SGK

2020 Evde Bakım Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2020 yılında evde bakım aylığının tutarını kişinin engel oranı belirlemektedir. Gerekli belgeler ile beraber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın görevlendirdiği kurumlara başvuru yaparak maaş alınabilmektedir. Engelli birey üzerinden evde bakım parası almak isteyen bakıcılar; engelli bireyin birinci dereceden akrabaları ve bu akrabalarının eşleri olabilmektedir.


Evde Bakım Aylığı Başvurusu İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Evde bakım maaşı başvuru koşulları aşağıda belirtilmiştir:
 • Tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporunun alınması gerekmektedir. Muayene sonucunda da %50 ve üzerinde engel oranının çıkması istenmektedir.
 • Alınacak olan sağlık raporundaki ağır engelli kısmında evet yazması gerekmektedir.
 • Evde bakım maaşı için başvuru yapacak olan kişilerin, herhangi bir yardım olmadan günlük işlerini halledemiyor olmaları gerekmektedir. Yemek yeme, su içme, tuvalete gitme, kişisel temizliğini yapma, yürüme gibi ihtiyaçları tek başına yerine getiremiyor olması gerekmektedir.
 • Üzerinden evde bakım aylığı alınacak olan kişilerin sigortalarının olmaması istenmektedir. Herhangi bir ek gelirleri de olmamalıdır.

Evde Bakım Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evde bakım maaşı başvuru evrakları aşağıda verilmiştir:
 • Evde bakım maaşı başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Engelli bireyin kimlik belgesi istenmektedir.
 • Başvuru sahibinin 2 adet vesikalık fotoğrafı talep edilmektedir.
 • Sağlık kurulu raporu alınmalıdır. Bu raporda %50 ve üzerinde engelin bulunduğu yazmalıdır.
 • Engelli bireyin vasisinin kimlik belgesi fotokopisi talep edilmektedir.
 • Mahkeme onaylı vasilik belgesi istenmektedir.
 • Hane halkının üzerine kayıtlı olan gayrimenkul var ise; bu gayrimenkullerin tapu örnekleri gereklidir.
 • Bakıma muhtaç olan engelli bireyin aynı hane içinde yaşadığı kişilerin kimlik belgeleri talep edilmektedir.
 • SGK gelir testi gereklidir.

Evde Bakım Aylığı Başvurusu Yapabilecek Olanlar Kimlerdir?

Evde bakım maaşı başvurusu yapabilecekler şu şekildedir:
 • Engelli bireyin çekirdek ailesinin bireyleri başvuru yapabilmektedir. Çocuklarının öz veya üvey olması fark etmemektedir.
 • Kişinin anne ve babasının başvuru hakkı bulunmaktadır.
 • Kardeşi, kardeşinin eşi, kardeşinin çocukları ve kardeşinin çocuklarının eşleri aylık için başvuru yapabilmektedir.
 • Eşinin annesi, babası, kardeşleri, kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları evde bakım aylığı alabilmektedir.
 • Amca, hala, dayı ve teyze çocukları evde bakım maaşı alabilmektedir.
 • Amca, hala, teyze ve dayıların eşleri de başvuru yapabilmektedir.

Evde Bakım Aylığı Başvurusu Hangi Kuruma Yapılmalıdır?

Evde bakım maaşı başvuruları ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüğü ilgilenmektedir. Bu kurumun yetkilendirdiği kurumlara başvuru yapılabilmektedir.

Evde Bakım Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il veya ilçe merkez binalarına gidilmesi gerekmektedir. Kuruma gerekli belgeler ile beraber gidilmesi durumunda başvuru işlemi tamamlanabilmektedir.

Evde Bakım Aylığı Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Evde bakım maaşı başvuru sürecinin sonuçlanabilmesi için değerlendirme heyetinin rapor oluşturması gerekmektedir. Raporun oluşturulabilmesi için ise bir inceleme süreci bulunmaktadır. Başvurunun SHÇEK İl Müdürlüğü’ne ulaşması ile beraber bu süreç başlamaktadır. Herhangi bir aksilik yaşanmaması durumunda ise; ortalama 3 ay ile 6 ay arasında bir sürede evde bakım aylığı başvuruları sonuçlandırılmaktadır.

Evde Bakım Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı sorgulaması için izlenmesi gereken adımlar aşağıda açıklanmıştır:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan size nasıl yardım edebilirim kısmına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazılmalıdır veya e-hizmetler kısmından bu kurum bulunmalıdır.
 • Ardından kurum ile yapılabilecek işlemlerin listesi içerisinden Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama seçilmelidir.
 • Açılan sayfada kimlik doğrulaması istemektedir. 5 farklı yöntem ile kimlik doğrulaması yapılabilmektedir. E-devlet şifresi ile, mobil imza ile, elektronik imza ile, T.C. kimlik kartı ile veya internet bankacılığı ile kimlik doğrulaması yapılabilmektedir. E-devlet şifresi ile yapmak için ise PTT şubelerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi almış olmak gereklidir.
 • Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra açılan sayfadan evde bakım aylığı sorgulama sonuçları görülebilmektedir.

Evde Bakım Aylığı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

2020 Evde Bakım Aylığı Maaşı Ne Kadar Oldu ?

Evde bakım maaşı, üzerinden bakım parası alınacak olan engelli bireyin engel oranına göre değişiklik göstermektedir.

Evde bakım maaşları ise şöyledir:
 • 18 yaş altı bakıma muhtaç engelli yakını olan vatandaşlara ödenen aylıkların tutarlar 567,97 TL
 • Ağır silikozis hastalığı bulunanlar için aylıkların 1.562,86 TL
 • % 40 – 69 arası engelli aylıklarının aylıkları 567,97 TL
 • % 70 ve üzeri engelli raporu olan vatandaşların aylıklarının da 851,95 TL

Maaşı Olan Bakıcı Evde Bakım Aylığı Alabilir Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında maaş alan bir kişi, engelli bir bireyin bakıcısı olarak evde bakım maaşı da alabilmektedir. Bu noktada önemli olan kişinin maaşının olup olmaması değildir. Hanede kişi başına düşen gelir tutarı önemlidir. Kişi başına düşen gelir eğer 967.27 TL’yi geçmiyor ise; bu durumda evde bakım maaşı alma kriterleri karşılanmıyor olmaktadır.

Evde Bakım Aylığının Kesildiği Durumlar Nelerdir?

Evde bakım maaşının kesildiği ve haklı itiraz yapılması durumunda yeniden bağlandığı haller aşağıda sıralanmıştır:
 • Bakıcı eğer bakmakla yükümlü olduğu hasta kişinin yanında günde 8 saatten daha az süre ile duruyor ise; tespit edilmesi durumunda alınan aylık kesilmektedir.
 • Hastaya yeterli şartlar sağlanamıyor ise ve bakım şartları kötü ise; verilen aylık kesilmektedir. Ayrıca eğer bakıcının hastaya şiddet uyguladığı tespit edilir ise de aylık kesilmektedir.
 • Evde bakım maaşı alabilmek için gerekli olan gelir düzeyi aşılır ise; bu durumda aylık kesilmektedir.
 • Mal varlığı artan ve şartları sağlamayan kişilerin maaşları kesilmektedir.

Evde Bakım Aylığının Kesilmemesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Evde bakım maaşının ödemesinin kesintisiz devam edebilmesi için yapılması gerekenler şunlardır:
 • Evde bakım aylığı alabilmek için gerekli olan raporun süresine dikkat edilmelidir. Raporun süresinin bitmesi ile beraber evde bakım maaşı kesilmektedir. Bu yüzden rapor süresi bitmeden önce yeni rapor çıkartmak için gerekli işlemlere başlanmış olması gereklidir. Yeniden rapor alındıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine bu rapor götürülmelidir veya postalanmalıdır.
 • Evde bakım maaşı alan kişilerin ikamet ettikleri adresi değiştirmeleri durumunda bunu yetkililere 15 gün içerisinde bildirmeleri gerekmektedir. Bildirmemesi durumunda haksız yere evde bakım aylığı alıyor olarak farz edilmektedir. Bu da hakkında yasal süreç başlatılması ve aylığının da kesilmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca bildirim yapmadan aldığı aylık da haksız yere alınmış olarak geçtiği için geri talep edilmektedir.

Üzerinden Evde Bakım Aylığı Alınan Kişi Ölürse Ne Yapılmalıdır?

Üzerinden evde bakım aylığı alınan kişinin vefat etmesi halinde; aylığın kesilmesi gereklidir. Dolayısı ile de bu vefatın yetkili kurumlara bildirilmesi gereklidir. Bunun için verilen yasal süre 15 gündür. 15 gün içerisinde ölen kişinin aylığının kesilmesi için bildirimde bulunulmaz ise; aylığı alan kişinin hakkında yasal işlem başlatılmaktadır. Ayrıca haksız yere alınan aylıklar sonradan tespit edilmeleri halinde geri istenmektedirler.

Evde Bakım Aylığı Ne Zaman Yatar?

Evde bakım aylığı her ayın 15 ile 31’i arasında vatandaşların hesaplarına yatırılmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahipleri kişilerin hesaplarına aktarılmak üzere her ay hesaplara aktarılan evde bakım maaşını sorgulamak için vatandaşların T.C. kimlik numaraları ve e – devlet şifreleri ile e – devlet kapısı üzerinden sorgulama yapmaları da mümkündür.

Tüm gelirlerinin toplamı esas alınarak, hane içinde yaşayan kişi başına düşen aylık miktarın, belirlenen asgari ücretin 2/3’ünden az olduğu ve bakıma muhtaç engelli vatandaşlar için verilen evde bakım aylığı her ay ihtiyaç sahibi kişilerin hesaplarına ayın 15 ve 31’i arasında yatırılmaktadır. E – devlet üzerinden evde bakım maaşı sorgulanabilir.

İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir

Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

Doğum Yardım Parasına Ne Zaman, Nasıl Başvurulur?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Merhaba,
  Babam 4. evre kanser hastası. Bakımını annem yapıyor ve babamın emekli aylığından başka gelirleri yok. Ayrıca oturdukları ev kira. Annem bakım aylığı alabilir mi ve ne yapması gerekiyor?

  1. Merhaba,

   2020 yılı için evde bakım maaşı kişi başı geliri 1270,75 tl nin altında ise ve bakımı yapılan kişi ağır engelli bakıma muhtaç ise evet alabilir. Verdiğiniz bilgilere göre bu kriterlerin sağlandığı gözüküyor. Öncelikle rapor için hastaneye başvurun. Sonra bu rapor ile Sasyal yardımlaşma müdürlüklerine başvurmanız gerekecek.

 2. Günaydın bı sorum olacak beim yüzde 80 engelli kardeşim var ben bakım maaşı alıyorum ilaç larini yazdırdım eczaneden ilaç larini alamadım ilaçlar rapor lu kardeşim SSK ya borç lu çıktı ggs borcu diye 250.tl.kasimda yetim maaşı için heyete girecek yetim maaşı na baglansa bile ben bu borcu odicekmiyim ben bakım maaşı aldım için her ay 77 TL. odicekmisim SSK daki abi öyle söyledi böyle birşey varmı acaba kardeşim 33 yaşında cevap için teşekkürler

 3. İyi günler 42 yaşındayım kalp pili takıldım %100 sağlık raporum var raporda tam bağımlı ve çalışamaz ibaresi var maalesef asgari ücretli çalışıyorum bakım parası alma imkanım varmı ??

  1. Merhaba,

   Asgari ücretli olarak çalışabildiğiniz için bakım parası ödenmez.

 4. Merhaba Annem 89 yaşında yatalak emekli maaşı var aldığı maaşı var aldığı maaş bakıcısına yetmiyor yaşlı bakım maaşı almak istiyorum nereye başvurayım bilemedim

 5. Yabancı uyruklu bir bayanla evliyim.Bakıma Muhtaç annesi yatalak hasta yabancı uyruklu haytaya da bakım parası alınabilirmi.

 6. Annem bakıma muhtaç maaşı 1.540 tl ama kira veriyor yalnız yaşıyor sağlık raporu alınabilecek durumda . Bu durumda bakım maaşı alabilirmiyiz.

 7. evde bakim maasi almak icin basvurduk.ama anne ve baba calisiyor diye bize vermediler.rapor %80 agir engelli ve bakima muhtac cocugumuz var.4 kardes.bakici olarak 1.derece akraba istiyorlar .kimsem yok.cocugun anne,babasi calisiyorsa bakici parasi anneye veya babaya verilmiyor mu.babamizin vesayeti de var.sofor olarak calisiyor.ben de devlet memuruyum.kendim bu maasi alamam mi

 8. merhaba ben diyaliz hastasıyım yüzde 90 raporum var ve çogu zaman yürüyemiyorum bile evliyim ama eşim cezaeinde 22 yaşındayım 12 yıldır diyalize giriyorum ve sıgıntı gibi milletin evinde kalıyorum bana annemin kuzeni sahip çıkıyor o bakıyor bakım ücreti alma durumumuz varmı

 9. Merhaba kardeşim zihinsel engelli annem ona bakım parası alıyor du kesildi bu konuda ne yapmamız lazım şikayet edebileceğim Bir kurum warmi kardeşim bakıma muhtaç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu