ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engelli Raporu ile Araba Alma İşlemleri ve Belgeleri

Engelli Raporu ile Araba Alma İşlemleri ve Belgeleri
18.10.2023

Engelli raporu ile araba alma işlemleri ve belgeleri hakkında bilgi edinerek istediğiniz araca sahip olabilirsiniz. Engelli raporu ile araç almak için belli şartlar vardır. Bu şartları yerine getirenler, belli vergi ödemelerinden muaf tutulara araç alabilir. Engelli raporu ile araba alma işlemleri ve belgeleri için önemli olan detaylardan biri engellilik oranıdır.

Engellilerin hayatını daha kolay hale getirmek için ÖTV’siz araç alma hakkı tanınır. ÖTV ödemeleri çıkarıldığında araçların değeri ciddi anlamda düşer. Bu sayede engelli bireyler kolay bir şekilde araç sahibi olabilir.

Engellilerin gerekli şartları sağlaması halinde araç satış noktalarına başvuru yapması gerekir. Araç modeline, engel oranına göre ödeme tutarı değişiklik gösterir. Engellilerin yanı sıra engelli yakınları da gerekli belgeleri sağlayarak indirimli araç alabilir.

Engelli Raporuyla Araç Alma Şartları

Engelli raporuyla araç alma şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • En az %40 engel durumunu belirten engelli raporu olmalıdır.
 • Engel oranı %90’dan daha az ise aracın engel durumuna uygun şekilde düzenlenmesi şarttır.
 • Araç engel durumuna göre düzenlendiyse bu aracı başka birisi kullanamaz.
 • Engel oranının %90’dan fazla olması ve tekerlekli sandalye kullanımı halinde de araçta düzenleme yapılır.
 • Engel oranları %90’dan fazla olanların araçlarının kullanılması için akrabalık şartı aranmaz.
 • Araç almak isteyenlerin tüm belgeleri eksiksiz olarak ibraz etmesi gerekir.
 • Engelli bireyin araç kullanmak için uygun durumda olup olmadığı belirtilmelidir.

Engelli Raporu Alma Şartları : https://www.ssk.biz.tr/engelli-raporu/

Engelli raporuyla araç almak isteyenler, gerekli şartları sağladığından emin olduktan sonra uygun aracı belirlemelidir. Araç seçimi bütçe durumuna uygun şekilde yapılmalıdır.

%40 Engelli Raporuyla Araç Alma Şartları

%40 engelli raporuyla araç alma şartları şöyledir:

 • Engel oranının en az %40 olması gerekir.
 • Engelli raporunda sürücü belgesi alınacağına dair ibare bulunur.
 • “Tertibatlı araç kullanımı” ibaresi bulunan bir rapora sahip olanların araçlarında gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
 • Eğer araçta engel durumuna göre bir düzenleme yapılması gerekmiyorsa bu durum da raporda belirtilir.

Engel oranına göre uygulanacak indirim tutarı değişir. Engel oranı arttıkça indirim oranı da artar. Engelli raporunun tam teşekküllü hastanelerden alınması gerekir. Rapor için MHRS sistemi üzerinden randevu alınması gerekir.

%90 Engelli Raporuyla Araç Alma Şartları

%90 engelli raporuyla araç alma şartlarından biri engel oranının en az %90 olmasıdır. Engel durumunu gösteren raporun tam teşekküllü hastaneden alınması gerekir. Engelli raporunda eğer sürücü belgesi alınabileceği belirtilmiyorsa alınan aracı herkes kullanabilir. En az %90 engel söz konusu ise hiç ÖTV ödemeden araç satın alınabilir.

ÖTV istisnalı araç kullanabilir” ibaresinin raporda bulunması halinde araç sadece engelli birey tarafından kullanılabilir. Engel durumu, araç kullanımı için uygun değilse araç, başka birisi tarafından kullanılabilir.

Engel oranı %90 ve üzerinde olan kişilerin araç satın alması için 18 yaşından büyük olması gerekir. 18 yaşından küçük olanların engelli raporu ile anne ve babaları araç satın alabilir. Zihinsel engelli bireyler adına satın alma işlemleri, vasileri aracılığıyla yapılır.

Engelli Raporuyla Alınan Araçlar Satılabilir mi?

Engelli raporuyla alınan araçların satılması için aracı aldıktan sonra beş yıl beklemek gerekir. Böylece herhangi bir ek ödeme yapmadan aracın satılması mümkün olur. Eğer beş yıl içerisinde aracın satılması gerekirse ÖTV ödemesinin aracı satacak kişi tarafından yapılması gerekir.

Engelli raporuyla alınan araçların satılması için güncel ÖTV tutarı ödenmelidir. Engelli raporu ile araba alma işlemleri ve belgeleri tamamlandıktan sonra aracınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak satış için beş yıllık süre beklenmelidir.

Engelli Raporuyla Araç Almak İçin Gereken Belgeler

Engelli raporuyla araç almak için gereken belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Araç alacak engelli bireyin nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • Engelli bireylerin beş tane vesikalık fotoğrafla başvurması gerekir.
 • Haklarında vasi kararı olanlar, vasi belgesini ibraz etmelidir.
 • Engelliler için özel olarak araç satış firmaları tarafından hazırlanan form doldurulmalıdır.

Engelli sağlık raporu almak için ilk olarak hastaneye başvuru yapılır. Hastaneye başvuru yaptıktan sonra size verilen raporu, araç satışı yapan yere ibraz etmelisiniz. Engelli bireyler, tüm belgeleri eksiksiz şekilde düzenleyip araç alım-satım işlemlerini gerçekleştirir.

Engelli Raporuyla Hangi Araçlar Alınabilir?

Engelli raporuyla alınabilecek araçlar için 2023 yılında limit 1.004.200 TL olarak belirlenmiştir. Alınacak aracın değerinin bu tutarın altında olması gerekir. Aynı zamanda motor hacminin 1.6 litrenin üzerinde olmaması da gereken şartlar arasındadır.

Engellilerin alacakları araçları fiyatları, marka ve model ekseninde farklılık gösterir. Bütçeye göre uygun bir model belirlenebilir. Araçta yapılması gereken bazı düzenlemeler söz konusu olabilir. Bu düzenlemelerin belirtilen zaman içerisinde yerine getirilmesi gerekir.

Engelli raporuyla birçok farklı marka ve modellerde araçlar satın alınabilir. Ayaklarında ve bacaklarında engel bulunanlar için yerden yüksek araçlar uygun olmayabilir. Bu nedenle yüksekliği az olan araçlar tercih edilebilir.

İkinci El Araçlarda Engelli İndirimi Uygulanır mı?

İkinci el araçlarda engelli indiriminin uygulanması mümkün değildir. Sadece sıfır araçlarda engelli indiriminden yararlanılabilir. Bu nedenle sıfır araç satan bayilere başvuru yapılmalıdır. Başvuru sırasında bazı belge ve bilgiler ibraz edilmelidir.

Sıfır araçlarda engelli indiriminden yararlanmak için en az %40 engel oranı gereklidir. Engel durumuna göre uygulanan indirim tutarı değişir. Engelli indiriminden yararlanmak isteyenler için yıllara göre üst limit belirlenir. Araç tutarının bu limitin altında olması gerekir.

Engelli Raporuyla Araç Nasıl Alınır?

Engelli raporuyla araç almak için gerekli belgelerle araç satan firmalara başvurulmalıdır. Engelli raporu olanların 18 yaşından küçük olması halinde ebeveynler, araç almak için başvuruda bulunabilir. Vasi atananların da vasisi başvuru yapabilir.

Engelli raporuyla araç almak için gerekli şartlar yerine getirilmelidir. Bu şartlardan biri en az %40 engel durumuna sahip olmaktır. Engel durumu raporla kanıtlanmalıdır. Raporda engelli bireyin araç kullanıp kullanamayacağı da belirtilmelidir.

2023 ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Limiti

2023 ÖTV indirimli engelli araç alım limiti 1.004.200 TL’dir. Bu tutarın üzerinde olan araçların engelli indirimi ile alınması mümkün değildir. Aracın motor hacmi konusunda da sınırlamalar vardır. Motor hacmi 1.6 litrenin altında olmalıdır.

ÖTV İndirim Hesaplaması : https://www.ssk.biz.tr/2018-engelli-arac-hesaplama/

Engelli araç limitine uygun araçlar arasından bütçeye uygun bir seçim yapılmalıdır. Ardından araç satın alma işlemlerine başlanır. Araç satın almak için ilk olarak gerekli belgeler tamamlanmalıdır.

%90 Engelli Aracı Kimler Satın Alabilir?

%90 engelli aracı satın almak için engel oranının en az %90 olması gerekir. Bu şartı sağlayanlar, tertibatlı ya da tertibat olmadan araç satın alabilir. Aracın nasıl olması gerektiği, engelli raporunda belirtilir.

%60, %70 ve %80 Engelli Raporu ile Araç Alma

%60, %70 ve %80 engelli raporu ile araç alma için engel oranı, raporla kanıtlanmalıdır. Engelli raporu alındıktan ve gereken diğer belgeler tedarik edildikten sonra araç satın alma işlemlerine başlanır.

Aracı satın alabilmek için kimlik belgesi, fotoğraf gibi belgeler de ibraz edilir. Engelli raporu ile araba alma işlemleri ve belgeleri ile ilgili süreç, yıllar içerisinde değişebilir.

KAYNAK;

Karayolları Kanunu : TIKLAYINIZ

Engelli ÖTV Kanunu : TIKLAYINIZ

Yorumlar

 1. fatih dedi ki:

  merhabalar
  babam %96 engelli yatağa bağımlı raporunda ötv istisnalı araç alabilir ibaresi yer almıyor.Bir de akli olarak melekeleri gidip geliyor araç almak için vasi tayini gerekli mi yoksa annem yada ben araç için başvuru yapabilirmiyiz.
  TEŞEKKÜRLER.

 2. Meri dedi ki:

  Slm dedem felçli .yüzde kaç bilmiyorum ama ÖTV siz araç alabilirmiyim. Onun üstünde n

 3. Gamze K dedi ki:

  Merhaba oğlumun ortapedik engeli var rapor alacağız iki el isaret parmağı hariç 3 parmaklarda dif ve pif eklem eksiligi var serçe parmaklar ise pif eklemleri eksik bir ayagindada 2 parmakta eklem eksiligi var oğlum 18 yasindan küçük ötv muhafiiyetinden yararlanabilirmiyiz

 4. Doğukan dedi ki:

  Merhaba. Dedemizin %77 Tam Bağımlı raporu mevcut. Bununla ÖTV muafiyetli araç alınabilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   En az % 90 oran olması gerekmektedir.

  2. mehmet dedi ki:

   belli oranda ötv ve dolayısıyla kdv indirimi alıyorsunuz.

 5. Zafer D. dedi ki:

  Merhaba. Yüzde 39 işitme ve yüzde 7 ortopedik engelim var.Toplamda yüzde 43 oranlı süresiz rapora sahibim ve raporumda ortopedik engelli yazıyor. Çalıştırılamayacağı işler kısmında uzun süreli ayakta duramaz yazıyor. Ancak araç açıklama kısmında hiç bir yazı yok. Ötv siz araç alabilir miyim?

 6. Naciye dedi ki:

  Merhabalar babamın engelli raporunu yenilemek istiyorum daha önce %64 almıştık ama şuan durumu daha ağır açık kalp ameliyatı oldu 4 damar değişti şah damarları tıkalı biri%100 digeri%70 şeker hastası insülin kullanıyor tansiyon hastası hastası kendi ihtiyacını gideremiyor sürekli yanında bizler varız başı dönüyor kolumda uyuşma oluyor sizce yüzde 90 rapor alabilirmiyim

 7. Emre dedi ki:

  Merhaba halamın yüzde 90 özürlü oğlu var babasının ehliyet i yok ben aracı alabilirmiyim ne gerekir

 8. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Babam 63 yaşında ve FSHD hastası. Kendi başına yürümekte çok zorluk çekiyor. Ayakta denge sorunu var. Yardım almadan ayağa kalkamıyor. Hareketleri baya kısıtlı yani. Rapor almadık daha ama heyete gireceğiz. Araç alsak kendi başına kullanma şansı yok, çok güçsüz ve hareketleri kontrollü değil. Sizce rapor ne kadar çıkar?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 90 bakıma muhtaç raporu çıkma olasılığı yüksek. Aracı siz kullanabilirsiniz.

 9. koray ÖZDEMİR dedi ki:

  Merhaba yüzde 94 raporum var, aklıbaalim yerinde, aracı babam kullanacak. Nereye başvuru yapmalıyım

 10. Ahmet dedi ki:

  İyi akşamlar yüzde 45 engelli raporum var vergi indiriminden yararlanarak emekli oldum , elektrik su vs indirimlerden faydalanabilirmiyim acaba.

 11. Çağla dedi ki:

  Merhaba 2016 yılında bir kaza geçirdim. Omurgamda pilatin takılı. Engel oranım 31.2 verildi. Araç alabilir miyim

 12. Kenan dedi ki:

  Merhaba. Babamin %67 engelli raporu var. Sol ayaginda aksama ve gucsuzluk mevcut. Bu durumda otv muafiyetli bir arac alimi yapsak o arabayi aile uyeleri de kullanabiliyor mu yoksa bu tamamen yasak mi?

 13. Kübra dedi ki:

  Merhaba 5 yıldır abpa hastasiyim astımım bronşektazilerim var her iki taraftada her ay tedavi görüyorum ağır kortizoller tedavisi gördüm acaba % kaç rapor çıkar..

 14. Mustafa dedi ki:

  ANNEM 150 KILO 64 YASINDA %68 ENGELLI RAPORU VAR ARABA ALABILIRMIYIM NE YAPMAM LAZIM

 15. Serdar dedi ki:

  Merhabalar, whiple ameliyati oldum ve genel cerrahi %50 özür oranı verdi, aynı zamanda tsk dan malulen emekliyim aterosklerotik kalp rahatsızlığı nedeniyle,. Bunun için daha evvel devlet Hastanesi’ne gitmistim ve %36 engel oranı vermişlerdi. Şu anda bu ameliyatla berberber tekrar gideceğim. Bu kardiyoloji oranını %40 ve üstüne cikarabilme şansları varmıdır. Bu arada gideceğim hastene daha evvel %36 engel oranını aldığım hastene değil tıp fakültesi. Hastaneler arasında farklılık olabilir mi acaba?

 16. Haluk dedi ki:

  Merhabalar eşim meme ca bir göğsü alındı şuan kemoterapi alıyor. Ayrıca şuan ostomi takılı yüzde kaç rapor alabilir teşekkürler

 17. Kaan dedi ki:

  İyi günler. Bir gözüm hiç görmüyor ve konuşma bozukluğu rahatsızlığımdan dolayı %48 rapor aldım bu rapor İLE ÖTV’niz araç alabilirmiyim

 18. HASAN EKİCİ dedi ki:

  merhaba %87 tam bağımlı abimin engel raporu var kendisinin ehliyeti yok araç alınıp kendim kullanabilir miyim şartı nedir teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ötv muafiyetli araç alabilmeniz için % 90 rapor şartı aranır.

 19. Mehtap dedi ki:

  Merhaba, annemin ortopedik, işitme, kronik, sınıflanamayan alanlarda %82 engelli raporu var. ÖTV indrimli araç alınablir mi?
  Teşekkür ederim.

 20. Fethi tuğyanoğlu dedi ki:

  AparAt engelli bir araçı 90 üstü raporum var satın alabilirliyim.cevabınız için teşekkürler

 21. Cihan Akdeniz dedi ki:

  %99 engelli abimin raporunun süresi 1 yıl. Adına nasıl araba alabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vasisi iseniz vasilik belgesi ile işlemleri yürütebilirsiniz.

 22. Mustafa tekik dedi ki:

  Kalp kapağında daralma var anju oldum raporlu ilaç kullanıyorum tansiyon var kolesterol var seker tip 2 insulun kullanıyorum 2 çeşitli yüzde kaç rapor alabilirim

 23. Zeyno dedi ki:

  Merhaba ,babam %40 engelli kendi üzerime araç alabiliyor muyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ortopedik engeli var ise Kendi üzerine alabilir. Araç alınacağı zaman araç mutlaka Engelli vatandaş üzerine alınır.

 24. İBRAHİM YILDIZ dedi ki:

  MERHABA 10 YASINDA KIZMDA ÖKGV RAPORU VAR ARAC ALABILIRMIYIM

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   evet alabilirsiniz.

 25. İBRAHİM YILDIZ dedi ki:

  10 YASINDA COCUGUMA ÖKGV RAPORU VAR ÖTV İNDİRİMİNDEN YARARLANA BILIRMIYIM

 26. Yaşar Som dedi ki:

  merhaba benim %78 engelli raporum var ötv indirimli araç alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ortopedik değil ise en az % 90 oran gerekmektedir.

 27. Mustafa doğan dedi ki:

  %86 2 sureli engel raporum var.Ötv siz araç almak istiyorum,raporda ne yazması lazım bunun için.benim raporumda ortapedik engel işaretlenmiş.tesekkur ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporunuzda tertibatlı araç kullanabilir açıklamasının eklenmesi gerekir. Otomatik araçlar da tertibatlı araç sınıfındadır.

 28. Mehpare34 dedi ki:

  Hayırlı akşamlar yüzde 48 engeli olan hasta ÖTV indiriminden yararlanabiliyor mu birde ÖTV muafiyeti ile ÖTV indirimi arasındaki fark nedir illa indirim için(muafiyet için değil)yüzde 90 veya ortopedik engelli mi olmak gerekir son olarak rahim alınması uzuv yokluğu olarak sayılır mı (yaş 35) çok soru sordum hakkınızı helal edin ve cevabınızı bekliyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ötv indirimi diye bir kavram yok. Muafiyet var. Yani hiç ödememe söz konusu. Ancak bundan yararlanmak için Ya ortopedik özel tertibatlı araç kullanabilir raporu alınmalı ya da % 90 engel raporu olmalıdır.

 29. murat ünlü dedi ki:

  merhaba oğlumun 15 yaşında %50 zihinsel engel rapory var araç alınabiliyormu

 30. Ümit koçyiğit dedi ki:

  Merhaba
  İlk raporum yüzde yüz ve süreliydi,ve kısmi bağımlı yazıyordu.ben bununla araç alabiliyordum,süresi bitince yenileme yaptım,ve rapor süresiz ve yine yüzde yüz verildi,fakat bu seferinde bağımsız yazıyor.bu bağımsız ne demek oluyor,değişen ne oluyor,bağımsız nedir.araç alabiliyormuyum,yararlanacağım şeylerde değişiklik olacakmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor %90 ı geçtiği için araba ve diğer haklardan yararlanabilirsiniz. Bağımsız olduğunda evde bakım maaşı alamazsınız.

 31. Fikret dedi ki:

  Babamın %90 kısmı bağımlı yazıyor ötv siz araç alabilirmiyim teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   % 90 engel oranına ulaştığı için evet alabilirsiniz.

 32. Sefer dedi ki:

  Merhaba benim 89 engelli 3 yıllık tam bağımlı raporum var araba alabilir iyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engel Ortopedik değil ise % 90 altında Ötv muafiyetli araç alamazsınız.

  2. 5434 mehmet dedi ki:

   Annemin yüzde 91 tam bağımlı özürlü raporu var araç alabilirmiyim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet % 90 üzeri raprorlarda alınabilmektedir.

 33. Fatma dedi ki:

  Benim oglum 14 yasinda dikkat eksikligi hafif zihinsel ogrenme guclugu adina %40 raporu var babasi ile bosandik Ben araba alma hakkimiz varmi aceba tsk.

 34. Süleyman dedi ki:

  %80 zihinsel engelli sürekli raporu bulunan halam var.
  Babam bu rapora istinaden vasi kararı almak koşuluyla sıfır araç alabilir mi? (Volkswagen – Transpoter almak niyetimiz)

  Almanın bir yolu bulunuyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ötv muafiyetli araç alabilmek için en az % 90 oran olması gerekmektedir. Ayrıca Özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil bedeli 330.800 TL’ yi geçmeyen araçlar alınabilmektedir.

 35. Ali Pürlü dedi ki:

  Kardeşim %55 ortabetik raporu var ehliyeti yok sol bacağı kasiktan kestiler araç alabilirmiyiz bilgi verirmisiniz lutfen

 36. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba annemin sol meme ve koltuk altı lenfleri alındı. Bel omurgasına 12 adet platin takıldı. Sol kulakta %95 sağ kulakta %85 işitme kaybı var. Ayrıca kalp yetmezliği, yüksek tansiyon rahatsızlıkları var. Her iki dizde ileri düzeyde kireçlenme var. Engel oranı kaç olur acaba?

 37. Levent Metin dedi ki:

  Merhaba baypas ameliyat oldum yüzde 60 engelli raporu var. 2023 te tekrar kontrole gireceğim rapor yenilenecek . Hangi şartlarda araç alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ortopedik engel haricinde raporunuzun en az % 90 oranında olması gerekmektedir.

 38. Fuat dedi ki:

  Sol ayağımdan ameliyatliyim, engelli ehliyetini geçen hafta aldım çünkü debriyajlı araç sol ayağımı çok yoruyor.
  Akabinde bu haftada ötv muafiyetli araç için rapor alayım dedim, araç bayilerini birt türlü aynı dili konuşmadık.
  %10 rapor verdiler,
  “ÖZEL TERTİBATLİ ARAÇ KULLANMASI UYGUNDUR”
  ibareside var. doğru dürüst işi bilen birine rastlayamadım.
  Bunalıma girdim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Özel tertibatlı araç kullanımı iaresi var ise oran farketmeksizin ötv muafiyetli araç alabilirsiniz.

 39. acar dedi ki:

  merhaba benim kardeşimin %78 engelli raporu var kas hastası tek başına hiç bir işini yapamıyor raporunu %78 vermişler günlük yaşantısında başkalarının yardımına muhtaç birisine nasıl %78 veriliyor anlamıyoruz
  ilk sorum şu rapora itiraz etmek istiyoruz ne yapmamız gerekiyor
  ikinci sorum mevcut rapor ile araç almamız mümkün mü
  hani bir söz vardır her ağızdan bir ses çıkıyor her göşüştüğüm vatandaş farklı bir şey söylüyor kafamız allak bullak oldu
  araç alabilir miyiz yoksa alamaz mıyız
  kendisi kas hastası kullanma şansı yok biz kullanacağız mecburen
  bu konuda aydıntırsanız seviniriz
  teşekkürler

 40. BUSE dedi ki:

  Merhabalar kardeşimin %50 zihinsel engelli sürekli raporu var ne tavsiye edersiniz ?
  ve 2. el 2009 model 2500 cc aracımız var babamın üzerine kayıtlı.
  0 araba almak istiyoruz ötv den yararlanma şansımız var mı?
  cevap verirseniz çok sevinirim.

 41. Seda Maralcan dedi ki:

  Merhabalar babamın gözden %71 Psikiyatri %40 Kbb %20 engel oranı var raporda %87 görünüyor babam 65 yaş üstü bu raporda bir hata olabilir mi?

 42. Ataman dedi ki:

  Slm benim yuzde 52 sürekli engelli raporum var vergi indiriminden emekli oldum bende tansiyon şeker astım birde boyun fıtığından amaliyay oldum fizik tedaviden yuzde yedi rapor var arac alabilirmiyim

 43. Ataman duysak dedi ki:

  Ben yuzde 52 sürekli raporum var tansiyon şeker ve astım var vergi indiriminden emekli oldum benimde arac alma hakkım var mi teşekürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Ortopedik raporu olmayanların ÖTV muafiyetinden yararlanabilmesi için en az % 90 engel oranına sahip olması gerekmektedir.

 44. ali bey dedi ki:

  Merhaba Kolay Gelsin Babanem 66 Yaşında Zehirli Guatr Ve gözlerinde görme kaybı belinde 8 adet platin ve yakın zamanda ameliyat olucak dis kapaklarına eklem erimesinden dolayı protez takılıcak ulaşım sıkıntısından ve maddi durum olmadığından ötv indirimli araç almak istiyoruz engelli raporu yüzde kaç çıkar cevaplaranız sevinirim kolay gelsin.

 45. Hamide dedi ki:

  Kardesimin yüzde 60 sürekli raporu var ben bakıyorum ötv indirimli araç alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18 yaş altı özel gereksinim raporu ile muafiyetli araç alabilirsiniz.

 46. Serpil dedi ki:

  Merhaba ben oglumun raporu üzerine araba almak istedim %90 bir yıllık raporu var son üç ayı kalmış diye araba vermediler maliye sorun çıkarıyormuş acaba gerçeklik payı varmı teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vergi dairesi araç tescillerinde 6 aydan az kalan raporlarla ilgili red verebiliyor. Bu nedenle işlem başlatmamış olabilirler.

 47. Mahmut dedi ki:

  Merhaba ben işitme engellim %46 araç raporum var sadece hareket ettirici özel tertibatlı taşıt kullanabilir. Araç kullanabilir mi HOCAM bilgi verirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet raporunuzda özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi var ise otomatik araç kullanbilirsiniz.

 48. Engin dedi ki:

  Kolay gelsin eşimin erkek kardeşi iki kez böbrek nakli oldu malulen emekli emekli maaşı alıyor %90 raporu var.eşim onun üzerinden araba alabilir mi.alırsa kardeşinin maaşı veya sosyal hakları kesintiye yararmı.ne yapmamız lazım

 49. gökhan dedi ki:

  Merhabalar;ilk olarak teşekkürler Babam baypass ameliyatı olmuştur kalp yetmezliliği var %30 çalışmakta nefes darlığı var.Bunlara ek göz de katarakt ve kasık fıtığı var ameliyat olması gerekiyor engelli araç alabilir mi .Tekrardan teşekkürler

 50. Nurullah dedi ki:

  Merhaba benim babaannem üzerine düşünüyorum raporu 90% üzeri ama okuma yazması yok yaşı 95 yaşında ne gerekiyo onu icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mahkemeden Vasi ataması istenebilir.

 51. Mehmet dedi ki:

  Annem kalp kapakcigindaki delikten ameliyat oldu onarım yapıldı.. buna bağlı olarak 1000 de bir rastlanan bir rahatsızlık bizi buldu annem akciğer tansiyonu oldu polimer hiper tansiyon şimdi kandaki oksijen 80 90 arasi az yürüse nefes nefese kaliyor rapor kaç cikar.. teşekkür ederim..

 52. Vedat dedi ki:

  Eşim sol gözünden yüzde 71 görmüyor ve başından iki defa ameliyat oldu
  Eşimiñ adına araba almayı düşünüyorum alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Gözden % 20 civarı çıkabilir. Betinde kitle ile ilgili bir ameliyat ise % 40 a ulaşabilirsiniz.

 53. Ramazan dedi ki:

  Bizleri bigilendirdiginiz icin tesekkur ederim ben annem uzerinden araba almak istiyorum benim annem 10 yil once dalagi alindi 150 kg uzerinde obeziteligi bulunuyor seker tansiyon hapi kullaniyor yillardir birde dizlerindeki lefnleri bittigi icin platin takilmasi gerekiyo ama kilodan dolayi takilamiyo yurume zorlugu var her alti ayda bir hastaneye gidiyo beyaz kani genelde dusuyo amaliyattan beri her alti ayda bir kontorollere gidiyo yuzde kac rapor cikar bu durumda tesekkur ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 76 civarı oran çıkabilir. ancak araç için gereken % 90 a na ulaşabilmeniz zor gözüküyor.

 54. Bedir taştan dedi ki:

  Eniştem parkinson hastası konuşmasında yürümesinde ve hareketlerinde baya bi kısıtlama oldu ve doktoru beyninden ameliyat yaptı ve beynine pil taktılar şimdi bu pil yardımı ile yürüme ve hareketlerini kontrol ediyor acaba raporu yüzde kaç alabiliriz cevabınız ve yardımınız için teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 85 92 arası oran çıkabilir. Başvurmanızda fayda var.

1 5 6 7