Engelli

2021 Engelli Maaşları Hangi Durumda Neden Kesilir?

Engelli maaşlarının kesildiği durumlar değerlendirildiğinde; engelli bireyin engelli maaşı almak için gerekli şartları sağlamaması halinde maaş kesilmektedir. Şartları tekrar sağladığında, yeniden maaş alabilmek için engelli raporu alıp baştan başvuru yapması gerekmektedir. Engelli birey eğer hesabına yatan parayı 1 sene boyunca aralıksız çekmez ise; bu durumda maaşı kesilmektedir.

Çünkü ihtiyacı olmadığı halde biriktirmek amacı ile parayı hesapta tuttuğu düşünülmektedir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere verilen bir maaş olduğu için vatandaşlıktan çıkanların da aylık almaya devam etmesi mümkün değildir. 18 yaş altı engelli yakını maaş alıyor ise; bu maaşı engelli bireyin ihtiyaçları için kullanmadığı tespit edilir ise, maaş kesilmektedir.

Engelli Maaşlarının Kesildiği Durumlardan Adres Değişikliği Nedir?

Engelli maaşı almak için başvuru yapılırken adres teyidi için ikametgah belgesi sunulmaktadır. Engelli maaşı alınan süre boyunca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, maaş alan kişinin adresini denetlemektedir. Eğer adres değişikliği sonucunda yeni ikamet edilen yer eski ikamet edilen yer ile aynı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Merkezi’nin görev sahasındaysa, bu durumda aylık kesilmemektedir.

Ancak eğer farklı bir ilçeye taşınılmış ve görev sahasında olunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da değişmiş ise; mevcut dosya güncelliğini yitireceği için adres güncellemesi yapılmadığında maaş kesilmektedir. Vakıf her sene engelli maaşı alan kişilerin hanelerini ziyaret ettiği için kişi vakfa bildirmese dahi durum fark edilip maaş kesilebilmektedir.

Ölüm Durumunda Engelli Maaşı Kesilir Mi?

Engelli maaşı alan kişinin vefat etmesi durumunda, yakınları maaşını almaya devam edemezler. Engelli maaşı kesilmektedir. Eğer vefat eden engellinin vefatı resmiyete işlenmez ve yakınları bu şekilde para çekmeye çalışır ise; bu durumun fark edilmesi halinde, biriken parayı alan yakınlarının aldıkları parayı geri ödemeleri gerekmektedir. Üstelik yasal faizi ile beraber geri ödeme yapmalıdır.

Engelli Maaşı Alan Kişi Maaştan Feragat Edebilir Mi?

Engelli aylığı alan kişi kendi isteği ile maaş almaktan vazgeçebilmektedir. Ancak bunun için kuruma yazılı olarak maaştan feragat etmek istediğine dair dilekçe yazarak vermesi gerekmektedir.

Muhtaçlığın Ortadan Kalkması Halinde Engelli Aylığı Ödenmeye Devam Eder Mi?

Engelli maaşı alan kişinin eğer muhtaçlık durumu ortadan kalkar ise; bu durumda aylığı kesilmektedir. Mütevelli Heyet Kararı sonucunda muhtaç olmama sebebi ile engelli maaşının kesilmesine karar verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın bütünleşik yardım sisteminde engelli aylığı alan kişilerin kayıtlı bütün mal varlıkları görüldüğü için maaş alan kişi haber vermese dahi zenginleme durumunda vakıf bunu tespit edip maaşı kesebilmektedir.

Engel Oranı %40’ın Altına Düştüğünde Engelli Maaşı Almaya Devam Edilir Mi?

Engelli maaşlarının kesildiği durumlar içerisinde, aylığı alan kişinin engel oranı %40’ın altına düşmesi bulunmaktadır. Engel oranının düşme ihtimali olan engelli bireylere süreli engelli sağlık raporu verilmektedir. Belirlenen aralıkta tekrar hastaneye giderek sağlık kurulu raporu almaları gerekmektedir. Eğer yeni sağlık kurulu raporlarında engel oranları yine %40’ın üzerinde kalmaya devam eder ise; bu durumda maaş almaya devam edebilmektedirler.

Ancak bu oranın altına düşer ise; aylıkları kesilmektedir. Süresiz engelli raporuna sahip olup engel oranı düşen veya engel oranının düştüğü fark edilmeyen bireyler eğer haksız yere maaş almaya devam ederlerse; bu durum tespit edildiğinde, haksız yere aldıkları maaş yasal faizi ile beraber geri alınmaktadır. Üstelik kendilerine kamu davası da açılmaktadır. Dolayısı ile engelli bireylerin engel oranları %40’ın altına düştüğünde bunu kamufle etmemeleri gerekmektedir.

Engelli Maaşı Alan Kişi Sigortalı Olarak Çalışabilir Mi?

Engelli aylığı alan kişinin başka bir gelirinin olması yasaktır. Eğer engelli maaşı alan kişinin sigortalı olarak bir yerde çalıştığı tespit edilir ise; bu durumda aylık direkt kesilmektedir. Ancak banka hesabında içeride kalan tutarı çekmesine izin verilmektedir.

İzdivaç Durumunda Engelli Maaşı Kesilir mi?

Engelli aylığı evlenildiğinde kesintiye uğramaz. İzdivaçtan sonra adres değişikliği yapılmışsa Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvurarak yeniden gelir testi yapılması talep edilmelidir.

Hesaptaki Aylığın 1 Yıl Boyunca Çekilmemesi

Engelli maaşı hesaba yatırıldı ama 1 yıl boyunca bu para çekilmediyse engelli maaşı yine de kesilir.

Muhtaçlığın Kalkması

Kişinin engelli maaşına muhtaç olmadığı anlaşılırsa maaş kesilir. Mütevelli Heyeti çeşitli incelemeler yaparak muhtaç olunmadığına karar verirse maaşı keser.

Engellinin 18 Yaşını Doldurması

18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için engelli kişinin reşit olması halinde maaşı kesilecektir. 18 yaş altı engelli maaşının verilme kriteri ile engelli maaşının verilme kriterleri birbirinden farklıdır.

18 Yaş Altı Engelli Yakınının Bakıcılarının Farklı Evde Yaşaması

Reşit olmayan engellinin maaşını alan ebeveynleri ya da bakıcıları engelli bireyle aynı evde yaşamıyorsa maaş kesilir. Aynı evde yaşıyorlar fakat bakımlarını üstlenmiyorlarsa maaş yine kesilecektir. Engelli maaşı engellinin ihtiyaçları için harcanmıyorsa ve keyfi nedenlerle harcanıyorsa maaş yine kesilecektir.

Türk Vatandaşlığından Men Edilmek

Engelli kişinin başka ülke vatandaşı olması durumunda maaş kesilecektir. Türk vatandaşlığından çıkarıldığında da maaşı yine alamayacaktır.

Engelli Maaşı Engelli Kişi Üzerine Ev ya da Araba Alınırsa Kesilir mi?

Engellinin şahsı üzerinden araba alınması maaş kesilmesi yapılmaz. Aynı şekilde engelli şahıs üzerinden ev alındığında da kesinti yapılmaz. Fakat gelir testi yapıldıktan sonra ev ve/veya araba eve gelir olarak kaydedilir.

Engelli Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Alınır Mı?

Engelli maaşı şartları sağlanıyor ise; tekrar alınabilmesi mümkündür.

Engelli Maaşı Kesilenler Ne Yapmalı?

Engelli sağlık kurulu raporu alarak tekrar engelli maaşı için başvuru yapmalıdırlar.

Adres Değişikliğinde Engelli Maaşı Kesilir Mi?

Adres değişikliği eğer bildirilmez ise; engelli maaşlarının kesildiği durumlar arasında adres değişikliği de bulunmaktadır.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Evet
Fena Değil
Geliştirilmeli

Kullanıcı geri bildirim oranları

User Rating: 4.61 ( 9 votes)

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

94 Yorum

 1. merhaba,
  01.01.2015 te Eskişehir devlet hastanesinden sürekli % 50 raporla vegi indirimden emekli oldum . Ancak 2018 yılında tekrar incelenmesi için Ankara şehir hastanesine hakemi hastane olarak gönderildim .
  Burada bana % 37 olarak rapor verildi . Emekli maaşım kesildi .
  yani raporum düşürüldü . Şimdi benim ne yapmam gerekiyor davamı açmam gerekli . Özür durumum bir gözüm kaza sonrası sıfır görme . Sol el orta parmak ikinci boğum dan kopuk . Solunum testinde sistem OC pre = D dir .

 2. Merhaba bir tanidigim var adamin hem bakim maasini hemde kendi maasini aliyorlar ve bu adam sokaklarda insanlardan para toplatiliyor buna ne yapilmasi gerekiyor

  1. Merhaba,

   Sosyal yardımlaşma birimlerine ve belediye sosyal hizmet birimlerine başvuru yapabilirsiniz.

 3. Babam86 yaşında ağır engelli
  Annem 80 yaşında engelli maaşını yaptığımızda şimdi olduğu gibi 90 model traktör 94 model transit münübüs vardı bir miktar sulak arazi 4 adet küçük baş hayvan küspesi vardı zaten zihinsel engelli olduğundan hiç bir şey alama@ ve satamaz
  Şimdi bir yoldan sonra maaşlarını kestiler ne yapabilirim
  Yardımcı olursanız sevinirim

 4. babam 2015 eylül ayında vefat etti ben oğlu olarak 2015 şubat ayında %73 engelli oldum.Engel oranım 2019 mayıs ayında %69 a düştü .Yetim aylığına yeni başvurdum geriye dönük toplu maaş alabiliyormuyum.(annem 2015 eylül ayından beri dul maaşı almakta)

 5. ben 2014 de kaza gesirdim sol piz kapakında 4 santim bosluk var ve böbrekin biri iglas eti benim engelli raporum oranı%49 süresiz engelli masım kesilirmi ve evde 6 kisiyiz baska gelir yok durumuz kötü olacak evim kira 500 veriyorum

 6. yetim aylığı ve özürlü maaşına baş vurdum.Yetim aylığım sanırım onaylandı yaklaşık 1200 tl para alacağım.Özürlü maaşı sanırım 525 tl ikisini alabiliyormuyum .Evli ve iki çocuk babasıyım.4 kişilik nüfusa sahibim

 7. merhaba %44 engelli raparum var 480 tl maaş alıyordum kestiler sigortalı işe girdim diye şimdi işten çıktım ne yapmam gerekiyor maaşın geri bağlanması uzun sürüyormu

 8. Merhaba engelli annemin adına kayıtlı otomobil var 2015 model yaklaşık değeri 40 bin civarında bundan dolayı 2022 maaşımın kesildiğini söylüyorlar bu durumda ne yapmak lazım.

 9. Bir sorum daha olacak yanıtlarsanız sevinirim bir ev sahibi olan kişiye yeşil kart verilirmi hiç bir geliri yok.

  1. Merhaba,

   Muhtaçlık sınırı her yıl belirlenir. 1 tl da fazla çıksa maaşınız kesilir. Evi olan da geliri yok ise ücretsiz sağlıktan yararlanabilir.

 10. Meraba biz evde 5 kisiyiz 2 kardeşim var bi tanesi özürlü diğeri de 18 den kucuk bende asgari ücretle calisiyoM şimdi kardeşimin paRasi kesilmiş bu konuyla ilgili bişey soylermisiniz

 11. ABLAM %50 RAPORLU GEREKÇE GÖSTERMEDEN HAZİRAN MAAŞLARINI VERMEMİŞLER SEBEBİ NE OLABİLİR NEREYE MÜRACAAT ETMEMİZ GEREKİR TEŞEKKÜRLER

 12. Sibel ozurlu bakici masimi adres desikliğinden kestiler 4 almadim buarada epsini toplu alacağimi soylediler fakat 1 aylik yatirdilar tamamini alamadim ne yapmam lazim yol gosterirseniz sevinirim

  1. Merhaba,

   Bağlı bulunduğunuz. Sosyal hizmetler müdürlüğüne dilekçe yazın. Toplu olarak yatması gerekir.

 13. Merhabalar benim kardeşim engelli maaşı alıyor . Kişi başına düşen gelir hali hazırda yasal oranın üzerinde değil. Ancak diğer kardeşim bir ay evden ayrılıp başka bir yerde ikamet etmek zorunda. Bu durumda evdeki kişi sayısı azaldığı için kişi başına düşen gelir artıcak. Bir ay sonra ikamet değişikliği olucak eski duruma dönülecek.Bu bir aylık süreçte kardeşimin engelli maaşı kesilirmi? Teşekkür ederim şimdiden..

 14. Beş engelli kardeşim var hem bakım hem de aylık alıyoruz 8 kardeşiz iskurlu çalışıp saglim sigortam olursa her hangi bi kesinti olur mu

 15. merhaba babam 2022 maaşı alıyordu daha sonra evde bakım maaşı bağlattık müstakil 2 katlı evde annem ve babam iki kişiler evde.üst katta abim ailesi ile kalıyor ve bakımına yardımcı oluyor 2022 maaşını evde iki kişi ve gelir yüksek diye kesmişler bu durumda ne yapalım bakıma yardımcı olanlar aynı adrese alınsa sorun olur mu

 16. Ben engellilim 100 de 65 rapor var babam emekli oldu diye benim maaşım kesildi ayda 480tl alıyordum bunu bana çok gördünüz ama suriye vatandaşı biz den üstün ama öteki dünyada davacıyım bu işe bir el atı yeni düzünleme yapmanızı 4 gözle bekliyorum….

  1. Merhaba,

   Kişi başına düşen gelir 609 TL den düşük ise tekrar maaş için başvuru yapabilirsiniz.

  2. benim de yüzde 50engeli raporum hane geliri yüksek diye kesdiler ayda 480TL alıyordum annem bağkur tarımdan emekli ay 1260TL alıyor ablam memur 3000 TL 3200 aliyor bida baş vurdum bi ablam için vermediler

  3. Merhaba,

   4 kişilik aileye göre toplam maaş bölündüğünde 1.000 TL nin üzerinde bir maaş çıkıyor. 2019 yılı için 610 tl üzeri olmaması gerekiyor. Aştığı için kesilmesi normal.

 17. HERKESE SELAM ; BU İDARECİLER ZİHİNSEL VE ORTP. ENGELLİRİ BİREY OLARAK GÖRMÜYOR.ZİHİNSELLİLERİ HEPTEN YOK SAYIYOR SOSYAL DEVLET BİTMİŞ. BENİM 27 YAŞINDA HAFİF ZİHİNSEL ENG. OĞLUM VAR İŞE NE KAMU ALIYOR NEDE ÖZEL SEKTÖR MAAŞINI VE SİGORTASINIDA KESTİLER HERAY G.S.S 79 TLÖDEME ÇIKARIYORLAR BİRİKİYOR. 27 YAŞINDA BU ELİ BOŞ GEZİYOR YER BAKIR GÖK DEMİR OLDU BİZİM DURUMUMZDAKİLER ÜLKE NUFUSUNDA AİLELERİ İLE BİRLİKTE ÖNEMLİ BİR RAKAM OLUŞTURMAKTADIR; HEM İŞ İMKANI VERME HEM PARASINI KES HARÇLIK İÇİN BAŞKASININ ELİNE BAKTIR ÇOK ACI . BİRŞELER YAPILMALI KİMSE BU DÜNYAYA BÖLE GELMEK İSTEMEZDİ. BU ÜLKENİN MİLLİ GELİRİNDEN ONLARINDA PAYI VAR BİLİNMELİ.EY YETKİLİLER ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN BİR HAYIR İŞLEYİN. BU SESSİZ ÇIĞLIĞI DUYUN.

 18. Babam %65 engeli by ameliuati oldu sah damar tıkanıklığı var ameliyat olması gerek fakat engelli maaşı almaya basladiginda annemden sskli görünuyordu ve maaş almaya başlayınca yeşil karta döndü.devlet hastanesi insanın yüzüne bakmıyor annem özel hastanede temılık personeli ve hastane yakınlarına ucresiz bakilabiliryor fakat babam yeşil karta döndüğü için o haktan yararlanamiyor maasi kesintiye uğramadan sigortalı gorunemezmi lütfen yardımcı olun

 19. Ağır engelli kardeşim devlet desteği le sosyal hizmetlere bağlı bakım merkezinde kalmaktadır. sosyal yardımlaşma vakfından aldığımız aylık engelli maaşı kesilir mi devam eder mi, bilgilendirmeniz rica olunur.

 20. 1 yil once kardesimin engelli maasini kestiler simdide bakim maasini kestiler nedenini sorduk kardesim evli olarak gozukuyormus %76 engelli olan biri icin bunlari nasil soyleyebilirler sizce bu haksizlik degilmi evde kimse maas almiyor birde yalandan evli cikarttilar kardesimi bir an once yetkili kisilerin bu konuyla ilgilenmesini rica ediyorum

  YER-ARTVIN/BORCKA

 21. Merhaba.Bir hanede toplam gelir ne kadarı aşınca engelli maaşı kesiliyor kaç tl yi aşınca kesiyorlar

 22. Buğün maaşı almaya gittim malesef yatmamış böyle bir devlet olurmu? Verdiğini geri alacagına verileni arttırsana hani biz ekonomide çağ atlamıştık. Yazıklar oldun dize engelliden para alınınırmı? Haram zıkkım olsun size

 23. Arkadaşlar 3 tane özürlü kardeşimin 3 aylık mağışları kesildi ve 3 nün sigara yeme faturası giyimi bir yana hastane ilaç giderleri de otomatikman bana yüklendi devlet bu amaçla engellileri ve onlara bakmakla mükellef olan kişileri bunalıma sürüklüyor umarım bu yanlış dan dönülür

 24. Merhaba, özürlü olan 34 yaşındaki erkek kardeşimin daha evvel 3 ayda 1 aldığı 2022 maaşının Aralık 2018’den itibaren kesildiğini öğrendik. Maltepe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nı aradığımda, evde ikamet edenlerin gelirlerinden ve bu gelirlerin kişi başına düşen bilmem ne tutarı nı geçtiğinden dolayı kesildiğini söylediler. Çocuk özürlü, çalışmıyor. Hadi ben bugün onunla aynı evdeyim, yarın öbür gün ben gitsem kim hangi parayla bakacak bu çocuğa?Annemle başbaşa kalacaklar. Bu mağduriyet nasıl giderilir bilgi verebilecek biri var mı acaba?

  1. KkKız kardesim 2022 engelli aylıgı alıuordu tam raporunun kac oldunu bilmiyorum simdiye kadar sıkıntı yoktu gecen ay eve sosyal yardım vakfından göZetmenmi demetlemecimi herneyse geldi evde çalısanların maaş bordrolarını getirmemiz istemdi ben evde tek çalısan babam götürdük vakıflara işlem yapan ilgilii kişi 1 sene uzatıldıjını söyledi fakat bugün gün icinde annem pttye gittiginde kesildigi söylenmiş nasıl oluyor anlamış degilim bilgisi olan biri arkadas yardımı olursa cok sevinirim acil lütfrn

 25. BENİM 100 ÖZÜRLÜ ÇOCUGUM VAR EVİMİZE400 LİRA FAZLA GİRİYORMUŞ TABİ ADAMBAŞI DEVLETİN VERDİGİ 480 LİRAYI GEÇMİYECEKMİŞ AMA BAŞKA TARAFA BENİM BEZİMİ KESDİ ÇOCUGUMUN SİGORTASINI KESTİ BAKALIM DAHA NE KESECEK DEVLET BABA ASIL EVLATLARI OLAN SURİYELİLERİVERSİN

  1. Merhaba,

   Umarız kanunlarda düzenleme yapılarak mağduriyetiniz düzeltilir. Üzgünüz….

 26. Ben %90 bedensel engelliyim .esim de engelli bir ogretmen.1 cocugumuz var.Sakat maasimin kesilmesi beni magdur etti blz o parayla ihtiyaclarimi karsiliyorduk.eşim işini mi bıraksın ben maaş alayım diye,bence sakat maaşinda engellinin yüzdesine bakilmali,ben asla bir işe giremem,sokaga çikamiyorum.Yatalak sayılırım ve kendi maaşım bile yok

 27. kardeşim 2022 den aylik aliyor /70roporu var zıhınsel engelli mahkeme kararı benm uzerıme annem vefat ettı annem babam dan emekli maaşi aliyodu ablam dul olduğu için bır kısmını ablam alıyor 3/1 ini kardeşim ekreme bağladık sıgorta mud rapor istedı kardeşimin 2022 den olan ayliği kesılırmı sonçta muhtaçlik ayliği bılgınıze

 28. 2016 yılında emeklilik için sgk başvuru yaptımvergi indiriminden yararlanmam için hastaneye sevk ettiler %48 olarak raporumu aldım raporum 2 yıllık fakat vergi indiriminde süre yok süresiz 2017 yılında emekli oldum 09/2018 de raporumun süresi doldu tekrar hastaneye gittim raporumu düşürdüler %37 şimdi başka hastaneye sevk verdiler gidip tekrar heyete gircem eğer %40 üzeri rapor vermezlerse maaşım kesilirmi ne yapmam lazım bilgi verirmisiniz.

 29. Merhaba benim % 70 raporum var epilepsi hastasıyım
  Maaşım kesildi sebebi ise kardeşimin üzerinde araç olması
  Benim kardeşim ile bir bağlantım yok kardeşimin ikamet adresi bile başka adres , neler yapabilirim çok mağdurum

 30. Aklı dengesi bozuk ağabeyimin 3 aylık özürlü maaşı var. Yaklaşık 3 ayda bir 1750 tl maaş alıyordu. Eylül ayının maaşını 754 tl olarak çektik. Bu kesinti nedeni nedir.?

 31. annem evde bakım aylığı aldığı için 2022 özürlü aylığımı ve sosyal güvencem kesildi

 32. merhaba ablam 2022 si vardi 30 yılık engeli maaşı alıyordu kardeşlerim memur oldular adresleri farklı olmasına rağmen gelir artmış diye maaşını kestiler babam emekli bu hakli bir nedenmi yardımcı olursanız sevinirim

 33. Engellilere odenen uc ayliklarin yeni duzenmeyle aylik odenecegi haberini izledik.Bu ay ideyecekleri uc ayligi sadece bir aylik odediler. Temmuz ve agustos aylari yok. Bununla ilgili bilgi verebilirmisiniz. Bu konuyla ilgili hic bir kurumdan bilgi alamadik.

 34. 2022 maaşım kesildi mart – hazira ayları yatmadı fakat bana eylül ayında hepsi yatacağı söylendi maaşımın kesilme sebebi adres değişikliği yüzünden kesilen maaşlar nasıl yatar bana yardımcı olurmusunuz lütfen

 35. 3 YAŞINDAN BERİ NÖROLOJİ HASTALIĞI JTKK NÖBETLERİ GEÇİRMETTE OLUYORUM.2022 MAAŞ ALDIM 2002 DEN BERİ SADECE GEÇİMİMİ BÖYLE SAYLADIMDA TEMMUZ AYINDA 2018 YILINDA HASTANEDE DOKTOR HATASINDAN MAAŞIM KESİLDİ YENİDEN BAĞLANIRMI

 36. Yüzde 70 engelli abim var Annem bakıyor dul bakım maaşı alıyor ama engelli maaşını kestiler, emekli maaşı birşeyi yoktur benim hanem ayrı 2 kişi yaşıyorlar

 37. ben 2013 yılında sakatlık indiriminden faydalanarak emekli oldum 2016 yılında raporumu incelemek için beni tekrar rapor almaya gönderdiler halen incelemem ve muayenem devam ederken sosyal güvencem ve emekli maaşım 03.08.2018 tarihinde kesildi maaaşın kesilmesi hakkında ne yazılı nede sözlü ifade vermediler kanunda bunun yeri varmı yasalmı ne yapmam gerekiyor

 38. Merhaba iyi günler
  Babam doğustan engelli iki senedir engelli maaşı alıyorduk şimdi ise bayram ikramiyesiyle birlikte evlin aylık geliri 5 bini geçiyor diye engelli maaşını kestiler sonuçta bu bayram ikramiyesini bütün emeklilere veriyorlar biz istesekde istemesekde.
  Bu konuda başvurmam gereken yerler var mı

 39. merhabalar
  01.04.2010 yılında bir şirkete işe başladım 31.08.2012 yılında işten ayrıldım
  bir hafta önce sgk dan hizmet dökümü aldım işyeri 60 gün sigorta yatırmış işyerinde çalışdıgıma dair tüm belge ve şahitler mevcut ne yapmalıyım teş.

  1. Merhaba,

   Hizmet tespit davaları zaman aşımı süresi 5 yıl. Ancak siz ispatlı belgeleriniz ile iş mahkemelerine dava açabilirsiniz.

 40. Annem agır özürlü ve dul ben sigortalı işte çalışıyorum annemin vasisiyim annem dul aylığı ve ye özürlü aylıgı alabilirmi

 41. 2022 kanunen 1970 den 05,05,2017 tarihine kadar engeli raporunu
  eski diye yenilmesini talep ettiler bizde raporu 02,03,2018 tarihinde
  raporu 100} 67 agır engelli olarak yenilendi fakat sosyal dizmetleri tarafıından
  yeni müracat gibi gösterip red kararı vererek 1977 den butarafa alınan maaşı ve bakım aylıklarını kestiler şu an çok madurum ben 1955 amasya dogumluyum

 42. özürlü maaşı alan bir bauyan sigoratalı işde çelışmaya devam edep birde üstüne ticari servis münibüsü alırsa özürlü maaşı kesilir mi

 43. Merhaba ben özürlü abim ve annem aynı evde yaşıyoruz kardeşimin 20 yıldır almış olduğu üç aylık kesildi aynı annemn babamdan kalma emekli maaşı var acaba sigortalı olduğu için mi kesildi kardeşime bakıcı maaşı da alıyoruz

 44. ben çocukluktan beri diyaliz hastasıyım annem ve babam boşandı annem 2 evliliğini yaptı haftada 3 diyalize girmekteyim ve benin özürlü maaşımı kestiler ve utanmadan tv de ahkam kesiyorlar sayın hükumet büyüğü engelli vatandaşını hiçe sayan bir devletletin insanlara ne fayda si olabilir seçim zamanı atıyorlar palavra ama gerçekte benim gibi haftada 3 diyalize giren hastanın ayda verdikleri 500tl ye göz dikiyorlar tek dileğim rabbimde bizim bu hastalıkta cektiğimiz dertlerin bin beterini versin rabbim ben bir diyaliz hastası olarak ne bu dünyada ne öbür dünyada hakkımı haram ediyorum mahşer günü bana bu zulmü hak görenlerden hesap sormamı nasip etsin bu dünya kimseye kalmaz ister padişah ister sultan gideceğin yer 5 metre kefenle 5 metre toprağın alti hepinize saygilar ve lanet olsun senin böbrek vakfına bizm haklarmızı savunmak yerine bizi rezil ediyorsunuz

 45. İyi günler benim aldığım engelli maaşı ile ihtiyaçlarımi gidermekteydim şimdi ise engelli aylığıni kestiler ve beni magdur ettiler abim ile ikamet ediyorum abimin eşide calişiyor ve sgk oldu için benim de engelli maaşı kesildi ben tekrardan nasıl engelli aylıgına basvurabilirim vursam kabul edilir mi

  1. Merhaba,

   Başvuru yapmanızda fayda var. Gelir hesaplaması yaparak yeniden değerlendirilecektir.

  2. Merhaba ben 22 yaşındayım babam engelli ve annem bakım maaşı alıyor 3 kardeşiz Gönüllü staj yapmak istiyorum kendimi geliştirmek adına bölümümle alakalı ve girdiğim her yer bana sigorta yapacağını söylüyor 2-3 ay için sizce yapacakları sigorta annemin aldığı engelli maaşının kesilmesine sebep olur mu ? Bınu merak ediyorum ve eğer olursa ne yapmam gerek sizce

  3. Merhaba,

   iş yerleri staj kodu ile ssk girişi yaparsa engelli maaşı kesilmez. Ancak siz okulun zorunlu stajı değil de kendi isteğinizle bunu talep ediyorsunuz. Bu durumda normal sigortalı olursunuz. Bu durumu Alo 170 sgk hattına danışmanız faydalı olacaktır.

  4. merhabalar benim eşimde engelli aylığı alıyordu adres değişikliğinden dolayı kesildi bunu nasıl düzelte bilirim

 46. 2013 de çıkarılan 2022 torba yasasına göre artık engellinin yanında kalan 1 kişi bile ssk bağkur ve emekli sandığından birinden maaş alıyorsa engelli maaşı kesilir. buda demek oluyor ki engelli ya başının çaresine bakacak yada yanında kaldıkları ona bakacak devlet bu yasa ile engelliyi yok sayıyor benim öyle bir vatandaşım yok diyor ne hali varsa görsün diyor ben sosyal bir devlet değilim ki bakayım kim bakarsa baksın diyor.

 47. bu devletin daha doğrusu hükümetin asıl evladı suriyeliler onlar aylığa bağlansın kiraları ödensin benim engelli vatandaşımında 3 ayda bir aldıkları aylığı 300-350 tl civarı olan maaşı kesilsin adeta üvey evlat muamelesi görsün artık uyanın hükümetin 2008 den beri çıkardığı torba yasaların ve khk ların haddi hesabı yok hepside vatandaşın aleyhine ne emekli ne engelli ne çalışan herkes dibe vuruyor ama hala bu düzene bir dur diyen yok yazıktır günahtır oy verirken 10 kere düşünün geleceğinizi heba etmeyin etrafınızdaki cahil cühelaları uyarın.

 48. slm benim özürlü maaşım kesildi 8gün ssklı bi işe girdim şu an işten cıkarıldım tekrar özürlü maaşını nasıl alabilirim.

 49. Iyi gunler babam ozurlu yatalak benim yanimda kaliyor esim bakiciligini yapiyor benim kardesim benim adima taksitli araba almak istiyor kiralama isi yapmak istiyor vergi levhasida adima yapacak acaba maaslar iptal olur mu

 50. Merhaba benim kardeşim engelli maaşı alıyor ve ailemle beraber Diyarbakır’da oturuyor. Ben ise İstanbul’da ikamet ediyorum ve evli de değilim. Benim gelirim kardeşimin aldığı maaşın kesilmesine neden olur mu? İkamet yerlerimiz farklı ama

 51. Benim yüzde doksan sekiz raporum var araç almak istiyorum araç alırsam 3 aylık maaşım kesilir mi

 52. bende bişey anlamış degilim bende 2022 maaşı alıyordum bigün çagırdılar evrak verdiler doldrduk adam evraklara bakmadan kesilcek dedi 2-3 hafta sonrada kesilmş eve gelip bakacaklar diyor ordaki yetkili eve gelip bakan yok öldükmü kaldıkmı diye ben işsizim işte çalışsam 2022 maaşını ne edeyim ztn saçma sapan bişey yapıyorlar ne dediklerini bilmiyorlar 2 lafı 1 tutmuyor

 53. merhabalar, engelli kardeşimin maaşını babam alıyordu. arazimizden baraj geçmesi sebebiyle, 53.000 bin tl istimlak parası verildi. 4-5 aydan beridir engelli bakıcı maaşımızda kesintiler yaşanıyor. bununla ilgili nerelere başvurabiliriz, kimden yardım alabiliriz? detaylı bilgi verir misiniz?

  1. sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile görüşmeniz gerekmektedir

 54. Benim 16 yaşından engelli çocuğum var 2022 maşı alıyoruz 19 yaşından olan büyük oğlum sigortalı işe girmeyi düşünüyor bu durumdan çocuğumun engelli maşı kesilirmi bilgi almak istiyorum

  1. sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile görüşmeniz gerekmektedir. lütfen başvurunuzu oraya yapın

 55. Merhaba ben 3 aylık engelli maaşı alıyorum işkur’un 4 gunluk SSK lı girişimcilik kursu var kaydımı yapmak istiyorum ama maasımın kesilmesinden korkuyorum. Maasımın kesilme ihtimali varmı.

  1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile görüşmeniz gerekmktedir. Lütfen alo 183’ü arayınız.

 56. Merhaba benim eşim engelli bakım parası ve 3aylik alıyoruz ve annemde bizimle birlikte yaşıyor bakurlu aylık 750 TL aliyor ayni evde ikametgah ediyoruz bize kesilme ihtimali olduğunu söylüyorlar maaşların Biz üç kişi kalıyoruz evde üç maaş giriyor bizi bu durumla ilgili tam bilgi verirseniz sevinirim

  1. bahsetmiş olduğunuz konu 2022 yasasıdır ve bu konuda Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Görüşmelisiniz.

 57. Benim abim engelli maasi aliyor. Ben kız kardesiyim ve bekarim ailemle yasiyorum. Engelli maasi almaya basladiginda ben calismiyordum. Simdi ben sigortali bir işe girsem maaşı kesilir mi?

 58. Ben SSK dan işçi emeklisiyim ,memlekette babamdan kalma 4 kardeşe ait metruk şekilde bulunan ve tapuda gözüken yerlerden kira ve gelirim yok.olsa zati kayıtlarda gözükür.Oğlumun sakatlık oranı %82 ve 1979 doğumlu.tc.no 11807503410 olup anne ve babasının yardımı olmadan tuvalet temizlik işleri dahil hiç bir şey yapamaz isterse biryere bindefa gidip gelse dahi o yere yalınız gidip gelme kabiliyeti yok.İki ile ikiyi toplama ,parayı hesaplama.v.s. gibi hiç bir akli melekesi yok.Eğer biz verirsek yer,biz bir yere gidersek oda beraber gider.Bir şey demiyorum allah bize bilhassa annesine sağlık sihat versin.Özürlüye verdiğiniz harçlik sadece özürlünün ihtiyaçlarına gidiyor.Allah yardımcımız olsun.Ne deyim tekrar “ALLAH” deyim..

 59. Arkadaşlar benim kardesimde engelli %97 ve kesildi.devlet yurt disina o kadar yardim yapiyor ve suriyelere kendi ulkemizde maas baglandi.engelli maasinami göz koyuyorlar.ben engelli kardeslerime bi önerim var .yürüyüş yapalim devlete sesimizi duyuralim.zaten hayatlari zor ,tabi aileleri icinde destek olcaklarina köstek olmayin

 60. Ikamet degisikligi yapimiz icin esimin ozurlu maasini bu ay alamassiniz denildi boyle bir sacmalim olurmu ikamet degisikliginden ozurlu maasi kesilirmi

 61. Bunları cumhurbaskaninda okumasını istiyorum bunları okuyup kendisini bizim yerimize koymasini cok istiyorum sadece 1 dakikalığına
  Ben %97 ağır engelliyim babam vefat etti anemle ikimiz yasiyoruz .iki ayağımı kaybettim bunun üstüne böbrek hastasıyım çalışamıyorum bi işim dahi yok
  Her ay izmire gidiyorum protez ayaklarimla böbregim için kendim ve dönüşte ayaklarım kan içinde kalıyor ailemin aldigi 800 tl icin benim ayligimda kesildi suan oyle ofkeliyim ki ve icimde oyle sozler varki yazamiyorum
  Yüzlerce engelli kardesimizin aylığı kesildi maalesef ama bu insanlar bizim durumumuza dusmedikce bizim halimizi asla anlamicaklar

  1. bu devlet asıl darbeyı engelli ve ozurlu arkadaslarımızın maasını keserek yaptı tesekkur edıyoruz

 62. Ben 80% engelliyim annem babam rahmetli oldular babamdan kalan emekli maas 1300 lira 2 kızkardeşim alıyor bende engelli maaş alıyordum kestiler kişi başı 430 lira düşüyor hastane ilaç ev masrafı düşünmiyorlar sağlıklı olaydım o paraya tenezül etmezdim engelli maaşını çok gördüler rabbim kimseyi engelli edip böylesi insanların eline bırakmasın rabbim şifamızı versin

  1. devlette merhametsizlesti suriyeden gelenlere maaş baglandi…devlet kendi hastasinin maasini kesmeye kalkiyor yaziklar olsun

 63. Merhaba. Ablam engelli maaşı alıyor ve annemde ablamdan dolayı bakım maaşı alıyor. Ablamın engelli maaşı yaklaşık 3 aylık 900 tl annemin aldığı bakım parasıda aylık 850 tl. Ayrıca babam emekli ve ayda yaklaşık 1300 tl alıyor. Bu durumda engelli maaşı ve bakım parası kesilir mi?

  1. Oner ciddi misin ?Seninle aynı durumdayım bende.Kardesimin 3 aylık maasını kestiler 3 sene once.Sadece annem bakım parası alıyor babamda emekli seninki gibi.Baskada para girmiyor eve.Neymis eve giren kisi basına dusen paranın ustune cıkıyormusuz.Simdi sen yazında acıkcası şaşırdım.Benimle irtibat kurarsan sevinirim.

  2. 2022 sayılı yasa istinaden kız kardeşim yaklaşık 10 yıldır maaş alıyordu.annem ve babam hayat olmadığından kardeşim ile dönüşümlü bakıyoruz. ikamet benim adreste olduğunda geçen hafta Çankaya kaymakamlığında sosyal hizmetlerde görevli memur gelirimin yüksekliğinde dolayı % 50 özürlü raporlu olan kız kardeşimin maaşını keseceklerini söyledi.kardeşim doğal olarak benim mirasçım değil ailemde herhangi bir gelirimizde yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu