emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?
25.03.2023

Bugün emekli olsam, ne kadar emekli maaşı alırım cevabını öğrenmek isteyen çalışanlar SGK’nın resmi platformu üzerinden hesaplamalarını yapabilirler. Her çalışanın merak ettiği ne kadar emelli maaşı alırım sorusuna yanıt bulmak adına SGK, internetten sorgulama devrini çoktan başlattı. Türkiye’de üç farklı sigorta sistemi için ayrı ayrı emekli maaşı hesaplaması Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uygulamaları aracılığı ile dakikalar içerisinde yapılabiliyor.

En düşük emekli maaşına gelen seyyanen zam ve 2023 Mart ayında uygulanan emekli zammı sonrası güncel aylık bilgisine ulaşmak isteyen okurlarımız için 4A, 4B ve 4C emekli maaşı hesaplama ayrıntılarını yazımızda tek tek ele aldık.

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alabilirim?

Emekli olunca ne kadar emekli maaşı alırım ile ilgili e-Devlet ya da SGK Online uygulamalar ile hesaplanabilmektedir. Sigortalının hangi sigorta koluna bağlı olarak çalıştığı, ödenmiş prim gün sayısı, sigortalılık süresi, yaş, ödenen prim tutarı ve hatta cinsiyet gibi değişkenler emekli aylığını belirlemektedir.

Bu denli detayın manuel olarak bir araya getirilerek emekli aylığı hesaplaması sağlıklı bir sonuç vermeyeceği için emekli maaşı hesaplama robotlarından yararlanabilirsiniz. Öte yandan fikir vermesi adına farklı sigorta girişlerine göre SSK ve Bağkur emekli maaşları aşağıda paylaşılmıştır:

Yapılan son zamlarla birlikte 2023 yılında en düşük emekli maaşı 7,500 TL olarak belirlenmiştir.

Bugün emekli olacakların maaşları şöyle;

 • SSK (2000 Öncesi): 7.500 TL arasında
 • SSK (2000 Sonrası): 7.500 TL arasında
 • Bağkur (Esnaf): 7.500 TL
 • Bağkur (Tarım): 7.500 TL
 • Emekli Sandığı: 8,000 TL – 9,000 TL arasında
 • EYT Emeklisi : 7.500 TL

E-Devlet’ten Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli aylığını e-Devlet’ten öğrenmek için SGK hizmet menüsü kullanılır. E-Devlet’ten sadece 4B sigorta kolundan emekli olacak vatandaşlarımız ne kadar aylık alacakları bilgisine ulaşabilmektedirler. 4B’lier ile diğer sigorta koluna bağlı vatandaşlarımız işlemleri için SGK İl Müdürlüklerini bizzat ziyaret edebilir ya da SGK emekli maaş hesaplama robotu üzerinden işlem yapabilir.

4B’lilerin e-Devlet’ten emekli maaşı hesaplama işlemleri ise sırası ile şu şekilde yapılmaktadır:

 1. E-devlet “4B Emekli Aylığı Hesaplama” sayfasına ulaşın.
 2. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak e-Devlet Giriş ekranına ulaşın.
 3. T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” girişi sonrası “Giriş Yap” butonuna tıklayarak sorgulama sayfasına ulaşın.
 4. Açılan sayfada açılır menü üzerinden “Esnaf” ya da “Tarım” seçimini yaparak “Sorgula” butonuna tıklamanızla birlikte bugün emekli olsanız maaşınızın ne olacağı sorusunun yanıtına ulaşabilirsiniz.
emeklilik hesaplama ekranı

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar?

En düşük emekli aylığı 2023 yılı zamları ile birlikte 7.500 liraya yükseldi.

Memur Emeklisi Ne Kadar Emekli Maaşı Alıyor?

Memur emeklilerinin aylıkları 2022 yılı Ocak ayında %25 oranında zamlandı. Kamuda çalışan ve emekli olduğunda ne kadar aylık alacağını merak eden okurlarımız için fikir vermesi adına yapılan son zamla birlikte memur emeklilerinin güncel maaşları aşağıda paylaşıldı:

E-Devlet Ne Zaman Emekli Olurum?

e-Devlet’ten emeklilik hesaplama işlemi için aşağıda paylaşılan adımları takip edebilirsiniz:

 1. E-Devlet adresi üzerinden “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?” sayfasına erişim sağlayın.
 2. E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranızla sisteme giriş yapın.
 3. “Sigorta Kolu” ve “Hizmete Başlama Tarihi” seçimini yaparak “Sorgula” butonuna tıklayarak emeklilik tarihine ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Emekli Maaşı Sorgulama

E-Devlet’ten emekli aylığı sorgulaması her sigorta kolu için ayrı ayrı yapılabilmektedir. Aktif çalışma hayatınıza verdiğiniz dilekçe ile son vermeniz ve yapılan incelemede emeklilik hakkı elde ettiğinizin bildirilmesi ile emekli maaşınızı beklemeye başlayabilirsiniz.

Ne kadar emekli maaşı alırım sorusuna yazımızda anlatıldığı şekilde yanıt bulmanızla birlikte 4A, 4B ve 4C emekli maaşı sorgulama işlemleri için sorgulama adreslerinden işlem yapabilirsiniz.

Emekliye En Yüksek Promosyon Veren Bankalar

E-Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Sorgula

Erken Emeklilik Şartları Tablosu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.