem 2001 yılında vefat etti. Çift Maaş almaya devam edecekmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet maaş almaya devam edeceksiniz.

 56. Wish dedi ki:

  Merhaba son yaziniza gore bir sorum var babam 97 yilinda vefat etti maaşi anneme kaldi ben 2008 yilinda esimden ayrildim 20014 de annem vefat edince maasini almaya basladim 2018 martta kendim emekli oldum babamin maasini alma sansim hic yokmu acaba bu aya kadar aliyordum ama babamin maasini kestiler alan kisi o kadar cokki ayrica emekli maasim 1000 tl ve yetmiyor babamin maasini alma sansim hic yokmu acaba bilgilendirirseniz cok sevinirim

 57. Zeynep Ülkü Karaarslan dedi ki:

  1976 dan 1983 e bağkur emeklisi babamdan yetim maaşı aldım.Evlendim.Çalışmaya başladım(1983).1989 yılında boşandığımda çalışmakta idim.2004 yılında emekli sandığından emekli oldum.Emekli maaşımın yanında bağkurdan yetim aylığı da alabiliyor muyum?

 58. ŞAHİNDE KORAN dedi ki:

  Annem ssk lı ve 28.06.2017 tarihinde vefat etti.Ben dul kızıyım ve emekli sandıgından maaş alıyorum.Annemin maaşı bana bağlanabiliyor mu? Teşekkür ederim.

 59. Ebru Dicle dedi ki:

  İlgiliye,
  Annem,dul ve emekli sandığı emeklisi ve tek maaş (sadece kendi maaşını alıyor.,ve babası avukat ve ssk emeklisi idi.).Dedem,(yani annemin babası,avukat ve ssk emeklisi olarak, 1975 yılında vefat etti.)Annem, ssk emeklisi babasından yetim aylığı alabilir mi?
  Bu konuda bize bilgi verirseniz çok mutlu olacağız.
  İyi günler dilerim.
  Ebru Dicle-Fizik Mühendisi

 60. Elif Duygu Erdoğan dedi ki:

  Banka emeklisiyim,banka ozel sandigindan emekli maasimi aliyorum,14/12/2016 tarihinde vafat eden babamin dul maasi anneme baglandi,bu sene babamin maasindan adima dusen %25 lik kismi almak istiyorum.Ozel sandiklarla ilgili istisna var midir?Babamin maasindan ben de faydalanabilir miyim? Tesekkurler

 61. gökçen dedi ki:

  mrbalar ssk emeklisi babam 2007 yılında vefat etti anneme dul maaşı bağlandı daha sonra ssk kurumundan Tarım/Çiftçi Bağkurlu babasındanda maaş alabileceği söylendi ve bir süre sonra anneme babasındanda maaş bağlandı bir süre bu maaşı aldı. 2015 yada 2016 tarihinde Tarım/Çiftçi Bağkur babasından aldığı maaş kesildi ve geriye dönük olarak 20000 tl borç çıkardılar ve bu borcuda şimdi eşinden aldığı ssk maaşında kesiyorlar. bu konuda bilgi verebilimisiniz .iyi çalışmalar.

 62. Sevda Coşkun dedi ki:

  İy akşamlar…
  Benim merak ettiğim şunlar..
  SSK lı çalışmakta olan bekâr bir bayan vefat etmiş annesinin ve vefat etmiş babasının her ikisininde emekli aylığını ayrı ayrı üç maaş şeklinde alabilir mi..

  Sadece birinin aylığını alabilir diyorsanız diğerinin aylığını kim alabilir..

  Not.. her ikisi de 2008 den önce vefat etmiş.. ve bayan da hâlâ SSK lı olarak çalışıyor…

  Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.. mail de yollayın siniz..
  Teşekkürler..
  İy akşamlar…

 63. Fatma dedi ki:

  Çalışan kadın, vefat eden bagkurlu babasının maaşından faydalanabilir mi?

 64. MELTEM dedi ki:

  BABAM SSK İSCİ EMEKLİSİ
  ANNEMİN BABASİDA SSK EMEKLİSİ
  BABAM 2014 ŞUBAT AYİNDA VEFAT ETTİ
  DEDEM İSE YAKLAŞIK 1986 YILINDA VEFAT ETTİ

  ANNEM SUAN BABAMİN MAAŞINI ALIYOR FAKAT DEDEMİN MAASİNDAN ALMAK İSTİYORUZ

 65. taner dedi ki:

  babam mart 2008 de öldü maaşını alıyorum eşimden ayrı olduğum için ssk lı işte çalışabilirmyim

  1. Murat dedi ki:

   Babam 2018 de vefat etti emekli sandigindan maasini annem aliyor suan dedemde vefat etti bağkur emeklisi oda annem onun maasinida alabilirmi?

 66. pınar kunt dedi ki:

  Merhaba

  Ben ssk’lı çalışanım. Aynı zamanda engelli emekli oldum. Babam 2004 yılında vefat etti. ondan aylık alma şansım var mı?

  1. ilhami ortac dedi ki:

   Merhaba, annem vefat eden babamdan ve dedemden emekli maasi alıyordu. Babam emekli sandığı emeklisi dedem ise bağkur emeklisiydi. 2003ten önce vefat ettiler. Bu iki maaşın asgari ücreti geçtiğini belirterek dedemin maaşını kestiler. Böyle bir durum söz konusu olabilir mi ? Tesekkurler

 67. Halil acikbas dedi ki:

  Emekli sandığından emekli oldum tekrardan çalışmaya başlayacağım çalışacağım kurum ziraat odasi emekli maaşım veya odadan alacağım maaştan kesinti olurmuş teşekkür ederim