SGK

2020 Doğum Borçlanması Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması hesaplama işlemi, üst ve alt limitler üzerinden yapılmaktadır. limitler, kişilerin aldıkları maaş üzerinden hesaplanmaktadır. Bu sayede doğum nedeniyle ödenmeyen sigorta günlerinin de ödenmesi sağlanmaktadır. Ödenen primler sayesinde kişinin emeklilik için bekleyeceği gün sayısı artmaz. Ayrıca doğum parası sayesinde kişi, hiç kayba uğramadan sigortasının devamını sağlar.


Doğum Borçlanması Alt ve Üst Limit Ne Kadardır?

Doğum borçlanmasında limitler, en az 31.39 TL olarak belirlenmiştir. Günlük olarak ödenmesi gereken bu borçlanmanın en yüksek limiti ise 235.44 TL’dir. Bu prim ödeme tutarları, yıl içinde değişiklik gösteren asgari ücret tutarına ve kişinin maaşına göre değişiklik göstermektedir.

SGK Borçlanmasından Kimler Yararlanabilir?

SGK borçlanmasından faydalanma hakkı bulunan kişiler şu şekildedir:

 • Yurt dışında çalışmakta olan SGK’lılar
 • Doğum yapan kadınlar
 • Askere giden erkekler

Bu grupların borçlanma yapma hakkı bulunmaktadır. Borçlanma sayesinde beklenen zamandan daha erken emekli olma imkanı bulunmaktadır. Ödenmemiş prim borçlarının toplu ödemesi alınarak, kişinin mağduriyet yaşaması engellenir. Çalışmayan süreler için bedel ödenmesi sayesinde kişi, yüksek kayıplar yaşamamış olur.

Doğum Borçlanması Nedir, Ne İşe Yarar?

Doğum borçlanmasının kişiye sağlayacağı fayda sigorta prim ödemesi sayesinde doğumda alınan iznin sigorta süresinden düşmesini engellemektir. Doğum ya da annelik izni nedeniyle kişilerin borçlanma yapması mümkün olacaktır. 2 yıllık annelik iznine ayrılan bir kadın, 2 yıllık doğum  borçlanması başlığı altında, limitler dahilinde günlük ödemesi gereken miktarı toplu olarak ödemelidir. Kadınların doğum borçlanması kullanma sınırı 3’tür. Kadın, 3 çocuğa kadar doğum borçlanmasını kullanabilir.

Doğum borçlanmasının süresi en fazla 4 yıl olabilmektedir. Bunun yanında her çocuk için en fazla 2 yıl borçlanma hakkı kullanılabilir. 2 yıllık annelik iznine ayrılan bir çalışan, bunu iki çocuğunda da yaparsa, doğum borçlanması hakkını tamamlamış olacaktır. Bu nedenle üçüncü çocuğun doğması durumunda borçlanma hakkı ortadan kalkar. Prim tutarı, prime esas kazanca göre belirlenir. Asgari ücretle çalışan işçi için günlük kazancın en fazla %32’si prim olarak alınabilir.

Doğum Borçlanmasının Avantajları Nelerdir?

Doğum borçlanmasının iyi yanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Anne, bu uygulama sayesinde sigorta primlerini kaçırmamış olur.
 • Her çocuk için 720 gün borçlanma yapılması sayesinde annelik izninin rahat geçirilmesini sağlar.
 • Çalışan kadınların çocuk sahibi olası teşvik edilir. Bu sayede ekonomi içinde kadın gücü arttırılır.
 • Prim ödemeleri toplu ya da taksitlerle ödenebilir.
 • Annenin çocuğuyla geçireceği ilk günler, çalışmış gibi prim ödenmesine imkan verilir.
 • Doğum öncesindeki SGK prim tutarının üzerine, doğum sonrasında 4 yıla kadar ek prim eklenir.
 • Annelerin daha az çalışarak emekli olması sağlanır.
 • En az 3.600 günlük emeklilik için bu fırsat kullanılabilir. Bunun yanında diğer emeklilik prim günlerinde de bu haktan yararlanılması söz konusu olacaktır. kişi, tam emeklilik istiyorsa, 5000 günlük prim ödemesi yapması gerekecektir.
 • Doğum borçlanmasında kişilerin doğum izni kullanması teşvik edilir. Böylelikle annelerin çocuklarının yanında kalması sağlanır. Her çocuk için verilen 2 yıllık süre sayesinde anne, en önemli dönemde çocuğunun yanında olabilmektedir.

Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır. talepler, bizzat kadının kendisi tarafından alınır. Doğum borçlanması başvuru dilekçesi, kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmelidir. Burada belgenin doldurulması sağlanır. Ardından gerekli belgelerle bir araya getirilerek başvurunun tamamlanması sağlanır.

Doğum Borçlanmasında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Doğum borçlanması için istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ücretsiz doğum iznine ilişkin iş yerinden alınacak belgeler
 • Analık izni sürelerini bildiren belgeler
 • Hastaneden alınmış doğum belgeleri
 • Çocuklara ait kimlik belgesinin fotokopisi
 • Kişinin e- devlet sisteminden alacağı SGK hizmet dökümü

Bu belgelerin hazırlanması durumunda kişi, başvurusunu yapabilecektir.

Doğum Borçlanmasına İlişkin Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması sorgulaması e- devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E- devlet sistemi üzerinde PTT’den alınacak şifre ile giriş yapılmalıdır. Ardından e- hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır. Buradan kişilerin yaptıkları tüm işlemler görüntülenebilmektedir. Görüntüleme sonrasında kişiler, doğum borçlanması başlığını kullanarak borçlanma bilgilerini öğrenebilir.

Doğum Borçlanmasında Tutar Nasıl Hesaplanır?

Doğum borçlanması hesaplaması, asgari ve azami limit üzerinden yapılmaktadır. Hesaplama işlemleri sırasında alt ve üst prim tutarları belirlenmektedir. Kişi, ödemek istediği prim tutarını talep de edebilir. Kişinin aldığı günlük kazancın %32’si, bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaştırılır.

Kişiler, bu kapsamda öncelikle günlük kazançlarını belirlemelidir. Ardından gerekli hesaplama yapılır. Kişinin 5 aylık doğum borçlanması 120 gün üzerinden hesaplanır. 15 ayık doğum borçlanması 450 günden hesaplanırken, 18 aylık doğum borçlanması 540 gün olarak hesaplanır. Belirlenen prim gününün, günlük prim ödemesi ile çarpılması ile ödenecek doğum borçlanması tutarı bulunur.

Kişi Kaç Defa Doğum Borçlanması Yapabilir?

Doğum borçlanması yapma sayısı 2’dir. Kişiler, en fazla 2 çocuk için doğum borçlanması yapar. 4 yılı aşan prim günü borçlarında, kişinin bu borçları çalışarak ödemesi gerekmektedir. kişi, parayla en fazla 4 yıllık prim borcu ödemesi yapabilir. 4 yıllık, yani 1440 günlük prim hakkının doldurulmasından sonra kişi, arda kalan zamanı çalışarak kapatır ya da yaş bekler.

Bunun yanında 4 yıllık sürenin tek çocukta kullanılması da söz konusu olamaz. Kişi, doğum borçlanması yapacaksa tek çocukta en fazla 2 yıl borçlanmaya girebilir. Bunun yanında kişi, eğer mecburiyetten işten ayrılmak zorunda kalırsa, 2 yıllık süre dışındaki zaman kişinin çalışma süresi olarak değerlendirilir.

Doğum Borçlanmasının Kısmi Kullanılması Mümkün Müdür?

Doğum borçlanmasının kısmi kullanımı mümkündür. Kişi, ne kadar zamana ihtiyacı varsa o kadar doğum borçlanmasına girebilir. 1 ay dahi borçlanmaya konu olabilir. Yasal olarak verilen 4 yıllık sürenin dolması gerekmemektedir. Dolayısıyla prim ödemeleri kısmi olarak da yapılabilir.

Doğum Borçlanması Primleri Ne Zaman Ödenir?

Doğum borçlanması prim ödeme zamanı kişinin anlaşmasına göre değişiklik göstermektedir. Taksitlendirme söz konusu olmuş ise, taksit miktarı kişilerin anlaşmasına göre belirlenir. Eğer herhangi bir taksit yapılmamış ise, kişilere durumun tebliği beklenmelidir. Gerekli tebliğ yapıldığında, kişinin doğum borçlanmasını ödemesi için 1 ay zamanı vardır.

Yazılı tebliğden sonra 1 ay içinde kişilerin borçlanma ödemelerini  yapmaları gerekir. Taksitlendirme kararı verilmişse, ilk taksit belirtilen tarihte yatırılmalıdır. 65 yaşına gelmemiş bir kadının doğum borçlanması hakkı bulunmaktadır. Borçlanma hakkı, 65 yaşın altındaki kadınlara verilmiştir. Bu yaş sınırını geçen kadın, borçlanma talebinde bulunamaz. Bu yaşa kadar gerekli şartları sağlayan tüm kadınlar, doğum borçlanması talebi ile başvuru yapabilmektedir.

Doğum Borçlanması Yapan Kişi Primlerini Geri Alabilir Mi?

Doğum borçlanmasında ödenen primin iadesi mümkün değildir. Kişinin emekli olmaktan vazgeçme gibi bir hakkı yoktur. Talep ile ödenen doğum borçlanması tutarı, kişi emeklilik şartlarını karşılayana kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kalır. Sonrasında kişilerin emeklilik yaşını doldurması beklenir. Yaşını dolduran kadın emekliye ayrılır. Ancak doğum borçlanmasında, özel sağlık sigortası gibi prim ödemesi söz konusu değildir.

İkiz ve Üçüz Çocuklara Çoklu Doğum Yardımı Şartları

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Çocuk Yardımı Parası Nereden, Nasıl Alınır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu