emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bakıma Muhtaç Özürlü Çocuk Erken Emeklilik

Bakıma Muhtaç Özürlü Çocuk Erken Emeklilik
11.10.2016

 Engelli Çocuğu Olan Anne Erken Emeklilik Hakkına Sahip

2011 senesinde yapılan düzenlemeler sonucunda engelli çocuğu olan anneler için erken emekli olması konusunda düzenlemeler yapıldı.Sosyal güvenlik reformu olarak bildiğimiz 5510 sayılı Kanunla bakıma muhtaç derecede engelli çocuğu olan anneler erken emeklilik hakkına sahip olabilecekler.

Erken emekliliğim nasıl hesaplanacak sorusunun cevabı ise; 01/10/2008 tarihinden sonra ödenen prim gün sayılarının 4’te 1’i (annenin çalıştığı her yıl 450 gün gibi değerlendiriliyor) ödenen prim gün sayılarına eklenir, bu eklemeler sonucunda emeklilik yaş haddinden sayılar indirilir.Engelli çocuğa sahip annenin başvuru yaptıktan sonra ki prim analizi sonucunda 1 senede fazladan 3 ay emeklilik yaş haddinden düşümü durumu ortaya çıkar. Bu haktan sigortalı çalışan tüm anneler faydalanabilir.

Erken Emeklilik İçin Nasıl Başvurabilirim

 • Erken emeklilikten yararlanmak isteyen annenin yapması gereken şey son derece kolay bir şeydir.Çocuğunun her zaman bir başkasının bakımına muhtaç durumda engelli olduğunun tespiti için en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/Sosyal Güvenlik merkezlerine başvurmalıdır.
 • En yakınımız da bulunan Sosyal Güvenlik Kuruluna yaptığımız başvuru sonucunda,başvurulan kurum çocuğu bu konuda sağlık raporu verebilecek bir hastaneye sevki gerçekleştirir.
 • Hastaneye yapılan başvuru sonucunda alınan rapor ile SGK’ya rapor iletilir ve erken emeklilik konusunda başvuru yapılır.
 • Sigortalı çalışan annenin bakıma muhtaç birden fazla çocuğu var ise her çocuk için ayrı ayrı başvuru yapılır ve ona göre hesaplamalar ayarlanır.
 • Raporlar sonucunda engellilik durumunun bakıma muhtaç olmasının onayından sonra emeklilik yaş hadlerinden indirilecek süreler hesaplanır.

Sigortalı annenin erken emeklilik için SGK’ya yaptığı başvuruda aktif olarak çalışıp çalışmadığına bakılmayacaktır. Başvuru zamanında çalışmıyor bile olsa yapılan başvuru ve incelemeler sonucunda onay çıkması durumunda emeklilik yaş haddinden gerekli düşümler yapılacaktır.

Emeklilik Yaşından Düşürülecek Sürenin Hesaplanması

01/10/2008 tarihinden itibaren ödenen prim günlerinin dörtte biri, ödenen prim günlerine eklenecek  ve bu eklemeler sonucunda oluşan toplam gün sayısı emeklilik yaş haddinden düşülerek ortaya erken emeklilik durumunda kalan gün sayısı çıkacak. Bu hesaplamalar sonucunda bakıma muhtaç çocuğu olan sigortalı anne her sene fazladan 3 ay çalışmış gibi prim ödemesi sistemden düşülerek,emeklilik haddinden düşümü sağlanacaktır.

Bu işlemler göz önüne alınırken dikkat edilen adımlar;

 • Sigortalı bireyin,sigorta başlangıcının 01/10/2008 tarihinden önce veya sonrasında olmasına,
 • Çocuğun doğum tarihi,
 • Çocuğun vefat etmesi durumunda,ölüm tarihine,
 • Çocuğun başka birinin bakımına muhtaç olma durumunda  başlangıç ve bitiş tarihi,
 • Sigortalı kadın birey eğer boşanmış ise çocuğun vekaletinin kendinde bulunup bulunmadığına,
 • Bakıma muhtaç çocuğun, sigortalı kadın birey tarafından evlat edinilip edinilmediğine,
 • Başka birinin sürekli bakımına muhtaç  çocuğun birden fazla olmasına durumuna,
 • 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu hükümlerine göre korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz sürekli ve yatılı olarak faydalanıp faydalanmadığına bakılarak değerlendirilecektir.

Ekim,2008 yılından önce çalışmaya başlamış ve bakıma muhtaç çocuğa sahip olan sigortalı anne,yaptığı başvurular sonucunda çalışma süresinin dörtte biri,toplam ödenen prim gün sayısına ilave edilir ve ilave edilen süre kadar yaş haddinden gerekli düşümler yapılır.

Yararlanma Süresi

Bakıma muhtaç engelli çocuğu olan sigortalı annenin,erken emeklilik hakkından yararlanması için geçen süre durumları;

 • Çocuğun yaşamı boyunca süreklilik gösterir,
 • Evlat edilen çocuklar için aynı işlemler yapılırsa,sonuç olarak erken emeklilik için gün düşümü yapılır ve bir üst maddede yer aldığı gibi çocuğun yaşamı boyunca süreklilik gösterir,
 • Birden fazla engelli çocuğu olanlar için tek hak vardır. Eğer bakıma muhtaç çocuk,Çocuk Esirgeme Kurumun’da yatılı olarak faydalanıyorsa onlar için bu hak geçerli olmayacaktır.

Bakıma muhtaç özürlülerin tesbiti ve bakım hizmeti esaslarının belirlenmesine ilişkin yönetmelik ilgili resmi gazete yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Resmi gazete yazısı için TIKLAYINIZ!

Yorumlar

 1. Songül dedi ki:

  Bakıcı evhanımı ve kendiside heyet kurulu ile %80 engelli bir anne dışarıda çalıştırılamaz durumda ise geliri çok kısıtlı sadece doğuştan dowun senduromlu heyet kurulu raporlu çocuğuna bakıcı olan bir anne nasıl emeklisini yatırır ve emekli olablir.