• 2019 Yılında Doğum İzni Ne Kadar?

  2019 yılında Doğum izni almak, kanun kapsamında geçici iş göremezlik olarak geçmekte olup 4A ve 4B statüsünde çalışan kadınlar ve eşi sigortasız, kendisi sigortalı olan erkekler için mümkün olmaktadır. Geçici iş göremezlik; sigorta kapsamında çalışan kişilerin iş kazası, hastalık, analık ya da meslek hastalığı gibi hallerde sağlık kurulu raporuna göre verilen istirahat süresidir. Doğum izni 2019 yılında;


  • Doğum sonrasında ilk sekiz hafta,
  • Doğum öncesine denk gelen son sekiz hafta olarak verilmektedir.

  Doğum izni kaç gün 2019 yılı sorusunun cevabı; hamile olan kadınların doğumdan önce ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta izin yapmaları zorunludur. Çoğul gebeliklerde ise bu izin sürelerine doğum öncesi ve doğum sonrası olarak 2’şer hafta eklenmektedir. Çoğul gebelikler için toplamda 20 haftalık doğum izni süresi bulunmaktadır. Doğum öncesi alınması gereken doğum izni, doktordan gerekli izin ve onay alınabilirse doğuma 3 hafta kalana kadar çalışılması mümkün olmaktadır. Doğum izni İş Kanunu’nun 74. maddesi kapsamında verilmekte ve çalışan kadınların yasal hakkı olmaktadır.

  SSK DOĞUM İZNİ BİLDİRİMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

  SSK-DOĞUM-PARASI

  Doğum İzni 2019 Yılı Şartları Nelerdir?

  Çalışan kadınların hamilelik dönemlerinde raporla izin kullanma hakkı yasalar kapsamında verilmektedir. Yasalar kapsamında doğum izni için şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Normal doğumlar için toplam 16 hafta, çoğul gebelikler için toplam 20 hafta verilen doğum izinleri, çalışan kadınların sağlık durumlarına ya da yaptıkları işin niteliğine göre fazlalaştırılabilmektedir.
  • SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınlar doğum izinleri haricinde, hamilelik sürecinde çalışırken doktor kontrolleri için ücretli izin alabilmektedirler.
  • Çalışan hamile kadınların yaptığı işin niteliği, doktorunun tavsiyesi ile hafifletilmekte ya da değiştirilebilmektedir. Bu durum için çalışan kadının ücretinde herhangi bir düşüş yapılamamaktadır. Bunun gerçekleşebilmesi için doktor raporu alınması gerekmektedir.
  • 16 haftalık doğum izninden sonra çalışan kadın isterse 6 aya kadar ücretsiz izin alabilmektedir.
  • SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınların doğumdan sonra çocukları bir yaşına gelene kadar günlük olarak 1,5 saatlik emzirme izinleri bulunmaktadır.

  SSK Doğum İzni Parası Hesaplaması 2019 Yılında Nasıl Yapılır?

  Doğum izni parası hesaplama 2019 yılında son 3 aylık brüt ücret ortalamasının alınması şeklinde yapılmaktadır. Son 3 aylık brüt ücretin toplamı üzerinden günlük brüt ücret hesaplaması yapılarak, günlük tutarın 3’te ikisi üzerinden doğum parası ödemesi yapılmaktadır. 2019 yılı için doğum parası hesaplaması örneği şu şekildedir;

  Sponsorlu Bağlantılar


  2019 asgari ücreti baz alınarak hesaplama yapıldığında günlük brüt ücret 85,28 TL’dir. Alınacak olan günlük doğum parası ücreti 85,28 TL’nin 3’te ikisi olarak hesaplanmalıdır. Bu hesap sonucunda alınacak olan doğum parası günlük 56,85 TL günlük hak ediş olacaktır. Normal olarak 16 hafta doğum izni kullanılan bir sigortalı kadının alacağı toplam doğum parası 6.367,2 TL olacaktır.

  Doğum İzni Hesaplaması Nasıl Yapılır?

  Doğum öncesinde alınması gereken 8 haftalık iznin, 32. Haftadan itibaren alınması gerekmektedir. Fakat doktordan gerekli raporu alabilen anneler, doğuma 3 hafta kalıncaya kadar izne çıkmadan çalışmaya devam edebilmektedir. Bu durumda kalan 5 haftalık izin hakları doğum sonrasına eklenebilmektedir. Böylelikle doğum sonrasında 13 hafta izin yapılabilmektedir. Bu izin haklarında geçirilen istirahat süreleri için ödemeler SGK tarafından yapılmaktadır.

  Doğum Parası Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

  Doğum izni parası alınabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Doğum parası başvurusu şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Öncelikle doğum olayının gerçeklemiş olması ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Düşük yapan anneler bu ödemeden faydalanamamaktadır.
  • Doğum izni süresince iş yerinde çalışılmamış olması gerekmektedir.
  • Doğum tarihinden önceki bir yıl içerisinde en az 90 gün primin ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Doğum öncesi izin hakkı başlamadan önce işten çıkılması durumunda doğum parası

  Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Doğum parası sorgulama işlemi günümüzde online olarak ve E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulama işleminin yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yapılması gerekmektedir.
  • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
  • Kimlik doğrulaması için T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenize ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine uğrayarak almanız mümkün olacaktır.
  • Kimlik doğrulama işleminden sonra açılan sayfada sorgulama sonucunuz otomatik olarak yapılacak ve incelenebilecektir.

  Babalar İçin Doğum İzni Nedir, Şartları Nelerdir?

  Çalışan erkek sigortalıların eşleri doğum yaptığında babalık izni alınabilmektedir. 4857 sayılı iş kanunu babalık izni hakkını çalışan erkeklere vermiş olup 5 gün süre ile ücretli olarak kullanılabilmektedir. 4857 sayılı iş kanununun ek madde 2’sine göre;

  • “İşçiye; evlenmesi ya da evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde ise beş gün ücretsiz izin verilir” şeklinde ifade edilir.

  Kanunda ifade edilen izinle ilgili iş günü ibaresi konulmadığı için, doğumun tatil günlerinden birine denk gelmesi durumunda, tatil günü olması fark etmeden izin gününden sayılmaktadır. Memur olarak çalışan erkeklerde ise 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında 10 gün babalık izni verilmektedir. Babaların babalık izninden faydalanabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması ve bebeğin sağ olması gerekmektedir.

  Hamilelik Sonrasında Alınabilen Süt İzni Nedir?

  Doğum sonrasında çalışan annelerin hakkı olan doğum izinleri bittikten sonra iş hayatına tekrar dönmeleri gerekmektedir. Annelerin çalıştığı sürede bebeğin anne sütünden mahrum kalmaması adına süt izni hakkı tanınmıştır. Bu izin anneye günlük olarak 1,5 saat şeklinde verilmekte olup ücretli olarak verilen bir haktır. Çocuk bir yaşına gelene kadar çalışan anne bu haktan faydalanabilmektedir. Çalışan annenin fiilen çalıştığı günler için geçerli olan bu izin, tatil günlerinde geçerli değildir. Günlük olarak verilen bu 1,5 saatin ne zaman ve nasıl kullanılacağının tercihi çalışan anneye göre belirlenmektedir. Memur olarak çalışan annelerin süt izni ise ilk 6 ay günlük 3 saat olarak, sonraki 6 ay günlük 1,5 saat olarak verilmektedir. Süt izni 2019 yılında da çalışan annelerin hakkı olarak verilmeye devam edecektir.

  Çalışan Annelerin Alabileceği Diğer Yardımlar

  Çalışan anneler doğum izni ve doğum parası haricinde devlet tarafından verilen doğum yardımı parasını da alabilmektedirler. Doğum parası yardımı birinci doğum için 300 TL, ikinci doğum için 400 TL ve üçüncü doğum için ise 600 TL olarak tek seferlik şekilde verilmektedir. Bunun yanı sıra çalışan anneler süt parası yani emzirme ödeneği de alabilmektedir. Bu durumda alacağı tek seferlik ödeme 149 TL olacaktır. 2019 yılında çalışan bir annenin alabileceği yardımları özetlersek;

  • Doğum izni parası asgari ücret üzerinden hesaplandığında en az 6.367,2 TL olarak alınabilmektedir. Annenin aldığı aylık brüt ücret arttıkça alacağı doğum izni parası da artmaktadır.
  • Doğum yardımı parası olarak minimum 300 TL alabilmektedir.
  • Emzirme ödeneği olarak 149 TL alabilmektedir.

  Çalışan anneler için verilen destekler hızla devam etmekte ve artmaktadır. Annelerin çalışma hayatından uzaklaşmaması ve çalışırken çocuğundan da mahrum kalmaması için devlet tarafından birçok destek verilmektedir.

  SSK Doğum Parası Başvurusu

  Süt Parası Başvurusu Süt Parası Nasıl Alınır

  Hamileyken İşten Çıkarıldım, Ne Yapmam Gerekiyor?  tıkla sorunu sor

  2019 Yılında Doğum İzni Ne Kadar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. GÖNÜL dedi ki:

   Merhaba çalışanımızın haftalık izni günü eşi doğum yapacak 5gün babalık izninin üzerine 1 günde haftalık iznini ilave edecekmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır ilave etmeyeceksiniz zira izinde gün geçiyor çalışma günü değil. Tatil günü de dahil oluyor. Pazar günü ise perşembeye kadar izinli

  2. Sümeyye dedi ki:

   Doğum izni içine denk gelen kurban bayramı veya resmi tatiller doğum izninden mi sayılırı? Yoksa izin bitimine o izinler eklenebilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum veya hastalık raporu içerisinde kalan resmi tatillerde doğum izni içinde sayılır. Rapor uzamaz.

  3. mustafa dedi ki:

   Merhaba eşimde bende özel sektör çalışanıyız eşim ikiz bebeklerimize hamile. çoğul gebelikte annenin izninde artış olduğu gibi babalık iznindede artış oluyormu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesaef babaya çoğul gebelik için fazladan izin verilmiyor.

  4. sıdıka akbay dedi ki:

   hocam merhaba,
   ben şu an 16 haftalık hamileyim internette bir yazı okumustum.doğum iznine ayrıldıgımız zaman işveren bize maaş ödemekle mükellefmiş doğru mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni süresince iş veren maaş ödemez. Ödemenizi rapor ödeneği olarak sgk dan alırsınız.

  5. Esin dedi ki:

   Merhaba ben gebeliğimin 26 inci haftasında eğer rapor ile izne çıksam daha sonra raporumu 32nci haftada yenilesem bana tanınmış haklarımi kaybetmiş oluyormuyum acaba doğum iznimi ve alacağım ödemeleri

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    26. haftada hastalık 32. haftada doğum raporu alabilirsiniz. Ödeneğinizde bir sorun olmayacaktır.

  6. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba ben 30 haftalık ikiz gebeyim.Kamu da 4/bli olarak görev yapıyorum. Doğum iznim başladı mi acaba ? Doğum izni bittikten sonra ücretsiz izin hakkım ne kadar? Babalarda uzun süre ücretsiz izin kullanabiliyor mi ???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izniniz 32. haftada başlayacak. Mutlaka doktorunuzdan doğum raporunu alın. Eğer son bir yıl için 90 gün priminiz var ise Doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 hafta lık izniniz mevcut. Babaların doğumda 5 gün izni mevcut başka bir izni yok.

  7. Bülent dedi ki:

   İyi günler eşim 21.02.209 tarihinde işe girdi 24.05.2019 tarihinde 32. Hafta dolduğu için hastane izin kağıdı verdi eşim iş görememe parası almaya hak kazanmış olurmu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Verdiğiniz bilgilere göre rapor öncesi 90 gün dolmuş gözüküyor. Dolayısıyla rapor ödeneği alabileceksiniz.

  8. Melek dedi ki:

   Merhabalar ben Suan 29+5. Haftadayım Doğum iznine 34. Haftada çıkmak istiyorum oda tam ay oluyor yeni Aydan’da 2 gün almış oluyorum Cumartesi Pazar girdiği icin yani 34+2 gün oluyor böyle olunca brüt maaş hesaplamasına Mayıs ayı da dahil oluyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mayıs 2 den -Şubat 2 ye kadar olan sürenin ortalaması alınır.

  9. Burcu dedi ki:

   Merhaba
   32.haftada çalışabilir raporunu alıcam 3 mayısta.firmam beni 6 mayısta yıllık izine çıkarıyor. 22 mayısta tekrar işbaşı yapıcam bu izinli geçen günlerimi doğum sonrası iznime aktarılıyor m7 acaba yardimcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet bu süreleri çalışmış sayılıp prim ödendiği için doğum sonrası izninize eklenecektir.

   2. Serra dedi ki:

    Merhabalar 32.haftamda çalışabilir raporu almış 33.haftamda çalışamaz raporu alarak izne ayrıldım.
    39. Haftamdayım doktorum 42. Haftayı bulan doğumlar da olduğunu söyledi.
    Şayet 40 haftayı geçip Doğum 42. Haftayı bulacak olursa rapor sıkıntıya girer mi

  10. Basak dedi ki:

   Merhabalar kolay gelsin
   Doğum izni sürecinde 40 haftalık doğum süresini geçirmemiz taktirinde doğum raporu tekrardan nasıl hesaplanıyor. Dogum sonrası rapordan mi aktarım sağlanıyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    40 haftadan sonraki günler doğum sonrası izinden düşmektedir.

  11. Betül dedi ki:

   Merhaba 32. Haftada almam gereken çalışabilir belgesini 34. Haftada alsam geçmiş 2 haftamın yandığını söylüyorlar ama bu haftaları Doğum sonrasına nasıl aktarabilirim 32. Haftada çalıştığımı nasıl ispatlayabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışmış olduğunuz zaten belli ancak. Kanuni süreyi geçirmiş oluyorsunuz. Bu nedenle de 2 haftalık kaybınız oluyor.

  12. Gülhan Yılmaz dedi ki:

   Merhaba. Ben özel bir kolejde öğretmenim. Doğumum Temmuz ayına denk gelyor. Ama okul Haziran ortası kapanıyor. Ben 37. Haftada rapor yazdırmasam da dört aylık iznimin hepsini Doğum sonrasında kullansam olur mu diye merak ediyorum. Teşekkürler

  13. Anonim dedi ki:

   Ek madde 2’ye göre verilen 5 günlük mazeret izni ücretsiz değil ücretli izin olacak yalnız. Ya kanun maddesini kopyalayıp yapıştırın, ya da haber yaparken düzgün okuyun.

  14. Başak dedi ki:

   Merhabalar ben 7 yıldır şahıs firmasında çalışmaktayım doğum iznime ocak 25 gibi ayrılacam benim öğrenmek istediğim doğum para mı aylık olarak veya 2 aylık olarak alabiliyormuyum kredi ödüyorum yardımcı olursanız sevinirim..

  15. Meliha dedi ki:

   16 ekim de 32 haftayı doldurmus bulunmakta ıdım ve calısabılır raporu almıstım fakat artık calısamaz raporu almak ıstıyorum.Doktor 6 kasım da gel verelım dedı. Peki benım dogum oncesı ve dogum sonrası kac gun ızın hakkım olucak ? Ve calısamaz raporu aldıgımda sırketın ucretlı ıznıne cıktıgım tarıhten ıtıbaren 4 ay ıcın mı ımza atıcam .?

  16. Nesrin dedi ki:

   Merhaba 24 ay ücretsiz izin kullanabilirmiyiz dogumdan sonra

  17. Nesrin dedi ki:

   Merhaba
   27.06.2018 de dogum yaptim 26.09.2018 de iznim bitti 24 ay ücretsiz izin diye birsey yok diyorlar sadece 6 ay ücretsiz izin kullanabilirsin diyorlar bu dogrumu cvp verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  18. Elif dedi ki:

   Merhaba ben taşerondan kadroya geçen işçilerin doğum iznine ayrıldığımızda maaşı eskiden olduğu gibi toplu halde mi yatacak aylık maaşımı alabilir miyim cevap larsaniz sevinirim

  19. m.dilek dedi ki:

   doğum izni almak istemiyorum. masabaşı hafif işte çalıştığım için rahatsız olmuyorum. doğum zamanı için yıllık iznimi kullanmam yeterli olacaktır benim için. sizce de uygun mu olabilir mi böyle bişey

  20. İlknur dedi ki:

   Merhabalar ben 7 haftalık hamileyim ve çalışıyorum. Gittikçe zorlanmaya başladım işe gidememe durumlarım oluyo. 78 gün primim var ben şimdi işten ayrılsam 32. Hafta gelmeden o kalan 12 günü sigortalı göstersem kendimi eşimin dükkanında Doğum izni parasına hak kazanmış olurmuyum

  21. Filiz dedi ki:

   Merhaba doğum sonrasına aktardigim 5 haftayi kullanmasak olur mu.Bunun icin goreve baslamak için ne yapmam lazım.Kadrolu öğretmenim.Yardimci olursanız sevinirim bu yil 1.siniflari alicam malûm uyum haftasında baslamam gerekiyor.8 haftalık yasal iznimi kullandım.

  22. Serkan dedi ki:

   Merhaba!. Eşim temmuz ayının 10. Gunu 32 haftalık halilelikten dolayı dogum ıznıne cıktı. Fakat 36.haftada bebegımızı anı kalp durması sonucu malesef kaybettık.
   10.ayın sonuna kadar hastaneden rapor yazıldı.
   Suan nasıl bır yol ızlemeliyim ?
   Dogum parasımı alınacak
   Normal rapor olarakmı yatacak
   Bıryerdede olum parası adı altında bır ucret varmıs detaylı bılgı rıca edıyorum

  23. Yasemin Kayhan dedi ki:

   Doğum izninde annenin maaşına devlet katkısı oluyor mu?

   Doğum izni kullanan çalışanın vergisinde develt indirimi veya katkısı oluyor mu?

  24. Deniz Erol dedi ki:

   Şu an doğum iznindeyim. Çalıştığım kurumum dışında başka bir kurumda müdürlük yapabilir miyim ? Teşekkürler

   1. asil dedi ki:

    resmi olarak izindeyken hem de başka kurumda müdürlük yapıp yapamayacağınızı soruyorsanız, istifa ederek devlete daha faydalı olabilirsiniz.

  25. Filiz dedi ki:

   Merhaba ben kadrolu öğretmenim.13 haftalık doğum sonrası iznimin hepsini kullanmak istemiyorum.calisabilir raporu alarak istediğim tarihte başlayabilir miyim.4 hafta önce başlamak istiyorum okula.

  26. Ayss dedi ki:

   32. Haftada Almam gereken doğum raporunu 34. Haftada aldım ödeme 3 hafta kadar eksik yatti bu süreyi doğum sonrasina ekletebilir miyim

  27. Derya dedi ki:

   Merhaba şuanda 31+2 günlük hamileyim.Doğum öncesi iznim cumartesi doluyor.Pazartesiden itibaren iznimi başlatmadan 1 2 hafta daha çalışsam doğum sonrasına aktarsam olurmu?Doğum öncesi 5 hafta aktarma yapılabilir yazıyor internette?1,2 hafta sonra doğum öncesi iznimi başlatsam ne olur?Yani 33 34 haftalık gebeyken doğum öncesi raporumu başlatsam olurmu?

  28. feray dedi ki:

   Merhabalar.Memur olarak çalışmaktayım. 5 hafta çalışabilir raporunu aldığımız zaman. Aldığımız 5 hafta sürenin içinde bayram tatili girerse ya da yıllık izin kullanırsam bu süre de doğum sonrasına aktarılabiliyor mu?

  29. Filiz dedi ki:

   2 defa yazdım yayinlanmiyor.Ben kadrolu öğretmenim.26 haziran2018de doğum yaptım.calisabilir raporuyla birlikte 1ekim 2018 de doğum iznim bitiyor.Fakat ben 1 Eylül de başlamak istiyorum.Raporumu nasıl bozdurabilrim.

  30. Bhy dedi ki:

   Ben amerikada dogum yapacagim. 32. Hafta raporumu da burdan aliyor olucam. Is yerim normal dr un onayladi sgk raporunun sistemden gorup onayliyorya burdan boyle bir islemi yapamiyor olacak dogal olarak sadece dr un yazmis oldugu ” 32 hafta gebelik dogum iznine cikabilir” gibi bir ifade var. Bu konuda ne yapmam gerekiyor .is yerin beni nasil izne cikaracak? Tesekkur ederim

  31. BUKET dedi ki:

   Rapor parası alabilmek için, doğum öncesi raporundan ( 32.hafta dolumu ) öncemi son bir yıl içerisinde en az üç ay sgk lı olmak lazım, yoksa doğumdan öncemi en az üç ay sgk lı olmak yeterli ?

  32. Handan Savman dedi ki:

   Merhabalar. Firmamızda çalışan bir personel geçirdiği operasyon sonrası 10 gün rapor aldı. Raporun 3.gününde eşi doğum yaptı. Doğum iznini rapor sonrası kullanabilir mi? Yoksa 5 gün doğum izni yanar mı?

  33. Tuğba dedi ki:

   Ben 25 haftalık hamileyim tekil bi hamilelik bir işte çalışıyorum ve işim çok ağır iş yerinde kimse bana hamileyim diye torelans göstermiyo sürekli ayaktayız ve bi öğlende 1 saat yemek molamız var sürekli ayakta çalışmaktan ayaklarim hem sisiyo hem kramplar giriyo erken rapor alma şansım varmı acaba

  34. murat dedi ki:

   ya benim 5 raporum cumartesi pazara geldi acaba 5 günün içinde pazar damı giriyor yoksa pazar ayrımı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlarda iş günü kavramı yoktur. Dolayısıyla Pazarda rapor kapsamında.

  35. rabia dedi ki:

   Merhaba, devlet kurumunda sözleşmeli mühendis olarak çalışıyorum. 32. haftada çalışabilir raporu aldıktan sonra kendi izinlerimi kullanabilir miyim? çünkü bir daha ki seneye devrolmuyor izinlerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporluyken yıllık izin kullanamazsınız.

  36. Koray KÖROĞLU dedi ki:

   Merhaba Sayın İlgili,

   Eşi ölü doğum yapan ya da doğumdan hemen sonra bebeği vefat eden SGK’ lı babaya hem doğum hem de ölüm izni bir arada kullandırılabilir mi? yasal bir mevzuat var mı ya da şirketin inisiyatifine mi bağlıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş kanununda yapılan değişiklik ile;

    MADDE 35 – 4857 sayılı Kanunun 46 ncı maddesinin üçüncü fıkrasının (b) bendi ile 55 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi “Ek 2 nci maddede sayılan izin süreleri,” şeklinde değiştirilmiş, 104 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “ve 65 inci” ibaresi madde metninden çıkarılmış ve Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

    “Mazeret izni

    EK MADDE 2 – İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir.

    Denmektedir. Dolayısıyla Görüşümüze göre sadece doğum izni verilir. Ancak Bebeğin ölümü izin kullandığınız sürenin sonunda veya bitiminde olursa ayrıca ölüm içinde 3 gün izin durumu oluşacaktır.

  37. weleye dedi ki:

   eşim şuanda 2,5 aylık hamile 1 ay sonra iş çıkışı yapılacak 2 ay içerisinde tekrar giriş yapılacak doğum iznini olumsuz etkiler mi?

  38. Raşit Ala dedi ki:

   Merhaba
   Eşim ücretli öğretmenlik yapıyorken hamile kaldı ve doğum izni yaz tatilinden 1 ay öncesine denk geldi. Okul müdürüne raporu teslim ettik ama rapor olmasına rağmen okulların kapanmasıyla birlikte çıkış verilecek dedi. Doğum öncesi ve sonrası ödenek alabilir miyiz ?

  39. Samet dedi ki:

   Eşim geçen sene ilk çocuğumuza doğum iznine çıktı şimdi tekrar hamile doğum izninden yararlanmak için herhangi bir süre geçmesi gerekiyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son 1 yıl içinde 90 gün primi var ise süre şartı yok.

  40. hanife dedi ki:

   Merhaba SSK lı işçi olarak taşerondan kadroya geçtim. Doğum öncesi 32. hafta ile 37. hafta arası erteleme raporu aldım. Bu 5 hafta erteleme raporu içinde yıllık izin veya rapor kullanabilir miyim. Ancak bu izin ve raporlar erteleme süresi içinde olarak doğum sonrası 8 haftaya eklenir mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Yıllık izin kullanabilirsiniz. Ancak rapor aldığınız anda doğum raporu devreye gireceğinden ayrıca hastalık raporu alamazsınız.

  41. Sibel dedi ki:

   Merhaba .37,haftamda çalışamaz raporu aldım.38 de doğum yaparsam kalan iki haftam ne olacak?birde doğumdan sonra rapor alacam kaç haftalık almam gerekiyor raporu?ben 37 haftaya kadar çalıştım.cevabınız için şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erken doğumlarda kullanamadığınız süreler doğum sonrasına eklenmektedir.

  42. Emine dedi ki:

   Doğum iznim bitikten sonra 4 ay heyet raporu aldım şimdi de 6 ay hakkım olan ücretsiz izni alabilir miyim

  43. Betül dedi ki:

   Merhaba,
   40 haftayı geçmeme rağmen doğum gerçekleşmedi. Bu durumda doğum izni süresi uzuyor mu? Öyle ise uzatmak için yapmam gereken bir işlem var mı?

   Teşekkürler,

  44. Serap dedi ki:

   merhaba Aralık ayında doğumum gözüküyor. Bu yıl 48 günlük primim var. Ben işten çıksam ve 32. Haftaya gelmeden 90 günü tamamlayacak şekilde kendi primimi muhasebeci aracılığı ile yatırsam doğum izni hakeder miyim? Yani bu 90 gün parça parça olunca sorun çıkar mı 3aylık parçalar halinde farklı aylarda gelirim olmuş olacak. Doğum izni param nasıl hesaplanır teşeekkürler

   1. Serap dedi ki:

    Ayrıca heyet raporu alsam bu primden sayılır mı?

   2. İlknur dedi ki:

    Merhaba bnde bunu merak ediyorum öğrenebildin mi

  45. Sehri dedi ki:

   Merhaba şuanda 31 +3gunluk hamileyim ve bu ayin sonunda isyerim kapaniyo dogum iznine nasil ayrilabilirim yoksa butun haklarim mi gidecek bilgi verirseniz sevinirim

   1. aydemir dedi ki:

    Ben şuan iki aylık hamileyim çalışıyorum sigortam yok bu ay sigortam başlatılcak 32.haftada rapor alsam rapor parasından faydalanabilirmiyim

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftada 90 gün şartını sağlamış oluyorsunuz. Rapor alarak Doğum rapor ödeneği alabileceksiniz.

   3. Feyza dedi ki:

    Merhaba 37. Haftaya kadar çalıştım . 37+5 de Doğum yaptım. Doğum sonrası iznime Kaç haftam aktarılacak ? Yedi hafta mı beş hafta mı

  Sorunuzu Yazın