KOSGEB

2021 Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Şartları (Sıfır Faizli)

Faizsiz esnaf kredisi KOSGEB tarafından verilen bir kredi türüdür. Gerekli şartları yerine getiren yurttaşlara KOSGEB tarafından faizsiz kredi verilir ve bu kredilerin vade süreleri oldukça uzundur. KOSGEB kredisini almak için gereken şartlar arasında Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak ve esnaf belgesinin bulunması yer alır. 2021 yılında KOSGEB aracılığı ile faizsiz kredi almak isteyen yurttaşların bankalar tarafından sunulan şartları da yerine getirmesi gerekir. Tüm şartlara uyan kişiler, bankalar aracılığı ile KOSGEB’in esnafsız kredisini alabilirler. KOSGEB faizsiz esnaf kredisi almak için bankalara başvuru yapmak gerekir.

Esnaf Kredisi Nedir?

Esnaf kredisi KOSGEB’in verdiği bir kredi türüdür ve şartlara uyan kişilere verilir. Esnaf kredisi, küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen bir kredi türüdür ve koşulları yerine getirmeyen kişiler krediden faydalanamaz. KOSGEB kredisi, girişimcilere ve küçük ve orta ölçekli işletmelere verilir. Yerel üretimi desteklemek ve doğrudan yerel üreticinin kalkınmasını sağlama amacı taşıyan bir kredidir. Esnafların, özellikle pandemi sürecinde yaşadıkları zorluklar ve maddi kayıplar nedeni ile 2021 yılında da verilmeye devam eder. Esnaf kredisi şartları yerine getiren tüm esnaflara ve çalışma alanlarına açık bir kredidir.

Esnaf Kredisini Kim Verir?

Esnaf kredisini veren kurum Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığıdır. Başkanlığın ana hedefleri arasında küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimine destek olmak ve yerel üretimi desteklemek yer alır. Esnaf kredisi almak için öncelikle KOSGEB’e başvuru yapılması ve KOSGEB veri tabanına üye olmak gerekir. KOSGEB veri tabanında bulunmayan kişilerin bankaya gitmeden önce mutlaka veri tabanına kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekir. Esnaf kredisi almak için KOSGEB üyeliği tamamlandıktan sonra esnaf kredisi veren bankalar tarafından kredi başvurusu kabul edilir.

Esnaf Kredisini Kim Alabilir?

Esnaf kredisini alanlar hem KOSGEB tarafından belirlenen hem de bankalar tarafından istenen şartları yerine getiren kişilerdir. Esnaf kredisi almak için öncelikle şartlara uymak gerekir. Esnaf kredisinin şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak yer alır. Ayrıca kredi almak isteyen kişilerin reşit olmaları gerekir. 18 yaşını doldurmuş olan tüm Türk vatandaşları KOSGEB’in esnaf kredisini alabilirler. KOSGEB esnaf kredisini almak için şartların yerine getirilmesi önem taşır. KOSGEB esnaf kredisini almak için şartları yerine getiren kişiler bankaya başvuru yapabilirler. KOSGEB ile iş birliği yapan bankalar başvuruları kabul eder.

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kredisi almak isteyen Türk vatandaşlarının bankalara başvuru yapması gerekir. Esnaf kredisi KOSGEB tarafındna KOSGEB üyesi olan kullanıcılara sunulan bir kredi türüdür. Kredinin en önemli özelliği faizinin olmamasıdır. KOSGEB tarafından belirlenen şartları yerine getiren esnaflar, kredi almak için başvuru yapabilirler. Başvurular doğrudan bankaya ve KOSGEB’e yapılabilir. Esnaf kredisi almak için bankaya sunulması gereken birtakım belgeler bulunur. Bu belgelerin bankaya ve KOSGEB’e ibraz edilmesi gereklidir. Esnaf kredisi almak isteyen yurttaşların tamamlaması gereken evraklar arasında esnaf belgesi de yer alır. Ayrıca işletmelerine dair belgelerin de bankaya sunulması gerekir.

Esnaf Kredisinin Şartları Nedir?

KOSGEB esnaf kredisi almak isteyen yurttaşlar için belirlenen bazı şartlar bulunur. Krediyi almak için ilgili şartları ve belgeleri KOSGEB’e sunan kişiler esnaf kredisi alabilir.

Esnaf kredisi almak için KOSGEB ve bankalar tarafından istenen ortak şartlar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Esnaf olmak
 • Esnaflar odasına kayıtlı olmak
 • Kredi borcunun olmaması
 • Kefil gösterebilme

KOSGEB’in sunduğu sıfır faizli esnaf kredisinin şartları arasında yer alır. Kefil ve ipotek gibi şartlar bankalara göre farklılık gösterebilir. Kredinin çekileceği bankanın şartlarının da araştırılması gerekir.

Esnaf Kredisinin Başvuru Belgeleri Nedir?

Esnaf kredisi başvuru belgeleri hem başvuru sahiplerine hem de başvuru yapılacak iş yerine ait olmalıdır.

Esnaf kredisi başvurusu esnasında istenen evraklar şunlardır:

 • Başvuru sahibinin (aynı zamanda işletme sahibi veya ortağı olmalıdır) T.C. kimlik kartının fotokopisi
 • İş yerine dair vergi levhasının fotokopisi veya aslı gibidir onaylı kopyası
 • Esnaflar odasına kayıtlı olunduğunu gösteren belge
 • Esnaf sicil kayıt belgesi
 • Esnaf sicil kayıt belgesinin fotokopisi veya onaylı kopyası
 • Günlük tasdikname (sicil)
 • Başvuru sahibinin (esnafın) 6 ay içerisinde çekilen güncel vesikalık fotoğrafı
 • Başvuru sahibine ait ikametgah belgesi
 • İş yerinin yıllık gelirini / cirosunu gösteren belge
 • Vergi dairesinden alınacak olan mükellefiyet belgesi

Başvuru esnasında istenen evraklar arasında yer alır. Bankaların ek belge talep etme hakları vardır ve başvuru esnasında gerekli görürler ise ekstra belge isteyebilirler.

Esnaf Kredi Almak İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Esnaf kredisi başvuru yeri KOSGEB ve başvurunun yapılacağı bankadır. Birçok bankanın KOSGEB ile anlaşması bulunur ve bu anlaşma gereği sıfır faizli kredi verir. Esnaf kredisi almak isteyen yurttaşların başvuru yapacakları yer banka şubeleridir. Ancak korona virüsü önlemleri nedeni ile birçok banka, kredi başvuru işlemlerini dijital bankacılık kanalları üzerinde almaya başlamıştır.

Bankaların internet bankacılığı, mobil bankacılık uygulamaları ve müşteri hizmetleri aracılığı ile esnaf kredisine başvurmak mümkündür. Evrak teslimi yapmak için banka şubesine gitmek gerekebilir. Bu durum bankalara göre farklılık gösterir. Her banka dijital bankacılık kanalları aracılığı ile yapılan esnaf kredisi başvurusunu onaylamaz.

Esnaf Kredisine Dijital Başvuru Yapılır Mı?

Esnaf kredisine online başvuru yapılabilir. Bu durum bankalara göre farklılık gösterse de korona virüsü önlemleri nedeni ile birçok bankacılık işlemi online platformlara taşınmıştır. Taşınan işlemler arasında yer alan kredi başvuruları da kullanıcılara sunulur. Esnaf kredisi almak için bankaya başvuru yapmadan önce hangi bankanın kullanılacağına karar verilmesi gerekir. Birçok banka online bankacılık kanalları aracılığı ile müşterilerine şubeye gitmelerine gerek kalmadan hizmet verir.

Esnaf kredisine başvuru yapmak isteyen kişiler eğer ilgili bankanın müşterisi değiller ise bankanın resmi internet sitesini kullanabilir. Hali hazırda banka müşterisi olan kişiler ise bankanın tüm çevrim içi kanallarını ve telefon bankacılığını kullanarak esnaf kredisine başvuru yapabilirler. Ayrıca aynı kanalları kullanarak esnaf kredisinin başvuru sürecini takip edebilirler. KOSGEB faizsiz esnaf kredisi almak için bankaların şubeleri de tercih edilebilir.

Esnaf Kredisi Herkese Verilir Mi?

KOSGEB esnaf kredisi herkese verilen bir kredi türü değildir. Esnaf kredisi KOSGEB ile anlaşmalı bankalar tarafından verilir ve şartlara uyum göstermek gerekir. Esnaf kredisi almak isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmesi ve esnaf olması gerekir. Esnaf kredisini almak için herhangi bir cinsiyet kısıtlaması bulunmaz.

Özellikle kadınların iş gücüne katılımını arttırmak için kadın esnaf ve girişimcilerin desteklendiği bilinir. KOSGEB kredisinden yararlanmak isteyen erkek veya kadınlar fark etmeksizin istenen şartları yerine getirdiği müddetçe kredi başvuru yapabilirler. Kredileri onaylanır ise SMS ve e- posta yolu ile başvuru sahibine bilgi verilir.

Esnaf Kredisinin Faizi Var Mı?

KOSGEB esnaf kredisinin faiz oranı bulunmaz. KOSGEB tarafından sunulan esnaf kredisinde herhangi bir faiz yoktur. Kişiler aldıkları ana para kadar geri ödeme yaparlar. Esnaf kredisinin en önemli özelliklerinden birisi sıfır faizli olmasıdır. Esnafları desteklemek ve küçük işletmelerin büyümesini sağlamak için verilen bir kredidir. Bu neden ile de esnaf kredisine herhangi bir faiz uygulanmaz. Esnaf kredisini almak için başvurunun bankaya yapılması gerekir ve tüm bankalar sıfır faizli kredi verir. Ancak bu bankaların KOSGEB ile anlaşmalı olma şartı bulunur.

Esnaf Kredisinin Vade Süresi Ne?

Esnaf kredisinin vadesi bankalara göre farklılık gösterse de genellikle geri ödemeler 60 aya kadar uzayabilir. Esnaf kredisi alan kişiler vade sürelerini kendisi belirleyebilir. Bankalar tarafından sunulan vade uzunluğu genellikle 3 ay ila 60 ay arasında değişir. Vade süresi fark etmeksizin, başvuru sahiplerinden faiz talep edilmez. Faiz alınmayacağına dair kredi verilirken imzalanan taahhütnamede madde yer alır. Esnaf kredisinin özelliği sıfır faizli bir kredi olmasının yanı sıra vade süresinin esnek olmasıdır.

Esnaf Kredisinin Geri Ödemesi Ne Zaman Başlar?

Esnaf kredisi geri ödemesi seçilen vade süresine göre değişir. 60 ay vadeli kredi alan bir kişinin ödemesinin ne zaman başlayacağına karar verme hakkı da bulunur. Bu durum sadece 60 ay vade ile kredi alan kişiler için geçerli değildir. Esnaf kredisinden yararlanan kişilerin, geri ödeme süresini uzatma ve borç erteleme özelliklerinden yararlanabildiği de bilinir. Esnaf kredisinin geri ödemesi kredi aldıktan 1 ay sonra başlar.

Esnaf Kredisi Veren Bankalar Hangisidir?

Esnaf kredisi alınan bankalar arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde yer alan özel ve kamu bankaları yer alır. Özellikle kamu bankaları tarafından sıfır faizli olarak verilen ve vade süresi oldukça esnek tutulan kredi, özel bankalardan da alınabilir.

Esnaf kredisi veren bankalar şunlardır:

 • Halk Bankası
 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • QNB Finans Bankası
 • Akbank
 • Yapı ve Krediler Bankası
 • Türk İktisat Bankası
 • HSBC Bankası
 • Güvence Bankası
 • Alternatif Bank
 • Şekerbank

Kredi veren başlıca bankalar arasında yer alır.

Halk Bankası Esnaf Kredisinin Özellikleri Nedir?

Halkbank esnaf kredisi müşterilerine 3 ila 60 ay arasında vade imkanı sunması ve sıfır faizli kredi vermesi ile bilinir. Halk Bankası, kredi vermek için bazı şartların yerine getirilmesini talep eder. İstenilen şartları yerine getiren kişilerin başvuruları alınır ve ön değerlendirme sonucu, başvuru sahibine SMS ile bildirilir. SMS ile bildirim almak için bankaya, başvuru sahibinin telefon numarasını vermesi gerekir.

SMS ile alınan banka sonucu eğer olumlu ise gerekli evrakların bankaya sunulması gerekir. Evrakların tamamı bankaya verildikten sonra kişilerin hesabına kredi miktarı transfer edilir. Geri ödeme planı ise müşteri temsilcisi ile birlikte hazırlanır ve müşterinin gelir durumuna göre belirlenir.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisinin Özellikleri Nedir?

Ziraat Bankası esnaf kredisi sıfır faizli bir kredidir. 60 aya kadar vade yapılmasına izin veren Ziraat Bankası ayrıca esnek geri ödeme seçenekleri sunar. 18 yaşından büyük ve esnaf olduğunu kanıtlayan herkes geri ödemesiz esnaf kredisine başvuru yapabilir. Esnaf kredisini almak için başvuruların Ziraat Bankası kanalları aracılığı ile yapılması gerekir. Hangi başvuru kanalı kullanılırsa kullanılsın, başvuru sahibinin direkt başvuru yapması gerekir.

Vakıflar Bankası Esnaf Kredisinin Özellikleri Nedir?

Vakıfbank esnaf kredisi veren bankalar arasında yer alır. KOSGEB faizsiz esnaf kredisi verilmesini sağlayan bankalardan biri olan Vakıfbank aracılığı ile kredi almak mümkündür. Müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda esnek geri ödeme planı hazırlanmasına destek olan bankanın uzun vade süresi bulunur. Vakıflar Bankası tarafından sunulan kredinin alınabilmesi için internet bankacılığı kanallarının ve banka şubesinin başvuru için kullanılması gerekir.

İş Kurmak İçin Kredi Nasıl Alınır, Başvuru Şartları
KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır?
Devlet Teşvikleri ve Yardımları Neler, Kimler Alabilir?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu