emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Evde Bakım Maaşı E-Devlet’te Görünmüyor, Ne Yapmalıyım?

Evde Bakım Maaşı E-Devlet’te Görünmüyor, Ne Yapmalıyım?
15.06.2023

Evde bakım maaşının e-Devlet’te görünmemesi halinde yapılması gereken SYDV yetkilileri ile görüşmektir. Bazen ödeme güncellemesi gibi nedenlerle gecikme olabilir. Evde bakım maaşının e-Devlet’te görünmemesi halinde yapılması gerekenlerden biri de hesap kontrolüdür. Hesabın hatalı, kısıtlı olması gibi nedenlerle maaşın yatırılmasında sıkıntı çıkabilir.

Evde bakım maaşı, e-Devlet üzerinden sorgulanabilir. Bunun yanı sıra sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından da maaş hakkında bilgi alınabilir. Evde bakım maaşı almak isteyenlerin birtakım şartları sağlaması gerekir.

Evde bakım maaşı; hasta, engelli ve yaşlı kişilere verilir. Ayrıca bu maaşı almak için başkasının bakımına muhtaç olmak gerekir. Bireysel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayanlar, maaş alma hakkını kazanır. Maaş tutarı, yıllara göre değişir.

Evde bakım maaşı başvurularının sonuçlanması 6 ayı bulabilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvuruları inceledikten sonra karara bağlar. Evde bakım maaşı ödemeleri, Ziraat Bankası üzerinden yapılır. Başka bir bankadan ödeme almak isteyenler, bunu kuruma bildirmelidir.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Evde bakım maaşı, başkasının bakımına muhtaç durumda olanların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilir. Evde bakım maaşı ile bakım sürecinde ortaya çıkan masraflar karşılanmaya çalışılır.

Evde hasta ve yaşlı bakmak zorunda kalanlar, çalışma hayatından da uzak kalır. Çalışamayan kişilerin geliri azalır. Bu durumda hastanın ihtiyaçlarını karşılamak zorlaşır. Devlet, evde bakıma muhtaç olan kişiler için bakım maaşı verir.

Evde bakım maaşı ile hem hastanın hem de bakım yükümlüsünün ihtiyaçları karşılanır. Evde bakım maaşının yanı sıra bakım hizmeti de sunulur. Bakım hizmetinden yararlanmak için e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilir.

evde bakim maasi1
 • Bakım ihtiyacı olan engellilerin evde bakım taleplerinin ön başvurusu” kısmından başvuru yapılabilir. Ardından “Yeni Başvuru” yazan alana tıklanır.
 • Gelen ekranda “Yukarıdaki bilgilendirme metnini okudum ve onaylıyorum” seçeneğine tıklanır.
 • Ardından “Devam Et” yazan alana tıklanır.
 • Gelen ekranda geri kalan aşamalar tamamlandıktan sonra evde bakım hizmeti alınabilir. Bu hizmet kapsamında hastanın evde tedavi, günlük bakım, temizlik gibi ihtiyaçları karşılanır.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Bağlanır?

Evde bakım maaşının bağlanması için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapılır. Bu başvuru neticesinde kişinin belgeleri incelenir. Aynı zamanda evinde de inceleme yapılabilir. Böylece yardım verilip verilmeyeceğine karar verilir.

Evde bakım maaşının belirli şartları bulunur. Kişinin başkasının bakımına muhtaç olması, temel şarttır. Engel oranının en az %50 olması gerekir. Aynı zamanda raporda ağır engelli olduğu belirtilmelidir.

Başvurular, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yapılabilir. Başvurularda gelir durumu da dikkate alınır. Gelir durumunun yetersiz olması halinde ödeme verilir. Evde bakım maaşı başvurusu sırasında muhtaç kişiye ait kimlik belgesi ibraz edilir.

Evde bakım maaşı için bakım sorumlusunun da kimliği ibraz edilmelidir. Ağır engelli raporu da istenen belgeler arasındadır. Bunun yanı sıra iki adet vesikalık fotoğraf gerekir. Vasisi olan ağır hastaların vasi raporu da bakanlığa sunulmalıdır.

Evde Bakım Maaşı Yatmış Mı?

Evde bakım maaşının yatırılıp yatırılmadığını anlamak için e-Devlet’ten sorgulama yapılabilir. Bu sorgulama için turkiye.gov.tr adresine girilmelidir. Burada evde bakım maaşı sorgulaması yapılabilir.

Evde bakım maaşı yatırıldığında sistemde görünür. Evde bakım maaşının e-Devlet’te görünmemesi halinde yapılması gereken SYDV yetkililerine bilgi vermektir. Ancak maaşı bir de hesaptan sorgulamak gerekir. Evde bakım maaşı ödemeleri Ziraat Bankasına yapılır. Bankanın internet şubesinden sorgulama yapılabilir. Bunun yerine mobil uygulamadan da sorgulama yapılabilir.

İlk olarak ziraatbank.com.tr adresine girilmelidir. Ardından kimlik numarası girilmelidir. Devamında Ziraat bank internet şubesi şifresi girilir ve “Devam” yazan alana tıklanır.

Gelen ekranda menüden “Tüm Hesaplarım” seçeneği tercih edilmelidir. Bu kısımdan ödemenin yapılıp yapılmadığı görünür. Başka bankadan ödeme alanlar da kendi bankalarının internet şubesinden aynı işlemi yapabilir.

Evde Yaşlı Bakım Maaşı Şartları

Evde yaşlı bakım maaşı şartları aşağıdaki şekildedir:

 • Engel oranı en az %50 olmalıdır.
 • Sağlık raporunda kişinin ağır engelli olduğu belirtilmelidir.
 • Engelli bireyin başka birisi olmadan hayatını sürdürmesi mümkün olmamalıdır.
 • Hane içi kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte ikisinden fazla olmamalıdır.

Evde bakım maaşı almak isteyenlerin kimlik belgeleriyle kuruma başvurması gerekir. Bakımı üstlenen kişinin de kimlik belgesi verilmelidir. Ağır engelli raporu, sunulmalıdır. Bakıma muhtaç bireyin iki adet vesikalık resmi sunulmalıdır. Ayrıca vasi varsa vasi belgesi verilmelidir. Evde bakım maaşı başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapılır.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2023?

Evde bakım maaşı 2023 tutarı 4336 TL olarak ödenir. Bu tutar, yıllara bağlı olarak değişebilir. Yeni zamlar yapılması halinde evde bakım maaşı artar. Evde bakım maaşı her ay ödenir. Bakım maaşı, kişinin kuruma belirttiği banka hesabı üzerinden yatırılır.

Evde bakım maaşı almak isteyenler, ilgili belgelerle kuruma başvurur. Kurum başvuruları değerlendirerek kimin ödeme alacağına karar verir.

Evde Bakım Maaşı Kesildiğini Nasıl Öğrenebilirim?

Evde bakım maaşının kesildiğini öğrenmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına müracaat edilmelidir. Bakanlık, çeşitli gerekçelerle maaşın kesilmesine karar verebilir. Kişinin engel durumunun ortadan kalkması, gerekçelerden biridir.

Gelir durumu da bu noktada önemlidir. Gelir durumunda iyileşme olanların maaşı kesiliyor. Gelir durumundaki düzelme sona erdiğinde tekrar maaş almak için başvuru yapılabilir. Evde bakım maaşı alanların durumlarında meydana gelen değişiklikleri kuruma bildirmesi gerekir. Buna göre maaşın devamlılığına karar verilir.

Evde bakım maaşının haksız yere kesildiğini düşünenler, kuruma başvuru yapabilir. Bu sayede sehven yapılan işlemlerin düzeltilmesi sağlanır. Evde bakım maaşı kesilenlerin başvurusu, kısa sürede değerlendirilir.

T.C. No İle Evde Bakım Maaşı Sorgulama

T.C. no ile evde bakım maaşı sorgulama, e-Devlet üzerinden yapılabilir. Bunun için ilk olarak turkiye.gov.tr adresine girilmelidir. Bunun yerine e-Devlet mobil uygulaması da kullanılabilir. Ardından “Giriş Yap” yazan alana tıklanmalıdır.

evde bakim maasi2

“Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” kısmından ihtiyaç duyulan bilgilere ulaşılabilir. Bu kısımda ödemelerin yapılıp yapılmadığı anlaşılır.

Ödemenin yapılmaması halinde kuruma başvurularak bilgi alınabilir. Aynı zamanda ödeme tarihleri de önemlidir. Evde bakım maaşları, ayın 15’inden sonra yatırılır. Evde bakım maaşı, henüz ödeme tarihi gelmediği için yatırılmamış olabilir.

Evde Bakım Parası E-Devlette Gözüküyor Ama Hesapta Yok

Evde bakım parası e-Devlet’te gözüküyor ama hesapta yoksa henüz ödeme zamanı gelmemiş olabilir. Ödemeler, maaş bağlama işlemlerinin tamamlandığı aydan bir sonraki ayda başlar. Evde bakım maaşı almak isteyenlere ödemeler, aylık olarak yapılır. Ödeme tarihleri bazen farklılık gösterebilir.

Evde bakım parasının e-Devlet’te görünmemesi gibi durumlar da olabilir. Ödemenin kesilmesi halinde e-Devlet’te görünmesi mümkün değildir. Gelir artışı, engel durumunda iyileşme nedeniyle evde bakım parası kesilebilir.

Evde bakım maaşının e-Devlet’te görünmemesi halinde yapılması gereken SYDV’ye başvurmaktır. Yetkililer kimlik numarası üzerinden inceleme yapar. Buna göre maaşın neden görünmediğini açıklar.

Evde bakım parası, gelir artışı halinde kesilebilir. Aynı zamanda engel durumunda iyileşme de aylığın kesilmesine neden olur.

Yorumlar

 1. Seda dedi ki:

  Geçen ay benim evde bakım maaşımi kesmislerdi Aralık’ta daha yatmaz dediler ama e devlette gözüküyor ama