Engelli

Engelli Sağlık Raporu Sorgulama (E-Devlet – E-SGK)

Engelli raporunu sorgulamak isteyenler, bu işlemi E-devlet sistemi üzerinden yada e-sgk sisteminden kolaylıkla yapabilirler. E-devlet üzerinden yapılacak sorgulama işleminde, e-devlet şifresine ve T.C. kimlik numarasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda e- devlet engelli raporu sorgulama işlemi için kişilerin daha önce PTT’den e-devlet şifresi almaları gerekmektedir.

E-Devlet Üzerinden Engelli Raporu Sorgulama İşlemi

E- devlet sisteminden engelli raporunu sorgulamak için öncelikle sisteme giriş yapılmalıdır. Sisteme giriş yapabilmek için e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarasının ekranda bulunan bölümlere girilmesi gerekmektedir. Bunların haricinde giriş seçenekleri içerisinde mobil imza ve internet bankacılığından giriş olanakları da bulunmaktadır. Bu seçeneklerden biri ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

Sisteme yapacağınız girişin ardından yapmanız gereken alt kısımda bulunan kurumlar listesine ulaşmaktır. Bu kurumlar listesinde karşınıza Sağlık Bakanlığı’ndan Adalet Bakanlığı’na kadar farklı kurumlara ait hizmetler çıkacaktır. Kısa süre sonra karşınızdaki hizmet alanları içerisinden Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nü bulmanız gerekecektir. Son yapılan düzenlemeler ışığında, engelli raporlarının Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesi kararlaştırılmıştır.

Ancak sistem alt yapısı kapsamında bu müdürlüğe ait olan sayfa hazırlanma aşamasında olduğundan, bu engelli raporu sorgulama işlemleri halen Sağlık Bakanlığı sayfası üzerinden verilmektedir. Sistem, Sağlık Bakanlığı sayfasına girişinizi yapmanızın ardından karşınıza seçenekler çıkaracaktır.

Seçenekler arasından ‘E-imzalı Erişkinler İçin Engelli Sağlık Raporu Sorgulama’ seçeneğinin kullanılması gerekecektir. Bu seçeneğe tıklanmasının ardından sistem size hiçbir sorgu formu göndermez. Sistem girişinde vermiş olduğunuz bilgiler ışığında sorgulama işleminiz yapılır. Bahsedilen sağlık raporu sayfasına girişinizi gerçekleştirmenizin ardından e-devlet sizi www.turkiye.gov.tr  adresine yönlendirir. Yapacağınız işlemler, e- devlet ile bağlantılı bir şekilde buradan ilerler.

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Sorgulama işleminizi yapmanızın ardından ekranda hasta T.C. kimlik numarası ve hasta adı soyadı bölümleri görünecektir. Bu bölümde e- devlet şifresi ve T.C. kimlik numarasının sahibinin bilgileri görünür. Size herhangi bir soru sorulmadan işlem kendiliğinden devam eder ve ekranda engelli sağlık raporunun bulunduğuna dair ibare yer alır. Alt kısımda ön izlemesi yer alan sağlık raporunu bastırabilir, üzerinde bulunan barkot sayesinde e- imzalı olarak dilediğiniz resmi kuruluşta kullanabilirsiniz.

E-Devlet Sistemindeki Arama Bölümünden Sağlık Raporu Sorgulama

E- devlet ekranında bulunan arama kısmından sağlık raporu sorgulama işlemi yapmak için yine sisteme giriş yapmanız gerekecektir. Bu sistem girişi sırasında yine T.C. kimlik numaranızı ve e- devlet şifrenizi girmelisiniz. Bu işlemin ardından karşınıza gelecek ekranda en alt kısımda bulunan hizmetler bölümünü ziyaret etmenize gerek yoktur.

Sağ üst bölümde yer alan arama kısmına ‘ Engelli Sağlık Raporu Sorgulama’ benzeri anahtar kelimeler yazarak sayfaya erişim sağlayabilirsiniz. Ancak bu şekilde yapacağınız sorgulama işleminde de sistem sizi aynı yere gönderir. Bu gönderimde de işlemin geri kalanı aynı şekilde işler. Bu şekilde yapacağınız sorgulama işleminde de alacağınız belgenin resmiyeti, üzerindeki barkot sayesinde sağlanmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Engelli Raporu Alınır mı?

E-devlet sisteminden engelli raporu alma hizmeti şu an aktif değildir. Sistem üzerinden ancak engelli raporu sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu kapsamda ancak daha önce tam teşekkürlü bir devlet hastanesinden alınmış engelli sağlık kurulu raporunun, e-devlet sistemine işlenmiş bir nüshasına ulaşılabilmektedir. Bunun haricinde, daha önce raporu olmayan bir kişinin rapor alabilmesi işlemi, sadece devlet hastanelerinden, yapılacak işlemler sonucunda mümkün olabilmektedir.

Bunun yanında devlet hastanelerinden alınacak raporda, kişinin tüm tıbbi alanlardaki performansına bakılarak yüzdelik bir hesapla engel yüzdesi belirlenir. Belirlenen engel yüzdesi ışığında kişiye verilecek eğitim ve diğer yardımlara karar verilir.

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama İçin Yüzde Kaç Engel Gerekir?

Alınan engelli raporunun e-devlet sisteminde görüntülenebilmesi için, raporun en az %40 engele tekabül etmesi gerekmektedir. Bunun yanında yardımlardan yararlanmak ve Sağlık Bakanlığı’ndan alınacak hizmetlerden faydalanmak için de bu engel oranı ve üzerine sahip olmak gerekmektedir. Bu engel oranına sahip olan kişilerin eğitim desteği ve maddi desteklerden yararlanması daha olası olurken, kişiler bu engel oranına sahip olmaları ve e-devlet engelli raporu sorgulama ile engel durumunu belgelendirmeleri halinde devlet kadrolarında da görev alabilmektedir.

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama İşlemi Ne İşe Yarar?

E-devlet üzerinden engelli raporu sorgulanmasının işlevi, gerekli görülen hallerde engelli kurul  raporunun kişiye öncelik sağlaması ve gerekli durumlarda sadece engel gruplarına sağlanan haklardan yararlanılmasına imkan tanınmasıdır. Bu kapsamda yapılacak sorgulamadan elde edilen bilgiler ışığında kişiye sağlanacak haklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Her belediye, e- devlet sisteminden yapılacak sorgulama ile engelli raporunun çıktısını alabilecek kişilere su indirimi yapmak zorundadır. En az %30 oranında indirim yapılması zorunlu olmasının yanında, Ankara’da indirim oranı %50 olarak belirlenmiştir. Ancak elektrik ve su faturalarında herhangi bir indirime gidilmemiştir.
 • E- devlet sisteminden alınacak engelli raporu ile yapılan başvurularda kişilere Digiitürk kullanımı halinde %50 indirim yapılmaktadır. İndirim hakkında 0212 473 73 73 numaralı telefondan bilgi alınabilmektedir.
 • Yine alınacak rapor sonrası Türk Telekom firmasına ait telefon hatlarında indirim imkanı sağlanmaktadır. Operatörün engelliler için hazırladığı Sosyal Tarife, e- devlet sisteminden alınacak engelli raporu ve kimlik yardımıyla alınmaktadır. Oldukça uygun bir fiyata internet ve konuşma hakkı, operatör tarafından engellilere verilmektedir.
 • TTNET ve Fiber İnternet firmalarına ait internet kullanımları, bu tarz engelli raporuna sahip kişiler için %25 indirimlidir. Aynı şekilde Uydunet ve Turkcell Süperonline firmalarına ait kullanımlarda da %25 indirim imkanı sunulmaktadır.
 • Turkcell, Vodafone ve Avea hatlarda engelli tarifelerinden yararlanma hakkı, e- devlet üzerinden yapılacak engelli raporu sorgulaması ile yapılmaktadır.

Engelli Raporu Sayesinde Yapılacak Ulaşım İndirimleri

Engelli raporu olanlara yapılan ulaşım indirimleri kapsamında, engelli kişiler için her araçta en az 1 adet olmak üzere uygun fiyatlı bilet satılmaktadır. Normal fiyatın yarısına satılan biletlerden yararlanma hakkı, engelli raporu olan kişilere aittir. Bunun yanında şehir içlerinde de engelli kartları ile ücretsiz ya da indirimli yolculuk yapılabilmektedir.

Engelli Raporu İle MTV Muafiyeti

Engelli raporu varlığı halinde kişilerin araç alımları sırasında, engelli kişiler MTV vergisinden muaf tutulmaktadır. Bu kapsamda engelli plakası alınması halinde park yeri kullanma hakkı ve İSPARK alanlarından ücretsiz yararlanma hakkı da bu kişilere verilmektedir. Ancak araç alımı sırasında kişinin yanında, e- devlet üzerinden alınmış engelli sağlık raporu sorgulama örneği bulunmalıdır. Bu sayede alınacak araçta devlet vergisi muafiyetine ek olarak fazladan indirim imkanı da sağlanmaktadır.

Engelli Raporu İle Engelli Çocuğu Olanlara Çalışma Hakkı

Engelli raporunun varlığı halinde, çocuğu olan aileler, yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanabilmektedir. E- devlet engelli raporu sorgulama işlemi sırasında, barkotlu raporun çıktısı alınarak başvuru yapılacak devlet ve özel kurumlarda yarı zamanlı çalışma ve ek izin kullanma gibi haklar, engelli ailelerine tanınmaktadır.

E-SGK Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-SGK üzerinden engelli raporu sorgulama işlemini yapabilmeniz için, açılan Evrak Kayıt ve Takip Sistemine “T.C” kimlik numaralarını yazarak sorgulama yapabilirler.

E-SGK Engelli Raporu Sorgulama

E-SGK Siteminden 2019 yılına kadar olan raporlarının sorgulamasını yapabilirsiniz. 2020 ve 2021 yıllarına ait verilerin girişleri henüz tamamlanmadığı için bu yıllara ait sorgulamaları yapamazsınız.

Malulen Emekli Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir
Engelli Aracında ÖTV İndirim Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

36 Yorum

 1. merhaba, sol meme kanser tedavisi gördüm. Mastektomi ameliyatı oldum, sol meme ve 43 tane lenf alındı. Buna bağlı sol kolda lenfödem başladı. Özür oranı kaç olur, teşekkür ederim.

 2. Ben dıyalızhastasıyım.2015 yılında engellı raporu aldım. ( 5 yıl surelı ve % 90 oranlı. kasım 2020 ayında raporun suresı doldu. Bu arada arac almıstım 2015 yılında onunda 5 yıllık suresı doldu. Yenı bır arac almam ıcın. engellı raporum gecerlımı. Bakanlık
  pandemı nedenıyle raporların gecerlı oldugunu soylemıstı. Eger degılse yenıden rapor ıcın muracaat edılıyormu .tesekkurler.

  1. Merhaba,

   Raporunuz süresi geçtiği için otomotiv bayileri yeni araç için riskli görüp işlem yapmayabilirler. Rapor yenile için müracaat edebilirsiniz. Mevcut durumda buna engel yok.

 3. %40 raporum var gerekli prim gün sayısını tamamladım ama daha önce hiç engelli kadrosunda çalışmadım. en az kaç gün yada kaç ay engelli kadrosunda çalışmalıyım?
  Böyle bi süre var mı?

 4. Aralık 2019 da emeklilik müracatı yaptım sorgulama yaptığımda hala bir işlem gözükmüyor bu süreç ne kadar sürer bir bilginiz varmı? Teşekkürler

 5. 17 Eylül sağlık kuruluna girdim sonucum çıkmış olabilir mi emeklilik dilekçesi için kurula girdim

 6. %62 engelli raporum var seyehat ederken yanımdaki refakatçim ücretsiz DDY dan faydalanabilirmi

 7. Merhaba benim ayağımda doğustan hemoanjiyom var iyi huylu tümör diye adlandırılıyor ve bu yapacağım işlerde şişerek beni zorluyor ve sürekli olarak 5 ayda bir yenilenen yurt dışından gelen bir çorap ile yaşıyorum. ameliyat edilemiyor ve ömür boyu devam edecek bir hastalık engellilik oranım yüzde 40 ı geçer mi?

 8. SELAM ARKADAŞLAR BENİM %50 RAPORUM VAR ÖMÜR BOYU YAZIYOR FAKAT SİSTEMDE ÇIKMIYOR NEDENINI BILMIYORUM BILEN ARKADDASIM YAZARSA ÇOK MEMNUN OLURUM TEŞEKKÜRLER.

 9. 2005 yılında aldığım Engelli raporumu kaybettim. Sürekli idi. Hastaneye başvurduğumda arşivde kayıp olduğunu öğrendim.
  e-nabız sisteminde de gözükmüyor Ancak e-devlette sigorta sorgulaması yaptığımda 2026 yılında emekli olabilirsiniz yazmakta. Raporumu nasıl çıkartabilirim?

 10. Engelli raporum yüzde kaç
  Orjinal raporum mahkeme dosyasına konuldu diyorlar yenisini nasıl alırım

 11. 3 evre akciğer kanseriyim sag akciğerin yüzde kırkı alanında beyin anjiyosu oldum Daha önce Yüzde altmış raporum vardı maaşım durduruldu ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

  1. Slm arkadaşlar ben astım hastasiyim sabah akşam fısfıs kullanıyom o olmasa çok kötü oluyorum astım raporum var kurul raporum yok nasil alabilirim bana ne tür faydası olur

 12. Arkadaslar merhaba ben engelli vergi indiriminden dereceye girdim ama birkaç sorum var.
  1. Bu engelli vergi indirimiyle e-kpss’ye girebiliyor muyum?
  2- engelli vergi indirimiyle saglik kurulu raporu ayni sey mi?
  3- eger e kpssye giremezsem bu engelli vergi indirimiyle, baska bir rapor mu almam gerekiyor?

 13. 14.01.2019 o/o45 engelli raporu aldım fakat henüz ankaradan maliye bakanlığından sonuç gelmedi acaba neden öğrene bilirmiyim.teşekürler

 14. Bayrampaşa devlet hastanesinden vergi indirimi çin kurula girdim, eviss sitesinden 6 ay sonra %50 dereceye girdiniz elektronik posta ile işyerinize gönderildi şeklinde görüldü ancak işyerim benden engelli raporunu istedi ayrıca aile sosyal bakanlığındanda engelli kimliği çıkarabilmem için rapor gerekiyor gibi duruyor bayrampaşa hastanesine gittim biz rapor veremiyoruz dedi nasıl bir yol izlemeliyim saygılarımla

 15. Benim 2002 yılında aldığım %40 engelli raporum var..sürekli olarak düzenlenmiş..bu raporum engelli kadrosunda istihdam edilmem için geçerli mı?başvurduğum firma raporumun güncel olduğuna dair bir yazı istedi..sağlık kurulu böyle bir yazı verir mı?lütfen acil cevap!!!

  1. Yeni durum raporu istenir ama eğer si daha önceden beri orada çalışıyorsanız ve bu rapor bilgisini işyerine vermemiş iseniz sizi tazminatsız çıkarma hakkını da vermiş olursunuz bu ince bir çizgi bu konulara dikkat ediniz

  2. Acaba hastannin hangi bölümüne gidip bu rapora başvurdunuz ve öncesinde internetten randevu aldınız mı ?

  1. engelli raporum varmı,kaç engelliyim.engelli raporumun bir örneğini nerden alabilirim.

 16. merhaba 1988 iş başlangıcı 3070 pirim günü var 2 yıl önce kalp kırizi geçirdim ölümden döndüm yüzde yüz konpile damarlar tıkalı idi ve diyabet var şeker koıllestırol hiper tansıyon sonra akigerde sıkıntı çıktı ağır derece uyku apnesi var evde solunum cihazı kullanıyorum ayrıca sağ kulakta duyu kayıbı var
  ısacası sağlık kurulu raporu aldım kuruldan
  rapor şöyle net dereceleri
  kulak 35
  şeker20
  kardiyoleji 30
  kronik hastalıgı 20
  bu oranlar net ve sağlık kurulu heyet rapor oranı %71 olarak verdi buna göre malülen emekli olabilirmiyim

  1. HAYIR. RAPOR İÇİN MENEMEN DEVLET HST . BAŞVURDUM . SONUÇ ALMAK İSTİYORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu