• 2018 Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı


  Asker ailesi maaşı, 2013 yılından bu yana yapılan yardımlardan biridir. Askere giden kişiler, bakmakla yükümlü olduğu veya yardım ettiği insanlara, bu süreçte yardım edememektedir. Bu tip maddi sıkıntıların yaşanmaması adına, askere giden kişilerin muhtaç ailelerine yardım yapılmaktadır. Askerliği herkes farklı dönem uzunluklarına göre yapar. Bu para yardımı da askerlik süresi boyunca verildiğinde, kişi ne kadar askerde kalırsa o süre boyunca maaş desteği verilecektir. Bu destek iki ayda bir verilmektedir. Asker ailesine maaş 2018 yılında da verilen yardım tiplerinden olacaktır. Bu maaş desteğini ilk olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vermiştir. Maaş desteğinden faydalanılabilmesi için, öncelikle bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Kişinin, bekar, evli, ailesiyle yaşayan olmasına göre bu maaştan yararlanma koşulları değişiklik gösteriyor. Üstelik, bu maaşa başvuru için gereken evraklar da öyle uzun uzadıya bir liste oluşturmuyor. Sadece kimlik kartınızla başvurunuzu gerçekleştirmeniz yeterli oluyor. Bu maaşı almaya hak kazanan kişiler, iki ayda bir PTT kanalıyla maaşlarını çekebiliyorlar. Maaş 550 TL olarak belirlenmiştir. Yani her ay için 225 TL’lik bir maaş bağlanması uygun görülmüştür.


  Asker Ailesine Maaş Yardımı

  Asker ailesine yapılan maaş yardımından, duruma göre eş, anne, baba ve çocuk faydalanabiliyor. Eş, anne ve baba maaş alırken çocuğa da gerekli şartlar sağlanırsa 100 tl burs bağlanıyor. Askere giden kişilerin, geride bıraktıkları kişilere maddi destek veremiyor oluşunu gözeten Bakanlık, burs ve maaş uygulamalarıyla bu maddi sıkıntıları biraz olsun hafifletemeye çalışıyor. 2013 yılından bu yana uzanan yardım eli sayesinde, asker aileleri muhtaçlık durumunda maaş ve burs alabiliyorlar. Burs ve maaş imkanlarından faydalanabilmek için istenen şartlara uygun olmak yeterli. Burs almak isteyen kişilerin 18 yaşından küçük olması ise zorunluluk teşkil ediyor. Asker eşine ve çocuğuna maaş 2018 yılında da verilmeye devam edilecek olan hizmetlerden.

  Muhtaç Asker Ailesi Başvuru Formu

  Muhtaç asker ailelerin, gerekli koşulları sağlaması halinde yapacağı muhtaç aylığı başvurusu için herhangi bir form bulunmamaktadır. Eskiden bu tip yardımlar ve hizmetler için, bakanlıklara veya ilgili yerlere gidilerek dilekçelerle uğraşmak gerekirken, şimdi çok daha hızlı çözüme ulaşılabiliyor. Muhtaç asker ailesi başvuru formu adında bir belge yoktur. Başvurunuzu e-Devlet üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet’ giriş yapmak için TC kimlik numaranız ve şifreniz yeterlidir. Şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şahsen başvuru yapmanız yeterlidir. Sadece kimlik ibraz etmeniz gerekir. Size kapalı bir zarfta verilen e-Devlet şifrenizle e-Devlet’e giriş yapabilirsiniz. E-Devlet’e girdikten sonra İçişleri Bakanlığı Muhtaç Asker Ailesi menüsüne tıklamanız yeterli olacaktır. Ana sayfadan bu menüye ulaşamazsanız, arama butonuna da bu kelimeler yazmanız yeterli olacaktır. İlgili sayfaya yönlendirilirsiniz.

  Asker Ailelerine Para Yardımı İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

  Muhtaç askerlere para yardımına başvuru için 2 tercihiniz bulunmaktadır. Öncelikle TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle, e-Devlet üzerinden başvuru yapabileceğiniz gibi, ikametinizin bulunduğu Kaymakamlığa giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma bölümüne başvurabilirsiniz. Asker yardımı almak için nereye başvuru yapmak gerekir sorusunun cevabını, bu iki yöntem verir.

  Başvurular Nasıl Değerlendirilir?

  Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımdan herkes yararlanamaz. Gerekli şartları sağlayan kişiler bu yardıma başvuruda bulunur, başvuruları onaylanırsa bu yardımı alabilirler. Askerin eşi, annesi veya babası Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapar. Bu başvuru gerçekleştirildikten sonra, vakıftan inceleme görevlileri ev ziyaretleri yapar. Bu ziyaretlerde, heyete sunulmak üzere bazı notlar alınır. Ardından notlar heyete sunulur ve heyet inceleme yapar. Bu heyet içerisinde bulunan kişiler farklılık gösterir. Bu kişiler şu şekilde yer alır: İllerde vali, ilçelerde kaymakam başkanlığında heyet yürütülür. Belediye başkanı ve muhtarlar ile seçilmiş üyeler heyet içerisinde yer almaktadır. Bu kişiler, görevlilerin not aldığı bilgileri ve diğer şartları göz önünde bulundurarak bir sonuca varır. Uygun bulunursa asker muhtaç aylığı aileye bağlanır. Farklı illerden hem eşin hem de annenin başvurması mümkün değildir. Bu yardımın askerlik süresince verildiği unutulmamalıdır. Asker kişi eve döndüğünde, bu aylık da kesilecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Asker Ailelerine Para Yardımı İçin Gereken Şartlar

  Asker ailelerine yapılan maaş yardımı, herkesin yararlanabileceği tipte yardımlardan değildir. Ailedeki kişilerin bu yardımdan faydalanabilmesi için, birtakım özellikleri taşıyor olması gerekir. Buna ek olarak bazı şartların da yerine getirilmesi gerekir. Asker ailesine yardım şartları şu şekilde sıralanabilir:

  1. Askere giden kişi evliyse ve eşinin sosyal güvencesi yoksa Vakıf Mütevelli Heyetinin muhtaçlık kararı vermesi şartıyla, askerin eşi bu yardımdan yararlanacaktır. Askere giden kişi bekarsa ve anne ve babasının sosyal güvencesi yoksa Vakıf Mütevelli Heyetinin muhtaçlık kararı vermesi şartıyla, askerin annesi de bu yardımdan faydalanabilir.
  2. Askere giden kişi evli ise, bu yardımdan sadece resmi nikâhlı eşi faydalanır. Askere giden kişi bekâr ise başvuru önceliği anneye aittir. Anne vefat etmiş ise baba başvuruda bulunabilir.
  3. Bu yardımdan, 2022 sayılı kanuna göre yaşlılık veya engellilik maaşı alanlar kişiler de faydalanabilmektedir.

  Başvuru Ve Onay Süreci

  2018 yılı için muhtaç asker ailelerine para yardımı hizmetinden faydalanmak isteyen kişiler, gerekli şartları sağlıyorsa başvuru gerçekleştirmelidir. Bu başvuruyu yaptıktan sonra, başvurunun ne zaman onaylanacağını ve hangi süreçlerden geçtiğini merak eden kişilerin, bazı bilgilere sahip olması gerekir. Başvuru için öncelikle kimlik kartınızla beraber resmi ikametgahınızın bulunduğu il veya ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeniz gerekir. Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi üzerinden kişinin merkezi bilgileri sorgulanacaktır. Bu resmi bilgiler içerisinde şunlara bakılır:

  1. Sosyal güvence ve aylık bilgileri
  2. Tapu kayıtları
  3. Araç kayıtları
  4. Diğer kurum yardımları
  5. Diğer bilgiler

  Bu resmi belgelerin uygun bulunması halinde, eve gelen inceleme  görevlileri raporu heyete sunacaktır ve heyet de karar verecektir. Asker ailesine maaş başvurusu işleminin süreci bu şekilde gerçekleşir. Başvurunuzun onaylanması durumunda size geri dönüş yapılacaktır. Ancak başvuru sonucunuz gecikirse ya da öğrenmek isterseniz, yine e-Devlet üzerinden başvuru sorgulaması yapmanız da mümkündür. E-Devlet’e TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, İçişleri Bakanlığı’nın verdiği hizmetler bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir. Buradan muhtaç asker para yardımı kısmına tıklayarak, başvuru yapabileceğiniz gibi, başvuru sorgusu da yapmanız mümkün olacaktır.

  Asker Ailelerine Yapılan Para Yardımı Ne Kadar?

  Muhtaç asker ailelerine yapılan para yardımı 2018 yılında da verilmeye devam edilecek hizmetlerden bir tanesi. Bu yardımdan faydalanmak isteyenler, gerekli şartları taşıyorsa sadece kimlik kartlarıyla başvurularını gerçekleştirebilecek. Asker ailelerine verilen maaş iki ayda bir verilmektedir. Bu maaşın tutarı 550 TL olarak belirlenmiştir. Herhangi bir zaman duyurusu da yapılmamıştır. Yani her ay 225 TL’lik bir yardım söz konusu olacaktır. Bu yardımdan öncelikle eşler, ardından duruma göre anne veya baba faydalanabilecektir. Askere giden kişinin çocuğu varsa, bu çocuğun da ayda 100 TL burs alabilme şansı vardır. Burs ve maaş imkanlarından faydalanılabilmesi için, gerekli şartları yerine getirmek gerekir.

  Yoksullara Kira Yardımı

  Belediye’den Erzak Yardımı Nasıl Alırım?
  tıkla sorunu sor

  2018 Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. İLKNUR dedi ki:

   SLM ASKER MAAŞ İÇİN YARDIMCIN OLURMUSUNUZ RC EDİYORUM

  2. birkan dedi ki:

   maddi durumum yok işsizim evim kira nerden yardım alabilirim

  Sorunuzu Yazın