• SSK DOĞUM İZNİ


  SSK Dogum İzni

  SSK’lı ve de devlet memuru olan hamile bayanlar 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası da doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni kullanabilmektedirler. Yine aynı şekilde doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilirken isteğe bağlı olarak geri kalan izinlerini doğum sonrasına aktarabilmektedirler.

  Yani, çalışan gebeler dilerlerse gebeliklerinin 32. haftasında doktorlarından aldıkları “37. Gebelik haftasına kadar daha 5 hafta süre ile çalışmasında gebeliği yönünden sakınca bulunmamaktadır.’’ Şeklindeki benzer raporlar ile doğum öncesi kullanabilecekleri 5 haftalık SSK Doğum İznini, doğum sonrası kullanabilirler. Bu durumda 13 hafta (91 gün) süre ile kanuni olarak SSK Doğum İzni kullanma haklarına sahip olabilirler. Kanunlar birden fazla bebek bekleyen çalışan anne adaylarına ise SSK Doğum izni 8 hafta yerine 10 hafta olarak kullanabilmelerine olan sağlamaktadır.
  Doğum şeklinin nasıl olduğu anne adaylarının SSK Doğum İznini etkilemeyecektir. (ister sezaryen ister normal doğum şeklinde) Özellikle planlı sezaryenlerin erken yapılması SSK Doğum İznine erken ayrılacakları anlamına gelmez. Tüm hesaplamalar son adet tarihine ve ya en erken dönemde çekilmiş ultrasondaki bebeğin büyüklüğüne göre 40 hafta üzerinden yapılır.

  SSK DOĞUM İZNİ BİLDİRİMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

  SSK-DOĞUM-PARASI

  SSK Doğum İzni ve Doğum Raporu Hakkındaki Hukuki Düzenleme 4857 Sayılı Kanunun 74. Maddesi Şu Şekilde Açıklanır:

  1. Yukarıda ön görülen süreler SSK’lı gebelerin sağlık durumuna, işinin özelliklerine göre doğumdan önce ve sonrasında gerekirse artırılabilir. SSK Doğum İzni sürelerinin hepsi hekim raporu ile belirtilir.
  2. SSK’lı gebeye hamilelik süresi boyunca kontrolleri için ücretli SSK Doğum İzni verilir
  3. Gerekli görüldüğü takdirde, hekim raporu ile hamile kadın sağlık durumuna uygun olarak hafif işlerde çalıştırılabilir. Bu durumda çalışanın ücretinde bir indirim veyahut bir kesilme olmaz. Ancak bu durum için hekim raporu gerekmektedir.
  4. İsteği ya da gereği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanması veya çoğul gebelik durumda 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz SSK Doğum İzni verilir. Bu SSK Doğum İzni, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.
  5. Kadın işçilere 1 yaşına kadar, çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

  Doğum İzni Hesaplama

  Doğum izni hesaplama işlemleri şu şekilde yapılmaktadır. Kanuna göre doğumdan önce kullanılabilecek olan 8 haftalık izin bulunuyor. Bununla birlikte gebelik 40 hafta olduğu için 8 hafta önce 32. haftaya denk geliyor. Buradan yola çıkarak 32. haftanın dolmuş olması gerektiğini anlıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken şey örneğin 31 hafta 5 günlük hamile olan bir kadının, doğum izni alamayacak olmasıdır. Zira son gün gelene yani 32. hafta tam olarak dolana dek beklemesi gerekir. Toplamda 16 haftalık doğum iznine sahip olan anneler çocuğun doğmasının ardından geçireceği 8 haftayı da bu izin sayesinde kullanabilir. Bununla birlikte merak edilen sorulardan biri de “Doğum izni 6 aylık oldu mu?” sorusudur. Bu konuda son zamanlarda yapılan çalışmalara göre bir anne istediği takdirde 6 aylık ücretli izni kullanabilecektir. Fakat bu durumda ücrette kesilmeler yaşanacaktır. Ayrıca doktor kontrolünde verilecek olan bu izinler gerektiği takdirde uzatılabilecektir. Bununla birlikte doğum izni hesaplama hususunda dikkat edilecek bir diğer konu birden fazla bebek doğması halidir. Bu durumda anneler tarafından doğum öncesinde fazladan 2 hafta izin alınabilmektedir.

  Doğum İzni Süresi

  Biraz öncede bahsettiğimiz gibi anneler için doğum izni hesaplaması tekil doğumlarda 16 haftayken çoğul doğumlarda doğum öncesinde 2 hafta eklenerek 18 hafta olabiliyor. Doğum izni süresi bununla birlikte 6 aylık ücretli izin şeklinde de ayrıca kesintiler dahilinde kullanılabiliyor. Bununla birlikte bu konuda merak edilen bir diğer husus doğum izni erkekler için ne olacağı yönünde. Doğum izni erkek bireylere de verilecek. 4857 Sayılı İşçi Kanunu’nda yer alan düzenlemelere göre, eşi doğum yapan bir işçiye beş gün ücretli izin verilecek. Yapılan düzenlemede geçen ifadeler ise şöyle; İşçiye, evlat edinmesi ya da evlenmesi ya da baba ya da anasının, kardeşinin, çocuğunun, eşinin ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde beş gün ücretli izin verilecektir. Bununla birlikte hafta sonları ve resmi tatillerin beş günlük izne dahil edilmemesi ile birlikte doğum izni süresi zaman zaman bayramların da ilave edilmesiyle birlikte iyice uzuyor. Ayrıca doğum izni süresi, yüzde 70 ve daha üzeri engele ya da süreğen bir hastalığa sahip olan çocukların tedavisinde, hastalık raporuna dayalı bir şekilde ve çalışan anne veya babadan sadece biri tarafından kullanılması şartı ile bir yıl içinde parça parça ya da hepsi tek seferde on güne kadar ücretli izin verilmektedir.

  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM İZNİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. duygu dedi ki:

   Merhaba,

   dogum izni hesaplarken bayram tatilleri ve haftasonlari dahil midir ? is gunu oalrak mi hesaplaniyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni hafta esasına göre hesaplandığından yıllık izin gibi tatil günleri düşmez. Yani tatil günleri hafta hesabına dahildir. İzin sonuna eklenemez

  2. Havva dedi ki:

   Merhaba 32.hafta raporundan sonra çalıştığımız kurum raporu aldığımız andan itibaren sigorta primini ödemeye devam ediyor mu ? Ayrıca doğum öncesi ve doğum sonra 8 er haftalık izinlerin maaşı yatıyor mu yatan para doğum parasına mı karşılık geliyor yoksa ayrı bir ödenek midir ? Doğumdan sonra ki 8 haftalık izni doğumdan önce 16 haftalık rapora dönüştürebiliyor muyuz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız kurum sigortalılğınızı devam ettiriyor fakat prim yatmıyor. Rapor aldıktan sonra 16 haftalık analık geçici iş göremezlik ödeneğini SGK ödüyor. SGK dan yatan para brüt ücretinizin 2/3 ü ne tekabül ettiğinden hemen hemen aldığınız maaş civarında yatıyor. Doğumdan önce en fazla 8 haftalık izin hakkınız var. Fakat 32. hafta çalışabilir raporu alırsanız 37 haftaya kadar çalışıp kalan 5 haftanızı doğum sonrasına ekletebiliyorsunuz.

  3. muhammed dedi ki:

   arkadaşlar ssk çalışanıysanız dogum izni 5 gündür bilgilerinize…

  4. İsmail dedi ki:

   Merhaba 19 mayıs 2017 tarihinde eşim dogum yapti özel sektörde calisiyorum 5 günlük iznim var biliyorum ama buizinler arasında 19 mayıs tatili birde cumartesi pazar tatiligirdi araya benim iznim toplam kac gün olur veya nasil olur bilgi verirmisiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda 5 günlük izin olarak geçiyor. Yıllık izin gibi İş günü tabiri yok. İşyerinin insiyatifine kalmış. Tatil günleri de izin gününden sayılıyor.

  5. yeşim dedi ki:

   Eşi doğum yapan işçinin ücretli izni kaç gündür

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşi doğum yapan Babaya 5 gün ücretli izin verilmektedir.

  6. Arife dedi ki:

   Iyi geceler ben eylul 27 de dogum yaptim raporumdan sonra 6 aylik ucretsiz izinm bitmek uzere bebegime bakacak kimse yok kucuk oldugu icin kimse bakmak istemiyo bi 6 ay daha ucretsiz izin kullanabiliyormuyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanuni olarak böyle bir izin hakkınız yok. İşverenle anlaşma yolunu deneyebilrisiniz. Yada daha önce https://www.ssk.biz.tr/anneye-yarim-gun-calisma-izni/ de bahsettiğimiz gibi;

    Annelik izninin bitmesinden sonra kadın işçi, istemesi halinde ilk doğumda 60, ikinci doğumda 120 ve sonraki doğumlarda 180 gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin alabilirsiniz.

  7. BArış ALTINTAŞ dedi ki:

   Mrh, Eşim 2 aylık hamile ve yeni bir işe girdi. Hamilelikten sonra işe girdiği için doğum parası almayı hakkediyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Analık geçici iş görmezlik ödeneğini hak etmek için;

    > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    > Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    > Doğum olayının gerçekleşmiş olması, gerekmektedir.

    Sonuç olarak Eşiniz normal doğum süresine göre 90 günlük süreyi dolduracağından Doğum izninden ve iş göremezlik ödeneğinden faydalanabilir.

  8. Hatice dedi ki:

   Merhabalar özel bir kuruluşta sgklı olarak çalışmaktayım. Mart ayında 28 haftalık iken doğum yaptım doğum iznimin 8 haftasını kullanıcağım birde erken doğum yaptığım için ekstra bir izin süresi eklenir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kadın işçinin erken doğum yapması halinde doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılamayacak süreler ise doğum sonrası iznine eklenmek suretiyle kullandırılır.

    Sonuç olarak Doğum öncesi 8 hafta Doğum sonrası 8 hafta toplamda 16 hafta doğum izni kullanabirsiniz

  9. Arzu Çandıroglu dedi ki:

   Merhaba. Ben 2 şubatta hamileliğin 37. Haftasında is göremezlikten rapor aldım. Ama bebek 38. Haftada dünyaya geldi. Doğumdan itibaren 8+5 hafta mi hesaplanacak yoksa kullanmadığım 2 hafta da doğum sonrasına aktarılıp 8+5+2 hafta mi hesaplanacak.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 8 hafta, Doğumdan sonra 8 hafta doğum iznininiz mevcut. Daha önce erken doğumlarda doğum öncesi 2 haftalık süreniz yanıyordu. Yapılan değişikliler sonrasında kullanamadığınız doğum öncesi izinlerinizi doğum sonrasına ekleyebiliyorsunuz. Sonuç olarak Doğum öncesi kullanamadığınız izinler doğum sonrasına eklenir. Doğum sonrasında 15 hafta olarak kullanabilirsiniz.

  10. Meryem dedi ki:

   Kamu kuruluşunda taseron olarak calismaktayim 3.hamileligim dogum iznim ne kadar

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hamilelik izinleri 8 hafta doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra olmak üzere toplamda 16 haftadır. Ancak özel durumunuzdan dolayı lütfen alo 170 SGK hattını arayarak bilgi alınız

  11. salih dedi ki:

   Merhaba ;
   eşim 3 şubatta doğum yaptı doğum parası ala bilmesi için telefonla bebeğin yeni kimlik bilgilerini girdiler ve bu yeterli dediler.

   eşim bu durumda doğum parasını ala bilir mi ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilmektedir. Takip için lütfen alo 170 SGK hattını arayınız

  12. TÜLAY dedi ki:

   MERHABA. DOĞUM İZNİNİN BİTİMİNDE 6 AYLIK ÜCRETSİZ İZNİ HEMEN KULLANMAK ZORUNDAMIYIM? YOKSA İŞE BAŞLAYIP YIL SONUNA KADAR KULLANMA HAKKIM VARMIDIR?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum izni bittikten hemen sonra kullanmanız uygundur Tülay Hanım, Kanunda 6 aydan az veya çok diye bir ifade geçmez.Buna göre yazılı anlaşma yaparak süreyi uzatma yoluna gidebilirsiniz.

  13. gülsün dedi ki:

   merhaba 6306 sayılı kanun kapsamında sözleşmeli uzman olarak çalışmaktayım ücretli-ücretsiz doğum iznim nekadar dır öğrene bilirmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Farklılık gösterebileceği için lütfen bağlı olduğunuz kurumun personel servisinden destek alınız

  14. deniz dedi ki:

   mrb eşim 15 aralıkta doğum iznını ayrıldı işe başlama tarihı nezamandır

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Rapor kullanma tarihinizi bilmediğimizden dolayı lutfen alo 170 SGK hattını arayınız

  15. erhan dedi ki:

   doğum iznine ayrıldığında sigorta ve maaş devlet tarafından mı yoksa işveren tarafından mı krşılanıyor.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SGK öder. Ancak bazı işverenler, kendi inisiyatifleriyle çalışanları zarar görmesin diye işçisi doğum izninde iken onların ücretlerini her ay ödemeye devam ederler.

  16. berin dedi ki:

   Merhabalar 2 sorum olacak bu konuda yardımlarınızı rica ederim

   -1.500 TL maaşla çalışmaktayım. Doğum izninde ücretimi nasıl alabilirim? devlet tamamını yatırıyor mu yoksa belli bir oran var mı? Belli bir oranını yatırıyorsa kalanı işveren ödemekle mükellef mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Raporun başladığı tarihten itibaren geriye dönük 1 yıl içinde 90 gününüz var ise rapor ödemesini hak edebilirsiniz. Bu şartı sağlıyor iseniz hastane ve işveren raporlarınızı bildirmesi durumunda SGK tarafından ödeme yapılmaktadır. Yatarak tedavilerde 2/1 ayakta tedavilerde 3/2 si üzerinden SGK ödeme yapar, İşveren işçinin raporlu olduğu günlerde sigorta primini ve ücretini yatırma zorunluğu yoktur.Kurum tarafından belirlenen bankalarda tanımlı hesabınız yok ise ve işveren raporunuz bittikten sonra raporu SGK ya bildirirse,Bu durumda ödemenizi raporun bittiği ayın Aylık sigorta priminin yatırıldığı aydan sonraki ayın 8-14 ü arasında Ziraat bankasından sorgulayabilirsiniz.

  17. Ugur dedi ki:

   Kolay gelsin 23 haftalik gebe olan esimin sivisi bittiginden dr cocugu almak zirunda kaldi izin ve yardim hususunda yararlanabilirminiz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet erken doğum sebebiyle yararlanırsınız.lütfen kuruma başvurunuz

  18. ESRA dedi ki:

   merhaba sgklı özel sektör de çalışmaktayım. dogum sonrası 8 haftalık izin harici 6 ay ücretsiz izin den sonra çalışmaya devam etmek istersem. bebeğime bakıcı parası alabiliyor muyum ?
   Birde sgk lı çalışanlar için dogum sonrası analık hakları nelerdir bilgilendirirseniz seviniriz teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİNE BAŞVURUDA BULUNABILIRSİNİZ.
    Çocuk 1 yaşına gelene kadar vardiyalı olarak çalışıyorsanız gündüz postalarında çalıştırılmalısınız ayrıca, günlük 1,5 saat süt izniniz olacaktır.

  19. Gülşah dedi ki:

   Ben kamu kurumunda taşeron olarak temizlik hizmet alım elemanı olarak çalışıyorum bebek düşünüyorum hamilelik nedeniyle işten cikartilma durumu söz konusu olabilir mi böyle bir hakları var mı her yıl sözleşme yenileniyor normalde

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Normal şartlarda yok. Ancak sözleşme içeriğinizi bilmediğimizden dolayı sözleşmenizi inceleyiniz

  20. Neslihan şahin dalkaya dedi ki:

   Merhaba;erken doğum olma ihtimali nedeni ile serkaj yapıldı.Erken doğum ihtimali nedeni 32 haftadan önce doğum iznine ayrılma şansım var mıdır?özel sektörde işçi olarak çalışmaktayım…şimdiden teşekkürler…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir. Doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda ise doğum tarihi ile analık izninin başlaması gereken tarih arasındaki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilir. Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.…” hükmü yer almaktadır. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  21. Mizgin dedi ki:

   Merhaba iyi günler.Şuan 24 haftalık hamileyim 2 ocakta hamileliğimden dolayı işten çıkarıldım.Geriye dönük prim günü şartını karşılıyorum.Ama sigortam şuan yatmıyor.31. haftamda 3 günlük kampanya işinde çalışıcam sonrasında 32. Haftamda doğum raporunu alıcam.
   1) Doğum parasını alabilir miyim ?
   2) Bu 3 günlük çalışma sgk tarafından herhangi bir sorun teşkil eder mi?
   Şimdiden teşekkürler..

  22. Gulsah dedi ki:

   Temmuzun 15 inde doğum yapacağım öğretmenim ücretli doğum iznim nezaman biter?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.

  23. Simge dedi ki:

   Ben şuan 21 haftalık hamileyim. Hamileliğim boyunca 1 buçuk aylık sigortam var. Daha öncesinden de 1 yıldır aynı şirkette çalışıyorum. Fakat rahatsızlığimdan dolayı ücretsiz izne ayrıldım 2 buçuk aydır. Şuan da da karşılıklı uzlaştığımızda haklarimi yatırdıkları takdirde işten ayrılacağım. Peki doğum parası alabilir miyim? Şimdiden çok teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması ve diğer şartların da sağlanması gerekmektedir. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  24. Sesil dedi ki:

   Iyi gunler suan 12 haftalik hamileyim ozel bir sirkette mart ayina girince 5 yillik calisan oluyorum evleneli daha 1 yil olmadigi icin gebeligimin 28 . Haftasina kadar calisabildigim kadar calisip evlilik nedeni ile cikmayi dusunuyorum bu surecte doğum iznini kullanmadigim icin doğum parasi alabiliyormuyuz ve bu dogum parasi nekadar olyor acaba tesekkurler..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Şartları sağladığınızda alırsınız. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  25. tuba dedi ki:

   merhaba 32.haftamda çalışabilir raporu aldım 05.01.2017 de kendimi iyi hissetmedğim için 20.01.2017 de izne ayrılmak istediğimi söyledim sgk dan çıkarılan raporda 26.01.2017 izin tarihi yazıyo yanlış diyorum yok değil diyorlar… bu günden itibaren işe gitmeyin diyorlar bence hata yaptılar nasıl kontrol edebilirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bu durumda size önerebileceğimiz tek link https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresidir. Bu adresten işgöremezliğinize dair bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak yapılan hatanın ne olduğunu bulabilmek için SGK’ya başvurmanız gerekmektedir.

  26. Bensu dedi ki:

   iyi günler, söyle bir sorum var, 38 haftada sezaryan ile dogum yapacam, 37 haftaya kadar rapor almaya düsüyorum, rapor parasi hakkim var dimi, yok sa dogumdan 3 hafta önce mi birakmam gerekiyor

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kadın işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar iş yerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. ANALIK Rapor ücretleri, İlk önce hastane ve işyeri tarafından elektronik ortamdan raporlarınıza onay verildi ve ÇALIŞAMAZ Raporu aldığınız tarihden itibaren geri dönük son 1 yılınızda 90 gün priminiz var ise her ayın 8-14 arasında ZİRAAT BANKASINDA ödemeler yapılmaktadır.
    Başvuru için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  27. Alev dedi ki:

   Merhaba hocam
   Bilgi verilmedigi ve bilgimin olmadıgı için 34.
   Haftada iş görmezlik raporu aldım ve izne
   Çıktım 39.hafta dogum yaptım iş yeri sgk
   Ya bildirdi iznim bitti ve rapor parası
   Yatmadı sgk ya gittigimde 34. Hafta rapor
   Aldıgınız için rapor ödemesi yapılmıyor
   Dendi. Bu konuda beni bilgilendirirseniz
   sevinirim şimdiden tşk.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Rapor ücreti için 32. haftadan itibaren rapor almanız gerekiyor. Şartları taşımamanız durumunda rapor ücreti ödenmeyecektir.

  28. BASAK dedi ki:

   09-10 ocak servis beni alamadı ve iş yerine gidemedim, evden çalıştım, hamileyim.. ancak maaşımdan kesme durumları söz konusuymuş, buna nasıl itiraz edebilirim? sonuçta benim elimde olmadan servis oturdugum yere giremedi…ne taksi, ne otobus nede minibüs çalıştı, ana yolda değilim, bilgi rica ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  29. BASAK dedi ki:

   kar yağdığı zaman hamile kadının çalışan işe gitme zorunlulugu var mıdır ? yada gitmedeğinde maaşından kesilir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  30. Bahar dedi ki:

   12 haziran 2017 dogumum olucak olursa bu tarihe kadarmi son bir yıl içinde 90 gun yoksa 32 nci haftaya kadarmi bir yıl içinde 90 gun sayicaz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SSK DOĞUM İZNİ için 1 yıl içinde en az 90 gün Kısa Vadeli Sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir. AYRICA Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  31. Elif dedi ki:

   Bir de 32.haftadan önce işgörmezlik raporu aldığımızda da rapor parası hakkından faydalabiliyor muyuz? Benim 32.haftam şubatın ikinci haftası doluyor. Son 3ay dikkate alındığında benim 3.ayımın brüt miktarı eksik gözükecek sadece 2haftalık brüt miktar hesaplanacak son ay için değil mi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA sayfasına gidiniz.

  32. Elif dedi ki:

   Mrb özel sektörde öğretmen olarak çalışıyorum. Gebeliğimin 32.haftasına kadar çalışacağım ancak sonrasında istifa edeceğim. Doğum raporu parası alma şartında istirahatin başladığı tarihte sigortalık niteliğinin sona ermemesi gibi bir madde belirtilmekte. Şimdi ben bu raporu aldıktan sonra işverenim halen sigortamı yatırmaya devam mı edecek? 90gün şartını yerine getiriyorum. 32hafta sonunda işten ayrılmam rapor ödeneği almama engel mi? Teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İş sözleşmeniz ve özel durumunuzdan dolayı ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI arayınız. Ayrıca:
    • Geçerli yasada borçlanma süreleri şöyledir:
    – Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.
    – Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıla tekabül etmektedir.) borçlanabilir.
    – Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır
    – Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.
    – İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanılabilir.
    Ayrıca SSK DOĞUM İZNİ için 1 yıl içinde en az 90 gün Kısa Vadeli Sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir. Daha detaylı hesaplama işlemi için SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA sayfasına gidiniz.

  33. Nuri dedi ki:

   Merhabalar eşim ssk lı çalışan ocak sonu gibi doğum yapacak 16 haftalık doğum izninden sonra yarım gün çalışma şeklimde izni var mı 1,5 saatlik süt izni cocuk 1 yaşına kadar mı veriliyor…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Memura, doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir.Doğum sonrası analık izninin bitiminden itibaren yarım gün izin kullanmayı tercih eden memur, yarım gün izin hakkından faydalanmayı bırakıp süt izni kullanmayı talep etmesi halinde süt izni süresinin kalan kısmı kadar bu izinden yararlanacaktır.

