• SSK DOĞUM İZNİ


  SSK Dogum İzni

  SSK’lı ve de devlet memuru olan hamile bayanlar 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası da doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni kullanabilmektedirler. Yine aynı şekilde doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilirken isteğe bağlı olarak geri kalan izinlerini doğum sonrasına aktarabilmektedirler.

  Yani, çalışan gebeler dilerlerse gebeliklerinin 32. haftasında doktorlarından aldıkları “37. Gebelik haftasına kadar daha 5 hafta süre ile çalışmasında gebeliği yönünden sakınca bulunmamaktadır.’’ Şeklindeki benzer raporlar ile doğum öncesi kullanabilecekleri 5 haftalık SSK Doğum İznini, doğum sonrası kullanabilirler. Bu durumda 13 hafta (91 gün) süre ile kanuni olarak SSK Doğum İzni kullanma haklarına sahip olabilirler. Kanunlar birden fazla bebek bekleyen çalışan anne adaylarına ise SSK Doğum izni 8 hafta yerine 10 hafta olarak kullanabilmelerine olan sağlamaktadır.
  Doğum şeklinin nasıl olduğu anne adaylarının SSK Doğum İznini etkilemeyecektir. (ister sezaryen ister normal doğum şeklinde) Özellikle planlı sezaryenlerin erken yapılması SSK Doğum İznine erken ayrılacakları anlamına gelmez. Tüm hesaplamalar son adet tarihine ve ya en erken dönemde çekilmiş ultrasondaki bebeğin büyüklüğüne göre 40 hafta üzerinden yapılır.

  SSK DOĞUM İZNİ BİLDİRİMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

  SSK-DOĞUM-PARASI

  Sponsorlu Bağlantılar

  SSK Doğum İzni ve Doğum Raporu Hakkındaki Hukuki Düzenleme 4857 Sayılı Kanunun 74. Maddesi Şu Şekilde Açıklanır:

  1. Yukarıda ön görülen süreler SSK’lı gebelerin sağlık durumuna, işinin özelliklerine göre doğumdan önce ve sonrasında gerekirse artırılabilir. SSK Doğum İzni sürelerinin hepsi hekim raporu ile belirtilir.
  2. SSK’lı gebeye hamilelik süresi boyunca kontrolleri için ücretli SSK Doğum İzni verilir
  3. Gerekli görüldüğü takdirde, hekim raporu ile hamile kadın sağlık durumuna uygun olarak hafif işlerde çalıştırılabilir. Bu durumda çalışanın ücretinde bir indirim veyahut bir kesilme olmaz. Ancak bu durum için hekim raporu gerekmektedir.
  4. İsteği ya da gereği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanması veya çoğul gebelik durumda 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz SSK Doğum İzni verilir. Bu SSK Doğum İzni, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.
  5. Kadın işçilere 1 yaşına kadar, çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

  Doğum İzni Hesaplama

  Doğum izni hesaplama işlemleri şu şekilde yapılmaktadır. Kanuna göre doğumdan önce kullanılabilecek olan 8 haftalık izin bulunuyor. Bununla birlikte gebelik 40 hafta olduğu için 8 hafta önce 32. haftaya denk geliyor. Buradan yola çıkarak 32. haftanın dolmuş olması gerektiğini anlıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken şey örneğin 31 hafta 5 günlük hamile olan bir kadının, doğum izni alamayacak olmasıdır. Zira son gün gelene yani 32. hafta tam olarak dolana dek beklemesi gerekir. Toplamda 16 haftalık doğum iznine sahip olan anneler çocuğun doğmasının ardından geçireceği 8 haftayı da bu izin sayesinde kullanabilir. Bununla birlikte merak edilen sorulardan biri de “Doğum izni 6 aylık oldu mu?” sorusudur. Bu konuda son zamanlarda yapılan çalışmalara göre bir anne istediği takdirde 6 aylık ücretli izni kullanabilecektir. Fakat bu durumda ücrette kesilmeler yaşanacaktır. Ayrıca doktor kontrolünde verilecek olan bu izinler gerektiği takdirde uzatılabilecektir. Bununla birlikte doğum izni hesaplama hususunda dikkat edilecek bir diğer konu birden fazla bebek doğması halidir. Bu durumda anneler tarafından doğum öncesinde fazladan 2 hafta izin alınabilmektedir.

  Doğum İzni Süresi

  Biraz öncede bahsettiğimiz gibi anneler için doğum izni hesaplaması tekil doğumlarda 16 haftayken çoğul doğumlarda doğum öncesinde 2 hafta eklenerek 18 hafta olabiliyor. Doğum izni süresi bununla birlikte 6 aylık ücretli izin şeklinde de ayrıca kesintiler dahilinde kullanılabiliyor. Bununla birlikte bu konuda merak edilen bir diğer husus doğum izni erkekler için ne olacağı yönünde. Doğum izni erkek bireylere de verilecek. 4857 Sayılı İşçi Kanunu’nda yer alan düzenlemelere göre, eşi doğum yapan bir işçiye beş gün ücretli izin verilecek. Yapılan düzenlemede geçen ifadeler ise şöyle; İşçiye, evlat edinmesi ya da evlenmesi ya da baba ya da anasının, kardeşinin, çocuğunun, eşinin ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde beş gün ücretli izin verilecektir. Bununla birlikte hafta sonları ve resmi tatillerin beş günlük izne dahil edilmemesi ile birlikte doğum izni süresi zaman zaman bayramların da ilave edilmesiyle birlikte iyice uzuyor. Ayrıca doğum izni süresi, yüzde 70 ve daha üzeri engele ya da süreğen bir hastalığa sahip olan çocukların tedavisinde, hastalık raporuna dayalı bir şekilde ve çalışan anne veya babadan sadece biri tarafından kullanılması şartı ile bir yıl içinde parça parça ya da hepsi tek seferde on güne kadar ücretli izin verilmektedir.  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM İZNİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Seyma dedi ki:

   Merhaba ben 4 ay ucretli izin 6 ay ucretsiz izin kullandim ama uzatmak istiyorum devlet memuru degilim bu mumkun mu bilgi verirmisiniz rica etsem

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şartları sağlıyorsanız kısmi çalışma talep edebilirsiniz. Tamamen izni uzatamazsınız. Konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  2. Elif dedi ki:

   Mrb, ben doğum raporunu 34.haftalık iken aldım ve ilk raporum için ssk dan ödeme onayı çıktı. Biz şuan 2 haftalık kaybım olduğunu farkettik. Bunun düzeltilmesi için ne yapmamız lazım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu 32. hafta almanız gerekirken 34. hafta almışsınız. Mevcut durumda geriye dönük işlem yapamazsınız.

  3. sevil dedi ki:

   mrb ben şubatın ilk haftası 37. hafta raporu alıp işten ayrılacağım.Çalışmadığım süre içinde doğum parasından faydalanabilirmiyim doğumdan sonra da ssk lı olmam gerekiyor mu

  4. Süleyman yalçın dedi ki:

   Ben hasta yatarken hanım doğum yaptı ben taburcu olduktan sonra bana hak tanınan doğum iznin yok dediler iş yerinden öyle bir şey varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkekler için Doğum izni kanunda gün olarak belirlenmiştir. B nedenle de tatil günleri veya raporlu günlere de gelse kullanılmış sayılmaktadır. Sonradan kullanılması mümkün değildir.

  5. Melis dedi ki:

   Merhabalar, 32.haftada çalışabilir raporu alsam 37. Haftaya kadar çalışmak zorunda mıyım ? Yoksa 34 veya 35.haftada işi bırakıp raporu devreye sokabilir miyim ? Ve çalıştığım haftalar doğumdan sonraya mı eklenecek bu durumda ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldıktan sonra rahatsızlığınızdan dolayı izninizi başlatabilir ve kullanmadığınız kadar izninizi doğum sonrasında kullanabilirsiniz.

  6. Burçin dedi ki:

   Merhaba 32.haftada doğum raporu alıp doğumdan önce 2 ay doğumdan sonra 2 ay izinli olup işe geri döndüğümüzde işveren bizi çalıştırmak istemezse tazminat hakkımız doğuyo mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tazminat hakkınız olduğu gibi https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizde yazan haklarınızda mevcut.

  7. yıldız sıcakyüz dedi ki:

   Merhaba 21 şubat 2018 de ücretli dogum iznim bitiyor. 6 aylik ücretsiz izin hakkimdan 3 ay kullanmak istiyorum. Isveren benim çıkışımı verebilir mi vermesi durumunda benim haklarim nelerdir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    6 aylık ücretsiz iznini işyeri vermek zorunda. Eğer çıkışınızı verirse çok fazla kanuni hakkınız mevcut. Bu konu ile ilgili de https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızı inceleyerek haklarınızı öğrenebilirsiniz.

  8. Birol dedi ki:

   Esim 90 gün prim doldurdu isten çıkış verdiler 5 gün sonra 33 haftalık erken doğum yaptı doğum yaptığında ssk yoktu rapor gecersizmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk işten ayrılıştan 10 gün sonra aktif sigortalık sonlanıyor. Eşiniz 5. gün doğum yapıp rapor aldığı için rapor parası ödenecektir.

  9. Sevda dedi ki:

   Merhaba

   32. haftada çalışabilir raporu aldığımda 37 haftaya kadar çalılmak zorunda mıyım yoksa 35 de bırakıp doğumdan önceki izni doğum sonrası kullanabilir miyim.

  10. Zeynep dedi ki:

   Doğum sonrası ücretli izinde iken resmi tatillerin bu süreye denk gelmesi durumunda ücretli izin üzerine bu günler ilave edilerek mi hesaplanıyor. Aynı şekilde ücretli izin sonrası ücretsiz 6 aylık izine gelen resmi tatil günleri 6 ayın üzerine ekleniyor mu? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım merhaba,

    Ücretli izinde de ücretsiz izinde de resmi tatiller bu sürelerin içindedir. İzin sonrasına eklenmemektedir.

  11. dönay dedi ki:

   Merhaba ben kamuda öğretmenim 32. Hafta da çalışabilir raporu aldım fakat 36. Haftada raporu bozdurmak istiyorum bebeğimin gelişimi bir hafta önden gidiyor bu durumda doğum sonrası na kaç hafta aktarilacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kullanmadığınız 4 hafta doğum sonrasına eklenecektir.

  12. Binnur dedi ki:

   i gunler 36+3gunlukken 26/12/2017 taeihinde doktorum calisamaz raporu verdi is yerim raporu sisteme girerken hastanenin rapor baslangic tarihini 22/12/2017 olarak yani 36.hafta olarak girdigini gorduk hastane ile gorustugumde tarihi sistemim otomatik olarak verdigini bizim mudahalemizin olmadigini soylediler. Sgk sistemi rapor baslangic tarihini 36.hafta olarak girdirmekteymis burda benim 3gun kaybim oluyor hangisi dogru o 3 gunde calistim ama calisamaz giriliyor yardimci olur musunuz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Binnur Hanım merhaba,

    SGK sistemi raporlarda haftaları baz alarak işlem yapmaktadır.

  13. esra dedi ki:

   merhaba 37. haftaya kadar çalışabilir raporu almıştım fakat rahatsızlandığım için raporumun dolmasına 3 gün kala raporumu bozdurup hastalık raporu almak zorunda kaldım daha sonrada çalışamaz raporu verildi doğumdan sonrada 8 haftalık rapor verildi bana doğum öncesi çalıştığım 8 haftayı tekrar alabilme hakkım var mı?
   birde eğer yoksa tekrar rapor alabiliyomuyum alabilirsem rapor ücreti alabiliyomuyum teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra Hanım merhaba,

    Doğum öncesi 5 haftalık süreyi 3 gün eksik olarak kullanabilirsiniz.

    1. Esra dedi ki:

     Suan doğum sonrası raporum dolmak üzere doktora tekrar söylesem ekleme sansları var mı yani

  14. busra kcuk dedi ki:

   Merhaba suan 18haftalik hamileyim dogumum mayisin sonuna geliyor . Markette calisiyorum ve cok yoruluyorum gercekten agir urunleri.tasiyoruz ve fazla calisiyoruz cok.etkileniyorum erken izne cikabilirmiyim acaba boyle bir hakkim var mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Busra Hanım merhaba,

    Hamileliğiniz ağır geçer ise 32. haftaya kadar sadece hastalık raporu alabilirsiniz. 32. haftaya kadar doğum izni kullanamazsınız.

  15. Serap dedi ki:

   Merhaba ozel hastanede 1 yılı aşkın süredir calisiyorum. Acaba doğumdan sonra sgk dan alınan 16 haftalık ücret 4 aylık net maaşım kadar mıdır? Yoksa kesinti yapılacak mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Serap Hanım merhaba,

    16 haftalık yani 112 günlük ücret Günlük Brüt maaşınızın 2/3 ünün 112 ile çarpımı olarak hesaplanacaktır. Tam olarak net maaşınıza tekabül etmez ancak çok yakın çıkar.

  16. SELDA dedi ki:

   Merhaba
   30 HAFTALIK HAMİLEYİM. 32 HAFTAM DOLUNCA ÇALIŞABİLİR RAPORU ALICAM.37 KADAR ÇALIŞIP 37.DE ÇALIŞAMAZ RAPORU ALICAM.OLDUDA ERKEN DOĞUM OLDU 37 DOLDUKTAN 2 SONRA DOĞUM OLDU..DOĞUM ÖNCESİ 8 HAFTAYI KULLANABİLECEKMİYİM.2 HARİÇ

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta izne çıksanız da 37 . haftaya kadar çalışabilir alsanız da erken doğum olduğu takdirde kullanamadığınız izinler doğum sonrasına eklenecektir.

  17. Dilan dedi ki:

   merhaba
   2 is yerinde calisiyorum dogum raporumu iki is yerlerine de ayri ayri i vermem gerekiyor
   ayrica 2. is yerin hala sigortami yatirmak istiyor bu dogum parasi almama engel mi

  18. mehtap dedi ki:

   merhaba.

   ben çalışabilir raporumu 32.hafta yerine 33 haftada aldım.bundan dolayı işgöremezlik ödeneğimde kesintiler olurmu ..olursa kaç gün acaba.

   teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu 33. hafta aldıysanız doğum öncesi izniniz 7 hafta olarak hesaplanır. Ödenek almanıza mani yok.

  19. Meral dedi ki:

   İyi günler,
   Hamileliğimin 7. haftasında düşük tehlikesinden dolayı 10 gün rapor aldım ve SGk ya gittiğimden bana 32. hafta raporunun bu vermiş olduğum raporla çakışmamsı gerektiğini söylediler, şu anda gebeliğin 9. haftasındayım, siden ricam tam olarak söylenmek istenen nedir? SGk da sormama rağmen yeterli bilgiye sahip olamadım.
   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meral Hanım merhaba,

    32. haftadan sonra hastalık raporu alamazsınız. Ancak analık iş göremezlik yani doğum izin raporu alabilirsiniz. 32. haftaya kadar alacağınız hastalık raporları sorun teşkil etmez. Aldığınız raporda sıkıntı yok.

  20. Hulya dedi ki:

   Dogum iznine ayrıldığımız hastanede dogum yapmak zorundamiyiz.başka hastanede dogum yaparsak dogum parası açısından sıkıntı olur mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporu aldığınız hastane haricinde başka hastanede doğum yapabilirsiniz. Rapor parası için engel teşkil etmez.

  21. KB23 dedi ki:

   MERHABA,
   EŞİM İŞE BAŞLADIKTAN 2 HAFTA SONRA HAMİLE OLDUĞUNU ÖĞRENDİ VE İŞVERENE BİLGİSİNİ VERDİ.2 AYLIK DENEME SÜRESİ DOLDU.3 AYDIR ÇALIŞIYOR.HAMİLELİK NEDENİ İLE İŞTEN ÇIKARTILIRSA HANGİ HAKLARI TALEP EDEBİLİR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu konu ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okuyabilirsiniz. Aynı haklar eşiniz için de geçerli

  22. Mine dedi ki:

   merhabalar gebeligimin 20. haftasindayim 2 ay once isten ciktim ve suan yine sigortam basladi dogum 16 nisana denk geliyor ozamana kadar 90 gunluk primim yatmis oluyor geriye 40 gunluk izin hakkim olmus oluyor dogum oncesi 8 haftalik izin hakkimin yarisini kullanip diger kalan hakkimi dogumdan sonraki 8 haftaya eklete bilirmiyim bi skinti yaratirmi bu durum. tesekkurler😊

  23. dyigit dedi ki:

   merhaba hamileliğimde 32. haftanın 2, günüdeyim doğum iznini hak ettimmi acaba ???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya doldurmanız gerekmektedir.

  24. selda dedi ki:

   merhaba bnmde sorunum 32 hafta da izne ayrılmayı düşünmüyrum fakat 37 hafta dolana kadar doğum yaparsam kullanmadgm izin günü doğum sonrasına aktrlmıyormuş rapor 37 hafta oldgu için bunu ögrenmek istyrum birde raporlu oldugum süre içinde işyerinde maaş alınıyomu sigorta yatıyomu bunları merak ediyrum teşekkürler şimdiden.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selda hanım merhaba,

    Erken doğum yaparsanız kullanmadığınız süreler doğum sonrasına eklenir. Rapor süresi boyunca prim atmaz ve maaş ödenmez. İş göremezlik ödeneği rapor sonunda ssk tarafından ödeneir. Bu ödenek de net maaşa yakın bir ücrettir.

  25. Didem dedi ki:

   Merhaba, eylül ayına kadar özel sektör çalışanıydım. Daha sonra kasım ayında tekrar işe başladım .13 haftalık hamileyim ve sorunlu hamilelik geçirdiğim için rapor alıyorum. 32.haftada doğum iznine ayrıldığımda maaşımı alabilecekmiyim? Ve rapor parasını alabilmek için sgk ya bir bildirim yapmam gerekiyor mu?yoksa direkt olarak postaneden alabilir miyim? Ayrıca aldığım raporlar sigorta prim günü olarak işleniyor mu? İşsizlik maaşı alabilmem için o günlerin sayısına ihtiyacım var.şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Didem Hanım merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün primi dolduruyorsanız rapor aldıktan sonra iş göremezlik ödeneğini alabilirsiniz. Raporu iş yerine bildirmeniz gerekmektedir. Raporlu olduğunuz dönemde prim yatmaz.

    1. Didem dedi ki:

     Doğum 2018 mayısta olacak kısmetse.
     2017 yılındaki ödenmişlik geçerli olur mu?yoksa 2018 yılını kapsamak zorunda? Çünkü rahatsızlığımdan dolayı rapor alıyorum ve 2018 yılında o 90 günü dolduramayabilirim.
     Teşekkür ederim cevabınız içinde tekrardan bekliyorum.

  26. Ebru dedi ki:

   Merhaba, doğum iznindeki 16 haftalık ücreti aylık olarak alabilir miyiz sgk dan? Evet ise bildirim nereye nasıl yapılmalıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ebru Hanım merhaba,

    Rapor ücretleri rapor bitiminden sonra verilmektedir. Henüz aylık verilmesi ile ilgili bir durum söz konusu değil.

  27. Beyza dedi ki:

   29 haftalik gebeyim 37 haftada dogum iznine ayrilmak.istiyorum ozel sektorde ayni. Is yerinde bir yildir calismaktayim.bu sebeple yillikiznim mevcut 37haftama ulasmak.icin yillik.iznimi kullansam dogum izninden dusuyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Beyza Hanım merhaba,

    37. hafta çalışabilir raporu aldıktan sonra bu haftaya kadar ücretli izninizi kullanabilirsiniz. Rapor parasına engel olmaz.

  28. Sevim dedi ki:

   Merhaba. Yaklasik 1 yildir calismiyordum ancak yeni ise basladim. Ama gebeligimin 32. Haftasinda 70 gun primim olucak yani rapor ucreti alamiyacagim galiba. Eger doktorumdan 37. Haftaya kadar calisabilir raporu alsam prim gunum doguma kadar 110 gun oluyor ve dogum ile birlikte 16 haftalik rapor alsam ve dogum ucreti alabilirmiyim. Tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevim Hanım merhaba,

    Doğrudur 37. haftaya kadar çalışırsanız gerekli prim gününü sağlıyorsunuz. 37. hafta izne ayrılarak 16 haftalık ödeneği alabilirsiniz.

  29. sengul dedi ki:

   merhaba şuan hamileyim özel sektörde çalışıyorum doğumdan sonra ücretli izin kullana bilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu olduğunuz dönemde ücretli izin kullanamazsınız.

  30. özlem dedi ki:

   merhaba;

   32.haftadan sora doğum iznine ayrıldım.. izindeyken çalışmadığım günleri işverenim 30 gün olarak gösterecektir. yanı raporu onaylıyor ama eksik gün bildirimi yapmayacak prim ödemeye devam edecek. sgk dan alacağım ücrette bir kesintiye sebep olur mu.? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özlem Hanım merhaba.

    Primlerin ödenmesi rapor parasını almanıza engel olmaz.

  31. hasan dedi ki:

   eşim işçi olarak çalışıyor SSK lı 13 hafta doğum izninde ssk tarafından maaş nasıl veriliyor brüt ücreti 5500 civarında ne zaman alabilecek bu maaşı bir de süt iznini bir yaşına kadar olan süreyi hesaplayıp birleştirip yarım gün çalışarak ortalama 5 ay bu şekilde çalışabilirmi..? iyi çalışmalar dilerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasan Bey merhaba,

    Doğum iznine 32 hafta çıktıktan sonra doğumdan sonra doğum öncesi raporunun ücreti ödenir. Brüt ücretin 2/3 ünün 8+8 16 hafta toplam 112 günlük ücret alınabilecektir. Süt izni kanunen birleştirilemez. Ama işyerleri bir haftalık süt iznini haftada 1 gün izin vererek kullandırıyor. İş yeri kabul ederse ssk nız tam gösterilmek şartı ile kullanabilir.

    1. hasan dedi ki:

     Bu maaşı ssk dan alabilmek için şirketin rapor sonunda onaylaması mı gerekiyor yoksa otamatik rapor tarihi bitiş tarihinden sonra yatıyor mu teşekkür ederim ilginiz için

  32. Fatma dedi ki:

   Merhaba,
   4 yıldan fazla özel şirkette ssklı olarak çalışmaktayım. bugün tam olarak 29 haftalık hamilleyim 7 aralık ta mı rapor almam gerekli? rapor parası alabilmem için sskya mı başvurmam gerekiyor. nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz? şimdiden tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma hanım merhaba,

    32 haftayı doldurduğunuz tarihten itibaren rapor alabilirsiniz. Raporu alıp iş yeri muhasebe veya insan kaynakları servisine vermeniz yeterli. İşlemleri hastane ve işyeri muhasebe birimi halledecektir.

  33. Ayşegül gül dedi ki:

   Merhaba.Özel bir şirkette çalışıyorum sigorta girişim 01/05/1999 pirim gün sayım doğum yapacağım ay da 3600 olacak doğumdan sonra kendim işten çıkmak istesem tazminatımı alabiliyor muyum ?
   ve çalışırsam ikinci çocukta da 112 gün toplam izin süresi mi? çalışma saatleri aynı mı ve yine 1 yaşına kadar mı emzirme izni ? cevap için şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşegül Hanım merhaba,

    01/05/1999 ilk sigortalık girişine göre ssk dan yazı alıp Kıdem tazminatı alma hakkınız var. İkinci veya daha fazla çocukta yine izin hakkınız 112 gündür. Ve bahsettiğiniz diğer tüm haklar aynıdır.

  34. Neriman flower dedi ki:

   Merhaba
   32. Haftada izine ayrıldım. Doğumum 2 hafta erken gerçekleşti. Rapor parasını almam için 2 haftayı beklemem gerekiyor mu yoksa hesaplanan doğum tarihine göre mi rapor parasını alabiliyorum.
   Özel sektörde son üç aylık primlerin 24+24+11 günden yatırıldı hala rapor ücretini alabiliyormuyum? Yatırılan brüt ücretler asgari ücretin altinda olduğu için ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Neriman Hanım merhaba,

    Doğum raporuna göre ödenek alırsınız. Doğum öncesi raporun ödemesi Rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arasında yatmaktadır. Rapor parasını ortalama günlük ücretinize göre alırsınız.

  35. Seda dedi ki:

   Merhaba,
   23.06.2017 tarih itibari ile 30. haftamda ikiz gebesi olarak çalışabilir raporu aldım.24.07.2017 tarihinde ise iş görmezlik raporu alarak 34. haftada izne ayrıldım. Dolayısı ile 4 hafta doğum öncesinde çalışmışlığım bulunuyor.10.08.2017’de erken doğum yaptım. Yani tahmini doğum tarihimden 3 hafta 3 gün öncesinde. Ancak doğum raporumda işe dönüş tarihim 29.10.2017 görünüyor. Yani doğum öncesi çalıştığım günler eklenmemiş. Buna dair düzeltmeyi yada şikayeti nereden yapabilirim. Benim adıma çalıştığım şirketin muhasebesi mi yapmalı? Şu an itibari ile çalışmaya başladığım için geriye dönük düzeltme yapılabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Seda Hanım merhaba,

    İş yeriniz verdiğiniz rapora göre işlem yapar ve sizin adınıza itiraz edemez. Çalışabilir raporu veren hastane aynı zamanda çalışamaz raporunu da işliyor. erken doğum da olunca biraz karışıklık olmuş. Bu durumu ancak Rapor aldığınız hastane ile çözebilirsiniz.

   2. Egulcan dedi ki:

    Seda hanım merhaba, benzer durumu ben de yaşadım
    Acaba siz düzeltmeyi yaptırabildiniz mi? Geriye dönük işleme yapılabiliyor mu?

  36. Elif dedi ki:

   İyi Günler

   23.01.2017 tarihinde işe başlayıp 4a lı olarak çalışırken
   01.08.2017 tarihinde hamile olduğumdan istifa ederek işten ayrıldım
   2017 yılında 188 gün pirimim var
   28.10.2017 tarihli doktor kontrolümde 32 haftalık hamile olduğum için doktorum sgk sistemine doğum öncesi işgörmezlik raporu girdi ve sistem giriş yapmasına izin verdi
   30.10.2017 ilçe sgk ya doktorumdan aldığım çıktıyı götürdüğümde muhasebeci giriş yapmadan biz ekranlarımızda raporu göremiyoruz dediler
   Anlattıklarımdan yola çıkarak doğum parası alma şansım yolum var mı?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten çıkış tarihinden itibaren 10+90 yani 100 gün sağlık hizmetinden yaralanma hakkınız mevcut. Ancak rapor parası alabilmeniz için 32. hafta doğum izni raporu aldığınız tarihte aktif sigortalı olmanız gerekiyor. bu nedenle muhasebe sistemde raporu göremiyor. Sonuç olarak sağlık hizmetinden yararlanabilmenize rağmen doğum izninden kaynaklı rapor parası alamazsınız.

    1. Elif dedi ki:

     Hızlı ve verdiğiniz bilgiler tatmin edici olduğu için teşekkür ederim

  37. Edarzel dedi ki:

   Mrb ben ozel sektörde mevsimlik bir isyerinde calisiyorum 32.haftamda isyeri beni askıya almak istiyor raporumdan once askıya almalari ya da cikis yapmalari halinde 16 haftalik rapor parami akabilirmiyim? (Isveren askidan sonraki ilk 9 gün icinde basvurmam halinde rapor ucretimi alabilecegimi soyledi dogrumu acaba)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 gün prim şartını dolduruyorsanız işten ayrıldıktan veya dondurduktan sonra 10. günde aktif sigortalığınız sona eriyor. Yani iş yerinin size bildirdiği durum doğru.

  38. BZA dedi ki:

   Merhaba,

   35 haftalık gebe iken 12.Mayıs tarihinde ücretli iznime ayrıldım. doğum 6 Haziran’da 38 haftalıkken oldu.Rapor bitiş tarihim hastane tarafından 31 ağustos olarak yanlış girilmiş hesaplar yanlış çıkıyor sistemde. Özel sektörde ücretli olarak çalıyorum. ücretli izin bitiş tarihim hakkında yardımcı olabilir misiniz?

   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznine 35. haftada çıktığınızdan 13 hafta yani 105 gün izin kullanacaksınız. Dolayısıyla yapılan hesaplama doğru. 31 ağustosta raporunuz bitmiş.

    1. BZA dedi ki:

     Merhaba.
     Cevabınız için teşekkürler. Ancak doğum 38. haftada oldu. Doğum öncesinde 35. Haftada izne ayrıldım. Doğum öncesi 3 hafta izin kullanmış oldum. Toplamda 16 haftadan 13 haftam kalmış olmuyor mu acaba? Dönüş tarihimi de 7 eylül olarak oluyordu sanırım hesaba göre. Hesabımda yanlış olan kısım tam olarak hangi kısmı acaba?

     Çok teşekkür ederim.

  39. Ayşegül dedi ki:

   Merhabalar Sayın Danışman Arkadaşım
   32.haftada doğum iznine ayrıldığımda patronum maaşımı ve ssk primimi ödeyeceğini söyledi ssk primim
   Ödenmiş olursa 16 haftalık doğum izni rapor parasını alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Ayşegül Hanım;

    Prim ödemesi rapor parası almanıza engel teşkil etmez.

  40. Seda dedi ki:

   25+5Te doğum yapan devlet memuru bir gebenin doğum izni nasıl olmalıdır.rapor nasıl hazirlanmalidir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Seda Hanım merhaba,

    Doğum izninin tamamını doğum sonrası kullanabileceksiniz.

    1. seda dedi ki:

     ancak 25 haftadan 32 ye 7 hafta sonrasıda 16 hafta dahil 23 hafat olarak mı alacak kişi

  41. berrin dedi ki:

   merhaba 30 haftalık hamileyim 2 hafta sonra çalışabilir diye rapor almak için hastaneye başvuruda bulunacağım. 1.sorum 37 ye kadar çalışamayıp 35 te işten ayrılmak istesem rapor alabilir miyim bide kalan günlerimi bu durumda doğum sonrasına ekletebilirmiyim.2.sorum 37 haftaya çalışırken bu tarihler içinde erken doğum yapsam raporun tamamı doğum sonrasına mı kalır. 3.sorum da 13 haftaya denk gelen 91 gün izin işgünü olarak mı hesaplanır yoksa hafta sonu tatilleride bugünler içinde midir. teşekkürler.

  42. Esra dedi ki:

   33 haftalık gebeym.calısabılır raporu aldım 37 haftaya kdr senelık ızın kullansam kulllandgm sure dogum sonrasına aktarılırmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra Hanım,

    Çalışabilir raporu aldıktan sonraki rapora kadar olan süre içerisinde yıllık izninizi kullanabilirsiniz. Doğumdan sonra kullanmadığınız 5 haftayı kullanabilirsiniz.

  43. leyla dedi ki:

   MERHABA

   BEN 26 haftalık hamileyim ve 1 aylık sigorta girişim var dogum izninden yararlanabilirmyim dogum izninden yararlanmam için kaç gün sigortam olması gerekır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Leyla Hanım merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün priminizin olması gerekiyor. Bu nedenle 32. hafta raporalacağınız tarihte aktif sigortalı olmanız ve raporlu olduğunuz tarihte de 90 günü tamamlayana kadar prim yatması gerekiyor.

  44. eda dedi ki:

   Merhabaa ben 7. ayın içinde hamıleyım ve zor geçiriyorum en erken ne zaman doğum izninee ayrılabılırım yanı doğum paramıda eksıksız almak koşuluylaa tabiki, birdee doğum iznim bittikten sonra herhangı bır tazminat ucretı alabılıyormuyum,birde işsizlik hakkım oluyormu…
   Son olarak ıznım bıttıgınde 2 ay gıbı bır ucretsız ızın hakkım oluyormuş onunla ılgılede bılgılendırme yapabılırmısınız.. ? Yani dr dan rapor alma şekliyle devletten çalışmışlığımı alabılıyormuşum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Eda Hanım;

    En erken 32. hafta rapor alabilirsiniz. Öncesinde hastalık raporu alabilirsiniz. Doğum izninden sonra işten çıkarsanız tazminat veya işsizlik maaşı hakkınız yok. Doğum izninden sonra 6 ay ücretsiz izne çıkma hakkınız var.

  45. Filiz dedi ki:

   Merhaba, ben 26 temmuz da doğum yaptım. Özel sektörde çalışıyorum. Ilk raporumu aldığım yani 32 haftalık iken sigorta günüm 90 günü doldurmamisti. Doğum parası alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Filiz Hanım,

    Geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün prim gerekli. Bu şartı sağlayamıyorsanız rapor parası alamazsınız.

  46. Mehtap Balkılıç dedi ki:

   merhabalar,
   doğumdan sonra izinleri hallettikten sonra işyerinde çalışmak istemediğimi söyledigimde çıkışımı verseler işsizlik maaşı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum nedeni ile işten ayrılmanız haklı nedenle fesih sayılmadığından işsizlik maaşı alamazsınız. Ancak iş veren çıkışınızı verir ise işsizlik maaşı alabilirsiniz.

  47. Betül dedi ki:

   Merhaba, yorumları dikkatle okudum fakat herkesin kendine göre sorusu tabiki..
   Ben de 32. Haftada rapor almayı düşünüyorum. 37. Haftaya kadar çalışmam şart mı raporu aldıktan sonra yoksa 34. veya 35. Hafta da cikma şansım var mi? Herhangi bir nedenden dolayı, örneğin ağırlaştım iyice.. Ve bu erken izine ayrılma ister 32. Ister 34. 35. 37. Hafta doğum parasını etkiler mi?

  48. sumeyye dedi ki:

   merhaba, özel sektörde çalışıyorum 32.hafta da rapor alıp doğum izni ne ayrılacağım fakat almanya da doğum yapmak gibi bir düşüncemiz var. orada doğum yaparsam yine de doğum parasını alabilir miyim? işleyiş aynı mı olur? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sümeyye Hanım merhaba,

    32. hafta izin aldıktan sonra yurt dışında doğum yapabilirsiniz. Doğum ile ilgili hastane evrak ve raporları Konsolosluktan onaylatıp İş yerinin bağlı bulunduğu kuruma iletmeniz gerekecektir.

  49. ceren dedi ki:

   Ücretli iznim bitti ve iş veren ücretsiz izin olduğundan çıkışımı verdi Bu koşullarda işssizlik maaşımı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ceren Hanım Merhaba,

    İşsizlik maaşı şartlarında iş feshinden önceki 120 gün kesintisiz prim aranmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu şart aranmaz. Bunlardan biri de ücretsiz izindir. Dolayısıyla ücretsiz izinden önce kesintisiz 120 günlük priminiz mevcut ise işsizlik maaşı alabilirsiniz.

  50. mesut ilbaş dedi ki:

   esim ssk calisani gebe. 32. hafta da 37 ye kadar calisabilir raporu aldik. persembe gunu 37. haftasi. izne cikacak is yerine vermek icin yada sgk ya bildirmek icin tekrar rapor aliniyor diye biliyordum kendimde hastanede calisiyorum. fakat bilgi islemcimiz tekrar rapor almaya gerek yok 32. haftada verdigimiz rapor aktariliyor otomatikman dedi. 170 i aradim tekrar rapor almaniz gerekli dedi. bilgi islem deki arkadasta raporlari devamli biz veriyoruz 37 de tekrar rapor verme yok diye yeniledi. kafam allak bullak oldu. yakin zamanda bu konulari tecrube etmis kimse var mi bana yardim edecek bilgi verecek. eger yanlis yaparsak 16 hafta izin suresinin ucretini alamiyormusuz sanirim

  51. Bahar dedi ki:

   Merhabalar 1) Ultrasyon tarihine göre mi son adet tarihine göre mi doğum izni ayarlanmaktadır ?
   2) 32. hafta da doğum raporu alıp işten ayrılsam doğum parasından yararlanabiliyor muyum? 3) Nasıl bir yol izlemem gerekli iş yerinin ne yapması lazım ? 4) İşten ayrılsam da iş yerinin doğum raporu bitimini bildirmesi gerekli mi ?

  52. Guler dedi ki:

   Merhaba ben 37. Haftaya kadar calisabilir raporu aldim suan 34. Haftadayim ama 35. Haftada erken dogumdan dolayi sezeryana alinacagim.16 haftalik iznimin hepsini kullanabilmem icin suan calisamaz raporumu almaliyim yoksa almasamda erken dogumdan dolayi bana o hak verilecek mi?

  53. BEREN dedi ki:

   Merhabalar, Ağustos sonunda ücretli iznim bitmektedir. Dönüşte aynı kurumda çalışmayı düşünmemekteyim. Ücretli iznim bittiğinde eşimin sağlık güvencesinden yararlanabilir miyim? Müstehak olmama adına ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Beren Hanım merhaba,

    işten çıktıktan sonra sigortalık sürenize göre 10+90 yani 100 gün daha kendi sigortanızdan dolayı sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu süre bittikten sonra da eşinizin sigortasından dolayı sağlık hizmeti almaya devam edersiniz.

    1. BEREN dedi ki:

     Bu 100 günlük süreden feragat edilebiliyor mu?
     Teşekkür ederim cevabınız için

  54. Büşra dedi ki:

   İyi günler 2011 yılı Aralık ayı işe giriş tarıhım ozelde calısyorum ve suanda 15 haftalık hamıleyım evlilikten dolayı tazminat alma durumu soz konusu degıl 32.haftada işten ayrılırken de tazmınatımı da alıp cıkmak ıstıyorum ama boyle bırsey mumkun olabılıyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Büşra Hanım merhaba,

    Doğumdan dolayı işten ayrılırken Kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmuyor.

  55. Hatice dedi ki:

   Merhaba
   Benim 8+8 haftalık doğum izinim 21 Ağustos ta bitiyor.10 Ağustos ta yıllık izin haketmeliydim fakat doğum izini nedeni ile yıllık izinimi hakedemiyormusum.dogum izinide yıllık izini erteletiyormu.tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatice Hanım merhaba,

    Doğum izin süreleri çalışma süreleri kabul edildiğinden yıllık izin hak etme süresine eklenir. Dolayısıyla 10 Ağustosta yıllık izninizi hak edersiniz. Doğum izni sonrasında talebiniz halinde kullanabilirsiniz.

  56. cemile dedi ki:

   Merhaba
   Ben 35+4. haftada izine ayrılmayı düşünüyorum. 38. haftada sezeryanla doğum gerçekleşirse 40. haftaya kadar olan 2 haftalık kalan izinde doğum sonrasına eklenir mi? Yani 32. haftadan 35. hafta kadar 3 hafta yani toplam 5 hafta +8 hafta =13 hafta mı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cemile Hanım Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu aldıysanız en fazla 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz. eğer çalışabilir raporu almadıysanız doğum iznine çıktığınız haftadan itibaren izniniz başlar ve doğuma kadar ki süre için rapor parası alabilirsiniz. Eğer erken doğum gerçekleşirse doğumdan önceki izniniz doğum sonrasına eklenir.

  57. zeynep dedi ki:

   Selamlar,

   4 Ağustos tarihinde 32. haftamı doldurdum ve 37. haftaya kadar çalışabilir raporu aldım. Ama 36. haftada doğum iznine ayrılmak istiyorum. 36. haftam 1 eylül’e denk geliyor ve Kurban Bayramı. Bu durumda resmi tatil olduğu için nasıl bir prosedür uygulanır?

   Teşekkürler

  58. Ayçin dedi ki:

   Merhabalar 32.haftamda doğum iznine çıktım şuan doğuma 2 hafta var doğum parası ne zaman yatar ve iş yerim raporu işleme koydumu nasıl öğrenebilirim aynı zamanda kyk borcum vergi borcu olarak görümüyor doğum param kesilir mi.Şimdiden yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

  59. demet dedi ki:

   Merhaba,
   Normal doğum yaptım.Hastaneden aldığım doğum sonrası izin raporumda Sezeryan olarak göstermiş ne yapmam gerekir.

  60. Fatih Yüksel dedi ki:

   Iyi günler. Eşim ve ben özel sektörde öğretmen olarak çalışıyoruz. Eşimin işe giriş tarihi 21.09.2016 ve doğum iznine ayrıldığı tarih 09.05.2017. Doğum izninin bitişi ise işe başlama tarihinden öncesine geldiği için çalıştığı kurumda 1 yılını doldurmamış oluyor ve dolayısıyla kıdem tazminatına hak kazanamıyor.Kurum ise rapor bittikten sonra bir 10 günlük sigortanı ben yatırayım ama istifanı et diyor, istifa ederse işsizlik ödeneğinden yararlanamayakmiş.

   Bu ödenekten yararlanabilmesi için izlememiz gereken yol nedir?
   Kıdem tazminatını hak etmiş olsa da ödeyeceklerini hiç zannetmiyorum zaten ama alınabilir mi, nasıl alınabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatih Bey Merhaba,

    10 günlük prim ödemesi hiçbirşey ifade etmiyor. İstifa edilirse işsizlik maaşı alınamaz. Kıdem tazminatı için de zaten işverenin çıkarması gerekir. En azından işsizlik maaşı için işverenin çıkarmasını bekleyin. Bununla ilgili https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemiz size faydalı olacaktır.

  61. fatma dedi ki:

   mrb ben 19 haftalık ikiz bebişlerime hamileyim.ssk 20.7.2017 tarihinde başladı.32.haftaya rabbim nasip eder gelirsem rapor alıp skgdan faydalanabilrmiyim izin konusunda.birde ikizler için dogum raporu kaç gündür ve tekil gebelikle aynı sgk ücretimi veriyor.saygılar.

  62. Sahide dedi ki:

   Selam
   Özel sektörde çalışmaktayım. 5 yıllık sigortalıyim. Mart 2018 de doğumdan dolayi işten ayrılacağı m. Ayrıldıktan sonra ssk hemen biter mi? Kıdem tazminatı labilir miyim ve işsizlik maaşına baş vurabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta doğum izni raporu alıp işten ayrılmanız daha avantajlı olur. Rapor parası alabilirsiniz. İşten ayrıldıktan sonra sizin şartlarınıza göre 100 gün daha sağlıktan yararlanabilirsiniz. Doğumdan dolayı işten ayrıldığınızda kıdem tazminatı da işsizlik maaşı da alamazsınız.

  63. eylem dedi ki:

   merhabalar bir sorum daha olacak.devlet memuruyum 32. haftada çalışabilir raporu aldığım taktirde sonrasında kullandığım yıllık izin,mazeret izni veya raporun sürelerinin doğum sonrasından düşeceğini okudum,bu ne kadar doğrudur. ayrıca alınan raporun kadın doğum dışında bir branştan olması durumunda yine raporlu olunan süre doğum sonrasından düşer mi ,teşekkürler.

  64. eylem dedi ki:

   merhabalar ben devlet kurumunda memur olarak çalışıyorum.sormak istediğim 32. haftada çalışamaz raporu aldıktan sonra 37. haftada doğum yapmam halinde 3 haftalık sürenin doğum sonrasına aktarlıp aktarılamayacağı..şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Eylem Hanım,

    Erken doğumlarda kullanılamayan günler doğum sonrasına ekleniyor. Hak kaybı yaşamayacaksınız.

  65. Yeliz dedi ki:

   Merhaba ben şuan bir iş yerinde çalışmaya başladım.16haftalık hamileyim 32.hafta Doğum iznine çıktığımda işten ayrılmak istiyorum. Yinede rapor paramı alabiliyor muyum nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Yeliz Hanım,

    Mevcut duruma göre 32. haftayı doldurup doğum iznine çıktığınızda 90 günlük süreyi dolduruyorsunuz. 32. hafta rapor alıp işten ayrılsanız da doğum rapor parası alabilirsiniz. Aldığınız raporu iş yerinize bildirin ve bir gün sonra çıkış işlemlerinizi yaptırın.

  66. derya ilhan dedi ki:

   Merhaba;

   Doğumdan sonra 6 ay ücretli izne çıkmak istiyorum kesinti oranı nedir acaba.

   1. derya dedi ki:

    2. Çocukta ücretli izin süresi aynı mı?

    Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  67. Ayşe dedi ki:

   Merhaba,doğum izni için rapor 32. haftanın içinde alınır mı yoksa 32+6 mı olmalı ? Ayrıca aile hekimi bu raporu verebilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftanın içinde veya bitiminde tam teşekküllü devlet hastanesinden veya SGK ile anlaşmalı özel hastanelerden alabilirsiniz.

  68. Begüm dedi ki:

   Iyi günler özel sektörde çalışıyorum ben rapor u hep ultrosan tarihine gore hesapladım şuan yıllık izindeyim,meğer rapor son adet tarihine gore hesaplaniyormus.suan 33 hafta oldum yıllık iznimde 1 ağustosta bitcek bende o gün rapor alcaktım ultrosan öğün 32 +2 olcak ne yapmam gerek

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    34. hafta doğum raporunuzu alın. 2 hafta kaybınız olacak. Ancak doğum öncesi rapor parasını 6 hafta olarak alacaksınız. Ayrıca artık çalışabilir raporu alma şansınız yok.

  69. Tulin dedi ki:

   Merhaba ,
   32.hafta doğum rapor örneğini paylaşır mısınız?teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Arama motorundan 32. hafta doğum raporu örneği olarak aratıp görsellerden bulabilirsiniz. Maalesef yorumlarda görsel paylaşamıyoruz.

  70. Tulin Tufan dedi ki:

   Merhaba,
   Gelinim yabancı ve yurt dışında Doğum yapacak. İstanbul da özel bir okulda İngilizce öğretmenliği yapıyor.Gebeliğinin 32. Haftasına girmek üzere. Amerika da doktoru yabancı ,vereceği raporda neler yer almalı SGK için raporda neler yer almalı. 32. Haftadan itibaren çalışamaz raporunun İngilizce olarak nüshasını SGK için tercüme ettirecek miyiz?Bilgi vermenizi arz ederim

  71. Aslı dedi ki:

   merhaba, inşaat mühendisi olduğum için bir firmada düzenli olarak çalışmamın yanında aynı zamanda farklı firmalarda şantiye şefi olarak part time görev alıyorum. Doğum izni için aldığım raporu, düzenli çalıştığım iş yerine verdim fakat diğer part time çalıştığım firmaya vermeyi unutmuşum. Firmanında gözünden kaçmış ve ben olmadığım o sürede sigorta pirim girişlerimi devam ettirmiş. Şimdi hastaneden girilen rapor part-time çalıştığım firmanın ekranlarında onaya düşüyor. Part-time firma , çalışanım değildir butonuna tıklamak istemiyor çünkü o dönemde kendi firmasında çalıştığımızı söylüyor. Firma çıkışımı verdi ve hastane raporu iptal edip tektrar girdi ama sonuç değişmedi. Bu şekilde maaş alamıyorum, ne yapabilirim? Teşekkürler.

  72. nergis dedi ki:

   Merhabalar ben özel sektörde çalışıyorum geçen sene 02.11.2016 tarihinde evlendim suan 7 aylık hamileyim ben hem kıdem tazminatını hemde doğum parasini almak istiyorum ama bu mümkün gözükmüyor doktorum agustos 7 sinde 32 çalışamaz raporunu verebilirim dedi ozaman yasal iznim başlayacak fakat 8+8 16 hafta izin 4 ay yani benim evlilik tarihini geçiyor 1 ay kadar falan tazminatım yatıyor doğumdan önceki 8 haftalik raporunu alsam rapor bittikten sonra doğumu başka hastahane de gerçekleştir sem ve ordan rapor istemesem bu iki ayin parasini alabilirmiyim yada doğum yapınca sistem beni otomatik olarak tekrar iznemi ayırıyor defalarca SGK yi aradım herkes farklı bişey konuşuyor yada sistem otomatik 16 haftaya cikariyorsa izne izinliyken istifa etsem bile işyeri istifaya rapor bitiminde kabul ediyor noterden iptal etsem yine aynı durum söz konusu lütfen yardımcı olun çünkü az bir zamn kaldı ikisini nasıl alabilirim?? Çok teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlilikten dolayı hem kıdem tazminatı hem de doğum raporu için izleyeceğiniz yol şu şekildedir. Ağustos 6 da işten çıkacaksınız ve evlilik tazminatına hak kazanacaksınız. Ağustos 7 de rapor alıp kuruma kendiniz bildirim yapacaksınız. Çünkü 6 sı itibari ile işyeri ile ilişiğiniz kesilmiş olacak. Peki sigortanız bitmiş olmasına rağmen rapor parasını nasıl alacaksınız ?
    Kanunun verdiği aşağıdaki hakka dayanarak rapor parasını alacaksınız

    ”5510 sayılı Kanun’un 9. maddesinde belirtildiği üzere, hastalık ve analık hükümlerinin uygulanmasında sigortalılık niteliğinin ödenen primin ilişkin olduğu günü takip eden 10’uncu günden başlanarak yitirilmiş sayılacaktır. Ancak, sigortalının ilgili kanunlar gereği ücretsiz izinli olması, greve iştirak etmesi veya işverenin lokavt yapması hallerinde, bu hallerin sona ermesini takip eden onuncu günden başlanarak sigortalılık niteliğini yitirmiş sayılacaktır. Bu nedenle sigortalının işten ayrılışından itibaren on günlük süre içinde alınan istirahat raporları için geçici iş göremezlik ödeneği ve analık iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Ancak işten ayrıldıktan on gün ve sonrasında alınan raporlar için geçici iş göremezlik ödeneği verilmemektedir.”

  73. Gül dedi ki:

   Merhaba bugün 30 haftalik hamileyim halkegitimde usta ogreticiyim 32 haftada izne ayrilcam 4 agustosa denk geliyor hemen raporu alcam kursum 8 agustosta bitiyor yani raporu aldigimda sskli oluyorum ama aklıma takilan şu 8+8haftalik raporu ayrı ayrımı veriyorlar yoksa 16 hafta birden mi veriyorlar çünkü 8 hafta verip sonra 8 hafta veriyorlarsa sıkıntı yasarmiyim çünkü 8 agustosta kursum bittim i ssk kesiliyor yardimci olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastaneler sisteme 8+8 16 haftalık olarak işlem yapıyorlar. Eğer farklı bir durum söz konusu olursa siz doğumdan sonra 8 haftalık raporu kuruma bildirerek yine de rapor parası alabilirsiniz.

  74. Nermin Akdeniz dedi ki:

   Merhaba,şu an 2 haftalık halimileyim ve bazı sebeplerden dolayı çalışmak zorundayım.bu durumda Doğum zamanı yaklaştığı zaman ilk 8 ve son 8 hafta olarak ücretli iznimi kullanabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sigortalı olarak çalışmaya devam ederseniz 32. hafta doğum iznine çıkarak doğumdan önce ve sonrası için 8+8 16 hafta rapor alabilirsiniz. Raporlu olduğunuz tarihteki ücretinizi SGK dan alacaksınız.

  75. Pınar dedi ki:

   Merhaba
   Doğum iznim bittikten sonra 15 rapor aldim.rapor sürem bittikten sonra Çalışmanin yarısı kadar ücretsiz izin hakkı olan 2 aylık ücretsiz izin alabilir miyim? Eger Bu ücretsiz izni alabiliyorsam aldığım rapor süresi bu 2aylik sürenin içine dahil edilecek mi?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yapan kadınlar isterler ise doğum izni bittikten sonra 6 ay ücretsiz izin alabilirler. Eğer bu süre içinde raporlu olunursa 6 ay içinde kabul edilir ve 6 aydan kalan günler için ücretsiz izin kullanılabilir.

  76. Ebru dedi ki:

   Merhabalar ben 32. Haftada da hemen izne ayrılmadım 5 hafta daha çalıştım 37. Haftada yani 24/05/2017 de izne ayrıldım .9 Haziran’da 2. Çocuğumu doğurdum. Şimdi tarih olarak benim iznim ne zaman bitiyor ne zaman başlamam gerekiyor bunu öğrenebilir miyim?
   Birde bu yasal izin bitikten ücretsiz izin başlamadan önce doktor raporu en fazla kaç hafta alınabilir ?
   Birde son olarak ücretsiz izin kullanımı bu raporlar bitikten sonra mı başlatmayım?
   Yardımlarınıza sunarım saygılarımla.
   Teşekkürler

   1. Ebru dedi ki:

    Ek olarak özel sektör de çalışıyorum bilg sayg

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce kullanmadığınız 5 hafta doğum sonrasına eklenir. Yani doğum sonrası 13 hafta izin kullanabilirsiniz. İzniniz bittikten sonra 6 ay ücretsiz izin kullanma hakkınız var. Rapor alsanız dahi bu altı aylık süreden yer. Yani aldığınız rapor 30 günlük ise geriye ücretsiz için 5 ayınız kalıyor demektir.

  77. buket dedi ki:

   merhaba özel sektörde çalışmaktayım doğum sonrası iznim bittikten sonra yıllık iznimi aldım, sonrasında doktor 1 ay rapor verdi. raporumun bitiminde çocuğuma bakacak kimse olmadığı için kurumuma 6 ay ücretsiz izin alacağımı söyledim. fakat bana rapor aldığın için ücretsiz izin alamazsın dediler, ne yapmam gerekir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor bitimi sonrası 6 ay ücretsiz izin kullanma hakkınız var. 1 aylık raporunuz ve ne kadar yıllık izin kullandıysanız bu 6 aylık süreden düşülerek kalan günler ücretsiz izin olarak kullandırılır. Siz ücretsiz izin kullanmak istediğinizi aşağıdaki dilekçe ile talep ediniz. Olumsuz yanıt verirlerse bunu yazılı isteyip, İşkur birimine bildirin.

    Sayın ……………………………………………………………………..​
    …/……./20..​
    Konu : Ücretsiz izin Talebi Hk.​

    …………………………………………………………………….. unvanlı işyerinizde …../……../…………….. tarihinden itibaren çalışmaktayım.​

    …./……/…… Tarihinde doğum yaptım. ……/..…. /…… – …./……/… tarihleri arasında doğum izni kullandım. 4857 sayılı iş Kanununun 74. Maddesi gereğince ……/…/… tarihinden geçerli olmak üzere (6) aylık ücretsiz izin hakkımı kullanmak istiyorum.
    Gereğini arz ederim.​

    Adı Soyadı
    imza
    Adres :
    …………………………………………..
    …………………………………………..
    ………………………………………….
    …………………………………………..
    EK :​
    Doğum Rapor Örneği

  78. ercan dedi ki:

   Merhaba
   Eşime 37 inci haftada 5 hafta doğumdan sonraya aktarılabilirle birlikte bi rapor alındı şu tarihtede raporunuz başlanacak denildi bundan sonra tekrar bi rapor almamıza gerek varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan sonra raporun doğum öncesi ve sonrasını kapsadığını kontrol ederek emin olun. Rapor günleri tutarlı ise tekrar rapor almanıza gerek yoktur. Tutarlı değil ise doğum sonrası için rapor talep edin. Çünkü raporlar her iki şekilde de çıkartılabiliyor.

  79. Cihan dedi ki:

   Merhaba eşim şuan doğum izninde 6 aylık ücretsiz izine çıkmasi icin ne zaman nereye başvuru yapmamız gerekiyor?
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    4857/74’üncü madde gereğince, “İsteği halinde kadın işçiye, on altı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde on sekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz” 16 haftanın bitiminden itibaren isteyen kadına işveren altı aya kadar ücretsiz izin vermek zorundadır. Bu konuda işverenin inisiyatifi yoktur.

    Ücretsiz izin talebinizi işverene yapacaksınız.

  80. mehmet dedi ki:

   mrb.
   eşim kamu görevlisi.
   2016 yılından kalma 16 gün izni var.
   2017 yılı içerisinde 13 gün rapor aldı.
   gebelikte ise problem yok çok şükür, son 3 haftaya kadar çalışma hakkını kullanmayı planlıyor.
   2016 yılından kalma izin, 2017’nin rapor hakkını birleştirisek nasıl bir yol izlemek gerekiyor?
   son haftaya kadar çalışma için doktordan rapor alınırsa o sürede yıllık izin ve rapor kullanılabiliyor mu?
   teşekkür ederim..

  81. Kar dedi ki:

   17 haftalık hamileyim bir sürü yere iş görüşmesine gittim işe alınmadım en son kurumsal bi firma tarafından işe alındım 1 haftadır çalışıyorum fakat hamile olduğumu bilmiyolar kısa süre içinde söylicem yalnız öğrendiklerinde işten çıkarabilirlermi ? Yasal olarak şikayet edilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hamile olmanız işten çıkarılmanıza engel değil. Muhtemelen sözleşmenizde 2 aylık deneme süresi de mevcuttur. Umarız çıkarılmanıza sebep olmaz ama işten çıkarılırsanız haklı bir durumunuz oluşmaz.

  82. Niyazi dedi ki:

   33 hafta diye rapora ayrıldı eşim 1 ay sonra doğum yaptı 48gunluk raporunu kullanamadi 18 gün yandimi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erken doğumlarda kullanılamayan izinler doğum sonrasına eklenir. Bir hak kaybınız bulunmamaktadır.

  83. Yakut dedi ki:

   Selamlar arkadaşım taşeron olarak hastanenin yoğun bakım ünitesinde temizlik personeli kadrosunda görevli 22 hafta gebeliğinde bebeğin kalbi durduğu için bebeği normal doğum olarak ölü doğum şeklinde gerçekleşmiş bu bayanın doğum izni ve doğum ücreti alma hakkı var mıdır? Çok teşekkürler

  84. Umut efe dedi ki:

   Mrblar sskli olarak çalışıyorum eşimin doğumuna az bi sure kaldı çalıştığım İs yerinde izin suremin 3 gün olacağı söylediler bu ne kadar doğrudur ..

  85. Zeynep dedi ki:

   Merhaba doğum izni raporu aldım fakat doğum izni basladigi gün işten çıkarıldım is yeri kapandı yinede doğum izni ücreti hak eder miyim

  86. Aynur temel dedi ki:

   Merhabalar benim bir sorum var . Analık izni haricinde doğumdan önce yani hamilelik süresince rapor alma hakkına sahipmiyiz eger sahipsek bu süre ne kadar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastalık ile ilgili rapor alabilirsiniz. Doktor ne kadar takdir ederse o kadar rapor alabilirsiniz.

  87. duygu dedi ki:

   Merhaba,

   dogum izni hesaplarken bayram tatilleri ve haftasonlari dahil midir ? is gunu oalrak mi hesaplaniyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni hafta esasına göre hesaplandığından yıllık izin gibi tatil günleri düşmez. Yani tatil günleri hafta hesabına dahildir. İzin sonuna eklenemez

  88. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sigortalılık süresinde rapor aldıktan sonra rapor süresinde işten ayrılmanız veya çıkarılmanız doğum rapor parası almanıza engel değil.

  89. berrin dedi ki:

   merhaba özel sektörde çalışmaktayım şuan hamileliğimin ortalarındayım ve öyle tahmin ediyorum ki çalıştığım firma doğum iznime ayrılmadan tazminatla birlikte çıkışımı verecek bu durumda doğum izin parasından yararlanabilir miyim yada beni bu durumda işten çıkarma hakları bulunuyor mu .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznine çıkacağınız tarihte sigortalı olmanız gerekmektedir. Ancak işsizlik maaşı hak edecek şekilde işten çıkartılırsanız yine de rapor parası alabilirsiniz. İşsizlik maaşı ile ilgili ; https://www.ssk.biz.tr/issizlik-maasi-alanlar-sagliktan-yararlanabilir-mi/ makalemizi Hamile kadının işten çıkartılması ile ilgili ise https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  90. Havva dedi ki:

   Merhaba 32.hafta raporundan sonra çalıştığımız kurum raporu aldığımız andan itibaren sigorta primini ödemeye devam ediyor mu ? Ayrıca doğum öncesi ve doğum sonra 8 er haftalık izinlerin maaşı yatıyor mu yatan para doğum parasına mı karşılık geliyor yoksa ayrı bir ödenek midir ? Doğumdan sonra ki 8 haftalık izni doğumdan önce 16 haftalık rapora dönüştürebiliyor muyuz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız kurum sigortalılğınızı devam ettiriyor fakat prim yatmıyor. Rapor aldıktan sonra 16 haftalık analık geçici iş göremezlik ödeneğini SGK ödüyor. SGK dan yatan para brüt ücretinizin 2/3 ü ne tekabül ettiğinden hemen hemen aldığınız maaş civarında yatıyor. Doğumdan önce en fazla 8 haftalık izin hakkınız var. Fakat 32. hafta çalışabilir raporu alırsanız 37 haftaya kadar çalışıp kalan 5 haftanızı doğum sonrasına ekletebiliyorsunuz.

  91. muhammed dedi ki:

   arkadaşlar ssk çalışanıysanız dogum izni 5 gündür bilgilerinize…

  92. İsmail dedi ki:

   Merhaba 19 mayıs 2017 tarihinde eşim dogum yapti özel sektörde calisiyorum 5 günlük iznim var biliyorum ama buizinler arasında 19 mayıs tatili birde cumartesi pazar tatiligirdi araya benim iznim toplam kac gün olur veya nasil olur bilgi verirmisiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda 5 günlük izin olarak geçiyor. Yıllık izin gibi İş günü tabiri yok. İşyerinin insiyatifine kalmış. Tatil günleri de izin gününden sayılıyor.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.