• 2018 Evde Bakım Aylığı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir


  Evde bakım aylığı, devamlı olarak muhtaç bir akrabasını veya yakınını bakımını üstlenen ve koruyan vatandaşlara devlet tarafından ödenen maaştır. Bu maaştan yararlanabilmek için bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlar yerine getirildiği durumlarda evde bakım aylığı alınabilmektedir.


  Devlet bu aylık türünü özel bakım gerektiren vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için vermektedir. Maddi imkânsızlıkları olan kişilerin evde bakım maaşı ile birlikte şahsi ihtiyaçlarını giderebilmektedirler. Bu aylığı alabilmek için belirlenmiş kimi şartlar mevcuttur.

  Evde Bakım Aylığından Yararlanabilmenin Şartları Nelerdir

  Evde bakım aylığı şartları nelerdir sorusunu genelde evinde özel gereksinimli bireylerle bakmakla yükümlü olan kişiler sormaktadır. Evde bakım aylığından yararlanmak isteyenler için şartlar çok önemli bir noktadır. Çünkü hasta kişinin hastalığı ne olursa olsun eğer bakım aylığı alabilecek şartlarla uyuşmuyorsa bu maaştan faydalanamaz. Bu durumla ilgili belirtilen şartlar şunlardır;

  • Hastanın bakıma muhtaç olması
  • Ailenin gelir durumunun hesaplanıp tespit edilmesi
  • Hasta olan kişinin ağır engelli olduğunu kanıtlayacak sağlık kurulu raporu olması

  Bu şartları biraz açmakta fayda var. İlk olarak hastanın bir başka kişi tarafından bakıma muhtaç olması durumu demek hastanın engeli bulunmasına rağmen kendi başına hayatını idame ettirebilecek kapasitede olmasıdır. Eğer engelli birey şu ihtiyaçları kendi karşılayabiliyorsa bakıma muhtaç değildir demektir;

  • Yemeği kendisi yiyebiliyorsa
  • Tuvalet ihtiyacını tek başına giderebiliyorsa
  • Banyo ihtiyacını tek başına çözebiliyorsa
  • Evde tek başına kalabiliyorsa
  • Bulaşıkları ve çamaşırların yıkanma işlemeni yapabiliyorsa
  • Çevresine ve kendisine zarar vermiyorsa
  • Kendi başına soyunup giyinebiliyorsa
  • Merdiven inip çıkmakta sorun yaşamıyorsa

  Gibi ihtiyaçları kendisi çözebilen hastalar eve bakım aylığından faydalanamazlar. Bu maaştan faydalanmak isteyenlerin mutlaka bakıma muhtaç kriterleri olması gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ailenin gelir durumunun hesaplanması da şu şekilde yapılmaktadır. O aile içinde ikamet etmekte olan şahısların kişi başına düşen yaklaşık gelirlerinin hesaplanması işlemidir. Günümüzdeki asgari ücret tutarının üçte ikisinden fazla gelir elde ediliyorsa evde bakım aylığı verilemez. Yani evde yaşayan kişilerin ortalama geliri 967 liranın altında olması gerekmektedir. Eğer bu rakamdan fazla bir gelire sahipse bakım maaşında yararlanamaz.

  Son olarak ise ağır engeli bulunduğuna ilişkin bir sağlık raporu olması gerekmektedir. Bu rapor tam kapasiteli bir hastaneden alınmak zorundadır. Sağlık raporu alacak kişinin en az %50 engeli bulunması gereklidir. Ayrıca raporun ağır engelli olan kısmında evet mührü bulunmalıdır. Bu rapor bu şekilde hazırlanmadığı takdirde gene evde bakım aylığından faydalanamaz. Evde bakım aylığı şartları nelerdir sorusunun yanıtları bunlardan ibarettir.

  Evde Bakım Aylığı Ücretleri Kaç TL Oldu

  Evde bakım aylığı her ay alınmaktadır. Bilindiği gibi her yılbaşında asgari ücret tespit kurulu yeni yılda asgari ücrete yapılacak zammı ve asgari ücretin ne kadar olacağını tespit eder. Yeni yılda yapılan zamlarla birlikte evde bakım aylığının ücretlerinde de iyileştirmeler olmuştur. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren evde bakım maaşı 1068 lira olarak belirlenmiştir. 2018 evde bakım aylığı net olarak 1085 liradır.

  Eğer sizinde ikamet ettiğiniz evde %50 oranında engel taşıyan bir birey mevcutsa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine müracaatlarınızı yapabilirsiniz. 2018 evde bakım aylığı almak istiyorsanız ve evde bakım aylığı nasıl alınır sorularının cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

  Evde Bakım Aylığı Almak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

  Yukarıda belirtilen kriterle sahip olan yurttaşlar, bu sorunlarını belgelemek zorundadır. Belgelerini tamamladıklarından sonrasında ise başvurularına gerçekleştirebilirler. Başvuru işlemleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine yapılacaktır. Bu başvuruyu hastanın vekaletini alan kişi hastaya bakacak kişi olmadan başvuru işlemleri gerçekleştirebilir. Evde bakım maaşı için müracaat işlemi için istenen belgeler şunlardır;

  • 1 adet vesikalık fotoğraf
  • Engeli ispat eden sağlık kurulu raporu
  • Engelli birey ile aynı yerde ikamet eden işyeri sahibi varsa o şahsa ait geçici vergi beyannamesi
  • Engelli kişi boşanmış ise boşanma kararı
  • Engelli bireyin sahip olduğu mülk kirada ise kira kontratları, eğer mülkün boş olması durumu halinde ise mahalle muhtarından temin edilecek olan mülklerin boş olduğuna ilişkin bir yazı
  • Bakıcı ve engelli birey adına yaşadıkları adrese dayalı vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ikametgâh adresi belgesi, bu belgeler nüfus müdürlüğünden temin edilecektir.

  Bu belgeler kesinlikle eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır.

  2018 Evde Bakım Aylığı İçin Akrabalık Olma Şartı Var mı?

  Bir kişinin evde bakım aylığı alınabilmesi için kendisi ile hasta arasında akrabalık ve kan bağının olması şarttır. Engelliye bakan kişi hasta ile aynı evde yaşamalıdır. Fakat aynı evde yaşayan herkes bu maaşı alamıyor sadece o kişinin sorumluluğunu alan kişi bu maaşı alabiliyor. Bu konu ile ilgili yönetmelikte üvey olan akrabaların da evde bakım aylığından faydalanabileceği belirtilmektedir.

  Engelli bireye bakacak olan kişinin engelli bireyle aynı evde oturması şartı da yine ilgili yönetmelikte mevcuttur. Aynı evi paylaşmadığı zaman bakım hizmetinin kusursuz bir biçimde yerine getirilemeyeceği düşünüldüğünden evde bakım aylığı ödenmiyor.

  Bu kurallar çerçevesinde başvurular değerlendiriliyor. Eğer aksi bir durum olmadığı takdirde vatandaşlara evde bakım aylığı bağlanıyor ve her ay düzenli olarak ödeniyor.

  Engelli yakını iseniz ve durumunuz yukarıda belirttiğimiz şartlara uygunsa Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüklerine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Evde bakım aylığı nasıl alınır sorusunu cevaplamış olduk.

  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir

  Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

  Doğum Yardım Parasına Ne Zaman, Nasıl Başvurulur?  tıkla sorunu sor

  2018 Evde Bakım Aylığı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ferdi Gündoğdu dedi ki:

   Merhaba kardeşim zihinsel engelli annem ona bakım parası alıyor du kesildi bu konuda ne yapmamız lazım şikayet edebileceğim Bir kurum warmi kardeşim bakıma muhtaç.

  Sorunuzu Yazın