• 2019 Engelli Araç Hesaplama ÖTV

  2019 Araç hesaplama engelli işlemlerinde son yapılan düzenlemeler ile birlikte indirim sınırı konulmuştur.  Sınırı fiyatı belirlenen tutarlarda araba alımlarında ÖTV indirimi uygulanmaktadır. Engelli vatandaşların hayat standartlarının geliştirilmesi ve daha iyi olması için devletimiz tarafından engelli vatandaşlara yönelik düzenlenen birçok hak bulunmaktadır. Devletin kendilerine sağladığı haklardan yararlanarak daha iyi şartlarda yaşama olanağına kavuşan engelli bulunan vatandaşların yararlandığı haklar arasında 2019 engelli ÖTV araç alım indirimleri bulunmaktadır.


  2019 Engelli Araç Alımlarından Hangi Vatandaşlar Faydalanabilir?

  ÖTV indirimli engelli vatandaşların engel oranı %90 ve üzerinde olması durumunda 3.dereceye kadar yakınlarının kullanması için uygulanmaktadır. Araç sahibi olarak aracı kullanabilen kişiler engelli vatandaşın eşi, yasal mümessili ya da üçüncü dereceye kadar kan bağı olan kişiler olabilmektedir. Belirtilen kişiler ya da noterde düzenlenen iş akdine bağlı olan bir sürücü tarafından kullanılması zorunludur.

  Başka kişilerin engelli Vatandaşın aldığı aracı kullanma hakkı bulunmamaktadır. Aksi durumların yaşanması aracın trafikten men edilmesine sebebiyet vermektedir.  Engel oranı %90 altında olan ve sağlık raporuna göre tertibat kullanması gereken vatandaşlar için yapılan ÖTV indirimli araç alımlarında sahiplerine araçlarını kendileri kullanabilmesi için verilmektedir. Bu tip engel durumu olan kişileri araca özel tertibat taktırmak sureti ile satın aldıkları araçları kendileri kullanabilirler.

  Engelli Vatandaşların Araç Alım Şartları Nasıldır?

  Engelli araç alımı şartları kişilerin sahip oldukları engel derecesine göre değişiklik göstermektedir. Engelli vatandaşlar binek otomobil, kamyonet ve panelvan gibi çeşitliliğe sahip olan araçları ÖTV ödemeden alarak daha düşük maliyetlerle araç sahibi olabilmektedirler. Beş yılda bir kez bu avantajı kullanma hakkına sahip olan engelli vatandaşların bu süre içerisinde aracı satma durumları gerçekleşirse araç ÖTV tutarını maliyeye ödemeleri gerekmektedir.

  ÖTV avantajı ile engelli vatandaşların satın alabileceği araç türleri Türk Gümrük Tarife Cetveli 87.03 tarife pozisyonunda yer alan ve 1600 cm3 ve daha altında motor silindir gücüne sahip olan;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Pick-up
  • Binek otomobil
  • Panelvan
  • Arazi taşıtları
  • Steyşın vagon araçlar
  • ATV araçları ve
  • 2800 cm3 ve altında motor silindir hacmine sahip Panelvan kamyonet pick-up (87.04 pozisyonda yer alan) araçlar olmaktadır.

  Belirtilen araçları %90 ve üzerinde engellilik durumu olan vatandaşlar beş yılda bir olmak üzere ilk alımlarında ÖTV ödemesi yapmamaktadırlar. ÖTV’ siz araç alımlarında bu istisnadan yararlanan vatandaşlarda aranmayan şartlar şunlardır;

  • İşitme kaybı, görme, konuşma ya da ortopedik engelli vatandaşlar, zihinsel engelli vatandaşlar ve böbrek rahatsızlığı olan vatandaşlar ayrıcalıksız olarak bu haktan yararlanırlar.
  • Engelli vatandaşın alacağı aracı kendi kullanması gibi bir şart söz konusu değildir.
  • Araç üzerinde mekanik değişiklik ve tadilat yapılamaz şartı aranmamaktadır.

  %90 engellik durumunun altında engel sahibi olan vatandaşlar bizzat kendileri kullanmak için belirtilen araçların ilk alımlarında ÖTV ödememektedirler. Manüel vitesli araçları kendilerine uygun tertibata çeviren engelli vatandaşlar vergi avantajlarından yararlanabilirler. Ayrıca otomatik vitesli araçlar engellinin kullanımına uygun ise otomatik vites araçların özel tertibatlı araç sınıfına girmeleri nedeni ile ilk alımlarda ÖTV ödemeden otomatik vites araç satın alabilirler.

  Beş yıllık süre içerisinde bir defaya mahsus verilen bu haktan yararlanmak için gerekli olan engelli vatandaşın H sınıfı sürüce belgesine sahip olmasıdır. Ayrıca özel tertibatsa ilişkin olan kod numaralarını içeren sürürcü belgelerinin koşulları da dikkate alınması gerekmektedir.

  2019 Araç Alımlarında Engelli ÖTV İndirim Hesaplaması

  ÖTV engelli indirimlerinde 2019 taban fiyat uygulamalarında satın alınacak araç fiyatının tüm vergiler dahil olacak şekilde 247 bin TL’yi aşmaması gerekmektedir. Normal şartlarda araç brüt fiyat hesaplamaları;

  Ham fiyat+ÖTV+KDV olacak şekilde yapılmaktadır. Bu fiyat toplamının engelli araç indirimi hesaplama işlemlerinde özel tüketim vergisinin ham fiyata uygulamasından sonra ham fiyat ile birlikte ÖTV uygulanmış olan fiyat toplanmaktadır. Toplama işleminden sonra ise aracın KDV tutarı hesaplanmaktadır. Böylece bir araç için alınan özel tüketim vergisine tekrar vergi uygulaması yapılmamaktadır. ÖTV oranındaki yükseklik ve üzerine tekrar uygulanan KDV oranları satın alınan aracın fiyatının yüksek olmasına neden olan önemli etkiler olmaktadır. Örneğin;

  Ham maddesi 100 TL olan bir araca uygulanan %50 ÖTV sonucunda:

  • 100 bin TL araç ham maddesi + %50 ÖTV uygulaması = 150 bin TL aracın ÖTV’li fiyatı olmaktadır.
  • 150 bin TL olan araca %18 KDV tutarı 27 bin TL olmaktadır.
  • 150 bin ÖTV li fiyat + 27 bin %18 KDV = 177 bin TL aracın vergi uygulanmış olan son tutarı olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Bu hesaplamaya göre araç vergilerine ödenen toplam tutar 77 bin TL olmaktadır.

  Aracın ÖTV’ siz olarak alınması durumunda toplam kar oranı 77 bin TL olmaktadır. Engelli vatandaşların ÖTV sini ödemeden aldıkları belirtilen özellikli araçtaki kar oranları 59 bin TL olmaktadır. Bunun nedeni ise ÖTV’nin KDV’sinin ödenmemesinden kaynaklanmaktadır.

  Engelli Araç Alırken Ödenmeyen Vergiler Nelerdir?

  Engelli araç fiyat listesi bayiler tarafından yapılan kampanyalara göre değişiklikler göstermektedir. Engelli vatandaşların araç alımlarında Özel Tüketim vergisi alınmamakta sadece KDV oranı ödenmektedir. Birçok kişi tarafından araç alımlarında uygulanan ÖTV indirimleri bilinmekle birlikte motorlu taşıt vergisinden muaf olunduğu bilinmemektedir. Araç alımı yapan engelli vatandaşlar bu hususa dikkat ederek Vergi Dairelerine başvuruda bulunmak sureti ile Motorlu taşıt Vergisi ödemesi yapmazlar Araç alımlarında engelli vatandaşların ÖTV ödemesi indiriminden yararlanılabilecek araç tarife pozisyonları;

  • 87.03 tarife pozisyonu
  • 87.04 tarife pozisyonu
  • 87.11 tarife pozisyonuna sahip olan araçlardır.

  Araç alımlarındaki ÖTV indirim oranları araçların sahip oldukları fiyat aralıklarına göre %45 ile %60 oran aralıklarında uygulanabilir. Motosiklet alımlarında ise belirtilen indirim oranları %22 ve %37 olabilmektedir.

  Engelli vatandaşlar araç alımlarında bankalara başvuruda bulunarak kredi kullanımı yapabilirler. Bankalar tarafından verilen kredilerde herkese tanınan faiz oranları ve kredi şartları engelli vatandaşlar içinde aynı şekilde uygulanmaktadır. Banka kredi kullanımlarında araç alımında bulunacak engelli vatandaşlara uygulanan özel faiz oranı ya da özel şartlar gibi durumlar söz konusu değildir.

  ÖTV İndiriminden Yararlanılan Araç Sayısı ve Yararlanma Süreleri

  Engelli vatandaşlara sağlanan ÖTV’den muaf araç alımı engelli vatandaş tarafından her beş yılda bir tek bir araç için geçerli olmaktadır. Satın aldığı araç istisna kapsamı dâhilinde olan engelli vatandaş aracı satın aldığı tarihten itibaren geçecek 5 yıllık süre içerisinde aynı ya da farklı kategoride 2. bir araç almak isterse ÖTV siz araç alımından yararlanamaz. Ayrıca istisna uygulanarak alınmış olan bir aracın 5 yıl dolmadan ÖTV si ödenerek satılması ya da devir edilmesi durumunda yeniden istisna hakkı bulunmamakta ve bu haktan yararlanarak araç sahibi olması mümkün olmamaktadır.

  ÖTV Muafiyetli Araçların Satılması

  Sağlık raporlarına göre tertibat takılmak sureti ile kullanılmak için ithal edilen özel araçlar gümrük müdürlüğünün izni olmadan satılamamaktadır. Özel tertibat takılmış ithal edilmeyen özel araçların ise ÖTV indirimini geri ödenmesi sureti ile 5 yıl dolmadan satılması mümkün olmaktadır. Sağlık raporuna göre %90 engel sahibi vatandaşların ithal ettikleri araçların 5 yıl dolmadan satışları ÖTV indirimlerinin ödenmesi ile mümkün olmaktadır.

  Araç Hesaplama Örnekleri

  Motor gücü 1.6’a kadar olan araçlar için geçerli hesaplamalar ;

  Satış Bedeli 195.000 TL Olan Araç Hesaplaması

  • Aracın Vergisiz Bedeli : 110.169 TL
  • ÖTV Oranı : %50
  • ÖTV Tutarı : 55.085 TL
  • KDV Oranı : %18
  • KDV Tutarı : 29.746 TL
  • Vergilerin Toplamı : 84.831 TL

  Satış Bedeli 150.000 TL Olan Araç Hesaplaması

  • Aracın Vergisiz Bedeli : 84.746 TL
  • ÖTV Oranı : %50
  • ÖTV Tutarı : 42.373 TL
  • KDV Oranı : %18
  • KDV Tutarı : 22.881 TL
  • Vergilerin Toplamı : 62.254 TL

  Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır ?

  Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

  Engelli Emekli Maaşı Hesaplama  tıkla sorunu sor

  2019 Engelli Araç Hesaplama ÖTV İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Kenan tayfun yılmaz dedi ki:

   Eşimin doğuştan sol kalça çıkıklığı ve 5 cm kısalık var araç alabiliyormuyuz?

  2. Fatih dedi ki:

   2019 yılında araç alımı 247.400 tl herşey dahil di 2020 tahmini %. Kaç artış olur. Detaylı bilgi vermenizi istiyorum minimum. Maximus’um ne olabilir. 2019 da. % 23.70 İdi . Her kesimden merak edilen soru bu ne kadar olur . Cevaplarsanız çok seviniriz tesekkürler

  3. İlhan Atay dedi ki:

   %80 Sağlık raporlu Kronik Atipik Psikoz hastasıyım Malül emekliyim Bu Raporum ile engelli indiriminden faydalanabilirmiyim Araç alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ötv muafiyetli araç alımı için en az % 90 engel istenmektedir.

  4. barış dedi ki:

   bazı sitelerde araçın net satış fiyatının 124000 tl geçince %60 ötv indirimi olacağı yazıyor ve hesaplıyor. bazı sitelerde de ötv oranı %50 olarak veriliyor. bayi fiyatı 210000 tl olan bir araça iki ayrı sitenin verdiği oran 131000 (%60) ve 140400 (%50) biz bu hesaplamaların hangisini baz almamız gerekiyor.

  5. Serdar dedi ki:

   Merhabalar ÖTV indirimli özel tertibatsız aracımızı satarken 5 yıl dolmadan ÖTV hesaplaması araç alınırken ki fiyat üzerinden mi hesaplanır yoksa güncel fiyat üzerinden mi hesaplanır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aracın ilk alımında ödenmeyen ötv hesaplanarak alınır.

  6. Semra Başar dedi ki:

   Ortopedik engelliyim ehliyetimi aldım, Fort Fiyasta Titanyum almak istiyorum benim ödemem gereken rakkam nedir ACABA? Engel oranım % 80

  7. Semra Başar dedi ki:

   Fort Fiyata Titanyum eksik yazmışım, beim ödeyeceğim rakkam nedir ACABA?
   Araç fiatları uçmuş …

  8. Mehmet Şerif dedi ki:

   Doğrudan yurtdışından satın alınacak engelli aracında; 1)Mevzuatta Gümrük Vergilerinden muaftır deniliyor.ÖTV ve MTV’nin yanı sıra KDV’den de muafmıdır.(Çünkü KDV de gümrük vergisine dahil) 2)247.400₺ sınırı doğrudan yurtdışından getirilecek/satın alınacak araçlarda da geçerlimidir?(Ben mevzuatta böyle bir limit görmedim)…. Saygılar…

  9. zeynep dedi ki:

   merhaba;
   ben 94 yılında meme ca teshısı kondu göğsüm ve lenflerım alındı. 2006da kemık metastastan ısın aldım. 2016da metastasım kemıkte tum vücuda sardı. gecen sene 2 defa metastasa bağlı femur kırıklarım oldu. atom kullandım şimdi kemoterapı görüyorum. bu arada nefrolojık böbrek rahatsızlığım oldu. kanser nedeniyle ciğerlerimdan sürekli su alınıyor. kemoterapim devam ediyor ve radyoterapiye ışına başlayacağız. %80 raporum var tekrar başvurmak ıstıyorum. %90 veya uzerınde alabılırmıyım?

  10. Ergun kara dedi ki:

   Merhaba yurt disindan getirebiliyormuyoz evet se imdirimler uygulaniyormu ayni sekilde araba degeri 30000 euro kdv dahil

  11. nuran dedi ki:

   merhaba;
   ben 94 yılında meme ca teshısı kondu göğsüm ve lenflerım alındı. 2006da kemık metastastan ısın aldım. 2016da metastasım kemıkte tum vücuda sardı. gecen sene 2 defa metastasa bağlı femur kırıklarım oldu. atom kullandım şimdi kemoterapı görüyorum. bu arada nefrolojık böbrek rahatsızlığım oldu. kanser nedeniyle ciğerlerimdan sürekli su alınıyor. kemoterapim devam ediyor ve radyoterapiye ışına başlayacağız. %80 raporum var tekrar başvurmak ıstıyorum. %90 veya uzerınde alabılırmıyım?

  12. TEVFİK ORUÇ dedi ki:

   %15 RAPORUM VAR SOL EL 2 PARMAK KAYIP BUNUNLA ÖTV İNDİRİMİ OLUYORMU

  13. sevilay dedi ki:

   Merhaba
   Babaannemin %68 ortopedik ve gözden engelli raporu var araba indiriminden yararlana biliyor muyuz ? yararlanırsak eger arabayı babaannem dışında kullanabilen oluyor mu?

  14. zeynep dedi ki:

   merhaba;
   ben 94 yılında meme ca teshısı kondu göğsüm ve lenflerım alındı. 2006da kemık metastastan ısın aldım. 2016da metastasım kemıkte tum vücuda sardı. gecen sene 2 defa metastasa bağlı femur kırıklarım oldu. atom kullandım şimdi kemoterapı görüyorum. bu arada nefrolojık böbrek rahatsızlığım oldu. kanser nedeniyle ciğerlerimdan sürekli su alınıyor. kemoterapim devam ediyor ve radyoterapiye ışına başlayacağız. %80 raporum var tekrar başvurmak ıstıyorum. %90 veya uzerınde alabılırmıyım?

   1. zeynep dedi ki:

    otv den yararlanmak ıstıyorum. araç almak için

  15. emre dedi ki:

   alacağım aracın anahtar teslim fiyatı mı 247.400 tl geçmemeli yoksa ötv falan dahil fiyatı en yüksek 247 bin mi olmalı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    anahtar teslim fiyatı bu rakamı geçmemelidir.

  16. hicran cuce dedi ki:

   kalbim degisti raporumda %87 yazmakta ,ötv indiriminden faydalanabilirmiyim..

  17. Beir Çakar dedi ki:

   %91 sağlık raporum var. Ford Focus 2019 almak istiyorum. ne kadar mal olur .

  18. Mustafa toprak dedi ki:

   Benim 25.yasinda engelli oğlum var, ve yeni rapor aldim 90% engelli diye. Ben oğlumun adına ötv indrimli araba alabilirmiyim(kağıt üzerinde varisi değil um henüz).

  19. Tuncay AKGÜN dedi ki:

   Engelli araç indirimi almak için aracın toplam bedeli 247 bin TL yi aşmaması gerektiği söyleniyor. Bu bedel; ithal edilen bir aracın(ithal fatura bedeli) ham bedeli üzerine eklenecek ÖTV ve KDV toplamı sonucu mu hesaplanacak? Yoksa müşteriye fatura edilen bedel üzerinden mi hesaplanacak?Örneğin: Türkiye’ye giriş bedeli 129Bin TL olan bir aracın, engelli bireye karı üzerine konarak KDV dahil 165 Bin TL’ye ÖTV muafiyetli satılabilir mi??

  20. Barış SARIOĞLU dedi ki:

   1 – %90 üzeri engelli raporu ile ÖTV muafiyetli sıfır olarak alınmış bir araç, yine %90 üzeri engelli raporu olan ÖTV muafiyet hakkına sahip bir kişiye 2. el olarak satılmasında bir mahsur var mıdır, izlenmesi gereken yol nedir?

   2 – Engelli raporuna sahip kişi adına kayıtlı aracı damadı olarak ben kullanabilir miyim?

   3 – 2017 yılında alınmış ÖTV muafiyetli bir aracı 2. el olarak satın alacağım. Benimde %94 oranında raporum var. 2017 yılında sıfır olarak alınmış bu aracı 2022 de (yani aracın ilk satın alınmasından 5 yıl sonra) ÖTV muafiyeti olmayan birine normal olarak satabilir miyim? Yoksa normal satabilmek için 2024 e kadar mı beklemeliyim?

  21. Selcuk dedi ki:

   Iyi gunler %92 engelli abim.adina arac aldik ve 5 sene doldu ikinco araci dusunuyoruz ne kadarlik fiyatta araba alirsak %60 ötv indirimi oluyor

  22. Birol ESEN dedi ki:

   slm babam adına araç alacagım fakat araç babamın üzerinde olacagından vefatı halinde mirasçılarına kalacak olması sebebiyle aracı almadan önce diğer 2 mirasçısından noter kanalı ile ne gibi bir yazı veya belge almalıyım ki ilerde babamın vefatında sorun yaşamayayım

  23. Mehmet dedi ki:

   Özürlü durumu % 90 üzerinde olan bir raporla 180.000 tl fiyatı olan bir aracı alırsam, toplamda ne kadar indirim olur.( fiyat kaça duser)

  24. FATMA dedi ki:

   %40 raporum var.Ötv indirimli araba aldım ama 5 yıl gecmeden Ötv sini ödeyerek sattım.Tekrardan indirimli araba alma hakkım oluyormu?Teşekkürler

  25. Burak hopurcuoğlu dedi ki:

   %45 sağlık raporum var ve yüzde kaçlık indirimle engelli araç alabilirim

  26. Atay Kurt dedi ki:

   babamın adına özürlü araç var ancak babam ölünce varislerden birinin banka borcundan dolayı icrası var araca icra el kormu

  27. mustafa aşık dedi ki:

   % 95 zihinsel raporlu kaynanama bakıyorum bu raporla ben damadı olarak bakımı üstlendim damadı olarak kendi adıma ötv. den muaf araç alabilirmiyim

   1. Harun cihat dedi ki:

    Kendi adıniza alamazsiniz. Kayinvalidenizin adına alabilirsiniz. Ama vekaleten %95engelli olduğundan siz kullanabilisiniz. Ama vefatı durumunda aracın ortak mal olma ihtimali var. O yuzden aracı vefat durumu olursa diye vefatımda araç damadına kalacaktır diye bir yazı alabilirsiniz.tabi bunu ailedekilerlede konuşarak ve imzalarını alarak yapın. Yoksa %90 ve üstü engellilere bu biraz sıkınti olabiliyor. Mesela araç annemindi ama damadım bir oyunla aracı üzerin e yaptırmış, imza almış diyebilirler. %95 engelli oldugundan akli dengesi yerinde degil deme haklari doğabilir.

  Sorunuzu Yazın