emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2022 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenilemesi Nasıl Yapılır?

2022 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenilemesi Nasıl Yapılır?

2022 yılında engelli sağlık kurulu raporu yenileme işlemi yapmak için İl Sağlık Müdürlüklerine ziyaret gerçekleştirilmeli ve engelli sağlık kurulu raporu yenileme talebini belirten dilekçe teslim edilmelidir. Bu kapsamda engelli vatandaşlar kendi ikamet illerinde yer alan Sağlık Müdürlüklerine giderek, temin ettikleri engelli sağlık kurulu rapor yenileme dilekçesini doldurmalı ve teslim etmelidirler.

Aynı anda, gerekli evrakların da teslimi yapılır. İşlem ardından müdürlükçe inceleme yapılarak, onay verilir. Bu kapsamda yönlendirme yapılan, tam donanımlı bir devlet hastanesinde yeniden muayene işlemleri gerçekleşir. Tüm tetkikler ardından güncel rapora sahip olunur.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Yenilenir?

Engelli sağlık kurul raporunun yenilenmesi sırasında var olan raporun kişilerin yanında bulunması gerekir. Engele konu olan durum değişebilecek düzeyde ise, raporların süreli olarak verilmesi sağlanmaktadır. Oranı değişebilecek otizm gibi durumlarda raporlar 2 ya da 5 yıllık sürelerle verilir. Ancak oranı doğuştan ya da kalıcı olarak sabitlenen durumlarda rapor süresiz verilir. Bu nedenle tekrar rapor başvurusunda bulunulması gerekmez.

Doğuştan gelen down sendromu gibi durumlarda rapor süresi belli değildir. Bu raporlar gerekli resmi adreslerde kullanılabilmesi için süresiz olarak verilir. Ancak raporun süreli olması durumunda rapor süresinin sonunda yenilenmesi gerekir. Aksi halde engelli birey, rapor ile kendisine verilen haklardan  yararlanamaz.

Malulen emeklilik durumunda da engel özelliklerine göre raporun yenilenmesi talep edilebilir. Aynı zamanda rapor üzerinde bulunan engel oranı ibaresinin değişmesini isteme taleplerinde raporun yenilenmesi gerekir.

2022 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenilemek İçin Gerekli Evraklar?

2022 engelli sağlık kurulu yenileme başvurusu için evraklar:

 • Raporun güncellemesini yapacak engelli vatandaşa ait T.C kimlik kartı,
 • Kişinin önceden almış olduğu engelli sağlık kurulu raporunun aslı,
 • Son 3 ay içinde çekilmiş olan vesikalık fotoğraf,

Bu belgeler İl Sağlık Müdürlüğü’ne yapılan başvuru sırasında teslim edilmelidir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenileme Sebepleri Nelerdir?

Engelli sağlık kurulu raporu yenileme nedenleri şu şekilde sıralanır:

 • 20/02/2019 tarihinde resmi gazetede yer alan yeni yürürlüğe göre eski engelli raporlarının yenilenmesi gerektiği belirtilmiştir.
 • Bu tarih sonrası sahip olunan haklardan yararlanmaya devam etmek için raporlar yenilenir.
 • Engellilik durumunun ilerlemesine sebep olacak, ek sağlık problemlerinin gündeme gelmesi halinde rapor yenilenir.
 • Engellilik durumunun gerilemesine sebep olacak başarılı bir tedavinin geçilmesi halinde rapor yenilenir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporunu Yenilemek Neden Gerekli?

Engelli sağlık kurulu raporunu yenileme işlemi, yeni yürürlüğe giren yönetmeliklere uygun bir rapora sahip olabilmek için gereklidir. Yeni yürürlüğe giren yönetmelikler kapsamında, eğitim, sosyal destek ve istihdam alanlarında engellilerin ne gibi şartlardan yararlanacakları güncellenmiştir. Mevzuat yenilemesinden doğabilecek hak kayıplarının önüne geçilmesi için ise yeni mevzuata uygun olarak hazırlanan engelli sağlık kurulu raporlarının alınması gerekir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenileme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli sağlık kurulu raporu alınabilmesi için engel oranının %40 üzerinde olması gerekmektedir. Eğer rapor yenileme işlemi sonucunda engel oranının düştüğüne karar verilirse, (otizmli bireyler için otizm oranının %40 altında kalması gibi) yeni rapor verilmez. Rapor verilmesi durumu ortadan kalkar.

Engelli sağlık kurulu raporunun yenilenmesi işlemleri, sadece sağlık kurulunun toplandığı günlerde yapılmaktadır. Kişi eski raporunu alırken olduğu gibi yine farklı branşlardan muayene edilecektir. Muayene sonucuna göre rapor oranı belirlenir.

Hangi hastanede, hangi günlerde sağlık kurulu raporu alınabileceği, hastanenin danışmanlık servisinden öğrenilebilir. Hastaneye, engelli sağlık kurulunun toplandığı gün gidilmesi gerekir. Danışma tarafından verilecek listede yer alan tüm branşlardan muayene edildikten sonra kurul kararı ile raporun verilmesi sağlanır.

İlk defa rapor alacaklarda işlemler 2- 3 iş günü sürebilir ve bir sonraki kurul toplantısına kalabilir. Ancak rapor yenileme işlemleri daha hızlı bir şekilde yapılır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenileyecek Kişi İçin Kaç Hekimin Muayenesi Gereklidir?

Engelli sağlık kurulu raporunu yenilemek ya da yeniden almak isteyen kişiler, 8 farklı branştan muayeneye tabi tutulur. Bu nedenle raporun alınacağı gün hastaneye erkenden gitmek gerekir. Eski raporunun var olması, kişiyi her branştan muayene olma zorunluluğundan kurtarmaz. Yeni raporda verilecek engel oranının sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi için 8 farklı branşın muayenesi gerekmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenileme İşlemi Ücretli Midir?

Engelli sağlık kurulu raporunu yenilemek için vatandaşlardan herhangi bir ücret talep edilmez. Daha önce raporu olan kişinin rapor süresinin sonunda alacağı yeni engelli sağlık kurulu raporu, bir zorunluluk olarak görülür.

Özellikle okul çağında olup kaynaştırma olarak okula giden ve aynı zamanda rehabilitasyon merkezine devam eden çocuklarda,  eğitim aldıkları kurum tarafından engelli sağlık kurulu raporunun tarihi randevu ile alınır ve bu çocukların eğitimlerinin aksamaması sağlanır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenileme Koşulları Nelerdir?

Engelli sağlık kurulu raporunun yenilenmesi için gerekli koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuru sırasında eski kurul raporunun kişilerin elinde olması ve hastane tarafından alınması gerekmektedir. Ancak bu şarttan, rehabilitasyon merkezinde eğitim alan çocuklar muaftır. Raporların tamamının rehabilitasyon merkezi kayıtları içinde durması gerekir.
 • Raporun yenilenmesi için %40 engel oranına sahip olunması gerekir. Önceki raporda %40-50 civarındaki engel oranının yenileme sürecinde %40 altına düşmesi durumunda yeni rapor verilmez.
 • Raporun yenilenmesi sırasında danışmadan alınacak tüm muayene birimlerine gidilmesi gerekmektedir. Eksik branş olması durumunda sağlık kurulu raporu yenilenemez.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenilenirken Nelere Dikkat Edilir?

Engelli sağlık kurulu raporunun yenilenmesi sırasında dikkat edilecek konular şu şekildedir:

 • Kurul raporu, hastaneden en az 2 nüsha şeklinde alınmalıdır. Kopyası ile alınması, eğitim alan çocukların rehabilitasyon merkezlerinin kayıtlarında sorun yaşamaması açısından önem taşımaktadır.
 • Hastaneden kopyalı olarak alınan raporlarda, her kopyada ‘ Aslı Gibidir’ ibaresi yer almalıdır. Aksi halde rapor, resmi olarak işleme tabi tutulamaz.
 • Hastaneden alınacak raporda Aslı Gibidir ibaresi yer almıyorsa, noter tarafından onaylanması zorunluluğu ortaya çıkar. Bu da vatandaşın para ödemesi anlamına gelecektir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Yararlar Sağlar?

Engelli sağlık kurulu raporunun engelli bireye sağlayacağı yararlar şu şekildedir:

 • Toplu taşımada şehir içinde ücretsiz, şehirlerarası seyahatte indirimli fiyatlardan yararlanma avantajı sunar.
 • Vergi indirimlerinden yararlanma imkanı verir.
 • Sınav ve okullarda öncelik sağlar.
 • Araç alımlarında ÖTV indirimi sağlar.
 • GSM operatörleri tarafından sağlanan kolaylıklardan yararlanma olanağı sunar.
 • Özel araç yerleştirme, özel park alanı ve ücretsiz otopark kullanımı olanağı sağlar.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Üzerinde Engel Oranı Bulunur Mu?

Engelli sağlık kurulu raporlarında engel oranı, raporun arkasında bulunan karekod bölümünde bulunmaktadır. Karekodun okutulmasından sonra engele ait tüm bilgilere ulaşılabilir. Ancak raporun ön yüzünde engel oranı yerine oranın denk geldiği engel derecesine yer verilmiştir. Engelli bireylerin hakları bu engel derecelerine göre belirlenmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Sorgulama İşlemleri Nereden Yapılır?

E- devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-eriskinler-icin-engellilik-saglik-kurulu-raporlari-sorgulama adresinden rapor sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Raporun geçerlilik süresi ve rapor özelliklerinin tamamına buradan ulaşılabilir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E- devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile e-devlet sistemine giriş yapılmasının ardından alt kısımda hizmetler bölümüne gidilmelidir. Buradan sağlık  hizmetlerine, sonrasında sorgulama işlemlerine gidilmelidir. Sorgu seçenekleri arasında sağlık kurulu raporu bulunmaktadır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Sağlık kurulu raporlarının geçerlilik süresi, raporun ve engelli bireyin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Engelli bireyin engel durumunda değişiklik olmayacağına kanaat getirilmesi durumunda sürekli rapor verilebilir. Ancak en düşük engelli sağlık kurulu raporu süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Hastaneden Nasıl Alınır?

Engelli sağlık kurulu raporunu hastaneden almak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İl Sağlık Müdürlüğüne yapılan başvurunun onaylanması ile kurum kişiyi bir devlet hastanesine yönlendirir.
 • Kişi, ilgili devlet hastanesine giderek, hasta kabul bölümüne yönlendirme belgesini ve TV kimlik kartını teslim eder.
 • Bu kapsamda engelli sağlık kurulu raporunu yenilemek istediğini aktarır.
 • İşlemler ardından aşamalı muayeneler ve tetkikler gerçekleştirilir.
 • Uzman doktorlardan oluşan kurul, tetkikler ardından gerekli puanlandırmaları yaparak, güncellenen engelli sağlık kurulu raporunu, engelli vatandaşa iletilirler.

Engelli Raporu Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

Engelli raporu yenileme randevusu almak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Telefon ile ‘’ ALO 182’’ MHRS sistem numarası aranır.
 • Arama ardından sesli yanıt sistemine bağlantı sağlanır.
 • Bu sisteme, vatandaşlık temsilcisi ile görüşülmek istendiği sözlü olarak iletilir.
 • İşlem ardından temsilciye bağlantı sağlanır.
 • Temsilciye TC kimlik numarası hakkında bilgi sunulur.
 • Temsilci İL Sağlık Müdürlüğünce yönlendirme sağlanan hastanenin randevu sistemini görüntüler.
 • Bu kapsamda boş olan ve engelli vatandaşın müsait olduğu tarih ile uyuşan bir gün için randevuyu sisteme tanımlar.
 • İletilen tarihte engelli sağlık kurulu rapor alımına ilişkin muayeneye katılım sağlanır.

Engelli Raporu Veren Hastaneler Hangileri?

Engelli raporu veren hastaneler

 • Haydarpaşa Numune Eğitim Araştırma,
 • Haseki Eğitim Araştırma,
 • İzmir Karşıyaka Devlet Hastanesi,
 • Ankara Eğitim Araştırma ve Türkiye’nin diğer illerinde yer alan tam donanımlı devlet hastanelerinin tümü engelli sağlık kurulu raporu vermektedir.

Sürekli Engelli Raporu Yenilenir Mi?

Engelli sağlık kurulu raporu yenileme işlemi sürekli olarak yapılamaz. Rapor 2021 senesinde alınmış ise 2022 mevzuatına uygunluk sağlamak amacı ile 1 kere yenilenir. Bunun haricinde engellilik durumunun ilerlemesine neden olan bir kaza ardından veya gerilemesine neden olan başarılı bir operasyon ardından yenileme yapılır.

Engelli Sağlık Raporu Nasıl Hesaplanır, Nereden Alınır ?

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır ve Belgeler Nelerdir?

Malulen Emekli Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

Yorumlar

 1. Cihan dedi ki:

  Merhaba 2013 yılında Wolf Parkinson White sendromu tanısıyla ameliyat oldum ameliyat esnasında AV TAM BLOK gelişerek kalıcı kalp pili takıldı. Şuan 2014 yılında alınmış %50 engelli raporum var . %90 ve üzeri yaparak ötv muafiyetinden faydalanmak için müracaat edeceğim.
  Hastaneden aldığım Epikriz raporunda yapılan tedavi yöntemlerinde kateter ablasyon,kalıcı kalp pili,cerrahi müdahale,ilaç tedavisi gibi 4 metot uygulandı.
  Ve ben resmi gazetede yayınlanan ;

  KARDİYOVASKÜLER SİSTEM ARİTMİLER

  Klas 1:

  1-Kişi günlük aktiviteleri esnasında asemptomatiktir, EKG veya Holter’de aritmisi gösterilmiştir 10 2-Kişiye aritmi nedeniyle ablasyon veya cerrahi işlem yapılmıştır ve günlük aktivite sırasında asemptomatiktir 10

  Klas 2:

  Kişi günlük aktiviteleri esnasında asemptomatiktir, EKG veya Holter’de aritmisi gösterilmiştir ve aşağıdakilerden birisi varsa (fonksiyonel kapasite 1 veya 2);

  a) ilaç tedavisi veya kalıcı kalp pili ile semptomları giderilmiştir 20
  b) aritmi devam etmektedir ve organik bir kalp hastalığı vardır 20
  c) aritmi nedeniyle İCD implante edilmiştir 30

  Klas 3:

  ilaç tedavisi veya kalıcı kalp piline rağmen semptomları sürmektedir ve EKG veya Holter’de aritmi gösterilmiştir (fonksiyonel kapasite 3) 40 aritmisini düzeltmek amacıyla ablasyon veya cerrahi işlem veya İCD implantasyonu uygulanmıştır, fakat semptomları devam etmektedir (fonksiyonel kapasite 3) 50

  Klas 4: aritmisini düzeltmek amacıyla aşağıdakilerden birisi uygulanmıştır fakat aritmiye bağlı semptomları devamlıdır ve hastanın günlük aktivitelerini engellemektedir (fonksiyonel kapasite 3 veya 4) 100

  a)İlaç tedavisi b) Cerrahi müdahale c) Kalıcı kalp pili d) İCD implantasyonu e) Kateter ile ablasyon

  Ben bu Klaslar dan hangisine girmekteyim. Bana uygulanan tedavi yöntemlerine bakacak olursak Klas 4 ün içinde bulunan maddeler var.
  Raporumu arttırmak istesem %90 ve üzerinde bir oran alabilme şansım ve rapor oran yükseltmek için izleyeceğim yol nedir.?

  Bu hususta yardımlarınızı rica ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Klas 4 te olabilmek için aritmiye bağlı semptomları devamlıdır olması gerekiyor yani hastalığın tam düzelmemiş olması gerekir. böyle ise % 90 alabilirsiniz

 2. Tulay dedi ki:

  Merhaba abimin bypass, kalp damar,ortopedi, böbrek yetmezliğinden %72 engelli raporu 3 yıllık süresi dolmak üzere. Bu arada 8 ay önce beyin kanaması geçirdi ve hafıza, konuşma, denge ve nörolojik hasar kaldı. Yenilenecek raporu daha yükselir ve emekli olabilir mi kendisi memur? Engelli raporunu yenilemede, yeni hastalığı için başvuru yine sağlık kuruluna mi girecek tek tek. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

 3. Sıdıka dedi ki:

  Merhaba babam 75 yaşında 2021 Ağustos ayında 1 sene süreli %93 engelli rapor aldık.sonrasında da ÖTV indirimli araç aldık ve engelli maaşı bağlandı.raporu yenilememe durumunda araçla ilgili sıkıntı olur mu?teşekkürlet

 4. Adım Ercan Demir dedi ki:

  Merhaba ben engelli biriyim %40 raporum var engelli arabası almak için hastaneye başvurdum sağlık raporu çıkarmak için çıkardım engelli ehliyet almak için sürücü kursuna gittim araba sürdüm sınava girdim kazandm kurula girdim doktor lar tamm ve baş hekim araba sürebilir diye raporuma EVET onaylanmış yazmışlar harç parasını yatırıp ehliyetimi alcam bu pandemi girdi işten çıkarıldım iş bulamadım birazda unuttum baya zaman geçti iş buldum harç parasını yatırdım devlet dairesine gittim evin adresini vermek için oradaki bayan baktı bu ehliyetin süresi bitmiş dedi her iki yılda yenilemem lazımmış ne yapmam lazım dedim bidaha kurula girmen lazım dedi bende tamam dedim bidaha kurula girdim bu sefer doktor ve baş hekim araba süremez diye raporuma yazmışlar ama 6 yada 7 ay oldu ne yapcam bilmiyorum.ben bu karara itiraz etmek hayalimi gerçekleştirmek istiyorum bana yardımcı olur musunuz hep birtane arabam olsun istemiştim.lutfen

 5. k. demir dedi ki:

  %14engel raporu 3 yil geçerli aldim tekrardan engelli raporu almak için illaki itiraz yolu ilemi muracat etmem gerekiyor yada belirli bir sureden sonra tekrar başvuru yapabilirmiyim yardimici olursaniz sevinirim teşekkürler..

 6. Ahmet dedi ki:

  1996 yılı uzman jandarma olarak göreve başladım 19 sene görev yaptım 18. Senemde yüzde 51 engelli sürekli rapor aldım silahlı kuvvetler beni emekli etmedi bende görevi buraktım kanun degişti 2022 de tekrardan emekli olmak için başvurdum benden raporumu yenilememi istediler yüzde 51 rapor yeniden aldım çilt hastalıgı oldugu için iki yıl süreli ye cevirdiler sgk kurumu prim dolu olmasına ramen yine emekli etmedi ne yapmam gerekli

 7. Güliz dedi ki:

  Merhaba ,sağ gözümde göz tembelliği, boynumda 2 adet fıtık ve boyun düzleşmesi,fibromiyaljim ve kulağımda işitme kaybı var (oranını bilmiyorum) rapor %40 çıkar mı ?Dönüş yaparsanız çok sevinirim.Tşkler.

 8. Adil Deneri dedi ki:

  Yüzde 46 rapor um var şeker hastayım 3ay rapor tarih bitiyor bide tiroid ameliyat oldum devamlı ilaç kullanmak zorunda yım raporu m oranım düşermi

 9. Ömet dedi ki:

  Slm. 2 yıllık süreli engelli raporuyla emekli oldum. Raporunun dolmasına daha 1 yıl var ama ben tekrar 2 yıl süreli engelli raporu aldım. Bu son aldıgım raporla emeklilik süremi 1 yıl uzatabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   evet uzatabilirsiniz.

 10. Zarina dedi ki:

  Merhaba,kızım raporu temuz aynda süresi bitecek ,ne zaman randevu almam lazım raporu yenileme için?

 11. Erdar dedi ki:

  Yeğenimde iki kol dirsek sonrası distal kısım yokluğu, ayak parmak fazlalığı var ayrıca hafif derece mental retarde tanısı konularak 2011 yılında rapor oluşturulmuş %93 engelli sürekli raporu var. Fakat yeğenim normal lisede okudu mental retarde tanısı konusunda raporu yeniletebilirmiyiz.

 12. Engin dedi ki:

  Merhaba 7 ay önce saglik kurulundan yüzde 28 engelli raporu aldım bu süreç de yeni bir hastalığım çıktı ve bu hastalığımdan dolayı eski rapor oranına eklenecek düzeyde bun için tekrar başvurumu yapmalıyım yoksa yeni hastalık oranını eski rapora ekleyebilirmiyim ne yapmalıyım bunun için bir kaç yorumunuzda bölüm doktorunuza başvurunu yazmışsınız yanı hastalığıma teşhis koyan doktoramı başvurmam gerekiyor nasıl bir yol izlemeliyim lütfen açıklayıcı şekilde yardımcı ölürseniz sevinirim çünkü kimseden sağlıklı bilgi almiuorum

 13. Önder koca dedi ki:

  Slm 2007 de kızıma ağır zihinsel engeli %90 süresiz rapor verildi. Ötv muhaviyettinden araç almak istedik ama bayi maliye bakanlığında sorgulama yaptıklarında roporun yenilenmesi gerektiğini söylediler.Yenilememiz gerekiyormu ve yenilersek rapor oranımız düşermi????

 14. Hasan dedi ki:

  Merhabalar
  Benim 2008 aldigim iki raporum var bunlardan birisi süreklik digeri ise 3 yıl geçerliydi . Merak ettiğim soru 2008 aldigim sürekli hala gecerli mi , cünkü ilk önce onu almıştır sonra 3 yıl gecerli olani almıştır , yeni rapor almam gerekiyor mu ? . Teşekkürler ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Her zaman son alınan rapor geçerlidir. :Bu nedenle süresiz olan değil 3 yıl olan geçerlidir.

 15. Cevdet dedi ki:

  Merhaba Babam 85 yaşında 2019 yılında devlet hastanesinden parkinson ve ortapedik hastalığından %50 engelli raporu verdiler. 2021 yılında süresi bitti. yenileme yapmak istiyoruz hangi yolu izlememiz gerekli.
  Ayrıca engellilik oranında daha yüksege çıkacağını sanıyorum çünkü her geçen gün hareket kabiliyeti düştü ve yürüyemez duruma geldi. ÖTV indirimden ve evde bakım ücreti almak için oran kaç olmalı ne yapmalıyız. teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İl veya ilçenizdeki sağlık müdürlüklerine başvurarak yenileme talebnde bulunabilirsiniz. Hastalığın ilerlemesine göre % 10ila 15 civarı oran yükeslebilir.

 16. Nail dedi ki:

  Çocuğumuz adına tip 1 diyabetten dolayı çözger raporu var.raporun gününe 5 ay var fakat çocuğum adina arac almak icin en az 6ay günü kalmasi gerekliymis.Raporun günü dolmadan yenileme yapilabilirmi.Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet başvuru yapabilirsiniz. Raporun bitimini beklemenize gerek yok.

 17. mustafa dedi ki:

  merhaba. babam için mart ayında ilimizde bulunan bir devlet hastanesinden engelli raporu aldık %94 olarak. mazeret tayini için bu raporu kullanmak istediğimiz de bize cevaben üniversite yada eğitim araştırma hastanelerinden alınacak raporla tekrar talepte bulunmamız gerektiği söylendi verilen rapor süresi 1 yıllık. bu süre dolmadan bahsedilen üniversite yada eğitim araştırma hastanelerinden tekrardan rapor alma imkanımız varsa? varsa eğer aldığımız diğer rapor u kullanmaya devam edebilir miyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engelli raporu geçerli olabilmesi için Tam teşekküllü devlet hastanesi olması yeterli. aldığınız hastane bu statüde ise sıkıntı olmaması gerekiyor.

  2. mustafa dedi ki:

   malesef yaptığımız talep sonrası gelen üniversite yada eğitim araştırma hastanelerinden tekrardan rapor alıp talep etmemiz söylendi. rapor süresi bitmeden tekrardan belirtilen hastanelerde rapor almak için başvurmamızda sakıncalı bir durum varmı. ilk raporu ötv amaçlı almıştık tekrar başvuruda bulsak ilk rapor geçersiz sayılır mı

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   alacağınız yeni rapor son raporu geçersiz kılar.

 18. emrah dedi ki:

  Slm 2013 te kızıma f-72 ağır zihinsel engeli %90 süresiz rapor verildi. Ötv muhaviyettinden araç almak istedik ama bayi maliye bakanlığında sorgulama yaptıklarında roporun yenilenmesi gerektiğini söylediler.Yenilememiz gerekiyormu ve yenilersek rapor oranımız düşermi.

 19. Enis Çağlar dedi ki:

  %69 oranında süresiz engelli raporum var engelli otoparklarından yararlanmam için gerekli işlemler nedir…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engelli vatandaşa ait nüfus cüzdanı,
   2 adet vesikalık fotoğraf,
   Başvuruyu vasi yapacak ise ek olarak kişiye ait noter onaylı vasilik belgesi,
   Bu evraklar ile engelli vatandaşın yaşadığı ilçede yer alan İlçe Trafik Denetleme Amirliği Bürosuna müracaat sağlanır. Başvuru vasi tarafından yapılıyor ise vasilik belgesinin noter onayından geçmiş olması zorunludur.

  2. AHMET dedi ki:

   Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapmadan Yetkili bir hastaneden %45 engelli sağlık kurulu raporu aldık bu raporla engelli maaşı alabilirmiyiz ikametkahımızın bulunmadığı başka bir hastaneden aldık raporu İnternette SYDV tarafından yönlendirmeden alınan raporlar geçersizdir yazıyor bilgi verirseniz sevinirim boşuna mı aldık bu raporu

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor için ikametgah şartı yok. Başvuru yapabilirsiniz.

 20. Hasret dedi ki:

  Merhaba oğlumun çözger raporu vardı orta seviye zihinsel engelli geçtiğimiz günlerde raporun bitmesi için tekrar müracaat ettik istediğimiz gibi de oldu ö.g.v yoktur sonucunu aldık . Önceki rapor halen sistemde görünüyor ondan nasıl kurtulabiliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Önceki rapor sistemde pasif olarak görünmeye devam eder.

 21. ahmet yoğurtçu dedi ki:

  merhaba bem yüzde 54 engelli raporu aldım lakin süresi 6 ay 6 ay rapor işlem yapmama engel olurmu emeklilik gibi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engel raporunun minumum süresi 1 yıldır. 6 aylık rapor nasıl çıkardılar.

 22. Doğan kurtuluş dedi ki:

  Merhabalar 2000 senesinden süresiz %40 ortopedik engelli raporum var vergi indirimi için müracaat ettim.rporu yenilemem istediler.heyet %20 rapor verdi itiraz edebilirmyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bir ay içinde hakem hastane için itiraz edebilirsiniz.

 23. sedat kalelioğlu dedi ki:

  Merhaba, Babamın %60 engelli raporu var şeker hastalığından dolayı, daha sonra felç ve birkaç ağır rahatsızlık geçirdi şu an daha ağır durumda, engelli raporunu yenilemek istiyoruz fakat herkes başka birşey söylüyor, nasıl bir yol izlemeliyiz il sağlık müdürlüğünden nasıl randevu alabiliriz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporun üzerinden 6 ay geçti ise direkt hastane bölüm doktorundan heyet için randevu talep edebilirsiniz.

 24. Esin dedi ki:

  Slm. İyi günler. Oğlumun yüksekten düşme sonucu tibia alt uç kırığı,el radius opere alt uç kırığı icin%46_klinefelter sendromu için %20 rapor verildi balt kanunu ile toplam %57 raporu var engelimiz sürekli vergi indirimi için başvurduk sonuç geldi ama tekrar tam belirtilmediği için diye ibare var kurula tekrar girersek bu oran düşermi tekrar belge isteniyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Belirttiğiniz durumlarda yaklaşık sizin aldığınız oranlar veriliyor. Düşeceğini düşünmüyorum.

 25. umutege dedi ki:

  slm ıyı gunler %50 oran var başka hastalık ropor oran yuksek olur bana her 2 yıl ropor duzenlme ben devamlık hısterım her 2 yıl bır yenıılme oluyor bunun hakında ban bılgı versın saygımlar dılerım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Devamlı raporu takdire edecek heyettir Tedavi edilebilir bir durum söz konusu ise süreli rapor verilir.

 26. Hayriye Akıncı dedi ki:

  Merhaba abim %90engelli raporu zihinsel ve fiziksel 2009 raporu yenilenmiş.simdi arac için başvurduğumuz da raporu yenilemeniz gerekiyor denildi.ama nasıl yapmalıyız ya da gerekli midir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporun üzerinden 10 yıl geçmiş yenileme istenebilir. Bölümünden randevu alarak engelli raporu talebinizi iletebilirsiniz.

 27. Engin dedi ki:

  Merhabalar. 2012 yılında %42 engelli raporu aldım ve raporda “Süreklidir” ile “kontrol süresi: 5 Yıl” ibaresi yer alıyor. bu durumda Raporum süresiz mi yoksa belirli süreli bir rapor mu oluyor?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporunuz süreklidir.

 28. ali kemal dedi ki:

  Merhaba,

  Uyku apne hipertansiyon bel boyun fitiktan süresiz %51 rapor aldım ankara vergi dairesine gönderdim,gelecekte engellik derecesinde değişiklik olabileceği dikkate alinarak 2 yıl sonra yeniden hastaneye şevki icap etmektedir yazısı geldi ve geçen hafta tekrar heyete basvurdum heyet 2 sene süreli rapor verdi,itirazda bulunmalimiyim yoksa bu süreli raporuda vergi dairesine gondermelimiyim emekli olursam sıkıntı olurmu hangi yolu izlemeliyim yardımlarınızı rica ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Belirttiğiniz hastalıklarda süreli raporlar verilmektedir. Emeklilikte sıkıntı olmaz. Ancak 2 yıl sonra tekrar müracaat ederek raporunuzun uzaması gerekir. Engeliniz yeterli oranda çıkmaz ise emekli maaşınız sona erer. Bu şekilde vergi dairesine göndermelisiniz.

 29. Mehmet dedi ki:

  2017 yılında surekli yuzde 73 engelli raporu aldim ve şuan engelli maasi aliyorum durumum daha kötü oldu evde bakim maaşına başvuru yapmak istiyorum rapor oranında düşme yada engelli maasi iptal olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2017 ile 2022 engel oran değerlendirme kriterlerinde fark yok. Bu nedenle oranın düşebileceğini düşünmüyorum.

 30. ramazan albayrak dedi ki:

  2006 yılından süresiz %80 raporum var 61 yaşında olmam dolayısıyle rapor oranımı %90 a çıkartabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Değişen kanunlarla rapor hesaplamalarına 65 yaş tan sonra % 10 eklenmektedir. Ekleme olsa dahi oran % 87 de kalır.

 31. Ersin dedi ki:

  merhaba benim yüzde 82, 1 yıl süreli raporum var. Ocak sonu kurula çıkacam sağlık kurulundan yine 40 üstü rapor alırsam , işlem nasıl oluyor . ilk raporu aldığımızda vergi dairesine verip onlar Ankara ya yollamışlardı oradan sonuç gelmişti. rapor yenilemede nasıl süreç işliyor anlatırmısınız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rahatsızlıkların devam etmesi durumunda sürekli rapor verilir. Bu rapor için tekrar vergi indirimi başvurusu yapmanız gerekir.

 32. Osman dedi ki:

  20 yıl şeker hastası, sağ bacak nöropatik parmaklarda iyileşmeyen yara(alt ekstirme), sol göz % 95 görmüyor. 2018 yılında % 43 engelli raporu alındı ve vergi indirimi alındı şimdi de kalp damarları tıkalı, bypass ameliyatı olacak. Bypass ameliyatına ne kadar engelli raporu verilir. Toplam engelli raporu % kaç olur. Ayrıca daha önce verilen süresiz engelli raporu nasıl yenilenir ?
  İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bypass ameliyatından sonra tekrar rapor talep edilmeli. Ameliyattan sonra % 50 nin üzerine çıkabileceği kanaatindeyim.

 33. Osman Eryeşil dedi ki:

  Merhabalar
  Ağır engelli oğlum var hastalığı dünyada nadir görülen bir sendromu var engelli raporu en son 3 yıllık düzenlendi mevcut durumu gereği bakima muhtaç ilerleme düzelme şansı yok bunun yaninda kombine ümmin yetmezliği var.Raporu nasıl süresiz yapılabilir.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   3 yıl sonunda yenilemesi yapılırken bir gelişme olmadı ise süresize döndürürler.

 34. buket dedi ki:

  meme kanseriyim yüzde 60 bir yil süreli engeli roparım var vergi indiriminden emekliliğe baş vurabilirmiyim nasil bir yol cizmeligim tesekur ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşyerine bildirim yaparsanız onlar müracaatı gerçekleştirecektir.

 35. ertan dedi ki:

  merhaba 28.07.2016 tarihinde yüzde 80 (süresiz) ortapedik engelli raporum var.2016 tarihinde ötv muafiyetli araç aldım tekrar araç alırken raporu yenilemem gerekiyor mu? ayrıca h sınıfı ehliyetimi b ile değiştrmedim. Sürücü adayları ve sürücüler için sağlık raporu altında rapor süresi 2 sene yazıyor. Bu raporlar ehliyetimi değiştiremem sanırım. Raporu yenilmek için ne yapmalıyım ayruca tekrar ötv muafiyetinden yararlanmak için iki raporda yenilenmeli mi teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ehliyetinizin B sınıfı ile değiştirmeniz talep ediliyor. bunun için de tekrar heyet raporu istenebiliyor. Raporunuz ortopedik olduğu için araç almanızda sıkıntı çıkmayacaktır. Ancak yenilemeler talep edilebilir.

  2. Yıldırım dedi ki:

   Merhaba bende sizin gibiyim ancak h sınıfı ehliyetimi b ye çevirmiştim.siz ne yaptınız ben yeni tip engelli ehliyetimle 2016 tarihli süresiz raporumla araç alabilirmiryim yoksa raporuda mı yenilemem gerekiyor

 36. Cihan ALBAYRAK dedi ki:

  Raporumuzu şimdi yeniledik ama yüzde oranı düşük geldi 2 yıllık rapor verildi.baska hastehaneden yeniden engelli raporu için başvuru yapılır mı. Belli bir süre geçmesi lazımmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1 ay içinde itiraz mürcatı ederek başka bir hastanede rapor muayenesi olabilirsiniz. İl sağlık müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

 37. Saadet dedi ki:

  Mrb benim kaynım için bundan 20 sene önce rapor almışlar gözünde şaşılık elleri ayakları birleşik doğmuş amaliyet ile ayrılmış el parmakları arasında dikişler var ve eli titriyor sıcak bir çay icemiyor konumda ayağı aksıyor dik duramiyor en küçük taşa merdivene takılıp düşüyor ve beyninde damar tıkanıklığı var hem doğuştan hemde sonradan oluşan şuan 38 yaşında beyninde 10 sene gerileme varmış bu saydıklarıma rağmen 100/40 raporu vermişler raporunda yazan sadece bacak kısalığı diğer engelleri yansıtılmamis raporuna bacağı için Diyarbakır araştırmaya goturdugumuzde bacak kısalığı değil dediler ve geçmez dedikleri gözleri şimdi gözlük ile düzeldi zamanında doktorlar köylü bulup ilgilenmemisler muayene etmeden rapor yazıp göndermişler raporu yenilemek için tüm vücudundaki engellerinin rapora yansıtılması için nasıl bir yol izlemeliyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapora 1 ay içinde sağlık müdürlüğüne itiraz edip başka hastane için talep açın. Eğer bir ayı geçtiyse 6 ay da bir başvuru hakkı mevcut.

 38. 67 dedi ki:

  Merhaba. 2005 yılından %40 ortopetik sürekli raporum var. Engelli aracımın 5 yılı doldu. Yeni araç alacağım.
  İl sağlık kurulunda rapor yenilerken tekrar muayene olacakmıyım?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   “Mezkûr Genel Tebliğin (II/C/1.5) bölümünde, engelli sağlık kurulu raporunda, raporun süresiz olduğunun belirtilmesi halinde herhangi bir tarihle sınırlı olmaksızın araç alabilirler. ancak Ehliyetiniz H sınıfı ise bunu B sınıfı engelli ibrazlı ile değiştirmeniz istenebilir.

  2. Birol dedi ki:

   Merhaba.babama 6 ay süreyle 95 engelli raporu verildi.rapor bitiminde tekrar duzelme yoksa tekrar 6 ay verme ihtimali varmi suresizmi veriliyor 2.rapor?

 39. Selma dedi ki:

  Merhaba.Özel eğitim alan 4 yaşındaki kızımın konuşma terapisi alması gerekiyor rapora işlenmesi için tekrar sağlık kurulu çözger raporu içinmi başvurmam gerekli.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Önceki raporda olmayan bir durum ise rapor yenileme için başvuru yapmalısınız.

 40. seevda dedi ki:

  merhaba annemin 10 sene önce %70 engelli raporu var (sol taraf felcli)
  daha önce şişli etfalden alınmış bir rapor tekrar şişli etfale mi gitmemiz gerekiyor yenilememiz için ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tam teşekküllü başka bir hastaneden de alabilirsiniz.

 41. Gökhan dalgıç dedi ki:

  Merhaba bipolar yuzde 40 2 yillik raporumun dolmasina 6 ay var. Unv hastanesinden prof. Gel surekli vereyim dedi… raporumun suresi dolmadan gidip alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor süresi 1 yıl geçtikten sonra yeni rapor alabilirsiniz. Sürenin bitmesini beklemenize gerek yok.

 42. Ersin Okcu dedi ki:

  Merhablar 2011 senesinden %42 raporum var ancak yakın zaman da beyinime pıhtı atması sonucu sol tarafım felçli durumda raporumu yenileyebilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yeni bir rahatsızlık doğduğu için raporunuzu daha yüksek bir oranla yenileyebilirsiniz.

 43. Turgay Güner dedi ki:

  Merhaba, 67 yaşında olan annemin 1 yıl süreli yüzde 97 oran engelli raporu süresi dolduğu için yenileme yaptık ve yeni rapor yüzde 98 oran ve 5 yıl süreli çıktı. Sormak istediğim annem maaş alıyordu yenileme yaptığımız yeni raporu bir kuruma teslim etmemiz gereklimi yoksa otımatik sistem yenilenen raporu görüp maaş devam mı edecek?
  Birde ötv indirimli araç alırsak annemin engelli maaşı kesilirmi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporu siz her ihtimale karşı kuruma dilekçe ekinde bildirin. Ötv muafiyetli araç alırsanız engelli maaşı kesilmez.

 44. Mustafa dedi ki:

  Merhaba
  2005 yılında sürekli rapor aldım. e-devlet üzerinde e-İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama kısmında raporum görünmüyor. hastalığımın gerileme gibi bir durumu yok, ilerleme durumu ise önümüzdeki 5 yıl içerisinde ilerleyecek gibi durmuyor. Benim rapor yenilemem gerekir mi? kayıtlarda görünmesi için ne yapmalıyım?
  Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporunuzu yenilemenize gerek yok. Eski tarihli olduğu için e devlet sisteminde gözükmeyebilir.

 45. Ebru atesoglu dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin annemin yüzde 65 engelli raporu var şuan dahada kötü oldu durumu raporu yenilememiz gerekiyor bu raporu yenileyin e araba almak zorundayız bu hakkı kullanmak için yüzde kaç alması lazım ve süresizmi olması gerekiyor.tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   % 90 ı geçen raporlarda muafiyetli araç alınabilir. Süreli de olsa alabilir.

 46. İhsan gülcü dedi ki:

  2021. 7.ayda rapor günü doluyor arac alimi için rapor tarihi en az 6 ay olmasi gerekiyormuş bunun için şuan rapor yenilme işlemleri yapılırken çocuğumu tekrar en bastan muayene olması gerekiyormu.(sma 2 hastası)yoksa sadece rapor tarihi hastahanede uzatabiliyormuyuz.tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bölüm doktoruna başvurmanız yeterli

 47. deniz dedi ki:

  Merhaba,
  Ortopediden 35, işitmeden 2 toplamda %36 süresiz raporum var (1 sene önce almıştım).
  Rapor sonrası boyun düzleşmesi ve subakut tiroid için yeni teşhisler kondu, kortizon kullanıyorum.
  Bu doğrultuda tekrar başvuru yapmam eski raporun yüzdesini arttırır mı?
  teşekkürler

  1. deniz dedi ki:

   merhaba,
   yardımcı olursanız sevinirim. tşk

 48. adil altaş dedi ki:

  25.03.2019 da sürekli rapor aldım.Benimde raporu yenilemem gerekiyor mu ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sürekli raporunuzu yenilemenize gerek yok.

 49. Kemal dedi ki:

  Merhaba lar benim sürekli engelli raporum var 2016 da aldım bu raporum iptalmi olacak bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Usulsüz alınan raporlarda iptal işlemleri yapılabiliyor. Böyle bir durum yok ise tedirgin olmanızı gerektirecek bir durum yok.

 50. Zeki bicer dedi ki:

  Merhaba kızımın rapor suresi doldu şuan raporu yenilgiye bilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet yenileyebilirsiniz bir engel yok.

 51. U.p dedi ki:

  Mrb ortapeti engeliyim 2 yıl önce raporum yüzde 57 ydi ameliyat oldum skolyoz kifoz engel durumum yüzde 18 düştü ve sırtımda omurga ve omirilk kemiğin hepsi platin nasil rapor yuzdemi yukselte bilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yeni duruma göre verilen raporun hastalıklarınızda ilerleme olmaması durumunda yükselme şansı yok.

 52. Hülya dedi ki:

  Merhaba annemin 2 yıllık engelli raporu var diyaliz hastası %96 oranı var araç aldı vergi dairesi 2 yıl sonunda raporu yenileyip vergi dairesine vermemizi istediler pandemi nedeniyle korkudan yenileyemiyoruz bir sorun yaşarmıyız araç vergisi hakkında teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Pandemi nedeni ile rapor süreleri uzatıldı. bu nedenle vergisel açıdan sıkıntı olmaz.

 53. murat dedi ki:

  merhaba yüzde 75 sürekli raporum var şehir hastanesinden aldım ama raporu yenilemem gerekiyor. Aynı hastaneden almak istemiyorum (doktorum tıp fakültesinde) yeni rapor başvurusunu tıp fakültesine yapıp alabilir miyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İtiraz ederseniz kurumun atadığı bir hastanede tekrar kurula girmeniz gerekir.

 54. Iskender YILDIZ dedi ki:

  Merhaba ,

  2005 yılında Tip1 Diabet ve Hipertansiyon ile ilgili olarak %46 oranında sürekli bir rapor aldım. Bu yılın başında iş yerimden vergi indirimi konusunda Vergi dailresine dilek vermek için gittiğimde bana raporun geçerli olmadığını ve yeniemem gerektiği konusunda yönlendirildim ve heyetten bana oran düşeceğini belirttileri eskiden %40 verilen oran %30 a düşürüldü endokrin bölümünden ve elimdeki raporun oranı düşürüleceği kesin ilk aldığım rapor durum tespti için aldığım rapordu sizce heyete girmeli miyim ? Oran düşürülmesi durumunda nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilir misiniz ?

 55. muhammet dedi ki:

  benim ortapedik engelim var 2000 senesindeki aldığım sürekli ibareli raporu yenilemedim verilen engelli kartımı kullanıyorum yeniden heyete girsem yüzdem düşermi?

  1. Güven taşkın dedi ki:

   Merhaba 2020 8 ayda engelli sürekli %42 oran aldım vergi indirimi için başvurdum henüz sonuç gelmedi benimde rapor yenilemem gerekirmi acaba teşekkürler

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hayır rapor yenilemenize gerek yok. Vergi indirimi belgenizi beklemeniz gerekiyor.

 56. M.Refik Aksöz dedi ki:

  Haftada 3 gün diyalize giriyorum.Ayrıca şeker hastasıyım.Raporumun oranı kaç olur.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre oran % 58 63 arasında çıkabilir.