ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Elektrik Fatura Desteği Başvurusu ve Şartları

Elektrik Fatura Desteği Başvurusu ve Şartları

Elektrik fatura desteği başvurusu ve şartları, her yıl değişiklik gösterebilir. Elektrik maliyetlerinin son yıllarda giderek artması faturalara da yansıyarak tutarların git gide artmasına neden olmuştur. Bu durum insanların faturaları ödemekte zorlanmasına yol açmaktadır. Elektrik fatura desteği başvurusu ve şartlarını öğrenerek ödeme sürecini daha kolay hale getirebilirsiniz.

Elektrik, insanların yaşamını sürdürebilmesi için temel ihtiyaçlarından biridir. Bu nedenle maliyetlerin yüksek olması, insanların birçok ihtiyacını karşılamakta zorlanmasına neden olur. Sırf fatura düşük gelsin diye bazı cihazları daha az çalıştırmak ya da hiç çalıştırmamak,başvurulan yöntemler arasında yer alır. Aynı zamanda elektrik, ısınma ve elektronik aletleri çalıştırma gibi ihtiyaçları da karşılar. Bu nedenler faturaların düzenli ödenmesi oldukça önemlidir.

Devlet Elektrik Fatura Desteği

Elektrik fatura desteği, elektrik faturalarını ödemekte zorlanan kişilere devlet tarafından yapılan bir yardımdır. Bu yardımdan evde medikal cihaz kullanmak zorunda olan hastalar da yararlanabilir. Fatura desteğ,i sadece sosyal yardım almaya hak kazananlara ve sosyal yardım alma şartlarını taşıyanlara sağlanan bir haktır. Başvuru işlemleri de sosyal yardım kapsamında yapılır.

Elektrik fatura desteği, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulur. Bizzat kurumun her ilde bulunan müdürlüklerine giderek ya da e-Devlet üzerinden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sırasında tüm bilgileri doğru beyan etmeniz son derece önemlidir. Aksi takdirde aldığınız yardım kesilebilir. Haksız elde ettiğiniz kazanç için hakkınızda yasal işlem başlatılabilir ya da sizden geriye dönük ödeme talep edilebilir.

ELEKTRİK FATURA DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Elektrik fatura desteği başvurusu yapmak için e-Devlet internet sitesine girmelisiniz. Bunun yanı sıra akıllı telefonunuz varsa e-Devlet mobil uygulamasını cihazınıza indirebilirsiniz. Başvuru için turkiye.gov.tr adresinden e-Devlet kapısına ulaşmanız gerekir. Ardından ana sayfada yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıklamalı ve şifre ekranına ulaşmalısınız.

Kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girerek sisteme erişmeniz mümkündür. Şifresini bilmeyenlerin PTT şubesine giderek başvuru yapması gerekir. Şifresi olmayanlar diğer giriş seçeneklerini kullanabilir. E-Devlet sistemine e-imza ya da mobil imza kullanılarak girilebilir. Şifrenizi üst üste yanlış girmeniz halinde e-Devlet’e giriş sırasında bazı sınırlamalarla karşılaşabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Elektrik Fatura Desteği Başvurusu

E-Devlet internet sitesinden elektrik fatura desteği başvurusu sosyal yardım ekranından yapılır. Bunun için e-Devlet sistemine şifrenizle giriş yaptıktan sonra arama alanına “Sosyal Yardım” yazmalısınız.

Arama kısmına “Sosyal Yardım” yazdıktan sonra çıkan “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” seçeneğine tıklayarak başvuru ekranına ulaşabilirsiniz.

Sosyal Yardım kısmına girince karşınıza bilgilendirme metinleri çıkar. Bu metinleri okumanız başvurunuzu sağlıklı bir şekilde yapabilmeniz için önemlidir. Okuma aşamasını tamamladıktan sonra sağ üst kısımda bulunan “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklamalısınız.

Devam eden aşamalarda ilk olarak Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında verilerinizin işlenmesini kabul etmeniz gerekir. “Kabul ve beyan ediyorum” seçeneğinin yanındaki kutucuğa tik koyduktan sonra “Başvur” sekmesine tıklamalısınız.

Artık başvuru için gerekli bilgileri paylaşmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak size kimlik numaranız, cep telefonunuz ve ikamet adresiniz sorulur.

Kimliğinize ve iletişim kanallarınıza dair detaylı bilgileri verdikten sonra size, gerçekten sosyal yardıma ihtiyacınız olup olmadığını anlamaya yönelik sorular yöneltilir. Burada size IBAN numaranızı girmeniz de istenir. Bu sayede sosyal yardımı PTT şubesinden almak yerine doğrudan hesabınızdan çekebilirsiniz. Elektrik yardımları doğrudan fatura ibrazı ile yapılacağı için PTT şubesine gitmeniz şarttır.

Sorulan sorular arasında evinizin kira mı yoksa kendinize mi ait olduğu da vardır. Aynı zamanda sizinle beraber yaşayan kişilerin kimlik bilgilerini de başvuru sırasında paylaşmanız gerekir. Burada amaçlanan hanede yaşayan kişilerin sosyal yardım almak için uygunluğunu saptamaktır.

Sizinle beraber aynı hanede yaşayan kişilerin şu bilgilerini girmeniz gerekir:

 • T.C. kimlik numarası
 • Adı ve soyadı
 • Cep telefonu numarası
 • Beyan ettiğiniz kişilerin gelir durumu

Gelirinizin yanı sıra hanenizde engelli olup olmadığı da sorulan sorular arasındadır. Aynı zamanda zorunlu askerlik hizmetini yerine getiren oğlunuz, kardeşiniz ya da eşiniz vb. varsa bunu da beyan etmelisiniz.

Sorulan sorular içerisinde evinizdeki yaşlı ve çocuklara ilişkin olanlar da vardır. Bu konuda size sorulan sorular şu şekildedir:

 • Evinizde 65 yaş ve üzeri birey var mı?
 • İlkokul, ortaokul, lise seviyesinde okuyan çocuk var mı?
 • 0-72 aylık çocuk var mı?
 • Öksüz/yetim çocuk var mı?

Çocuklarınıza ilişkin bilgileri girdikten sonra evinizde bir hastalığı olan bireylere ilişkin sorulara geçilir. Kronik hastalıklara sahip hane halkı bireylerine ilişkin bilgileri bu aşamada paylaşabilirsiniz.

Elektrik fatura desteği başvurusu ve şartlarında önemli detaylardan biri de evinizde medikal cihaz kullanan birinin bulunup bulunmamasıdır. Yukarıdaki ekran görüntüsünde paylaşıldığı şekilde cihazın adını açılan listeden bulup seçmelisiniz. Bu ekranda karşınıza çıkan bir diğer soru ise hanenizde sağlık güvencesi olmayan bireylerin varlığı ile ilgilidir.

En son aşamada size evinizde eşi vefat etmiş bir kadın olup olmadığı sorulur. Ardından boş bırakılan alana ihtiyaç ve taleplerinizi yazmanız istenir. Bu alanda elektrik fatura desteği ihtiyacınızdan ve diğer taleplerinizden bahsedebilirsiniz.

E-Devlet Mobil Uygulamasından Elektrik Fatura Desteği Başvurusu

E-Devlet mobil uygulamasından elektrik fatura desteği başvurusu yapmanız mümkündür. Bunun için e-Devlet mobil uygulamasını indirerek işe başlayabilirsiniz.

Mobil uygulamayı cihazınıza indirdikten sonra kimlik numaranız ve şifrenizle giriş aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Giriş aşamasını tamamladıktan sonra arama alanına girmeniz gerekir. Alt kısımda arama simgesine tıklayarak çıkan ekranda arama alanına “Sosyal Yardım” yazmalısınız.

Arama alanına “Sosyal Yardım” yazdığınız takdirde seçenekler arasında “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” çıkar. Bu kısma tıklayarak size sorulan soruları eksiksiz ve hatasız bir şekilde cevaplamalısınız.

Elektrik Fatura Desteği Şartları Nelerdir?

Elektrik fatura desteği başvuru şartları genel sosyal yardım başvuru şartları ile aynıdır. Buna göre taşımanız gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Adresinin yurt içerisinde olması
 • Hakkında adres gizliliği kararı olmaması
 • 18 yaşından büyük olması
 • T.C. vatandaşı olması
 • Son 15 gün içerisinde hane halkından biri tarafından sosyal yardım başvurusu yapılmamış olması

Bunun yanı sıra gelir durumunuzun da sosyal yardım almaya uygun olması gerekir. Buna göre:

 • Evinde medikal cihaz kullanan hastalar, diğer şartları taşımaları halinde bu yardımdan yararlanabilir.
 • Hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir.

Elektrik Fatura Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Elektrik fatura desteğinden yararlanabilecek olanlar sosyal yardım alanlardır. Buna göre aşağıda sıralanan sosyal yardımlardan yararlanıyorsanız siz de elektrik desteğine başvurabilirsiniz:

 • Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlardan yararlananlar
 • Muhtaç asker ailesi yardımı
 • Öksüz, yetim, asker çocuğu yardımları
 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık destekleri
 • İkiz, üçüz ya da daha fazla sayıda çoklu doğum yapanlara yönelik yardımlar
 • Engelliler, yaşlılar ve silikozis hastalarına yönelik yardımlar

Yukarıda sıralanan yardımlar kapsamında destek alanlar, elektrik faturalarını ödemek için sağlanan desteğe de başvurabilir.

Sosyal Yardım Alanların Elektrik Fatura Desteği İçin Ayrı Bir Başvuru Yapmasına Gerek Var mı?

Sosyal yardım alanların elektrik fatura desteği için ayrı bir başvuru yapmasına gerek yoktur. Sosyal yardım alanlar bu destekten yararlanmak için otomatik olarak hak sahibi olur. Sosyal yardım alanlar doğrudan PTT şubelerine giderek destek tutarındaki indirimin faturalarına uygulanmasını sağlayabilir.

Elektrik Fatura Desteği Ne Kadar?

Elektrik fatura desteğinin miktarı 108-216 TL arasındadır. Bu yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin sosyal yardım için hak kazanmış olması gerekir. Hak sahipleri PTT şubelerine giderek faturalarını ibraz ettikleri takdirde yardımı almaya hak kazanır.

Yardımın tutarı şu standartlara göre belirlenir:

 • Ailede bulunan kişi sayısı 1 ya da 2 ise 75 kilovatsaat yardım yapılır. Bu miktarın karşılığı 108 Türk Lirasıdır.
 • Ailede yaşayan kişi sayısı 3 ise aylık 100 kilovatsaat yardım yapılır. Bunun karşılığı 144 Türk Lirasıdır.
 • Ailede yaşayan kişi sayısı 4 ise 125 kilovatsaat yani 180 TL olacak şekilde yardım yapılır.
 • 5 ve daha fazla kişinin bulunduğu ailelere 150 kilovatsaatlik yani 216 Türk Lirası yardım yapılır.

Cihaza Bağlı Yaşayanlar İçin Elektrik Fatura Desteği Kapsamında Ekstra Ödemeler Yapılır mı?

Cihaza bağlı yaşayanlar için elektrik fatura desteği kapsamında ekstra ödemeler yapılabilir. Bu ödemeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Mevcut tüketilen elektrik tutarının karşılanması için sağlanan destek
 • Cihazın aralıksız kullanımı için jeneratör desteği
 • Bugüne kadar ödenemeyen borçlar için destek
 • Cihaz kullananlar için normal yapılan ödemelerden %100 fazla bir tutar ödenir.
 • Ödenebilecek en yüksek tutar 432 TL’dir.

Elektrik Fatura Desteği Ne Zaman Ödenir?

Elektrik fatura desteği her ay ilk hafta içerisinde hak sahiplerine ödenmektedir. Bu ödemeler elden teslim şeklinde yapılmaz. Hak kazandığınız yardım tutarı faturanızdan düşer. Bu sayede yardım amacına doğru bir şekilde ulaşır.

Elektrik Fatura Desteği Nereden Ödenir?

Elektrik fatura desteği ödemesi, mevcut faturanız üzerinden indirim şeklinde ödenir. Örneğin, 400 TL tutarında bir faturanız varsa 180 TL indirim hakkı elde ettiyseniz 220 TL ödeme yapmanız yeterlidir. Bu sayede daha az bir meblağ ödeyerek avantaj sağlayabilirsiniz. Faturanızın ödenmesi için PTT şubesine gitmelisiniz. PTT şubesine giderken faturanızı yanınıza almayı unutmamalısınız.

Elektrik Fatura Desteği Ne Zamana Kadar Verilir?

Elektrik fatura desteğinin verilmesi sosyal yardım hak sahipliğiniz devam ettiği sürecedir. Bunun için gelirinizde bir artış olmaması gerekir. Yani hanede kişi başına düşen gelir miktarı, asgari ücretin üçte birinden az olmalıdır.

Elektrik Fatura Desteği Alanlar Diğer Sosyal Yardımlardan Yararlanabilir mi?

Elektrik fatura desteği alanların diğer sosyal yardımlardan yararlanması mümkündür. Bu destek zaten hali hazırda sosyal yardım kapsamında aylık alanlar için verilir. Bu nedenle farklı bir yardım almanız, fatura desteğinden yararlanmanıza engel değildir.

Elektrik Fatura Desteği Geriye Dönük Olarak Alınır mı?

Elektrik faturasının geriye dönük olarak alınması mümkündür. Buna göre son üç aylık faturalar için destekten yararlanmak mümkündür. Buna göre toplam destek tutarının diğer faturalardan düşülmesini isteyebilirsiniz.

Elektrik Fatura Desteği Hangi Durumlarda Kesilir?

Elektrik fatura desteğinin kesilmesi, sosyal yardımın kesilmesi durumunda söz konusudur. Yani hangi sosyal yardımdan yararlanıyorsanız onun kesilmesi halinde fatura desteği hakkını da kaybedersiniz. Sosyal yardımın kesilmesi genellikle gelir artışı sonucunda gerçekleşir.

Elektrik Fatura Desteği Nasıl Alınır?

Engelli fatura desteğinin alınmasında maddi tutarın elden ödenmesi söz konusu değildir. PTT şubesi yetkilisine faturanızı ibraz ettiğinizde gerekli indirim faturanızdan düşürülür. Bunun ardından sizin kalan kısmı ödemeniz gerekir. Kalan kısmı zamanında ödemediğiniz takdirde faiz işlemesi gibi durumlar söz konusu olabilir.

Elektrik Fatura Desteği Başkasına Kullandırılır mı?

Elektrik fatura desteğinin başkasına kullandırılması söz konusu değildir. Bu destek sadece ihtiyaç sahiplerine ve sosyal yardıma hak kazananlara tanınan bir haktır. Bu nedenle desteği sadece kendi ikamet ettiğiniz hane için alabilirsiniz. Elektrik fatura desteği başvurusu ve şartlarını yerine getirmediğiniz halde bu haktan yararlandığınız tespit edilirse idari cezalarla karşılaşabilirsiniz.

Devlet Kira Yardımı Ne Kadar, Başvuru Şartları

E-Devlet Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Destek Programına Başvuru Şartları

Yorumlar

 1. Mehmet dedi ki:

  Elektrik benim adima ama yardim dini nikahli eskmin adina cikti pttde skinti olurmu

 2. Habibe Yıldırım dedi ki:

  Benim e devlette bu yardim dan faydalandigim belirtilmis 2019 yilinda basvuru tarihi görülüyor ama benim uzerime fatura yokki nasil oluyor bu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkametgahınızda bulunan fatura bilgileri ile de yararlanabilirsiniz.

 3. Faik dedi ki:

  Merhaba
  Ben bu yardimdan yararlaniyorum
  Ptt internet sitesi üzerinden yatirabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   PTT online sistemde ödeme adımı bulunmakatadır.

 4. Esma dedi ki:

  Türkiye aile desteğinden faydalanıyorum çıktı elektrik desteği ödemesi alabilirmiyim

 5. Ayşe dedi ki:

  Aile destek ödemesi.çıktı elektrik yardımından yararalanabilirmiyim nereye başvurmam lazım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   PTT ye müracaat etmelisiniz.

 6. Vedat dedi ki:

  Daha önceden elektrik desdegi alıyordum birden kesildi hiç bir yardım almadigim halde neyde kaynaklana bilir

 7. Gamze dedi ki:

  Merhaba benim babamın elektrik desteği kabul edildi ama PTT ye gittiği zaman yok diyorlar peki bunun nereye sormamız lazım yardımcı olur musunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kabulünü nereden görüyprsunuz ? e devletten görüntü alabiliyor musunuz.

 8. Sakine dedi ki:

  2 çocuğum var eşimden ayrıyım asgari ücret alıyorum bana elektrik yardımı yapılırmı

 9. Serpil dedi ki:

  Eşim ıssız elektirik yardımına basvurabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet başvurabilirsiniz.

 10. Antika dedi ki:

  Mrb ben de kiraciyim 4 çocuğum var 3 öğrenci 1de bebek var eşim rahatsız bize yardımcı olursanız çok sevinirim geçinemiyoruz elektirik faturasi çok geliyor borçlanarak odetebiliyoruz bazen de odeyemiyoruz

 11. Murat Dündar dedi ki:

  Elektrik faturası yardımından yararlanacak kişinin fatura üzerine olması zorunlumu yoksa ikamet şartı yeterlimi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkamet şartı yeterli. Gelir durumunu sağlıyorsanız başvurabilirsiniz.

 12. FEVZİ Kaya dedi ki:

  Merhaba ben sigortalıyim. Bu hizmetten yararlanır mıyım?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hanede kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekmektedir. Bu şartları sağlıyorsanız başvurabilirsiniz.

  2. Ümmü sahin dedi ki:

   Elektrik yardımı bana yapılmıyor gelirim askeri ücret üçte bir

 13. Orhan dedi ki:

  Merhaba ben akciyer kanseriyim ve aynı zamanda 100/86 engelliyim elektirik yardımından faydalana bilirmiyim 4 kişilik çekirdek aileyiz yanlız faturalar eşimin üstüne bu konuda bilgi verebilir misiniz şimdiden teşekkür

 14. Semiha Polat dedi ki:

  Eşimden ayri iki çocuğumla yasiyorum

 15. Ceylin dedi ki:

  Merhaba ben iki çocuk annesiyim eşimden ayriyim hiç bir gelirim yok sed yardımı alıyorum elektik yardımı almam için fatura kendi üzerime olmasi şartmi durumum olmadigi için üzerime alamadım ev sahibinin üzerine faturam elektrik indiriminden faydalanabilir miyim bilgi verir misiniz rica etsem

 16. Asel dedi ki:

  Kolay gelsin ben elektrik yardimi alıyorum ben adres degistirdim ve tasindigim evdede elektirik açıkti aboneyi uzerime almak zorunda mıyım yoksa ayni sekilde devam eder mi yardim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkametgahınızı aldıysanız son fatura ile başvuru yapabilirsiniz.

 17. melek aslan dedi ki:

  Beş kişiyiz elektrik faturalarında çok zorlanıyoruz yardım almak istiyoruz

 18. Metin Kaban dedi ki:

  Benim nineme e devlette elektrik faturası desteği görünüyor ama ninem babamın yanında kaldığı için fatura babamın adına . Yardımı almak için ne yapmamız gerekiyor. Ninem 65 yaş aylığı alıyor. Babamın adına olan faturayada ninemin yardımı geçerlimidir

  1. Ayten Gök dedi ki:

   Kiracıyim ben elektirik faturası ev sahibi ait nasıl yapılabilir müracaat

 19. Sema sertel dedi ki:

  Bende elektrik yardımından faydalanmak istiyorum PTT gittim e devletten yapılıyor dedi yapamadim

 20. Hatice dedi ki:

  Meraba benim aylığım asgari ücretten az bana bir kişi olmama rağmen hatta elektrik yakmamama rağmen 150 den aşağı gelmiyordu buzdolabının fişini çektim ama yaz geldi mecburen takmam lazım yardım alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   PTT ye başvur yapmanız gerekmektedir.

 21. Nuh Ağce dedi ki:

  İşten çıkarıldım 5kişilik sileyim 48yaşındayım faturaları ödemede zolanıyorum

 22. Murat dedi ki:

  Ya yardim geliyor ama fatura annemin üstüne bana yardim veriliyor devletten aksi gibi elektrik abonelik devirde yapılamıyor valilik ödemeleri.annemin.ustune ne yapabilirim

 23. Hakkı kanarya dedi ki:

  Elektrik faturaları fazla geliyor ve ödeyemiyorum

 24. Fazilet dedi ki:

  Merhaba benim yardıma ihtiyacım var evim kıra tek başıma ev gecindiritorum lütfen banada yardımcı olursanız sevinirim

 25. ahmet y dedi ki:

  büyükşehirden yardım onaylandı başkent kartımı aldım elektrik yardımıda alabilirmiyim

 26. Nermin dedi ki:

  Merhaba sizden ricam eşim ceza evine ğirdi enğelli çocuğum var iki oğlum var kiracıyım ortada kaldım çocuklarımla elektrik desteğine ihtiyacım var sikortam yok yardımlarla ğeçiniyorum

 27. Ali dedi ki:

  Kazagecirdim çalışmalıyım sol ameliyat oldum solkolumpiladinvar hiç biyerde yardım alamıyorum

 28. Turgay dedi ki:

  Adım Turgay benim gelirim asgari ücretten az ve yovmiyeci olarak çalışıyorum iş olursa çalışıyorum sabit maaşım bir gelirim yok elektrik faturası 900 TL geldi önceki ay 1270 TL geldi bunu zor zar ödüyorum sosyal destek istiyorum SSK bile yok daha önceden Turizm sektöründe çalışıyordum kışın iş olmadığı işten çıkarıldım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   en yakın PTT ye giderek başvuru yapabilirsiniz.

 29. Çiçek dedi ki:

  Elektrik yardımı

 30. Zeynep bilger dedi ki:

  Elektrik yardımına ihtiyacım var lütfen yardımcı olursanız sevinirim

 31. zehra kaman dedi ki:

  kirada oturuyorum bir tek eskm calisiyor aldigi maas asgari ucret 5 aylik bir bebegim var bezini mamasini zor aliyorum cok destekte bulundum ama olmadi yardim da bulunmak istiyorum lutfen ricasa bulunuuorum

  1. Nigar dedi ki:

   Ben büyüksehirden yardım alıyorum elektrik yardım alabilmem için faturayla ptt gitmem yeterlimi yoksa başvuru yapmam mı lazım

 32. Mustafa.aydin dedi ki:

  İyigunler..efendim..nolursunuz..bana..yardim..yapin..eletrigimi..odeyemedim..eletrigim..kesilecek..sizden..yardim..istiyom

 33. Gülgün dedi ki:

  Merhabalar ablam 2019 ‘ün 2.ayında elektrik yardımına başvurmuştu başvuru ne zaman onaylanmış bilmiyoruz takip edilmemişti bugün baktık onaylanmış bu yardım toplu olarak mi verilir yoksa tek bu ayın mi verilir bilgi almak istiyorum

 34. Sultan dedi ki:

  Bende s y d az da olsa yardım alıyorum ve büyükşehirden gıda yardımı alıyorum ama elektirik indirimi alamıyorum maalesef vermediler banada indirim yapılmasını istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Muhtaçlık sınırının altında iseniz elektrik indiriminden yararlanabilirsiniz.

 35. Nuray dedi ki:

  Merhaba eşimin borçları yüzünden elektrigimizi ödeyemez olduk bu borç katlandikca katlandı 3 .5 milyar oldu biz odeyemiyoruz nasıl yardım alabiliriz gücüm yok ödemeye taksit yapmıyorlar

 36. Kara gül dedi ki:

  Ben annemden dolayı evde bakım parası alıyorum babam vefat ettiğinden ssk dan yararlanıyoruz.PTT deki memurun söylemiyle elektirik faturasız karşılamıyor sigortasız var diye saçma o zaman niye maaş alıyoruz düzenli sosyal hizmetlerden?yardımcı olup meclise sesleniyorum bu nasıl bir kanun ya anlamadım işinize gelmemiş belli düzeltiriz milleti avutup kandırmayın halla halla ya

  1. Sinan dedi ki:

   Elektrik yardına ekimin 14nde başvuru yaptım kabul edildi ne zaman yardımdan faydalanabilirim

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Gelen ilk faturadan itibaren yararlanabilirsiniz.