• 2018 – Engelli Hakları


  Günümüzde engellilere tanınan haklar yeterli olmasa da geçmişe nazaran önemli mesafeler almıştır. Yapılan yasal düzenlemeler ile engellilere ya farklı haklar verilmekte ya da daha önce verilen haklar genişletilmektedir. Bundan dolayı engelliler memnun olsa da hakları geneli düşünüldüğünde hala eksik olan birçok nokta bulunmaktadır. 2018 – Engelli hakları konusunda yeni adımların atılması engellilerin en büyük arzuları arasında bulunmaktadır. Yapılacak yeni düzenlemeler sayesinde, engellilerin günlük yaşama karışması çok daha kolaylaştırılabilir. Engellilerin şuanda mevcut olan birçok hakları bulunmaktadır. Bu haklardan bazıları şunlardır:


  • Engelli Aylığı: Engelli kişilere devlet belli bir miktarda maaş vermektedir. Verilen maaş engellilik derecesine göre değişmektedir. Engelli maaşını 18 yaşını tamamlamış kişilere ve 18 yaşını tamamlamış engellilere bakmakla yükümlü olan kişilere verilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından 18 yaşını tamamlamış engelli kişilere ve 18 yaşını tamamlamış engellilere bakmakla yükümlü olan kişilere “muhtaç aylığı” bağlanmaktadır. 2018 – Engelli hakları kapsamında sağlanan bu aylık engelliler ve onlara bakan kişilere büyük bir kolaylık sağlamaktadır.
  • Engelli Kartı: Engellilere tanınan haklardan yararlanmak için “engelli kimlik kartı” sahibi olmak gerekmektedir. Engelli kartı doğuştan ya da sonradan oluşan zihinsel, bedensel, ruhsal, sosyal ve duyusal yeteneklerin en az %40’nı kaybeden kişilere verilmektedir. Bu kart sayesinde engelli haklarından yararlanılabilmektedir.
  • Engellilik İndirimi: Engelli kişiler, engel oranlarına göre çeşitli derecelere ayrılmış ve engelliler bu derecelere göre vergi indirimlerinden yararlanmaktadırlar. Vücudundaki engel sebebiyle çalışma gücünün %80’ini kaybeden kişiler birinci derece, %60’ını kaybedenler ikinci derece ve %40’ını kaybedenler ise üçüncü derece engelli sayılmaktadır. Bu kategorideki engellilere 2018 – Engelli hakları kapsamında vergi indirimi uygulanmaktadır.
  • Yer Değiştirme: Engelli kişilerin meslekleri bulunması durumunda ilgili mevzuata uygun bir şekilde çeşitli kadrolara atanabilmektedir. Engelli kişi herhangi bir kadroya atandığında eşi ya da bakmakla yükümlü olduğu kişilerin yer değiştirme talepleri karşılanmaktadır.

  2018 – Engelli Hakları Kapsamında Sağlanan İndirimler

  • Emlak Vergisi: Engelliler 200 metrekareye kadar olan tek katlı konutları için emlak vergisi ödememektedir.
  • Verdi Muafiyeti: Engellilerin yaşamlarını daha rahat hale getirmek ve günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için bazı eşyalar yurt dışından ithal edilmektedir. Bu eşyaları engelliler adına ilgili dernekler aldıklarında gümrük vergisin muaf tutulmaktadır. Böylece bu eşyalar çok daha uygun fiyatlara alınabilmektedir.
  • Araç Vergi İndirimi: Belli bir orandaki engelliler sıfır araç aldıklarında KDV’de bir miktar indirim yapılmaktadır. ÖTV’nin ise engellilerden alınmamaktadır. Bu da engellilerin sıfır araçları çok uygun fiyatlara alması anlamına gelmektedir. Fakat bunun için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında alınacak olan aracın motorunun en fazla 1.4 olması gibi bir zorunluluk bulunmaktadır. Ayrıca alınan araç 5 yıl boyunca satılamamaktadır. 5 yıl sonunda aracı satma hakkına sahip olan engelliler, yine bu indirimden yararlanarak araç alabilmektedir. 2018 – Engelli hakları kapsamında verilen bu indirim engellilere araç alma konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır.
  • Erken Emeklilik: Sosyal Güvenlik Kurumu insanların emekli olmasını sağlayan kurumdur. Bu kurum belli şartların sağlanmasıyla insanlara emekli aylığı ve diğer sosyal hakları sağlamaktadır. Engelliler için ise uygulanan şartlar daha farklıdır. Engel derecesine engelliler göre çok daha kolay şartlarda emekli olabilmektedir. Engellilerin dışında bakıma muhtaç çocuğu olan kişilere de bu haklar tanınmaktadır. Ayrıca bu kişilerin geliri olmaması ya da düşük gelirli olması halinde emeklilik dışında muhtaç aylığının 2 katına kadar maaş bağlanabilmektedir. Bunun için gerekli şartlara sahip olmak önemlidir.

  2018 – Engelli Hakları ve Bu Konudaki Diğer Hususlar

  Bunlar dışında da birçok 2018 – Engelli hakları bulunmaktadır. Bu haklardan bazıları, kurumlar sağlanan imkânlardan oluşmaktadır. Bu kurumlar arasında Türk Hava Yolları da bulunmaktadır. THY, %40 ya da daha fazla engelli olan kişilere bilet fiyatlarında %25 indirim uygulamaktadır. Bu konuyla daha ayrıntılı bilgi almak için THY ile görüşmekte fayda vardır. Yetkililer daha ayrıntılı bilgi vereceklerdir. Bunun dışında ülkemizde bulunan müze, ören gibi yerlere giriş için ücret ödenmektedir. Engellilerden ücret alınmamakta olup ücretsiz bir şekilde buralara girebilmektedirler. 2018 – Engelli hakları kapsamında GSM şirketleri de engelli kişilere farklı tarifeler uygulamakta ve burada da pozitif ayrımcılık yapılmaktadır. Özel şirketler ve devlet kurumları normal vatandaşlara sağladıkları kolaylıklarda engellilere pozitif ayrımcılık yapmak suretiyle onlara öncelik tanımaktadır.

  2018 – Engelli hakları kapsamında ilgili yasaya göre engelli kişiler devlet memuru olabilmektedir. Engellilere yönelik “Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı” bulunmakta olup devlet memuru olmak isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekmektedir. Bu sınavdan alınacak puana göre engelliler devlet memuru olabilmektedir. Her sene memur alımında engellilere de kontenjan ayrılmaktadır. Bu durumla ilgili yasal düzenleme yapılarak kamu kurumlarında memurların %3’ünü engelli kişilerden olma zorunluluğu getirildi. Bu engelliler için daha fazla kadro anlamına gelmektedir. İşçilerde bu zorunluluk %4 olurken, özel sektörde ise %3’tür.

  2018 – Engelli hakları genel hatlarıyla bu şekildedir. Devlet imkânları dâhilinde engellilere bu ve bunun gibi haklar sağlamaktadır. Ayrıca özel sektörde buna destek vermektedir. Engellilerin şuanda sahip olduğu haklar yetersizdir fakat geçmişe göre ciddi bir düzelme söz konusudur. Ayrıca bu konuda yeni düzenlemeler yapılması da beklenilmekte olup böylece engellilerin yaşamları daha rahat bir hal alacaktır.
  tıkla sorunu sor

  2018 – Engelli Hakları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Turgay öztürk dedi ki:

   Benim %43raporum var 2022 emeklilik tarihim ben devletten teşfik ile tarım yada hayvancılık hakkım varmı

  2. Gulaver dedi ki:

   Benim %57 engelli raporum var 1400 iş günüm var 52 yaşındayım bu rapordan sonra iki büyük ameliyat geçirdim kafamdan ve dizkapagimdan kendi işimi yapamıyorum kolum yukarı kalkmıyor Romatoid hastasıyım bütün eklemlerim eğildi ben nasıl emekli olabilirim

  3. Hüseyin dedi ki:

   Hüseyin
   Merhaba 1994 de meslek lisesi stajdan dolayı (MKE) girişim var
   1995de aktif siğortalım
   Yaklaşık 6300 pirim günü yatmışlığım var
   Hastalık olarak uyku hapnesi, kronik hepatit b hastasıyım, şeker hastalığı, zorunlu olarak gözlük kullanmaktadır, ayrıca 135 kg yum
   Rapor alıp emekli olabilirmiyim
   Saygılarımla

  4. OGUZHAN AKYÜREK dedi ki:

   21 yaşındayım 88 agır engeliyim
   babam emekli onun ssk yaralanıyorum benim ne gibil haklarım var bilmek istiyom annem evde bakım alıyor ben engelli maaşı ala bilirmyim yardımcı olursanız memnun olurum S M A kAS HASTASIYM

  5. fatih şimşek dedi ki:

   1999 yılında %45 engelli raporu aldım ozamn kimse demedi vergi inidirimi diye birşey söylenmedi ve bilgimde yokdu şimdi günüm doldu emekli olmak istiyorum ban deniliyorki vergi indirimi alcaksın ve hastaneden tekrar rapor çıkartam istendi hastane şu an %25 veriyor benim rahatsızlığım sürekli omaısna ragmen eski raporumda sürekli ibaresi olası hiç bir anşlam ifade etmöez eski raporun geçersiz deniliyor yarımcı olursanız sevinim

  6. Bilal KADERCAN dedi ki:

   Babam %100 Ağır engelli ve raporu var. Şu anda bir üniversite hastanesinde yatıyor ve hastane bizden yatak ücreti talep ediyor. Acaba bu ücreti bu rapora dayanarak ödememe veya belirli bir miktarını ödeme gibi yasal bir mevzuat varmıdır. Yardımcı olursanız memnun olurum.

  7. Özgür dedi ki:

   18 yaşındayım %50 raporum var engelli maaşından yararlanabilir miyim veya yararlanabilmek için nereye başvurmalıyım

  8. Hamza aydın dedi ki:

   Merhaba ben şeker hastalığı tanısı kondu bana 3 ay kadar oldu ve insülin iğnesi kullanıyorum günde 4 defa vuruyorum iğne benim engelli raporu alma durumun varmı acaba

  9. Zaunlu dedi ki:

   Merhabalar,
   Benim %40 raporum var fakar raporumda arac alabilir ibaresi yok nasil arac alabilirim ne yapmam gerekiyor acaba? Tesekkurler

  10. zaunlu dedi ki:

   Merhabalar, benim %40 raporum var araç alabilmek için ne yapmam gerekiyor acaba?

  11. zaunlu dedi ki:

   öncelikle merhabalar, benim %40 raporum var fakat araç alabilir ibaresi bulunmuyor. Araç alabilmem için ne yapmam gerekli? Teşekkür ederim.

  12. Gülizar dedi ki:

   %44 oranında engelli raporum var ve sürekli ibaresi yazılı? Sürekli yazsada raporların geçerlilik tarihi 10 yıl diye duydum bu bilgi doğru mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzu yenilemenize gerek yok. Eğer bir kurum müraccatında talep edilir ise ki zor ihtimal müracaat edebilirsiniz. Ancak söylediğiniz 10 yıllık bir süre yok.

  13. mevlude türk dedi ki:

   %40 engelliyim vergi indirimi almıştım bu arada bağ-kurlu olarak 5100 ödenmiş iş günüm ve bir ay SGK girişim var. SSK giriş tarihim 04/10/2000, doğum tarihim 01/10/1970 emekli olabilir miyim?

  14. yakup dedi ki:

   ismim yakup 2012 bir insaat fırmasında tasornde çalışıyodum fakat işkazası geiçirdim kimsem olmadığın bütün haklarım gıttı su an engeli oranım yüzde kırk dokuz normal araba ehliyeti veremiyorlar engelli ehliyeti verıyor araba alamıyom

  15. mustafa gök dedi ki:

   çocuğuma yeni tip 1 diyabet teşhisi kondu günde 3 sefer insülin kullanıyor teşhis konalı 1 ay oldu. çocuğum 10 yaşında kız çocuğu ben babası olarak devlet memuruyum rapor alırsam herhangi bir indirimden nasıl faydalanırız,maaşımda herhangi bir vergi indirimi olurmu ,çocugum hangi haklardan faydalanır bilgilendirirseniz.sevinirim.saygılarımla

  16. Erdeşir Ramiz Ahmeri dedi ki:

   Merhaba
   Özel bir iş kurumunda engelli olarak çalışıyordum. İş bitimi olarak diğer arkadaşlar gibi çıkışım verildi ve onlar gibi aynı tazminat verildi. Benim tazminat hakkım ikimisli midir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tazminatta normal çalışan gibi haklarınız mevcut. İki misli tazminat hakkınız bulunmuyor.

    1. süleyman dedi ki:

     Evet tazminatınız iki katı engelliler işten haksız bir sebep ile çıkartılırsa iki katı alır bu konu üzerine düşün arkasını bırakmayın.
     Not: Engellliyim.

  17. ibrahim dedi ki:

   46 engelli raporlu olan işkazası sonucu hangi işlerde çalışabilir sağ el parmaklar yok öğrenim durumu lise 2 terk açıktan devam işkazası geçirdi teşekkürler5

  18. FETHULLAH YILDIZ dedi ki:

   SÜREKLİ %90 ENGELLİ RAPORUM VAR.2009 DA MALÜLEN EMEKLİLİĞE AYIRDILAR.AYLIK VE EVDE BAKIM HİZMETİ ALIYORUM.2014 TE BİR LTD.ŞİRKETİ ADIMA GETİRİLDİ.2016 YILINDA ŞİRKETİN DEVRİNİ YAPTIM.2018 DE 2 YIL ŞİRKET KAYDI BULUMASI SEBEBİ İLE MALÜL AYLIĞI VE EVDE BAKIM HİZMETİ KESİLDİ.SGK TARAFINDAN 2 YIL RİM BORÇLANDIRILDIM.HALEN DURUMUM MUALLAK NASIL HAREKET ETMELİYİM..?YARDIMCI OLUR MUSUNUZ..?

  19. ceylan dedi ki:

   merhaba 0707 1964 dogumluyum14,07 1998bagkur girişim var30,09,1016da işyerimi saglık sorunlarından dolayı kapattım toplam6646 günüm ar şu anda yüzde 49 engellı raporum armalulen emeklı olabılırmıyım bırde malulen olursam maaş normal emeklılıkten çokmu dusuk olur normal emeklılıgıme dört yıl var galıba

   1. Taner dedi ki:

    Merhaba;
    %40’ın üzerinde raporunuz var ise normal emekli olabilirsiniz. Malulen olmanıza gerek yok. gün sayınız da yeterli. sgk’ya raporunuz ile müracat edebilirsiniz.

  20. Hüseyin dedi ki:

   Merhabalar annem lösemi hastası ve Yasi73 ve daha bir sürü hastaligi var annem heyete girdi ve. Yüzde 79 rapor aldi ewde bakım maaşi işaretlememize rağmen olmadı neden acaba bide annem yaşlilik maaşi alıyor şimdi maaşi nasıl olacak bizi bilgiledirirseniz sevinirim

  21. FATİH AYKANAT dedi ki:

   Kimden: fatih aykanat
   Gönderildi: 03 Temmuz Salı 22:50
   Konu: 05 05 2007 tarıhınde sıgortalıyım yüzde 50 rapor var 21 06 1982 dogum tarıh im ne zaman emekli olurum yıl beklıyecemi 3670 günüm var ne zamam emekli olurum maaş ne maaş baglanır kamu kadrolu işicısı olarak çalısıyom

  22. NEŞET baş dedi ki:

   Hastaneden verilen rapor%80 vergi dairesi %78e düşürdü bu beni 3 yıl geriye atıyor ssk girişim 24 hazıran 2008 ne yapabilirim

  23. Hanife dedi ki:

   Sağ kalcamda protez takılı %30 raporun var .arti ankilozon sipontilit hastasıyım intap romatizmasiyim acaba raporum da fark olur mu .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    A.S hastalığının seviyesi yorumlanarak artışa neden olabilir. Hafif geçiriyorsanız rapora etkisi olmaz.

  24. Mustafa korkmaz dedi ki:

   Merhaba ben 6 mayısta trafik kazası geçirdim . Bu kazaya bağlı olarak çenemde , sol omuzumda ,sol el bileğimde ,sol dirseğimde ve kolumda , omurgamda kırıklar var bunlara bağlı olarak omurgada 10 adet vida sol omuz eklemde platin ve sol kolumda platin aynı zamanda çenemde vidalar ve platin var.

   Bu durumda il sağlık kuruluşuna başvuruda bulunsam %40 üzerinde heyet raporu alabilirmiyim? Aynı zamanda h sınıfı ehliyet için bilgilendirme yapabilirmisiniz?

  25. Sinan Duman dedi ki:

   Merhaba % 30 omurga engelim var. Vergi indirimi ve ötv den ve diger engelli hakkıları hakkinda bilgi almak istiyorum çok teşekkürler

  26. mustafa ünal dedi ki:

   %93 engelliyim. engelli aracım haczedilebilrmi

  27. Ozkan dedi ki:

   09.11.2001 Sigorta başlangıcım var.yaklaşık olarak 20 yıllık tip 1 diyabet hastasıyım özel bir kurumda çalışmaktayım.5550 iş günü prim mevcut.% 40 raporum var emekliliği ne zaman hakederim.

   1. mahir dedi ki:

    şuan emeklisin zaten vergi indiriminden yararlanıyorsanız gidin emekliliğinizi yapın bqşvurun sgk ya

    1. ismet dedi ki:

     MEB’da öğretmen olarak çalışıyorum. Önceki yıllarda açık kalp ameliyatı oldum ve safra kesem de alındı. Engelli raporu alırsam yer değiştirme işlemim isteğime göre yapılır mı? Ayrıca soruşturma sonucunda idare tek taraflı bir kararla görev yerimi başka bir ilçe veya ile verebilir mi?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Konu hakkında bilgimiz bulunmamaktadır. Sorunuz memuriyet tayin yönetmeliği ile alakalıdır.

  28. zekeriya dedi ki:

   slm . benim eşim engeli %87 raporu var eşimin adına araba alacagım eşim şöförlüyü yok ben kulanacagım ama gıtım olmaz dedıler % 90 olacak dediler ne yapmam gerekir bilgilendırırsenız senınırım

  29. Şakir dedi ki:

   % 64 daimi engelli raporum var. Yeni araç alımında ÖTV ve KDV indirimi alabilirmiyim.Engelli durumum bir böbreğim alındı diğer böbreğimde kronik böbrek yetmezliği var.

   1. fikri ÖZÇETİN dedi ki:

    Siz indirim alamazsınız.ÖTV indirimi;kullanımda özel donanım gerektiren,yani fiziksel engelli (el,ayak,bacak gibi) ve H sınıfı engelli ehliyet sahibi olan kişiler ötv indiriminden faydalanabilir.Ayrıca %90 üzeri engelli 3. dereceye kadar yakını olanlar bu haktan yararlanabilir.

  30. mustafa dedi ki:

   Ablamın %61 Engelli Raporu var.
   Tum Haklarını Ogrenebılırmıyım?
   Ailede Tek Araba Surmesini bilen benim Araba Alındıgında Benimde sürme hakkım oluyormu

  31. Ayşe dedi ki:

   Merhaba tip1 diyabet hastasıyım. Doktorum %40 engelli raporu verilebileceğini söyledi. Öğretmenim. Bu raporu almamın ne gibi katkısı olabilir. Ona göre başvuru yapayım

  32. KENAN ÇETİN dedi ki:

   Merhaba 09.12.2004 yılında bağkur girişim var 1252 gün bağkurum var 28.06.2008 yılında ssk girişim var 1337 gün ssk primim var. Şekerbank ve halkbank kurumlarında özel sandıkta 2153 gün primim var. Şuanda da engelli ekpss den istanbul sgk memur olarak atandım, %56 raporum var. Ne zaman emekli olabilirim. 14.12.1983 doğumluyum

  33. Aliye ÇAYCI dedi ki:

   bir kamu kurumunda devlet memuruyum. Aynı zamanda milli sporcuyum. Çalıştığım kurumda haksızlığa uğradım ve bu haksızlıklar devam etmektedir. %54 oranında bedensel engelliyim. Amirlerim engelliler kanununu hiçbir şekilde dikkate almadan, kanun ve yönetmelikleri dikkate almadan haksız yere yetkilerini kullanıyorlar. Kurum içi Muhakkik istedim onlar da adil olmayan kanun yönetmelik tanımaz haksız yere mağdur olmama vesile oldular. Bazen engelim artıyor kimden nasıl yardım alacağımı, hakkımı nasıl arayacağımı bilemiyorum. ben gibi pek çok mağdur çalışan engelli arkadaşım var. HAKKIMIZI NASIL ARAYABİLİRİZ? teşekkür ederim saygılarımla.

  34. Abdullah dedi ki:

   Slm kolay gelsın heyetten%56 oran aldım nasıl yapabılırım nasıl olacak

  35. hakan dedi ki:

   selamlar. 21.07.1980 doğumluyum… 01.07.1999 tarihinde başlamak üzere SSK”DA 31 günlük sigorta primi yatırmışlığım var. 10.09.2004 tarihinde KPSS ile MEB’de öğretmen olarak göreve başladım. MEB’de öğretmenken askerlik için ücretsiz izin aldım ve “yedek subay öğretmen” olarak askerliğimi yaptım. 26.01.2018 tarihinde %53 engelli raporu aldım. (doğuştan kalp rahatsızlığım varmış, yeni öğrendim.) Emeklilik haklarım ve “ne zaman emekli olurum” konularında bilgi almak istiyorum.

  36. Saim şahin dedi ki:

   %70 engelli raporum var heryerde katşıma çıkıyor ben bunu kaldırtmak istiyorum saglam raporu istiyorum rapor iptal edilirmi birde sistemden kaldırabilirmi

  37. Mehmet Düzenli dedi ki:

   Iyi çalışmalar 1969 doğumluyum 1988 sigorta giris tarihim. %48 engelli raporum var ne zaman emekli olabilirim.

  38. Mehmet Düzenli dedi ki:

   Iyi çalışmalar %48 engelli raporum var 1969 doğum luyum sigorta girisim 1988 ne zaman emekli olabilirim.

  39. emrah dedi ki:

   ssk giriş 18 06 1995 doğum tarihi 05 05 1975 prim gün sayısı 4800 engelli raporum %46 sürekli özel sektörde halen aktif çalışanım bu şartlarda emekli olabilirmiyim teşekürler

   Emrah Şahmirhan

  40. AHMET YILDIZ dedi ki:

   MERHABA %40 ENGELLİ RAPORUM VAR ARAÇ ALAMIYORUM ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ ALMAK İSTIYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ SAGLIK KURULU ARAÇ KULLANAMAZ İBARESİ YAZIYOR BENİM SAG ELİMDE VE AYAGIMDA PROBLEMİM VAR SOL TARAFA TERTİBAT YAPTIRIP KULLANMAK İSTIYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRİM

  41. emrah dedi ki:

   sorulara kaç günde bir cevap veriyorsunuz

  42. Emrah şahmirhan dedi ki:

   ilk sigorta giriş tarihi 18 06 1995 ve raporu alalı yaklaşık 10 ay oldu teşekürler emrah şahmirhan

   1. Muammer hamitoğulları dedi ki:

    Merhabalar kolay gelsinn… Ben 15/07/1976 doğumluyum. %40 oranında bibolar bozukluktan engelli raporu aldımm… Sgk girişim 19/12/1994 2939 günüm var. Raporum süreli ve de 1 yıllık…
    Birinci sorum; ne zaman, hangi şartlarda emekli olurum…?
    İkinci sorum; raporumu nasıl sürekli hale getirilir…?
    Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerimm…

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     19/12/1994 yılı ilk giriş ve % 40 engelli raporuna göre;

     Emeklili Şartları
     Toplam Prim Sayısı : 3920 Gün
     Sigortalılık Süresi : 17 Yıl

     Sizin Durumunuz
     Sigortalık Süresi : 24 Yıl
     Toplam Prim Sayınız : 2939 Gün

     Sigortalılık Süreniz : 7 Yıl Önce Dolmuş
     Prim Gününüzün Dolmasına : 981 Gün

     Sürekli rapor hastanelerin inisiyatifindedir.

    2. Salih dedi ki:

     Raporun bittikten sonra tekrar ropar almaya git. Veren doktora deki ben hersene böyle gelip gidecemmi. Sürekli rapor verirmisiniz dersen verir. Çünkü aynı olay benim başımdanda geçti.

  43. Sema dedi ki:

   Merhaba,
   9 yaşından beri miyom asitgmatım. görüşümü gözlük veya lensle hiç %80’in üzerine çıkaramadılar. 2014 senesi nisan ayında SGK2lı çalışırken sağ gözde miyopik toroid neovoskülarizasyon nedeni ile görüş %60’a düştü. Tedavisi olmadığı sadece durdurmaya yönelik tedavi yapılacağı, genç olduğum için durmasının yüksek ihtimal olduğu söylendi. Özel hastanede 2 operasyon geçirdim. Şu anda bir ilerleme yok ama sürekli kontrole gidiyorum. O zaman engelli raporu almadım.
   Şu anda işsizim. Prim gün sayım 4196 ve SGK başlangıcım 20 Şubat 2000
   Bu durum ve görüş kaybı endeni ile engelli raporu alabilir ve engelli durumuna göre emekliliğe başvurabilir miyim? Engelli emekli olduktan sonra ofis işlerinde çalışırsam hukuki olarak bir sorun yaşar mıyım?

  44. Emrah şahmirhan dedi ki:

   05 05 1975 doğumluyum %46 sürekli raporum var ve aktif çalışanım 4800 prim günüm bu şartlarda ne zaman emekli olurun ve cavabınız olumluysa tam olarak ne yapmalıyım Teşekür ederim Emrah şahmirhan

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ilk sigortalı olduğunuz tarihi belirtmelisiniz.

  45. TÜRKER dedi ki:

   MERHABA LAR. 88 DOĞUMLUYUM. STAJER SİGORTAM HARİÇ 10.07.2007 TARİHİNDEN İTİBAREN 1025 GÜN SİORTAM 1 YIL BAGKURUM VARDIR 2013 E KADAR. 2008 ASKERİYEDEN MUAFUM 2013 TE İŞE GİREBİLMEM İÇİN ÖZÜRLÜ RAPORU ALDIM %45 ORANIN 01/11/2013 TEN BERİ ÇALIŞMAKTAYIM . VERGİ İNDİRİMİ İÇİN İTİRAZDA BULUNDUM %57 ORANINA ÇIKMIŞTIR RAPORUM İNDİRİMDEN YARARLANIR CEVABIMDA GELMİŞTİR. FAKAT EMEKLİ OLMAM İÇİN İLK SİGORTA TARİHİNDEN İTİBARENMİ HESAPLANIR YOKSA RAPORUMDAN İTİBARENMİ ONU ANLAMIŞ DEGİLİM. NE ZAMAN MALULEN EMEKLİ OLABİLİRİM . YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  46. TÜRKER dedi ki:

   MERHABA LAR. 88 DOĞUMLUYUM. STAJER SİGORTAM HARİÇ 10.07.2007 TARİHİNDEN İTİBAREN 1025 GÜN SİORTAM 1 YIL BAGKURUM VARDIR 2013 E KADAR. 2008 ASKERİYEDEN MUAFUM 2013 TE İŞE GİREBİLMEM İÇİN ÖZÜRLÜ RAPORU ALDIM %45 ORANIN 01/11/2013 TEN BERİ ÇALIŞMAKTAYIM . VERGİ İNDİRİMİ İÇİN İTİRAZDA BULUNDUM %57 ORANINA ÇIKMIŞTIR RAPORUM İNDİRİMDEN YARARLANIR CEVABIMDA GELMİŞTİR. FAKAT EMEKLİ OLMAM İÇİN İLK SİGORTA TARİHİNDEN İTİBARENMİ HESAPLANIR YOKSA RAPORUMDAN İTİBARENMİ ONU ANLAMIŞ DEGİLİM. NE ZAMAN MALULEN EMEKLİ OLABİLİRİM . YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  47. Muammer dedi ki:

   2012 yılında trafik kazası geçirdim ve dalağım alında yüzde kaç rapor verirler yardımcı olur musunuz

  48. bünyamin dedi ki:

   merhaba benim b sınıfı ehliyetim var aracımın vergi indiriminden yararlanabilirmiyim

  49. raziye dedi ki:

   % 43 engelliyim

   2004 yılında ssk girişim var ve ssk gün sayısı 2510. ayrıca 18.04.2013 memuriyete başladım ve halen devam etmekteyim
   1) ben ne zaman emekli olabilirim
   2) emekli olunca maaş kesintim çok mu olur ne kadar maaş alabilirim
   teşekkür ederim

  50. Serdar dedi ki:

   Abim için soruyorum abim %40 zihinsel engelli hiçbir yerde çalışmadı nasıl bir sağlık güvencesi yaptırabiliz ve abim 42 yaşında sonrasında emekli olurmu

  51. mustafa dedi ki:

   1966 dogumluyum %42 surekli engelli raporum var ilk girisim 1.12.1982 ve suanda 3670 gun sgk var vergi indirimi olmadan emekli olabilirmiyim ve ne zaman emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklili Şartları
    Toplam Prim Sayısı : 3600 Gün
    Sigortalılık Süresi : 15 Yıl

    Sizin Durumunuz
    Sigortalık Süresi : 36 Yıl
    Toplam Prim Sayınız : 3670 Gün

    Sigortalılık Süreniz : 21 Yıl Önce Dolmuş
    Prim Gününüzün 70 Gün Önce Dolmuş

  52. Ali Seyfikli dedi ki:

   benim sgk ya sorum olacakti %80 kronik sizofreni raporum var 28.4 2008 girisliyim engelli ne zaman emekli olurum 555 gun prim var

  53. mehmet dedi ki:

   mrb yuzde 90 engeliyim gozumden ve emekli olmak ıstıyorum 1956 dogumluyum ve sigorta gırışım 1980 tarıhınde girişim oldu ve 250 gun primim var ve nasıl emekli olabılırım yardımcı olursanız sevinirim
   not calısamıyorum

  54. onur dedi ki:

   bana %96 engelli raporu verildi. (diyalize giriyorum, şeker ve tansiyon hastasıyım ayreten gözlerimde hafif görme kaybı var) çalışmıyorum 38 yaşındayım annemle kalıyorum. sorum şu engelli maaşı bağlanabilirmi bana, fakat annem vefat eden babamın üzerinden emekli maaşı alıyor bu etkiler mi, etkiler ise annem bana baktığı için bakım parası alabilir mi?

   şimdiden teşekkürler

  55. meral dedi ki:

   merhaba.10 yaşında bakmakla yükümlü olduğum ve %93 engelli raporu olan kızım var.2002 sigorta girişim ve 4402 prim günüm bulunmaktadır.Kızımın raporları ile sgk ya başvuru yaptığımda emeklilikte prim gün sayımda artış ya da yaş sınırımda düşüş olamayacağını belirttiler.Şu an da herhangi bir sağlık güvencem bulunmamaktadır.Bu durumda ne yapabilirim?

  56. imrançelik dedi ki:

   merhaba arkadaşlar özürlü maaşları bağlandınızmı neden bağlattınızmı bensizze soruyorum arkadaşlar ben imrançelik doğustan yürüme engenlli yüzde 79 yaşim 31 bekarim mersinde gülnar ilçesi yaşiyorum annembabamla birlikte mersin gülnar yaşiyorum 05365163195 ara konuşalim yada imrancelik facebook vardi mesajları bekliyorum hayırlı kısmet nasip olursa hayırlı eş koca arıyorum beklerim kışın mersinde kalıyoruz yazin gülnarda kalıyorum.

  57. fatih elveren dedi ki:

   Merhaba %52 engelli raporum var manuel araç kullanıyorum şuan engelli aracı almak için saglık ocagına aile hekimime gittim bana bi rapor düzenledi aparatlı araç kullanması uygundur diye ve numune hastanesi noroloji ve fizik bölümüne sevk etti her iki bölumede muayene oldum elden aparatlı araç kullanması uygundur yazdılar rahatsızlıgım ayaklarımda kas erimesi var şuan aktf çalışan biriyim ama ankara il saglık müd heyet kas hastası oldugum için uygun görmediler başka bir ilde itiraz hakkım oldugunu söylediler kestirip attılar çok zoruma gitti ben işe kendi aracım ile gidip gelen biriyim ne olacak bu kas hastalarının sorunları ya bizi kueşuna dizip kurtulun yada hastalıga çare bulun dedim oda yokne yapalım yakınımada raporum%90 olmadıgı için olmuyor

  58. Hamza dedi ki:

   ben yüzde kırkbeş engelli bir işçiyim ssk girişim 05 15 2005 doğum tarihim 08 11 1972 . 2650 pirim gün sayım var ne zaman emekli olurum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre;

    Emeklili Şartları
    Toplam Prim Sayısı : 4240 Gün
    Sigortalılık Süresi : 20 Yıl

    Sizin Durumunuz
    Sigortalık Süresi : 13 Yıl
    Toplam Prim Sayınız : 2650 Gün

    Sigortalılık Sürenizin Dolmasına : 7 Yıl
    Prim Gününüzün Dolmasına : 1590 Gün

    1. mustafa dedi ki:

     09/09/1966 dogum tarihim
     hocam vergi indirimi basvurusu sartmi ?
     yoksa su an basvursam emekli olabilirmiyim?
     Slm Saygi ve Hurmetlerimle

  59. SENA dedi ki:

   Merhaba,

   %40 üzerinde engelim mevcut. Kalp rahatsızıyım ve çok çabuk yoruluyorum. Araba hayatımın parçası durumunda ancak araç almak istediğimde vergi indiriminden yararlanamıyorum.

   Bu konunun değerlendirilmesi şahsım adına ve bu gibi durumda olanlar için önem arz etmektedir.

   Saygılarımla.

  60. Muhammet kakşı dedi ki:

   Merhaba benim%40oraninda süresiz laporum var çalışmıyorum evli iki çocuk babasıyım herhangibir yerden hic gelirim yoktur bu laporlan nasil fadasi olur bana lütfen beni aydinlatirmisin ız

  61. AKİF İNNAN dedi ki:

   MERHABALAR BEN YÜZDE 73 ORANINDA ENGELLİYİM ENGELLİ KADROSUNDA ÖZEL BİR ŞİRKETTE ÇALIŞIYORUM ENGELİM GÖZ VE VUCUT FONKSİYONU KAYBI BU NEDENLE BEN HEP HASTA OLUYORUM AYIN 10 VEYA 12 GÖNÖ HASTAYIM İŞE GELEMİYORUM BU NEDENLE HEM MAAŞIMDAN HEMDE SSK DAN KESİYORLAR ÖYLE BİR HAKLARI VARMI YADA BENİM İTİRAZ HAKKIM VARMI YADA HAKLARI YOKSA NEREYE BAŞ VURUP HAKKIMI ARIYIM CEVAPLARINIZDAN DOLAYI TEŞEKÜRLERİMİ SUNARIM LUTFEN CEVAP OLARAK BU NUMARAYA MESAJ ATABİLİRMİSİNİZ

  62. Hamit dedi ki:

   Beyin ameliyatına bağlı yürüme güçlüğü ve konuşma güçlüğüm var. sosyal yardımlaşma vakfına müracat ettim. engel oranının tesbiti için hastahaneye sevk etti. saydığınız engelli haklarında yararlanmak için her kurum ayrı ayrı sağlık kurulu raporu mu isteyecek. mesela engelli maaşı için ayrı, ötv indirimli araç için ayrı heyet raporlarımı gerekiyor. tek raporla engelli haklarında yararlanabilir miyim ?

  63. Asiye dedi ki:

   % 75 engelliyim hiç bir gelirim yok çalışmak istiyorum ne yapmam gerekir ? ,teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş-kura kayıt olarak zorunlu engelli istihdam edecek kurumlardan gelen talepleri değerlendirebilirsiniz.

  64. mustafa Enşici dedi ki:

   1999 da ilk Bağkur tarım sigortası na başladım 206dan beride Bağkur luyum 1999da rapor aldı yüzde kirkbes nezman emekli olurum

  65. ozan 123 dedi ki:

   Merhaba, iş kazası sebebi ile %17 malül raporum var sgk bir miktar maaş bağladı.
   yan haklar ile alakalı hiç bilgim yok yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erken emeklilik ve diğer engelli haklarından yararlanabilmek için en az % 40 engelli olmanız gerekmektedir.

  66. tamer dedi ki:

   Hocam merhaba,

   40 yaşındayım %55 engel raporum var. 1996 da sigorta girişim var ama malesef prim sayım 1000 gün kadar vardır. 550 gün Askerlik saydırabilirim. Ara yılları ödeme yaparak eksik günlerimi tamamlayabilir miyim ?

  67. Soner dedi ki:

   %80 gorme engelli yım sizden vergi indirim belgesi almak için ne yapmam gerekiyor ama calısmıyom daha doğrusu calısmıyom siz den bilgi verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engelli olduğu için vergi indiriminden yararlanmak, diğer bir ifade ile daha az vergi ödeyip yaşı beklemeksizin emekli olmak isteyenlerin başvurularını;
    – İllerde Defterdarlık Gelir Müdürlüğüne,
    – Bağımsız Vergi Dairesi bulunan ilçelerde Vergi Dairesi Müdürlüğüne,
    – Diğer ilçelerde Mal Müdürlüğü’ne, yapması gerekir.
    Vergi indirim belgesi başvurusunda istenecek belgeler ise şunlardır.?Vergi?indirim?belgesi?talebinde bulunacak olanların;
    1- Sakatlık?vergi?indiriminden yararlanmak isteğini içeren bir dilekçe,
    2- Nüfus hüviyet cüzdanı sureti veya fotokopisi,
    3- Çalıştığı iş yerinden alacağı sigortalı işçi olduğunu gösterir belgelerle, (sigortalı işe giriş bildirgesi sureti, SSK Sigortalı Hizmet Dökümü, iş yerinden alınacak çalışma yazısı, gibi) birlikte illerde Defterdarlık Gelir Müdürlüğüne, bağımsız Vergi Dairesi bulunan ilçelerde Vergi Dairesi Müdürlüğüne, diğer ilçelerde Mal Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerekir.

  68. YAŞAR KILIÇ dedi ki:

   Merhaba Ben 2016 yılında %73 engelli raporu ile emekli oldum. 2 yıl sonra yani 20.06.2018 tarihine kontrol verildi. İstanbul göztepe Hastanesinden raporu aldım. Ailemle birlikte Aydın iline taşındım. Benim sorum şu İstanbul’daki evrakları Aydına alsam burda muayene olabilirmiyim. Yoksa İstanbuldamı kontrol olmam lazım. Yardımcı olabilirmisiniz.

  69. Hatice yaldiz dedi ki:

   29/11/1971 Doğumlu bayanım.1989 yılı bir aylık ssç girişim var.1995 yılından itibaren emekli sandığına bağlı çalışıyorum.ssk girişim emeklilik yaşımı geri çeker mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatice Hanım merhaba,

    Emekli sandığı Bağkur veya SSk başlangıçlarını baz almaz. Bu kurumlarda yatan sigorta primleri hizmet sürenize eklenmektedir. Bu nedenle yaşı geri çekmez.

  Sorunuzu Yazın