emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2022 Doğum Borçlanması Ne Kadar? Hesaplama Şartları

2022 Doğum Borçlanması Ne Kadar? Hesaplama Şartları

Kadın çalışanlar sigortalı bir işte çalışmaları halinde, çocuk sahibi oldukları zaman ücretsiz izne çıkarlar. Kadınlar, almış oldukları ücretsiz izin sonrası doğum primi borçları için nasıl bir yol izleyeceklerini merak etmektedirler. Kendilerine tanınan hakları nasıl ve ne zaman kullanacağını bilmeyen pek çok kadın çalışan vardır. Her yıl gelen asgari ücret zammı da doğum borçlanması hesaplaması yapacak kişilerin merak ettiği bir diğer konudur.

Doğum Borçlanması Nedir?

Sigortalı kadın çalışanların, hamilelik ve hamilelikten sonra çalışıyor oldukları kurumdan doğum izni ile geçici bir süre ayrılırlar. Bu hamilelik dolayısıyla oluşan izin doğum borçlanması kapsamına girer. Doğum primi, sigortalı kadın çalışanlar için uygulanan bir hizmet borçlanması çeşididir. Kadınların herhangi bir sigorta kolundan, SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi kollardan birinden sigortalı olması gerekir.

SGK, Bağ-Kur Emekli Sandığı gibi kurumlara sigorta kaydı oluşturduktan sonra hamilelik durumunda doğum borçlanması hizmetinden yararlanılabilir. Bu hizmet, kadın çalışanların emekliye ayrılma zamanlarında toplam prim gününden düşer.

Daha açıkça ifade edecek olunursa, doğum borçlanması her bir çocuk için ayrı olarak hesaplanır. Sigortalı kadın çalışanların emeklilik süreleri için doldurmaları gereken prim günü bulunur. Emeklilik prim süresi, sigortalı kadın çalışanların hamilelik ve doğum sebebi ile geçici izin almaları sonucunda emeklilik süreleri de uzar.

Sigortalı kadın çalışanların doğum sebebi ile almış oldukları izin emekliliklerine yansımaması için doğum borçlanması hakkından yararlanır. Doğum borçlanması ile kadınlar emeklilik zamanları geldiğinde almış oldukları izinli gün sayısını, emeklilik için doldurmaları gereken prim gün sayısından düşürtür.

Böylece kadınlar emeklilik yaşı geldiğinde daha fazla prim günü doldurmaları gerekmez. Bu borçlanma hakkı kadınların bağlı oldukları kurumlar arası farklılık göstermez. Tüm sigortalı kadın çalışanlar bu haktan yararlanabilirler.

Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Sigortalı kadın çalışanlar hamilelik ve doğum sebebi ile çalıştıkları kuruma geçici olarak ara vermeleri halinde emeklilik sürelerinin uzamasından endişelenmektedir. Sigortalı kadın çalışanlar hamilelik ve doğum için almış oldukları izinli günleri hesaplayarak emeklilik zamanlarını belirlemek istemekteler.

Sigortalı kadın çalışanlar doğum borçlanma hesabı yapmak için öncelikle, 5510 sayılı kanunun 41. maddesine göre belirlenmiş olan hizmet borçlanmaları için belirlenen tutar bilinmelidir. İzne ayrılmış olunan tarih için geçerli olan brüt asgari ücret üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

İzin alınan tarihteki brüt asgari ücretin günlük olarak tutarı için %32’si hesaplanır. Bu hesaplama sonucunda kişinin bir günlük doğum borçlanması miktarını belirlenir. Bu hesaplama kapsamında eğer 7,5 kat üzerinden hesaplama yapılırsa, günlük en yüksek doğum borçlanması tutarı elde edilir.

Doğum Borçlanması Günlük Ne Kadar?

Doğum borçlanması hesaplaması için asgari ücret miktarı bilinmelidir. Her yıl yapılan zamlarla asgari ücret miktarı artmaktadır. Bu sebeple doğum için alınacak izin tarihi bu konuda önemlidir. 2022 yılında doğum iznine ayrılan sigortalı çalışan kadın 2022 yılının brüt asgari ücretine göre günlük hesabını yapmalıdır.

2022 Yılı günlük doğum borçlanma tutarları;

Günlük En Düşük Tutar53,38 TL
Günlük En Yüksek Tutar400,36 TL

Doğum Borçlanması Kaç Yıl Yapılır ?

Doğum iznine ayrılan, SGK, Emekli Sandığı ya da Bağ-Kur çalışanı sigortalı kadınlar statüleri ne olursa olsun bir çocuk için 2 yıla kadar doğum borçlanması hakkından yararlanabiliyor. Kadınların her bir çocuk için 2 yıla kadar borçlanma hakkı vardır. Doğum borçlanma süresi bir seferlik değildir.

3 çocuk için toplam 6 yıla kadar doğum borçlanması yaptırılabilmektedir. Daha detaylı olarak anlatılacak olursa, sigortalı kadın çalışanlar hamileliklerinin son üç haftasına kadar çalışıyor olmaları ile doğuma kalan 3 haftalık sürede izne ayrılabilirler. Daha sonra doğum izni için almış oldukları 8 haftalık süre toplamı ile 2 yıla kadar borçlandırılır.

Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

Kadınların merak ettikleri şartlar içerisinde pek çok konu yer almaktadır. Bunlar, her kadının doğum borçlanmasına tabi olma durumu olup olmadığı ya da kaç çocuğa kadar doğum borçlanması yaptırılabileceği gibi konulardır. Doğum borçlanması için belirlenmiş olan bazı koşullar mevcuttur.

Bu borçlanma koşulları kapsamı ise,

 • 4A, 4B ve 4C üzerinden sigortalı olma,
 • Doğumun gerçekleşmiş olması,
 • Çocuğun sağ olarak doğmuş olması ve yaşıyor olması,
 • Doğum borçlanması en fazla 3 çocuk için yaptırılabilir.
 • Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın için, izne ayrıldıktan sonra adına prim ödemesi yapılırsa bu primler sayılmayacaktır.
 • Kadının doğum yapması sonucu borçlandırılacak süre içerisinde çocuğun ölmesi halinde, ölüm tarihine kadar olan zaman borçlandırılacaktır.
 • Birinci doğumunu gerçekleştiren sigortalı kadın, iki yıl dolmadan ikinci doğumunu gerçekleştirmesi halinde, ilk doğum ile ikinci doğum arasındaki süre ile ikinci doğum için borçlanacağı 2 yıllık süre kadar geçen zamanı borçlandırabilecektir.
 • Doğum borçlanması yapacak olan sigortalı kadın çalışanlar, kanunun 4. Maddesinde yer alan a, b ve c bendine göre sigortalı kadın çalışanların Türkiye vatandaşı olmaları gerekmemektedir. Uyruk durumuna bakılmaksızın doğum borçlanması hakkına sahiptir.
 • Sigortalı kadın çalışanın 2 yaşını doldurmamış olması şartı ile evlat edinme işlemi yaparsa, doğum borçlanması hakkından yararlanabilir.
 • Doğum borçlanması yaptırabilmek için kadınların sigortalı olma halleri göz önüne alınmaktadır. Sigortalı kadınlar için sigorta kapsamında ne kadar süre sigortalı olarak çalışmış olduğu da bu alacak oldukları izin süresini beliler. Sigortalı olarak çalışmayan kadınlar için de ilk sigorta girişleri ve bu sigortalı giriş kapsamında ne kadar süre ile çalışmış oldukları üzerinden değerlendirilir.

Bu koşulların sağlanmış olması ile sigortalı kadın çalışanlar doğum borçlanması kapsamına alınacaklardır.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hamilelik durumu kesinleşmiş ve doğumlarına az bir süre kalan kadın çalışanlar ücretsiz izne ayrılmak için öncelikle ilgili kurumlara müracaat etmeleri gerekmektedir. Müracaat işlemleri ise,

Fiziki olarak başvuru yapacaklar olanlar çalışıyor oldukları ilin Sosyal Güvenlik Kurumuna ya da İl Müdürlüğüne giderek başvuru işlemini gerçekleştirebilir. Kadın çalışanlar bu başvuru işlemi için işvereninden herhangi bir belge almasına gerek yoktur.

E-devlet üzerinden doğum borçlanması başvurusu yapacak kadın çalışanlar öncelikle,

 • SGK resmi web sitesi olan turkey.gov.tr sayfasına kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş sağlayın.
 • Giriş yapıldıktan sonra arama kısmına SGK kapsamında çalışan kadınlar, 4A Doğum Borçlanması Başvurusu yazmalıdır. Bağ-Kur kapsamında çalışan kadınlar ise, 4B Doğum Borçlanması Başvurusu yazarak ilerlemelidir.
 • Hangi kuruma bağlı çalışıyorsanız o kurumun ilgili başvuru formunu doldurarak işleminizi tamamlayın.

2022 Doğum Borçlanması Ne Kadar?

2022 yılı yeni zamları ile birlikte asgari ücrete de zam yapılmıştır. Doğum borçlanmaları asgari ücret üzerinden yapılmış olduğu için de kadın çalışanlar kaç para üzerinden izne ayrılacaklarını merak etmektedir. 2022 yılı için doğum borçlanmaları kapsamında en düşük asgari ücret borçlanması 53,38 TL, en yüksek asgari ücret borçlanması 400,36 TL olmuştur.

Doğum Borçlanması Ödemesi Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması için ödeme yapacak kişiler, bankalardan, PTT şubelerinden ve SGK Online Tahsilat Sistemi üzerinden ödeme işlemi yapabilir. Ödemeler, için belirlenen süre 1 aydır. Bir ay içerisinde ödeme işleminin gerçekleşmemesi halinde, ödeme başvuru işlemi iptal edilir.

Bu durumda kişi tekrar ödeme başvurusu yapmalıdır. Borçlanılmış olan miktar kişiden tek seferde alınır. Eğer tek seferde ödeme durumunuz yoksa bankalar üzerinden kredi çekilerek ödeme yapılabilir. Ödemeler için taksitli ödeme seçeneği yoktur.

Borçlanma tutarı kapsamında çekilen kredi kişinin emekli maaşında aylık olarak kesilebilir ya da kişi ödemeyi kendisi yapabilir. Doğum borçlanması için Sosyal Güvenlik Kurumunun anlaşmalı olduğu bir banka yoktur. Borçlu kişiler ödeme işlemleri için kendi seçmiş oldukları banka ile anlaşma sağlayabilir. Her banka doğum borçlanması için kredi vermemektedir.

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar ise,

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Garanti Bankası,
 • Halkbank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • İş Bankası,
 • Deniz Bank
 • Akbank

Ödemeyi tek seferde yapamayacak olan kişiler için kredi çekme imkânı kişi için ödeme kolaylığı sağlamaktadır.

Doğum Borçlanması Hangi Bankaya Ödenir?

Ödeme işlemleri Türkiye içerisinde yer alan tüm banka şubelerinden yapılabilmektedir. Doğum borçlanması için belirlenmiş olan net ücret seçmiş olduğunuz herhangi bir banka aracılığı ile ödenebilmektedir. Ödemeleri bankalara fiziksel olarak giderek ödeyebileceğiniz gibi, mobil bankacılık uygulaması olan bankalardan da ödeme yapabilirsiniz.

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir?

Doğum borçlanması hakkından yararlanacak olan kişiler yalnızca kadınlardır. Bu sebeple doğum borçlanması yapabilecek kişiler de yalnızca kadınlardır. Kadınlar için de sigortalı olma şartı aranmaktadır. Yani sigorta kapsamında olmadan doğum yapmış kadınlar için geçerli değildir.

Sigortalı olarak çalışmış olduğu süre içerisinde doğum yapacak olan kadınlar doğum borçlanması kapsamına girerler. Sigortalı olarak çalışan kadınlar da 4A, 4B ve 4C kapsamında sigortalı olarak çalıyor olmalıdır. Kadınların sigorta farklılıkları gözetilmeden herkese eşit borçlanma hakkı tanır.

Uyruğu yabancı olan ama Türkiye içerisinde çalışan kadınlara da doğum izni hakkı tanınmaktadır. Yabancı uyruklu kadınlara da doğum borçlanması hakkı tanınmaktadır. Yabancı uyruklu kadınlar için yalnızca Türkiye’de çalışma şartı aranmaktadır.

Evlat edinme sistemi üzerinden 2 yaşını doldurmamış çocuk evlat edinilmesi halinde de sigortalı kadın çalışanlar doğum borçlanması kapsamına girebilmektedir. Biyolojik olarak çocuk sahibi olma şartı aranmamaktadır. Evlat edinme işlemi gerçekleştiren kadınlar da “anne” oldukları ve evlat edinilen çocuğun bakımı için bu sistem üzerinden hak talep edebiliyorlar.

Sigortalı bir iş sahibi olmayan kadınlar için de daha önceki sigorta girişleri ve sigortalı olarak çalışma süreleri hesaplanarak doğum borçlanması işlemi yapılır.

Doğum Borçlanması Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Borçlanmaya ilişkin başvuru işlemi gerçekleşmesi halinde, ödenecek olan toplam borç hakkında sorgulama için bazı sistemler bulunmaktadır. Bunlar, ilgili bankacılık sistemleri üzerinden SGK Ödemeleri ve SGK Borçlanma bölümüne giriş sağlayarak toplam borç öğrenilebilir.

Ayrıca SGK ile borç sorgulatmak isteyenler için Alo170 hattını arayarak toplam borcunu öğrenebilir. Sorgulatma işlemi sonucunda öğrenilen borcun ödenmesinin ardından, Sosyal Hizmetler Hizmet dökümü üzerinden borçlandığınız süreleri görebilirsiniz. Borçlanan sürelerin hizmete geçmesi ile ilgili bilgileri de e-devlet sistemi üzerinden SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sayfasından inceleyebilirsiniz.

Bu yazı kapsamında sigortalı kadın çalışanların doğum izni almaları halinde yararlanabileceği haklar ve doğum borçlanması hesaplaması yapılması hakkında bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler kapsamında doğum borçlanması yapacak kadınlar için izlenecek yollar anlatılmıştır.

Yurtdışı Emeklilik Borçlanma Hesaplaması

Askerlik Borçlanması Hesaplama, Başvuru ve Sorgulama

SGK Emekli Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.