Genel

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet elektrik yardımı desteği almak için verilen karar 28 Ocak 2019 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik verilen yardımlar arasında bulunan elektrik desteği yardımlarından 01.Mart.2019 tarihinden itibaren vatandaşlar yararlanabileceklerdir. Elektrik tüketim desteği adı altında projelendirilen devlet elektrik yardımı ihtiyaç sahiplerine ödenmektedir.


Elektrik Yardım Parası Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Elektrik yardım parası almak için kronik hastalık sahibi olarak cihaza bağlı yaşam sürülmesi gerekir. Kronik hastalara verilen devlet destekli elektrik yardım parasından yararlanmak için başka şartlarda bulunmaktadır. Elektrik destek yardımından faydalanmak için sağlanması gereken 3 şart daha bulunmaktadır. Destekten faydalanabilmek için gerekli olan elektrik yardım parası şartları şu şekildedir:

 • Vatandaşın muhtaç durumda olduğunun tespitinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının mütevelli heyeti tarafından yapılması gerekir.
 • Kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşın evde bakım parası yardımından yararlanmaması gerekir. Evde bakım yardım parası alan kişiler elektrik yardım başvurusunda bulunamazlar.
 • Ağır ve kronik hastalığı bulunan vatandaşın cihaza bağlı olarak yaşamını sürdürüyor olması gerekir.
 • Cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda olunduğuna dair sağlık raporu alınması gerekir. Sağlık raporu olmadan başvuruda bulunan kişilerin başvuruları kabul edilmez.

Toplam 2.5 milyon hanenin yararlanacağı elektrik desteği 10 milyon kişi kapsamaktadır. Elektrik destek ücretleri, hanede yaşayan kişi sayısına göre farklılık göstermektedir. Yardımlar PTT’e yatırılacaktır.

Elektrik Yardım Parası Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Elektrik yardım parası başvuruları hastanın yaşadığı ikamet adresinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılmaktadır. Hastalığı sebebi ile evden çıkamayacak olan vatandaşların başvurularını hastanın vekili ya da vasisi olan kişiler yapabilirler. Elektrik yardım parası başvurusu sırasında istenen evraklar şunlardır:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının başvuru sahibine vereceği form doldurularak imzalanmalıdır.
 • Kronik hastalığı bulunan vatandaşın cihaz kullanması gerektiğini belirten sağlık raporu gerekmektedir.

Vakfın verdiği formu doldurarak sağlık raporu ile birlikte başvurularını yapan başvurularını yapan vatandaşların evlerine vakıf personelinden kişiler giderek muhtaçlık durumunu ve cihazın bağlılık durumunu kontrol ve tespit etmektedirler. Vakıf personeli tespit sonucunu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının mütevelli heyetine iletmekte ve heyet tarafından yapılan değerlendirme sonucuna göre başvuruda bulunan hasta vatandaş devlet destekli elektrik yardımı almaya hak kazanmaktadır.

Elektrik Tüketimi Kapsamında Faydalanılabilen Destekler Nelerdir?

Elektrik tüketimi desteği olarak kronik hastalık sahibi vatandaşların yararlandığı destek yardımları 3 şekilde verilmektedir. buna göre;

 • Hastanın yaşadığı eve ait olan elektrik tüketiminde her ay ödenmesi gereken elektrik faturalarına destek olmak adına kullandığı cihazda sarf edilen elektrik tüketimine göre aylık 200 TL’ye kadar olan elektrik fatura ödemelerine yardım edilmektedir.
 • Hanede kullanılan elektrik için kesintisiz güç kaynağı desteği sağlanmaktadır.
 • Hastanın yaşadığı hanenin birikmiş olan elektrik borcu varsa ilk ödemede tek seferlik olarak birikmiş elektrik borçlarının ödemesine destek olunmaktadır. Birikmiş elektrik borcu desteği için yapılan ödeme hastanın cihaz kullanmaya başladığı tarihten itibaren olan birikmiş borçlarını kapsamaktadır. Cihaz kullanımından önce olan borçların ödemesi yapılmamaktadır.

Birikmiş Elektrik Borç Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Elektrik tüketimi desteği almaya hak kazanan vatandaşların cihaz kulanım sonrasında birikmiş olan borçları için başvuruda bulunmaları gerekir. Her iki destek için başvuru aynı anda yapılabilmekte ve hak sahiplerinin destek almaya hak kazandıkları ilk ay içerisinde başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu süreyi geçiren kişiler birikmiş elektrik borçları için başvuruda bulunma haklarını kaybederler. Birikmiş olan elektrik borç başvuruları için yapılan destek ödemelerinden bir kere faydalanılabilmekte ve ikinci defa başvuru yapılamaktadır.

Kronik Hastalara Devlet Destekli Elektrik Parası Yardımı

Kronik hastalıklar sebebi ile cihaza bağlı olarak yaşamlarını sürdürmek zorunda kalan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen cihazlar hastalara zimmetleşmekte ve hastanın tedavi süresince cihazlar hasta tarafından kullanılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunda mevcut olmayan cihazlar için ise kurum tarafından onay alan hastalara cihaz alımlarında ödeme yapılmaktadır.

Cihazlara bağlı olarak yaşamlarını sürdüren kişilerin cihaz kullanımından doğan yüksek elektrik fatura tutarlarının 200 TL’ye kadar olan kısmını devlet karşılamaktadır. Ayrıca cihaz kullanmaya başladıktan sonra ödenememiş olan elektrik borçlarını bir defaya mahsus olarak devlet ödeyecektir.

İhtiyaç Sahibi Ailelere Devlet Destekli Elektrik Parası Yardımı

Sosyal bir devlet olan ülkemizde devlet tarafından yardıma ihtiyacı olan muhtaç vatandaşlarına çeşitli yönlerde yardımlar yapmakta ve bu yardımlarını sağlarken çeşitli kurumlardan destek almaktadır. Bu destekler arasında bulunan elektrik parası yardımı 2019 yılında ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yapılan elektrik parası yardımları verilirken 150 kilowatt saate kadar olan elektrik tüketimleri karşılanmaktadır. Buna göre; İhtiyaç sahibi ailelere verilen bu sosyal yardım desteğinden ihtiyaç sahibi aileler her ay düzenli olarak faydalanabilecek ve yaklaşık olarak 80 TL kısmı devlet tarafından karşılanacaktır. Belirlenen dönemlerde ihtiyaç sahibi dar gelirli ailelerin elektrik faturalarının bir kısmını ödemek için vatandaşların elektrik fatura ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmeleri gerekir.

Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı tarafından muhtaç ailelere verilen birçok yardım bulunmaktadır. Bu yardımlardan birisi olarak verilen elektrik yardımı desteğinden faydalanmak için ihtiyaç sahibi ailenin sosyal yardım programından yararlanıyor olması şartı bulunmalıdır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından gıda yardımı alan bir kişi aynı zamanda elektrik faturası yardımı da alabilmektedir. İhtiyaç sahibi ailelere yapılan yardım tutarlarının belirlenmesinde hane içerisinde yaşayan kişilerin sayıları dikkate alınmaktadır.

Elektrik faturası desteği almak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapmaktadırlar. Hazırladıkları başvuru dilekçesi ile elektrik yardımı başvurularında bulunan ailelerin başvuruları kurum yetkilileri tarafından denetlenerek değerlendirilmektedir.

Başvuru sırasında istenen belgeler şunlardır:

 • Vakıftan temin edilerek doldurulacak olan talep dilekçesi,
 • Başvuruda bulunan kişiye ya da eşine ait kimlik belgesi,
 • Başvuru sahibine ait elektrik faturası,
 • Yapılacak yardım şekline göre kurum tarafından istenebilecek olan farklı belgelerin talep edilmesi durumunda temin edilerek kuruma teslimi gerekmektedir.

Elektrik parası yardımı almaya hak kazanan ailelerin ödemeleri PTT üzerinden yapılacaktır.

Yardıma muhtaç her Türk vatandaşın düzenli yardım alıyor olması şartı ile başvuruda bulunma hakkı vardır. Hak sahiplerinin ödeneklerini almak için PTT ye geçerli kimlik belgelerinin ve elektrik faturalarını ibraz etmeleri gerekir.

Elektrik Faturası Ödemelerinde KW Hesaplamaları

Elektrik destek tutarları hak sahibi olan ailelere kW saat olarak ödenirken;

 • 2 kişinin yaşadığı hanelere aylık 75 kW saat
 • 3 kişinin yaşadığı hanelere aylık 100 kW saat
 • 4 kişinin yaşadığı hanelere aylık 125 kW saat
 • 5 ve daha fazla kişinin yaşadığı hanelere aylık 150 kw saat karşılığı tutar kadar olacaktır.

Elektrik fiyatı belirlenmelerinde yetkili olan kurum Enerji Piyasası Denetleme Kurumu olmaktadır. Mesken tipi konutlarda elektrik tarifeleri iki türlü olmaktadır. Bu elektrik türleri;

 • Tek zamanlı tarifelerde gün boyunca kullanılan elektrikler tek bir birim fiyatı üzerinden hesaplanır.
 • Üç zamanlı tarifelerde ise üç farklı zaman dilimi üzerinden hesaplanır.

Bu tarifelere göre farklı olarak belirlenen elektrik birim fiyatlarında genel olarak mesken tipi konutlarda ikamet eden vatandaşlar tek zamanlı tarifeden yararlanmaktadırlar. Üç zamanlı tarifeye geçmek ihtiyaç sahibi ailelere daha faydalı olacağı düşünülürse uygulanan tarifeyi değiştirmek menfaatlerine olan ailelerin yazılan bir dilekçe ile tarifelerini değiştirmeleri mümkün olmaktadır.

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Neler?

Terörden Zarar Gören Sivillere Maaş Ödenmesi

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Bende s y d az da olsa yardım alıyorum ve büyükşehirden gıda yardımı alıyorum ama elektirik indirimi alamıyorum maalesef vermediler banada indirim yapılmasını istiyorum

  1. Merhaba,

   Muhtaçlık sınırının altında iseniz elektrik indiriminden yararlanabilirsiniz.

 2. Merhaba eşimin borçları yüzünden elektrigimizi ödeyemez olduk bu borç katlandikca katlandı 3 .5 milyar oldu biz odeyemiyoruz nasıl yardım alabiliriz gücüm yok ödemeye taksit yapmıyorlar

 3. Ben annemden dolayı evde bakım parası alıyorum babam vefat ettiğinden ssk dan yararlanıyoruz.PTT deki memurun söylemiyle elektirik faturasız karşılamıyor sigortasız var diye saçma o zaman niye maaş alıyoruz düzenli sosyal hizmetlerden?yardımcı olup meclise sesleniyorum bu nasıl bir kanun ya anlamadım işinize gelmemiş belli düzeltiriz milleti avutup kandırmayın halla halla ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı