Genel

Ameliyat Ücretleri

İnsanlar belirli bir süre eğitimini aldıkları bölümlerden mezun olurlar. Ardından bölümleriyle ilgili kamu kuruluşlarında ya da özel sektörde işe başlarlar. İşe başladıkları tarihten itibaren iş vereni tarafından sigortalı işlemleri gerçekleştirilir ve sigortalılık süresi başlamış olur. İnsanların çalıştıkları sektöre göre sahip oldukları sosyal güvence farklılık gösterir. Eğer kamu kuruluşlarında görev yapan bir memursanız, bağlı olduğunuz sosyal güvence Emekli Sandığı’dır, eğer özel sektörde çalışıyorsanız çalıştığınız sektöre SSK ya da BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olmaktasınız. Her sosyal güvencenin prim ödeme ücreti farklıdır, bazıları fazla bazıları da diğerlerine göre daha düşük bir ücret olarak belirlenmiştir. Sosyal güvenceye sahip olan bireyler sosyal ve sağlık alanında birtakım imkanlardan yararlanabilmektedir. Mesela, devlet hastanesinde, dal hastanesinde, eğitim ve araştırma hastanesinde, sağlık ocaklarında muayene ya da ameliyat olmak isterseniz, muayene ya da ameliyat ücretleri ödemezsiniz ama özel sağlık kuruluşlarında muayene ya da ameliyat olmak isterseniz bazı sosyal güvenceler muayene ya da ameliyat ücretlerinin bir kısmını ödemiyor, çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Aynı durum reçete ile alınan ilaçlar için de geçerlidir. Almak istediğiniz ilaç sosyal güvencenizin ilaç ödeme listesinde yer alıyorsa herhangi bir ücret ödemezsiniz ama bazı ilaçlar bu listenin dışında yer almaktadır, onlar için çıkan fark ücretini ödemeniz gerekmektedir.


Devlet Hastanelerinin Ameliyat Ücretleri

Herhangi bir sosyal güvencenizin olması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen yasalara göre muayene ücreti, ameliyat ücretleri, hastanede yatmanız gereken durumlarda bu tür hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanırsınız. Sigortalı olarak çalışan bireyler ya da emekliler devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, dal hastaneleri gibi devlete ait olan hastanelerde yapmak istedikleri ameliyat ücretleri yoktur ve işlemler ücretsizdir. Sosyal güvenceye sahip olmayan bireyler daha önceden sağlık kurumlarına 15 TL öderken, belirlenen yeni yasalara göre 30 TL ödeme yapmaları gerekmektedir.

Özel Hastanelerin Ameliyat Ücretleri

Sosyal devlet tarafından belirlenen yasalara göre sosyal güvenceye sahip olan bireylerden özel sağlık kuruluşlarında muayene ücreti, ameliyat ücreti gibi hizmetlerden belirli bir miktar hizmet bedeli talep edilmektedir. Sahip olduğunuz sosyal güvencenizin ödediğiniz prim ücretine göre özel sağlık kuruluşlarında muayene ya da ameliyat olmak isterseniz, sigortanızın ödediği miktarın geri kalan ameliyat ücretlerini ek olarak sizin ödemeniz gerekmektedir. Sosyal güvenceniz herhangi bir fark ücreti çıkarmıyorsa o kuruluştan ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Sahip olduğunuz sosyal güvenceniz ile vakıf üniversitelerine bağlı hastanelerden, özel sağlık kuruluşlarından muayene ücreti, ameliyat ücretleri, yatak ücreti gibi sağlık hizmetlerden belirli bir fark ücreti ile yararlanabilirsiniz. Eğer tedavi sürecinde hastanede yatmanız gerekiyorsa, sağlık kuruluşu tarafından belirlenen 30 – 100 TL arasından bir hizmet bedeli talep ederler, bazı özel hastaneler bunu hastanın yatış anında ödenmesini isterler, bazıları da ödemede sıkıntı yaşayan hastalar için daha sonra ödenmesi için senet yaparlar. Senet yapılması yasal dayanağı olan bir ödeme şeklidir.

Özel sağlık kuruluşlarında, vakıf üniversitesi hastanelerinde ameliyat olmak isterseniz belirli bir ameliyat ücretleri aldıktan sonra ek olarak herhangi bir ücret ödemezsiniz. Özellikle bazı hastalıkların tedavisinde ek ücret talep edilmemektedir. Mesela, kanser tedavisinde çok fazla kullanılan kemoterapi, radyoterapi, radyo izotop gibi tedavi şekillerinden özel sağlık kuruluşları ek hizmet ücreti alınmaz. Kanser tedavisi için gerekli olan muayene, ameliyat ücretleri, cerrahi müdahale, tahlil gibi tıbbi hizmetlerden ek ücret almaktadırlar.

Özel sağlık kuruluşları, vakıf üniversiteleri yoğun bakımda tedavi gören hastalardan ek ücret talep edemez, talep edilen bu ücret Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yasalarca engellenmiştir.

Herhangi bir ek ücret ödememeniz gereken tedaviler şunlardır;

 • Herhangi bir dereceden yanık olma durumunda yapılan müdahale,
 • Hamile olan bayanların, doğum aşamasında yaşanabilen bazı olumsuz durumlarda müdahale edilmesi gereken cerrahi işlemler,
 • Yeni doğan bebekler için 28 gün boyunca sağlanan sağlık hizmeti,
 • Tedavisi devam eden hastalar için hemodiyaliz tedavisi,
 • Acil müdahale edilmesi gereken durumların tedavisi,
 • Kardiyovasküler durumlarındaki cerrahi müdahaleler,
 • Kulakla ilgili hastalıklarda kullanılan koklear implant yerleştirme tedavisi gibi durumlarda özel sağlık kuruluşları ek bir ücret talep edemez.

Hangi hastaneye ne kadar muayene ücreti ve ameliyat ücretleri ödemeniz gerektiğini yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Linke tıkladığınızda açılan sayfadaki boş alanlara uygun cevaplarla sisteme aktardıktan sonra Hesapla butonuna basarak sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

4

Özel Hastane Ameliyat Ücretleri İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

59 Yorum

 1. MERHABA,
  ANNEM DİZZ AMELİYAT OLDU, BABAMIN SİĞORTASINDAN YARARLANDI.
  SGK KESİLEN AMELİYAT MASRAFLARINI KİŞİ SGK DAN GERİ ALAABİLİYORMU?

 2. merhaba 23 yaşındayım alt çenem geride babamın sgksından yararlanıyorum alt çene ameliyatını sgk karşılıyor mu ben herhangi bir ücret ödeyecek miyim?

  1. Merhaba,

   Alt çene geride oması sağlık sorunlarına yol açabileceğinden sgk tarafından karşılanacaktır.

  1. Merhaba kostak greft ile fonksiyonel rinoplasti ameliyat olacam SGK olduğum halde devlet karşılamıyor ameliyatı ssk Hastanesi’nde olacam kaburgadan kemik alınarak burun ucuna konulacak ödeyeceğim tutar ne kadar olur.hazirlikli gitmek istiyorum

  1. Merhaba,

   Ağır obozite durumunda olan hastaların doktor raporu ile ameliyatları karşılanmaktadır.

 3. bağkur emeklisiyim. ibni sina tıp fakültesinde robotik prostat ameliyatı oldum. hastane döner sermaye ye ödediğim tutarı bağkur öder mi?

 4. Merhabalar ben istanbul eğitim araştırma hastasinde burundan ameliyat olacağım fakat babamdan yararlandığım emekli sigortası ay sonunda bitiyor. Ben GSS yaptıracağım fakat bu ameliyat için herhangi bir masraf ödermiyim. Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   GSS aynı normal sgk gibi ameliyat hizmetini de karşılamaktadır. Herhangi bir ücret ödemezsiniz.

 5. Merhabalar.iki gündür kasıklarımda sancı vardı.idrar yaoarken yanma oldu ve kan geldi.şimdi sağ kasık ve yumurtalık şiş ve aşırı ağrım var.ssk lıyım.özelde ameliyat olsam nekadar ücret öderi.teşekkürler.

 6. Hocam oğlum ameliyat okucak kulak dan işitme kaybı var ve özel hastanede olucak ameliyat için ger kulak için 500 tl ve 2 kulakdanda olması gerwkiyor ve toplamda 1.000 tl odememiz gerekiyor sgk var benim hala ayni parayi odememmi gerekiyor

 7. Merhabalar bugün Antalya’da özel bir hastanede muayene olmak İçin gittim ban gss prim borcunuz var o yüzden ücretli faydalanabilirsiniz dediler peki dedim.rutin kan tahlilleri için 1329₺ ve muayene içinde 280₺ ücret aldılar bir başka bölüme de gönderip oradaydı 180₺ muayene ücreti aldılar.acil ameliyat olmam gerektiğini söyleyip( teşhis lomber son seviye bel fıtığı)sgk anlaşmalı olarak 4700₺ ameliyat ücreti ödemem gerektiğini ifade ettiler.sorum öncelikle prim borcumu aynı gün banka üzerinden ödedim fazla yatanları geri talep edebilirmiyim? Ve kimden talep edebilirim? Diğer sorumda ameliyat ücretinin bu kadar talep edilmesi doğrumudur? Saygılarımla

 8. Merhaba benim ayaklardan halluks valgus var törpüleme işlemi yapılacak devlet hastanesinde. Saplıj güvencem bağkur ama ücret alınacak mı benden ?

 9. Öncelikle merhaba bi arkadaşımın ileri derece de fıtığı var ve sigortası yok ameliyat olması gerek artık yürüyemekte çok zorlanıyor yani sigortası olmadığı için bu insan ameliyat olamaz mı hiç bıçak parası falan ödeyecek imkanı falan da yok lütfen bi çıkar yol gösterin

 10. Merhaba,21 yaşında bekarım.Babamın 4a SGK sından yararlanıyorum(babam özel sektör çalışanı)
  Eğitim ve araştırma hastanesinde ameliyat oldum, ameliyat ücreti babamdan mı kesilecek ve ne ameliyatı olduğum babamın e devletinde görünecekmi çünkü bu ameliyatı öğrenmemeleri daha iyi olur .

 11. Histeraktami ameliyatı olmam gerekiyor. Gazi hastanesinde gerçekleştirilecek. Fark ödemem gerekiyor mu?

 12. Merhabalar. Samsun’ da özel bir hastanede babamın beyin ameliyatı için ameliyat+yatak 16.000 TL, beyne takılması gereken cihaz içinde 7.000 TL ücret istediler. Bu fiyatları talep etmeye hakları var mıdır? veya ayrıntılı fatura istediğim takdirde şikayet etsem bir sonuç alabilir miyim?

 13. Merhaba
  Bir süre öncesinde kardiyolojiye gittiğimde taşikardik çıktığımı söyledi doktor. Burnumdaki septum deviasyonu için ameliyat olmamın gerekebileceğini söyledi. Nefes almamda zorluk yaratıyor. Bunun için fakülte hastanesinde plastik cerraha gitsem ameliyatım için ücret ödemem gerekir mi?

  1. Merhaba,

   Kuruma bağlı Fakülte hastanelerinde Deviasyon için ekstra bir ödeme yapmanız gerekmez. Özel sebepli keyfi plastik estetik cerrahi işlemlerde ücret talep edilmektedir.

 14. Merhaba,
  bir yakınımızı omurilik daralması sebebiyle üniversite hastanesine yatırdık. Onam formunda işlemler başlığında (a-b-c-d-e) hangi gruba girer ve ne kadar ilave ücret öderiz. Eğitim araştırma hastanelerinde de aynı durum söz konusu mudur?

 15. Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum 22 yaşındayım babam emekli bir kulağım kepçe ne kadar ücret öderim lütfen cevap verin bide yüzümde sene çoban yarası denilen çukurluklar var burun ve yanak bölgemde lütfen cevap verir misiniz

  1. Merhaba,

   Bahsettiğiniz durumlar Plastik cerrahi kapsamındadır. SGK karşılamaz Üniversite ve özel hastanelerde de yaptırabilirsiniz. Ücretleri çok değişkenlik gösteriyor. Maalesef net bir ücret bildiremiyoruz.

 16. Gazi üniversitesi tıp fakültesinde öğretim üyesi prof Dr a muayene oldum 98 TL ücret ödedim ameliyat içinde prof olduğu için bı fark istediler bu ücreti emekli sandığı ndan geri alabilir miyim

  1. Merhaba,

   Üniversite hastaneleri ayrıca döner sermayeli olarak hizmet verdiği için ücret ödenmektedir. Emekli sandığından iade alamazsınız.

  2. Şuan kardeşim Kayseri de üniversite hastanelesinde ülser ameliyati olacak doktor prof. Olduğu için 6000 istemiş. Asker polis vb. 1000 lira almayalım sizden 5000 verin demis simdi ne adı altında istiyor ve yasal mi

 17. Bileğimde kolumda ve boynumda sinir sıkışması olduğu için ameliyat olmam gerekiyor Bağ-Kur’a borcum olduğu için araştırma hastenesi ücretli yapmak istiyor ücretini öğrenmek istiyorum

  1. Eşim SGK lı çalışan işten çıkarıldı on beş gün sonra çocuğum hastalandı Ege üniversitesiçocuk hastanesine yatış yapıldı kulagından ameliyat olucak ek ücret ödermiyiz

 18. Merhaba yabancı uyrukluyum, sol kulagimda oteskleroz teşhisi konuldu, sigortam yok, ameliyat ücreti ne kadar acaba. Teşekkürler

 19. Babamı bezmialem hastanesinde ameliyat ettirdik bizden ameliyat ücreti aldılar babam beyin kanseridir ameliyattan 28 gün sonra yoğun bakımda öldü ödediğimiz parayı geri alabiliyor muyuz
  Saygılarımla teşekkürler

  1. Merhaba,

   Ameliyat girişlerinde sorumluluk ile ilgili beyanlar imzalatılıyor. İade edilmesi söz konusu değil ancak yine de Alo 184 Sağlık bakanlığı danışma biriminden de bilgi alabilirsiniz

 20. selam bana böbrek kanseri teşhisi koyuldu ve ameliyat olucam üniversite hastahanelerinde bana ne kadar ek ücret çıkar teşekkür ederim

 21. Ben gaziyim.
  1. Özel hastanelerde hastanelerde ameliyat/tetkik yaptırdığımda ücret alınır mı?
  2. Ekol,Medical Park,Başkent Üniversite hastanelerini kapsar mı?
  3. Ücret alınmazsa diğer bir nam adı altında ücret talep edebilirler mi? Örneğin yatak ücreti,yemek ücreti,refakatçı ücreti gibi
  4.Bütün soruların cevabı eş için de geçerli midir?
  Teşekkür ederim.

 22. Kasimin 21.nde Yalova. Devlet hastanesinde varikosel ameliyati oldum. e devletten baktigimda 495.8 lira saglik kesintisi oldugu gözüküyor yeni farkina vardim bu hakmidir 30 sene prim odeyecem emekli olacam kesinti yapilacak?

 23. Merhaba.Omuz artoskpisi olmak istiyorum.Devlet hastanelerinde bu işlem yapılabiliyor mu?Ayrıca ücret vermem gerekir mi ? ( sgk var)
  Şimdiden teşekkürler.

 24. Merhabalar. Ben şuan işsizim. Oğlum 5. Sınıf öğrencisi ve parasız yatılı bursluluk sınavına başvurusunu yapacağız. Başvuruda istenen 2016 yılında ailenin gelir beyanı. Yani geçen yıl sigortalı çalıştığım yerden maaş bordrosu gibi bir belge almam gerekiyo. Fakat iş yerim kapandı. Buna göre 2016 gelir durumumu gösterir belgeyi SSK dan alabilir miyim. Veya nereden alabilirim. Saygılarımla… Şimdiden teşekkürler…

 25. Sigortalı çalışanım, ön çapraz bağ ameliyatı devlet hastanesinde fiyatı nedir
  Cevabınız için teşekkür ediyorum

 26. babamda özofagus ca var ve özel bir hastanede ameliyat olacak. Benim üzerimden sosyal güvencesi var (emekli sandığı). Ne kadar ücret öderim?
  teşekkürler

 27. slm sgk ameliyat ücretlerini sonradan geri alıyor mu?
  bunun bir getirisi veya götürüsü var mı?
  bunu cevaplarsanız çok müteşekkir kalırım!
  saygılar

 28. Gazi üniversitesi hastanesinde kanser şüphesi nedeniyle eşime bir memesinin tamamen alınması ameliyatı yapılacaktır. Kendim devlet memuruyum. Acaba ameliyat ücreti ödermiyim?

  1. İleri derece kulak zarı yırtığım var ameliyat olmadan onarılması mümkün değil devlet hastanesi ameliyat ücreti alır mı ? Alırsa ücret ne kadar ?

 29. Devlet memuruyum. Ayak damarlarım tıkalı. Ayağıma kök hücre nakli yaptırmak istiyorum. Ne kadar maliyeti var bize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu