• 2019 Engelli Raporu ile Araba (Araç) Nasıl Alınır?

  Engel raporu olan kişilerin araç alımlarında ÖTV indiriminden yararlanma hakkına sahip olmaktadır. Engelli vatandaşlara sağlanan indirim hakkından yararlanmak için araç alımlarında engel durumunu gösteren raporlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kişilerin engel durumunu gösteren raporlarda engel oranına göre araç alım şartları belirlenmektedir. Engelli raporlarındaki engel oranları %40 ve üzerinde bulunan kişiler araç alırken özel engelli aracını kullanmaya yetkisi olması gerekir. Bunun için H sınıfı ehliyete gereksinim bulunmaktadır. Araç kişinin engel durumuna göre uygun aksamda yaptırılması şartı ile ÖTV’den muaf olmaktadır. Satın alınan araç engelli kişinin yakını ya da profesyonel şoförü tarafından kullanılacaksa kullanacak olan kişilerin B sınıfı ehliyetleri olması gerekir. Engelli raporlarında engel sahibi kişilerin aracı kullanıp ya da kullanamayacağına ilişkin açıklamanın bulunması gerekil olmaktadır. Engelli araç sahipleri satın aldıkları araçları 5 yıl süresince kullanmak zorundadırlar. 5 yıllık süre dolmadan araçlarını satmak zorunda kalan araç sahipleri araç satışlarında ÖTV tutarını ödeyerek satış işlemini gerçekleştirirler.


  Araba Almak İçin Özürlü Raporu Kaç Olmalı

  Engelli rapor uygulamaları 2 farklı şekilde olmaktadır. Kişinin engel durumuna göre alacağı araçlarda yapılan uygulamalar şu şekildedir;

  • %40 oranında engel raporu sahiplerinin satın alacakları araçlarda engellinin kendi kullanacağı araçlar olarak sınıflandırılmaktadır.
  • %90 oranında engel raporu ile alınan araçlar ise engelli kişinin yakınlarının yararlanması için uygulanan indirimleri kapsamaktadır.

  %90 ve üzeri oranında engel sahibi raporu olan kişilerin raporlarında özel engelli aracı kullanabilir olduğu belirtilmiş ise sahip oldukları özel aksamlı araçlarını kullanabilirler. Engel durum araç kullanmaya izin vermeyen kişilerin ise 1. Dereceden başlayarak 3.dereceye kadar olan yakınlarının ÖTV siz araç alma hakkı bulunmaktadır. Bu durumda araç satın alımlarında aracı kullanacak olan kişinin bizzat bulunması gereklidir.

  Engelli Araç Alım Şartları 2019

  2019 engelli araç alım şartlarına uygunluk gösteren kişiler ÖTV indirimi ve ÖTV muafiyet hakkına sahip olarak araç satın alabilirler. Engelli kişilerin ÖTV’den muaf ya da ÖTV indirimi ile araç alması engel seviyelerinin belirlenmesi ile ortaya çıkar ve belirlenen engel seviyelerine göre araç alım şartları değişir. Engelli araç alımlarında şartlar şu şekildedir;

  • %90 üzeri engel sahibi olan kişilerin ÖTV indirimli araç almaları için engel oranını gösteren rapora ihtiyaçları vardır. Araç kullanmaya müsait olmadıkları raporda belirtilen kişilerin aracı şoförleri ya da 3.dereceye kadar yakınlarından birisi kullanabilir.
  • %90 engel haricinde ortopedik engelliler ÖTV indiriminden faydalanır.
  • Araç alımlarında trafik tescil işlemini yapılması gerekir.
  • Aracı kullanacak olan kişiye ait belgeler bulunması gerekir.
  • Engelliye ait olan araçların kullanımı başkaları tarafından yapılamaz.
  • Engelli aracı kimin kullanacağı satın alma sırasında belirlenmelidir.
  • Engelli araçları 5 yıl boyunca satılamaz.

  5 yıllım süre dolmadan aracın satışı gerçekleşirse ÖTV vergisi ödenmelidir. Aracın süre dolmadan atışı ancak ÖTV vergisi ödendikten sonra yapılabilir. Aracı satın alacak kişi de engel sahibi ise belirtilen süre 3 yıla düşürülmektedir. Araç satışlarında aracın engelli bir kişiye satılması esnasında engelli araç fiyatları 200 bin Türk Lirasının altında olduğu zaman ÖTV indirim uygulaması yapılmaktadır. 200 bin Türk Lirasının üzerinde olan araçlarda ÖTV indirim geçerliliği bulunmamaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

  Araç satın alırken istenen belgeler araçların alımları sırasında tamamlanmış olmalıdır. Engelli araç alımlarında gerekli olan evraklar şunlardır;

  • Engel oranını gösteren ve engelli kişinin araç kullanıp kullanamayacağına dair ibarenin bulunduğu ve sağlık kurulu heyeti tarafından verilen rapor istenmektedir.
  • Satın alınan aracı engel sahibi kişi kullanmayacak ise aracı kullanan kişiye ait B sınıfı ehliyet bulunması gerekir.
  • Satın alınan aracı engelli kişi kendi kullanacak ise H sınıfı ehliyet bulunması gerekir.

  90 Engelli Raporu Nasıl Alınır?

  Engelli raporu almak için gerekli belgeleri tamamlayarak başvuruda bulunulabilecek sağlık kuruluşları şunlardır;

  • Özel hastanelerin sağlık kurulları
  • Devlet hastanelerinin sağlık kurulları

  %90 engelli raporu almak için tam teşekküllü devlet hastanelerine başvurmak gerekir. Hastanelerde bulunan sağlık kurumu birimlerinden engelli raporu alınmaktadır. Rapor oranı hakkında gerekli yüzde sağlık kurulu heyeti tarafından verilmektedir.

  Engelli raporu almak için gerekli olan belgeler şunlardır;

  • Engelli raporu başvuru dilekçesi
  • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet fotoğraf (bazı sağlık kuruluşlarında daha fazla sayıda fotoğraf istenebilir).

  Engelli Raporu Alım Şartları

  Engelli raporu almak için öncelikle engelli raporu başvuru dilekçesinin doldurulması gerekir. Engelli raporu almak için gerekli olan şartlar şunlardır;

  • Kalıcı ya da geçici engel sahibi olmak gerekir. Verilen raporlar engel durumuna göre süresiz ya da süreli olarak verilmektedir.
  • Engel raporu alım şartları arasında engel sahibi kişinin T.C. vatandaşı olması bulunur.
  • Sağlık raporu engel oranının %40 ve üzerinde olması gereklidir.

  Engel raporu almak isteyen kişilere herhangi bir ücret uygulaması yapılmamaktadır. Engel raporu alımlarını hastanelerde gerçekleştiren kişiler sağlık muayenelerinden ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Engelli raporu sahibi olan kişiler ÖTV indirimi yanı sıra farklı alanlarda avantajlardan yararlanmaktadır. Engelli raporu sahiplerinin diğer avantajları şunlardır;

  • Devlet demir yolları ile seyahatlerde %20 oranında indirimden yararlanılmaktadır.
  • Türk Hava Yolları Seyahatlerinde %40 oranında indirimden yararlanılmaktadır.
  • GSM operatörlerinde özel indirimlerden yararlanılmaktadır.
  • Müze, milli park ve devlet tiyatrolarına ücretsiz giriş hakkından yararlanılmaktadır.

  Engelli Araç İndirimi

  Engelli ÖTV indirim hakkından yararlanmak için satın alınacak olan aracın sıfır model olması gerekir. Engelli araç indirimleri kişinin sahip olduğu engel durumuna bakılmaksızın verilmektedir. Engelli kişilerin araç alımlarında ÖTV indiriminden faydalanması için aracı kendilerinin kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır. Engelli kişilerin araç satın alabilecekleri yaş sınırı bulunmaktadır. ÖTV indiriminden yararlanarak araç satın alabilmek için sağlık kurulu raporuna ihtiyaç bulunmaktadır.

  Engelli Araç İndirimi Hesaplama

  Engelli araç alımı indirim hesaplamaları aracın tutarına göre uygulanmaktadır. Örneğin;

  • Normal değeri 100 bin TL olan araca uygulanan ÖTV tutuları ile birlikte araca ödenecek tutar 150 bin TL olmaktadır.
  • 150 bin TL üzerinden %18 KDV uygulanan aracın fiyatı 150 bin + 27 = 177 bin aracın KDV eklenmiş tutarı olmaktadır.
  • 177 bin TL tutar araca tüm vergilerin eklenmesi ile meydana gelen son tutarıdır.
  • Bu değer üzerinden ÖTV indirimi ile alınan engelli aracına 59 bin TL indirim uygulanmaktadır.

  Engelli Araç Alımı Hesaplama

  Engelli araç ÖTV indirimi hesaplamaları satın alınacak olan aracın tutarına ve sahip olduğu motorun gücüne göre değişiklik göstermektedir. Engelli araç alım hesaplamalarında muvaffakiyet kazanmak için %90 ve üzerinde engel raporuna sahip olunması gerekir. ÖTV indiriminden faydalanmak için ise %40 ve üzeri oranında engelli raporu sahibi olunması gerekir.

  ÖTV İndirimi Hangi Araçlar İçin Geçerli

  ÖTV muvaffakiyet ve indirimi uygulanabilen araçlar yönetmelikte belirlenmiş olan araçlardır. ÖTV indiriminin geçerli olduğu araçların özellikleri şunlardır;

  • Araç sıfır kilometre olmak zorundadır.
  • Aracın sahip olduğu motor gücü en fazla 1600 cc olmalıdır.

  Belirtilen motor gücünün üzerinde güce sahip araçlarda ve ikinci el araçlarda engel sahibi kişilere ÖTV indirimi uygulaması yapılmaz.

  Engelli Emekli Maaşı Hesaplama

  Engelli Kartı Sorgulama

  Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  2019 Engelli Raporu ile Araba (Araç) Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. orhan akgüney dedi ki:

   %97 engelli raporu var . 2 yılda bir rapor yenilenecekmi, yoksa 5 yıl boyunca geçerlimi. (yaş doksan)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzda süreli ve süresiz olarak belirtilmiştir.

  2. Ali GÜN dedi ki:

   Merhaba.
   ÖTV indiriminden yararlanılabilmesi için alınacak raporun en az %40 olması mı gerekli? Yoksa, bu oran sağlanamıyorsa ÖTV oranında indirim mi var?
   Kolay gelsin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortyapedik rahatsızlık var ise % 40 yeterli. Yok ise % 9 engel şartı mevcut

  3. Mehmet dedi ki:

   Selam %95 raporum var ama nakit sıkıntım var araç parasını diyelim 90 bin tutu 45 versem kalan 45 bin taksit yapabiliyormuyuz bilgi verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Otomotiv bayilerinin anlaşmalaı kredi firmaları mevcut. Eğer kredi sicilinizde sorun yok ise kalanını kredi ile alabilirsiniz.

  4. Fatma dedi ki:

   Merhaba ananem %90 engelli. Onun üzerinden araba almak istiyoruz. Benim ehliyetim yok fakat eşimin var. Eşim ananem üzerinden araba alıp kullanabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bakıcı olarak alabilmesi mümkün.

  5. Murat dedi ki:

   Merhaba raporumuz %73 hasta tekrar heyete giricek araştırmalarımiza göre %84 rapor vericekler bunun üzerine araç alsak ÖTV indirimi nasıl olur bilgi verirmisiniz 0543 608 12 78 çok acil

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortapedik bir rahatsızlık yok ise % 90 dan aşağı raporlarda ötv muafiyetli araç alamazsınız.

   2. tolga dedi ki:

    hayırlı akşamlar annemın yüz 70 raporuvar arac alabılırmıyız saygılarımla

  6. lokman dedi ki:

   selamun alaykum benım annem seker hastası hıper tansıyon sag goz tamamıylan gormuyor kalıcı hastalık var behcet hastalıgı kalp hastalıgıvar yuzde kac rapor verılır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Göz göremem ile ilgili % 30 dihğer hastalılarla birlikte % 60 70 arası bir oran çıkacağını düşünüyoruz.

  7. Nilüfer dedi ki:

   Kardeşim 6 yaşında %40 engelli raporu var yürüme engeli var
   Annemde kanser hastası . Bizim böyle bir indirimden faydalanma durumumuz nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin alacağı oran % 90 ı bulursa alabilirsiniz.

  8. RAMAZAN dedi ki:

   150000 LİRALIK ARACIN %90 HESAPLAMASINDA NET ÖDENECEK RAKAMI HESAPLAMASINI YAZARMISINIZ

   1. ali yıldız dedi ki:

    900000 tl

  9. Bekir soğukpınarlı dedi ki:

   Babam ayzaymır %90 engelli raporunu alabilir miyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İleri seviyede ve kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda ise alabilmeniz mümkün.

  10. Hasan dedi ki:

   Merhaba, babam %81 engelli kendisine engelli indirmi ile araç aldık diyelim o aracı ben ve annem de kullanabilir miyiz?

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    1. dereceden yakın akrabanız kullanabilir.

  11. Mustafa ali Sivri dedi ki:

   Iyi günler benim babam %45 engelli raporlu otv indirimli araç alınabilir mi ayrıca kendisi araç kullanamıyor aracı bn üzerime alabiliyormuyum yardımcı olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortapedik rahatsızlıktan dolayı ise raporu evet alabilir. Kendi adına alabilir ancak siz de kullanabilirsiniz.

  12. Mehmet ERTUĞRUL dedi ki:

   Babamın %91 görem engelli tam bağımlı engelli raporu var. bu duırumda araç ruhsat sahibi babam haricinde kimler olabilir? Araç illaki babam üzerinemi tescil edilmek zorunda?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ruhsat sahibi babanız olacak ama çocukları olarak siz de kullanabileceksiniz.

   2. tuna dedi ki:

    arac ruhsat sahibi hakki babanindir. yuzde 90 ve uzeri raporu oldugu icin araba surucusu b ehliyeti olan birinci derece ve ucuncu dereceye kadar yakinlari kullana bilir.

  13. ünal dedi ki:

   %46 engelli raporum var.ötv siz araç alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bacaklar ile ilgili bir sıkıntı ve aparatla araç kullanabilme durumu var ise % 4 engel raporu ile ÖTV siz araç alabilirsiniz. Diğer raporlarda ötv muafiyeti sağlanamaz.

  14. imran dedi ki:

   yüzde 42 böbrekten sürekli raporumla araç alımında ne kadar indirim alabilirim

  15. Sanca g dedi ki:

   Sancar. KARDEŞİMİN YÜZDE40 RAPORU VAR ARABA ALABİLİRMİYİM EHLİYRTİ YOK BEN KULLANA BİLİRMİYİM

  16. Mustafa dedi ki:

   2008 yılında almış olduğum yüzde 90 raporla araç alabilirmiyim saygılar

  17. Ayşe dedi ki:

   Merhaba annemşn %80 raporu var ayak şekerden kesil di malesef %80rapor ile araba alabilirmiyim.araç indirimi %kaç olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ayak ve bacak kayıplarında ötv siz araç alma hakkınız mevcuttur.

   2. Metın dedi ki:

    Merhaba kızım 100/98 Ağrı engelli 10 yasında araç almak ıcın hangı belgelerı almamız gerekiyor bırde raporunun yenılenmesıne 5 ay var bır sorun olurmu

  18. Fatma dedi ki:

   Merhaba. Babamın %90 raporuyla araç aldık diyelim. Kendisi zonguldakta biz tekirdağda yaşıyoruz.kış ayında bizimle beraber sadece. Yazı memlekette geçiriyor. Bir sıkıntı arz edermi. Hem madden hemde Dinen.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen bir sıkıntı oluşturmaz. Dini konularda vicdanınızı dinleyin. Fikir vermek haddimiz değil.

   2. Mehmet dedi ki:

    Merhaba benim kardeşimin yüzde 70 engelli raporu var. Araç alabilir mi?

  19. Sevim dedi ki:

   Merhaba bizim engeli raporumuz %81 araba almak istiyoruz bunu için bılgolendırırsenz sevınırım engeli Ablam

  20. Mustafa dedi ki:

   Ben böbrek nakilli hastayım yüzde 70 raporm var araba alabilirmiyim bu haktan faydalanabiliyor muyum teşekkürler

  21. Melek dedi ki:

   Merhaba….Benım ablam %92 engelli raporuda var biz araba almak istiyoruz buna devlet bi yardımda bulunabilirmi? 70.000 liarlık bi araya 35.000 devlet katkısı oluyor dediler ne kadar doğru ?

  22. nuri çoma dedi ki:

   merhabalar

   %53 diyabet,kalp ve tek gözde görme kaybına dayanıklı engelli raporum var araç alımında hangi vergi indiriminden ne kadar yararlanabilirim?Konuyla ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  23. Elif gnc dedi ki:

   Mrb 2013 yılında sağ üst löp tan akciğer kitle ameliyatı oldum ve üst löp alındı akabinde radyoterapi gördüm 1 yıl sonra nuks oldu ve karaciğer dalak yayilma yaptı ve kemoterapi gördüm suanda hala onkoloji ilaçları kullanıyorum ve %80 engel ağır engelli sürekli raporum var ama heyet akciğer organ kaybimi rapora eklemiyor eklenmesi gerekmez mi ve yıllar önce sol yumurtalık dan ameliyat oldum ve sol yumurtaligim yok bu rahatsızlık da engel oranına eklenir mi.

  24. Özlem dedi ki:

   Merhaba biz babam için heyete girdik,babam gırtlak kanseri boğazı delik ve mideden besleniyor,ayrıca kalbinde stent ve kalp yetmezliği var,ayaklarıda tutmuyor artık,bezli,ciğerlerde bitik durumda.Babama acaba %90 veya üzeri rapor verirlermi?

  25. Özlem dedi ki:

   Merhaba babam Konya’da oturuyor kanser hastası,ben kozıyım ve başka şehirde oturuyorum.Babama bu durumda rapor verirler zaten ama arabayı ben kullanacağım.Bir sıkıntı olurmu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 90 rapor alırsanız bakıma muhtaç olacağı için siz de kullanabilirsiniz.

   2. İsmail / Bandırma dedi ki:

    Eşim 2010 yılında over kisti ameliyatı , patalojide kanser tümörü bulununca iki ay sonrada histeraktomi (rahim) ameliyatı oldu , 2017 de metastatik meme kanseri teşhisi kondu , ilk 4 kür , ikinci 12 kür kemoterapi den sonra meme ameliyatı oldu , ardından 12 kür kemiğe , 33 kür memeye radyoterapi aldı , şu anda da ömür boyu koruyucu tedavisi devam ediyor , eşimin engelli raporu alması mümkünüdür alırsada yüzde kaç oranında olabilir ?
    Kanser hastası olduğu için toplu taşıma yerine özel araç kullanmaktayız tedavi ve kontrol ulaşımı için
    Saygılarımla

  26. Türkan şeker dedi ki:

   Merhabalar eşim adına %40 epilepsi raporu ile araç satın alırsak eşimin ehliyeti elinden alınabilir mi araç kullanabiliyor nöbetinin olacağını farkedebiliyoruz

  27. Ertuğrul varıcı dedi ki:

   Umarım bu yazdıkların gerçek düşüncelerin değildir…,

  28. yasin dedi ki:

   % 90 raporlu olan babama 125 bin tl değerinde araba almak istiyoruz.

   ne kadar fiyat çıkar bize kaç bin tl indirim li olur

   1.60 motor

  29. İsmail dedi ki:

   İyi geceler benim kardeşimin engelli raporu yüzde 89 lakin h sınıfı bir ehliyet alacak pozisyonu yok araç süremez yani bizim yardımımızla yürüyor çoğunlukla bizim bu indirimden faydalanabilme olanağımız varmıdır yoksa illa %90 üstü mü olması gerekiyor şimdiden teşekkürler.

  30. Kübra Nur Tokgöz dedi ki:

   Merhaba Kolay gelsin. Benim %80 engelli raporum var engelliye
   uygun araba almak düşüncesindeyim ve 24 yaşındayım. Net bilgi, vermenizi rica ederim.
   Saygılarımla.

   1. Cemal dedi ki:

    Meraba bende %70 engelil raporum var bir kolumu kullanamıyorum birde ALS hastasıyım bende araç alabilirmiyim

  31. Ayşe dedi ki:

   Merhaba,
   Benim %42 oranında engelli raporum var. Araç alabiliyormuyum ?
   alabiliyorsam ÖTV ve KDV den ne kadarlık oranda faydalanabiliyorum?

  32. Aziz kavaklı dedi ki:

   Merhaba.!
   Ben Aziz kavaklı

   Yüzde yetmiş sekiz engelli raporum var
   engelliye uygun araba düşünmekteyim
   Lütfen net bilgi verirmisiniz.
   saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni çıkacak yasa ile vergisiz hali en fazla 70.000 tl olan araçları ötv siz alma imkanınız olacak. Şu anda bir sınırlama yok.2017 yılı sonuna kadar Bütçenize uygun sıfır aracı ÖTV siz alabilirsiniz.

   2. BESTE dedi ki:

    SIFIR ARACLARDA 70.000 TL NET LAN VAR MI ACABA???
    DEVLETIMZ BUNU HESAPLARKEN ENFLASYONU DUSUNMUSMU ACABA???? NE KADAR SACMA BIR KARAR.

    HERSEYI GECTIM. ENGELLİYSEN LUKS HAYAT YAASAMAK SENIN NEYINE … NEYINE SENIN ARABA OLMAK:((((

   3. Serhat dedi ki:

    Yüzde kırk ile yüzde elli oraninda engeli olan kisiler araba alabiliyormu engelli raporu ile aylik ne kadar taksit verilir bu durumda

  33. Baris dedi ki:

   Benim yüzde yirmibes sol ayak ortopedik raporum var ehliyetimi de değiştirdim 10.02 engelli ehliyeti aldım araç alabileceğim söylenmişti ama gittiğim servislerde alabilirsin diyor vergi dairesine raporu götürüyorlar kabul edilmiyor diyorlar neyapabilirim ben

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz da ki engel oranı en az % 40 mı?

   2. Baris dedi ki:

    Hayır 40 değil yüzde 25 ortopedik engelli sol ayak problemleyim ehliyetimde 10.02 sadece otomatik vites taksi kullanabiliyorum

   3. Mahir dedi ki:

    Evet %40 raporum kardiyoloji doktorundan

   4. Murat dedi ki:

    %40 rapor la alabilirmiyiz

   5. Cemal dedi ki:

    Meraba bende %70 engelil raporum var bir kolumu kullanamıyorum birde ALS hastasıyım bende araç alabilirmiyim

  Sorunuzu Yazın