emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır ve Belgeleri Nelerdir

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır ve Belgeleri Nelerdir

Engelli raporuyla araç satın almak ÖTV muafiyetinden yararlanma yolunu açıyor. Ülkemizde mevcut olan şartlar nedeniyle %40 ve %90 engele sahip vatandaşlar, iki farklı ÖTV indirimi uygulamasından yararlanarak daha uygun fiyatta araba alabilirler.

Engelli raporu ile araba alma işlemleri için belirlenmiş şartlar bulunur. Bahsedilen şartların yerine getirilmesi halinde engel derecesine uygun vergi indiriminden yararlanılarak araç satın alımı gerçekleştirilebilir.

ENGELLİ RAPORU İLE ARABA NASIL ALINIR?

Özürlü raporu ile araba satın almak için belirlenen kıstaslara göre iki farklı uygulama mevcuttur. %40 ve %90 engelli raporuna göre farklı araç alım prosedürlerinin uygulandığı işlemde, ÖTV indirimi uygulanabilecek modellerin seçilmesi gereklidir.

Gerekli belgelerin temini ve uygun şartların sağlanması ardından araç alım işlemleri ile ilgili detaylar aşağıda engel derecesine göre farklı başlıklar altında ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Yüzde 40 Engelli Raporu ile Araba Alımı Nasıl Yapılır?

Yüzde 40 engelli raporu ile araba almak için gerekli belgelerle birlikte bazı şartları taşıması gereklidir. İlk olarak engeli gösterir raporda “özel engelli aracını kullanmaya engel bir durumun bulunmadığı” ibaresinin yer alması gereklidir.  Yüzde 60 ve 70 engelli raporu ile araba almak için de benzer prosedürler geçerlidir.

Engelli bireylerin araçlarını kendilerinin kullanacak olması nedeni ile H sınıfı ehliyete sahip olması istenir. Ehliyet almak için özel donanımlı engelli aracı ile sınava girilebilmektedir.

Alınan araçlarda ÖTV indiriminden yararlanabilmek için şu hususlar önemlidir:

 • Satın alınan araca, engel durumuna uygun özel aksamın yapılması gereklidir.
 • Araçların sahibi dışında kalan kişilerce kullanımı yasaktır.

Yüzde 90 Engelli Raporu ile Araba Alımı Nasıl Yapılır?

Yüzde 90 engelli raporu ile engelli araç alımı için iki farklı yol bulunur. Rapor sahibinin “özel engelli aracını kullanmak için engel teşkil edecek bir durumu” bulunmadığının belirtildiği taktirde, %40 engelli rapor ile satın alınan araçlar ile benzer prosedür geçerlidir.

Engelli bireyin aracını kendisinin kullanmasına mani bir durumun varlığında ise işleyecek süreç şu şekildedir:

 • Araç satın alımı sırasında, aracı kullanacak olan kişinin de hazır bulunması gerekir.
 • Engelli raporu ile alınan aracı, rapor sahibinin üçüncü dereye kadar olan yakınlarının tümü kullanabilir.
 • Engelli bireyin yaşına bağlı olarak uygulanacak prosedürler aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER) ile Araba Alımı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda özel gereksinim raporuyla araç almak ÖTV muafiyeti uygulanan özel bir uygulamadır. Çocuklar için engellilik derecesinin %90 (özel gereksinim kodu 7) veya daha fazla olduğuna dair tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından alınan raporlar ile ÖTV indirimi hakkından yararlanılabilir.

Alınan raporun 20 Ocak 2019 tarihinden önce düzenlenmesi gerekmektedir. ÇÖZGER’de engel durumu bilgisi yer almamakta olup, özel gereksinim düzeyleri ilgili kodlama ile gösterilmektedir. ÇÖZDER özel gereksinim düzeyine karşılık gelen engel oranlarının hesaplanmasına ilişkin sonuçlara, aşağıdaki görsel üzerinden ulaşabilirsiniz.

ENGELLİ RAPORU İLE ARABA ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Engelli raporuyla araba alırken istenen belgeler şunlardır:

 • Engel durumunu gösterir sağlık raporu (En az %40 engel gösterir)
 • H sınıfı ehliyet belgesi (Rapor sahibinin arabasını kullanacak olması halinde)
 • ÖTV ödeme belgesi (Vergi dairesinden)

Engelli Raporu ile Araba Alma Şartları Nelerdir?

Engelli raporuyla araç alırken istenen koşullar şöyledir:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmış engelli raporuna sahip olmak
 • 1.6 motor altında araç satın almak
 • H sınıfı ehliyet sahibi olmak (%90 altındaki engel dereceleri için)
 • Satın alınan aracın 5 yıl boyunca satışını yapmamak
 • Yaş kriterine göre yukarıda tablo ile paylaşılan alım-satım prosedürlerini uygulamak

Engelli Raporu ile Araba Alırken Taşıtta Tadilat Gerektiren Uygulamalar Nelerdir?

Engelli bireyler için araçta tadilat gerektiren uygulamalar sürücü olmayı engelleyen durumlar için geçerlidir. Engelli bireyin sandalye ya da sedye kullanması ve %90 üzerinde engele sahip olması, taşıtta tadilat aranan uygulamalar için istenen koşullardır.

ENGELLİ RAPORU İLE ALINABİLECEN ARAÇ MODELLERİ NELERDİR?

Engelli indirimi ile satın alınabilecek araçlar için sıfır araç sınırlandırması bulunur. Araç tipine özel belirlenmiş bazı kriterler, ÖTV indiriminden yararlanılması için gereklidir. Engelli bireyler satın alacakları binek aracın 1.6 altı motor hacmine sahip olması gereklidir.

Engelli raporu ile araba alma uygulamasında binek araç dışında kalan modellerle ilgili ÖTV muafiyeti kapsamında değerlendirilen özel durumlar, aşağıda alt başlıklar halinde detaylandırılmıştır.

ÖTV Muafiyeti Hangi Binek Araçlarda Geçerlidir?

Binek araçlardaki ÖTV muafiyeti sıfır araç ve 1.6’nın altındaki motor silindir hacimleri için geçerlidir. Markalar, ÖTV muafiyetine karşılık gelen araç modelleri için her yıl fiyat listesi güncellemektedir.

Sıfır engelli araç fiyatları marka özelinde değişmektedir. Araçların engellilere yönelik sunduğu 2021 yılı fiyatları için en yakın bayilerinden ya da web siteleri üzerinden bilgi alabilirsiniz.

ÖTV Muafiyeti Hangi Ticari Araçlarda Geçerlidir?

Ticari araçlardaki ÖTV muafiyeti için yapılan tanımlamada, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 tarife pozisyonuna atıfta bulunulur. Bu tarifeye dahil olan araçlar ÖTV indirimi ile alınabilmektedir. Bahsi geçen araç grubu https://uygulama.gtb.gov.tr/Tara/ linki üzerinden giriş yapılan “Tarife Arama Motoru” sayfası üzerinden tespit edilebilir.

Sorgulama için linki açın ve aşağıda gösterildiği gibi “Sorgulama için kelime” ve “Güvenlik Kodu” bilgisini girerek, “SORGULA” butonuna tıklayın.

Yukarıda anlatılan işlemi tekrarlamanız sonrası, ÖTV muafiyeti geçerli olan ticari, panelvan ve arazi aracı gibi araç grubuna ulaşabilirsiniz. Bahsedilen gruplandırmanın tanımını kontrol edebilir, vergilendirme tarifesini inceleyerek yararlanacağınız avantajı kontrol edebilirsiniz.

Sorgu için ATV yapıldığında aşağıda görselde gösterildiği gibi araç detayları hakkında bilgi almak için “Detaylar/Vergiler” düğmesine tıklayın.

Ulaştığınız sayfada araca ait fotoğraflar, tanımlamalar ve diğer ek bilgiler sayfada görüntülenir. ÖTV indirimi kapsamında değerlendirilen ve yukarıda anlatıldığı gibi “ATV” sorgusu ile ulaşılan sayfanın detayları aşağıda paylaşılmıştır.

ÖTV Muafiyeti Hangi Eşya Taşıma Araçlarında Geçerlidir?

ÖTV’den muaf tutulacak eşya taşıma araçları 2.8 altında motor hacmine sahip panelvan, van, kamyonet, pick-up vb.araç tipleridir. Tarifede 87.04 pozisyonu, bu gruba dahil olan araçları özetlemektedir.

Sorgulama yapmak için yukarıda paylaşılan linkten sayfaya giriş yapın ve aşağıda görselde anlatıldığı gibi işlemleri tekrarlamanın ardından “SORGULA” butonuna tıklayın. Tarife için uygun poz tanımının detaylarına tıklayarak, hangi araç grubunun bu kapsama geldiğini inceleyebilirsiniz.

ÖTV Muafiyeti Motosiklette Geçerli Mi?

ÖTV’den muaf motosikletler için Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.11 tarife numaralı pozisyonu geçerlidir. Bu alanda yer alan araçlara ulaşmak için “Tarife Arama Motoru” üzerinden aşağıda gösterildiği gibi “Motosiklet” ve “Güvenlik Kodu” bilgisini girin. “Sorgula” butonuna tıklayarak detay sayfasına ulaşın. ÖTV muafiyetine sahip olan motosiklet grubu araç özelliklerine anlatılan işlemler ile ulaşabilirsiniz.

Engelli Raporu ile Araç Alma Üst Limiti 2021 Nedir?

Engelli raporu ile alınabilecek araç için limit değer 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile yenilendi. Her yıl artırılan limit 303 bin TL’den 330 bin 800 TL’ye artırıldı. Araç cinsine bakılmaksızın engelli raporu ile araba alma işlemlerinde 330 bin 800 TL’ye kadar olan sıfır araçlar satın alınabilir.

Engelli Sıfır Araç ÖTV İndirimi Hesaplaması

Heyet Raporu Nasıl Alınır, Tam Teşekküllü Sağlık Raporu

Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Yorumlar
 1. Levent Metin dedi ki:

  Merhaba baypas ameliyat oldum yüzde 60 engelli raporu var. 2023 te tekrar kontrole gireceğim rapor yenilenecek . Hangi şartlarda araç alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ortopedik engel haricinde raporunuzun en az % 90 oranında olması gerekmektedir.

 2. Fuat dedi ki:

  Sol ayağımdan ameliyatliyim, engelli ehliyetini geçen hafta aldım çünkü debriyajlı araç sol ayağımı çok yoruyor.
  Akabinde bu haftada ötv muafiyetli araç için rapor alayım dedim, araç bayilerini birt türlü aynı dili konuşmadık.
  %10 rapor verdiler,
  “ÖZEL TERTİBATLİ ARAÇ KULLANMASI UYGUNDUR”
  ibareside var. doğru dürüst işi bilen birine rastlayamadım.
  Bunalıma girdim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Özel tertibatlı araç kullanımı iaresi var ise oran farketmeksizin ötv muafiyetli araç alabilirsiniz.

1 4 5 6