Genel

2019 Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı

2019 Muhtaç asker ailelerinin para yardımı alması, muhtaç olunması durumunda devlet tarafından verilen destekler sayesinde mümkün olmaktadır. Asker ailesine maaş 2019 yılında Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları tarafında verilmektedir. Eşi ya da oğlu askerde olan ve muhtaç ailelere yapılan bu yardımlar hem maddi hem de manevi olarak verilmektedir.


Asker Ailelerine Yapılan Para Yardımı İçin Şartlar Nelerdir?

Devlet tarafından asker ailelerine verilen yardım destekleri er ya da erbaş olarak askerliğini yapan kişilerin muhtaç olan ailelerine verilmektedir. Bazı şartlara uygunluk sağlandığında verilen bu desteklerden faydalanılabilmesi başvuru yapılması şarttır. Asker aileleri para yardımı şartları nelerdir;

 • Askerin hanesinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekmektedir. Bu durumun tespitinin yapılabilmesi için yetkili olan kurum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Bakanlık tarafından gelir testi yapılarak hanede kişi başına düşen gelir hesaplanmaktadır.
 • Askerliğini yapan kişinin herhangi bir geliri ya da sigortası olmaması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir emekli maaşı ya da gelir elde edilmemesi gerekmektedir.
 • Askerlik görevini yapan kişi bekar ise ve anne ya da babasının sosyal güvencesi yoksa askerin annesine yardım ödemesi yapılabilmektedir.
 • Askerde olan oğlu için yardım başvurusu hakkı öncelikli olarak annede olmaktadır. Annenin hayatta olmaması durumunda baba başvuru yapabilmektedir.
 • Askerlik görevini yapan kişi evli ise resmi nikahlı olan eşinin çalışmaması ve sosyal güvencesi olmaması durumunda eşi faydalanabilmektedir.
 • 2022 sayılı kanun kapsamında yaşlılık aylığı alan kişilerin oğlu askerde ise maaşının yanı sıra bu yardımdan da faydalanılabilmektedir.
 • Asker ailesi için yapılan para yardımları en fazla 15 ay boyunca ödenmektedir.

Asker Aileleri İçin Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Asker aileleri için verilen yardımların alınabilmesi için ikametgahın bulunduğu il ya da ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmalıdır. Yapılan başvurudan sonra askerin ailesinin tüm bilgileri sorgulanmaktadır. Vakıfta görev yapan inceleme görevlileri haneyi ziyaret etmekte ve inceleme raporlarına göre yardımın yapılıp yapılmayacağına karar verilmektedir.

Yardımın yapılıp yapılmayacağı kararı verildikten sonra eğer karar olumlu ise PTT aracılığıyla ödemeler yapılmaktadır. Yardım kimin adına yapılıyorsa o kişi nüfus cüzdanı ile giderek parasını alabilmektedir. Başvuru için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Başvuru dilekçesi (Asker aile yardımı dilekçe örneğine internet üzerinden ulaşılabilmektedir.)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Ailenin oğlu ya da eşinin askerde olduğu bilgisi Millî Savunma Bakanlığı’ndan temin edilmektedir. Başvuru sonrasında ilgili belgeler ve incelendikten sonra bir ay içerisinde başvuru sonuçlanmaktadır.

Asker Aileleri İçin Yardım Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Asker aileleri için yapılan yardımların sorgulaması online olarak yapılabilmektedir. E-Devlet muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama işlemi şu şekilde yapılabilmektedir;

 • Sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Adres açıldıktan sonra ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada E-Devlet kimlik doğrulama işleminin yapılması gerekmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemi için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz.
 • Kimlik doğrulama işleminden sonra sosyal yardım sorgulamanızın sonuçlarını görebilirsiniz. Muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama işlemini bu şekilde tamamlayabilirsiniz.

Muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama işlemi telefon aracılığıyla da yapılabilmektedir. Alo 183 Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar danışma hattı aranarak sorgulama yapılabilmesi mümkündür.

2019 Muhtaç Asker Ailelerine Ödenen Maaş Ne Kadar?

Muhtaç asker aileleri için ödenen yardımlar iki ayda bir ödenmektedir. İki ayda bir ödenen yardımlar 2019 yılında 550 TL olarak yapılmaktadır. Asker annesine ya da asker eşine yapılan yardımlar nakdi yardım olarak yapılmaktadır. Bu yardımların yanı sıra askerin çocukları varsa eğitimleri için de destek verilmektedir. Başvuru ve başvurunun onay süreci en fazla 1 ay sürmektedir.

Muhtaç Asker Çocuklarına Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Askerlik yapan kişilerin çocukları için de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yardımlar verilmektedir. Çocuk başına yapılan bu yardımlar eşlere ve anne ya da babalara ödendiği gibi 2 ayda bir ödenmektedir. Kimler bu yardımdan faydalanabilir sorusunun cevabı ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • 18 yaşını doldurmayan çocuklar için bu yardım yapılmaktadır.
 • SHÇK yardımından faydalanmayan çocuklar için yardım yapılmaktadır.
 • Sosyal güvencenin bulunmaması gerekmektedir.
 • Herhangi bir kuruluş tarafından bakım altında bulunulmaması ya da koruma altını alınmış olunmaması gerekmektedir.
 • Mütevelli heyeti tarafından yardım almaya uygun görülmüş olunması gerekmektedir.
 • Muhtaç asker ailesi yardımından faydalanan ailelerin çocukları için bu yardım verilmektedir. Muhtaç asker ailesi yardımından faydalanılmıyorsa bu yardım yapılmamaktadır.

Asker çocukları için yapılan yardımlar çocuk başına 100 TL olarak, iki ayda bir olacak şekilde ödenmektedir. Bu yardımdan faydalanılabilmesi için mutlaka Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılması gerekmektedir.

SYDV Mütevelli Heyeti Kimlerden Oluşur?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapacağınız başvurularda incelemeler ve son karar için yetkili olan mütevelli heyetidir. Mütevelli heyeti vali ya da kaymakamın başkanlığında toplanmaktadır. Mütevelli heyetini oluşturan kişiler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Mili Eğitim Bakanlığı’ndan,
 • Sağlık Bakanlığı’ndan,
 • Tarım Bakanlığı’ndan,
 • Maliye il ya da ilçe müdürlüklerinden atanmış üyelerden oluşmaktadır.

Bunların yanı sıra STK temsilcilerinin de bulunduğu bir heyettir. Başvuruların incelenmesi ve yardımların yapılığı yapılmayacağı kararı konusunda yetkili olan karar oranı mütevelli heyetidir.

Muhtaçlık Sınırı Nedir, Nasıl Öğrenilir?

Ülkemizde 2022 maaşı, muhtaç asker aileleri yardımı, çocuk yardımı gibi birçok proje kapsamında destek alınabilmesi için şartların başında muhtaçlık sınırının altında olmak gelmektedir. 2019 yılı için belirlenen muhtaçlık sınırı 609 TL olarak belirlenmiştir. Kişilerin devlet tarafından verilen yardımlardan faydalanabilmesi için hanede kişi başına düşen gelirin 609 TL’den az olması gerekmektedir.

Hane içerisinde kişi başına düşen gelirin hesaplanabilmesi için ise gelir testine başvurulmaktadır. Gelir testi Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yapılmaktadır. Bu test yapılırken hane içerisinde bireyler hakkında, yaşanılan çevre ve ailenin şartları baz alınarak hesaplamalar yapılmaktadır. Gelir testinde gelir olarak sayılan kalemler şu şekildedir;

 • Hane içerisinde yaşayan kişilerin aylık olarak elde ettikleri gelirin toplamı baz alınmaktadır. Evde 4 kişi yaşıyorsa ve bu 4 kişiden 2’si çalışıyorsa elde ettikleri maaşlar gelir toplamı olarak hesaplanmaktadır.
 • Aile ait gayrimenkul, araç, arsa gibi mallar varsa bunların yüzdeleri hesaplanmaktadır.
 • Ailenin elde ettiği kira geliri varsa hesaplamaya dahil edilir.
 • Aile fertlerine ait bankalarda bulunan mevduat hesapları araştırılmakta ve elde edilen faiz gelirinin 2 katı olarak hesaplamalara dahil edilmektedir.
 • Ailenin aldığı yardım, burs ödemesi gibi gelirleri varsa hesaplamalara dahil edilir.

Ailenin elde ettiği tüm gelirler toplamı hesaplandıktan sonra giderleri de hesaplanmaktadır. Giderler arasında sayılan kalemlerden bazıları; eğitim, barınma, giyim, gıda, kira vb. giderlerdir. Elde edilen toplam gelirden, hesaplanan giderler çıkarıldıktan sonra hane içerisinde yaşayan kişi sayısına bölünerek hanede kişi başına düşen gelir hesaplanmaktadır. Eğer ki hane içerisinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te birinden az ise o zaman kişi devlet tarafından verilen birçok destekten faydalanabilmektedir.

Yoksullara Kira Yardımı

Belediye’den Erzak Yardımı Nasıl Alırım?

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Oglum askerde malulen emeklıyım evde 2 kışiyız asker masasına muracat etsem alabılırmıyım yuzde 90 raporum var

  1. Merhaba,

   Emekli maaşınızla evde kişi başına düşen gelir 609 tl nin üzerinde ise alamazsınız.

  1. Merhaba,

   Yetim maaşı aldığınız için bu yardımdan yararlanamazsınız. Daha çok hiç geliri olm ayan aileler bu kapsamda yardımdan faydalanmaktadır.

  1. Meraba eşim askere gitti ve kiradayım bakanlık açıklama yapmıştı tek seferlik bi ücret verilmesi için omun için nasıl başvuru yapabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu