• SSK DOĞUM İZNİ


  SSK Dogum İzni

  SSK’lı ve de devlet memuru olan hamile bayanlar 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası da doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni kullanabilmektedirler. Yine aynı şekilde doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilirken isteğe bağlı olarak geri kalan izinlerini doğum sonrasına aktarabilmektedirler.

  Yani, çalışan gebeler dilerlerse gebeliklerinin 32. haftasında doktorlarından aldıkları “37. Gebelik haftasına kadar daha 5 hafta süre ile çalışmasında gebeliği yönünden sakınca bulunmamaktadır.’’ Şeklindeki benzer raporlar ile doğum öncesi kullanabilecekleri 5 haftalık SSK Doğum İznini, doğum sonrası kullanabilirler. Bu durumda 13 hafta (91 gün) süre ile kanuni olarak SSK Doğum İzni kullanma haklarına sahip olabilirler. Kanunlar birden fazla bebek bekleyen çalışan anne adaylarına ise SSK Doğum izni 8 hafta yerine 10 hafta olarak kullanabilmelerine olan sağlamaktadır.
  Doğum şeklinin nasıl olduğu anne adaylarının SSK Doğum İznini etkilemeyecektir. (ister sezaryen ister normal doğum şeklinde) Özellikle planlı sezaryenlerin erken yapılması SSK Doğum İznine erken ayrılacakları anlamına gelmez. Tüm hesaplamalar son adet tarihine ve ya en erken dönemde çekilmiş ultrasondaki bebeğin büyüklüğüne göre 40 hafta üzerinden yapılır.

  SSK DOĞUM İZNİ BİLDİRİMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

  SSK-DOĞUM-PARASI

  Reklam

  SSK Doğum İzni ve Doğum Raporu Hakkındaki Hukuki Düzenleme 4857 Sayılı Kanunun 74. Maddesi Şu Şekilde Açıklanır:

  1. Yukarıda ön görülen süreler SSK’lı gebelerin sağlık durumuna, işinin özelliklerine göre doğumdan önce ve sonrasında gerekirse artırılabilir. SSK Doğum İzni sürelerinin hepsi hekim raporu ile belirtilir.
  2. SSK’lı gebeye hamilelik süresi boyunca kontrolleri için ücretli SSK Doğum İzni verilir
  3. Gerekli görüldüğü takdirde, hekim raporu ile hamile kadın sağlık durumuna uygun olarak hafif işlerde çalıştırılabilir. Bu durumda çalışanın ücretinde bir indirim veyahut bir kesilme olmaz. Ancak bu durum için hekim raporu gerekmektedir.
  4. İsteği ya da gereği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanması veya çoğul gebelik durumda 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz SSK Doğum İzni verilir. Bu SSK Doğum İzni, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.
  5. Kadın işçilere 1 yaşına kadar, çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

  Doğum İzni Hesaplama

  Doğum izni hesaplama işlemleri şu şekilde yapılmaktadır. Kanuna göre doğumdan önce kullanılabilecek olan 8 haftalık izin bulunuyor. Bununla birlikte gebelik 40 hafta olduğu için 8 hafta önce 32. haftaya denk geliyor. Buradan yola çıkarak 32. haftanın dolmuş olması gerektiğini anlıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken şey örneğin 31 hafta 5 günlük hamile olan bir kadının, doğum izni alamayacak olmasıdır. Zira son gün gelene yani 32. hafta tam olarak dolana dek beklemesi gerekir. Toplamda 16 haftalık doğum iznine sahip olan anneler çocuğun doğmasının ardından geçireceği 8 haftayı da bu izin sayesinde kullanabilir. Bununla birlikte merak edilen sorulardan biri de “Doğum izni 6 aylık oldu mu?” sorusudur. Bu konuda son zamanlarda yapılan çalışmalara göre bir anne istediği takdirde 6 aylık ücretli izni kullanabilecektir. Fakat bu durumda ücrette kesilmeler yaşanacaktır. Ayrıca doktor kontrolünde verilecek olan bu izinler gerektiği takdirde uzatılabilecektir. Bununla birlikte doğum izni hesaplama hususunda dikkat edilecek bir diğer konu birden fazla bebek doğması halidir. Bu durumda anneler tarafından doğum öncesinde fazladan 2 hafta izin alınabilmektedir.

  Doğum İzni Süresi

  Biraz öncede bahsettiğimiz gibi anneler için doğum izni hesaplaması tekil doğumlarda 16 haftayken çoğul doğumlarda doğum öncesinde 2 hafta eklenerek 18 hafta olabiliyor. Doğum izni süresi bununla birlikte 6 aylık ücretli izin şeklinde de ayrıca kesintiler dahilinde kullanılabiliyor. Bununla birlikte bu konuda merak edilen bir diğer husus doğum izni erkekler için ne olacağı yönünde. Doğum izni erkek bireylere de verilecek. 4857 Sayılı İşçi Kanunu’nda yer alan düzenlemelere göre, eşi doğum yapan bir işçiye beş gün ücretli izin verilecek. Yapılan düzenlemede geçen ifadeler ise şöyle; İşçiye, evlat edinmesi ya da evlenmesi ya da baba ya da anasının, kardeşinin, çocuğunun, eşinin ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde beş gün ücretli izin verilecektir. Bununla birlikte hafta sonları ve resmi tatillerin beş günlük izne dahil edilmemesi ile birlikte doğum izni süresi zaman zaman bayramların da ilave edilmesiyle birlikte iyice uzuyor. Ayrıca doğum izni süresi, yüzde 70 ve daha üzeri engele ya da süreğen bir hastalığa sahip olan çocukların tedavisinde, hastalık raporuna dayalı bir şekilde ve çalışan anne veya babadan sadece biri tarafından kullanılması şartı ile bir yıl içinde parça parça ya da hepsi tek seferde on güne kadar ücretli izin verilmektedir.  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM İZNİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. BZA dedi ki:

   Merhaba,

   35 haftalık gebe iken 12.Mayıs tarihinde ücretli iznime ayrıldım. doğum 6 Haziran’da 38 haftalıkken oldu.Rapor bitiş tarihim hastane tarafından 31 ağustos olarak yanlış girilmiş hesaplar yanlış çıkıyor sistemde. Özel sektörde ücretli olarak çalıyorum. ücretli izin bitiş tarihim hakkında yardımcı olabilir misiniz?

   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznine 35. haftada çıktığınızdan 13 hafta yani 105 gün izin kullanacaksınız. Dolayısıyla yapılan hesaplama doğru. 31 ağustosta raporunuz bitmiş.

    1. BZA dedi ki:

     Merhaba.
     Cevabınız için teşekkürler. Ancak doğum 38. haftada oldu. Doğum öncesinde 35. Haftada izne ayrıldım. Doğum öncesi 3 hafta izin kullanmış oldum. Toplamda 16 haftadan 13 haftam kalmış olmuyor mu acaba? Dönüş tarihimi de 7 eylül olarak oluyordu sanırım hesaba göre. Hesabımda yanlış olan kısım tam olarak hangi kısmı acaba?

     Çok teşekkür ederim.

  2. Ayşegül dedi ki:

   Merhabalar Sayın Danışman Arkadaşım
   32.haftada doğum iznine ayrıldığımda patronum maaşımı ve ssk primimi ödeyeceğini söyledi ssk primim
   Ödenmiş olursa 16 haftalık doğum izni rapor parasını alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Ayşegül Hanım;

    Prim ödemesi rapor parası almanıza engel teşkil etmez.

  3. Seda dedi ki:

   25+5Te doğum yapan devlet memuru bir gebenin doğum izni nasıl olmalıdır.rapor nasıl hazirlanmalidir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Seda Hanım merhaba,

    Doğum izninin tamamını doğum sonrası kullanabileceksiniz.

    1. seda dedi ki:

     ancak 25 haftadan 32 ye 7 hafta sonrasıda 16 hafta dahil 23 hafat olarak mı alacak kişi

  4. berrin dedi ki:

   merhaba 30 haftalık hamileyim 2 hafta sonra çalışabilir diye rapor almak için hastaneye başvuruda bulunacağım. 1.sorum 37 ye kadar çalışamayıp 35 te işten ayrılmak istesem rapor alabilir miyim bide kalan günlerimi bu durumda doğum sonrasına ekletebilirmiyim.2.sorum 37 haftaya çalışırken bu tarihler içinde erken doğum yapsam raporun tamamı doğum sonrasına mı kalır. 3.sorum da 13 haftaya denk gelen 91 gün izin işgünü olarak mı hesaplanır yoksa hafta sonu tatilleride bugünler içinde midir. teşekkürler.

  5. Esra dedi ki:

   33 haftalık gebeym.calısabılır raporu aldım 37 haftaya kdr senelık ızın kullansam kulllandgm sure dogum sonrasına aktarılırmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra Hanım,

    Çalışabilir raporu aldıktan sonraki rapora kadar olan süre içerisinde yıllık izninizi kullanabilirsiniz. Doğumdan sonra kullanmadığınız 5 haftayı kullanabilirsiniz.

  6. leyla dedi ki:

   MERHABA

   BEN 26 haftalık hamileyim ve 1 aylık sigorta girişim var dogum izninden yararlanabilirmyim dogum izninden yararlanmam için kaç gün sigortam olması gerekır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Leyla Hanım merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün priminizin olması gerekiyor. Bu nedenle 32. hafta raporalacağınız tarihte aktif sigortalı olmanız ve raporlu olduğunuz tarihte de 90 günü tamamlayana kadar prim yatması gerekiyor.

  7. eda dedi ki:

   Merhabaa ben 7. ayın içinde hamıleyım ve zor geçiriyorum en erken ne zaman doğum izninee ayrılabılırım yanı doğum paramıda eksıksız almak koşuluylaa tabiki, birdee doğum iznim bittikten sonra herhangı bır tazminat ucretı alabılıyormuyum,birde işsizlik hakkım oluyormu…
   Son olarak ıznım bıttıgınde 2 ay gıbı bır ucretsız ızın hakkım oluyormuş onunla ılgılede bılgılendırme yapabılırmısınız.. ? Yani dr dan rapor alma şekliyle devletten çalışmışlığımı alabılıyormuşum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Eda Hanım;

    En erken 32. hafta rapor alabilirsiniz. Öncesinde hastalık raporu alabilirsiniz. Doğum izninden sonra işten çıkarsanız tazminat veya işsizlik maaşı hakkınız yok. Doğum izninden sonra 6 ay ücretsiz izne çıkma hakkınız var.

  8. Filiz dedi ki:

   Merhaba, ben 26 temmuz da doğum yaptım. Özel sektörde çalışıyorum. Ilk raporumu aldığım yani 32 haftalık iken sigorta günüm 90 günü doldurmamisti. Doğum parası alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Filiz Hanım,

    Geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün prim gerekli. Bu şartı sağlayamıyorsanız rapor parası alamazsınız.

  9. Mehtap Balkılıç dedi ki:

   merhabalar,
   doğumdan sonra izinleri hallettikten sonra işyerinde çalışmak istemediğimi söyledigimde çıkışımı verseler işsizlik maaşı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum nedeni ile işten ayrılmanız haklı nedenle fesih sayılmadığından işsizlik maaşı alamazsınız. Ancak iş veren çıkışınızı verir ise işsizlik maaşı alabilirsiniz.

  10. sumeyye dedi ki:

   merhaba, özel sektörde çalışıyorum 32.hafta da rapor alıp doğum izni ne ayrılacağım fakat almanya da doğum yapmak gibi bir düşüncemiz var. orada doğum yaparsam yine de doğum parasını alabilir miyim? işleyiş aynı mı olur? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sümeyye Hanım merhaba,

    32. hafta izin aldıktan sonra yurt dışında doğum yapabilirsiniz. Doğum ile ilgili hastane evrak ve raporları Konsolosluktan onaylatıp İş yerinin bağlı bulunduğu kuruma iletmeniz gerekecektir.

  11. ceren dedi ki:

   Ücretli iznim bitti ve iş veren ücretsiz izin olduğundan çıkışımı verdi Bu koşullarda işssizlik maaşımı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ceren Hanım Merhaba,

    İşsizlik maaşı şartlarında iş feshinden önceki 120 gün kesintisiz prim aranmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu şart aranmaz. Bunlardan biri de ücretsiz izindir. Dolayısıyla ücretsiz izinden önce kesintisiz 120 günlük priminiz mevcut ise işsizlik maaşı alabilirsiniz.

  12. Bahar dedi ki:

   Merhabalar 1) Ultrasyon tarihine göre mi son adet tarihine göre mi doğum izni ayarlanmaktadır ?
   2) 32. hafta da doğum raporu alıp işten ayrılsam doğum parasından yararlanabiliyor muyum? 3) Nasıl bir yol izlemem gerekli iş yerinin ne yapması lazım ? 4) İşten ayrılsam da iş yerinin doğum raporu bitimini bildirmesi gerekli mi ?

  13. BEREN dedi ki:

   Merhabalar, Ağustos sonunda ücretli iznim bitmektedir. Dönüşte aynı kurumda çalışmayı düşünmemekteyim. Ücretli iznim bittiğinde eşimin sağlık güvencesinden yararlanabilir miyim? Müstehak olmama adına ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Beren Hanım merhaba,

    işten çıktıktan sonra sigortalık sürenize göre 10+90 yani 100 gün daha kendi sigortanızdan dolayı sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu süre bittikten sonra da eşinizin sigortasından dolayı sağlık hizmeti almaya devam edersiniz.

    1. BEREN dedi ki:

     Bu 100 günlük süreden feragat edilebiliyor mu?
     Teşekkür ederim cevabınız için

  14. Büşra dedi ki:

   İyi günler 2011 yılı Aralık ayı işe giriş tarıhım ozelde calısyorum ve suanda 15 haftalık hamıleyım evlilikten dolayı tazminat alma durumu soz konusu degıl 32.haftada işten ayrılırken de tazmınatımı da alıp cıkmak ıstıyorum ama boyle bırsey mumkun olabılıyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Büşra Hanım merhaba,

    Doğumdan dolayı işten ayrılırken Kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmuyor.

  15. Hatice dedi ki:

   Merhaba
   Benim 8+8 haftalık doğum izinim 21 Ağustos ta bitiyor.10 Ağustos ta yıllık izin haketmeliydim fakat doğum izini nedeni ile yıllık izinimi hakedemiyormusum.dogum izinide yıllık izini erteletiyormu.tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatice Hanım merhaba,

    Doğum izin süreleri çalışma süreleri kabul edildiğinden yıllık izin hak etme süresine eklenir. Dolayısıyla 10 Ağustosta yıllık izninizi hak edersiniz. Doğum izni sonrasında talebiniz halinde kullanabilirsiniz.

  16. cemile dedi ki:

   Merhaba
   Ben 35+4. haftada izine ayrılmayı düşünüyorum. 38. haftada sezeryanla doğum gerçekleşirse 40. haftaya kadar olan 2 haftalık kalan izinde doğum sonrasına eklenir mi? Yani 32. haftadan 35. hafta kadar 3 hafta yani toplam 5 hafta +8 hafta =13 hafta mı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cemile Hanım Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu aldıysanız en fazla 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz. eğer çalışabilir raporu almadıysanız doğum iznine çıktığınız haftadan itibaren izniniz başlar ve doğuma kadar ki süre için rapor parası alabilirsiniz. Eğer erken doğum gerçekleşirse doğumdan önceki izniniz doğum sonrasına eklenir.

  17. Fatih Yüksel dedi ki:

   Iyi günler. Eşim ve ben özel sektörde öğretmen olarak çalışıyoruz. Eşimin işe giriş tarihi 21.09.2016 ve doğum iznine ayrıldığı tarih 09.05.2017. Doğum izninin bitişi ise işe başlama tarihinden öncesine geldiği için çalıştığı kurumda 1 yılını doldurmamış oluyor ve dolayısıyla kıdem tazminatına hak kazanamıyor.Kurum ise rapor bittikten sonra bir 10 günlük sigortanı ben yatırayım ama istifanı et diyor, istifa ederse işsizlik ödeneğinden yararlanamayakmiş.

   Bu ödenekten yararlanabilmesi için izlememiz gereken yol nedir?
   Kıdem tazminatını hak etmiş olsa da ödeyeceklerini hiç zannetmiyorum zaten ama alınabilir mi, nasıl alınabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatih Bey Merhaba,

    10 günlük prim ödemesi hiçbirşey ifade etmiyor. İstifa edilirse işsizlik maaşı alınamaz. Kıdem tazminatı için de zaten işverenin çıkarması gerekir. En azından işsizlik maaşı için işverenin çıkarmasını bekleyin. Bununla ilgili https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemiz size faydalı olacaktır.

  18. Sahide dedi ki:

   Selam
   Özel sektörde çalışmaktayım. 5 yıllık sigortalıyim. Mart 2018 de doğumdan dolayi işten ayrılacağı m. Ayrıldıktan sonra ssk hemen biter mi? Kıdem tazminatı labilir miyim ve işsizlik maaşına baş vurabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta doğum izni raporu alıp işten ayrılmanız daha avantajlı olur. Rapor parası alabilirsiniz. İşten ayrıldıktan sonra sizin şartlarınıza göre 100 gün daha sağlıktan yararlanabilirsiniz. Doğumdan dolayı işten ayrıldığınızda kıdem tazminatı da işsizlik maaşı da alamazsınız.

  19. eylem dedi ki:

   merhabalar bir sorum daha olacak.devlet memuruyum 32. haftada çalışabilir raporu aldığım taktirde sonrasında kullandığım yıllık izin,mazeret izni veya raporun sürelerinin doğum sonrasından düşeceğini okudum,bu ne kadar doğrudur. ayrıca alınan raporun kadın doğum dışında bir branştan olması durumunda yine raporlu olunan süre doğum sonrasından düşer mi ,teşekkürler.

  20. eylem dedi ki:

   merhabalar ben devlet kurumunda memur olarak çalışıyorum.sormak istediğim 32. haftada çalışamaz raporu aldıktan sonra 37. haftada doğum yapmam halinde 3 haftalık sürenin doğum sonrasına aktarlıp aktarılamayacağı..şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Eylem Hanım,

    Erken doğumlarda kullanılamayan günler doğum sonrasına ekleniyor. Hak kaybı yaşamayacaksınız.

  21. Yeliz dedi ki:

   Merhaba ben şuan bir iş yerinde çalışmaya başladım.16haftalık hamileyim 32.hafta Doğum iznine çıktığımda işten ayrılmak istiyorum. Yinede rapor paramı alabiliyor muyum nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Yeliz Hanım,

    Mevcut duruma göre 32. haftayı doldurup doğum iznine çıktığınızda 90 günlük süreyi dolduruyorsunuz. 32. hafta rapor alıp işten ayrılsanız da doğum rapor parası alabilirsiniz. Aldığınız raporu iş yerinize bildirin ve bir gün sonra çıkış işlemlerinizi yaptırın.

  22. Ayşe dedi ki:

   Merhaba,doğum izni için rapor 32. haftanın içinde alınır mı yoksa 32+6 mı olmalı ? Ayrıca aile hekimi bu raporu verebilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftanın içinde veya bitiminde tam teşekküllü devlet hastanesinden veya SGK ile anlaşmalı özel hastanelerden alabilirsiniz.

  23. Begüm dedi ki:

   Iyi günler özel sektörde çalışıyorum ben rapor u hep ultrosan tarihine gore hesapladım şuan yıllık izindeyim,meğer rapor son adet tarihine gore hesaplaniyormus.suan 33 hafta oldum yıllık iznimde 1 ağustosta bitcek bende o gün rapor alcaktım ultrosan öğün 32 +2 olcak ne yapmam gerek

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    34. hafta doğum raporunuzu alın. 2 hafta kaybınız olacak. Ancak doğum öncesi rapor parasını 6 hafta olarak alacaksınız. Ayrıca artık çalışabilir raporu alma şansınız yok.

  24. Tulin dedi ki:

   Merhaba ,
   32.hafta doğum rapor örneğini paylaşır mısınız?teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Arama motorundan 32. hafta doğum raporu örneği olarak aratıp görsellerden bulabilirsiniz. Maalesef yorumlarda görsel paylaşamıyoruz.

  25. nergis dedi ki:

   Merhabalar ben özel sektörde çalışıyorum geçen sene 02.11.2016 tarihinde evlendim suan 7 aylık hamileyim ben hem kıdem tazminatını hemde doğum parasini almak istiyorum ama bu mümkün gözükmüyor doktorum agustos 7 sinde 32 çalışamaz raporunu verebilirim dedi ozaman yasal iznim başlayacak fakat 8+8 16 hafta izin 4 ay yani benim evlilik tarihini geçiyor 1 ay kadar falan tazminatım yatıyor doğumdan önceki 8 haftalik raporunu alsam rapor bittikten sonra doğumu başka hastahane de gerçekleştir sem ve ordan rapor istemesem bu iki ayin parasini alabilirmiyim yada doğum yapınca sistem beni otomatik olarak tekrar iznemi ayırıyor defalarca SGK yi aradım herkes farklı bişey konuşuyor yada sistem otomatik 16 haftaya cikariyorsa izne izinliyken istifa etsem bile işyeri istifaya rapor bitiminde kabul ediyor noterden iptal etsem yine aynı durum söz konusu lütfen yardımcı olun çünkü az bir zamn kaldı ikisini nasıl alabilirim?? Çok teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlilikten dolayı hem kıdem tazminatı hem de doğum raporu için izleyeceğiniz yol şu şekildedir. Ağustos 6 da işten çıkacaksınız ve evlilik tazminatına hak kazanacaksınız. Ağustos 7 de rapor alıp kuruma kendiniz bildirim yapacaksınız. Çünkü 6 sı itibari ile işyeri ile ilişiğiniz kesilmiş olacak. Peki sigortanız bitmiş olmasına rağmen rapor parasını nasıl alacaksınız ?
    Kanunun verdiği aşağıdaki hakka dayanarak rapor parasını alacaksınız

    ”5510 sayılı Kanun’un 9. maddesinde belirtildiği üzere, hastalık ve analık hükümlerinin uygulanmasında sigortalılık niteliğinin ödenen primin ilişkin olduğu günü takip eden 10’uncu günden başlanarak yitirilmiş sayılacaktır. Ancak, sigortalının ilgili kanunlar gereği ücretsiz izinli olması, greve iştirak etmesi veya işverenin lokavt yapması hallerinde, bu hallerin sona ermesini takip eden onuncu günden başlanarak sigortalılık niteliğini yitirmiş sayılacaktır. Bu nedenle sigortalının işten ayrılışından itibaren on günlük süre içinde alınan istirahat raporları için geçici iş göremezlik ödeneği ve analık iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Ancak işten ayrıldıktan on gün ve sonrasında alınan raporlar için geçici iş göremezlik ödeneği verilmemektedir.”

  26. Gül dedi ki:

   Merhaba bugün 30 haftalik hamileyim halkegitimde usta ogreticiyim 32 haftada izne ayrilcam 4 agustosa denk geliyor hemen raporu alcam kursum 8 agustosta bitiyor yani raporu aldigimda sskli oluyorum ama aklıma takilan şu 8+8haftalik raporu ayrı ayrımı veriyorlar yoksa 16 hafta birden mi veriyorlar çünkü 8 hafta verip sonra 8 hafta veriyorlarsa sıkıntı yasarmiyim çünkü 8 agustosta kursum bittim i ssk kesiliyor yardimci olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastaneler sisteme 8+8 16 haftalık olarak işlem yapıyorlar. Eğer farklı bir durum söz konusu olursa siz doğumdan sonra 8 haftalık raporu kuruma bildirerek yine de rapor parası alabilirsiniz.

  27. Nermin Akdeniz dedi ki:

   Merhaba,şu an 2 haftalık halimileyim ve bazı sebeplerden dolayı çalışmak zorundayım.bu durumda Doğum zamanı yaklaştığı zaman ilk 8 ve son 8 hafta olarak ücretli iznimi kullanabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sigortalı olarak çalışmaya devam ederseniz 32. hafta doğum iznine çıkarak doğumdan önce ve sonrası için 8+8 16 hafta rapor alabilirsiniz. Raporlu olduğunuz tarihteki ücretinizi SGK dan alacaksınız.

  28. Pınar dedi ki:

   Merhaba
   Doğum iznim bittikten sonra 15 rapor aldim.rapor sürem bittikten sonra Çalışmanin yarısı kadar ücretsiz izin hakkı olan 2 aylık ücretsiz izin alabilir miyim? Eger Bu ücretsiz izni alabiliyorsam aldığım rapor süresi bu 2aylik sürenin içine dahil edilecek mi?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yapan kadınlar isterler ise doğum izni bittikten sonra 6 ay ücretsiz izin alabilirler. Eğer bu süre içinde raporlu olunursa 6 ay içinde kabul edilir ve 6 aydan kalan günler için ücretsiz izin kullanılabilir.

  29. Ebru dedi ki:

   Merhabalar ben 32. Haftada da hemen izne ayrılmadım 5 hafta daha çalıştım 37. Haftada yani 24/05/2017 de izne ayrıldım .9 Haziran’da 2. Çocuğumu doğurdum. Şimdi tarih olarak benim iznim ne zaman bitiyor ne zaman başlamam gerekiyor bunu öğrenebilir miyim?
   Birde bu yasal izin bitikten ücretsiz izin başlamadan önce doktor raporu en fazla kaç hafta alınabilir ?
   Birde son olarak ücretsiz izin kullanımı bu raporlar bitikten sonra mı başlatmayım?
   Yardımlarınıza sunarım saygılarımla.
   Teşekkürler

   1. Ebru dedi ki:

    Ek olarak özel sektör de çalışıyorum bilg sayg

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce kullanmadığınız 5 hafta doğum sonrasına eklenir. Yani doğum sonrası 13 hafta izin kullanabilirsiniz. İzniniz bittikten sonra 6 ay ücretsiz izin kullanma hakkınız var. Rapor alsanız dahi bu altı aylık süreden yer. Yani aldığınız rapor 30 günlük ise geriye ücretsiz için 5 ayınız kalıyor demektir.

  30. buket dedi ki:

   merhaba özel sektörde çalışmaktayım doğum sonrası iznim bittikten sonra yıllık iznimi aldım, sonrasında doktor 1 ay rapor verdi. raporumun bitiminde çocuğuma bakacak kimse olmadığı için kurumuma 6 ay ücretsiz izin alacağımı söyledim. fakat bana rapor aldığın için ücretsiz izin alamazsın dediler, ne yapmam gerekir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor bitimi sonrası 6 ay ücretsiz izin kullanma hakkınız var. 1 aylık raporunuz ve ne kadar yıllık izin kullandıysanız bu 6 aylık süreden düşülerek kalan günler ücretsiz izin olarak kullandırılır. Siz ücretsiz izin kullanmak istediğinizi aşağıdaki dilekçe ile talep ediniz. Olumsuz yanıt verirlerse bunu yazılı isteyip, İşkur birimine bildirin.

    Sayın ……………………………………………………………………..​
    …/……./20..​
    Konu : Ücretsiz izin Talebi Hk.​

    …………………………………………………………………….. unvanlı işyerinizde …../……../…………….. tarihinden itibaren çalışmaktayım.​

    …./……/…… Tarihinde doğum yaptım. ……/..…. /…… – …./……/… tarihleri arasında doğum izni kullandım. 4857 sayılı iş Kanununun 74. Maddesi gereğince ……/…/… tarihinden geçerli olmak üzere (6) aylık ücretsiz izin hakkımı kullanmak istiyorum.
    Gereğini arz ederim.​

    Adı Soyadı
    imza
    Adres :
    …………………………………………..
    …………………………………………..
    ………………………………………….
    …………………………………………..
    EK :​
    Doğum Rapor Örneği

  31. ercan dedi ki:

   Merhaba
   Eşime 37 inci haftada 5 hafta doğumdan sonraya aktarılabilirle birlikte bi rapor alındı şu tarihtede raporunuz başlanacak denildi bundan sonra tekrar bi rapor almamıza gerek varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan sonra raporun doğum öncesi ve sonrasını kapsadığını kontrol ederek emin olun. Rapor günleri tutarlı ise tekrar rapor almanıza gerek yoktur. Tutarlı değil ise doğum sonrası için rapor talep edin. Çünkü raporlar her iki şekilde de çıkartılabiliyor.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.