Engelli

Engelli Hakları Nelerdir, %40 Engelli Hakları Neleri Kapsar

2020 yılında %40 engelli vatandaşların haklarına bakıldığında; 5378 sayılı Engelliler Yasası kapsamında hakları belirtilmektedir. Engelli bireyler engelli kimlik kartı alarak sosyal hayat içerisinde kendilerine sunulan avantajlardan daha kolay bir şekilde yararlanabilmektedirler.


Engelli Kimlik Kartı Nedir?

Engelli kimlik kartı; en az %40 ve üzerinde engeli bulunan kişilere verilen bir karttır. 19 Temmuz 2008 tarihinde, Engelliler Veri Tabanı Oluşturulması ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik kapsamında engelli kimlik kartı verilmesi Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Süresiz olarak verilen ve yenilenmesi gerekmeyen bir karttır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlükleri aracılığı ile kart başvurusu yapılabilmektedir. Aynı zamanda e-devlet sistemi aracılığı ile de başvuru yapabilmek mümkündür. Başvuru yapıldıktan sonra en geç 7 gün içerisinde kart başvuru sahibine teslim edilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli kimlik kartı almak isteyenlerin başvuru sırasında sunması gereken evraklar aşağıda sıralanmıştır:

 • Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi olmalıdır.
 • Engelli kimlik kartı almak istenildiğine dair başvuru dilekçesi gereklidir.
 • 2 tane vesikalık fotoğraf istenmektedir.
 • Sağlık kurulu raporu gerekmektedir. Bu raporda en az %40 oranında engelli olunduğunun belirtilmesi gereklidir. Raporun aslı sunulamıyor ise; aslı gibi olduğunu belirten onaylı örneği ile de başvuru yapılabilmektedir.
 • Engelli bireyin refakatçisine refakatçi kartı çıkartılacağı için refakatçi kartı dilekçe örneği istenmektedir.
 • Var olan engelli kimlik kartını kaybedenler, kayıp kart dilekçesi yazmalıdır.
 • Engel oranında değişiklik olanların engel oranı değişikliğini bildiren dilekçe ile başvuru yapmaları gereklidir.

Engelli Kimlik Kartının Avantajları Nelerdir?

Engelli kimlik kartının kullanım alanları ve faydaları aşağıda açıklanmıştır:

 • Sinema ve tiyatro gibi sanatsal faaliyetlere gidecek olan kişiler bu kart ile avantajlı bilet alabilmektedirler. Ayrıca devlet tiyatrosuna gidecek olanlar engelli kimlik kartlarını gösterdiklerinde herhangi bir ücret ödemeden tiyatro izleyebilmektedirler.
 • Toplu taşıma araçlarını herhangi bir ücret ödemeden kullanabilmektedirler. Ağır engelli olan bireylerin ise; hem kendileri hem de refakatçileri ücretsiz seyahat gerçekleştirebilmektedir.
 • Şehir içi otobüs seferlerinde engelli bireylere %30 oranında indirim verilmektedir. Şehirlerarası otobüs bileti alan engelli bireylerin refakatçilerine herhangi bir indirim uygulanmamaktadır.
 • Engelli bireyler uçuşlarını Türk Hava Yolları aracılığı ile gerçekleştirdiklerinde; iç hatlar için %20, dış hatlar için %40 indirimli bilet alabilmektedirler. Doktor tarafından engelli bireyin refakatçisiz seyahat edemeyeceği onaylanır ise; bu durumda refakatçi de %20 indirim ile bilet alabilmektedir.
 • Açık öğretime kayıt yaptıracak olan engelli bireyler, kayıt ücreti ödememektedirler.
 • H sınıfı sürücü belgesi olan engelli bireyler; yurt dışından araç almaları durumunda gümrük vergisi ödememektedirler.
 • ÖTV indirimi ile alınmış olan araçlarını engelli park yerlerine park edebilme imkanları bulunmaktadır. Ayrıca belediyeye başvurmaları durumunda; kendi evlerinin önüne engelli park yeri yapılmasını talep edebilmektedirler.
 • Otobanlarda araçların park edilmesi yasaktır. Fakat engelli bireylerin 15 dakikaya kadar yol kenarında durabilme hakları vardır.

Engelli Vatandaşların Üniversitedeki Hakları Nelerdir?

Engelli vatandaşların üniversite eğitimleri sırasında sahip oldukları haklar ile ilgili bilmeleri gereken noktalardan aşağıda bahsedilmiştir:

 • Engelli Öğrenci Birimi, her üniversitede oluşturulan ve engelli bireylerin yararlanabilecekleri bir birimdir.
 • Üniversiteye yerleşecek olan engelli bireylere bazı üniversiteler tarafından ek puan verilebilmesi mümkündür.
 • Üniversite kaydını gerçekleştiren engelli bireylerin Kredi ve Yurtlar Kurumu’na başvurmaları durumunda; yurtlardan öncelikli olarak yararlanabilmektedirler.
 • Bazı üniversiteler öğrencilerden talep ettikleri öğrenim ücreti tutarını, engelli öğrencilere indirim yaparak sunmaktadırlar.
 • Açık öğretim fakültelerinde okuyan engelli bireyler harç ücreti ödememektedir. Ancak engelli bireyin bitirmesi gereken süre içerisinde okulunu bitirememesi durumunda kendisinden harç ücreti talep edilmektedir. Bu ücret indirimli bir tutarda olmaktadır.
 • Otizmli üstün yetenekli bireyler; YÖK’ün onay vermesi durumunda YGS’ye girmeden Güzel Sanatlar Bölümlerine girebilmektedirler.
 • Görme, işitme ve ortopedik engelli öğrencilerin yerleştikleri üniversiteler; bu öğrenciler için uygun ortamı, araçları ve gereçleri hazırlamalılardır.

Engelli Çocuklara Sunulan Eğitim Hakkı Nedir?

Zorunlu eğitim kapsamında olan engelli çocuklar; engelleri dolayısı ile örgün eğitim kurumlarından yararlanamıyorlarsa, bu durumda kendilerine evde eğitim hizmeti sunulmaktadır. Okul öncesi, ilköğretim ve özel eğitim programları kapsamında eğitim alacak olan çocuklar için geçerli olan bir haktır. Özel eğitim hizmetlerinden yararlanmak isteyen çocukların sağlık kurulu raporu ile beraber Rehberlik Araştırma Merkezlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Engellilerin eğitim haklarının engellenemeyeceği, 5378 sayılı Engelliler Kanunu’nun 15. Maddesi kapsamında açıklanmıştır.

Engelli Vatandaşlara Tanınan EKPSS Hakkı Nedir?

Engelli vatandaşların haklarına bakıldığında; kamu personeli olmak isteyenlerin EKPSS’ye girmeleri gereklidir. 2 yılda bir yapılan bir sınavdır. Engel grubu ayrımı yapılmadan bütün engelli bireylerin katılabilecekleri bir sınavdır. Atamalar sınav ve kura sistemi ile yapılabilmektedir. Lise, ön lisans ve lisans mezunları için sınav yapılmaktadır. Ancak ilköğretim ve ortaokul mezunlarının kura ile atanması gereklidir. Sınava girenler daha sonradan kuraya katılamamaktadır. Engelliler için ilk kamu personeli seçme sınavı 2012 yılında yapılmıştır.

Engelli Vatandaşlar Malulen Emekli Olabilirler Mi?

Malulen emeklilik; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında çalışma gücünün en az %60’ını kaybetmiş olan bireylerin yararlanabileceği bir hizmettir. İş kazası veya meslek hastalığı sebebi ile çalışma güçlerini kaybeden kişiler bundan yararlanabilmektedirler. Doğuştan veya işe girmeden önce malullük durumu oluşanların malulen emekli olabilmeleri mümkün değildir. Bunun için işe girdikten sonram malullük durumunun oluşması gereklidir.

Malulen Emekli Olabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

En az 10 yıldır sigortalı olarak çalışanlar ve ödenmiş 1.800 prim ödemesi olanlar malulen emekli olabilmektedirler. İşten ayrılma nedenlerinin maluliyetleri olması gereklidir. Sigorta primi borcu olmayan malul kişiler kuruma yazılı dilekçe ile başvurarak malulen emekli olabilmektedirler.

Engelli Vatandaşlar Emeklilik Hakkını Ne Zaman Elde Ederler?

Engel derecelerine engelli bireylerin emekli olmaları için gerekli şartlar şu şekildedir:

 • 08.2003 tarihinden sonra sigortalı olan birinci dereceden engelli bireyler; 15 yıl sigortalı olduktan sonra, 3.600 prim gününe sahip olmalılardır. İkinci dereceden engelli bireyler için 18 yıl ve 4.000 prim günü, üçüncü dereceden engelliler için ise 20 yıl ve 4.400 prim günü gereklidir.
 • 08.1991 tarihinden önce 12 yıldan daha fazla sigortalılık süresi olanların engelli dereceleri ne olursa olsun; 15 yıl ve 3.600 prim günü ile emekli olmaları gereklidir.

Engelli Çocuğu Olan Çalışanların Hakları Nelerdir?

Çocuğu engelli olan sigortalıların hakları şunlardır:

 • Gelir vergisi indirimi sunulmaktadır.
 • Kamu kurumunda çalışmaları durumunda; nöbet ve fazla mesai muafiyetleri bulunmaktadır.
 • Engelli çocuğu olan çalışanların 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki çalışma sürelerinin dörtte biri, toplam çalışma süresine ilave edilmektedir. Bu sayede daha erken emekli olabilmektedirler.

Engelli Memurların İzin Hakları Nelerdir?

Engelli memurlar; resmi tatillere ek olarak 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasındaki Engelliler Haftasının ilk gününde ve 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde izin olmaktadırlar. Ayıca olumsuz hava koşullarının yaşandığı günlerde bölgedeki okullar tatil edilir ise; aynı bölgede kamuda çalışan engelli bireyler idari izinli sayılmaktadırlar.

Engellilere Bakım Hizmeti Verilir Mi?

Engelli vatandaşların haklarına bakıldığında; engelli bireyler yatılı ve gündüzlü hizmetlerden faydalanmak amacı ile resmi ve özel bakım merkezlerine gidebilmektedirler.

Engelli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır, Kimlere Verilir

Malulen Emeklilik Şartları Hangi Hastalıkları Kapsıyor

 Engelli Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır ve Tablosu

İlgili Makaleler

141 Yorum

 1. Merhaba, 2002 sigorta başlangıcım var, 6178 pirim günüm var %55 engelli raporum var ne zaman emekli olabilirim.

  1. Merhaba,

   Prim gününüz dolmuş hizmet sürenizin dolmasına 2 yıl kalmış 2021 de emekli olabileceksiniz.

 2. Merhabalar,

  %66 sürekli engelliyim vergi indirimim var 20.02.1994 doğumluyum. İlk sigortalılık tarihim 04.06.2010 ve toplam 2437 prim günüm var . Ne zaman emekli olabilirim ?
  Cevap verirseniz çok sevinirim
  Şimdiden teşekkürler ..

  Saygılarımla.

 3. Yüzde 44 raporum mevcut 2006 sigorta başlangıç tarihim 3000 günün üzerinde sigorta günüm bulunmakta takriben ne zaman emekli olabilirim ve ne kadar bir maaşım olur şu an 4000 civarında brüt maaşım var bu emekli maaşımın durumunu etki eder mi? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   2006 yılı sigorta başlangıcı ve % 44 rapor ile 20 yıl ve 4240 gün prim ile emekli olabilirsiniz. prim gününü doldurarak 2026 yılında emekli olabileceksiniz.

 4. Merhaba benim 6 yaşında engelli bir oğlum var tanısı otizim % 80 oranla ama raporda ağır engeli yazmadığı için çocuğun herhangibi bi haklarindan yararlanamiyor oğlum konuşamıyor kendini ifade edemiyor doktor her defasinda % 80 rapor veriyor ama çocuğum ilerlemiyor akranlarina göre 6 yaşinda ve hala bezli bizim ağır engeli raporu almamız için ne yapmamız lazım

 5. Merhaba annem işci emeklisi ve emekli aylığı alıyor . Emekli olduktan sonra kanser hastalığına yakalandı yüzde 82 engelli raporu var . Bakım aylığı almamız mümkün müdür ? Emekli olması engelli maaşı almasına engel mi ?

  1. Merhaba,

   Eğer hanede gelir kişi başına 609 tl nin altında ise 18 yaş altı engelli yardımı alanübilirsiniz.

 6. 18 yaş üstü ,yüzde elli engelli oğlum var.Çalışmıyor, engelli aylığı almak istiyoruz.Ailedekilerin aylık geliri soruluyormu?

  1. Merhaba,

   Evet ikametgahınızda bulunan tüm kişilerin geliri hesaba dahil edilmektedir.

 7. Eşim %70 engelli raporlu. 1270 gün primi var. Halen devam ediyo sigortasi. 1993 doğumlu. Malulen emekli olmasi icin ne yapilmasi gerekiyor.

 8. yurt içinden engelli raporu ile alınan araç beş yılı doldurdu bunu satıp yurt dışından engelli aracı almak istiyoruz mevcut aracı satabilirmiyiz

  1. Merhaba,

   5 yılı doldurduğu için ötv yönünden bir sıkıntı bulunmamaktadır.

 9. İyi günler ben sürekli yüzde 96 ablamda sürekli yüzde 67 engelli raporu var.Maaşımız 5 ay önce kesildi yeşil kart için başvurduk kabul edilmedi, ikimizde bakıcı aylığı alıyoruz toplam 2600 TL civarında . Hanede 3 kişiyiz Kişi başına düşen gelir aşılıyor yeşil kart için yapabileceğimiz birşey var mı birde abim bizimle oturmuyor kendisi memur onun sağlık sigortasından yararlanabilir miyiz bu durum bakıcı aylığında sorun yaratır mı teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Abinizin sağlık sigortasından yararlanamazsınız. 78 tl aylık ödemesi mevcut. Kişi başına gelir aşıyor.

 10. İyi akşamlar ben yüzde 96 ablamda yüzde 67lik engelli raporu var 4 ay önce engelli maaşımızı kestiler.Bakıcı aylığı alıyoruz hanede 3 kişiyiz.Maaş kesildiği zamanda yeşil kartta kesildi.Yeşil kart için tekrar başvurduk çıkmadı ne yapabiliriz.

  1. Merhaba,

   2019 yılı için kişi başına düşen gelir 610 tl nin altında ise 2022 engelli maaşı alabilirsiniz. Tekrar başvuru yapmanızı tavsiye deriz.

 11. Merhaba,
  annem %52 engelli raporu var %40 ile %69 engel sahibi olan vatandaşlara yönelik ocak 2019 tarihi itibari ile 480,22 tl engelli maaşı ödenmekteymiş bu kişi emekliyse bu maaştan yararlanabilirmi?
  rica etsem konuyla alakalı bilgi vermeniz rica olunur

 12. Merhaba benim vergi indiriminden yararlanıp 3 yıl süreli emekli oldum şu an çalışıyorum bu süre bitince eğer çalışmıyor isem yine vergi dairesine iş gidicem çalışmayınca vergi indirdi olayı nasıl olacak 3 yıl sonra kontrol şartı koymuşlar

 13. Merhabalar,

  % 80 engelli raporum mevcut olup, 2004/12 sigorta girişim vardır. 2019/12. ay’da emeklilik başvurusu yapabilir miyim

  Teşekkürler

 14. %55 engelli raporum var ama maliye bakanlığı raporu %29 a düşürdü şu anda %55 olarak engelli kimlik kartı verdiler maaş alma durumum olurmu acaba bana bilgi vermeniz mümkünmü?

 15. Selam hipertansiyon karaciger yaglanmasi evre 2 proinuteri ankilozan spondolit sinpoli ilac obstruk hipokrolit kardiyomiyopati 1998 ssk giris 7138 prim ozur orani ne olur cevap verirseniz sevinirim

  1. Merhaba,

   karaciğer yağlanmasının fonksiyon bozukluğuna sebebiyeti var ise % 15 oran; ankilozan spondolit rahatsızlığı iğne veya ilaçla etkisi geçiyor ise oran çıkmaz. Hipertrofik kardiyomiyopati rahatsızlığı 1. evrede % 50 oran verebilir dolayısıyla verdiğiniz bilgilere göre % 55 e ulaşan bir oran çıkabileceğini düşünüyoruz.

 16. Ben ssk dan normal emekliyim ve 50 yaşımdayim 100%71engeli süresiz raporum var devlet hastanesinden ne gibi haklarim var eşim bana baktığı için emekli aylığı talep edebilirmi

 17. Merhaba yeni doğan bebeğimizin kalbine kalıcı pil takıldı doktor %90 rapor çıkar dedi eğer çıkarsa anneye maaş bağlanır mı ayrıyetten çocuğa maaş bağlanır mı
  Annenin emekli olma şansı var mı teşekkürler

 18. Merhaba arkadaşlar sizden yardım istiyorum ben engeliyim ben eşimde ayrıldı. Benim aracım vardı bun mal paylaşımı yapıldı ve mahkeme kararı aracıma yarı-yarıya hak verdi ve karşı taraf benden 16000 tl alacak ve ben sizi de bana yardımcı olunki bizim gibi engeli olan kişilerde hak kaybı olmasin diye ve bize ait olan eşyalarımızın başkasıyla pay olunmasın ve bizim insan yerine koysunlar bizi görsün artık devlet lütfen birbirimize destek olalım sesimizi doyuralim

 19. Merhabalar,ogretmen emeklisiyim.%52 isitme engelli oglum var su an 25 yasinda Daha once benim yesil pasaportumdan faydalaniyordu ,(iki yillik universiteyi bitirene kadar)universite bitince yesil pasaport hakki bitti sizden yararlanamaz dediler.Engelli oldugu icin universire bitsede yesil pasaport hakki yakinindan dolayi devam eder diye bir yazi okumustum.Bu konuda bilginiz var mi beni aydinlatir misiniz acaba,tesekkur ederim.

 20. •Özel sektörlerde çalışan engelli vatandaşlara ödenen iş kaybı tazminat hakkı diğer çalışanların aldıklarının iki katı oranında ödenmektedir maddesine baüğlı olarak işten çıkarıldığım andamı kendi isteğimle çıktığım anda da geçerlimi vede bu madde hala güncelmidir?

 21. merhaba ben mediha ülgüt 1957 dogumlu 2015 sigorta baslangici suan calisiyorum yuzde 42 raporum var esimde yuzde 90 raporlu emeklilik yada sosyal yardimlasmadan neler yapabilirim saygilarimla

 22. %65 engelli raporu var.Fakat raporum 2 senelik.Engelli Emekli olduktan sonra bu 2 senenin bitiminde emeklilik haklarım geri alınırmı?9000 gün prim 27 yıl sgk lıyım 1969 doğumluyum.Normal olarak emekli olmama 2,5 sene var

 23. % 65 ENGELLİYİM.3600 DEN 1120 TL MAAŞ BAĞLANDI ÇALIŞAMOUORUM BELEDİYEDEN SOSYAL YARDIM ALABİLİRMİYİM. SEVGİLER SAYGILAR

 24. 26.01.2007 ilk bağkur giriş tarihim ve 343 gün prim ödedim.Sonra ssk girişim 03.10.2009 3109 gün primim var.Doğum tarihim 03.07.1987 dir.ANKİLOZAN SPONDİLİT ,AİLEVİ AKDENİZ ATEŞİ ve AVASKÜLER NEKROZ 4. evre rahatsızlıklarım var.DR kalça protezi olmam gerektiğini söyledi.Ben %40 üzeri rapor alabilirmiyim.Alırsam ne gibi haklarım ve getirilerim olur.Beni aydınlatırmısınız.Özel sektörde çalışıyorum ve ortalama 6 ayda bir işten çıkartılıyorum rahatsızlıklarımdan ötürü.2 çocuk ev kira tek maaş ve bu rahatsızkların bende yarattığı maddi manevi çöküntülere artık tahammül edemiyorum.YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

 25. MERHABA %85 ortopedik engelli olan ablam sarı nokta bulgusundan dolayı rutin kontrollere özel hastaneye gitmekte.kendisi memur emeklisi.sorum şu özel hastane muayene ücretinde bir indirim hakkı var mı?

 26. % 40ın altında engelli raporum var.
  Emeklilik, vergi indirimi,… maaşta vergi kesintisinin azalması,… gibi hangi haklardan yararlanabilirim
  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Engelli oranınız % 40 ın altında kaldığından Engellilere verilen haklardan yararlanamazsınız.

  2. merhaba bnım %50 raporum var 1300 günüm var rilk işe giriş tarihin 2008 nezaman emeklı olurum nne yapmamız gerekıyor

 27. yüzde yetmiş süresiz ağır engelli raporum var sgk 18 yaşına gelince sağlık tan yararlanamassın dedi öğrenci olarak 20yaşına kadar yararlandım şimdi benden yeniden rapor istiyor sağlıktan yararlanamıyorum.ayriyetten askerlik için yeniden yüzde yetmiş ağır engelli raporu aldım .onuda kabul etmiyor.benim anlamadığım böyle bir saçmalık olurmu.ben kendi derdimlemi uğraşayım yoksa bu saçmalıklarlamı.yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Sgk nin malulen emeklilik icin yazdigi hastaliklari birini degilde birden fazla hastalik tasiyorum. Tasidigim hastaliklar sunlar olumcul ritim bozuklugu+hiper tansiyon+anjiyo oldum+sitres ve sinir hastaliklari+bel ve boyun fitigi+epilepsi(sara)+astim. Bu hastaliklar tam tesekullu bir hastanede siralnip bolge saglik kuruluna goderildi ve orada red edildi yuksek saglikbkuruluna itiraz ettim orasida ret etti 1800 gunle bas vurmustum sartlarda sorun yok ancak % 60 kaymetmedigimi soylemenmis olup red cevabi verildi bu hastaliklari tasiyon yuzde kac sayilir tabi ne hastane nede saglik kurulu yuzdelik belirlemiyor yuzdeyi soruyorum.solemiyorlar. brakta %60 ayakta duracak halim yok bunun icin ne yapmam lazim cevaplarsaniz sevinirim.

 28. Merhabalar
  %62 engelli raporu aldım. Emekliyim halen sigortalı olarak çalışıyorum. Birinci sorum sigorta primlerinde bir indirim sözkonusu mu. Ikinci sorum indirimli araç alabiliyormuyum.

 29. merhaba ½ 50 raporum var sürekli ötv den yararlanabilirmiyim ssk başlangıcım 1992 2020 prim var nasıl emekli olabiirim hiçbir gelirimyok

 30. Benim %43raporum var 2022 emeklilik tarihim ben devletten teşfik ile tarım yada hayvancılık hakkım varmı

 31. Benim %57 engelli raporum var 1400 iş günüm var 52 yaşındayım bu rapordan sonra iki büyük ameliyat geçirdim kafamdan ve dizkapagimdan kendi işimi yapamıyorum kolum yukarı kalkmıyor Romatoid hastasıyım bütün eklemlerim eğildi ben nasıl emekli olabilirim

 32. Hüseyin
  Merhaba 1994 de meslek lisesi stajdan dolayı (MKE) girişim var
  1995de aktif siğortalım
  Yaklaşık 6300 pirim günü yatmışlığım var
  Hastalık olarak uyku hapnesi, kronik hepatit b hastasıyım, şeker hastalığı, zorunlu olarak gözlük kullanmaktadır, ayrıca 135 kg yum
  Rapor alıp emekli olabilirmiyim
  Saygılarımla

 33. 21 yaşındayım 88 agır engeliyim
  babam emekli onun ssk yaralanıyorum benim ne gibil haklarım var bilmek istiyom annem evde bakım alıyor ben engelli maaşı ala bilirmyim yardımcı olursanız memnun olurum S M A kAS HASTASIYM

 34. 1999 yılında %45 engelli raporu aldım ozamn kimse demedi vergi inidirimi diye birşey söylenmedi ve bilgimde yokdu şimdi günüm doldu emekli olmak istiyorum ban deniliyorki vergi indirimi alcaksın ve hastaneden tekrar rapor çıkartam istendi hastane şu an %25 veriyor benim rahatsızlığım sürekli omaısna ragmen eski raporumda sürekli ibaresi olası hiç bir anşlam ifade etmöez eski raporun geçersiz deniliyor yarımcı olursanız sevinim

  1. Merhaba. Yuksek dereceli non hodgkin lenfoma(remisyonda) nedeniyle %40 engelli raporu aldım. Ben de ötv siz araç alma gibi engelli haklarindan faydalanabilir miyim?

  2. Merhaba,

   % 90 engel oranının altında olanların Ortapedik engeli olması gerekiyor

 35. Babam %100 Ağır engelli ve raporu var. Şu anda bir üniversite hastanesinde yatıyor ve hastane bizden yatak ücreti talep ediyor. Acaba bu ücreti bu rapora dayanarak ödememe veya belirli bir miktarını ödeme gibi yasal bir mevzuat varmıdır. Yardımcı olursanız memnun olurum.

 36. 18 yaşındayım %50 raporum var engelli maaşından yararlanabilir miyim veya yararlanabilmek için nereye başvurmalıyım

 37. Merhaba ben şeker hastalığı tanısı kondu bana 3 ay kadar oldu ve insülin iğnesi kullanıyorum günde 4 defa vuruyorum iğne benim engelli raporu alma durumun varmı acaba

 38. Merhabalar,
  Benim %40 raporum var fakar raporumda arac alabilir ibaresi yok nasil arac alabilirim ne yapmam gerekiyor acaba? Tesekkurler

 39. öncelikle merhabalar, benim %40 raporum var fakat araç alabilir ibaresi bulunmuyor. Araç alabilmem için ne yapmam gerekli? Teşekkür ederim.

 40. %44 oranında engelli raporum var ve sürekli ibaresi yazılı? Sürekli yazsada raporların geçerlilik tarihi 10 yıl diye duydum bu bilgi doğru mu?

  1. Merhaba,

   Raporunuzu yenilemenize gerek yok. Eğer bir kurum müraccatında talep edilir ise ki zor ihtimal müracaat edebilirsiniz. Ancak söylediğiniz 10 yıllık bir süre yok.

  2. 81 engelli raporum var engelli kadro sunda çalışıyorum özel markette maas asgari ücret net maaş ne kadar almam gerekiyor vergiden muaf

 41. %40 engelliyim vergi indirimi almıştım bu arada bağ-kurlu olarak 5100 ödenmiş iş günüm ve bir ay SGK girişim var. SSK giriş tarihim 04/10/2000, doğum tarihim 01/10/1970 emekli olabilir miyim?

 42. ismim yakup 2012 bir insaat fırmasında tasornde çalışıyodum fakat işkazası geiçirdim kimsem olmadığın bütün haklarım gıttı su an engeli oranım yüzde kırk dokuz normal araba ehliyeti veremiyorlar engelli ehliyeti verıyor araba alamıyom

 43. çocuğuma yeni tip 1 diyabet teşhisi kondu günde 3 sefer insülin kullanıyor teşhis konalı 1 ay oldu. çocuğum 10 yaşında kız çocuğu ben babası olarak devlet memuruyum rapor alırsam herhangi bir indirimden nasıl faydalanırız,maaşımda herhangi bir vergi indirimi olurmu ,çocugum hangi haklardan faydalanır bilgilendirirseniz.sevinirim.saygılarımla

 44. Merhaba
  Özel bir iş kurumunda engelli olarak çalışıyordum. İş bitimi olarak diğer arkadaşlar gibi çıkışım verildi ve onlar gibi aynı tazminat verildi. Benim tazminat hakkım ikimisli midir

  1. Merhaba,

   Tazminatta normal çalışan gibi haklarınız mevcut. İki misli tazminat hakkınız bulunmuyor.

  2. Evet tazminatınız iki katı engelliler işten haksız bir sebep ile çıkartılırsa iki katı alır bu konu üzerine düşün arkasını bırakmayın.
   Not: Engellliyim.

  3. İyi günler ben yüzde 96 ablamda yüzde 67 engelli raporu muz var.Maaşımız 4 ay önce kesildi yeşil kart için başvurduk kabul edilmedi, ikimizde bakıcı aylığı alıyoruz toplam 2600 TL civarında .Kişi başına düşen gelir aşılıyor yeşil kart için yapabileceğimiz birşey var mı birde abim bizimle oturmuyor kendisi memur onun sağlık sigortasından yararlanabilir miyiz bu durum bakıcı aylığında sorun yaratır mı teşekkürler.

 45. 46 engelli raporlu olan işkazası sonucu hangi işlerde çalışabilir sağ el parmaklar yok öğrenim durumu lise 2 terk açıktan devam işkazası geçirdi teşekkürler5

 46. SÜREKLİ %90 ENGELLİ RAPORUM VAR.2009 DA MALÜLEN EMEKLİLİĞE AYIRDILAR.AYLIK VE EVDE BAKIM HİZMETİ ALIYORUM.2014 TE BİR LTD.ŞİRKETİ ADIMA GETİRİLDİ.2016 YILINDA ŞİRKETİN DEVRİNİ YAPTIM.2018 DE 2 YIL ŞİRKET KAYDI BULUMASI SEBEBİ İLE MALÜL AYLIĞI VE EVDE BAKIM HİZMETİ KESİLDİ.SGK TARAFINDAN 2 YIL RİM BORÇLANDIRILDIM.HALEN DURUMUM MUALLAK NASIL HAREKET ETMELİYİM..?YARDIMCI OLUR MUSUNUZ..?

 47. merhaba 0707 1964 dogumluyum14,07 1998bagkur girişim var30,09,1016da işyerimi saglık sorunlarından dolayı kapattım toplam6646 günüm ar şu anda yüzde 49 engellı raporum armalulen emeklı olabılırmıyım bırde malulen olursam maaş normal emeklılıkten çokmu dusuk olur normal emeklılıgıme dört yıl var galıba

  1. Merhaba;
   %40’ın üzerinde raporunuz var ise normal emekli olabilirsiniz. Malulen olmanıza gerek yok. gün sayınız da yeterli. sgk’ya raporunuz ile müracat edebilirsiniz.

 48. Merhabalar annem lösemi hastası ve Yasi73 ve daha bir sürü hastaligi var annem heyete girdi ve. Yüzde 79 rapor aldi ewde bakım maaşi işaretlememize rağmen olmadı neden acaba bide annem yaşlilik maaşi alıyor şimdi maaşi nasıl olacak bizi bilgiledirirseniz sevinirim

 49. Kimden: fatih aykanat
  Gönderildi: 03 Temmuz Salı 22:50
  Konu: 05 05 2007 tarıhınde sıgortalıyım yüzde 50 rapor var 21 06 1982 dogum tarıh im ne zaman emekli olurum yıl beklıyecemi 3670 günüm var ne zamam emekli olurum maaş ne maaş baglanır kamu kadrolu işicısı olarak çalısıyom

 50. Hastaneden verilen rapor%80 vergi dairesi %78e düşürdü bu beni 3 yıl geriye atıyor ssk girişim 24 hazıran 2008 ne yapabilirim

 51. Sağ kalcamda protez takılı %30 raporun var .arti ankilozon sipontilit hastasıyım intap romatizmasiyim acaba raporum da fark olur mu .

  1. Merhaba,

   A.S hastalığının seviyesi yorumlanarak artışa neden olabilir. Hafif geçiriyorsanız rapora etkisi olmaz.

 52. Merhaba ben 6 mayısta trafik kazası geçirdim . Bu kazaya bağlı olarak çenemde , sol omuzumda ,sol el bileğimde ,sol dirseğimde ve kolumda , omurgamda kırıklar var bunlara bağlı olarak omurgada 10 adet vida sol omuz eklemde platin ve sol kolumda platin aynı zamanda çenemde vidalar ve platin var.

  Bu durumda il sağlık kuruluşuna başvuruda bulunsam %40 üzerinde heyet raporu alabilirmiyim? Aynı zamanda h sınıfı ehliyet için bilgilendirme yapabilirmisiniz?

 53. Merhaba % 30 omurga engelim var. Vergi indirimi ve ötv den ve diger engelli hakkıları hakkinda bilgi almak istiyorum çok teşekkürler

 54. 09.11.2001 Sigorta başlangıcım var.yaklaşık olarak 20 yıllık tip 1 diyabet hastasıyım özel bir kurumda çalışmaktayım.5550 iş günü prim mevcut.% 40 raporum var emekliliği ne zaman hakederim.

  1. şuan emeklisin zaten vergi indiriminden yararlanıyorsanız gidin emekliliğinizi yapın bqşvurun sgk ya

  2. MEB’da öğretmen olarak çalışıyorum. Önceki yıllarda açık kalp ameliyatı oldum ve safra kesem de alındı. Engelli raporu alırsam yer değiştirme işlemim isteğime göre yapılır mı? Ayrıca soruşturma sonucunda idare tek taraflı bir kararla görev yerimi başka bir ilçe veya ile verebilir mi?

  3. Merhaba,

   Konu hakkında bilgimiz bulunmamaktadır. Sorunuz memuriyet tayin yönetmeliği ile alakalıdır.

 55. slm . benim eşim engeli %87 raporu var eşimin adına araba alacagım eşim şöförlüyü yok ben kulanacagım ama gıtım olmaz dedıler % 90 olacak dediler ne yapmam gerekir bilgilendırırsenız senınırım

 56. % 64 daimi engelli raporum var. Yeni araç alımında ÖTV ve KDV indirimi alabilirmiyim.Engelli durumum bir böbreğim alındı diğer böbreğimde kronik böbrek yetmezliği var.

  1. Siz indirim alamazsınız.ÖTV indirimi;kullanımda özel donanım gerektiren,yani fiziksel engelli (el,ayak,bacak gibi) ve H sınıfı engelli ehliyet sahibi olan kişiler ötv indiriminden faydalanabilir.Ayrıca %90 üzeri engelli 3. dereceye kadar yakını olanlar bu haktan yararlanabilir.

 57. Ablamın %61 Engelli Raporu var.
  Tum Haklarını Ogrenebılırmıyım?
  Ailede Tek Araba Surmesini bilen benim Araba Alındıgında Benimde sürme hakkım oluyormu

 58. Merhaba tip1 diyabet hastasıyım. Doktorum %40 engelli raporu verilebileceğini söyledi. Öğretmenim. Bu raporu almamın ne gibi katkısı olabilir. Ona göre başvuru yapayım

 59. Merhaba 09.12.2004 yılında bağkur girişim var 1252 gün bağkurum var 28.06.2008 yılında ssk girişim var 1337 gün ssk primim var. Şekerbank ve halkbank kurumlarında özel sandıkta 2153 gün primim var. Şuanda da engelli ekpss den istanbul sgk memur olarak atandım, %56 raporum var. Ne zaman emekli olabilirim. 14.12.1983 doğumluyum

 60. bir kamu kurumunda devlet memuruyum. Aynı zamanda milli sporcuyum. Çalıştığım kurumda haksızlığa uğradım ve bu haksızlıklar devam etmektedir. %54 oranında bedensel engelliyim. Amirlerim engelliler kanununu hiçbir şekilde dikkate almadan, kanun ve yönetmelikleri dikkate almadan haksız yere yetkilerini kullanıyorlar. Kurum içi Muhakkik istedim onlar da adil olmayan kanun yönetmelik tanımaz haksız yere mağdur olmama vesile oldular. Bazen engelim artıyor kimden nasıl yardım alacağımı, hakkımı nasıl arayacağımı bilemiyorum. ben gibi pek çok mağdur çalışan engelli arkadaşım var. HAKKIMIZI NASIL ARAYABİLİRİZ? teşekkür ederim saygılarımla.

 61. selamlar. 21.07.1980 doğumluyum… 01.07.1999 tarihinde başlamak üzere SSK”DA 31 günlük sigorta primi yatırmışlığım var. 10.09.2004 tarihinde KPSS ile MEB’de öğretmen olarak göreve başladım. MEB’de öğretmenken askerlik için ücretsiz izin aldım ve “yedek subay öğretmen” olarak askerliğimi yaptım. 26.01.2018 tarihinde %53 engelli raporu aldım. (doğuştan kalp rahatsızlığım varmış, yeni öğrendim.) Emeklilik haklarım ve “ne zaman emekli olurum” konularında bilgi almak istiyorum.

 62. %70 engelli raporum var heryerde katşıma çıkıyor ben bunu kaldırtmak istiyorum saglam raporu istiyorum rapor iptal edilirmi birde sistemden kaldırabilirmi

 63. Iyi çalışmalar 1969 doğumluyum 1988 sigorta giris tarihim. %48 engelli raporum var ne zaman emekli olabilirim.

 64. Iyi çalışmalar %48 engelli raporum var 1969 doğum luyum sigorta girisim 1988 ne zaman emekli olabilirim.

 65. ssk giriş 18 06 1995 doğum tarihi 05 05 1975 prim gün sayısı 4800 engelli raporum %46 sürekli özel sektörde halen aktif çalışanım bu şartlarda emekli olabilirmiyim teşekürler

  Emrah Şahmirhan

 66. MERHABA %40 ENGELLİ RAPORUM VAR ARAÇ ALAMIYORUM ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ ALMAK İSTIYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ SAGLIK KURULU ARAÇ KULLANAMAZ İBARESİ YAZIYOR BENİM SAG ELİMDE VE AYAGIMDA PROBLEMİM VAR SOL TARAFA TERTİBAT YAPTIRIP KULLANMAK İSTIYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRİM

 67. ilk sigorta giriş tarihi 18 06 1995 ve raporu alalı yaklaşık 10 ay oldu teşekürler emrah şahmirhan

  1. Merhabalar kolay gelsinn… Ben 15/07/1976 doğumluyum. %40 oranında bibolar bozukluktan engelli raporu aldımm… Sgk girişim 19/12/1994 2939 günüm var. Raporum süreli ve de 1 yıllık…
   Birinci sorum; ne zaman, hangi şartlarda emekli olurum…?
   İkinci sorum; raporumu nasıl sürekli hale getirilir…?
   Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerimm…

  2. Merhaba,

   19/12/1994 yılı ilk giriş ve % 40 engelli raporuna göre;

   Emeklili Şartları
   Toplam Prim Sayısı : 3920 Gün
   Sigortalılık Süresi : 17 Yıl

   Sizin Durumunuz
   Sigortalık Süresi : 24 Yıl
   Toplam Prim Sayınız : 2939 Gün

   Sigortalılık Süreniz : 7 Yıl Önce Dolmuş
   Prim Gününüzün Dolmasına : 981 Gün

   Sürekli rapor hastanelerin inisiyatifindedir.

  3. Raporun bittikten sonra tekrar ropar almaya git. Veren doktora deki ben hersene böyle gelip gidecemmi. Sürekli rapor verirmisiniz dersen verir. Çünkü aynı olay benim başımdanda geçti.

 68. Merhaba,
  9 yaşından beri miyom asitgmatım. görüşümü gözlük veya lensle hiç %80’in üzerine çıkaramadılar. 2014 senesi nisan ayında SGK2lı çalışırken sağ gözde miyopik toroid neovoskülarizasyon nedeni ile görüş %60’a düştü. Tedavisi olmadığı sadece durdurmaya yönelik tedavi yapılacağı, genç olduğum için durmasının yüksek ihtimal olduğu söylendi. Özel hastanede 2 operasyon geçirdim. Şu anda bir ilerleme yok ama sürekli kontrole gidiyorum. O zaman engelli raporu almadım.
  Şu anda işsizim. Prim gün sayım 4196 ve SGK başlangıcım 20 Şubat 2000
  Bu durum ve görüş kaybı endeni ile engelli raporu alabilir ve engelli durumuna göre emekliliğe başvurabilir miyim? Engelli emekli olduktan sonra ofis işlerinde çalışırsam hukuki olarak bir sorun yaşar mıyım?

 69. 05 05 1975 doğumluyum %46 sürekli raporum var ve aktif çalışanım 4800 prim günüm bu şartlarda ne zaman emekli olurun ve cavabınız olumluysa tam olarak ne yapmalıyım Teşekür ederim Emrah şahmirhan

 70. MERHABA LAR. 88 DOĞUMLUYUM. STAJER SİGORTAM HARİÇ 10.07.2007 TARİHİNDEN İTİBAREN 1025 GÜN SİORTAM 1 YIL BAGKURUM VARDIR 2013 E KADAR. 2008 ASKERİYEDEN MUAFUM 2013 TE İŞE GİREBİLMEM İÇİN ÖZÜRLÜ RAPORU ALDIM %45 ORANIN 01/11/2013 TEN BERİ ÇALIŞMAKTAYIM . VERGİ İNDİRİMİ İÇİN İTİRAZDA BULUNDUM %57 ORANINA ÇIKMIŞTIR RAPORUM İNDİRİMDEN YARARLANIR CEVABIMDA GELMİŞTİR. FAKAT EMEKLİ OLMAM İÇİN İLK SİGORTA TARİHİNDEN İTİBARENMİ HESAPLANIR YOKSA RAPORUMDAN İTİBARENMİ ONU ANLAMIŞ DEGİLİM. NE ZAMAN MALULEN EMEKLİ OLABİLİRİM . YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 71. MERHABA LAR. 88 DOĞUMLUYUM. STAJER SİGORTAM HARİÇ 10.07.2007 TARİHİNDEN İTİBAREN 1025 GÜN SİORTAM 1 YIL BAGKURUM VARDIR 2013 E KADAR. 2008 ASKERİYEDEN MUAFUM 2013 TE İŞE GİREBİLMEM İÇİN ÖZÜRLÜ RAPORU ALDIM %45 ORANIN 01/11/2013 TEN BERİ ÇALIŞMAKTAYIM . VERGİ İNDİRİMİ İÇİN İTİRAZDA BULUNDUM %57 ORANINA ÇIKMIŞTIR RAPORUM İNDİRİMDEN YARARLANIR CEVABIMDA GELMİŞTİR. FAKAT EMEKLİ OLMAM İÇİN İLK SİGORTA TARİHİNDEN İTİBARENMİ HESAPLANIR YOKSA RAPORUMDAN İTİBARENMİ ONU ANLAMIŞ DEGİLİM. NE ZAMAN MALULEN EMEKLİ OLABİLİRİM . YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 72. 2012 yılında trafik kazası geçirdim ve dalağım alında yüzde kaç rapor verirler yardımcı olur musunuz

 73. % 43 engelliyim

  2004 yılında ssk girişim var ve ssk gün sayısı 2510. ayrıca 18.04.2013 memuriyete başladım ve halen devam etmekteyim
  1) ben ne zaman emekli olabilirim
  2) emekli olunca maaş kesintim çok mu olur ne kadar maaş alabilirim
  teşekkür ederim

 74. Abim için soruyorum abim %40 zihinsel engelli hiçbir yerde çalışmadı nasıl bir sağlık güvencesi yaptırabiliz ve abim 42 yaşında sonrasında emekli olurmu

 75. 1966 dogumluyum %42 surekli engelli raporum var ilk girisim 1.12.1982 ve suanda 3670 gun sgk var vergi indirimi olmadan emekli olabilirmiyim ve ne zaman emekli olurum

  1. Merhaba,

   Emeklili Şartları
   Toplam Prim Sayısı : 3600 Gün
   Sigortalılık Süresi : 15 Yıl

   Sizin Durumunuz
   Sigortalık Süresi : 36 Yıl
   Toplam Prim Sayınız : 3670 Gün

   Sigortalılık Süreniz : 21 Yıl Önce Dolmuş
   Prim Gününüzün 70 Gün Önce Dolmuş

 76. benim sgk ya sorum olacakti %80 kronik sizofreni raporum var 28.4 2008 girisliyim engelli ne zaman emekli olurum 555 gun prim var

 77. mrb yuzde 90 engeliyim gozumden ve emekli olmak ıstıyorum 1956 dogumluyum ve sigorta gırışım 1980 tarıhınde girişim oldu ve 250 gun primim var ve nasıl emekli olabılırım yardımcı olursanız sevinirim
  not calısamıyorum

 78. bana %96 engelli raporu verildi. (diyalize giriyorum, şeker ve tansiyon hastasıyım ayreten gözlerimde hafif görme kaybı var) çalışmıyorum 38 yaşındayım annemle kalıyorum. sorum şu engelli maaşı bağlanabilirmi bana, fakat annem vefat eden babamın üzerinden emekli maaşı alıyor bu etkiler mi, etkiler ise annem bana baktığı için bakım parası alabilir mi?

  şimdiden teşekkürler

 79. merhaba.10 yaşında bakmakla yükümlü olduğum ve %93 engelli raporu olan kızım var.2002 sigorta girişim ve 4402 prim günüm bulunmaktadır.Kızımın raporları ile sgk ya başvuru yaptığımda emeklilikte prim gün sayımda artış ya da yaş sınırımda düşüş olamayacağını belirttiler.Şu an da herhangi bir sağlık güvencem bulunmamaktadır.Bu durumda ne yapabilirim?

 80. merhaba arkadaşlar özürlü maaşları bağlandınızmı neden bağlattınızmı bensizze soruyorum arkadaşlar ben imrançelik doğustan yürüme engenlli yüzde 79 yaşim 31 bekarim mersinde gülnar ilçesi yaşiyorum annembabamla birlikte mersin gülnar yaşiyorum 05365163195 ara konuşalim yada imrancelik facebook vardi mesajları bekliyorum hayırlı kısmet nasip olursa hayırlı eş koca arıyorum beklerim kışın mersinde kalıyoruz yazin gülnarda kalıyorum.

 81. Merhaba %52 engelli raporum var manuel araç kullanıyorum şuan engelli aracı almak için saglık ocagına aile hekimime gittim bana bi rapor düzenledi aparatlı araç kullanması uygundur diye ve numune hastanesi noroloji ve fizik bölümüne sevk etti her iki bölumede muayene oldum elden aparatlı araç kullanması uygundur yazdılar rahatsızlıgım ayaklarımda kas erimesi var şuan aktf çalışan biriyim ama ankara il saglık müd heyet kas hastası oldugum için uygun görmediler başka bir ilde itiraz hakkım oldugunu söylediler kestirip attılar çok zoruma gitti ben işe kendi aracım ile gidip gelen biriyim ne olacak bu kas hastalarının sorunları ya bizi kueşuna dizip kurtulun yada hastalıga çare bulun dedim oda yokne yapalım yakınımada raporum%90 olmadıgı için olmuyor

 82. ben yüzde kırkbeş engelli bir işçiyim ssk girişim 05 15 2005 doğum tarihim 08 11 1972 . 2650 pirim gün sayım var ne zaman emekli olurum?

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre;

   Emeklili Şartları
   Toplam Prim Sayısı : 4240 Gün
   Sigortalılık Süresi : 20 Yıl

   Sizin Durumunuz
   Sigortalık Süresi : 13 Yıl
   Toplam Prim Sayınız : 2650 Gün

   Sigortalılık Sürenizin Dolmasına : 7 Yıl
   Prim Gününüzün Dolmasına : 1590 Gün

  2. 09/09/1966 dogum tarihim
   hocam vergi indirimi basvurusu sartmi ?
   yoksa su an basvursam emekli olabilirmiyim?
   Slm Saygi ve Hurmetlerimle

 83. Merhaba,

  %40 üzerinde engelim mevcut. Kalp rahatsızıyım ve çok çabuk yoruluyorum. Araba hayatımın parçası durumunda ancak araç almak istediğimde vergi indiriminden yararlanamıyorum.

  Bu konunun değerlendirilmesi şahsım adına ve bu gibi durumda olanlar için önem arz etmektedir.

  Saygılarımla.

 84. Merhaba benim%40oraninda süresiz laporum var çalışmıyorum evli iki çocuk babasıyım herhangibir yerden hic gelirim yoktur bu laporlan nasil fadasi olur bana lütfen beni aydinlatirmisin ız

 85. MERHABALAR BEN YÜZDE 73 ORANINDA ENGELLİYİM ENGELLİ KADROSUNDA ÖZEL BİR ŞİRKETTE ÇALIŞIYORUM ENGELİM GÖZ VE VUCUT FONKSİYONU KAYBI BU NEDENLE BEN HEP HASTA OLUYORUM AYIN 10 VEYA 12 GÖNÖ HASTAYIM İŞE GELEMİYORUM BU NEDENLE HEM MAAŞIMDAN HEMDE SSK DAN KESİYORLAR ÖYLE BİR HAKLARI VARMI YADA BENİM İTİRAZ HAKKIM VARMI YADA HAKLARI YOKSA NEREYE BAŞ VURUP HAKKIMI ARIYIM CEVAPLARINIZDAN DOLAYI TEŞEKÜRLERİMİ SUNARIM LUTFEN CEVAP OLARAK BU NUMARAYA MESAJ ATABİLİRMİSİNİZ

 86. Beyin ameliyatına bağlı yürüme güçlüğü ve konuşma güçlüğüm var. sosyal yardımlaşma vakfına müracat ettim. engel oranının tesbiti için hastahaneye sevk etti. saydığınız engelli haklarında yararlanmak için her kurum ayrı ayrı sağlık kurulu raporu mu isteyecek. mesela engelli maaşı için ayrı, ötv indirimli araç için ayrı heyet raporlarımı gerekiyor. tek raporla engelli haklarında yararlanabilir miyim ?

  1. Merhaba,

   İş-kura kayıt olarak zorunlu engelli istihdam edecek kurumlardan gelen talepleri değerlendirebilirsiniz.

 87. 1999 da ilk Bağkur tarım sigortası na başladım 206dan beride Bağkur luyum 1999da rapor aldı yüzde kirkbes nezman emekli olurum

 88. Merhaba, iş kazası sebebi ile %17 malül raporum var sgk bir miktar maaş bağladı.
  yan haklar ile alakalı hiç bilgim yok yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba,

   Erken emeklilik ve diğer engelli haklarından yararlanabilmek için en az % 40 engelli olmanız gerekmektedir.

 89. Hocam merhaba,

  40 yaşındayım %55 engel raporum var. 1996 da sigorta girişim var ama malesef prim sayım 1000 gün kadar vardır. 550 gün Askerlik saydırabilirim. Ara yılları ödeme yaparak eksik günlerimi tamamlayabilir miyim ?

 90. %80 gorme engelli yım sizden vergi indirim belgesi almak için ne yapmam gerekiyor ama calısmıyom daha doğrusu calısmıyom siz den bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba,

   Engelli olduğu için vergi indiriminden yararlanmak, diğer bir ifade ile daha az vergi ödeyip yaşı beklemeksizin emekli olmak isteyenlerin başvurularını;
   – İllerde Defterdarlık Gelir Müdürlüğüne,
   – Bağımsız Vergi Dairesi bulunan ilçelerde Vergi Dairesi Müdürlüğüne,
   – Diğer ilçelerde Mal Müdürlüğü’ne, yapması gerekir.
   Vergi indirim belgesi başvurusunda istenecek belgeler ise şunlardır.?Vergi?indirim?belgesi?talebinde bulunacak olanların;
   1- Sakatlık?vergi?indiriminden yararlanmak isteğini içeren bir dilekçe,
   2- Nüfus hüviyet cüzdanı sureti veya fotokopisi,
   3- Çalıştığı iş yerinden alacağı sigortalı işçi olduğunu gösterir belgelerle, (sigortalı işe giriş bildirgesi sureti, SSK Sigortalı Hizmet Dökümü, iş yerinden alınacak çalışma yazısı, gibi) birlikte illerde Defterdarlık Gelir Müdürlüğüne, bağımsız Vergi Dairesi bulunan ilçelerde Vergi Dairesi Müdürlüğüne, diğer ilçelerde Mal Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerekir.

 91. Merhaba Ben 2016 yılında %73 engelli raporu ile emekli oldum. 2 yıl sonra yani 20.06.2018 tarihine kontrol verildi. İstanbul göztepe Hastanesinden raporu aldım. Ailemle birlikte Aydın iline taşındım. Benim sorum şu İstanbul’daki evrakları Aydına alsam burda muayene olabilirmiyim. Yoksa İstanbuldamı kontrol olmam lazım. Yardımcı olabilirmisiniz.

 92. 29/11/1971 Doğumlu bayanım.1989 yılı bir aylık ssç girişim var.1995 yılından itibaren emekli sandığına bağlı çalışıyorum.ssk girişim emeklilik yaşımı geri çeker mi.

  1. Hatice Hanım merhaba,

   Emekli sandığı Bağkur veya SSk başlangıçlarını baz almaz. Bu kurumlarda yatan sigorta primleri hizmet sürenize eklenmektedir. Bu nedenle yaşı geri çekmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı