emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ameliyat Ücretleri Ne Kadar? 2021 Özel ve Devlet Hastanesi

Ameliyat Ücretleri Ne Kadar? 2021 Özel ve Devlet Hastanesi

2021 Özel veya devlet hastanelerinde ameliyat ücretleri değişiklik gösterir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek tedavi ücretleri kişilerin prim ödemelerine ve sigorta ödemelerine göre farklı kollara ayrılır. Ayrıca tüm ameliyat ve tedavi türlerinde sigorta ödemesi yapılamaz. Sosyal Güvenlik Kurumu karaları kapsamında lüks barındırmayan, yaşamın devamı için zorunlu olan ameliyat ve tedavilerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması sağlanır. Bu nedenle ameliyat ücretleri yapılacak ameliyatın ehemmiyetine göre değişiklik gösterir.

Devlet Hastanelerinde Ameliyat ve Muayene Ücreti

Devlet hastanelerinin ameliyat paraları değişiklik gösterir. Devlet hastanelerinde hastanın yaşamasına engel olabilecek ameliyatlar ve yatak ücreti alınmamaktadır. Sosyal sigortası olan vatandaşlar herhangi bir hastalığa yakalandıklarında ilk olarak devlet hastanelerini tercih etmektedirler. Fakat hastalık derecesi çok daha yüksek olan durumlarda üniversite veya özel hastaneler ilk tercihler arasında yer alır. Özel hastaneler ve üniversite hastanelerinde alınan muayene ücretleri vatandaşlara yüksek geldiğinden dolayı bu durumlarda devlet hastanesi daha çok tercih edilmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan hastalar da devlet hastanelerinde vezne bölümünden bilgi alabilir, [highlight color=”pink”]30 TL, 50 TL gibi cüzi bir miktar karşılığında muayene olabilmektedir. Devlet hastanelerinde sosyal sigortası olan vatandaşlar için bu yıl belirlenen muayene ücreti 6 TL olarak hesaplanmıştır.[/highlight]

Muayene ücreti, doktorun zamanının hastaya ayrılmasından kaynaklı olarak verilir. bu ücret, devlet hastanelerinden direkt olarak alınmaz. Hastaların devlet hastanesine başvurması sırasında hastalardan ücret istenmez. Ancak muayene sonrasında doktorun yazdığı ilaçlara ek olarak bir fiyat çıkarılır. [highlight color=”pink”]Sağlık katkı payı olarak bilinen bu bedel, aslında muayene ücreti olan 6 TL’dir[/highlight]. Devlet hastanelerinde vezne bölümünün yoğunluğunu arttırmamak için, sosyal güvence sahibi vatandaşlardan alınan 6 TL tutarındaki ücret, ilaç alınması sırasında eczanelerden temin edilir. Bu nedenle hastalar, ilaç alınması sırasında sadece ilaç ücretlerini değil, muayene ücretlerini de öder.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://mhrs.gov.tr/vatandas/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]MHRS Randevu Al[/button]

Aynı durum devlet hastanesinden randevu alıp gitmemek konusunda da geçerlidir. randevu alıp randevusuna gitmeyen kişiler için, bir sonraki muayene sırasında, katkı payı ödemesi çıkarılır. Gidilmeyen her randevunun bedeli 6 TL olarak belirlenmiştir. Bu nedenle MHRS üzerinden alınacak randevuda, gidilmemesi durumunda randevunun iptal edilmesi gerekir. Randevu iptali, sadece randevu saatinden önce yapılabilir. Gidilmeyen ve iptal etme işlemi de yapılmayan randevular, ilaç alımı sırasında eczane tarafından ücrete yansıtılır.

Üniversite Hastanelerinde Ameliyat ve Muayene Ücreti

Üniversite hastaneleri ile ameliyat ve muayene işlemi, hekimlere göre değişiklik göstermektedir. Üniversite hastanelerinde muayene olurken tercih ettiğiniz hekimin unvan derecesine göre muayene ücreti de değişiklik göstermektedir. [highlight color=”pink”]Üniversite hastanelerini tercih eden hastalar 8 TL,15 TL gibi oldukça cüzi bir ücret karşılığında muayene olabilir[/highlight]. Fakülte veya araştırma hastanelerinde, hocalara muayene olmak isteyen hastalar ise normal muayene ücretinin yaklaşık 1 kat daha fazlası fark ödemeleri gerekmektedir. Üniversite hastanelerinde, devlet hastanelerine karşın ameliyat ücreti alınmaktadır. Sosyal güvencesi olan hastalarda Sosyal Güvenlik Kurumu ameliyat ücretini karşılarken hastalar ameliyata giren hoca ücreti olarak ameliyat ücretinin yarısı miktarında bir ödemede bulunmaları gerekmektedir.

Örneğin bir hasta 2000 TL miktarında bir ücreti olan ameliyata gireceği zaman, hastanın eğer  herhangi bir sosyal güvencesi varsa, Sosyal Güvenlik Kurumu bu ameliyat ücretinin tamamını karşılar. Fakat hasta bu ameliyata giren hoca ücreti olarak ameliyat ücretinin yarısı kadar, yani 1000 TL miktarında bir ücret ödemesi gerekmektedir. Hoca ücreti olarak bilinen miktar, ameliyata girecek kişinin profesör, doçent ya da yardımcı doçent doktor olma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda alınacak ücretlerde hastaneden hastaneye değişiklik gözlemlenir.

Bazı durumlarda hastaneler, hoca parasını ameliyat parasından ayrı olarak talep edebilir. Hoca parası ödenmesi konusunda kişilerin sosyal güvenlik durumu göz önünde bulundurulmaz. Bu konuda ödenmesi gereken tutarlar sabittir. Bu nedenle kolay bir şekilde vezneden ödeme yapılabilir. Genellikle hastanelerden ödeme alınmadan ameliyat yapılamaz.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Üniversite Hastanelerinde Ücretsiz Ameliyat İmkanı

Üniversite hastanesinde ücret ödemeden ameliyat olmak mümkündür. Bir çok üniversite hastanesi, hoca farkı adı altında ameliyat ücreti almaktadır. Fakat bu durum tüm üniversite hastaneleri için geçerli değildir. Bazı üniversite hastaneleri Sağlık Bakanlığı ile tüm sağlık tesislerinin ortak olarak kullanımına olanak sağlayan bir anlaşma ile çalışmaktadır. Bu anlaşma doğrultusunda muayene veya ameliyatınızda bulunan hekiminizin profesör yada doçent olması fark etmeksizin hiçbir şekilde ameliyat ücreti alınmaz. Anlaşmada bulunan sağlık tesisleri ifadesi, sağlık araç gereçleri ve sağlık alanında görevli kişilerdir. Bu nedenle sağlık alanında uzman seçme konusunda hastaların düşüncesi ön plana alınır. Böylece sağlık alanında kullanılacak hiçbir araç, gereç ya da kişiye fark ücreti ödenmez.

Tüm üniversite hastaneleri, aslen amacı doktor, hemşire ve sağlık çalışanı yetiştirmek olan uygulama alanlarıdır. Bu nedenle bu hastanelerde yapılacak işlemlerde, amaç doktor adaylarının öğrenmesidir. Doktor adayları içine en faydalı olacak şekilde öğrenim yapılması birinci hedeftir. Bu nedenle bu hastanelerde ameliyat ücretleri ya da muayene ücretleri, çok ciddi rakamlara ulaşmaz.

Özel Hastanelerde Ameliyat ve Muayene Ücreti

Özel hastanede ücret tarifesi, muayene ücretine ek olarak ödenmesi gereken bakanlık paylarını da kapsar. Özel hastanelerde sosyal sigortası olan hastalar muayene ücretlerine ek olarak o yıl belirlenen katılım payı ücreti de ödemek zorundadırlar. [highlight color=”pink”]İçinde bulunduğumuz 2021 yılı katılım payı ücreti 15 TL olarak belirlenmiştir[/highlight]. Bu ücret hasta muayene olmadan önce sekreterlik bölümünde hastadan tahsil edilir. Bahsedilen miktar, sosyal sigortası olan her vatandaştan istisnasız olarak tahsil edilmektedir. Özel hastanelerin aldığı katılım payına ek olarak, muayene ücretini her hastane kendi belirlemektedir.

Bazı özel hastaneler Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olarak çalışmaktadır. Fakat  bu anlaşma tüm branşları kapsamaz. Örneğin; kalp cerrahisi, tümör cerrahisi, estetik gibi alanlarda Sosyal Güvenlik Kurumu anlaşma yapmamaktadır. Bu branşlar SGK’nın anlaşma kapsamının dışında tuttuğu branşlardan sadece birkaçıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından anlaşma dışı kullanılan bölümlere, herhangi bir ödeme yapılamaz. Bu bölümlerde muayene olan ya da ameliyat olan hastaların kendi ücretlerini ödemeleri istenir. [highlight color=”pink”]Bu anlaşma ile devlet hastaneye 32 TL gibi bir ödeme yapmaktadır[/highlight]. Hastane ise hastalardan bu ücretin maksimum 2 katını talep edebilir. Özel hastanelerde çok fazla ücret ödemek istemeyen hastalar tamamlayıcı sağlık sigortası yada özel sağlık sigortası yaptırabilirler.

Özel hastanelerde yönetmeliğin 51. Maddesine bağlı olarak hastanın ödediği ücret için ayrıntılı bir fiş yada fatura kesmeleri zorunludur.

Özel Hastanelerde Ücret Alınmayan Durumlar

Özel hastanelerin ücret istemeyeceği haller, şu şekilde sıralanabilir:

 • İstiklal Madalyası sahibi olan veya Kore Savaşı’na katılmış Türk vatandaşları ve onlara bakmakla yükümlü olanlar için yapılacak işlemlerde ücret ödeme zorunluluğu bulunmaz.
 • 2330 sayılı kanun kapsamına giren ve onlara bakmakla yükümlü olanlar herhangi bir ücret ödemez.
 • Gazi ve gazi maaşı alan kişilerden herhangi bir ücret istenmez. Ancak kişilerin gazi belgesine sahip olması gerekir.
 • Herhangi bir terör olayından kaynaklı olarak gaziler, gazi ve şehit yakınları sağlık işlemleri için ücret ödemez. Terör olaylarından kaynaklanan kayıplarda, kişilerin birinci derece yakınlarına sağlık alanında destek verilir.
 • Geliri asgari ücretin 1/3 oranının altında olan kişiler, yeşil kart ya da yoksulluk maaş kartı kapsamında değerlendirilir. Bu nedenle sosyal devlet anlayışı kapsamında bu kişilerin sağlık giderleri, devlet tarafından karşılanır.

Özel Hastanelerde Kardiyoloji Hizmeti

[box type=”info” align=”alignleft” class=”” width=”100%”]Özel hastanelerde kardiyoloji bölümünün muayene ücreti 150 TL olarak belirlenmiştir. Kardiyoloji ameliyat ücreti ise hastaneler arasında farklılık gösterir. Ancak bu konuda büyük miktarlar da söz konusu olabilmektedir. Muayene ücretleri hastanelere göre değişiklik gösterir. Miktar, 150 TL ile 400 TL arasındadır.[/box]

Özel Sağlık Kuruluşlarında Ücret Alınmayan Durumlar

Özel sağlık kuruluşlarında ödeme istenmeyen durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Hayati tehlikesi olduğu için acil müdahale edilmesi gereken hastalardan, herhangi bir müdahale alınmaz. Ancak sonradan kullanılacak ilaçlar için ücret talep edilebilir.
 • Yanık şikayeti ile gelen hastalara yapılacak ilk müdahale sırasında herhangi bir ücret talep edilemez. Ancak deri nakli, yapay deri gibi işlemlerde ameliyat ücreti alınır.
 • Doğum sırasında yaşanabilecek her türlü problem anında hemen müdahale edilir ve ücret alınmaz. Konu vakum gibi araçların kullanılması kadar basit ya da normal doğumdan sezaryen doğuma geçiş kadar zor olabilir.
 • Hastanın hayatını kurtarmak için yapılacak cerrahi müdahaleler sırasında, eğer müdahale edilmezse hastanın vefat etmesi söz konusu olacaksa, herhangi bir ücret alınmaz.
 • Yeni doğan sağlık hizmetleri alanında hiçbir hizmetten ücret alınmaz. Buna mavi ışık tedavisi ya da aşılar dahildir.

Devlet Hastanesi Ameliyat Ücretleri

Devlet hastanelerinde belli başlı ameliyat ücretleri şu şekilde sıralanabilir:

Ameliyat SGK Kapsam Tutarı
Dizdeki Menisküs Ameliyatı 1.202,69 TL
Açık Safra Kesesi Ameliyatı 777,69 TL
Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı 1.026 TL
Kalça Eklemi Protezleri 2.646 TL
Kısırlık Tedavisi Ameliyatı 370,76 TL
Açık Prostat Ameliyatı 1.482,70 TL
Katarak ve Lens İmplantasyonu 594 TL
Geniz Eti Ameliyatı 346,03 TL
Apandisit Ameliyatı 432 TL
Varis Ameliyatı Sağlık güvencesinin varlığı durumunda ücretsizdir.
Koroner By-Pass Hayat kurtaran ameliyatlar arasında yer alması sebebiyle ücretsizdir.
Sezaryen 486 TL (Sağlık güvencesi varsa daha düşük bir ücret alınır.)
Normal Doğum 432 TL (sağlık güvencesi varsa ücretsizdir.)
Hemoroid Ameliyatı 488,48 TL
Bademcik Ameliyatı 617,88 TL

Özel ve Üniversite Hastanelerinde Doktor Ücretleri

Devlet hastaneleri dışında doktorlara verilecek ücretler şu şekildedir:

Ünvan Ücret
Profesör 400 TL – 500 TL aralığında
Uzman Doktor 250 TL – 300 TL aralığında
Doçent Doktor 250 TL – 500 TL aralığında

Özel Hastanelerde Ameliyat Ücretleri

Özel hastanelerde yapılacak ameliyatların ücretleri şu şekildedir:

Ameliyat Ücret
Açık Safra Kesesi Ameliyatı 1.555,20 TL
Hemoroid Ameliyatı 976,97 TL
Apandist Ameliyatı 864 TL
Geniz Eti Ameliyatı 962,06 TL
Dizdeki Menisküs Ameliyatı 2.405,38 TL
Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı 2.052 TL
Kalp Kapakçığı Ameliyatı Ek Ücret Alınmıyor
Koroner By-Pass Ek Ücret Alınmıyor
Sezaryen Doğum 1.000 TL
Varis Ameliyatı Ek Ücret Alınmıyor
Bademcik Ameliyatı 1.236 TL
Kalça Eklem Protezleri 25.292 TL
Kısırlık Tedavisi Ameliyatı 741,53 TL

 

Bu ameliyat ücretleri hastanelere göre küçük miktarlarda değişiklik gösterebilir.

Muayene ve Ameliyat ücreti hesaplamak için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Mualla Saraç dedi ki:

  Merhabalar kasık fıtığı ameliyatı olacağım emekliyim özel hastanede ne kadar fark öderim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Her hastanenin fiyat politikası farklıdır. Hastane muhasebe brimleri ile görüşmenizde fayda var.

 2. Yunus güçlü dedi ki:

  Kalça çıkığı ameliyatı olacağım iki taraftan fiyat bilgisi alabilirmiyim emekliyim SSK dan

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Devlet hastanelerinde ücretsiz ameliyat olabilirsiniz. Özel hastanelerin ücretleri değişmektedir. Hangi hastanede olmak isterseniz oradan fiyat almalısınız.

 3. Erkut dedi ki:

  Yıl 2021 yer Kızılay hastanesi safra kesesi ameliyatı için istenen tutar 4500 fıtık için, her bir fıtık için 6 bin yani iki fıtık varsa 12 bin. Yukarıdaki rakamlar hangi ülkeye ait yada kartal Kızılay hastanesi hangi ülkenin yasalarına tabi.

 4. Emirhan Tomur dedi ki:

  Abimin bağırsağı yırtıldı ve şuan torba ile geziyor Ankara şehir hastanesindeki Doktorlar sürekli erteliyor bir süre önce gittiğimizde iyileşmiş ameliyat edebiliriz ama yataklar dolu o yüzden bekleyeceksiniz dediler dün ise gittiğimizde Eylül ayına kolonoskopi verdiler verdiler özel hastanede ameliyat ücreti ne kadar olabilir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Özel hastanelerde ücretler farklılık göstermektedir. Hastanelerden fiyat almanız gerekir.

 5. nesataktas90@gmail.com dedi ki:

  Özel sağlık sigortası bel fıtığı ameliyatı karşılıyor mu.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Özel sağlık sigortası yatarak tedavileri de karşılamaktadır. Ameliyat olmadan önce hastanenize teyit etmenizde fayda var.

 6. Emine dedi ki:

  Benim sosyal güvencem yok devlette. Makat geliş Sezeryan olucam ne kadar ödeme yapacam

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   GSS ödemesi yaparak sağlıktan yararlanabilirsiniz. SGK güvencesiz ameliyat ücretleri hastaneden öğrenebilirsiniz.

 7. Esma hilal dedi ki:

  Merhabalar. 7 yaşında engelli bir kızım var. Skolyoz ameliyatı olması gerekiyor. Devlet bu ameliyatı karşılıyor mu. Bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   evet kızınızın skolyoz ameliyatı SGK tarafından karşılanmaktadır.

 8. mehmet dedi ki:

  devlet hastanesinde ücretli tırnak batması ameliyatı ne kadar bilgisi olan var mı ?sgk yok ücretli

 9. Deniz dedi ki:

  Merhabalar, sgk kalça çıkığı ameliyatını karşılıyo mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet karşılar.

 10. Orhan dedi ki:

  Devlet hastanesinde tüp mide ameliyatı olmak istiyorum saglık sigortam yok engelli babamın sigortasından yararlanabilirmiyim lütfen yardımcı olun

 11. ibrahim dedi ki:

  merhaba sorun oluşturduğundan süspansr ligama ameliyatı olmak istiyorum öğrenciyim ve genel sağlık sigortam var ameliyat masraflarını sigorta karşılar mı

 12. Ayşe dedi ki:

  Merhaba. Devlet hastanesinde makat siğillerinin alınması için ameliyat olacağım. Sigortasız olduğu zaman da sadece muayene ücreti gibi ücret mi veriyorum yoksa ameliyat için ayrı bir ücret mi ödüyorum? Sigortadan yararlandığımda emekli maaşından kesintisi ameliyat olduğunda da 6 tl gibi muayene ücreti olarak mı düşüyor?

 13. SEVİL dedi ki:

  MERHABA,
  ANNEM DİZZ AMELİYAT OLDU, BABAMIN SİĞORTASINDAN YARARLANDI.
  SGK KESİLEN AMELİYAT MASRAFLARINI KİŞİ SGK DAN GERİ ALAABİLİYORMU?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hayır alamaz.

 14. nur dedi ki:

  merhaba 23 yaşındayım alt çenem geride babamın sgksından yararlanıyorum alt çene ameliyatını sgk karşılıyor mu ben herhangi bir ücret ödeyecek miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alt çene geride oması sağlık sorunlarına yol açabileceğinden sgk tarafından karşılanacaktır.

 15. ahmet dedi ki:

  Merhaba babam sgk’lı devlet üniversite hastanesi anjiyo için 3000 tl katkı talep etti böyle bir hakları varmıdır?

 16. yasemim dedi ki:

  Elmacık kemikte çöküntü için doktorlar implant takılması lazım dediler

  1. Engin dedi ki:

   Merhaba kostak greft ile fonksiyonel rinoplasti ameliyat olacam SGK olduğum halde devlet karşılamıyor ameliyatı ssk Hastanesi’nde olacam kaburgadan kemik alınarak burun ucuna konulacak ödeyeceğim tutar ne kadar olur.hazirlikli gitmek istiyorum

 17. Göksu dedi ki:

  Tüp mide ameliyatı olmak istiyorum ssk karşılar mı acaba ücreti?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ağır obozite durumunda olan hastaların doktor raporu ile ameliyatları karşılanmaktadır.

 18. Perihan Demir dedi ki:

  Myom ameliyatı ve ayakta glong kisti ameliyatı fiyatı

 19. mustafa dedi ki:

  Merhaba; Üniversite Araştırma Hastanesinde “Osefagus divertekül” ameliyatı oldum. 1455 tl ameliyat ücreti aldılar. Alınan ücret yasal mı? Normalde ücretsiz değil mi?

 20. ahmet öğetürk dedi ki:

  bağkur emeklisiyim. ibni sina tıp fakültesinde robotik prostat ameliyatı oldum. hastane döner sermaye ye ödediğim tutarı bağkur öder mi?

 21. Esma dedi ki:

  Devlet hastanesinde estetiğe giren ameliyatı sigorta karşılıyor mu?

 22. Ahmet dedi ki:

  Merhaba kolumda kırık var sgk yok ameliyat olmam gerekiyor devlet hastanesi kaça yapar

 23. Mevlüt Tabak dedi ki:

  Merhabalar ben istanbul eğitim araştırma hastasinde burundan ameliyat olacağım fakat babamdan yararlandığım emekli sigortası ay sonunda bitiyor. Ben GSS yaptıracağım fakat bu ameliyat için herhangi bir masraf ödermiyim. Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   GSS aynı normal sgk gibi ameliyat hizmetini de karşılamaktadır. Herhangi bir ücret ödemezsiniz.

  2. Seval dedi ki:

   Bel kayması ameliyatı yapan özel hastane varmı SGK geçen ve fiyatı nedir acaba acil cevap verirseniz sevinirim benim bu ameliyatı olmam lazım pandemiden dolayı devlet hastanesi ameliyatları kapalı benimde maddi durumum yok napabilirim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bel kayması ameliyatları sgk karşılanarak yapılır ama mutlaka ücret istenir. Bu ücret tüm hastanelerde farklılık gösterir. Ücretleri hastaneleri arayarak öğrenebilmeniz mümkün. bu konuda yardımcı olabilmemiz mümkün değil.

 24. Salih dedi ki:

  Merhabalar.iki gündür kasıklarımda sancı vardı.idrar yaoarken yanma oldu ve kan geldi.şimdi sağ kasık ve yumurtalık şiş ve aşırı ağrım var.ssk lıyım.özelde ameliyat olsam nekadar ücret öderi.teşekkürler.

 25. Ferhat dedi ki:

  Hocam oğlum ameliyat okucak kulak dan işitme kaybı var ve özel hastanede olucak ameliyat için ger kulak için 500 tl ve 2 kulakdanda olması gerwkiyor ve toplamda 1.000 tl odememiz gerekiyor sgk var benim hala ayni parayi odememmi gerekiyor

 26. Volkan bağcı dedi ki:

  Merhabalar bugün Antalya’da özel bir hastanede muayene olmak İçin gittim ban gss prim borcunuz var o yüzden ücretli faydalanabilirsiniz dediler peki dedim.rutin kan tahlilleri için 1329₺ ve muayene içinde 280₺ ücret aldılar bir başka bölüme de gönderip oradaydı 180₺ muayene ücreti aldılar.acil ameliyat olmam gerektiğini söyleyip( teşhis lomber son seviye bel fıtığı)sgk anlaşmalı olarak 4700₺ ameliyat ücreti ödemem gerektiğini ifade ettiler.sorum öncelikle prim borcumu aynı gün banka üzerinden ödedim fazla yatanları geri talep edebilirmiyim? Ve kimden talep edebilirim? Diğer sorumda ameliyat ücretinin bu kadar talep edilmesi doğrumudur? Saygılarımla

 27. Dilara dedi ki:

  Merhaba benim ayaklardan halluks valgus var törpüleme işlemi yapılacak devlet hastanesinde. Saplıj güvencem bağkur ama ücret alınacak mı benden ?

 28. Şeyma dedi ki:

  Öncelikle merhaba bi arkadaşımın ileri derece de fıtığı var ve sigortası yok ameliyat olması gerek artık yürüyemekte çok zorlanıyor yani sigortası olmadığı için bu insan ameliyat olamaz mı hiç bıçak parası falan ödeyecek imkanı falan da yok lütfen bi çıkar yol gösterin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Gelir testi yaptırıp Genel sağlık sigortasını başlatsın.

 29. Ayla dedi ki:

  Merhaba,21 yaşında bekarım.Babamın 4a SGK sından yararlanıyorum(babam özel sektör çalışanı)
  Eğitim ve araştırma hastanesinde ameliyat oldum, ameliyat ücreti babamdan mı kesilecek ve ne ameliyatı olduğum babamın e devletinde görünecekmi çünkü bu ameliyatı öğrenmemeleri daha iyi olur .

 30. Hayriye Berat Arzu İrge dedi ki:

  Histeraktami ameliyatı olmam gerekiyor. Gazi hastanesinde gerçekleştirilecek. Fark ödemem gerekiyor mu?

 31. Samim dedi ki:

  Merhabalar. Samsun’ da özel bir hastanede babamın beyin ameliyatı için ameliyat+yatak 16.000 TL, beyne takılması gereken cihaz içinde 7.000 TL ücret istediler. Bu fiyatları talep etmeye hakları var mıdır? veya ayrıntılı fatura istediğim takdirde şikayet etsem bir sonuç alabilir miyim?

 32. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba
  Bir süre öncesinde kardiyolojiye gittiğimde taşikardik çıktığımı söyledi doktor. Burnumdaki septum deviasyonu için ameliyat olmamın gerekebileceğini söyledi. Nefes almamda zorluk yaratıyor. Bunun için fakülte hastanesinde plastik cerraha gitsem ameliyatım için ücret ödemem gerekir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kuruma bağlı Fakülte hastanelerinde Deviasyon için ekstra bir ödeme yapmanız gerekmez. Özel sebepli keyfi plastik estetik cerrahi işlemlerde ücret talep edilmektedir.

 33. derdiçok dedi ki:

  Merhaba,
  bir yakınımızı omurilik daralması sebebiyle üniversite hastanesine yatırdık. Onam formunda işlemler başlığında (a-b-c-d-e) hangi gruba girer ve ne kadar ilave ücret öderiz. Eğitim araştırma hastanelerinde de aynı durum söz konusu mudur?

 34. Hasan kaya dedi ki:

  Kasik fıtığı sorunum var ve ağrılı bir durum var acil ameliyat olmak istiyorum

 35. Büşra yldz dedi ki:

  Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum 22 yaşındayım babam emekli bir kulağım kepçe ne kadar ücret öderim lütfen cevap verin bide yüzümde sene çoban yarası denilen çukurluklar var burun ve yanak bölgemde lütfen cevap verir misiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bahsettiğiniz durumlar Plastik cerrahi kapsamındadır. SGK karşılamaz Üniversite ve özel hastanelerde de yaptırabilirsiniz. Ücretleri çok değişkenlik gösteriyor. Maalesef net bir ücret bildiremiyoruz.

 36. Olcay karabiber dedi ki:

  Gazi üniversitesi tıp fakültesinde öğretim üyesi prof Dr a muayene oldum 98 TL ücret ödedim ameliyat içinde prof olduğu için bı fark istediler bu ücreti emekli sandığı ndan geri alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Üniversite hastaneleri ayrıca döner sermayeli olarak hizmet verdiği için ücret ödenmektedir. Emekli sandığından iade alamazsınız.

  2. Hasan dedi ki:

   Şuan kardeşim Kayseri de üniversite hastanelesinde ülser ameliyati olacak doktor prof. Olduğu için 6000 istemiş. Asker polis vb. 1000 lira almayalım sizden 5000 verin demis simdi ne adı altında istiyor ve yasal mi

 37. Servet dedi ki:

  Bileğimde kolumda ve boynumda sinir sıkışması olduğu için ameliyat olmam gerekiyor Bağ-Kur’a borcum olduğu için araştırma hastenesi ücretli yapmak istiyor ücretini öğrenmek istiyorum

  1. Meral dedi ki:

   Eşim SGK lı çalışan işten çıkarıldı on beş gün sonra çocuğum hastalandı Ege üniversitesiçocuk hastanesine yatış yapıldı kulagından ameliyat olucak ek ücret ödermiyiz

 38. İbrahim dedi ki:

  Benim sigortam yok devlet hastanesinde ameliyat olucam ücret gereklimidir

 39. Yunus dedi ki:

  Merhaba yabancı uyrukluyum, sol kulagimda oteskleroz teşhisi konuldu, sigortam yok, ameliyat ücreti ne kadar acaba. Teşekkürler

 40. Nurgül dedi ki:

  Devlet memuruyum boyun fıtığı ameliyatı olmam lazım hastane ücretim ne kadar tutar

 41. kenan dedi ki:

  çapada doğum yapıcak eşim memurum emekli sandığı fark çıkarmı

 42. Nevzat Ömür dedi ki:

  Bel fıtığı ameliyatı ve hastane masrafları ssk li için öze hastanelerde ne kadardır ucret

 43. Bersan dedi ki:

  Babamı bezmialem hastanesinde ameliyat ettirdik bizden ameliyat ücreti aldılar babam beyin kanseridir ameliyattan 28 gün sonra yoğun bakımda öldü ödediğimiz parayı geri alabiliyor muyuz
  Saygılarımla teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ameliyat girişlerinde sorumluluk ile ilgili beyanlar imzalatılıyor. İade edilmesi söz konusu değil ancak yine de Alo 184 Sağlık bakanlığı danışma biriminden de bilgi alabilirsiniz

 44. sabahattin dedi ki:

  selam bana böbrek kanseri teşhisi koyuldu ve ameliyat olucam üniversite hastahanelerinde bana ne kadar ek ücret çıkar teşekkür ederim

 45. Orhan dedi ki:

  Özel hastanede skolyoz ameliyatına SSK ile kaçpara öder

 46. Bülent ERTUNA dedi ki:

  Ben gaziyim.
  1. Özel hastanelerde hastanelerde ameliyat/tetkik yaptırdığımda ücret alınır mı?
  2. Ekol,Medical Park,Başkent Üniversite hastanelerini kapsar mı?
  3. Ücret alınmazsa diğer bir nam adı altında ücret talep edebilirler mi? Örneğin yatak ücreti,yemek ücreti,refakatçı ücreti gibi
  4.Bütün soruların cevabı eş için de geçerli midir?
  Teşekkür ederim.

 47. Riza sevgili dedi ki:

  Kasimin 21.nde Yalova. Devlet hastanesinde varikosel ameliyati oldum. e devletten baktigimda 495.8 lira saglik kesintisi oldugu gözüküyor yeni farkina vardim bu hakmidir 30 sene prim odeyecem emekli olacam kesinti yapilacak?

 48. Fırat dedi ki:

  Merhaba.Omuz artoskpisi olmak istiyorum.Devlet hastanelerinde bu işlem yapılabiliyor mu?Ayrıca ücret vermem gerekir mi ? ( sgk var)
  Şimdiden teşekkürler.

 49. Erdem dedi ki:

  Merhabalar. Ben şuan işsizim. Oğlum 5. Sınıf öğrencisi ve parasız yatılı bursluluk sınavına başvurusunu yapacağız. Başvuruda istenen 2016 yılında ailenin gelir beyanı. Yani geçen yıl sigortalı çalıştığım yerden maaş bordrosu gibi bir belge almam gerekiyo. Fakat iş yerim kapandı. Buna göre 2016 gelir durumumu gösterir belgeyi SSK dan alabilir miyim. Veya nereden alabilirim. Saygılarımla… Şimdiden teşekkürler…

 50. Kağan dedi ki:

  2 kulağım da kepce ameliyat olmak istiyorum ücret öder miyim

 51. Nazan Zurnacı dedi ki:

  Sigortalı çalışanım, ön çapraz bağ ameliyatı devlet hastanesinde fiyatı nedir
  Cevabınız için teşekkür ediyorum

 52. erdem taşdemir dedi ki:

  babamda özofagus ca var ve özel bir hastanede ameliyat olacak. Benim üzerimden sosyal güvencesi var (emekli sandığı). Ne kadar ücret öderim?
  teşekkürler

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Anlaşmalı kurumla ilgili kapsamdır durumunuz.

 53. selma dedi ki:

  Sigortasız zaten işsiz yada sigortasını odeyecek parası yok ve devlet 2 kat para mı istiyor?

 54. nimet dedi ki:

  slm sgk ameliyat ücretlerini sonradan geri alıyor mu?
  bunun bir getirisi veya götürüsü var mı?
  bunu cevaplarsanız çok müteşekkir kalırım!
  saygılar

 55. sıtkı dedi ki:

  Gazi üniversitesi hastanesinde kanser şüphesi nedeniyle eşime bir memesinin tamamen alınması ameliyatı yapılacaktır. Kendim devlet memuruyum. Acaba ameliyat ücreti ödermiyim?

  1. Muhammed dedi ki:

   İleri derece kulak zarı yırtığım var ameliyat olmadan onarılması mümkün değil devlet hastanesi ameliyat ücreti alır mı ? Alırsa ücret ne kadar ?

 56. İsmail dedi ki:

  Devlet memuruyum. Ayak damarlarım tıkalı. Ayağıma kök hücre nakli yaptırmak istiyorum. Ne kadar maliyeti var bize