emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Emekli Maaşım Ne Kadar Oldu, Nasıl Öğrenirim?

2021 Emekli Maaşım Ne Kadar Oldu, Nasıl Öğrenirim?

2021 emekli maaşının ne kadar olduğu yapılan son zam oranları ile açıklanmış olup her emekli maaşı tutarı üzerinden aynı oran olmasına rağmen farklı tutarlar ile uygulanmıştır. 2021 emekli maaşı SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı bağlamında değişkenlik göstermekte olup %8,36 oranında bir artış ile uygulanmaktadır.

Emekli maaşı sorgulama işlemleri ise SGK sistemlerinden ya da E-devlet sistemleri üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için gerekli bilgilerin girilmesinden sonra sorgulama sayfası üzerinden güncel tüm oranların görüntülenmesi mümkün olmaktadır.

2021 yılı için verilen emekli maaşı zamları Aralık ayında verileceği bilinen zamdır. Aynı zamanda yılda iki defa verilen bu zamların ikinci periyodu ise temmuz ayı içerisinde verilmekte olup toplam zam oranları iki periyotta da verilmekte olan zamlar ile birlikte anlaşılmaktadır.

Emekli maaşları içerisinde en çok ödemeler Emekli Sandığı kapsamında bulunan memurlara yapılmaktadır. En düşük emekli memur maaşı, güncel zam oranları göz önünde bulundurulduğunda 3.000 TL tutarının üzerinde olmaktadır.

Emekli maaşları ile ilgili zamların takibinin yapılabilmesi için aynı zamanda maaş yatan banka hesabının, hesap dökümlerinin incelenmesi de mümkün olmaktadır. Geçmiş aylarda alınan maaş ile güncel maaş arasında karşılaştırma yapılarak zamların hangi tutarlarda olduğu öğrenilebilmektedir.

Emekli maaşı zam oranları tüm maaşlar için uygulanmakta olan oranlardır. Emekli vatandaşların kendi maaşları üzerinden uygulanmakta olan bu oranlar ile zamlı maaşlar ocak ayından sonra alınmaya başlanacaktır.

E-Devlet Emekli Maaşı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-devlet emekli maaşı sorgulama işlemleri öncelikli olarak E-devlet sistemleri üzerinden yapılmaktadır. Bunun için daha önce hiç E-devlet sistemlerine girmemiş olanların ilk kullanım için PTT üzerinden şifre almaları gerekmektedir.

PTT tarafından verilmekte olan ilk şifreler, 2 TL kullanım bedeli karşılığında verilmektedir. Bu tutar ödendikten sonra kapalı zarf içerisinde alınan E-devlet şifresinin sisteme girilmesinin hemen ardından değiştirilmesi gerekmektedir.

E-devlet şifrelerinin değiştirilmemesi durumunda güvenlik gerekçeleri ile işlem yapılması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle şifrenin kolay tahmin edilemeyecek bir şifre olması ve unutmamak için kalıcı bir yere not edilmesi gerekmektedir.

E-devlet ekranına giriş yapıldıktan sonra işlemlerin SGK hizmet başlığı altında yapılması gerekmektedir. Bu nedenle yapılan işlemler içerisinde SGK hizmetlerine dair de pek çok belge dökümüne erişilebilmektedir.

Bu ekran üzerinden aynı zamanda emeklilik yaşı ya da prim günü ödemeleri gibi pek çok işlemin yapılması mümkün olmaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak emeklilik işlemlerinin yapılması ve maaşların yatmaya başlamasından sonra maaş işlemlerine dair bilgi alınması mümkün olmaktadır.

E-Devlet Emekli Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

E-devlet hizmetleri ile ilgili olarak bu aşamaların yanı sıra ana sayfa ekranı üzerinde bulunan arama butonuna da emeklilik yazarak, emekliliğe ilişkin tüm sayfalara erişilmesi mümkün olmaktadır. He iki yöntemle de maaş bilgilerine kısa yoldan erişim sağlanabilmektedir.

Emekli Olma Zamanı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Emekli olma zamanı sorgulama işlemleri E-devlet üzerinden tek tuşla yapılamayan bir işlemdir. E-devlet üzerinden emeklilik süreçlerine dair tüm belgelerin dökümüne ulaşmak mümkün olurken otomatik olarak emeklilik zamanının sorgulanması yapılamamaktadır.

Emeklilik zamanı sorgulanması için işlemlerin SGK web sitesi üzerinden yapılması gerekmektedir. Bu site içerisinde emeklilik zamanı sorgulama adımları için öncelikli olarak taraflara sunulan online formun doldurulması gerekmektedir.

Online form üzerinden yaş bilgileri, emeklilik prim günü bilgileri, maluliyet durumuna ilişkin bilgilerin doldurulması istenmekte olup bilgilerin eksiksiz bir biçimde tamamlanmasından sonra gerekli işlemler yapılabilmektedir.

SGK web sitesinin dışında herhangi bir siteden emeklilik sorgulaması yapılması kişisel bilgilerin kullanılmasına neden olacağı için işlem yapılmadan önce web sitesinin resmi olup olmadığının kontrol edilmesi önerilmektedir.

Emeklilik sorgulama işlemleri yapılırken zaman sorgulamada herhangi bir kişisel bilgi istenmemektedir. Bu nedenle doğum tarihi ya da T.C kimlik numarası gibi bilgiler isteyen sitelerden uzak durulması, bilgi güvenliği açısından önemli olmaktadır.

Emekli Maaşı Sorgulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emekli maaşı sorgulaması yapılırken dikkat edilecekler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • SSK prim günlerinin ödenmesi ile ilgili incelemelerin uygun olarak yapılması gerekmektedir. Ödeme günleri eksik olan kişilerde emeklilik hakkı bulunmamaktadır.
 • SSK dışında BAĞ-KUR üzerinden de prim ödemeleri yapılması durumunda aradaki farkın göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
 • SGK prim günleri üzerinden değerlendirme yapılırken aynı zamanda fiili çalışma sürecinin de değerlendirme süreci içerisinde bulunduğu bilinmelidir.
 • Sınır olarak 3600 çalışma günü belirlenmiştir. Bu sınırın altında kalınmaması gerekmektedir.
 • Sorgulama yapılırken aynı zamanda kimlik bilgisi ya da sicil bilgisi girilecekse bu bilgilerin eksiksiz bir biçimde girildiğinden emin olunması önemlidir.
 • Sorgulama ekranının resmi site olduğuna ve bilgilerin güvenilir olarak işlendiğine emin olunması gerekmektedir.

2021 emekli maaşı sorgulaması yapılırken dikkat edilecek bu hususların genel emeklilik sürecine ilişkin tamamlanmış durumlar olduğu bilinmektedir. Bilgilerin eksik olması durumunda sistem üzerinden herhangi bir sonuca erişilemeyeceği için problem oluşabilmektedir.

Sorgulama ekranlarının kullanımı konusunda yalnızca resmi onaylı sayfaların kullanılması önemli olmaktadır. Eğer resmi olmayan bir ekran üzerinden işlem yapılacaksa bu durumda ise kesinlikle kimlik bilgilerinin verilmemesine dikkat edilmelidir.

Telefon Hattı Üzerinden Emeklilik Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Telefon hattı üzerinden emeklilik sorgulama işlemleri ALO 170 olarak bilinen SGK iletişim hattı aracılığıyla yapılmaktadır. Bu iletişim numarası ile öncelikle otomatik yanıt sisteminden yönlendirme yapılmakta ve ilgili menü üzerinden müşteri yetkililerine ulaşım sağlanmaktadır.

Telefon üzerinden sorgulama yapılması, genel olarak E-devlet sistemlerinde oluşan aksama durumlarında tercih edilen bir yöntem olarak bilinmektedir. Bunun dışında E-devlet sistemi üzerinden erişim olmasına rağmen ALO 170 hattı üzerinden sorgulama yapılması mümkün olmamaktadır.

ALO 170 doğrudan bir sorgulama hattı olmamakla beraber, emeklilik sürecine ilişkin yaşanan problemlerin ya da erişim sağlanamayan belge ve evrakların görüşülmesi için önemli bir iletişim ağı olarak bilinmektedir. Mesai saatleri içerisinde kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

2021 Emekli Maaşlarının Zamlı Tutarları Ne Zaman Alınacak?

2021 emekli maaşlarının zamlı tutarları Ocak 15 itibariyle kademeli olarak hesaplara yatırılmaya devam edecek. Emekli vatandaşlar içerisinden maaş günü farklı olanların da yine Ocak 15 sonrasında herhangi bir gün maaşlarını tam olarak alabilmektedirler.

Her yıl iki defa verilmekte olan maaş zamlarının ilk periyotları olarak bilinen Aralık ayı zamları Ocak ayı içerisinde verilirken, ikinci periyot olarak bilinen Temmuz ayı maaşları ise Ağustos ayı içerisinde verilmektedir.

Emekli maaşlarının zam oranları enflasyon üzerinden hesaplanmakta olup yılın birinci yarısı içerisinde mevcut enflasyon oranı üzerinden zam yapılmakta olup bu oran iki dönem ayrı olarak maaşlara yansımaktadır.

Emekli maaşlarını SSK, BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı üzerinden alan herkes için aynı oran uygulanmakta olup maaş tutarları farklı olması nedeniyle zamlı tutarlar da eksiklik gösterebilmektedir.

Maaş ödemelerinin yapıldığı bankalar üzerinden zam oranları doğrudan yansıtılmaktadır. Bunun dışında herhangi bir kesinti olmamakta fakat hastane randevuları ya da eczaneden alınan ilaçlar nedeniyle standart kesintiler sürmektedir.

Maaşı üzerinde ne kadar bir zam uygulaması yapıldığını öğrenmek isteyenlerin geçmiş dönem hesap dökümlerinden ya da mevcut E-devlet sistemleri üzerinden bu bilgileri edinmeleri mümkün olmaktadır. Bilgilere erişim sağlanırken gerekli kimlik verilerinin de girilerek erişim sağlanması zorunlu tutulmaktadır.

2021 Zammı ile Emekli Maaşlarının Güncel Tutarları

2021 zammı ile emekli maaşının güncel tutarları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 1.500 TL olan maaş 1.625 TL
 • 1.600 TL olan maaş 1.733 TL
 • 1.800 TL olan maaş 1.950 TL
 • 2.000 TL olan maaş 2.167 TL
 • 2.200 TL olan maaş 2.383 TL
 • 2.400 TL olan maaş 2.600 TL
 • 2.600 TL olan maaş 2.817 TL
 • 2.800 TL olan maaş 3.034 TL
 • 3.000 TL olan maaş 3.250 TL
 • 3.200 TL olan maaş 3.467 TL
 • 3.400 TL olan maaş 3.684 TL
 • 4.000 TL olan maaş 4.334 TL

Bu tutarlar, kesinti uygulanmadan net maaş olarak belirtilmektedir. Emekli maaşı üzerinden ödemesi olanlar ya da ilaç kullanımı nedeniyle kesintiye uğrayanlar için ise kendi maaş tutarlarını takip etmeleri gerekmektedir.

SSK, Bağ- Kur ve Emekli Sandığı üzerinden alınmakta olan bu maaşların aynı zamanda dönem içerisinde bir zam daha alacağı bilinmektedir. Yeni gelecek Temmuz zammı da mevcut maaş üzerinden belirtilen oran ile uygulanacağı için maaşlarda artış olabilecektir.

Emekli maaşının en yüksek olduğu yer Emekli Sandığı yani memur emeklileri olarak bilinmektedir. En düşük emekli memur maaşı güncel olarak 3.000 TL tutarının üzerine çıkarak oldukça iyi bir tutara ulaşmıştır.

Emekli maaşları üzerinden yapılan kesintiler ise yalnızca sağlık kuruluşlarına olan belirli sayıdaki başvurular sonrasında olmaktadır. Randevu değerlendirmeleri üzerinden yapılan kesintiler bir sonraki ay maaşına yansıtılabilmektedir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

4A Emekli Aylık Bilgisi Nedir?

4A emekli aylık bilgisi SSK üzerinden primleri ödenmiş ve emekliliği de aynı sistem üzerinden yapılan işçilerin emeklilik bilgilerinin yer aldığı alan olarak bilinmektedir. 4A hizmet dökümü olarak bir listeleme yapılması durumunda ise SSK ödemelerine dair hemen her türlü veriye ulaşılabilmektedir.

4A hizmet dökümü içerisinde önceki dönemlerde eğer çalışılmışsa BAĞ-KUR gibi alanların işlemesi söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle emeklilik döneminde tüm primlerin aynı çatı atında toplanması için çıkış yapılan birime ekleme yapılması gerekmektedir.

4A emekli aylık bilgisine ya da hizmet dökümlerine E-devlet sistemleri üzerinden rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Gerekli kullanıcı adı ve şifre girişlerinin yapılmasının ardından sonuçlandırılan işlemler istenen evraklara erişimi sağlamaktadır.

Birikmiş Emekli Maaşları Nasıl Sorgulanır?

Birikmiş emekli maaşlarının sorgulanması E-devlet sistemleri üzerinden işlem yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra SGK internet siteleri üzerinden de incelemelerin yapılması mümkün olmaktadır.

Birikmiş emekli maaşlarının alınmasından önce emeklilik süreçlerinin tamamlanması gerekmektedir. Prim ödemelerine ilişkin eksiklerin tamamlanması ve devamında da yaş sınırının dolmasının beklenmesi emekli maaşı alabilmek için önemlidir.

Eksik ödemelerin tamamlanma sürecinden sonra gerekli olan adımların takip edilmesi ile birlikte maaş ödemeleri alınabilmektedir. Bunun için SGK birimleri tarafından resmi yazışmaların tamamlanması gerekmekte ve ortalama bir ay kadar gecikme yaşanabilmektedir.

Emekli maaşı ödemelerinde herhangi bir eksiklik ya da kesinti gibi bir durum, bekleme esnasında oluşmamaktadır. Emekli maaşının çekilmemesi durumunda bir önceki ay var olan maaş üzerine ilave edilerek süreç devam etmektedir.

Emekli maaşlarını banka üzerinden alan kişilerin mobil uygulamalar üzerinden birikmiş emekli maaşlarını görüntüleme ya da maaşı çekme talimatı verme gibi işlemler yapabilmektedirler. Bu nedenle yapılan işlemlerde mobil uygulamalar pek çok kolaylık sunmaktadır.

2021 emekli maaşı zamlı tutarlar da aynı şekilde banka hesapları üzerinden alınabilmektedir. Bu nedenle yapılan işlemler içerisinden hesap dökümlerine bakılarak maaş zamlarının görüntülenmesi ya da birikmiş tutarların alınması mümkün olmaktadır.

Yorumlar

 1. ahmet yaşar İLCAN dedi ki:

  Emeli sandıgı emeklisiyım katsayım 3000 benimde katsayım 3600 olacakmı

 2. himmet dedi ki:

  emekli maaşım ne kadar ?

 3. gülser dedi ki:

  engelli indirimi ile emekli oldum yüzde 83 ile nekedar maaş alırı

 4. murat avşar dedi ki:

  ben 2000 sigortaliyim %74 engelli raporu 4950 pirim ve 17 sene 6 ay iş günü ile vergi indiriminden emeklilige baş vurdum ne kadar maşa baglanirim bagkurum yok sadece ssk