Engelli

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır ve Belgeler Nelerdir?

Engel raporu olan kişilerin araç alımlarında ÖTV indiriminden yararlanma hakkına sahip olmaktadır. Engelli vatandaşlara sağlanan indirim hakkından yararlanmak için araç alımlarında engel durumunu gösteren raporlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kişilerin engel durumunu gösteren raporlarda engel oranına göre araç alım şartları belirlenmektedir.


Engelli raporlarındaki engel oranları %40 ve üzerinde bulunan kişiler araç alırken özel engelli aracını kullanmaya yetkisi olması gerekir. Bunun için H sınıfı ehliyete gereksinim bulunmaktadır.

Araç kişinin engel durumuna göre uygun aksamda yaptırılması şartı ile ÖTV’den muaf olmaktadır. Satın alınan araç engelli kişinin yakını ya da profesyonel şoförü tarafından kullanılacaksa kullanacak olan kişilerin B sınıfı ehliyetleri olması gerekir. Engelli raporlarında engel sahibi kişilerin aracı kullanıp ya da kullanamayacağına ilişkin açıklamanın bulunması gerekil olmaktadır.

Engelli araç sahipleri satın aldıkları araçları 5 yıl süresince kullanmak zorundadırlar. 5 yıllık süre dolmadan araçlarını satmak zorunda kalan araç sahipleri araç satışlarında ÖTV tutarını ödeyerek satış işlemini gerçekleştirirler.

Araba Almak İçin Özürlü Raporu Kaç Olmalı

Engelli rapor uygulamaları 2 farklı şekilde olmaktadır. Kişinin engel durumuna göre alacağı araçlarda yapılan uygulamalar şu şekildedir;

 • %40 oranında engel raporu sahiplerinin satın alacakları araçlarda engellinin kendi kullanacağı araçlar olarak sınıflandırılmaktadır.
 • %90 oranında engel raporu ile alınan araçlar ise engelli kişinin yakınlarının yararlanması için uygulanan indirimleri kapsamaktadır.

%90 ve üzeri oranında engel sahibi raporu olan kişilerin raporlarında özel engelli aracı kullanabilir olduğu belirtilmiş ise sahip oldukları özel aksamlı araçlarını kullanabilirler. Engel durum araç kullanmaya izin vermeyen kişilerin ise 1. Dereceden başlayarak 3.dereceye kadar olan yakınlarının ÖTV siz araç alma hakkı bulunmaktadır. Bu durumda araç satın alımlarında aracı kullanacak olan kişinin bizzat bulunması gereklidir.

2020 Engelli Araç Alım Şartları Nelerdir ?

2020 engelli araç alım şartlarına uygunluk gösteren kişiler ÖTV indirimi ve ÖTV muafiyet hakkına sahip olarak araç satın alabilirler. Engelli kişilerin ÖTV’den muaf ya da ÖTV indirimi ile araç alması engel seviyelerinin belirlenmesi ile ortaya çıkar ve belirlenen engel seviyelerine göre araç alım şartları değişir.

Engelli araç alımlarında şartlar şu şekildedir;
 • %90 üzeri engel sahibi olan kişilerin ÖTV indirimli araç almaları için engel oranını gösteren rapora ihtiyaçları vardır. Araç kullanmaya müsait olmadıkları raporda belirtilen kişilerin aracı şoförleri ya da 3.dereceye kadar yakınlarından birisi kullanabilir.
 • %90 engel haricinde ortopedik engelliler ÖTV indiriminden faydalanır.
 • Araç alımlarında trafik tescil işlemini yapılması gerekir.
 • Aracı kullanacak olan kişiye ait belgeler bulunması gerekir.
 • Engelliye ait olan araçların kullanımı başkaları tarafından yapılamaz.
 • Engelli aracı kimin kullanacağı satın alma sırasında belirlenmelidir.
 • Engelli araçları 5 yıl boyunca satılamaz.

5 yıllım süre dolmadan aracın satışı gerçekleşirse ÖTV vergisi ödenmelidir. Aracın süre dolmadan atışı ancak ÖTV vergisi ödendikten sonra yapılabilir. Aracı satın alacak kişi de engel sahibi ise belirtilen süre 3 yıla düşürülmektedir. Araç satışlarında aracın engelli bir kişiye satılması esnasında engelli araç fiyatları 2020 yılı için 303 bin Türk Lirasının altında olduğu zaman ÖTV indirim uygulaması yapılmaktadır. 303 bin Türk Lirasının üzerinde olan araçlarda ÖTV indirim geçerliliği bulunmamaktadır.

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

Araç satın alırken istenen belgeler araçların alımları sırasında tamamlanmış olmalıdır.

Engelli araç alımlarında şartlar şu şekildedir;
 • Engel oranını gösteren ve engelli kişinin araç kullanıp kullanamayacağına dair ibarenin bulunduğu ve sağlık kurulu heyeti tarafından verilen rapor istenmektedir.
 • Satın alınan aracı engel sahibi kişi kullanmayacak ise aracı kullanan kişiye ait B sınıfı ehliyet bulunması gerekir.
 • Satın alınan aracı engelli kişi kendi kullanacak ise H sınıfı ehliyet bulunması gerekir.

%90 Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu almak için gerekli belgeleri tamamlayarak başvuruda bulunulabilecek sağlık kuruluşları şunlardır;

 • Özel hastanelerin sağlık kurulları
 • Devlet hastanelerinin sağlık kurulları

%90 engelli raporu almak için tam teşekküllü devlet hastanelerine başvurmak gerekir. Hastanelerde bulunan sağlık kurumu birimlerinden engelli raporu alınmaktadır. Rapor oranı hakkında gerekli yüzde sağlık kurulu heyeti tarafından verilmektedir.

Engelli araç alımlarında şartlar şu şekildedir;
 • Engelli raporu başvuru dilekçesi
 • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet fotoğraf (bazı sağlık kuruluşlarında daha fazla sayıda fotoğraf istenebilir).

Engelli Raporu Alım Şartları

Engelli raporu almak için öncelikle engelli raporu başvuru dilekçesinin doldurulması gerekir. Engelli raporu almak için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • Kalıcı ya da geçici engel sahibi olmak gerekir. Verilen raporlar engel durumuna göre süresiz ya da süreli olarak verilmektedir.
 • Engel raporu alım şartları arasında engel sahibi kişinin T.C. vatandaşı olması bulunur.
 • Sağlık raporu engel oranının %40 ve üzerinde olması gereklidir.

Engel raporu almak isteyen kişilere herhangi bir ücret uygulaması yapılmamaktadır. Engel raporu alımlarını hastanelerde gerçekleştiren kişiler sağlık muayenelerinden ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Engelli raporu sahibi olan kişiler ÖTV indirimi yanı sıra farklı alanlarda avantajlardan yararlanmaktadır.

Engelli araç alımlarında şartlar şu şekildedir;
 • Devlet demir yolları ile seyahatlerde %20 oranında indirimden yararlanılmaktadır.
 • Türk Hava Yolları Seyahatlerinde %40 oranında indirimden yararlanılmaktadır.
 • GSM operatörlerinde özel indirimlerden yararlanılmaktadır.
 • Müze, milli park ve devlet tiyatrolarına ücretsiz giriş hakkından yararlanılmaktadır.

Engelli Araç İndirimi

Engelli ÖTV indirim hakkından yararlanmak için satın alınacak olan aracın sıfır model olması gerekir. Engelli araç indirimleri kişinin sahip olduğu engel durumuna bakılmaksızın verilmektedir. Engelli kişilerin araç alımlarında ÖTV indiriminden faydalanması için aracı kendilerinin kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır.Engelli kişilerin araç satın alabilecekleri yaş sınırı bulunmaktadır. ÖTV indiriminden yararlanarak araç satın alabilmek için sağlık kurulu raporuna ihtiyaç bulunmaktadır.

Engelli Araç İndirimi Hesaplama

Engelli araç alımı indirim hesaplamaları aracın tutarına göre uygulanmaktadır.

Engelli araç alımlarında şartlar şu şekildedir;
 • Normal değeri 100 bin TL olan araca uygulanan ÖTV tutuları ile birlikte araca ödenecek tutar 150 bin TL olmaktadır.
 • 150 bin TL üzerinden %18 KDV uygulanan aracın fiyatı 150 bin + 27 = 177 bin aracın KDV eklenmiş tutarı olmaktadır.
 • 177 bin TL tutar araca tüm vergilerin eklenmesi ile meydana gelen son tutarıdır.
 • Bu değer üzerinden ÖTV indirimi ile alınan engelli aracına 59 bin TL indirim uygulanmaktadır.

Engelli Araç Alımı Hesaplama

Engelli araç ÖTV indirimi hesaplamaları satın alınacak olan aracın tutarına ve sahip olduğu motorun gücüne göre değişiklik göstermektedir. Engelli araç alım hesaplamalarında muvaffakiyet kazanmak için %90 ve üzerinde engel raporuna sahip olunması gerekir. ÖTV indiriminden faydalanmak için ise %40 ve üzeri oranında engelli raporu sahibi olunması gerekir.

ÖTV İndirimi Hangi Araçlar İçin Geçerli

ÖTV muvaffakiyet ve indirimi uygulanabilen araçlar yönetmelikte belirlenmiş olan araçlardır. ÖTV indiriminin geçerli olduğu araçların özellikleri şunlardır;

 • Engelli raporu ile alınan araç min. 5 yıl kullanılması gerekiyor. 5 yıl içerisinde 2. Bir araç alınırsa, ÖTV indiriminden yararlanamazsınız.
 • Engelli raporu ile araç alacaklar, sadece sıfır KM araç alabileceklerdir. 2. El araç almak isteyenlere her hangi bir indirim uygulanmayacaktır.

Belirtilen motor gücünün üzerinde güce sahip araçlarda ve ikinci el araçlarda engel sahibi kişilere ÖTV indirimi uygulaması yapılmaz.

%90 Engelli Raporu Olan Nasıl Araç Alabilir ?

%90 engelli raporu ile araç almak isteyenler, ÖTV kanunun 7. Maddesini dikkate almaları gerekiyor. %90 engelli raporuna sahip kişilerin, ÖTV ödemeden araç almalarına olanak tanıyor. %90 engelli raporu ile araç alabilmeniz için gereken şartlar şöyledir;

 • %90 ve üzeri engelli olduğuna dair sağlık raporu bulunmalı.
 • Bu araçlar, ağır engelli sınıfında bulunan kişilerin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları ya da profesyonel şoförlerce kullanılabileceğinden ehliyet şartı aranmaz.
 • Araç alım esnasında, trafik tescil işlemleri yapılırken araç sahibinin yakını ya da şoföründe kayıt edilmesi gerekiyor. Tüm bu iş akdi sürecinin noter tarafından düzenlenmesi gerekiyor.
 • Bu araçlarda engelli kişilerin kullanımı için özel bir düzenek olmadığından, sürücüde aracın mensubu olduğu sınıfın ehliyetinin olması yeterli.

Engelli Rapor Oranı % 40 ile Araç Satın Alma İşlemleri

Engelli Rapor Oranı %40 ile Araç Satın Alma İşlemleri, Engelli olarak tanımladığımız bireyler, doğum öncesinde ya da sonrasında çeşitli nedenlerden dolayı, bedensel veya zihinsel olarak yeteneklerinde belirli ölçüde fonksiyonlarını yerine getirememesi olarak tanımlayabiliriz. Örnek verecek olursak günlük olarak gerekli ihtiyaçlarını yardım almadan karşılayamayan bireylerdir.

Devletimiz Sosyal bir devlet olmanın gereksinimlerinden yola çıkarak engelli vatandaşlarımız için çeşitli alanlarda uyguladığı çalışmalar ile engelli vatandaşlarımızın kendilerini eksik hissetmemeleri için birçok çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bunlardan sadece bir tanesi ise engelli vatandaşlarımız için araç alımında gerekli kolaylıkları sağlamaktır. Peki araç alımında devletimizin sağladığı kolaylıklar nelerdir? Tüm içeriklere yazımızdan ulaşmanız mümkündür.

Engelli Rapor Oranı % 40 ile Araç Satın Alma İşlemleri, Sosyal bir devlet olarak engelli vatandaşlarımızın araç almalarında kolaylık sağlamak için engelli oranlarına göre ÖTV indirimine gidilmektedir. % 40 Engelli raporu bulunan bir vatandaşımızın araç alması için gereken unsurlar aşağıda yer almaktadır.

 • Tam teşekküllü devlet hastanelerinden aldıkları ve oranı en az % 40 olarak belirtilen Engelli Raporu, ayrıca rapor içerisinde H sınıfı ehliyet ile araç kullanabilir ya da engel durumuna uygun kod numaralı ehliyet alınmalı, özel tertibatlı araç kullanabilir ibareleri bulunmak zorundadır.
 • Gerekli tüm şartlar sağlandığı takdirde ÖTV indiriminden faydalanmak için engelli birey, engelli vatandaşlar için düzenlenen kurs ve sınavları geçmek zorundadır.
 • Engelli vatandaşlarımız kendileri için hazırlanan kurs ve sınavları geçerek H sınıfı ehliyet almak zorundadır.
 • Engelli vatandaşların, trafik tescil işlemleri sırasında aldığı engelli raporu ve H sınıfı ehliyeti kayıtlanarak kendisine araç satın almada ÖTV muafiyeti uygulanmaktadır.

Engelli Raporu İle Alınan Aracın Satış İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Engelli Raporu İle Alınan Aracın Satış İşlemi Nasıl Gerçekleşir? Engelli raporu ile alınan araçların satışı konusunda bazı prosedürlere uyulmak zorundadır. Engelli vatandaşlara kolaylık sağlamak adına satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi dört farklı süreçten meydana gelmektedir.

Belirtilen süreçler aşağıdaki gibi olmaktadır.
 • Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Başka Bir Engelli Şahsa Satılması
 • Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Engelsiz Bir Kişiye Satılması
 • Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Diplomatik Kurum ya da Şahıslara Satılması
 • Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Yabancı Uyruklu Bir Kişiye ya da Şirkete Satılması

Engelli raporu ile alınan araç, engelli bireyin kullanımı için hazırlanmış ve ÖTV indiriminden faydalanarak satın alınmıştır. ÖTV indiriminden faydalanarak satın alınan bir araç normal şartlarda 5 yıl gibi bir zaman zarfında satılmaması gerekmektedir. Eğer 5 yıl geçmeden satış gerçekleşirse, ÖTV siz alınan aracın ÖTV miktarının ödenmesi gerekmektedir. Fakat aracın satışı 5 yıl geçtikten sonra yapılırsa herhangi bir ÖTV ödemesi gerekmemektedir.

Aracı 5 yıl geçmeden ÖTV ödemesiz satmanın tek yolu ise başka bir ÖTV indiriminden faydalanacak şahısa satmaktır. Bu gibi satışlarda da 5 yıl geçmesini beklemenize gerek yoktur. Fakat aracı satan kişi için yine böyle bir istisnai hak ile araç almak için 5 yılı doldurması gerekmektedir.

Engelli raporu ile ÖTV indiriminden faydalanarak alınmış aracın engelli olmayan bir vatandaşa satılması işleminin gerçekleşmesi için yine 5 yıl geçmesi gereklidir. Aksi durumda araç alınırken faydalanılan ÖTV İndiriminin ödenmesi gerekmektedir. Engelli raporu ile alınan aracın, normal vatandaşa satışı noter ile gerçekleştirilerek işe başlanır. Ardından engelli için herhangi bir donanım ve tadilat var ise tüm bu işlemler düzeltilir. Araçta herhangi bir özel donanım ve işlem yok ise noter satışı ile işlem sonlandırılır.

Engelli raporu ile alınan aracın, Diplomatik kurum ya da şahıslara satılma işlemi yine noter ile gerçekleştirilmektedir. Noter satışı gerçekleşen aracın motorlu araç trafik belge ücretinin ödenmesinin yanında Dışişleri Bakanlığı’ndan takrir belgesi alınarak bu belgenin trafik tescil kuruluna ibrazı gerekmektedir.

Engelli indiriminden faydalanarak, engelli raporu ile alınan aracın yabancı uyruklu şahıs ya da şirketlere satışı yine noter üzerinden gerçekleştirilmektedir. Aracın satış işlemlerinden sonra, aracın kime ait olduğunu belirtmek adına trafik tescil kurumundan, araç adına düzenlemeler yapılması gerekmektedir.

Engelli Raporu İle Alınan Araç İçin Ayrıcalıklar ve İstisnalar Nelerdir?

Engelli Raporu İle Alınan Araç İçin Ayrıcalıklar ve İstisnalar Nelerdir? Engelli raporu ile alınan araçlarda bazı durumlarda ayrıcalıklar bulunurken, bazı durumlarda istisnalarda mevcut olmaktadır.

Bu ayrıcalıklar ve istisnalar sırası ile aşağıdaki gibi olmaktadır.
 • Belediyelere ait İSPARK gibi alanlar ücretsizdir.
 • Engelli raporu ile alınan araçlar ödünç olarak verilemez.
 • Alışveriş merkezleri gibi alanlarda ücretsiz özel park alanları mevcuttur.
 • Engelli raporu ile ÖTV indiriminden faydalanarak alınan aracı 5 yıl geçmeden satışı halinde, alınan ÖTV indiriminin ödenmesi gerekmektedir. 5 Yıl geçtikten sonra ÖTV ödemesi gerekmeden satışı yapılabilmektedir.

Engelli Raporu İle Alınan Araç için Satış Süresi Ne Kadardır?

Engelli Raporu İle Alınan Araç için Satış Süresi Ne Kadardır? Engelli raporu ile sağlanan ayrıcalıklar ile alınan araç ancak bakanlar kurulu tarafından belirlenen yasalar dahilinde satış işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Engelli raporu ile alınan araç, bir başka engelli vatandaşa satışı için herhangi bir zaman bekleme olayı artık kalkmış bulunmaktadır. Belirli bir zaman bekleme şartı olmadan satış işlemi sadece engelli vatandaşlar arası alım ve satımı için geçerli olmaktadır.

Ancak engelli raporu aracılığı ile alınan aracın normal bir vatandaşa satılması aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren 10 yıl gibi bir zaman zarfı gerekmektedir. Fakat aracın gümrük vergisi ödendiği takdirde engelli için alınan araç normal bir vatandaşa satışı gerçekleşebiliyor.

Engelli Bireyin Vefatı ve Araç Satış İşlemi

Engelli Bireyin Vefatı ve Araç Satış İşlemi, Engelli raporu ile ÖTV indiriminden faydalanarak alınan aracın sahibinin bir süre sonra vefat etmesi durumunda da aracın satışı için belirli prosedürler gerekmektedir. Araç sahibinin vefat etmesinin ardından, aracın trafiğe çıkışından itibaren 5 yıl geçmesi gerekmektedir. Aksi durumunda bu süre beklemeden satışı gerçekleşirse gümrük vergilerinin ödenmesi gerekmektedir.

%40 Engelli Birey H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alır?

% 40 Engelli Birey H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alır? H sınıfı olarak belirlenen ehliyet modeli sadece engelli vatandaşların alabileceği bir ehliyet türü olmaktadır. H sınıfı ehliyet otomobil içinde motosiklet içinde sınıf aynı olmaktadır. Engelli vatandaş ehliyet almak istediğinde ilk olarak engellilik oranını gösteren evrakı ibraz etmek zorundadır.

Engelli vatandaşın aldığı engelli raporda, ehliyet almak için engelinin bulunmadığının belirtilmesi gerekmektedir. Engelli bireyler, diğer sürücü adayları gibi aynı sürede aynı sınavlara tabi tutularak, engelli bireyler yazılı sınavı da geçtikten sonra özel araçla direksiyon sınavına girmektedirler.

Daha önceden herhangi bir engeli bulunmayan ve ehliyeti bulunan ve daha sonradan geçirdiği kaza sonucu kendisinde engel oluşan vatandaşlarımız ise yazılı sınav olmadan, özel donanımlı araçlarla H sınıfı ehliyet direksiyon sınavına girebilirler. Gereken başarıyı sağladıkları takdirde H sınıfı ehliyetlerini alabilirler.

Engelli Hakları Nelerdir, %40 Engelli Hakları Neleri Kapsar

Malulen Emekli Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

Engelliler Adına Alınan Aracı (Arabayı) Kimler Kullanabilir?

İlgili Makaleler

434 Yorum

 1. Bypas ameliyatı oldum. Ötv indiriminden faydalanmak istiyorum. Raporum %90 olarak verilir mi veya nekadar olabilir.

  1. Merhaba,

   Bypas ameliyatı tek başına % 90 engel için yeterli olmaz. % 60 civarı bir oran çıkabilir. Bu da Ötv muafiyetli araç için yeterli olmaz.

 2. Merhaba teyzem als hastası ve 2019 yılında alınmış %92 engelli raporu var araç kullanabilir veya kullanamaz ibaresi raporda yer almıyor adına ÖTV indirimli araç alabilir miyim tekrardan rapora başvurmamız mı gerekiyor. Geri bildiriminiz için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,

   Rapor süreli değil ise tekrar rapor almanıza gerek yok. Yakınlarını da kullanabilir.

 3. Merhabalar
  Annemin %88 engelli raporu var kardiyak 50 kbb 8 sinir sistemi 68 kas ve iskelet sistemi 40 araç alma hakkımız var mıdır

  1. Merhaba,

   Oran % 90 nın altında kaldığı için ÖTV muafiyetli araç alma hakkınız bulunmuyor.

 4. Merhaba ötv den yararlamak için raporda özel tertibatlı araç kullanabilir yazmıyo tekrarmı rapor çıkartıcaz yoksa ekletebiliyormuyuz ftr ortapedik %56 raporluyum

  1. Merhaba,

   Özel tertibatlı araç kullanabilir yazması şat aksi halde ötv muafiyetinden yararlanamaz.

  2. Merhaba ben rapor alalı 3 ay oldu ötv yi ekletebiliyorum nereye gitmeliyim teşekkürler

 5. Merhaba,
  Kızkardeşim göz kanseri geçirdi ve tek gözü alındı. Heyet göz kaybı ve hastalığıyla beraber 62 oranında rapor verdi. Buna istinaden kızkardeşim adına otvsiz araç alabilirmiyiz? Ya da almak için ne yapmamız gerekiyor? Kızkardeşime H ehliyeti çıkmaz muhtemelen onun adına alıp biz kullanabilirmiyiz.?

  1. Merhaba,

   Ortopedik rapor haricinde ötv muafiyetli araç alabilmek için oranın % 90 ve üzeri olması gerekiyor. bu nedenle Ötv myafiyetli araç alma imkanınız yok.

 6. Annem için rapora müracaat ettik. Göz hastalıkları %1 , iç hastalıkları % 80, fiziksel tıp ve rehabilitasyon %24, kardiyoloji % 55 , üroloji% 35 oranlarında rapor verdi Ancak iç hastalıkları bölümünde şahıs kematerapi almaktadır , 6 ay sonra kontrolü uygundur yazıyor. Bu nedenle bayii araç alamazsın dedi. Diğer % yüzde oranlarından alamazmıyız. Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba,

   İç hastalıkları oranını çıkarsa % 77 lik bir oran çıkıyor ki bu oranla ÖTV muafiyetli araç alamaz.

 7. yüzde %40 engeli olan kronik süreen skolyoz hastasıyım
  araç almak istersem nasıl bir araç alabilirim ve ne kadar indirm olur

  1. Merhaba,

   Uzuv kaybı veya ortopedik rapor olmadığı için % 90 altı olduğundan muafiyetli araç alamazsınız.

 8. Merhaba,
  Akrabamızda ileri seviye parkinson ve panik atak bulunuyor. Ayrıca yaşı 70’in üzerinde.
  Acaba engelli raporu % kaç çıkabilir ?
  %90 olma durumu yoksa, yaşı olduğu için pandemi döneminde çıkartmayalım diyoruz.
  Geri bildiriminiz bize fikir verecektir.
  Çok teşekkürler,

  1. Merhaba,

   İleri seviye parkinsonda % 90 oran çıkma olasılığı yüksek. Ama tabi doktor teşhisine göre değişme olasılığı da var.

 9. Merhaba
  Engellinin raporu yüzde 90 ve üzeri olduğu zaman aracı kimler kullanabilir? Engellinin kendisi kullanamıyor. Aracın yurt dışından veya içinden alınma durumuna göre değiştiği söyleniyor. Yurt içinden alınmışsa herkes kullabilir deniliyor. En fazla 3. derece yakını olma şartı kalktı deniliyor. Çok fazla bilgi kirliği var. Bu konuda bilgi almak istiyorum.
  İyi çalışmalar.

  1. Merhaba,

   evet son bilgi belirtildiği gibi yurt içi alımlarda herkes kullanabilmektedir.

  1. Merhaba sol kolumda eskiden kalma kırık yanlış kaynamadan dolayı fiziksel bariz bir eğrilik var acaba bunun için rapor oranları değişiyormu.?Sağ veya sol kol farkediyormu?Heyet için başvurumu yaptım ne yapmam gerekiyor?Teşekkürler

  2. Merhaba,

   Sağ veya sol kol farketmez. Heyet tarihi verilecek ve heyete gireceksinz.

 10. 23 temmuzda yuzde 90 engelli raporu babama aldik. Ancak raporda bagimlilik degerlendirmesinde bagimsiz isaretli. Babama otv muafiyetli araba alabilirmiyim. Araci ben kullanabilirmiyim. Ayrica maliye artik yeni saglik kurulu raporlarina itiraz ediyormu 2000 li yillardaki gibi. Raporu yenilemek icin hakem hasteneye gonderirdi eskiden

  1. Merhaba,

   % 90 rapor var ise bağımlı şartı aranmaz. ÖTV muafiyetli araç alabilirsiniz. Yeni rapor istenmez

  2. Merhaba
   Annem 73 yaşında 1 yıl önce kalp yetmezliğinden dolayı kalp pili takıldı. Aynı zamanda Şeker ve tansiyon hastalığı teşhisi var. Araç için ÖTV muafiyetinden yararlanabilir miyiz? Teşekkürler

 11. Merhaba kolay gelsin %52 engelli raporum var 19puan fizik tedavi verdi 2puan ortapedi verdi bu şekilde ÖTV siz araç alabilirmiyim teşekkür

  1. Merhaba,

   Raporunuzda tertibatlı araç kullanımı ile ilgili özel ibare var ise alabilirsiniz. Yoksa alamazsınız.

 12. iyi günler, annem kolon ca hastası bagırsağının büyük bi kısmı alındı 2017 senesinde teshis konulmustu ama hastalığı sürekli nüks ediyor sene 2020 biz hala kemoterapi alıyoruz suanda devam ediyor artı tansiyon hastası rapor alsak ötv indiriminden faydalanabilirmiyiz ?

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre tahmini % 74 civarı bir oran çıkabileceğin düşünüyorum. bu da ÖTV muafiyeti için yeterli olmaz.

 13. Merhaba,

  Bu 3. yazışım, cevaplarsanız çok sevinirim.
  Büyük annem 2 yıl önce meme kanseri teşhisi sonrası ameliyat oldu ve sağ memesi alındı. Son pet taraması Ekim 2019’da çekildi ve ilerleme olduğu raporda belirtilmiş. 90 yaşında olduğu için kemoterapi alamadı, akıllı ilaç tedavisi ise alerji yaptığı için ilk dozunu alırken yarıda bırakıldı. Ekim 2019 tarihli pet taraması engel raporu için kullanılabilir mi? Kullanılabilirse engel oranı kaç olur? Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  1. MErhaba,

   Yeni bir Pet taraması yapılamadığı için 2019 tarihli tarama geçerli olur. Ancak % 90 nın altında % 79 larda bir oran çıkabileceğini düşünüyorum. Kendi ihtiyaçlarını kendi karşılayamıyor ise % 90 orana çıkabilir.

 14. Merhaba,
  İki tane engelli ablam var,5 yıl önce engelli raporu ile araç aldık şimdi 5 yılını doldurduğu için araçı satıp piyasa değeri 250 bin olan yeni sıfır bir araç almak istiyoruz .Sorum şu ;ikisi için hem 2222 aylık hem de evde bakım maaşı alınıyor.Yeni araç alınırsa aylıkları ya da evde bakım maaşları kesilir mi?Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Araç üzerinden herhangi bir gelir sağlayamayacağınıza göre 2022 maaşı kesilmez. Gelir artıcı bir unsur yok.

 15. Mrh benim 100/69 cıvarında raporum var beyin amalıyat geçirdim eski raporuma ek rapor derecesi eklenirmi lütfen cevap bekliyorum

  1. Merhaba,

   Beyin ameliyatından sonra sağlık durumunuzda ki değişiklikler oranı etkiler. 10 puan kadar etkileyebileceğini düşünüyorum.

 16. Merhaba ,annemin 16 yıldır KAMELE(kemik iliği kanseri )tedavisi görüyor.Bu hastalığa bağlı olarak aldığı ilaç tedavileri ve neticesinde kemik erimesi ve diz kapaklarında aşınma oluştu.Her iki diz kapağından protez ameliyatı oldu. Hala koltuk değneği kullanarak yürümektedir.Aynı kullandığı ilaçların yan etkisi ile Hipotrioid hastalığı oluştu sürekli bunun için ilaç kullanmakta.Her iki gözünde de katarak oluştu ameliyat oldu. KAMELE hastalığı için kullandığı ilaçlar tüm sinir sistemini etkilediği için depresyon ilaçları kullanmaya devam etmektedir.Bu rahatsızlıklar ile rapor almak istediğimizde engel oranı % kaç çıkabilir. Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 78 88 civarı bir oran çıkma olasılığı yüksek.

 17. Merhaba Annem iki dizinden de protezli ve zor yürüyor ,kanser nedeni ile rahmi ,lenfleri,ve bir göğsü alındı ve tansiyon hastası.Evin dışında ancak özel araç veya taxi ile seyahat edebiliyor.
  Yaşı 76 .
  Ehliyeti yok.
  Annem adına ÖTV den muaf araç alabilirmiyiz.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 90 raporu bulma olasılığı yüksek. Bazen bu durumlarda 80 civarı da çıkabiliyor. Heyete girmesinde fayda var.

 18. Merhabalar hocam beyin tümörüm var rapor almadım Ama doktor sana %80 lik engel raporu verebilirim dedi rapor çıkarırsam bu raporla araca ötv muafiyeti olur mu

  1. Merhaba,

   Öncelikle ehliyetinizin yenilenmesi istenebilir. Ancak sonrasında ötv muafiyetli araç alabilirsiniz.

 19. Annem mitral kapak ameliyatlı hiper tansiyonu ve boyun fıtığı var. Engelli raporu % 40 vermişti. Şuan kalp yetmezliği var. Rapordaki % de kaç olur

 20. Merhaba bu üçüncü yazışım lütfen cevap verir misiniz, ne yapacağımı bilmiyorum. Kayınbabamın böbrekleri iflas etti birkaç gün diyalize bağlandı daha sonra da eşinden bir böbrek alarak böbrek nakli oldu. Daha önce de açık kalp ameliyatıyla kalp kapakçığı değiştirildi. Aynı zamanda yüksek tansiyon hastası ve sık sık tansiyonu yükselip dengesini kaybedip bayılmalar yaşıyor. Beyninde damar tıkanıklığından dolayı felç oldu ama tedaviyle yüksek oranda kendini toparladı. Sol ayağı hafif topallıyor denge problemi var. Görmede ve işitmede de sıkıntıları var. Bu durumda engelli raporu almak istese oranı sizce kaç olur ?

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre böbrekte uyum sağladı ise %72 civarı bir oran çıkması beklenir.

 21. Merhabalar kayimpederimin %98 engellilik raporu var. Damadı olarak ben veya eşim araç alabilirmi . Eşimin ehliyeti yok benim var . araç alınır ise ne gibi şart aranır bende

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu