emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Başvurusu ve Sorgulama

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Başvurusu ve Sorgulama

Devlet tarafından dar gelirli aileleri rahatlatmak amacıyla elektrik faturalarında destek kampanyası başlatılmıştır. Devlet elektrik desteği para yardımı en az 46,36 TL olup maddi durumunuza, aile durumunuza ve diğer koşullara bağlı olarak en fazla 92,72 TL olabilmektedir. Gerekli şartları taşıdıkları taktirde vatandaşlar destek paralarını PTT’den alabilmektedir. 10 milyon vatandaşa sağlanılan elektrik desteği para yardımı halen devam etmektedir.

Devlet Elektrik Desteği Nasıl Alınır?

Devlet tarafından sağlanılan elektrik faturası para desteği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vafıkları tarafından verilmektedir. Başvuru ise PTT şubelerinden yapılmaktadır. En yakın PTT şubesine giderek elektrik desteği alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Devlet Elektrik Desteği Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT’de verilen elektrik devlet desteği, gerekli şartları taşıyan vatandaşlara verilmektedir. Şartların uygun olduğunu düşünen ve SYD kaydı bulunan vatandaşlar en yakın PTT şubelerine giderek kimlik belgeleri ve elektrik faturaları ile giderek elektrik desteği alıp almayacaklarını sorgulayabilirler. PTT’ye sorgulama için giderken yanınızdaki elektrik faturasının mesken tipli olması gerekmektedir.

Devlet Elektrik Desteği İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen elektrik desteği alabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi kabul edilmeniz gerekmektedir.

Ayrıca desteği alabilme ihtimalinizi artıran faktörler şunlardır:

 • Evde bakım gerektiren hastalığa sahip olmak
 • Düşük gelir grubunda yer almak
 • Tedavi amaçlı elektrik tüketimi yapan sağlık cihazlarını evde kullanmak

Devlet Elektrik Desteği İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Devlet elektrik desteği para yardımı için PTT’ye başvururken yanınızda bulundurulması gereken evraklar şunlardır:

 • Vakıftan veya il müdürlüklerinden alınacak başvuru dilekçes
 • Başvuranın kendine ve evliyse eşine ait kimlik cüzdanı fotokopisi
 • Elektrik faturanız

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı İçin kW Ölçümü Nasıl Yapılır?

150 kW/sa elektrik kullanımı için 80 TL devlet elektrik desteği sağlamaktadır. Elektrik kullanım miktarı ve faturalandırma işlemi Enerji Piyasası Denetleme Kurumu tarafından yapılmaktadır ve temelde iki farklı tarife tipi bulunmaktadır:

 • Tek Zamanlı Tarifeler: Tek Zamanlı tarifelerde tek birim fiyatı uygulanmaktadır. Belirlenen zaman aralığında kullanılan elektriğin tamamı için sabit bir birim ücreti alınmaktadır.
 • Üç Zamanlı Tarifeler: Gün üç farklı zaman dilimine bölünerek fiyat uygulanmaktadır. Her zaman dilimi için alınan birim ücreti farklılık göstermektedir. Gece uygulanan birim fiyatı gündüz uygulanan birim fiyatının neredeyse yarısı kadardır.

Tek Zamanlı tarifelerde 1 kW için alınan ücret 0,5972 TL’dir. 150 kW/sa ise Tek Zamanlı tarifeyle elektrik hizmeti alan bir mesken için 89,59 TL olmaktadır.

Üç Zamanlı tarifeyle elektrik hizmeti alan bir meskende ise örnek vermek gerekirse gece kullanılan elektrik miktarı 50 kW/sa olsun, gündüz de 100 kW/sa elektrik kullanıldığını var sayalım. Gündüz kullanılan elektrik için kW başına ödemeniz gereken tutar 0,6050 TL olduğu için 100 kW’lık gündüz kullanımınız 60,50 TL tutmaktadır. Gece kullanılan elektrk için ise ödenilen birim fiyatı 0,3783 TL’dir. 50 kW gece kullanımı ise 18,91 TL tutmaktadır. Yani net elektrik faturanız 79,065 TL tutmaktadır.

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Nasıl Hesaplanır?

Yukarıda da bahsedilidği üzere EPDK’nın uyguladığı iki farklı tarife bulunmaktadır. Bunlar Tek Zamanlı ve Üç Zamanlı tarifelerdir. Kullanılan tarife çeşidine göre ödenilen elektrik faturasının tutarı da değişmektedir. Elektrik desteği para yardımı ise hanede yaşayan kişi sayısına ve harcanan elektrik miktarına göre belirlenmektedir.

Yapılan para yardımı tutarları şu şekildedir:

 • 1 – 2 kişilik hanelerde aylık 75 kW/sa kullanım için 40 TL
 • 3 kişilik hanelerde aylık 100 kW/sa kullanım için 53 TL
 • 4 kişilik hanelerde aylık 125 kW/sa kullanım için 67 TL
 • 5 ve üzeri hanelerde aylık 150 kW/sa kullanım için 80 TL

Devlet Elektrik Desteği Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak?

Vatandaşların en yakın PTT şubelerinden alabileceği devlet elektrik desteği para yardımı 10 milyon vatandaşın yüzünü güldürecek. Para yardımları  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 15 Şubat’tan itaberen PTT’lere yatırılacak ve vatandaşlar için talep edilebilir hale gelecektir.

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Hangi Kategorilere Ayrılmaktadır?

Devlet elektrik desteğini verirken ihtiyaç sahiplerini farklı kategorilere ayırmaktadır. Bu kategorilere göre yardım alma ihtimaliniz değişiklik göstermektedir.

Bu kategoriler ise şunlardır:

 • Evde tedavi gören ve tedavi amaçlı sağlık cihazı kullanan kişiler için ödenen para yardımı
 • Elektrik kesintisini rağmen güç iletimin devam etmesi amacıyla ödenen para yardımı
 • Sağlık cihazı kullanımından kaynaklı yüklü olarak gelen elektrik faturalarını ödeyemeyen ailelerin borçlarının ödenmesine yönelik yapılan para yardımı

Yukarıdaki üç farklı kategoride yer alan ve başvuru yapan kişilere 10 milyon kişilik kontejanın el vermesi durumunda devlet para elektrik desteği vermektedir. Bu kategoriler arasında yer almayan kişiler de destekten yararlanma hakkına sahiptirler fakat bu kategorilerdeki kişiler kadar destek alma ihtimaline sahip değildirler. Ailenin maddi durumu, kişilerin üzerine kayıtlı mal varlığı, aile bireyleri arasında gazi ya da şehit bulunması durumu ve ailede üniversite öğrencisi bulunması durumu gibi daha birçok ölçüt ile aileler değerlendirilerek para yardımı desteği verilmektedir.

Hasta Kişiler İçin Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Şartları

Hasta kişilerin ve özellikle evde bakım görenler devletin sunduğu elektrik desteğinden yararlanma şansı bir hayli yüksektir. Fakat bu desteği alabilmek için hasta kişinin bazı şartları sağlaması gerekmektedir.

Bu şartlar ise şunlardır:

 • Hasta kişinin ağır veya kronik bir rahatsızlık geçirmiş olması ve bir cihaza ihtiyaç duyması
 • 3294 sayılı kanun kapsamında hasta kişinin ihtiyaç sahibi olarak nitelendirilmesi
 • Hastanın gerekli belgeleri tamamlayarak başvuru yapmış olması
 • 2828 sayılı kanun kapsamında hastanın devletten evde bakım parası alıyor olması

Devlet Elektrik Desteği Çeşitleri Nelerdir?

Devlet tarafından vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sağlanan elektrik faturası desteği üç farklı çeşide ayrılmaktadır. Bunlar; elektrik tüketim desteği, kesintisiz güç kaynağı desteği ve birikmiş elektrik faturaları için sağlanan destektir.

Elektrik tüketim desteği, ihtiyaç sahibi aileler için aylık olarak 150 kW/sa kullanıma kadar sağlanan  destektir. 200 TL’ye kadar fatura ödeme imkanı sunmaktadır.

Kesintisiz güç kaynağı desteği ise özellikle sürekli çalışması gereken tıbbi tedavi sağlayan cihazlara sahip olan aileler için sağlanan bir destektir. Cihazın asla kapanmaması gerektiği için elektrik kesintisi olduğu durumda bile çalışabilir olması gerektiğinden kesintisiz güç kaynağı kullanılmaktadır.

Birikmiş elektrik faturalarına yönelik sağlanan destek ise, faturalarına ödeyemeyerek biriktirmek zorunda kalan ailelere yönelik verilen destektir.

Hangi Makine ve Cihazlar Devlet Elektrik Desteği Kapsamındadır?

Devlet elektrik desteği para yardımı kapsamında olan cihazların bir çoğu sağlık kuruluşları tarafından aileye ücretli veya ücretsiz olarak verilen ve elzem olan cihazlardır.

Bunlar;

Cihaz Adı Ödenecek Tutar Yenileme Süresi
Nebulizatör Cihazı 108 TL 1 Defa
Oksijen konsantratörü 899,64 KRŞ
Aspiratör Cihazı 158,76 KRŞ 1 Defa
CPAP cihazı 702 TL 10 Yıl
Otomatik CPAP cihazı 1,404 TL 10 Yıl
BSAP S / BİPAP S Cihazı 2,214 TL 10 Yıl
BSAP ST / BİPAP S Cihazı 5,184 TL 10 Yıl
ASV Ventilatör Cihazı 8,100 TL 10 Yıl
AVAPS Ventilatör Cihazı 5,184 TL 10 Yıl
Mekanik Ventilatör Cihazı 9,720 TL 5 Yıl

 

Devlet Elektrik Desteği Yabancılara da Veriliyor mu?

İhtiyaç sahiplerine verilmeye devam eden devlet elektrik desteği para yardımı alabilmek için kişinin mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Dolayısıyla yabancı uyruklu vatandaşlara bu destek verilmemektedir.

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Neler?
Terörden Zarar Gören Sivillere Maaş Ödenmesi
Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?
Yorumlar
 1. Gülgün dedi ki:

  Merhabalar ablam 2019 ‘ün 2.ayında elektrik yardımına başvurmuştu başvuru ne zaman onaylanmış bilmiyoruz takip edilmemişti bugün baktık onaylanmış bu yardım toplu olarak mi verilir yoksa tek bu ayın mi verilir bilgi almak istiyorum

 2. Sultan dedi ki:

  Bende s y d az da olsa yardım alıyorum ve büyükşehirden gıda yardımı alıyorum ama elektirik indirimi alamıyorum maalesef vermediler banada indirim yapılmasını istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Muhtaçlık sınırının altında iseniz elektrik indiriminden yararlanabilirsiniz.

 3. Nuray dedi ki:

  Merhaba eşimin borçları yüzünden elektrigimizi ödeyemez olduk bu borç katlandikca katlandı 3 .5 milyar oldu biz odeyemiyoruz nasıl yardım alabiliriz gücüm yok ödemeye taksit yapmıyorlar

 4. Kara gül dedi ki:

  Ben annemden dolayı evde bakım parası alıyorum babam vefat ettiğinden ssk dan yararlanıyoruz.PTT deki memurun söylemiyle elektirik faturasız karşılamıyor sigortasız var diye saçma o zaman niye maaş alıyoruz düzenli sosyal hizmetlerden?yardımcı olup meclise sesleniyorum bu nasıl bir kanun ya anlamadım işinize gelmemiş belli düzeltiriz milleti avutup kandırmayın halla halla ya