  34. samet dedi ki:

   Doğum izni kullanmak mecburimi yoksa kullanmasak para kesilirmi

  35. Alime dedi ki:

   Merhaba yeni yasaya göre ikinci bebekte 120 gün yarım gün çalışma hakkı getirildi peki bu hakkımı 16 hafta olan analik iznimden sonra 6 ay Ücretsiz iznimi kullandıktan sonrada kullanabiliyormuyum

  36. Berrak dedi ki:

   Merhaba, şu an çalıştığım yerde Temmuz ayından itibaren sigortalıyım diğer iş yerimdeki sigortam 1 Mayıs’ta sonlanmıstı. Mart ayında doğumum olacak bu şekilde doğum parası alma hakkım var mıdır? Ve bir senem dolmadığı için doğum izni hakkım oluşuyor mu?

  37. Meryem Yıldırım dedi ki:

   Sat göre 26 haftalık hamile usg 28 haftalık görünüyor 5 haftayı aktarıp 3 hafta öncesi ne zaman ayrılmam gerekir tşk ederim

  38. Mustafa dedi ki:

   Eşim doğum yaptı 5 günlük doğum iznimi kullanmasam sıkıntı olur mu?

  39. Canan dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey 26 haftalık hamileyim yaklaşık 10 hafta sonra işe girme gibi bi durumum var o tarihe kadar doğumum yaklaşmış olacak hiç çalışmadan doğum iznine cikabilirmiyim

  40. Nur dedi ki:

   Mrb 14 haftalık gebeyim özel sektör mağazada çalışıyorum raporhaklarim dolduğu için heyet raporu hakkım var sadece doğum iznim için rapor alırken sıkıntım olur mu?

  41. ORHAN dedi ki:

   SELAMINALEYKÜM EŞİM 14 EKİM CUMA DOĞUM YAPTI
   BİZDE CUMARTESİ PAZAR TATİL ÖZEL SEKTÖRDEYİM ÇARŞAMBAMI İŞ BAŞI YAPACAĞIM CUMAMI TATİLLER GEÇERLİMİ YADA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM BİLGİLERİNİZ İÇİN

  42. davut dedi ki:

   Eşimin doğumuna iki ay kala ayağımdan ameliyat oldum. 5 ay raporluydum. 5 ay sonra raporum bittiğinde. kullanabilirmiyim hakkımı. (Babalık iznini)

  43. nur dedi ki:

   beş haftalık gebeyim akşam çalışma saatlerim14:00 den 22:00 a avm de çalıştıgım için bu saatlerimi şikayet edebilirmiyim

  44. İko dedi ki:

   Özel bir bankada ssklı 4yıldır çalışanım. 28 haftalık hamileyim kansızlık ve ağrılar sebebi ile doktorum 10 gün rapor yazacağını söyledi.

   * 10gün rapor 112 gün doğumö iznimden düşer mi?
   * 10gün rapor sebebi ile maaşımdan kesinti yapılır mı?
   Yardımınızı rica ederim.

  45. leyla dedi ki:

   21.09.2016da dogum yaptim sgkya gittigimde raporun iki kez onaylandigini bu sekilde odeme yapilmayacagi soylendi sirketi aradigimda biz sisteme dusen raporlari onayliyoruz dedi dogum oncesi 32de calisabilir raporu aldim 37.haftada izne ayrildim 42.haftada dogum yaptim sisirket sgkda sgksirkette hata buluyor ne yapmam lazim

  46. Aylin dedi ki:

   Merhaba 26+4 günlük hamileyim doğum iznine çıktığım zaman toplam 16 hafta(4 ay) için tam maaşımı alabilecek miyim? ..Doğum parası nasıl hesaplanıyor ve ne kadar oluyor bu konuda da bilgi verebilir misiniz . Teşekkürler

  47. Duygu dedi ki:

   Yusuf bey kolay gelsin 35 haftalık gebeyim. 37. haftadan sonra devlet zorunlu olarak işten ayırıyor biliyorsunuz doğumum normal doğum olacak olaki 41.haftada normal doğum gerçekleşti bu izin doğumdan sonraki izinden mi eksiliyor. ikinci sorum ise tam olarak anlayamadığım 5 hafta doğumdan önce (çalışabilir raporlu olduğum için) 8 haftada doğumdan sonra toplamda 13 hafta mi çocuğumla olacağım yoksa 16 hafta mı anlayamadım ? doğumdan sonra işe başladığımda yarım oğun çalışmak istiyorum 4 ay o nasıl oluyor

  48. Bahar Ülgen dedi ki:

   Merhaba.. Çalışan bir hamileyim.. Hamileliğim riskli geçiyor sürekli yatmam gerekiyor. Sürekli rapor almam iş yerinde sorun yaratırmı.. İş veren beni işten çıkarma hakkına sahipmi? Yada kaç gün rapor alma hakkım var hamileliğim boyunca ? Keyfi birşey değil çünkü

  49. Rabia dedi ki:

   Merhabalar 2016 yılında 81 gün primim var ve şuan 3 aylık hamileyim ve 2017 yılında doğum yapıcam eşim bu 9 günlük primi 2016 yılının içersinde ödeyip 90 günü primi tamamlarsa doğum parası alabilirmiyim doğumdan sonra ?

  50. Esra dedi ki:

   Merhaba ben 34/6 haftalık gebeyim ama bebek gelişimi 35/6 Dr um bana 32. Haftada çalışabilir raporu verdi benim anlamadığım şuan izne ayrılsam çıktığım tarihten itibaren mi 16 hafta izin kullanıyorum yoksa 35 haftalık gözüktüğüm için bu durum değişiyor mu

  51. meryem dedi ki:

   MERHABA,BEN DOĞUM SONRASI İZNİMDEN SONRA İKİ AYDA ÜCRETSİZ İZİN KULLANDIM.İKİNCİ ÇOCUĞUM YENİ ÇIKAN YARIM ZAMANLI ÇALIŞMA HAKKIM DÖRT AY.SORUM ŞU OLUCAK Kİ.ALDIĞIM İKİ AY ÜCRETSİZ İZİN YARIM ZAMANLI İZNİMİN İKİ AYINI YAKIYOR MU. YOKSA ÜCRETSİZ İZİN SONRASI DÖRT AY YARIM ZAMANLI ÇALIŞABİLİYORMUYUM.

  52. Seda dedi ki:

   İyi günler 27 haftalik gebeyim ve özel sektörde çalışıyorum gebelik kontrolleri icin doktora gittiğim de bu mesai saatlerim den veya haftalik iznim den gider mi? Ücretli olarak izine alabilir miyim? Bunun için ne yapmak gerek? Çalıştığım yerin bunu kabul etmeme gibi bir söz konusu olabilir mi?

  53. Kader dedi ki:

   Merhaba nisan 2016da isten cikarildim.geriye donuk kesintisiz 528 gun primim var.şuan 32.haftadayim.tekrar işe davet edildim.dogum parasi sartlarini normalde karsiliyorum.isyeri 37 .haftaya kadar çalis dedi.kabul ettim.ama 32.haftada calisabilir raporu almam gerektigini duydum sgk am 33.hafada baslicak dogum parasi alamicakmiyim.veya suan gidip bi hastaneden calisabilir raporu alambilirmiyim suan 32.haftadayim

  54. Gozdenurcelik dedi ki:

   Merhaba ben 22. Haftama kadar bir mermer fabrikasinda 04 07 2016 tarihine calistim is agir oldu icin isden ayrildim simdi 1 eylül 2016 dan bu yana bi kiresde temizlik görevlisiyim rapor alacam 5 ekimde acaba dogum raporu parasi ala biliyormuyum

  55. Betül dedi ki:

   Merhaba ben bir ay erken doğum yaptim , süt iznim bebegim bir yaşına gelince bitecek mi ? Biterse bu haksızlık ..

  56. Selin dedi ki:

   Merhaba

   Özel sektörde çalışıyorum. 16 haftalık ücretli iznim bittikten sonra 6 aylık ücretsiz izne çıkmak istiyorum. Bazı kişiler 6 aylık ücretsiz iznin yönetici onayına tabi olduğunu iddia etmekte ancak ben yasal hakkım olduğunu düşünüyorum . Bu konuda aydınlatırmısınız.
   Teşekkürler

  57. Nazlı dedi ki:

   Merhaba kurumsal bir şirkette çalışıyorum ise alınırken şartların ve sunulan imkanların olduğu bir çalışan el kitabı verildi ve bu kitapta hamile çalışana periyodik kontroller için ücretli izin verileceği yazıyordu
   Buna rağmen kullanmak istediğimde bana hastane işini halledip gel diyip tam gün bir izin verilmedi ısrarla sordum hakkım olduğunu söyledim ancak vermediler hamile halimle hastane sonrası ise gel çalış bi sürü yorgunluk başka yerde çalışan herkes izin kullanırken ben çalıştım kontrol gunlerimde
   Doğru bilgi nedir ben mi yanlış biliyorum acaba
   Teşekkürler

  58. ayşe dedi ki:

   32.haftamda 37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım.fakat 32.haftamda aldığım rapordan itibaren sigortam kesilmiş görünüyor. dogum iznimi neye göre kullanacagım

  59. Asiye dedi ki:

   Doğum dan sonra izin uzatilamazmi bebeğim 3 aylıkken işe başlıyorum daha çok küçük emmesı lazım 3 saat süt izni çok az kişi

  60. Hazal dedi ki:

   Gebelik 37. haftası ilk günü bayram tatiline denk gelirse izlenmesi gereken prosedür nedir.Bayramdan önce izne cıkmak mı ? Bayramdan sonra izne cıkmak mı? Gebelikden önceki son adet günü 31 aralık 2015. Gebelik 37.hafta 15 eylül oluyor.

  61. Mizgin dedi ki:

   Merhabalar, bir yakınım işe yeni başladı fakat 2. hafta hamile olduğunu öğrendi.İşverene söylemekte çekiniyor iştwn çıkaracaklar diye.İşverenin 2 ay deneme süresini bahane ederek işten çıkarma hakkı var mıdır acaba? Teşekkürler

  62. özge dedi ki:

   Merhaba,
   1-) Doğum parası alabilmek için doğumdan oncekı 1 yıl içinde mi yoksa doğuma 2 ay kala alınan rapordan oncekı 1 yıl içinde mı 90 gun sıgorta sartı aranıyor?
   2-) doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gun sartı aranıyor ise;
   diyelim ki 5 aralık 2016 da dogum yapan bırının geçmişe donuk 90 gunluk sıgorta prımının hesabı yapılırken 5 aralık 2015 ten itibaren mi yapılır yoksa dogum yapılan ay sayılmaz bır sonrakı aydan ( ocak 2016) itibaren mı 90 gunluk sure hesaplanır

   teşekkurler…

  63. burcu taşkın dedi ki:

   Merhaba,

   Süt iznini toplu kullanmak istediğimizde toplam süre kaç gündür?tesekkurler

  64. Bülent özteke dedi ki:

   Merhaba eşim 4 buçuk aylık hamile ve baskı ile istifa ettirilmek isteniyor doğum sonrası olan 8 haftalık izni doğum öncesi kullanma imkanı var mı yani 8+8 haftanın hepsi doğum öncesi kullanılabilir mi şimdiden teşekkürler

   Saygılarımla

  65. Melek dedi ki:

   Merhaba ben özel okulda öğretmenim 20 aralık ta doğumum olacak doğum iznine 20 ekimde ayrilsam 16lik iznimi tam olarak kullanmadan sözleşmem doluyor.yani subatin 15inde sözleşmem bitmiş oluyor doğum iznim bitmeden.Bu şekilde de doğum parası alabilir miyim . tam izin surem dolmadan işten ayrilirsam doğum parasini alabilir miyim

  66. Gülden dedi ki:

   Merhaba ben 20 haftalık hamileyim ve bir seneyi geçkin ayni iş yerinde çalışıyorum ama yasal olarak neler yapmam gerekiyor doğum yaklaşırken hiç bilmiyorum konuyla ilgili kısada olsa bilgi alabilir miyim tsk ederim şimdiden

  67. Duygu dedi ki:

   Merhaba,

   OHAL nedeniyle özel hastanedeki doktorum 32.hafta raporuyla ilgili sgk sistemine giriş yapamadıklarını belirtti.Raporu alamazsam sıkıntı olur mu ?
   Sgk anlaşmalı başka özel hastane de kendi hastalarına rapor verebildiklerini belirtti.Dışarıdan takip edilmeyen hastaya verilemeyeceğini belirtti.
   Devlet hastanesi rapor verebiliyor mu?
   yardım rica ederim

  68. Arife Pehlivan dedi ki:

   Merhaba,
   2. doğumdan sonra kadın işçiye 4 ay yarım gün çalışma izni var mıdır?
   Bu sadece devlet memurlarınını kapsamaktadır.
   Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  69. yağmur dedi ki:

   merhaba 8 şubat 2016 tarihinde doğum yaptım ve 01/04/2014 tarihinden beri özel sektörde bir firmada çalışmaktayım.doğum iznim bitti ve 13/05/2016 tarihinde işbaşı yaptım.İşbaşı yapalı yaklaşık 2,5 ay oldu ve Çalıştığım firmaya çocuğumdan dolayı 6 ay ücretsiz izin talebinde bulunacağım fakat kabul etmezlerse ücretsiz izin talebimi kabul etmediklerine istinaden istifa dilekçesi hazırlayıp kıdem tazminatı talebinde bulunacağım fakat asıl sormak istediğim bu ücretsiz izin talebinde bulunmak için geç kalmış sayılıyor muyum yoksa şuanda da ücretsiz izin talebinde bulunabiliyor muyum ?
   Tşk.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.