Engelli

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır ve Belgeleri Nelerdir

Engelli raporuyla araç satın almak ÖTV muafiyetinden yararlanma yolunu açıyor. Ülkemizde mevcut olan şartlar nedeniyle %40 ve %90 engele sahip vatandaşlar, iki farklı ÖTV indirimi uygulamasından yararlanarak daha uygun fiyatta araba alabilirler.

Engelli raporu ile araba alma işlemleri için belirlenmiş şartlar bulunur. Bahsedilen şartların yerine getirilmesi halinde engel derecesine uygun vergi indiriminden yararlanılarak araç satın alımı gerçekleştirilebilir.

ENGELLİ RAPORU İLE ARABA NASIL ALINIR?

Özürlü raporu ile araba satın almak için belirlenen kıstaslara göre iki farklı uygulama mevcuttur. %40 ve %90 engelli raporuna göre farklı araç alım prosedürlerinin uygulandığı işlemde, ÖTV indirimi uygulanabilecek modellerin seçilmesi gereklidir.

Gerekli belgelerin temini ve uygun şartların sağlanması ardından araç alım işlemleri ile ilgili detaylar aşağıda engel derecesine göre farklı başlıklar altında ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Yüzde 40 Engelli Raporu ile Araba Alımı Nasıl Yapılır?

Yüzde 40 engelli raporu ile araba almak için gerekli belgelerle birlikte bazı şartları taşıması gereklidir. İlk olarak engeli gösterir raporda “özel engelli aracını kullanmaya engel bir durumun bulunmadığı” ibaresinin yer alması gereklidir.  Yüzde 60 ve 70 engelli raporu ile araba almak için de benzer prosedürler geçerlidir.

Engelli bireylerin araçlarını kendilerinin kullanacak olması nedeni ile H sınıfı ehliyete sahip olması istenir. Ehliyet almak için özel donanımlı engelli aracı ile sınava girilebilmektedir.

Alınan araçlarda ÖTV indiriminden yararlanabilmek için şu hususlar önemlidir:

 • Satın alınan araca, engel durumuna uygun özel aksamın yapılması gereklidir.
 • Araçların sahibi dışında kalan kişilerce kullanımı yasaktır.

Yüzde 90 Engelli Raporu ile Araba Alımı Nasıl Yapılır?

Yüzde 90 engelli raporu ile engelli araç alımı için iki farklı yol bulunur. Rapor sahibinin “özel engelli aracını kullanmak için engel teşkil edecek bir durumu” bulunmadığının belirtildiği taktirde, %40 engelli rapor ile satın alınan araçlar ile benzer prosedür geçerlidir.

Engelli bireyin aracını kendisinin kullanmasına mani bir durumun varlığında ise işleyecek süreç şu şekildedir:

 • Araç satın alımı sırasında, aracı kullanacak olan kişinin de hazır bulunması gerekir.
 • Engelli raporu ile alınan aracı, rapor sahibinin üçüncü dereye kadar olan yakınlarının tümü kullanabilir.
 • Engelli bireyin yaşına bağlı olarak uygulanacak prosedürler aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER) ile Araba Alımı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda özel gereksinim raporuyla araç almak ÖTV muafiyeti uygulanan özel bir uygulamadır. Çocuklar için engellilik derecesinin %90 (özel gereksinim kodu 7) veya daha fazla olduğuna dair tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından alınan raporlar ile ÖTV indirimi hakkından yararlanılabilir.

Alınan raporun 20 Ocak 2019 tarihinden önce düzenlenmesi gerekmektedir. ÇÖZGER’de engel durumu bilgisi yer almamakta olup, özel gereksinim düzeyleri ilgili kodlama ile gösterilmektedir. ÇÖZDER özel gereksinim düzeyine karşılık gelen engel oranlarının hesaplanmasına ilişkin sonuçlara, aşağıdaki görsel üzerinden ulaşabilirsiniz.

ENGELLİ RAPORU İLE ARABA ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Engelli raporuyla araba alırken istenen belgeler şunlardır:

 • Engel durumunu gösterir sağlık raporu (En az %40 engel gösterir)
 • H sınıfı ehliyet belgesi (Rapor sahibinin arabasını kullanacak olması halinde)
 • ÖTV ödeme belgesi (Vergi dairesinden)

Engelli Raporu ile Araba Alma Şartları Nelerdir?

Engelli raporuyla araç alırken istenen koşullar şöyledir:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmış engelli raporuna sahip olmak
 • 1.6 motor altında araç satın almak
 • H sınıfı ehliyet sahibi olmak (%90 altındaki engel dereceleri için)
 • Satın alınan aracın 5 yıl boyunca satışını yapmamak
 • Yaş kriterine göre yukarıda tablo ile paylaşılan alım-satım prosedürlerini uygulamak

Engelli Raporu ile Araba Alırken Taşıtta Tadilat Gerektiren Uygulamalar Nelerdir?

Engelli bireyler için araçta tadilat gerektiren uygulamalar sürücü olmayı engelleyen durumlar için geçerlidir. Engelli bireyin sandalye ya da sedye kullanması ve %90 üzerinde engele sahip olması, taşıtta tadilat aranan uygulamalar için istenen koşullardır.

ENGELLİ RAPORU İLE ALINABİLECEN ARAÇ MODELLERİ NELERDİR?

Engelli indirimi ile satın alınabilecek araçlar için sıfır araç sınırlandırması bulunur. Araç tipine özel belirlenmiş bazı kriterler, ÖTV indiriminden yararlanılması için gereklidir. Engelli bireyler satın alacakları binek aracın 1.6 altı motor hacmine sahip olması gereklidir.

Engelli raporu ile araba alma uygulamasında binek araç dışında kalan modellerle ilgili ÖTV muafiyeti kapsamında değerlendirilen özel durumlar, aşağıda alt başlıklar halinde detaylandırılmıştır.

ÖTV Muafiyeti Hangi Binek Araçlarda Geçerlidir?

Binek araçlardaki ÖTV muafiyeti sıfır araç ve 1.6’nın altındaki motor silindir hacimleri için geçerlidir. Markalar, ÖTV muafiyetine karşılık gelen araç modelleri için her yıl fiyat listesi güncellemektedir.

Sıfır engelli araç fiyatları marka özelinde değişmektedir. Araçların engellilere yönelik sunduğu 2021 yılı fiyatları için en yakın bayilerinden ya da web siteleri üzerinden bilgi alabilirsiniz.

ÖTV Muafiyeti Hangi Ticari Araçlarda Geçerlidir?

Ticari araçlardaki ÖTV muafiyeti için yapılan tanımlamada, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 tarife pozisyonuna atıfta bulunulur. Bu tarifeye dahil olan araçlar ÖTV indirimi ile alınabilmektedir. Bahsi geçen araç grubu https://uygulama.gtb.gov.tr/Tara/ linki üzerinden giriş yapılan “Tarife Arama Motoru” sayfası üzerinden tespit edilebilir.

Sorgulama için linki açın ve aşağıda gösterildiği gibi “Sorgulama için kelime” ve “Güvenlik Kodu” bilgisini girerek, “SORGULA” butonuna tıklayın.

Yukarıda anlatılan işlemi tekrarlamanız sonrası, ÖTV muafiyeti geçerli olan ticari, panelvan ve arazi aracı gibi araç grubuna ulaşabilirsiniz. Bahsedilen gruplandırmanın tanımını kontrol edebilir, vergilendirme tarifesini inceleyerek yararlanacağınız avantajı kontrol edebilirsiniz.

Sorgu için ATV yapıldığında aşağıda görselde gösterildiği gibi araç detayları hakkında bilgi almak için “Detaylar/Vergiler” düğmesine tıklayın.

Ulaştığınız sayfada araca ait fotoğraflar, tanımlamalar ve diğer ek bilgiler sayfada görüntülenir. ÖTV indirimi kapsamında değerlendirilen ve yukarıda anlatıldığı gibi “ATV” sorgusu ile ulaşılan sayfanın detayları aşağıda paylaşılmıştır.

ÖTV Muafiyeti Hangi Eşya Taşıma Araçlarında Geçerlidir?

ÖTV’den muaf tutulacak eşya taşıma araçları 2.8 altında motor hacmine sahip panelvan, van, kamyonet, pick-up vb.araç tipleridir. Tarifede 87.04 pozisyonu, bu gruba dahil olan araçları özetlemektedir.

Sorgulama yapmak için yukarıda paylaşılan linkten sayfaya giriş yapın ve aşağıda görselde anlatıldığı gibi işlemleri tekrarlamanın ardından “SORGULA” butonuna tıklayın. Tarife için uygun poz tanımının detaylarına tıklayarak, hangi araç grubunun bu kapsama geldiğini inceleyebilirsiniz.

ÖTV Muafiyeti Motosiklette Geçerli Mi?

ÖTV’den muaf motosikletler için Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.11 tarife numaralı pozisyonu geçerlidir. Bu alanda yer alan araçlara ulaşmak için “Tarife Arama Motoru” üzerinden aşağıda gösterildiği gibi “Motosiklet” ve “Güvenlik Kodu” bilgisini girin. “Sorgula” butonuna tıklayarak detay sayfasına ulaşın. ÖTV muafiyetine sahip olan motosiklet grubu araç özelliklerine anlatılan işlemler ile ulaşabilirsiniz.

Engelli Raporu ile Araç Alma Üst Limiti 2021 Nedir?

Engelli raporu ile alınabilecek araç için limit değer 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile yenilendi. Her yıl artırılan limit 303 bin TL’den 330 bin 800 TL’ye artırıldı. Araç cinsine bakılmaksızın engelli raporu ile araba alma işlemlerinde 330 bin 800 TL’ye kadar olan sıfır araçlar satın alınabilir.

Engelli Sıfır Araç ÖTV İndirimi Hesaplaması
Heyet Raporu Nasıl Alınır, Tam Teşekküllü Sağlık Raporu
Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

533 Yorum

 1. Bizleri bigilendirdiginiz icin tesekkur ederim ben annem uzerinden araba almak istiyorum benim annem 10 yil once dalagi alindi 150 kg uzerinde obeziteligi bulunuyor seker tansiyon hapi kullaniyor yillardir birde dizlerindeki lefnleri bittigi icin platin takilmasi gerekiyo ama kilodan dolayi takilamiyo yurume zorlugu var her alti ayda bir hastaneye gidiyo beyaz kani genelde dusuyo amaliyattan beri her alti ayda bir kontorollere gidiyo yuzde kac rapor cikar bu durumda tesekkur ederim

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 76 civarı oran çıkabilir. ancak araç için gereken % 90 a na ulaşabilmeniz zor gözüküyor.

 2. Eniştem parkinson hastası konuşmasında yürümesinde ve hareketlerinde baya bi kısıtlama oldu ve doktoru beyninden ameliyat yaptı ve beynine pil taktılar şimdi bu pil yardımı ile yürüme ve hareketlerini kontrol ediyor acaba raporu yüzde kaç alabiliriz cevabınız ve yardımınız için teşekkürler

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 85 92 arası oran çıkabilir. Başvurmanızda fayda var.

 3. Babam yüzde 97 raporu var araba Alcam fakat beş kardeşiz parayı ben vererek aracı almayı düşünüyorum,beş sene dolmadan babamın vefat ederse kardeşler arabada hak iddia ederim.etmemeleri için ne yapmaliyim

  1. Merhaba,

   Kardeşler vefat durumunda hak iddia edebilirler. Vefat öncesi devreder ise de ötv tahakkuk eder. Zihinsel engel durumu yok ise noter de kabul ederse aracı size bıraktğına dair taahhütname verebilir.

 4. Merhaba Ben 2008 de %87 oranıyla bir sürekli rapor aldım.Hemofili hastasıyım ve sol kolum hareketsiz Ayrıca sol düz biraz kısıtlı.Bu durumda ötv siz araç alabilirmiyim.

  1. Merhaba,

   Raporunuzda ortopedik engel ve araç alabilir ifadesi ar ise alabilirsiniz

  1. Merhaba,

   Engel ortopedik ise alabilirsiniz. aksi halde % 90 raporunuzun olması gerekir.

 5. Merhabalar .kayınpederin 88 yaşında 5 yıldır kanser tedavisi görüyor, kolostomisi var, tansiyon hastası, Parkinson hastası , şeker hastası yardımsız yaşayamıyor, 5 yıldır özel hastanede tedavi görüyor. özel hastanenin raporu ile araç alınabilir mi ayrıca rapor oranı ne olur. iyi çalışmalar teşekkürler

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 90 oran çıkma olasılığı yüksek. Ancak tam teşekküllü devlet hastanesinde rapor almalısınız.

 6. Merhabalar,

  Annem yemek borusu kanseri ve ameliyat oldui daha öncesinde anjiyo geçirdi ve tansiyon problemi de var.Kendisi okuma yazma bilmiyor ve kendi ihtiyaçlarını zor karşılıyor.İhtiyaçlarını karşılamak için %40 ı geçen özürde sadece ÖTV indiriminden yararlanıp benim kullanacağım şekilde araç alabilirmiyiz?Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Ortopedik engel haricinde sizin belirttiğiniz durumlarda ötv muafiyetli araç alabilmek için en az % 90 orana ihtiyaç var. Bu oranı sağlayabilirseniz ancak o zaman alabilirsiniz.

 7. Bypas ameliyatı oldum. Ötv indiriminden faydalanmak istiyorum. Raporum %90 olarak verilir mi veya nekadar olabilir.

  1. Merhaba,

   Bypas ameliyatı tek başına % 90 engel için yeterli olmaz. % 60 civarı bir oran çıkabilir. Bu da Ötv muafiyetli araç için yeterli olmaz.

 8. Merhaba teyzem als hastası ve 2019 yılında alınmış %92 engelli raporu var araç kullanabilir veya kullanamaz ibaresi raporda yer almıyor adına ÖTV indirimli araç alabilir miyim tekrardan rapora başvurmamız mı gerekiyor. Geri bildiriminiz için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,

   Rapor süreli değil ise tekrar rapor almanıza gerek yok. Yakınlarını da kullanabilir.

 9. Merhabalar
  Annemin %88 engelli raporu var kardiyak 50 kbb 8 sinir sistemi 68 kas ve iskelet sistemi 40 araç alma hakkımız var mıdır

  1. Merhaba,

   Oran % 90 nın altında kaldığı için ÖTV muafiyetli araç alma hakkınız bulunmuyor.

 10. Merhaba ötv den yararlamak için raporda özel tertibatlı araç kullanabilir yazmıyo tekrarmı rapor çıkartıcaz yoksa ekletebiliyormuyuz ftr ortapedik %56 raporluyum

  1. Merhaba,

   Özel tertibatlı araç kullanabilir yazması şat aksi halde ötv muafiyetinden yararlanamaz.

  2. Merhaba ben rapor alalı 3 ay oldu ötv yi ekletebiliyorum nereye gitmeliyim teşekkürler

  3. Merhaba,

   Rapor aldığınız kuruma başvurmanız gerekiyor.

 11. Merhaba,
  Kızkardeşim göz kanseri geçirdi ve tek gözü alındı. Heyet göz kaybı ve hastalığıyla beraber 62 oranında rapor verdi. Buna istinaden kızkardeşim adına otvsiz araç alabilirmiyiz? Ya da almak için ne yapmamız gerekiyor? Kızkardeşime H ehliyeti çıkmaz muhtemelen onun adına alıp biz kullanabilirmiyiz.?

  1. Merhaba,

   Ortopedik rapor haricinde ötv muafiyetli araç alabilmek için oranın % 90 ve üzeri olması gerekiyor. bu nedenle Ötv myafiyetli araç alma imkanınız yok.

 12. Annem için rapora müracaat ettik. Göz hastalıkları %1 , iç hastalıkları % 80, fiziksel tıp ve rehabilitasyon %24, kardiyoloji % 55 , üroloji% 35 oranlarında rapor verdi Ancak iç hastalıkları bölümünde şahıs kematerapi almaktadır , 6 ay sonra kontrolü uygundur yazıyor. Bu nedenle bayii araç alamazsın dedi. Diğer % yüzde oranlarından alamazmıyız. Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba,

   İç hastalıkları oranını çıkarsa % 77 lik bir oran çıkıyor ki bu oranla ÖTV muafiyetli araç alamaz.

 13. yüzde %40 engeli olan kronik süreen skolyoz hastasıyım
  araç almak istersem nasıl bir araç alabilirim ve ne kadar indirm olur

  1. Merhaba,

   Uzuv kaybı veya ortopedik rapor olmadığı için % 90 altı olduğundan muafiyetli araç alamazsınız.

 14. Merhaba,
  Akrabamızda ileri seviye parkinson ve panik atak bulunuyor. Ayrıca yaşı 70’in üzerinde.
  Acaba engelli raporu % kaç çıkabilir ?
  %90 olma durumu yoksa, yaşı olduğu için pandemi döneminde çıkartmayalım diyoruz.
  Geri bildiriminiz bize fikir verecektir.
  Çok teşekkürler,

  1. Merhaba,

   İleri seviye parkinsonda % 90 oran çıkma olasılığı yüksek. Ama tabi doktor teşhisine göre değişme olasılığı da var.

 15. Merhaba
  Engellinin raporu yüzde 90 ve üzeri olduğu zaman aracı kimler kullanabilir? Engellinin kendisi kullanamıyor. Aracın yurt dışından veya içinden alınma durumuna göre değiştiği söyleniyor. Yurt içinden alınmışsa herkes kullabilir deniliyor. En fazla 3. derece yakını olma şartı kalktı deniliyor. Çok fazla bilgi kirliği var. Bu konuda bilgi almak istiyorum.
  İyi çalışmalar.

  1. Merhaba,

   evet son bilgi belirtildiği gibi yurt içi alımlarda herkes kullanabilmektedir.

 16. Babamız kanser hastası gözünde sarı leke hastalığı var yakında diyalize başlayacak rapor kaç çıkar

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre babanızın oranı % 73 civarı çıkabilir.

 17. Amcamın Kızı ortopedik raporu %20 engelli araç alabilir miyiz ve başkası, akrabaları kullanabilir mi

  1. Merhaba sol kolumda eskiden kalma kırık yanlış kaynamadan dolayı fiziksel bariz bir eğrilik var acaba bunun için rapor oranları değişiyormu.?Sağ veya sol kol farkediyormu?Heyet için başvurumu yaptım ne yapmam gerekiyor?Teşekkürler

  2. Merhaba,

   Sağ veya sol kol farketmez. Heyet tarihi verilecek ve heyete gireceksinz.

 18. 23 temmuzda yuzde 90 engelli raporu babama aldik. Ancak raporda bagimlilik degerlendirmesinde bagimsiz isaretli. Babama otv muafiyetli araba alabilirmiyim. Araci ben kullanabilirmiyim. Ayrica maliye artik yeni saglik kurulu raporlarina itiraz ediyormu 2000 li yillardaki gibi. Raporu yenilemek icin hakem hasteneye gonderirdi eskiden

  1. Merhaba,

   % 90 rapor var ise bağımlı şartı aranmaz. ÖTV muafiyetli araç alabilirsiniz. Yeni rapor istenmez

  2. Merhaba
   Annem 73 yaşında 1 yıl önce kalp yetmezliğinden dolayı kalp pili takıldı. Aynı zamanda Şeker ve tansiyon hastalığı teşhisi var. Araç için ÖTV muafiyetinden yararlanabilir miyiz? Teşekkürler

 19. Merhaba , dedemim ayağı kesik 2 yıldır %75
  Ortapedi raporu var.
  Yakınları olarak araç alabiliyor muyuz

  1. Merhaba,

   Ortopedik engelde % 90 nın altında kendi adına araç alınabilir.

 20. Merhaba kolay gelsin %52 engelli raporum var 19puan fizik tedavi verdi 2puan ortapedi verdi bu şekilde ÖTV siz araç alabilirmiyim teşekkür

  1. Merhaba,

   Raporunuzda tertibatlı araç kullanımı ile ilgili özel ibare var ise alabilirsiniz. Yoksa alamazsınız.

 21. iyi günler, annem kolon ca hastası bagırsağının büyük bi kısmı alındı 2017 senesinde teshis konulmustu ama hastalığı sürekli nüks ediyor sene 2020 biz hala kemoterapi alıyoruz suanda devam ediyor artı tansiyon hastası rapor alsak ötv indiriminden faydalanabilirmiyiz ?

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre tahmini % 74 civarı bir oran çıkabileceğin düşünüyorum. bu da ÖTV muafiyeti için yeterli olmaz.

 22. Merhaba,

  Bu 3. yazışım, cevaplarsanız çok sevinirim.
  Büyük annem 2 yıl önce meme kanseri teşhisi sonrası ameliyat oldu ve sağ memesi alındı. Son pet taraması Ekim 2019’da çekildi ve ilerleme olduğu raporda belirtilmiş. 90 yaşında olduğu için kemoterapi alamadı, akıllı ilaç tedavisi ise alerji yaptığı için ilk dozunu alırken yarıda bırakıldı. Ekim 2019 tarihli pet taraması engel raporu için kullanılabilir mi? Kullanılabilirse engel oranı kaç olur? Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  1. MErhaba,

   Yeni bir Pet taraması yapılamadığı için 2019 tarihli tarama geçerli olur. Ancak % 90 nın altında % 79 larda bir oran çıkabileceğini düşünüyorum. Kendi ihtiyaçlarını kendi karşılayamıyor ise % 90 orana çıkabilir.

 23. Merhaba,
  İki tane engelli ablam var,5 yıl önce engelli raporu ile araç aldık şimdi 5 yılını doldurduğu için araçı satıp piyasa değeri 250 bin olan yeni sıfır bir araç almak istiyoruz .Sorum şu ;ikisi için hem 2222 aylık hem de evde bakım maaşı alınıyor.Yeni araç alınırsa aylıkları ya da evde bakım maaşları kesilir mi?Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Araç üzerinden herhangi bir gelir sağlayamayacağınıza göre 2022 maaşı kesilmez. Gelir artıcı bir unsur yok.

 24. Mrh benim 100/69 cıvarında raporum var beyin amalıyat geçirdim eski raporuma ek rapor derecesi eklenirmi lütfen cevap bekliyorum

  1. Merhaba,

   Beyin ameliyatından sonra sağlık durumunuzda ki değişiklikler oranı etkiler. 10 puan kadar etkileyebileceğini düşünüyorum.

 25. Merhaba ,annemin 16 yıldır KAMELE(kemik iliği kanseri )tedavisi görüyor.Bu hastalığa bağlı olarak aldığı ilaç tedavileri ve neticesinde kemik erimesi ve diz kapaklarında aşınma oluştu.Her iki diz kapağından protez ameliyatı oldu. Hala koltuk değneği kullanarak yürümektedir.Aynı kullandığı ilaçların yan etkisi ile Hipotrioid hastalığı oluştu sürekli bunun için ilaç kullanmakta.Her iki gözünde de katarak oluştu ameliyat oldu. KAMELE hastalığı için kullandığı ilaçlar tüm sinir sistemini etkilediği için depresyon ilaçları kullanmaya devam etmektedir.Bu rahatsızlıklar ile rapor almak istediğimizde engel oranı % kaç çıkabilir. Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 78 88 civarı bir oran çıkma olasılığı yüksek.

 26. Merhaba Annem iki dizinden de protezli ve zor yürüyor ,kanser nedeni ile rahmi ,lenfleri,ve bir göğsü alındı ve tansiyon hastası.Evin dışında ancak özel araç veya taxi ile seyahat edebiliyor.
  Yaşı 76 .
  Ehliyeti yok.
  Annem adına ÖTV den muaf araç alabilirmiyiz.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 90 raporu bulma olasılığı yüksek. Bazen bu durumlarda 80 civarı da çıkabiliyor. Heyete girmesinde fayda var.

 27. Merhabalar hocam beyin tümörüm var rapor almadım Ama doktor sana %80 lik engel raporu verebilirim dedi rapor çıkarırsam bu raporla araca ötv muafiyeti olur mu

  1. Merhaba,

   Ortopedik olmayan raporlarda en az % 90 oran olması gerekmektedir.

  1. Merhaba,

   Öncelikle ehliyetinizin yenilenmesi istenebilir. Ancak sonrasında ötv muafiyetli araç alabilirsiniz.

 28. Annem mitral kapak ameliyatlı hiper tansiyonu ve boyun fıtığı var. Engelli raporu % 40 vermişti. Şuan kalp yetmezliği var. Rapordaki % de kaç olur

 29. Merhaba bu üçüncü yazışım lütfen cevap verir misiniz, ne yapacağımı bilmiyorum. Kayınbabamın böbrekleri iflas etti birkaç gün diyalize bağlandı daha sonra da eşinden bir böbrek alarak böbrek nakli oldu. Daha önce de açık kalp ameliyatıyla kalp kapakçığı değiştirildi. Aynı zamanda yüksek tansiyon hastası ve sık sık tansiyonu yükselip dengesini kaybedip bayılmalar yaşıyor. Beyninde damar tıkanıklığından dolayı felç oldu ama tedaviyle yüksek oranda kendini toparladı. Sol ayağı hafif topallıyor denge problemi var. Görmede ve işitmede de sıkıntıları var. Bu durumda engelli raporu almak istese oranı sizce kaç olur ?

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre böbrekte uyum sağladı ise %72 civarı bir oran çıkması beklenir.

 30. Merhabalar kayimpederimin %98 engellilik raporu var. Damadı olarak ben veya eşim araç alabilirmi . Eşimin ehliyeti yok benim var . araç alınır ise ne gibi şart aranır bende

  1. Merhaba,

   Damadı olarak kullanabilirsiniz. Belirli bir şartı yok

 31. Merhabalar 3 yaşında oğlum %45 işitme engelli onun dışında hiç bir engeli yok. İşitme cihazı kullanıyor. Her iki kulağında da %80 işitme kaybı var. Ben araç alabilir miyim yani bu haktan yararlanabilir miyim. Teşekkürler iyi çalışmalar dilerim 🌸

  1. Merhaba,

   Oğlunuza % 50 civarı bir oran verilir bu da araç ötv muafiyeti için yeterli olmaz.

 32. Merhaba öncelikle babamın %56 görme engeli var ben babamın raporu üzerine araç alabilirmiyim babamın ehliyeti yok

  1. Merhaba,

   Otopedik engel olmadığı için % 90 altına muafiyetli araç alamazsınız.

 33. Merhaba babam omurilik felci babamın üzerinden araba alındı evimizde iki yatalak hasta var en büyük ablam %99 engelli ikisindende annem evde bakım parasi alıyor . Ablam üzerinden de Araba alma durumumuz olabilir mi ? Evde bakım paraları kesilir mi? Cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,

   Araç almanızdan dolayı bakım parası kesilmez. Ablanız üzerine de araç alabilirsiniz.

 34. Merhaba,

  Aracı bayiden almak zorunda mıyız? Galerilerde sıfır araç var maalesef şu sıralar. Galeriden 0 km araç alamaz mıyız engelli raporuyla.

  Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Galeride 0 km araçlar bayiden ötv si ödenerek alınmaktadır. Bu nedenle Ötv muafiyetli aracı bayilerden başka bir yerden alamazsınız.

 35. Merhaba,
  Eniştem %90 engelli raporu da var,
  Sadece onun adına mı ötv siz araç alabilirim,
  Kendi adıma almam mümkün olmaz mı?

  1. Merhaba,

   engelli birey kim ise onu adına araç alınabilir. Vefatı halinde varislerine kalır. 5 yıl sonra isterse size devredebilir.

  2. Kizim ilik nakli oldu ve %90 raporu var araba almak istiyoruz nasıl alicaz ve nerden alabiliriz

 36. merhabalar,
  benim ökgv’li çözger raporu olan oğlum var. 18 yaşına girmesine 8 ay kaldı. Yine de ötv muhafiyetli araç alabilir miyim?
  İyi günler dilerim.

 37. Merhaba yardımcı olurmusunuz kaç gündür araştırıyorum yüzde 90 raporlu hastam var araç almayı düşünüyorum fakat ciddi bir bilgi kirliliği var. Kimisi 1.6 ya kadar yüzde 50 ötv indirimi uygulanır yazmış kimisi 1.6 kadar 125 bin tl üzeri araç için yüzde 60 indirim uygulanır yazmış siz ise 1.6yi geçmeyecek yazmışsınız net ötv indirim.oranlarini paylaşırmısınız i

  1. Merhaba,

   Yeni düzenlemeye göre motor hacmi kısıtlaması kalktı. 2020 yılı için 303 bin Türk Lirasının altında olduğu zaman ÖTV indirim uygulaması yapılmaktadır. 303 bin Türk Lirasının üzerinde olan araçlarda ÖTV indirim geçerliliği bulunmamaktadır. Ötv nın de bir kısmı değil tamamından muaftır. Yazımızda bulunan belirttiğiniz kısmı güncelleyerek kaldırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu