• 2019 Engelli Raporu ile Araba (Araç) Nasıl Alınır?

  Engel raporu olan kişilerin araç alımlarında ÖTV indiriminden yararlanma hakkına sahip olmaktadır. Engelli vatandaşlara sağlanan indirim hakkından yararlanmak için araç alımlarında engel durumunu gösteren raporlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kişilerin engel durumunu gösteren raporlarda engel oranına göre araç alım şartları belirlenmektedir.


  Engelli raporlarındaki engel oranları %40 ve üzerinde bulunan kişiler araç alırken özel engelli aracını kullanmaya yetkisi olması gerekir. Bunun için H sınıfı ehliyete gereksinim bulunmaktadır.

  Araç kişinin engel durumuna göre uygun aksamda yaptırılması şartı ile ÖTV’den muaf olmaktadır. Satın alınan araç engelli kişinin yakını ya da profesyonel şoförü tarafından kullanılacaksa kullanacak olan kişilerin B sınıfı ehliyetleri olması gerekir. Engelli raporlarında engel sahibi kişilerin aracı kullanıp ya da kullanamayacağına ilişkin açıklamanın bulunması gerekil olmaktadır.

  Engelli araç sahipleri satın aldıkları araçları 5 yıl süresince kullanmak zorundadırlar. 5 yıllık süre dolmadan araçlarını satmak zorunda kalan araç sahipleri araç satışlarında ÖTV tutarını ödeyerek satış işlemini gerçekleştirirler.

  Araba Almak İçin Özürlü Raporu Kaç Olmalı

  Engelli rapor uygulamaları 2 farklı şekilde olmaktadır. Kişinin engel durumuna göre alacağı araçlarda yapılan uygulamalar şu şekildedir;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • %40 oranında engel raporu sahiplerinin satın alacakları araçlarda engellinin kendi kullanacağı araçlar olarak sınıflandırılmaktadır.
  • %90 oranında engel raporu ile alınan araçlar ise engelli kişinin yakınlarının yararlanması için uygulanan indirimleri kapsamaktadır.

  %90 ve üzeri oranında engel sahibi raporu olan kişilerin raporlarında özel engelli aracı kullanabilir olduğu belirtilmiş ise sahip oldukları özel aksamlı araçlarını kullanabilirler. Engel durum araç kullanmaya izin vermeyen kişilerin ise 1. Dereceden başlayarak 3.dereceye kadar olan yakınlarının ÖTV siz araç alma hakkı bulunmaktadır. Bu durumda araç satın alımlarında aracı kullanacak olan kişinin bizzat bulunması gereklidir.

  2019 Engelli Araç Alım Şartları Nelerdir ?

  2019 engelli araç alım şartlarına uygunluk gösteren kişiler ÖTV indirimi ve ÖTV muafiyet hakkına sahip olarak araç satın alabilirler. Engelli kişilerin ÖTV’den muaf ya da ÖTV indirimi ile araç alması engel seviyelerinin belirlenmesi ile ortaya çıkar ve belirlenen engel seviyelerine göre araç alım şartları değişir. Engelli araç alımlarında şartlar şu şekildedir;

  • %90 üzeri engel sahibi olan kişilerin ÖTV indirimli araç almaları için engel oranını gösteren rapora ihtiyaçları vardır. Araç kullanmaya müsait olmadıkları raporda belirtilen kişilerin aracı şoförleri ya da 3.dereceye kadar yakınlarından birisi kullanabilir.
  • %90 engel haricinde ortopedik engelliler ÖTV indiriminden faydalanır.
  • Araç alımlarında trafik tescil işlemini yapılması gerekir.
  • Aracı kullanacak olan kişiye ait belgeler bulunması gerekir.
  • Engelliye ait olan araçların kullanımı başkaları tarafından yapılamaz.
  • Engelli aracı kimin kullanacağı satın alma sırasında belirlenmelidir.
  • Engelli araçları 5 yıl boyunca satılamaz.

  5 yıllım süre dolmadan aracın satışı gerçekleşirse ÖTV vergisi ödenmelidir. Aracın süre dolmadan atışı ancak ÖTV vergisi ödendikten sonra yapılabilir. Aracı satın alacak kişi de engel sahibi ise belirtilen süre 3 yıla düşürülmektedir.

  Araç satışlarında aracın engelli bir kişiye satılması esnasında engelli araç fiyatları 200 bin Türk Lirasının altında olduğu zaman ÖTV indirim uygulaması yapılmaktadır. 200 bin Türk Lirasının üzerinde olan araçlarda ÖTV indirim geçerliliği bulunmamaktadır.

  Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

  Araç satın alırken istenen belgeler araçların alımları sırasında tamamlanmış olmalıdır. Engelli araç alımlarında gerekli olan evraklar şunlardır;

  • Engel oranını gösteren ve engelli kişinin araç kullanıp kullanamayacağına dair ibarenin bulunduğu ve sağlık kurulu heyeti tarafından verilen rapor istenmektedir.
  • Satın alınan aracı engel sahibi kişi kullanmayacak ise aracı kullanan kişiye ait B sınıfı ehliyet bulunması gerekir.
  • Satın alınan aracı engelli kişi kendi kullanacak ise H sınıfı ehliyet bulunması gerekir.

  %90 Engelli Raporu Nasıl Alınır?

  Engelli raporu almak için gerekli belgeleri tamamlayarak başvuruda bulunulabilecek sağlık kuruluşları şunlardır;

  • Özel hastanelerin sağlık kurulları
  • Devlet hastanelerinin sağlık kurulları

  %90 engelli raporu almak için tam teşekküllü devlet hastanelerine başvurmak gerekir. Hastanelerde bulunan sağlık kurumu birimlerinden engelli raporu alınmaktadır. Rapor oranı hakkında gerekli yüzde sağlık kurulu heyeti tarafından verilmektedir.

  Engelli raporu almak için gerekli olan belgeler şunlardır;

  • Engelli raporu başvuru dilekçesi
  • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet fotoğraf (bazı sağlık kuruluşlarında daha fazla sayıda fotoğraf istenebilir).

  Engelli Raporu Alım Şartları

  Engelli raporu almak için öncelikle engelli raporu başvuru dilekçesinin doldurulması gerekir. Engelli raporu almak için gerekli olan şartlar şunlardır;

  • Kalıcı ya da geçici engel sahibi olmak gerekir. Verilen raporlar engel durumuna göre süresiz ya da süreli olarak verilmektedir.
  • Engel raporu alım şartları arasında engel sahibi kişinin T.C. vatandaşı olması bulunur.
  • Sağlık raporu engel oranının %40 ve üzerinde olması gereklidir.

  Engel raporu almak isteyen kişilere herhangi bir ücret uygulaması yapılmamaktadır. Engel raporu alımlarını hastanelerde gerçekleştiren kişiler sağlık muayenelerinden ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Engelli raporu sahibi olan kişiler ÖTV indirimi yanı sıra farklı alanlarda avantajlardan yararlanmaktadır. Engelli raporu sahiplerinin diğer avantajları şunlardır;

  • Devlet demir yolları ile seyahatlerde %20 oranında indirimden yararlanılmaktadır.
  • Türk Hava Yolları Seyahatlerinde %40 oranında indirimden yararlanılmaktadır.
  • GSM operatörlerinde özel indirimlerden yararlanılmaktadır.
  • Müze, milli park ve devlet tiyatrolarına ücretsiz giriş hakkından yararlanılmaktadır.

  Engelli Araç İndirimi

  Engelli ÖTV indirim hakkından yararlanmak için satın alınacak olan aracın sıfır model olması gerekir. Engelli araç indirimleri kişinin sahip olduğu engel durumuna bakılmaksızın verilmektedir. Engelli kişilerin araç alımlarında ÖTV indiriminden faydalanması için aracı kendilerinin kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır.

  Engelli kişilerin araç satın alabilecekleri yaş sınırı bulunmaktadır. ÖTV indiriminden yararlanarak araç satın alabilmek için sağlık kurulu raporuna ihtiyaç bulunmaktadır.

  Engelli Araç İndirimi Hesaplama

  Engelli araç alımı indirim hesaplamaları aracın tutarına göre uygulanmaktadır. Örneğin;

  • Normal değeri 100 bin TL olan araca uygulanan ÖTV tutuları ile birlikte araca ödenecek tutar 150 bin TL olmaktadır.
  • 150 bin TL üzerinden %18 KDV uygulanan aracın fiyatı 150 bin + 27 = 177 bin aracın KDV eklenmiş tutarı olmaktadır.
  • 177 bin TL tutar araca tüm vergilerin eklenmesi ile meydana gelen son tutarıdır.
  • Bu değer üzerinden ÖTV indirimi ile alınan engelli aracına 59 bin TL indirim uygulanmaktadır.

  Engelli Araç Alımı Hesaplama

  Engelli araç ÖTV indirimi hesaplamaları satın alınacak olan aracın tutarına ve sahip olduğu motorun gücüne göre değişiklik göstermektedir. Engelli araç alım hesaplamalarında muvaffakiyet kazanmak için %90 ve üzerinde engel raporuna sahip olunması gerekir. ÖTV indiriminden faydalanmak için ise %40 ve üzeri oranında engelli raporu sahibi olunması gerekir.

  ÖTV İndirimi Hangi Araçlar İçin Geçerli

  ÖTV muvaffakiyet ve indirimi uygulanabilen araçlar yönetmelikte belirlenmiş olan araçlardır. ÖTV indiriminin geçerli olduğu araçların özellikleri şunlardır;

  • Alınacak aracın motor günü 1.6 ‘ı geçmemesi gerekiyor.
  • Engelli raporu ile alınan araç min. 5 yıl kullanılması gerekiyor. 5 yıl içerisinde 2. Bir araç alınırsa, ÖTV indiriminden yararlanamazsınız.
  • Engelli raporu ile araç alacaklar, sadece sıfır KM araç alabileceklerdir. 2. El araç almak isteyenlere her hangi bir indirim uygulanmayacaktır.

  Belirtilen motor gücünün üzerinde güce sahip araçlarda ve ikinci el araçlarda engel sahibi kişilere ÖTV indirimi uygulaması yapılmaz.

  %90 Engelli Raporu Olan Nasıl Araç Alabilir ?

  %90 engelli raporu ile araç almak isteyenler, ÖTV kanunun 7. Maddesini dikkate almaları gerekiyor. %90 engelli raporuna sahip kişilerin, ÖTV ödemeden araç almalarına olanak tanıyor. %90 engelli raporu ile araç alabilmeniz için gereken şartlar şöyledir ;

  • %90 ve üzeri engelli olduğuna dair sağlık raporu bulunmalı.
  • Bu araçlar, ağır engelli sınıfında bulunan kişilerin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları ya da profesyonel şoförlerce kullanılabileceğinden ehliyet şartı aranmaz.
  • Araç alım esnasında, trafik tescil işlemleri yapılırken araç sahibinin yakını ya da şoföründe kayıt edilmesi gerekiyor. Tüm bu iş akdi sürecinin noter tarafından düzenlenmesi gerekiyor.
  • Bu araçlarda engelli kişilerin kullanımı için özel bir düzenek olmadığından, sürücüde aracın mensubu olduğu sınıfın ehliyetinin olması yeterli.

  Engelli Rapor Oranı % 40 ile Araç Satın Alma İşlemleri

  Engelli Rapor Oranı %40 ile Araç Satın Alma İşlemleri, Engelli olarak tanımladığımız bireyler, doğum öncesinde ya da sonrasında çeşitli nedenlerden dolayı, bedensel veya zihinsel olarak yeteneklerinde belirli ölçüde fonksiyonlarını yerine getirememesi olarak tanımlayabiliriz. Örnek verecek olursak günlük olarak gerekli ihtiyaçlarını yardım almadan karşılayamayan bireylerdir.

  Devletimiz Sosyal bir devlet olmanın gereksinimlerinden yola çıkarak engelli vatandaşlarımız için çeşitli alanlarda uyguladığı çalışmalar ile engelli vatandaşlarımızın kendilerini eksik hissetmemeleri için birçok çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bunlardan sadece bir tanesi ise engelli vatandaşlarımız için araç alımında gerekli kolaylıkları sağlamaktır. Peki araç alımında devletimizin sağladığı kolaylıklar nelerdir? Tüm içeriklere yazımızdan ulaşmanız mümkündür.

  Engelli Rapor Oranı % 40 ile Araç Satın Alma İşlemleri, Sosyal bir devlet olarak engelli vatandaşlarımızın araç almalarında kolaylık sağlamak için engelli oranlarına göre ÖTV indirimine gidilmektedir. % 40 Engelli raporu bulunan bir vatandaşımızın araç alması için gereken unsurlar aşağıda yer almaktadır.

  • Tam teşekküllü devlet hastanelerinden aldıkları ve oranı en az % 40 olarak belirtilen Engelli Raporu, ayrıca rapor içerisinde H sınıfı ehliyet ile araç kullanabilir ya da engel durumuna uygun kod numaralı ehliyet alınmalı, özel tertibatlı araç kullanabilir ibareleri bulunmak zorundadır.
  • Gerekli tüm şartlar sağlandığı takdirde ÖTV indiriminden faydalanmak için engelli birey, engelli vatandaşlar için düzenlenen kurs ve sınavları geçmek zorundadır.
  • Engelli vatandaşlarımız kendileri için hazırlanan kurs ve sınavları geçerek H sınıfı ehliyet almak zorundadır.
  • Engelli vatandaşların, trafik tescil işlemleri sırasında aldığı engelli raporu ve H sınıfı ehliyeti kayıtlanarak kendisine araç satın almada ÖTV muafiyeti uygulanmaktadır.

  Engelli Raporu İle Alınan Aracın Satış İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

  Engelli Raporu İle Alınan Aracın Satış İşlemi Nasıl Gerçekleşir? Engelli raporu ile alınan araçların satışı konusunda bazı prosedürlere uyulmak zorundadır. Engelli vatandaşlara kolaylık sağlamak adına satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi dört farklı süreçten meydana gelmektedir. Belirtilen süreçler aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Başka Bir Engelli Şahsa Satılması
  • Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Engelsiz Bir Kişiye Satılması
  • Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Diplomatik Kurum ya da Şahıslara Satılması
  • Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Yabancı Uyruklu Bir Kişiye ya da Şirkete Satılması

  Engelli raporu ile alınan araç, engelli bireyin kullanımı için hazırlanmış ve ÖTV indiriminden faydalanarak satın alınmıştır. ÖTV indiriminden faydalanarak satın alınan bir araç normal şartlarda 5 yıl gibi bir zaman zarfında satılmaması gerekmektedir. Eğer 5 yıl geçmeden satış gerçekleşirse, ÖTV siz alınan aracın ÖTV miktarının ödenmesi gerekmektedir. Fakat aracın satışı 5 yıl geçtikten sonra yapılırsa herhangi bir ÖTV ödemesi gerekmemektedir.

  Aracı 5 yıl geçmeden ÖTV ödemesiz satmanın tek yolu ise başka bir ÖTV indiriminden faydalanacak şahısa satmaktır. Bu gibi satışlarda da 5 yıl geçmesini beklemenize gerek yoktur. Fakat aracı satan kişi için yine böyle bir istisnai hak ile araç almak için 5 yılı doldurması gerekmektedir.

  Engelli raporu ile ÖTV indiriminden faydalanarak alınmış aracın engelli olmayan bir vatandaşa satılması işleminin gerçekleşmesi için yine 5 yıl geçmesi gereklidir. Aksi durumda araç alınırken faydalanılan ÖTV İndiriminin ödenmesi gerekmektedir. Engelli raporu ile alınan aracın, normal vatandaşa satışı noter ile gerçekleştirilerek işe başlanır.

  Ardından engelli için herhangi bir donanım ve tadilat var ise tüm bu işlemler düzeltilir. Araçta herhangi bir özel donanım ve işlem yok ise noter satışı ile işlem sonlandırılır.

  Engelli raporu ile alınan aracın, Diplomatik kurum ya da şahıslara satılma işlemi yine noter ile gerçekleştirilmektedir. Noter satışı gerçekleşen aracın motorlu araç trafik belge ücretinin ödenmesinin yanında Dışişleri Bakanlığı’ndan takrir belgesi alınarak bu belgenin trafik tescil kuruluna ibrazı gerekmektedir.

  Engelli indiriminden faydalanarak, engelli raporu ile alınan aracın yabancı uyruklu şahıs ya da şirketlere satışı yine noter üzerinden gerçekleştirilmektedir. Aracın satış işlemlerinden sonra, aracın kime ait olduğunu belirtmek adına trafik tescil kurumundan, araç adına düzenlemeler yapılması gerekmektedir.

  Engelli Raporu İle Alınan Araç İçin Ayrıcalıklar ve İstisnalar Nelerdir?

  Engelli Raporu İle Alınan Araç İçin Ayrıcalıklar ve İstisnalar Nelerdir? Engelli raporu ile alınan araçlarda bazı durumlarda ayrıcalıklar bulunurken, bazı durumlarda istisnalarda mevcut olmaktadır. Bu ayrıcalıklar ve istisnalar sırası ile aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Belediyelere ait İSPARK gibi alanlar ücretsizdir.
  • Engelli raporu ile alınan araçlar ödünç olarak verilemez.
  • Alışveriş merkezleri gibi alanlarda ücretsiz özel park alanları mevcuttur.
  • Engelli raporu ile ÖTV indiriminden faydalanarak alınan aracı 5 yıl geçmeden satışı halinde, alınan ÖTV indiriminin ödenmesi gerekmektedir. 5 Yıl geçtikten sonra ÖTV ödemesi gerekmeden satışı yapılabilmektedir.

  Engelli Raporu İle Alınan Araç için Satış Süresi Ne Kadardır?

  Engelli Raporu İle Alınan Araç için Satış Süresi Ne Kadardır? Engelli raporu ile sağlanan ayrıcalıklar ile alınan araç ancak bakanlar kurulu tarafından belirlenen yasalar dahilinde satış işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Engelli raporu ile alınan araç, bir başka engelli vatandaşa satışı için herhangi bir zaman bekleme olayı artık kalkmış bulunmaktadır. Belirli bir zaman bekleme şartı olmadan satış işlemi sadece engelli vatandaşlar arası alım ve satımı için geçerli olmaktadır.

  Ancak engelli raporu aracılığı ile alınan aracın normal bir vatandaşa satılması aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren 10 yıl gibi bir zaman zarfı gerekmektedir. Fakat aracın gümrük vergisi ödendiği takdirde engelli için alınan araç normal bir vatandaşa satışı gerçekleşebiliyor.

  Engelli Bireyin Vefatı ve Araç Satış İşlemi

  Engelli Bireyin Vefatı ve Araç Satış İşlemi, Engelli raporu ile ÖTV indiriminden faydalanarak alınan aracın sahibinin bir süre sonra vefat etmesi durumunda da aracın satışı için belirli prosedürler gerekmektedir. Araç sahibinin vefat etmesinin ardından, aracın trafiğe çıkışından itibaren 5 yıl geçmesi gerekmektedir. Aksi durumunda bu süre beklemeden satışı gerçekleşirse gümrük vergilerinin ödenmesi gerekmektedir.

  % 40 Engelli Birey H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alır?

  % 40 Engelli Birey H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alır? H sınıfı olarak belirlenen ehliyet modeli sadece engelli vatandaşların alabileceği bir ehliyet türü olmaktadır. H sınıfı ehliyet otomobil içinde motosiklet içinde sınıf aynı olmaktadır. Engelli vatandaş ehliyet almak istediğinde ilk olarak engellilik oranını gösteren evrakı ibraz etmek zorundadır.

  Engelli vatandaşın aldığı engelli raporda, ehliyet almak için engelinin bulunmadığının belirtilmesi gerekmektedir. Engelli bireyler, diğer sürücü adayları gibi aynı sürede aynı sınavlara tabi tutularak, engelli bireyler yazılı sınavı da geçtikten sonra özel araçla direksiyon sınavına girmektedirler.

  Daha önceden herhangi bir engeli bulunmayan ve ehliyeti bulunan ve daha sonradan geçirdiği kaza sonucu kendisinde engel oluşan vatandaşlarımız ise yazılı sınav olmadan, özel donanımlı araçlarla H sınıfı ehliyet direksiyon sınavına girebilirler. Gereken başarıyı sağladıkları takdirde H sınıfı ehliyetlerini alabilirler.

  Engelli Emekli Maaşı Hesaplama

  Engelli Kartı Sorgulama

  Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  2019 Engelli Raporu ile Araba (Araç) Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ipek şahin dedi ki:

   merhabalar ben tip1 diyabet hastasıyım ve yüzde 40 engel raporum var.23 yaşındayım ve 13 yıldır şeker hastasıyım ben araba almak istesem ötv indiriminden faydalanabiliyor muyum.duyumuma göre 18 yaş altında olmam gerektiğini söylediler.böyle bir durum söz konusu mudur acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortopedik engel olmadığı için en az % 90 engel oranı olması gerekiyor. Bu oranla alamazsınız.

  2. Recep dedi ki:

   Merhaba.. Benim kayın peferimde sol bacakta kısalık var doğuştan… 2015 senesinde bir paor almış bu oran yüzde 45.. Şimdi araç alımı için yeniden rapor alacağız, işlemlere yarın başlayacağız… Soracağım husus şudur.. Bu aracı damadı olarak trafikte sorunsuz bir şekilde BEN kullanabiliyor muuyum..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    H sınıfı sürücü belgesi bulunup kendisi araç kullanan kişilerin özel donanıma sahip araçlarını kendileri ve bir de benzer sakatlığı bununan H sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler kullanabiliyor.
    – Araçta özel donanım yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabiliyor. Bu konuda da hiç bir sınırlama kalmadı.
    – Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamaışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

  3. Bedriye dedi ki:

   Merhaba

   Ben metastazlı kanser hastasıyım. %90 raporum var normal şartlarda araç kullanmama engel bir durum yok fakat kemoterapi ve tedaviler sonucunda araç kullanamıyorum. Bu durumda kardeşimin beni getirip götürmesi gerekiyor. Arabayı onun kullanacağı şekilde almak istiyorum. Bu şekilde araba alabilir mıyım?

   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1. derece yakınlar aracı kullanabilir. Kendi üzerinize alıp kardeşinizin kullanmasında bir sakınca bulunmuyor.

  4. Fatma dedi ki:

   Merhba benimde %67engelli raporum var araç alamak için nereye baş vuruluyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engeliniz ortopedik değil ise en az % 90 orana ihtiyacınız var.

  5. Yavuz dedi ki:

   Merhaba %45 raporum var diyabet ve belden toplam oran bu.raporda ortapedik engelli yazıyor.otv siz araç alabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortopedik engel raporunuzda belirtilmiş ise Ötv siz araç alma imkanınız mevcut.

  6. Ozan ..k dedi ki:

   %70 raporumuz var fakat felçli olduğu icin hastamız araç kulanamaz herangibi bir tertibatla dahil bunun icin ne yapmamiz gerekiyor ötv siz faydalana bilmek ıçın

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu durumlarda % 90 nın altına ötv muafiyeti uygulanmamaktadır.

  7. mustafa dedi ki:

   bizde % 100engelli raporluyuz araç almak istiyoruz aracınuz hakkında bilgi fiyatı lütfen

  8. yusuf dedi ki:

   merhaba.benim kizim %94 engelli.2014 yilinda onun adina otv siz bi arac aldim.simdi bunu satmayi dusunuyoruz.kizim 18 yas alti oldugu icin resit degil.biz araci alirken bi vasi karari falan istenmedi.satarken vasi karari isteniyormu.yoksa noterden direk satis yapabiliyormuyuz.tesekkurler.

   1. Bayram ali dedi ki:

    Bende aynı durumdayım öğrenebildinizmi acaba

  9. Onur Yılmaz dedi ki:

   Merhaba hocam
   Biraz hızlı cevap verirseniz sevinirim

  10. Onur Yılmaz dedi ki:

   Merhaba hocam
   Babanem sol kol sol bacaktan felç kendi ihtiyaçlarını
   Kendi göremiyor, kalbine step takıldı aynı zamanda konuşma bozukluğuda var tansiyon ve şeker hastası. Arabaya ihtiyacımız var
   Yüzde kaç oranında rapor alır şimdiden teşekkürler.

  11. Gülseren dedi ki:

   3.evre meme CA %40 rapor aldım ötv indiriminden yararlanabilir miyim ?

  12. HALİL İBRAHİM BAL dedi ki:

   sayın yetkili,
   Sol ayağımda lenf ödem hastasıyım. ve % 20 raporum ve kodlu ehliyet almak için sağlık il müdürlüğünden aldığım raporum bulunmaktadır.
   Raporumda hastalığıma bakan fizik tedavi doktoru otomatik vitesli araç kullanması uygundur ve kalp damar cerrahisi doktoru otomatik vitesli araç kullanması gereklidir yazarak raporu düzenlediler. Ancak bulunduğum ilde bulunan vergi dairesi başka bir Ankarada hastaneden tekrar rapor istedi ve eğitim ve araştırma hastanesine gönderdiler. Buradanda ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANMASI GEREKLİ DEĞİLDİR. yazdılar. Bu durumda ne yapmalıyım. Ayrıca OTOMATİK VİTES özel tertibata girermi? ve ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ ALMASI GEREKLİDİR ibaresi yazmalımı. son kanuna göre bu aşamada ne yapmalıyım.

  13. LARA dedi ki:

   MERHABA YAKINIMIN OĞLU OTİSTİK %90 ENGELLİ RAPORU VAR.
   ARAÇ ALIMINDA ÖTV İNDİRİMİNDEN FAYDALANABİLİRMİ

  14. Hakkı dedi ki:

   Merhaba, annemin %94 raporu var ancak yarı bağımlı kutucuğu işaretlenmiş ve süre 6 ay. Bu rspor ile araç almak mümkün mü?

  15. Halil dedi ki:

   Merhaba 1yıl önce annemin üzerinden engelli araç aldım. Şimdi yaralandığı indirimi ödeyip satıp tekrar engelli başka bir araç alabilirimiyim. Yoksa 5 sene mi geçmesi gerekir. teşekkürler

  16. Ahmet dedi ki:

   merhabalar sayin danisman
   dedem Alzheimer hastasi ve 2 ay once yeni alınmıs yüzde 96 raporu bulunmaktadır. Vasilik davası acıldı ve sonuçlandı. Ancak dedemin rapor alınmadan Önce hali hazırda üzerine kayıtlı bi araba bulunmaktadır. Acaba raporla araba almamıza engel teskil eder ?? İllaki dedemin üzerine olan arabanın kaydını almak zorunda mıyız??

  17. ilyas dedi ki:

   Merhaba benim babaannemin %90 sağlık raporu var. ben kendim onun adına araç almayı düşünüyorum .Babaannemin vasisi olabilir miyim.

  18. Osman Tamer dedi ki:

   İyi günler 7 yaşında otizmli oğluma özel koşul gereksinimi vardır raporu verildi. Ötv indirimi varmîdîr varsa benim vasi kararı almam gerekir mi hangi evrakları tamamlamam lazım tşk, iyi çalışmalar..

  19. Emre dedi ki:

   Merhabalar,

   Benim %90 üzeri zihinsel engelli 18 yasını geçmiş bir kuzenim var. Şuan da uzerine kayıtlı bir araç var 9 sene oldu bu aracı satacak ve yerıne herhangi bir araba almayacak bundan dolayı (aracı satabilir mi satarsa parası kimin üzerine yatırılması gerekiyor (Vasisi olarak babasının mı yoksa engellinin üzerine mi yatar) .

   Parayı rahatlıkla hesaptan çekebilir mi ? En Kisa süre zarfında cevap verirseniz memnun olurum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    5 yıl süre geçtiği için aracı satabilir ve vergi doğmaz. Para kuzeninizin hesabına yatar. Ancak vasisi çakabilir.

  20. Erdem dedi ki:

   Tekrar merhaba,
   Babam hastalandıktan sonra icralık yüksek miktarda bir borcu çıktı bunu ödedim. Ötv muafiyetli aracı babamın üzerine aldıktan sonra bilmediğim başka bir ödeyemeceğim bir borç çıkarsa araca icra koyabilirler mi yoksa devletin desteğiyle alınan araçta icra koyulamaz gibi bi durum var mı?
   Bu konuda da bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim.
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın üzerine olacağı için çıkacak icralık borçlarda üzerine haciz konulabilir. Devlet sadece ÖTV muafiyeti sağlıyor.

  21. Ahmet dedi ki:

   Merhaba
   Eşime 2.evre beyin kanseri teşhisi konuldu ve tümör ameliyatı oldu. Ayrıca beyin ameliyatından sonra epilepsi krizleri geçirmeye başladı ve devamında bir yıldır organik hipomani, bipolar duyum bozukluğu tedavisi görüyor ve manik depresif nöbetler geçiriyor. Bu teşhisler konuldu ve bunlar için ilaç tedavisi görüyor. Tüm bunlar için rapor oranı ne olur?

  22. Erdem dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 65 yaşında ve %98 ağır engelli raporu var.
   Ben vasisiyim. Babama ben bakıyorum. Ötv muafiyetli araç alırsam bu araç babamın üzerine mi olacak yoksa kendi üzerime alabilir miyim?
   Cevapayabililirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Araç babanızın üzerine alınması gerekmektedir.

  23. GAMZE dedi ki:

   Merhaba,
   %70 engelli raporum var.Böbrek nakillyim.Araç alabiliyor muyum?

   Teşekkürler.

  24. emrah dedi ki:

   EMRAH Annemin 0/0 70 engelli raporu var 78 yaşında onun üzerinden araç alabilirmiyim

  25. SÜRMELİ dedi ki:

   Danışma biriminin sayın yetkilisi/yetkilileri üçüncü kez yazıyorum cevap verirseniz memnun olurum..teşekkür ederim..

   Merhaba; annem 74 yaşında 3 yıl önce sağ tarafından felç geçirdi buna bağlı olarak yürüme ve ayakta durma durumu çok kısıtlı (önceleri ayakta 2-3 dakika kadar durabiliyorken şimdi 1 dakika civarında ayakta durabiliyor yürümemiz hemen hemen yok gibi 5-10 adım o da kollarından tutarsak veya volter aletiyle, bu adımlama sonucunda da (çok küçük adımlar) nefes nefese kalıyor peşinde sandalye gezdiriyoruz hemen oturuyor) felce bağlı olarak beyin damarlarında daralma, kireçlenmeye bağlı olarak hareket kabiliyetimiz çok çok kısıtlı yardım alarak lavaboya gidebiliyor bunun haricinde şeker hastası günde 4 defa insülün iğnesi yapılıyor, yüksek tansiyon hastası. 10 gün önce meme kanserinden ameliyat oldu. sanırım kemoterapi süreci yaşanacak ve yoğun hastane süreci ki yaşıyoruz. Sonuç olarak rapor durumumuz ne olabilir buna bağlı olarak araç alımından faydalanma imkanımız olabilirmi. Yanıtınız için şimdiden çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim…

  26. Bülent Hamarat dedi ki:

   Merhaba, annem %94 engelli, Annemin üzerine 2014 yılında ötv muafiyetli araç aldım. 5 yıl doldu, Bu aracı satmadan ötv muafiyetli araç alabilir miyim, alıabiliyorsam mtv öder miyim. Detaylı açıklama yapabilirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

  27. mehmet dedi ki:

   meraba babam ileri derecede kalp hastasi bide alzaymir hastasi %100 engelli 2 kere beyin felci gecirdi beyninin bi bolumu calismiyor bu nedenleher ay bi cok hastane geziyoruz her gidisimde en az 4 5 bin tl masraf oluyor ne kadar bi indirimden faydalanip arac alabilirim

  28. Barış dedi ki:

   Mbr annemin %89 raporu var araç alabilir miyiz acaba
   Annem KOAH hastası

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az % 90 olması gerekiyor.

   2. Çağlar dedi ki:

    SORUM ŞU ŞUAN İÇİN HURDA TEŞVİKİ VAR ENGELLİ ARAÇ ALACAKLAR BUNDAN YARARLANABİLİYORLARMI CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM

  29. gozde dedi ki:

   Merhabalar benim bebeğim yüzde 98 engel raporu var ben alabilirmiyim araba birde kredi mi çekmek gerekiyor araba almak için bankada mimliysen yinede alabiliyormuşum nasıl oluyor cevaplarsanız çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aracı peşin alamayacaksanız. Kredi çekmeniz gerekir. Bankalarda kredi notunuz düşük ise alamazsınız.

  30. nurten yavuz dedi ki:

   ben Nurten Yavuz…( T.C. No: ********** ) 83 yaşımdayım..2 dizimden protez amleyatı geçirdim…karnımda fıtık.. ve bel fıtığı…omurilikte kireçlenme tespit edildi…yürüme mesafem kısıtlı….yürümek için yarımcı alet kullanıyorum…Talebim beni hastaneye götüren aracı yakın mesafede durması için engelli plaka ve/veya kart temin edilmesi….hangi kurum ve doktora başvuracağım….

  31. RIDVAN dedi ki:

   Merhaba
   her iki kalçama 2004 yılında prote takıldı,2017 yılında sağ kalça protezi yenilendi.İki baçak arasında 1 cm gibi uzunluk farkı var.
   ayrıca 2010 yılında kalp krezi geçirdin bir damarımda stend var.bu durumda özürlülük oranı kaç olabilir.ikinci sorum B sınıfı ehliyetim var ehliyet değiştirme gereği doğacakmı.Bu şekilde ÖTV siz araç almam söz konusu olursa benden başka kim kullanabilir.

  32. Kenan dedi ki:

   SELAMÜN ALEYKÜM
   Merhabalar benim sorum oğlum 6 yasinda fiziksel ve zihinsel engeli var raporumuz 88 idi otv indirimli arac alamiyorduk süresi doldu raporun yenilemeye gittik artık raporda engelli oranı yazmıyormuş çözer sistemime geçilmiş, raporda COK ILERI OGV bide OZEL GEREKSINIMI VARDIR yazıyor bunun karşılığı nedir araç alabilirmiyim alamazmiyim tskler.

  33. BÜŞRA AKKAŞ dedi ki:

   cevaplarsanız seviniriz. danışcamız kimse yok malesef. teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz yanıtlanmıştır.

  34. Meliha dedi ki:

   Iyi geceler ben % 43 engelli raporluyum b sinifi bir arac alabilmem icin nasil bir yol izlemem gerekiyor bilgi verebilirmisiniz

  35. Rıdvan dedi ki:

   merhaba trafik kazası sonu sol ayağımda (femur boyun kırığı) var ayağım 1 cm kısa birde üç adet platinim var 2017 de engelli raporu aldım %8 iki yıl geçerli ve süresi doldu şimdi ise ÖTV indiriminden yararlanmak araç almak için ne yapmam gerekiyor B sınıfı ehliyetim var
   Engelim hala devam ediyor debriyajlı araç kullanırken zorlanıyorum ve kırık olan bölgede kireçlenme var ileride protez takılıcak şimdi bu durumda ben ötv indiriminden yararlanabilirmiyim eski raporum %8 idi süresi doldu yararlanırsam süreç nasıl olur ne yapmam gerekir.
   Cevap ve bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim

  36. Ünal sağık dedi ki:

   Mrb ben Ünal benim rapor%62 var raporla araba alabilirmiyim vergi indirimden faydalanamiyorum nasıl olacak saygılarımla

  37. LALE dedi ki:

   selam 2015 yılında almış olduğum sağ kol ortopedik KOL KISALIĞI % 56 engelli rapor mevcut. Fakat ÖTV muafiyeti Yazdırmamıştım. B sınıf ehliyetim var. araç alabilir miyim ?

  38. Ferhat dedi ki:

   Merhaba, engelli kişi dedem in % 92 raporu var ben aracı kullanabilir miyim birde aynı şehirde oturma zorunluluğu var mı

  39. Saadet dedi ki:

   Merhaba ben 4.evre endometrium kanser hastasiyim yumurtalıklar rahim alındı kemp işin tedavisinden sonra akciğer metastas yaptı akciğer ameliyatı oldum şimdi yine kemoterapi alıyorum ayrıca şeker hastasiyim ve ameliyatlık seviyede bel fıtığın var bu durumda bana %90 verirler mi

  40. Mehmed dedi ki:

   Merhaba babaannem üzerine rapor almak istiyorum 65 yaş maaşi kesilir mi acaba

  41. Sati dedi ki:

   Merhabalar babaannem 68 yaşında işitme engelli ve konuşma engelli daha cok öncelerden rapor verilmişti ne kadar oldugunu bilmiyorum birde 1 senedir ki kafasinda tümör cıktı bir elinide pek fazla kullanamıyor acaba yüzde kac rapor cıkar

  42. Ersin dedi ki:

   Merhaba, babamda ritim bozukluğu nedeniyle ICD cihazı takıldı. Daha önce by pass ameliyatı oldu, ritim bozukluğu nedeniyle ablasyon yapıldı, kalp yetmezliği var ve akciğer kanseri teşhisi kondu. Bu durumda hangi oranda engelli raporu çıkar acaba? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    tuvalet ve banyo gibi zorunlu ihtiyaçları yapabilecek durumda ise %90 çıkmaz. % 75 80 arası bir oran çıkabilir.

  43. hasan çelenk dedi ki:

   merhaba, annemin 1 sene süreli % 93 engelli raporu var, araç alım işlemleri sırasında raporun süreli olması sebebi ile ilk 6 ay içerisinde araba satın alabileceğimiz söylendi..raporun alınma tarihinden bugüne 6.5 ay geçti.. araç alabilmemiz için yeniden annemin heyete girmesi ve engelli raporunun revize edilmesi gerektiği söylendi bu konu hakkında doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyorum yardımcı olabilirmisiniz..

  44. Hasan sönmez dedi ki:

   Merhaba babam kalp hastası bypas ameliyatlı tansiyon var korlestrol var ciğerler iyi değil çok sigara içiyor astım başlangıcı var ve astım ilavıda kullanıyor nefes darlığı var hiç dermanı yok 2 seferde anju oldu birsürü ilaç kullanıyor
   Annem ise şeker hastası anju oldu sonrada bypass ameliyatlı oldu birsürü ilaç kullanıyor raporları nasıl çıkar ayrı ayrımı ikisi bir mi çıkarsada tahmini yüzdesi kaç olur?

  45. Eren dedi ki:

   Merhaba, annem karaciğer kanseri sebebi ile karaciğer nakli oldu ancak doktoru kanserin nüksetme ihtimali yüksek dedi ve kemoterapi yapılacağını ve ömür boyu ayda 4 kez kontrole geleceğini söyledi bu durumda yüzde kaç engelli raporu verirler ??teşekkürler

  46. Sezer dedi ki:

   Merhaba. Annemin kalp yetmezliğinden dolayı verilmiş yüzde 100 oranlı sağlık raporu var. Rapor 2 yıl süreli. Bu raporla ÖTV indiriminden faydalanıp araç alabilir miyiz. Teşekkürler.

  47. Sema dedi ki:

   Merhaba babam bu pass oldu.yüksek tansiyon ve şeker hastasi.prostat ve kronik böbrek rahatsizliği da var.birde kulağinin biri %0 birimde %30 duyuyo.oran kaç gelir

  48. gürkan dedi ki:

   Merhaba %40 engel raporum var ve özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi var ötv indirimli araç alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engeliniz ortapedik ve raporunuzda bu ibare belirtilmiş ise evet ÖTv muafiyetli araç alabilirsiniz.

   2. Mikail dedi ki:

    Merhaba %40 ortopedik engelli raporum var engelli aracı alırken maliyeye giden evrakta raporumun yüzdesi düşer mi?

  49. Tarkan dedi ki:

   Merhaba babam 7 yıl önce baypas oldu ardından geçen sene 2 kalpkrizi ve yoğun bakımda kaldı. Sadece tek kalp damarı %20 calısıyor gerisi iptal.
   Raporlu Diyabet var, prostat var, hipertansiyon var
   Kendi yürüyor fakat uzun yürüyüş değil.
   Daha öncesinde 62 oranında raporu var yükseltmek için başvuracağız
   %90 alırmı? Teşekkürler

  50. saadet dedi ki:

   Merhaba ben kanser hastasiyim 4.evre endimetrium ca ameliyatla rahim ve yumurtaliklar alindi sonra akciger metastaz Yapti akciger ameliyati Oldum Kemoterapi Aliyorum Seker Hastaligim Ve Bel Fitigimda Var Bana %90rapor Verirlermi Acaba

  51. Akif dedi ki:

   Merhaba,

   Kayınvalidemin %48 ortopedik engeli var, raporda H sınıf ehliyet alabilir ve tertibatlı araç kullanabilir yazıyor. Yine kendisinin H ehliyeti var ve ehliyetti özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyor. Engeli sol ayaktan kaynaklanıyor.
   1-ötv den muaf araç alabilir mi?
   2-aracın özel tertibatlı olması mı gerekir? Yoksa bu rapor ve ehliyetle otomatik araç alabilir mi?
   3-bu aracı damadı olarak ben kullanabilir miyim?

   Teşekkürler,

  52. Hamza ok dedi ki:

   Mrblar babaannemin %65 raporu var. Yakın zamanda felç geçirdi bu sebeple artık yürüyemiyor, konuşamıyor, yakın çevresini taniyamiyor, tuvalet ihtiyacını da bilemiyor. Bu şekilde % 90 rapor alabilir miyiz? Ikinci sorum rapor alındığında araç almak için herhangi bir hukuk mahkemesine muracatimiz .gerekir mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 90 rapor çıkabileceğini tahmin ediyorum. Vasi tayini istenebilir.

  53. osman dedi ki:

   merhaba , benim 2014 yılında almış olduğum sağ kol ortopedik dirsek kısıtlı % 57 engelli rapor mevcut. Fakat ÖTV muafiyeti işlettirmemiştim. b sınıf 2011 yılında aldığım ehliyetim var. Kendim için araç alabilir miyim. kod sizce ne işletirler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Muafiyetten yararlanabilmek için H sınıfı ehliyete ihtyacınız var.

  54. Ayşe dedi ki:

   Merbaha babam 27yıldır şizofren hastası ilaç kullanıyor iğne yapılıyor her ay yüzde kaçlık bi rapor verilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    %55 – 66 arası bir oran çıkabilir.

   2. Mehmet dedi ki:

    Merhaba kardeşimin raporu %99 kendini hiçbirşekilde bilmiyor konuşamıyor ve yüremiyor. Yatağa bağlı. Araç için başvurduk. Ama ordaki çalışanlar kardeşimin yazı yazabilmesi gerektiğini söyledi. (Bir kopyasını elden aldım yazmalıymış) yoksa taşıt kredisi verilmiyormuş. Bu konuda bi yardımcı olabilirmisinz ? Şimdiden teşekkür ederim.

   3. Ersin dedi ki:

    Merhaba, babamda ritim bozukluğu nedeniyle ICD cihazı takıldı. Daha önce by pass ameliyatı oldu, ritim bozukluğu nedeniyle ablasyon yapıldı, kalp yetmezliği var ve akciğer kanseri teşhisi kondu. Bu durumda hangi oranda engelli raporu çıkar acaba? Teşekkürler

   4. Meliha dedi ki:

    Ben % 43 engelli raporluyum ehliyetim b sinifi arac otomatik bir arac alamilmem icin nasil bir yol izlemeliyim yardimci olabilirmisiniz

  55. BÜŞRA AKKAŞ dedi ki:

   DEĞERLİ DANIŞMAN MERHABA; BENİM BABAMIN BABAANNESİ 97 YAŞINDA FAKAT ALZHHEIMER %94 RAPOR AĞIR ENGELLİ YATALAK HASTAMIZ. BENİM ANNEM MAHKEME KARARI İLE VASİ SEÇİLDİ.

   SORUMUZ ŞU ;

   BU ARAÇ KİMİN ÜSTÜNE OLUYOR.

   ANNEM İMZA YETKİLİ
   BEN EVLİYİM ARAÇI BEN FİNANSE EDECEĞİM.
   FAKAT EŞİM KULLANABİLİR Mİ ? 3. DERECE AKRABA ŞOFÖR BURADA NASIL YOL İZLEMELİYİZ.
   EŞİMİ ŞOFÖR OLARAK KAYDETTİREBİLİR MİYİM . YADA BENİ ?

   ARACI BEN KULLANABİLİR MİYİM ? EHLİYET GEREKİR Mİ

   EŞİMİN B SINIF EHLİYETİ VAR EŞİM KULLANABİLİR Mİ?

   POLİS ÇEVİRMESİNDE BİZE SIKINTI ÇIKAR MI ? ANNEMİN EHLİYETİ YOK ALABİLİR Mİ ?

   CEVAP YAZARSANIZ SEVİNİRİZ.

   1. Hüseyin dedi ki:

    Merhaba benim % 40 engelli raporum var 2014 yılında aldım rapor aldıktan sonra bir kaç ameliyat oldum kolostomi açıldı ve makat bölgesine yama yapıldı sonrasında malülen emekli oldum ve araç almak istiyorum bende faydalana bilir miyim engelli kadrosundan

   2. ERCAN güneş dedi ki:

    Merhaba benim abim %80 raporu vararac almak için yeterlimi acaba psikolojik rahatsızlığı var ötve ve vergi indiriminden yararlanma bilirmi

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ÖTV muafiyeti için ortopedik rahatsızlık yok ise % 90 oran şart.

  56. temel dedi ki:

   merhaba .ablam dilsiz ve sağır. herhangi bi öğrenim belgesi yok. % 57
   raporu var. biz bu hizmetten yararlanabilirmiyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    UZUV eksikliği veya kısalığı olmayan engellilerin engel oranının %90 olması şartı mevcut.

  57. Cemal dedi ki:

   Merhaba kalpten %50 raporum var arac alabilirmiyim veya ötv indiriminden yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ÖTV siz araç alabilmek için en az % 90 engel oranını bulmak gerekiyor.

   2. Tuba dedi ki:

    Benim oğlumun engel durum raporu %90 raporun bitiş süresi ne 5 ay kaldı araç alabilirmiyiz

  58. ilhami dedi ki:

   sayın yetkili,
   üçüncü kez yazıyorum, dilerim yanıt alabilirim.
   1. Babam yüksekten düşmeye bağlı olarak omurilik zedelenmesi sonucu kısmi felç geçirdi. şuan tek bastonla yürümektedir. Uzun yürüyüşler yapamamaktadır. Ayrıca raporlu Yüksek tansiyon ilacı kullanmakta ve yine raporlu prostat ilacı kullanmaktadır.
   2. Annemde ritim bozukluğuna bağlı kalp pili takılı, Raporlu Yüksek tansiyon ve kalp ilaçları kullanmakta, Eklem romatizması var.
   sizlerden ricam rapor % kaç olur.
   teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere % 80 civarı bir oran çıkar. Bastonla da olsa kendi başına yürüyor ise % 90 a ulaşmaz.

  59. MURAT dedi ki:

   Babama Alzeimer teşhisi konuldu.Engelli aracı alabilirmiyiz.% kaç sağlık raporu olması lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İleri derece Alzeimer ise % 90 rapor alabilir. Bu raporla da engelli aracı alabilirsiniz.

  60. Erkan dedi ki:

   Merhabalar benim kızımın %84 ağır engelli raporu var spina bifida ve hidrosefali hastası nörojenik rahatsızlığından dolayı yuruyemiyo ve idrarını kendi yapamiyo biz bu rapor üzerinden ötv indiriminden faydalanabiliyomuyuz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ÖTV indirimi için en az % 90 engel raporlu olmak gerekiyor.

  61. Sinan dedi ki:

   Merhaba,

   Annem 62 yaşında, Bir gözü görmüyor, Diğer gözü yüzde 30 görüyor, İleri derece diyabet hastası, Hiper tansiyon hastası, Kalp hastalığı var, 30 yıldır Psikiyatri tedavisi görüyor, Bu durumda yüzde kaç rapor alınabilir.
   Bilgi rica ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 70 civarında bir raporun çıkabileceğini düşünüyoruz.

  62. Murat dedi ki:

   Merhaba benim iki cocugumda raporlari 50 50 ikisinin uzerine araba alabilirmiyim

  63. Hasan dedi ki:

   Slm benim dedemin \ yuzde 97 engelli raporu var yas 87 araba almak istiyorum benim pesinatim yok nasil aliriz 100 bin tl lik araba bize kaca mal olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu hesaplamaları ancak bayilerin finas birimlerinden veya banka araç kredi oranlarına göre bankalardan öğrenebilirsiniz.

  64. Ahmet dedi ki:

   Merhaba,

   Halam Epilepsi (Sara) hastası ilaç kullanıyor bu hastalara %90 oranında rapor verilir mi?Bu hastalarda da ÖTV den yararlanılabilmesi için yine %90 şartı mı aranır?

   Saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ilaçla dahi nöbet geçiren epilepsi hastaları ancak % 90 üzeri alabiliyor. Bu rahatsızlık için de % 90 rapor gerekiyor.

  65. Mehmet dedi ki:

   %80 üzeri engeli raporu ile araç alımında ötv ödermiyim yardımcı olurmusun

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortapedik olmayan rahatsızlıklardan kaynaklı engellerde % 90 rapor istenmektedir.

  66. FATİH dedi ki:

   MRB DEDEM TEK GÖZÜ KÖR DİĞER GÖZÜDE YÜZDE 30 GÖRÜYOR
   YÜZDE KAÇ RAPOR ALABİLİRİZ

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başka bşr rahatsızlığı yok ise % 50 den fazla oran çıkmaz.

   2. Elif dedi ki:

    Merhaba kardeşim dawnsendromu %80 raporu var yararlanabiliyomuz araç alımında

   3. Yüksel dedi ki:

    Merhaba annem kronik böbrek rahatsızlığı var doktor nefroloji de %75 verdi diğer hastalıklarıyla birlikte balthazard hesabına göre %89.63 yapıyor bunu heyette %90 na tamamlıyorlar mı ikincisi de eğer heyette %89 çıkarsa ileri zamanlar da böbrek oranı daha da ilerlerse ikinci bir hastane de hakem heyette zorluklar yaşar mıyız

  67. Mustafa dedi ki:

   Merhaba benim oğlum 8 aylık %90 üzerinde raporu var araç alabiliyoruz ama aldığımız aracı taksit yapıp aylıkmı ödücez tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer kredi kullanmanızda bir sakınca yok ise kredili de alabilirsiniz. O siszin maddi gücünüze bağlı. Burada Ötv muafaiyeti ile ilgili bir avantaj söz konusu. Bunun haricinde ödeme kolaylığı ile ilgili bir durum yok.

  68. ugur dedi ki:

   merhabalar ablam ortapedik engelli ve üzerine araç almak istyoruz b sınıfı ehliyeti var. engel oranı kaç bilmiyorum rapor çıkartmadık. rapor çıkardıktan sonra araç alabilirmiyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortopedik engelli ise alacağınız rapora göre ötv muafiyetli araç alabilmeniz mümkün

   2. Mert dedi ki:

    Hocam selamlar,
    Babamin %60 civari raporu var. Ankilozon spondilit rahatsızlığı bulunmaktadir. Sırt ve boynunu cevirememektedir. Bacakları da yaptığı bir kaza sonrası yanlış kaynatilmis. Bu durumda araç kullanamadığı icin OTV indiriminden faydalanama miyiz?
    Hayırlı günler

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    A.S. hastalığı nedeni ile 5 60 tan ötv muafiyetli araç alamazsınız. En Az % 90 gerekir.

  69. YUSUF dedi ki:

   Engelli olan kişinin üzerinden araba alımı 1 tane mi oluyor yoksa 1 den fazla olabilir mi sayısı kac ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    engelli üzerine sadece 1 araç ötv siz alınabilir. ancak sattığında başka araç alabilir.

   2. Serkan kasap dedi ki:

    Merhaba anneannem 85 yaşında ve rapor yüzde 90 uzerinde. Az evvel yazinizi okurken yas sınırı aranmaktadır yazıyor, bu belkide harf hatası. Yaş sınırı varmı. Ayrıca aracı ben kullanacağım ehliyetimde E sınıfı. Bu aracı kullanmamda sorun varmı, arabayı kullanırken anneannemin arabada olması sartmı. Birde yıllık mtv lerde az ödeme oluyor mu.

   3. Adem dedi ki:

    5 yılda bir araç alınabilir, 5 yıl dolduktan sonra ikinci araç alınabilir,

  70. Hilal dedi ki:

   Merhabalar
   Babaannemin engel raporu % 70 araba alabiliyor muyuz
   Alabiliyorsak araba kimin üzerine olucak?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 90 nın altında kalan raporlarda engelli ötv muafiyetli araç alamazsınız.

   2. Adem dedi ki:

    Araç rapor sahibinin üstüne olur, % 70 raporla alınan aracı sadece baba anneniz in H sınıfı ehliyeti olması durumunda alabilirsiniz.

   3. Güven dedi ki:

    Engelli araç alımında ek karar için mahkemeye vasisinden başka birinci derecede yakınları da müracaat edebilir mi?

  71. Gülayersy dedi ki:

   Merhaba annemin yuzde 70 görme engelli raporu var.H sınıfı ehliyet alıp araç alabilirmiyiz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 90 nın altında kalan raporlarda engelli ötv muafiyetli araç alamazsınız.

  72. soner dedi ki:

   Merhaba Ananem 95 yaşında ileri dercede alzaimer ı var Mahkeme vasi olarak Annemi atadı annemin %90 engel raporu var
   araç almak istiyoruz vasi olarak araç annemin ütüne mi olur anneannemin üstüne mi olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Araç annenenizin üzerine olur. ama işlemler annenizin imzası ile yapılır.

  73. Muharrem dedi ki:

   Merhaba,
   Sol ayağımda ortopedik engelim var. Diğer engellerimle birlikte engel oranım %56.
   Sol ayağımdaki ortopedik engelimden dolayı ötv indirimli otomatik vitesli bir araç alabiliyorum diye biliyorum.

   Peki o aracı aldıktan sonra başka otomatik vitesli araçları da kullanabilir miyim? Yoksa ehliyete sadece bu arabayı kullanabilir başka araç kullanamaz diye not mu yazılıyor?

   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ayağınızda ki ortopedik engelle araba almanız mümkün. Aparatlı kullanmadığınız için diğer arabaları kullanmanızda bir sakınca olmayacaktır.

  74. Kadir dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin babamın %49 işitme engel raporu mevcuttur bu sebeple araç alışı gerçekleştire bilirmiyiz?. Kolay gelsin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortopedik engelliler hariç en az % 90 oran istenmektedir.

   2. Şeref dedi ki:

    Merhabalar; babam kalp yetmezliği hastası kalbi %25 çalışıyor, açık kalp ameliyatı da geçirdi 20 sene önce, geçen sene de kalp pili takıldı ve başka rahatsızlıkları da var kansızlık şeker vs.. nasıl bir engel oranı verirler? Ayrıca heyete girmek geçen sene 250 tl gibi bir ücrete tabiydi, yukarıda ücret ödenmesi gerekmiyor yazılı? Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar..

  75. Meltem dedi ki:

   Merhaba ,engelli üzerinden araç alındıktan sonra, kişinin vefatı durumunda veraset anlamında işleyiş nasıl olmaktadır .araç kime kalır ,vergi indirimi iade isteniyor mu. Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engelli üzerinden araç alındıktan sonra engellinin vefatı durumunda ataç tüm varislere geçer. Bu işlem nedeni ile ÖTV tekrar tahakkuk etmez.

  76. cem oruc dedi ki:

   mrb babam sol bacaktan ortopedik engelli %34 yasi 63 fakat ehliyeti yok indirimli arac alabilir mi? tskler

  77. Murat EMELİ dedi ki:

   Annem 79 yaşında olup 2 yıl önce Açık Kalp operasyonu ile Kalp Kapağı değişim ameliyatı olmuştur. Ayrıca bel fıtığı olduğundan dolayı omuriliği eğri olarak baston yardımıyla yürümeye çalışmaktadır. Evde genellikle beli 90 derece bükük şeklinde hareket etmektedir. Yaşından dolayı bel fıtığı ameliyatı olması, riskli denilmektedir.

   Her ay hastaneye kontrole gitmesi gerektiğinden vasıtaya ihtiyaç duymaktayız.
   Araç almak için, Anneme engelli raporu alabilir miyiz?
   Rapor alma durumu varsa Ortalama yüzde kaç verirler?
   Rapor verilirse şayet, mahkemeden vasi kararı gerekir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenzin durumunda olanların rapor oranı %65 75 arasında çıkmaktadır. Dolayısıyla ötv siz araç almak için gereken % 90 engel oranına ulaşamazsınız.

  78. serhat dedi ki:

   Merhaba vergi indiriminden faydalandığım ve özür oranını gösteren % 65 raporum kalıcıdır ibaresi olan sıfır araç alabilir miyim teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer özrünüz ortapedik değil ise ötv muafiyetli araç alamazsınız.

  79. orhan akgüney dedi ki:

   %97 engelli raporu var . 2 yılda bir rapor yenilenecekmi, yoksa 5 yıl boyunca geçerlimi. (yaş doksan)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzda süreli ve süresiz olarak belirtilmiştir.

  80. Ali GÜN dedi ki:

   Merhaba.
   ÖTV indiriminden yararlanılabilmesi için alınacak raporun en az %40 olması mı gerekli? Yoksa, bu oran sağlanamıyorsa ÖTV oranında indirim mi var?
   Kolay gelsin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortyapedik rahatsızlık var ise % 40 yeterli. Yok ise % 9 engel şartı mevcut

  81. Mehmet dedi ki:

   Selam %95 raporum var ama nakit sıkıntım var araç parasını diyelim 90 bin tutu 45 versem kalan 45 bin taksit yapabiliyormuyuz bilgi verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Otomotiv bayilerinin anlaşmalaı kredi firmaları mevcut. Eğer kredi sicilinizde sorun yok ise kalanını kredi ile alabilirsiniz.

  82. Fatma dedi ki:

   Merhaba ananem %90 engelli. Onun üzerinden araba almak istiyoruz. Benim ehliyetim yok fakat eşimin var. Eşim ananem üzerinden araba alıp kullanabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bakıcı olarak alabilmesi mümkün.

  83. Murat dedi ki:

   Merhaba raporumuz %73 hasta tekrar heyete giricek araştırmalarımiza göre %84 rapor vericekler bunun üzerine araç alsak ÖTV indirimi nasıl olur bilgi verirmisiniz 0543 608 12 78 çok acil

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortapedik bir rahatsızlık yok ise % 90 dan aşağı raporlarda ötv muafiyetli araç alamazsınız.

   2. tolga dedi ki:

    hayırlı akşamlar annemın yüz 70 raporuvar arac alabılırmıyız saygılarımla

  84. lokman dedi ki:

   selamun alaykum benım annem seker hastası hıper tansıyon sag goz tamamıylan gormuyor kalıcı hastalık var behcet hastalıgı kalp hastalıgıvar yuzde kac rapor verılır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Göz göremem ile ilgili % 30 dihğer hastalılarla birlikte % 60 70 arası bir oran çıkacağını düşünüyoruz.

  85. Nilüfer dedi ki:

   Kardeşim 6 yaşında %40 engelli raporu var yürüme engeli var
   Annemde kanser hastası . Bizim böyle bir indirimden faydalanma durumumuz nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin alacağı oran % 90 ı bulursa alabilirsiniz.

  86. RAMAZAN dedi ki:

   150000 LİRALIK ARACIN %90 HESAPLAMASINDA NET ÖDENECEK RAKAMI HESAPLAMASINI YAZARMISINIZ

   1. ali yıldız dedi ki:

    900000 tl

  87. Bekir soğukpınarlı dedi ki:

   Babam ayzaymır %90 engelli raporunu alabilir miyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İleri seviyede ve kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda ise alabilmeniz mümkün.

  88. Hasan dedi ki:

   Merhaba, babam %81 engelli kendisine engelli indirmi ile araç aldık diyelim o aracı ben ve annem de kullanabilir miyiz?

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    1. dereceden yakın akrabanız kullanabilir.

  89. Mustafa ali Sivri dedi ki:

   Iyi günler benim babam %45 engelli raporlu otv indirimli araç alınabilir mi ayrıca kendisi araç kullanamıyor aracı bn üzerime alabiliyormuyum yardımcı olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortapedik rahatsızlıktan dolayı ise raporu evet alabilir. Kendi adına alabilir ancak siz de kullanabilirsiniz.

  90. Mehmet ERTUĞRUL dedi ki:

   Babamın %91 görem engelli tam bağımlı engelli raporu var. bu duırumda araç ruhsat sahibi babam haricinde kimler olabilir? Araç illaki babam üzerinemi tescil edilmek zorunda?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ruhsat sahibi babanız olacak ama çocukları olarak siz de kullanabileceksiniz.

   2. tuna dedi ki:

    arac ruhsat sahibi hakki babanindir. yuzde 90 ve uzeri raporu oldugu icin araba surucusu b ehliyeti olan birinci derece ve ucuncu dereceye kadar yakinlari kullana bilir.

  91. mehmet dedi ki:

   Merhabalar annemin %82 raporu var sag ayak parmakları kesık ehlıyetı yok arac alsak ben kullanabilirmiyim ne kadar bi indirim olur
   ilginiz için tesekkurler

  92. Mert dedi ki:

   Merhaba biri%80 diğeri %70 engelli raporu var ikisi birleşip indirim alabilir mi ?

  93. Muhammet dedi ki:

   Merhaba, benim dedem var gözleri görmüyor. Göz damarları tamamen kuruduğu için hiç bir hastahanede tedavi edilemiyor. Engel raporu 84% kendi ihtiyaçlarını goremiyor. Ben sıfır araba almak istediğimde en düşük araçlara baktığımda 75.000 TL görünüyor ne kadar indirimden yararlanabilirim

  94. Kağan Ahmet Özdemir dedi ki:

   merhaba rapor 28.02.2019 aldık % 96 fakat maddi durum gereği daha araç alamadık rapor da bir yıllık verdiler bazı kişiler raporu aldıktan 6 ay içinde araç almalısınız yoksa daha sonra alamazsınız diyorlar.

  95. İlker dedi ki:

   Merhaba babam akciger kanseri 4.evre yuruyemiyor oncedende %50 uzeri engelli raporu var %90 engelli raporu verilip ötv siz arac alinabilirmi?

  96. Erol dedi ki:

   Yüzde 80 ağır engelli araç alirmı

  97. ALİ dedi ki:

   Babam kısmi felç geçirdi yürürken zorlanıyor.Bezleniyor.Bunama ve Alzheimer de var.Raporum hangi oranda olur?En fazla kaç Tl.araç alabilirim babam için.Teşekkürler

  98. veli dedi ki:

   merhaba benim oğlum %60 raporlu ağır engelli ben oğlum adına araç ala bilirmiyim

  99. Bahadır dedi ki:

   merhaba, benim babam %60 oranında felçli ve vucudunun sol tarafını baya bir aksak kullanabiliyor. Aynı evde yaşıyoruz. Hangi şartlarda araç alabiliriz ve bu aracı benim kullanmam bir probleme neden olurmu?
   Şimdiden teşekkürler

  100. ünal dedi ki:

   %46 engelli raporum var.ötv siz araç alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bacaklar ile ilgili bir sıkıntı ve aparatla araç kullanabilme durumu var ise % 4 engel raporu ile ÖTV siz araç alabilirsiniz. Diğer raporlarda ötv muafiyeti sağlanamaz.

  101. imran dedi ki:

   yüzde 42 böbrekten sürekli raporumla araç alımında ne kadar indirim alabilirim

  102. Sanca g dedi ki:

   Sancar. KARDEŞİMİN YÜZDE40 RAPORU VAR ARABA ALABİLİRMİYİM EHLİYRTİ YOK BEN KULLANA BİLİRMİYİM

   1. Ayhan dedi ki:

    Kardeşim daum sendromlu, %70 engelli raporu var. Engelli aracı alımında ne kadarlık bir ötv indirimi olur? Bilgilendirirseniz sevinirim

  103. Mustafa dedi ki:

   2008 yılında almış olduğum yüzde 90 raporla araç alabilirmiyim saygılar

  104. Ayşe dedi ki:

   Merhaba annemşn %80 raporu var ayak şekerden kesil di malesef %80rapor ile araba alabilirmiyim.araç indirimi %kaç olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ayak ve bacak kayıplarında ötv siz araç alma hakkınız mevcuttur.

   2. Metın dedi ki:

    Merhaba kızım 100/98 Ağrı engelli 10 yasında araç almak ıcın hangı belgelerı almamız gerekiyor bırde raporunun yenılenmesıne 5 ay var bır sorun olurmu

  105. Fatma dedi ki:

   Merhaba. Babamın %90 raporuyla araç aldık diyelim. Kendisi zonguldakta biz tekirdağda yaşıyoruz.kış ayında bizimle beraber sadece. Yazı memlekette geçiriyor. Bir sıkıntı arz edermi. Hem madden hemde Dinen.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen bir sıkıntı oluşturmaz. Dini konularda vicdanınızı dinleyin. Fikir vermek haddimiz değil.

   2. Mehmet dedi ki:

    Merhaba benim kardeşimin yüzde 70 engelli raporu var. Araç alabilir mi?

  106. Kadir Kaya dedi ki:

   Merhaba iyi günler %51 engelli raporum var şimdi ben araç almak istesem H sınıfı ehliyet şar mı,normal B sınıf ehliyet ile olmuyor mu ?
   Ayrıca rapor da özel tertibatlı araç kullanabilir diye ibare filanda yok bu şekilde araç alabilir miyiz

  107. Delil Timur dedi ki:

   benim babaannemin engelli raporu %96 araç alabilirmiyiz?

  108. Ebru dedi ki:

   Merhaba ananemin %94 özürlü raporu var aracı almak istesek kimin üzerine oluyor ve ben torunu olarak alabiliyormuyum.çok teşekkürler simdiden

  109. ali dedi ki:

   slm benim adıma engelli raporuyla araba alacak dayı oglu ama ben adanada oturuyorum dayı ogluda malatyada bir sorun olurrmu acıklarsanız sevi nirim

  110. Hakan Kumru dedi ki:

   %55 Raporum var ayrıca kas hastasıyım doktorumla görüştüm %35 enaz güç kaybın var dedi raporuma eklersem bu oranıda indirimden faydalana biliryim bilgilendirirseniz sevinirim…

  111. Sevim dedi ki:

   Merhaba bizim engeli raporumuz %81 araba almak istiyoruz bunu için bılgolendırırsenz sevınırım engeli Ablam

  112. Mustafa dedi ki:

   Ben böbrek nakilli hastayım yüzde 70 raporm var araba alabilirmiyim bu haktan faydalanabiliyor muyum teşekkürler

  113. Melek dedi ki:

   Merhaba….Benım ablam %92 engelli raporuda var biz araba almak istiyoruz buna devlet bi yardımda bulunabilirmi? 70.000 liarlık bi araya 35.000 devlet katkısı oluyor dediler ne kadar doğru ?

  114. nuri çoma dedi ki:

   merhabalar

   %53 diyabet,kalp ve tek gözde görme kaybına dayanıklı engelli raporum var araç alımında hangi vergi indiriminden ne kadar yararlanabilirim?Konuyla ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  115. Elif gnc dedi ki:

   Mrb 2013 yılında sağ üst löp tan akciğer kitle ameliyatı oldum ve üst löp alındı akabinde radyoterapi gördüm 1 yıl sonra nuks oldu ve karaciğer dalak yayilma yaptı ve kemoterapi gördüm suanda hala onkoloji ilaçları kullanıyorum ve %80 engel ağır engelli sürekli raporum var ama heyet akciğer organ kaybimi rapora eklemiyor eklenmesi gerekmez mi ve yıllar önce sol yumurtalık dan ameliyat oldum ve sol yumurtaligim yok bu rahatsızlık da engel oranına eklenir mi.

   1. Mustafa gül dedi ki:

    Babamin%65raporu bulunuyor sağ ayağında siknti alabiliyormuşuz arac

  116. Özlem dedi ki:

   Merhaba biz babam için heyete girdik,babam gırtlak kanseri boğazı delik ve mideden besleniyor,ayrıca kalbinde stent ve kalp yetmezliği var,ayaklarıda tutmuyor artık,bezli,ciğerlerde bitik durumda.Babama acaba %90 veya üzeri rapor verirlermi?

  117. Özlem dedi ki:

   Merhaba babam Konya’da oturuyor kanser hastası,ben kozıyım ve başka şehirde oturuyorum.Babama bu durumda rapor verirler zaten ama arabayı ben kullanacağım.Bir sıkıntı olurmu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 90 rapor alırsanız bakıma muhtaç olacağı için siz de kullanabilirsiniz.

   2. İsmail / Bandırma dedi ki:

    Eşim 2010 yılında over kisti ameliyatı , patalojide kanser tümörü bulununca iki ay sonrada histeraktomi (rahim) ameliyatı oldu , 2017 de metastatik meme kanseri teşhisi kondu , ilk 4 kür , ikinci 12 kür kemoterapi den sonra meme ameliyatı oldu , ardından 12 kür kemiğe , 33 kür memeye radyoterapi aldı , şu anda da ömür boyu koruyucu tedavisi devam ediyor , eşimin engelli raporu alması mümkünüdür alırsada yüzde kaç oranında olabilir ?
    Kanser hastası olduğu için toplu taşıma yerine özel araç kullanmaktayız tedavi ve kontrol ulaşımı için
    Saygılarımla

  118. Türkan şeker dedi ki:

   Merhabalar eşim adına %40 epilepsi raporu ile araç satın alırsak eşimin ehliyeti elinden alınabilir mi araç kullanabiliyor nöbetinin olacağını farkedebiliyoruz

  119. Ertuğrul varıcı dedi ki:

   Umarım bu yazdıkların gerçek düşüncelerin değildir…,

  120. yasin dedi ki:

   % 90 raporlu olan babama 125 bin tl değerinde araba almak istiyoruz.

   ne kadar fiyat çıkar bize kaç bin tl indirim li olur

   1.60 motor

  121. İsmail dedi ki:

   İyi geceler benim kardeşimin engelli raporu yüzde 89 lakin h sınıfı bir ehliyet alacak pozisyonu yok araç süremez yani bizim yardımımızla yürüyor çoğunlukla bizim bu indirimden faydalanabilme olanağımız varmıdır yoksa illa %90 üstü mü olması gerekiyor şimdiden teşekkürler.

  122. Kübra Nur Tokgöz dedi ki:

   Merhaba Kolay gelsin. Benim %80 engelli raporum var engelliye
   uygun araba almak düşüncesindeyim ve 24 yaşındayım. Net bilgi, vermenizi rica ederim.
   Saygılarımla.

   1. Cemal dedi ki:

    Meraba bende %70 engelil raporum var bir kolumu kullanamıyorum birde ALS hastasıyım bende araç alabilirmiyim

  123. Ayşe dedi ki:

   Merhaba,
   Benim %42 oranında engelli raporum var. Araç alabiliyormuyum ?
   alabiliyorsam ÖTV ve KDV den ne kadarlık oranda faydalanabiliyorum?

  124. Aziz kavaklı dedi ki:

   Merhaba.!
   Ben Aziz kavaklı

   Yüzde yetmiş sekiz engelli raporum var
   engelliye uygun araba düşünmekteyim
   Lütfen net bilgi verirmisiniz.
   saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni çıkacak yasa ile vergisiz hali en fazla 70.000 tl olan araçları ötv siz alma imkanınız olacak. Şu anda bir sınırlama yok.2017 yılı sonuna kadar Bütçenize uygun sıfır aracı ÖTV siz alabilirsiniz.

   2. BESTE dedi ki:

    SIFIR ARACLARDA 70.000 TL NET LAN VAR MI ACABA???
    DEVLETIMZ BUNU HESAPLARKEN ENFLASYONU DUSUNMUSMU ACABA???? NE KADAR SACMA BIR KARAR.

    HERSEYI GECTIM. ENGELLİYSEN LUKS HAYAT YAASAMAK SENIN NEYINE … NEYINE SENIN ARABA OLMAK:((((

   3. Serhat dedi ki:

    Yüzde kırk ile yüzde elli oraninda engeli olan kisiler araba alabiliyormu engelli raporu ile aylik ne kadar taksit verilir bu durumda

  125. Baris dedi ki:

   Benim yüzde yirmibes sol ayak ortopedik raporum var ehliyetimi de değiştirdim 10.02 engelli ehliyeti aldım araç alabileceğim söylenmişti ama gittiğim servislerde alabilirsin diyor vergi dairesine raporu götürüyorlar kabul edilmiyor diyorlar neyapabilirim ben

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz da ki engel oranı en az % 40 mı?

   2. Baris dedi ki:

    Hayır 40 değil yüzde 25 ortopedik engelli sol ayak problemleyim ehliyetimde 10.02 sadece otomatik vites taksi kullanabiliyorum

   3. Mahir dedi ki:

    Evet %40 raporum kardiyoloji doktorundan

   4. Murat dedi ki:

    %40 rapor la alabilirmiyiz

   5. Cemal dedi ki:

    Meraba bende %70 engelil raporum var bir kolumu kullanamıyorum birde ALS hastasıyım bende araç alabilirmiyim

  Sorunuzu Yazın