Emeklilik

2020 Emekli Maaşım Ne Kadar Oldu, Nasıl Öğrenirim ?

Emekli maaşım ne kadar oldu, nasıl öğrenebilirim ? Her sene enflasyon oranlarına göre zamlanmaktadır. 2020 senesinde emekli maaşına Temmuz ve Ocak aylarında olmak üzere iki kere zam yapılmıştır.


2020 senesinde emekli maaşını etkileyen faktörler ise:

 • Vatandaşın sigorta kolu,
 • Ödenen toplam prim gün sayısı,
 • Toplam prim ödemeleri,
 • Sigortaya ilk giriş tarihi emekli maaşını belirleyen faktörler arasındadır.

Emekli Sandığı Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı kapsamında 4C’li olarak çalışan vatandaşlar, emekli aylıklarını e-devlet sistemi üzerinden sorgulamaktadır. Emekli Sandığı kapsamında çalışan vatandaşların maaş sorgulaması için:

Turkiye.gov.tr Adresine Giriş Yap

 • E-devlet sistemine giriş yapabilmek için vatandaşların E-devlet şifresi ve TC kimlik numarasını kullanması gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifre satın alabilmektedir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne 4C Hizmet Dökümü yazmak gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden emekli sandığı aylıkları sorgulanabilmektedir.

Emekli Maaşımı Nasıl Öğrenebilirim?

Emekli maaşı almaya hak kazanan vatandaşlar, emekli maaşını e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilmektedir. E-devlet sistemine giriş yapan vatandaşlar, sistem üzerinden hizmet dökümü bilgilerine tıklamalıdır. Bu alan üzerinden 4A SSK, 4B Bağkur ve 4C Emekli Sandığı hizmet dökümü sorgulanabilmektedir.

Yapılan sorgulamalar kapsamında vatandaşın emeklilik maaşı ve emeklilik bilgileri sorgulanmaktadır. Ancak ne kadar emekli maaşı alacaklarını sorgulamak isteyen vatandaşların toplam prim gün sayısı ve ödenmiş tüm primlerini öğrenmesi gerekmektedir.

4/C Emekli Maaşı Kesintileri Nereden Sorgulanır?

4/C emekli maaş kesintiler Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla sorgulanmaktadır. 4C kapsamında yapılan emekli maaş kesintileri e-devlet sisteminde kaydedilmektedir. E-devlet kapısı üzerinden

4/C Emekli Maaş Kesintilerini Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • Vatandaşların www.turkiye.gov.tr /4c-emekli-aylik-kesintileri adresine giriş yapması gerekmektedir.
 • Bu adrese giriş yapan vatandaşların kimlik doğrulamasını yapması gerekmektedir. Kimlik doğrulama mobil imza, banka girişi ya da e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir.
 • Sisteme giriş yapan vatandaşlar sayfada talep edilen tüm bilgileri eksiksiz şekilde girmelidir.
 • Bilgileri giren ve sorulara cevap veren vatandaşlar, 4C emekli aylık ödeme sayfasına yönlendirilmektedir.
 • Bu alan üzerinden sorgulama yapılması mümkündür.

SSK’dan Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

SSK, 4A kapsamında çalışanlarına güvence sağlayan Sosyal Güvenlik Kurum koludur. 4A kapsamında emekli aylığı alacak vatandaşların ne kadar maaş alacaklarına ödedikleri prim ve çalıştıkları yıla göre karar verilmektedir.

Emekli Maaşı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ

Vatandaşın ne kadar SSK emekli aylığı alacağına toplam prim gün sayısı ve ödenen primler belirlemektedir. Vatandaşın aldığı maaş ve maaş üzerinden ödenen primleri ne kadar yüksekse, alacağı emekli maaşı da o kadar yüksek olacaktır.

TC ile Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC ile maaş sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. TC kimlik numarası ile maaş sorgulamak isteyen vatandaşlar, aynı zamanda e-devlet şifresine de sahip olmalıdır. E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile maaş sorgulama işlemleri online olarak yapılmaktadır.

Ancak e-devlet şifresi olmayan vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler’i telefon üzerinden arayarak sorgulama yapabilir. Bunun için Alo 170 hattını aramak gerekmektedir. Müşteri temsilcisine TC kimlik numarası bilgilerini vermek gerekmektedir.

Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Birikmiş emekli maaşı sorgulama işlemleri E-devlet platformu ve Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe merkez binalarından yapılmaktadır. Birikmiş emeklilik maaşı sorgulamak için vatandaşlar online sorgulama yapmak için:

Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama

 • Bu alan üzerinden kimlik doğrulama işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Kimlik doğrulamak için mobil imza, elektronik imza ve TC kimlik kartı bilgilerinin girilmesi yeterli olacaktır.
 • Sisteme giriş yapan vatandaşlar birikmiş emekli maaş bilgilerini sorgulayabilmektedir.

4/C Emekli Maaşı Kesintileri Nereden Görülür?

4/C Emekli maaşından yapılan kesintiler, e-devlet sisteminden sorgulanmaktadır. Emekli Sandığı üzerinden yapılan kesintiler genel olarak sağlık harcamaları olmaktadır. 4C kapsamında Emekli Sandığı maaşında yapılan kesintilerin sorgulaması için:

4/C Emekli Maaşı Kesintilerini Sorgula

 • Sisteme kimlik doğrulayıp girdikten sonra maaş kesintileri ve yapılan ödemeler online olarak sorgulanabilmektedir.
 • Sisteme giriş yapacak vatandaşların E-devlet şifresi yoksa, E-devlet şifresini PTT şubelerinden satın alabilmektedir.

SSK Emekli Maaşı Hesaplama – Ne Kadar Maaş Alırım Diyenler için?

SSK emekli maaşı hesaplama, prim gün sayısına göre yapılmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden emekli maaşı hesaplamak için vatandaşların 3600 günlük sigorta süresini doldurması gerekmektedir.

4/A kapsamında emekli maaşı hesaplama için:

4/A Emekli Maaşı Sorgulama

 • Daha sonra sayfa içerisinde talep edilen prim gün sayısı ve emeklilik bilgilerini girmek gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden, açılan sayfada çıkan ‘’Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama’’ bölümüne tıklamak gerekmektedir.

4/A Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

4A emekli maaşı sorgulama işlemleri online olarak, telefondan ya da bizzat SGK il ve ilçe müdürlüklerinden yapılabilmektedir. Sorgulama işlemlerini E-devlet sistemi üzerinden yapabilmek için vatandaşların en az 3500 gün sigortalı olması ve prim günlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu şartları tamamlamış olan vatandaşlar, alabilecekleri emekli aylığı bilgilerini e-devlet üzerinden sorgulayabilmektedir. Bu şartları karşılamayan vatandaşlar sorgulama yapmak için bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe merkez binalarına başvurması gerekmektedir.

4/B Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

4B kapsamında çalışan Bağkur’lu vatandaşların emekli maaşı sorgulaması için e-devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir. Sistem üzerinden ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu ve ardından 4B Hizmet Dökümü alanına tıklamak gerekmektedir. Bu alan üzerinden 4B emekli maaşı ve emekli maaşında yapılan tüm kesintiler sorgulanmaktadır.

4/C Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

4C emekli maaşı sorgusu online olarak ve Alo 170 hattı üzerinden yapılmaktadır. Alo 170 Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kapsamında hizmet vermektedir. Hat üzerinden Emekli Sandığı kapsamında ödenen emekli aylığı kesintilerini ve emekli maaşı bilgilerini sorgulayabilirsiniz.

Duyma engelli vatandaşlar www.alo170.gov.tr adresi üzerinden işaret dili ile hizmet alabilmektedir.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır ? 4A, 4B, 4C

6 Yıl Erken Emekli Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

3600 Günden Emeklilik Maaşı Ne Kadar Olur?

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. ben 2000 sigortaliyim %74 engelli raporu 4950 pirim ve 17 sene 6 ay iş günü ile vergi indiriminden emeklilige baş vurdum ne kadar maşa baglanirim bagkurum yok sadece ssk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu