SSK DOĞUM İZNİ | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • SSK DOĞUM İZNİ  SSK Dogum İzni

  SSK DOĞUM İZNİ

  SSK’lı ve de devlet memuru olan hamile bayanlar 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası da doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni kullanabilmektedirler. Yine aynı şekilde doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilirken isteğe bağlı olarak geri kalan izinlerini doğum sonrasına aktarabilmektedirler.
  Yani, çalışan gebeler dilerlerse gebeliklerinin 32. haftasında doktorlarından aldıkları “37. Gebelik haftasına kadar daha 5 hafta süre ile çalışmasında gebeliği yönünden sakınca bulunmamaktadır.’’ Şeklindeki benzer raporlar ile doğum öncesi kullanabilecekleri 5 haftalık SSK Doğum İznini, doğum sonrası kullanabilirler. Bu durumda 13 hafta (91 gün) süre ile kanuni olarak SSK Doğum İzni kullanma haklarına sahip olabilirler. Kanunlar birden fazla bebek bekleyen çalışan anne adaylarına ise SSK Doğum izni 8 hafta yerine 10 hafta olarak kullanabilmelerine olan sağlamaktadır.
  Doğum şeklinin nasıl olduğu anne adaylarının SSK Doğum İznini etkilemeyecektir. (ister sezaryen ister normal doğum şeklinde) Özellikle planlı sezaryenlerin erken yapılması SSK Doğum İznine erken ayrılacakları anlamına gelmez. Tüm hesaplamalar son adet tarihine ve ya en erken dönemde çekilmiş ultrasondaki bebeğin büyüklüğüne göre 40 hafta üzerinden yapılır.

  SSK DOĞUM İZNİ BİLDİRİMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

  SSK-DOĞUM-PARASI

  SSK DOĞUM İZNİ VE DOĞUM RAPORU HAKKINDAKİ KANUNİ DÜZENLEME 4857 SAYILI İŞ KANUNUN 74. MADDESİ ŞU ŞEKİLDE AÇIKLANIR:

  1. Yukarıda ön görülen süreler SSK’lı gebelerin sağlık durumuna, işinin özelliklerine göre doğumdan önce ve sonrasında gerekirse artırılabilir. SSK Doğum İzni sürelerinin hepsi hekim raporu ile belirtilir.
  2. SSK’lı gebeye hamilelik süresi boyunca kontrolleri için ücretli SSK Doğum İzni verilir
  3. Gerekli görüldüğü takdirde, hekim raporu ile hamile kadın sağlık durumuna uygun olarak hafif işlerde çalıştırılabilir. Bu durumda çalışanın ücretinde bir indirim veyahut bir kesilme olmaz. Ancak bu durum için hekim raporu gerekmektedir.
  4. İsteği ya da gereği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanması veya çoğul gebelik durumda 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz SSK Doğum İzni verilir. Bu SSK Doğum İzni, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.
  5. Kadın işçilere 1 yaşına kadar, çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.


  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM İZNİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. reyhan eryılmaz diyor ki:

   ssk çalışan raporlu doğum izni kaç gündür?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Şuan için yukarıda ki izinler geçerlidir.

  2. duygu diyor ki:

   sgk calısanına (ssk) rapor verirken muhtemel doğum tarihini otomatik atıyor. peki doğumu 5, 6 gün ya da bir hafta geç olursa aradakı o günleride otomatik atıyomu?

  3. sabri diyor ki:

   Calisan iscinin esi dogum yapmasi halinde kac gun izin kylanir ozel sektode calismaktayim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Babanın izni 3 gündür.

   2. Yasemin diyor ki:

    24 Nisan 2015 Resmi gazete ile 4857 sayılı iş kanununa tabi çalışanlarda babalık izni 5 gün olmuştur.

  4. melek diyor ki:

   Annenin erken doğum yapması ve bebeğin 2 gün içinde ölmesi durumunda anneye verilecek izin ne şekilde olacaktır?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  5. uğur dağ diyor ki:

   Eşim doğum yaptı ve babalık iznini kullanmam için iş yerime dilekçe yazmak zorunda miyim.(esimle aynı iş yerinde SSK li olarak çalışmaktayız ve doğum raporunu iş yerine verdim)

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Dilekçe yazmanız gerekebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  6. aslı diyor ki:

   slm 30 haftalığım ikiz gebeğim sigorta günüm 112 doğum izni raporu alabilirmiyim hastaneden

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    alabilirsiniz

  7. ramazan diyor ki:

   merhaba eşim hamile ve 2 ay var doğuma 4 aylık doğum iznini 2 ay önce ve 2 ay doğumdan sonra olarak kullanmak istiyor. skk maaş ödemesi yapıyor mu? yapıyor ise nezaman alabilir? yani kasım ayında izine ayrılır ise kasım maaşını nezaman alır ve ücret ne kadar olur? çok teşekkürler ilginiz için

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Rapor bittikten sonra doğum parası alabilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/

  8. Hulyaaslab diyor ki:

   Dogumdan sonra ki donemde anne ucretsiz izne ayrilirsa isveren onu isten cikarabilirmi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet çıkarabilmektedir.

  9. edaww diyor ki:

   30 ağustos 215 de doğum yaptım taşeronum rapor bitim tarihi ne olur tskler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum rapor süresi toplam 16 haftadır. Doğum öncesi ve sonrası toplamda 16 haftalık rapor süresi vardır.

  10. Nurdan diyor ki:

   SSK çalışan biriyim. 11 haftalık gebeyim. Çalışma saatim yemek saati dahil 7,5 saat mi? Yoksa yemek saati hariç 7,5 saat midir?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Nurdan Hanım.

  11. Nergis diyor ki:

   merhaba,
   16 haftalık doğum izni kullanılırken o seneye ait senelik izin de bunun içine dahil mi? yani 15 günlük senelik iznini kullanmamış bir hamile, doğum iznini 18 hafta olarak kullanabilir mi? tesekkurler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet kullanabilir, Nergis Hanım.

  12. emre diyor ki:

   Mrb Esim 5 yıldır ayni yerde çalışıyor ekimde ise başlayıp hazirana kadar 9 ay sureli çalışıyor..ekimin 10 unda doğum gözüküyor bu yanı iş başı olduğunda 38. Haftaya girmiş olacak bu durumda nasıl bir yol izlemek gerekiyor..haziranın son haftası 24 haftalık gebe oluyor…birde ikiz gebeliklerde süt izni ve doğum izni ayni mi acaba

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğumdan 3 hafta öncesine kadar çalışabilir. Doktor raporu olmadan çalışamaz. Ancak bu biraz riskli hele ikiz gebeyse. 32.haftada doğum iznine çıkabilir. Çoğul gebelikte doğum öncesi 10 hafta, doğum sonrası 8 hafta toplam 18 hafta izin süresi bulunmaktadır. Çoğul gebelikte yine süt izin süresi daha uzundur. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Emre Bey.

  13. defne diyor ki:

   merhaba ;

   25 haftalık hamileyim çalışmaktayım ve çok rahatsızlanıyorum o yüzden işe gidip gelmekte çok zorlanıyorum dr.rapor yazıcak 16 haftalık doğum iznimin tamamnın doğum öncesi kullanma hakkım var mı ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Defne Hanım.

  14. Pürel diyor ki:

   Merhaba. 36 haftalık hamileyim. Gebeliğimin 32. haftasında iş yerim iflas nedeni ile kapandı. Iflas tarihinden 2 gün önce 5 hafta daha çalışır raporu alarak iş yerime ve sgk ya bildirdim. Işten çıkıştan itibaren sigortalılık süresi üç daha devam ediyor ve doğumum bu süre içine denk gelmektedir. 16 haftalık doğum ücretini almak için ne yapabilirim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. Doktor raporu ve sigortalılık belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  15. Kübra diyor ki:

   Merhaba ben çalıştığım kurumda geçici statüsündeyim. Doğum iznim bittikten sonra yerime başkası gecirildiyse beni işten çıkarma hakları var mı ve ben bu durumda tazminat alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    İşten çıkarma hakları olabilir. Çıkarırlarsa tazminat alırsınız, Kübra Hanım.

  16. gokce sakar diyor ki:

   Merhaba 32.haftada alacagim rapor devlet hastanesinden olmasi sarti var mi?yoksa ozel muaynanesi olan kendi doktorumun verdigi rapor gecerli oluyor mu?raporu aldiktan sonra be yapmaliyim?tesekkurler…

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Olur, Gökçe Hanım. Raporu iş yerinize verebilirsiniz.

  17. seda diyor ki:

   Gebeliğimin 32. haftasında 37. haftaya kadar çalısabilir raporu alıp daha sonra agrım olursa ara ara rapor alabilir miyim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doktor kontrollerinde raporu değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Seda Hanım.

  18. Aygül diyor ki:

   Merhaba 35 hafta 6 günlük doğum yaptım. Doğum yaptığım gün çalışamaz raporu almıştım o gün mecburi doğuma alindim ama bu haftaya kadar her hangi bir rapor almamistim. Hastane raporu iptal etmek zorunda kaldi. Doğum öncesi izin sonraya eklenirmi? Birde raporun olmaması iş yerine ceza getirirmi? Lütfen yardımcı olurmusunuz?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum öncesi kullanılmayan günler doğum sonrası rapora eklenir. Durumunuzu SGK müdürlükleri ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Aygül Hanım.

  19. Fatma diyor ki:

   Merhaba bu dort aylik dogum izninin iki ayi zaten ucretli izin olmuyor mu?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır 16 haftalık izin süresi ücretli değildir. iş göremezlik ödeneğinizi yani doğum paranızı izinden sonra alabiliyorsunuz, Fatma Hanım.

  20. AYŞE diyor ki:

   Merhaba; ben devlet hastanesinde ssk lı taşeron işçisi olarak çalışmaktayım 10 yıldır .14.04.2014 yılında doğum iznim bitti ve 6 ay ücretsiz izin aldım 10.ayda işime geri döndüm.Şu anda yıllık izin hakkımın 20 gün olmadığını,6 ay ücretsiz izin kullandığım için yıllık izin hakkımın 14 gün olduğunu söylendi.Bu konu hakkında yardımınızı rica ediyorum.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ayşe Hanım.

  21. Eylül GÜNEŞ diyor ki:

   Merhaba,
   19. haftalık hamileyim. Hamilelik raporumu Simdiden muhasebeye vermelimiyim. Yoksa doğum iznime ayrılmadan 4 hafta once vermem yeterlimidir.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Rapor aldıktan sonra verebilirsiniz, Eylül Hanım.

  22. teslime diyor ki:

   merhaba iş yerinde kasım 2013 den bu yana çalışıyorum 1 mart 2016 işten ayrılmayı düşünüyorum 2 aylık hamileyim doğum parası alabilirmiyim alamazsam kaç ay daha siğortalı çalışmam gerekiyor

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğumdan 1 yıl öncesinde 90 prim günü şartını sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz. Ne kadar fazla çalışırsanız sizin için o kadar iyi olur, Teslime Hanım.

  23. Eylül diyor ki:

   Merhaba Yusuf Bey,

   19 haftalık hamileyim. Çalışmaya devam ettiğim iş yerine belgelerimi izne ayrılmadan 8 hafta önce teslim etmem yeterli midir. Yoksa şimdiden belge vermek durumunda mıyım.

   Teşekkürler,

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doktor raporunuzu aldıktan sonra hemen belgeleri teslim edebilirsiniz, Eylül Hanım.

  24. Hacer diyor ki:

   Ben 23 Kasım 2015 de izne ayrıldım ne zaman başlamam gerekiyor…

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Toplam izin süreniz 16 haftadır, Hacer Hanım.

  25. öykü diyor ki:

   doğum izni dönemine denk gelen resmi tatil ve bayram tatilleri de 16 haftalık sürenin üzerine ekleniyor mu?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Öykü Hanım.

  26. Yeşim diyor ki:

   Merhaba 32 haftalik hamileyim çalışabilir raporumu özel hastaneden aldım. Fakat doğumu devlette yaparsam.raporla ilgili bir sıkıntı çıkarmi . Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Herhangi bir sıkıntı olmaz Yeşim Hanım.

  27. Rustem diyor ki:

   Merhaba eşim 29 haftalik hamile sigorta primi yatiriliyor 2015 yili 171 gun 2014 yili 180 gun sigorta primi yatirilmis ve hala devam ediyor sigorta parasi alabiliyor mu eşim? Tesekkurler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Eşiniz doğum parası alabilir, Rüstem Bey.

    1. Rustem diyor ki:

     Dogum parası dediğiniz is gorememezlik parası demi?

  28. Enise diyor ki:

   Merhaba ben hamileyim dogumdan sonra calismak istemiyorum ama ssk parami alamicagim Soylendi dogum sonradi calisma zorunlumu

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır doğum sonrası çalışma zorunlu değildir.

  29. seda diyor ki:

   Merhaba, 11 haftalık hamileyim. yeni öğrendim hamilelerin günde 7,5 saatten fazla çalıştırılmaması gerekiyormuş. hafta içi 8,5 saat çalışıyorum, c.tesi günü yarım gün yani 5 saat çalışıyorum. hafta içi 1 saatlik iznimi c.tesi günü gelmeyerek kullanabilir miyim. böyle bir hakkım var mı?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Seda Hanım.

  30. esra diyor ki:

   merhaba,
   ben ssk lı olarak özel sektörde çalışıyorum. 4-a tabiyim. yeni çıkan kanuna göre doğum iznime 4 ay +2 ay yarı zamanlı çalışma süresi eklenecek mi acaba?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Bu konuda kesin bir karar bulunmuyor, Esra Hanım.

  31. esra diyor ki:

   Dogum sonrasi izinlerim bitti. Bebegim ileri decede alerjik. Formul mamalarla beslenemiyo sadece anne sutu aliyo.Bebegin bu ozel durumundan ötürü annenin ise baslamasi raporla geciktirilebilinir mi?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Esra Hanım.

  32. hanife diyor ki:

   31haftalik gebeyim bu hafta 37 e kadar çalışır raporu alicam fakat 35 haftalik iken15 günlük yıllık iznimi kullanicam 37 ye kadar sonrada ayrilcam sorun olur mu

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum parası şartlarını sağlıyorsanız sorun olmaz, Hanife Hanım.

  33. Havva diyor ki:

   Mrhb.doğum iznine ayrılmadan önce en az 90 gün sigortalı olmak yeterli midir?Doğum sonrasınd ki sigorta hariç

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet yeterlidir, Havva Hanım.

  34. Buket diyor ki:

   Doğum iznim için 32.haftamda çalışma raporu aldım. 37. haftaya kadar çalışacağım. 16 haftalık toplam süre, 8 hafta öncesi, 8 hafta sonrası olduğu için bu çalıştığım 5 hafta sonraki 8 haftaya eklenecekmiş. Dolayısıyla 13 hafta mı izin kullanacağım? Aradaki 3 hafta fark ne olacak? O kısmı pek anlayamadım. Açıklayabilirseniz çok sevinirim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    En fazla doğumdan 3 hafta öncesine kadar çalışabilirsiniz demek Buket Hanım.

  35. Hülya diyor ki:

   Merhaba. Ben kamuda çalışıyorum. Hamileliğimin 37. haftasında (36 hafta 6 gün) doğum yaptım. iş göremezlik belgesinde 02/12/2015 tarihinde hastaneye yatış tarihi (ancak 02/12/2015 tarihinde mesaideydim, hastaneye akşam yatış yaptım), 04/12/2015 tarihi hastaneden çıkış tarihi, “04/12/2015 tarihinden …./…./…. tarihine kadar istirahatlidir” (noktalı yerler boş, bilgi yok) yazıyor. Ayrıca iş göremezlik belgesinde”Tek spontan doğum ile doğum sonrası 8 hafta + doğum öncesi kullanmadığı 5 hafta + 37 hafta erken doğum sonrası kullanamadığı 3 hafta yasal izni uygundur” ifadesi yazıyor. Doğum raporunda 03/12/2015 tarihinde doğum yaptığım tarih yazıyor. 04/12/2015 tarihinde hastaneden çıkış yaptım. Doğum öncesi analık izni olan 8 haftalık sürecin son 3 haftaya kadar çalışabilir raporu alarak işe gitmeye devam etmiştim. 37. hafta dolmadan da doğum yaptım. Benim doğum izni sonrası işe dönüş tarihini hesaplamam için hastaneye yatış tarihi mi, doğum tarihi mi, yoksa 04/12/2015 istirahat tarihi mi dikkate alınmalıdır.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Rapor tarihi ne ise ona göre hesaplamalısınız. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Hülya Hanım.

  36. Sevim diyor ki:

   Doğum izni bittikten sonra okul çağına kadar yarı zamanlı çalışmadan sadece memurlar mı yararlanmaktadır işçileri de kapsıyor mu

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Sevim Hanım.

  37. funda diyor ki:

   Ben 4 ocakta doğum iznine ayrıldım nezaman bitiyo acaba doğum raporum

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    16 hafta izin süreniz bulunmaktadır.

  38. Filiz diyor ki:

   işsizlik maaşı alabilmem için gün sayım eksik doğum da raporlu olduğum gün sayısı ekleniyor mu acaba.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır eklenmiyor, Filiz Hanım.

  39. elif diyor ki:

   doğum sonrası kullanılacak 8 haftalık süreyi doğum öncesine ekleyebiliyor muyuz..? yani doğumdan önce tek sefer de 16 haftalık izin yapılabiliniyor mu..?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır böyle bir durum mümkün değildir.

  40. zeynep diyor ki:

   ben 26. haftadayım şuan ama işim çok ağır çalışamıyorum artık ne yapabılırım tavsıyesı olan varmı doktor ben sana 1,5 aylık rapor veremem dıyo cok zor durumdayım yardım edın

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    İşten ayrılıp daha sonrası rapor alabilirsiniz. Doğum parası şartlarını sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz.

  41. ATİLA diyor ki:

   DEVLET MEMURLARINDA İKİNCİ ÇOCUKTA ANALIK İZNİ BİTTİKTEN SONRA 4 AY ÜCRETLİ İZİN VARMI?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  42. sevda aslan diyor ki:

   merhaba ben kamuda hemşireyim doğum iznim bittikten sonra 2 aylık yarım zamanlı çalışabiliyormuyum ve bu 6 aylık süt izni süresinden düşüyor mu

  43. ayten diyor ki:

   29 haftalikken dogum yaptim 16 haftalik izinimi kullanabiliyormiyum yoksa sadece dogum sonrasi izinmi kullanabiliyorum

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  44. derya kaya diyor ki:

   merhabalar ben öğretmenm 32 haftadan sonra 4 hafta calısacak kadar okul süresi var yani ben 32+5 hafta yapamadan okul kapanıyor bu doğum sonrası 8+4 hafta olarak aktarılır mı yoksa illa 5 haftayı tamamlamak mı gerekiyor bilgilendirirseniz cok mutlu olurum

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Yani 36.haftanızda da çalışıp izne ayrılırsanız, doğumdan sonra 8+4 şeklinde 12 hafta izniniz olacaktır. Raporunuza göre günlerinizi tamamlamalısınız.

  45. havva canbek diyor ki:

   İyi günler doğum öncesi izni sırasında hastalık raporu alınırsa örnğin 10 veya 15 gün.Bu rapor süresi doğum öncesi izinden düşürülüp bu süre doğum sonrasında kullanılabilirmi yoksa yanar mı.Doğum izni sırasında yemek ulaşım gibi ek ödemeler ödenir mimTeşekküeler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  46. Umur diyor ki:

   İyi günler ben çiftçi bağkurluyum 32. Haftada rapor almadım yeni haberimiz oldu 37. Haftada alsam raporu ücrette değişiklik olur mu bilgilendirilseniz sevinirim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    En geç doğumdan 3 hafta öncesinde almanız gerekirdi. Yine de Alo 170 SGK hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  47. Guliz diyor ki:

   Merhaba ben 30 haftalık gebeyim 32. Haftada iznime çıkacağım ancak doğum erken olursa doktorun verdigi dogum tarihine göre 2 haftam gidiyor eksik günlerim doğum sonrasina ekleniyormu

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Raporda yazılan tarihler geçerli olmaktadır.

  48. Guliz diyor ki:

   Hamilelikte doktor kontrolü için aldığım izinler ücretli izin olarak mi sayılıyor suan benim aldığım her izin için ücretimden kesildi okuduğum bir yazida ücretli yazıyor

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  49. Erkan diyor ki:

   Merhaba iyi çalışmalar kolay gelsin..
   Doğum raporundan yaralanmak için kaç iş günü lazım..?
   Detaylı bilgi vere bilirmisiniz lütfen.. Saygılar

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ bu yazımızda detaylı bilgileri alabilirsiniz.

  50. Dilek kalkan diyor ki:

   iyi geceler
   ekim 2015de işten ayrıldım.Şu anda 30 haftalık hamileyim.Bugün
   yeni bir işe başladım.32.haftada doğum izne ayrılacağım.Doğumum sezeryan olacak.Doğumdan önce 90 günlük sigorta şartını sağlıyorum.yeni işimde ki 15 günlük sigortam olacak.Doğum rapor parası alabilirmi yim?Devlet hastahanesinde olacak doğumumu ssk karşılar mı?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum raporu alabilirseniz, doğum parası alabilirsiniz.

    1. Dilek kalkan diyor ki:

     DOĞUM RAPORU ALABİLİRSENİZ DERKEN,BİRA DAHA AÇIK CEVAP VEREBİLİRMİSİNİZ.KİMSEDEN BİLGİ ALAMADIM.TEŞEKKÜRLER

     1. Yusuf Karataş diyor ki:

      Doğum parası alabilmeniz için doğum raporu almanız gerekir. Yani işten doğum nedeniyle ayrılmanız durumunda geçici iş göremezlik durumunuzu belirtir rapordur. Doğum parası bu rapora göre hesaplanmaktadır.

  51. Fatma diyor ki:

   Devlet memuruyum. Doğum iznim bittikten sonra yıllık iznimi kullanmak istiyorum. Yıllık iznim bittikten sonra ücretsiz izne çıkabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Çıkabilirsiniz. Ancak kurumunuz ile detayları görüşmeniz gerekir.

  52. halenur diyor ki:

   merhabalar, ben özel sektörde sigortalı olarak çalışıyorum. şu an 30+3 haftalık hamileyim. 32.haftada aldığımız çalışabilir raporunu tek seferde 3 haftaya kadar çalışabilir şeklinde değilde her hafta için tek tek alabiliyor muyuz? yoksa illaki tek seferde 3 haftaya kadar çalışabilir şeklinde mi almamız gerekiyor?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doktorunuz ile görüşüp bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

  53. özge can diyor ki:

   devlet hastanesinden alınan 32.hafta + 5hafta çalışabilir raporunu iş yerine vermek dışında başka bir işlem yapmamız gerekiyor mu? bağlı bulunan SGK müdürlüğüne başvurmak ve ya benzer bir işlem yapmak gerekiyor mu? gerekli bildiriler yapılmaz ise rapor geçersiz oluyormuş doğru mu?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Raporu iş yerine vermeniz yeterlidir. İş yeri SGK ile iletişime geçecektir.

   2. özge can diyor ki:

    32.hafta + 5hafta = 37.hafta bitiminde tekrar doğum gerçekleşmiştir ya da gebelik devam etmektedir diye bir rapor daha almak gerekiyor mu?

    1. Yusuf Karataş diyor ki:

     Evet doğum gerçekleşmişse bir rapor daha almanız gerekir.

  54. HİLAL diyor ki:

   MERHABA. 32. HAFTADA ÇALIŞABİLİR RAPORU ALIP ÇALIŞARAK 37 Yİ BEKLERKEN 35.HAFTADA HASTALIK RAPORU ALINIRSA DOĞUM SONRASINA +5 HAFTA EKLENİR Mİ ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır 3 hafta eklenmektedir.

  55. hatice diyor ki:

   Merhaba kolay gelsin bugun 32 haftalık oldum 2 hafta daha calışmayı düşünüyorum. Çalıştığım yere raporumu getirdiğimde 8 hafta dedi. ben 16 hafta olarak biliyordum. Acaba 8 haftayı da doğumdan sonra mı almam gerekecek. 2 hafta çalışacağım için 2 hafta doğumdan sonraya mı eklenecek ? Ve birde ben sgk lıyım analık izni ücreti iznim bitince mi yatacak hesaba?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    2 hafta daha çalışmak isterseniz doğum öncesi 6 hafta izin doğum sonrası 10 hafta izin ayrı ayrı rapor edilmektedir. Rapor bittikten sonra paranızı alabilirsiniz.

  56. Hasibe YILMAZ diyor ki:

   Merhaba Yusuf Bey. Özel bi firmada 1 buçuk yıldır çalışıyorum. 26 haftalık hamileyim. Ancak her kontrolümde her rahatsızlığımda iş yerimde sorun yaşıyorum. Maaş kesintilerim oluyor. Doğum izni 32. haftada başlıyor ancak ben işten ayrılmak istiyorum. Şuan işten çıkışımı sağlasam doğumum gerçekleştikten sonra doğum parası veya rapor parasından yararlanabiliyor muyum.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  57. yasemin diyor ki:

   Merhaba,
   25 haftalık hamileyim ve özel sektörde çalışıyorum. SGK ile anlaşması olan özel bir hatanede doğum yapacağım. Ancak bazı duyduklarıma göre özel hastanede doğum yapıldığında doğum parası (16 haftalık izin) alınamıyormuş. Böyle bir durum var mı?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  58. kübra diyor ki:

   Merhaba özel şirkette çalışıyorum 34 haftalık hamileyim ve 32.haftada almam gereken 37.haftaya kadar çalışabilir raporu yazıldı ama 34 haftada olduğumda belirtildi yani raporu 34 haftada aldım iki haftamın boşa gideceğini söylediler böyle birşey varmı uyarılmadığım için çok da fazla dikkate almadık çalışıyor olacağımdan dolayı bu konuda bilgisi olan varmı yani 5 hafta doğum sorasına eklenecek iznim 3 haftaya mı düşecek yardımcı olurmusunuz

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Raporu 34.haftada almışsanız çalışmanıza gerek yoktur. Bu zamandan sonra sigorta priminizin yatmaması gerekir. Doğumdan sonra 10 haftalık izin süreniz bulunmaktadır.

  59. Meryem tunç diyor ki:

   Merhabalar kolay gelsin ben 14 haftalık gebeyim özel bir firmada çalışmaktayım fakat firma 32. Hafta izne çıkmak zorundasın diyor 2 ay önce 2 ay da doğum sonrası kullanacaksın diyor doğrumudur

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Normal doğum izni bu şekildedir. Ancak doktorunuzdan çalışabilir raporu alırsanız doğumdan 3 hafta öncesine kadar çalışabilirsiniz. Doğum sonrası da 13 hafta izin yaparsınız.

  60. Selma diyor ki:

   Merhaba, ssk lı olarak çalışıyorum. 8+8 haftalık doğum iznimi tamamlamak üzereyim. Ücretli iznim bittiğinde 6 aylık ücretsiz izne ayrılabiliyormuyum, yoksa öncesinde yarım zamanlı çalışmam gerekiyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  61. dilek diyor ki:

   merhabalar ben öğretmenim ve 30 haftalık gebeyim.doğum öncesi iznimi nasıl kullanacağım.çünkü okul kapanıyo ve benim doğumum yaza denk geliyo.32.haftada çalışabilir raporu alıp iznimi doğum sonrasına aktarabiliyormuyum.öyle bi hakkım varmı okul kapanacak çünkü ama biz okulda olacağız seminerden ötürü.bilgilendirirsenz sevinirim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Çalışabilir raporu alarak kalan izinlerinizi doğum sonrasına aktarabilirsiniz.

  62. asli diyor ki:

   Mrb dogum raporum 19 mayista bitti suan ucretsiz iznimi kullaniyorum rapor param nezaman yatar

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Rapor bitiminden sonra 1 ay içerisinde yatacaktır.

  63. sibel çelebi diyor ki:

   merhaba doğum raporu bitince ssk da yapmam gereken işlem varmı. iş göremezlik rapor parasını yattığını göremiyorum.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Raporu SGK müdürlüklerine iletebilirsiniz. E-Devletten durumu kontrol edebilirsiniz. Rapor bittikten sonra 1 ay içinde yatmaktadır.

  64. ASLI GÖNCÜ KÖSE diyor ki:

   Doğum izni parası için, doğum yaptıktan ne kadar süre içerisinde başvurmak gerekiyor veya belirli bir süre var mıdır? Yani, örneğin 6 ay içinde başvurmak zorundasınız gibi bir kanun/kural var mı? Şimdiden yanıtınız için çok teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Kısa süre için belirli bir süre bulunmuyor. Zamanaşımı 5 yıldır.

  65. Deniz Deniz diyor ki:

   Merhaba 5,5 aylık 22 haftalık ölü doğum yaptım çapa doğum izni raporu verdi ancak ssk bu raporu kabul etmedi 22 haftalık olduğu İçin düşük yapmışsınız dediler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Maalesef yasalar bu şekildedir.

  66. bayram gerci diyor ki:

   merhaba yusuf bey.Eşemin doğum raporu almadan önce iş yeri tarafından 2 buçuk ay önceden zorunlu ücretsiz izne çıkartıldı.3 aydan fazla sigorta pirimimiz var. s.s.k müdürlüğüne gittik yetkili ile konuştuk 170 no lu numarayı aradık ama kimse yardımcı olmadı.ssk ücretsiz izni bahane ederek parayı ödemek istemiyor.ne yapmamız gerek.paramızı nasıl alabiliriz lütfen yardım edin…

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum iznine çıkmadan önce sigortalı durumdaysanız ve 90 günlük prim şartını sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz.

  67. bahar diyor ki:

   merhabalar yusuf bey ben 6 haftalık hamileyim doğum iznimin dışında doktortan rapor talep ederek 1 ay izin yapmak istiyorum kamuda memur statüsündeyim yolum uzak halsizlikler rahatsızlılar başlıyor bundan dolayı hastane bu izni verebilir mi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet izin yapabilirsiniz.

  68. serpil diyor ki:

   Merhaba ben dogum sonrası bir gün ise başlayip yarim gun calistiktan sonra rapor alırsam aldığım gün sayısı iki ay yarim gün çalışma iznimden ya da süt iznimden mi sayilir?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  69. Gözde Vatanperver diyor ki:

   Merhabalar 32. Haftada isgöremezlik raporu aldıktan sonra sgk primini işveren mi yoksa devlet mi karşılıyor?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Primi işveren karşılar.

    1. şöhret diyor ki:

     Yusuf bey merhaba
     32. Haftada izne çıktığımı biliyorum fakat anlamadığım 32. Haftayı çalışıyor muyum yoksa 31. Haftanın son günü mu çalışıp raporu iş yerine teslim ediyorum. Birde içerde 21 gün yıllık iznim var bunu normalde 7+1 gün izin olarak veriyorlar ben hepsini birden aĺlıp izne erken çıķabilir miyim

     1. Yusuf Karataş diyor ki:

      32.haftayı çalışarak tamamlamanız gerekir. Erken izne ayrılacaksanız izin süresince sigortanızın yatması gerekir. Yatmazsa doğum parası alamazsınız.

  70. Gizem diyor ki:

   Yusuf bey merhaba,
   16 haftalık ikiz bebeklere hamileyim. 30. Haftada izne ayrılabiliyorum. Ancak anlamadığım çoğul gebelikte de çalışma süresi 37. Haftaya kadar mı yoksa daha erken bir haftada mı bırakmam gerekiyor?
   Ayrıca 30. Haftamda çalışır raporu alıp, ücretli izinimin doğumdan sonraya kalması için, heyet raporu alabilir miyim?
   teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet rapor alıp en uygun tarihe alabilirsiniz.

  71. Tuğba diyor ki:

   5 subatta iznim baslayacakken 30 ocakta dogum yaptim ve dogum oncesi raporumda 5 subat ile … tarihi arasinda calismamistir yerine rapor bitis tarihi 30 ocak oldugu icin 5 subattan küçük olamaz diyor tarihi büyük te olamiyor boyle bir durumda ne yapılıyor.?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  72. gamze diyor ki:

   merhaba yusuf bey 14 haftalık hamıleyım calısmakta oldugum ıs yerınde 10 aydır calısıyorum ısımın agır olması nedenıyle ısten ayrılmak ıstıyorum dogum parası alabılırmıyım yoksa 32 haftalık sureye kadar sıgortamın yatması mı gerekıyor? bılgılendırırsenız sevınırım..

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    32.haftaya kadar sigortanızın yatması gerekmektedir.

  73. gökhan diyor ki:

   Merhaba Yusuf Bey eşimin 112 günlük doğum raporu vardı fakat SGK 73.5 tl yatırmış SGK ya sebebini sorduğumda sigortası yatırılmış işveren tarafından denildi. Benim ne yapmam lazım bir de rapor başlangıç ve bitiş tarihleri bizdeki raporda 05.03.2016-22.06.2016 iken e devlette görünen 01.03.2016-02.03.2016 ne yapmamız gerekiyor yardım ederseniz sevinirim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Rapor üzerindeki iş görememezliğinizin ücreti ödenmelidir. Sigortanın yatması durumu değiştirmiyor. Raporu bildirdiğiniz SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

  74. Ensar diyor ki:

   Yusuf bey merhaba, eşim 36. haftasında raporla izne ayrıldı ancak 32.haftada iken bilgimiz olmadığı doktorumuz da birşey söylemedigi için çalışabilir raporu almadik ve raporu alırken geçmiş 4 haftalık iznimizi doğumdan sonra kullanılmayacağını söylediler ne yapabiliriz. Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Rapor alınması gerekirdi. Bu konu hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  75. gökhan diyor ki:

   Merhaba Yusuf Bey eşim erken doğum yaptı 112 günlük doğum sonrası rapor aldı. Rapor 23 haziranda bitti eşime yatan para 73.2 tl e devletten baktığımda 01.03.2016 ile 02.03.2016 tarihlerini raporlu gösteriyor. Sorduğumda sgkya işveren Eşinizin sigprtasını yatırmış diyo. Bir de bizim rapor 05.03.2016 da başlayıp 23.06.2016 da bitiyor. E devlette yazan tarihlerle alakalı bizde bir rapor yok. Biz bu 112 günlük rapordan gelen parayı alabilir miyiz yardım ederseniz sevinirim. Bir de e devlette yazan durumu 170 i arayıp söylediğimde eşiniz iki gün hastanede yatmış onun parası dediler. Bu konuda bizi aydınlatırsanız memnun oluruz iyi çalışmalar..

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Bu konuda sizin belgelerinizi Alo 170 SGK hattı görmektedir. En sağlıklı bilgiyi Alo 170 SGK hattından alabilirsiniz.

  76. yağmur diyor ki:

   merhaba 8 şubat 2016 tarihinde doğum yaptım ve 01/04/2014 tarihinden beri özel sektörde bir firmada çalışmaktayım.doğum iznim bitti ve 13/05/2016 tarihinde işbaşı yaptım.İşbaşı yapalı yaklaşık 2,5 ay oldu ve Çalıştığım firmaya çocuğumdan dolayı 6 ay ücretsiz izin talebinde bulunacağım fakat kabul etmezlerse ücretsiz izin talebimi kabul etmediklerine istinaden istifa dilekçesi hazırlayıp kıdem tazminatı talebinde bulunacağım fakat asıl sormak istediğim bu ücretsiz izin talebinde bulunmak için geç kalmış sayılıyor muyum yoksa şuanda da ücretsiz izin talebinde bulunabiliyor muyum ?
   Tşk.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  77. Arife Pehlivan diyor ki:

   Merhaba,
   2. doğumdan sonra kadın işçiye 4 ay yarım gün çalışma izni var mıdır?
   Bu sadece devlet memurlarınını kapsamaktadır.
   Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  78. Betül diyor ki:

   Merhaba ben bir ay erken doğum yaptim , süt iznim bebegim bir yaşına gelince bitecek mi ? Biterse bu haksızlık ..

  79. Duygu diyor ki:

   Yusuf bey kolay gelsin 35 haftalık gebeyim. 37. haftadan sonra devlet zorunlu olarak işten ayırıyor biliyorsunuz doğumum normal doğum olacak olaki 41.haftada normal doğum gerçekleşti bu izin doğumdan sonraki izinden mi eksiliyor. ikinci sorum ise tam olarak anlayamadığım 5 hafta doğumdan önce (çalışabilir raporlu olduğum için) 8 haftada doğumdan sonra toplamda 13 hafta mi çocuğumla olacağım yoksa 16 hafta mı anlayamadım ? doğumdan sonra işe başladığımda yarım oğun çalışmak istiyorum 4 ay o nasıl oluyor

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.