emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engelli Sağlık Raporu Sorgulama (E-Devlet – E-SGK)

Engelli Sağlık Raporu Sorgulama (E-Devlet – E-SGK)

Engelli raporunu sorgulamak isteyenler, bu işlemi E-devlet sistemi üzerinden yada e-sgk sisteminden kolaylıkla yapabilirler. E-devlet üzerinden yapılacak sorgulama işleminde, e-devlet şifresine ve T.C. kimlik numarasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda e- devlet engelli raporu sorgulama işlemi için kişilerin daha önce PTT’den e-devlet şifresi almaları gerekmektedir.

E-Devlet Üzerinden Engelli Raporu Sorgulama İşlemi

E- devlet sisteminden engelli raporunu sorgulamak artık çok kolay ve hızlı bir işlem oldu. Engelli vatandaşlar düşünülerek geliştirilen sorgulama ekranında, raporunuza daire tüm detayları görebilirsiniz.

e devlet engelli raporu sorgulama için;

 • İlk önce e-devlet sisemine tc numaranızı ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor.
 • Giriş yaptıktan sonra orta alanda ki arama yerine “e-İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama” yazıp çıkan sayfaya girmelisiniz.
 • Açılan rapor sayfasında adınıza ait bir engelli raporu var ise listelenecektir.
 • Eğer adınıza kayıtlı bir rapor yok ise aşağıda ki uyarıyı alacaksınız.

Kayıt Bulunamamıştır.

[button color=”blue” size=”small” link=”https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-eriskinler-icin-engellilik-saglik-kurulu-raporlari-sorgulama” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]E-Devlet Engelli Raporu Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ[/button]

Sorgulama işleminizi yapmanızın ardından ekranda hasta T.C. kimlik numarası ve hasta adı soyadı bölümleri görünecektir. Bu bölümde e- devlet şifresi ve T.C. kimlik numarasının sahibinin bilgileri görünür. Size herhangi bir soru sorulmadan işlem kendiliğinden devam eder ve ekranda engelli sağlık raporunun bulunduğuna dair ibare yer alır.

Alt kısımda ön izlemesi yer alan sağlık raporunu bastırabilir, üzerinde bulunan barkot sayesinde e- imzalı olarak dilediğiniz resmi kuruluşta kullanabilirsiniz.

E-Devlet Sistemindeki Arama Bölümünden Sağlık Raporu Sorgulama

E- devlet ekranında bulunan arama kısmından sağlık raporu sorgulama işlemi yapmak için yine sisteme giriş yapmanız gerekecektir. Bu sistem girişi sırasında yine T.C. kimlik numaranızı ve e- devlet şifrenizi girmelisiniz. Bu işlemin ardından karşınıza gelecek ekranda en alt kısımda bulunan hizmetler bölümünü ziyaret etmenize gerek yoktur.

Sağ üst bölümde yer alan arama kısmına ‘ Engelli Sağlık Raporu Sorgulama’ benzeri anahtar kelimeler yazarak sayfaya erişim sağlayabilirsiniz. Ancak bu şekilde yapacağınız sorgulama işleminde de sistem sizi aynı yere gönderir.

Bu gönderimde de işlemin geri kalanı aynı şekilde işler. Bu şekilde yapacağınız sorgulama işleminde de alacağınız belgenin resmiyeti, üzerindeki barkot sayesinde sağlanmaktadır.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

E-Devlet Üzerinden Engelli Raporu Alınır mı?

E-devlet sisteminden engelli raporu alma hizmeti şu an aktif değildir. Sistem üzerinden ancak engelli raporu sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu kapsamda ancak daha önce tam teşekkürlü bir devlet hastanesinden alınmış engelli sağlık kurulu raporunun, e-devlet sistemine işlenmiş bir nüshasına ulaşılabilmektedir. Bunun haricinde, daha önce raporu olmayan bir kişinin rapor alabilmesi işlemi, sadece devlet hastanelerinden, yapılacak işlemler sonucunda mümkün olabilmektedir.

Bunun yanında devlet hastanelerinden alınacak raporda, kişinin tüm tıbbi alanlardaki performansına bakılarak yüzdelik bir hesapla engel yüzdesi belirlenir. Belirlenen engel yüzdesi ışığında kişiye verilecek eğitim ve diğer yardımlara karar verilir.

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama İçin Yüzde Kaç Engel Gerekir?

Alınan engelli raporunun e-devlet sisteminde görüntülenebilmesi için, raporun en az %40 engele tekabül etmesi gerekmektedir. Bunun yanında yardımlardan yararlanmak ve Sağlık Bakanlığı’ndan alınacak hizmetlerden faydalanmak için de bu engel oranı ve üzerine sahip olmak gerekmektedir.

Bu engel oranına sahip olan kişilerin eğitim desteği ve maddi desteklerden yararlanması daha olası olurken, kişiler bu engel oranına sahip olmaları ve e-devlet engelli raporu sorgulama ile engel durumunu belgelendirmeleri halinde devlet kadrolarında da görev alabilmektedir.

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama İşlemi Ne İşe Yarar?

E-devlet üzerinden engelli raporu sorgulanmasının işlevi, gerekli görülen hallerde engelli kurul  raporunun kişiye öncelik sağlaması ve gerekli durumlarda sadece engel gruplarına sağlanan haklardan yararlanılmasına imkan tanınmasıdır.

Bu kapsamda yapılacak sorgulamadan elde edilen bilgiler ışığında kişiye sağlanacak haklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Her belediye, e- devlet sisteminden yapılacak sorgulama ile engelli raporunun çıktısını alabilecek kişilere su indirimi yapmak zorundadır. En az %30 oranında indirim yapılması zorunlu olmasının yanında, Ankara’da indirim oranı %50 olarak belirlenmiştir. Ancak elektrik ve su faturalarında herhangi bir indirime gidilmemiştir.
 • E- devlet sisteminden alınacak engelli raporu ile yapılan başvurularda kişilere Digiitürk kullanımı halinde %50 indirim yapılmaktadır. İndirim hakkında 0212 473 73 73 numaralı telefondan bilgi alınabilmektedir.
 • Yine alınacak rapor sonrası Türk Telekom firmasına ait telefon hatlarında indirim imkanı sağlanmaktadır. Operatörün engelliler için hazırladığı Sosyal Tarife, e- devlet sisteminden alınacak engelli raporu ve kimlik yardımıyla alınmaktadır. Oldukça uygun bir fiyata internet ve konuşma hakkı, operatör tarafından engellilere verilmektedir.
 • TTNET ve Fiber İnternet firmalarına ait internet kullanımları, bu tarz engelli raporuna sahip kişiler için %25 indirimlidir. Aynı şekilde Uydunet ve Turkcell Süperonline firmalarına ait kullanımlarda da %25 indirim imkanı sunulmaktadır.
 • Turkcell, Vodafone ve Avea hatlarda engelli tarifelerinden yararlanma hakkı, e- devlet üzerinden yapılacak engelli raporu sorgulaması ile yapılmaktadır.

Engelli Raporu Sayesinde Yapılacak Ulaşım İndirimleri

Engelli raporu olanlara yapılan ulaşım indirimleri kapsamında, engelli kişiler için her araçta en az 1 adet olmak üzere uygun fiyatlı bilet satılmaktadır. Normal fiyatın yarısına satılan biletlerden yararlanma hakkı, engelli raporu olan kişilere aittir. Bunun yanında şehir içlerinde de engelli kartları ile ücretsiz ya da indirimli yolculuk yapılabilmektedir.

Engelli Raporu İle MTV Muafiyeti

Engelli raporu varlığı halinde kişilerin araç alımları sırasında, engelli kişiler MTV vergisinden muaf tutulmaktadır. Bu kapsamda engelli plakası alınması halinde park yeri kullanma hakkı ve İSPARK alanlarından ücretsiz yararlanma hakkı da bu kişilere verilmektedir.

Ancak araç alımı sırasında kişinin yanında, e- devlet üzerinden alınmış engelli sağlık raporu sorgulama örneği bulunmalıdır. Bu sayede alınacak araçta devlet vergisi muafiyetine ek olarak fazladan indirim imkanı da sağlanmaktadır.

Engelli Raporu İle Engelli Çocuğu Olanlara Çalışma Hakkı

Engelli raporunun varlığı halinde, çocuğu olan aileler, yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanabilmektedir. E- devlet engelli raporu sorgulama işlemi sırasında, barkotlu raporun çıktısı alınarak başvuru yapılacak devlet ve özel kurumlarda yarı zamanlı çalışma ve ek izin kullanma gibi haklar, engelli ailelerine tanınmaktadır.

E-SGK Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-SGK üzerinden engelli raporu sorgulama işlemini yapabilmeniz için, açılan Evrak Kayıt ve Takip Sistemine “T.C” kimlik numaralarını yazarak sorgulama yapabilirler.

[button color=”primary” size=”small” link=”https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]E-SGK Engelli Raporu Sorgulama[/button]

E-SGK Siteminden 2019 yılına kadar olan raporlarının sorgulamasını yapabilirsiniz. 2020 ve 2021 yıllarına ait verilerin girişleri henüz tamamlanmadığı için bu yıllara ait sorgulamaları yapamazsınız.

Malulen Emekli Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir
Engelli Aracında ÖTV İndirim Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?
Yorumlar

 1. Mustafa dedi ki:

  Merhaba hocam…65 yas ustu babam onkoloji %80..kulak %20..nöroloji %15.uroloji %10.beyin %10….sonuç %89 çıktı hocam..itiraz etsem faydası olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor oranlarının yakın zamanda itiraz sonucu değişmesi zor oluyor. Ancak tabi ki yine de hakem hastane için itirazda fayda var.

 2. ASLI ŞAHİN dedi ki:

  merhaba, sol meme kanser tedavisi gördüm. Mastektomi ameliyatı oldum, sol meme ve 43 tane lenf alındı. Buna bağlı sol kolda lenfödem başladı. Özür oranı kaç olur, teşekkür ederim.

 3. cuneyd bakı dedi ki:

  Ben dıyalızhastasıyım.2015 yılında engellı raporu aldım. ( 5 yıl surelı ve % 90 oranlı. kasım 2020 ayında raporun suresı doldu. Bu arada arac almıstım 2015 yılında onunda 5 yıllık suresı doldu. Yenı bır arac almam ıcın. engellı raporum gecerlımı. Bakanlık
  pandemı nedenıyle raporların gecerlı oldugunu soylemıstı. Eger degılse yenıden rapor ıcın muracaat edılıyormu .tesekkurler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporunuz süresi geçtiği için otomotiv bayileri yeni araç için riskli görüp işlem yapmayabilirler. Rapor yenile için müracaat edebilirsiniz. Mevcut durumda buna engel yok.

 4. Mehmet dedi ki:

  %40 raporum var gerekli prim gün sayısını tamamladım ama daha önce hiç engelli kadrosunda çalışmadım. en az kaç gün yada kaç ay engelli kadrosunda çalışmalıyım?
  Böyle bi süre var mı?

 5. Mustafa dedi ki:

  Aralık 2019 da emeklilik müracatı yaptım sorgulama yaptığımda hala bir işlem gözükmüyor bu süreç ne kadar sürer bir bilginiz varmı? Teşekkürler

 6. Taner dedi ki:

  17 Eylül sağlık kuruluna girdim sonucum çıkmış olabilir mi emeklilik dilekçesi için kurula girdim

 7. SelmaÇorbacıoğlu dedi ki:

  %62 engelli raporum var seyehat ederken yanımdaki refakatçim ücretsiz DDY dan faydalanabilirmi

 8. hatice dedi ki:

  Merhaba benim ayağımda doğustan hemoanjiyom var iyi huylu tümör diye adlandırılıyor ve bu yapacağım işlerde şişerek beni zorluyor ve sürekli olarak 5 ayda bir yenilenen yurt dışından gelen bir çorap ile yaşıyorum. ameliyat edilemiyor ve ömür boyu devam edecek bir hastalık engellilik oranım yüzde 40 ı geçer mi?

 9. ADNAN dedi ki:

  SELAM ARKADAŞLAR BENİM %50 RAPORUM VAR ÖMÜR BOYU YAZIYOR FAKAT SİSTEMDE ÇIKMIYOR NEDENINI BILMIYORUM BILEN ARKADDASIM YAZARSA ÇOK MEMNUN OLURUM TEŞEKKÜRLER.

 10. UĞUR dedi ki:

  engelli raporumu edevlete nasıl yükletebilirim

 11. Ekrem dedi ki:

  Fatma bilmez adına heyet raporu sonucunu nasıl ögrenirim

 12. Ayse dedi ki:

  Benim engelli raporum var ama yuzde kac oldugunu unuttum nasil ogrenebilirim

 13. Osman Nurettin ŞAHİN dedi ki:

  2005 yılında aldığım Engelli raporumu kaybettim. Sürekli idi. Hastaneye başvurduğumda arşivde kayıp olduğunu öğrendim.
  e-nabız sisteminde de gözükmüyor Ancak e-devlette sigorta sorgulaması yaptığımda 2026 yılında emekli olabilirsiniz yazmakta. Raporumu nasıl çıkartabilirim?

  1. ozgun dedi ki:

   yanıt alabildiniz mi acaba

 14. cengiz altınok dedi ki:

  sürekli *40 raporum var engelli kimlik kartım var raporumu göremiyorum

 15. Abdullah Dinçer Karaca dedi ki:

  Engelli raporum yüzde kaç
  Orjinal raporum mahkeme dosyasına konuldu diyorlar yenisini nasıl alırım

 16. Yüksel dedi ki:

  3 evre akciğer kanseriyim sag akciğerin yüzde kırkı alanında beyin anjiyosu oldum Daha önce Yüzde altmış raporum vardı maaşım durduruldu ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

 17. Cüneyt Zayım dedi ki:

  Engelli raporu sonucunu öğrenmek istiyorum

  1. Himmet demirkaya dedi ki:

   Slm arkadaşlar ben astım hastasiyim sabah akşam fısfıs kullanıyom o olmasa çok kötü oluyorum astım raporum var kurul raporum yok nasil alabilirim bana ne tür faydası olur

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 40 orana ulaşamazsınız.

 18. Ramazan dedi ki:

  Engelliroporsorgulama

 19. Caner dedi ki:

  Arkadaslar merhaba ben engelli vergi indiriminden dereceye girdim ama birkaç sorum var.
  1. Bu engelli vergi indirimiyle e-kpss’ye girebiliyor muyum?
  2- engelli vergi indirimiyle saglik kurulu raporu ayni sey mi?
  3- eger e kpssye giremezsem bu engelli vergi indirimiyle, baska bir rapor mu almam gerekiyor?

 20. Günay özbahar dedi ki:

  14.01.2019 o/o45 engelli raporu aldım fakat henüz ankaradan maliye bakanlığından sonuç gelmedi acaba neden öğrene bilirmiyim.teşekürler

 21. Uygur ünal dedi ki:

  Bayrampaşa devlet hastanesinden vergi indirimi çin kurula girdim, eviss sitesinden 6 ay sonra %50 dereceye girdiniz elektronik posta ile işyerinize gönderildi şeklinde görüldü ancak işyerim benden engelli raporunu istedi ayrıca aile sosyal bakanlığındanda engelli kimliği çıkarabilmem için rapor gerekiyor gibi duruyor bayrampaşa hastanesine gittim biz rapor veremiyoruz dedi nasıl bir yol izlemeliyim saygılarımla

 22. Hilmi Yüzbaşı dedi ki:

  Engelli sağlık raporumu nasıl görebilirim

 23. Leyla dedi ki:

  Benim 2002 yılında aldığım %40 engelli raporum var..sürekli olarak düzenlenmiş..bu raporum engelli kadrosunda istihdam edilmem için geçerli mı?başvurduğum firma raporumun güncel olduğuna dair bir yazı istedi..sağlık kurulu böyle bir yazı verir mı?lütfen acil cevap!!!

  1. Erkan dedi ki:

   Yeni durum raporu istenir ama eğer si daha önceden beri orada çalışıyorsanız ve bu rapor bilgisini işyerine vermemiş iseniz sizi tazminatsız çıkarma hakkını da vermiş olursunuz bu ince bir çizgi bu konulara dikkat ediniz

  2. Gezgin dedi ki:

   Acaba hastannin hangi bölümüne gidip bu rapora başvurdunuz ve öncesinde internetten randevu aldınız mı ?

 24. Ali Demircioğlu dedi ki:

  engelli taporunu nasıl sorgulayabilirim

  1. tuncay kurt dedi ki:

   engelli raporum varmı,kaç engelliyim.engelli raporumun bir örneğini nerden alabilirim.

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   e nabız dan veya e devletten sorgulayabilirsiniz.

 25. müjdat dedi ki:

  merhaba 1988 iş başlangıcı 3070 pirim günü var 2 yıl önce kalp kırizi geçirdim ölümden döndüm yüzde yüz konpile damarlar tıkalı idi ve diyabet var şeker koıllestırol hiper tansıyon sonra akigerde sıkıntı çıktı ağır derece uyku apnesi var evde solunum cihazı kullanıyorum ayrıca sağ kulakta duyu kayıbı var
  ısacası sağlık kurulu raporu aldım kuruldan
  rapor şöyle net dereceleri
  kulak 35
  şeker20
  kardiyoleji 30
  kronik hastalıgı 20
  bu oranlar net ve sağlık kurulu heyet rapor oranı %71 olarak verdi buna göre malülen emekli olabilirmiyim

 26. Mehmet dedi ki:

  Acaba raporum yüzde kaç

 27. Mehmet dedi ki:

  Engelli raporum varmi

  1. Kudret Bektaş Demir dedi ki:

   HAYIR. RAPOR İÇİN MENEMEN DEVLET HST . BAŞVURDUM . SONUÇ ALMAK İSTİYORUM

 28. HAKAN KULUÇ dedi ki:

  02/11/2018 de hastaneye gittim ve ve heyet sonuçu nu nasıl öğrenebilirim

 29. Cüneyt Şahin dedi ki:

  benim yüz kırk rapor sonuçları gelmedi nasıl yardımcı olurnuz