• 2019 Engelli Raporu ile Araba (Araç) Nasıl Alınır?

  Engel raporu olan kişilerin araç alımlarında ÖTV indiriminden yararlanma hakkına sahip olmaktadır. Engelli vatandaşlara sağlanan indirim hakkından yararlanmak için araç alımlarında engel durumunu gösteren raporlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kişilerin engel durumunu gösteren raporlarda engel oranına göre araç alım şartları belirlenmektedir. Engelli raporlarındaki engel oranları %40 ve üzerinde bulunan kişiler araç alırken özel engelli aracını kullanmaya yetkisi olması gerekir. Bunun için H sınıfı ehliyete gereksinim bulunmaktadır. Araç kişinin engel durumuna göre uygun aksamda yaptırılması şartı ile ÖTV’den muaf olmaktadır. Satın alınan araç engelli kişinin yakını ya da profesyonel şoförü tarafından kullanılacaksa kullanacak olan kişilerin B sınıfı ehliyetleri olması gerekir. Engelli raporlarında engel sahibi kişilerin aracı kullanıp ya da kullanamayacağına ilişkin açıklamanın bulunması gerekil olmaktadır. Engelli araç sahipleri satın aldıkları araçları 5 yıl süresince kullanmak zorundadırlar. 5 yıllık süre dolmadan araçlarını satmak zorunda kalan araç sahipleri araç satışlarında ÖTV tutarını ödeyerek satış işlemini gerçekleştirirler.


  Araba Almak İçin Özürlü Raporu Kaç Olmalı

  Engelli rapor uygulamaları 2 farklı şekilde olmaktadır. Kişinin engel durumuna göre alacağı araçlarda yapılan uygulamalar şu şekildedir;

  • %40 oranında engel raporu sahiplerinin satın alacakları araçlarda engellinin kendi kullanacağı araçlar olarak sınıflandırılmaktadır.
  • %90 oranında engel raporu ile alınan araçlar ise engelli kişinin yakınlarının yararlanması için uygulanan indirimleri kapsamaktadır.

  %90 ve üzeri oranında engel sahibi raporu olan kişilerin raporlarında özel engelli aracı kullanabilir olduğu belirtilmiş ise sahip oldukları özel aksamlı araçlarını kullanabilirler. Engel durum araç kullanmaya izin vermeyen kişilerin ise 1. Dereceden başlayarak 3.dereceye kadar olan yakınlarının ÖTV siz araç alma hakkı bulunmaktadır. Bu durumda araç satın alımlarında aracı kullanacak olan kişinin bizzat bulunması gereklidir.

  Engelli Araç Alım Şartları 2019

  2019 engelli araç alım şartlarına uygunluk gösteren kişiler ÖTV indirimi ve ÖTV muafiyet hakkına sahip olarak araç satın alabilirler. Engelli kişilerin ÖTV’den muaf ya da ÖTV indirimi ile araç alması engel seviyelerinin belirlenmesi ile ortaya çıkar ve belirlenen engel seviyelerine göre araç alım şartları değişir. Engelli araç alımlarında şartlar şu şekildedir;

  • %90 üzeri engel sahibi olan kişilerin ÖTV indirimli araç almaları için engel oranını gösteren rapora ihtiyaçları vardır. Araç kullanmaya müsait olmadıkları raporda belirtilen kişilerin aracı şoförleri ya da 3.dereceye kadar yakınlarından birisi kullanabilir.
  • %90 engel haricinde ortopedik engelliler ÖTV indiriminden faydalanır.
  • Araç alımlarında trafik tescil işlemini yapılması gerekir.
  • Aracı kullanacak olan kişiye ait belgeler bulunması gerekir.
  • Engelliye ait olan araçların kullanımı başkaları tarafından yapılamaz.
  • Engelli aracı kimin kullanacağı satın alma sırasında belirlenmelidir.
  • Engelli araçları 5 yıl boyunca satılamaz.

  5 yıllım süre dolmadan aracın satışı gerçekleşirse ÖTV vergisi ödenmelidir. Aracın süre dolmadan atışı ancak ÖTV vergisi ödendikten sonra yapılabilir. Aracı satın alacak kişi de engel sahibi ise belirtilen süre 3 yıla düşürülmektedir. Araç satışlarında aracın engelli bir kişiye satılması esnasında engelli araç fiyatları 200 bin Türk Lirasının altında olduğu zaman ÖTV indirim uygulaması yapılmaktadır. 200 bin Türk Lirasının üzerinde olan araçlarda ÖTV indirim geçerliliği bulunmamaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

  Araç satın alırken istenen belgeler araçların alımları sırasında tamamlanmış olmalıdır. Engelli araç alımlarında gerekli olan evraklar şunlardır;

  • Engel oranını gösteren ve engelli kişinin araç kullanıp kullanamayacağına dair ibarenin bulunduğu ve sağlık kurulu heyeti tarafından verilen rapor istenmektedir.
  • Satın alınan aracı engel sahibi kişi kullanmayacak ise aracı kullanan kişiye ait B sınıfı ehliyet bulunması gerekir.
  • Satın alınan aracı engelli kişi kendi kullanacak ise H sınıfı ehliyet bulunması gerekir.

  90 Engelli Raporu Nasıl Alınır?

  Engelli raporu almak için gerekli belgeleri tamamlayarak başvuruda bulunulabilecek sağlık kuruluşları şunlardır;

  • Özel hastanelerin sağlık kurulları
  • Devlet hastanelerinin sağlık kurulları

  %90 engelli raporu almak için tam teşekküllü devlet hastanelerine başvurmak gerekir. Hastanelerde bulunan sağlık kurumu birimlerinden engelli raporu alınmaktadır. Rapor oranı hakkında gerekli yüzde sağlık kurulu heyeti tarafından verilmektedir.

  Engelli raporu almak için gerekli olan belgeler şunlardır;

  • Engelli raporu başvuru dilekçesi
  • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet fotoğraf (bazı sağlık kuruluşlarında daha fazla sayıda fotoğraf istenebilir).

  Engelli Raporu Alım Şartları

  Engelli raporu almak için öncelikle engelli raporu başvuru dilekçesinin doldurulması gerekir. Engelli raporu almak için gerekli olan şartlar şunlardır;

  • Kalıcı ya da geçici engel sahibi olmak gerekir. Verilen raporlar engel durumuna göre süresiz ya da süreli olarak verilmektedir.
  • Engel raporu alım şartları arasında engel sahibi kişinin T.C. vatandaşı olması bulunur.
  • Sağlık raporu engel oranının %40 ve üzerinde olması gereklidir.

  Engel raporu almak isteyen kişilere herhangi bir ücret uygulaması yapılmamaktadır. Engel raporu alımlarını hastanelerde gerçekleştiren kişiler sağlık muayenelerinden ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Engelli raporu sahibi olan kişiler ÖTV indirimi yanı sıra farklı alanlarda avantajlardan yararlanmaktadır. Engelli raporu sahiplerinin diğer avantajları şunlardır;

  • Devlet demir yolları ile seyahatlerde %20 oranında indirimden yararlanılmaktadır.
  • Türk Hava Yolları Seyahatlerinde %40 oranında indirimden yararlanılmaktadır.
  • GSM operatörlerinde özel indirimlerden yararlanılmaktadır.
  • Müze, milli park ve devlet tiyatrolarına ücretsiz giriş hakkından yararlanılmaktadır.

  Engelli Araç İndirimi

  Engelli ÖTV indirim hakkından yararlanmak için satın alınacak olan aracın sıfır model olması gerekir. Engelli araç indirimleri kişinin sahip olduğu engel durumuna bakılmaksızın verilmektedir. Engelli kişilerin araç alımlarında ÖTV indiriminden faydalanması için aracı kendilerinin kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır. Engelli kişilerin araç satın alabilecekleri yaş sınırı bulunmaktadır. ÖTV indiriminden yararlanarak araç satın alabilmek için sağlık kurulu raporuna ihtiyaç bulunmaktadır.

  Engelli Araç İndirimi Hesaplama

  Engelli araç alımı indirim hesaplamaları aracın tutarına göre uygulanmaktadır. Örneğin;

  • Normal değeri 100 bin TL olan araca uygulanan ÖTV tutuları ile birlikte araca ödenecek tutar 150 bin TL olmaktadır.
  • 150 bin TL üzerinden %18 KDV uygulanan aracın fiyatı 150 bin + 27 = 177 bin aracın KDV eklenmiş tutarı olmaktadır.
  • 177 bin TL tutar araca tüm vergilerin eklenmesi ile meydana gelen son tutarıdır.
  • Bu değer üzerinden ÖTV indirimi ile alınan engelli aracına 59 bin TL indirim uygulanmaktadır.

  Engelli Araç Alımı Hesaplama

  Engelli araç ÖTV indirimi hesaplamaları satın alınacak olan aracın tutarına ve sahip olduğu motorun gücüne göre değişiklik göstermektedir. Engelli araç alım hesaplamalarında muvaffakiyet kazanmak için %90 ve üzerinde engel raporuna sahip olunması gerekir. ÖTV indiriminden faydalanmak için ise %40 ve üzeri oranında engelli raporu sahibi olunması gerekir.

  ÖTV İndirimi Hangi Araçlar İçin Geçerli

  ÖTV muvaffakiyet ve indirimi uygulanabilen araçlar yönetmelikte belirlenmiş olan araçlardır. ÖTV indiriminin geçerli olduğu araçların özellikleri şunlardır;

  • Araç sıfır kilometre olmak zorundadır.
  • Aracın sahip olduğu motor gücü en fazla 1600 cc olmalıdır.

  Belirtilen motor gücünün üzerinde güce sahip araçlarda ve ikinci el araçlarda engel sahibi kişilere ÖTV indirimi uygulaması yapılmaz.

  Engelli Emekli Maaşı Hesaplama

  Engelli Kartı Sorgulama

  Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  2019 Engelli Raporu ile Araba (Araç) Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Emre dedi ki:

   Merhabalar,

   Benim %90 üzeri zihinsel engelli 18 yasını geçmiş bir kuzenim var. Şuan da uzerine kayıtlı bir araç var 9 sene oldu bu aracı satacak ve yerıne herhangi bir araba almayacak bundan dolayı (aracı satabilir mi satarsa parası kimin üzerine yatırılması gerekiyor (Vasisi olarak babasının mı yoksa engellinin üzerine mi yatar) .

   Parayı rahatlıkla hesaptan çekebilir mi ? En Kisa süre zarfında cevap verirseniz memnun olurum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    5 yıl süre geçtiği için aracı satabilir ve vergi doğmaz. Para kuzeninizin hesabına yatar. Ancak vasisi çakabilir.

  2. Erdem dedi ki:

   Tekrar merhaba,
   Babam hastalandıktan sonra icralık yüksek miktarda bir borcu çıktı bunu ödedim. Ötv muafiyetli aracı babamın üzerine aldıktan sonra bilmediğim başka bir ödeyemeceğim bir borç çıkarsa araca icra koyabilirler mi yoksa devletin desteğiyle alınan araçta icra koyulamaz gibi bi durum var mı?
   Bu konuda da bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim.
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın üzerine olacağı için çıkacak icralık borçlarda üzerine haciz konulabilir. Devlet sadece ÖTV muafiyeti sağlıyor.

  3. Erdem dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 65 yaşında ve %98 ağır engelli raporu var.
   Ben vasisiyim. Babama ben bakıyorum. Ötv muafiyetli araç alırsam bu araç babamın üzerine mi olacak yoksa kendi üzerime alabilir miyim?
   Cevapayabililirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Araç babanızın üzerine alınması gerekmektedir.

  4. Barış dedi ki:

   Mbr annemin %89 raporu var araç alabilir miyiz acaba
   Annem KOAH hastası

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az % 90 olması gerekiyor.

  5. gozde dedi ki:

   Merhabalar benim bebeğim yüzde 98 engel raporu var ben alabilirmiyim araba birde kredi mi çekmek gerekiyor araba almak için bankada mimliysen yinede alabiliyormuşum nasıl oluyor cevaplarsanız çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aracı peşin alamayacaksanız. Kredi çekmeniz gerekir. Bankalarda kredi notunuz düşük ise alamazsınız.

  6. Ersin dedi ki:

   Merhaba, babamda ritim bozukluğu nedeniyle ICD cihazı takıldı. Daha önce by pass ameliyatı oldu, ritim bozukluğu nedeniyle ablasyon yapıldı, kalp yetmezliği var ve akciğer kanseri teşhisi kondu. Bu durumda hangi oranda engelli raporu çıkar acaba? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    tuvalet ve banyo gibi zorunlu ihtiyaçları yapabilecek durumda ise %90 çıkmaz. % 75 80 arası bir oran çıkabilir.

  7. gürkan dedi ki:

   Merhaba %40 engel raporum var ve özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi var ötv indirimli araç alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engeliniz ortapedik ve raporunuzda bu ibare belirtilmiş ise evet ÖTv muafiyetli araç alabilirsiniz.

   2. Mikail dedi ki:

    Merhaba %40 ortopedik engelli raporum var engelli aracı alırken maliyeye giden evrakta raporumun yüzdesi düşer mi?

  8. Hamza ok dedi ki:

   Mrblar babaannemin %65 raporu var. Yakın zamanda felç geçirdi bu sebeple artık yürüyemiyor, konuşamıyor, yakın çevresini taniyamiyor, tuvalet ihtiyacını da bilemiyor. Bu şekilde % 90 rapor alabilir miyiz? Ikinci sorum rapor alındığında araç almak için herhangi bir hukuk mahkemesine muracatimiz .gerekir mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 90 rapor çıkabileceğini tahmin ediyorum. Vasi tayini istenebilir.

  9. osman dedi ki:

   merhaba , benim 2014 yılında almış olduğum sağ kol ortopedik dirsek kısıtlı % 57 engelli rapor mevcut. Fakat ÖTV muafiyeti işlettirmemiştim. b sınıf 2011 yılında aldığım ehliyetim var. Kendim için araç alabilir miyim. kod sizce ne işletirler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Muafiyetten yararlanabilmek için H sınıfı ehliyete ihtyacınız var.

  10. Ayşe dedi ki:

   Merbaha babam 27yıldır şizofren hastası ilaç kullanıyor iğne yapılıyor her ay yüzde kaçlık bi rapor verilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    %55 – 66 arası bir oran çıkabilir.

   2. Mehmet dedi ki:

    Merhaba kardeşimin raporu %99 kendini hiçbirşekilde bilmiyor konuşamıyor ve yüremiyor. Yatağa bağlı. Araç için başvurduk. Ama ordaki çalışanlar kardeşimin yazı yazabilmesi gerektiğini söyledi. (Bir kopyasını elden aldım yazmalıymış) yoksa taşıt kredisi verilmiyormuş. Bu konuda bi yardımcı olabilirmisinz ? Şimdiden teşekkür ederim.

   3. Ersin dedi ki:

    Merhaba, babamda ritim bozukluğu nedeniyle ICD cihazı takıldı. Daha önce by pass ameliyatı oldu, ritim bozukluğu nedeniyle ablasyon yapıldı, kalp yetmezliği var ve akciğer kanseri teşhisi kondu. Bu durumda hangi oranda engelli raporu çıkar acaba? Teşekkürler

  11. BÜŞRA AKKAŞ dedi ki:

   DEĞERLİ DANIŞMAN MERHABA; BENİM BABAMIN BABAANNESİ 97 YAŞINDA FAKAT ALZHHEIMER %94 RAPOR AĞIR ENGELLİ YATALAK HASTAMIZ. BENİM ANNEM MAHKEME KARARI İLE VASİ SEÇİLDİ.

   SORUMUZ ŞU ;

   BU ARAÇ KİMİN ÜSTÜNE OLUYOR.

   ANNEM İMZA YETKİLİ
   BEN EVLİYİM ARAÇI BEN FİNANSE EDECEĞİM.
   FAKAT EŞİM KULLANABİLİR Mİ ? 3. DERECE AKRABA ŞOFÖR BURADA NASIL YOL İZLEMELİYİZ.
   EŞİMİ ŞOFÖR OLARAK KAYDETTİREBİLİR MİYİM . YADA BENİ ?

   ARACI BEN KULLANABİLİR MİYİM ? EHLİYET GEREKİR Mİ

   EŞİMİN B SINIF EHLİYETİ VAR EŞİM KULLANABİLİR Mİ?

   POLİS ÇEVİRMESİNDE BİZE SIKINTI ÇIKAR MI ? ANNEMİN EHLİYETİ YOK ALABİLİR Mİ ?

   CEVAP YAZARSANIZ SEVİNİRİZ.

   1. Hüseyin dedi ki:

    Merhaba benim % 40 engelli raporum var 2014 yılında aldım rapor aldıktan sonra bir kaç ameliyat oldum kolostomi açıldı ve makat bölgesine yama yapıldı sonrasında malülen emekli oldum ve araç almak istiyorum bende faydalana bilir miyim engelli kadrosundan

   2. ERCAN güneş dedi ki:

    Merhaba benim abim %80 raporu vararac almak için yeterlimi acaba psikolojik rahatsızlığı var ötve ve vergi indiriminden yararlanma bilirmi

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ÖTV muafiyeti için ortopedik rahatsızlık yok ise % 90 oran şart.

  12. temel dedi ki:

   merhaba .ablam dilsiz ve sağır. herhangi bi öğrenim belgesi yok. % 57
   raporu var. biz bu hizmetten yararlanabilirmiyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    UZUV eksikliği veya kısalığı olmayan engellilerin engel oranının %90 olması şartı mevcut.

  13. Cemal dedi ki:

   Merhaba kalpten %50 raporum var arac alabilirmiyim veya ötv indiriminden yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ÖTV siz araç alabilmek için en az % 90 engel oranını bulmak gerekiyor.

  14. ilhami dedi ki:

   sayın yetkili,
   üçüncü kez yazıyorum, dilerim yanıt alabilirim.
   1. Babam yüksekten düşmeye bağlı olarak omurilik zedelenmesi sonucu kısmi felç geçirdi. şuan tek bastonla yürümektedir. Uzun yürüyüşler yapamamaktadır. Ayrıca raporlu Yüksek tansiyon ilacı kullanmakta ve yine raporlu prostat ilacı kullanmaktadır.
   2. Annemde ritim bozukluğuna bağlı kalp pili takılı, Raporlu Yüksek tansiyon ve kalp ilaçları kullanmakta, Eklem romatizması var.
   sizlerden ricam rapor % kaç olur.
   teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere % 80 civarı bir oran çıkar. Bastonla da olsa kendi başına yürüyor ise % 90 a ulaşmaz.

  15. MURAT dedi ki:

   Babama Alzeimer teşhisi konuldu.Engelli aracı alabilirmiyiz.% kaç sağlık raporu olması lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İleri derece Alzeimer ise % 90 rapor alabilir. Bu raporla da engelli aracı alabilirsiniz.

  16. Erkan dedi ki:

   Merhabalar benim kızımın %84 ağır engelli raporu var spina bifida ve hidrosefali hastası nörojenik rahatsızlığından dolayı yuruyemiyo ve idrarını kendi yapamiyo biz bu rapor üzerinden ötv indiriminden faydalanabiliyomuyuz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ÖTV indirimi için en az % 90 engel raporlu olmak gerekiyor.

  17. Sinan dedi ki:

   Merhaba,

   Annem 62 yaşında, Bir gözü görmüyor, Diğer gözü yüzde 30 görüyor, İleri derece diyabet hastası, Hiper tansiyon hastası, Kalp hastalığı var, 30 yıldır Psikiyatri tedavisi görüyor, Bu durumda yüzde kaç rapor alınabilir.
   Bilgi rica ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 70 civarında bir raporun çıkabileceğini düşünüyoruz.

  18. Murat dedi ki:

   Merhaba benim iki cocugumda raporlari 50 50 ikisinin uzerine araba alabilirmiyim

  19. Hasan dedi ki:

   Slm benim dedemin \ yuzde 97 engelli raporu var yas 87 araba almak istiyorum benim pesinatim yok nasil aliriz 100 bin tl lik araba bize kaca mal olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu hesaplamaları ancak bayilerin finas birimlerinden veya banka araç kredi oranlarına göre bankalardan öğrenebilirsiniz.

  20. Ahmet dedi ki:

   Merhaba,

   Halam Epilepsi (Sara) hastası ilaç kullanıyor bu hastalara %90 oranında rapor verilir mi?Bu hastalarda da ÖTV den yararlanılabilmesi için yine %90 şartı mı aranır?

   Saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ilaçla dahi nöbet geçiren epilepsi hastaları ancak % 90 üzeri alabiliyor. Bu rahatsızlık için de % 90 rapor gerekiyor.

  21. Mehmet dedi ki:

   %80 üzeri engeli raporu ile araç alımında ötv ödermiyim yardımcı olurmusun

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortapedik olmayan rahatsızlıklardan kaynaklı engellerde % 90 rapor istenmektedir.

  22. FATİH dedi ki:

   MRB DEDEM TEK GÖZÜ KÖR DİĞER GÖZÜDE YÜZDE 30 GÖRÜYOR
   YÜZDE KAÇ RAPOR ALABİLİRİZ

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başka bşr rahatsızlığı yok ise % 50 den fazla oran çıkmaz.

   2. Elif dedi ki:

    Merhaba kardeşim dawnsendromu %80 raporu var yararlanabiliyomuz araç alımında

   3. Yüksel dedi ki:

    Merhaba annem kronik böbrek rahatsızlığı var doktor nefroloji de %75 verdi diğer hastalıklarıyla birlikte balthazard hesabına göre %89.63 yapıyor bunu heyette %90 na tamamlıyorlar mı ikincisi de eğer heyette %89 çıkarsa ileri zamanlar da böbrek oranı daha da ilerlerse ikinci bir hastane de hakem heyette zorluklar yaşar mıyız

  23. Mustafa dedi ki:

   Merhaba benim oğlum 8 aylık %90 üzerinde raporu var araç alabiliyoruz ama aldığımız aracı taksit yapıp aylıkmı ödücez tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer kredi kullanmanızda bir sakınca yok ise kredili de alabilirsiniz. O siszin maddi gücünüze bağlı. Burada Ötv muafaiyeti ile ilgili bir avantaj söz konusu. Bunun haricinde ödeme kolaylığı ile ilgili bir durum yok.

  24. ugur dedi ki:

   merhabalar ablam ortapedik engelli ve üzerine araç almak istyoruz b sınıfı ehliyeti var. engel oranı kaç bilmiyorum rapor çıkartmadık. rapor çıkardıktan sonra araç alabilirmiyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortopedik engelli ise alacağınız rapora göre ötv muafiyetli araç alabilmeniz mümkün

  25. YUSUF dedi ki:

   Engelli olan kişinin üzerinden araba alımı 1 tane mi oluyor yoksa 1 den fazla olabilir mi sayısı kac ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    engelli üzerine sadece 1 araç ötv siz alınabilir. ancak sattığında başka araç alabilir.

   2. Serkan kasap dedi ki:

    Merhaba anneannem 85 yaşında ve rapor yüzde 90 uzerinde. Az evvel yazinizi okurken yas sınırı aranmaktadır yazıyor, bu belkide harf hatası. Yaş sınırı varmı. Ayrıca aracı ben kullanacağım ehliyetimde E sınıfı. Bu aracı kullanmamda sorun varmı, arabayı kullanırken anneannemin arabada olması sartmı. Birde yıllık mtv lerde az ödeme oluyor mu.

   3. Adem dedi ki:

    5 yılda bir araç alınabilir, 5 yıl dolduktan sonra ikinci araç alınabilir,

  26. Hilal dedi ki:

   Merhabalar
   Babaannemin engel raporu % 70 araba alabiliyor muyuz
   Alabiliyorsak araba kimin üzerine olucak?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 90 nın altında kalan raporlarda engelli ötv muafiyetli araç alamazsınız.

   2. Adem dedi ki:

    Araç rapor sahibinin üstüne olur, % 70 raporla alınan aracı sadece baba anneniz in H sınıfı ehliyeti olması durumunda alabilirsiniz.

   3. Güven dedi ki:

    Engelli araç alımında ek karar için mahkemeye vasisinden başka birinci derecede yakınları da müracaat edebilir mi?

  27. Gülayersy dedi ki:

   Merhaba annemin yuzde 70 görme engelli raporu var.H sınıfı ehliyet alıp araç alabilirmiyiz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 90 nın altında kalan raporlarda engelli ötv muafiyetli araç alamazsınız.

  28. soner dedi ki:

   Merhaba Ananem 95 yaşında ileri dercede alzaimer ı var Mahkeme vasi olarak Annemi atadı annemin %90 engel raporu var
   araç almak istiyoruz vasi olarak araç annemin ütüne mi olur anneannemin üstüne mi olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Araç annenenizin üzerine olur. ama işlemler annenizin imzası ile yapılır.

  29. Muharrem dedi ki:

   Merhaba,
   Sol ayağımda ortopedik engelim var. Diğer engellerimle birlikte engel oranım %56.
   Sol ayağımdaki ortopedik engelimden dolayı ötv indirimli otomatik vitesli bir araç alabiliyorum diye biliyorum.

   Peki o aracı aldıktan sonra başka otomatik vitesli araçları da kullanabilir miyim? Yoksa ehliyete sadece bu arabayı kullanabilir başka araç kullanamaz diye not mu yazılıyor?

   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ayağınızda ki ortopedik engelle araba almanız mümkün. Aparatlı kullanmadığınız için diğer arabaları kullanmanızda bir sakınca olmayacaktır.

  30. Kadir dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin babamın %49 işitme engel raporu mevcuttur bu sebeple araç alışı gerçekleştire bilirmiyiz?. Kolay gelsin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortopedik engelliler hariç en az % 90 oran istenmektedir.

   2. Şeref dedi ki:

    Merhabalar; babam kalp yetmezliği hastası kalbi %25 çalışıyor, açık kalp ameliyatı da geçirdi 20 sene önce, geçen sene de kalp pili takıldı ve başka rahatsızlıkları da var kansızlık şeker vs.. nasıl bir engel oranı verirler? Ayrıca heyete girmek geçen sene 250 tl gibi bir ücrete tabiydi, yukarıda ücret ödenmesi gerekmiyor yazılı? Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar..

  31. Meltem dedi ki:

   Merhaba ,engelli üzerinden araç alındıktan sonra, kişinin vefatı durumunda veraset anlamında işleyiş nasıl olmaktadır .araç kime kalır ,vergi indirimi iade isteniyor mu. Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engelli üzerinden araç alındıktan sonra engellinin vefatı durumunda ataç tüm varislere geçer. Bu işlem nedeni ile ÖTV tekrar tahakkuk etmez.

  32. cem oruc dedi ki:

   mrb babam sol bacaktan ortopedik engelli %34 yasi 63 fakat ehliyeti yok indirimli arac alabilir mi? tskler

  33. Murat EMELİ dedi ki:

   Annem 79 yaşında olup 2 yıl önce Açık Kalp operasyonu ile Kalp Kapağı değişim ameliyatı olmuştur. Ayrıca bel fıtığı olduğundan dolayı omuriliği eğri olarak baston yardımıyla yürümeye çalışmaktadır. Evde genellikle beli 90 derece bükük şeklinde hareket etmektedir. Yaşından dolayı bel fıtığı ameliyatı olması, riskli denilmektedir.

   Her ay hastaneye kontrole gitmesi gerektiğinden vasıtaya ihtiyaç duymaktayız.
   Araç almak için, Anneme engelli raporu alabilir miyiz?
   Rapor alma durumu varsa Ortalama yüzde kaç verirler?
   Rapor verilirse şayet, mahkemeden vasi kararı gerekir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenzin durumunda olanların rapor oranı %65 75 arasında çıkmaktadır. Dolayısıyla ötv siz araç almak için gereken % 90 engel oranına ulaşamazsınız.

  34. serhat dedi ki:

   Merhaba vergi indiriminden faydalandığım ve özür oranını gösteren % 65 raporum kalıcıdır ibaresi olan sıfır araç alabilir miyim teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer özrünüz ortapedik değil ise ötv muafiyetli araç alamazsınız.

  35. orhan akgüney dedi ki:

   %97 engelli raporu var . 2 yılda bir rapor yenilenecekmi, yoksa 5 yıl boyunca geçerlimi. (yaş doksan)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzda süreli ve süresiz olarak belirtilmiştir.

  36. Ali GÜN dedi ki:

   Merhaba.
   ÖTV indiriminden yararlanılabilmesi için alınacak raporun en az %40 olması mı gerekli? Yoksa, bu oran sağlanamıyorsa ÖTV oranında indirim mi var?
   Kolay gelsin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortyapedik rahatsızlık var ise % 40 yeterli. Yok ise % 9 engel şartı mevcut

  37. Mehmet dedi ki:

   Selam %95 raporum var ama nakit sıkıntım var araç parasını diyelim 90 bin tutu 45 versem kalan 45 bin taksit yapabiliyormuyuz bilgi verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Otomotiv bayilerinin anlaşmalaı kredi firmaları mevcut. Eğer kredi sicilinizde sorun yok ise kalanını kredi ile alabilirsiniz.

  38. Fatma dedi ki:

   Merhaba ananem %90 engelli. Onun üzerinden araba almak istiyoruz. Benim ehliyetim yok fakat eşimin var. Eşim ananem üzerinden araba alıp kullanabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bakıcı olarak alabilmesi mümkün.

  39. Murat dedi ki:

   Merhaba raporumuz %73 hasta tekrar heyete giricek araştırmalarımiza göre %84 rapor vericekler bunun üzerine araç alsak ÖTV indirimi nasıl olur bilgi verirmisiniz 0543 608 12 78 çok acil

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortapedik bir rahatsızlık yok ise % 90 dan aşağı raporlarda ötv muafiyetli araç alamazsınız.

   2. tolga dedi ki:

    hayırlı akşamlar annemın yüz 70 raporuvar arac alabılırmıyız saygılarımla

  40. lokman dedi ki:

   selamun alaykum benım annem seker hastası hıper tansıyon sag goz tamamıylan gormuyor kalıcı hastalık var behcet hastalıgı kalp hastalıgıvar yuzde kac rapor verılır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Göz göremem ile ilgili % 30 dihğer hastalılarla birlikte % 60 70 arası bir oran çıkacağını düşünüyoruz.

  41. Nilüfer dedi ki:

   Kardeşim 6 yaşında %40 engelli raporu var yürüme engeli var
   Annemde kanser hastası . Bizim böyle bir indirimden faydalanma durumumuz nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin alacağı oran % 90 ı bulursa alabilirsiniz.

  42. RAMAZAN dedi ki:

   150000 LİRALIK ARACIN %90 HESAPLAMASINDA NET ÖDENECEK RAKAMI HESAPLAMASINI YAZARMISINIZ

   1. ali yıldız dedi ki:

    900000 tl

  43. Bekir soğukpınarlı dedi ki:

   Babam ayzaymır %90 engelli raporunu alabilir miyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İleri seviyede ve kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda ise alabilmeniz mümkün.

  44. Hasan dedi ki:

   Merhaba, babam %81 engelli kendisine engelli indirmi ile araç aldık diyelim o aracı ben ve annem de kullanabilir miyiz?

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    1. dereceden yakın akrabanız kullanabilir.

  45. Mustafa ali Sivri dedi ki:

   Iyi günler benim babam %45 engelli raporlu otv indirimli araç alınabilir mi ayrıca kendisi araç kullanamıyor aracı bn üzerime alabiliyormuyum yardımcı olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortapedik rahatsızlıktan dolayı ise raporu evet alabilir. Kendi adına alabilir ancak siz de kullanabilirsiniz.

  46. Mehmet ERTUĞRUL dedi ki:

   Babamın %91 görem engelli tam bağımlı engelli raporu var. bu duırumda araç ruhsat sahibi babam haricinde kimler olabilir? Araç illaki babam üzerinemi tescil edilmek zorunda?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ruhsat sahibi babanız olacak ama çocukları olarak siz de kullanabileceksiniz.

   2. tuna dedi ki:

    arac ruhsat sahibi hakki babanindir. yuzde 90 ve uzeri raporu oldugu icin araba surucusu b ehliyeti olan birinci derece ve ucuncu dereceye kadar yakinlari kullana bilir.

  47. ünal dedi ki:

   %46 engelli raporum var.ötv siz araç alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bacaklar ile ilgili bir sıkıntı ve aparatla araç kullanabilme durumu var ise % 4 engel raporu ile ÖTV siz araç alabilirsiniz. Diğer raporlarda ötv muafiyeti sağlanamaz.

  48. imran dedi ki:

   yüzde 42 böbrekten sürekli raporumla araç alımında ne kadar indirim alabilirim

  49. Sanca g dedi ki:

   Sancar. KARDEŞİMİN YÜZDE40 RAPORU VAR ARABA ALABİLİRMİYİM EHLİYRTİ YOK BEN KULLANA BİLİRMİYİM

  50. Mustafa dedi ki:

   2008 yılında almış olduğum yüzde 90 raporla araç alabilirmiyim saygılar

  51. Ayşe dedi ki:

   Merhaba annemşn %80 raporu var ayak şekerden kesil di malesef %80rapor ile araba alabilirmiyim.araç indirimi %kaç olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ayak ve bacak kayıplarında ötv siz araç alma hakkınız mevcuttur.

   2. Metın dedi ki:

    Merhaba kızım 100/98 Ağrı engelli 10 yasında araç almak ıcın hangı belgelerı almamız gerekiyor bırde raporunun yenılenmesıne 5 ay var bır sorun olurmu

  52. Fatma dedi ki:

   Merhaba. Babamın %90 raporuyla araç aldık diyelim. Kendisi zonguldakta biz tekirdağda yaşıyoruz.kış ayında bizimle beraber sadece. Yazı memlekette geçiriyor. Bir sıkıntı arz edermi. Hem madden hemde Dinen.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen bir sıkıntı oluşturmaz. Dini konularda vicdanınızı dinleyin. Fikir vermek haddimiz değil.

   2. Mehmet dedi ki:

    Merhaba benim kardeşimin yüzde 70 engelli raporu var. Araç alabilir mi?

  53. Ebru dedi ki:

   Merhaba ananemin %94 özürlü raporu var aracı almak istesek kimin üzerine oluyor ve ben torunu olarak alabiliyormuyum.çok teşekkürler simdiden

  54. ali dedi ki:

   slm benim adıma engelli raporuyla araba alacak dayı oglu ama ben adanada oturuyorum dayı ogluda malatyada bir sorun olurrmu acıklarsanız sevi nirim

  55. Hakan Kumru dedi ki:

   %55 Raporum var ayrıca kas hastasıyım doktorumla görüştüm %35 enaz güç kaybın var dedi raporuma eklersem bu oranıda indirimden faydalana biliryim bilgilendirirseniz sevinirim…

  56. Sevim dedi ki:

   Merhaba bizim engeli raporumuz %81 araba almak istiyoruz bunu için bılgolendırırsenz sevınırım engeli Ablam

  57. Mustafa dedi ki:

   Ben böbrek nakilli hastayım yüzde 70 raporm var araba alabilirmiyim bu haktan faydalanabiliyor muyum teşekkürler

  58. Melek dedi ki:

   Merhaba….Benım ablam %92 engelli raporuda var biz araba almak istiyoruz buna devlet bi yardımda bulunabilirmi? 70.000 liarlık bi araya 35.000 devlet katkısı oluyor dediler ne kadar doğru ?

  59. nuri çoma dedi ki:

   merhabalar

   %53 diyabet,kalp ve tek gözde görme kaybına dayanıklı engelli raporum var araç alımında hangi vergi indiriminden ne kadar yararlanabilirim?Konuyla ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  60. Elif gnc dedi ki:

   Mrb 2013 yılında sağ üst löp tan akciğer kitle ameliyatı oldum ve üst löp alındı akabinde radyoterapi gördüm 1 yıl sonra nuks oldu ve karaciğer dalak yayilma yaptı ve kemoterapi gördüm suanda hala onkoloji ilaçları kullanıyorum ve %80 engel ağır engelli sürekli raporum var ama heyet akciğer organ kaybimi rapora eklemiyor eklenmesi gerekmez mi ve yıllar önce sol yumurtalık dan ameliyat oldum ve sol yumurtaligim yok bu rahatsızlık da engel oranına eklenir mi.

  61. Özlem dedi ki:

   Merhaba biz babam için heyete girdik,babam gırtlak kanseri boğazı delik ve mideden besleniyor,ayrıca kalbinde stent ve kalp yetmezliği var,ayaklarıda tutmuyor artık,bezli,ciğerlerde bitik durumda.Babama acaba %90 veya üzeri rapor verirlermi?

  62. Özlem dedi ki:

   Merhaba babam Konya’da oturuyor kanser hastası,ben kozıyım ve başka şehirde oturuyorum.Babama bu durumda rapor verirler zaten ama arabayı ben kullanacağım.Bir sıkıntı olurmu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 90 rapor alırsanız bakıma muhtaç olacağı için siz de kullanabilirsiniz.

   2. İsmail / Bandırma dedi ki:

    Eşim 2010 yılında over kisti ameliyatı , patalojide kanser tümörü bulununca iki ay sonrada histeraktomi (rahim) ameliyatı oldu , 2017 de metastatik meme kanseri teşhisi kondu , ilk 4 kür , ikinci 12 kür kemoterapi den sonra meme ameliyatı oldu , ardından 12 kür kemiğe , 33 kür memeye radyoterapi aldı , şu anda da ömür boyu koruyucu tedavisi devam ediyor , eşimin engelli raporu alması mümkünüdür alırsada yüzde kaç oranında olabilir ?
    Kanser hastası olduğu için toplu taşıma yerine özel araç kullanmaktayız tedavi ve kontrol ulaşımı için
    Saygılarımla

  63. Türkan şeker dedi ki:

   Merhabalar eşim adına %40 epilepsi raporu ile araç satın alırsak eşimin ehliyeti elinden alınabilir mi araç kullanabiliyor nöbetinin olacağını farkedebiliyoruz

  64. Ertuğrul varıcı dedi ki:

   Umarım bu yazdıkların gerçek düşüncelerin değildir…,

  65. yasin dedi ki:

   % 90 raporlu olan babama 125 bin tl değerinde araba almak istiyoruz.

   ne kadar fiyat çıkar bize kaç bin tl indirim li olur

   1.60 motor

  66. İsmail dedi ki:

   İyi geceler benim kardeşimin engelli raporu yüzde 89 lakin h sınıfı bir ehliyet alacak pozisyonu yok araç süremez yani bizim yardımımızla yürüyor çoğunlukla bizim bu indirimden faydalanabilme olanağımız varmıdır yoksa illa %90 üstü mü olması gerekiyor şimdiden teşekkürler.

  67. Kübra Nur Tokgöz dedi ki:

   Merhaba Kolay gelsin. Benim %80 engelli raporum var engelliye
   uygun araba almak düşüncesindeyim ve 24 yaşındayım. Net bilgi, vermenizi rica ederim.
   Saygılarımla.

   1. Cemal dedi ki:

    Meraba bende %70 engelil raporum var bir kolumu kullanamıyorum birde ALS hastasıyım bende araç alabilirmiyim

  68. Ayşe dedi ki:

   Merhaba,
   Benim %42 oranında engelli raporum var. Araç alabiliyormuyum ?
   alabiliyorsam ÖTV ve KDV den ne kadarlık oranda faydalanabiliyorum?

  69. Aziz kavaklı dedi ki:

   Merhaba.!
   Ben Aziz kavaklı

   Yüzde yetmiş sekiz engelli raporum var
   engelliye uygun araba düşünmekteyim
   Lütfen net bilgi verirmisiniz.
   saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni çıkacak yasa ile vergisiz hali en fazla 70.000 tl olan araçları ötv siz alma imkanınız olacak. Şu anda bir sınırlama yok.2017 yılı sonuna kadar Bütçenize uygun sıfır aracı ÖTV siz alabilirsiniz.

   2. BESTE dedi ki:

    SIFIR ARACLARDA 70.000 TL NET LAN VAR MI ACABA???
    DEVLETIMZ BUNU HESAPLARKEN ENFLASYONU DUSUNMUSMU ACABA???? NE KADAR SACMA BIR KARAR.

    HERSEYI GECTIM. ENGELLİYSEN LUKS HAYAT YAASAMAK SENIN NEYINE … NEYINE SENIN ARABA OLMAK:((((

   3. Serhat dedi ki:

    Yüzde kırk ile yüzde elli oraninda engeli olan kisiler araba alabiliyormu engelli raporu ile aylik ne kadar taksit verilir bu durumda

  70. Baris dedi ki:

   Benim yüzde yirmibes sol ayak ortopedik raporum var ehliyetimi de değiştirdim 10.02 engelli ehliyeti aldım araç alabileceğim söylenmişti ama gittiğim servislerde alabilirsin diyor vergi dairesine raporu götürüyorlar kabul edilmiyor diyorlar neyapabilirim ben

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz da ki engel oranı en az % 40 mı?

   2. Baris dedi ki:

    Hayır 40 değil yüzde 25 ortopedik engelli sol ayak problemleyim ehliyetimde 10.02 sadece otomatik vites taksi kullanabiliyorum

   3. Mahir dedi ki:

    Evet %40 raporum kardiyoloji doktorundan

   4. Murat dedi ki:

    %40 rapor la alabilirmiyiz

   5. Cemal dedi ki:

    Meraba bende %70 engelil raporum var bir kolumu kullanamıyorum birde ALS hastasıyım bende araç alabilirmiyim

  Sorunuzu Yazın