• Emekli Maaşım Ne Kadar?

  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen süre boyunca çalışmış ve emekli olmak için gereken prim ücretini SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı olmak üzere bir sosyal güvenlik sistemine ödeyenler emeklilik hakkı kazanırlar. Eğer siz de emeklilik hakkı kazanmış ve emekli olmuşsanız, SGK size her ay belirli bir miktarda emeklilik maaşı ödemekle yükümlüdür. Ancak, her sene enflasyona bağlı olarak yapılan zamlar ve kesintiler sonucunda alınacak maaşın ne kadar olduğu sorunu kimi zaman kafa karıştırabiliyor, çeşitli haksızlık ya da yanlış ödemeler gözden kaçabiliyor ya da doğru tutar tam olarak bilinemiyor. Bu gibi durumlardan kaçınmak ya da böyle bir haksızlık vs. başınıza geldiğinde bunu fark edebilmek için emekli maaşınızın tam tutarını bilmeniz sizin açınızdan daha faydalı olacaktır. Emekli maaşım ne kadar sorusunun cevabını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.


  Emekli Maaşımı Nasıl Öğrenebilirim?

  Emekli maaşınızı öğrenmek için eskiden olduğu gibi bankalara gitmeye yahut kulaktan dolma bilgilerle kıyas yapıp emekli maaşınızın tam tutarını hesaplamaya çalışmanıza artık gerek kalmadı. Her alanda olduğu gibi bu alanda da teknolojinin nimetlerinden faydalanılarak emeklilik maaşı sorgulama sistemi de elektronik ortama taşındı. Böylece vatandaşlar kısa yoldan emekli maaşlarının ne kadar olduğunu öğrenebilirler. Bu konuda ilk adım sorgulama sisteminin Sosyal Güvenlik Kurumunun kendi sitesindeki bir uygulamaya taşınması olarak gerçekleşse de bu sistem güvenlik açısından oldukça sıkıntılıydı. Emekli maaşınızı öğrenmek için Sosyal Güvenlik numaranızı girerek rahatça sisteme girebiliyordunuz. Ancak bu şifresiz sistemin yol açtığı güvenlik sorunlarından kaçınmak adına emeklilik maaşı sorgusu da diğer birçok sorgulama sistemi gibi, https://www.turkiye.gov.tr/ adresindeki e-devlet sistemine taşındı.

  Ancak, emeklilik maaşınızı öğreneceğiniz sistem e-devlet sistemi olsa da, adres bağlı olduğunuz kuruma göre değişmektedir. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için emekli maaşı sorgulama şu şekilde olmaktadır:

  SSK Emekli Maaşım Ne Kadar?

  SSK emeklisi iseniz, emekli maaşınızı e-devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden TC Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile kimliğinizi doğrulayarak sisteme giriş yapmalısınız. E-devlet şifreniz yoksa ya da eski şifrenizi unuttuysanız en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanınızla başvurarak e-devlet şifresi edinebilirsiniz.

  Emekli maaşınızı öğrenmek için e-devlet sisteminden “Kamu Kurumları” başlığına girerek Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet listesine girmelisiniz. Emekli olduğunuz kurum başka olsa da tüm emeklilik işlemleriyle SGK ilgilendiği için emekli maaşı sorgulama işlemi de buradan yapılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  picture1

   

  SSK ile ilgili tüm işlemler, resimdeki “4A Hizmetleri” listesinde bulunmaktadır. Bu hizmet listesinden resimde kırmızı okla işaretlenmiş “4A Emekli Aylık Bilgisi” başlığına tıklayarak emeklilik maaşınızı öğrenebilirsiniz.

  Bağ-Kur Emekli Maaşım Ne Kadar?

  Bağ-Kur emeklisi iseniz, emekli maaşınızı e-devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden TC Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile kimliğinizi doğrulayarak sisteme giriş yapmalısınız.

  Emekli maaşınızı öğrenmek için e-devlet sisteminden “Kamu Kurumları” başlığına girerek Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet listesine girmelisiniz

  .picture2

  SSK ile ilgili işlemlerin tamamı resimdeki “4B Hizmetleri” listesinde bulunmaktadır. Emekli maaşınızı öğrenmek içinse resimde kırmızı okla işaretli “4B Emekli Aylık Bilgisi” başlığına tıklamalısınız.

  Emekli Sandığı Emekli Maaşım Ne Kadar?

  Emekli Sandığı emeklisi iseniz, emekli maaşınızı e-devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden TC Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile kimliğinizi doğrulayarak sisteme giriş yapmalısınız.

  Emekli maaşınızı öğrenmek için e-devlet sisteminden “Kamu Kurumları” başlığına girerek Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet listesine girmelisiniz.

  picture3

  Emekli Sandığı ile ilgili işlemlerin hepsi resimdeki  “4C Hizmetleri” listesinde bulunmaktadır. Resimde kırmızı okla işaretli “4C Emekli Aylık Bilgisi” başlığına tıklayarak emekli maaşınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  Emekli Maaşım Ne Kadar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ahmet yaşar İLCAN dedi ki:

   Emeli sandıgı emeklisiyım katsayım 3000 benimde katsayım 3600 olacakmı

  2. himmet dedi ki:

   emekli maaşım ne kadar ?

  3. gülser dedi ki:

   engelli indirimi ile emekli oldum yüzde 83 ile nekedar maaş alırı

  4. murat avşar dedi ki:

   ben 2000 sigortaliyim %74 engelli raporu 4950 pirim ve 17 sene 6 ay iş günü ile vergi indiriminden emeklilige baş vurdum ne kadar maşa baglanirim bagkurum yok sadece ssk

  Sorunuzu Yazın