• Ameliyat Ücretleri


  Ameliyat Ücretleri

  İnsanlar belirli bir süre eğitimini aldıkları bölümlerden mezun olurlar. Ardından bölümleriyle ilgili kamu kuruluşlarında ya da özel sektörde işe başlarlar. İşe başladıkları tarihten itibaren iş vereni tarafından sigortalı işlemleri gerçekleştirilir ve sigortalılık süresi başlamış olur. İnsanların çalıştıkları sektöre göre sahip oldukları sosyal güvence farklılık gösterir. Eğer kamu kuruluşlarında görev yapan bir memursanız, bağlı olduğunuz sosyal güvence Emekli Sandığı’dır, eğer özel sektörde çalışıyorsanız çalıştığınız sektöre SSK ya da BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olmaktasınız. Her sosyal güvencenin prim ödeme ücreti farklıdır, bazıları fazla bazıları da diğerlerine göre daha düşük bir ücret olarak belirlenmiştir. Sosyal güvenceye sahip olan bireyler sosyal ve sağlık alanında birtakım imkanlardan yararlanabilmektedir. Mesela, devlet hastanesinde, dal hastanesinde, eğitim ve araştırma hastanesinde, sağlık ocaklarında muayene ya da ameliyat olmak isterseniz, muayene ya da ameliyat ücretleri ödemezsiniz ama özel sağlık kuruluşlarında muayene ya da ameliyat olmak isterseniz bazı sosyal güvenceler muayene ya da ameliyat ücretlerinin bir kısmını ödemiyor, çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Aynı durum reçete ile alınan ilaçlar için de geçerlidir. Almak istediğiniz ilaç sosyal güvencenizin ilaç ödeme listesinde yer alıyorsa herhangi bir ücret ödemezsiniz ama bazı ilaçlar bu listenin dışında yer almaktadır, onlar için çıkan fark ücretini ödemeniz gerekmektedir.


  Devlet Hastanelerinin Ameliyat Ücretleri

  Herhangi bir sosyal güvencenizin olması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen yasalara göre muayene ücreti, ameliyat ücretleri, hastanede yatmanız gereken durumlarda bu tür hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanırsınız. Sigortalı olarak çalışan bireyler ya da emekliler devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, dal hastaneleri gibi devlete ait olan hastanelerde yapmak istedikleri ameliyat ücretleri yoktur ve işlemler ücretsizdir. Sosyal güvenceye sahip olmayan bireyler daha önceden sağlık kurumlarına 15 TL öderken, belirlenen yeni yasalara göre 30 TL ödeme yapmaları gerekmektedir.

  Özel Hastanelerin Ameliyat Ücretleri

  Sosyal devlet tarafından belirlenen yasalara göre sosyal güvenceye sahip olan bireylerden özel sağlık kuruluşlarında muayene ücreti, ameliyat ücreti gibi hizmetlerden belirli bir miktar hizmet bedeli talep edilmektedir. Sahip olduğunuz sosyal güvencenizin ödediğiniz prim ücretine göre özel sağlık kuruluşlarında muayene ya da ameliyat olmak isterseniz, sigortanızın ödediği miktarın geri kalan ameliyat ücretlerini ek olarak sizin ödemeniz gerekmektedir. Sosyal güvenceniz herhangi bir fark ücreti çıkarmıyorsa o kuruluştan ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Sahip olduğunuz sosyal güvenceniz ile vakıf üniversitelerine bağlı hastanelerden, özel sağlık kuruluşlarından muayene ücreti, ameliyat ücretleri, yatak ücreti gibi sağlık hizmetlerden belirli bir fark ücreti ile yararlanabilirsiniz. Eğer tedavi sürecinde hastanede yatmanız gerekiyorsa, sağlık kuruluşu tarafından belirlenen 30 – 100 TL arasından bir hizmet bedeli talep ederler, bazı özel hastaneler bunu hastanın yatış anında ödenmesini isterler, bazıları da ödemede sıkıntı yaşayan hastalar için daha sonra ödenmesi için senet yaparlar. Senet yapılması yasal dayanağı olan bir ödeme şeklidir.

  Özel sağlık kuruluşlarında, vakıf üniversitesi hastanelerinde ameliyat olmak isterseniz belirli bir ameliyat ücretleri aldıktan sonra ek olarak herhangi bir ücret ödemezsiniz. Özellikle bazı hastalıkların tedavisinde ek ücret talep edilmemektedir. Mesela, kanser tedavisinde çok fazla kullanılan kemoterapi, radyoterapi, radyo izotop gibi tedavi şekillerinden özel sağlık kuruluşları ek hizmet ücreti alınmaz. Kanser tedavisi için gerekli olan muayene, ameliyat ücretleri, cerrahi müdahale, tahlil gibi tıbbi hizmetlerden ek ücret almaktadırlar.

  Özel sağlık kuruluşları, vakıf üniversiteleri yoğun bakımda tedavi gören hastalardan ek ücret talep edemez, talep edilen bu ücret Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yasalarca engellenmiştir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Herhangi bir ek ücret ödememeniz gereken tedaviler şunlardır;

  • Herhangi bir dereceden yanık olma durumunda yapılan müdahale,
  • Hamile olan bayanların, doğum aşamasında yaşanabilen bazı olumsuz durumlarda müdahale edilmesi gereken cerrahi işlemler,
  • Yeni doğan bebekler için 28 gün boyunca sağlanan sağlık hizmeti,
  • Tedavisi devam eden hastalar için hemodiyaliz tedavisi,
  • Acil müdahale edilmesi gereken durumların tedavisi,
  • Kardiyovasküler durumlarındaki cerrahi müdahaleler,
  • Kulakla ilgili hastalıklarda kullanılan koklear implant yerleştirme tedavisi gibi durumlarda özel sağlık kuruluşları ek bir ücret talep edemez.

  Hangi hastaneye ne kadar muayene ücreti ve ameliyat ücretleri ödemeniz gerektiğini yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Linke tıkladığınızda açılan sayfadaki boş alanlara uygun cevaplarla sisteme aktardıktan sonra Hesapla butonuna basarak sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

  4

  Özel Hastane Ameliyat Ücretleri İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Ameliyat Ücretleri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nurgül dedi ki:

   Devlet memuruyum boyun fıtığı ameliyatı olmam lazım hastane ücretim ne kadar tutar

  2. kenan dedi ki:

   çapada doğum yapıcak eşim memurum emekli sandığı fark çıkarmı

  3. Nevzat Ömür dedi ki:

   Bel fıtığı ameliyatı ve hastane masrafları ssk li için öze hastanelerde ne kadardır ucret

  4. Bersan dedi ki:

   Babamı bezmialem hastanesinde ameliyat ettirdik bizden ameliyat ücreti aldılar babam beyin kanseridir ameliyattan 28 gün sonra yoğun bakımda öldü ödediğimiz parayı geri alabiliyor muyuz
   Saygılarımla teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ameliyat girişlerinde sorumluluk ile ilgili beyanlar imzalatılıyor. İade edilmesi söz konusu değil ancak yine de Alo 184 Sağlık bakanlığı danışma biriminden de bilgi alabilirsiniz

  5. sabahattin dedi ki:

   selam bana böbrek kanseri teşhisi koyuldu ve ameliyat olucam üniversite hastahanelerinde bana ne kadar ek ücret çıkar teşekkür ederim

  6. Orhan dedi ki:

   Özel hastanede skolyoz ameliyatına SSK ile kaçpara öder

  7. Bülent ERTUNA dedi ki:

   Ben gaziyim.
   1. Özel hastanelerde hastanelerde ameliyat/tetkik yaptırdığımda ücret alınır mı?
   2. Ekol,Medical Park,Başkent Üniversite hastanelerini kapsar mı?
   3. Ücret alınmazsa diğer bir nam adı altında ücret talep edebilirler mi? Örneğin yatak ücreti,yemek ücreti,refakatçı ücreti gibi
   4.Bütün soruların cevabı eş için de geçerli midir?
   Teşekkür ederim.

  8. Riza sevgili dedi ki:

   Kasimin 21.nde Yalova. Devlet hastanesinde varikosel ameliyati oldum. e devletten baktigimda 495.8 lira saglik kesintisi oldugu gözüküyor yeni farkina vardim bu hakmidir 30 sene prim odeyecem emekli olacam kesinti yapilacak?

  9. Fırat dedi ki:

   Merhaba.Omuz artoskpisi olmak istiyorum.Devlet hastanelerinde bu işlem yapılabiliyor mu?Ayrıca ücret vermem gerekir mi ? ( sgk var)
   Şimdiden teşekkürler.

  10. Erdem dedi ki:

   Merhabalar. Ben şuan işsizim. Oğlum 5. Sınıf öğrencisi ve parasız yatılı bursluluk sınavına başvurusunu yapacağız. Başvuruda istenen 2016 yılında ailenin gelir beyanı. Yani geçen yıl sigortalı çalıştığım yerden maaş bordrosu gibi bir belge almam gerekiyo. Fakat iş yerim kapandı. Buna göre 2016 gelir durumumu gösterir belgeyi SSK dan alabilir miyim. Veya nereden alabilirim. Saygılarımla… Şimdiden teşekkürler…

  11. Kağan dedi ki:

   2 kulağım da kepce ameliyat olmak istiyorum ücret öder miyim

  12. Nazan Zurnacı dedi ki:

   Sigortalı çalışanım, ön çapraz bağ ameliyatı devlet hastanesinde fiyatı nedir
   Cevabınız için teşekkür ediyorum

  13. erdem taşdemir dedi ki:

   babamda özofagus ca var ve özel bir hastanede ameliyat olacak. Benim üzerimden sosyal güvencesi var (emekli sandığı). Ne kadar ücret öderim?
   teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Anlaşmalı kurumla ilgili kapsamdır durumunuz. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  14. selma dedi ki:

   Sigortasız zaten işsiz yada sigortasını odeyecek parası yok ve devlet 2 kat para mı istiyor?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  15. nimet dedi ki:

   slm sgk ameliyat ücretlerini sonradan geri alıyor mu?
   bunun bir getirisi veya götürüsü var mı?
   bunu cevaplarsanız çok müteşekkir kalırım!
   saygılar

  16. sıtkı dedi ki:

   Gazi üniversitesi hastanesinde kanser şüphesi nedeniyle eşime bir memesinin tamamen alınması ameliyatı yapılacaktır. Kendim devlet memuruyum. Acaba ameliyat ücreti ödermiyim?

  17. İsmail dedi ki:

   Devlet memuruyum. Ayak damarlarım tıkalı. Ayağıma kök hücre nakli yaptırmak istiyorum. Ne kadar maliyeti var bize

  Sorunuzu Yazın