emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Bugün emekli olsam, ne kadar emekli maaşı alırım cevabını öğrenmek isteyen çalışanlar SGK’nın resmi platformu üzerinden hesaplamalarını yapabilirler. Her çalışanın merak ettiği ne kadar emelli maaşı alırım sorusuna yanıt bulmak adına SGK, internetten sorgulama devrini çoktan başlattı. Türkiye’de üç farklı sigorta sistemi için ayrı ayrı emekli maaşı hesaplaması Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uygulamaları aracılığı ile dakikalar içerisinde yapılabiliyor.

En düşük emekli maaşına gelen seyyanen zam ve Ocak ayında uygulanan emekli zammı sonrası güncel aylık bilgisine ulaşmak isteyen okurlarımız için 4A, 4B ve 4C emekli maaşı hesaplama ayrıntılarını yazımızda tek tek ele aldık.

BUGÜN EMEKLİ OLSAM NE KADAR MAAŞ ALIRIM?

Emekli olunca ne kadar emekli maaşı alırım ile ilgili e-Devlet ya da SGK Online uygulamalar ile hesaplanabilmektedir. Sigortalının hangi sigorta koluna bağlı olarak çalıştığı, ödenmiş prim gün sayısı, sigortalılık süresi, yaş, ödenen prim tutarı ve hatta cinsiyet gibi değişkenler emekli aylığını belirlemektedir.

Bu denli detayın manuel olarak bir araya getirilerek emekli aylığı hesaplaması sağlıklı bir sonuç vermeyeceği için emekli maaşı hesaplama robotlarından yararlanabilirsiniz. Öte yandan fikir vermesi adına farklı sigorta girişlerine göre SSK ve Bağkur emekli maaşları aşağıda paylaşılmıştır:

 • SSK (2000 Öncesi): 3.292,63 TL
 • SSK (2000 Sonrası): 2.500,00 TL
 • Bağkur (Esnaf): 2.948,68 TL
 • Bağkur (Tarım): 2.500,00 TL
 • Emekli Sandığı: 4.175,79 TL

E-Devlet’ten Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli aylığını e-Devlet’ten öğrenmek için SGK hizmet menüsü kullanılır. E-Devlet’ten sadece 4B sigorta kolundan emekli olacak vatandaşlarımız ne kadar aylık alacakları bilgisine ulaşabilmektedirler. 4B’lier ile diğer sigorta koluna bağlı vatandaşlarımız işlemleri için SGK İl Müdürlüklerini bizzat ziyaret edebilir ya da SGK emekli maaş hesaplama robotu üzerinden işlem yapabilir.

4B’lilerin e-Devlet’ten emekli maaşı hesaplama işlemleri ise sırası ile şu şekilde yapılmaktadır:

 1. E-devlet “4B Emekli Aylığı Hesaplama” sayfasına ulaşın.
 2. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak e-Devlet Giriş ekranına ulaşın.
 3. T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” girişi sonrası “Giriş Yap” butonuna tıklayarak sorgulama sayfasına ulaşın.
 4. Açılan sayfada açılır menü üzerinden “Esnaf” ya da “Tarım” seçimini yaparak “Sorgula” butonuna tıklamanızla birlikte bugün emekli olsanız maaşınızın ne olacağı sorusunun yanıtına ulaşabilirsiniz.
emeklilik hesaplama ekranı

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar?

En düşük emekli aylığı 2022 yılının ilk altı ayında memur ve memur emeklilerine verilecek zam döneminde 1.500 liradan 2.500 liraya yükseldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan en düşük emekli aylığı zammı ile %66 oranında artış gerçekleşmiş oldu.

Memur Emeklisi Ne Kadar Emekli Maaşı Alıyor?

Memur emeklilerinin aylıkları 2022 yılı ocak ayında %30,5 oranında zamlandı. Kamuda çalışan ve emekli olduğunda ne kadar aylık alacağını merak eden okurlarımız için fikir vermesi adına yapılan son zamla birlikte memur emeklilerinin güncel maaşları aşağıda paylaşıldı:

 • En Düşük Memur Emekli Aylığı: 4.273,00 TL
 • Hemşire (Lisans – 1/4): 5.109,00 TL
 • Lisans Mezunu Memur (1/4): 5.111,00 TL
 • Öğretmen (1/4): 5.252,00 TL
 • Polis Memuru (1/4): 5.435,00 TL
 • Mühendis (1/4): 6.407,00 TL
 • 1. Sınıf Kaymakam (1/4): 8.917,00 TL
 • Genel Müdür (1/1): 13.617,00 TL

EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

Emekli aylıklarının hesaplaması ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmete aldığı maaş hesaplama robotlarından bahsetmiştik. Bahsedilen bu robotlar aracılığı ile 4A, 4B ve 4C sigorta koluna bağlı olarak çalışan vatandaşlarımız, emekliliklerinde ne kadar aylık alacaklarını dakikalar içinde hesaplayabilmektedirler. Bahsedilen uygulamalarda her hizmet kolu için farklı linkler tanımlanmıştır. Herhangi bir şifre gerekmeden ne kadar emekli maaşı alırım sorusunun yanıtına ilgili robotlar üzerinden ulaşılabilir.

4A Emekli Maaşı Hesaplama

4A emekli aylığı hesaplama işlemleri için SGK tarafından hizmete alınan ve “Aylık Hesaplama” adresi üzerinde ulaşılabilen sorgulama sayfası kullanılabilir. Paylaşılan adres üzerinden sorgulama sayfasına ulaşarak aşağıda paylaşılan bilgileri ilgili alanlara girmeniz ve “Sorgula” butonuna tıklamanızla birlikte, bugün emekli olsanız ne kadar aylık bağlanacağını öğrenebilirsiniz:

 • T.C. Kimlik Numarası
 • SSK Sicil Numarası
 • Baba Adı
 • Nüfusa kayıtlı olunan il
 • Gün, ay ve yıl biçiminde doğum tarihi

4B Emekli Maaşı Hesaplama

4B emekli maaşını öğrenme işlemleri için yazımızda verilen e-Devlet “4B Emekli Aylığı Hesaplama” hizmet sayfası ile SGK web sitesi üzerinden ulaşılabilen “Aylık Hesaplama” modülü kullanılabilir. Aylık hesaplama modülüne erişim sağlamak için “4/B Emekli Aylığı” adresi üzerinden ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Erişim sağladığınız sayfada sırası ile aşağıdaki bilgileri girmeniz ve “Sorgula” butonuna tıklamanızla birlikte ne kadar emekli maaşı alacağınız bilgisi karşınıza çıkacaktır:

 • T.C. Kimlik No
 • Kurum (Esnaf ya da Tarım)
 • Güvenlik Kodu (İlgili kutucuk yanında görsel ile paylaşılır)

4C Emekli Maaşı Hesaplama

4C emekli maaş tutarını sorgulama işlemleri için SGK tarafından hizmete alınan “4C Emeklilik Hizmet Süresi ve Yaş Hesaplama” modülü kullanılır. İlgili hesaplama modülü, 4A ve 4B emeklilik aylık hesaplama işlemine nazaran daha fazla bilgi girişi gerektirir. Modüle “4/C Hesaplama” adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Erişim sağladığınız sayfada aşağıdaki bilgileri kullanarak bağlanacak emekli aylığı bilgisine ulaşabilirsiniz:

 • Doğum Tarihi (Gün, Ay, Yıl)
 • Cinsiyet
 • 4A Ödenmiş Prim Gün Sayısı (23.05.2002 öncesi ve sonrası için ayrı ayrı)
 • Sigorta başlangıç ve bitiş tarihi
 • Hizmet Türü
ne kadar maaş alırım

Ne Zaman Emekli Olurum?

Emeklilik tarihi sorgulama işlemleri için e-Devlet’i ve yine SGK dijital uygulama modüllerini kullanabilirsiniz. Her iki platform da benzer işlemleri gerçekleştirmekte olup e-Devlet’ten girişlerde kimlik doğrulama aşamasını otomatik olarak tamamlamış kabul edilirsiniz.

Emekli olabilmek için yaş, hizmet süresi, cinsiyet ve ödenmiş prim gün sayısı kriterlerinin sağlanması gereklidir. Her iki platform üzerinden yapılabilecek emeklilik sorgulama işlemleri ile ilgili ayrıntılar aşağıdaki alt başlıklarda anlatılmıştır.

E-Devlet Ne Zaman Emekli Olurum?

e-Devlet’ten emeklilik hesaplama işlemi için aşağıda paylaşılan adımları takip edebilirsiniz:

 1. E-Devlet adresi üzerinden “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?” sayfasına erişim sağlayın.
 2. E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranızla sisteme giriş yapın.
 3. “Sigorta Kolu” ve “Hizmete Başlama Tarihi” seçimini yaparak “Sorgula” butonuna tıklayarak emeklilik tarihine ulaşabilirsiniz.

T.C. ile SGK Emeklilik Sorgulama

SGK emeklilik tarihini öğrenme işlemleri için “Ne Zaman Emekli Olurum?” modülünden faydalanabilirsiniz. T.C. ile emeklilik sorgulamak için aşağıdaki işlem basamaklarını takip etmeniz yeterlidir:

 1. https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresine giriş yapın.
 2. Açılan sayfada karşılaştığınız tablonun ilk sütununda cinsiyet, doğum tarihi, hizmete başlama tarihi ve varsa maluliyet ile erken yaşlanma bilgilendirmelerini tamamlayın.
 3. Tablonun kalan kısmında SSGK prim ödeme gün sayısı, varsa diğer sandıklara ait gün sayısı, askerlik/sanatçı gün sayısı, fiili ve yurtdışı gün sayısı bilgilerinizi girin.
 4. Son olarak 3600 günün doldurulduğu tarihi girin ve “Gönder” butonuna tıklayarak emeklilik tarihinizi öğrenin.

E-Devlet Emekli Maaşı Sorgulama

E-Devlet’ten emekli aylığı sorgulaması her sigorta kolu için ayrı ayrı yapılabilmektedir. Aktif çalışma hayatınıza verdiğiniz dilekçe ile son vermeniz ve yapılan incelemede emeklilik hakkı elde ettiğinizin bildirilmesi ile emekli maaşınızı beklemeye başlayabilirsiniz.

Ne kadar emekli maaşı alırım sorusuna yazımızda anlatıldığı şekilde yanıt bulmanızla birlikte 4A, 4B ve 4C emekli maaşı sorgulama işlemleri için sorgulama adreslerinden işlem yapabilirsiniz.

Emekliye En Yüksek Promosyon Veren Bankalar

E-Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Sorgula

Erken Emeklilik Şartları Tablosu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.