emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2024 Taşınma Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2024 Taşınma Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2024 yılı taşınma yardımı, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlar için önemli bir mali destek kaynağı olmaya devam ediyor. Belirli şartları karşılayanlar için verilen kentsel dönüşüm taşınma yardımı, evi kentsel dönüşüm kararı neticesinde yıkıma girecek vatandaşlara sağlanan maddi bir destektir.

Kentsel dönüşüm taşınma yardımı ne kadar, nasıl alınır? Bu yardımdan faydalanmak isteyenlerde hangi şartlar aranır. Taşınma yardımı ile alakalı merak ettiğiniz cevaplara yazımızda yer verdik.

KENTSEL DÖNÜŞÜM TAŞINMA YARDIMI NEDİR?

Kentsel dönüşüm taşınma yardımı, devlet tarafından riskli yapıların yenilenmesi sürecinde evlerini boşaltmak zorunda kalan kiracı ve ev sahiplerine sağlanan finansal destektir. Bu destek, vatandaşların yeni konutlarına taşınırken yaşayabilecekleri mali zorlukları azaltmayı amaçlar.

Evleri kentsel dönüşüme giren ve bu nedenle yıkılacak olan kişilerin geçici olarak ikamet edecekleri adrese taşınmalarında sağlanan maddi destektir. Başvuru evraklarını teslim eden vatandaşlar, taşınma yardımından faydalanabilir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM TAŞINMA YARDIMI KİMLERE VERİLİR?

Taşınma yardımı, 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında, kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle evlerini boşaltmak zorunda kalan kiracı ve ev sahiplerine verilir. Yardım, hem konut hem de iş yeri sahiplerini kapsar.

Kentsel dönüşüm taşınma yardımı verilen kişiler şunlardır:

Sosyal Yardım Başvurusu : https://www.ssk.biz.tr/sosyal-yardim-basvurusu/

 • Evi kentsel dönüşüme giren ev sahipleri,
 • İkamet ettikleri kiralık ev kentsel dönüşüm kapsamına alınan kiracılar,
 • İş yerleri kentsel dönüşüme alınan iş yeri sahipleri.

TAŞINMA YARDIMI ŞARTLARI NELERDİR?

Taşınma yardımı alabilmek için belirli şartlar bulunmaktadır. Taşınma yardımı şartları şöyledir:

 1. Binaya riskli yapı tespit raporu verilmiş olması gerekir.
 2. Bina hakkında yıkım kararı alınmış olmalıdır.
 3. Güncel ikamet adresi yıkım kararı alınan binada olmalıdır.

TAŞINMA YARDIMI İÇİN İSTENEN BELGELER NELERDİR?

Taşınma yardımı başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 1. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 2. İkametgâh belgesi
 3. Riskli yapı tespit raporu
 4. Yıkım kararı
 5. Taşınacak yeni adres bilgisi

NOT: Yukarıda sıraladığımız belgeler, herkesten istenen genel evraklardır. Yetkili merciler bu evrakların yanında ek belge de talep edebilirler.

KENTSEL DÖNÜŞÜM TAŞINMA YARDIMI NASIL ALINIR?

Kentsel dönüşüm taşınma yardımı almak için ilgili belediye veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru sırasında yukarıda belirtilen belgelerin tamamının sunulması zorunludur. Eksik evrak ile başvurmak ya da şartlardan birini sağlamıyor olmak başvurunuzun reddedilmesine neden olacaktır.

2024 KENTSEL DÖNÜŞÜM TAŞINMA YARDIMI NE KADAR?

2024 yılında kentsel dönüşüm taşınma yardımı miktarları şu şekildedir:

Devlet Kira Yardımı Şartları : https://www.ssk.biz.tr/kira-yardimi-basvurusu-nasil-yapilir-sartlari-nelerdir/

 • İstanbul için 11 bin TL,
 • Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir için 9 bin TL,
 • Diğer büyükşehirler için 7 bin 500 TL.

NOT: Kentsel dönüşüm taşınma yardımı miktarları özel durumlarda bakanlık ya da bağlı bulunan belediye tarafından artırılabilir. En doğru yardım miktarını belediyenizden öğrenebilirsiniz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM TAŞINMA YARDIMINI EV SAHİBİ ALABİLİR Mİ?

Evet; kentsel dönüşüm taşınma yardımı sadece kiracılara değil, aynı zamanda ev sahiplerine de verilmektedir. Ev sahipleri, kira yardımı olarak adlandırılan bu desteği taşınma masraflarını karşılamak üzere kullanabilirler.

Yukarıda belirttiğimiz evrakları hazırlayarak ve bahsi geçen mercilere başvuruda bulunarak ev sahibi olarak da taşınma yardımından faydalanabilirsiniz. Aynı şekilde kentsel dönüşüm iş yeri taşınma yardımından da iş yeri sahipleri faydalanabilirler.

Kentsel dönüşüm taşınma yardımı şartları, evrakları, miktarı ve başvurusu ile alakalı detayları yazımızda paylaştık. Bahsi geçen evraklarla aranan şartları taşıyan kiracılar ve mülk sahipleri bu maddi destekten faydalanabilir. Taşınma yardımıyla alakalı aklınıza takılan soruları aşağıda yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Editörlerimiz soru, görüş ve önerilerinize kısa süre içerisinde dönüş yapacaktır.

Yorumlar

 1. Yeşim dedi ki:

  Ben soğuk ta oturuyoruz çocuk lar m lan bizim doğal gazim yok soğuk oturuyoruz engelli çocuklarim var iki tane Allah a razasi içi n yardım edin bize

 2. Aslı can dedi ki:

  Para yardımına ihtiyacım var