• Engelli Raporu ile Araba Almak


  % 90 Engelli Raporu ile Araç Almak

  Var olan ÖTV kanunu ile, en az % 90 engelli bireyler ÖTV ödemeksizin araç satın alabiliyor. Satın alınan bu araçlar, ağır engelli kategorisinde yer alan bireylerin birinci derece ve üçüncü derece arasındaki yakınları ya da profesyonel şoförleri tarafından da kullanılabiliyor. Fakat bunun olabilmesi için, aracın satın alınması için trafik tescil işlemi yaptırılırken, aracın sahibinin şoförü ya da yakınının da kayıt altına alınması gerekiyor. Bu sebeple aracı bir şoför kullanacaksa, onun da iş akdinin noter tarafından düzenlenmesi gerekmekte. Bu türdeki araçlarda engelli bireyler için özel bir tertibat bulunmadığından dolayı sürücüde aracın mensup olduğu sınıfın ehliyetinin bulunması gereklidir.


  % 40 Engelli Raporu ile Araç Almak

  Engelli bireylerin ÖTV avantajından faydalanmalarının diğer bir yolu da kendilerinin kullanması için araç satın almaktır. Bunu yapabilmek için ise engelli bireyin en az % 40 engelinin olduğuna yönelik rapor alması gerekmektedir. Bunun yanı sıra raporda belirtilen engelin, kişinin özel olarak üretilen bir aracı kullanmasına izin verecek nitelikte olmasının şartı aranmakta.

  Bu şartlar dahilinde ÖTV avantajından faydalanarak araç satın almak isteyen engelli bireyler önce kurs ve sınav süreçlerinden geçmek ve H sınıfı ehliyet almak zorunda. Sonrasında ise trafik tescili işlemlerinde bireyin engelliliği ile alakalı belgeler ve H sınıfı ehliyeti kayıt altına alınarak ÖTV’den muaf olma avantajı uygulanmaktadır.

  Engelli Raporu ile Birlikte Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

  1600 CC’ye  kadar motor hacmi olan araçların ÖTV oranı % 40’tır. Bu durumda 50 bin TL ücreti olan bir araç, engelli raporu ile satın alındığında 30 bin TL’ye düşmektedir. Bu tür araçları kullanırken de İSPARK gibi belediyenin kendisine ait park imkanlarından ücretsiz bir şekilde faydalanılabilir.

  İSPARK’ta çalışan bazı görevliler engelli bireylerin park ettiği süre için ücret ödemeleri gerektiğini söyleyebilmektedir. Fakat görevli kişi kullandığı cihaza engelli birey kaydının bulunduğu plakayı girerse, park ücret tutarı 0 TL olarak görülür. Bunun yanı sıra pek çok AVM, engelli bireylerin araçlarını park etmeleri için özel olarak park yerleri bulundurmaktadır. Engelli bireylerin park ettikleri yerlerden ise herhangi bir park ücreti almadan bu hizmeti vermektedirler.

  Sponsorlu Bağlantılar

  ÖTV’den muafiyet avantajından faydalanacak kişiler ise çok dikkatli olmalıdır. Engelli raporu ile satın alınacak araçların başkaları tarafından kullanılması cezai yaptırımlara tabiidir. Diğer bir deyişle, engelli bireyin raporu ile satın alınmış araçları, engelli bireyin kendisi, birinci ve üçüncü derece akrabası ya da şoförü dışında kimse kullanamaz. Yakın akraba ve şoförün araç kullanımı için ise özel olarak kayıt altına almak gerekir.

  Satın alınan araç satılmak istendiğinde, eğer beş yıl içinde satılmak istenirse ÖTV ödenmek zorundadır. Beş yılı geçen sürede satılmak istenirse ÖTV ödenmeden satış yapılabilir.

  Ülkemizdeki yasal düzenlemeler ile birlikte engelli bireyler Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeden araç sahibi olabiliyor.  tıkla sorunu sor

  Engelli Raporu ile Araba Almak İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. yasin dedi ki:

   % 90 raporlu olan babama 125 bin tl değerinde araba almak istiyoruz.

   ne kadar fiyat çıkar bize kaç bin tl indirim li olur

   1.60 motor

  2. İsmail dedi ki:

   İyi geceler benim kardeşimin engelli raporu yüzde 89 lakin h sınıfı bir ehliyet alacak pozisyonu yok araç süremez yani bizim yardımımızla yürüyor çoğunlukla bizim bu indirimden faydalanabilme olanağımız varmıdır yoksa illa %90 üstü mü olması gerekiyor şimdiden teşekkürler.

  3. Kübra Nur Tokgöz dedi ki:

   Merhaba Kolay gelsin. Benim %80 engelli raporum var engelliye
   uygun araba almak düşüncesindeyim ve 24 yaşındayım. Net bilgi, vermenizi rica ederim.
   Saygılarımla.

  4. Ayşe dedi ki:

   Merhaba,
   Benim %42 oranında engelli raporum var. Araç alabiliyormuyum ?
   alabiliyorsam ÖTV ve KDV den ne kadarlık oranda faydalanabiliyorum?

  5. Aziz kavaklı dedi ki:

   Merhaba.!
   Ben Aziz kavaklı

   Yüzde yetmiş sekiz engelli raporum var
   engelliye uygun araba düşünmekteyim
   Lütfen net bilgi verirmisiniz.
   saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni çıkacak yasa ile vergisiz hali en fazla 70.000 tl olan araçları ötv siz alma imkanınız olacak. Şu anda bir sınırlama yok.2017 yılı sonuna kadar Bütçenize uygun sıfır aracı ÖTV siz alabilirsiniz.

    1. BESTE dedi ki:

     SIFIR ARACLARDA 70.000 TL NET LAN VAR MI ACABA???
     DEVLETIMZ BUNU HESAPLARKEN ENFLASYONU DUSUNMUSMU ACABA???? NE KADAR SACMA BIR KARAR.

     HERSEYI GECTIM. ENGELLİYSEN LUKS HAYAT YAASAMAK SENIN NEYINE … NEYINE SENIN ARABA OLMAK:((((

  6. Baris dedi ki:

   Benim yüzde yirmibes sol ayak ortopedik raporum var ehliyetimi de değiştirdim 10.02 engelli ehliyeti aldım araç alabileceğim söylenmişti ama gittiğim servislerde alabilirsin diyor vergi dairesine raporu götürüyorlar kabul edilmiyor diyorlar neyapabilirim ben

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz da ki engel oranı en az % 40 mı?

    1. Baris dedi ki:

     Hayır 40 değil yüzde 25 ortopedik engelli sol ayak problemleyim ehliyetimde 10.02 sadece otomatik vites taksi kullanabiliyorum

  Sorunuzu Yazın