KOSGEB

2024 Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Şartları

esnafa faizsiz kredi

Esnafa faizsiz kredi desteği, dönemsel olarak KOSGEB ve diğer kamu kurumları tarafından veriliyor. KOSGEB sıfır faizsiz kredi desteği de yıllardır belli şartları taşıyan işyeri sahiplerine verilmeye devam ediyor. Esnafa faizsiz KOSGEB kredisi şartları 2024 kriterlerini taşıyan esnafa destekler devam edecek.

KOSGEB faizsiz kredi şartları nelerdir, esnafa sıfır faizli KOSGEB kredisi için başvuru nasıl yapılır gibi detayları yazımızda hazırladık. Siz de işyeri sahibiyseniz KOSGEB tarafından sunulan bu avantajlı kredi desteğinden faydalanabilirsiniz. İşte KOSGEB kredisi hakkında tüm detaylar…

KOSGEB KREDİSİ NEDİR?

KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi’nin kısaltmasıdır ve 1990 yılında kurulmuştur. KOSGEB, işletmelerin gelişimine destek olmak amacıyla finansal destekler ve eğitim programları sunar.

KOSGEB tarafından verilen eğitimlere katılan işletme sahipleri, çeşitli destek ve kredilerden faydalanabilir. Faizsiz KOSGEB kredisi de bu destekler arasında yer almaktadır.

KOSGEB KREDİSİ KİMLERE VERİLİR?

KOSGEB kredileri, özellikle KOBİ’ler ve girişimciler olmak üzere belirli şartları karşılayan işletmelere verilir. Bu destekler, işletmelerin büyümesine ve rekabet güçlerinin artırılmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

ESNAFLAR FAİZSİZ KOSGEB KREDİSİ ALABİLİR Mİ?

Evet, esnaflar belirli koşulları sağlamaları durumunda faizsiz KOSGEB kredisinden yararlanabilirler. Bu krediler, işletmelerin finansal yükünü hafifletmek ve sürdürülebilir büyümelerini desteklemek için önemlidir.

ESNAFA FAİSİZ KOSGEB KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Faizsiz KOSGEB kredisine başvurmak için öncelikle KOSGEB’e kayıt olunmalı ve KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır. Daha sonra, KOSGEB uzmanı tarafından onaylanan beyannamenin ardından ilgili destek programına başvuru yapılabilir.

KOSGEB Başvurusu : https://www.ssk.biz.tr/kosgeb-basvurusu/

Faizsiz KOSGEB Kredisine Kimler Başvuru Yapamaz?

Yasal limitlerin üzerinde vadesi geçmiş vergi veya sosyal güvenlik borcu olanlar ve daha önce belirli desteklerden yararlanmış olanlar, KOSGEB desteklerine başvuru yapamazlar.

Vergi ve sosyal güvenlik borcu olanlar, bu borçlarını ödedikten sonra KOSGEB’e kredi başvurusu yapabilirler. KOSGEB desteğinden daha önce faydalananlar ise farklı türde destekler için başvuruda bulunabilirler.

ESNAFA FAİSİZ KOSGEB KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?

Esnafa faizsiz KOSGEB kredisi alabilmek için;

 1. Ustalık belgesine sahip olması,
 2. Son bir yılda sürekli faaliyet göstermiş olması,
 3. KOSGEB eğitim sertifikası almış olması gerekmektedir.

NOT: Bunlar temel şartlardır. Destek paketlerine göre personel sayısı, sektör gibi farklı güncel koşullar da aranabilir.

ESNAFA FAİSİZ KOSGEB KREDİSİ İÇİN EVRAKLAR NELERDİR?

KOSGEB’e faizsiz kredisi başvuru için gerekli evraklar arasında;

 1. T.C. kimlik belgesi,
 2. İmza sirküleri,
 3. Oda kayıt belgesi,
 4. Vergi levhası,
 5. Ticaret sicil gazetesi gibi belgeler bulunmaktadır.

NOT: KOSGEB, güncel kredi destek paketlerine göre ek evraklar da talep edebilir.

KOSGEB ESNAFA NE KADAR KREDİ VERİYOR?

KOSGEB, işletmelere 250.000 TL ile 1 milyon TL arasında kredi desteği vermektedir.

KOSGEB KREDİM ONAYLANMADI, NE YAPMALIYIM?

KOSGEB kredisi onaylanmadıysa başvuru şartlarını ve sunulan evrakları gözden geçirmek ve eksiklikleri tamamlamak önemlidir. KOSGEB kredisi nasıl alınır konusunda tam anlamıyla bilgiye ve yeterliliğe sahip değilseniz bu konuda KOSGEB il müdürlüklerindeki yetkililerle görüşüp destek alabilirsiniz. KOSGEB kredi şartlarını eksiksiz yerine getirmek önemlidir.

FAİZSİZ KOSGEB KREDİSİ HANGİ SEKTÖRLERE VERİLİYOR?

KOSGEB, özellikle imalat, Ar-Ge ve yazılım gibi stratejik sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere destek sağlamaktadır.

Genel olarak KOSGEB kredisi verilen sektörler şöyledir:

 1. İnovasyon
 2. Ar-Ge
 3. Teknoloji
 4. Eğitim
 5. Danışmanlık
 6. Finans

NOT: Bu sektörler dışında da KOSGEB kredisi alınabilir. Burada önemli olan nokta ortaya koyacağınız projedir. Sektörde ilk olan, ülke ekonomisine katkı sunabilecek her sektör KOSGEB desteği alabilir.

KOSGEB FAİZSİZ KREDİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

KOSGEB faizsiz kredi sorgulaması ilgili bankaların şubeleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

KOSGEB KREDİSİNİ HANGİ BANKA VERİYOR?

KOSGEB kredileri, anlaşmalı bankalar aracılığıyla verilmektedir. KOSGEB kredisi veren bankalar şunlardır:

 1. Akbank
 2. Denizbank
 3. Halkbank
 4. İş Bankası
 5. Kuveyt Türk
 6. TEB
 7. QNB Finansbank
 8. Vakıfbank
 9. Yapı Kredi Bankası
 10. Ziraat Bankası

KOSGEB Onaylanan Kredi Nasıl Alınır?

Onaylanan KOSGEB kredisi, başvuru sahibinin banka hesabına aktarılır ve ilgili prosedürler tamamlandıktan sonra kullanıma sunulur. Kredinin hesabınıza aktarım süresi, tamamen sizin gerekleri yerinize getirmenize bağlıdır.

KOSGEB Onayladıktan Sonra Kredi Ne Zaman Yatar?

KOSGEB onayından sonra kredi genellikle kısa bir süre içinde ilgili banka tarafından yatırılır. Genellikle 1-4 iş günü içerisinde kredi hesabınıza aktarılır.

KOSGEB GERİ ÖDEMESİZ KREDİ VERİYOR MU?

KOSGEB, belirli programlar kapsamında geri ödemesiz kredi imkânları da sunabilmektedir. Bu destekler, işletmelerin belirli projelerini hayata geçirmelerine olanak tanır. Şu anda KOSGEB’in tamamı geri ödemesiz projesi bulunmuyor; fakat 3 yıl geri ödemesiz desteği devam ediyor. KOSGEB geri ödemesiz kredi hakkında yeni bir paket açıklarsa sizlerle sitemizden paylaşacağız.

Esnafa faizsiz KOSGEB kredisi şartları 2024 güncel bilgilerini aktardık. KOSGEB sıfır faizli kredi hakkında merak ettiklerinizi, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz; editörlerimiz kısa sürede size cevap verecekler.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir