• 2022 Engelli Maaşı Ne Kadar, Başvuru Nasıl Yapılır ? 2019

  2022 Engelli maaşı ne kadar ? 65 yaşını doldurmuş kişilere, engeli bulananlara ve engelli kişiye bakana aylık bağlanmaktadır. Ayrıyeten bu maaş devlet memuru maaşının katsayısına endeksli olduğu için memur maaşı arttığında 2022 engelli maaşı da artacaktır. 65 Yaşını doldurmuş vatandaşlara geçtiğimiz yıl 543 TL ödenmekteydi. 2022 Kanunu ile birlikte 2019 65 yaş aylığı miktarı 601 TL olmuştur. 2019 65 Yaş aylığındaki bu artışın sebebi ise 65 yaş aylığının memur maaşına endeksli olmasıdır.


  Bu yüzden memur maaşı her arttığında 65 yaş aylığında da artış gözlenecektir. Şu anda önümüzdeki temmuz ayında memur maaşına bir zam gelmesi bekleniyor. Muhtemelen temmuz ayında 65 yaş aylığı tekrar zamlanacaktır. Ayrıyeten 2022 kanunu ile birlikte sadece 65 yaş aylıklarında güncelleme yapılmadı. 2022 Kanunu ile birlikte engelli aylıklarında da artışlar olmuştur. 2022 Engelli maaşları miktarları aşağıdaki gibidir;

  • Yüzde 40 ile 69 arasında engel oranına sahip vatandaşlar 480 TL,
  • Yüzde 70 ve üstünde engeli bulunan dolayısıyla da bakıma ihtiyacı olan engelliler 720 TL engelli maaşı alacaktır.

  Eğer yüzde 70 ve üzerinde orana sahip, bakılmak zorunda olan engelli ocak ayındaki engelli maaşını zamsız bir şekilde aldıysa bir sonraki ay yani şubat ayında almadığı zammı alacaktır. Esas itibari ile de şubat ayında 790 TL maaş alacaklardır. Aynı şekilde zamsız maaş alan yüzde 40 ile 69 arasında engeli olanlar da 526 TL maaş alacaklardır.

  2022 Engelli Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

  2022 Numaralı engelli maaşı kanunundan faydalanıp, engelli maaşı almak için yapılması gereken, en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmaktır. Eğer 2022 engelli aylığı başvurusu başkası tarafından yapılacak ise engellinin vasisinin bizzat başvuru yapması gereklidir. Ayrıyeten başvuru yapacak vasinin de mahkemeden alınmış kararın kopyasının yanında olması şarttır. Bu belge başvuru formu zarfına eklenecektir.

  2022 Engelli Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

  2022 Engelli aylığı başvuru şartları aşağıda sıralanmıştır;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Yüzde 40 ile yüzde 69 arasında engeli bulunan kişinin yüzde 40 ile yüzde 69 arası engelli maaşına başvurması için 18 yaşını doldurmuş olmalı ve 65 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.
  • Yüzde 70 ve üzeri engeli bulunan kişinin yüzde 70 ve üzeri engelli maaşı alması için 18 yaşından büyük olması yeterlidir.

  Bu şartların yanı sıra gerek yüzde 40 ve yüzde 69 arası engelli maaşı olsun gerekse yüzde 70 ve üzeri engelli maaşı olsun, tüm maaş türlerinde aranan ortak şart ev içinde kişi başına düşen gelirin en fazla 243 TL olması gerekmektedir. Kişi başına düşen gelir ise eve giren toplam gelirin kişi sayısına bölünmesiyle bulunur.

  2022 Engelli Maaşı Bağlama Süreci Nasıl İşliyor?

  2022 Engelli maaşı almak için yapılması gerekenler sırasıyla aşağıda anlatılmıştır;

  • İlk olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından sevk raporu alınmalıdır. Bu sevk raporu ile tam teşekküllü, özürlü raporu vermeye yetkisi olan bir hastaneye yönlendirilir. Ardından gidilen hastaneden engellilik oranını tasdik eden sağlık kurulu raporu alınır.
  • Ardından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına gidip başvuru formu doldurulur ve engellilik oranını gösteren sağlık kurulu raporu da başvuru belgelerinin arasına koyulur.
  • Başvuru işlemleri sona erdikten sonra, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, başvuru yapan kişiye başvurunun alındığını gösteren belge verir.
  • Bu kısımdan sonra da inceleme süreci başlamaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı engelli hakkında birtakım incelemeler, araştırmalar ve soruşturmalar yapar. Örnek vermek gerekirse; ev ziyaretine gelirler, başvuru yapan engellinin komşularından engelli hakkında bilgi alırlar. Bu araştırmanın amacı başvuru formundaki ve başvuru belgelerindeki yazılı bilgilerin teyit edilmesidir. Engellinin evine gidince de görevli kişi, ziyaret bilgi formu doldurur.
  • Araştırma işlemleri sona erdikten sonra karar verme aşamasına geçilir. Vakıf mütevelli heyeti bir karar verir. Bu karar muhtaç olduğu yönünde de olabilir ya da olumsuz da sonuçlanabilir.
  • Vakıf mütevelli heyetinin verdiği karar, genel müdürlüğe gönderilir. Engelliye aylığın bağlanıp, bağlanmayacağı konusunda son karar genel müdürlüğe aittir.
  • Genel müdürlük kararını verdikten sonra engelliye maaş bağlanır ya da reddedilir.
  • 2022 Engelli maaşı almak için gereken tüm bu adımlar ortalama 1 ay içinde tamamlanır ve maaş hakkında net bir karara varılır.

  2022 Engelli Maaşı Belgeleri Nelerdir?

  2022 Engelli aylığı başvurusunda istenen belgeler aşağıda belirtilmiştir;

  • 2022 Engelli maaşı başvuru formu,
  • Eğer 2022 engelli maaşı başvurusu vasisi olmayan biri tarafından yapılacaksa mahkeme belgesi ya da vasisi tarafından yapacaksa vasisi olduğuna dair belge,
  • Engelli maaşı bağlanacak engellinin engel oranını tasdik eden sağlık kurulu raporu ( Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının sevk ettiği tam teşekkülü hastaneden alınmalıdır.)

  2022 Engelli Maaşı Başvurusunda Bulunurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  2022 Engelli aylığı başvurusu yaparken önemli hususlar aşağıda belirtilmiştir;

  • Yapılacak başvuru Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının sunduğu hizmetler arasında olmalıdır.
  • 2022 Engelli maaşı başvurusunda istenen belgeler eksiksiz teslim edilmelidir.
  • 2022 Engelli maaşı belgeleri mutlaka resmî kurumlara onaylatılmalıdır.
  • 2022 Engelli maaşı başvurunuzu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yaptığınızdan emin olunuz.

  2022 Engelli Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

  2022 Engelli aylığının kesildiği durumlar aşağıda sıralanmıştır;

  • Aylık almaya hak kazanmış engelli, başka bir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının alanına, ikametini aldırırsa iptal edilir.
  • Engellinin hayatını kaybetmesi durumunda aylık kesilir.
  • 2022 Engelli maaşı alan kişi feragat hakkını kullanarak kendi isteğiyle iptal edebilir (Bu durumu yazılı olarak vakfa bildirmelidir.)
  • Engellinin, maaşa muhtaçlığı kalkarsa maaş kesilir. Bu durum engellinin, engelli olmasına neden olan durumun son bulmasına, yani engellinin iyileşmesi sonucunda da olabilir.
  • Engelli bir işte çalışmaya başlarsa maaş sözleşmesi feshedilir.
  • Engelli 18 yaşının altındaysa ve yakınları maaşını alıyorsa, 18 yaşını doldurduğu an aylık iptal edilir.
  • Engelli 18 yaşından küçükse ve maaşını bir yakını alıyorsa bu yakının engelliye bakan kişi olması gerekmektedir. Eğer 18 yaş altı özürlü yakını maaşını alan kişi ile engelli aynı hanede yaşamadığı tespit edilirse, aylık iptal edilir.
  • 18 Yaş altı engelli yakını maaşı alan kişi ile engellinin aynı hanede yaşadığı tasdik edilse bile eğer bakan kişi engelliye iyi derecede bakamıyorsa yine iptal edilir. Bu durum engelli yakını maaşının engellinin ihtiyaçları için harcanmadığı durumda da aynıdır.
  • 2022 Engelli maaşı 1 yıl boyunca bir kere bile alınmazsa otomatik olarak iptal edilir.

  2022 Engelli Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

  2022 Engelli maaşı ödeme tarihleri aşağıda belirtilmiştir;

  • Engellinin doğum tarihindeki son rakam 0 ile 5 arasındaysa her ayın 5.günü,
  • Engellinin doğum tarihindeki son rakam 1 ile 6 arasındaysa her ayın 6.günü,
  • Engellinin doğum tarihindeki son rakam 2 ile 7 arasındaysa her ayın 7.günü,
  • Engelli maaşı alan kişinin doğum tarihinin son rakamı 3 ile 8 arasında ise her ayın 8.günü
  • 2022 Engelli maaşı alan kişinin doğum tarihindeki son rakam 4 ile 9 arasında ise her ayın 9.günü emekli maaşı hesabına yatırılmaktadır.

  2022 Engelli Maaşından Vergi Alınıyor mu?

  2022 Engelli maaşı vergisi yoktur. Tüm vergilerden muafiyeti mevcuttur.

  Engelli Maaşı Kimlere Verilir, Şartları Nelerdir?

  E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır

  Engelli Kimlik Kartı Nereden Nasıl Alınır ?  tıkla sorunu sor

  2022 Engelli Maaşı Ne Kadar, Başvuru Nasıl Yapılır ? 2019 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. FATMA ÖZCAN dedi ki:

   MERHABA KARDEŞİM 3 AY ÖNCESİNE KADAR ENGELLİ MAAŞI ALIYORDU VE SON 3 AYDIR ARAŞTIRILMASI YAPILMAZ
   K ÜZERE EVRAKLARI TEKRAR İSTENDİ.KARDEŞİM 1987 DOĞUMLU VE %98 ZİHİNSEL ENGELLİ RAPORU VAR.KARDEŞİM ANNEM VE BABAMLA BİRLİKTE KÖYDE İKAMET ETMEKTE.BABAMIN ÜZERİNE DE BIR TARLA BULUNMAKTA BU MAAŞIN KESİLMESİNİ ETKİLERMİ.ÇÜNKÜ KESİLMESİNİN NEDENİNİDE AÇIKLAMIYORLAR.VE 3 AYDIR MAAŞ ALAMIYORUZ.ANNEM BABAMDA KALP ŞEKER VE TANSİYON HASTASI BU DURUM NASIL DÜZELTİLEBİLİR? YADA DÜZELİRMİ? NE YAPABİLİRİM TEŞEKKÜRLER

  2. Mehmet dedi ki:

   İyi günler dilerim ben psikiyatri atipik psikoz engelli tanimlanmamis f28 f29 hastasıyım bu hastalık yüzünden polis okulunu bırakmak zorunda kaldım yüzde kaç alabilirim 2022 maasi için acaba saygılarımla.

  3. Mehmet dedi ki:

   İyi günler benim organik olmayan psikoz f 28 f 29 tanimlanmamis hastalığım var yüzde kaç alırım 2022 maaşına faydalanabilirmiyim acaba.

  4. Erhan dedi ki:

   Merhaba,
   yazınızda belirttiğiniz “tüm maaş türlerinde aranan ortak şart ev içinde kişi başına düşen gelirin en fazla 243 TL olması gerekmektedir. ” bilgi gerçekten doğru mu? Yani 3 kişilik bir aile de, haneye 700 TL gelir girdiği gözüküyor ise, o evdeki vatandaş engelli maaşı alamıyor mu?
   iyi çalışmalar

  5. Hasan ÖZDEMIR dedi ki:

   2022,Temmuz maşımız ne kadar oldu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Temmuz ayı maaşları Haziran enflasyonuna göre hesaplanacaktır.

  6. peri dedi ki:

   engelli maaşlarının ödemesi yapıldı mı
   bayram öncesi verilmedi

  7. YAŞAR dedi ki:

   Merhaba ben Yaşar Bayrak. Benim 1996 yılından buyana aldığım 2022 engelli maaşım sinop un gerze ilçesinden sinop il merkezine adresimi aldığım için kesildi ben tekrardan yeniden rapor aldım oda %12 olumsuz çıktı benim rahatsızlığım doğuştan kalça çıkıklığı ben şimdi neyapmalıyım 2022 emekli sandığını telefonla aradım anlattım bana senin maaşın tamamen kesilmemiştir ilerleyen zamanda % 40 ın üzerinde rapor aldığında tekrardan hemde toplu para alırsın dediler bu doğrumu. Ben 2022 engelli maaşımı tekrar alabilmem için neyapmalıyım.SAYGILAR.

  Sorunuzu Yazın