• SSK DOĞUM İZNİ  SSK Dogum İzni

  SSK’lı ve de devlet memuru olan hamile bayanlar 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası da doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni kullanabilmektedirler. Yine aynı şekilde doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilirken isteğe bağlı olarak geri kalan izinlerini doğum sonrasına aktarabilmektedirler.

  Yani, çalışan gebeler dilerlerse gebeliklerinin 32. haftasında doktorlarından aldıkları “37. Gebelik haftasına kadar daha 5 hafta süre ile çalışmasında gebeliği yönünden sakınca bulunmamaktadır.’’ Şeklindeki benzer raporlar ile doğum öncesi kullanabilecekleri 5 haftalık SSK Doğum İznini, doğum sonrası kullanabilirler. Bu durumda 13 hafta (91 gün) süre ile kanuni olarak SSK Doğum İzni kullanma haklarına sahip olabilirler. Kanunlar birden fazla bebek bekleyen çalışan anne adaylarına ise SSK Doğum izni 8 hafta yerine 10 hafta olarak kullanabilmelerine olan sağlamaktadır.
  Doğum şeklinin nasıl olduğu anne adaylarının SSK Doğum İznini etkilemeyecektir. (ister sezaryen ister normal doğum şeklinde) Özellikle planlı sezaryenlerin erken yapılması SSK Doğum İznine erken ayrılacakları anlamına gelmez. Tüm hesaplamalar son adet tarihine ve ya en erken dönemde çekilmiş ultrasondaki bebeğin büyüklüğüne göre 40 hafta üzerinden yapılır.

  SSK DOĞUM İZNİ BİLDİRİMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

  SSK-DOĞUM-PARASI

  SSK Doğum İzni ve Doğum Raporu Hakkındaki Hukuki Düzenleme 4857 Sayılı Kanunun 74. Maddesi Şu Şekilde Açıklanır:

  1. Yukarıda ön görülen süreler SSK’lı gebelerin sağlık durumuna, işinin özelliklerine göre doğumdan önce ve sonrasında gerekirse artırılabilir. SSK Doğum İzni sürelerinin hepsi hekim raporu ile belirtilir.
  2. SSK’lı gebeye hamilelik süresi boyunca kontrolleri için ücretli SSK Doğum İzni verilir
  3. Gerekli görüldüğü takdirde, hekim raporu ile hamile kadın sağlık durumuna uygun olarak hafif işlerde çalıştırılabilir. Bu durumda çalışanın ücretinde bir indirim veyahut bir kesilme olmaz. Ancak bu durum için hekim raporu gerekmektedir.
  4. İsteği ya da gereği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanması veya çoğul gebelik durumda 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz SSK Doğum İzni verilir. Bu SSK Doğum İzni, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.
  5. Kadın işçilere 1 yaşına kadar, çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

  Doğum İzni Hesaplama

  Doğum izni hesaplama işlemleri şu şekilde yapılmaktadır. Kanuna göre doğumdan önce kullanılabilecek olan 8 haftalık izin bulunuyor. Bununla birlikte gebelik 40 hafta olduğu için 8 hafta önce 32. haftaya denk geliyor. Buradan yola çıkarak 32. haftanın dolmuş olması gerektiğini anlıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken şey örneğin 31 hafta 5 günlük hamile olan bir kadının, doğum izni alamayacak olmasıdır. Zira son gün gelene yani 32. hafta tam olarak dolana dek beklemesi gerekir. Toplamda 16 haftalık doğum iznine sahip olan anneler çocuğun doğmasının ardından geçireceği 8 haftayı da bu izin sayesinde kullanabilir. Bununla birlikte merak edilen sorulardan biri de “Doğum izni 6 aylık oldu mu?” sorusudur. Bu konuda son zamanlarda yapılan çalışmalara göre bir anne istediği takdirde 6 aylık ücretli izni kullanabilecektir. Fakat bu durumda ücrette kesilmeler yaşanacaktır. Ayrıca doktor kontrolünde verilecek olan bu izinler gerektiği takdirde uzatılabilecektir. Bununla birlikte doğum izni hesaplama hususunda dikkat edilecek bir diğer konu birden fazla bebek doğması halidir. Bu durumda anneler tarafından doğum öncesinde fazladan 2 hafta izin alınabilmektedir.

  Doğum İzni Süresi

  Biraz öncede bahsettiğimiz gibi anneler için doğum izni hesaplaması tekil doğumlarda 16 haftayken çoğul doğumlarda doğum öncesinde 2 hafta eklenerek 18 hafta olabiliyor. Doğum izni süresi bununla birlikte 6 aylık ücretli izin şeklinde de ayrıca kesintiler dahilinde kullanılabiliyor. Bununla birlikte bu konuda merak edilen bir diğer husus doğum izni erkekler için ne olacağı yönünde. Doğum izni erkek bireylere de verilecek. 4857 Sayılı İşçi Kanunu’nda yer alan düzenlemelere göre, eşi doğum yapan bir işçiye beş gün ücretli izin verilecek. Yapılan düzenlemede geçen ifadeler ise şöyle; İşçiye, evlat edinmesi ya da evlenmesi ya da baba ya da anasının, kardeşinin, çocuğunun, eşinin ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde beş gün ücretli izin verilecektir. Bununla birlikte hafta sonları ve resmi tatillerin beş günlük izne dahil edilmemesi ile birlikte doğum izni süresi zaman zaman bayramların da ilave edilmesiyle birlikte iyice uzuyor. Ayrıca doğum izni süresi, yüzde 70 ve daha üzeri engele ya da süreğen bir hastalığa sahip olan çocukların tedavisinde, hastalık raporuna dayalı bir şekilde ve çalışan anne veya babadan sadece biri tarafından kullanılması şartı ile bir yıl içinde parça parça ya da hepsi tek seferde on güne kadar ücretli izin verilmektedir.

  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM İZNİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ssk çalışan raporlu doğum izni kaç gündür?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Şuan için yukarıda ki izinler geçerlidir.

  2. duygu dedi ki:

   sgk calısanına (ssk) rapor verirken muhtemel doğum tarihini otomatik atıyor. peki doğumu 5, 6 gün ya da bir hafta geç olursa aradakı o günleride otomatik atıyomu?

  3. sabri dedi ki:

   Calisan iscinin esi dogum yapmasi halinde kac gun izin kylanir ozel sektode calismaktayim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Babanın izni 3 gündür.

   2. Yasemin dedi ki:

    24 Nisan 2015 Resmi gazete ile 4857 sayılı iş kanununa tabi çalışanlarda babalık izni 5 gün olmuştur.

  4. melek dedi ki:

   Annenin erken doğum yapması ve bebeğin 2 gün içinde ölmesi durumunda anneye verilecek izin ne şekilde olacaktır?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  5. uğur dağ dedi ki:

   Eşim doğum yaptı ve babalık iznini kullanmam için iş yerime dilekçe yazmak zorunda miyim.(esimle aynı iş yerinde SSK li olarak çalışmaktayız ve doğum raporunu iş yerine verdim)

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Dilekçe yazmanız gerekebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  6. aslı dedi ki:

   slm 30 haftalığım ikiz gebeğim sigorta günüm 112 doğum izni raporu alabilirmiyim hastaneden

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    alabilirsiniz

  7. ramazan dedi ki:

   merhaba eşim hamile ve 2 ay var doğuma 4 aylık doğum iznini 2 ay önce ve 2 ay doğumdan sonra olarak kullanmak istiyor. skk maaş ödemesi yapıyor mu? yapıyor ise nezaman alabilir? yani kasım ayında izine ayrılır ise kasım maaşını nezaman alır ve ücret ne kadar olur? çok teşekkürler ilginiz için

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor bittikten sonra doğum parası alabilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/

  8. Hulyaaslab dedi ki:

   Dogumdan sonra ki donemde anne ucretsiz izne ayrilirsa isveren onu isten cikarabilirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet çıkarabilmektedir.

  9. edaww dedi ki:

   30 ağustos 215 de doğum yaptım taşeronum rapor bitim tarihi ne olur tskler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum rapor süresi toplam 16 haftadır. Doğum öncesi ve sonrası toplamda 16 haftalık rapor süresi vardır.

  10. Nurdan dedi ki:

   SSK çalışan biriyim. 11 haftalık gebeyim. Çalışma saatim yemek saati dahil 7,5 saat mi? Yoksa yemek saati hariç 7,5 saat midir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Nurdan Hanım.

  11. Nergis dedi ki:

   merhaba,
   16 haftalık doğum izni kullanılırken o seneye ait senelik izin de bunun içine dahil mi? yani 15 günlük senelik iznini kullanmamış bir hamile, doğum iznini 18 hafta olarak kullanabilir mi? tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet kullanabilir, Nergis Hanım.

  12. emre dedi ki:

   Mrb Esim 5 yıldır ayni yerde çalışıyor ekimde ise başlayıp hazirana kadar 9 ay sureli çalışıyor..ekimin 10 unda doğum gözüküyor bu yanı iş başı olduğunda 38. Haftaya girmiş olacak bu durumda nasıl bir yol izlemek gerekiyor..haziranın son haftası 24 haftalık gebe oluyor…birde ikiz gebeliklerde süt izni ve doğum izni ayni mi acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan 3 hafta öncesine kadar çalışabilir. Doktor raporu olmadan çalışamaz. Ancak bu biraz riskli hele ikiz gebeyse. 32.haftada doğum iznine çıkabilir. Çoğul gebelikte doğum öncesi 10 hafta, doğum sonrası 8 hafta toplam 18 hafta izin süresi bulunmaktadır. Çoğul gebelikte yine süt izin süresi daha uzundur. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Emre Bey.

  13. defne dedi ki:

   merhaba ;

   25 haftalık hamileyim çalışmaktayım ve çok rahatsızlanıyorum o yüzden işe gidip gelmekte çok zorlanıyorum dr.rapor yazıcak 16 haftalık doğum iznimin tamamnın doğum öncesi kullanma hakkım var mı ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Defne Hanım.

  14. Pürel dedi ki:

   Merhaba. 36 haftalık hamileyim. Gebeliğimin 32. haftasında iş yerim iflas nedeni ile kapandı. Iflas tarihinden 2 gün önce 5 hafta daha çalışır raporu alarak iş yerime ve sgk ya bildirdim. Işten çıkıştan itibaren sigortalılık süresi üç daha devam ediyor ve doğumum bu süre içine denk gelmektedir. 16 haftalık doğum ücretini almak için ne yapabilirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. Doktor raporu ve sigortalılık belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  15. Kübra dedi ki:

   Merhaba ben çalıştığım kurumda geçici statüsündeyim. Doğum iznim bittikten sonra yerime başkası gecirildiyse beni işten çıkarma hakları var mı ve ben bu durumda tazminat alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşten çıkarma hakları olabilir. Çıkarırlarsa tazminat alırsınız, Kübra Hanım.

  16. gokce sakar dedi ki:

   Merhaba 32.haftada alacagim rapor devlet hastanesinden olmasi sarti var mi?yoksa ozel muaynanesi olan kendi doktorumun verdigi rapor gecerli oluyor mu?raporu aldiktan sonra be yapmaliyim?tesekkurler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Olur, Gökçe Hanım. Raporu iş yerinize verebilirsiniz.

  17. seda dedi ki:

   Gebeliğimin 32. haftasında 37. haftaya kadar çalısabilir raporu alıp daha sonra agrım olursa ara ara rapor alabilir miyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doktor kontrollerinde raporu değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Seda Hanım.

  18. Aygül dedi ki:

   Merhaba 35 hafta 6 günlük doğum yaptım. Doğum yaptığım gün çalışamaz raporu almıştım o gün mecburi doğuma alindim ama bu haftaya kadar her hangi bir rapor almamistim. Hastane raporu iptal etmek zorunda kaldi. Doğum öncesi izin sonraya eklenirmi? Birde raporun olmaması iş yerine ceza getirirmi? Lütfen yardımcı olurmusunuz?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum öncesi kullanılmayan günler doğum sonrası rapora eklenir. Durumunuzu SGK müdürlükleri ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Aygül Hanım.

  19. Fatma dedi ki:

   Merhaba bu dort aylik dogum izninin iki ayi zaten ucretli izin olmuyor mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır 16 haftalık izin süresi ücretli değildir. iş göremezlik ödeneğinizi yani doğum paranızı izinden sonra alabiliyorsunuz, Fatma Hanım.

  20. AYŞE dedi ki:

   Merhaba; ben devlet hastanesinde ssk lı taşeron işçisi olarak çalışmaktayım 10 yıldır .14.04.2014 yılında doğum iznim bitti ve 6 ay ücretsiz izin aldım 10.ayda işime geri döndüm.Şu anda yıllık izin hakkımın 20 gün olmadığını,6 ay ücretsiz izin kullandığım için yıllık izin hakkımın 14 gün olduğunu söylendi.Bu konu hakkında yardımınızı rica ediyorum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ayşe Hanım.

  21. Eylül GÜNEŞ dedi ki:

   Merhaba,
   19. haftalık hamileyim. Hamilelik raporumu Simdiden muhasebeye vermelimiyim. Yoksa doğum iznime ayrılmadan 4 hafta once vermem yeterlimidir.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor aldıktan sonra verebilirsiniz, Eylül Hanım.

  22. teslime dedi ki:

   merhaba iş yerinde kasım 2013 den bu yana çalışıyorum 1 mart 2016 işten ayrılmayı düşünüyorum 2 aylık hamileyim doğum parası alabilirmiyim alamazsam kaç ay daha siğortalı çalışmam gerekiyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan 1 yıl öncesinde 90 prim günü şartını sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz. Ne kadar fazla çalışırsanız sizin için o kadar iyi olur, Teslime Hanım.

  23. Eylül dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey,

   19 haftalık hamileyim. Çalışmaya devam ettiğim iş yerine belgelerimi izne ayrılmadan 8 hafta önce teslim etmem yeterli midir. Yoksa şimdiden belge vermek durumunda mıyım.

   Teşekkürler,

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doktor raporunuzu aldıktan sonra hemen belgeleri teslim edebilirsiniz, Eylül Hanım.

  24. Hacer dedi ki:

   Ben 23 Kasım 2015 de izne ayrıldım ne zaman başlamam gerekiyor…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Toplam izin süreniz 16 haftadır, Hacer Hanım.

  25. öykü dedi ki:

   doğum izni dönemine denk gelen resmi tatil ve bayram tatilleri de 16 haftalık sürenin üzerine ekleniyor mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Öykü Hanım.

  26. Yeşim dedi ki:

   Merhaba 32 haftalik hamileyim çalışabilir raporumu özel hastaneden aldım. Fakat doğumu devlette yaparsam.raporla ilgili bir sıkıntı çıkarmi . Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Herhangi bir sıkıntı olmaz Yeşim Hanım.

  27. Rustem dedi ki:

   Merhaba eşim 29 haftalik hamile sigorta primi yatiriliyor 2015 yili 171 gun 2014 yili 180 gun sigorta primi yatirilmis ve hala devam ediyor sigorta parasi alabiliyor mu eşim? Tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Eşiniz doğum parası alabilir, Rüstem Bey.

    1. Rustem dedi ki:

     Dogum parası dediğiniz is gorememezlik parası demi?

  28. Enise dedi ki:

   Merhaba ben hamileyim dogumdan sonra calismak istemiyorum ama ssk parami alamicagim Soylendi dogum sonradi calisma zorunlumu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır doğum sonrası çalışma zorunlu değildir.

  29. seda dedi ki:

   Merhaba, 11 haftalık hamileyim. yeni öğrendim hamilelerin günde 7,5 saatten fazla çalıştırılmaması gerekiyormuş. hafta içi 8,5 saat çalışıyorum, c.tesi günü yarım gün yani 5 saat çalışıyorum. hafta içi 1 saatlik iznimi c.tesi günü gelmeyerek kullanabilir miyim. böyle bir hakkım var mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Seda Hanım.

  30. esra dedi ki:

   merhaba,
   ben ssk lı olarak özel sektörde çalışıyorum. 4-a tabiyim. yeni çıkan kanuna göre doğum iznime 4 ay +2 ay yarı zamanlı çalışma süresi eklenecek mi acaba?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu konuda kesin bir karar bulunmuyor, Esra Hanım.

  31. esra dedi ki:

   Dogum sonrasi izinlerim bitti. Bebegim ileri decede alerjik. Formul mamalarla beslenemiyo sadece anne sutu aliyo.Bebegin bu ozel durumundan ötürü annenin ise baslamasi raporla geciktirilebilinir mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Esra Hanım.

  32. hanife dedi ki:

   31haftalik gebeyim bu hafta 37 e kadar çalışır raporu alicam fakat 35 haftalik iken15 günlük yıllık iznimi kullanicam 37 ye kadar sonrada ayrilcam sorun olur mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası şartlarını sağlıyorsanız sorun olmaz, Hanife Hanım.

  33. Havva dedi ki:

   Mrhb.doğum iznine ayrılmadan önce en az 90 gün sigortalı olmak yeterli midir?Doğum sonrasınd ki sigorta hariç

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet yeterlidir, Havva Hanım.

  34. Buket dedi ki:

   Doğum iznim için 32.haftamda çalışma raporu aldım. 37. haftaya kadar çalışacağım. 16 haftalık toplam süre, 8 hafta öncesi, 8 hafta sonrası olduğu için bu çalıştığım 5 hafta sonraki 8 haftaya eklenecekmiş. Dolayısıyla 13 hafta mı izin kullanacağım? Aradaki 3 hafta fark ne olacak? O kısmı pek anlayamadım. Açıklayabilirseniz çok sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    En fazla doğumdan 3 hafta öncesine kadar çalışabilirsiniz demek Buket Hanım.

  35. Hülya dedi ki:

   Merhaba. Ben kamuda çalışıyorum. Hamileliğimin 37. haftasında (36 hafta 6 gün) doğum yaptım. iş göremezlik belgesinde 02/12/2015 tarihinde hastaneye yatış tarihi (ancak 02/12/2015 tarihinde mesaideydim, hastaneye akşam yatış yaptım), 04/12/2015 tarihi hastaneden çıkış tarihi, “04/12/2015 tarihinden …./…./…. tarihine kadar istirahatlidir” (noktalı yerler boş, bilgi yok) yazıyor. Ayrıca iş göremezlik belgesinde”Tek spontan doğum ile doğum sonrası 8 hafta + doğum öncesi kullanmadığı 5 hafta + 37 hafta erken doğum sonrası kullanamadığı 3 hafta yasal izni uygundur” ifadesi yazıyor. Doğum raporunda 03/12/2015 tarihinde doğum yaptığım tarih yazıyor. 04/12/2015 tarihinde hastaneden çıkış yaptım. Doğum öncesi analık izni olan 8 haftalık sürecin son 3 haftaya kadar çalışabilir raporu alarak işe gitmeye devam etmiştim. 37. hafta dolmadan da doğum yaptım. Benim doğum izni sonrası işe dönüş tarihini hesaplamam için hastaneye yatış tarihi mi, doğum tarihi mi, yoksa 04/12/2015 istirahat tarihi mi dikkate alınmalıdır.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor tarihi ne ise ona göre hesaplamalısınız. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Hülya Hanım.

  36. Sevim dedi ki:

   Doğum izni bittikten sonra okul çağına kadar yarı zamanlı çalışmadan sadece memurlar mı yararlanmaktadır işçileri de kapsıyor mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Sevim Hanım.

  37. funda dedi ki:

   Ben 4 ocakta doğum iznine ayrıldım nezaman bitiyo acaba doğum raporum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    16 hafta izin süreniz bulunmaktadır.

  38. Filiz dedi ki:

   işsizlik maaşı alabilmem için gün sayım eksik doğum da raporlu olduğum gün sayısı ekleniyor mu acaba.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır eklenmiyor, Filiz Hanım.

  39. elif dedi ki:

   doğum sonrası kullanılacak 8 haftalık süreyi doğum öncesine ekleyebiliyor muyuz..? yani doğumdan önce tek sefer de 16 haftalık izin yapılabiliniyor mu..?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır böyle bir durum mümkün değildir.

  40. zeynep dedi ki:

   ben 26. haftadayım şuan ama işim çok ağır çalışamıyorum artık ne yapabılırım tavsıyesı olan varmı doktor ben sana 1,5 aylık rapor veremem dıyo cok zor durumdayım yardım edın

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşten ayrılıp daha sonrası rapor alabilirsiniz. Doğum parası şartlarını sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz.

  41. ATİLA dedi ki:

   DEVLET MEMURLARINDA İKİNCİ ÇOCUKTA ANALIK İZNİ BİTTİKTEN SONRA 4 AY ÜCRETLİ İZİN VARMI?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  42. sevda aslan dedi ki:

   merhaba ben kamuda hemşireyim doğum iznim bittikten sonra 2 aylık yarım zamanlı çalışabiliyormuyum ve bu 6 aylık süt izni süresinden düşüyor mu

  43. ayten dedi ki:

   29 haftalikken dogum yaptim 16 haftalik izinimi kullanabiliyormiyum yoksa sadece dogum sonrasi izinmi kullanabiliyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  44. derya kaya dedi ki:

   merhabalar ben öğretmenm 32 haftadan sonra 4 hafta calısacak kadar okul süresi var yani ben 32+5 hafta yapamadan okul kapanıyor bu doğum sonrası 8+4 hafta olarak aktarılır mı yoksa illa 5 haftayı tamamlamak mı gerekiyor bilgilendirirseniz cok mutlu olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yani 36.haftanızda da çalışıp izne ayrılırsanız, doğumdan sonra 8+4 şeklinde 12 hafta izniniz olacaktır. Raporunuza göre günlerinizi tamamlamalısınız.

  45. havva canbek dedi ki:

   İyi günler doğum öncesi izni sırasında hastalık raporu alınırsa örnğin 10 veya 15 gün.Bu rapor süresi doğum öncesi izinden düşürülüp bu süre doğum sonrasında kullanılabilirmi yoksa yanar mı.Doğum izni sırasında yemek ulaşım gibi ek ödemeler ödenir mimTeşekküeler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  46. Umur dedi ki:

   İyi günler ben çiftçi bağkurluyum 32. Haftada rapor almadım yeni haberimiz oldu 37. Haftada alsam raporu ücrette değişiklik olur mu bilgilendirilseniz sevinirim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    En geç doğumdan 3 hafta öncesinde almanız gerekirdi. Yine de Alo 170 SGK hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  47. Guliz dedi ki:

   Merhaba ben 30 haftalık gebeyim 32. Haftada iznime çıkacağım ancak doğum erken olursa doktorun verdigi dogum tarihine göre 2 haftam gidiyor eksik günlerim doğum sonrasina ekleniyormu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Raporda yazılan tarihler geçerli olmaktadır.

  48. Guliz dedi ki:

   Hamilelikte doktor kontrolü için aldığım izinler ücretli izin olarak mi sayılıyor suan benim aldığım her izin için ücretimden kesildi okuduğum bir yazida ücretli yazıyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  49. Erkan dedi ki:

   Merhaba iyi çalışmalar kolay gelsin..
   Doğum raporundan yaralanmak için kaç iş günü lazım..?
   Detaylı bilgi vere bilirmisiniz lütfen.. Saygılar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ bu yazımızda detaylı bilgileri alabilirsiniz.

  50. Dilek kalkan dedi ki:

   iyi geceler
   ekim 2015de işten ayrıldım.Şu anda 30 haftalık hamileyim.Bugün
   yeni bir işe başladım.32.haftada doğum izne ayrılacağım.Doğumum sezeryan olacak.Doğumdan önce 90 günlük sigorta şartını sağlıyorum.yeni işimde ki 15 günlük sigortam olacak.Doğum rapor parası alabilirmi yim?Devlet hastahanesinde olacak doğumumu ssk karşılar mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum raporu alabilirseniz, doğum parası alabilirsiniz.

    1. Dilek kalkan dedi ki:

     DOĞUM RAPORU ALABİLİRSENİZ DERKEN,BİRA DAHA AÇIK CEVAP VEREBİLİRMİSİNİZ.KİMSEDEN BİLGİ ALAMADIM.TEŞEKKÜRLER

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Doğum parası alabilmeniz için doğum raporu almanız gerekir. Yani işten doğum nedeniyle ayrılmanız durumunda geçici iş göremezlik durumunuzu belirtir rapordur. Doğum parası bu rapora göre hesaplanmaktadır.

  51. Fatma dedi ki:

   Devlet memuruyum. Doğum iznim bittikten sonra yıllık iznimi kullanmak istiyorum. Yıllık iznim bittikten sonra ücretsiz izne çıkabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çıkabilirsiniz. Ancak kurumunuz ile detayları görüşmeniz gerekir.

  52. halenur dedi ki:

   merhabalar, ben özel sektörde sigortalı olarak çalışıyorum. şu an 30+3 haftalık hamileyim. 32.haftada aldığımız çalışabilir raporunu tek seferde 3 haftaya kadar çalışabilir şeklinde değilde her hafta için tek tek alabiliyor muyuz? yoksa illaki tek seferde 3 haftaya kadar çalışabilir şeklinde mi almamız gerekiyor?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doktorunuz ile görüşüp bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

  53. özge can dedi ki:

   devlet hastanesinden alınan 32.hafta + 5hafta çalışabilir raporunu iş yerine vermek dışında başka bir işlem yapmamız gerekiyor mu? bağlı bulunan SGK müdürlüğüne başvurmak ve ya benzer bir işlem yapmak gerekiyor mu? gerekli bildiriler yapılmaz ise rapor geçersiz oluyormuş doğru mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Raporu iş yerine vermeniz yeterlidir. İş yeri SGK ile iletişime geçecektir.

   2. özge can dedi ki:

    32.hafta + 5hafta = 37.hafta bitiminde tekrar doğum gerçekleşmiştir ya da gebelik devam etmektedir diye bir rapor daha almak gerekiyor mu?

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Evet doğum gerçekleşmişse bir rapor daha almanız gerekir.

  54. HİLAL dedi ki:

   MERHABA. 32. HAFTADA ÇALIŞABİLİR RAPORU ALIP ÇALIŞARAK 37 Yİ BEKLERKEN 35.HAFTADA HASTALIK RAPORU ALINIRSA DOĞUM SONRASINA +5 HAFTA EKLENİR Mİ ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır 3 hafta eklenmektedir.

  55. hatice dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin bugun 32 haftalık oldum 2 hafta daha calışmayı düşünüyorum. Çalıştığım yere raporumu getirdiğimde 8 hafta dedi. ben 16 hafta olarak biliyordum. Acaba 8 haftayı da doğumdan sonra mı almam gerekecek. 2 hafta çalışacağım için 2 hafta doğumdan sonraya mı eklenecek ? Ve birde ben sgk lıyım analık izni ücreti iznim bitince mi yatacak hesaba?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    2 hafta daha çalışmak isterseniz doğum öncesi 6 hafta izin doğum sonrası 10 hafta izin ayrı ayrı rapor edilmektedir. Rapor bittikten sonra paranızı alabilirsiniz.

  56. Hasibe YILMAZ dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey. Özel bi firmada 1 buçuk yıldır çalışıyorum. 26 haftalık hamileyim. Ancak her kontrolümde her rahatsızlığımda iş yerimde sorun yaşıyorum. Maaş kesintilerim oluyor. Doğum izni 32. haftada başlıyor ancak ben işten ayrılmak istiyorum. Şuan işten çıkışımı sağlasam doğumum gerçekleştikten sonra doğum parası veya rapor parasından yararlanabiliyor muyum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  57. yasemin dedi ki:

   Merhaba,
   25 haftalık hamileyim ve özel sektörde çalışıyorum. SGK ile anlaşması olan özel bir hatanede doğum yapacağım. Ancak bazı duyduklarıma göre özel hastanede doğum yapıldığında doğum parası (16 haftalık izin) alınamıyormuş. Böyle bir durum var mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  58. kübra dedi ki:

   Merhaba özel şirkette çalışıyorum 34 haftalık hamileyim ve 32.haftada almam gereken 37.haftaya kadar çalışabilir raporu yazıldı ama 34 haftada olduğumda belirtildi yani raporu 34 haftada aldım iki haftamın boşa gideceğini söylediler böyle birşey varmı uyarılmadığım için çok da fazla dikkate almadık çalışıyor olacağımdan dolayı bu konuda bilgisi olan varmı yani 5 hafta doğum sorasına eklenecek iznim 3 haftaya mı düşecek yardımcı olurmusunuz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Raporu 34.haftada almışsanız çalışmanıza gerek yoktur. Bu zamandan sonra sigorta priminizin yatmaması gerekir. Doğumdan sonra 10 haftalık izin süreniz bulunmaktadır.

  59. Meryem tunç dedi ki:

   Merhabalar kolay gelsin ben 14 haftalık gebeyim özel bir firmada çalışmaktayım fakat firma 32. Hafta izne çıkmak zorundasın diyor 2 ay önce 2 ay da doğum sonrası kullanacaksın diyor doğrumudur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Normal doğum izni bu şekildedir. Ancak doktorunuzdan çalışabilir raporu alırsanız doğumdan 3 hafta öncesine kadar çalışabilirsiniz. Doğum sonrası da 13 hafta izin yaparsınız.

  60. Selma dedi ki:

   Merhaba, ssk lı olarak çalışıyorum. 8+8 haftalık doğum iznimi tamamlamak üzereyim. Ücretli iznim bittiğinde 6 aylık ücretsiz izne ayrılabiliyormuyum, yoksa öncesinde yarım zamanlı çalışmam gerekiyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  61. dilek dedi ki:

   merhabalar ben öğretmenim ve 30 haftalık gebeyim.doğum öncesi iznimi nasıl kullanacağım.çünkü okul kapanıyo ve benim doğumum yaza denk geliyo.32.haftada çalışabilir raporu alıp iznimi doğum sonrasına aktarabiliyormuyum.öyle bi hakkım varmı okul kapanacak çünkü ama biz okulda olacağız seminerden ötürü.bilgilendirirsenz sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çalışabilir raporu alarak kalan izinlerinizi doğum sonrasına aktarabilirsiniz.

  62. asli dedi ki:

   Mrb dogum raporum 19 mayista bitti suan ucretsiz iznimi kullaniyorum rapor param nezaman yatar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor bitiminden sonra 1 ay içerisinde yatacaktır.

  63. sibel çelebi dedi ki:

   merhaba doğum raporu bitince ssk da yapmam gereken işlem varmı. iş göremezlik rapor parasını yattığını göremiyorum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Raporu SGK müdürlüklerine iletebilirsiniz. E-Devletten durumu kontrol edebilirsiniz. Rapor bittikten sonra 1 ay içinde yatmaktadır.

  64. ASLI GÖNCÜ KÖSE dedi ki:

   Doğum izni parası için, doğum yaptıktan ne kadar süre içerisinde başvurmak gerekiyor veya belirli bir süre var mıdır? Yani, örneğin 6 ay içinde başvurmak zorundasınız gibi bir kanun/kural var mı? Şimdiden yanıtınız için çok teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kısa süre için belirli bir süre bulunmuyor. Zamanaşımı 5 yıldır.

  65. Deniz Deniz dedi ki:

   Merhaba 5,5 aylık 22 haftalık ölü doğum yaptım çapa doğum izni raporu verdi ancak ssk bu raporu kabul etmedi 22 haftalık olduğu İçin düşük yapmışsınız dediler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef yasalar bu şekildedir.

  66. bayram gerci dedi ki:

   merhaba yusuf bey.Eşemin doğum raporu almadan önce iş yeri tarafından 2 buçuk ay önceden zorunlu ücretsiz izne çıkartıldı.3 aydan fazla sigorta pirimimiz var. s.s.k müdürlüğüne gittik yetkili ile konuştuk 170 no lu numarayı aradık ama kimse yardımcı olmadı.ssk ücretsiz izni bahane ederek parayı ödemek istemiyor.ne yapmamız gerek.paramızı nasıl alabiliriz lütfen yardım edin…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum iznine çıkmadan önce sigortalı durumdaysanız ve 90 günlük prim şartını sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz.

  67. bahar dedi ki:

   merhabalar yusuf bey ben 6 haftalık hamileyim doğum iznimin dışında doktortan rapor talep ederek 1 ay izin yapmak istiyorum kamuda memur statüsündeyim yolum uzak halsizlikler rahatsızlılar başlıyor bundan dolayı hastane bu izni verebilir mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet izin yapabilirsiniz.

  68. serpil dedi ki:

   Merhaba ben dogum sonrası bir gün ise başlayip yarim gun calistiktan sonra rapor alırsam aldığım gün sayısı iki ay yarim gün çalışma iznimden ya da süt iznimden mi sayilir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  69. Gözde Vatanperver dedi ki:

   Merhabalar 32. Haftada isgöremezlik raporu aldıktan sonra sgk primini işveren mi yoksa devlet mi karşılıyor?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Primi işveren karşılar.

    1. şöhret dedi ki:

     Yusuf bey merhaba
     32. Haftada izne çıktığımı biliyorum fakat anlamadığım 32. Haftayı çalışıyor muyum yoksa 31. Haftanın son günü mu çalışıp raporu iş yerine teslim ediyorum. Birde içerde 21 gün yıllık iznim var bunu normalde 7+1 gün izin olarak veriyorlar ben hepsini birden aĺlıp izne erken çıķabilir miyim

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      32.haftayı çalışarak tamamlamanız gerekir. Erken izne ayrılacaksanız izin süresince sigortanızın yatması gerekir. Yatmazsa doğum parası alamazsınız.

  70. Gizem dedi ki:

   Yusuf bey merhaba,
   16 haftalık ikiz bebeklere hamileyim. 30. Haftada izne ayrılabiliyorum. Ancak anlamadığım çoğul gebelikte de çalışma süresi 37. Haftaya kadar mı yoksa daha erken bir haftada mı bırakmam gerekiyor?
   Ayrıca 30. Haftamda çalışır raporu alıp, ücretli izinimin doğumdan sonraya kalması için, heyet raporu alabilir miyim?
   teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet rapor alıp en uygun tarihe alabilirsiniz.

  71. Tuğba dedi ki:

   5 subatta iznim baslayacakken 30 ocakta dogum yaptim ve dogum oncesi raporumda 5 subat ile … tarihi arasinda calismamistir yerine rapor bitis tarihi 30 ocak oldugu icin 5 subattan küçük olamaz diyor tarihi büyük te olamiyor boyle bir durumda ne yapılıyor.?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  72. gamze dedi ki:

   merhaba yusuf bey 14 haftalık hamıleyım calısmakta oldugum ıs yerınde 10 aydır calısıyorum ısımın agır olması nedenıyle ısten ayrılmak ıstıyorum dogum parası alabılırmıyım yoksa 32 haftalık sureye kadar sıgortamın yatması mı gerekıyor? bılgılendırırsenız sevınırım..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    32.haftaya kadar sigortanızın yatması gerekmektedir.

  73. gökhan dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey eşimin 112 günlük doğum raporu vardı fakat SGK 73.5 tl yatırmış SGK ya sebebini sorduğumda sigortası yatırılmış işveren tarafından denildi. Benim ne yapmam lazım bir de rapor başlangıç ve bitiş tarihleri bizdeki raporda 05.03.2016-22.06.2016 iken e devlette görünen 01.03.2016-02.03.2016 ne yapmamız gerekiyor yardım ederseniz sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor üzerindeki iş görememezliğinizin ücreti ödenmelidir. Sigortanın yatması durumu değiştirmiyor. Raporu bildirdiğiniz SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

  74. Ensar dedi ki:

   Yusuf bey merhaba, eşim 36. haftasında raporla izne ayrıldı ancak 32.haftada iken bilgimiz olmadığı doktorumuz da birşey söylemedigi için çalışabilir raporu almadik ve raporu alırken geçmiş 4 haftalık iznimizi doğumdan sonra kullanılmayacağını söylediler ne yapabiliriz. Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor alınması gerekirdi. Bu konu hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  75. gökhan dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey eşim erken doğum yaptı 112 günlük doğum sonrası rapor aldı. Rapor 23 haziranda bitti eşime yatan para 73.2 tl e devletten baktığımda 01.03.2016 ile 02.03.2016 tarihlerini raporlu gösteriyor. Sorduğumda sgkya işveren Eşinizin sigprtasını yatırmış diyo. Bir de bizim rapor 05.03.2016 da başlayıp 23.06.2016 da bitiyor. E devlette yazan tarihlerle alakalı bizde bir rapor yok. Biz bu 112 günlük rapordan gelen parayı alabilir miyiz yardım ederseniz sevinirim. Bir de e devlette yazan durumu 170 i arayıp söylediğimde eşiniz iki gün hastanede yatmış onun parası dediler. Bu konuda bizi aydınlatırsanız memnun oluruz iyi çalışmalar..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu konuda sizin belgelerinizi Alo 170 SGK hattı görmektedir. En sağlıklı bilgiyi Alo 170 SGK hattından alabilirsiniz.

  76. yağmur dedi ki:

   merhaba 8 şubat 2016 tarihinde doğum yaptım ve 01/04/2014 tarihinden beri özel sektörde bir firmada çalışmaktayım.doğum iznim bitti ve 13/05/2016 tarihinde işbaşı yaptım.İşbaşı yapalı yaklaşık 2,5 ay oldu ve Çalıştığım firmaya çocuğumdan dolayı 6 ay ücretsiz izin talebinde bulunacağım fakat kabul etmezlerse ücretsiz izin talebimi kabul etmediklerine istinaden istifa dilekçesi hazırlayıp kıdem tazminatı talebinde bulunacağım fakat asıl sormak istediğim bu ücretsiz izin talebinde bulunmak için geç kalmış sayılıyor muyum yoksa şuanda da ücretsiz izin talebinde bulunabiliyor muyum ?
   Tşk.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  77. Arife Pehlivan dedi ki:

   Merhaba,
   2. doğumdan sonra kadın işçiye 4 ay yarım gün çalışma izni var mıdır?
   Bu sadece devlet memurlarınını kapsamaktadır.
   Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  78. Duygu dedi ki:

   Merhaba,

   OHAL nedeniyle özel hastanedeki doktorum 32.hafta raporuyla ilgili sgk sistemine giriş yapamadıklarını belirtti.Raporu alamazsam sıkıntı olur mu ?
   Sgk anlaşmalı başka özel hastane de kendi hastalarına rapor verebildiklerini belirtti.Dışarıdan takip edilmeyen hastaya verilemeyeceğini belirtti.
   Devlet hastanesi rapor verebiliyor mu?
   yardım rica ederim

  79. Gülden dedi ki:

   Merhaba ben 20 haftalık hamileyim ve bir seneyi geçkin ayni iş yerinde çalışıyorum ama yasal olarak neler yapmam gerekiyor doğum yaklaşırken hiç bilmiyorum konuyla ilgili kısada olsa bilgi alabilir miyim tsk ederim şimdiden

  80. Melek dedi ki:

   Merhaba ben özel okulda öğretmenim 20 aralık ta doğumum olacak doğum iznine 20 ekimde ayrilsam 16lik iznimi tam olarak kullanmadan sözleşmem doluyor.yani subatin 15inde sözleşmem bitmiş oluyor doğum iznim bitmeden.Bu şekilde de doğum parası alabilir miyim . tam izin surem dolmadan işten ayrilirsam doğum parasini alabilir miyim

  81. Bülent özteke dedi ki:

   Merhaba eşim 4 buçuk aylık hamile ve baskı ile istifa ettirilmek isteniyor doğum sonrası olan 8 haftalık izni doğum öncesi kullanma imkanı var mı yani 8+8 haftanın hepsi doğum öncesi kullanılabilir mi şimdiden teşekkürler

   Saygılarımla

  82. burcu taşkın dedi ki:

   Merhaba,

   Süt iznini toplu kullanmak istediğimizde toplam süre kaç gündür?tesekkurler

  83. özge dedi ki:

   Merhaba,
   1-) Doğum parası alabilmek için doğumdan oncekı 1 yıl içinde mi yoksa doğuma 2 ay kala alınan rapordan oncekı 1 yıl içinde mı 90 gun sıgorta sartı aranıyor?
   2-) doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gun sartı aranıyor ise;
   diyelim ki 5 aralık 2016 da dogum yapan bırının geçmişe donuk 90 gunluk sıgorta prımının hesabı yapılırken 5 aralık 2015 ten itibaren mi yapılır yoksa dogum yapılan ay sayılmaz bır sonrakı aydan ( ocak 2016) itibaren mı 90 gunluk sure hesaplanır

   teşekkurler…

  84. Mizgin dedi ki:

   Merhabalar, bir yakınım işe yeni başladı fakat 2. hafta hamile olduğunu öğrendi.İşverene söylemekte çekiniyor iştwn çıkaracaklar diye.İşverenin 2 ay deneme süresini bahane ederek işten çıkarma hakkı var mıdır acaba? Teşekkürler

  85. Hazal dedi ki:

   Gebelik 37. haftası ilk günü bayram tatiline denk gelirse izlenmesi gereken prosedür nedir.Bayramdan önce izne cıkmak mı ? Bayramdan sonra izne cıkmak mı? Gebelikden önceki son adet günü 31 aralık 2015. Gebelik 37.hafta 15 eylül oluyor.

  86. Asiye dedi ki:

   Doğum dan sonra izin uzatilamazmi bebeğim 3 aylıkken işe başlıyorum daha çok küçük emmesı lazım 3 saat süt izni çok az kişi

  87. ayşe dedi ki:

   32.haftamda 37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım.fakat 32.haftamda aldığım rapordan itibaren sigortam kesilmiş görünüyor. dogum iznimi neye göre kullanacagım

  88. Nazlı dedi ki:

   Merhaba kurumsal bir şirkette çalışıyorum ise alınırken şartların ve sunulan imkanların olduğu bir çalışan el kitabı verildi ve bu kitapta hamile çalışana periyodik kontroller için ücretli izin verileceği yazıyordu
   Buna rağmen kullanmak istediğimde bana hastane işini halledip gel diyip tam gün bir izin verilmedi ısrarla sordum hakkım olduğunu söyledim ancak vermediler hamile halimle hastane sonrası ise gel çalış bi sürü yorgunluk başka yerde çalışan herkes izin kullanırken ben çalıştım kontrol gunlerimde
   Doğru bilgi nedir ben mi yanlış biliyorum acaba
   Teşekkürler

  89. Selin dedi ki:

   Merhaba

   Özel sektörde çalışıyorum. 16 haftalık ücretli iznim bittikten sonra 6 aylık ücretsiz izne çıkmak istiyorum. Bazı kişiler 6 aylık ücretsiz iznin yönetici onayına tabi olduğunu iddia etmekte ancak ben yasal hakkım olduğunu düşünüyorum . Bu konuda aydınlatırmısınız.
   Teşekkürler

  90. Betül dedi ki:

   Merhaba ben bir ay erken doğum yaptim , süt iznim bebegim bir yaşına gelince bitecek mi ? Biterse bu haksızlık ..

  91. Gozdenurcelik dedi ki:

   Merhaba ben 22. Haftama kadar bir mermer fabrikasinda 04 07 2016 tarihine calistim is agir oldu icin isden ayrildim simdi 1 eylül 2016 dan bu yana bi kiresde temizlik görevlisiyim rapor alacam 5 ekimde acaba dogum raporu parasi ala biliyormuyum

  92. Kader dedi ki:

   Merhaba nisan 2016da isten cikarildim.geriye donuk kesintisiz 528 gun primim var.şuan 32.haftadayim.tekrar işe davet edildim.dogum parasi sartlarini normalde karsiliyorum.isyeri 37 .haftaya kadar çalis dedi.kabul ettim.ama 32.haftada calisabilir raporu almam gerektigini duydum sgk am 33.hafada baslicak dogum parasi alamicakmiyim.veya suan gidip bi hastaneden calisabilir raporu alambilirmiyim suan 32.haftadayim

  93. Seda dedi ki:

   İyi günler 27 haftalik gebeyim ve özel sektörde çalışıyorum gebelik kontrolleri icin doktora gittiğim de bu mesai saatlerim den veya haftalik iznim den gider mi? Ücretli olarak izine alabilir miyim? Bunun için ne yapmak gerek? Çalıştığım yerin bunu kabul etmeme gibi bir söz konusu olabilir mi?

  94. meryem dedi ki:

   MERHABA,BEN DOĞUM SONRASI İZNİMDEN SONRA İKİ AYDA ÜCRETSİZ İZİN KULLANDIM.İKİNCİ ÇOCUĞUM YENİ ÇIKAN YARIM ZAMANLI ÇALIŞMA HAKKIM DÖRT AY.SORUM ŞU OLUCAK Kİ.ALDIĞIM İKİ AY ÜCRETSİZ İZİN YARIM ZAMANLI İZNİMİN İKİ AYINI YAKIYOR MU. YOKSA ÜCRETSİZ İZİN SONRASI DÖRT AY YARIM ZAMANLI ÇALIŞABİLİYORMUYUM.

  95. Esra dedi ki:

   Merhaba ben 34/6 haftalık gebeyim ama bebek gelişimi 35/6 Dr um bana 32. Haftada çalışabilir raporu verdi benim anlamadığım şuan izne ayrılsam çıktığım tarihten itibaren mi 16 hafta izin kullanıyorum yoksa 35 haftalık gözüktüğüm için bu durum değişiyor mu

  96. Rabia dedi ki:

   Merhabalar 2016 yılında 81 gün primim var ve şuan 3 aylık hamileyim ve 2017 yılında doğum yapıcam eşim bu 9 günlük primi 2016 yılının içersinde ödeyip 90 günü primi tamamlarsa doğum parası alabilirmiyim doğumdan sonra ?

  97. Bahar Ülgen dedi ki:

   Merhaba.. Çalışan bir hamileyim.. Hamileliğim riskli geçiyor sürekli yatmam gerekiyor. Sürekli rapor almam iş yerinde sorun yaratırmı.. İş veren beni işten çıkarma hakkına sahipmi? Yada kaç gün rapor alma hakkım var hamileliğim boyunca ? Keyfi birşey değil çünkü

  98. Duygu dedi ki:

   Yusuf bey kolay gelsin 35 haftalık gebeyim. 37. haftadan sonra devlet zorunlu olarak işten ayırıyor biliyorsunuz doğumum normal doğum olacak olaki 41.haftada normal doğum gerçekleşti bu izin doğumdan sonraki izinden mi eksiliyor. ikinci sorum ise tam olarak anlayamadığım 5 hafta doğumdan önce (çalışabilir raporlu olduğum için) 8 haftada doğumdan sonra toplamda 13 hafta mi çocuğumla olacağım yoksa 16 hafta mı anlayamadım ? doğumdan sonra işe başladığımda yarım oğun çalışmak istiyorum 4 ay o nasıl oluyor

  99. Aylin dedi ki:

   Merhaba 26+4 günlük hamileyim doğum iznine çıktığım zaman toplam 16 hafta(4 ay) için tam maaşımı alabilecek miyim? ..Doğum parası nasıl hesaplanıyor ve ne kadar oluyor bu konuda da bilgi verebilir misiniz . Teşekkürler

  100. leyla dedi ki:

   21.09.2016da dogum yaptim sgkya gittigimde raporun iki kez onaylandigini bu sekilde odeme yapilmayacagi soylendi sirketi aradigimda biz sisteme dusen raporlari onayliyoruz dedi dogum oncesi 32de calisabilir raporu aldim 37.haftada izne ayrildim 42.haftada dogum yaptim sisirket sgkda sgksirkette hata buluyor ne yapmam lazim

  101. İko dedi ki:

   Özel bir bankada ssklı 4yıldır çalışanım. 28 haftalık hamileyim kansızlık ve ağrılar sebebi ile doktorum 10 gün rapor yazacağını söyledi.

   * 10gün rapor 112 gün doğumö iznimden düşer mi?
   * 10gün rapor sebebi ile maaşımdan kesinti yapılır mı?
   Yardımınızı rica ederim.

  102. nur dedi ki:

   beş haftalık gebeyim akşam çalışma saatlerim14:00 den 22:00 a avm de çalıştıgım için bu saatlerimi şikayet edebilirmiyim

  103. davut dedi ki:

   Eşimin doğumuna iki ay kala ayağımdan ameliyat oldum. 5 ay raporluydum. 5 ay sonra raporum bittiğinde. kullanabilirmiyim hakkımı. (Babalık iznini)

  104. ORHAN dedi ki:

   SELAMINALEYKÜM EŞİM 14 EKİM CUMA DOĞUM YAPTI
   BİZDE CUMARTESİ PAZAR TATİL ÖZEL SEKTÖRDEYİM ÇARŞAMBAMI İŞ BAŞI YAPACAĞIM CUMAMI TATİLLER GEÇERLİMİ YADA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM BİLGİLERİNİZ İÇİN

  105. Nur dedi ki:

   Mrb 14 haftalık gebeyim özel sektör mağazada çalışıyorum raporhaklarim dolduğu için heyet raporu hakkım var sadece doğum iznim için rapor alırken sıkıntım olur mu?

  106. Canan dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey 26 haftalık hamileyim yaklaşık 10 hafta sonra işe girme gibi bi durumum var o tarihe kadar doğumum yaklaşmış olacak hiç çalışmadan doğum iznine cikabilirmiyim

  107. Mustafa dedi ki:

   Eşim doğum yaptı 5 günlük doğum iznimi kullanmasam sıkıntı olur mu?

  108. Meryem Yıldırım dedi ki:

   Sat göre 26 haftalık hamile usg 28 haftalık görünüyor 5 haftayı aktarıp 3 hafta öncesi ne zaman ayrılmam gerekir tşk ederim

  109. Berrak dedi ki:

   Merhaba, şu an çalıştığım yerde Temmuz ayından itibaren sigortalıyım diğer iş yerimdeki sigortam 1 Mayıs’ta sonlanmıstı. Mart ayında doğumum olacak bu şekilde doğum parası alma hakkım var mıdır? Ve bir senem dolmadığı için doğum izni hakkım oluşuyor mu?

  110. Alime dedi ki:

   Merhaba yeni yasaya göre ikinci bebekte 120 gün yarım gün çalışma hakkı getirildi peki bu hakkımı 16 hafta olan analik iznimden sonra 6 ay Ücretsiz iznimi kullandıktan sonrada kullanabiliyormuyum

  111. samet dedi ki:

   Doğum izni kullanmak mecburimi yoksa kullanmasak para kesilirmi

  112. Nuri dedi ki:

   Merhabalar eşim ssk lı çalışan ocak sonu gibi doğum yapacak 16 haftalık doğum izninden sonra yarım gün çalışma şeklimde izni var mı 1,5 saatlik süt izni cocuk 1 yaşına kadar mı veriliyor…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Memura, doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir.Doğum sonrası analık izninin bitiminden itibaren yarım gün izin kullanmayı tercih eden memur, yarım gün izin hakkından faydalanmayı bırakıp süt izni kullanmayı talep etmesi halinde süt izni süresinin kalan kısmı kadar bu izinden yararlanacaktır.

  113. Elif dedi ki:

   Mrb özel sektörde öğretmen olarak çalışıyorum. Gebeliğimin 32.haftasına kadar çalışacağım ancak sonrasında istifa edeceğim. Doğum raporu parası alma şartında istirahatin başladığı tarihte sigortalık niteliğinin sona ermemesi gibi bir madde belirtilmekte. Şimdi ben bu raporu aldıktan sonra işverenim halen sigortamı yatırmaya devam mı edecek? 90gün şartını yerine getiriyorum. 32hafta sonunda işten ayrılmam rapor ödeneği almama engel mi? Teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İş sözleşmeniz ve özel durumunuzdan dolayı ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI arayınız. Ayrıca:
    • Geçerli yasada borçlanma süreleri şöyledir:
    – Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.
    – Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıla tekabül etmektedir.) borçlanabilir.
    – Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır
    – Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.
    – İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanılabilir.
    Ayrıca SSK DOĞUM İZNİ için 1 yıl içinde en az 90 gün Kısa Vadeli Sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir. Daha detaylı hesaplama işlemi için SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA sayfasına gidiniz.

  114. Elif dedi ki:

   Bir de 32.haftadan önce işgörmezlik raporu aldığımızda da rapor parası hakkından faydalabiliyor muyuz? Benim 32.haftam şubatın ikinci haftası doluyor. Son 3ay dikkate alındığında benim 3.ayımın brüt miktarı eksik gözükecek sadece 2haftalık brüt miktar hesaplanacak son ay için değil mi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA sayfasına gidiniz.

  115. Bahar dedi ki:

   12 haziran 2017 dogumum olucak olursa bu tarihe kadarmi son bir yıl içinde 90 gun yoksa 32 nci haftaya kadarmi bir yıl içinde 90 gun sayicaz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SSK DOĞUM İZNİ için 1 yıl içinde en az 90 gün Kısa Vadeli Sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir. AYRICA Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  116. BASAK dedi ki:

   kar yağdığı zaman hamile kadının çalışan işe gitme zorunlulugu var mıdır ? yada gitmedeğinde maaşından kesilir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  117. BASAK dedi ki:

   09-10 ocak servis beni alamadı ve iş yerine gidemedim, evden çalıştım, hamileyim.. ancak maaşımdan kesme durumları söz konusuymuş, buna nasıl itiraz edebilirim? sonuçta benim elimde olmadan servis oturdugum yere giremedi…ne taksi, ne otobus nede minibüs çalıştı, ana yolda değilim, bilgi rica ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  118. Alev dedi ki:

   Merhaba hocam
   Bilgi verilmedigi ve bilgimin olmadıgı için 34.
   Haftada iş görmezlik raporu aldım ve izne
   Çıktım 39.hafta dogum yaptım iş yeri sgk
   Ya bildirdi iznim bitti ve rapor parası
   Yatmadı sgk ya gittigimde 34. Hafta rapor
   Aldıgınız için rapor ödemesi yapılmıyor
   Dendi. Bu konuda beni bilgilendirirseniz
   sevinirim şimdiden tşk.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Rapor ücreti için 32. haftadan itibaren rapor almanız gerekiyor. Şartları taşımamanız durumunda rapor ücreti ödenmeyecektir.

  119. Bensu dedi ki:

   iyi günler, söyle bir sorum var, 38 haftada sezaryan ile dogum yapacam, 37 haftaya kadar rapor almaya düsüyorum, rapor parasi hakkim var dimi, yok sa dogumdan 3 hafta önce mi birakmam gerekiyor

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kadın işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar iş yerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. ANALIK Rapor ücretleri, İlk önce hastane ve işyeri tarafından elektronik ortamdan raporlarınıza onay verildi ve ÇALIŞAMAZ Raporu aldığınız tarihden itibaren geri dönük son 1 yılınızda 90 gün priminiz var ise her ayın 8-14 arasında ZİRAAT BANKASINDA ödemeler yapılmaktadır.
    Başvuru için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  120. tuba dedi ki:

   merhaba 32.haftamda çalışabilir raporu aldım 05.01.2017 de kendimi iyi hissetmedğim için 20.01.2017 de izne ayrılmak istediğimi söyledim sgk dan çıkarılan raporda 26.01.2017 izin tarihi yazıyo yanlış diyorum yok değil diyorlar… bu günden itibaren işe gitmeyin diyorlar bence hata yaptılar nasıl kontrol edebilirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bu durumda size önerebileceğimiz tek link https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresidir. Bu adresten işgöremezliğinize dair bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak yapılan hatanın ne olduğunu bulabilmek için SGK’ya başvurmanız gerekmektedir.

  121. Sesil dedi ki:

   Iyi gunler suan 12 haftalik hamileyim ozel bir sirkette mart ayina girince 5 yillik calisan oluyorum evleneli daha 1 yil olmadigi icin gebeligimin 28 . Haftasina kadar calisabildigim kadar calisip evlilik nedeni ile cikmayi dusunuyorum bu surecte doğum iznini kullanmadigim icin doğum parasi alabiliyormuyuz ve bu dogum parasi nekadar olyor acaba tesekkurler..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Şartları sağladığınızda alırsınız. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  122. Simge dedi ki:

   Ben şuan 21 haftalık hamileyim. Hamileliğim boyunca 1 buçuk aylık sigortam var. Daha öncesinden de 1 yıldır aynı şirkette çalışıyorum. Fakat rahatsızlığimdan dolayı ücretsiz izne ayrıldım 2 buçuk aydır. Şuan da da karşılıklı uzlaştığımızda haklarimi yatırdıkları takdirde işten ayrılacağım. Peki doğum parası alabilir miyim? Şimdiden çok teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması ve diğer şartların da sağlanması gerekmektedir. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  123. Gulsah dedi ki:

   Temmuzun 15 inde doğum yapacağım öğretmenim ücretli doğum iznim nezaman biter?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.

  124. Mizgin dedi ki:

   Merhaba iyi günler.Şuan 24 haftalık hamileyim 2 ocakta hamileliğimden dolayı işten çıkarıldım.Geriye dönük prim günü şartını karşılıyorum.Ama sigortam şuan yatmıyor.31. haftamda 3 günlük kampanya işinde çalışıcam sonrasında 32. Haftamda doğum raporunu alıcam.
   1) Doğum parasını alabilir miyim ?
   2) Bu 3 günlük çalışma sgk tarafından herhangi bir sorun teşkil eder mi?
   Şimdiden teşekkürler..

  125. Neslihan şahin dalkaya dedi ki:

   Merhaba;erken doğum olma ihtimali nedeni ile serkaj yapıldı.Erken doğum ihtimali nedeni 32 haftadan önce doğum iznine ayrılma şansım var mıdır?özel sektörde işçi olarak çalışmaktayım…şimdiden teşekkürler…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir. Doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda ise doğum tarihi ile analık izninin başlaması gereken tarih arasındaki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilir. Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.…” hükmü yer almaktadır. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  126. Gülşah dedi ki:

   Ben kamu kurumunda taşeron olarak temizlik hizmet alım elemanı olarak çalışıyorum bebek düşünüyorum hamilelik nedeniyle işten cikartilma durumu söz konusu olabilir mi böyle bir hakları var mı her yıl sözleşme yenileniyor normalde

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Normal şartlarda yok. Ancak sözleşme içeriğinizi bilmediğimizden dolayı sözleşmenizi inceleyiniz

  127. ESRA dedi ki:

   merhaba sgklı özel sektör de çalışmaktayım. dogum sonrası 8 haftalık izin harici 6 ay ücretsiz izin den sonra çalışmaya devam etmek istersem. bebeğime bakıcı parası alabiliyor muyum ?
   Birde sgk lı çalışanlar için dogum sonrası analık hakları nelerdir bilgilendirirseniz seviniriz teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİNE BAŞVURUDA BULUNABILIRSİNİZ.
    Çocuk 1 yaşına gelene kadar vardiyalı olarak çalışıyorsanız gündüz postalarında çalıştırılmalısınız ayrıca, günlük 1,5 saat süt izniniz olacaktır.

  128. Ugur dedi ki:

   Kolay gelsin 23 haftalik gebe olan esimin sivisi bittiginden dr cocugu almak zirunda kaldi izin ve yardim hususunda yararlanabilirminiz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet erken doğum sebebiyle yararlanırsınız.lütfen kuruma başvurunuz

  129. berin dedi ki:

   Merhabalar 2 sorum olacak bu konuda yardımlarınızı rica ederim

   -1.500 TL maaşla çalışmaktayım. Doğum izninde ücretimi nasıl alabilirim? devlet tamamını yatırıyor mu yoksa belli bir oran var mı? Belli bir oranını yatırıyorsa kalanı işveren ödemekle mükellef mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Raporun başladığı tarihten itibaren geriye dönük 1 yıl içinde 90 gününüz var ise rapor ödemesini hak edebilirsiniz. Bu şartı sağlıyor iseniz hastane ve işveren raporlarınızı bildirmesi durumunda SGK tarafından ödeme yapılmaktadır. Yatarak tedavilerde 2/1 ayakta tedavilerde 3/2 si üzerinden SGK ödeme yapar, İşveren işçinin raporlu olduğu günlerde sigorta primini ve ücretini yatırma zorunluğu yoktur.Kurum tarafından belirlenen bankalarda tanımlı hesabınız yok ise ve işveren raporunuz bittikten sonra raporu SGK ya bildirirse,Bu durumda ödemenizi raporun bittiği ayın Aylık sigorta priminin yatırıldığı aydan sonraki ayın 8-14 ü arasında Ziraat bankasından sorgulayabilirsiniz.

  130. erhan dedi ki:

   doğum iznine ayrıldığında sigorta ve maaş devlet tarafından mı yoksa işveren tarafından mı krşılanıyor.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SGK öder. Ancak bazı işverenler, kendi inisiyatifleriyle çalışanları zarar görmesin diye işçisi doğum izninde iken onların ücretlerini her ay ödemeye devam ederler.

  131. deniz dedi ki:

   mrb eşim 15 aralıkta doğum iznını ayrıldı işe başlama tarihı nezamandır

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Rapor kullanma tarihinizi bilmediğimizden dolayı lutfen alo 170 SGK hattını arayınız

  132. gülsün dedi ki:

   merhaba 6306 sayılı kanun kapsamında sözleşmeli uzman olarak çalışmaktayım ücretli-ücretsiz doğum iznim nekadar dır öğrene bilirmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Farklılık gösterebileceği için lütfen bağlı olduğunuz kurumun personel servisinden destek alınız

  133. TÜLAY dedi ki:

   MERHABA. DOĞUM İZNİNİN BİTİMİNDE 6 AYLIK ÜCRETSİZ İZNİ HEMEN KULLANMAK ZORUNDAMIYIM? YOKSA İŞE BAŞLAYIP YIL SONUNA KADAR KULLANMA HAKKIM VARMIDIR?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum izni bittikten hemen sonra kullanmanız uygundur Tülay Hanım, Kanunda 6 aydan az veya çok diye bir ifade geçmez.Buna göre yazılı anlaşma yaparak süreyi uzatma yoluna gidebilirsiniz.

  134. salih dedi ki:

   Merhaba ;
   eşim 3 şubatta doğum yaptı doğum parası ala bilmesi için telefonla bebeğin yeni kimlik bilgilerini girdiler ve bu yeterli dediler.

   eşim bu durumda doğum parasını ala bilir mi ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilmektedir. Takip için lütfen alo 170 SGK hattını arayınız

  135. Meryem dedi ki:

   Kamu kuruluşunda taseron olarak calismaktayim 3.hamileligim dogum iznim ne kadar

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hamilelik izinleri 8 hafta doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra olmak üzere toplamda 16 haftadır. Ancak özel durumunuzdan dolayı lütfen alo 170 SGK hattını arayarak bilgi alınız

  136. Arzu Çandıroglu dedi ki:

   Merhaba. Ben 2 şubatta hamileliğin 37. Haftasında is göremezlikten rapor aldım. Ama bebek 38. Haftada dünyaya geldi. Doğumdan itibaren 8+5 hafta mi hesaplanacak yoksa kullanmadığım 2 hafta da doğum sonrasına aktarılıp 8+5+2 hafta mi hesaplanacak.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 8 hafta, Doğumdan sonra 8 hafta doğum iznininiz mevcut. Daha önce erken doğumlarda doğum öncesi 2 haftalık süreniz yanıyordu. Yapılan değişikliler sonrasında kullanamadığınız doğum öncesi izinlerinizi doğum sonrasına ekleyebiliyorsunuz. Sonuç olarak Doğum öncesi kullanamadığınız izinler doğum sonrasına eklenir. Doğum sonrasında 15 hafta olarak kullanabilirsiniz.

  137. Hatice dedi ki:

   Merhabalar özel bir kuruluşta sgklı olarak çalışmaktayım. Mart ayında 28 haftalık iken doğum yaptım doğum iznimin 8 haftasını kullanıcağım birde erken doğum yaptığım için ekstra bir izin süresi eklenir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kadın işçinin erken doğum yapması halinde doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılamayacak süreler ise doğum sonrası iznine eklenmek suretiyle kullandırılır.

    Sonuç olarak Doğum öncesi 8 hafta Doğum sonrası 8 hafta toplamda 16 hafta doğum izni kullanabirsiniz

  138. BArış ALTINTAŞ dedi ki:

   Mrh, Eşim 2 aylık hamile ve yeni bir işe girdi. Hamilelikten sonra işe girdiği için doğum parası almayı hakkediyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Analık geçici iş görmezlik ödeneğini hak etmek için;

    > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    > Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    > Doğum olayının gerçekleşmiş olması, gerekmektedir.

    Sonuç olarak Eşiniz normal doğum süresine göre 90 günlük süreyi dolduracağından Doğum izninden ve iş göremezlik ödeneğinden faydalanabilir.

  139. Arife dedi ki:

   Iyi geceler ben eylul 27 de dogum yaptim raporumdan sonra 6 aylik ucretsiz izinm bitmek uzere bebegime bakacak kimse yok kucuk oldugu icin kimse bakmak istemiyo bi 6 ay daha ucretsiz izin kullanabiliyormuyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanuni olarak böyle bir izin hakkınız yok. İşverenle anlaşma yolunu deneyebilrisiniz. Yada daha önce https://www.ssk.biz.tr/anneye-yarim-gun-calisma-izni/ de bahsettiğimiz gibi;

    Annelik izninin bitmesinden sonra kadın işçi, istemesi halinde ilk doğumda 60, ikinci doğumda 120 ve sonraki doğumlarda 180 gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin alabilirsiniz.

  140. yeşim dedi ki:

   Eşi doğum yapan işçinin ücretli izni kaç gündür

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşi doğum yapan Babaya 5 gün ücretli izin verilmektedir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.