• 2018 Doğum İzni Ne Kadar ?


  Kadınların iş hayatına daha etkin bir şekilde katılmalarını sağlamak için bir takım kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu kolaylıklardan bir tanesi de doğum iznidir ve bu hak doğum yapan bütün kadınlara verilmektedir. Böylece kadınlar, çocuklarının en kritik zamanlarında birebir ilgilenme şansı yakalamaktadır. Peki, doğum izni ne kadar? İzin almak için izlenmesi gereken yollar nelerdir? Doğum izni sırasında maaş alınabilir mi? Bu ve benzer sorular kadınların merak ettiği diğer konular olarak dikkat çekmektedir.


  Doğum İzni Nedir?

  Kadınların sahip olduğu haklardan birisi olan doğum izni, kadınların doğumdan bir süre önce izin yapmasına olanak veren haktır. Bu hakkın bir kısmı doğumdan önce diğer kısmı ise doğumdan sonra kullanılmaktadır. Böylece hem hamilelik süreci çok daha rahat geçirilmiş oluyor hem de doğumdan sonra bebeklerin ihtiyaçları bizzat anne tarafından karşılanıyor.

  Kadınlara verilen bu hak, yasal güvence altındadır ve kadınlar ister devlet kurumlarında isterlerse de özel sektörde görev yapsın bu hakka sahiptirler. Bu aşamadan sonra 2018 doğum izni ne kadar sorusunun cevabı merak edilmektedir. Çünkü sürenin uzunluğu, kadınlar için son derece önemlidir.

  SSK DOĞUM İZNİ BİLDİRİMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

  SSK-DOĞUM-PARASI

  Doğum İzninin Süresi Ne Kadardır?

  Kadınlara verilen doğum izninin süresi ilgili mevzuatta net olarak belirtilmiştir ve kadın çalışanlara bunun altında izin verilmesi yasal olarak suç teşkil etmektedir. Yasal mevzuata göre kadınlara verilen iznin süresi toplamda 16 haftadır. 16 haftalık izninin ilk 8 haftası doğumdan önce diğer 8 haftası ise doğumdan sonra kullanılmaktadır. Eğer çoğul gebelik durumu söz konusu ise bu defa kadınlara toplamda 18 hafta izin verilmektedir. Ekstradan verilen 2 haftalık kısım genellikle gebelikten önce kullanılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kadınlar için çok önemli bir soru olan 2018 doğum izni ne kadar sorusunun cevapları hakkında bilinmesi gereken önemli bir husus vardır. Bu iznin kullanım şekli her ne kadar 8 + 8 hafta olsa da kadınlar bunu istemeleri halinde değiştirme hakkına sahiptir. Bunun için ise doktor raporuna ihtiyaç vardır.

  Kadınlar, kendilerine verilen doğum izninin önemli bir bölümünü genellikle doğumdan sonraya aktarmak istemektedir. Bunun için doktordan rapor alarak çalışmalarına engel olmadığını belgelendirmeleri gerekiyor. Söz konusu belge sayesinde doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilirler. Böylece doğumdan önce kullanmadıkları iznin tamamı doğum sonrasına aktarılmaktadır. Bu işlemin ardından doğum izni 3 + 13 hafta şekline dönüşmektedir. Doğum izni ne kadar sorusu için bu durum çok önemli bir husus olarak dikkat çekmektedir.

  Doğum İzni Nasıl Kullanılır?

  Doğum izni çalışan annelere verilen bir haktır fakat çalışan kadınların sigortalı olarak çalışması gerekiyor. Bu şartı sağlayan kadınlar, hamilelik süreci için hastanelerden sağlık raporu alarak çalıştıkları yerlere sunmalıdır. Böylece çalıştıkları işyeri, çalışanlarının hamile olduğunu bilecektir. Doğum izni almak için ise gebeliğin 32. haftasında olduğu gösteren bir sağlık raporunun çalışılan yere sunulması yeterlidir. Bu aşamadan sonra gerekli olan prosedür yapılmakta ve çalışanlar izne ayrılabilmektedir.

  2018 Doğum izni ne kadar sorusu ve devamıyla ilgili bilinmesi gereken genel hususlar bu şekildedir. Kişilerin kendi özel durumlarına göre bu süreç biraz daha farklılaşabilir.

  Doğum İzni Sırasında Maaş Alınabiliyor Mu?

  Kadınlara büyük avantajlar sağlayan doğum izniyle ilgili merak edilen hususlardan bir tanesi de kişilerin bu dönemde maaşlarını alıp alamayacaklarına dairdir. Bunun için kişilerin bağlı oldukları sigorta birimlerine göre farklı prosedürler izlenmektedir.

  Doğum izni kullanan kadınlar devlet kurumlarında görevli ve emekli sandığına bağlı ise doğum izni sırasında maaşını almaya devam eder ve bunun için ekstra bir şey yapmasına gerek yoktur. Devlet memurlarına verilen bu önemli hak, özel sektörde çalışan annelere tam olarak verilmemiştir. Bundan dolayı özel sektörde çalışan kişilerin izlemesi gereken farklı bir yol vardır.

  Devlet memurlarına verilen hakkın aynısı olmasa da benzeri özel sektörde görev yapan kadınlara verilmiştir. 2018 Doğum izni ne kadar diye soran kadınların merak ettiği bir diğer konu bunun nasıl olduğudur. Özel sektörde çalışan kadınlara izin döneminde maaşları işyerleri tarafından değil maaşlarının bir bölümü SGK tarafından ödenmektedir. Doğum parası adı verilen bu ödeme, kadınların aldıkları maaşlara göre farklılık göstermektedir.

  Doğum parası hesaplaması yapılırken kişilerin çalıştıkları son 3 aylık dönem dikkate alınmakta ve bu dönemdeki aldıkları ortalama günlük brüt maaşa göre ödemeler yapılmaktadır. Bundan dolayı da normal zamanlarda yüksek maaş alan kişilerin daha yüksek doğum yardımı alacağının bilinmesi gerekir.

  Ücretsiz Doğum İzni Hakkı

  Doğum izni ne kadar sorusunun cevabı, kişilerin ücret alabilecekleri dönemi ifade etmektedir. Fakat bunun haricinde kadınlara bir de ücretsiz olarak doğum izni hakkı verilmiştir. Bu hak sayesinde kadınlar istemeleri halinde daha uzun süre çocuklarıyla ilgilenebilmektedir.

  Ücretsiz olarak kullanılan doğum izninin süresi 2 yıldır. Bu iznin kullanılabilmesi için kadınların doğumdan sonraki 6 ay içerisinde başvuru yapmak zorundadır. Daha sonra yapılan başvurular kabul edilmeyeceği için bu hususa dikkat edilmelidir.

  Doğum Yapan Kadınlara Verilen Diğer Haklar

  Doğum izni ne kadar konusuyla ilgili bir diğer detay, kadınlara verilen diğer haklarla ilgilidir. Kadınların bu dönemde daha hafif işlere verilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat doktor raporu var ise bu tavsiye değil artık zorunluluktur. Kadınların bu haklarını bilmesi ve kullanmaları bebeğin sağlığı açısından son derece önemlidir.

  SSK Doğum Parası Başvurusu

  Süt Parası Başvurusu Süt Parası Nasıl Alınır

  Hamileyken İşten Çıkarıldım, Ne Yapmam Gerekiyor?  tıkla sorunu sor

  2018 Doğum İzni Ne Kadar ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nesrin dedi ki:

   Merhaba 24 ay ücretsiz izin kullanabilirmiyiz dogumdan sonra

  2. Nesrin dedi ki:

   Merhaba
   27.06.2018 de dogum yaptim 26.09.2018 de iznim bitti 24 ay ücretsiz izin diye birsey yok diyorlar sadece 6 ay ücretsiz izin kullanabilirsin diyorlar bu dogrumu cvp verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  3. Elif dedi ki:

   Merhaba ben taşerondan kadroya geçen işçilerin doğum iznine ayrıldığımızda maaşı eskiden olduğu gibi toplu halde mi yatacak aylık maaşımı alabilir miyim cevap larsaniz sevinirim

  4. m.dilek dedi ki:

   doğum izni almak istemiyorum. masabaşı hafif işte çalıştığım için rahatsız olmuyorum. doğum zamanı için yıllık iznimi kullanmam yeterli olacaktır benim için. sizce de uygun mu olabilir mi böyle bişey

  5. İlknur dedi ki:

   Merhabalar ben 7 haftalık hamileyim ve çalışıyorum. Gittikçe zorlanmaya başladım işe gidememe durumlarım oluyo. 78 gün primim var ben şimdi işten ayrılsam 32. Hafta gelmeden o kalan 12 günü sigortalı göstersem kendimi eşimin dükkanında Doğum izni parasına hak kazanmış olurmuyum

  6. Filiz dedi ki:

   Merhaba doğum sonrasına aktardigim 5 haftayi kullanmasak olur mu.Bunun icin goreve baslamak için ne yapmam lazım.Kadrolu öğretmenim.Yardimci olursanız sevinirim bu yil 1.siniflari alicam malûm uyum haftasında baslamam gerekiyor.8 haftalık yasal iznimi kullandım.

  7. Serkan dedi ki:

   Merhaba!. Eşim temmuz ayının 10. Gunu 32 haftalık halilelikten dolayı dogum ıznıne cıktı. Fakat 36.haftada bebegımızı anı kalp durması sonucu malesef kaybettık.
   10.ayın sonuna kadar hastaneden rapor yazıldı.
   Suan nasıl bır yol ızlemeliyim ?
   Dogum parasımı alınacak
   Normal rapor olarakmı yatacak
   Bıryerdede olum parası adı altında bır ucret varmıs detaylı bılgı rıca edıyorum

  8. Yasemin Kayhan dedi ki:

   Doğum izninde annenin maaşına devlet katkısı oluyor mu?

   Doğum izni kullanan çalışanın vergisinde develt indirimi veya katkısı oluyor mu?

  9. Deniz Erol dedi ki:

   Şu an doğum iznindeyim. Çalıştığım kurumum dışında başka bir kurumda müdürlük yapabilir miyim ? Teşekkürler

   1. asil dedi ki:

    resmi olarak izindeyken hem de başka kurumda müdürlük yapıp yapamayacağınızı soruyorsanız, istifa ederek devlete daha faydalı olabilirsiniz.

  10. Filiz dedi ki:

   Merhaba ben kadrolu öğretmenim.13 haftalık doğum sonrası iznimin hepsini kullanmak istemiyorum.calisabilir raporu alarak istediğim tarihte başlayabilir miyim.4 hafta önce başlamak istiyorum okula.

  11. Ayss dedi ki:

   32. Haftada Almam gereken doğum raporunu 34. Haftada aldım ödeme 3 hafta kadar eksik yatti bu süreyi doğum sonrasina ekletebilir miyim

  12. Derya dedi ki:

   Merhaba şuanda 31+2 günlük hamileyim.Doğum öncesi iznim cumartesi doluyor.Pazartesiden itibaren iznimi başlatmadan 1 2 hafta daha çalışsam doğum sonrasına aktarsam olurmu?Doğum öncesi 5 hafta aktarma yapılabilir yazıyor internette?1,2 hafta sonra doğum öncesi iznimi başlatsam ne olur?Yani 33 34 haftalık gebeyken doğum öncesi raporumu başlatsam olurmu?

  13. feray dedi ki:

   Merhabalar.Memur olarak çalışmaktayım. 5 hafta çalışabilir raporunu aldığımız zaman. Aldığımız 5 hafta sürenin içinde bayram tatili girerse ya da yıllık izin kullanırsam bu süre de doğum sonrasına aktarılabiliyor mu?

  14. Filiz dedi ki:

   2 defa yazdım yayinlanmiyor.Ben kadrolu öğretmenim.26 haziran2018de doğum yaptım.calisabilir raporuyla birlikte 1ekim 2018 de doğum iznim bitiyor.Fakat ben 1 Eylül de başlamak istiyorum.Raporumu nasıl bozdurabilrim.

  15. Bhy dedi ki:

   Ben amerikada dogum yapacagim. 32. Hafta raporumu da burdan aliyor olucam. Is yerim normal dr un onayladi sgk raporunun sistemden gorup onayliyorya burdan boyle bir islemi yapamiyor olacak dogal olarak sadece dr un yazmis oldugu ” 32 hafta gebelik dogum iznine cikabilir” gibi bir ifade var. Bu konuda ne yapmam gerekiyor .is yerin beni nasil izne cikaracak? Tesekkur ederim

  16. BUKET dedi ki:

   Rapor parası alabilmek için, doğum öncesi raporundan ( 32.hafta dolumu ) öncemi son bir yıl içerisinde en az üç ay sgk lı olmak lazım, yoksa doğumdan öncemi en az üç ay sgk lı olmak yeterli ?

  17. Handan Savman dedi ki:

   Merhabalar. Firmamızda çalışan bir personel geçirdiği operasyon sonrası 10 gün rapor aldı. Raporun 3.gününde eşi doğum yaptı. Doğum iznini rapor sonrası kullanabilir mi? Yoksa 5 gün doğum izni yanar mı?

  18. Tuğba dedi ki:

   Ben 25 haftalık hamileyim tekil bi hamilelik bir işte çalışıyorum ve işim çok ağır iş yerinde kimse bana hamileyim diye torelans göstermiyo sürekli ayaktayız ve bi öğlende 1 saat yemek molamız var sürekli ayakta çalışmaktan ayaklarim hem sisiyo hem kramplar giriyo erken rapor alma şansım varmı acaba

  19. murat dedi ki:

   ya benim 5 raporum cumartesi pazara geldi acaba 5 günün içinde pazar damı giriyor yoksa pazar ayrımı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlarda iş günü kavramı yoktur. Dolayısıyla Pazarda rapor kapsamında.

  20. rabia dedi ki:

   Merhaba, devlet kurumunda sözleşmeli mühendis olarak çalışıyorum. 32. haftada çalışabilir raporu aldıktan sonra kendi izinlerimi kullanabilir miyim? çünkü bir daha ki seneye devrolmuyor izinlerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporluyken yıllık izin kullanamazsınız.

  21. Koray KÖROĞLU dedi ki:

   Merhaba Sayın İlgili,

   Eşi ölü doğum yapan ya da doğumdan hemen sonra bebeği vefat eden SGK’ lı babaya hem doğum hem de ölüm izni bir arada kullandırılabilir mi? yasal bir mevzuat var mı ya da şirketin inisiyatifine mi bağlıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş kanununda yapılan değişiklik ile;

    MADDE 35 – 4857 sayılı Kanunun 46 ncı maddesinin üçüncü fıkrasının (b) bendi ile 55 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi “Ek 2 nci maddede sayılan izin süreleri,” şeklinde değiştirilmiş, 104 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “ve 65 inci” ibaresi madde metninden çıkarılmış ve Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

    “Mazeret izni

    EK MADDE 2 – İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir.

    Denmektedir. Dolayısıyla Görüşümüze göre sadece doğum izni verilir. Ancak Bebeğin ölümü izin kullandığınız sürenin sonunda veya bitiminde olursa ayrıca ölüm içinde 3 gün izin durumu oluşacaktır.

  22. weleye dedi ki:

   eşim şuanda 2,5 aylık hamile 1 ay sonra iş çıkışı yapılacak 2 ay içerisinde tekrar giriş yapılacak doğum iznini olumsuz etkiler mi?

  23. Raşit Ala dedi ki:

   Merhaba
   Eşim ücretli öğretmenlik yapıyorken hamile kaldı ve doğum izni yaz tatilinden 1 ay öncesine denk geldi. Okul müdürüne raporu teslim ettik ama rapor olmasına rağmen okulların kapanmasıyla birlikte çıkış verilecek dedi. Doğum öncesi ve sonrası ödenek alabilir miyiz ?

  24. Samet dedi ki:

   Eşim geçen sene ilk çocuğumuza doğum iznine çıktı şimdi tekrar hamile doğum izninden yararlanmak için herhangi bir süre geçmesi gerekiyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son 1 yıl içinde 90 gün primi var ise süre şartı yok.

  25. hanife dedi ki:

   Merhaba SSK lı işçi olarak taşerondan kadroya geçtim. Doğum öncesi 32. hafta ile 37. hafta arası erteleme raporu aldım. Bu 5 hafta erteleme raporu içinde yıllık izin veya rapor kullanabilir miyim. Ancak bu izin ve raporlar erteleme süresi içinde olarak doğum sonrası 8 haftaya eklenir mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Yıllık izin kullanabilirsiniz. Ancak rapor aldığınız anda doğum raporu devreye gireceğinden ayrıca hastalık raporu alamazsınız.

  26. Sibel dedi ki:

   Merhaba .37,haftamda çalışamaz raporu aldım.38 de doğum yaparsam kalan iki haftam ne olacak?birde doğumdan sonra rapor alacam kaç haftalık almam gerekiyor raporu?ben 37 haftaya kadar çalıştım.cevabınız için şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erken doğumlarda kullanamadığınız süreler doğum sonrasına eklenmektedir.

  27. Emine dedi ki:

   Doğum iznim bitikten sonra 4 ay heyet raporu aldım şimdi de 6 ay hakkım olan ücretsiz izni alabilir miyim

  28. Betül dedi ki:

   Merhaba,
   40 haftayı geçmeme rağmen doğum gerçekleşmedi. Bu durumda doğum izni süresi uzuyor mu? Öyle ise uzatmak için yapmam gereken bir işlem var mı?

   Teşekkürler,

  29. Serap dedi ki:

   merhaba Aralık ayında doğumum gözüküyor. Bu yıl 48 günlük primim var. Ben işten çıksam ve 32. Haftaya gelmeden 90 günü tamamlayacak şekilde kendi primimi muhasebeci aracılığı ile yatırsam doğum izni hakeder miyim? Yani bu 90 gün parça parça olunca sorun çıkar mı 3aylık parçalar halinde farklı aylarda gelirim olmuş olacak. Doğum izni param nasıl hesaplanır teşeekkürler

   1. Serap dedi ki:

    Ayrıca heyet raporu alsam bu primden sayılır mı?

   2. İlknur dedi ki:

    Merhaba bnde bunu merak ediyorum öğrenebildin mi

  30. Sehri dedi ki:

   Merhaba şuanda 31 +3gunluk hamileyim ve bu ayin sonunda isyerim kapaniyo dogum iznine nasil ayrilabilirim yoksa butun haklarim mi gidecek bilgi verirseniz sevinirim

  Sorunuzu Yazın