emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SSK – Devlet Hastanesi Burun Estetiğini Karşılıyor Mu?

SSK – Devlet Hastanesi Burun Estetiğini Karşılıyor Mu?

Burun estetik ameliyatının SSK tarafından karşılanması için bazı koşulların uygun olması gerekir. Yani her burun estetik ameliyatı SSK tarafından karşılanmamaktadır. Eğer burun estetik ameliyatının yapılma sebebi kişinin sağlığı ile alakalı ise bu durumda burun estetik operasyona dahil bütün giderler SSK tarafından karşılanır. Fakat yapılacak olan burun estetik ameliyatı yalnızca burnun daha estetik ve güzel görünmesi amacı taşıyorsa böyle bir durumda ise yapılacak olan operasyon için ödenmesi gereken tutar konusunda birtakım farklılıklar gözlenir.

Yani burun estetik ameliyatının yapılması şart ise bu durumda söz konusu olan bu estetik operasyonunun ücreti SSK tarafından karşılanır. Durum böyle olunca SSK tarafından karşılanan burun estetiği operasyonlarında burun içi ameliyatın da yapılması gerekliliği bulunur. Yani kişiler kendi talepleri doğrultusunda yalnızca estetik amacı güderek burun estetiği ameliyatı olmayı planlıyor ise bu ameliyatta herhangi bir zorunluluk bulunmadığı ve tamamıyla şahsi estetik algısı ile alakalı karar olduğu için ameliyat üzerine belirlenen tutar neyse kişinin ödemesi gereken tutar da o olur. Dolayısıyla burun estetiği ameliyatı olmak isteyen kişiler öncelikli olarak ilgili doktorla görüşmesi ve olacağı burun estetiği ameliyatının SSK tarafından karşılık karşılanmadığını öğrenmesi gerekir.

Devlet Hastanelerinde Yapılan Burun Estetiği

SGK Burun Estetiği ameliyatları genel anestezi uygulanarak yapılmakta ve genellikle 2 saat süreçte tamamlanmaktadır. Kulak ya da kaburgadan kemik alınmasını gerektiren bazı istisna durumlarda ise ameliyat süreleri daha uzun saatleri bulabilmektedir.

[highlight color=”red”]Burun estetiği yaptırma nedenleri şunlardır;[/highlight]

 • Buruna yeniden biçim vermek
 • Burunda küçültme ve büyütme uygulaması yapmak
 • Burun ucunu kaldırmak ve
 • Burundan kemik alınması gibi nedenlerle burun estetik ameliyatları yapılır.

Burun estetik operasyonları genellikle pahalı bir hizmet olarak bilinmekte bu noktada ameliyat olmak isteyen sigortalıların merak ettiği en önemli konu Sosyal Güvenlik Kurumunun ameliyat ücretini karşılayıp karşılamadığı olmaktadır. Bu kapsamda gerekli koşulların sağlanması sonucunda burun estetik operasyon ücretinin SGK tarafından karşılandığını söylenebilir.

Burun Estetiği Operasyonlarının SSK Tarafından Karşılanması İçin Gereken Şartlar

Eğer burun estetiği operasyonunuzun SSK tarafından karşılanmasını istiyorsanız öncelikle bu operasyonun SSK kapsamında olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Hangi sebeple yapılan burun estetiği operasyonlarının SSK tarafından karşılandığı yine SSK tarafından belirtilmiştir. Dolayısıyla bu şartları ve ameliyat gerekçelerine dair olan durumları öğrenmeniz ve bu doğrultuda burun estetiği operasyonuna karar vermeniz gerekir. Eğer ilgili kurum tarafından belirlenen bu şartları karşılamayacak olan bir burun estetiği operasyonu geçirecekseniz, böyle bir durumda burun estetiği operasyonunda SSK tarafından karşılanması söz konusu olmayacaktır.

[highlight color=”red”]Burun estetiği operasyonlarının SSK tarafından karşılanması için ilgili kurum tarafından belirlenen durumlar ise aşağıdaki gibidir:[/highlight]

 • SSK sigorta koluna bağlı olarak çalışan kişilerin herhangi bir sağlık sebebinden dolayı burun estetiği operasyonunu geçirmesi durumunda burun estetiğine dair olan bütün girerler SSK tarafından karşılanır. Sağlık sorunlarından dolayı gerekli görülen bütün ameliyatların giderleri bu hususta SGK tarafından karşılanır.
 • Bu burun ameliyatına dair olan bütün giderlerin tümden karşılanması için kişilerin söz konusu olan bu burun ameliyatının sağlık sebeplerinden dolayı yapılmasının şart olduğuna dair olan belgeyi hazırlaması gerekir. Bu belge ise devlet hastanesinin ilgili doktorları tarafından düzenlenmesi şarttır. bu belgenin devlet hastanesi doktorları tarafından hazırlanmamış olması durumunda belgenin geçerliği de yoktur.
 • Eğer kişi yalnızca burnunun şekil ve estetik bakımından yeterli olmadığını düşündüğü için ameliyat olmayı talep ediyorsa böyle bir durumda ameliyat için belirli bir tutarı ödemesi de şarttır.

Kişi eğer yukarıda belirtilen şartları karşılıyorsa olacağı burun estetiği ameliyatı da SSK kapsamında olmaktadır. Yani böyle bir durumda kişinin devlet hastanesinde olacağı burun ameliyatına dair olan bütün giderler SSK tarafından karşılanır. Bu hususta kişinin burun ameliyatı amacıyla hastaneye yattığı günden hastaneden ayrılacağı güne kadar olan bu süreç içerisindeki bütün hastane giderleri SSK kapsamında sayılmaktadır.

Devlet Hastanesinde Burun Estetiği Operasyonu

Burun estetiği ameliyatının devlet hastanesinde olması durumunda fiyat belirlenmeden önce doktorla görüşülmeli ve söz konusu olan bu ameliyatın SSK kapsamında olup olmadığı öğrenilmelidir. Yapılacak olan bu burun estetiği ameliyatı eğer SSK tarafından belirlenen şartları karşılıyorsa bu durumda kişi söz konusu olan bu burun estetiği ameliyatı için herhangi bir şekilde ödeme yapmaz. Fakat böyle bir durumda devlet hastanesi doktorunun ameliyatın kişinin sağlığı için gerekli olduğuna dair belge hazırlaması şartı bulunmaktadır.

Bu belgenin devlet hastanesi doktor tarafından hazırlanmasının akabinde SSK bu ameliyatı ve ameliyata dair olan bütün giderleri karşılar ve kişilerde bu ameliyatla dair olan ücretlendirmeden muaf tutulur. Eğer bahsi geçen bu burun estetiği operasyonunun sağlık için gerekli olmasından ziyade yalnızca estetik çıkar güderek yapılacak olması durumunda ise ortaya çıkarılan ücretlendirme de burun estetiği operasyonu geçirecek kişi tarafından ödenir. Burun estetiği amacı ile yapılan ameliyatların devlet hastanesindeki tutarları uygulanacak işleme dair değişiklik gösterir. Ortalama 2.000 TL ile 4.000 TL arasında olan burun estetiği operasyonu tutarları yapılacak olan estetik işleme göre bu fiyat aralığında değişiklik gösterir.

Özel Hastanelerde Burun Estetiği Operasyonu

Özel hastanelerde gerçekleştirilecek olan burun estetiği operasyonunun ücretlendirmesi konusunda hastanelere göre büyük değişiklikler söz konusu olabilir. Fakat özel hastaneler ile devlet hastaneleri arasında burun estetiğine dair olan ameliyatların tutarları %15 – %50 arasındadır. Özel hastanelerde yapılacak olan burun estetiği ameliyatının bir kısmının SGK tarafından karşılanması durumu da söz konusu olabilir. Fakat böyle bir durumun gerçekleşmesi için burun estetiği operasyonu yapılacak olan özel hastanenin SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerden biri olması gerekir.

Böyle bir durumda eğer kişinin olacağı burun estetiği operasyonu SGK kapsamında ise özel hastane yapılacak olan bu operasyonun bir kısmı da SGK tarafından karşılanabilir. Bu hususta SGK tarafından karşılanacak olan miktar ameliyatın türüne göre değişiklik gösterir. Fakat kalp – damar rahatsızlıkları gibi daha ciddi ulan rahatsızlıklara nazaran bu tarz estetik operasyonlarının SGK tarafından karşılanan kısmı daha düşüktür. Yani SGK ile anlaşmalı özel hastaneler yapılacak olan burun estetik operasyon SGK tarafından daha az bir katkı sağlanmaktadır.

Burun Estetiğinde Bir Yaş Sınırı Bulunur Mu?

Burun estetiğinde söz konusu olan asıl durumu yaş değil, kıkırdak ve kemik yapısıdır. Her ne kadar burun operasyonları için kadınlarda belirlenen alt yaş sınırı 17, erkeklerde belirlenen alt yaş sınırı 18 olsa da bazı durumlarda burun ameliyatının gerekliliği üzerinde karar verilirse söz konusu olan bu yaştan daha erken yaşta burun ameliyatı yapılabilmektedir. Yani burun estetiği ameliyatı için yaş sınırından ziyade kemik ve kıkırdak yapısı ele alınır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Burun estetiği ameliyatının ardından bazı durumlara karşı daha temkinli olmak gerekir. Burun estetiği ameliyatından sonra vücuda kendisine gelmesi için biraz zaman verilmelidir. Öncelikle burun estetiği operasyonunun ardından titizlik operasyon geçiren kişiler için en önemli durumlardan biridir. Akabinde kişilerin söz konusu olan bu operasyonun ardından bakımlarına da dikkat etmesi gerekir.

[highlight color=”red”]Bu hususta burun estetiği operasyonunun ardından dikkat edilmesi gereken durumlar aşağıdaki gibidir:[/highlight]

 • Burun estetiği operasyonundan sonra kişilerin iyileşme süreci içerisinde sigara kullanmaması gerekir.
 • Burun estetiği operasyonunun ardından bir hafta boyunca pek fazla hareket etmek doğru değildir. Bu 1 haftalık süreç içerisinde kişilerin çalışma hayatlarında da ara vermesi gerekir.
 • Ayrıca kişiler ağır yük kaldırılmamalı ve kendilerini zorlanmamalıdır.
 • Spor yapmayı seven ve düzenli olarak spora giden kişilerin burun estetiği operasyonunun ardından ortalama olarak 1 ay kadar spora ara vermesi önerilmektedir. Geçen bu 1 ayın ardından kişiler tekrar düzenli olarak spor yapmaya başlayabilir.
 • En önemli konulardan biri ise kişilerin burun estetiği operasyonundan sonra ortalama olarak 6 ay kadar gözlük kullanmamasıdır.
 • Estetik operasyonla ardından kişilerin 1 hafta boyunca burnuna ve yüzünün o taraflarına suyla temas sağlamaması da gerekir.

Burun Estetiği Sonrası

Burun estetik operasyonu uygulamasından sonra vücudun kendisini toparlaması gerekir. Bu nedenle burun estetiği sonrası bakım yapılması konusunda titizlikle davranılmalıdır. Burun estetik operasyonları oldukça hassasiyet gerektiren ameliyatlardır.

[highlight color=”red”]Bundan dolayı ameliyat sonrasında kişilerin uygulaması gereken durumlar şunlardır;[/highlight]

 • Bakım ve iyileşme süresi boyunca sigara kullanımından vazgeçilmelidir.
 • 1 hafta süresince fazla hareket etmeden kalınması ve asla işe gidilmemesi gerekmektedir.
 • Spor hayatına bir süre ara verilmesi ve yürüyüş dışında spor yapılmaması gerekmektedir.
 • Ameliyat sürecinden sonra 1 ay spora ara verilmesi doğru olmakta ancak 1 ay sonra spora başlanması uygun görülmektedir.
 • Ağır kaldırmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Burun estetik operasyonundan sonra 6 ay süresince gözlük takılmaması gerekmektedir.

Operasyondan sonraki 1 haftalık süre boyunca burun ve çevresine su değdirilmemesi gerekmektedir.

SSK Fizik Tedavi Masraflarını Karşılıyor mu?

SGK Diş Telini Karşılıyor mu ?

SGK, Sigorta Lensi Karşılıyor mu?

Yorumlar

 1. Yilmaz AVŞAR dedi ki:

  Merhaba benim burnumda kemik kirik ben lisede maç oynarken arkadaßin dirsegi geldi ćok kanadi ve kirik galiba nefes almakta gucluk çekiyorum agzimdan nefes almasam bunaliyorum bunu devlet ücretsiz yaparmi rendau aldimda

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet nefes almakta zorlanıyorsanız estetik ve diğer müdaheleleri karşılar.

 2. Sinan dedi ki:

  Merhabalar. Burnumun içinde eğrilik var ve bu dıştan görünürken de şekli kötü gözüküyor artı normal hayatta ve hatta uyurkenn nefes almakta ciddi zorlanıyorum. Benim şuan SGK yok kendimi kayıtlı olduğum okuldan belge alıp sgkye başvursam bu burnumu düzeltme ve karşılama imkanı varmı ? Cevaplarsınız sevinirim 🙂

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öğrenciliğiniz devam ediyorsa babanızın sgk sında eğer yoksa 25 yaşına kadar devlet gss si ile ameliyat olabilirsiniz. Eğer nefes almanızı engelleyen eğrilik ise estetik müdahelesi de sgk tarafından karşılanır.

 3. Rabia dedi ki:

  Merhabalar … bende burnumun sol taraftaki kemiği yamuk eğri olduğu için nefes almakta zorluk çekiyorum.ama yesilkartliyım,yesilkart ücreti karşılar mı,ikinci sorumda;yamuk olduğu yerde burun kemeri var ona da müdahale yapılır mı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yeşil kart ta karşılar. Kemer nefes almanızda zorluk yaratıyor ise o da düzeltilir. Aksi halde estetiğe gireceğinden ücret alınabilir.

 4. ebru dedi ki:

  Merhaba hangi devlet hastaneleri revizyon ameliyatı gerçekleştiriyor. İstanbul anadolu/avrupa

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu konu ile ilgili bilgiyi 182 yi arayarak alabilirsiniz.

 5. Hamza dedi ki:

  Merhaba 19 yaşındayım burnumda aşırı uzaktan belli olmayan ama yakından belli olan Septum devialasyonu var SGK devlet hastanesinde ameliyat olsam karşılarmı acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   KBB doktorunda teşhisi koydurarak devlet hastanelerinde ücretsiz ameliyat olabilirsiniz.

  2. Elif dedi ki:

   Merhaba, 19 yaşındayım birkaç ay önce trafik kazası geçirdim ve burnumda eğrilme oldu. Kıkırdak olan yere dokununca ses geliyor burnumdan. Hafif bir darbede veya silerken ağrı oluyor, geceleri nefes almakta zorlandığımı hissediyorum ve genelde ağzı açık uyumaya başladım. Geniz akıntısı da arttı. Şekil olarak da bozukluk var. Devlet hastanesi estetik ameliyatını karşılar mı ?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Verdiğinz bilgilere göre eğrilik durumu sağlık sorunu da oluşturuyor. Hekiminizin hastalık teşhisiyle birlikte olacağınız şekil ameliyatı da sgk tarafından karşılanır.

 6. Ömer dedi ki:

  Merhaba doktorumun özel kliniğinde muayene oldum ancak ameliyatı özel hastanede yapıyor sgk bunu karşılarmı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Nefes problemi var ise bir kısmını karşılayabilir. Ancak Özel hastane ameliyat için kendi kriterlerine göre ücret belirler.

 7. yiğit dedi ki:

  merhaba, sağ burnumda kemik ve eğrilik var ve nefes almada zorluk çekiyorum. estetik olarak bir problem yok. ancak ameliyatla birlikte estetik problemi ortaya çıkar mı, eğer çıkarsa bu ayrı mı değerlendirilir. iyi günler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Burun deviasyon amaeliyatı ile birlikte eğrilik durumu oluşursa yne sgk nın karşılayacağı bir müdahele olur.

 8. Kemal dedi ki:

  İyi günler 19 yaşındayım burnumda septum deviasyonu ve kıkırdak zayıflığı var. SGK ile anlaşmalı özel bir hastanede burun ameliyatı olmak istiyorum. Sağlık sorunu olduğu için SGK bir kısmını ödüyor diyorlar. Hem estetik hem sağlık sorununu düzelttirmek için ameliyat olacağım. Tahmini veya ortalama ne kadarını öder bir rakam verirseniz sevinirim 🙂

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Özel hastaneler sgk karşılasa da kalan kısmını size söylerler. Her hastanenein fiyat politikasi farklıdır. sgk nın karşılayacağı rakam müdahale ye göre değişir. Tam bir rakam verebilmek zor.

 9. Damla dedi ki:

  Merhabalar devlet hastanesinde doktor burnumda kemik yamulmasi olduğunu ameliyat edilmesi gerektiğini söyledi. Uzun zamandir özellikle geceleri burnum sürekli tıkalı ve ağzım açık uyuyordum. Simdi ise gündüzleride burnumdan nefes alamıyorum. Ben özel hastanede ameliyat olmak istiyorum. Sgk bir kısmını karşılar mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sgk bir kısmını anlaşmalı hastane ise karşılar. ancak ücret belirlemekte özel hastaneler serbestir. Devlet hastanelerinde ücretsiz deviasyon ve diğer ameliyatlarınızı yaptırabilirsiniz.

  2. Eda dedi ki:

   Merhaba burnumun şeklinden memnun değilim şuana kadar bildiğim bir rahatsızlığım yok çok hafif burnum da kemiğe dokununca hissediliyor sağa doğru kayık ve devlet hastanesi sadece estetik yapar mı bu arada genel sağlık sigortam var

 10. Gülbahar dedi ki:

  Merhaba benim burnumda kemik ve septum deviasyonu mevcut. İki yıldır nefes almakta aşırı zorluk çekiyorum, geceleri boğulmak üzereyken uyanıyorum, sağlıklı nefes alamadığım için göğüs kafesimde aşırı ağrı hissediyorum. Devlet hastahanesine gidersem estetik için ayrı bir ücret ödemem gerekir mi? Sağlık sorunum olduğu için ücretsiz estetik ameliyatı olamaz mıyım?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ücretsiz olarak deviasyon ve kemik ameliyatı olabilirsiniz.

 11. Meyra dedi ki:

  Merhaba, 19 yasindayim. Anne tarafimda genetik olarak burunun zaman icinde saga dogru kayma sorunu mevcut. Diger kardesilerimde olmamasina ragmen benim burnum son iki yildir saga dogru egrildi. Sol burun deligim acildi ve kuruluk oluyor ameliyat olmazsam sag tarafimdan da nefes alamayacagim yakinda. Egriligin duzeltilmesini devlet hastanesi karsilar mi ve ucunun kaldirilmasi da mumkun ameliyat esnasinda ucretsiz

 12. Gamze dedi ki:

  Burnumda nefes almami engelleyecek şekilde bir eğiklik var bunun icin devlet hastanesinde ucretsiz ameliyat olurken, burun seklime yönelik bir operasyon da beraberinde olursam ucret yine tahmini olarak 2bin mi olur yoksa daha uygun fiyata düşer mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Burun fonksiyonunun tam çalışması için gereken cerrahi müdahelnin yannda estetik yapırmak isterseniz ortalama 2000 tl civarında bir ücret çıkabiliyor. Bölüm doktorunuzun teşhisi ile birlikte daha az da bir rakam çıkabilir.

 13. Selma dedi ki:

  Merhabalar. Benim burnumda eğrilik var ve sağ taraftan hiçbir şekilde nefes alamıyorum. İlk olarak KBB den mi yoksa estetik cerrahisinden mi randevu almalıyım teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle KBB den randevu alarak rahatsızlıklarınızın teşhisinin yapılıp ameliyat için gün almanız gerekecek.

 14. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar,doktor bana burnumun kökünde sola yatıklık olduğunu söyledi ancak nefes problemim yok sadece burnumdan konuşuyorum.Devlet hastanesinde,ameliyat ücretimi sgk karşılarmı ? karşılamazsa benim ne kadar ödemem gerekir?

 15. ramazan dedi ki:

  merhaba, devlet hastanesine gittiğimde burunda deviasyon olduğunu söyledi. ayriyeten burun ucunu da yaptırmak istiyorum sigorta ne kadarını karşılar?
  teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Deviasyonun tamamı karşılanır. Burun düzeltmenin ödemesini kendiniz yapmalısınız.

 16. Serap dedi ki:

  Slm efendım bn 2016 yılına nefes sorunu yüzünden doktora gıttim ve kemık oldugu söylendı hemen ameliyat dedi. Be de dış görünüşte bozukluk olacaksa ıstemedığimi ilettım düğünüm vardı. Sonuc olarak olmayacak deyıp yapıldı. Ama sonuc hüsran burnumun şekli boxuldu ucu düştü artı hala rahat nefes alamıyorum. 2.amelıyat ıstıyorum nefes artı burnumu düzeltme. Eşim üstünden bakılıyorum sskam var Türk telekom calışanı anlaşmalı hastaneler ne kadar karsilar artı araştırma ve devlet hastanelerı karşılar mı son olarak kalcadan kıkırdak alınıp ekleneck a dendı bu işlemi devlet hastanelerı yapıyor mu?Acıl yardım

 17. Eda İzmir dedi ki:

  Merhaba benim burnumda sağa doğru deviasyon varmış bir tarafı tıkalı o taraftan çok fazla nefes alamıyorum eğer sağlık açısından deviasyon ameliyatında doktor uygun görüp dış yapısınında değişmesini söylerse devlet hastanesinde, ben ameliyatı vakıf üniversitesi hastanesinde olursam yine de Sgk karşılar mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vakıf Ünv. Hastanelerinde tamamı karşılanmaz. Devlet hastaneleri tamamını karşılar.

  2. Serap dedi ki:

   Ve olduğum ameliyat devlet hastanesındeydi. Ikıncıyı düşündüğüm iöin tekrar devlete muayeneye gıtyım ıkıncı amelıyatı arastrma hastanesı yapar kıkırdak alınacak konulacak dendı ne kadar doğru

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu işlemleri ancak eğitim ve araştırma hastaneleri veya Üniversite hastaneleri yapabilmektedir. İki rahatsızlığınızdan yapılacak müdaheleleri sgk karşılar.

 18. Görkem dedi ki:

  Merhabalar sizden ricam sorumu cevaplar mısınız? Ben bundan 1 yıl önce doktora gittim burnumda nefes alma şikayeti ve ön kısmında eğrilik tarzı bir şey vardı(ön kıkırdağım sola yatıktı).Neyse doktora gittim muayene etti beni ve sende ön septum deviasyonu var dedi ameliyat yapılabilir ama bu ameliyatı ben yapmam dedi ben de bir şey demedim ve gittim. Aklımda birkaç soru kaldı açıkcası onlar şunlar:
  1)Başlıca sormak istediğim bu SGK karşılıyor mu ameliyat ücretimi
  2)SGK karşıladı diyelim estetik şeylerde istiyorum ameliyatımda onları karşılar mı?
  3)Şu an 18 yaşındayım herhangi bir sorunu olur mu
  Sorularım bunlardır efendim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Burun ameliyatlarını 18 yaşından önce yapmayı uygun görmüyor hocalar. Eğitim ve araştırma hastanelerine giderseniz bu ameliyatı yaptırabilirsiniz. Estetik durumu sağlıkla alakalı ise kurum karşılar. Özel bir talep ise ücret talep edilir. Teşhisi doktor yaparak size detaylı bilgi verecektir. bu hastaneler ihtiyaç halinde Doç vb hocalardan da görüş alırlar.

 19. Sevcan dedi ki:

  Merhaba ben 1 ay öncesinde özel başarı hastanesinde deviasyon ameliyatıyla beraber estetik oldum 6000 TL ödedim , Fakat sonuçtan hiç memnun değilim görüntü açısından isteklerim karşılanmamış Üstelik burnumun kemiğinde çıkıntı var kemer gibi duruyor bu durumda ne yapmalıyım yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Al0 184 hattını arayarak şikeyette bulunabilirsiniz.

 20. Kaan dedi ki:

  Merhaba benim küçükken burnum feci şekilde kırıldı burnumda eğrilik ,nefes alma sorunları ve büyüme gerçekleşti kemik eğriliği ve dış görünüş için ücret talep ederler mi devlet hastanesinde

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Nefes alama sorunu eğrilikten kaynaklandığı için eğriliğin düzeltilmesine ayrıca ücret alınmaz.

 21. Fulya dedi ki:

  Merhaba ben burnumdan rinolaplasti oldum fakat kemik kalıntıları var tekrar revizyon amaliyatı olucam rapor parası alamadım ilk amaliyatta ikincisinde alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   eğer ameliyat öncesi 1 sene içinde 90 gün priminiz var ise hem eski hem de olacağınız ameliyatın rapor ödeneğini alabilirsiniz.

 22. tuğçe dedi ki:

  Merhaba burun estetiği için bugün bahcelievler devlet hastanesine kbb kısmına gittim fakat estetiği orada yapmadığını farklı bi hastanede yaptığını bununda 6 bin tl ücrete tabi olduğunu söylediler. İstanbulda devlet hastanesine uygun burun estetiği ameliyatı olmak için hangi hastaneye gitmeliyim?

 23. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba ben küçükken düşmüştüm ve düştüğümde burnum masanın kenarına denk geldi ve sola dogru eğrilmişti. Burun deliklerimde orantısız et var ve hem eğrilikten hem de burun deliklerimin ucundaki etlerden rahat nefes alamıyorum sizce KBB ye gitsem ameliyat derler mi diyelim ki dediler herhangi bir ücret alınır mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sağlık problemine sebebiyet veren rahatsızlıklarda yapılan ameliyatlardan sgk kapsamında ücret alınmaz. Eğrilik ve et tedavisi ücretsiz yapılır. KBB kliniğinden randevu alınız.

 24. Gülşen dedi ki:

  Merhaba ben 27.03.2018 yılında burun kemiği eğriliğinden ameliyat oldum. Fakat hâlâ aynı şikayetlerim devam ediyor. Ayrıca ameliyat olduğun kısımda şişlik oluştu. Devlet hastahane si estetik yapar mı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Devlet hastanesi estetiği ücretli yapar. Şikayetleriniz devam ediyor ve amelyat nedeni ile şişlik oluştu ise bununla ilgili ameliyetlardan ücret alınmaz.

  2. Muhammet dedi ki:

   Merhaba küçükken burnuma aldığım darbe sonucu burnumun şekli büyüdükçe yamuldu sgk karşılar mı hangi birimden randevu almam gerekiyor

 25. Bilge dedi ki:

  Merhaba , bende burun eti varmış bu durum nefes almamda beni zorluyor sprey verseler de geçmiyor ameliyat olmak istiyorum bu esnada burnumu duzelttirmek bu durumda SGK karşılar mı acaba ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yapılan teşhise göre sadece burnunuzdaki et alınır ayrıca estetik müdahelesi yapılmaz. Yapılsa dahi ücrete tabi olur.

 26. Emine dedi ki:

  Merhabalar ben devlet hastanesine horlama ,nefes almakta zorluk ve ağız akıntısı için KBB gittim. Kıkırdak eğriliğim var dedi tedavi şeklini sordm sadece ameliyat dendi fakat benden 2000 lira para istendi bunu ssk karışlamıyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   KBB yani sgk karşılar. Sıkıntı çıkartıyorlar ise Uyku polikinliklerinden randevu alın. Sizi teste tabi tutacaklar bu raporla ücretsiz ameliyat olabililrsiniz.

 27. Fkn dedi ki:

  İyi günler geçenlerde grip için hastaneye gitmiştim. Doktor burnumun sol tarafının kemik eğriliğinden dolayı kapalı olduğunu söyledi ve 18 yaşında ameliyat dedi(17 yaşındayım) aynı zamanda bu eğrilik sinuzite yol açıyor burnumun sol tarafından hava girişi cok az olduğu için ozellikle sol gözümün üstü aşırı derece ağrı yapıyor(yılda bir falan oluyor 5 6 gun suruyor)ayni zamanda burnumda kemer var bu ameliyat yapılırken burun kemerininde düzeltilmesini istiyorum ssk karşılar mı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Burnun doğal yapısından dolayı oluşan kemer durumu sağlık açısından bir sorun teşkil etmiyor ise sgk karşılamaz. Ancak burun ameliyatı içinde doktor inisiyatif kullanarak rahatsızlık verdiği teşhisi ile de karşılanarak yapılabilir. Tamamen doktor teşhisine bağlı bir durum.

 28. Emir dedi ki:

  Merhaba burnum ilk olarak 10 yaşlarında kırıldı ve kendiliğinden kaynadı zamanla maçlarda aldığım tekmelerle iyice burnumun şekli değişti önden bi sorun yok ama yandan bakınca burnum adeta dans ediyor dokununca burnumdaki kemiğin parçalandığını hissediyorum estetik olmak istiyorum sigorta karşılar mı karşılarsa ne kadarını karşılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer sağlık sorunu yaşıyorsanız tamamını karşılar. Sadece estetik durumu var ise hatahane döner sermayelerine göre ücret farklılık göstermektedir.

 29. deniz dedi ki:

  merhaba geçen sene 2019 mart ayında burnuma kitabın kenar tarafı geldi sert bi şekilde ve kemiğim eğrildi tümsek gibi bişi oldu aşırı derece bi nefes alma problemim yok aslında ama burnumu kaldırdığımda daha rahat nefes alıyorum ve benim burnum dümdüzdü ne kemer ne başka bişi yoktu o günden sonra burnum hep tıkanıyo yaz aylarında bile geceleri uyuyamıyorum şuan bile tıkalı nefes alırken yeterli alamıyorum sürekli burnumu çekiyorum aşırı rahatsız oluyorum görünüm açısından da çok kötü duruyo estetik ameliyatını sgk karşılarmı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   KBB doktoru bu durumun nefes almanızı güçleştirdiği teşhisini koyarsa. Tüm ameliyat işlemleriniz sgk tarafından karşılanır.

 30. ceylin dedi ki:

  merhaba iyi akşamlar öncelikle.burun ucu düşüklüğü var bende bu ne kadar sorun değil gibi gözükse de burnumu biraz daha kaldırıp nefes aldığımda daha iyi nefes aldığımı fark ediyorum.bunun için devlete gitsem sgk tam olarak karşılar mı?yoksa estetik diyip biraz daha ücretli bir şekilde mi ameliyat olur?

  1. ceylin dedi ki:

   ve bide burun ucumda kıkırdakta eğrilik var sanırım

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu durum eğer nefes almanızı engeller bir durum ise estetik de olsa sgk tarafından karşılanır.

  3. ceylin dedi ki:

   fazla etkilemiyor açıkçası burnumda et falan da yok hani engelleyen bir şey yok ama sadece kaldırınca daha iyi nefes alıyorum.doktora ne demem lazım ve gerçekten de böyle anlattığımda sadece estetik mi der

  4. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doktora birşey söylemenize gerek yok. Doğru nefes alamıyorum diye şikayetinizi iletin. Zaten film vb çektikten sonra teşhisini yapar. Bu teşhise göre de ameliyat durumu netleşir. Önce KBB den randevu alıp bir doktora görünün.

  5. Emre dedi ki:

   1-2 sene önce sınıfta arkadaşımın duvara itmesi sonucu burnumun üst kemiğini duvara çok sert bir şekilde vurdum vurunca çatlama sesi ve hafif kanama olmuştu ondan sonra gözle görülür bir eğrilik oldu ve sol burun deliğimde nefes almam zorlaştı bu üst kemikteki deviasyonu şu an yaptırabilirmiyiz 16 yaşındayım ve devlet hastanesinde ameliyat olmak istiyorum

 31. Gamze dedi ki:

  Merhaba 19 yaşındayım. burnum orta okul yaşlarında yüksek bir raftan kitap düşmüştü kırık mı bilmiyorum ama o zamandn sonra burnumun üst kısmında kemikli bir eğrilik oluştu cok rahatsızım bu durumdan kac sene gecti hâlâ ara sıra ağrıdığını hissediyorum. Eger burnum kırıksa ssk ameliyati karsilar mi? Ameliyat sirasinda burnumda kuculur ve duzelir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   KBB randevu alarak bu durumun nefes alma güçlüğüne neden olup olmadığını tespit ettirebilirsiniz. ayrıca burun ameliyatlarını acil olmadığı durumlarda zaten 18 yaşından sonra yapmaya gayret gösteriyorlar. Burnunuz kırıksa bile bu zaman kadar kaynamıştır. Ama sizin farkedemediğiniz nefes alma güçlüğü olabilir. bu yönde bir teşhis olursa estetikle birlikte ameliyatınız ssk karşılar. ancak küçültme ameliyatı değil, düzeltme ameliyatı yapılır.