emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Taşınma Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2023 Taşınma Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2023 taşınma yardımı miktarı, 1500-6000 TL arasında değişebilir. Yapılacak yardım miktarı taşınma mesafesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Taşınma yardımı hem belediyeler hem de devlet tarafından yapılır. 2023 taşınma yardımı miktarını alabilmek için ilgili kurumlara başvuru yapmalısınız.

Yardım; kentsel dönüşüm, göç gibi zorunlu hallerde verilir. Yapılacak başvurular neticesinde taşınma mesafesi belirlenir ve ona göre yardımlardan bireylerin, ailelerin yararlanması sağlanır.

Gerek imar planlarındaki değişiklikler gerek depreme karşı dayanıklı olmama gibi nedenlerle mevcut yapılar yıkılabilir. Yıkılan yapıların yerine daha sağlam ve dayanıklı yapılar inşa edilir. İnsanlar yeni evleri inşa edilirken devletten kira yardımı alarak yeni bir eve taşınır. Taşınma masraflarının karşılanması için de gerekli yardımlar yapılır.

Taşınma yardımı, zorunlu göç durumunda da söz konusu olabilir. Bulundukları şehirde yaşamını sürdürmekte zorlananlar, kendi memleketlerine dönmek için yardım talebinde bulunabilir. Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi böyle durumlarda tersine göç desteği verir.

Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı Şartları

Kentsel dönüşüm taşınma yardımı şartları, ilk etapta gerekli başvurunun yapılmasıdır. Başvuru yapılırken şu sürelerin dikkate alınması gerekir:

 • Tahliye kararı verildikten sonra en geç bir yıl içerisinde
 • Riskli raporu çıktıktan sonra en fazla 3 ayda

Başvurular, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla yapılır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının her şehirde il müdürlükleri bulunur. İl müdürlüklerinden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra belediyenin bu konuyla alakalı bölümlerinden de başvurular yapılabilir.

Başvuru yapmak isteyenlerden bazı belgeler talep edilir. Bu evrakları şöyle sıralamak mümkündür:

 • Kimlik fotokopisi
 • Belediyelerden ya da bakanlığın müdürlüklerinden alınacak başvuru formu
 • Hakkında kentsel dönüşüme karar verilen yerde oturulduğuna dair ikametgâh belgesi. Bunun yerine elektrik, su gibi faturalar da ibraz edilebilir.
 • E-Devlet’ten alınacak nüfus kayıt örneği
 • Binanın durumunun riskli olduğunu belirten yazı
 • Ziraat Bankası, Halkbank ya da Vakıfbank’a açılan bir hesaba ait hesap cüzdanı

Eğer başvuru yapan iş yeri sahibi ise gereken belgeler arasında hem eski hem de yeni iş yeri adresine ait vergi levhası vardır.

Kimler Taşınma Yardımı Alabilir?

Taşınma yardımı ev sahiplerine ve kiracılara verilir. Ev sahibi ve kiracının ikamet ettiği ya da sahibi olduğu konut eğer kentsel dönüşüme uğrayacaksa bu yardım yapılır. Yardım, şehir içinde ya da dışında yeni bir yere taşınanlara yapılır.

Taşınma yardımı alanlar nakliye giderlerini; doğal gaz, elektrik açtırma giderlerini daha kolay karşılar. Taşınma yardımı sadece bu kapsamda başvuru yapan kişilere verilir. 2023 taşınma yardımı miktarını ise mesafe belirler.

Şehir içinde bir yere taşınanlar, daha az ödeme alır. Ancak şehir dışında bir yere taşınanlar daha yüksek yardım alır. Yardımdan yararlanmak isteyenlerin başvuru yapması gerekir. Başvuruların tahliye kararını takip eden en geç bir yıl içinde yapılması gerekir.

Eğer bina hakkında riskli raporu verildiyse taşınma başvurusu 3 ay içerisinde yapılmalıdır. Bu süreler geçirildiği takdirde yardımlardan yararlanmak mümkün değildir.

Taşınma Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Taşınma yardımı başvurusu yapmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurulmalıdır. Başvurunun ikametgâhın bulunduğu şehirdeki müdürlüklere yapılması gerekir. Bunun yanı sıra belediyelere de başvuru yapılabilir.

Başvuru sırasında talep edilen belgelerin teslim edilmesi gerekir. Öte yandan başvurunun zamanında yapılması da önemlidir. Böylece taşınma süresi içerisinde gerekli desteği almak mümkün olur.

2023 Taşınma Yardımı Ne Kadar?

2023 taşınma yardımı miktarı 1500-6000 TL arasındadır. Mesafe ne kadar artarsa yapılacak yardım miktarı da o kadar yükselir. Taşınma yardımı almanın pek çok faydasından bahsedilebilir. Öncelikle yüksek nakliyat giderleri, taşınma sürecini en çok zorlaştıran konulardan biridir.

Taşınma sürecinde bir diğer maliyetli alan ise elektrik, doğal gaz açtırma maliyetleridir. Depozito olarak alınan ücretlerin yüksek olması nedeniyle çoğu kişi bu tutarları öderken zorlanır. Bu nedenle taşınma yardımı ciddi anlamda fayda sağlar.

Kentsel Dönüşüm İçin Taşınma Yardımı Evrakları

Kentsel dönüşüm için taşınma yardımı evrakları başvuru sırasında teslim edilmelidir. İstenen evraklar konut sahipleri, kiracıları ve iş yeri sahipleri-kiracıları için değişiklik gösterir. İstenen evraklar arasında kimlik fotokopisi vardır. Bu evrak hem konut hem de iş yeri sahiplerinden, kiracılarından istenir.

Taşınma yardımı almak isteyenler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ve belediyeden başvuru formu alıp doldurmalıdır. İkamet belgesi başvuru sırasında verilir. Ancak bu belgeyi alamayanlar, fatura ibrazı geçekleştirmelidir.

Nüfus kayıt örneği, riski durum yazısı ve vadesiz hesap cüzdanı da gereklidir. Hesap; Vakıfbank, Ziraat Bankası ya da Halkbank aracılığıyla açılmalıdır. İş yeri kiracıları eski ve yeni iş yerleri için vergi levhasını sunmalıdır.

İstanbul’dan Göç Edene Belediye Taşınma Yardımı

İstanbul’dan göç edene belediye taşınma yardımı yapılır. Bu yardım tersine göç desteği olarak adlandırılır. Tersine göç desteği İstanbul’da yaşamını sürdürmekte güçlük çeken kişilere sağlanır. Bunun için belediyeye yardım talebinde bulunmak gerekir.

Başvurular 153 Beyaz Masa üzerinden yapılabilir. Bunun yanı sıra sosyalyardim.ibb.gov.tr adresinden de başvuru yapılabilir. Başvurular ilk önce ön değerlendirmeden geçirilir. Sonrasında ise belirli evrakların belediyeye teslim edilmesi gerekir.

Son aşamada sosyal inceleme yapılır. Bu incelemenin nedeni kişilerin hane durumunu görmektir. İncelemeler, İBB’nin sosyal hizmet uzmanları tarafından yapılır. Bu inceleme neticesinde kişinin gerçekten yardıma ihtiyacı olup olmadığı belirlenir.

İstanbul’dan Memleketine Göç Edene Para Yardımı

İstanbul’dan memleketine göç edene para yardımı yapılır. Bu yardımdan yararlanmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesine başvurulması gerekir. Başvurular sosyalyardim.ibb.gov.tr adresinden gerçekleştirilir.

Başvuru yapmak için 153 İBB Beyaz Masa’ya da müracaat edilebilir. Başvuru sonrası evrak ve sosyal inceleme süreci gerçekleştirilir. Ardından kimlerin göç yardımından yararlanacağına karar verilir.

Devletten Taşınma Yardımı Başvuru Ekranı

Devletten taşınma yardımı başvuru ekranı sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesinden alınacak yardımlar için söz konusudur. Yardımdan yararlanmak için sosyalyardim.ibb.gov.tr adresine başvuru yapılması gerekir.

Yukarıda gösterilen ekrandan “Online Başvuru” seçeneğini tercih ederek verilen alanları doldurmalısınız. İlk etapta size kimlik bilgileriniz sorulur.

Yukarıdaki ekranda istenen bilgileri doldurduktan sonra “Kaydet ve Devam Et seçeneğine tıklamalısınız. Ardından gelen ekranda da sizden birtakım bilgiler istenir. Bu bilgilerin tamamını eksiksiz şekilde doldurduktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvuru sonrası gerekli bilgiler size SMS ile bildirilir. SMS ile ne zaman evrak teslim etmeniz gerektiğini de öğrenebilirsiniz. 2023 taşınma yardımı miktarını öğrendikten ve başvurunuzu yaptıktan sonra sorunsuz şekilde yeni adresinize yerleşebilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu ve Şartları

Belediye Erzak Yardımı Başvurusu

Maddi Yardım Başvurusu ve Şartları

Yorumlar

 1. Yeşim dedi ki:

  Ben soğuk ta oturuyoruz çocuk lar m lan bizim doğal gazim yok soğuk oturuyoruz engelli çocuklarim var iki tane Allah a razasi içi n yardım edin bize

 2. Aslı can dedi ki:

  Para yardımına ihtiyacım var