Engelli

2020 Engelli Araçların ÖTV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Engelli araçlarında ÖTV hesaplaması, engellilere sunulan haklar çerçevesinde kişilerin vergiden muaf olmasını kapsamaktadır. Önemli olan, ÖTV indiriminin uygulanabilmesi için alt tabandan bir aracın seçilmiş olmasıdır. ÖTV indiriminin sağlanması için aracın 302.000 TL’nin altında olması gerekmektedir. Bu fiyat, aracın vergiler ve tüm harcamalar dahil fiyatıdır. Araç, ÖTV, KDV, ham fiyat miktarlarının toplanması ile elde edilecek rakamda 302.000 TL’nin altında kalmalıdır.2019 yılında 247.000 TL olarak belirlenen bu miktar, 2020 yılında bu fiyata çekilmiştir.


Engelli Araçlarında Araç Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Engelli araçlarında araç fiyatının hesaplanması için aracın belirtilen sınırlarda bir fiyata sahip olması gerekmektedir. hesaplama sırasında öncelikle aracın ham fiyatına ÖTV oranı uygulanır. Bu miktara da KDV uygulanmaktadır. Yüksek vergi oranı, vergili hali üzerinden yapılan hesaplama ile bir araya geldiğinde aracın ham fiyatının yarısına yakın bir fiyat ortaya çıkmaktadır. Yani vergilerle birlikte araçlar, ham fiyatlarının yarısı kadar daha pahalıya satılmaktadır. Ancak engelli araçlarının alımında bu oran, ham fiyatın %30’una kadar düşer.

Örnek Araç Fiyatı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Örnek engelli aracı fiyat hesaplaması şu şekilde yapılabilir:

 • Aracın ham fiyatının 100.000 TL olduğunu düşünelim. Araç için %50 giriş vergisi uygulanacaktır. Bu durumda aracın ilk vergi ile fiyatı 150.000 TL olur.
 • 000 TL üzerinden %18 KDV oranı uygulanır. Bu da, bu araca 27.000 TL KDV uygulanacağı anlamına gelir.
 • Bu nedenle 100.000 TL tutarındaki araca ödenecek vergiler, toplamda 77.000 TL olur. Aracın fiyatı 177.000 TL’ye kadar çıkar.
 • Ancak engellilere sağlanan ÖTV indiriminden faydalanırsa, kişi bu araç için 77.000 TL değil, 59.000 TL vergi öder. Dolayısıyla 177.000 TL değerindeki aracı 159.000 TL ödeyerek alır.

Ancak araçların ham fiyatlarının düştüğü dönemlerde araç alımlarında uygulanan indirimler artar. engelli aracı alımlarında, indirim araç satış fiyatı üzerinden hesaplanır. 100.000 TL iken, dönemsel kampanya ile 90.000 TL’ye düşecek bir aracın ÖTV indirimi 90.000 TL üzerinden hesaplanır.

Engelli Aracı Alma Şartları Nelerdir?

ÖTV indirimli engelli aracı alma koşulları, kişilerin engelli sağlık raporuna sahip olmasıdır. Engel durumunu beyan eden sağlık kurulu raporunda engel oranı da bulunmalıdır. Bunun yanında eğer engel çeşidi ve oranı müsaitse, kişilerin engelli aracı için engelli ehliyeti alması gerekmektedir. sağ-sol bacak fonksiyonsuzluğu, çift bacak sendromları, kollarda fonksiyon bozuklukları gibi durumlara ehliyet alımında dikkat edilir. Dil ve konuşma bozukluğundan verilen bir rapor, ehliyet alımında engel teşkil etmez. Ancak kişiye verilen rapor %90 ve üzeri ise, araç alımı için ehliyet şartı kaldırılır.

Engelli Aracı Alındığında Araç Kimin Üzerine Olur?

Engelli aracını üzerine alabilecek kişi sağlık raporunun durumuna göre belirlenir. Bu kapsamda yapılan belirlemeler şu şekildedir:

 • Sağlık kurulu raporuna göre tertibat kullanması gereken kişiler, rapor oranına bakılmaksızın araç kullanabilir. Ancak kullanacakları araçlar, engelliler için özel üretilmiş araçlar, ithal engelli minibüsleri ve ithal edilmeyen ancak özel tertibat yerleştirilmiş araçlar olmak üzere 3’e ayrılır. Engelliler için özel tertibatla ithal edilmiş araçları engelliler haricinde kimse kullanamaz. İthal edilen araçları 3. Dereceye kadar hasımlar kullanabilir.
 • Sağlık raporunda %90 kusurlu bulunan kişilere verilecek araçlar, malul ve engelliler için özel üretilen araçlardır. Aracın yasal sahibinin eşi, 1. Dereceden akrabası veya noter eşliğinde bu iş için alınacak bir sürücü ile kullanılması şarttır. Kişiler dilerlerse, noter ile onaylattıkları bir kişiyi bu araca şoför olarak atayabilmektedir.

Aracı Kullanma İznine Sahip Olmayan Biri Kullanırsa Ne Olur?

Aracın alımı sırasında kullanılmasına izin verilmeyen kişi aracı kullanırsa, araç trafikten men edilir. Bu durum, ilk çevirmede yakalanması durumunda aracın çekilmesi ve bağlanması, ikinci çevirmede 6 ay trafikten men şeklinde gerçekleşir. Üçüncü çevirmede araç, trafikten süresiz men edilir.

Engelli Aracı Alındıktan Ne Kadar Zaman Sonra Satılabilir?

Engelli aracının satış zamanı şu şekilde düzenlenmiştir:

 • Bizzat kullanım amacıyla ithal edilen araçlar, gümrük müdürlüğünün izni olmadan satılamaz. Bizzat kullanıma ayrılan araçlar, yurt dışından satış yasağı ile ithal edilir. Bu nedenle ithal olarak alınan araçların satışında, gümrükten izin alınması gerekmektedir.
 • İthal edilen minibüsler, alındıktan sonra aradan 5 yıl geçmeden satılamaz. Satış sırasında gümrük müdürlüğünden izin alınmalıdır. Çünkü bu tip engelli aparatları ile desteklenmiş minibüsler de ithal olarak yurt dışından getirtilir.
 • Özel olarak ithal edilmeden, engelli kişi için tertibata düzenlenmiş araçlar: Araca uygulanan indirimin geri ödenmesi durumundan sonra satılabilir. Alındıktan sonra 5 yılı dolduran araçlar, indirimin geri ödenmesine gerek kalmadan satılabilir.
 • %90 engellilerin araçlarının satışları, 5 yıl geçtikten sonra satılabilir. 5 yıl geçmeden satışı gerçekleştirmek isteyenler için indirim farkının ödenmesi gerekir.
 • Engellinin vefat etmesi durumunda varisler gümrük müdürlüğünden izin almalıdır.

Modellerine Göre Hangi Araçlar Engelli Aracı Muafiyetinden Yararlanabilir?

Engelli aracı olarak kullanılabilecek muaf araçlar tarifelerine göre şöyle düzenlenmelidir:

 • 03 tarifede otomobil, panel van, ATV, jeep, pick-up
 • 04 tarifede eşya taşımaya mahsus araçlar bulunmaktadır. 2800 cm3 altında hacme sahip araçlar, bu sınıfta alınabilir. Panelvan, kamyonet, van
 • 11 tarifede motosikletler alınabilir.

Motosiklet ve Arabada Engelli ÖTV İndirimi Farklı Mıdır?

Motosiklet ve araç alımlarında engellilerin farkı %15 civarındadır. Araçlarda modele ve markaya göre farklı oranlar uygulanabildiğinden fark da değişiklik gösterir. Ancak otomobilde %45 civarı olan vergi, motosikletlerde %30 civarındadır.

Sağlık Raporu %90 ve Üzeri Olan Kişilere İndirim Nasıl Yapılır?

Sağlık kurulu raporu %90’ın üzerine çıktıysa, ‘Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporu Hakkında Yönetmelik’ten yararlanılarak sağlık kurulunca değerlendirilir. Kişi, sahip olduğu raporla araç alımına başvuru yapamaz. Araç alımı için ayrı bir rapor alması gerekir. Bunun yanında böbrek hastaları, kanser hastaları, demans hastaları, işitme ve görme bozukluğu olanlar da %90 engel oranına ulaşması beklenmeden bu haktan yararlanabilir.

%90 Sağlık Raporu Bulunan Engelliler İçin Ehliyet Zorunluluğu Var Mıdır?

Sağlık raporu oranı ehliyet alım zorunluluğunu belirler. Kişilerin bahsedilen ayrıcalıklardan yararlanabilmesi  için %40 üzerinde engeli bulunması gerekir. Ancak engel oranı %90 üzerindeyse ehliyet zorunluluğu kalkar.

Engellilerden Araç Alımında Hangi Vergiler Talep Edilmez?

Engellilere avantaj sağlayan vergi indirimleri sadece ÖTV’yi kapsamaktadır. Kişilere yapılacak ÖTV indiriminin yanında KDV indirimi yapılmaz. Ayrıca aracın ham fiyatında da herhangi bir değişiklik olmaz. Ayrıca araç alımında Motorlu Taşıtlar Vergisi de ödemelerine gerek yoktur. Aracın, engelli kişi üzerine yapılması durumunda noterde de ödeme alınmaz.

Kampanyalara Göre Engellilere Araç ÖTV’sinde  Farklı İndirimler Uygulanır Mı?

Engelli araç alımlarında ÖTV kampanyası farkı bulunur. Bunun nedeni her kampanyada ÖTV’nin farklı olması değildir. ÖTV, tüm araçlarda sabit %18 olarak belirlenmiştir. Ancak araç kampanyaları, ham fiyatları belirler. Ham fiyatı 100.000 TL olan bir araç, kampanyada 95.000 TL’ye düştüğünde, ÖTV hesaplanırken 95.000 TL’nin %18’i şeklinde hesaplanır. Bu nedenle engelli araçlarında kampanya takibi yapılmalıdır. Kampanyalar, galerilere ve şubelere göre değişiklik gösterir.

Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır ?

Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Engelli Emekli Maaşı Hesaplama

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. 2019 yılında araç alımı 247.400 tl herşey dahil di 2020 tahmini %. Kaç artış olur. Detaylı bilgi vermenizi istiyorum minimum. Maximus’um ne olabilir. 2019 da. % 23.70 İdi . Her kesimden merak edilen soru bu ne kadar olur . Cevaplarsanız çok seviniriz tesekkürler

 2. %80 Sağlık raporlu Kronik Atipik Psikoz hastasıyım Malül emekliyim Bu Raporum ile engelli indiriminden faydalanabilirmiyim Araç alabilirmiyim

 3. bazı sitelerde araçın net satış fiyatının 124000 tl geçince %60 ötv indirimi olacağı yazıyor ve hesaplıyor. bazı sitelerde de ötv oranı %50 olarak veriliyor. bayi fiyatı 210000 tl olan bir araça iki ayrı sitenin verdiği oran 131000 (%60) ve 140400 (%50) biz bu hesaplamaların hangisini baz almamız gerekiyor.

 4. Merhabalar ÖTV indirimli özel tertibatsız aracımızı satarken 5 yıl dolmadan ÖTV hesaplaması araç alınırken ki fiyat üzerinden mi hesaplanır yoksa güncel fiyat üzerinden mi hesaplanır

 5. Ortopedik engelliyim ehliyetimi aldım, Fort Fiyasta Titanyum almak istiyorum benim ödemem gereken rakkam nedir ACABA? Engel oranım % 80

 6. Doğrudan yurtdışından satın alınacak engelli aracında; 1)Mevzuatta Gümrük Vergilerinden muaftır deniliyor.ÖTV ve MTV’nin yanı sıra KDV’den de muafmıdır.(Çünkü KDV de gümrük vergisine dahil) 2)247.400₺ sınırı doğrudan yurtdışından getirilecek/satın alınacak araçlarda da geçerlimidir?(Ben mevzuatta böyle bir limit görmedim)…. Saygılar…

 7. merhaba;
  ben 94 yılında meme ca teshısı kondu göğsüm ve lenflerım alındı. 2006da kemık metastastan ısın aldım. 2016da metastasım kemıkte tum vücuda sardı. gecen sene 2 defa metastasa bağlı femur kırıklarım oldu. atom kullandım şimdi kemoterapı görüyorum. bu arada nefrolojık böbrek rahatsızlığım oldu. kanser nedeniyle ciğerlerimdan sürekli su alınıyor. kemoterapim devam ediyor ve radyoterapiye ışına başlayacağız. %80 raporum var tekrar başvurmak ıstıyorum. %90 veya uzerınde alabılırmıyım?

 8. Merhaba yurt disindan getirebiliyormuyoz evet se imdirimler uygulaniyormu ayni sekilde araba degeri 30000 euro kdv dahil

 9. merhaba;
  ben 94 yılında meme ca teshısı kondu göğsüm ve lenflerım alındı. 2006da kemık metastastan ısın aldım. 2016da metastasım kemıkte tum vücuda sardı. gecen sene 2 defa metastasa bağlı femur kırıklarım oldu. atom kullandım şimdi kemoterapı görüyorum. bu arada nefrolojık böbrek rahatsızlığım oldu. kanser nedeniyle ciğerlerimdan sürekli su alınıyor. kemoterapim devam ediyor ve radyoterapiye ışına başlayacağız. %80 raporum var tekrar başvurmak ıstıyorum. %90 veya uzerınde alabılırmıyım?

 10. Merhaba
  Babaannemin %68 ortopedik ve gözden engelli raporu var araba indiriminden yararlana biliyor muyuz ? yararlanırsak eger arabayı babaannem dışında kullanabilen oluyor mu?

 11. merhaba;
  ben 94 yılında meme ca teshısı kondu göğsüm ve lenflerım alındı. 2006da kemık metastastan ısın aldım. 2016da metastasım kemıkte tum vücuda sardı. gecen sene 2 defa metastasa bağlı femur kırıklarım oldu. atom kullandım şimdi kemoterapı görüyorum. bu arada nefrolojık böbrek rahatsızlığım oldu. kanser nedeniyle ciğerlerimdan sürekli su alınıyor. kemoterapim devam ediyor ve radyoterapiye ışına başlayacağız. %80 raporum var tekrar başvurmak ıstıyorum. %90 veya uzerınde alabılırmıyım?

 12. alacağım aracın anahtar teslim fiyatı mı 247.400 tl geçmemeli yoksa ötv falan dahil fiyatı en yüksek 247 bin mi olmalı

 13. Benim 25.yasinda engelli oğlum var, ve yeni rapor aldim 90% engelli diye. Ben oğlumun adına ötv indrimli araba alabilirmiyim(kağıt üzerinde varisi değil um henüz).

 14. Engelli araç indirimi almak için aracın toplam bedeli 247 bin TL yi aşmaması gerektiği söyleniyor. Bu bedel; ithal edilen bir aracın(ithal fatura bedeli) ham bedeli üzerine eklenecek ÖTV ve KDV toplamı sonucu mu hesaplanacak? Yoksa müşteriye fatura edilen bedel üzerinden mi hesaplanacak?Örneğin: Türkiye’ye giriş bedeli 129Bin TL olan bir aracın, engelli bireye karı üzerine konarak KDV dahil 165 Bin TL’ye ÖTV muafiyetli satılabilir mi??

 15. 1 – %90 üzeri engelli raporu ile ÖTV muafiyetli sıfır olarak alınmış bir araç, yine %90 üzeri engelli raporu olan ÖTV muafiyet hakkına sahip bir kişiye 2. el olarak satılmasında bir mahsur var mıdır, izlenmesi gereken yol nedir?

  2 – Engelli raporuna sahip kişi adına kayıtlı aracı damadı olarak ben kullanabilir miyim?

  3 – 2017 yılında alınmış ÖTV muafiyetli bir aracı 2. el olarak satın alacağım. Benimde %94 oranında raporum var. 2017 yılında sıfır olarak alınmış bu aracı 2022 de (yani aracın ilk satın alınmasından 5 yıl sonra) ÖTV muafiyeti olmayan birine normal olarak satabilir miyim? Yoksa normal satabilmek için 2024 e kadar mı beklemeliyim?

 16. Iyi gunler %92 engelli abim.adina arac aldik ve 5 sene doldu ikinco araci dusunuyoruz ne kadarlik fiyatta araba alirsak %60 ötv indirimi oluyor

 17. slm babam adına araç alacagım fakat araç babamın üzerinde olacagından vefatı halinde mirasçılarına kalacak olması sebebiyle aracı almadan önce diğer 2 mirasçısından noter kanalı ile ne gibi bir yazı veya belge almalıyım ki ilerde babamın vefatında sorun yaşamayayım

 18. Özürlü durumu % 90 üzerinde olan bir raporla 180.000 tl fiyatı olan bir aracı alırsam, toplamda ne kadar indirim olur.( fiyat kaça duser)

 19. %40 raporum var.Ötv indirimli araba aldım ama 5 yıl gecmeden Ötv sini ödeyerek sattım.Tekrardan indirimli araba alma hakkım oluyormu?Teşekkürler

 20. babamın adına özürlü araç var ancak babam ölünce varislerden birinin banka borcundan dolayı icrası var araca icra el kormu

 21. % 95 zihinsel raporlu kaynanama bakıyorum bu raporla ben damadı olarak bakımı üstlendim damadı olarak kendi adıma ötv. den muaf araç alabilirmiyim

  1. Kendi adıniza alamazsiniz. Kayinvalidenizin adına alabilirsiniz. Ama vekaleten %95engelli olduğundan siz kullanabilisiniz. Ama vefatı durumunda aracın ortak mal olma ihtimali var. O yuzden aracı vefat durumu olursa diye vefatımda araç damadına kalacaktır diye bir yazı alabilirsiniz.tabi bunu ailedekilerlede konuşarak ve imzalarını alarak yapın. Yoksa %90 ve üstü engellilere bu biraz sıkınti olabiliyor. Mesela araç annemindi ama damadım bir oyunla aracı üzerin e yaptırmış, imza almış diyebilirler. %95 engelli oldugundan akli dengesi yerinde degil deme haklari doğabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu