emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır ve Belgeleri Nelerdir

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır ve Belgeleri Nelerdir

Engelli raporuyla araç satın almak ÖTV muafiyetinden yararlanma yolunu açıyor. Ülkemizde mevcut olan şartlar nedeniyle %40 ve %90 engele sahip vatandaşlar, iki farklı ÖTV indirimi uygulamasından yararlanarak daha uygun fiyatta araba alabilirler.

Engelli raporu ile araba alma işlemleri için belirlenmiş şartlar bulunur. Bahsedilen şartların yerine getirilmesi halinde engel derecesine uygun vergi indiriminden yararlanılarak araç satın alımı gerçekleştirilebilir.

ENGELLİ RAPORU İLE ARABA NASIL ALINIR?

Özürlü raporu ile araba satın almak için belirlenen kıstaslara göre iki farklı uygulama mevcuttur. %40 ve %90 engelli raporuna göre farklı araç alım prosedürlerinin uygulandığı işlemde, ÖTV indirimi uygulanabilecek modellerin seçilmesi gereklidir.

Gerekli belgelerin temini ve uygun şartların sağlanması ardından araç alım işlemleri ile ilgili detaylar aşağıda engel derecesine göre farklı başlıklar altında ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Yüzde 40 Engelli Raporu ile Araba Alımı Nasıl Yapılır?

Yüzde 40 engelli raporu ile araba almak için gerekli belgelerle birlikte bazı şartları taşıması gereklidir. İlk olarak engeli gösterir raporda “özel engelli aracını kullanmaya engel bir durumun bulunmadığı” ibaresinin yer alması gereklidir.  Yüzde 60 ve 70 engelli raporu ile araba almak için de benzer prosedürler geçerlidir.

Engelli bireylerin araçlarını kendilerinin kullanacak olması nedeni ile H sınıfı ehliyete sahip olması istenir. Ehliyet almak için özel donanımlı engelli aracı ile sınava girilebilmektedir.

Alınan araçlarda ÖTV indiriminden yararlanabilmek için şu hususlar önemlidir:

 • Satın alınan araca, engel durumuna uygun özel aksamın yapılması gereklidir.
 • Araçların sahibi dışında kalan kişilerce kullanımı yasaktır.

Yüzde 90 Engelli Raporu ile Araba Alımı Nasıl Yapılır?

Yüzde 90 engelli raporu ile engelli araç alımı için iki farklı yol bulunur. Rapor sahibinin “özel engelli aracını kullanmak için engel teşkil edecek bir durumu” bulunmadığının belirtildiği taktirde, %40 engelli rapor ile satın alınan araçlar ile benzer prosedür geçerlidir.

Engelli bireyin aracını kendisinin kullanmasına mani bir durumun varlığında ise işleyecek süreç şu şekildedir:

 • Araç satın alımı sırasında, aracı kullanacak olan kişinin de hazır bulunması gerekir.
 • Engelli raporu ile alınan aracı, rapor sahibinin üçüncü dereye kadar olan yakınlarının tümü kullanabilir.
 • Engelli bireyin yaşına bağlı olarak uygulanacak prosedürler aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER) ile Araba Alımı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda özel gereksinim raporuyla araç almak ÖTV muafiyeti uygulanan özel bir uygulamadır. Çocuklar için engellilik derecesinin %90 (özel gereksinim kodu 7) veya daha fazla olduğuna dair tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından alınan raporlar ile ÖTV indirimi hakkından yararlanılabilir.

Alınan raporun 20 Ocak 2019 tarihinden önce düzenlenmesi gerekmektedir. ÇÖZGER’de engel durumu bilgisi yer almamakta olup, özel gereksinim düzeyleri ilgili kodlama ile gösterilmektedir. ÇÖZDER özel gereksinim düzeyine karşılık gelen engel oranlarının hesaplanmasına ilişkin sonuçlara, aşağıdaki görsel üzerinden ulaşabilirsiniz.

ENGELLİ RAPORU İLE ARABA ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Engelli raporuyla araba alırken istenen belgeler şunlardır:

 • Engel durumunu gösterir sağlık raporu (En az %40 engel gösterir)
 • H sınıfı ehliyet belgesi (Rapor sahibinin arabasını kullanacak olması halinde)
 • ÖTV ödeme belgesi (Vergi dairesinden)

Engelli Raporu ile Araba Alma Şartları Nelerdir?

Engelli raporuyla araç alırken istenen koşullar şöyledir:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmış engelli raporuna sahip olmak
 • 1.6 motor altında araç satın almak
 • H sınıfı ehliyet sahibi olmak (%90 altındaki engel dereceleri için)
 • Satın alınan aracın 5 yıl boyunca satışını yapmamak
 • Yaş kriterine göre yukarıda tablo ile paylaşılan alım-satım prosedürlerini uygulamak

Engelli Raporu ile Araba Alırken Taşıtta Tadilat Gerektiren Uygulamalar Nelerdir?

Engelli bireyler için araçta tadilat gerektiren uygulamalar sürücü olmayı engelleyen durumlar için geçerlidir. Engelli bireyin sandalye ya da sedye kullanması ve %90 üzerinde engele sahip olması, taşıtta tadilat aranan uygulamalar için istenen koşullardır.

ENGELLİ RAPORU İLE ALINABİLECEN ARAÇ MODELLERİ NELERDİR?

Engelli indirimi ile satın alınabilecek araçlar için sıfır araç sınırlandırması bulunur. Araç tipine özel belirlenmiş bazı kriterler, ÖTV indiriminden yararlanılması için gereklidir. Engelli bireyler satın alacakları binek aracın 1.6 altı motor hacmine sahip olması gereklidir.

Engelli raporu ile araba alma uygulamasında binek araç dışında kalan modellerle ilgili ÖTV muafiyeti kapsamında değerlendirilen özel durumlar, aşağıda alt başlıklar halinde detaylandırılmıştır.

ÖTV Muafiyeti Hangi Binek Araçlarda Geçerlidir?

Binek araçlardaki ÖTV muafiyeti sıfır araç ve 1.6’nın altındaki motor silindir hacimleri için geçerlidir. Markalar, ÖTV muafiyetine karşılık gelen araç modelleri için her yıl fiyat listesi güncellemektedir.

Sıfır engelli araç fiyatları marka özelinde değişmektedir. Araçların engellilere yönelik sunduğu 2021 yılı fiyatları için en yakın bayilerinden ya da web siteleri üzerinden bilgi alabilirsiniz.

ÖTV Muafiyeti Hangi Ticari Araçlarda Geçerlidir?

Ticari araçlardaki ÖTV muafiyeti için yapılan tanımlamada, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 tarife pozisyonuna atıfta bulunulur. Bu tarifeye dahil olan araçlar ÖTV indirimi ile alınabilmektedir. Bahsi geçen araç grubu https://uygulama.gtb.gov.tr/Tara/ linki üzerinden giriş yapılan “Tarife Arama Motoru” sayfası üzerinden tespit edilebilir.

Sorgulama için linki açın ve aşağıda gösterildiği gibi “Sorgulama için kelime” ve “Güvenlik Kodu” bilgisini girerek, “SORGULA” butonuna tıklayın.

Yukarıda anlatılan işlemi tekrarlamanız sonrası, ÖTV muafiyeti geçerli olan ticari, panelvan ve arazi aracı gibi araç grubuna ulaşabilirsiniz. Bahsedilen gruplandırmanın tanımını kontrol edebilir, vergilendirme tarifesini inceleyerek yararlanacağınız avantajı kontrol edebilirsiniz.

Sorgu için ATV yapıldığında aşağıda görselde gösterildiği gibi araç detayları hakkında bilgi almak için “Detaylar/Vergiler” düğmesine tıklayın.

Ulaştığınız sayfada araca ait fotoğraflar, tanımlamalar ve diğer ek bilgiler sayfada görüntülenir. ÖTV indirimi kapsamında değerlendirilen ve yukarıda anlatıldığı gibi “ATV” sorgusu ile ulaşılan sayfanın detayları aşağıda paylaşılmıştır.

ÖTV Muafiyeti Hangi Eşya Taşıma Araçlarında Geçerlidir?

ÖTV’den muaf tutulacak eşya taşıma araçları 2.8 altında motor hacmine sahip panelvan, van, kamyonet, pick-up vb.araç tipleridir. Tarifede 87.04 pozisyonu, bu gruba dahil olan araçları özetlemektedir.

Sorgulama yapmak için yukarıda paylaşılan linkten sayfaya giriş yapın ve aşağıda görselde anlatıldığı gibi işlemleri tekrarlamanın ardından “SORGULA” butonuna tıklayın. Tarife için uygun poz tanımının detaylarına tıklayarak, hangi araç grubunun bu kapsama geldiğini inceleyebilirsiniz.

ÖTV Muafiyeti Motosiklette Geçerli Mi?

ÖTV’den muaf motosikletler için Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.11 tarife numaralı pozisyonu geçerlidir. Bu alanda yer alan araçlara ulaşmak için “Tarife Arama Motoru” üzerinden aşağıda gösterildiği gibi “Motosiklet” ve “Güvenlik Kodu” bilgisini girin. “Sorgula” butonuna tıklayarak detay sayfasına ulaşın. ÖTV muafiyetine sahip olan motosiklet grubu araç özelliklerine anlatılan işlemler ile ulaşabilirsiniz.

Engelli Raporu ile Araç Alma Üst Limiti 2021 Nedir?

Engelli raporu ile alınabilecek araç için limit değer 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile yenilendi. Her yıl artırılan limit 303 bin TL’den 330 bin 800 TL’ye artırıldı. Araç cinsine bakılmaksızın engelli raporu ile araba alma işlemlerinde 330 bin 800 TL’ye kadar olan sıfır araçlar satın alınabilir.

Engelli Sıfır Araç ÖTV İndirimi Hesaplaması

Heyet Raporu Nasıl Alınır, Tam Teşekküllü Sağlık Raporu

Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Yorumlar

 1. Ümit koçyiğit dedi ki:

  Merhaba
  İlk raporum yüzde yüz ve süreliydi,ve kısmi bağımlı yazıyordu.ben bununla araç alabiliyordum,süresi bitince yenileme yaptım,ve rapor süresiz ve yine yüzde yüz verildi,fakat bu seferinde bağımsız yazıyor.bu bağımsız ne demek oluyor,değişen ne oluyor,bağımsız nedir.araç alabiliyormuyum,yararlanacağım şeylerde değişiklik olacakmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor %90 ı geçtiği için araba ve diğer haklardan yararlanabilirsiniz. Bağımsız olduğunda evde bakım maaşı alamazsınız.

 2. Fikret dedi ki:

  Babamın %90 kısmı bağımlı yazıyor ötv siz araç alabilirmiyim teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   % 90 engel oranına ulaştığı için evet alabilirsiniz.

 3. Sefer dedi ki:

  Merhaba benim 89 engelli 3 yıllık tam bağımlı raporum var araba alabilir iyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engel Ortopedik değil ise % 90 altında Ötv muafiyetli araç alamazsınız.

 4. Süleyman dedi ki:

  %80 zihinsel engelli sürekli raporu bulunan halam var.
  Babam bu rapora istinaden vasi kararı almak koşuluyla sıfır araç alabilir mi? (Volkswagen – Transpoter almak niyetimiz)

  Almanın bir yolu bulunuyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ötv muafiyetli araç alabilmek için en az % 90 oran olması gerekmektedir. Ayrıca Özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil bedeli 330.800 TL’ yi geçmeyen araçlar alınabilmektedir.

 5. Levent Metin dedi ki:

  Merhaba baypas ameliyat oldum yüzde 60 engelli raporu var. 2023 te tekrar kontrole gireceğim rapor yenilenecek . Hangi şartlarda araç alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ortopedik engel haricinde raporunuzun en az % 90 oranında olması gerekmektedir.

 6. Fuat dedi ki:

  Sol ayağımdan ameliyatliyim, engelli ehliyetini geçen hafta aldım çünkü debriyajlı araç sol ayağımı çok yoruyor.
  Akabinde bu haftada ötv muafiyetli araç için rapor alayım dedim, araç bayilerini birt türlü aynı dili konuşmadık.
  %10 rapor verdiler,
  “ÖZEL TERTİBATLİ ARAÇ KULLANMASI UYGUNDUR”
  ibareside var. doğru dürüst işi bilen birine rastlayamadım.
  Bunalıma girdim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Özel tertibatlı araç kullanımı iaresi var ise oran farketmeksizin ötv muafiyetli araç alabilirsiniz.

 7. Ataman duysak dedi ki:

  Ben yuzde 52 sürekli raporum var tansiyon şeker ve astım var vergi indiriminden emekli oldum benimde arac alma hakkım var mi teşekürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Ortopedik raporu olmayanların ÖTV muafiyetinden yararlanabilmesi için en az % 90 engel oranına sahip olması gerekmektedir.

 8. Hamide dedi ki:

  Kardesimin yüzde 60 sürekli raporu var ben bakıyorum ötv indirimli araç alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18 yaş altı özel gereksinim raporu ile muafiyetli araç alabilirsiniz.

 9. Serpil dedi ki:

  Merhaba ben oglumun raporu üzerine araba almak istedim %90 bir yıllık raporu var son üç ayı kalmış diye araba vermediler maliye sorun çıkarıyormuş acaba gerçeklik payı varmı teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vergi dairesi araç tescillerinde 6 aydan az kalan raporlarla ilgili red verebiliyor. Bu nedenle işlem başlatmamış olabilirler.

 10. Mahmut dedi ki:

  Merhaba ben işitme engellim %46 araç raporum var sadece hareket ettirici özel tertibatlı taşıt kullanabilir. Araç kullanabilir mi HOCAM bilgi verirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet raporunuzda özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi var ise otomatik araç kullanbilirsiniz.

 11. Nurullah dedi ki:

  Merhaba benim babaannem üzerine düşünüyorum raporu 90% üzeri ama okuma yazması yok yaşı 95 yaşında ne gerekiyo onu icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mahkemeden Vasi ataması istenebilir.

 12. Vedat dedi ki:

  Eşim sol gözünden yüzde 71 görmüyor ve başından iki defa ameliyat oldu
  Eşimiñ adına araba almayı düşünüyorum alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Gözden % 20 civarı çıkabilir. Betinde kitle ile ilgili bir ameliyat ise % 40 a ulaşabilirsiniz.

 13. Ramazan dedi ki:

  Bizleri bigilendirdiginiz icin tesekkur ederim ben annem uzerinden araba almak istiyorum benim annem 10 yil once dalagi alindi 150 kg uzerinde obeziteligi bulunuyor seker tansiyon hapi kullaniyor yillardir birde dizlerindeki lefnleri bittigi icin platin takilmasi gerekiyo ama kilodan dolayi takilamiyo yurume zorlugu var her alti ayda bir hastaneye gidiyo beyaz kani genelde dusuyo amaliyattan beri her alti ayda bir kontorollere gidiyo yuzde kac rapor cikar bu durumda tesekkur ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 76 civarı oran çıkabilir. ancak araç için gereken % 90 a na ulaşabilmeniz zor gözüküyor.

 14. Bedir taştan dedi ki:

  Eniştem parkinson hastası konuşmasında yürümesinde ve hareketlerinde baya bi kısıtlama oldu ve doktoru beyninden ameliyat yaptı ve beynine pil taktılar şimdi bu pil yardımı ile yürüme ve hareketlerini kontrol ediyor acaba raporu yüzde kaç alabiliriz cevabınız ve yardımınız için teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 85 92 arası oran çıkabilir. Başvurmanızda fayda var.

 15. Ahmet dedi ki:

  Babam yüzde 97 raporu var araba Alcam fakat beş kardeşiz parayı ben vererek aracı almayı düşünüyorum,beş sene dolmadan babamın vefat ederse kardeşler arabada hak iddia ederim.etmemeleri için ne yapmaliyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kardeşler vefat durumunda hak iddia edebilirler. Vefat öncesi devreder ise de ötv tahakkuk eder. Zihinsel engel durumu yok ise noter de kabul ederse aracı size bıraktğına dair taahhütname verebilir.

 16. Memo dedi ki:

  Merhaba Ben 2008 de %87 oranıyla bir sürekli rapor aldım.Hemofili hastasıyım ve sol kolum hareketsiz Ayrıca sol düz biraz kısıtlı.Bu durumda ötv siz araç alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporunuzda ortopedik engel ve araç alabilir ifadesi ar ise alabilirsiniz

1 4 5 6