Bağkur

2020 EK 5 Tarım (Çiftçi) Sigortası Ne Kadar?

2020 EK 5 tarım sigortası, 913.80 TL’dir. EK 5 isteğe bağlı çiftçi sigortası 913.80 TL prim ödemesi üzerinden yaptırılır. EK 5 isteğe bağlı SSK prim ödemlerinin aksatılması halinde ise gecikme faizi uygulanır. Sigortadan yararlanılması halinde emeklilik süresi gelene kadar her ay bu prim miktarın ödenmesi gerekir.

2020 EK 5 Tarım Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

2020 EK 5 tarım sigortasından yararlanabilecekler şu şekilde sıralanır:
 • Bahçe, bağ ve tarla çalışanları,
 • Kendi ürettikleri tarım ürünleri satan kişiler,
 • Kendi istekleri ile tarım çalışma alanından çekilen bireyler,
 • 18 yaşından büyük olanlar,

Bu bireyler EK 5 Tarım sigortasından yararlanma hakkına sahiptirler.

2020 EK 5 Tarım Sigortası Başvuru Evrakları Nelerdir?

2020 EK 5 tarım sigortasının başvuru belgeleri şu şekilde sıralanır:
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Muhtarlık ve İlçe Tarım Müdürlüğü onaylı EK 5 sigorta başvuru formu,
 • İkamet belgesi,

Bu evraklar ile başvuru gerçekleştirilir.

EK 5 Tarım Sigortası Başvuru Formu Nasıl Alınır?

EK 5 tarım sigortası başvuru formu edinmek için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İnternet üzerinden https://dosya.isvesosyalguvenlik.com/arsiv/ek-5-tarim-giris-bildirgesi.pdf adresine giriş yapılır.
 • Sosyal Güvenlik kurumuna ait bu linke giriş ile direk olarak orijinal başvuru formunun pdf hali görüntülenir.
 • Ekranın sağ üst köşesinde görüntülenen ‘’indir’’ kutucuğuna tıklanıp, başvuru belgesi bilgisayara indirilir.
 • İşlem ardından belge üzerinden sağ tıklanıp, ‘’yazdır’’ komutu seçilerek, form teslim alınır.

EK-5 Tarım Sigortası Başvuru Formu İndir

Bu form doldurulmalı ve ilk olarak ikamet edilen yerde bulunan muhtarlığa onaylatılmalıdır. Muhtarlığa onaylatın form ile İlçe Tarım Müdürlüğüne ziyaret gerçekleştirilip, ikinci onay alınmalıdır. Bu kapsamda mühürleme işlemleri tamamlanan form ile asıl başvuru gerçekleştirilir.

EK 5 Tarım Sigortası Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

EK 5 tarım sigortası başvuru formunu doldurmak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:
 • Aşama: Formun ilk kısmında yer alan ‘’ Sigortalının Kimlik Ve Adres Bilgileri’’ başlığı altındaki tabloya, ad, soy ad, anne ve baba adı soyadı yazılır. Medeni hal, cinsiyet, ikamet edilen il, ilçe, sokak, mahalle bilgilerinin tümü bu alan yazılır.
 • Aşama: Sosyal güvenlik bilgileri başlığı altına sosyal güvenlik sicil no yazılır.
 • Aşama: Beyan ve Taahhüt başlığının altındaki metnin ilgili alanları ödenecek sigorta prim ücreti ve çalışılan tarım kuruluşunun adı yazılır. Metin altına imza atılır.

Formda yer alan diğer alanların tümü muhtarlık ve İlçe Tarım Müdürlüğünce doldurulur. Bu alanların ilgili kurumlarca doldurulmaması halinde son başvuru aşamasında eksik evrak teslimi gerçekleşir.

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”EK 5 Tarım Sigortası Başvurusu Nasıl Yaptırılır?” answer-0=”EK 5 Tarım sigortası yaptırmak için muhtarlık ve İlçe Tarım Müdürlüğünü onaylatılan başvur formu ile ikamet ilindeki Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilir. Başvuru formu çalışanlara teslim edilir. Bu aşamada başvuru çalışanca kayda alınır.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”EK 5 Tarım Sigortası Nasıl Sorgulanır?” answer-1=”Sorgu için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine girilip, görüntülenen tablo üzerine TC kimlik no ve PTT’den alınan E-devlet şifresi yazılmalı, ardından ‘’giriş’’ butonuna tıklanmalıdır. Yeni sayfada sırası ile ‘’E hizmetler’’ ve ‘’ Sosyal Güvenlik Kurumu İşlem Sorgulama’’ sekmelerine tıklanır. Ekrana gelen ‘’sorgula’’ kutusuna tıklanıp, onay sonucu görüntülenir.” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”EK 5 Tarım Sigortası Prim Ödemesi Nereye Yapılır?” answer-2=”EK 5 tarım sigortası prim ödemeleri PTT şubelerinden yapılır. Kişi kendisine en yakın PTT şubesinin gişe bölümünden, TC kimlik kartı ile prim ödemesini yapar.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu