emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır ve Belgeleri Nelerdir

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır ve Belgeleri Nelerdir

Engelli raporuyla araç satın almak ÖTV muafiyetinden yararlanma yolunu açıyor. Ülkemizde mevcut olan şartlar nedeniyle %40 ve %90 engele sahip vatandaşlar, iki farklı ÖTV indirimi uygulamasından yararlanarak daha uygun fiyatta araba alabilirler.

Engelli raporu ile araba alma işlemleri için belirlenmiş şartlar bulunur. Bahsedilen şartların yerine getirilmesi halinde engel derecesine uygun vergi indiriminden yararlanılarak araç satın alımı gerçekleştirilebilir.

ENGELLİ RAPORU İLE ARABA NASIL ALINIR?

Özürlü raporu ile araba satın almak için belirlenen kıstaslara göre iki farklı uygulama mevcuttur. %40 ve %90 engelli raporuna göre farklı araç alım prosedürlerinin uygulandığı işlemde, ÖTV indirimi uygulanabilecek modellerin seçilmesi gereklidir.

Gerekli belgelerin temini ve uygun şartların sağlanması ardından araç alım işlemleri ile ilgili detaylar aşağıda engel derecesine göre farklı başlıklar altında ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Yüzde 40 Engelli Raporu ile Araba Alımı Nasıl Yapılır?

Yüzde 40 engelli raporu ile araba almak için gerekli belgelerle birlikte bazı şartları taşıması gereklidir. İlk olarak engeli gösterir raporda “özel engelli aracını kullanmaya engel bir durumun bulunmadığı” ibaresinin yer alması gereklidir.  Yüzde 60 ve 70 engelli raporu ile araba almak için de benzer prosedürler geçerlidir.

Engelli bireylerin araçlarını kendilerinin kullanacak olması nedeni ile H sınıfı ehliyete sahip olması istenir. Ehliyet almak için özel donanımlı engelli aracı ile sınava girilebilmektedir.

Alınan araçlarda ÖTV indiriminden yararlanabilmek için şu hususlar önemlidir:

 • Satın alınan araca, engel durumuna uygun özel aksamın yapılması gereklidir.
 • Araçların sahibi dışında kalan kişilerce kullanımı yasaktır.

Yüzde 90 Engelli Raporu ile Araba Alımı Nasıl Yapılır?

Yüzde 90 engelli raporu ile engelli araç alımı için iki farklı yol bulunur. Rapor sahibinin “özel engelli aracını kullanmak için engel teşkil edecek bir durumu” bulunmadığının belirtildiği taktirde, %40 engelli rapor ile satın alınan araçlar ile benzer prosedür geçerlidir.

Engelli bireyin aracını kendisinin kullanmasına mani bir durumun varlığında ise işleyecek süreç şu şekildedir:

 • Araç satın alımı sırasında, aracı kullanacak olan kişinin de hazır bulunması gerekir.
 • Engelli raporu ile alınan aracı, rapor sahibinin üçüncü dereye kadar olan yakınlarının tümü kullanabilir.
 • Engelli bireyin yaşına bağlı olarak uygulanacak prosedürler aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER) ile Araba Alımı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda özel gereksinim raporuyla araç almak ÖTV muafiyeti uygulanan özel bir uygulamadır. Çocuklar için engellilik derecesinin %90 (özel gereksinim kodu 7) veya daha fazla olduğuna dair tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından alınan raporlar ile ÖTV indirimi hakkından yararlanılabilir.

Alınan raporun 20 Ocak 2019 tarihinden önce düzenlenmesi gerekmektedir. ÇÖZGER’de engel durumu bilgisi yer almamakta olup, özel gereksinim düzeyleri ilgili kodlama ile gösterilmektedir. ÇÖZDER özel gereksinim düzeyine karşılık gelen engel oranlarının hesaplanmasına ilişkin sonuçlara, aşağıdaki görsel üzerinden ulaşabilirsiniz.

ENGELLİ RAPORU İLE ARABA ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Engelli raporuyla araba alırken istenen belgeler şunlardır:

 • Engel durumunu gösterir sağlık raporu (En az %40 engel gösterir)
 • H sınıfı ehliyet belgesi (Rapor sahibinin arabasını kullanacak olması halinde)
 • ÖTV ödeme belgesi (Vergi dairesinden)

Engelli Raporu ile Araba Alma Şartları Nelerdir?

Engelli raporuyla araç alırken istenen koşullar şöyledir:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmış engelli raporuna sahip olmak
 • H sınıfı ehliyet sahibi olmak (%90 altındaki engel dereceleri için)
 • Satın alınan aracın 5 yıl boyunca satışını yapmamak
 • Yaş kriterine göre yukarıda tablo ile paylaşılan alım-satım prosedürlerini uygulamak

Engelli Raporu ile Araba Alırken Taşıtta Tadilat Gerektiren Uygulamalar Nelerdir?

Engelli bireyler için araçta tadilat gerektiren uygulamalar sürücü olmayı engelleyen durumlar için geçerlidir. Engelli bireyin sandalye ya da sedye kullanması ve %90 üzerinde engele sahip olması, taşıtta tadilat aranan uygulamalar için istenen koşullardır.

ENGELLİ RAPORU İLE ALINABİLECEN ARAÇ MODELLERİ NELERDİR?

Engelli indirimi ile satın alınabilecek araçlar için sıfır araç sınırlandırması bulunur. Araç tipine özel belirlenmiş bazı kriterler, ÖTV indiriminden yararlanılması için gereklidir. Engelli bireylerin alacakları sıfır araçlarda ki 1.6 cc motor silindir kısıtlaması kaldırılmıştır.

ÖTV Muafiyeti Hangi Binek Araçlarda Geçerlidir?

Binek araçlardaki ÖTV muafiyeti sıfır araçlarda geçerlidir. Sıfır araçlarda ki 1.6 cc motor silindir kısıtlaması kaldırılmıştır. Bunun yerine alınacak aracın 450.500 TL’nin altında olması gerekiyor.

Sıfır engelli araç fiyatları marka özelinde değişmektedir. Araçların engellilere yönelik sunduğu 2022 yılı fiyatları için en yakın bayilerinden ya da web siteleri üzerinden bilgi alabilirsiniz.

ÖTV Muafiyeti Hangi Ticari Araçlarda Geçerlidir?

Ticari araçlardaki ÖTV muafiyeti için yapılan tanımlamada, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 tarife pozisyonuna atıfta bulunulur. Bu tarifeye dahil olan araçlar ÖTV indirimi ile alınabilmektedir. Bahsi geçen araç grubu https://uygulama.gtb.gov.tr/Tara/ linki üzerinden giriş yapılan “Tarife Arama Motoru” sayfası üzerinden tespit edilebilir.

Sorgulama için linki açın ve aşağıda gösterildiği gibi “Sorgulama için kelime” ve “Güvenlik Kodu” bilgisini girerek, “SORGULA” butonuna tıklayın.

Yukarıda anlatılan işlemi tekrarlamanız sonrası, ÖTV muafiyeti geçerli olan ticari, panelvan ve arazi aracı gibi araç grubuna ulaşabilirsiniz. Bahsedilen gruplandırmanın tanımını kontrol edebilir, vergilendirme tarifesini inceleyerek yararlanacağınız avantajı kontrol edebilirsiniz.

Sorgu için ATV yapıldığında aşağıda görselde gösterildiği gibi araç detayları hakkında bilgi almak için “Detaylar/Vergiler” düğmesine tıklayın.

Ulaştığınız sayfada araca ait fotoğraflar, tanımlamalar ve diğer ek bilgiler sayfada görüntülenir. ÖTV indirimi kapsamında değerlendirilen ve yukarıda anlatıldığı gibi “ATV” sorgusu ile ulaşılan sayfanın detayları aşağıda paylaşılmıştır.

ÖTV Muafiyeti Hangi Eşya Taşıma Araçlarında Geçerlidir?

ÖTV’den muaf tutulacak eşya taşıma araçları 2.8 altında motor hacmine sahip panelvan, van, kamyonet, pick-up vb.araç tipleridir. Tarifede 87.04 pozisyonu, bu gruba dahil olan araçları özetlemektedir.

Sorgulama yapmak için yukarıda paylaşılan linkten sayfaya giriş yapın ve aşağıda görselde anlatıldığı gibi işlemleri tekrarlamanın ardından “SORGULA” butonuna tıklayın. Tarife için uygun poz tanımının detaylarına tıklayarak, hangi araç grubunun bu kapsama geldiğini inceleyebilirsiniz.

ÖTV Muafiyeti Motosiklette Geçerli Mi?

ÖTV’den muaf motosikletler için Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.11 tarife numaralı pozisyonu geçerlidir. Bu alanda yer alan araçlara ulaşmak için “Tarife Arama Motoru” üzerinden aşağıda gösterildiği gibi “Motosiklet” ve “Güvenlik Kodu” bilgisini girin. “Sorgula” butonuna tıklayarak detay sayfasına ulaşın. ÖTV muafiyetine sahip olan motosiklet grubu araç özelliklerine anlatılan işlemler ile ulaşabilirsiniz.

2022 Engelli Raporu ile Araç Alma Üst Limiti Ne Kadar?

Engelli raporu ile alınabilecek araç için limit değeri 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile yenilendi. Her yıl artırılan limit 330 bin TL’den 450.500 TL’e artırıldı. Araç cinsine bakılmaksızın engelli raporu ile araba alma işlemlerinde 450.500 TL’ye kadar olan sıfır araçlar satın alınabilir.

Engelli Sıfır Araç ÖTV İndirimi Hesaplaması

Heyet Raporu Nasıl Alınır, Tam Teşekküllü Sağlık Raporu

Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Yorumlar

 1. Gamze K dedi ki:

  Merhaba oğlumun ortapedik engeli var rapor alacağız iki el isaret parmağı hariç 3 parmaklarda dif ve pif eklem eksiligi var serçe parmaklar ise pif eklemleri eksik bir ayagindada 2 parmakta eklem eksiligi var oğlum 18 yasindan küçük ötv muhafiiyetinden yararlanabilirmiyiz

 2. Doğukan dedi ki:

  Merhaba. Dedemizin %77 Tam Bağımlı raporu mevcut. Bununla ÖTV muafiyetli araç alınabilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   En az % 90 oran olması gerekmektedir.

 3. Zafer D. dedi ki:

  Merhaba. Yüzde 39 işitme ve yüzde 7 ortopedik engelim var.Toplamda yüzde 43 oranlı süresiz rapora sahibim ve raporumda ortopedik engelli yazıyor. Çalıştırılamayacağı işler kısmında uzun süreli ayakta duramaz yazıyor. Ancak araç açıklama kısmında hiç bir yazı yok. Ötv siz araç alabilir miyim?

 4. Naciye dedi ki:

  Merhabalar babamın engelli raporunu yenilemek istiyorum daha önce %64 almıştık ama şuan durumu daha ağır açık kalp ameliyatı oldu 4 damar değişti şah damarları tıkalı biri%100 digeri%70 şeker hastası insülin kullanıyor tansiyon hastası hastası kendi ihtiyacını gideremiyor sürekli yanında bizler varız başı dönüyor kolumda uyuşma oluyor sizce yüzde 90 rapor alabilirmiyim

 5. Emre dedi ki:

  Merhaba halamın yüzde 90 özürlü oğlu var babasının ehliyet i yok ben aracı alabilirmiyim ne gerekir

 6. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Babam 63 yaşında ve FSHD hastası. Kendi başına yürümekte çok zorluk çekiyor. Ayakta denge sorunu var. Yardım almadan ayağa kalkamıyor. Hareketleri baya kısıtlı yani. Rapor almadık daha ama heyete gireceğiz. Araç alsak kendi başına kullanma şansı yok, çok güçsüz ve hareketleri kontrollü değil. Sizce rapor ne kadar çıkar?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 90 bakıma muhtaç raporu çıkma olasılığı yüksek. Aracı siz kullanabilirsiniz.

 7. koray ÖZDEMİR dedi ki:

  Merhaba yüzde 94 raporum var, aklıbaalim yerinde, aracı babam kullanacak. Nereye başvuru yapmalıyım

 8. Ahmet dedi ki:

  İyi akşamlar yüzde 45 engelli raporum var vergi indiriminden yararlanarak emekli oldum , elektrik su vs indirimlerden faydalanabilirmiyim acaba.

 9. Çağla dedi ki:

  Merhaba 2016 yılında bir kaza geçirdim. Omurgamda pilatin takılı. Engel oranım 31.2 verildi. Araç alabilir miyim

 10. Kenan dedi ki:

  Merhaba. Babamin %67 engelli raporu var. Sol ayaginda aksama ve gucsuzluk mevcut. Bu durumda otv muafiyetli bir arac alimi yapsak o arabayi aile uyeleri de kullanabiliyor mu yoksa bu tamamen yasak mi?

 11. Kübra dedi ki:

  Merhaba 5 yıldır abpa hastasiyim astımım bronşektazilerim var her iki taraftada her ay tedavi görüyorum ağır kortizoller tedavisi gördüm acaba % kaç rapor çıkar..

 12. Mustafa dedi ki:

  ANNEM 150 KILO 64 YASINDA %68 ENGELLI RAPORU VAR ARABA ALABILIRMIYIM NE YAPMAM LAZIM

 13. Serdar dedi ki:

  Merhabalar, whiple ameliyati oldum ve genel cerrahi %50 özür oranı verdi, aynı zamanda tsk dan malulen emekliyim aterosklerotik kalp rahatsızlığı nedeniyle,. Bunun için daha evvel devlet Hastanesi’ne gitmistim ve %36 engel oranı vermişlerdi. Şu anda bu ameliyatla berberber tekrar gideceğim. Bu kardiyoloji oranını %40 ve üstüne cikarabilme şansları varmıdır. Bu arada gideceğim hastene daha evvel %36 engel oranını aldığım hastene değil tıp fakültesi. Hastaneler arasında farklılık olabilir mi acaba?

 14. Haluk dedi ki:

  Merhabalar eşim meme ca bir göğsü alındı şuan kemoterapi alıyor. Ayrıca şuan ostomi takılı yüzde kaç rapor alabilir teşekkürler

 15. Kaan dedi ki:

  İyi günler. Bir gözüm hiç görmüyor ve konuşma bozukluğu rahatsızlığımdan dolayı %48 rapor aldım bu rapor İLE ÖTV’niz araç alabilirmiyim

 16. HASAN EKİCİ dedi ki:

  merhaba %87 tam bağımlı abimin engel raporu var kendisinin ehliyeti yok araç alınıp kendim kullanabilir miyim şartı nedir teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ötv muafiyetli araç alabilmeniz için % 90 rapor şartı aranır.

 17. Mehtap dedi ki:

  Merhaba, annemin ortopedik, işitme, kronik, sınıflanamayan alanlarda %82 engelli raporu var. ÖTV indrimli araç alınablir mi?
  Teşekkür ederim.

 18. Fethi tuğyanoğlu dedi ki:

  AparAt engelli bir araçı 90 üstü raporum var satın alabilirliyim.cevabınız için teşekkürler

 19. Cihan Akdeniz dedi ki:

  %99 engelli abimin raporunun süresi 1 yıl. Adına nasıl araba alabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vasisi iseniz vasilik belgesi ile işlemleri yürütebilirsiniz.

 20. Mustafa tekik dedi ki:

  Kalp kapağında daralma var anju oldum raporlu ilaç kullanıyorum tansiyon var kolesterol var seker tip 2 insulun kullanıyorum 2 çeşitli yüzde kaç rapor alabilirim

 21. Zeyno dedi ki:

  Merhaba ,babam %40 engelli kendi üzerime araç alabiliyor muyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ortopedik engeli var ise Kendi üzerine alabilir. Araç alınacağı zaman araç mutlaka Engelli vatandaş üzerine alınır.

 22. İBRAHİM YILDIZ dedi ki:

  MERHABA 10 YASINDA KIZMDA ÖKGV RAPORU VAR ARAC ALABILIRMIYIM

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   evet alabilirsiniz.

 23. İBRAHİM YILDIZ dedi ki:

  10 YASINDA COCUGUMA ÖKGV RAPORU VAR ÖTV İNDİRİMİNDEN YARARLANA BILIRMIYIM

 24. Yaşar Som dedi ki:

  merhaba benim %78 engelli raporum var ötv indirimli araç alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ortopedik değil ise en az % 90 oran gerekmektedir.

 25. Mustafa doğan dedi ki:

  %86 2 sureli engel raporum var.Ötv siz araç almak istiyorum,raporda ne yazması lazım bunun için.benim raporumda ortapedik engel işaretlenmiş.tesekkur ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporunuzda tertibatlı araç kullanabilir açıklamasının eklenmesi gerekir. Otomatik araçlar da tertibatlı araç sınıfındadır.

 26. Mehpare34 dedi ki:

  Hayırlı akşamlar yüzde 48 engeli olan hasta ÖTV indiriminden yararlanabiliyor mu birde ÖTV muafiyeti ile ÖTV indirimi arasındaki fark nedir illa indirim için(muafiyet için değil)yüzde 90 veya ortopedik engelli mi olmak gerekir son olarak rahim alınması uzuv yokluğu olarak sayılır mı (yaş 35) çok soru sordum hakkınızı helal edin ve cevabınızı bekliyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ötv indirimi diye bir kavram yok. Muafiyet var. Yani hiç ödememe söz konusu. Ancak bundan yararlanmak için Ya ortopedik özel tertibatlı araç kullanabilir raporu alınmalı ya da % 90 engel raporu olmalıdır.

 27. murat ünlü dedi ki:

  merhaba oğlumun 15 yaşında %50 zihinsel engel rapory var araç alınabiliyormu

 28. Ümit koçyiğit dedi ki:

  Merhaba
  İlk raporum yüzde yüz ve süreliydi,ve kısmi bağımlı yazıyordu.ben bununla araç alabiliyordum,süresi bitince yenileme yaptım,ve rapor süresiz ve yine yüzde yüz verildi,fakat bu seferinde bağımsız yazıyor.bu bağımsız ne demek oluyor,değişen ne oluyor,bağımsız nedir.araç alabiliyormuyum,yararlanacağım şeylerde değişiklik olacakmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor %90 ı geçtiği için araba ve diğer haklardan yararlanabilirsiniz. Bağımsız olduğunda evde bakım maaşı alamazsınız.

 29. Fikret dedi ki:

  Babamın %90 kısmı bağımlı yazıyor ötv siz araç alabilirmiyim teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   % 90 engel oranına ulaştığı için evet alabilirsiniz.

 30. Sefer dedi ki:

  Merhaba benim 89 engelli 3 yıllık tam bağımlı raporum var araba alabilir iyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engel Ortopedik değil ise % 90 altında Ötv muafiyetli araç alamazsınız.

  2. 5434 mehmet dedi ki:

   Annemin yüzde 91 tam bağımlı özürlü raporu var araç alabilirmiyim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet % 90 üzeri raprorlarda alınabilmektedir.

 31. Fatma dedi ki:

  Benim oglum 14 yasinda dikkat eksikligi hafif zihinsel ogrenme guclugu adina %40 raporu var babasi ile bosandik Ben araba alma hakkimiz varmi aceba tsk.

 32. Süleyman dedi ki:

  %80 zihinsel engelli sürekli raporu bulunan halam var.
  Babam bu rapora istinaden vasi kararı almak koşuluyla sıfır araç alabilir mi? (Volkswagen – Transpoter almak niyetimiz)

  Almanın bir yolu bulunuyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ötv muafiyetli araç alabilmek için en az % 90 oran olması gerekmektedir. Ayrıca Özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil bedeli 330.800 TL’ yi geçmeyen araçlar alınabilmektedir.

 33. Ali Pürlü dedi ki:

  Kardeşim %55 ortabetik raporu var ehliyeti yok sol bacağı kasiktan kestiler araç alabilirmiyiz bilgi verirmisiniz lutfen

 34. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba annemin sol meme ve koltuk altı lenfleri alındı. Bel omurgasına 12 adet platin takıldı. Sol kulakta %95 sağ kulakta %85 işitme kaybı var. Ayrıca kalp yetmezliği, yüksek tansiyon rahatsızlıkları var. Her iki dizde ileri düzeyde kireçlenme var. Engel oranı kaç olur acaba?

 35. Levent Metin dedi ki:

  Merhaba baypas ameliyat oldum yüzde 60 engelli raporu var. 2023 te tekrar kontrole gireceğim rapor yenilenecek . Hangi şartlarda araç alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ortopedik engel haricinde raporunuzun en az % 90 oranında olması gerekmektedir.

 36. Fuat dedi ki:

  Sol ayağımdan ameliyatliyim, engelli ehliyetini geçen hafta aldım çünkü debriyajlı araç sol ayağımı çok yoruyor.
  Akabinde bu haftada ötv muafiyetli araç için rapor alayım dedim, araç bayilerini birt türlü aynı dili konuşmadık.
  %10 rapor verdiler,
  “ÖZEL TERTİBATLİ ARAÇ KULLANMASI UYGUNDUR”
  ibareside var. doğru dürüst işi bilen birine rastlayamadım.
  Bunalıma girdim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Özel tertibatlı araç kullanımı iaresi var ise oran farketmeksizin ötv muafiyetli araç alabilirsiniz.

 37. acar dedi ki:

  merhaba benim kardeşimin %78 engelli raporu var kas hastası tek başına hiç bir işini yapamıyor raporunu %78 vermişler günlük yaşantısında başkalarının yardımına muhtaç birisine nasıl %78 veriliyor anlamıyoruz
  ilk sorum şu rapora itiraz etmek istiyoruz ne yapmamız gerekiyor
  ikinci sorum mevcut rapor ile araç almamız mümkün mü
  hani bir söz vardır her ağızdan bir ses çıkıyor her göşüştüğüm vatandaş farklı bir şey söylüyor kafamız allak bullak oldu
  araç alabilir miyiz yoksa alamaz mıyız
  kendisi kas hastası kullanma şansı yok biz kullanacağız mecburen
  bu konuda aydıntırsanız seviniriz
  teşekkürler

 38. BUSE dedi ki:

  Merhabalar kardeşimin %50 zihinsel engelli sürekli raporu var ne tavsiye edersiniz ?
  ve 2. el 2009 model 2500 cc aracımız var babamın üzerine kayıtlı.
  0 araba almak istiyoruz ötv den yararlanma şansımız var mı?
  cevap verirseniz çok sevinirim.

 39. Seda Maralcan dedi ki:

  Merhabalar babamın gözden %71 Psikiyatri %40 Kbb %20 engel oranı var raporda %87 görünüyor babam 65 yaş üstü bu raporda bir hata olabilir mi?

 40. Ataman dedi ki:

  Slm benim yuzde 52 sürekli engelli raporum var vergi indiriminden emekli oldum bende tansiyon şeker astım birde boyun fıtığından amaliyay oldum fizik tedaviden yuzde yedi rapor var arac alabilirmiyim

 41. Ataman duysak dedi ki:

  Ben yuzde 52 sürekli raporum var tansiyon şeker ve astım var vergi indiriminden emekli oldum benimde arac alma hakkım var mi teşekürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Ortopedik raporu olmayanların ÖTV muafiyetinden yararlanabilmesi için en az % 90 engel oranına sahip olması gerekmektedir.

 42. ali bey dedi ki:

  Merhaba Kolay Gelsin Babanem 66 Yaşında Zehirli Guatr Ve gözlerinde görme kaybı belinde 8 adet platin ve yakın zamanda ameliyat olucak dis kapaklarına eklem erimesinden dolayı protez takılıcak ulaşım sıkıntısından ve maddi durum olmadığından ötv indirimli araç almak istiyoruz engelli raporu yüzde kaç çıkar cevaplaranız sevinirim kolay gelsin.

 43. Hamide dedi ki:

  Kardesimin yüzde 60 sürekli raporu var ben bakıyorum ötv indirimli araç alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18 yaş altı özel gereksinim raporu ile muafiyetli araç alabilirsiniz.

 44. Serpil dedi ki:

  Merhaba ben oglumun raporu üzerine araba almak istedim %90 bir yıllık raporu var son üç ayı kalmış diye araba vermediler maliye sorun çıkarıyormuş acaba gerçeklik payı varmı teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vergi dairesi araç tescillerinde 6 aydan az kalan raporlarla ilgili red verebiliyor. Bu nedenle işlem başlatmamış olabilirler.

 45. Mahmut dedi ki:

  Merhaba ben işitme engellim %46 araç raporum var sadece hareket ettirici özel tertibatlı taşıt kullanabilir. Araç kullanabilir mi HOCAM bilgi verirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet raporunuzda özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi var ise otomatik araç kullanbilirsiniz.

 46. Engin dedi ki:

  Kolay gelsin eşimin erkek kardeşi iki kez böbrek nakli oldu malulen emekli emekli maaşı alıyor %90 raporu var.eşim onun üzerinden araba alabilir mi.alırsa kardeşinin maaşı veya sosyal hakları kesintiye yararmı.ne yapmamız lazım

 47. gökhan dedi ki:

  Merhabalar;ilk olarak teşekkürler Babam baypass ameliyatı olmuştur kalp yetmezliliği var %30 çalışmakta nefes darlığı var.Bunlara ek göz de katarakt ve kasık fıtığı var ameliyat olması gerekiyor engelli araç alabilir mi .Tekrardan teşekkürler

 48. Nurullah dedi ki:

  Merhaba benim babaannem üzerine düşünüyorum raporu 90% üzeri ama okuma yazması yok yaşı 95 yaşında ne gerekiyo onu icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mahkemeden Vasi ataması istenebilir.

 49. Mehmet dedi ki:

  Annem kalp kapakcigindaki delikten ameliyat oldu onarım yapıldı.. buna bağlı olarak 1000 de bir rastlanan bir rahatsızlık bizi buldu annem akciğer tansiyonu oldu polimer hiper tansiyon şimdi kandaki oksijen 80 90 arasi az yürüse nefes nefese kaliyor rapor kaç cikar.. teşekkür ederim..

 50. Vedat dedi ki:

  Eşim sol gözünden yüzde 71 görmüyor ve başından iki defa ameliyat oldu
  Eşimiñ adına araba almayı düşünüyorum alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Gözden % 20 civarı çıkabilir. Betinde kitle ile ilgili bir ameliyat ise % 40 a ulaşabilirsiniz.

 51. Ramazan dedi ki:

  Bizleri bigilendirdiginiz icin tesekkur ederim ben annem uzerinden araba almak istiyorum benim annem 10 yil once dalagi alindi 150 kg uzerinde obeziteligi bulunuyor seker tansiyon hapi kullaniyor yillardir birde dizlerindeki lefnleri bittigi icin platin takilmasi gerekiyo ama kilodan dolayi takilamiyo yurume zorlugu var her alti ayda bir hastaneye gidiyo beyaz kani genelde dusuyo amaliyattan beri her alti ayda bir kontorollere gidiyo yuzde kac rapor cikar bu durumda tesekkur ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 76 civarı oran çıkabilir. ancak araç için gereken % 90 a na ulaşabilmeniz zor gözüküyor.

 52. Bedir taştan dedi ki:

  Eniştem parkinson hastası konuşmasında yürümesinde ve hareketlerinde baya bi kısıtlama oldu ve doktoru beyninden ameliyat yaptı ve beynine pil taktılar şimdi bu pil yardımı ile yürüme ve hareketlerini kontrol ediyor acaba raporu yüzde kaç alabiliriz cevabınız ve yardımınız için teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 85 92 arası oran çıkabilir. Başvurmanızda fayda var.

1 5 6 7