Engelli

Engelli Maaşları Hangi Durumda Neden Kesilir?

Engelli maaşlarının kesildiği durumlar değerlendirildiğinde; engelli bireyin engelli maaşı almak için gerekli şartları sağlamaması halinde maaş kesilmektedir. Şartları tekrar sağladığında, yeniden maaş alabilmek için engelli raporu alıp baştan başvuru yapması gerekmektedir. Engelli birey eğer hesabına yatan parayı 1 sene boyunca aralıksız çekmez ise; bu durumda maaşı kesilmektedir.

Çünkü ihtiyacı olmadığı halde biriktirmek amacı ile parayı hesapta tuttuğu düşünülmektedir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere verilen bir maaş olduğu için vatandaşlıktan çıkanların da aylık almaya devam etmesi mümkün değildir. 18 yaş altı engelli yakını maaş alıyor ise; bu maaşı engelli bireyin ihtiyaçları için kullanmadığı tespit edilir ise, maaş kesilmektedir.

Engelli Maaşlarının Kesildiği Durumlardan Adres Değişikliği Nedir?

Engelli maaşı almak için başvuru yapılırken adres teyidi için ikametgah belgesi sunulmaktadır. Engelli maaşı alınan süre boyunca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, maaş alan kişinin adresini denetlemektedir. Eğer adres değişikliği sonucunda yeni ikamet edilen yer eski ikamet edilen yer ile aynı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Merkezi’nin görev sahasındaysa, bu durumda aylık kesilmemektedir.

Ancak eğer farklı bir ilçeye taşınılmış ve görev sahasında olunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da değişmiş ise; mevcut dosya güncelliğini yitireceği için adres güncellemesi yapılmadığında maaş kesilmektedir. Vakıf her sene engelli maaşı alan kişilerin hanelerini ziyaret ettiği için kişi vakfa bildirmese dahi durum fark edilip maaş kesilebilmektedir.

Ölüm Durumunda Engelli Maaşı Kesilir Mi?

Engelli maaşı alan kişinin vefat etmesi durumunda, yakınları maaşını almaya devam edemezler. Engelli maaşı kesilmektedir. Eğer vefat eden engellinin vefatı resmiyete işlenmez ve yakınları bu şekilde para çekmeye çalışır ise; bu durumun fark edilmesi halinde, biriken parayı alan yakınlarının aldıkları parayı geri ödemeleri gerekmektedir. Üstelik yasal faizi ile beraber geri ödeme yapmalıdır.

Engelli Maaşı Alan Kişi Maaştan Feragat Edebilir Mi?

Engelli aylığı alan kişi kendi isteği ile maaş almaktan vazgeçebilmektedir. Ancak bunun için kuruma yazılı olarak maaştan feragat etmek istediğine dair dilekçe yazarak vermesi gerekmektedir.

Muhtaçlığın Ortadan Kalkması Halinde Engelli Aylığı Ödenmeye Devam Eder Mi?

Engelli maaşı alan kişinin eğer muhtaçlık durumu ortadan kalkar ise; bu durumda aylığı kesilmektedir. Mütevelli Heyet Kararı sonucunda muhtaç olmama sebebi ile engelli maaşının kesilmesine karar verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın bütünleşik yardım sisteminde engelli aylığı alan kişilerin kayıtlı bütün mal varlıkları görüldüğü için maaş alan kişi haber vermese dahi zenginleme durumunda vakıf bunu tespit edip maaşı kesebilmektedir.

Engel Oranı %40’ın Altına Düştüğünde Engelli Maaşı Almaya Devam Edilir Mi?

Engelli maaşlarının kesildiği durumlar içerisinde, aylığı alan kişinin engel oranı %40’ın altına düşmesi bulunmaktadır. Engel oranının düşme ihtimali olan engelli bireylere süreli engelli sağlık raporu verilmektedir. Belirlenen aralıkta tekrar hastaneye giderek sağlık kurulu raporu almaları gerekmektedir. Eğer yeni sağlık kurulu raporlarında engel oranları yine %40’ın üzerinde kalmaya devam eder ise; bu durumda maaş almaya devam edebilmektedirler.

Ancak bu oranın altına düşer ise; aylıkları kesilmektedir. Süresiz engelli raporuna sahip olup engel oranı düşen veya engel oranının düştüğü fark edilmeyen bireyler eğer haksız yere maaş almaya devam ederlerse; bu durum tespit edildiğinde, haksız yere aldıkları maaş yasal faizi ile beraber geri alınmaktadır. Üstelik kendilerine kamu davası da açılmaktadır. Dolayısı ile engelli bireylerin engel oranları %40’ın altına düştüğünde bunu kamufle etmemeleri gerekmektedir.

Engelli Maaşı Alan Kişi Sigortalı Olarak Çalışabilir Mi?

Engelli aylığı alan kişinin başka bir gelirinin olması yasaktır. Eğer engelli maaşı alan kişinin sigortalı olarak bir yerde çalıştığı tespit edilir ise; bu durumda aylık direkt kesilmektedir. Ancak banka hesabında içeride kalan tutarı çekmesine izin verilmektedir.

İzdivaç Durumunda Engelli Maaşı Kesilir mi?

Engelli aylığı evlenildiğinde kesintiye uğramaz. İzdivaçtan sonra adres değişikliği yapılmışsa Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvurarak yeniden gelir testi yapılması talep edilmelidir.

Hesaptaki Aylığın 1 Yıl Boyunca Çekilmemesi

Engelli maaşı hesaba yatırıldı ama 1 yıl boyunca bu para çekilmediyse engelli maaşı yine de kesilir.

Muhtaçlığın Kalkması

Kişinin engelli maaşına muhtaç olmadığı anlaşılırsa maaş kesilir. Mütevelli Heyeti çeşitli incelemeler yaparak muhtaç olunmadığına karar verirse maaşı keser.

Engellinin 18 Yaşını Doldurması

18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için engelli kişinin reşit olması halinde maaşı kesilecektir. 18 yaş altı engelli maaşının verilme kriteri ile engelli maaşının verilme kriterleri birbirinden farklıdır.

18 Yaş Altı Engelli Yakınının Bakıcılarının Farklı Evde Yaşaması

Reşit olmayan engellinin maaşını alan ebeveynleri ya da bakıcıları engelli bireyle aynı evde yaşamıyorsa maaş kesilir. Aynı evde yaşıyorlar fakat bakımlarını üstlenmiyorlarsa maaş yine kesilecektir. Engelli maaşı engellinin ihtiyaçları için harcanmıyorsa ve keyfi nedenlerle harcanıyorsa maaş yine kesilecektir.

Türk Vatandaşlığından Men Edilmek

Engelli kişinin başka ülke vatandaşı olması durumunda maaş kesilecektir. Türk vatandaşlığından çıkarıldığında da maaşı yine alamayacaktır.

Engelli Maaşı Engelli Kişi Üzerine Ev ya da Araba Alınırsa Kesilir mi?

Engellinin şahsı üzerinden araba alınması maaş kesilmesi yapılmaz. Aynı şekilde engelli şahıs üzerinden ev alındığında da kesinti yapılmaz. Fakat gelir testi yapıldıktan sonra ev ve/veya araba eve gelir olarak kaydedilir.

Shares:

169 Yorumlar

 • Mustafa Özcan
  14.03.2024

  Merhaba babam emekli maaşı alıyor.Annem de benden dolayı evde bakım maaşı alıyor.Bu durumda bende engelli maaşı alabilir miyim?

  Cevapla
 • Ahmet Şenkaya
  26.02.2024

  Yüzde 55 engelliyim arasıra film çekimlerine gidiyorum günlük olarak sigorta yapıyorlar maaşım kesilirmi toplu ulaşımlarda geçerli bedava kullanma hakkım var iptal olurmu beni aydınlatırsanîz memnun olurum

  Cevapla
 • Levent Falcıoğlu
  27.12.2023

  Bnm engelli maaşım ksldi. Yüzde yirmi bş raporu vrdlr. Kursa gittim diye kstlr

  Cevapla
 • Ahmet tanrıkulu
  06.12.2023

  Merhaba, Engelli maaşını farklı illerden cekince bir sorun olurmu ? İkamet ettigimiz yerden değilde başka bir ilden ?

  Cevapla
 • Hamit
  05.12.2023

  Merhabalar eşim %70 üzeri engelli raporu var maaş alıyor Şuan ben ful sigortalı bir işte çalışırsam maaşı kesilirmi Şuan part time sigorta yatıyor bana maaşı kesilmiyor ful sigorta yaparsam maaşı kesilirmi

  Cevapla
 • Barış
  17.11.2023

  Babam süresiz %67 engelli oranı vardı heyete girdi %46 oldu, maaşı kesilir mi ,

  Cevapla
 • Suna
  18.10.2023

  Eşim yurtdisina çalışmaya giderse kizimin evde bakım maaşı kesilirmi

  Cevapla
 • Ayça
  02.10.2023

  Babam engeli maşı alıyor sigortalı işe girdimi maşı kesilirmi

  Cevapla
  • Kerem
   25.01.2024

   Evet

 • Sedat.
  29.09.2023

  1 Günlük sigorta yapılırsa engelli maaşım kesilir mi ?

  Cevapla
 • Hakan
  20.09.2023

  Kardeşim engelli maaşı alıyordu üzerinde hiç bir tapu veya mal varlığı yok babamın 9 dönüm annemin 12 dönüm tarlası bulunuyor ve 70 tane babamın üstüne keçi görünmüş bu sebepten aylığı kesilmiş şimdi de traktör almak için para biriktiriyorum ve babam üzerine traktör alırsa kardeşimin aylığı tamamen iptal olur mu

  Cevapla
 • Ramazan ceylan
  31.08.2023

  Engelli maaşı alıyordum evliyim eşime dolandırıcı bir firma sigorta yapmış maaş bile almıyoruz ikametlerimiz bile farklı iş yerini tanımıyoruz bunu sebep göstererek 7 aydır engelli maaşım kesildi perişan olduk ne yapmalıyım

  Cevapla
 • Ecevit
  28.07.2023

  S.a Ben %70 oranında engelli bir bireyim malulen emekli olmak için çalışmayıp elden sigorta mı yatırmaya başlasam maaşım kesilir mi?

  Cevapla
 • Gönül
  08.07.2023

  İsteğe bağlı sigorta bağkur yatırmaya başladık engelli maaşı kesilir mi

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   10.07.2023

   Merhaba,

   Hayır kesilmez.

 • Niyazi
  05.06.2023

  Üç günlük sigortalı işe giriş yapmışım kızımın engelli raporu süresiz olduğu halde kesildi tekrar olurmu

  Cevapla
 • Murat
  31.05.2023

  S.a.asgari ücretin 3/1 inden 30 lira fazla bi durum var.maaş kesintisi olucak.maaşın kesilmemesi için yapmamamız gereken bişey varmı acaba.

  Cevapla
 • Rabiye
  23.05.2023

  babam köyde ev yapicak engelli maaşı kesilir mi sivas ta

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   24.05.2023

   Merhaba,

   Hayır kesilmez.

 • Ebubekir durmus
  05.05.2023

  Slm kolay gelsin benim engeli cozger raporu olan cogumum var onu hastaneye götürüp getirmek için engeli raporu üstüne arac alsam çocuğun ve bakıcı maaşı kesilirmi ilginizden dolayi tesekur ederim

  Cevapla
 • Dursun
  11.04.2023

  Merhabalar ben %51 engelliyim bir gün işe girdim aynı gün çıkarıldım bir günlük sigorta olduğu için kesildi maaşım tekrar başvırduğumda vakıf memuru başvuruyu oğlun eşin çalışıyor diye almadı kendisine oğlum benim adresde değil dediğimde maaşın kesilmesin diye üzerinden atmışsın dedi öyle bir durum yok kendisi ayrıldı kirada oturuyorum çalışamıyorum dememe rağmen başvuruyu kabul etmedi bu tavır doğrumu dur tespit edilmeden başvuru Red edilirmi

  Cevapla
 • Betül
  27.03.2023

  Merhaba, yaklaşık bi ay önce burada bi soru sordum staj sigortasıyla ilgili. Editörler denetliyor dendi ama sonra hiç bir cevap alamadım. Yorumum da burada görğnmüyor. Niçin cevaplamıyorsunuz?

  Cevapla
 • Ferhat
  20.03.2023

  Merhaba, babam engelli maaşı ve kardeşim tarafından bakıcı maaşı alıyor, bende engelli maaşı alıyorum sigortalı olarak engelli pozisyonunda bir ise girersem benim maaşım kesilir onu biliyorum babamın engelli ve bakıcı maaşını keserler mi ?

  Cevapla
 • Betül
  15.03.2023

  Merhaba, benim babam %80 engelli, bakım parası ve engelli maaşı alıyoruz . Ben üniversite öğrencisiyim staj yapmam durumunda okulum otomatik sigorta girişi yapıyor. Bu durumda engelli maaşı kesilir mi

  Cevapla
 • Ahmet
  04.02.2023

  Merhaba ben şahıs şirketi açacam çocuğum engeli eşim bakıcı olarak engeli maşşı kesilirmi

  Cevapla
 • özcan
  01.02.2023

  Şu zamanda asgari ücretin 1/3 geçmemesi için aç kalıp sürünmek mi gerekiyor maaşın bağlanması için.3 kişilik bir evde iki kişi çalışmazsa o evdekiler nasıl yaşar ? Bu nebiçim bir sistem anlamadım gitti.Yetişkin bir engelliye Hanedekiler bakmak zorundamı bu zamanda.

  Cevapla
 • kübra
  29.01.2023

  benım sıgortam var prımımı odemek ıstıyorum engellı maasım kesılırmı acaba malulen emeklı olmak ıstıyorum

  Cevapla
 • Ayfer
  23.01.2023

  Merhaba benim annem %75 süresiz engelli raporu var anneminde babamında hiç bir geliri yoktu babam bağkurdan emekli olursa annemin maaşı kesilirmi

  Cevapla
 • idil
  19.01.2023

  Merhaba . Ablam tambagimli engelli birey raporu aldı. Artık bakacak gücüm olmadığı için üzülerek özel bakım evine yatiricam. Oda da özel ihtiyaçları oluyormuş. Evde bakim kesiliyro onu biliyorum da sahsi maasindna emin olamadim. Yani Engelli maasi kesilir mi? Bilginiz varsa yardım olursanız çok sevinirim . Baya zordurumdayiz. 6 aydır hastanede yatıyor zaten

  Cevapla
 • Celal
  04.01.2023

  Selam ben sgortali iste calisiyorum esim benim uzerimden sagliktan yararlandiginda engelli maasi kesilirmi

  Cevapla
 • Celal
  02.01.2023

  Eşimin sigortasından yararlanırsam maaşım kesilir mi

  Cevapla
 • Gamze
  01.01.2023

  Engelli ayligi alan bi birey sağlık sigortası yaptırdığında maaşı kesilir mi

  Cevapla
 • Zehra
  28.12.2022

  Merhaba. Erasmus için 5 aylık ülke değiştireceğim. Orada oturma kartım olacak engelli aylığım kesilir mi ?

  Cevapla
 • Kader
  26.12.2022

  Annemden engelli maaşı alıyoruz babam ocakta felan emekli olucak engelli maaşımiz kesilirmi acaba

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   27.12.2022

   Merhaba,

   Alacağı emekli maaşı asgari ücretin 1/3 ünden daha az olursa kesilmez.

  • Mustafa
   07.01.2023

   Ben engelli abisiyim sigortalı bir işte çalışırsam maaş iptal olurmu ve hangisi iptal olur ve sonra sigortalı işten çıksam maaşı yine yapabilirmiyiz

  • Ebru
   09.01.2023

   Zihinsel engelli olan oğlumun maaşı kesildi. %70 engelli raporu kısmi engelli olarak hastane tarafından yenilendi. İtiraz hakkımızında olmadığı söylendi. Eşimden ayrıyım. Anneme sığındım. Oğlumun tüm indirim haklarıda elimden alındı. Ne yapmam gerekiyor? Nereye müracaat edmeliyim?

 • Özge
  06.12.2022

  Merhaba ailem ile yaşıyorum babam işsiz, bir ay çalıştım ve işten çıktım. Fakat bu ay da sigortam yatırılmış. Annem de malulen emekli gerekçe olarak kızın sigortalı denilmiş. Sigortamın iptali ile yeniden maaşı düzelir mi?

  Cevapla
 • Serap
  28.11.2022

  Kızım engelli aylığı alıyor. Ben emekli olduğumda bu aylık kesilir mi

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   28.11.2022

   Merhaba,

   Kişi başı gelir asgari ücretin 1/3 üne ulaşmıyorsa kesilmez.

 • Fatma
  27.11.2022

  Merhaba, benim annem engelli maaşı alıyordu raporu da süresiz di ikametgah bildirmedigimiz için maaşı kesildi yıllardır da yapamadık
  Şu an evde hic ssk lı olan yok 5 kişiyiz tekrar maaş bağlatmak için ne yapmalıyız

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   28.11.2022

   Merhaba,

   İkametgahının bağlı bulunduğu ilçe sosyal yardımlara başvuru yapabilirsiniz.

  • Huseyin
   08.01.2023

   Merhaba bbam emekli oldu annem engelli maaşı alıyordu bugün baktık yaymamais kesilmiş mıdır

 • Yunus
  04.11.2022

  Annem %41 engelli maaş alıyor babam emekli olursa maaşı kesilir mi annemin ?

  Cevapla
 • Tarkan
  17.10.2022

  İşkur’dan işe girdim, 6 ay çalışacağım. Sadece zorunlu sağlık sigortası yapıldı normal sigorta yatmayacak. Bu durumda engelli maaşım kesilir mi?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   18.10.2022

   Merhaba,

   Hayır kesilmez.

  • Dursun
   11.04.2023

   Benimki kesildi üstelik bir günlük zorunlu sağlık sigortası nedeniyle tekrar baş vurdum iki sigortalı var diye başvuruyu almadılar üstelik iki sigortalının biri üzerimde değil gerekçe maasin kesilmesin diye adres değiştirmiş oldu tespiti bile yapılmadan

 • Gül
  15.10.2022

  Merhaba. SSK başlangıcından dolayı engelli maaşım kesildi. Ve 3 ay sonra bağlanabileceği söylendi sadece 20 gün çalışabildim engelimden dolayı daha kısa sürede bağlanabilmesi için ne yapmalıyım bu paraya çok ihtiyacım var

  Cevapla
 • sercan
  07.10.2022

  annem %98 engelli. hiç geliri yok ve tek başına yaşıyor. engelli maaşı alıyordu, fakat sosyal yardım merkezi ”oğlunuz yüksek maaş alıyor size bakmak zorunda” diyerek maaşı kesti. abim başka hanede yaşıyor evli ve 2 çocuğu var. bize bir evrak vs mütevelli heyet raporu sonucu falanda vermediler. tekrar başvuru yapmak istedik başvuruyu da almadılar. bu durum normal midir? ne yapmamız gerekir?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   07.10.2022

   Merhaba,

   İkametgahında tek başına yaşıyor ise böyle bir hakları yok. dilekçe ile tekrar müracaat edin. Kabul etmezler ise İadeli taahhütlü mektup ile dilekçeyi gönderebilirsiniz.

 • Şeyda Uzunoğlu
  09.09.2022

  Merhaba abim %85 engelli ve aylık alıyor annemde bakım maaşı alıyor abim TOKİ’den engelli kontenjanından ev alıcak ta acaba maaşı kesilir mi teşekkürler ? Eğer ev çıkarsa abimin engelli aylığıyla her ay ödemesi yapılacak kesilir mi ? Lütfen cevap verin

  Cevapla
 • hediye
  03.09.2022

  iyi gunler ben annem konusma ve isitme engellisi onun icin bakım ması almak icin saglik raporu aldim %74 oran ve 5 yillik rapar lakin tam bagimsiz olmadigi icin vermiyolarmıs benim bu 5 yilli doldurmadan tekrardan saglik raporu alma sansim varmi heyete girme sansim varmı teşekkür ederim cevaplarsaniz

  Cevapla
 • hicran
  03.09.2022

  iyi günler öncelikle benim bir sorum olucakti.
  ben anneme bakım maaşı almak icin saglik kurulu raporu aldim %74 demisler lakin tam bağımlı olması gerekiyormus bağımsız benim kağıdımda annem konusma isitme engellisi rapaor 5 yıllık verilmiş 2021 birinci ayında aldım benim bu raporu 5 yıl icinde değiştirtme sansim varmi çünkü zihinsel olarakta engelli annem lakin onu isaretlememisler ruhsal duygusal olarakta sikintilar yasayan insan o yuzden soruyorum cevaplarsaniz cok sevinirim simdiden tesekur ederim

  Cevapla
 • mualla
  02.09.2022

  %97 engelli raporum var maaslarım kesildi geri alabilmek için ne yapmaliyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   02.09.2022

   Merhaba,

   Sosyal yardım müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.

 • Ozge
  23.08.2022

  Meraba engelki abim vede engelki babam maas aliyorlar ben sogortali ise girince maaslari kesilirmi

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   23.08.2022

   Merhaba,

   Hayır keesilmez.

 • Hadi Özdemir
  13.08.2022

  Benim yatalak kızım var 2022 üç aylık maaşını benim hanım alıyor. Sigortalı bir işte çalışırsam bu üç aylık maaşını keserler mi?

  Cevapla
 • Mehtap Dalgıç
  27.06.2022

  Merhaba 14 yaşındaki oğlumun 41 sürekli raporu var.Mart ayından beri engelli yakını aylığını alamıyorum.Sigortali işe başladım.Fakat eşimden ayrıyız ve benimle birlikte evde 4 kişi yaşıyoruz.kirada oturuyorum ve başka bir gelirim yok.2 ayda bir aldığım şartlı eğitim yardımı var.Ayliga tekrar başvursam alabilirmiyim.Lutfen bilgi verin

  Cevapla
 • İBRAHİM
  13.06.2022

  benim raporum yüzde 40 sonradan heyette girdim raporumu yüzde 38 yaptılar 6 ay maaş almadım tekrardan heyette girdim raporumu yüzde 46 verdiler benimle biriken 6 ayın maaşımı hepsini verirlermi

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   15.06.2022

   Merhaba,

   Geriye dönük ayın maaşı ödenmez.

 • Candan
  06.05.2022

  Merhaba benim kizim şeker hastasi ve annesi bakim ücreti ve sosyal yardimlaşmadan para aliyor yanliz eve hiç bakmiyor mutfak adeta çop yuvasi çok kötü durumda ne yapabilirim maasi kestirmek için

  Cevapla
  • Melek mutlu
   02.08.2023

   Sosyal yardımlaşma yı arayarak şikayetlerinizi söylerseniz hemen keserler

 • Yavuz
  03.04.2022

  İyi günler işkur aracılığıyla 70 gün sürecek TYP ye başladım 70 gün sonra iş bitiyor ama daha 15 gün olmadan engelli maaşım kesilmiş 1 yıl içinde 89 gün SSK si olmayanın engelli maaşı kesilmez diye okumuştum Google de yanlismi sürekli iş değil sadece 70 gün şimdi SSK bitmeden yani 90 gün geçmeden tekrar da baglamiyorlar 70 GÜN için 180 günlük engelli maaşım dan oldum bilgi verirseniz memnun olurum

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir