emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engelli Maaşları Hangi Durumda Neden Kesilir?

Engelli Maaşları Hangi Durumda Neden Kesilir?
24.07.2022

Engelli maaşlarının kesildiği durumlar değerlendirildiğinde; engelli bireyin engelli maaşı almak için gerekli şartları sağlamaması halinde maaş kesilmektedir. Şartları tekrar sağladığında, yeniden maaş alabilmek için engelli raporu alıp baştan başvuru yapması gerekmektedir. Engelli birey eğer hesabına yatan parayı 1 sene boyunca aralıksız çekmez ise; bu durumda maaşı kesilmektedir.

Çünkü ihtiyacı olmadığı halde biriktirmek amacı ile parayı hesapta tuttuğu düşünülmektedir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere verilen bir maaş olduğu için vatandaşlıktan çıkanların da aylık almaya devam etmesi mümkün değildir. 18 yaş altı engelli yakını maaş alıyor ise; bu maaşı engelli bireyin ihtiyaçları için kullanmadığı tespit edilir ise, maaş kesilmektedir.

Engelli Maaşlarının Kesildiği Durumlardan Adres Değişikliği Nedir?

Engelli maaşı almak için başvuru yapılırken adres teyidi için ikametgah belgesi sunulmaktadır. Engelli maaşı alınan süre boyunca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, maaş alan kişinin adresini denetlemektedir. Eğer adres değişikliği sonucunda yeni ikamet edilen yer eski ikamet edilen yer ile aynı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Merkezi’nin görev sahasındaysa, bu durumda aylık kesilmemektedir.

Ancak eğer farklı bir ilçeye taşınılmış ve görev sahasında olunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da değişmiş ise; mevcut dosya güncelliğini yitireceği için adres güncellemesi yapılmadığında maaş kesilmektedir. Vakıf her sene engelli maaşı alan kişilerin hanelerini ziyaret ettiği için kişi vakfa bildirmese dahi durum fark edilip maaş kesilebilmektedir.

Ölüm Durumunda Engelli Maaşı Kesilir Mi?

Engelli maaşı alan kişinin vefat etmesi durumunda, yakınları maaşını almaya devam edemezler. Engelli maaşı kesilmektedir. Eğer vefat eden engellinin vefatı resmiyete işlenmez ve yakınları bu şekilde para çekmeye çalışır ise; bu durumun fark edilmesi halinde, biriken parayı alan yakınlarının aldıkları parayı geri ödemeleri gerekmektedir. Üstelik yasal faizi ile beraber geri ödeme yapmalıdır.

Engelli Maaşı Alan Kişi Maaştan Feragat Edebilir Mi?

Engelli aylığı alan kişi kendi isteği ile maaş almaktan vazgeçebilmektedir. Ancak bunun için kuruma yazılı olarak maaştan feragat etmek istediğine dair dilekçe yazarak vermesi gerekmektedir.

Muhtaçlığın Ortadan Kalkması Halinde Engelli Aylığı Ödenmeye Devam Eder Mi?

Engelli maaşı alan kişinin eğer muhtaçlık durumu ortadan kalkar ise; bu durumda aylığı kesilmektedir. Mütevelli Heyet Kararı sonucunda muhtaç olmama sebebi ile engelli maaşının kesilmesine karar verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın bütünleşik yardım sisteminde engelli aylığı alan kişilerin kayıtlı bütün mal varlıkları görüldüğü için maaş alan kişi haber vermese dahi zenginleme durumunda vakıf bunu tespit edip maaşı kesebilmektedir.

Engel Oranı %40’ın Altına Düştüğünde Engelli Maaşı Almaya Devam Edilir Mi?

Engelli maaşlarının kesildiği durumlar içerisinde, aylığı alan kişinin engel oranı %40’ın altına düşmesi bulunmaktadır. Engel oranının düşme ihtimali olan engelli bireylere süreli engelli sağlık raporu verilmektedir. Belirlenen aralıkta tekrar hastaneye giderek sağlık kurulu raporu almaları gerekmektedir. Eğer yeni sağlık kurulu raporlarında engel oranları yine %40’ın üzerinde kalmaya devam eder ise; bu durumda maaş almaya devam edebilmektedirler.

Ancak bu oranın altına düşer ise; aylıkları kesilmektedir. Süresiz engelli raporuna sahip olup engel oranı düşen veya engel oranının düştüğü fark edilmeyen bireyler eğer haksız yere maaş almaya devam ederlerse; bu durum tespit edildiğinde, haksız yere aldıkları maaş yasal faizi ile beraber geri alınmaktadır. Üstelik kendilerine kamu davası da açılmaktadır. Dolayısı ile engelli bireylerin engel oranları %40’ın altına düştüğünde bunu kamufle etmemeleri gerekmektedir.

Engelli Maaşı Alan Kişi Sigortalı Olarak Çalışabilir Mi?

Engelli aylığı alan kişinin başka bir gelirinin olması yasaktır. Eğer engelli maaşı alan kişinin sigortalı olarak bir yerde çalıştığı tespit edilir ise; bu durumda aylık direkt kesilmektedir. Ancak banka hesabında içeride kalan tutarı çekmesine izin verilmektedir.

İzdivaç Durumunda Engelli Maaşı Kesilir mi?

Engelli aylığı evlenildiğinde kesintiye uğramaz. İzdivaçtan sonra adres değişikliği yapılmışsa Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvurarak yeniden gelir testi yapılması talep edilmelidir.

Hesaptaki Aylığın 1 Yıl Boyunca Çekilmemesi

Engelli maaşı hesaba yatırıldı ama 1 yıl boyunca bu para çekilmediyse engelli maaşı yine de kesilir.

Muhtaçlığın Kalkması

Kişinin engelli maaşına muhtaç olmadığı anlaşılırsa maaş kesilir. Mütevelli Heyeti çeşitli incelemeler yaparak muhtaç olunmadığına karar verirse maaşı keser.

Engellinin 18 Yaşını Doldurması

18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için engelli kişinin reşit olması halinde maaşı kesilecektir. 18 yaş altı engelli maaşının verilme kriteri ile engelli maaşının verilme kriterleri birbirinden farklıdır.

18 Yaş Altı Engelli Yakınının Bakıcılarının Farklı Evde Yaşaması

Reşit olmayan engellinin maaşını alan ebeveynleri ya da bakıcıları engelli bireyle aynı evde yaşamıyorsa maaş kesilir. Aynı evde yaşıyorlar fakat bakımlarını üstlenmiyorlarsa maaş yine kesilecektir. Engelli maaşı engellinin ihtiyaçları için harcanmıyorsa ve keyfi nedenlerle harcanıyorsa maaş yine kesilecektir.

Türk Vatandaşlığından Men Edilmek

Engelli kişinin başka ülke vatandaşı olması durumunda maaş kesilecektir. Türk vatandaşlığından çıkarıldığında da maaşı yine alamayacaktır.

Engelli Maaşı Engelli Kişi Üzerine Ev ya da Araba Alınırsa Kesilir mi?

Engellinin şahsı üzerinden araba alınması maaş kesilmesi yapılmaz. Aynı şekilde engelli şahıs üzerinden ev alındığında da kesinti yapılmaz. Fakat gelir testi yapıldıktan sonra ev ve/veya araba eve gelir olarak kaydedilir.

Yorumlar

 1. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben şahıs şirketi açacam çocuğum engeli eşim bakıcı olarak engeli maşşı kesilirmi

 2. özcan dedi ki:

  Şu zamanda asgari ücretin 1/3 geçmemesi için aç kalıp sürünmek mi gerekiyor maaşın bağlanması için.3 kişilik bir evde iki kişi çalışmazsa o evdekiler nasıl yaşar ? Bu nebiçim bir sistem anlamadım gitti.Yetişkin bir engelliye Hanedekiler bakmak zorundamı bu zamanda.

 3. Kader dedi ki:

  Annemden engelli maaşı alıyoruz babam ocakta felan emekli olucak engelli maaşımiz kesilirmi acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alacağı emekli maaşı asgari ücretin 1/3 ünden daha az olursa kesilmez.

 4. Serap dedi ki:

  Kızım engelli aylığı alıyor. Ben emekli olduğumda bu aylık kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kişi başı gelir asgari ücretin 1/3 üne ulaşmıyorsa kesilmez.

 5. Fatma dedi ki:

  Merhaba, benim annem engelli maaşı alıyordu raporu da süresiz di ikametgah bildirmedigimiz için maaşı kesildi yıllardır da yapamadık
  Şu an evde hic ssk lı olan yok 5 kişiyiz tekrar maaş bağlatmak için ne yapmalıyız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkametgahının bağlı bulunduğu ilçe sosyal yardımlara başvuru yapabilirsiniz.

 6. Tarkan dedi ki:

  İşkur’dan işe girdim, 6 ay çalışacağım. Sadece zorunlu sağlık sigortası yapıldı normal sigorta yatmayacak. Bu durumda engelli maaşım kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hayır kesilmez.

 7. Gül dedi ki:

  Merhaba. SSK başlangıcından dolayı engelli maaşım kesildi. Ve 3 ay sonra bağlanabileceği söylendi sadece 20 gün çalışabildim engelimden dolayı daha kısa sürede bağlanabilmesi için ne yapmalıyım bu paraya çok ihtiyacım var

 8. sercan dedi ki:

  annem %98 engelli. hiç geliri yok ve tek başına yaşıyor. engelli maaşı alıyordu, fakat sosyal yardım merkezi ”oğlunuz yüksek maaş alıyor size bakmak zorunda” diyerek maaşı kesti. abim başka hanede yaşıyor evli ve 2 çocuğu var. bize bir evrak vs mütevelli heyet raporu sonucu falanda vermediler. tekrar başvuru yapmak istedik başvuruyu da almadılar. bu durum normal midir? ne yapmamız gerekir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkametgahında tek başına yaşıyor ise böyle bir hakları yok. dilekçe ile tekrar müracaat edin. Kabul etmezler ise İadeli taahhütlü mektup ile dilekçeyi gönderebilirsiniz.

 9. Şeyda Uzunoğlu dedi ki:

  Merhaba abim %85 engelli ve aylık alıyor annemde bakım maaşı alıyor abim TOKİ’den engelli kontenjanından ev alıcak ta acaba maaşı kesilir mi teşekkürler ? Eğer ev çıkarsa abimin engelli aylığıyla her ay ödemesi yapılacak kesilir mi ? Lütfen cevap verin

 10. hediye dedi ki:

  iyi gunler ben annem konusma ve isitme engellisi onun icin bakım ması almak icin saglik raporu aldim %74 oran ve 5 yillik rapar lakin tam bagimsiz olmadigi icin vermiyolarmıs benim bu 5 yilli doldurmadan tekrardan saglik raporu alma sansim varmi heyete girme sansim varmı teşekkür ederim cevaplarsaniz

 11. hicran dedi ki:

  iyi günler öncelikle benim bir sorum olucakti.
  ben anneme bakım maaşı almak icin saglik kurulu raporu aldim %74 demisler lakin tam bağımlı olması gerekiyormus bağımsız benim kağıdımda annem konusma isitme engellisi rapaor 5 yıllık verilmiş 2021 birinci ayında aldım benim bu raporu 5 yıl icinde değiştirtme sansim varmi çünkü zihinsel olarakta engelli annem lakin onu isaretlememisler ruhsal duygusal olarakta sikintilar yasayan insan o yuzden soruyorum cevaplarsaniz cok sevinirim simdiden tesekur ederim

 12. mualla dedi ki:

  %97 engelli raporum var maaslarım kesildi geri alabilmek için ne yapmaliyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sosyal yardım müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.

 13. Ozge dedi ki:

  Meraba engelki abim vede engelki babam maas aliyorlar ben sogortali ise girince maaslari kesilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hayır keesilmez.

 14. Hadi Özdemir dedi ki:

  Benim yatalak kızım var 2022 üç aylık maaşını benim hanım alıyor. Sigortalı bir işte çalışırsam bu üç aylık maaşını keserler mi?

 15. Mehtap Dalgıç dedi ki:

  Merhaba 14 yaşındaki oğlumun 41 sürekli raporu var.Mart ayından beri engelli yakını aylığını alamıyorum.Sigortali işe başladım.Fakat eşimden ayrıyız ve benimle birlikte evde 4 kişi yaşıyoruz.kirada oturuyorum ve başka bir gelirim yok.2 ayda bir aldığım şartlı eğitim yardımı var.Ayliga tekrar başvursam alabilirmiyim.Lutfen bilgi verin

 16. İBRAHİM dedi ki:

  benim raporum yüzde 40 sonradan heyette girdim raporumu yüzde 38 yaptılar 6 ay maaş almadım tekrardan heyette girdim raporumu yüzde 46 verdiler benimle biriken 6 ayın maaşımı hepsini verirlermi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Geriye dönük ayın maaşı ödenmez.

 17. Candan dedi ki:

  Merhaba benim kizim şeker hastasi ve annesi bakim ücreti ve sosyal yardimlaşmadan para aliyor yanliz eve hiç bakmiyor mutfak adeta çop yuvasi çok kötü durumda ne yapabilirim maasi kestirmek için

 18. Yavuz dedi ki:

  İyi günler işkur aracılığıyla 70 gün sürecek TYP ye başladım 70 gün sonra iş bitiyor ama daha 15 gün olmadan engelli maaşım kesilmiş 1 yıl içinde 89 gün SSK si olmayanın engelli maaşı kesilmez diye okumuştum Google de yanlismi sürekli iş değil sadece 70 gün şimdi SSK bitmeden yani 90 gün geçmeden tekrar da baglamiyorlar 70 GÜN için 180 günlük engelli maaşım dan oldum bilgi verirseniz memnun olurum