Engelli

Engelli Hakları Nelerdir, %40 Engelli Hakları Neleri Kapsar

2020 yılında %40 engelli vatandaşların haklarına bakıldığında; 5378 sayılı Engelliler Yasası kapsamında hakları belirtilmektedir. Engelli bireyler engelli kimlik kartı alarak sosyal hayat içerisinde kendilerine sunulan avantajlardan daha kolay bir şekilde yararlanabilmektedirler.


Engelli Kimlik Kartı Nedir?

Engelli kimlik kartı; en az %40 ve üzerinde engeli bulunan kişilere verilen bir karttır. 19 Temmuz 2008 tarihinde, Engelliler Veri Tabanı Oluşturulması ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik kapsamında engelli kimlik kartı verilmesi Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Süresiz olarak verilen ve yenilenmesi gerekmeyen bir karttır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlükleri aracılığı ile kart başvurusu yapılabilmektedir. Aynı zamanda e-devlet sistemi aracılığı ile de başvuru yapabilmek mümkündür. Başvuru yapıldıktan sonra en geç 7 gün içerisinde kart başvuru sahibine teslim edilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli kimlik kartı almak isteyenlerin başvuru sırasında sunması gereken evraklar aşağıda sıralanmıştır:

 • Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi olmalıdır.
 • Engelli kimlik kartı almak istenildiğine dair başvuru dilekçesi gereklidir.
 • 2 tane vesikalık fotoğraf istenmektedir.
 • Sağlık kurulu raporu gerekmektedir. Bu raporda en az %40 oranında engelli olunduğunun belirtilmesi gereklidir. Raporun aslı sunulamıyor ise; aslı gibi olduğunu belirten onaylı örneği ile de başvuru yapılabilmektedir.
 • Engelli bireyin refakatçisine refakatçi kartı çıkartılacağı için refakatçi kartı dilekçe örneği istenmektedir.
 • Var olan engelli kimlik kartını kaybedenler, kayıp kart dilekçesi yazmalıdır.
 • Engel oranında değişiklik olanların engel oranı değişikliğini bildiren dilekçe ile başvuru yapmaları gereklidir.

Engelli Kimlik Kartının Avantajları Nelerdir?

Engelli kimlik kartının kullanım alanları ve faydaları aşağıda açıklanmıştır:

 • Sinema ve tiyatro gibi sanatsal faaliyetlere gidecek olan kişiler bu kart ile avantajlı bilet alabilmektedirler. Ayrıca devlet tiyatrosuna gidecek olanlar engelli kimlik kartlarını gösterdiklerinde herhangi bir ücret ödemeden tiyatro izleyebilmektedirler.
 • Toplu taşıma araçlarını herhangi bir ücret ödemeden kullanabilmektedirler. Ağır engelli olan bireylerin ise; hem kendileri hem de refakatçileri ücretsiz seyahat gerçekleştirebilmektedir.
 • Şehir içi otobüs seferlerinde engelli bireylere %30 oranında indirim verilmektedir. Şehirlerarası otobüs bileti alan engelli bireylerin refakatçilerine herhangi bir indirim uygulanmamaktadır.
 • Engelli bireyler uçuşlarını Türk Hava Yolları aracılığı ile gerçekleştirdiklerinde; iç hatlar için %20, dış hatlar için %40 indirimli bilet alabilmektedirler. Doktor tarafından engelli bireyin refakatçisiz seyahat edemeyeceği onaylanır ise; bu durumda refakatçi de %20 indirim ile bilet alabilmektedir.
 • Açık öğretime kayıt yaptıracak olan engelli bireyler, kayıt ücreti ödememektedirler.
 • H sınıfı sürücü belgesi olan engelli bireyler; yurt dışından araç almaları durumunda gümrük vergisi ödememektedirler.
 • ÖTV indirimi ile alınmış olan araçlarını engelli park yerlerine park edebilme imkanları bulunmaktadır. Ayrıca belediyeye başvurmaları durumunda; kendi evlerinin önüne engelli park yeri yapılmasını talep edebilmektedirler.
 • Otobanlarda araçların park edilmesi yasaktır. Fakat engelli bireylerin 15 dakikaya kadar yol kenarında durabilme hakları vardır.

Engelli Vatandaşların Üniversitedeki Hakları Nelerdir?

Engelli vatandaşların üniversite eğitimleri sırasında sahip oldukları haklar ile ilgili bilmeleri gereken noktalardan aşağıda bahsedilmiştir:

 • Engelli Öğrenci Birimi, her üniversitede oluşturulan ve engelli bireylerin yararlanabilecekleri bir birimdir.
 • Üniversiteye yerleşecek olan engelli bireylere bazı üniversiteler tarafından ek puan verilebilmesi mümkündür.
 • Üniversite kaydını gerçekleştiren engelli bireylerin Kredi ve Yurtlar Kurumu’na başvurmaları durumunda; yurtlardan öncelikli olarak yararlanabilmektedirler.
 • Bazı üniversiteler öğrencilerden talep ettikleri öğrenim ücreti tutarını, engelli öğrencilere indirim yaparak sunmaktadırlar.
 • Açık öğretim fakültelerinde okuyan engelli bireyler harç ücreti ödememektedir. Ancak engelli bireyin bitirmesi gereken süre içerisinde okulunu bitirememesi durumunda kendisinden harç ücreti talep edilmektedir. Bu ücret indirimli bir tutarda olmaktadır.
 • Otizmli üstün yetenekli bireyler; YÖK’ün onay vermesi durumunda YGS’ye girmeden Güzel Sanatlar Bölümlerine girebilmektedirler.
 • Görme, işitme ve ortopedik engelli öğrencilerin yerleştikleri üniversiteler; bu öğrenciler için uygun ortamı, araçları ve gereçleri hazırlamalılardır.

Engelli Çocuklara Sunulan Eğitim Hakkı Nedir?

Zorunlu eğitim kapsamında olan engelli çocuklar; engelleri dolayısı ile örgün eğitim kurumlarından yararlanamıyorlarsa, bu durumda kendilerine evde eğitim hizmeti sunulmaktadır. Okul öncesi, ilköğretim ve özel eğitim programları kapsamında eğitim alacak olan çocuklar için geçerli olan bir haktır. Özel eğitim hizmetlerinden yararlanmak isteyen çocukların sağlık kurulu raporu ile beraber Rehberlik Araştırma Merkezlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Engellilerin eğitim haklarının engellenemeyeceği, 5378 sayılı Engelliler Kanunu’nun 15. Maddesi kapsamında açıklanmıştır.

Engelli Vatandaşlara Tanınan EKPSS Hakkı Nedir?

Engelli vatandaşların haklarına bakıldığında; kamu personeli olmak isteyenlerin EKPSS’ye girmeleri gereklidir. 2 yılda bir yapılan bir sınavdır. Engel grubu ayrımı yapılmadan bütün engelli bireylerin katılabilecekleri bir sınavdır. Atamalar sınav ve kura sistemi ile yapılabilmektedir. Lise, ön lisans ve lisans mezunları için sınav yapılmaktadır. Ancak ilköğretim ve ortaokul mezunlarının kura ile atanması gereklidir. Sınava girenler daha sonradan kuraya katılamamaktadır. Engelliler için ilk kamu personeli seçme sınavı 2012 yılında yapılmıştır.

Engelli Vatandaşlar Malulen Emekli Olabilirler Mi?

Malulen emeklilik; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında çalışma gücünün en az %60’ını kaybetmiş olan bireylerin yararlanabileceği bir hizmettir. İş kazası veya meslek hastalığı sebebi ile çalışma güçlerini kaybeden kişiler bundan yararlanabilmektedirler. Doğuştan veya işe girmeden önce malullük durumu oluşanların malulen emekli olabilmeleri mümkün değildir. Bunun için işe girdikten sonram malullük durumunun oluşması gereklidir.

Malulen Emekli Olabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

En az 10 yıldır sigortalı olarak çalışanlar ve ödenmiş 1.800 prim ödemesi olanlar malulen emekli olabilmektedirler. İşten ayrılma nedenlerinin maluliyetleri olması gereklidir. Sigorta primi borcu olmayan malul kişiler kuruma yazılı dilekçe ile başvurarak malulen emekli olabilmektedirler.

Engelli Vatandaşlar Emeklilik Hakkını Ne Zaman Elde Ederler?

Engel derecelerine engelli bireylerin emekli olmaları için gerekli şartlar şu şekildedir:

 • 08.2003 tarihinden sonra sigortalı olan birinci dereceden engelli bireyler; 15 yıl sigortalı olduktan sonra, 3.600 prim gününe sahip olmalılardır. İkinci dereceden engelli bireyler için 18 yıl ve 4.000 prim günü, üçüncü dereceden engelliler için ise 20 yıl ve 4.400 prim günü gereklidir.
 • 08.1991 tarihinden önce 12 yıldan daha fazla sigortalılık süresi olanların engelli dereceleri ne olursa olsun; 15 yıl ve 3.600 prim günü ile emekli olmaları gereklidir.

Engelli Çocuğu Olan Çalışanların Hakları Nelerdir?

Çocuğu engelli olan sigortalıların hakları şunlardır:

 • Gelir vergisi indirimi sunulmaktadır.
 • Kamu kurumunda çalışmaları durumunda; nöbet ve fazla mesai muafiyetleri bulunmaktadır.
 • Engelli çocuğu olan çalışanların 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki çalışma sürelerinin dörtte biri, toplam çalışma süresine ilave edilmektedir. Bu sayede daha erken emekli olabilmektedirler.

Engelli Memurların İzin Hakları Nelerdir?

Engelli memurlar; resmi tatillere ek olarak 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasındaki Engelliler Haftasının ilk gününde ve 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde izin olmaktadırlar. Ayıca olumsuz hava koşullarının yaşandığı günlerde bölgedeki okullar tatil edilir ise; aynı bölgede kamuda çalışan engelli bireyler idari izinli sayılmaktadırlar.

Engellilere Bakım Hizmeti Verilir Mi?

Engelli vatandaşların haklarına bakıldığında; engelli bireyler yatılı ve gündüzlü hizmetlerden faydalanmak amacı ile resmi ve özel bakım merkezlerine gidebilmektedirler.

Engelli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır, Kimlere Verilir

Malulen Emeklilik Şartları Hangi Hastalıkları Kapsıyor

 Engelli Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır ve Tablosu

İlgili Makaleler

144 Yorum

 1. Merhaba. Lisans ve Yüksek Lisansta Kyk dan öğrenim kredisi aldım. Yuksek lisans bitiminde ise %60 engelli raporuna sahip oldum. Iki sorum olacak. 1 ) Aldığım öğrenim kredilerinin geri odemesinde herhangi bir yardim sağlanıyor mu ? 2 ) Doktora kazandim, burs alma imkanim var mi?

  1. Merhaba,

   Engel durumu kyk borçlarına bir etkisi yok. Normal kurallar geçerli.

 2. Merhaba, 2002 sigorta başlangıcım var, 6178 pirim günüm var %55 engelli raporum var ne zaman emekli olabilirim.

  1. Merhaba,

   Prim gününüz dolmuş hizmet sürenizin dolmasına 2 yıl kalmış 2021 de emekli olabileceksiniz.

 3. Merhabalar,

  %66 sürekli engelliyim vergi indirimim var 20.02.1994 doğumluyum. İlk sigortalılık tarihim 04.06.2010 ve toplam 2437 prim günüm var . Ne zaman emekli olabilirim ?
  Cevap verirseniz çok sevinirim
  Şimdiden teşekkürler ..

  Saygılarımla.

 4. Yüzde 44 raporum mevcut 2006 sigorta başlangıç tarihim 3000 günün üzerinde sigorta günüm bulunmakta takriben ne zaman emekli olabilirim ve ne kadar bir maaşım olur şu an 4000 civarında brüt maaşım var bu emekli maaşımın durumunu etki eder mi? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   2006 yılı sigorta başlangıcı ve % 44 rapor ile 20 yıl ve 4240 gün prim ile emekli olabilirsiniz. prim gününü doldurarak 2026 yılında emekli olabileceksiniz.

 5. Merhaba benim 6 yaşında engelli bir oğlum var tanısı otizim % 80 oranla ama raporda ağır engeli yazmadığı için çocuğun herhangibi bi haklarindan yararlanamiyor oğlum konuşamıyor kendini ifade edemiyor doktor her defasinda % 80 rapor veriyor ama çocuğum ilerlemiyor akranlarina göre 6 yaşinda ve hala bezli bizim ağır engeli raporu almamız için ne yapmamız lazım

 6. Merhaba annem işci emeklisi ve emekli aylığı alıyor . Emekli olduktan sonra kanser hastalığına yakalandı yüzde 82 engelli raporu var . Bakım aylığı almamız mümkün müdür ? Emekli olması engelli maaşı almasına engel mi ?

  1. Merhaba,

   Eğer hanede gelir kişi başına 609 tl nin altında ise 18 yaş altı engelli yardımı alanübilirsiniz.

 7. 18 yaş üstü ,yüzde elli engelli oğlum var.Çalışmıyor, engelli aylığı almak istiyoruz.Ailedekilerin aylık geliri soruluyormu?

  1. Merhaba,

   Evet ikametgahınızda bulunan tüm kişilerin geliri hesaba dahil edilmektedir.

 8. Eşim %70 engelli raporlu. 1270 gün primi var. Halen devam ediyo sigortasi. 1993 doğumlu. Malulen emekli olmasi icin ne yapilmasi gerekiyor.

 9. yurt içinden engelli raporu ile alınan araç beş yılı doldurdu bunu satıp yurt dışından engelli aracı almak istiyoruz mevcut aracı satabilirmiyiz

  1. Merhaba,

   5 yılı doldurduğu için ötv yönünden bir sıkıntı bulunmamaktadır.

 10. İyi günler ben sürekli yüzde 96 ablamda sürekli yüzde 67 engelli raporu var.Maaşımız 5 ay önce kesildi yeşil kart için başvurduk kabul edilmedi, ikimizde bakıcı aylığı alıyoruz toplam 2600 TL civarında . Hanede 3 kişiyiz Kişi başına düşen gelir aşılıyor yeşil kart için yapabileceğimiz birşey var mı birde abim bizimle oturmuyor kendisi memur onun sağlık sigortasından yararlanabilir miyiz bu durum bakıcı aylığında sorun yaratır mı teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Abinizin sağlık sigortasından yararlanamazsınız. 78 tl aylık ödemesi mevcut. Kişi başına gelir aşıyor.

 11. İyi akşamlar ben yüzde 96 ablamda yüzde 67lik engelli raporu var 4 ay önce engelli maaşımızı kestiler.Bakıcı aylığı alıyoruz hanede 3 kişiyiz.Maaş kesildiği zamanda yeşil kartta kesildi.Yeşil kart için tekrar başvurduk çıkmadı ne yapabiliriz.

  1. Merhaba,

   2019 yılı için kişi başına düşen gelir 610 tl nin altında ise 2022 engelli maaşı alabilirsiniz. Tekrar başvuru yapmanızı tavsiye deriz.

 12. Merhaba 2015 doğumlu serebral palsi tanısı konulmuş yeğenim var. Rapor oranı % 88 yeğenim rehablitasyon merkezinde tedavi görmektedir düzelme olursa eğer raporu iptal ettirme gibi bi şansımız var mı yada bu rapor eğitim hayatında da karşısına çıkıcakmı

 13. Merhaba,
  annem %52 engelli raporu var %40 ile %69 engel sahibi olan vatandaşlara yönelik ocak 2019 tarihi itibari ile 480,22 tl engelli maaşı ödenmekteymiş bu kişi emekliyse bu maaştan yararlanabilirmi?
  rica etsem konuyla alakalı bilgi vermeniz rica olunur

 14. Merhaba benim vergi indiriminden yararlanıp 3 yıl süreli emekli oldum şu an çalışıyorum bu süre bitince eğer çalışmıyor isem yine vergi dairesine iş gidicem çalışmayınca vergi indirdi olayı nasıl olacak 3 yıl sonra kontrol şartı koymuşlar

 15. Merhabalar,

  % 80 engelli raporum mevcut olup, 2004/12 sigorta girişim vardır. 2019/12. ay’da emeklilik başvurusu yapabilir miyim

  Teşekkürler

 16. %55 engelli raporum var ama maliye bakanlığı raporu %29 a düşürdü şu anda %55 olarak engelli kimlik kartı verdiler maaş alma durumum olurmu acaba bana bilgi vermeniz mümkünmü?

 17. Selam hipertansiyon karaciger yaglanmasi evre 2 proinuteri ankilozan spondolit sinpoli ilac obstruk hipokrolit kardiyomiyopati 1998 ssk giris 7138 prim ozur orani ne olur cevap verirseniz sevinirim

  1. Merhaba,

   karaciğer yağlanmasının fonksiyon bozukluğuna sebebiyeti var ise % 15 oran; ankilozan spondolit rahatsızlığı iğne veya ilaçla etkisi geçiyor ise oran çıkmaz. Hipertrofik kardiyomiyopati rahatsızlığı 1. evrede % 50 oran verebilir dolayısıyla verdiğiniz bilgilere göre % 55 e ulaşan bir oran çıkabileceğini düşünüyoruz.

 18. Ben ssk dan normal emekliyim ve 50 yaşımdayim 100%71engeli süresiz raporum var devlet hastanesinden ne gibi haklarim var eşim bana baktığı için emekli aylığı talep edebilirmi

 19. Merhaba yeni doğan bebeğimizin kalbine kalıcı pil takıldı doktor %90 rapor çıkar dedi eğer çıkarsa anneye maaş bağlanır mı ayrıyetten çocuğa maaş bağlanır mı
  Annenin emekli olma şansı var mı teşekkürler

 20. Merhaba arkadaşlar sizden yardım istiyorum ben engeliyim ben eşimde ayrıldı. Benim aracım vardı bun mal paylaşımı yapıldı ve mahkeme kararı aracıma yarı-yarıya hak verdi ve karşı taraf benden 16000 tl alacak ve ben sizi de bana yardımcı olunki bizim gibi engeli olan kişilerde hak kaybı olmasin diye ve bize ait olan eşyalarımızın başkasıyla pay olunmasın ve bizim insan yerine koysunlar bizi görsün artık devlet lütfen birbirimize destek olalım sesimizi doyuralim

 21. Merhabalar,ogretmen emeklisiyim.%52 isitme engelli oglum var su an 25 yasinda Daha once benim yesil pasaportumdan faydalaniyordu ,(iki yillik universiteyi bitirene kadar)universite bitince yesil pasaport hakki bitti sizden yararlanamaz dediler.Engelli oldugu icin universire bitsede yesil pasaport hakki yakinindan dolayi devam eder diye bir yazi okumustum.Bu konuda bilginiz var mi beni aydinlatir misiniz acaba,tesekkur ederim.

 22. •Özel sektörlerde çalışan engelli vatandaşlara ödenen iş kaybı tazminat hakkı diğer çalışanların aldıklarının iki katı oranında ödenmektedir maddesine baüğlı olarak işten çıkarıldığım andamı kendi isteğimle çıktığım anda da geçerlimi vede bu madde hala güncelmidir?

 23. merhaba ben mediha ülgüt 1957 dogumlu 2015 sigorta baslangici suan calisiyorum yuzde 42 raporum var esimde yuzde 90 raporlu emeklilik yada sosyal yardimlasmadan neler yapabilirim saygilarimla

 24. %65 engelli raporu var.Fakat raporum 2 senelik.Engelli Emekli olduktan sonra bu 2 senenin bitiminde emeklilik haklarım geri alınırmı?9000 gün prim 27 yıl sgk lıyım 1969 doğumluyum.Normal olarak emekli olmama 2,5 sene var

 25. % 65 ENGELLİYİM.3600 DEN 1120 TL MAAŞ BAĞLANDI ÇALIŞAMOUORUM BELEDİYEDEN SOSYAL YARDIM ALABİLİRMİYİM. SEVGİLER SAYGILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı