• SSK DOĞUM İZNİ


  SSK Dogum İzni

  SSK’lı ve de devlet memuru olan hamile bayanlar 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası da doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni kullanabilmektedirler. Yine aynı şekilde doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilirken isteğe bağlı olarak geri kalan izinlerini doğum sonrasına aktarabilmektedirler.


  Yani, çalışan gebeler dilerlerse gebeliklerinin 32. haftasında doktorlarından aldıkları “37. Gebelik haftasına kadar daha 5 hafta süre ile çalışmasında gebeliği yönünden sakınca bulunmamaktadır.’’ Şeklindeki benzer raporlar ile doğum öncesi kullanabilecekleri 5 haftalık SSK Doğum İznini, doğum sonrası kullanabilirler. Bu durumda 13 hafta (91 gün) süre ile kanuni olarak SSK Doğum İzni kullanma haklarına sahip olabilirler. Kanunlar birden fazla bebek bekleyen çalışan anne adaylarına ise SSK Doğum izni 8 hafta yerine 10 hafta olarak kullanabilmelerine olan sağlamaktadır.
  Doğum şeklinin nasıl olduğu anne adaylarının SSK Doğum İznini etkilemeyecektir. (ister sezaryen ister normal doğum şeklinde) Özellikle planlı sezaryenlerin erken yapılması SSK Doğum İznine erken ayrılacakları anlamına gelmez. Tüm hesaplamalar son adet tarihine ve ya en erken dönemde çekilmiş ultrasondaki bebeğin büyüklüğüne göre 40 hafta üzerinden yapılır.

  SSK DOĞUM İZNİ BİLDİRİMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

  SSK-DOĞUM-PARASI

  SSK Doğum İzni ve Doğum Raporu Hakkındaki Hukuki Düzenleme 4857 Sayılı Kanunun 74. Maddesi Şu Şekilde Açıklanır:

  1. Yukarıda ön görülen süreler SSK’lı gebelerin sağlık durumuna, işinin özelliklerine göre doğumdan önce ve sonrasında gerekirse artırılabilir. SSK Doğum İzni sürelerinin hepsi hekim raporu ile belirtilir.
  2. SSK’lı gebeye hamilelik süresi boyunca kontrolleri için ücretli SSK Doğum İzni verilir
  3. Gerekli görüldüğü takdirde, hekim raporu ile hamile kadın sağlık durumuna uygun olarak hafif işlerde çalıştırılabilir. Bu durumda çalışanın ücretinde bir indirim veyahut bir kesilme olmaz. Ancak bu durum için hekim raporu gerekmektedir.
  4. İsteği ya da gereği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanması veya çoğul gebelik durumda 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz SSK Doğum İzni verilir. Bu SSK Doğum İzni, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.
  5. Kadın işçilere 1 yaşına kadar, çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

  Doğum İzni Hesaplama

  Doğum izni hesaplama işlemleri şu şekilde yapılmaktadır. Kanuna göre doğumdan önce kullanılabilecek olan 8 haftalık izin bulunuyor. Bununla birlikte gebelik 40 hafta olduğu için 8 hafta önce 32. haftaya denk geliyor. Buradan yola çıkarak 32. haftanın dolmuş olması gerektiğini anlıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken şey örneğin 31 hafta 5 günlük hamile olan bir kadının, doğum izni alamayacak olmasıdır. Zira son gün gelene yani 32. hafta tam olarak dolana dek beklemesi gerekir. Toplamda 16 haftalık doğum iznine sahip olan anneler çocuğun doğmasının ardından geçireceği 8 haftayı da bu izin sayesinde kullanabilir. Bununla birlikte merak edilen sorulardan biri de “Doğum izni 6 aylık oldu mu?” sorusudur. Bu konuda son zamanlarda yapılan çalışmalara göre bir anne istediği takdirde 6 aylık ücretli izni kullanabilecektir. Fakat bu durumda ücrette kesilmeler yaşanacaktır. Ayrıca doktor kontrolünde verilecek olan bu izinler gerektiği takdirde uzatılabilecektir. Bununla birlikte doğum izni hesaplama hususunda dikkat edilecek bir diğer konu birden fazla bebek doğması halidir. Bu durumda anneler tarafından doğum öncesinde fazladan 2 hafta izin alınabilmektedir.

  Doğum İzni Süresi

  Biraz öncede bahsettiğimiz gibi anneler için doğum izni hesaplaması tekil doğumlarda 16 haftayken çoğul doğumlarda doğum öncesinde 2 hafta eklenerek 18 hafta olabiliyor. Doğum izni süresi bununla birlikte 6 aylık ücretli izin şeklinde de ayrıca kesintiler dahilinde kullanılabiliyor. Bununla birlikte bu konuda merak edilen bir diğer husus doğum izni erkekler için ne olacağı yönünde. Doğum izni erkek bireylere de verilecek. 4857 Sayılı İşçi Kanunu’nda yer alan düzenlemelere göre, eşi doğum yapan bir işçiye beş gün ücretli izin verilecek. Yapılan düzenlemede geçen ifadeler ise şöyle; İşçiye, evlat edinmesi ya da evlenmesi ya da baba ya da anasının, kardeşinin, çocuğunun, eşinin ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde beş gün ücretli izin verilecektir. Bununla birlikte hafta sonları ve resmi tatillerin beş günlük izne dahil edilmemesi ile birlikte doğum izni süresi zaman zaman bayramların da ilave edilmesiyle birlikte iyice uzuyor. Ayrıca doğum izni süresi, yüzde 70 ve daha üzeri engele ya da süreğen bir hastalığa sahip olan çocukların tedavisinde, hastalık raporuna dayalı bir şekilde ve çalışan anne veya babadan sadece biri tarafından kullanılması şartı ile bir yıl içinde parça parça ya da hepsi tek seferde on güne kadar ücretli izin verilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM İZNİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Filiz dedi ki:

   Merhaba ben kadrolu öğretmenim.13 haftalık doğum sonrası iznimin hepsini kullanmak istemiyorum.calisabilir raporu alarak istediğim tarihte başlayabilir miyim.4 hafta önce başlamak istiyorum okula.

  2. Bhy dedi ki:

   Ben amerikada dogum yapacagim. 32. Hafta raporumu da burdan aliyor olucam. Is yerim normal dr un onayladi sgk raporunun sistemden gorup onayliyorya burdan boyle bir islemi yapamiyor olacak dogal olarak sadece dr un yazmis oldugu ” 32 hafta gebelik dogum iznine cikabilir” gibi bir ifade var. Bu konuda ne yapmam gerekiyor .is yerin beni nasil izne cikaracak? Tesekkur ederim

  3. BUKET dedi ki:

   Rapor parası alabilmek için, doğum öncesi raporundan ( 32.hafta dolumu ) öncemi son bir yıl içerisinde en az üç ay sgk lı olmak lazım, yoksa doğumdan öncemi en az üç ay sgk lı olmak yeterli ?

  4. Handan Savman dedi ki:

   Merhabalar. Firmamızda çalışan bir personel geçirdiği operasyon sonrası 10 gün rapor aldı. Raporun 3.gününde eşi doğum yaptı. Doğum iznini rapor sonrası kullanabilir mi? Yoksa 5 gün doğum izni yanar mı?

  5. Tuğba dedi ki:

   Ben 25 haftalık hamileyim tekil bi hamilelik bir işte çalışıyorum ve işim çok ağır iş yerinde kimse bana hamileyim diye torelans göstermiyo sürekli ayaktayız ve bi öğlende 1 saat yemek molamız var sürekli ayakta çalışmaktan ayaklarim hem sisiyo hem kramplar giriyo erken rapor alma şansım varmı acaba

  6. murat dedi ki:

   ya benim 5 raporum cumartesi pazara geldi acaba 5 günün içinde pazar damı giriyor yoksa pazar ayrımı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlarda iş günü kavramı yoktur. Dolayısıyla Pazarda rapor kapsamında.

  7. rabia dedi ki:

   Merhaba, devlet kurumunda sözleşmeli mühendis olarak çalışıyorum. 32. haftada çalışabilir raporu aldıktan sonra kendi izinlerimi kullanabilir miyim? çünkü bir daha ki seneye devrolmuyor izinlerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporluyken yıllık izin kullanamazsınız.

  8. Koray KÖROĞLU dedi ki:

   Merhaba Sayın İlgili,

   Eşi ölü doğum yapan ya da doğumdan hemen sonra bebeği vefat eden SGK’ lı babaya hem doğum hem de ölüm izni bir arada kullandırılabilir mi? yasal bir mevzuat var mı ya da şirketin inisiyatifine mi bağlıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş kanununda yapılan değişiklik ile;

    MADDE 35 – 4857 sayılı Kanunun 46 ncı maddesinin üçüncü fıkrasının (b) bendi ile 55 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi “Ek 2 nci maddede sayılan izin süreleri,” şeklinde değiştirilmiş, 104 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “ve 65 inci” ibaresi madde metninden çıkarılmış ve Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

    “Mazeret izni

    EK MADDE 2 – İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir.

    Denmektedir. Dolayısıyla Görüşümüze göre sadece doğum izni verilir. Ancak Bebeğin ölümü izin kullandığınız sürenin sonunda veya bitiminde olursa ayrıca ölüm içinde 3 gün izin durumu oluşacaktır.

  9. weleye dedi ki:

   eşim şuanda 2,5 aylık hamile 1 ay sonra iş çıkışı yapılacak 2 ay içerisinde tekrar giriş yapılacak doğum iznini olumsuz etkiler mi?

  10. Raşit Ala dedi ki:

   Merhaba
   Eşim ücretli öğretmenlik yapıyorken hamile kaldı ve doğum izni yaz tatilinden 1 ay öncesine denk geldi. Okul müdürüne raporu teslim ettik ama rapor olmasına rağmen okulların kapanmasıyla birlikte çıkış verilecek dedi. Doğum öncesi ve sonrası ödenek alabilir miyiz ?

  11. Samet dedi ki:

   Eşim geçen sene ilk çocuğumuza doğum iznine çıktı şimdi tekrar hamile doğum izninden yararlanmak için herhangi bir süre geçmesi gerekiyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son 1 yıl içinde 90 gün primi var ise süre şartı yok.

  12. hanife dedi ki:

   Merhaba SSK lı işçi olarak taşerondan kadroya geçtim. Doğum öncesi 32. hafta ile 37. hafta arası erteleme raporu aldım. Bu 5 hafta erteleme raporu içinde yıllık izin veya rapor kullanabilir miyim. Ancak bu izin ve raporlar erteleme süresi içinde olarak doğum sonrası 8 haftaya eklenir mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Yıllık izin kullanabilirsiniz. Ancak rapor aldığınız anda doğum raporu devreye gireceğinden ayrıca hastalık raporu alamazsınız.

  13. Sibel dedi ki:

   Merhaba .37,haftamda çalışamaz raporu aldım.38 de doğum yaparsam kalan iki haftam ne olacak?birde doğumdan sonra rapor alacam kaç haftalık almam gerekiyor raporu?ben 37 haftaya kadar çalıştım.cevabınız için şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erken doğumlarda kullanamadığınız süreler doğum sonrasına eklenmektedir.

  14. Emine dedi ki:

   Doğum iznim bitikten sonra 4 ay heyet raporu aldım şimdi de 6 ay hakkım olan ücretsiz izni alabilir miyim

  15. Betül dedi ki:

   Merhaba,
   40 haftayı geçmeme rağmen doğum gerçekleşmedi. Bu durumda doğum izni süresi uzuyor mu? Öyle ise uzatmak için yapmam gereken bir işlem var mı?

   Teşekkürler,

  16. Serap dedi ki:

   merhaba Aralık ayında doğumum gözüküyor. Bu yıl 48 günlük primim var. Ben işten çıksam ve 32. Haftaya gelmeden 90 günü tamamlayacak şekilde kendi primimi muhasebeci aracılığı ile yatırsam doğum izni hakeder miyim? Yani bu 90 gün parça parça olunca sorun çıkar mı 3aylık parçalar halinde farklı aylarda gelirim olmuş olacak. Doğum izni param nasıl hesaplanır teşeekkürler

   1. Serap dedi ki:

    Ayrıca heyet raporu alsam bu primden sayılır mı?

  17. Sehri dedi ki:

   Merhaba şuanda 31 +3gunluk hamileyim ve bu ayin sonunda isyerim kapaniyo dogum iznine nasil ayrilabilirim yoksa butun haklarim mi gidecek bilgi verirseniz sevinirim

  Sorunuzu Yazın