emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Başvurusu ve Sorgulama

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Başvurusu ve Sorgulama

Devlet elektrik desteği para yardımı başvurusu nasıl yapılır ve sorgulama işlemi nereden gerçekleştirilir konusundaki detayları yazımızda hazırladık. Devlet tarafından yapılan yardımlar hakkında daha önce de birçok bilgiyi sizinle paylaşmıştık. SGK haber sitesi olarak bugün de elektrik yardımı hakkında bilgileri paylaşacağız.

Daha önce devlet yardımları konusunda işlediğimiz bazı başlıklar şunlardı:

 1. MEB ücretsiz tablet yardımı
 2. SED yardımı
 3. Kaymakamlık para yardımı
 4. Fakirlik aylığı
 5. Şartlı sağlık yardımı

Devlet elektrik desteği para yardımı başvurusu ve sorgulama adımları hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

DEVLET ELEKTRİK DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Devlet elektrik desteği başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılır. İlçenizde bulunan kaymakamlığın Sosyal Yardım Hizmetler Müdürlüğüne şahsi olarak başvuru yapmalısınız. Konu hakkında merak ettiklerinizi ALO 144 hattından sorabilirsiniz.

UYARI: Başvuru, kesinlikle internet üzerinden yapılmamaktadır. Bu konuda sosyal medya mecralarında yer alan yanıltıcı reklamlara itibar etmeyiniz.

E-Devlet Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden elektrik yardımı başvurusu yapamazsınız. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek bizzat başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

DEVLET ELEKTRİK DESTEĞİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Elektrik yardımı sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Burada izleyeceğiniz adımlar şöyledir:

ADIM-1: https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapınız.

ADIM-2: Ana sayfada arama kısmına ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ yazıp aratınız.

ADIM-3: Karşınıza listelenecek bölümlerden ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’’ kısmına tıklayınız.

ADIM-4: Adınıza yapılan ya da yapılacak yardımlar varsa bu kısımda görebilirsiniz.

DEVLET ELEKTRİK DESTEĞİ ŞARTLARI NELERDİR?

 1. T.C. vatandaşı olmak.
 2. Hanede kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin 1/3’ünden az olması.
 3. Sosyal yardım alanlar bu haktan doğrudan faydalanabilir.

DEVLET ELEKTRİK DESTEĞİ NE KADAR, KAÇ TL?

Elektrik desteği miktarı hanede yaşayan kişi sayısına göre değişmektedir. Devlet elektrik desteği miktarları hane kişi sayısına göre şöyledir:

KİŞİ SAYISIKW DESTEĞİDEVLET YARDIMI
1-2 kişi75 KW59,25 TL
3 kişi100 KW79 TL
4 kişi125 KW98,75 TL
5 ve daha fazla150 KW118,50 TL

DEVLET ELEKTRİK DESTEĞİNİN SÜRESİ NE KADAR?

Devlet elektrik yardımı için herhangi bir süre bulunmamaktadır. Ailenin geliri, kişi başına asgari ücretin 1/3’ünü geçene kadar bu destekten faydalanabilirsiniz.

DEVLET ELEKTRİK DESTEĞİ NE ZAMAN BİTER?

Bahsi geçen ekonomik şartlarınız iyileşene kadar bu yardım kesilmez, sürekli olarak alabilirsiniz.

DEVLET ELEKTRİK DESTEĞİ ÖDEMESİ NEREYE YATAR?

Devlet elektrik yardım desteği ödemeleri PTT şubelerine yatmaktadır. Elektrik faturanızla birlikte herhangi bir PTT şubesine giderek faturanızı ödemek istediğinizi beyan ederseniz verilen yardım miktarı faturadan düşülür.

UYARI: Devlet elektrik yardım ödemesi için size aylık olarak gönderilen para kesinlikle elden teslim edilmemektedir. PTT şubelerinden yapılan ödemede miktar, fatura bedelinden düşülmektedir.

DEVLETİN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YAPTIĞI SOSYAL YARDIMLAR NELERDİR?

Elektrik yardımı gibi devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine birçok yardım yapılmaktadır. Sosyal yardımlar hakkında konuları daha önceki yazılarımızda da işlemiştik. Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılan bazı yardımlar şunlardır:

 1. Muhtaç asker ailelerine yardım
 2. Mahkûm ailelerine maaş
 3. Kömür yardımı

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılan güncel yardımları sürekli olarak sitemizden takip edebilirsiniz. Bunun dışında; engelli yardımları konusunda bilgileri de ilgili kategorimizden inceleyebilirsiniz. İşsizler için İŞKUR üzerinden verilen desteklere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Gülgün dedi ki:

  Merhabalar ablam 2019 ‘ün 2.ayında elektrik yardımına başvurmuştu başvuru ne zaman onaylanmış bilmiyoruz takip edilmemişti bugün baktık onaylanmış bu yardım toplu olarak mi verilir yoksa tek bu ayın mi verilir bilgi almak istiyorum

 2. Sultan dedi ki:

  Bende s y d az da olsa yardım alıyorum ve büyükşehirden gıda yardımı alıyorum ama elektirik indirimi alamıyorum maalesef vermediler banada indirim yapılmasını istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Muhtaçlık sınırının altında iseniz elektrik indiriminden yararlanabilirsiniz.

 3. Nuray dedi ki:

  Merhaba eşimin borçları yüzünden elektrigimizi ödeyemez olduk bu borç katlandikca katlandı 3 .5 milyar oldu biz odeyemiyoruz nasıl yardım alabiliriz gücüm yok ödemeye taksit yapmıyorlar

 4. Kara gül dedi ki:

  Ben annemden dolayı evde bakım parası alıyorum babam vefat ettiğinden ssk dan yararlanıyoruz.PTT deki memurun söylemiyle elektirik faturasız karşılamıyor sigortasız var diye saçma o zaman niye maaş alıyoruz düzenli sosyal hizmetlerden?yardımcı olup meclise sesleniyorum bu nasıl bir kanun ya anlamadım işinize gelmemiş belli düzeltiriz milleti avutup kandırmayın halla halla ya