emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır? Belgeleri Neler?

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır? Belgeleri Neler?
31.12.2022

2023 Yılında engelli raporu ile araba almak, bedensel ve zihinsel rahatsızlıkları bulunan kişilere tanınan bir haktır. Bu hak kapsamında kişiler, ÖTV ödemeden araç sahibi olabilir. Böylece ciddi bir indirim oranı ile uygun fiyata araç alarak kullanabilirler. Engelli raporu ile araba almak için bazı şartları taşımanız ve bazı evrakları ibraz etmeniz gerekir.

Engelli bireylerinin kullanamadıkları uzuvları ya da zihinsel kabiliyetlerinde meydana gelen kusurlar, hayatlarını sürdürmelerini zorlaştırır. Bunun için yaşam alanlarında ve sosyal ortamlarda onların hayatlarını kolayca idame ettirebilmeleri için bazı düzenlemeler yapılması gerekir. Bu durum araç kullanımı için de söz konusudur. Engellilerin araç kullanımı için araç içerisinde bazı düzenlemelere ihtiyaç vardır. Aynı zamanda onların daha kolay araç sahibi olması için de pozitif ayrımcılık kapsamında indirim uygulanır.

Engelli Raporu İle Araba Almak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Engelli raporu ile araba almak için yapmanız gerekenlerin başında istediğiniz modele karar vermeniz gelir. Model seçiminizi yaptıktan sonra gerekli evrakları yanınıza alarak satın alma işlemleri için ilgili galeriye gitmeniz gerekir. Engel durumunuza göre araç içerisinde bazı düzenlemeler yapılması gerekebilir. Aynı zamanda aracı kimin kullanacağı da engel durumunuza göre değişiklik gösterir.

Engelli Raporu İle Araba Almak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Engelli raporu ile araba almak için gereken belgeler aracı kimin kullanacağına göre değişiklik gösterir. Engelli birey kendisi araç kullanacaksa sürücü belgesini ibraz etmesi gerekir. 18 yaş altı engelli bireyler üzerine araç alınacaksa ebeveynlerinin onayı şarttır. Zihinsel engelli bireylerin işlemleri de vasileri tarafından yapılabilir.

%90 ve Üzeri Engelli Raporuna Sahip Kişiler Nasıl Araç Alabilir?

%90 ve üzeri engelli raporuna sahip kişilerin araç alması durumunda aracı kimin kullanacağına göre yapılacak işlemler değişir. Kişinin engelli raporunda “Sürücü Belgesi Alabilir” yazıyorsa alacağı aracı kendisi kullanabilir. Aynı zamanda işlemleri de 18 yaşından büyük olması halinde kendi başına gerçekleştirebilir. “Sürücü Belgesi Alabilir ibaresi bulunmayan rapor sahiplerinin alacağı araçları herhangi birinin kullanmasında sakınca yoktur.

%90 ve üzeri engele sahip 18 yaşından küçük bireylerin araçları ebeveynleri tarafından satın alınabilir. Engelli raporu ile alınan araçları kullanacak kişilerin de satın alma işlemleri sırasında sürücü belgelerini ibraz etmesi gerekir.

%40 ve %89 Arası Engelli Raporuna Sahip Kişiler Nasıl Araç Alabilir?

%40 ve 89 arası engelli raporuna sahip kişilerin araç alması için “Sürücü Belgesi Alabilir” ifadesinin raporda bulunması gerekir. Bunun yanı sıra araç içerisinde yapılması gereken düzenlemeler varsa “Tertibatlı araç kullanır” ibaresi aranır.

Araç içerisinde herhangi bir düzenlemeye gerek yoksa “Tertibat olmadan araç kullanabilir.” İfadesi rapora eklenir. Bunun yanı sıra otomatik araç kullanıp kullanamayacağına dair ifadeler de rapora eklenir. Raporda belirtilen ifadelere uygun bir araç engelli bireyler tarafından satın alınabilir. Aracı alacak sürücünün ehliyetini de başvuru sırasında ibraz etmesi zorunludur.

Engel Durumuna Göre Uygulanan ÖTV İndirimi Yüzde Kaçtır?

Engel durumuna göre ÖTV indirimi yüzdesi değişiklik gösterir. %40 ve %89 arasında olan engel durumunda %26.3 oranında bir ÖTV indirimi söz konusudur. Bunun yanı sıra %15.24’lük bir KDV indirimi de uygulanır. %90 ve üzerinde bir engel durumu varsa araç tamamen ÖTV’den muaf tutulur. %90 ve üzerinde engel derecesine sahip kişiler, MTV muafiyetinden de yararlanabilir.

Engel Durumuna Göre Araçlarda Hangi Tadilatlar Yapılır?

Engelli durumuna göre araçlarda yapılacak tadilatlar farklılaşır. Örneğin, kişinin sol kolunda kullanım kısıtlılığı söz konusu ise sol kısımda bulunan donanımların sağ tarafa aktarılması gerekir. Bu sayede sol kolu kullanmaya gerek olmadan aracın farklı fonksiyonlarını çalıştırmak mümkün olur. Hangi tadilatların yapılacağı sürücü belgesinde ilgili kodla ile gösterilir. Aracı aldığınız firma, tadilatları ehliyette belirtilen detaylara göre gerçekleştirir.

Engelli Raporu İle Alınan Araçlar Satılabilir mi?

Engelli raporu ile alınan araçların satılması belirli şartların gerçekleşmesi durumunda mümkündür. ÖTV muafiyeti kapsamında bir araç satın aldıysanız 5 yıl boyunca satmamanız gerekir. Satmanız halinde ÖTV ödemesini yapmanız zorunludur. ÖTV ödeyerek satış işlemlerini gerçekleştirdikten sonra engelli raporuyla tekrar araç satın alma şansınız vardır.

Deprem ve diğer doğal afetler neticesinde aracın hurda olması halinde 5 yıl şartı olmaksızın satış yapmanız mümkündür. Bu satış işleminden sonra da yine muafiyet kapsamında yeni bir araba alabilirsiniz.

Engelli Raporu İle Alınabilecek Araçlarda Fiyat Sınırlaması Var mıdır?

Engelli raporu ile alınabilecek araçlarda fiyat sınırlaması vardır. 2023 Yılında yeniden değerleme oranı %122,9 oldu. 2023 yılı tüm vergiler dahil 1.004.200 TL’ye kadar tüm araçlar için ÖTV istinası uygulanacaktır.

2023 engelli araç sınırı tutarı 30 Aralık 2022 Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile açıklandı.

Engelli Raporu İle Hangi Araçlar Alınabilir?

Engelli raporu ile alınabilecek araçlar motor hacimlerine göre de belirli bir sınırlandırmaya tabiidir. Buna göre muafiyet kapsamında alınabilecek araçlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Motor silindir hacmi en fazla 2800 cm3 olmak şartıyla eşya taşımak amacıyla kullanılan panelvan, pick-up gibi araçlar
 • Binek otomobillerde 1.6 motor hacminin altında olanlar
 • Bir sınırlama olmadan tüm motosikletler engelli raporu ile araba almak isteyenlerin tercih edebileceği araçlardır. 

Engelli Raporu İle Hangi Marka Araç Alabilirim?

Engelli raporu ile alınabilecek araçların markaları konusunda bir sınırlama yoktur. İstediğiniz marka aracı 1.004.200 TL sınırını geçmemek şartıyla satın alabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bütçenize uygun olan aracı tercih etmektir. Bu aşamada kendi rahatınıza uygun ve kullanım sırasında zorlanmayacağınız bir model seçebilirsiniz. Araç alırken yedek parça masrafları ve yakıt tüketimi gibi detayları da göz önünde bulundurmalısınız.

Engellilere İkinci El Araçlarda İndirim Uygulanır mı?

Engellilere ikinci el araçlarda indirim uygulanması söz konusu değildir. Vergi indirimi sadece sıfır araçlar için söz konusudur. Bu nedenle ikinci el alımlarda böyle bir indirimden yararlanma şansınız yoktur. ÖTV indirimi sayesinde fiyatlar düştüğü için ikinci el yerine 0 araç almayı tercih edebilirsiniz.

Engelli Bireyler Farklı Araçlar Kullanabilir mi?

Engelli bireylerin farklı araçlar kullanması konusunda birtakım sınırlamalar vardır. Örneğin, engelli bireyin özel tertibatlı araç kullanabileceği sürücü belgesinde belirtiliyorsa farklı bir araç kullanmaları mümkün değildir. Bunun yanı sıra otomatik ya da manuel kullanımına yönelik sınırlamalar söz konusu ise buna da uygun hareket etmek gerekir. Engellilerin kendilerine uygun olmayan araçları kullanmaları can ve mal güvenliği açısından da ciddi risk teşkil eder.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu almak için ilk önce e-Devlet üzerinden “Sağlık Raporu Başvuru Formu” adlı belgeyi doldurmanız gerekir. E-Devlet’e girdikten sonra arama kısmına “Kişisel Sağlık Bilgi Formu” yazarak ilgili belgeye ulaşabilirsiniz.

Kişisel Sağlık Bilgi Formu belgesini doldurmak için “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklamalısınız.

Kişisel Sağlık Bilgi Formu adlı belgede doldurmanız gereken bilgiler yukarıda gösterilir. Bu bilgileri doldurarak belgeyi imzaladıktan sonra rapor için randevunuzu alabilirsiniz.

Randevunuzu aldıktan sonra yanınıza kimlik belgenizi ve beş adet fotoğrafınızı alarak hastanelerin danışma birimlerine gitmelisiniz. Size sadece kurulun toplandığı günlerde randevu verilir. Kurul gününde hangi doktorların sizi muayene etmesi gerektiğine dair ilgili belgeyi alarak tek tek o doktorlara görünmelisiniz.

Muayeneler tamamlandıktan sonra her doktor sizinle ilgili görüşlerini belirtir ve imzalı olarak belgeyi size teslim eder. Belgenin her doktor tarafından imza edilmesi gerekir. Son aşamada ise kurul ve başhekim imzası ile süreç tamamlanır. Her doktor sizden farklı tahliller, filmler ya da testler isteyebilir. Aynı zamanda her doktoru aynı gün ziyaret etmeniz mümkün olmayabilir. Bu nedenle engelli raporu almak için birkaç gün ayırmalısınız.

Engelli Raporu Almak İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Engelli raporu almak için gereken evraklar arasında başvuru formu ve kimlik belgesi dışında herhangi bir belge yoktur. Doktorların ya da hastanenin taleplerine göre farklı belgeler hazırlamanız gerekebilir. Raporu engelli çocuğunuz ya da vasiniz altında bulunan bir birey için alıyorsanız hem kendi kimlik belgenizi hem de onların kimlik belgelerini ibraz etmelisiniz.

Engelli Ehliyeti Süreci

Engelli ehliyeti almak için ilk önce engelli raporu alınması gerekir. Engelli raporunda sürücü adayının hangi yönlerden kısıtlı olduğu belirtilir. Buna göre engelli adayının sınav aracı engel durumuna uygun  şekilde olur. Engelli sürücü adayları diğer sürücü adayları ile aynı sınava girer. Ancak sürüş testi sırasında eğer tadilatlı araç kullanılması gerekiyorsa sürücü kursu ona göre araç bulundurmak zorundadır. Engelli bireyin bu konuda bir sorunu yoksa normal bir araçla da sınava girebilir.

Sonradan Engelli Olanların Ehliyetini Yeniletmesi Gerekir mi?

Sonradan engelli olanların ehliyetini yeniletmesi gerekir. Bireyler bir kaza ya da hastalık neticesinde engel sahibi olabilir. Bu gibi durumlarda engel kodları ehliyete işlenmeli ve yeni bir düzenleme yapılmalıdır. Engelli sürücü belgesini yeniletmek için ilk önce engelli raporu almak gerekir.

Konuşma Engelli Bireyler Nasıl Ehliyet Alır?

Konuşma engelli bireylerin ehliyet alması için sınav sırasında işaret dili sertifikası olan kişilerden destek alınır. Sınavda gerekli yönlendirmeler bu kişiler tarafından yapılır. Bu sayede aday sürücü nerede ve nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda fikir sahibi olur.

Engelli Ehliyeti Olanlar Ticari Araç Kullanabilir mi?

Engelli ehliyeti olanların ticari araç kullanımı konusunda bazı sınırlamalar söz konusudur. Bu kişilerin ehliyetinde “Ticari araç kullanamaz.” İbaresi yer alıyorsa engelli bireyin ticari faaliyet amacıyla araç kullanması mümkün değildir. Engelli raporu ile araba almak için gerekli şartları taşısanız da ticari araç kullanma şansınız yoktur.

21.12.2022 Tarihli 32059 sayılı karar

TOKİ Engelli Sosyal Konut Projesi Başvuru Şartları

Engelli Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir?

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu? Başvuru Şartları

Yorumlar

 1. Gamze K dedi ki:

  Merhaba oğlumun ortapedik engeli var rapor alacağız iki el isaret parmağı hariç 3 parmaklarda dif ve pif eklem eksiligi var serçe parmaklar ise pif eklemleri eksik bir ayagindada 2 parmakta eklem eksiligi var oğlum 18 yasindan küçük ötv muhafiiyetinden yararlanabilirmiyiz

 2. Doğukan dedi ki:

  Merhaba. Dedemizin %77 Tam Bağımlı raporu mevcut. Bununla ÖTV muafiyetli araç alınabilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   En az % 90 oran olması gerekmektedir.

  2. mehmet dedi ki:

   belli oranda ötv ve dolayısıyla kdv indirimi alıyorsunuz.

 3. Zafer D. dedi ki:

  Merhaba. Yüzde 39 işitme ve yüzde 7 ortopedik engelim var.Toplamda yüzde 43 oranlı süresiz rapora sahibim ve raporumda ortopedik engelli yazıyor. Çalıştırılamayacağı işler kısmında uzun süreli ayakta duramaz yazıyor. Ancak araç açıklama kısmında hiç bir yazı yok. Ötv siz araç alabilir miyim?

 4. Naciye dedi ki:

  Merhabalar babamın engelli raporunu yenilemek istiyorum daha önce %64 almıştık ama şuan durumu daha ağır açık kalp ameliyatı oldu 4 damar değişti şah damarları tıkalı biri%100 digeri%70 şeker hastası insülin kullanıyor tansiyon hastası hastası kendi ihtiyacını gideremiyor sürekli yanında bizler varız başı dönüyor kolumda uyuşma oluyor sizce yüzde 90 rapor alabilirmiyim

 5. Emre dedi ki:

  Merhaba halamın yüzde 90 özürlü oğlu var babasının ehliyet i yok ben aracı alabilirmiyim ne gerekir

 6. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Babam 63 yaşında ve FSHD hastası. Kendi başına yürümekte çok zorluk çekiyor. Ayakta denge sorunu var. Yardım almadan ayağa kalkamıyor. Hareketleri baya kısıtlı yani. Rapor almadık daha ama heyete gireceğiz. Araç alsak kendi başına kullanma şansı yok, çok güçsüz ve hareketleri kontrollü değil. Sizce rapor ne kadar çıkar?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 90 bakıma muhtaç raporu çıkma olasılığı yüksek. Aracı siz kullanabilirsiniz.

 7. koray ÖZDEMİR dedi ki:

  Merhaba yüzde 94 raporum var, aklıbaalim yerinde, aracı babam kullanacak. Nereye başvuru yapmalıyım

 8. Ahmet dedi ki:

  İyi akşamlar yüzde 45 engelli raporum var vergi indiriminden yararlanarak emekli oldum , elektrik su vs indirimlerden faydalanabilirmiyim acaba.

 9. Çağla dedi ki:

  Merhaba 2016 yılında bir kaza geçirdim. Omurgamda pilatin takılı. Engel oranım 31.2 verildi. Araç alabilir miyim

 10. Kenan dedi ki:

  Merhaba. Babamin %67 engelli raporu var. Sol ayaginda aksama ve gucsuzluk mevcut. Bu durumda otv muafiyetli bir arac alimi yapsak o arabayi aile uyeleri de kullanabiliyor mu yoksa bu tamamen yasak mi?

 11. Kübra dedi ki:

  Merhaba 5 yıldır abpa hastasiyim astımım bronşektazilerim var her iki taraftada her ay tedavi görüyorum ağır kortizoller tedavisi gördüm acaba % kaç rapor çıkar..

 12. Mustafa dedi ki:

  ANNEM 150 KILO 64 YASINDA %68 ENGELLI RAPORU VAR ARABA ALABILIRMIYIM NE YAPMAM LAZIM

 13. Serdar dedi ki:

  Merhabalar, whiple ameliyati oldum ve genel cerrahi %50 özür oranı verdi, aynı zamanda tsk dan malulen emekliyim aterosklerotik kalp rahatsızlığı nedeniyle,. Bunun için daha evvel devlet Hastanesi’ne gitmistim ve %36 engel oranı vermişlerdi. Şu anda bu ameliyatla berberber tekrar gideceğim. Bu kardiyoloji oranını %40 ve üstüne cikarabilme şansları varmıdır. Bu arada gideceğim hastene daha evvel %36 engel oranını aldığım hastene değil tıp fakültesi. Hastaneler arasında farklılık olabilir mi acaba?

 14. Haluk dedi ki:

  Merhabalar eşim meme ca bir göğsü alındı şuan kemoterapi alıyor. Ayrıca şuan ostomi takılı yüzde kaç rapor alabilir teşekkürler

 15. Kaan dedi ki:

  İyi günler. Bir gözüm hiç görmüyor ve konuşma bozukluğu rahatsızlığımdan dolayı %48 rapor aldım bu rapor İLE ÖTV’niz araç alabilirmiyim

 16. HASAN EKİCİ dedi ki:

  merhaba %87 tam bağımlı abimin engel raporu var kendisinin ehliyeti yok araç alınıp kendim kullanabilir miyim şartı nedir teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ötv muafiyetli araç alabilmeniz için % 90 rapor şartı aranır.

 17. Mehtap dedi ki:

  Merhaba, annemin ortopedik, işitme, kronik, sınıflanamayan alanlarda %82 engelli raporu var. ÖTV indrimli araç alınablir mi?
  Teşekkür ederim.

 18. Fethi tuğyanoğlu dedi ki:

  AparAt engelli bir araçı 90 üstü raporum var satın alabilirliyim.cevabınız için teşekkürler

 19. Cihan Akdeniz dedi ki:

  %99 engelli abimin raporunun süresi 1 yıl. Adına nasıl araba alabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vasisi iseniz vasilik belgesi ile işlemleri yürütebilirsiniz.

 20. Mustafa tekik dedi ki:

  Kalp kapağında daralma var anju oldum raporlu ilaç kullanıyorum tansiyon var kolesterol var seker tip 2 insulun kullanıyorum 2 çeşitli yüzde kaç rapor alabilirim

 21. Zeyno dedi ki:

  Merhaba ,babam %40 engelli kendi üzerime araç alabiliyor muyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ortopedik engeli var ise Kendi üzerine alabilir. Araç alınacağı zaman araç mutlaka Engelli vatandaş üzerine alınır.

 22. İBRAHİM YILDIZ dedi ki:

  MERHABA 10 YASINDA KIZMDA ÖKGV RAPORU VAR ARAC ALABILIRMIYIM

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   evet alabilirsiniz.

 23. İBRAHİM YILDIZ dedi ki:

  10 YASINDA COCUGUMA ÖKGV RAPORU VAR ÖTV İNDİRİMİNDEN YARARLANA BILIRMIYIM

 24. Yaşar Som dedi ki:

  merhaba benim %78 engelli raporum var ötv indirimli araç alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ortopedik değil ise en az % 90 oran gerekmektedir.

 25. Mustafa doğan dedi ki:

  %86 2 sureli engel raporum var.Ötv siz araç almak istiyorum,raporda ne yazması lazım bunun için.benim raporumda ortapedik engel işaretlenmiş.tesekkur ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporunuzda tertibatlı araç kullanabilir açıklamasının eklenmesi gerekir. Otomatik araçlar da tertibatlı araç sınıfındadır.

 26. Mehpare34 dedi ki:

  Hayırlı akşamlar yüzde 48 engeli olan hasta ÖTV indiriminden yararlanabiliyor mu birde ÖTV muafiyeti ile ÖTV indirimi arasındaki fark nedir illa indirim için(muafiyet için değil)yüzde 90 veya ortopedik engelli mi olmak gerekir son olarak rahim alınması uzuv yokluğu olarak sayılır mı (yaş 35) çok soru sordum hakkınızı helal edin ve cevabınızı bekliyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ötv indirimi diye bir kavram yok. Muafiyet var. Yani hiç ödememe söz konusu. Ancak bundan yararlanmak için Ya ortopedik özel tertibatlı araç kullanabilir raporu alınmalı ya da % 90 engel raporu olmalıdır.

 27. murat ünlü dedi ki:

  merhaba oğlumun 15 yaşında %50 zihinsel engel rapory var araç alınabiliyormu

 28. Ümit koçyiğit dedi ki:

  Merhaba
  İlk raporum yüzde yüz ve süreliydi,ve kısmi bağımlı yazıyordu.ben bununla araç alabiliyordum,süresi bitince yenileme yaptım,ve rapor süresiz ve yine yüzde yüz verildi,fakat bu seferinde bağımsız yazıyor.bu bağımsız ne demek oluyor,değişen ne oluyor,bağımsız nedir.araç alabiliyormuyum,yararlanacağım şeylerde değişiklik olacakmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor %90 ı geçtiği için araba ve diğer haklardan yararlanabilirsiniz. Bağımsız olduğunda evde bakım maaşı alamazsınız.

 29. Fikret dedi ki:

  Babamın %90 kısmı bağımlı yazıyor ötv siz araç alabilirmiyim teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   % 90 engel oranına ulaştığı için evet alabilirsiniz.

 30. Sefer dedi ki:

  Merhaba benim 89 engelli 3 yıllık tam bağımlı raporum var araba alabilir iyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engel Ortopedik değil ise % 90 altında Ötv muafiyetli araç alamazsınız.

  2. 5434 mehmet dedi ki:

   Annemin yüzde 91 tam bağımlı özürlü raporu var araç alabilirmiyim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet % 90 üzeri raprorlarda alınabilmektedir.

 31. Fatma dedi ki:

  Benim oglum 14 yasinda dikkat eksikligi hafif zihinsel ogrenme guclugu adina %40 raporu var babasi ile bosandik Ben araba alma hakkimiz varmi aceba tsk.

 32. Süleyman dedi ki:

  %80 zihinsel engelli sürekli raporu bulunan halam var.
  Babam bu rapora istinaden vasi kararı almak koşuluyla sıfır araç alabilir mi? (Volkswagen – Transpoter almak niyetimiz)

  Almanın bir yolu bulunuyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ötv muafiyetli araç alabilmek için en az % 90 oran olması gerekmektedir. Ayrıca Özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil bedeli 330.800 TL’ yi geçmeyen araçlar alınabilmektedir.

 33. Ali Pürlü dedi ki:

  Kardeşim %55 ortabetik raporu var ehliyeti yok sol bacağı kasiktan kestiler araç alabilirmiyiz bilgi verirmisiniz lutfen

 34. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba annemin sol meme ve koltuk altı lenfleri alındı. Bel omurgasına 12 adet platin takıldı. Sol kulakta %95 sağ kulakta %85 işitme kaybı var. Ayrıca kalp yetmezliği, yüksek tansiyon rahatsızlıkları var. Her iki dizde ileri düzeyde kireçlenme var. Engel oranı kaç olur acaba?

 35. Levent Metin dedi ki:

  Merhaba baypas ameliyat oldum yüzde 60 engelli raporu var. 2023 te tekrar kontrole gireceğim rapor yenilenecek . Hangi şartlarda araç alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ortopedik engel haricinde raporunuzun en az % 90 oranında olması gerekmektedir.

 36. Fuat dedi ki:

  Sol ayağımdan ameliyatliyim, engelli ehliyetini geçen hafta aldım çünkü debriyajlı araç sol ayağımı çok yoruyor.
  Akabinde bu haftada ötv muafiyetli araç için rapor alayım dedim, araç bayilerini birt türlü aynı dili konuşmadık.
  %10 rapor verdiler,
  “ÖZEL TERTİBATLİ ARAÇ KULLANMASI UYGUNDUR”
  ibareside var. doğru dürüst işi bilen birine rastlayamadım.
  Bunalıma girdim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Özel tertibatlı araç kullanımı iaresi var ise oran farketmeksizin ötv muafiyetli araç alabilirsiniz.

 37. acar dedi ki:

  merhaba benim kardeşimin %78 engelli raporu var kas hastası tek başına hiç bir işini yapamıyor raporunu %78 vermişler günlük yaşantısında başkalarının yardımına muhtaç birisine nasıl %78 veriliyor anlamıyoruz
  ilk sorum şu rapora itiraz etmek istiyoruz ne yapmamız gerekiyor
  ikinci sorum mevcut rapor ile araç almamız mümkün mü
  hani bir söz vardır her ağızdan bir ses çıkıyor her göşüştüğüm vatandaş farklı bir şey söylüyor kafamız allak bullak oldu
  araç alabilir miyiz yoksa alamaz mıyız
  kendisi kas hastası kullanma şansı yok biz kullanacağız mecburen
  bu konuda aydıntırsanız seviniriz
  teşekkürler

 38. BUSE dedi ki:

  Merhabalar kardeşimin %50 zihinsel engelli sürekli raporu var ne tavsiye edersiniz ?
  ve 2. el 2009 model 2500 cc aracımız var babamın üzerine kayıtlı.
  0 araba almak istiyoruz ötv den yararlanma şansımız var mı?
  cevap verirseniz çok sevinirim.

 39. Seda Maralcan dedi ki:

  Merhabalar babamın gözden %71 Psikiyatri %40 Kbb %20 engel oranı var raporda %87 görünüyor babam 65 yaş üstü bu raporda bir hata olabilir mi?

 40. Ataman dedi ki:

  Slm benim yuzde 52 sürekli engelli raporum var vergi indiriminden emekli oldum bende tansiyon şeker astım birde boyun fıtığından amaliyay oldum fizik tedaviden yuzde yedi rapor var arac alabilirmiyim

 41. Ataman duysak dedi ki:

  Ben yuzde 52 sürekli raporum var tansiyon şeker ve astım var vergi indiriminden emekli oldum benimde arac alma hakkım var mi teşekürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Ortopedik raporu olmayanların ÖTV muafiyetinden yararlanabilmesi için en az % 90 engel oranına sahip olması gerekmektedir.

 42. ali bey dedi ki:

  Merhaba Kolay Gelsin Babanem 66 Yaşında Zehirli Guatr Ve gözlerinde görme kaybı belinde 8 adet platin ve yakın zamanda ameliyat olucak dis kapaklarına eklem erimesinden dolayı protez takılıcak ulaşım sıkıntısından ve maddi durum olmadığından ötv indirimli araç almak istiyoruz engelli raporu yüzde kaç çıkar cevaplaranız sevinirim kolay gelsin.

 43. Hamide dedi ki:

  Kardesimin yüzde 60 sürekli raporu var ben bakıyorum ötv indirimli araç alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18 yaş altı özel gereksinim raporu ile muafiyetli araç alabilirsiniz.

 44. Serpil dedi ki:

  Merhaba ben oglumun raporu üzerine araba almak istedim %90 bir yıllık raporu var son üç ayı kalmış diye araba vermediler maliye sorun çıkarıyormuş acaba gerçeklik payı varmı teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vergi dairesi araç tescillerinde 6 aydan az kalan raporlarla ilgili red verebiliyor. Bu nedenle işlem başlatmamış olabilirler.

 45. Mahmut dedi ki:

  Merhaba ben işitme engellim %46 araç raporum var sadece hareket ettirici özel tertibatlı taşıt kullanabilir. Araç kullanabilir mi HOCAM bilgi verirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet raporunuzda özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi var ise otomatik araç kullanbilirsiniz.

 46. Engin dedi ki:

  Kolay gelsin eşimin erkek kardeşi iki kez böbrek nakli oldu malulen emekli emekli maaşı alıyor %90 raporu var.eşim onun üzerinden araba alabilir mi.alırsa kardeşinin maaşı veya sosyal hakları kesintiye yararmı.ne yapmamız lazım

 47. gökhan dedi ki:

  Merhabalar;ilk olarak teşekkürler Babam baypass ameliyatı olmuştur kalp yetmezliliği var %30 çalışmakta nefes darlığı var.Bunlara ek göz de katarakt ve kasık fıtığı var ameliyat olması gerekiyor engelli araç alabilir mi .Tekrardan teşekkürler

 48. Nurullah dedi ki:

  Merhaba benim babaannem üzerine düşünüyorum raporu 90% üzeri ama okuma yazması yok yaşı 95 yaşında ne gerekiyo onu icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mahkemeden Vasi ataması istenebilir.

 49. Mehmet dedi ki:

  Annem kalp kapakcigindaki delikten ameliyat oldu onarım yapıldı.. buna bağlı olarak 1000 de bir rastlanan bir rahatsızlık bizi buldu annem akciğer tansiyonu oldu polimer hiper tansiyon şimdi kandaki oksijen 80 90 arasi az yürüse nefes nefese kaliyor rapor kaç cikar.. teşekkür ederim..

 50. Vedat dedi ki:

  Eşim sol gözünden yüzde 71 görmüyor ve başından iki defa ameliyat oldu
  Eşimiñ adına araba almayı düşünüyorum alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Gözden % 20 civarı çıkabilir. Betinde kitle ile ilgili bir ameliyat ise % 40 a ulaşabilirsiniz.

 51. Ramazan dedi ki:

  Bizleri bigilendirdiginiz icin tesekkur ederim ben annem uzerinden araba almak istiyorum benim annem 10 yil once dalagi alindi 150 kg uzerinde obeziteligi bulunuyor seker tansiyon hapi kullaniyor yillardir birde dizlerindeki lefnleri bittigi icin platin takilmasi gerekiyo ama kilodan dolayi takilamiyo yurume zorlugu var her alti ayda bir hastaneye gidiyo beyaz kani genelde dusuyo amaliyattan beri her alti ayda bir kontorollere gidiyo yuzde kac rapor cikar bu durumda tesekkur ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 76 civarı oran çıkabilir. ancak araç için gereken % 90 a na ulaşabilmeniz zor gözüküyor.

 52. Bedir taştan dedi ki:

  Eniştem parkinson hastası konuşmasında yürümesinde ve hareketlerinde baya bi kısıtlama oldu ve doktoru beyninden ameliyat yaptı ve beynine pil taktılar şimdi bu pil yardımı ile yürüme ve hareketlerini kontrol ediyor acaba raporu yüzde kaç alabiliriz cevabınız ve yardımınız için teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 85 92 arası oran çıkabilir. Başvurmanızda fayda var.

1 5 6 7