Engelli

Malullük Durumu Tespiti Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere SGK’nın hangi yapılanmasında olursa olsun çalışmakta olan kişilerin herhangi bir sebepten dolayı iş hayatının erken sonlandırılması durumunda makullük tespiti yaptırılarak emekli edilmesi devlet tarafından desteklenmektedir. Ancak önce belirli şartlara uyması gerekmektedir.


Malullük Tespiti İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Her şeyden önce bireyin 4A, 4B ve 4C gibi bölümlerinde en az 10 yıldır çalışıyor olması şartı ile birlikte işte malullük tespiti şartları:

 • Sigortalının en az 1800 günlük prim ödemesinin yatmış olması,
 • İş akdinin sonlandırılması konusunda alacağı sağlık raporunda bireyin en az %60 ve daha fazlası oranında güç kaybı yaşadığının belirlenmesi,
 • Aynı sağlık raporunda oluşan rahatsızlık durumunun işe başlanılan tarihten sonra ortaya çıkması,
 • 4A’lı ise işten ayrılması ve 4B’li ise de ticari faaliyetlerine son vermiş olması ve de hiçbir sebepten dolayı geriye dönük prim borcunun bulunmaması şartları aranmaktadır. Ayrıca kişi 4C’li ise yine işten ayrılmış olması gerekmektedir.

Malullük Tespiti İçin Geçerli Hastalıklar Nelerdir?

Eğer bir kişi malulen emeklilikten faydalanmak istiyorsa önce aşağıdaki hastalıklardan bir tanesine sahip olduğunu hastane raporu ile kanıtlamalıdır:

 • Parkinson sendromu
 • Epilepsi ya da konvülsif epilepsi
 • Santral sinir sistemi hastalıkları
 • Serebral Palsi
 • Genetik bozukluklar
 • Kanser hastalığı ya da çeşitleri
 • Organ nakli ihtiyacı doğuran hastalıklar
 • İleri dereceye ulaşmış şeker hastalığı
 • Travma sonrası gelişen obsesif bozukluk ve stresten kaynaklanan klinik rahatsızlıklar

Malullük Durumu Tespiti Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki şartları karşılayabilen bireyler için malullük durumu tespiti öncesi sosyal güvenlik il ve ilçe müdürlükleri ile merkezlerden bir tanesine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak öncesinde başvuru dilekçesi ile birlikte:

 • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
 • Askerlikle ilişiğin kesildiğine dair belge
 • Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi (eğer işten ayrıldıktan sonraki ilk 10 gün içerisinde başvuru yapacaksanız)
 • Kimlik fotokopisi
 • Sağlık raporu gerekmektedir.

Bu arada yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere hazırlatıp sunacağınız sağlık raporunuz elinizde olsa bile hala malullük durumu tespiti nasıl yapılır konusunda bilmeniz gereken bir ayrıntı daha var. O da kurumun sizi tekrar onlar tarafından belirlenen bir sağlık kuruluşuna göndereceğidir. Bu hastane eğitim ve araştırma hastanesi olabileceği gibi devlet hastanesi ya da üniversite hastanesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı bir hastane de olabilmektedir. Ancak sizin burada belirleyici bir rolünüz olmayacağından dolayı nereye gönderilirseniz gönderilin itirazsız kabul etmeniz gerekecektir. Bu konu yoruma ve müdahaleye tamamen kapalıdır. Öte yandan burada ikamet ettiğiniz adres de göz önünde bulundurulacak ve ona göre bir seçim yapılacaktır.

Bu ayrıntıdan sonra tabi ki yönlendirildiğiniz hastaneye gidecek ve bir kere daha muayene olacaksınız. Çıkan sonucu da vakit kaybetmeden tekrar bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik kurumuna ilettiğinizde artık yapmanız gereken tek şey sadece beklemek olacaktır.

Malullük Durumu Tespiti Sonrası Emeklilik İçin Maaş Nasıl Hesaplanır?

Burada göz önünde tutmanız gereken en önemli ayrıntı prim gün sayınızdır. Çünkü maaşınız da bu oranlara göre değerlendirilecektir. Eğer 9000 günden daha az prim gün sayınız varsa sizin için hesaplamaya katılacak rakam yine 9000 olacaktır. Yani 1800 gününüz de olsa 5600 gününüz de olsa yine 9000 gün yatmış gibi bir hesaplama yapılacaktır. Ancak 9000 günden daha fazla prim gününüz varsa bu sefer de ne kadar gününüz varsa hepsi hesaba katılacaktır.

Malulen emekliliğin en güzel yanlarından bir tanesi kişilerin prim sayıları düşük diye diğerlerinden daha az maaş almamalarıdır. Burada istenirse prim gün sayısında yükseltme yapılabilinmektedir.

Malulen Emeklilik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilmektedir?

 • 5510 sayılı Kanun göz önünde tutulduğunda eğer kişi yabancı bir ülkede çalışmaya başlar ve bu olay da tespit edilirse maaş doğrudan kesilecektir.
 • Yeniden muayene yapıldığında eğer kişinin rahatsızlık durumu ortadan kalmış ise yine maaş doğrudan kesilir. Ancak bu durum bireyin daha önce çalışmış olduğu iş koluna göre değişiklik göstermektedir.
 • Ayrıca kişinin bağlı olduğu sigorta türü de maaşın kesilip kesilmeyeceği hakkında söz sahibidir.

Rahatsızlığın Son Buldu. Tekrar İşime Dönebilir miyim? Dönersem Ne Olur?

Malulen emeklilik maaşları isteğe bağlı olarak kesile bilinir. Şöyle ki: Kişinin kanser hastası olduğunu düşünelim ve tedavi almaya başlıyor. Bu arada da sosyal güvenlik kurumuna başvurdu ve maaşı da bağlandı. Ancak bir süre sonra tedavisi olumlu yönde sürdü ve bu hastalıktan kurtuldu. Bu durumda malulen emeklilik için aldığı maaşı kestirip işine dönebilir. Fakat bir süre sonra hastalık yine nüksettiğinde tekrar işten ayrılıp bir kez daha malulen emeklilik durum tespiti yaptırarak maaş almaya başlayabilir.

Malulen Emeklilik Maaşlarını Ne Etkiler?

Öncelikle kişinin hangi sigorta çeşidine bağlı olarak çalıştığı tespit edilir. Eğer kişi 4A’lı ise prim günü 7200’e, 4B’li ve 4C’li ise prim günü 9000’e tamamlanır. Bu işlemden sonra yasada da belirtildiği üzere yıllın kazancın %60’ının 12’ye bölümü ile tam olarak aylık malulen emeklilik maaşları ortaya çıkmış olur. Ancak bireyin başkasının bakımına muhtaç olduğu da tespit edilirse bu %60’lık oran, %70 olarak da uygulanabilinmektedir. Sağlık raporu ve devamında başvuru yapıldıktan bir ay sonra eğer malulen emeklilik onaylanırsa kişi takip eden bir sonraki aydan itibaren maaş almaya başlayabilir.

2018 Yılında Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Kişi 4A’lı ise 800,00 TL ile 1.000,00 TL arası,

Kişi 4B’li ise 800,00 TL ile 1.000,00 TL arası

Kişi Çiftçi Bağ-Kur’lu ise 600,00 TL ile 1.000,00 TL arası

Kişi 4C’li ise 1.946,00 TL ile 2.100,00 TL arası maaş alacaktır.

Malulen Emeklilik ve Vergi İndirimi ile Erken Emeklilik Şartları Neler?

PTT Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Akciger kanseriyim 4.evre egitim araştrma hastanesinde kemoterapiye başladım.dr.seni emekli ederiz dedi %80 orandan.asgari ücretten çalışmaktayım.2 aydr rapor alıyorm.şimdilik 5 seansım daha var 21 günde bir 4.5 saatlik kemoterapi.sgk girişim 1991.7050 günüm var.malulen emeklilige başvursam oran aynı olurmu.raporda agır engelli yazması gerekirmi.normal emeklimi hesapladıgm zaman 1750 tl aylık görünüyor.malulen emeklilikte düşermi sizce.aylık rapor parası 1800 tl civarı yatıyor.acaba emeklilik için başvurmakmı yoksa rapor parasını almakmı avantaşlı.73 dogumluyum.bir eyt li olarak yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkr ederim.

  1. Merhaba,

   İhbar süresinizin üzerine 6 hafta eklenilen süreyi geçer ise iş yerinin fesih hakkı var. Yani 4 hafta ihbar süreniz var ise rapro ile birlikte 10 hafta işe gitmediğinizde iş akdiniz işveren tarafından fesih edilebilir. Tabi bu işyerinin inisiyatifinde sizin rapor ödeneğinizi etkilemez. Maaşınız mevcut göründüğü gibi yatar. Raporlu olduğunuz sürece kıdem tazminatınız artabilir. Başka bir artısı olmaz. Yani karar sizin iki durumunda bir dezavantajı veya avantajı bulunmuyor.

 2. Ben emeklilikle ilgili sormayacagim.kardesim kamuda gorev yapiyo.iltihapli eklem romatizmasi var.sag bileginde ve kuyruk sokumunda iltihap artti.uzun sure elini kullanamiyor.kendisi katip.isi ise hep eliyle.kuyruk sokumundaki iltihaptan dolayi yarim saatten uzun oturamiyor.hastaneye basvursak engelli raporu alabilirmiyiz.tayini cikmiyor.7senedir van ercisteydi.simdi ise caldirana gonderdiler.hastaligindan dolayi suara cok zor durumda.bilgi verebilirmisiniz

  1. Merhaba,

   Hastalık çalışma ve günlük aktivitelerini etkilediğinde oran verilecektir. Romatizmanın ağır everlerinin birinde bir durumu var. %40 oran çıkabileceğini düşünüyoruz.

 3. Bi tanıdığım yüzde 52 ile malülen emekli oldu siz yüzde 60 yazmışsınız aslolan hangisi güncel acaba

  1. Merhaba,

   Raporda yazan iş gücü kaybı önemli. en az % 10 iş gücü kaybı var ise malulen emekli olunabilir.

 4. Ben diyabet hastasiyim aclik 300 yakin ve tokluk 400 yakin ünsülin kullaniyorum daha once badencik amaliyati ve kildonmesi analiyati oldum ve halen devam etmekte olan belfitigim var ve omurilikte iltapli romatizmam var kalici tedavi sadece ilac kiullaniyorum yüzde nekadar rapor alabilirim hastane heyetinden. Teskkurler

  1. Merhaba,

   Aç karnına ve 300 den aşağı düşmeyen bir şeker hastalığı varsa % 40 ın üstüne çıkar. İltihaplı romatizma ile % 55 lerde bir oran çıkabilir.

 5. Ben testis kanseriydim. 2 testisim ameliyatla alindi. Kanser degilim artik . Engelli raporu alabilirmiyim malulen emekli olabiĺirmiyim. 1800 gunum var

  1. Merhaba,

   Organ eksikliği çalışmaya mani olabilece düzeyde ise engel oranı çıkmakta. Durumunuza göre engel oranı çıkmaz.

 6. Karaciğer nakli oldum kontrollü malulen emekliyim iki ay sonra tekrar kontrolüm var nakil olduğum için maaşım kesilirmi

 7. merhaba;
  2009 yılından 2018 yılı sonuna kadar işyerim vardı ama rahatsızlıktan dolayı kapatmak zorunda kaldım… bağkurdan EK-5 Tarım geçtim işyerini kapatınca mallüllek emeklilik faydalanırmıyım?

  1. Merhaba,

   Raporunuzla birlikte bağlı bulunduğunuz sgk kurumuna müracaat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı