• Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır ?

  Engelli raporu ile araba nasıl alınır Türkiye Cumhuriyeti’nin engelli vatandaşlarının hayatını kolaylaştırmak amacıyla gerçekleştirdiği uygulamalardan biridir. Engelli raporunu kullanarak gerekli şartları yerine getiren engelli vatandaşlar, vergi indirimlerinden yararlanarak binek otomobilleri, panelvanları, motosikletleri ve kamyonetleri liste fiyatlarının altında satın alabilmektedirler.


  Gerekli şartları sağlayan engelli vatandaşların bu ayrıcalıktan yararlanabilmesi için dikkat edilen husus engel sebebi değil engelin yüzdesi. ÖTV ve KDV indirimiyle araç satın almak isteyen engelli vatandaşların bu araçları kendilerinin kullanması gerekliliği gibi bir şartsa söz konusu değil. Ancak bu bahsedilen durumlarda da bazı istisnalar bulunmaktadır. ÖTV indiriminden yararlanarak araç almak isteyen engelli vatandaşların bu koşulları istisnaları dikkatle inceleyerek istenilen şartları yerine getiriyor olduklarından emin olmaları gerekmektedir.

  Engelli Raporuyla Alınan Araçların Fiyatlarındaki Değişim

  Engelli araç fiyatları alınmak istenen araçların Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde listelenen fiyatlardan daha düşük olmaktadır. Bunun sebebi engelli vatandaşlara, engel seviyeleri göz önünde bulundurularak uygulanan ÖTV ve KDV indirimidir. Engelli vatandaş araç satın alırken yalnızca vergi indirimi uygulanmakta, başka herhangi bir indirim sağlanmamaktadır. Bu sebeple her yıl belirlenen veya ihtiyaç duyulduğunda yapılan ÖTV ve KDV zamlarına göre bu fiyatlar değişmektedir. Ayrıntılı bilgi edinmek için vergi miktarları ve engelli vatandaşların yararlanabilecekleri vergi indirimlerine göz atılarak bu konuda bilgi edinilebilir.

  Engelli araç indirimi yüzde kaç?” sorusu vergi indirimleri hesaplanarak cevaplandırılabilir. Araç satın alırken Türkiye Cumhuriyeti bu araca %18 oranında bir KDV uygulamaktadır. Ancak engelli vatandaşlar vergi indiriminden yararlanmayı talep ettiklerinde uygulanacak KDV miktarı %15’e kadar düşer. Böylece engelli raporuyla araç satın alacak olan vatandaşlar için %3’lük bir Katma Değer Vergisi İndirimi uygulanmış olur.

  Araç satın alırken ödenmesi gereken Özel Tüketim Vergisi, liste fiyatının %45’idir. Engelli raporuyla araç satın almak isteyen vatandaşlar için bu vergi liste fiyatının %26’sı şeklinde hesaplanır. Böylece araç sahibi olmak isteyen engelli vatandaşlar için neredeyse %50 oranında bir ÖTV indirimi uygulanmış olur.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Yukarıda bahsedilen oranlar aracın satın alındığı bayide veya araç satın almak isteyen engelli vatandaşın engeline ve satın almak istediği araca ve yıla göre farklılık gösterebilmektedir.

  Engelli Raporuyla Araç Satın Alırken Hangi Şartlar Yerine Getirilmelidir?

  Engelli araba alma şartları 2018 yılı itibariyle güncellenmektedir ancak önceki yıllarda geçerli olan pek çok kural hala değişmemişlerdir. Bu şartlar şunlardır:

  • Engelli vatandaşlar engelli raporuyla yalnız 0 km araç satın alırken vergi indiriminden yararlanabilmektedirler.
  • Engelli raporuyla araç satın alınmak istendiği takdirde, motor gücü 1.4’ten fazla olan araçlarda vergi indirimi uygulanmaz.
  • Ayrıca, vergi indirimiyle araç sahibi olan engelli vatandaşlar satın aldıkları araçları 5 yıl boyunca satamazlar. Araç sahibi yine de aracı satmaya karar verirse, muaf olarak belirlenen ÖTV tekrar hesaplanarak araç sahibinden tahsil edildikten sonra aracı satmasına izin verilir.
  • Engelli vatandaş ÖTV indirimiyle satın aldığı aracını yine engelli şartlarını yerine getirmekte olan bir başka vatandaşa satmak isterse, aracı satın aldıktan en erken 3 yıl sonra bu işlem gerçekleştirilebilir.
  • Engelli raporuyla araç satın almak isteyen vatandaşların son 5 yıl içinde araç satın almamış olmaları gerekmektedir. Engelli raporu kullanılarak vergi indiriminden yalnızca 5 yılda bir kez faydalanılabilinmektedir.
  • Engelli raporuyla araç satın alan vatandaşların, satın aldıkları aracı kendilerinin, üçüncü dereceye kadar akrabalarının veya özel şoförlerinin kullanmaları gerekmektedir. Belirtilen kimselerden başkalarının engelli raporuyla satın alının aracı kullanmaları uygun değildir.
  • Satın aldıkları aracı kendileri kullanmak isteyen engelli vatandaşların, aracı kullanabilmeleri için gerekli ekipmanların sağlanmış ve kullanım açısından herhangi bir güvenlik problemi olmadığını kanıtlamaları gerekmektedir.
  • Eğer engelli vatandaşa satın alacağı aracı kendi kullanacaksa B sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir. Ancak, gerekli durumlarda vergi indirimiyle araç satın alacak olan vatandaşlardan H sınıfı ehliyet de talep edilebilmektedir.

  Engelli Raporuyla Araç Satın Alımında Engelli Raporunun Yüzdeleri

  Araba almak için özürlü raporu kaç olmalı?” engelli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur. Engelli vatandaşların araç alırken ÖTV ve KDV indirimlerinden yararlanabilmeleri için en az %40 engelli raporuna sahip olmaları gerekmektedir. Ancak engelli raporu %40 olan vatandaşlarla engelli raporu %90 olan vatandaşların yararlandıkları vergi indirimi farklılık göstermektedir.

  Engelli raporunun yüzdesi, kişinin fiziksel veya ruhsal engellerinin ayrıntılı şekilde ölçülmesiyle belirlenir. Engelli kişinin kendi başına hayati fonksiyonlarını ve gerekliliklerine yerine getirip getirmediği ve dışarıya ne kadar bağımlı olduğu gibi durumlar engel yüzdesini belirlemede önem arz etmektedirler.

  Engelli vatandaşların ilgili sağlık kurumuna başvuruda bulunarak yapılacak olan gerekli incelemelerin ardından sahip oldukları engelin yüzdesi öğrenilebilir. Araç satın alırken vergi indirimi söz konusu olduğunda, vatandaşın ne tür bir engeli olduğunun bir önemi yoktur.

  Engelli Vatandaşların Engel Yüzdelerine Göre Uygulanan İndirimler

  Engel yüzdeleri %90 ve üzerinde olan vatandaşlar Özel Tüketim Vergisi ödemeden araç sahibi olabilmektedirler. Ancak satın aldıkları aracı kullanabilmek için araç üzerinde gerekli düzenlemeleri yapma yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu vatandaşların satın aldıkları aracı kullanabilmeleri için araca sedye veya tekerlekli sandalye yüklenebilirliği gibi kıstaslar önem kazanmaktadır. Aynı şekilde, yüzde 80 özürlü raporu ile araba almak isteyen engelli vatandaşlarda herhangi bir şekilde Özel Tüketim Vergisi ödemeden ve belirli bir miktar Katma Değer Vergisi indiriminden yararlanarak araç sahibi olabilmektedirler. Yüzde 60 özürlü raporu ile araba almak isteyen engelli vatandaşlar da ÖTV ver KDV indiriminden faydalanabilmektedirler, ancak söz konusu vergilerden tamamıyla muaf değillerdir.

  Engelli Vatandaşların İndirimli Araç Alabilmeleri İçin Gerekli Evraklar

  Engelli vatandaşların vergi indirimine tabi olarak araç satın alabilmeleri için yalnızca iki adet belgeye ihtiyaçları vardır. Daha önceden belirlenmiş ve bütün engel durumlarını inceleyebilecek bir sağlık kurumunun detaylı taramasından geçerek edinilen engel raporu ve aracı kullanacak olan kişinin ehliyeti. Engelli vatandaş aracı kendi kullanacaksa kendi ehliyetiyle başvuruda bulunmalıdır. Ne var ki, %90 üzerindeki engeli olan vatandaşların aracı kullanacak olan kişinin ehliyetiyle başvuruda bulunması gerekmektedir.

  Engelli Vatandaşların Araç Satın Alımında Aracın Ruhsatının Akıbet

  Vergi indiriminden yararlanarak araç satın almak isteyen engelli vatandaşların engel durumlarına göre cezai ehliyetleri bulunmayabilir veya sahip oldukları engel sebebiyle aracın sorumluluğunun bir başkasının üzerinde bulunması gerekebilir. Bu gibi durumlarda araç ruhsatının kimin ü

  zerine olabileceğine dair kesin kısıtlamalar getirilmiştir. Art niyetli kişilerin vergiden kaçmaya çalışmalarının önünün kesilmesi için getirilmiş olan bu kısıtlamalar vatandaşları korumak içindir.

  Vergi indirimiyle araç sahibi olmak isteyen engelli vatandaşların aracın ruhsatını edinmelerine ve aracı kullanmalarına izin verilen akrabaları şu şekilde sıralanmışlardır:

  • Engelli bireyin çocukları, ebeveynleri ve bu kişilerin eşleri gibi birinci derece hısımlar.
  • Engelli bireyin eşinin annesi ve eşinin babası gibi birinci derece sıhri hısımlar.
  • Engelli bireyin kardeşleri, torunları, büyük annesi ve büyük babası ve bu kişilerin eşleri gibi ikinci derece hısımlar.
  • Engelli bireyin eşinin kardeşleri, eşinin büyük annesi ve eşinin büyük babası gibi ikinci derece sıhri hısımlar.
  • Engelli bireyin yeğenleri, amcası, dayısı, halası ve teyzesi ile bu kişilerin eşleri gibi üçüncü derecek hısımlar.
  • Engelli bireyin eşinin yeğenleri, amcası dayısı, halası ve teyzesi ile bu kişilerin eşleri gibi üçüncü derece sıhri hısımlar.

  Engelli Emekli Maaşı Hesaplama

  Engelli Kartı Sorgulama

  Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Özlem dedi ki:

   Merhaba biz babam için heyete girdik,babam gırtlak kanseri boğazı delik ve mideden besleniyor,ayrıca kalbinde stent ve kalp yetmezliği var,ayaklarıda tutmuyor artık,bezli,ciğerlerde bitik durumda.Babama acaba %90 veya üzeri rapor verirlermi?

  2. Özlem dedi ki:

   Merhaba babam Konya’da oturuyor kanser hastası,ben kozıyım ve başka şehirde oturuyorum.Babama bu durumda rapor verirler zaten ama arabayı ben kullanacağım.Bir sıkıntı olurmu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 90 rapor alırsanız bakıma muhtaç olacağı için siz de kullanabilirsiniz.

  3. Türkan şeker dedi ki:

   Merhabalar eşim adına %40 epilepsi raporu ile araç satın alırsak eşimin ehliyeti elinden alınabilir mi araç kullanabiliyor nöbetinin olacağını farkedebiliyoruz

  4. Ertuğrul varıcı dedi ki:

   Umarım bu yazdıkların gerçek düşüncelerin değildir…,

  5. yasin dedi ki:

   % 90 raporlu olan babama 125 bin tl değerinde araba almak istiyoruz.

   ne kadar fiyat çıkar bize kaç bin tl indirim li olur

   1.60 motor

  6. İsmail dedi ki:

   İyi geceler benim kardeşimin engelli raporu yüzde 89 lakin h sınıfı bir ehliyet alacak pozisyonu yok araç süremez yani bizim yardımımızla yürüyor çoğunlukla bizim bu indirimden faydalanabilme olanağımız varmıdır yoksa illa %90 üstü mü olması gerekiyor şimdiden teşekkürler.

  7. Kübra Nur Tokgöz dedi ki:

   Merhaba Kolay gelsin. Benim %80 engelli raporum var engelliye
   uygun araba almak düşüncesindeyim ve 24 yaşındayım. Net bilgi, vermenizi rica ederim.
   Saygılarımla.

  8. Ayşe dedi ki:

   Merhaba,
   Benim %42 oranında engelli raporum var. Araç alabiliyormuyum ?
   alabiliyorsam ÖTV ve KDV den ne kadarlık oranda faydalanabiliyorum?

  9. Aziz kavaklı dedi ki:

   Merhaba.!
   Ben Aziz kavaklı

   Yüzde yetmiş sekiz engelli raporum var
   engelliye uygun araba düşünmekteyim
   Lütfen net bilgi verirmisiniz.
   saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni çıkacak yasa ile vergisiz hali en fazla 70.000 tl olan araçları ötv siz alma imkanınız olacak. Şu anda bir sınırlama yok.2017 yılı sonuna kadar Bütçenize uygun sıfır aracı ÖTV siz alabilirsiniz.

   2. BESTE dedi ki:

    SIFIR ARACLARDA 70.000 TL NET LAN VAR MI ACABA???
    DEVLETIMZ BUNU HESAPLARKEN ENFLASYONU DUSUNMUSMU ACABA???? NE KADAR SACMA BIR KARAR.

    HERSEYI GECTIM. ENGELLİYSEN LUKS HAYAT YAASAMAK SENIN NEYINE … NEYINE SENIN ARABA OLMAK:((((

   3. Serhat dedi ki:

    Yüzde kırk ile yüzde elli oraninda engeli olan kisiler araba alabiliyormu engelli raporu ile aylik ne kadar taksit verilir bu durumda

  10. Baris dedi ki:

   Benim yüzde yirmibes sol ayak ortopedik raporum var ehliyetimi de değiştirdim 10.02 engelli ehliyeti aldım araç alabileceğim söylenmişti ama gittiğim servislerde alabilirsin diyor vergi dairesine raporu götürüyorlar kabul edilmiyor diyorlar neyapabilirim ben

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz da ki engel oranı en az % 40 mı?

   2. Baris dedi ki:

    Hayır 40 değil yüzde 25 ortopedik engelli sol ayak problemleyim ehliyetimde 10.02 sadece otomatik vites taksi kullanabiliyorum

   3. Mahir dedi ki:

    Evet %40 raporum kardiyoloji doktorundan

   4. Murat dedi ki:

    %40 rapor la alabilirmiyiz

  Sorunuzu Yazın