SSK

Anne Ve Baba Doğum İzni Ne Kadar Ve Şartları Nelerdir?

2019 yılında Doğum izni almak, kanun kapsamında geçici iş göremezlik olarak geçmekte olup 4A ve 4B statüsünde çalışan kadınlar ve eşi sigortasız, kendisi sigortalı olan erkekler için mümkün olmaktadır. Geçici iş göremezlik; sigorta kapsamında çalışan kişilerin iş kazası, hastalık, analık ya da meslek hastalığı gibi hallerde sağlık kurulu raporuna göre verilen istirahat süresidir. Doğum izni 2019 yılında;


 • Doğum sonrasında ilk sekiz hafta,
 • Doğum öncesine denk gelen son sekiz hafta olarak verilmektedir.

Doğum izni kaç gün 2019 yılı sorusunun cevabı; hamile olan kadınların doğumdan önce ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta izin yapmaları zorunludur. Çoğul gebeliklerde ise bu izin sürelerine doğum öncesi ve doğum sonrası olarak 2’şer hafta eklenmektedir. Çoğul gebelikler için toplamda 20 haftalık doğum izni süresi bulunmaktadır. Doğum öncesi alınması gereken doğum izni, doktordan gerekli izin ve onay alınabilirse doğuma 3 hafta kalana kadar çalışılması mümkün olmaktadır. Doğum izni İş Kanunu’nun 74. maddesi kapsamında verilmekte ve çalışan kadınların yasal hakkı olmaktadır.

SSK DOĞUM İZNİ BİLDİRİMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Doğum İzni 2019 Yılı Şartları Nelerdir?

Çalışan kadınların hamilelik dönemlerinde raporla izin kullanma hakkı yasalar kapsamında verilmektedir. Yasalar kapsamında doğum izni için şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Normal doğumlar için toplam 16 hafta, çoğul gebelikler için toplam 20 hafta verilen doğum izinleri, çalışan kadınların sağlık durumlarına ya da yaptıkları işin niteliğine göre fazlalaştırılabilmektedir.
 • SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınlar doğum izinleri haricinde, hamilelik sürecinde çalışırken doktor kontrolleri için ücretli izin alabilmektedirler.
 • Çalışan hamile kadınların yaptığı işin niteliği, doktorunun tavsiyesi ile hafifletilmekte ya da değiştirilebilmektedir. Bu durum için çalışan kadının ücretinde herhangi bir düşüş yapılamamaktadır. Bunun gerçekleşebilmesi için doktor raporu alınması gerekmektedir.
 • 16 haftalık doğum izninden sonra çalışan kadın isterse 6 aya kadar ücretsiz izin alabilmektedir.
 • SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınların doğumdan sonra çocukları bir yaşına gelene kadar günlük olarak 1,5 saatlik emzirme izinleri bulunmaktadır.

SSK Doğum İzni Parası Hesaplaması 2019 Yılında Nasıl Yapılır?

Doğum izni parası hesaplama 2019 yılında son 3 aylık brüt ücret ortalamasının alınması şeklinde yapılmaktadır. Son 3 aylık brüt ücretin toplamı üzerinden günlük brüt ücret hesaplaması yapılarak, günlük tutarın 3’te ikisi üzerinden doğum parası ödemesi yapılmaktadır. 2019 yılı için doğum parası hesaplaması örneği şu şekildedir;

2019 asgari ücreti baz alınarak hesaplama yapıldığında günlük brüt ücret 85,28 TL’dir. Alınacak olan günlük doğum parası ücreti 85,28 TL’nin 3’te ikisi olarak hesaplanmalıdır. Bu hesap sonucunda alınacak olan doğum parası günlük 56,85 TL günlük hak ediş olacaktır. Normal olarak 16 hafta doğum izni kullanılan bir sigortalı kadının alacağı toplam doğum parası 6.367,2 TL olacaktır.

İkiz bebeklerde alınacak doğum izni, doğum öncesi 10 hafta, doğum sonrası da 10 hafta olmak üzere toplam 20 haftadır.

Doğum İzni Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum öncesinde alınması gereken 8 haftalık iznin, 32. Haftadan itibaren alınması gerekmektedir. Fakat doktordan gerekli raporu alabilen anneler, doğuma 3 hafta kalıncaya kadar izne çıkmadan çalışmaya devam edebilmektedir. Bu durumda kalan 5 haftalık izin hakları doğum sonrasına eklenebilmektedir. Böylelikle doğum sonrasında 13 hafta izin yapılabilmektedir. Bu izin haklarında geçirilen istirahat süreleri için ödemeler SGK tarafından yapılmaktadır.

Doğum Parası Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

Doğum izni parası alınabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Doğum parası başvurusu şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Öncelikle doğum olayının gerçeklemiş olması ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Düşük yapan anneler bu ödemeden faydalanamamaktadır.
 • Doğum izni süresince iş yerinde çalışılmamış olması gerekmektedir.
 • Doğum tarihinden önceki bir yıl içerisinde en az 90 gün primin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Doğum öncesi izin hakkı başlamadan önce işten çıkılması durumunda doğum parası

Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum parası sorgulama işlemi günümüzde online olarak ve E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulama işleminin yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Kimlik doğrulaması için T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenize ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine uğrayarak almanız mümkün olacaktır.
 • Kimlik doğrulama işleminden sonra açılan sayfada sorgulama sonucunuz otomatik olarak yapılacak ve incelenebilecektir.

Babalar İçin Doğum İzni Nedir, Şartları Nelerdir?

Çalışan erkek sigortalıların eşleri doğum yaptığında babalık izni alınabilmektedir. 4857 sayılı iş kanunu babalık izni hakkını çalışan erkeklere vermiş olup 5 gün süre ile ücretli olarak kullanılabilmektedir. 4857 sayılı iş kanununun ek madde 2’sine göre;

 • “İşçiye; evlenmesi ya da evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde ise beş gün ücretsiz izin verilir” şeklinde ifade edilir.

Kanunda ifade edilen izinle ilgili iş günü ibaresi konulmadığı için, doğumun tatil günlerinden birine denk gelmesi durumunda, tatil günü olması fark etmeden izin gününden sayılmaktadır. Memur olarak çalışan erkeklerde ise 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında 10 gün babalık izni verilmektedir. Babaların babalık izninden faydalanabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması ve bebeğin sağ olması gerekmektedir.

Hamilelik Sonrasında Alınabilen Süt İzni Nedir?

Doğum sonrasında çalışan annelerin hakkı olan doğum izinleri bittikten sonra iş hayatına tekrar dönmeleri gerekmektedir. Annelerin çalıştığı sürede bebeğin anne sütünden mahrum kalmaması adına süt izni hakkı tanınmıştır. Bu izin anneye günlük olarak 1,5 saat şeklinde verilmekte olup ücretli olarak verilen bir haktır. Çocuk bir yaşına gelene kadar çalışan anne bu haktan faydalanabilmektedir. Çalışan annenin fiilen çalıştığı günler için geçerli olan bu izin, tatil günlerinde geçerli değildir. Günlük olarak verilen bu 1,5 saatin ne zaman ve nasıl kullanılacağının tercihi çalışan anneye göre belirlenmektedir. Memur olarak çalışan annelerin süt izni ise ilk 6 ay günlük 3 saat olarak, sonraki 6 ay günlük 1,5 saat olarak verilmektedir. Süt izni 2019 yılında da çalışan annelerin hakkı olarak verilmeye devam edecektir.

Çalışan Annelerin Alabileceği Diğer Yardımlar

Çalışan anneler doğum izni ve doğum parası haricinde devlet tarafından verilen doğum yardımı parasını da alabilmektedirler. Doğum parası yardımı birinci doğum için 300 TL, ikinci doğum için 400 TL ve üçüncü doğum için ise 600 TL olarak tek seferlik şekilde verilmektedir. Bunun yanı sıra çalışan anneler süt parası yani emzirme ödeneği de alabilmektedir. Bu durumda alacağı tek seferlik ödeme 149 TL olacaktır. 2019 yılında çalışan bir annenin alabileceği yardımları özetlersek;

 • Doğum izni parası asgari ücret üzerinden hesaplandığında en az 6.367,2 TL olarak alınabilmektedir. Annenin aldığı aylık brüt ücret arttıkça alacağı doğum izni parası da artmaktadır.
 • Doğum yardımı parası olarak minimum 300 TL alabilmektedir.
 • Emzirme ödeneği olarak 149 TL alabilmektedir.

Çalışan anneler için verilen destekler hızla devam etmekte ve artmaktadır. Annelerin çalışma hayatından uzaklaşmaması ve çalışırken çocuğundan da mahrum kalmaması için devlet tarafından birçok destek verilmektedir.

SSK Doğum Parası Başvurusu

Süt Parası Başvurusu Süt Parası Nasıl Alınır

Hamileyken İşten Çıkarıldım, Ne Yapmam Gerekiyor?

İlgili Makaleler

608 Yorum

 1. Merhaba 6yıldır çalışıyorum .24.02.2019 nikahım oldu nikahtan cıkıp tazminati alabilcegim tarihte doğumdan dolayı raporlu oluyorum hem çıkıs paramı hemde dogum paramı alabiliyormuyum

  1. Merhaba,

   Çıkış verdiğiniz tarihten sonraki 10 güne kadar rapor parasını alabilirsiniz. Kalan rapor günlerinin ödemesi yapılmaz.

 2. Merhabalar 36+2 hamileyim. 32. Haftada çalışabilir izni aldim. Istedigin zaman izne ayrila bilirsin dediler. Simdide 37 dolmadan izne ayrilamazsin diye hastaneden rapor vermiyorlar. Bu benim yasal hakkim degil mi ne yapmam lazim. Bilgileridirseniz sevinirim.

  1. Merhaba,

   bir rahatsızlık mevcut ise veya istediğinizde izne ayrılabilirsiniz. Alo 184 den yardım alabilirisniz.

 3. Merhaba;

  1 yıldırı kesintisiz çalışıyorum, şuan 2aylık hamileyim ama işten ayrılmam gerekti ayrıldım. İş bulabilirsem çalışmaya başlayacağım doğum raporu 16 haftalık parası alabilmek adına. Rapora 32. haftada başlayayacağım baz alınırsa,başlamadan ne kadar süre önce yeni bir işe girmem gerekir,

 4. Merhaba bn analık iznine ayrıldım ve hepsını kullnmk istemiyorum iznim bitmeden işe baslayabılır mıyım sür izni hakkımı da kullnabılır mıyım

 5. Merhaba, 4 aylık hamileyim. Engelli emekliyim. 1 yıldır da çalışıyorum. Çalışırken emekli oldum. yasal haklarım nedir? Doğum izni, rapor ücreti durumları nasıl olacak? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Emekli olduğunuz için rapor ödemesi alma hakkınız bulunmuyor. Normal çalışan ile aynı izin hakkına sahipsiniz ancak emekli olduğuuz için sgk dan ödenek alamazsınız.

 6. Merhabalar 37.haftamda raporumu alarak izne ayrıldım 13 Haziran’da da Doğum yaptım işe dönüş tarıhım nedir acaba ?

 7. Merhabalar.kamuda taşerondan kadroya geçen güvenlik görevlisiyim.doktordan 32.haftada çalışılabilir kağıdı aldıktan sonra var olan yıllık iznimi kullanabiliyormuyum?kullanabiliyorsam iş kanunumda kaçınca maddede nerde yazdığını örnek olarak paylaşırsanız sevinirim iş yerim istiyorsa.bir sorum daha var.benim bildiğim kamu işçisinin yıllık izni yanmıyor ama ii yerim yanacağını söylüyor eğer kullanamazsan yanıyor mu?

 8. Merhaba hamileliğin 25 Haftasındayım 8 doğum öncesi 8 doğum sonrası olan iznim tamamını doğum öncesinde kullanmak istiyorum mümkünmü acaba doğum sonrası komple işi bırakacağımdan.

 9. Merhaba ben şuan 36 haftalık gebeyim 32 haftada rapor almayı unuttum ama doktorda randevu geçmişim olduğu için 32+6 gün diye raporu verdi 36 haftalık gebe olmama rağmen çalışabilir diye ve hala raporu ssk ya vermedim bu şartlarda raporu verirsem doğum parasından yararlanabilirmiyim teşekkürler

 10. Meraba benim eşim 23+2 haftalık hamile iş ağırlıgından dolayı şimdi ropor alsa doğom izninekadar sorada doğum iznine ayrılabilormi

 11. Merhaba. Ben yaklaşık bir ay önce işten çıktım. Şuan 23 haftalık hamileyim.tekrar işe giriyorum şuan. Ben dogum izinden yararlanabilecek miyim acaba.? Ve dogum izni paran hangi işime göre hesaplanacak!?

  1. Merhaba,

   Aynı işyeri şartı yok. Yeni işyerinde de rapor ödeneğini hakedersiniz.

 12. Merhaba 32. haftada çalışabilir raporu alacağım. ama doğum gerçekleşmeden örneğin 35. haftada artık çalışamıyorum rapor alabiliyor muyum. Alırsamda rapor paramı etkiler mi bu durum yani ödeme yapılmayabilir mi?

  1. Merhaba,

   Çalışabilir raporu aldıktan sonra istdiğiniz saman çalışamaz raporu alma hakkınız var. Rapor ödeneğiniz eksiksiz ödenir.

 13. 32+4gunluk hamileyim calisa bir kagidi ala biliyor muyum doktordon 4 gun gecti doktor izndeydi cunki ve calisa bilir kagidi aldiktan sonra ortapedi doktorundan rapor alsam dogum izni baslar mi

 14. Merhaba çalışanımızın haftalık izni günü eşi doğum yapacak 5gün babalık izninin üzerine 1 günde haftalık iznini ilave edecekmiyim.

  1. Merhaba,

   Hayır ilave etmeyeceksiniz zira izinde gün geçiyor çalışma günü değil. Tatil günü de dahil oluyor. Pazar günü ise perşembeye kadar izinli

 15. Merhaba,

  37 haftalık hamileyim bugun raporumu sgk sisteminden güncelledik ama doğum öncesi raporunda hala çalışabilir yazıyor. bu rapor sgk dan paramı alırken sıkıntı çıkarır mı? izne çıkış tarihi 02.07.2019 tahmini bebek doğum tarihi 23.07.2019

 16. Doğum izni içine denk gelen kurban bayramı veya resmi tatiller doğum izninden mi sayılırı? Yoksa izin bitimine o izinler eklenebilir mi?

  1. Merhaba,

   Doğum veya hastalık raporu içerisinde kalan resmi tatillerde doğum izni içinde sayılır. Rapor uzamaz.

  2. Merhaba. Ben şu an 23 haftalik hamileyim. 4 hafta rapor kullandım. 27. Haftaya kadar rapor kullanıp tekrar iş başı yaparsam 32. Hafta dogum iznine ayrılabilir miyim ?

 17. Merhabalar ben kamuda memur olarak çalışıyorum . Doğum iznim bittikten sonra 2 ay süreyle yarım gün çalışma hakkım var mı? Varsa da maaşıma bir etkisi oluyor mu acaba ?

 18. Merhaba eşimde bende özel sektör çalışanıyız eşim ikiz bebeklerimize hamile. çoğul gebelikte annenin izninde artış olduğu gibi babalık iznindede artış oluyormu?

 19. Merhaba eşim 20:03:2019 işe girişli sigortalı 25:06:2019 32.haftasını dolduruyor eşim iş gorememe ödeneği hak kazanmış olurmu

 20. Dogum izni ucreti hesaplanirken son 3 aya bakilarak hesaplaniyor fakat benim son 3 aylik sure icinde 2 ay ucretsiz iznim var. Sigortam ve primim 0 gorunecek, bu durumda nasil hesaplanir ?

 21. 27 haftalık gebeyim. Mevcut iş yerimden çıkışım söz konusu hemen başka bir iş yerinden sigortam başladığı taktirde haklarımdan yararlanabilirmiyim yoksa aynı iş yerinde 90 gün mü sigorta şartı ?

 22. merhabalar eşim doğum izin raporunu aldı iş yerine verdi raporu ssk ya götürüp yada başvuru yapmamız gerekiyormu acaba hastaneden alınan rapor yeterli yada başka bir işlem yapmamız gerekiyormu

 23. merhabalar eşim doğum izin raporunu aldı iş yerine verdi raporu ssk ya götürüp yada başvuru yapmamız gerekiyormu acaba

 24. Merhabalar ben kamuda memur olarak çalışıyorum . Doğum iznim bittikten sonra 2 ay süreyle yarım gün çalışma hakkım var mı? Varsa da maaşıma bir etkisi oluyor mu acaba ?

 25. hocam merhaba,
  ben şu an 16 haftalık hamileyim internette bir yazı okumustum.doğum iznine ayrıldıgımız zaman işveren bize maaş ödemekle mükellefmiş doğru mu?

  1. Merhaba,

   Doğum izni süresince iş veren maaş ödemez. Ödemenizi rapor ödeneği olarak sgk dan alırsınız.

 26. 32 haftadan önce doğum iznine ayrılabiliniyor mu?Yani doğum sonrası 8 haftalık iznin bir kısmı doğum öncesine aktarılabilinir mi?

 27. Merhaba ben gebeliğimin 26 inci haftasında eğer rapor ile izne çıksam daha sonra raporumu 32nci haftada yenilesem bana tanınmış haklarımi kaybetmiş oluyormuyum acaba doğum iznimi ve alacağım ödemeleri

  1. Merhaba,

   26. haftada hastalık 32. haftada doğum raporu alabilirsiniz. Ödeneğinizde bir sorun olmayacaktır.

 28. Merhaba ben 30 haftalık ikiz gebeyim.Kamu da 4/bli olarak görev yapıyorum. Doğum iznim başladı mi acaba ? Doğum izni bittikten sonra ücretsiz izin hakkım ne kadar? Babalarda uzun süre ücretsiz izin kullanabiliyor mi ???

  1. Merhaba,

   Doğum izniniz 32. haftada başlayacak. Mutlaka doktorunuzdan doğum raporunu alın. Eğer son bir yıl için 90 gün priminiz var ise Doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 hafta lık izniniz mevcut. Babaların doğumda 5 gün izni mevcut başka bir izni yok.

 29. Merabalar benim doğum raporum bayram tatiline denk geliyor 37 hafta raporum. Raporu hemen alamıyorum tatile geldiği için bayramdan 3gun sonra 4. Gün mesai günü başladığı gün hastaneye gidip raporumu alsam maaş olayı raporu geç alındığı için bağlanmama olayı oluyormu

 30. İyi günler eşim 21.02.209 tarihinde işe girdi 24.05.2019 tarihinde 32. Hafta dolduğu için hastane izin kağıdı verdi eşim iş görememe parası almaya hak kazanmış olurmu?

  1. Merhaba

   Verdiğiniz bilgilere göre rapor öncesi 90 gün dolmuş gözüküyor. Dolayısıyla rapor ödeneği alabileceksiniz.

 31. Merhaba, ben 18 haftalik hamileyim. Ozel bir okulda çalışıyorum ve yazın sözleşmem bitecek ve yeni dönem icin de anlaşmayacağım. Yanii 20-22. Haftada ben işten ayrılmış olacağım. Bu durumda ben doğum parası alabilecek miyim?

 32. Merhaba 32.haftama girdim. Çalışabilir raporu alıp 33 artı 4 te çalışamaz raporu almayı planlıyorum 31 Mayıs’ta çalışamaz rapor alırsam hangi aylar bürüt ortalamasına dahil olacaktır.

 33. Merhabalar ben Suan 29+5. Haftadayım Doğum iznine 34. Haftada çıkmak istiyorum oda tam ay oluyor yeni Aydan’da 2 gün almış oluyorum Cumartesi Pazar girdiği icin yani 34+2 gün oluyor böyle olunca brüt maaş hesaplamasına Mayıs ayı da dahil oluyor mu

  1. Merhaba,

   Mayıs 2 den -Şubat 2 ye kadar olan sürenin ortalaması alınır.

 34. Dogum rapor süresi içinde gerçekleşen resmi tatiller doğum rapor süresini nasıl etkiler ? Ramazan Bayramı Kurban Bayramı zafer bayramı v.s

 35. Merhaba
  32.haftada çalışabilir raporunu alıcam 3 mayısta.firmam beni 6 mayısta yıllık izine çıkarıyor. 22 mayısta tekrar işbaşı yapıcam bu izinli geçen günlerimi doğum sonrası iznime aktarılıyor m7 acaba yardimcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba,

   Evet bu süreleri çalışmış sayılıp prim ödendiği için doğum sonrası izninize eklenecektir.

  2. Merhabalar 32.haftamda çalışabilir raporu almış 33.haftamda çalışamaz raporu alarak izne ayrıldım.
   39. Haftamdayım doktorum 42. Haftayı bulan doğumlar da olduğunu söyledi.
   Şayet 40 haftayı geçip Doğum 42. Haftayı bulacak olursa rapor sıkıntıya girer mi

 36. Merhabalar kolay gelsin
  Doğum izni sürecinde 40 haftalık doğum süresini geçirmemiz taktirinde doğum raporu tekrardan nasıl hesaplanıyor. Dogum sonrası rapordan mi aktarım sağlanıyor.

  1. Merhaba,

   40 haftadan sonraki günler doğum sonrası izinden düşmektedir.

 37. Merhaba 32. Haftada almam gereken çalışabilir belgesini 34. Haftada alsam geçmiş 2 haftamın yandığını söylüyorlar ama bu haftaları Doğum sonrasına nasıl aktarabilirim 32. Haftada çalıştığımı nasıl ispatlayabilirim

  1. Merhaba,

   Çalışmış olduğunuz zaten belli ancak. Kanuni süreyi geçirmiş oluyorsunuz. Bu nedenle de 2 haftalık kaybınız oluyor.

 38. Merhaba. Ben özel bir kolejde öğretmenim. Doğumum Temmuz ayına denk gelyor. Ama okul Haziran ortası kapanıyor. Ben 37. Haftada rapor yazdırmasam da dört aylık iznimin hepsini Doğum sonrasında kullansam olur mu diye merak ediyorum. Teşekkürler

  1. Merhaba

   Ben kamuda öğretmenim Eylül ayında biz öğretmenler için okul başlıyor .benim gebeliğim 32 haftaya denk geliyor. Birinci dönem bitmeden üç hafta önce iznim bitiyor. Bu dA eğitim öğretimde aksiliklere sebep oluyor sonra üç hafta üst üste rapor almak sıkıntı olmaz mı.
   Doğum önces Doğum iznine çıkmasam raporla 34 haftaya kadar rapor alabilir miyim

 39. Ek madde 2’ye göre verilen 5 günlük mazeret izni ücretsiz değil ücretli izin olacak yalnız. Ya kanun maddesini kopyalayıp yapıştırın, ya da haber yaparken düzgün okuyun.

 40. Merhabalar ben 7 yıldır şahıs firmasında çalışmaktayım doğum iznime ocak 25 gibi ayrılacam benim öğrenmek istediğim doğum para mı aylık olarak veya 2 aylık olarak alabiliyormuyum kredi ödüyorum yardımcı olursanız sevinirim..

 41. 16 ekim de 32 haftayı doldurmus bulunmakta ıdım ve calısabılır raporu almıstım fakat artık calısamaz raporu almak ıstıyorum.Doktor 6 kasım da gel verelım dedı. Peki benım dogum oncesı ve dogum sonrası kac gun ızın hakkım olucak ? Ve calısamaz raporu aldıgımda sırketın ucretlı ıznıne cıktıgım tarıhten ıtıbaren 4 ay ıcın mı ımza atıcam .?

 42. Merhaba
  27.06.2018 de dogum yaptim 26.09.2018 de iznim bitti 24 ay ücretsiz izin diye birsey yok diyorlar sadece 6 ay ücretsiz izin kullanabilirsin diyorlar bu dogrumu cvp verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 43. Merhaba ben taşerondan kadroya geçen işçilerin doğum iznine ayrıldığımızda maaşı eskiden olduğu gibi toplu halde mi yatacak aylık maaşımı alabilir miyim cevap larsaniz sevinirim

 44. doğum izni almak istemiyorum. masabaşı hafif işte çalıştığım için rahatsız olmuyorum. doğum zamanı için yıllık iznimi kullanmam yeterli olacaktır benim için. sizce de uygun mu olabilir mi böyle bişey

 45. Merhabalar ben 7 haftalık hamileyim ve çalışıyorum. Gittikçe zorlanmaya başladım işe gidememe durumlarım oluyo. 78 gün primim var ben şimdi işten ayrılsam 32. Hafta gelmeden o kalan 12 günü sigortalı göstersem kendimi eşimin dükkanında Doğum izni parasına hak kazanmış olurmuyum

 46. Merhaba doğum sonrasına aktardigim 5 haftayi kullanmasak olur mu.Bunun icin goreve baslamak için ne yapmam lazım.Kadrolu öğretmenim.Yardimci olursanız sevinirim bu yil 1.siniflari alicam malûm uyum haftasında baslamam gerekiyor.8 haftalık yasal iznimi kullandım.

 47. Merhaba!. Eşim temmuz ayının 10. Gunu 32 haftalık halilelikten dolayı dogum ıznıne cıktı. Fakat 36.haftada bebegımızı anı kalp durması sonucu malesef kaybettık.
  10.ayın sonuna kadar hastaneden rapor yazıldı.
  Suan nasıl bır yol ızlemeliyim ?
  Dogum parasımı alınacak
  Normal rapor olarakmı yatacak
  Bıryerdede olum parası adı altında bır ucret varmıs detaylı bılgı rıca edıyorum

 48. Doğum izninde annenin maaşına devlet katkısı oluyor mu?

  Doğum izni kullanan çalışanın vergisinde develt indirimi veya katkısı oluyor mu?

 49. Şu an doğum iznindeyim. Çalıştığım kurumum dışında başka bir kurumda müdürlük yapabilir miyim ? Teşekkürler

  1. resmi olarak izindeyken hem de başka kurumda müdürlük yapıp yapamayacağınızı soruyorsanız, istifa ederek devlete daha faydalı olabilirsiniz.

 50. Merhaba ben kadrolu öğretmenim.13 haftalık doğum sonrası iznimin hepsini kullanmak istemiyorum.calisabilir raporu alarak istediğim tarihte başlayabilir miyim.4 hafta önce başlamak istiyorum okula.

 51. 32. Haftada Almam gereken doğum raporunu 34. Haftada aldım ödeme 3 hafta kadar eksik yatti bu süreyi doğum sonrasina ekletebilir miyim

 52. Merhaba şuanda 31+2 günlük hamileyim.Doğum öncesi iznim cumartesi doluyor.Pazartesiden itibaren iznimi başlatmadan 1 2 hafta daha çalışsam doğum sonrasına aktarsam olurmu?Doğum öncesi 5 hafta aktarma yapılabilir yazıyor internette?1,2 hafta sonra doğum öncesi iznimi başlatsam ne olur?Yani 33 34 haftalık gebeyken doğum öncesi raporumu başlatsam olurmu?

 53. Merhabalar.Memur olarak çalışmaktayım. 5 hafta çalışabilir raporunu aldığımız zaman. Aldığımız 5 hafta sürenin içinde bayram tatili girerse ya da yıllık izin kullanırsam bu süre de doğum sonrasına aktarılabiliyor mu?

  1. Merhaba işyerin ile konuşup son 3 ayımı yüksek primden yatırmayı düşünüyorum konuştum kabul edildi maksimum ne kadar yüksek prim gösterebilirim zaten 6000 tl maaş alıyorum 2400 Sigorta yatıyor daha yüksekten yatırabilirmiyim bunun üst sınırı nereye kadardır.

 54. 2 defa yazdım yayinlanmiyor.Ben kadrolu öğretmenim.26 haziran2018de doğum yaptım.calisabilir raporuyla birlikte 1ekim 2018 de doğum iznim bitiyor.Fakat ben 1 Eylül de başlamak istiyorum.Raporumu nasıl bozdurabilrim.

 55. Ben amerikada dogum yapacagim. 32. Hafta raporumu da burdan aliyor olucam. Is yerim normal dr un onayladi sgk raporunun sistemden gorup onayliyorya burdan boyle bir islemi yapamiyor olacak dogal olarak sadece dr un yazmis oldugu ” 32 hafta gebelik dogum iznine cikabilir” gibi bir ifade var. Bu konuda ne yapmam gerekiyor .is yerin beni nasil izne cikaracak? Tesekkur ederim

 56. Rapor parası alabilmek için, doğum öncesi raporundan ( 32.hafta dolumu ) öncemi son bir yıl içerisinde en az üç ay sgk lı olmak lazım, yoksa doğumdan öncemi en az üç ay sgk lı olmak yeterli ?

 57. Merhabalar. Firmamızda çalışan bir personel geçirdiği operasyon sonrası 10 gün rapor aldı. Raporun 3.gününde eşi doğum yaptı. Doğum iznini rapor sonrası kullanabilir mi? Yoksa 5 gün doğum izni yanar mı?

 58. Ben 25 haftalık hamileyim tekil bi hamilelik bir işte çalışıyorum ve işim çok ağır iş yerinde kimse bana hamileyim diye torelans göstermiyo sürekli ayaktayız ve bi öğlende 1 saat yemek molamız var sürekli ayakta çalışmaktan ayaklarim hem sisiyo hem kramplar giriyo erken rapor alma şansım varmı acaba

  1. Merhaba,

   Raporlarda iş günü kavramı yoktur. Dolayısıyla Pazarda rapor kapsamında.

 59. Merhaba, devlet kurumunda sözleşmeli mühendis olarak çalışıyorum. 32. haftada çalışabilir raporu aldıktan sonra kendi izinlerimi kullanabilir miyim? çünkü bir daha ki seneye devrolmuyor izinlerim.

 60. Merhaba Sayın İlgili,

  Eşi ölü doğum yapan ya da doğumdan hemen sonra bebeği vefat eden SGK’ lı babaya hem doğum hem de ölüm izni bir arada kullandırılabilir mi? yasal bir mevzuat var mı ya da şirketin inisiyatifine mi bağlıdır?

  1. Merhaba,

   İş kanununda yapılan değişiklik ile;

   MADDE 35 – 4857 sayılı Kanunun 46 ncı maddesinin üçüncü fıkrasının (b) bendi ile 55 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi “Ek 2 nci maddede sayılan izin süreleri,” şeklinde değiştirilmiş, 104 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “ve 65 inci” ibaresi madde metninden çıkarılmış ve Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

   “Mazeret izni

   EK MADDE 2 – İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir.

   Denmektedir. Dolayısıyla Görüşümüze göre sadece doğum izni verilir. Ancak Bebeğin ölümü izin kullandığınız sürenin sonunda veya bitiminde olursa ayrıca ölüm içinde 3 gün izin durumu oluşacaktır.

 61. eşim şuanda 2,5 aylık hamile 1 ay sonra iş çıkışı yapılacak 2 ay içerisinde tekrar giriş yapılacak doğum iznini olumsuz etkiler mi?

 62. Merhaba
  Eşim ücretli öğretmenlik yapıyorken hamile kaldı ve doğum izni yaz tatilinden 1 ay öncesine denk geldi. Okul müdürüne raporu teslim ettik ama rapor olmasına rağmen okulların kapanmasıyla birlikte çıkış verilecek dedi. Doğum öncesi ve sonrası ödenek alabilir miyiz ?

 63. Eşim geçen sene ilk çocuğumuza doğum iznine çıktı şimdi tekrar hamile doğum izninden yararlanmak için herhangi bir süre geçmesi gerekiyor mu

 64. Merhaba SSK lı işçi olarak taşerondan kadroya geçtim. Doğum öncesi 32. hafta ile 37. hafta arası erteleme raporu aldım. Bu 5 hafta erteleme raporu içinde yıllık izin veya rapor kullanabilir miyim. Ancak bu izin ve raporlar erteleme süresi içinde olarak doğum sonrası 8 haftaya eklenir mi.

  1. Merhaba

   Yıllık izin kullanabilirsiniz. Ancak rapor aldığınız anda doğum raporu devreye gireceğinden ayrıca hastalık raporu alamazsınız.

 65. Merhaba .37,haftamda çalışamaz raporu aldım.38 de doğum yaparsam kalan iki haftam ne olacak?birde doğumdan sonra rapor alacam kaç haftalık almam gerekiyor raporu?ben 37 haftaya kadar çalıştım.cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,

   Erken doğumlarda kullanamadığınız süreler doğum sonrasına eklenmektedir.

 66. Merhaba,
  40 haftayı geçmeme rağmen doğum gerçekleşmedi. Bu durumda doğum izni süresi uzuyor mu? Öyle ise uzatmak için yapmam gereken bir işlem var mı?

  Teşekkürler,

 67. merhaba Aralık ayında doğumum gözüküyor. Bu yıl 48 günlük primim var. Ben işten çıksam ve 32. Haftaya gelmeden 90 günü tamamlayacak şekilde kendi primimi muhasebeci aracılığı ile yatırsam doğum izni hakeder miyim? Yani bu 90 gün parça parça olunca sorun çıkar mı 3aylık parçalar halinde farklı aylarda gelirim olmuş olacak. Doğum izni param nasıl hesaplanır teşeekkürler

 68. Merhaba şuanda 31 +3gunluk hamileyim ve bu ayin sonunda isyerim kapaniyo dogum iznine nasil ayrilabilirim yoksa butun haklarim mi gidecek bilgi verirseniz sevinirim

  1. Ben şuan iki aylık hamileyim çalışıyorum sigortam yok bu ay sigortam başlatılcak 32.haftada rapor alsam rapor parasından faydalanabilirmiyim

  2. Merhaba,

   32. haftada 90 gün şartını sağlamış oluyorsunuz. Rapor alarak Doğum rapor ödeneği alabileceksiniz.

  3. Merhaba 37. Haftaya kadar çalıştım . 37+5 de Doğum yaptım. Doğum sonrası iznime Kaç haftam aktarılacak ? Yedi hafta mı beş hafta mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu